STADSNIEUWS BINNENLAND AGENDA BIOSCOPEN LAATSTE BERICHTEN De distributiebonnen KISTENFABRIEK BELASTINGCONSULENT Laatste Telegrammen Brüggehoofd in Tunis veroverd DE KOMEDIANTEN KOMEN INKOOP VAN BRILJANT en SIERADB.1 rZQET ROGGEBROOD'' HAAGSCHE COURANT Zaterdag 12 Dëcemb'er 19'42 le bl. pag. 2 KANARIES ZINGEN EN PRONKEN ONDERWIJS FEUILLETON k e« Napels en omgeving van Turijn aangevallen Britsche tankaanval in Cyrenaica afgeslagen Nieuwe Sovjet-aanval ten Zuiden van Rsjef ineengestort Drie-jarig meisje aan verwondingen overleden UITREIKING DISTRIBUTIE BESCHEIDEN ARRESTATIES IN FRANKRIJK Valkenboschlaan A'5, den Haae Telefoon 39^717. GEBR. TEN! HOEVE Winterhulp voor de wintermaanden AANVRAGEN WINTERHULP NEDERLAND BEGRAFENIS VICE-ADMIRAAL H. FERWERDA De kultureele werkers en de Nederlandsche Kultuurkamer TENTOONSTELLING N.V.D. EN N.S.V. (War 4 vervolgd.) Uitknippen en bewaren WRvouus-,- Tentoonstelling van Luscinia EMMER KOKEND WATER OVER ZICH HEEN GETROKKEN te t IvDënHoöq 908 men ontknoopmg’ u. van t..m 62 Toiletzeep heel een Nadruk verboden 95 SPAAR- 'TIJD Leer Vrooq qiuki oonCaHt &ur $t*nograi plechtig- van het voor groot hebben Mulder's Cabaret 62 R12 62 63 Jam Kaas Koffiesurrogaat Melk Melk Roman van WILHELM LICHTENBERG JUWELIER JEDELOO Noordeinde 100. I NO? ACADEMISCHE EXAMENS: Groningen. Doet, ex klassieke letteren de heer A. Klasens (met lof) artsex. Ie ged. de hee- ren K. Kraayenbrink en B Oldenziel; be vorderd tot arts de heeren J. J. Wuite, S. Hiddema en H. v. d. Valk. Rotterdam. Cand. ex. economische wetenschappen de heer P. J. van der Burg (verbetering.) Tilburg. Dpct. ex. economie de heer H. J We liep. Rotterdam Tel. 38427 Den Haag Tel 333298 62A 628 63A 638 Se van zijp moeder naar Dusolina en van haar Met dichtgesnoerde keel 438 442 t.m. 444 445 59 62 l 62A 628 63 A 638 3, 4-74 56, 57 3, 4-75 61 Dino vroeg: En mama, wat zeg je van haar? Heb ik te. veel verteld? Signora Gioberti zei: Dat kan ik nog niet zeggen, mijn jongen, want, j? godin was nog niet hier. Dino schaterde van het lachen. Maar mama! Je spreekt toch met .4 haar! Welnee, verbeterde mama Gioberti verbaasd. Ik spreek met mijn oude schoolvriendin Dusolina. Alle bloed verdween uit Dino’s zicht. Zijn ontstelde oogen gingen In een onbewaakt ©ogenblik trok Woensdagmorgen het 3-jarig dochtertje van den heer M. T„ wonende aart den Haagweg te Loosduinen ’n emmer kokend water over zich heen. Deerlijk verbrand is de kleine naar het ziekenhuis vervoerd alwaar zij thans aan de bekomen brand wonden is overleden. 4-73 M R12 437 58, 59 BEGRAFENIS J. H. SCHENKE: Onder groote belangstelling is hedenmiddag op de Oosterbegraafplaats te Voorburg ter aarde’ besteld het stoffelijke overschot van den heer J H, Schenke. oud-direc- teur van de gasfabriek te Voorburg Op de begraafplaats waren behalve het per soneel van het gas- en electriciteitsbe- drijf. aanwezig ir. H. J. van der Spek, directeur van dit bedrijf, mede namens den burgemeester, en prof, ir G. A. Brender Brandis en de heer P Hijde- laar. resp. voorzitter en secretaris van de vakgroep gasbedrijven, de heer W. v. d Sluijs. directeur van gemeentewerken en anderen. Aan het- graf werd niet ge sproken Nadat een zoon voor de belang stelling had bedankt, werd de heid besloten met het bidden ..Onze Vader" ONGEVALLEN: Op den hoek gebracht en een brand geschoten. Bij de gevechten ten Zuidwesten van Kalinin heeft de 78ste divisie infanterie onder leiding van It.-generaal Volkers en een afdeeling stormgeschut zich bijzonder onderscheiden. te houden. Met haar laatste krachten kon zi) nog zeggen: Vaarwel, Dino! Het was he«J. mooi. Ook signora Gioberti gaf de zangeres een hand. Ik dank je, Dusolina. Waarvoor bedank je me? vroeg Dusolina met dichtgesnoerde kitel. Dat je je het' lot van mjjn jongen aangetrokken hebt JU bent stellig een goed mensch. Ze nam Dino met zich mee. Kom, mijn jongen! Neem aiischeid van je directeur. We nemen den volgen den trtin naar Rome. Dino vroeg, terwijl zij den Ingang binnengingen: TERNOOTSTRAAT 1A - TELJEF. 77.23.48 is HET adres voor MAAT KISTEN. 