STADSNIEUWS Laatste Telegrammen RECHTZAKEN KUNST EN LETTEREN SPORT BUITENLAND GORTSCHOTEL GORTSCHOTEL BINNENLAND De distributiebonnen aan FEUILLETON Japan’s deelneming den oorlog Sovjetgroep in centralen sector omsingeld DE KOMEDIANTEN KOMEN UITREIKING DISTRIBUTIE. BESCHEIDEN ADVIEZEN VAN DEN VOEDINGSRAAD BRILJANTEN, GOUD EN ZILVER H. VENBROEK BOEKHORSTSTRAAT 12 Tel. 11.65.54. Uw Juwelier. g; HAAGSCHE COURANT Vrijdag 11 December 1942 le bl. pag. 2 en Plaatselijke gevechten in Tunis SCALA Doorbraak in Tanis ONDERWIJS De bevoorrading met aardappelen te maken. ÏWonft eewttfr Haal zooveel rriogelijk voedingswaarde uit Uw rantsoenen! EEN SMAKELIJKE „LA TRAVIATA” Bonnen beteekenen voedsel miti er geld is! Zorgt voor geld! Steunt Winterhulp! Giro 5553. BURGERLIJKE STAND 11 December - MET KOOL EN PAPIKRA het sluisongeluk te maas. BRACHT: Het Duitsche Landesigericht be handelde dezer dagen te Maastricht de zaak tegen den schipper J. V. van het schip „Rijnlust” en tegen den schippers knecht J. de Gr., beiden uit Rotterdam, in verband met het ernstige slulsongeluk te Maasbracht op 17 Juni van dit jaar. De Landesrichter dr. Preisen, achtte* con form de meening van Staatsanwalt dr. Koblite, beide verdachten schuldig aan verzuim en nalatigheid. De Landesrichter was van oordeel, dat van den schippers knecht onder de gegeven omstandighe den, gezien zyn beperkt geestvermogen, geen eigen initiatief verwacht mocht wor den en sprak den knecht derhalve vry. De schipper werd veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. De eisch was ge weest resp. vrijspraak en twee jaar en drie maanden. Als verdediger trad voor de verdachten op mr. de Jongh uit Rotter dam. De organisatie van bet bedrijfsleven het lidmaatschap der Kultuurkamer Haven van Bone gebombardeerd f Uitknippen n bewaren leven en de president der Nederlandsche einde H. MO tot i door 439, 440 4-73 62 62 Nadruk verboden 94 zeker Roman van WILHELM LICHTENBERG Behouden inleiding Dusolina! Dat is een gelukkig toe val I riep ze in groote, verheugde ver bazing. Morgen vindt de uitreiking van distri butiebescheiden plaats van 9.3013 uur in gebouw Groot Hertoginnelaan en Alida- Jam 438 Kaas 442 t.m, 444 Koffiesurrogaat 445 Melk Melk Zij kan toch niet helpen, dat ik pas achttien ben, verweerde Dino zich tegen dit bezwaar. Overigens heb ik haar gezegd, dat ik al negentien ben. bertl stak haar hartelijk haar hand toe. Verraad mé dus niet, mama. Neen, beslist niet. Toen vroeg ze met een teederen blik: Boter Boter Brood (of gebak) Brood (of gebak) Brood (of gebak) Brood (of gebak) Cacaopoeder Chocolade Chocolade Chocolade 437 58, 59 62A 62B 63A 63B moeder bevond, zou hij zich beslist in niger by je aangesloten hebben. Waarschyniyk... t Jammer! Misschien zou hem dan Weer rap ter been en vrij van Rheumatische pijnen. Neem KKÏSCIIEV Gezondheid voor een cent per d»<. Ki Apotb. «i Draf 0.41. 0.76. 1.47. N V Revmrw Telegrammen Van den Führer Naar aanleiding van den dag waarop Duitschland, Italië én Japan een jaar ge leden, getrouw aan den geest van hét Driemogendhedenverdrag, hun. besluit be kend maakten om1 den hun door de Vereenigde Staten en Engeland opgedron gen oorlog gemeenschappelijk tot de eind overwinning te voeren, heeft de Führer aan den Tenno en den Konlng-Keizer Vic tor Emanuel, alsmede aan den Japanschen ministerpresident en den Duce telegram men gezonden. Dat van den Führer aan den Tenno luidt als volgt; Naar aanleiding van den terugkeer van den dag, waarop Duitschland, Japan en Italië een jaar geleden op plechtige wijze hun besluit helpen bekend gemaakt-den hun door de Vereenigde Staten en Groot- Brittannië opgedrongen oorlog in de nauw- DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH. RER, 11 December (D.N.B.) Het Opper bevel van de Weermacht maakt bekend; In het Zuiden van het Oostelijke front duurt de levendige gevecht sactiviteit voort. Hierbij werden ten Noorden van de Terek en -ten Noorden van Stalingrad vrij zwakke vijandelijke strijdkrachten vernietigd en werd in de bocht van den Don in hevigen strijd een domineerende heuvelrij veroverd. Alle tegenaanvallen van den vijand