NOTITfes 1942. Evacuatie bedrijven van stilgelegde bedrijven Steun aan VERDUISTEREN Vrijdag 11 December. No. 18360. De nieuwe bonnen Regeling inzake vergoeding 63 Kersteieren De strijd in Noord-Afrika op Van hun boeien bevrijd De hooikist bewaart de warmte: Maakt 9 W Nieuwe Reise- und Gast stattenmarken” Weekrantsoenen Twee snoepbonnen tot 26 December 'W' Von Rundstedt bij Pétain BESCHERMING VAN DE JEUGD Nieuwe chef van Duitschen generalen staf er een nuttig gebruik van! Zuinigheid met gas en licht Is van het grootste gewicht Geallieerden stuiten moeilijkheden r IIAAGSCHE COURANT •F OP 12.08 de 1 't steunuitkeering dan de kosten. het de t i- wwrtoè de nog werkende ondernemingen kinnen worden verplicht, worden tot een ■iximum beperkt. Voor 14- tot en met 21-jarigen Voor de jeugd van 14 tot en met 20 jaar worden gedurende het tijdvak van 20 tot en met 31 December 1942 drie eieren be schikbaar gesteld op bon „Reserve 2.77”. De belanghebbenden moeten ter verkrij ging van deze eieren genoemden bon bij den detaillist inleveren op Zaterdag 12, Maandag 14 of Dinsdag 15 December 1942, desgewenscht tegen ontvangstbewijs, waar na de detaillist de eieren in den loop van bovengenoemd tijdvak zal afleveren. Voor de komende week zijn de vol gende bonnen voor de gebruikelijke hoeveelheden aangewezen: Van 13 tot en met 26 December geeft bon 61 van de Versnaperingenkaart recht op 100 gram chocolade-artikelen en bon 62 op 100 gram suikerwerk- artikelen. De aflevering mag reeds mor gen geschieden. Goedgekeurde regelingen De secretaris-generaal van Handel, Nij verheid en Scheepvaart heeft reeds goed gekeurd steunregelingen voor de bak steen. en kalkzandsteenindustrie, textielin. dustrie, plaatverwerkende en aanverwante industrie, electrotechnische en metallurgi sche industrie. Ook is reeds een z.g. A- steunregeling goedgekeurd. Sigaretten Dames R 12 Rookartikelen Heeren 5 Sigaren, 20 sigaretten of 25 gram tabak. -v<. - dige buitengewone omstandigheden en ook of de instandhouding sociaal-economisch gerechtvaardigd is, bepaalt tevens op basis van de goedgekeurde Steunregeling dd individucele steunuitkeering onder goedkeuring van de Maatschappij voor In dustriefinanciering. De desbetreffende vakgroep Arordt daarbij gehoord. De ge noemde Maatschappij wint, alvorens goed keuring te verleenen, weer het advies in van het desbetreffende Rijksbureau. Er staat beroep open bij den secretaris-gene raal, en wel voor de belanghebbende on derneming tegen de beslissing van de be drijfsgroep, en voor de bedrijfsgroep tegen de beslissing van de Maatschappij voor Industriefinanciering. Deze Maatschappij keert tenslotte de bedragen uit. PRIJS DEZER COURANTi Voor ‘«-Oravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd, giet „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode” „Kol. Bijbl.” en „Letterk Bijbl.” 73.15, Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20. z. Modebl. ƒ3.98. Buitenl. ƒ9.48. Bij postkant, tegen de geld goedgek abonn.pr. Afz. nr. 8 c.. fr. p. p 10 c. De item der 5.5. Luistert op Zondag van 11.30 tot 11.45 uur, over den zender Hilversum I, op golflengte 415 meter, naar de stem der SS, onderwerp: „Germaansch socia lisme”. het bureau afvoer burgerbevolking, dat zorgdraagt voor de uitbetaling aan de be langhebbenden, onder gelijktijdige ver rekening van een eventueel vèrleend voor, schot, omtrent de beslissing. Declaraties 'der kosten van vervoer, opslag e.d. ten behoeve der bedrijven gemaakt door de kamer van koophandel en fabrieken of het betrokken Rijksbureau, worden recht, .streeks door respectievelijk via de kamer van koophandel en fabrieken inge. diend bij het bureau afvoer burgerbevol king. 8. Transport en opslag van bedrijfs. inventaris en goederenvoorraden eener. zijds en van lijfgoederen en huisraad an derzijds, huurwaarde ontruimde woning en bedrijfsinrichtingen en eerste inrich ting nieuwe woning en nieuw bedrijf. In dien de kosten van