2698 K. SCHEEPMAKER. VERGUNNING GRATIFICATIES: In aan sluiting op den in de dagbladen gedanen oproep aan de Betriebsführer, inzake gra tificaties, deelt het Nederlandsche Ar beidsfront het volgende mede: Naar aanleiding van de vele verzoeken, die van de zijde van de bedrijven ons reeds thans hebben bereikt, wordt de aan dacht van de werkgevers er nadrukkelijk op gevestigd, dat de beperkende bepalin gen, welke door den Gemachtigde voor den arbeid, in zijn algemeene vergunning, gepubliceerd in de Staatscourant van 2 December j.l.. zijn gegeven, onverminderd van kracht blijven. De te verleenen gratificaties mogen de in deze vergunning aangegeven grenzen dan ook niet overschrijden. weer terug, vroeg hij: Wat? Wat zeg je, mama? Dusolina kon toch je schoolvriendin niet zijn... Het is toch zoo, Dino, antwoordde signora Gioberti, die nu pas alles be greep. Ze werd heel, heel ernstig en haar liefdevolle blik omving Dino tijdens dit van den Loosduinscheweg en de Zuiderparklaan schoot een gasdolly los van een- vracht auto en trof den 53-jarigen wielrijder A. P. D uit de Hemsterhuisstfaat. Hij kreeg kneuzingen aan den rug en beenen en werd door den geneeskundigen dienst naar zijn woning vervoerd. De 42-jarige wielrijdster J. E. uit de Azaleastraat is gisteravond op de Zuider parklaan tegen een onverlichte bakfiets gereden. Zij bekwam een vleeschwonde aan een der knieën en is opgenomen in het ziekenhuis aan het Westeinde. Bon voor extra-boter mag niet in hotels, café’s enz. worden gebruikt De voor het extra-rantsoen boter aan gewezen bon „Algemeen 446”, welken men vóór 6 December 1942 bij de detaillisten heeft moeten inleveren mag naar van het. Departement van Landbouw en Vis- scherij wordt vernomen niet in hotels, café’s en soortgelijke instellingen worden gebruikt. De plaatselijke distributiedien- sten zullen dezen bon voorts niet inwisse- lën tegen wisselbonnen voor 1/50 rant soen boter. A.s. Maandag vindt de Uitreiking van distributiebescheiden plaats ven 9.30 17 uur in gebouw Groot Hertoginne- laan en Alidastraat 5 (Loosd.) voor de let ters I, J en Ka t.m. Kn. Ze voelde zijn tranen op haar schou der en ze wachtte tot het schokkende lichaam van haar zoon tot rust kwam. Toen vroe'g ze zacht, dicht bij zijn oor: Hoe is het, jongen? Ga jé nu mee naar huis? En hij antwoordde krachteloos: Ja mama. Nu al. Nu kan ik hier niet langer meer blijven. Hij wilde wegrennen. Zeg toch eerst netjes Dusolina vaarwel! riep zijn moeder hom terug. Dino bleef staan, keerde zich om en gaf Dusolina een hand. Vaarwel. Ik zal je nooit vergeten. Dusolina had tranen in de oogen, welke zU met moeite probeerde terug ITALIAANSCH WEERM iCHTBERICHT ROME, 12 December. (Stefani.) In Cy- renaica is een aanval "van vijandelijke tanks duidelijk gebroken. Britsche vlieg tuigen, die trachtten onze linies onder mitrailleurvuur te nemen en te bombar- deeren, werden opgevangen door Duitsche jagers die zonder verliezen te lijden, 7 toestellen vernielden. Een 8ste vliegtuig stortte neer, getroffen door het afweer- vuür van eenheden grondtroepen. In den sector van Tunis heoben wij in hernieuwde gevechten van plaatjelijk ka rakter het door ons bezette terfein uit gebreid. Een formatie Italiaansche bom menwerpers heeft des nachts een mach tigen aanval gedaan op de havens Bone en Philippeville, waar bij opslagplaatsen en kaden getroffen werden. Voor anker liggende schepen werden ook beschadigd door het Duitsche luchtwapen. Boven de Ionische Zee zijn vijandelijke toestellen opgevangen door onze jagers en ge.dwongen rechtsomkeert te maken. De vijand heeft gisteren tegen het einde van den middag een nieuwen aanval ge richt op Napels, waar aanzienlijke schade werd aangericht in de havenzóne en in het centrum der stad. De onder de bur gerbevolking vastgestelde verliezen be dragen 67 dooden en 138 gewonden. Onze jagers stegen op en schoten 3 viermotorige machines neer, waarvan er 1 in zee stort te ten Zuiden van Capri, een 2de in de Golf van Castellamare di Stadia en de 3de in de omgeving van Vallo della Lucania. De 10 Amerika»nsche vliegers, die de bemanning vormden van het laatste toe stel, werden gevangen genomen. Twee andere vliegtuigen zijn neerge schoten door afweerbatterijen, die doel treffend in actie kwamen. Een van onze jagers is niet teruggekeerd. De bestuur der van dit toestel werd ernstig gèwond, In den afgeloopen nacht zijn eenige bommen geworpen in het gebied van Frosinone, in de omgeving van Turijn en in de Valle d’Aosta. Bij Turijn trof het afweergeschut een toestel, dat nabij Fos- sano (Cuneo) neerstortte. Een onder officier. die deel uitmaakte van de be manning, werd gevangen ^genomen. De schade is onbeteekenend. Op de Middellandsche Zee heeft een onzer duikbooten een vijandelijk vloot- escorte aangevallen, bestaande uit 2 krui sers en 2 torpedobootjagers. Een kruiser werd getroffen. Aantal 2 k.g. 12 Dec. 1 k.g. 12 Dec5 2 k.g. 19 Dec. 1 k.g. 19 Dec, 75 gr. 12 Dec. Om- en herscholing van oorlogsgewonden De centrale persdienst van het Neder landsche Arbeidsfront