mislukten. Italiaansche troepen braken tijdens een verkennings- actie in de vijandelijke stellingen in en maakten gevangenen en buit. Vijande lijke verkenningshanvallen werden Hongaarsche troepen afgeslagen.. Sterke Duitsche en Roemeensche lucht- strijdkrachten mengden zich in de ge vechten in het Wolga-Dongebied. Jagers schoten 24 vijandelijke vliegtuigen neer. Gevechts. en slagvliegtuigen zetten den strijd tegen den vijandelijken opmarsch aan den middenloop van den Don voort. De krachtige aanval van Duitsche in fanterie- en pantserdivisies in den Cen tralen sector van het front leidde tot de omsingeling van een vijandelijke storm- groep. Alle ontlastingsaanvallen en door braakpogingen werden met steun van de luchtmacht afgeslagen. Ten Zuidwesten van Kalinin en aan het Ilmenmeer konden de steeds opnieuw aan vallende bolsjewisten geen successen be halen Aan 'het Oostelijke front werden in de période van 1 tot 10 December 1262 tanks van den vijand vernietigd, buitgemaakt of onklaar gemaakt. In de Cyrenaica schoten Duitsche ja gers 8 vijandelijke vliegtuigen neer en verloren zelf slechts 1 vliegtuig. Opera uit Amsterdam Dat de opvoeringen van de Amsterdam- sche Opera van een voortreffelijk gehalte zijn, heeft men reeds menigmaal kunnen constateeren. Ook deze voorstelling van Verdi’s „La Traviata” verdiende de geest driftige bijvalsbetuigingen in de dicht bezette zaal van het Gebouw. Het tooneel- gebeuren wordt in deze opera beheérscht door de drie hoofdfiguren, hier voorge- steld door Gerda Pons (Violetta), Chris Reumer (Alfredo Germont) en Theo Baylé (Giorgio Germont). Van dit drietal gaf laatstgenoemde een waardige en bezielde uitbeelding van zyn père noble partij, ter wijl hij met zijn tfmbrerijke, uitstekend gevorpnde bariton ook het vocale gedeelte van zijn rol met veel uitdrukking heeft vertolkt. Aan de beide scènes met Violetta en zijn zoon heeft hij in zang en spel bij zonder relief gegeven. Als zijn tegenspeel ster had Gerda Pons in de vocaal en sce- Ik wilde ook alleen maar je mee- ning In het algemeen hooren. Want ik kan me indenken, dat Dino overdrijft Als je me maar gerust kunt stellen, dat de jongen niet in slechte handen geraakt is... O, dat zeker niet! verzekerde Du- solirta snel. Dan ben ik al tevreden. Dino verscheen, stralend en van zyn overwinning. Hy had de beide i igela- ten, opdat Dusolina gelegenheid had, een voldoenden indruk op zijn moeder dames met opzet een tqd alleen ten, opdat Dusolina gelegenheid 7. De voorschriften en maatregelen, af- gekondigd ten aanzien van bedrijven, welke op grond van hét bovenstaande be- hooren tot de Nederlandsche Kultuur kamer, doch reeds waren ondergebracht bij de Organisatie voor het Nederlandsche Bedrijfsleven zijn/worden met ingang van heden overeenkomstig gewyzigd. 5. Voor zoover éen bedrijf tevens boe ken, muziek, kunstwerken, enz. verkoopt tot een beloop van minder dan 50 procent van den totalen omzet, behoort het tot de desbetreffende bedryfsorganisatie, doch is het tevens verplicht zich te melden bij de Nederlandsche Kultuurkamer en wordt het aldaar als lid ingeschreven, zonder dat het verplicht is contributie te betalen. Op deze bedrijven zijn de bepalingen en voorschriften van de Nederlandsche Kultuurkamer, ten aanzien van die werk zaamheden, waarvoor het lidmaatschap van de Nederlandsche Kultuurkamer ver plicht is, mede van toepassing. 6. Economische maatregelen van alge- meenen aard worden uitgevaardigd door de organisatie voor het Nederlandsche Be- dryfsleven. Voor zoover noodzakeiyk, zal de Nederlandsche Kultuurkamer deze maatregelen ook voor haar leden van toe- ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT ROME, 11 December (Stefani). In Cy renaica grootere activiteit van verken- ningsafdeelingen en de luchtmacht. Tijdens hevige luchtgevechten schoten Duitsche jagers 8 vliegtuigen neer. Een ander vliegtuig werd door de luchrdoelartillerie neergehaald. Tijdens plaatselijke gevechten in Tunis hebben Italiaansche en Duitsche detache menten eénige stellingen veroverd. De vijand verloor 53 tanks, eenige gepant serde voertuigen, antitankgeschut en