transport en opslag van bedrijfsinventaris en goederenvoor raden eenerzijds en van lijfgoederen en huisraad anderzijds niet afzonderlijk kun nen worden opgegeven moet de aanvrage om vergoeding dezer kosten in haar geheel worden ingediend bij de betrokken kamer van koophandel en fabrieken. Het hier boven bepaalde is daarbij van overeen komstige toepassing, met dien verstande, dat onder huurwaarde alsdan wordt ver staan het totaal der huurwaarde van de ontruimde woning en bedrijfsinrichtingen. Hetzelfde geldt ten aanzien» van de ver goedingen der huurwaarde van de ont ruimde woning en bedrijfsinrichtingen, alsmede ten aanzien van de tegemoetko ming in de kosten der eerste inrichting van de nieuwe woning en het nieuwe be drijf met dien verstande, dat met betrek king’tot de laatstbedoelde tegemoetkoming onder huurwaarde wordt verstaan het to taal der huurwaarde van de te, betrekken woning en bedrijfsinrichtingen. Ingaande morgen Alle krijgsgevangenen, die in Groot- Brittannië en Canada zijn geboeid, zullen naar S.P.T. meldt ingaande morgen van hun boeien bevrijd worden. De beslissing der Britsche regeering is in het geheele land met een zucht van verlichting opgenomen. Men kan aanne men, dat de regeering zich niet meer tot deze of dergelijke repressailles zal laten verleiden, schrijft de „Times”. Er is slechts één manier om den vijand onzen wil op te leggen, gaat het blad voort: de vernietiging van zijn strijdkrachten. Op uitnoodiging van maarschalk Pétéin, is te Vichy, de Duitsche opperbevelhebber in het Westen, generaalveldmaarschalk von Rundstedt, aangekomen. Hij had een lang durig onfierhoua met het Fransche staats hoofd, waarbij van Fransche zijde Laval en de secretaris-generaal van het ministe rie van Buitenlandsche Zaken, Rochat, en van Duitsche zijde luitenant-generaal Freiherr von Neubronn en de consul-gene- raal Krug von Nidda tegenwoordig waren. Er is slechts gesproken over vraagstuk ken, die in verband staan met de afwik keling der demobilisatie van het Fransche leger. Des middags gaf Pétain een maal tijd ter eere van von Rundstedt. waarna deze naar zijn hoofdkwartier terugkêerde. De huidige buitengewone omstandig heden hebben o.m. tot gevolg, dat be paalde ondernemingen de werkzaamheden in haar bedrijven hebben moeten staken. Óp grond van het Besluit steunverleening «tilgelegde bedrijven (afgekondigd in het Verordeningenblad van 5 Dec. 1941) kan 8an dergelijke ondernemingen steun wor den verleend, die al dan niet bij wijze van voorschot wordt verstrekt. Het genoemde Besluit heeft alleen betrekking op indus- trieele ondernemingen. Handelsonderne- mingen, ambachtsbedrijvfen, transportbe drijven vallen er niet onder, evenmin,als de ondernemingen op het gebied van de voedselvoorziening voor welke een afzon derlijke regeling kan worden getroffen op grond van het Organisatiebesluit Voedsel voorziening 1941. In het „Verordeningenblad” is, zooals reeds werd gemeld, opgenomen een be sluit dat beoogt de jeugd te bescher men. De verschillende maatregelen, welke ddarbij zijn vastgesteld, heeft men kun nen lezen in ons blad van 1 dezer; zij dragen op het eerste gezicht een on-Ne- derlandsch karakter, ook al zijn we het land van de Tucht-Unie hetgeen ook nog bevestigd wordt door de mede- deeling in een toelichting op deze ver ordening, waarbij wordt erkend, dat zij naar Duitsch voorbeeld is gemaakt. Wie deze nieuwe Nederlandsche verbodsbe palingen ten aanjien van jonge menschen tot den leeftijd van 18 jaar nader be schouwt, komt tot de conclusie dat de meest elementaire principes der paeda- gogie, welke tot nu toe gehuldigd wa ren, hiermede overboord zijn geworpen, althans daar waar de jeugd al niet eer der werd beschermd door een wijs be stel van wetten en verordeningen. Een bouwsel van deugden-met-sancties als nu verordend is, zou onder normale om standigheden een aanfluiting zijn van iedere gezonde opvatting van ^noraaL daarom is het goed voor een