meldt: Het. Nederlandsche Arbeidsfront heeft het oornemen te zorgen voor de omscho ling en herscholing van.de Nederlanders, die zich thans aan het Oostfront hebben ingezet en daarbij lichamelijk letsel heb ben opgeloopen. tengevolge waarvan zij niet meer beschikken over hun volledige arbeidskracht. Deze opleiding zal eveneens kunnen worden gêvolgd door hen, die in de Mei dagen 1940 in dienst van hun vaderland letsel opliepen. De opleiding, die gevolgd kan worden door ieder daarvopr in aanmerking ko mend Nederlander, ongeacht zijn politieke overtuiging, zal gegeven worden in eigen internaten en vakscholen van het Neder landsche Arbeidsfront, terwijl tevens de medewerking is verkregen van een aantal werkgevers, die verklaard hebben de ge kwetsten in hun bedrijf voor bepaalde functies te willen opleiden. Lijk opgehaald Vanochtend is uit het water langs den Zwarteweg opgtnaald het stoffelijk over schot van de 49-jarige mej. H. L., wonen de te dezer stede, die sinds 25 November J.l. werd vermist. Van misdrijf is, zooals het politieonderzoek heeft uitgewezen, geen sprake. PARIJS. 12 December (S.P.T.) De ar restatie van 18 terroristen door een bij zondere afdeeling der Duitsche „Sicher- heitspolizei” wordt door het Fransche ministerie van Binnenlandsche Zaken te Vichy bekendgemaakt. Deze terroristen hebben, naar wordt medegedeeld, de hand gehad in 12 aanslagen, die in jien loop van October in bepaalde streken van Frankrijk zijn gepleegd. Het ministerie deelt voorts mede, dat te Marseille 22 personen zijn gearres teerd, die lid waren van een communis tisch propagandacomité Restaurants tot hooge boeten veroordeeld Bij de onlings gehouden controle van bekende restaurants te Amsterdam, Rot terdam en ’s-Gravenhage zijn ernstige prijsovertredingen aan het licht gekomen. De algemeene dienst van den Gemachtig de voor de prijzen heeft in verband hier mede een aantal boeten opgelegd, bijna 300.000 gulden in totaal. De afzonderlijke bedragen varieerden van 15 000 gulden tot 75.000 gulden. De controle wordt voortgezet. Inlichtingen omtrent opleiding. xamens. lidmaatschap bij het Secretariaat: Bijna 137 mille, om precies te zijn 136.508.97 hebben onze volksgenooten de vorige week bijeengebracht voor hen, die in deze wintermaanden een tegemoet koming noodig hebben. In dit bedrag be vinden zich niet minder dan 36 giften van duizend gulden en hooger, zelfsrtwee van 10.000. Dit totaalbedrag lijkt veel, dat is het ook inderdaad, doch als men weet hoe- vefen bij Winterhulp aankloppen dan is het de bekende druppel op de gloeiende plaat. Bedenk dit bij het vaststellen van uw bijdrage aan Winterhulp Laat uw gift dan ook werkelijk een offer zijn I Zij, die in aanmerking wenschen te ko men voor de derde uitkeering van W.H.N. in dit seizoen, kunnen zich hiervoor aan melden bij onderstaande adressen van 14 tót en met 24 Dec.: Prinsegracht 51, Die- renschelaan 114. Weimarstraat 384, le v.d. Boschstraat 115, Huis te Hoornkade 1, Rijswijk, gebouw Maatsch. Hulpbetoon. Sionstraat, Voorburg. Voor Leidschendam bij het buurtschapshoofd G de Regt, Veurschestraatweg 19. Voor Wassenaar bij de buurtschapshoofden F H. G. Benthem v. d. Bergh, van Calcarlaan 25 en J. M. van Oostrom Soede. v. Z. v. Nijeveltstr. 142. Kantooruren van 912 's Zaterdags van 912.30 uur. Zij, die dezen winter reeds een aanvraag hebbed ingediend be hoeven zich niet opnieuw te melden, daar hun gegevens reeds bekend zijn. Bij aan vraag persoonsbewijs meebrengen. Op Oud-Eik en Duinen is hedenmiddag onder zeer groote belangstelling het stof felijke overschot van gep. vice-admiraal H. Ferwerda, oud-vlootvoogd in Ned.-In- dië, ter aarde besteld. Tot de belangstel lenden behoorden de oud-ministers mr. J. J, C. van Dijk en mil dr. ir. J, A. N. van Buuren. de gep. vice-admiraals Quant, de Graaff en v. Osten. In de aula is het woord gevoerd door den fgep. schout bij nacht Warnsink, die o.m. zëide, dat vooral de goede stijl, waarin vice- admiraal Ferwerda leefde, hem had aan getrokken. Als adelborst en jong officier was hij een onbezorgde en vroolijke kerel, die het leven nam zooals het viel. ^Toen hij ouder werd en grootere ver antwoordelijkheid kreeg, bleek hij ook volkomen opgewassen te zijn tegen de zwaardere taak.. Hij dorst te handelen naar eigen inzicht en opvatting en supe rieurenvrees kende hij niet. Naast God was hij schipper op zijn schip. Als vloot voogd heeft hij al wat menschélijk moge lijk was, gedaan, zoodat het niet voor een gering deel aan hem te danken is, dat de reputatie van ons volk en de geest, die reeds meer dan 3 eeuwen'geleden op onze schepen heerschte, gehandhaafd zijn ge bleven, al mochten wij dan geen over winningen boeken. Ir. M. A. C. Vreede, sprak zijn groote erkentelijkheid uit, namens de beoefe naars en bevorderaars van de vliegsport in Ned.