I f J Het bombardement Eindhoven op I l s A i 1942. Zaterdag 12 December. NOTITIES Elfjarig bestaan der N.S.B. plo. 18361. Mussert bij den Führer VERDUISTEREN I I 2 en De gevechten in Tunis te Een hooilast m gebruik bespaart ga* en eledriciteit Bet oprnimingswerk gaat onaf gebroken voort Engelsche brandbommen op Zwitserland 5 Bü luchtafweer dekking zoeken Kerstgave aan ondersteunden tewerk ges tel den Engelsche troepen bij Teheran Het boeien van krijgsgevangenen INTIMIDATIE Spanje en de ontwikkeling in N.-Afrika Aan de familieleden van de Vrijwilligers in de Waffen SS. en het Legioen Rede van von Ribbentrop De emmer als hooilast Het sportinsigfte voor den Rijkscommissaris Herdenkingsbijeenkomst te Utrecht „PROBEBETRIEB” „PROEFALARM” - W' I COURANT gelijk- ge- aan Duitsche tankaanval is n.m., (3*** (P.K. SchMritT-H.H.-St.h T* I n.m. onder >p 1.06 n.m. 12.33 v.m. Nachtdienst Schending van neutraliteit Naar het Zwitsersche Telegraafagent- schap meldt, hebben Britsche vliegtuigen in den nfgeloopen nacht opnieuw de Zwit. sersche neutraliteit geschonden. Da. En- gelsche» wierpen boven Zwitsersch gebied brandbommen uit, o.a, in de kanton* Ar- gau en Ober wall ia. Er zou een onderzoek gaande zUn, HAAGSCHE m.M. (10 reg ƒ0.51 p. m.M. Dienstal Onder de aandacht der bevolking wordt gebracht, dat schieten van de luchtdoel- artillerie op vliegtuigen met een luchtzak een oefening van de Duitsche Weermacht is en er daarbij geen gevaar bestaat voor het vallen van bommen. BIJ het schieten van het luchtafweergeschut moet men binnenshuis blijven of anders terstond de naaste dekking zoeken. Duitsche wachtpost aan de Fransche Middellandsche Zeekust. Met den verrekijker zoekt de waarnemer aan het lichte machinegeweer opmerkzaam den horizon af naar vijandelijke vlieg tuigen. (P.K Micheljak-We-Po.) „Stap ordelijk in” is het parool van de H.T.M. Bij verschillende halten zijn vakken, gémaakt -waarin het publiek moet gaan staan, als de bus nadert. (Polygoan-Meyer) 5 V I Het communiqué van generaal Eisen hower deelde gistermiddag mede, dat de Duitschers een aanval hebben onderno men op de geallieerde stellingen bij Med- jeb el bab. De aanval had plaats met 2 colonnes, ondersteund door tanks. De eene kwam van het Noorden en de tweede van het Oosten, Aan beide zijden zijn verlie zen aan tanks geleden. Vooruitgeschoven Amerikaan sche posten in gevaar Van het oorlogstooneel, in Tunis wordt hedenmorgen van deskundige militaire zijde te Berlijn verklaard, dat de offen sieve operaties ten Westen en ten Zuid westen van Tebourba voortdurén en een ernstig gevaar beginnen t e beteekenen voor de vooruitgeschoven Amerikaansche posten. De parachutisten die in den rug van de Duitsch-Italiaansche troepen wa ren geland, konden betrekkelijk snel on- sch^delijk worden gemaakt. Het aantal ge vangenen neemt toe. Voorts is medege deeld, dat door de Duitsche operaties het acute gevaar voor afsnijding van de ver binding tusschen Bizerta en Tunis, voor- loopig als overwonnen kan worden be schouwd. Ook heeft men de overtuiging dat de ravitailleeringsmoeilijkheden van generaal Anderson steeds toenemen en dat het gevaar voor hem niet denkbeeldig is, dat zijn strategische plan in Tunis zal vastloopen. De bevolking van Eindhoven brengt den laatsten groet aan'de slachtoffers van den Engelschen terreur-aanval op Zondag 6 December j.l. (Stapf) PRIJS DEZER COURANT; Voor ’«-Gravenhage bij vooruitbet. per *mnd. met „Kikerüd”, „De Nieuwste Mode” „Kol. BjJW." en „Letterk. B(jbl.” (3.11. Fr, p. met Modebl. ƒ4.10, x. Modebl. ƒ3.00, Buitenl. ƒ9.40. Bij postkant, te^en de geld, goedgek. abona.pr. Afz. nr. 0 o., tr. p. p. 10 e Mannen en vrouwen van allerlei richting hebben in eendrachtige samenwerking het Inden van hun medemenschen verzacht- Hoe zwart steekt daarbij af de houding van hen, die nog getracht hebben na de verschrikkingen, die over Eindhoven kwamen, de getroffen winkeliers en bur gers te plunderen. Hun straf zal niet gering zijn. PRIJS DER ADVERT.i 1-11 m M (5 reg.) ƒ1.60, elke m.M. m. tot 23 ƒ0.19. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs Reel. rBewijsn. 6 ct., tr. p. p. 10 ct. KI, Adv (in halve opl.) ƒ0.57, •ienstaanb ƒ0.38 Pers gevr 10.48 Adv. JBr bur, v. d. bl.” 10 c meer tor, die waarschijnlijk dit oordeel eenigszins zal beïnvloeden, is het feit, dat Engeland en Amerika er nog niet in ge slaagd zijn de verbindingen tusschen het 1ste en het 8ste Britsche leger tot stand te brengen. De secretajis-generaal van Sociale Za ken heeft goedgekeurd, dat ook dit jaar aan ondersteunde werkloozen boven hun steunuitkeering en voorts ook aan de bij de werkverruiming tewerkgestelde hoofd arbeiders een Kerslfcave wordt toegekend. Deze Kerstgave mag wederom bedragen 25 pCt van t^t bedrag, dat de betrok kenen over de week van 6 t/m 12 Decem ber 1942 aan uitkeering, eventueel loon ontvangen. Ook aan de ondersteunde kleine boeren en tuinbouwers kan over het tijdvak 6 t/m 12 Dëcember een Kerstgave worden verstrekt op dezelfde wijze als dit in het vorige jaar is geschied. Naar de Britsche berichtendienst uit de hoofdstad van Iran meldt, zijn Don derdagavond Britsche troepen voor Te heran aangekomen en hebben hun kamp buiten de stad betrokken De troepen wa ren afkomstig van een Zuidelijk steun punt en waren vandaar uit voorzorg ver trokken om de Britsche petroleuminstal- laties, militaire opslagplaatsen en inrich tingen nabij Teheran in bescherming nemen. Ooggetuigen verhalen Wij spraken nog een jongeman, die zich midden tusschen het bombardement be vonden heeft. Eerst, zoo verklaarde hij, begonnen de mitrailleurs te schieten. Ik meende nog, dat er een bakkerswagen voorbijreed. Toen ik buiten keek, zag ik hollende menschen, die plotseling de handen 'verschrikt voor het gelaat sloe gen. Een persoon was neergesfcort meer zag ik niet. Toen begon het ontplof fen der bommen. Ik heb in de gang van een huis gelegen. Toen de aanval voorbij was, keek ik buiten en zag een bebloede vrouw tusschep puin en balken dicht bij mij. Weer ontploften de bommen. Deuren en ramen vlogen het huis uit. Toen heb ik mijn zuster op een fiets gezet en ben tusschen alles door de velden ingereden. Een vader en een zoon hadden zich in de stad tijdens den eersten aanval schuil gehouden. Er waren nog twee andere mannen bij hen. Op een moment meen den zij te kunnen vluchten. De beide man nen aan hun zijde werden echter van uit vliegtuigen in de straat neergeschoten. Elders werden café’s door brisantbommen getroffen, zoodat vele bezoekers gedood werden. De gewonden waren dikwijls door de vlammen zwaar geschroeid. De getrof fen kerk is na den bominslag in de nabij heid van het hoofdaltaar, geheel uitge brand. In het ziekenhuis werd een vrou- wenafdeeling getroffen, waarbij een vijf tiental patiënten en verschillende zusters en verpleegsters gedood werden. Naar te Berlijn wordt bevestigd, dezer dagen aldaar een voorstel ont vangen, dat de Zwitsersche regeering in haar hoedanigheid van mogendheid, die de belangen van Duitschland en Engeland behartigt, onlangs