zuivere be- oordecling van de nieuwe verbodsbepa lingen er zich goed van bewust te zijn, dat we onder zeer uitzonderlijke om standigheden leven welke het noodzake lijk maken andere maatstaven aan te leggen, De kinderen en de jonge men schen van dezen tijd hebben het niet ge makkelijk. Zij leeren huiselijke omstan digheden kennen, welke verre van nor maal zijn, in hoevele gezinnen is de vqder op het oogenblik afwezig, ter wijl het zenuwgestel van de moeder wordt aangetast in de dagelijksche wor steling met de zorgen om het naakte be staan. Het is dus niet zoo vreemd wan neer er jonge menschen zijn, die de straat op gaan en trachten hun genoegen elders te vinden. Velen ergeren zich er aan, dat jonge meisjes van nauwelijks 16, 17 jaar, zich met mannen op straat en in café’s vertoonen en het is dus alweer, niet zoo vreemd wanneer bepalingen in het leven worden geroepen, die uitwassen als deze beoogen tegen te gaan. Dit is inderdaad een tijd, waarin de jeugd op bijzondere wijze tegen bepaalde gevaren dient te worden beschermd Zooals gezegd, door de oorlogsomstan digheden zijn honderdduizenden mannen losgeslagen uit hun gezinnen en. ander zijds zijn talloos vele vrouwen alleen komen te staan en vaak op een dwaal spoor geraakt. Het spreekt wel vanzelf, dat deze toestand een ongunstige weer- slag heeft op de jeugd, vooral op de ont- luikende vrouwelijke jeugd, zoodat reeds lang stemmen zijn opgegaan om maat regelen te nemen, die een verdere uit breiding van dezen wantoestand voor komen. De verordening treedt uiteraard niet op het terrein dat reeds door an dere wetten of verordeningen wordt be streken. Zij bepaalt zich tot personen be neden 20 jaar. welke in drie categorieën worden verdeeldbeneden 16 jaar. van 16 tot 18 jaar en van 18 tot 20 jaar. Aan personen beneden 18 jaar is het bijv, verboden sterken drank te gebrui ken of in het openbaar te rooken. Ook mogen deze personen geen openbare va riété- of cabaretvoorstellingen bezoeken, indien deze voorstellingen na des avonds 7 uur aanvangen. Een nuttige bepaling is voorts, dat personen beneden 18 jaar geen gebruik mogen maken van speelapparaten, waarmee bepaalde gokinstrumenten wor den bedoeld, die men in sommige café’s kan aantreffen en die in het verleden aan leiding hebben gegeven tot tallooze pro. cessen om uit te maken, of men al dan niet met hazardspel te doen had. Vermeld dient nog te worden, dat met café’s en soortgelijke gelegenheden lunchrooms en ijssalons niet zijn bedoeld, en dat in de uitgewerkte bepalingen nog tal van bij zonderheden zullen worden geregeld. Hoe zullen nu de paedagogen deze ver bodsbepalingen beschouwen? Wij leven in tijden van revolutie en iedere omwenteling vindt de massa tot volgen bereid. De moraal in zulke tijden verandert, evenals het recht, al naar de oogenblikkelijke behoeften van hen, die de macht in handen hebben en voor wie in iedere individueele eigenzinnigheid ge vaar schuilt. Wat is dus eenvoudiger, dan dat men door afgedwongen gehoorzaam heid den enkeling handelbaar maakt en hem zijn eigenzinnigheden ontneemt’ In, bijzondere omstandigheden wel te ver staan, waarin de voorstanders van tucht en onderwerping er vóór alles op uit dienen te' zijn de machthebbers het machthouden zoo gemakkelijk mogelijk te maken Dat is hun goed recht en daaraan zouden wij niet gaarne tornen. Maar wan neer zij beweren, dat het in het moreel belang van de jeugd is, deze, zooals door de onderhavige verordening geschiedt, tot gehoorzaamheid te dwingen, dan geven zij toch blijk van gebrek aan be grip voor de wezenlijke behoeften der aankomende menschheid. Psychologisch zou de nieuwe verordening onder normale omstandigheden een averechtsche uitwer king hebben Nu de tijden revolutionnair zijn, beschikt de Staat echter over de mid delen ook nu de psychologische uitwer king zoo gunstig mogelijk van aard te doen-, zijn, in het belang van de jeugd, zeker, maar toch ook en vooral in dat van den staat van rust en orde, waarin de deugd der gehoorzaamheid, al of niet met sancties, in tijden als deze nu eenmaal van ongewoon groote beteekenis is. De secr.