-Indië, voor hetgeen vice-admiraal Ferwerda gedaan heeft. Tenslotte heeft nog de heer H. Braun namens het personeel van de voormalige Ned. Marine beneden den rang van offi cier, enkele gevoelvolle woorden gespro ken. Wij zijn trotsch op vice-admiraal Ferwerda, hij had aller achting en zijn voorbeeld van plichtsbetrachting zal voor ons blijven leven. lange zwijgen. Toen merkte ze zacht op: Dat heb ik niet geweten. Want an ders... Dino kwam nu langzamerhand los uit zijn verstarring. Het was hem, alsóf plotseling de.heele wereld ingestort was. Toen omklemde hij snikkend zijn moeder. Mama! Mama! Waarom is het le ven toch zoo verschrikkelijk! Mama Giobesti omvatte hem teeder. Het is niet zoo' verschrikkelijk, mijn jongen. Maar als er niet nu en dan een kleine teleurstelling was, dan zou het pas beginnen verschrikkelijk te worden. Het feit, dat de Nederlandsche Kultuur kamer nu omstreeks een half jaar in de openbaarheid staat, heeft het A.N.P aanleiding gegeven zich te wenden tot het hoofd der afdeeling Financiën, den heer A. G. Visker, die tevens hoofd is der af deeling ledenregistratie. De afdeeling ledenregistratie immers heeft na de op richting der Kultuurkamer het eerste contact met de Nederlandsche kunst wereld gehad en het was van belang te weten te komen hoe men in die wereld gereageerd heeft op de instelling dezer Kamer. Het is goed nog even te herinneren aan hetgeen de Kultuurkamerverordening voorschrijft ten aanzien van het ver plichte lidmaatschap, dat aan het begin van dit jaar is voorgeschreven voor allen,, die medewerken aan de voortbrenging, de weergave, de geestelijke of technische bewerking, verspreiding, instandhouding het in het verkeer brengpn of de bemid deling tot het in het verkeer brengen van kultuurgoed t-cqpij dit medewerken een uitsluitend commercieele, ad ministratieve of technische werkzaam heid is. Deze verplichting 1 geldt onverschillig of de werkzaamheid wordt verrichtle al dan niet tegen belooning2e door rechtspersoonlijkheid bezittende publiek- of privaatrechtëlijke lichamen, door nlet- rechtspersoonlijkheid bezittende vereeni- gingen of door natuurlijke personen3e door Nederlanders, Nederlandsche onder danen of vreemdelingen, uitgezonderd personen van Duitsche nationaliteit4e. door ondernemers of door personen, die in dienstbetrekking werkzaam zijn. De eerste vraag luidde„Hoe was de reactie op de verplichte aanmelding In het begin was er veel misverstand over taak en doelstelling van de Kul tuurkamer aldus de heer Visker. Dit was ook wel te verwachten, daar in ons land de vrije organisatievorm sterk ontwikkeld was en de kunstenaars stonden dan ook nog al vreemd tegenover het begrip van het verplichte lidmaatschap #Het kwam bij de aanmelding nog al eens voor, dat men verklaarde wel lid te willen worden, mits de Kultuurkamer bereid was met bepaalde wenschen rekening te houden. Het ging dus bij de meesten lang niet van harte. Ook uit den toon van de aan- meldingsbrieven bleek wel, dat de aan melding alleen geschiedde, omdat daartoe nu eenmaal verplicht was Nu de Kultuurkamer een nalf jaar in het openbaar gewerkt heeft aldus ging de heer Visker verder is de atmosfeer in een vrij snel tempo opgehelderd Nog steeds blijven de aanmeldingen aanhouden en het is opmerkelijk, dat uit den toon der aanmeldingsbrieven duidelijk blijkt, dat de houding van het publiek zeer belang rijk is veranderd. Daarbij komt, dat bij iedere actie, welke de Kultuurkamer on derneemt, b.v. de distributie van materia len onder de kunstenaars, de aangekon- digde instelling van een voorzieningsfonds e.d. èen nieuwe stroom van aanmeldin gen binnenkomt. Hierbij dient opgemerkt te worden, dat degenen, die nog niet aan hun aanmel dingsplicht hebben voldaan, reeds thans in overtreding zijn en dus kans loopen ge straft te worden. Zij moeten ook niet verwachten, dat zij. door een afwachtende houding aan te nemen, daarbij financieel voordeel zullen hebben, want in ieder ge val zullen zij dan de contributie met terugwerkende kracht moeten betalen. „Hoe is deze contributie geregeld’” De contributieregeling is dezer dagen vastgesteld en zal binnenkort in den vorm van een verordening worden bekendge maakt, De regeling houdt rekening met de sociale omstandigheden der leden. Voor natuurlijke personen is er