aap Berlijn en Londen heeft doen toekomen, welk voorstel be trekking heeft op het boeien van de krijgsgevangenen. j In de Wilhelmstrasse voegt men hier aan nog toe dat de inhoud van deze nota van Duitsche zijde op het oogenblik aan een welwillend onderzoek wordt onder worpen. Tot het oogenblik, waarop een definitief standpunt van Duitschland be kend is, weigerde men in de .Wilhelm strasse officieele mededeelingen over dit complex van vraagstukken te doen. Het D.N.B. meldde d.d. 11 December uit het hoofdkwartier van den Führer: De Führer heeft op 10 December in zyn Hoofdkwartier ontvangen den leider der Nationaal Socialistische Be weging in Nederland, Mussert, voor een vry langdurige gedachtenwisseling vol vertrouwen. Mussert was begeleid door den burge meester en gevolmachtigde der N. S. B. voor Rotterdam, Müller. Van Duitsche zijde namen aan de ontvangst deel de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche Gebied, Rtyksminister dr. Seyss Inquart, de Ryksminister en chef der Rykskanse- larjj dr. Lammers, de leidereer partij kanselarij, rjjksleider Bormann, en de Reichsführer-S.S., Himmler. De „intimidatie" is een der merkwaar digste uitingen van den geest des tijds. Het is geen nieuw verschijnsel, het is bij iedere omwenteling zoo het geval geweest. Er zijn echter, onder de huidige omstandigheden, waarin wij bezet gebied zijn, bedenkelijke vor men van intimidatie, die soms verrassend veel op chantage gelijken en die in andere gevallen een bc^eediging vormen van de autoriteiten der bezettende macht, die waarlijk wel iets beters hebben te doen, dan als boeman te spelen ten faveure van menschen, die uit allerlei geniepige, wraakgierige of op z’n best kortzichtige gevoelens erop uit zijn hun medemenschen in een hoek te duwen of de stuipen op het lijf te jagen. Nu is, gelukkig, de Ne- .derlander niet iemand, die zich gemakke lijk intimideeren laat en daardoor is het nuttig effect dier intimidatie-pogingen in den regel nogal potfvertjes, maar het ver schijnsel wordt op den duur toch verve lend en daarom signaleeren we het hier nog eens. Dagbladredacties schijnen een gezocht en gewild object bij intimidatie-pogingen te zijn. Meermalen worden zij bedreigd met den stok der Duitsche autoriteiten'of van de voormannen in de Nationaal-So- cialistische Beweging der Nederlanden; door menschen, die er blijkbaar geen flauw benul van hebben hoe zij met deze boeman-tactiek dezen voormannen en auto riteiten in de eerste plaats en niet óns een slag in het gezicht, geven. We hebben het toch meegemaakt, dat bij een doodgewoon burenruzietje de verliezende partij toch, nog de overwinning trachtte te behalen door te zeggen. „dat hij dan weleens even naar den Rijkscommissaris zou loopen". Dezer dagen werd een nachtwaker door den rechter gestraft. Toen het bericht in ons blad verschenen was, belde de di rectie van een bewakingsdienst onze re dactie op en verzocht in ons blad te wil len mededeelen, dat bedoelde waker niet in dienst van deze instelling was. Een der- gelijk onredelijk verzoek, werd uiteraard prompt afgewezen, waarop bedoelde di rectie hét middel van dezen tijd toepaste: de intimidatie. Zij zou „weleens even” den heer Hamer, den hoofdcommissaris van po litie opbellen om ons te dwingen aan het verzoek te voldoen Wij hopen voor de gezondheid en voor het goede humeur van onzen geachten hoofdcommissaris, dat hij niet al te zeer overladen wordt met der gelijke intimidatiezaakjes In de verslagen van rechtszaken komt men herhaaldelijk