-gen. vgn Landbouw en Vis- scherij vestigt er de aandacht op, .dat nieuwe Reise. und Gaststattenmarken” in gebruik zijn genomen, welke Duitsche reizigers uitsluitend in hotels e. d., doch niet in winkels, kunnen gebruiken ter verkrijging van de daarop vermelde arti kelen. Ie. Roode Reise- und Gaststattenmarken met cirkelvormig opschrift „Brot 50 g”. 2e. Blauwe Reise. und Gaststattenmar ken met cirkelvormig opschrift „Fleisch 50 g”. 3e. Gele Reise- und Gaststattenmarken met cirkelvormig opschrift in zwarten op druk „Butter 5 g". 4e. Bruine Reise- und Gaststattenmar ken met cirkelvormig opschrift „Marga rine 5 g”. 5e. Groene Reise. und Gaststattenmar ken met cirkelvormig opschrift „Kase 30 g”. 6e. Rose Reise- und Gaststattenmarken met cirkelvormig opschrift „ahrmittel 25 g”. Deze bonnen zullen geldig zijn tot en met 30 Sept. 1943, hetgeen in het op de bonnen aangebrachte opschrift vermeld is. De oude Reise- und Gaststattenmarken voor brood, vleesch, boter, margarine, kaas en voedingsmiddelen zijn nog .tot en met 10 Jan. 1943 geldig. Na dien datum mogen deze bonnen derhalve niet meer in hotels e. d. worden aangenomen. Met nadruk wordt erop gewezen, dat een weigering om de genoemde Reise- und Gaststattenmarken aan te nemen, ern stige gevolgen voor de betrokken hotel houders, caféhouders e. d. met zich mede brengt. A en B Brood Beschuit A en B Vleesch A en B Aardappelen Melk Taptemelk De Duitsche pers van heden publiceert een foto van generaal Zeitzler in ge sprek met Adolf Hitler, generaal-veld- maarschalk Keitel en minister Speer. De foto draagt tot onderschrift„De Führer in gesprek met den chef van den gene ralen staf der Weermacht, generaal Zeitzler”. Het onderschrift van deze foto is van des te grootere beteekenis. omdat <Jit de eerste officieele bevestiging is van het gerucht, dat generaal Zeitzler in de plaats van luitenant-generaal Halder tot chef van den generalen staf zou zijn be noemd. Het bericht, dat luitenant-gene raal Halder als zoodanig was afgetreden, was in Berlijn reeds eenigen tijd bekend. Naar aanleiding van de benoeming van generaal Zeitzler tot chef van den generalen staf der Duitsche Weermacht, worden van militaire zijde te Berlijn na dere bijzonderheden vernomen Generaal Zeitzler is 48 jaar oud en heeft ook der}, vorigen wereldoorlog als officier medegemaakt. Na den wapenstil stand van 1918 diende hij als stafofficier in de Reichswehr. Hij heeft veel bijge dragen tot de vorming van het Duitsche tankwapen en was dan ook bij het begin van den oorlog in 1939, chef van den generalen staf der tankafdeeling. Zijn in zichten in het gebruik van tanks in den fnodernen oorlog hebben ’t Duitsche leger verscheidene overwinningen opgeleverd. Vooral in den veldtocht van Mei 1940 trad generaal Zeitzler door zijn buiten gewone persoonlijke dapperheid sterk op den voorgrond, waarvoor hij in Juni 1941 is onderscheiden met het ridderkruis van het Ijzeren kruis. Het bureau afvoer burgerbevolking deelt het navolgende mede: Ten aanzien van ondernemingen, wier bedrijfsinrichtingen in verband met de van Duitsche zijde bevolen evacuaties ontruimd moeten worden, heeft de secr.-gen. van Binnenlandsche Zaken bij een dezer dagen aan de gemeenten gezonden rondschrijven de volgende regeling getroffen. 