vrachtauto’s. De luchtmacht der Asmogehdheden, die aan den strijd deelnam, schoot een groot aantal gepantserde voertuigen in brand en bombardeerde met zichtbaar succes knoop punten van wegen en spooriynen in het achterwaartsche gebied van den vqand. Tüdens een luchtaanval op een van onze vlootbases in Tunis schoot het afweerge schut van een Duitsch schip 2 vliegtuigen neer. Een derde toestel stortte bij Lampe dusa in zee, néér geschoten door jagers, die transportschepen begeleidden. Na den laatsten vijandelijken luchtaan val op Turijn werden 57 dooden en 60 ge wonden geteld onder de burgerbevolking. ook deze eerste hartstocht bespaard ge bleven zyn, wanneer hy zich niet zoo eenzaam gevoeld had. Zeker. jy kunt me misschien eenige in lichtingen geven, Dusolina. Dino beken de me, dat hy verliefd is geworden op een betooverende collega. Ze zou zelfs een godin zyn. Weet jij daarvan? Ja... En? Is ze werkeiyk zoo... godae- iyk? My kun je het gerust zeggen. Dusolina keek in doodeiyke verlegen heid langs haar schoolvriendin heen. Aarzelend antwoordde zy: Ja, ik... weet je... Ik heb daar geen goed oordeel over.M In KunstZaal,, Kunst vanen, zen Tüd” zal van 12 December a.s. tot 2» Januari een tentoonstelling worden ge houden van werken van Jasper Pasman. Het 5e Volksconcert van se rie C, te geven door het Residentie-orkest onder leiding van Frits Schuurman, vindt plaats op 16 dezer in het Gebouw voor K. en WDe pianiste Willy Fens verleent aan dit concert haar medewerking als soliste. Het programma vermeldt o.a. een herhaling van het 5e Brandenburgsch con. cert van J. S. Bach. In de KunstzalenBennewltz exposeeren van 12 dezer tot en met 2 Jan. Rie Knipscheer en Jacoba Wieringa haar werken. Opening Zaterdagmiddag a.s. BEVALLEN: W. G. de Haas geb. Schra- ma, z. J. H Vos geb. Berger, d. H. C. v. d. Walle geb ten Hove, z. J. W. Mutsaerts geb. van Riel, d. M. A. Bordewijk geb. Groenendijk, z J. C. Borkent geb van West, z. G. S. W. Pruijs geb. van den Arend, d. A. A. C. Scheurer geb. Rob, z. G. Meeuwsen gel?. Weesie, z. G. van der Sman geb. van der Lugt, d. C. Rook geb. van Ameijde, d. OVERLEDEN: P. Goedhart, man van J. J. Kruis, 76 j. B. Blitterswyk, wed. van F. Hopgeveen, 69 j. H. Wilders, wed. van J. J. Metterschij, 84 j. G. C. J. Helgers, man van C. M. Overgaauw, 41 j. W. Roos, man van N. Pronk. 66 j K. H. A. van der Veer, z., 1 j. en'7 mnd. G. Plomp, vr. van C. de Jong, 68 j. A. A. Lumenta, z., 17 j. M. A. W. Lu cas, vr. van A van Popering, 56 j. C. van Alphen, wed. van H. Smit, 60 j. C vah Alpen, man van M. van Baaien, 68 j. J. Leemburg, vr. van D. Meijer, 67 j. E. van Wezel, vr. van J. Oele- ring, 74 j. J H. van Merkensteijn, man van M. A. de Groot, 57 j. K. Haak, vr. van G. van Gijzen 79 j. A. M. Rosskopf, ongeh. vr., 82’j. H. C. Wilt- son, man van M. C. C. Adema, 76 j. Gort is gepelde gerst. De grove gort is alleen van de buitenste vliezen ontdaan, de parelgort is verder afgeslepen, Gort- mout is geplette en gestoomde gort, ter wijl men gortgrutten krijgt door gort te malen. De kooktyd van deze laatste pro ducten is belangrijk korter. Het verdient aanbeveling alle gortpro ducten. dus ook de gortmout en de grut, ten, van tevoren te weeken. De .korrels worden eerder en beter door en door gaar, waardoor deze goed verteren. Alle gortproducten kunnen mits in water gekookt in de hooiklst gaar ge maakt worden. De gort kookt men 20 min; voor, gortmout en grutten 7 min. Gort zal na drie uur gaar zyn, terwijl de gortmout en de grutten in een uur klaar komen. De gortproducten kan men op deze wüze gekookt als pap eten, wanneer men vlak vóór het opdienen er wat heete melk doorroert Tevena kunnen alle gortproduc. ten gebruikt worden als bindmiddel in soepen. Een groentesoep met gortmout is voedzaam en smakelijk. Hieronder volgt een recept van een smakeiyk schoteltje, dat heel goed gege ven kan worden als aanvulling bij den broodmaaltyd. 100 g. gort, t kg witte of savoye kooi, i eetlepel paprika (1 flinke ui of prei), i lepel boter, (geraspte kaas). De gort wasschen en een avond tevoren in de week zetten. De gort met het week- water opzetten. 