intimidatiegevallen te gen. Zoo lazen wij deze week in een pro vinciaal blad het verhaal van een dame, die aan een politieagent geweigerd had op diens verzoek haar pefsoonsbewijs te laten zien. Zij had den agent willen intimidee ren met de mededeeling, dat zij lid was van de N.S.B. De rechter oordeelde te recht, dat haar optreden tegen het gezag alle perken te buiten ging. Vijf pop boete. Er zit, zoo men ziet, ook wel een tikje risico verbonden aan het spel der inti midatie. waarvan de spelregels ten slotte nooit in hun geheel zijn te overzien. Het zelfde blad vertelde van een dame, die óók voor het hekje moest verschijnen, omdat zij een verduisteringscontroleur, die ’s avonds laat had aangebeld, had toe gesnauwd: „Ik zal den Ortskommandant opbellen en dan ben je den langsten tijd bij den luchtbeschermingsdienst geweest”. De intimidatie-poging van deze dame werd met ƒ7.50 subs 5 dagen gestraft. „Orts- kommandanten” worden vaak in *t vuur gebracht. Het is goed, dat zij niet weten hoe vaak hun titelatuur door deze init- midatie-maniakken wordt misbruikt. Een zeer recent voorbeeld van brutale intimidatie is de brief, dien onze redactie deze week ontving en waarin de schrij ver in uitermate beleedigende termen aan ons adres zich boos maakt over het dood onschuldige Sinterklaasavond-mijmer ij t je in ons blad van 5 dezer. „Het ware beter geweest. schrijft hij uw lezers op merkzaam te maken, dat duizenden van onze beste Nederlanders aan de verschil lende fronten nog wel wat anders te doen hebben dan St. Nicolaasavond te vieren”. Dit feit is echter onzen lezers voldoende bekend; wij hebben bij herhaling over de ontberingen en den heldenmoed van deze mannen geschreven. En ook is het onzen lezers bekend, dat aan deze dapperen dui zenden Sinterklaas- en Kerstpakketten, werden gezonden en dat de inhoud van deze pakketten veelal meer bedroeg, het is hun natuurlijk van ganscher harte gegund dan wat honderdduizenden hier te lande op SinWtf icolaasavond in hun klomp hebben gevonden. Er zit iets weer_ zinwekkends in dergelijk onredelijk ba zuingeschal voor heldenvereering en le vensinzet; de schoope waarachtigheid er van wordt er door besmeurd en verminkt. Maar dat ziet zoo’n intimidatie-ridder niet. Hij schrijft dan ook verder: „Mijne Heeren, wij hebben uw geniepig geschrijf door. Ik heb mij dan ook tot die instan ties gewend, waarvan ik gevoegelijk aan nemen kan, dat deze er voor zorg zuilen dragen, dat in het vervolg dergelijk ge schrijf absoluut achterwege blijft”. Ziezoo daar zitten we met ons goede gedrag. Maar gekheid ter zijde. Dezen en dergelijken iniimidatie-maniakken. die de zelfcontrole op het gezond verstand in de machtsschemering voor hun verdwaasde oogentotaal hebben verloren, zij eens en vooral duidelijk gemaakt, dat zij onder het huidige regime, juist onder dit, het met laster en verdachtmaking niet ver in de door hen gewenschte richting bren gen. Zij meenen. dat de muilkorf het ideale instrument der dictatuur is; het wordt hoog tijd, dat zij van deze even beleedi gende als dolzinnige opvatting voor goed worden genezen Het zij hun tevens duidelijk gemaakts dat in dezén tijd*aan een groot dagblad geen stelletje achterlijke knapen zit, maar dat hier mannen de leiding hebben, die drommels goed weten wat de nieuwe tijd eischt en wat den nieuwen tijd toekomt) en dat zij op hun verantwoordelijken post héél nauwkeurig goed en kwaad weten te onderscheiden van wat op den stroom der revolutie naar boven komt drijven. Zoo ver zijn zij gelukkig