een heffing naar het inkomen, waarbij voor gehuwden en gehuwden met kinderen nog aftrek zal plaats vinden. Voor ondernemingen geldt in het algemeen een contributieheffing naar gelang van den ornzet. „Kunt u nog iets mededeelen over de financiën van de Kultuurkamer?” De heer Visker weefc hier op artikel 27 van de Kultuurkamerverordening waarin bepaald wordt, dat voor zoover de Kamer haar werkzaamheden niet uit eigen inkom sten Kan bekostigen, de kosten gedragen worden door het Rijk Hiermede wordt o.a. beoogd, dat maatregelen van den presi dent nimmer kunnen worden onmogelijk gemaakt aoor gebrek aan voldoende op brengst der contributies. Hiermede is dus de continuïteit van het beleid gewaar- borgd^ovendien brengt deze bepaling uit den aard der zaak mede, dat het finan- cieele beheer onder toezicht is gesteld van net departement van Financiën en de jaar- lijksche rekening door de Algemeene Re- Kenkamer moet worden geverifieerd Dit schept de zekerheid, dat de opgebrachte geldmiddelen op behoorlijke wijze worden beheerd en verantwoord. De tentoonstelling ..Socialisme van den nieuwen tijd” die een overzicht geeft van het belangrijke werk in twee jaren door den Nederlandschen Volksdienst en de N.S.V. tot stand gebracht, zal ook de geheele volgende week iederen dag ge opend zijn. Zooals bekend is deze tentoonstelling die in den Dierentuin te ‘s-Gravenhage gehouden wordt, gratis voor iedereen toegankelijk. Reeds een groot aantal particulieren en groepen hebben daar kennis gemaakt met het werk van den N.V.D. en de N.S.V. Zoo mogen zich vooral de rijdende tandartseninstallatie de kaart rn.et gebouwen en de trein, die door Duitschland rijdt zich in aller be langstelling verheugen Boter Boter Brood (of gebak) Brood (of gebak) Brood (of gebak) Brood (of gebak) Cacaopoeder Chocolade Chocolade Chocolade Bonnen 62 A 62B 63 A 63B Beschuit (br. of geb.) 62 Ziet ze er niet uit als jong meisje, mama? Ja, mijn kind. Als een heel jong meisje. Maar je had haar vierentwin tig jaar geleden eens moeten zien... Hoe zag zij er toen uit? Nog iets jonger. Toen Raffaela na een tijd weer in den tuin kwam, vond zij Dusolina La- briola op de bank ineengezonken. zon der tranen, den starren, uitgebluschten blik op de poort gericht, waardoor Di no- met zijn moeder van haar wegge gaan was. Een oude vrouw zat hier plotseling, van wie in een kwartier de jeugd afscheid genomen had. ZONDAG 13 DECEMBER Stadsschouwburg. „Der Barbier von Se villa”. 6 u. Princesse-Schouwburg^ „Via Mala”. 2 en 7.15 u. Geb. V. K. en W. „Maria Stuart” (Amst. Tooneel). 2 u. Dick Willebrandts en zijn Radio- orkest. 7.30 u. Diligentia. Piano-mati- née door Eduardo Del Pueyo. 2.30 u. Revue .Dat is de liefde". 7.30 u. Puichri Studio. Voordrachtmatinée door Tanny de Groot. 3 u. Dierentuin. Revue. 2 u. Scala. „Een ouwe bok" 2 en 7.30 u. Paul Mulder's Cabaret. 4. 5, 7.30 en 9 u Cabaret Lybelle. (Schev.) 6—11 u. Kerstvren In een gedeelte van onze oplage van gis teren heeft in het omschrift van het be richt betreffende ..Kersteieren”, die van 20 rot en met 31 Dec. a.s. beschikbaar zijn gesteld op bon „Reserve 2-77” gestaan „voor 14- tót en met 21-jarigen” Men leze echter voor 21-jarigen ,,20-jarigen” INTERKERKELIJKE KERSTZANGDIEN- STENOok ditmaal zal ter gelegen heid van het Kerstfeest weer een aantal interkerkelijke zanj^jensten gehouden worden. Zij vinden plaats op Tweeden Kerstdag 's middags om 3 uur in de Nieuwe Zuider-, de Ooster- en de Wil lemskerk In de Nieuwe Zuiderkerk zul len voorgaan de heeren dr C Bouma. Géréf. predikant te 's-Gravenhage Oost en ds. W. Sybrandy. Ned. Herv predikant hier ter stede; in de Oosterkerk ds P. J Molenaar. Ned. Herv. predikant alhier en ds. J. Smelik, Geref. predikant te Loos duinen en in de Willemskerk ds P. No- mes, Geref. predikant te 's-Gravenhage- West en dr L. D. Terlaak Poot. Ned. Herv predikant, eveneens hier ter stede Verschillende kerkkoren en zangklassen zullen de diensten opluisteren. DISTRIBUTIE-OVERTREDINGEN: In be waring is gesteld de 29-jarige los-werk- man J. W. terzake van het koopen van zuivelproducten tegen opgedreven prijs. In beslag werden genomen 5 kg. boter, een ongestempelde kaas en 72 eieren. De 38-jarige bloemenkoopman P. v. d. H. kreeg een proces-verbaal, omdat hij een kilo thee trachtte te verkoopen tegen sterk verhoogden prijs: de thee is in be slag genomen. In bewaring werden ge steld de 28-jarige schoenmaker J K. en de 17-jarige scheepsjongen B van D„ die tezamen 3j kg. vet. afkomstig van een clandestien geslacht rund, voor /50 had den gekocht. Het