20 min. voorkoken en in de hooiklst bergen. De kool en indien be schikbaar de ui (of prei) zeer fijn snip peren De boter’in de pan laten smelten, de kool, de ui (of prei) en de paprika toevoegen en onder af en toe roeren 10 min. zachtjes laten smoren. Daarna da gort en wat zout toevoegen, de massa doorroeren en nog 20 min. op een zacht pitje laten koken. Het geheel op smaak afmaken met peper en aroma en in een vuurvast schoteltje of schaal overdoen. Indien men de kaas er voor over heeft, is het zeer smakeiyk dit gerecht met ge raspte kaas te bestrooien. „Een ouwe bok” Een allerzotste klucht wordt thans In Scala gespeeld. Als het doek opgaat; zit ten drie oude heertjes: een apotheker, een leeraar en een veearts, alsmede een zoon des apothekers te musiceeren. Zij spelen Haydn, maar telkens als zij één strophe gespeeld hebben, gaat een fatale bel in de apotheek en moet de eerste violist de klanten gaan helpen. Het blijkt, dat de zoon des huizes verliefd is op een dochter van den leeraar, maar de drie ouwe heer tjes, die droeve ervaringen hebben met het huwelijk, zyn verstokte anti-vrouw- mannen geworden en de zoon krijgt in die sfeer geen kans om zich te verloven. De dochter van den leeraar echter laat zich niet afschrikken, ze verschijnt ten too- neele en' niet herkend door papa begint ze den drie ouwe heertjes zoo het hof te maken, dat hun koude harten smelten en wat er dan gebeurt is natuuriyk door en door stof voor een klucht. Het publiek scheen te genieten, er wei d zeer gelachen. Jopie Koopmans, als de dochter, had een enorm succes met haar coquette glimlach jes. waarmee ze het drietal om de vingers wint. Ellen Durieux was een zonderlinge huishoudster met een gilletje van verba zing, dat ze niet zóó vaak kon laten hoo ren of de zaal reageerde er schaterend op. De manneiyke rollen waren wel wat al te gechargeerd en hier en daar nogal eens al te gemakkelijk gespeeld. B. v. Eysselsteijn. BOKSEN VAN DAM CONTRA LAGROU: Op Maan, dag 21 dezer zal in „Odeon” te Rotterdam een gevecht worden geleverd tuaschen Luc v. Dam en den Vlaamschen halfzwaarge. wichtkampioen Henri Lagrou, die 7 kg. zwaarder weegt. De partij zal gaan over 10 x 3 min. Het bijprogramma luidt: Jan de BruinMarcel Preys (België); Daaf BaanM. de Roode en B. de ReusOscar Deem (België), alle over 6x3 minuten. Voorts komen de Haagsche amateurs J. Mansveld en H. Mulder 3x2 min. uit tegen de Rotterdammers A. van Nieuw- land en T. Gebuys. WILLIE PEP WERELDKAMPIOENi De jeugdige Amerikaan Willie Pep. die van Italiaansche afkomst is/ (zyn haam is eigeniyk Ugliehno Pepperini), heeft te New York den kleurling Wright Chalky in een gevecht over 15 ronden den wereld titel in het vedergewicht ontnomen, door een kleine overwinning op punten te be halen. Pep is 21 jaar en won alle wed strijden, n.l. 53 stuks, welke hij in de be roepsklasse leverde. DIVERSEN KORTE BERICHTEN: De voetbal wedstrijd AmsterdamZwaluwen zal niet, zooals gebruikelijk, op een van de Kerst dagen, maar op 27 dezer in het Ajax-sta- dion worden gespeeld. Op 10 JanuarJ wordt op de winterbaan te Gent een BelgiëHolland koppelwedstrijd gehouden met 6 koppels aan eiken kant. Voor ons land starten o.m. SchulteBoeyen, v. d. Voort—Pel lenaars en Braspenninxvan Amsterdam. nisch zware, de dramatische handeling be- heerschende titel partij een moeilijken stand. Om deze volledig tot haar recht te brengen moet de vertolkster een vocaal superieure kracht en tevens een gerijpte actricé zijn. Gerda Pons heeft zich heel knap van haar taak gekweten. In haar zingen is veel goeds. Zij beschikt over een niet groote maar goed dragende wellui dende sopraan, waarmee technisch reeds vry veel wordt bereikt, -.al werd in de groote aria in de eerste acte aan de veel- eischende coloratuurpassages qua virtuose afronding nog wel iets schuldig gebleven en wist in de meer dramatisch bewo gen gedeelten van haar partij in zang en spel menigmaal bewogen accenten te vin den. Chris Reumer stond haar als Alfredo hoogst verdienstelijk ter zijde. Zijn tenor met goede hoogte doet het wel in deze rol, al zou een wat meer expansieve manier van zingen en spelen zijn prestatie