reeds, dat zij bij dezen arbeid den steun der leidende man nen van het nieuwe regime ondervinden. Het moet dus nu maar eens uit zijn met dit lichtzinnig gezwaai van den knuppel der intimidatie Want anders Daar zouden we bijna zelf aan het intimideeren zijn geslagen I De Germanische Freiwilliger Leitstelle deelt mede: Het is zeer goed mogelijk, dat men familieledenof bekenden op foto’s van de Waffen-SS en het Legioen in dag bladen, tijdschriften of het filmjournaal herkent. .Een zeer begrijpelijke wensgh is dan ook deze foto’s te bezitten. Schrijft u met nauwkeurige opgave waar u de foto gezien heeft aan de Germanische Freiwil- liger Leitstelle, Den Haag, Plein 1. Het is zeer gewenscht de foto nauwkeurig te omschrijven en bij aanvrage van foto’s uit het filmjournaal bovendien het num mer van het journaal er bij te vermelden. De betreffende foto wordt u dan toege zonden. i Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—87 Giro No. 12500 Bijkant. Sohev. Kelzerstr. 319, Tel. &50310; Pil.; RIJsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel. 3, Tel. 119461 Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Konlng, Goudsbloem!. 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters |r, Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F. D. Couvée, v. Hoytemastr. 66 Tel.721187 De verzorging van gewonden tn Tunis. Tw®& gekwetsten worten pw -woflK- wagen’,’ naar het hospitaal gebracht, 1942 zelfsprekend veranderen. Een nieuwe fac- zullen de luchtbeschermingssirenen bij DOKTERS Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 1f6364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. De ministers van Buitenlandsche Za ken der drie verbonden mogendheden hebben gisteren ter gelegenheid van den eersten verjaardag van Japan’s deelne ming aan den oorlog tegen de Ver. Sta ten en Groot-Brittannië voor de radio hét woord gevoerd tot de volkeren der ver bonden landen. Minister von Ribbentrop zeide o.a.: Op 11 December 1941 hebben Duitsch land. Italië en Japan zich volgens den geest van het driemogendhedenpact ver- eenigd tot een onwrikbare strijd- en lots- gemeenschap Een jaar van gemeenschappelijken strijd der mogendheden van het drie- landenpact en hun bondgenooten ligt thans achter ons. Het was een jaar van geweldige overwinningen in Europa en Oost-Azië De heldhaftige troepen van onzen Japanschen bondgenoot hebben den Amerikanen en Engelschen te land, ter zèe en in de lucht beslissende slagen toe gebracht en hen voor’ altijd uit Oost- Azië verdreven. In de daarop volgende gevechten met de Amerikaansche Zee- en luchtstrijdkrachten heeft de Japansche marine den Amerikanen ook verder ge weldige verliezen toegebracht, zoodat hun ,aanvalskracht in deze wateren voor langen tijd verlamd zal zijn. In Europa hebben Duitschland en Italië en hun bondgenooten de Sovjet-Unie in felle, zegevierende gevechten verder ver dreven. Ter zee hebben' de Asmogend heden de Engelsche en Amerikaansche scheepvaart overal geweldige verliezen berokkend. Daarentegen hebben onze vijanden op geen enkel oorlogsgebied een resultaat kunnen behalen dat de over winningen der mogendheden van het drielandenpact In gevaar bracht. Vervuld van trots met de onvergelijke lijke daden hunner soldaten blikken Duitschland. Italië en Japan thans met onwrikbaar vertrouwen de komende ge beurtenissen tegemoet. Elke Duitsche. Italiaansche en Japansche soldaat weet, dat het bij dezen geweldigen strijd gaat om het zijn of niet-’zijn van ons allen. Juist dit bewustzijn van