onderzoek wordt voort gezet. Berlijn met o.m. optreden van de p>pu- laire Marika Rökk. P. v. Zwanenburg. Amicitia: brengt een film vol spanning „In de schaduw der bergen”, waarin At tila Hörbiger de hoofdrol vertolkt. Apollo: vertoont het spannende filmwede „Tosca” naar de beroemde opera van Puc cini, met Michel Simon en Imperio Ar gentina in de hoofdrollen. Asta geefti van de groote boeiende Terrafilm „Front-I theater" een reprise. Heli FinkenzeUer,! Rene Deltgen, Lothar Firmans spelen de* hoofdrollen. Verder nog de zanger Wil helm Striens en het danspaar Hedy en Maj-got Höpfner, Capitol en Rembrandt yertoonen ..Kora Terry", een prima speel film met de gevierde Marika Rökk in een bewonderenswaardige dubbelrol. Cen trum: draait „Mazurka”, een diep ontroe rende geschiedenis, die op buitengewone wijze gebracht wordt door Pola Ncgri. Corso: vertoont de geestige film „Een origineele ontknoopmg” met Magda Schneider. Hans Söhnker en de welbeken. de komiek Paul Kemp. Flora: brengt een aardige, origineele film „De schei- dingsreis” met Hertha Feller en Rolf Weih. onder regie van Heinz Rühmann. Metropole; vertoont de buitengewoon amusante Nederlandsche film „Pygma lion”. naar Shaw’s manusaript. met Lily Bouwmeester, Johan de Meester en Ed. Verkade in de hoofdrollen. Odeon: ver toont de boeiende Italiaansche film „Men- schen-noodlot”. een episode! uit het bonte circusleven, met Foscu Giaxiietti en Laura Softri in de hoofdrollen. Olympia en Seinpost: brengen deze w«ek een reprise van de Ufa-film „Illusie”. ïwaarin uitste kend spel wordt gegeven door Brigitte Horney en Joh. Heesters. \Rex: vertoont één van de best geslaagde films van Za- rah Leander .De vrouw niet <te blauwvos”, waarin Willy Birgel de manncfiijke hoofd rol vervult. Roxy: vertoont^ deze week de vroolijke en tevens spannende Italiaan sche film van Mario Soldati „Schandaal in eën filmatelier”. Assia Noris, speelt de hoofdrol, terwijl voorts nog rrvewêrken. Carlo Ninchi en Moretta Miiuri. Studio: vertoont een amusementsfilm, zich afspelend in een circusYnilieu „Bblly, de jonge graaf”; Anny Ondra speelt de ko mische hoofdrol bijgestaan door Hans Söhnker. Thalia: brengt ,,'n Droom van een Winternacht", een wonderlijke ge schiedenis met Theo Lingen en Havis Mo ser als slachtoffers. Magda Schneider fun geert als de basis van den driehoek. West-End: draait Hermann Sudermann's novelle „Jolanthe Hochzeit” verfilmd on der den titel ..Bruiloft op Berenhof". Deze film van liefde en leeftijd, wordt gespeeld door Heinrich George en Ilse Werner. 100 gr. 12 Deo. 25 gr. 12 Deo. 100 gr. 19 Dcc. 25 gr. 19 Deo. Zeep Alg. 412, 431, 452, N, O Eenh.z. 24i A 75 gr. 31 Deo. Huishoudzeep 2 x 413 en 2 x N 80 A 95 gr. 31 T)ec. Wasoh- of zeepp. 413 432, 453 en N en O waschp. 250 gr. 31 Deo. P 50 A 75 gr. 31 Deo. Zondag doorl. van 12 u. afCentrum. Cineac, Rex en Roxyvan 1 u. af Apollo, Asta en Flora; van 1.30 u. af: Corso Passage en Thaliavan 2 u. af Capitol, City, Metropole, Odeon, Rem brandt. Studio en West-Endvan 5 afAmicitia. Bioscopen Van 11 Dec. t.m. 17 Dec. Amicitia. ,In de schaduwen der bergen”. 2.30 en 7'45 u. (B. 18 j.) Zondagmidd. 12.30, 2 en 3.30 u. „Dwerg Langneus". (Elk. leeft.) Apollo,. „Tosca” Doorl. van 1 u. af (B. 18 j.) Asta. Front theater”. 2.30 en 7.30 u. Zaterd doorl. van 2.30 u. af; (Elk leeft.) Capitol- „Kora Terry”. 2.15 en 7.45 u. (B 18 j.) Centrum, „Mazurka”. Doorl. van 1 u. af. (B 18 j.) Cineac. „Actualiteiten". Doorl. van 9.3023 u. (Elk; leeft.) City. „Schoonmama weet het” 2.15 en 7.30 u. (B. 14 j.) Corso. ..Een origi neele ontknooping". 2 en 7.30 u. (Elk. leeft.) Zondag 12 u. „De gelaarsde kat" (Elk leeft.) Flora. „De scheidingsreis” 2.30 en 7.30 u. (B. 18 j.) Metropole. „Pygmalion” 2.15 en 7.30 u. (Elk leeft.) Odeon. ..Menschennoodlot”. 2.15 en 7.30 u. (B. 14 j.) Olympia. „Illusie". 2.15 en 7.30 u. (B. 18 j.) Passage. „Onschuldige zondaars”. 2.15 en 7,30 u. (B. 18 j.) Rembrandt. „Kora Terry". 2 en 8 u. (B. 18 j.) Rex. ,.De vrouw met den blauwvos". 10. 11.55, 13.50, 15.45. 17.30, 19,20 en 21.10 u. (B. 18 j.) Roxy. „Schandaal ,in een filmatelier” 2.15 en 7.45 uui* (Bovoen 18 jaar). Seinpost. „Illusie”. Zondagmiddag 2.15 u. eiken avond 7.30 u. (B. 18 j.) Studio, .^illy”. 2.30, 4.30, 7 en 9 u. (Elk. leeft.) Zondagm. 12 u. .Met Sven Hedin dwars door Azië”. (Elk“ leeft.) Thalia. ,,’n Droom van een winternacht” Doorl. van 1.30 u af. (Elk. leeft.) West-End. „Bruiloft op Berenhof’. 