heb ben kunnen rêleveeren, De partijen van het tweede plan waren zéér voldoende be zet. Regie en muzikale leiding waren bij Johannes den Hertog, die het geheel in de juiste banen hield, in vertrouwde handen. Dat het toonëelbeeld ons in rococomilieu verplaatste, kwam mij echter, gelet op den tijd waarin „la dame aux Camelia’s” speelt, minder goed gezien voor. Koren, (Henk van Wielink), ballet (Yvonhe Geor- gi) en décors (Karei Brückman) maakten een aesthetischen indruk. Veel geestdrif tig applaus, vooral aan het slot en bloe- mèn voor de hoofdvertolkers. Mr. A. J. F. J. Jung. De voorzitter van de Organisatiecom- straat fLooed.) Voor de ïettêrs Hj t.m. missie voor het Nederlandsche Bedrijfs- Kultuurkamer maken het volgende be kend: De verordening betreffende de Neder landsche Kultuurkamer legt de verplich ting op aan allen, dié medewerken aan de voortbrenging de weergave, de geesteiyke of technische bewerking, de verspreiding, de instandhouding en het in het verkeer a, mede het Japan,ene vólk, Ha de zege- brengen van kultuurgoed, lid te zijn van de Nederlandsche Kultuurkamer. De werk zaamheden van de onderhavige personen liggen échter vaak tevens op het terrein van het bedrijfsleven, zoodat zij daarom ook vallen of zullen vallen onder de Orga nisatie voor het Nederlandsche Bedrijfs leven. Teneinde in de meeste gevallen een dub bel lidmaatschap te voorkomen en tevens duidelijk vast te stellen tot welke orga nisatie een zekere persoon of een zeker bedrijf behoort, wordt bepaald: 1. Uitgevers van boeken en Van druk werken van welken aard dan ook, boek-,’ ihuziek- en, kunsthandelaren, leesbiblio theekhouders en handelaren in vóórtbreng! selen van kunstnyverheid, in wier bedrijf slechts werkzaamheden worden verricht, voor welker uitoefening het lidmaatschap van de Nederlandsche Kultuurkamer ver- eiseht is, behooren uitsluitend tot de Nederlandsche Kultuurkamer. 2. Handelaren in muziekinstrumenten en gramofoonplaten, en antiquairs worden lid van de Organisatie voor het Nederlandsche Bedrijfsleven. Boekantiquairs worden be schouwd als boekhandelaren, zoodat hier het onder sub 1 bepaalde van toepas sing is. 3. Voor zoovenre een uitgever tevens een drukkerij of een ander grafisch be drijf exploiteert, valt hq, ten aanzien van die drukkerij of dat grafische bedrijf, onder de Organisatie voor het Neder landsche Bedrijfsleven, maar behoort hij tevens als uitgever tot de Nederlandsche Kultuurkamer 4. Voor zoover de onder 1 vermelde ca tegorieën van bedrijven tevens andere goederen of waren (bijv, schrijfbehoeften.) verkoopen tot een beloop van minder dan 50 procent van hun totalen omzet, behoo ren zij by de Nederlandsche Kultuur kamer. Zij moeten zich echtér in dat ge val ook melden bij de desbetreffende be drijfsorganisatie en worden daar als leden ingeschreven, zonder dat zij verplicht zijn contributie te betalen. Op deze gemeng de” bedrqven zijn de voorschriften van vierende beëindiging van den strijd een gelukkige toekomst van vrede beschoren zal zyn. Den Japanschen ministerpresident, gene raal Tojo, zond de Führer onderstaand telegram: Op den gedenkdag van heden, die de mo gendheden van ’t pact van drie in de nauw ste wapènbroederschap vereenigd vindt in den strijd voor een nauwe, rechtvaar dige wereldorde, zend ik uwe excellentie mijn oprechte groeten. De roemrijke suc cessen, die door de verbonden strijdkrach ten in het afgeloopen jaar op den gemeen- schappelijken vijand wérden bevochten, vormen de zekerste waarborg, dat in Europa en in Oost-Azië de strqd tegen de Anglo-Amerikaansche uitdaging bekroond zal worden door de eindoverwinning van de mogendheden van het pact van drie. In deze vaste zekerheid zend ik u ook heden mijn oprechte wenschen voor het verdere succes der Japansche wapens. De Duce ontving het volgend telegram van den Führer: Op den dag, waarop het sluiten van het wapenbondgenootschap der Asmogend heden met het Japansche keizerrijk voor den eersten keer verjaart, gedenk ik u en het fascistische Italië in trouwe kame raadschap en hartèlijke verbondenheid. In de geschiedenis is de overwinning nog steeds dien volken ten