deze lotsgemeen- schap der drie volkeren en hun bondge nooten geeft hun den wil en de kracht, alles te geven en geeft hun de zekerheid, dat hun rechtvaardige zaakzal over winnen. Vervuld van dezen strijdvaardigen geest en van den vasten wil in de overwinning, begroet het Duitsche volk heden de ver bonden volkeren van Japan Italië en de met hen verbonden landen. Naar aanleiding van de uitreiking van het sportinsigne voor gewonden aan den Rijkscommissaris dr Seyss Inquart door den Duitschen Reichssportführer, verne men wij nog het volgende: Ter verkrij ging van dit onderscheidingsteeken heeft de Rijkscommissaris de volgende proeven afgelegd: 300 m zwemmen in 10.12 min., 1000 m. loopen in 7.28 min., steenstooten met twee armen over 7.75 m., 10 k.m. marschen in 1 uur 39 min. 58 sec. en een duik van de springplank van drie meter. Dr. Seyss-Inquart heeft steeds een voor aanstaande plaats in de sport ingenomen en heeft vooral als bergbeklimmer naam gemaakt. Hij is dan ook voorzitter van de Duitsche Alpenvereeniging. v. 4.26 uur nam. tot 8.41 uur v.m. Maan: 12 Dec. op 12.08 onder 10.04 n.m.; 13 Dec. op 12.39 11.19 n.m.; 14 Deo. (E.K.), onder 15 Dec Een middel om op het gas- en electrici- teitsverbruik te bezuinigen De hooikist is een uitkomst in dezen tijd, maar wanneer men er niet de be schikking over heeft, zal het middel om gas- en electriciteitsverbruik te vermin deren, weinig helpen. Men behoeft ech ter "niet direct qjet de handen in het haar te zitten, want met alleen een kist, een mand, een cartonnen doos, pan of teil, ja zelfs een emmer, is een hooikist in te richten. Voor wien het eten warm moet houden tijdens hét vervoer, kan een dub bele zak gevuld met hooi, houtwol, kran ten of papierwol goede diensten bewijzen. Bij voorkeur gebruike men een gemak kelijk te verwisselen, goed waschbare voering. Na het gebruik moet men de kist steeds even luchten. Hooikisten en -manden zijn ook te ver vangen door kranten. Acht tien groote kranten legge men daartoe schuin over elkaar en hierop in het midden een platte prop van een krant. Is het gerecht voor gekookt, dan plaatse meh de pan op de prop en vouwe de kranten er een voor een omheen. Van boven naar onderen brenge men een krant aan om het pakket bijeeti te houden. Het verdient aanbeveling het geheel in een droge teil of iets dergelijks te plaatsen, waardoor de kranten beter bijeen blijven. fci Eindhoven woedt de pijn van het Ingelsche bombardement verder. Gisteren hebben duizenden den laatsten tocht gade- geslagen van zoovele stadgenooten die door banmen, granaten en kogels, door if W®geslingerd puin en door laaiende vlam- men in gebouwen en op straten jammer- hjk d«n dood gevonden hebben. In tientallen kerken werden plechtige t Uitvaartdiensten gehouden. Zwart en kwnber staan de altaren, waartegen het licht der flikkerende kaarsen brandt. De pastoors en kapelaans in hun paarse en zwarte liturgische gewaden verrichten i de'ceremoniën. Weemoedig klinkt het ijle gregoriaanse!: lamgs de gewelven en langs de lijkkisten voor het priesterkoor. „Dies irae, dies illa", zoo is het vandaag ge weest en morgen nog en hoe dikwijls nog in de volgende dagen. In de geheele stad werken onafgebr^ ken de mannen van de luchtbescherming, de bergings- en opruimingsploegen. Met donderend geraas vallen de omgetrokken muurrestanten op de puinhoopen. Men laat tijdbommen en blindgangers sprin gen, waarvoor speciale commando’s aan het werk zijn. Op onverwachte plaatsen, I nu hier, dan daar, worden allerlei soorten