1. Transportkosten. De uitgaven, val lende op het vervoer van den bedrijfs inventaris en de goederenvoorraden van de ontruimde bedrijfsinrichtingen naar een door de overheid aangewezen of zelf gekozen evacuatie-oord, komen voor reke ning van het Rijk of worden op aanvrage, van Rijkswege vergoed aan dengene, die deze uitgaven heeft gedaan. Het vorenstaande is van overeenkom stige toepassing bij terugkeer naar de ont ruimde of de daarvoor in. de plaats ge komen bedrijfsinrichtingen der onderne ming. 2. Kosten van opslag. De uitgaven, ver band houdende met den opslag van dén bedrijfsinventaris en goederenvoorraden der geëvacueerde onderneming, doch met uitzondering van de kosten vallende op de verzekering tegen molest, worden tot een jaarlijksch maximum van 30 pCt. van de huurwaarde der ontruimde bedrijfsinrich tingen door het Rijk vergoed aan dengene. die deze uitgaven heeft gedaan De kamer van koophandel en fabrieken, in welker ressort de ontruimde bedrijfs inrichtingen zijn gëlegen. kunnen in afwij king van het hiërvoren bepaalde de ver goeding op een hooger bedrag vaststellen, indien daartoe naar haar oordeel aanlei ding bestaat met dien verstande, dat geen hoogere vergoeding wordt verleend dan de werkelijk gemaakte kosten. De huurwaarde wordt vastgesteld door den inspecteur der directe belasttngën, van de gemeente, waarin de ontruimde bedrijfsinrichtingen zijn gelegen. 3. Vergoeding van huurwaarde. Uitga ven, gedaan gedurende den tijd der eva cuatie, welke verband houden met het aanhouden van de ontruimde bedrijfs inrichtingen worden voor Rijksrekening aan de geëvacueerde onderneming ver goed. Bij eigendom wordt in de plaats van de te betalen huur de huurwaarde ver goed, vastgesteld op de wijze, als onder 2 aangegeven. 4. Kosten van eerste inrichting. In de kosten van eerste inrichting van een nieuw bedrijf’ wordt van Rijkswege een tegemoetkoming verleend ten bedrage van 30 pCt. van de huurwaarde der te betrekken bedrijfsinrichtingen. De Kamers van Koophandel en Fabrie ken. in. welker ressort de ontruimde be drijfsinrichtingen zijn gelegen, kunnen de tegemoetkoming op een hooger bedrag vaststellen, indien daartoe naar haar oor deel aanleiding bestaat. Als tegemoetkoming kan in geen geval hoogere bijdrage worden verleend dan de werkelijk gemaakte kosten. 5. Duur van vergoedingen. De uitga ven, bedoeld onder 2 en 3, worden ver-- goed tot het tijdstip waarop de onder neming naar het oordeel van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, in welker ressort de ontruimde bedrijfsinrichtingen, zijn gelegen, redelijkerwijze geacht moet worden in staat te zijn geweest, haar bedrijf wederom naar de ontruimde of naar nieuwe bedrijfsinrichtingen over te brengen. 6. Financiering. Aanvragen tot het verkrijgen van een voorschot op de uit eindelijk toe te kennen vergoedingen, be doeld onder 1 t/m 4, kunnen worden in gediend bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken, in welker rdksort de ont ruimde bedrijfsinrichtingen zijn gelegen. Dit voorschot kan worden verleend tot een maximum van 80 pCt. van het ver moedelijk boe te kennen bedrag. De Kamers van Koophandel en Fabrie ken stellen een onderzoek in naar de be hoefte aan het voorschot en de redelijk heid van het aangevraagde bedrag en zenden de aanvrage vervolgens door tus- schenkomst van het gewestelijk evacua- tie-bureau door aan de afdeeling finan ciën en personeel van- het bureau afvoer burgerbevolking, die indien met de toekenning en het bedrag van het voor schot ingestemd wordt voor de uitbe taling zorg draagt. Hierbij kan cessie van de rechten van den voorschotnemer plaats vinden 7. Indiening van declaratie. De aanvra. gen tot het verkrijgen van een vergoe ding, bedoeld onder 1 t/m 4, kunnen wor. den ingediend bij de kamer van koophanl del én fabrieken, in welker ressort de ont ruimde bedrijfsinrichtingen zijn gelegen. Deze stelt de vergoeding vast en bericht Tot de voorbereidingen voor den winter aan den middensector van het Oos telijk front, behoort ook het overdekken van de voornaamste loopgraaf, om de koude en de sneeuw zooveel mogelijk buiten te sluiten. (P-K. Maurers-We-Po) J o. 4.27 aar nam. tot 8.40 aar v.m. t t r Wederom werd een deel van de Nederlandsche burgerbevolking het slachtoffer van een Engelschen luchtaanval. Waar hier onmiddellijk hulp geboden moest worden, stond ook ditmaal de Nederlandsche Volksdienst op zijn post om de dak’loózc slachtoffers met raad en daad bij tc staan. Zij, die al hun have en goed verloren hadden, werden in verschillende gebouwen ondergebracht Ge zamenlijk wordt de warme maaltijd genuttigd. Polygoon-Sagers) Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 1250U Bijkant, Schev. Kelzerstr. 