Mussert: Leider het Nederlandsche Volk van De N.S.B. de Europa van Nederland moet aandeel hebben verdediging het bestuur m ons van in en thans mede-verantwoordelijk land Redevoeringen van Rijkscommissaris Leider der Beweging 194&. Ï8362. VERDUISTEREN Maandag 14 December. is De rede van den Rijkscommissaris 1 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 I Ny, Indrukwekkende bijeenkomst I Een hoo&tsf in geSraSr bespaart gas en eiectridteft De plechtige herdenking van het elfjarige bestaan van de Nationaal Socialistische Beweging der Nederlanden is gistermiddag in het Concertgebouw, dat tot de aller- lutete plaats was bezet, uitgegroeid tot een grootsche manifestatie van verbondenheid en trouw aan den Füh rer en den Leider der N.S.B. Deze historische bijeen komst in de hoofdstad van het land, waarin de N.S.B. is ingeschakeld in het bestuursapparaat van Nederland, en waarin Mussert is uitgeroepen tot Leider van het Ne derlandsche volk, kenmerkte zich door een laaiend enthousiasme van hen, die getuigen waren vaii deze zeer bijzondere plechtigheid. Nooit is duidelijker naar voren gekomen dat zooals de Leider zeide, de geschiedenis van ons land de geschiedenis van de Beweging is. Regeling bezoek van den Leider o. 4.26 aar nam. tot 8.43 aar v.m. Herhaling redevoeringen van den Rijkscommissaris en den Leider morgen om 17.30 uur over zender Hilversum II 1 COURANT den (Stapf-Borrius) De Rijkscornmissaris, Dr. Seyss ïnquart, tijdens zijn rede. Het duikbootwapen Rede C. van Geelkerken Rede dr. Ritterbusch (<Polvgoon-Zev lemaker), Mussert door een enthousiaste menigte omringd. N’ 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 Uitwisseling van krachten T Het beginsel, volgens welk wij ons nieu we leven willen ordenen, is vrijheid van beweging laten voor de uitwisseling van goederen en de vrijheid van - beweging laten voor de uitwisseling van krachten in het toekomstige Europa. Opdat deze taak wordt voorbereid en vervuld, heb ik gelast, dat het Nederland sche Arbeidsfront en het departement van Sociale Zaken inzonderheid, de beharti ging van de belangen van al deze Neder landers op zich nemen. Taak van de partij is het aan deze organen en organisaties de impulsen van politieker» aard te geven, opdat zij hun taak kunnen vervullen. De voeding ƒ0.19. Elke m.M m. 21 et, Bewijsn. 5 ct„ tr. p. p. lienstaanb. ƒ0.38 Per» gevr. f0 48 - 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 HAAGSCHE M In dezen tijd verwierf ik een inzicht en dat zou ik u willen meedeelen dat is het inzicht dat wie zich en zijn lot in handen van onzen Führer zeker kan zijn van succes ning. (Levendige bijval). de toestanden welke mate De volgende spreker was dr Ritter busch. namens de N.S.D.A.P. die namens de Duitsche partij, met wie de N.S.B. ten nauwste is verbonden, de hartelijkste gelukwenschen overbracht. avondland en al zijn cultuur en om deze in stand te houden zijn grootste werk, zijn grootste goed, Groot-Duitschland in de weegschaal der geschiedenis ge worpen. PRIJS DER ADVERT.i 1-11 m M (5 rog. m.M. (10 reg ƒ0.51 p. m.M. Diensta: -Q /I 65, elke m.M. m. tot 22 Halve oplaag, halve prijs. Red. p p. 10 ét. KI. Adv (ia halve opl.) ƒ0.57. 0 48 Adv. ..Br bur. v. d. bl.” 10 c. meer Voorzorgmaatregelen voor eea zwaar Jaar Ja. kameraden, het jaar 1943 zal een zwaar en moeilijk jaar worden Maar dit Europa is een zoo geweldig ding, zoo’n heerlijk succes, dat men daarvoor ook wel iets groots in de waagschaal mag stellen, want anders zal men tegenover het lot geen recht hebben. Dit jaar zal de wind ons fel om de ooren blazen en we zullen ons schrap moeten zetten, zooals Frede- rik de Groote in den zevenjarigen oorlog zeide. Dat willen wij ons zelf nu ook vóór houden en dan zullen we hetzelfde succes hebben als hij. (Zie verder le blad, pagina 2) De adjudantuur van den Leider deelt mede; j Het is de wensch van- den Leider, dat léden en sympathiseerenden der N.S.B., behoorende