bommen gevonden. Speciale ploegen trek ken er op uit, om de verschillende wijken af te zoeken. Elke vondst heeft steeds weer tot gevolg, dat vele woningen, welke in de buurt van de gevaarlijke plak leleigen zijn, onmiddellijk ontruimd meten worden. De Efrtdhovenaren hebben sedert Zon dag rust noch duur gekend. In verschil lende straten ziet men thans nog mannen en Vrouwen met beddegoed en huisraad sjouwen. De eerste wreede pijn is thans echter geleden. Want de menschen. die voor korten tijd hun huis verlaten moe ten, weten waar naar toe. De getroffenen, die Zondag van huis en haard verstoken werden, waarvan zij niets anders dan rockend puin overhielden, zijn door den NV.D. met alle mogelijke zorg'omringd. Er is voor onderdak, eten en drinken, en kledingstukken gezorgd. In de zieken huizen ligt een groot aantal gewonden, die door geestelijke en wereldlijke ver plegers en verpleegsters met de teeder- ste zorgen worden behandeld. Nog vele personen vermist In de stad blijven intusschen de ber- gingscolonnes nog steeds in actie. Het terste cijfer van ongeveer honderd doo- den is aan den lagen kant Uit de aan tallen vermiste personen, welke op diverse aangiftebureaux zijn opgemaakt, bleek, dat het getal der dooden nog belangrijk ul stijgen. Het regelmatige gedaver der ontplof fingen neemt echter af, zoodat het uur nadert, waarop de balans kan worden op- lemaakt, een balans, die uit zal wijzen, dat Eindhoven zeer zwaar getroffen is. Het eerste pur na de opeenvolgende aan vallen was het niet te begrijpen, wat de als gieren klauwende en kervende machi nes hadden aangericht. In heel de stad gekerm en gekrijsch van pijn. Een ver- atikkende wolk van gruis en rook ver duisterde het geziqht, terwijl ontploffen de bommen en afweergeschut de men sdien in elkaar deed krimpen. Talrijke persbnen bevonden zich, totaal verrast door den aanval, op straat. Velen vlucht- ten de schuilkelders in, anderen lieten sich plat op de aarde vallen en weer •nderen zochten hun heil in stevige hui zen, waarin zij echter door bomtreffers ot door brandbommen gedood werden. Het eerste half uur waren de plaatsen, Waar de meeste slachtoffers vielen, oor den van verschrikking en nameloos leed. Met zware wonden en geheel bebloed Werden vrouwen en kinderen boven van de puinhoopen en uit de ruïnes gehaald. Heldhaftige hulpverleening Talrijke vrijwilligers verleenden hun diensten. Met ter beschikking gestelde bakfietsen en allerlei wagens werden de donr de E.H.B.O.-ers verbonden gekwet sten naar de ziekenhuizen vervoerd. El. ders vluchtten in doodsangst vrouwen, kinderen en mannen tusschen de op straat verspreid liggende lijken, naar huis. Held haftig was het gedrag van hen, die hulp taóesten en wilden verleenen De lucht beschermingsdienst, brandweer en politie *n de geestelijken, die het Heilig Oliesel 6an stervenden toedienden, wérden veel geholpen door talrijke personen. In het Uur van gevaar en ellende bloeiden de gemeenschap en haar barnihartigheid. Bezetting van Franach gebied zou permanent zijn In politieke^ kringen te Madrid vormt het thema „Fransch Noord;Afrika” nog steeds het onderwerp dei*’ gesprekken. Men heeft, op grond van uit Tanger ont vangen berichten, in genoemde kringen den indruk, meldt S.P.T, dat de Ameri kaansche' bezetting van het Noord-Afri- kaansche gebied niet van tijdelijken aard zal zijn, in welk geval de Spaansche re geering voor een nieuw dilemma zou wor den gesteld. Naar men wèet hebben Lon den en Washington, onmiddellijk na de geallieerde landingen