319, Tel. 880310; Fll.t RIJsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel. 3, Tel. 119461 Voorb., Boekh. H. E. G. Ruy», Heeronetr. 124,Tel. 773038; N.V. Kantoorb, Th, J. de Koning, Goudsbloem!. 3, Tel. 330263; Boekh. J. 8. v. Sater» |r., Thereslastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F. O. Couvée, v. Hoytemastr. 66 Tel.721187 PRIJS DER ADVERT.i 1-11 m M (5 reg.) 1 65, elke m.M. m. tot 23 m.M. (10 reg /0.19. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag, halve prij» Reel» ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. p. p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) ƒ0.57, Dienstaanb ƒ0 38 Per» gevr f 0.48 Adv. „Br bur, v. d bl.” 10 c meer Algemeene heffing Om de voor steunuitkeering benoodigde gelden bijeen te brengen, zijn op 13 Aug. j.l. afgekondigd de „Richtlijnen voor de algemeene steun- en heffingsregelingen", volgens welke alle werkende bedrijven op gelijken voet, een algemeene hef fing’moeten betalen, welker opbrengst gestort wordt in he; Algemeen Fonds. De heffingsregeling wordt na overleg met de Hoofdgroep Industrie vastgesteld door den secretaris-generaal van Handel, Nijver heid ea Scheepvaart. De individueele aan. slagen worden vastgesteld door en moeten eerden betaald aan de N.V. Maatschappij voor Industriefinanciering. De bijdragen Bijzondere heffingen Behalve de algemeene heffing, kent men ook de beperkte of bijzondere hef fingen. Deze kunnen worden opgelegd aan die takken van bedrijf, waartoe de ge steunde ondernemingen behooren. (Onder tak van bedrijf moet men verstaan den engsten kring van vakgenooten, die het zelfde product vervaardigen). Hier gaat het er dus om de noodige gelden bijeen te brengen waaruit een onderlinge steun verleening kan worden gefinancierd in een bepaalden bedrijfstak, waarin con centratie van productie plaats heeft. De heffing en steunuitkeering dienen er dan toe om de voor- en nadeelen dier con centratie zooveel mogelijk gelijkelijk over alle bedrijven uit den bedrijfstak te ver- deelen. De beperkte of bijzondere heffingen lullen van geval tot geval moeten worden I bekeken en aangezien het hierbij gaat om een onderlinge steunverleening, zal de regeling daarvan grootendeets aan de bedrijfsgroepen zelf kunnen worden over gelaten. Deze brengen dan ook. onder goedkeuring van den secretaris-generaal van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, de hiervoor noodige heffingsregelingen tot stand De luchtaanvallen op Italiaansche steden Een bijzondere commissie heeft vastge steld, dat door den aanval, welken Brit sche bommenwerpers op 24 October overdag op Milaan hebben ondernomen, een schade is veroorzaakt van circa 100 millioen lire. De helft van het bedrag der totale schade is reeds betaald, de rest zal binnen een maand volgen’.- meldt S.P.T. Paus Pius heeft den aartsbisschop van Genua, kardinaal Boetta, een nauwkeu rig verslag laten uitbrengen van de schade welke door de Britsche aanvallen in deze stad is aangericht. t Maan: 11 Dec, op 11.30 v.m., on- der 8.47 n.m.; 12 Deo. c_ J n.m.. onder 10.04 n.m. 14 Dec E.K Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 i Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. StadspatiSnten no. 49 i ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. De steunregeling Men moet dus onderscheid maken tus- •chen steun (uitkeering), gefinancierd uit bijzondere heffingen (z.g A-steun) en «leun (uitkeering) uit algemeene heffing (z.g. B-sbeun). Voor den B-steun zijn normen opge «teld voorkomende in de hierboven ge noemde „Richtlijnen” van 13 Augustus 1942 volgens welke stilgelegde bedrij ven op gelijken voet uitkeering uit het Algemeen Fonds