2.15 en 7.45 u. (B. 18 j.) CITY: De film „Schoonmama weet het” is een lofzang op dit'zoo veelvuldig in saty- rische liedjes en grappen verguisde fami lielid Immers welke jonge man zal zijn schoonmoeder in spé bereid vinden als reddende engel op te treden, wanneer hij dreigt verpletterd te worden onder de wankele facade van leugens en bluf, welke hij heeft opgetrokken om deze nobele vrouw te imponeeren, teneinde een ver loving af te persen. De jonge man in kwestie is een begaafd chemicus, die zijn a.s. schoonmama wijs maakt, dat hij mededirecteur is geworden, terwijl hij in werkelijkheid met zijn ontslagbrief in den zak loopt De brutaliteit gaat zelfs zoo ver. dat hij voor verloofde en mama recipieert in het huis van zijn directeur tijdens diens afwezigheid. Schoonmama neeft de zaak echter volkomen door en terwille van den schoonzoon, voor wien haar goede hart spreekt, brengt zij alles in |?et reine met den waren directeur, wanneer deze on verwacht thuis kom* en de ‘indringers verrast Ida Wüst speelt met vaart de ti telrol in het vroolijke geval, bijgestaan door Georg Alexander. De populaire zan geres Rosita Serranb komt eenige malen op het doek met liedjes. P. van Zwa nenburg. PASSAGE: Het is van den regisseur een geniale vondst geweest het gegeven voor de film „Onschuldige Zondaars” (Das Verlegenheitskind) te doen afspelen in de zoo foto-genique omgeving van de wijn bergen. De film ademt een sfeer van lan delijke gemoedelijkheid met juist die fijne trekjes, welke het dorpsleven kenmerken. De humor is rijkelijk,in de film verwerkt en met genoegen volgt men de verwik kelingen. welke ontstaan, doordat een va der en zoon, levende onder den druk van een heerschzuchtige vrouw, resp. mama, zich zooynu en dan aan escaipades te bui ten gaan. De Dritte im Bunde is een huis vriend. die thuis weinig te veirtellen heeft, omdat zijn schoonzuster den scepter zwaait. De transactie van een wijnberg levert het drietal de noodige pecunia. Natuurlijk geschiedt dit buiten medeweten van de vrouwen. Om de verhalen, welke zij moeten ophangen om tal van kwesties te kunnen rechtvaardigen, geraken de „zondaars” danig \in, de knel. Papa zou n.l. een buitenechtelijke dochter bezitten, en voor dit lieve kind is een kostbare uitzet noodig Het hee|£ verhaal is een puur ver zinsel. doch mama gelooft er in, voelt zich gevleid met het bezit van een dochter en verschaft geld. Hoe dit alles weer te recht komt, waarbij zich nog tal van bij komstigheden voordoen, die de hoofdzaken nog ingewikkelder maken, laat zich in kort bestek moeilijk navertellen Ida Wüst, Ludwig Schmitz. Paul Klinger en Maria Paudler spelen de hoofdrollen in deze alleraardigste film. H. E. Janszen. CINEAC: In de rubriek actualiteiten ziet men de Duitsche en Italiaansche troepen Toulon binnenrukken en van het Oost front de felle afweergevechten tegen de Sovjets. Op grootsche wijze werd jn Duitschland de dichter en schrijver Ger hart Hauptmann gehuldigd op zijn 80sten verjaardag Uit eigen land brengt Profilti vroolijke opnamen uen den intocht van Sint Nicolaas in diverse steden en een uitgebreide sportreportage met flitsen uit den-voetbalwedstrijd E.D.O.A.D.O., den veldloop van de Hitlerj’ugend en Nationa- len Jeugdstorm, benevens worstelwed strijden. De Ufa interviewde met de ca mera Heinrich George en laat ^fragmenten zien van zijn successen als filmacteur en tooneelspeler. Onder den titel „Variété, varia” worden voorts in dit bonte pro gramma den toeschouwer numnners voor- gezet uit het bekende Scala-tiheater te MAANDAG 14 DECEMBER ZelSB-Planetarium „Haagsche Courant”. Voordracht ,.De Dierenriem”.. 7.30 u. Princesse-Schouwburg. „Johan” 7 u. Scala. „Een ouwe bok”. 7.30 u. Paul Mulder’s Cabaret. 4, 5, 7.30 en 9 u. Cabaret Lybelle. (Schev.) 611 u. Teder jaar. omstreeks dezen tijd houdt de vereeniging Luscinia in het gebouw Amicitia een tentoonstelling voor water slagers, kleur-, postuur-, exotische-, bas taarden en andere kanaries, aan welke tentoonstelling tevens verbonden is een zangwedstrijd. De tentoonstelling 1942 is hedenmorgen geopend Ondanks de vele bemoeilijkende omstandigheden doet zij in kwalitatief en in kwantitatief opzicht weinig onder voor die van andere jaren. Het is een merkwaardig en interessant schouwspel deze diertjes, die met groote kennis van zaken en veel geduld en liefde door de eigenaars zijn groot ge bracht, te zien en te hooren. Vooral voor liefhebbers bevat de tentoonstelling een groote bijzonderheid. Er zijn namelijk vier kanaries, die de bekende fraaie kleu- i*ën hebben en toch uitkomen boven de gemiddelde zangkanaries. Hierdoor is aangetoond, dat het -Hogelijk is een Hol- landsche kleur-zans