deel gevallen, die voor een rechtvaardig ideaal in den strijd tegen een verouderde wereldorde het laat ste op het spel dorsten te zetten. Zoo zul len ook Duitschland Italië en Japan uit deze beslissende worsteling als overwin naars te voorschijn komen. In deze onom- stootelijke zekerheid, zend ik u, Duce. ook naar aanleiding hiervan mün hartelqke groeten. Artikel Aardappelen Aardappelen Aardappelen Aardappelen Beschuit (F Beschuit (I Aantal aanvragen zeer groot Zooals bekend Is er een regeling getrof. fen betreffende de bevoorrading met aardappelen tot een maximum van 17 J kg, met dien verstande, dat een overwicht van 10 percent mag worden gegeven voor eventueel bedèrf bij het bewaren der aardappelen. Het aantal aanvragen voor deze bevoorrading is, nfiar ons van be voegde zqde werd verzekerd, zeer groot en aangezien de uiterste datum van levering 27 December a.s. dicht genaderd if, is de vrees ontstaan, dat er van de leve ring niets meer zal komen en dat men ge heel van de aardappelvoorziening zal wor. den uitgeschakeld. Deze vrees is echter ongegrond, weliswaar zal niet elke aan vrager voor de bevoorrading in aanmer king kunnen worden gebracht, doch dit beieekent geenszins, dat men dan zonder aardappelen zal komen te zitten. Voor hen, die geen opslagvergunning hebben ont vangen. zal een afzonderlqke regeling worden gemaakt, waardoor zy op de nor male wqze op hun bonnen aardappelen kunnen betrekken. Ontvangt men dan als nog aardappelen voor opslag, dan worden de reeds geleverde hoevelheden op de bon nen hiervan afgetrokken. riode van, 1 tot 10 December 191 vijande- Iqke vliegtuigen neergeschoten, waarvan 112 in het gebied van de Middellandsche Zee. In dezelfde periode gingen 45 eigen vliegtuigen verloren. Bij de aanvalsgevechten der laatste da gen in den Centralen sector van het Oos* telqke front heeft zich de 19e pantser divisie door gestrengheid en superieure leiding vart haar commandant en door aanvalskracht, taaiheid en hardheid van den troep bijzonder onderscheiden. 9 Jan. 2 Jan. Petroleum S208 26 27 verl. 2 L. 2 Jan. Puddingp. verm. enz. 441 100 gr. 26 Deo. 500 gr. 26 Deo. M 45 gr. 31 Deo. R12 20 stuks 19 Deo. 1 k.g. 26 Deo. 100 gr. 12 Deo. 3, 4*76 100 gr. 26 Deo. 100 gr. 26 Deo. 1 rantsoen 12 Deo. R12 1 rantsoen 19 Deo. 62 i| L.. 12 Deo. 63 11 L. 19 De& 21 t.m. 120 Bonnen 62A 62B 63A 63B br. of geb.) 62 75 gr. 12 Deo. br. of geb.) 63 75 gr. 19 Deo. Bloem (br.) 447 t.m. 450 70 gr. 26 Deo. 59 --- 62 62A 62B 63A 63 B 3, 4.74 56, 57 Aantal 2 k.g. V 1 k.g. 12 2 k.g. 19 l 1 k.g. 19 Dec. ACADEMISCHE EXAMENS: Utrecht. Cand. ex. rechtswetenschap C. J. A. Ko- ning, C. H. Kortenhoff; doet, ex Indisch recht: P. J. Blok, B. H. J. de Pont, W. F. van der Lek; can. ex. theologie: J. P. van Woerden, J. van Drenth. J. A. Gel- derman, W. Koorevaar, W. M. ter Lin den; prop. ex. theologie: dr. J. A. van Velze; veeartsex.:, mej. H. A. Hannema, mej. C. W. A. fo. Peperkamp, W. J. Roepke, R. ter Schure. Amsterdam. Bevorderd, op proef schrift, tot”doctor in de wis. en natuurk. de héér W. J. Bos. Rotterdam. Cand. ex. econ. weten schappen A. de Wilde, P. G. C. Siemens, H. E. van Tricht, G. C. de Haan, F. J. J. Cremers, P. J. van den Burg, E. Millaar, W. E. baron van Knobelsdorff. D8. H, 8CHUURMAN8t: In den ouder dom van 75 jaur is alhier overleden ds. H. Schuurman^’ «neritus-predikant der Doopsgezinde Broederschap. Ds. Schuurmans werd in 1867 geboren. In 1893 werd hij proponent en 7 Jan. 1894 werd hy te Giethoorn in zqn ambt be vestigd. Vandaar vertrok hij in 1910 naar den Horn en deed in 1912 te Sneek zijn intrede. Hier heeft hü gearbeid tot aan zijn emeritaat, dat hem 1 Juli 1933 eervol, versteend werd, waarna hij zich metterwoon te ’s-Gravenhage vestigde Zqn stoffelijk overschot zal morgen middag om 3 uur op Oud Eik en Duinen worden teraardebesteld. 