ontvangen, indien al thans instandhouding van het bedrijf so- thal-economisch gerechtvaardigd is. Wat het laatste punt betreft, zal in het alge meen het tegendeel slechts in zeer duide lijke gevallen worden aangenomen, b.v. *»nnecr een bedrijf reeds sinds lang op <ten rand van een faillissement zweeft Slechts over een verouderde fabrieks- outillage beschikt. D mag niet meer bedrat *elke noodzakelijk zijn voor de instand houding van het bedrijf. De bedoeling van het Besluit van 5 Dec. 1941 is immers uitsluitend om het indus trieels apparaat van Nederland in stand te kunnen houden. Er zal geen steun wor den uitgekeerd aan een bedrijf, dat op 8rond van de winsten van andere tot de onderneming behoorende bedrijven in stand kan worden gehouden. De hierbovengenoemde richtlijnen gel den uitsluitend voor den B-steun.' Voor den A-steun, die zooals opgemerkt meer het karakter draagt van een onder- l’nge steunverleening ter egalisatie van Voor- en nadeelen, gelden uiteraard al deze beperkingen niet. De bedrijfsgroep, die in eerste instantie beslist of een bedrijf zijn werkzaamheden heeft moeten staken op grond van de hui- De motor met rupsbanden. In het onbegaanbare terrein van het Oosten, over wint de motor met rupsbanden spelenderwijs alle moeilijkheden en is een onont beerlijk vervoermiddel geworden voor de troepen. (P.K. Rheinldnder-Atl.-H.) De Britsche correspondenten aan front in Tunis wijzen algemeen op moeilijkheden, waarvoor de Geallieerde legerleiding^ zich geplaatst ziet Nu de geruchten over het begin van generaal Montgomery’s offensief 'niet worden be vestigd, valt in Londen opnieuw eenig pessimisme ten aanzien van de verwach tingen over het verloop der Geallieerde operaties waar te nemen. Omtrent de situatie in Tunis heeft de commentator McGeatty voor de Londen- sche radio o.a. betoogd, dat de veldtocht voor de Engelschen en Amerikanen veel moeizamer is gébleken dan men aanvan kelijk aannam. Spy. zei voorts, dat de ravitailleeringswegen der Geallieerden lang zijn en bloot staan aan de aan vallen d^r luchtstrijdkrechten van de As Vooral aan de duikbommenwerpers kan de luchtmacht der Geallieerden amper behoorlijk tegenstand bieden Ten ge volge van de superioriteit der As in de lucht worden ook de scheepstransporten der Geallieerden hevig aangevallen. In militaire kringen te Berlijn wordt, naar S.P.T, meldt, geen stelling ge nomen ten aanzien van de berichten uit Londen, volgens welke generaal Mont gomery de opperbevelhebber van het 8e Britsche leger, tot den aanval -op Rom mel’s stellingen bij El Agheila zou zijn overgegaan. Zooals hedenmorgen van ge zaghebbende militaire zijde is verklaard, zijn tot dusver in Berlijn geen berichten binnengekomen, die als een bevestiging van deze Engclsche geruchten kunnen worden beschouwd. De operaties bij El Agheila blijven als steeds, beperkt tot een min of meer intensieve patrouilleerings- activiteit. Voorts wordt te Berlijn medegedeeld, dat de slechte weersomstandigheden in Tunis de activiteit van het landleger en de luchtmacht der Asmogendheden be ïnvloeden. Ondanks dit feit, aldus wordt te Berlijn medegedeeld, is men er in.ge slaagd, in een tankgevecht 8 Amerikaan- sche tanks gevechtsonklaar te maken. De Duitsche luchtmacht beeft aanvallen ge daan op de verbindingslijnen en de ha venplaatsen der Geallieerden in het Al- gerijnsche kustgebied 9 Langs de spoorlijn naar Tebourba wordt van beide zijden een uitgebreide activi. teit van patrouilles voortgezet, aldus mel den agentuurberichten uit het hoofdkwar tier van generaal Anderson. Vooral ten Zui den van Tebourba en Medjez is een soort van niemandsland ontstaan, waar ver- kenningspatrouilles van weerszijden de sterkte van den tegenstander trachten te peilen. De stroomende winterregen bemoeilijkt de operaties, doordat de vele droge berg, wegen, die feitelijk beddingen van beken zijn, onder water loopen. y L .5

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1