kanarie te kweeken. een hartewensch van vele liefhebbers De tentoonstelling is geopend door den heer Giesbers, voorzitter van Avicultura. die de voortvarendheid van het bestuur van Luscinia roemde. Algemeene Eereprijzen werden behaald door G. de Graaf, P. Gebel L. P. Bot en J R. Soer. In klasse 1 behaalde C Douw het clubkampioenschap. klasse 2 J. Hof man 170 pnt., klasse 3 C. Ramsteijn 82 pnt„ klasse 4 eerste prijs J. R. Soer 293 pnt., klasse 5 C. Douw 168 pnt., klasse 6 eerste prijs L. P Bot, klasse 7 J Ger rits 160 pnt., klasse 8 A. M. Kuijntje» 393 pnt., klasse 9 A. M. Kuijntjes 193 pnt., klasse 10 A. M. Kuijntjes 109 pnt. klasse 11 J. H. Willems 153 pnt. klasse 12 J. H. Willems 108 pnt., klasse 13 J H. Willems 177 pnt., klasse 14 L. j. L. van der Herp 87 pnt., klasse 15 G de Graaf 86 pnt. klasse 16 J. Gerrits 86 pnt.. klasse 17 G. de Graaf 84 pnt.. klasse 18 L. J. L. v. dr. Herp 100 pnt.. klasse 19 A C de Leur 1 pnt., klasse 21 J. Gerrits 85 pnt. Artikel Aardappelen Aardappelen Aardappelen Aardappelen Beschuit (br. of ^eb. 63 75 gr. 19 Oec. Bloem (br.) 447 t.m. 450 70 gr. 26 Dec. 125 gr. 10 Jan. 125 gr. 17 Dec. 400 gr. 12 Dec. 50 gr. 12 Dec. 400 gr. 19 Dec. 50 gr. 19 Dec. 150 gr. 26 Dec. 100 gr. 12 Dec. 100 gr, 26 Dec. 100 gr. 26 Dec. Eieren 2-77 3 st. bon inl. 12, 14 of 15 Dec. Gort 439, 440 250 gr. 26 Dec. Honden, en k.br. 12 1| a 10 k.g. 31 Dec. 500 gr. 26 Dec. 100 gr. 26 Dec. 250 gr. 26 Dec. 62 1| L. 12 Dec. 63 1$ L 19 Deo. Muisjes- of boterh.str. 438 300 gr, 26 Dec. Petroleum EA-krt. 03 2 L. 9 Jan. Petroleum 6108 04 tm 07 verl. 2 L. 2 Jan. Petroleum S208 26 27 verl. 2 L. 2 Jan. Puddingp. verm. enz. 441 100 gr. 26 Dec. 500 gr. 26 Dec. 45 gr. 31 Dec. 20 stuks 19 Dec. 1 k.g. 26 Dec. 100 gr, 12 Deo. 3, 4.76 100 gr. 26 Dec. 100 gr. 26 Deo. 1 rantsoen 12 Dec. 1 rantsoen 19 Dec. Ij L. 12 Dec. 1| L. 19 Deo. Textielk. 3e serie 21 t.m. 120 Textielk. 2e serie (behalve bon K) VlnACr'k Crt A 4rtn na Rn* DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 12 December (D.N.B.) Het,Opper bevel van de Weermacht deelt mede: Duitsche, Italiaansche en Roemeensche troepên hebben, gesteund door formaties van het luchtwapen, in den Zuidelijken sector van het Oostelijk front herhaalde vijandelijke aanvallen met verliezen voor den tegenstander afgeslagen. Na nieuwe strijdkrachten te hebben aangevoerd vingen de bolsjewieken gisteren ten Zuiden van Rsjef aan met een nieu wen, grooten aanval op het Duitsche front. Met ongewoon krachtig gebruik van infan terie en tanks trachtten zij door het Duit sche front heen te breken. Onder de zwaarste verliezen stortten de aanvallen ineen. Door leger en luchtwa pen werden 170 vijandelijke tanks ver nield. 127 alleen in den sector van een divisie infanterie. Nog 36 tanks verloor de- vijand ten Zuiden van Toropez, waar de eigen aanvallen gunstig voortgaan. De ingesloten vijandelijke divisies werden on danks alle ontlastingspogingen op een nauw terrein opeengedrongen. Ten Zuiden van het Ilmenmeer stortten herhaalde vijandelijke aanvallen ineen. In Cyrenaica is een aanval van Britsche tanks afgeslagen. Bij een aanval van Britsche jagers werden door .Duitsche af weer met jagers en geschut 8 vliegtuigen neergeschoten. In Tunis zetten de DuitschItaliaan sche troepen hun aanvallen voort. Een door den tegenstander taai verdedigd bruggehoofd ten Zuiden van den sector van Medjerda is stormenderhand ge nomen en zijn bezetting volkomen in de pan gehakt De ravitailleeringshavens van den vijand in Algiers zijn overdag en des nachts ge bombardeerd Haveninstallaties en voor anker liggende schepen .werden verschei dene malen getroffen. Een Duitsche duikboot heeft voor Oran een Amerikaansche torpedobootjager in den grond geooord. Havenbeschermingsbooten en marine- afweesgeschut hebben aan de Noorsche en Vlaamsche kust 3 Britsche vliegtuigen neergeschotenafweergeschut van het luchtwapen schoot in den afgeloopen nacht boven Fransch gebied 1 vier-moto- rig vliegtuig neer. In den afgeloopen nacht heeft een for matie gevechtsvliegers debelangrijke haven en scheepsbouwplaats Sunderland aangevallen. Er ontstonden uitgebreide branden; 2 Duitsche vliegtuigen worden vermist. Bij een zeegevecht in den nacht 11 op U2 December hebben lichte Duitsche zeestpijdkrachten in het Kanaal een Britschen torpebootjager tot zinken motortorpedoboot in Rijst Scheerzeep Sigaretten Suiker Suikerwerk Suikerwerk Suikerwerk Tabaksk. Tabaksk. Taptemelk Taptemelk Textielk. 3e serie Vleesch Vleesch V teesch Vleesch

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 2