8CH00LGELDHEFFING t De burgemees ter heeft, overwegende, dat, tengevolge van de van Rijkswege in voorbereiding zijnde schoolgeldheffing de gegevens voor deze heffing zeer laat in het hef- fingsjaar ter beschikking van het ge meentebestuur zullen zijn, de mogelijk heid geschapen tot het opleggen van voorloopige aanslagen door het vast stellen van een desbetreffende verorde ning. Met den later op te leggen defini- tieven aanslag wordt de voor het school geld jaar opgelegde voorloopige aanslag verrekend. TEGEN VERHUISWAGEN GEBOTST: Gisteravond Is de 42-jarige wielrijder L. A. de G. uit de Wieringschestraat, op de Stóühouderslaan tegen een onver- lichten verhuiswagen gereden, waardoor hy kwam te vallen. Met een hersen schudding en verwondingen aan rechter slaap en kin is hy naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. CREMATIE H. G. ICKE In allen eenvoud heeft gistermiddag in het crematorium op Westerveld te Velsen de crematie plaats gehad van het stoffelijke overschot van den heer H. G. ïeke oüd-inspecteur der telefonie in algemdenen dienst bij het Hoofdbestuur der P.T.T.alhier op 87-jarigen leeftqd overleden. Met de fa milieleden waren eenige vrienden meege komen. De plechtigheid was te treffen der, omdat tegelijkertijd de verassching van een zuster van den overledene plaats vond. Er werd niet gesproken. De organist speelde bij het dalen van de kisten „O, beide lichamen van toepassing. Haupt voll Blutt und Wunden” en het slotkoor uit de Mattheus-passion van J. S. Bach. Een familielid dankte voor de belangstelling. AGENT SCHIET OP RIJWIELD1EF: Een surveilleerend agent van het bureau Ar- chimedesstraat betrapte gisteravond in de Danckertstraat een rijwieldief. De da der, zich ontdekt ziende, nam het ge stolen rqwiel op en gooide dit in de rich ting van den agent, die, ziende dat de dief er vandoor ging, een achtervolging inzette. Aan de sommatie in de Valerius- Straat om stil te houden, daar anders geschoten zou worden, gaf de vluchteling geen gevolg. Hierop legde de agent aan, loste een schot, dat den achtervolgde in het linkeronderbeen trof. Door den ge neeskundigen dienst is hij overgebracht naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. Het was de 32-jarige loswerkman J. V. passing verkeren. AUTO’S TEGEN ELKAAR GEREDEN: Op den hoek van de Fahrenheitstraat en ft Hanenburglaan zyn gisteren een vrachtauto en een personenauto tegen elkaar gebotst. De bestuurder van laatst genoemde auto, de 30-jarige J. K. van den Waalsdorperweg, die door zonlicht verblind was, bekwam kneuzingen aan de borst en verwondingen in het gezicht. Via het R. K. ziekenhuis aan het West- einde kon hy naar huis worden ver voerd. Beide auto’s liepen schade op. HET BIJBELSCH MUSEUM VAN OUD HEDEN Morgenmiddag zal de heer T. P Plantinga uit Amsterdam in de aula van het Stedelijk Gymnasium aan de Laan van Meerdervoort alhier, een lezing houden over het Bijbelsch Museum van Oudheden, dat naar men weet te Amster dam is gevestigd. Deze lezing staat on der de auspiciën der Ned. Reisvereeni- ging Een aantal voorwerpen uit dit Mu seum zal dan tevens in de aulatentoon gesteld worden. JUBILEUM R.K, KERK AAN DE ELANDSTRAAT: De commissie van orde van de O.L. Vrouwekerk aan de Eland straat zal Zondag a.s. haar vqftigjarig be staan herdenken. Te barer intentie zal om kwart voor elf een hoogmis worden opgedragen. Na afloop hiervan houdt ge noemde commissie een receptie in de pas torie aan de Da Costastraat 44. KERSTFEEST VOOR KINDEREN VAN IN DUITSCHLAND WERKENDE NEDER. LANDERS: „Vreugde en Arbeid” organi seert op 24 Dec. in den H^gg in den Die rentuin van 1012 en van 24 uur een Kerstfeest voor kinderen van in Duitschland werkende Nederlan ders. De kindeken krijgen daar appelen, een zakje bonbons, een sprookjesboek en speelgoed, alsmede een bedrukte en gefran keerde kerstkaart voor vader. In het Museum voor hetOn- derwijs, Hemsterhuisstraat 2E, wordt morgenmiddag om half 3 een algemeene rondgang door de afdeeling Dierkunde gehouden. Zondag 13 December is er om half 3 een algemeene rondgang voor jon geren door de afdeeling natuurkunde. Dien dag eveneens te half 3 wordt een rondgang voor volwassenen door de afdeeling Dierkunde; over „Mieren”. Hét 4-jarig jongetje P. de R. is gisteren spelend in het water ..van de binnenhaven te Scheveningen geraakt. Het kind, dat geen letsel bekwam», is door handreiking door den heer C. Pronk, Haag- schestraat 14, op het