in Noord-Afirka, Spanje meegedeeld, dat de bezetting van dit gebied geen permanent karakter zal dragen en dat het Spaansche, territoriale gebied zal worden gerespecteerd. Madrid heeft hierop geantwoord, dat zij aan de Anglo-Amerikaansche verklaringen geloof schenkt en dat Spaansch-Marokko voor Spanje ..levensruimte’’ is, De Spaansche belangen zijn door dit antwoord, naar men te Madrid verklaart, duidelijk omschre ven. Het ging er om, de Anglo-Amerikaan sche landen te doen verzekeren, dat hun plannen zich niet tot het Spgansche kolo niale gebied uitstrekken, hetgeen slechts als èen noodzakelijke veiligheidsmaatregel kan worden beschouwd. De Spaansche regeering hechtte er waarde aan, te weten of het geallieerde beleid in Noord-Afrika haar aanspraken in dit gebied niet in het nauw bracht. Nu men, naar de Spaansche politici verklaren, den indruk heeft ge kregen. dat het Franschê koloniale gebied permanent bezet zal blijven, moet het Spaansche oordeel over den toestand van- Ter gelegenheid van het elfjarig bestaan der- N.S.B. zal morgen, Zondag, te Utrecht een herdenkingsbijeenkomst wor- den gehouden. Dé aanvullende instructie voor deelnemers aan deze herdenkings bijeenkomst luidt als volgt: 1. Alle bezoekers (dus alle genoodig- den), van de bijeenkómst, welke gehouden ?al worden ter gelegenheid van de viering éan het elfjarig bestaan der N.S.B.. te Utrecht cp Zondag 13 December a.s. uit de provincie Noord-Holland (inclusief Amsterdam) zijn zonder uitzondering ver plicht om 11.15 uur aanwezig te zijn iri de hal van het Amstel-Station te Amster dam vanwaar zij gezamenlijk in een extrau trein naar de plaats der bijeenkomst zul len worden vervoerd op. vertoon van hun deelnemerskaart. 2. Alle bezoekers (dus alle genoodigden) van de bijeenkomst, welke gehouden zal worden ter gelegenheid van de viering van het elfjarig bestaai) der N.S.B. te Utrecht op Zondag 13 December a.s. uit het district Rotterdam zijn verplicht om 9.15 uur aanwezig te zijn op het station D.P. te Rotterdam, vanwaar zij gezamen lijk in een extra-trein naar de plaats der bijeenkomst zullen worden vervoerd op vertoon van hun deelnemerskaart. 3. Alle bezoekers (dus alle genoodigden) van de bijeenkomst, welke gehouden ?al worden ter gelegenheid van de viering van het elfjarig bestaan der N.S.B. te Utrecht op Zondag 13 December a.s. uit het district den Haag zijn verplicht om 9.45 uur aanwezig te zijn op het station Hollandsche Spoor te den Haag, vanwaar zij gezamenlijk in een extra-trein naar de plaats der bijeenkomst zullen worden ver voerd op vertoon van hun deelnemers kaart. 4. Andere deelnemers houden zich hun instructies Probebetrieb des Luftschutz-Alarm Gerats (sirenen) findet am Freitag 18. Dezember 1942 statt. Es wird der lange Dauerton (Entwarnungssignal) einmal (eine Minute) zu horen sein. Findet der „Probebetrieb” aus besonderen Grün- den nicht statt so erfolgt neue Bekannt- gabe. In die Gemeinden Rijswijk und Voor burg wird gleichzeitig alarmiert tier örtliche Luftechutzleiter WESTHA. Op Vrijdag den 18en December 'wijze van proef in werking worden gesteld. Daarbij zal het signaal „lucht alarm geëindigd” (een minuut matige toon) gegeven worden. Voor het geval deze proefneming om bijzondere redenen niet zou doorgaan, volgt voor het eerstvolgende proefalarm een nieuwe bekendmaking. Deze regeling geldt ook voor de meenten Rijswijk en Voorburg. De burgemeester, plaatselijk luchtbeschermingsleider, WESTRA. 1*1

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1