droge gebracht. D e 32-j a r i g e J. H. van den R ij s- wijkscheweg, is gisteravond óp het Hol- landsche Spoorstation van een trap ge vallen. Hij brak het linkerbeen en is opge nomen in het ziekenhuis aan het West- einde. De 39-jarige gehuwde vrouw P. van E. werd in een magazijn in de binnenstad betrapt bq het ontvreemden van een japon. moet. Maar jou nooit. Wat doe JU hier in Fiesole? Ik ben by het theater. Ben je dus toch zangeres gewor den? tlat was op school al je wensch. Weet je overigens, dat myn zoon ook by het theater is? Zoo? zei Dusolina in steeds groo- ter verlegenheid. Ja. De kleine Dino Gfoberti. Ik heet namelqk nu Gioberti. Nou, als de jongen geweten had, dat zich by het gezelsphap een jeugdvriendin van zyn Zou je me niet iets meer willen vertellen over je... godin? Dino sprong op. Waarom? Het is veel beter, dat je haar zelf leert kennen. En dan kun je uitmaken, of ik goed gekozen heb. Ik zal je haar aturenl Wacht maar een oogenblik. Dino liep naar binnen en mama Gio berti kon nu eindeiyk glimlachen. Het deed haar goed. Na eenige minuten verscheen Dusoli na Labriola in den tuin. Signora Gio- Duitsche en Italiaansche gevechtsgroe pen braken in Tunis door vijandelijke stellingen en vernietigden of veroverden daarbij 37 tanks en talrijke andere wa pens. Des nachts werd de haven van Bone gebombardeerd. In den strijd tegen Britsch-Amerikaan- sche luchtstrijdkrachten werden in de pe- ste wapenbroederschap tot de eindover winning te voeren, wensch ik Uwe Maje steit mdn oprechte groeten te doen toe komen. Ik herdenk daarbq de roemrijke wapenfeiten van onze verbonden strijd krachten, die de waarborg vormen voor onze overwinning en een gelukkige, toe komst van onze volken. Aan Koning-Keizer Victor Emanuel zond de Führer het volgend telegram: Op den verjaardag van de onderteeke- ning van het Duitsch-Italiaansch-Japan- sche wapenbondgenootschap verzoek ik Uwe Majesteit met mijn oprechte, harte lqke groeten mijn beste wenschen voor den strijd dér Italiaansche wapens in ont vangst te nemen. Van een vast geloof in de gemeenschappelijke eindoverwinning doordrongen, breng ik tevens mijn over tuiging tot uitdrukking, dat onzen volken, Dusolina was bleek geworden en zei, nadat zij zich ipet moeite beheerscht had: Ja, werkelijk, ik moet zeggen, dat dit een toeval is... Dino’s moeder vroeg: Hoe lang hebben wy elkaar niet meer gezien, Dusolina? - Ik weet het niet precies, ontweek de zangeres. Nou, wacht eens! Sedert onze schooljaren hebben wy elkander niet meer gezien. Dat is, onder vier oogen kunnen wq dat elkaar wel zeggen, vier entwintig jaar geleden.... Een heele tqd. Grappig! Ik heb in die vierentwin tig, jaar heel wat sèhoolvriendinnen ont- Gisteren vond onder groote belangstelling plaats het huwelijk van den directeur'der N.O.C. den heer P, S. Heerema, en mej. Erna Kühnen. Het huwelqk werd voltrokken door burgemeester Westra. (Warburg) Rijst Scheerzeep Sigaretten Suiker Suikerwerk Suikerwerk Suikerwerk Tabaksk. Tabaksk. I Taptemelk Taptemelk Textielk. 3e serie Textielk. 2e serie (behalve bon K) Vleesch 62A 100 gr 12 Deo- Vleesch 62B 25 gr. 12 Deo. Vleesch 63A 100 gr. 19 Deo. Vleesch 63B 25 gr. 19 Deo- Zeep Alg. 412, 431, 462, N, O Eenh.z. 24j 8 75 gr. 31 Deo. Huishoudzeep 2.x 413 en 2 x N 80 A 95 gr. 31 Deo. Waaoh. of zeepp. 413 432, 453 en N en 0 waschp. 250 gr. 31 Deo. Toiletzeep N, o 75 gr. 31 Deo. Toiletzeep F so 8 75 gr. 31 Deo. Brandstoffen Kookdoel. 0j t.m. 05 KF 1 Eenh. 30 Apr. Gen. Anthr. XII 1 Eenh. 31 Deo. Gen. TUrf XII 50 stuks 31 Deo. Brandst.k. DV 1 tm 5 1 Eenh. 31 Deo. Brandst.k, DV 6 tm. 8 1 Eenh. 28 Febr. 125 gr. 10 Jan. 125 gr. 17 Deo. 400 gr. 12 Deo. 50 gr. 12 Deo. 400 gr. 19 Deo. 50 gr. 19 Deo. 150 gr. 26 Dec. 100 gr. 12 Deo. 3, 4.75 100 gr. 26 Oèc. 61 100 gr. 26 Deo. Eieren 2-77 3 st bon inl. 12, 14 of 15 Deo. Gort 439, 440 250 gr. 26 Deo. Honden, en k.br. 12 14 8 10 k.g. 31 Deo. 500 gr. 26 Deo. 100 gr. 26 Deo. 250 gr. 26 DM. 62 1i L. 12 DOO. 63 1J L. 19 DM. Muisjes- of boterh.str. 438 300 gr. 26 DM. Petroleum EA-krt. 03 2 Petroleum S108 04 tm 07 verl. 2

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 2