tot het Vrijwilligers-Legioen, Waffen-S.S. en N.6.K.K. of hun familie leden, indien zij zulks wenschen, in de gelegenheid gesteld kunnen worden om hun opwachting bij den Leider te maken. Tot heden was het gebruikelijk, dat iedere vrijwilliger op eigen gelegenheid en zonder voorafgaande kennisgeving zich op het hoofdkwartiër der N.S.B. vervoeg de en aldaar om een onderhoud met den Leider verzocht. In alle gevallen is hier voor toestemming verleend. Daar er ech ter den laats ten een toename van derge lijke bezoeken valt te constateeren is het den Leider niet meer mogelijk op ieder willekeurig tijdstip kameraden-vrijwilB- gers te ontvangen en is van heden af be sloten hiervoor bepaalde dagen en tijden vast te stellen en wel iederen Dinsdag en Zaterdag van 12 tot 13 uur. Op dit tijd stip dienen zij zich op het hoofdkwartier Maliebaan. 35, Utrecht te melden. Op anderê dagen dan hierboven vermeld kan hiertoe geen gelegenheid worden ge geven dan uitsluitend in bijzondere geval len en met voorafgaande schriftelijke- of telefonische afspraak. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35- 37 Gfo No. mou Bijkant Sohev. Keizerstr. 319, Tel. 650310; Fll.: Rijsw., Kantoorboek!». Leeuwendaal, Oranjel 3, Tel. 119461» Voorb., Boekt». H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V Kantoorb. Th? J. de Koning, Goudsbloem!. 3, Tel. 930263* Boekh. J. B. v. Seters Ir-, Theresiastr. 108a Tel. 772444; Boekh. F O. Couvée. v Hoytemastr. 66 Tel.721187 WIJ weten, dat het thans om het geheel gaat en dat het eigenlijk geen politieke conflicten zijn, maar dat het tenslotte is een strijd tusschen werelddeelen. Het gaat erom, of weer eerts als in den tijd van Hunnen, Mongolen en Tartaren een cen- traal-Aziatische menschenmassa over Europa losbreken kan en of zij in dat ge val Europa zal verdelgen of niet. Daarbij komt, dat arfs medespeler van het bolsjewisme het Amerikanisme, de scherpste vorm van het grootkapitalisme, zich in het Westen en ginder aan de overzij van deri Atlantischen Oceaan ge reed maakt om zich eveneens op Europa te werpen. Het is thans een tijd, die zijn weerga slechts vindt in de volksverhui zing met al het ontzaglijke van de ge beurtenissen, met al de hardheid, met al de onverdraagzaamheid en vooral met heel den nasleep. Wat thans geschiedt, is een definitieve vervorming van de laat ste eeuwen in een nieuwe gestalte, gees telijk, politiek en op elk terrein des levens. Ziet u, dat geeft ons kracht, dat wij weten, dat geen humanistische, libe rale en confessioneele orde, zooals zij wellicht eens bestond, in staat is thans dit Europa in stand te houden. Met deze vormen van orde komen wij niet meer tot een harmonische schikking van de gemeenschappelijke betrekkingen tus schen de volkeren van Europa en onder de volkeren van Europa. Dat kan nog slechts het nieuwe Europa tot stand brengen. Want anders zou dit Europa als continent afgedaan hebben en nog slechts een aanhangsel van Azië blijven. Door den veldtocht tegen het bolsjewisme heeft de Führer het geweten van Europa ge wekt en thans, nu wij de fronten in het Oosten en in het Westen duidelijk zien afgepaald, moet ik het steeds maar weer herhalen Hier klopt het lot aan de harten der Europeanen, opdat zij tof besef komen van hun gemeenschap, tot een zinrijke gemeenschap, waarin ieder afzonderlijk en elk volk zijn plaats heeft volgens zijn cultureel vermogen, zijn militaire kracht en zijn economische prestaties voor deze gemeenschap. En het kan niet In de bedoeling der Voorzienigheid liggen, dat dit Europa, dat de uitsluitende drager en schepper van alle cultuur op aarde is, vergaat Dat kan niet in de bedoeling der Voorzienig heid liggen en daarom weten wij, dat wij overwinnaar zullen blijven. (Bijval). Aan welken kant staat Nederland? Nationaal-socialisten! op dit oogenblik wordt de vraag gesteld: Aan welken kant staat Nederland in dezen strijd? Dat is de vraag, die gij moet beantwoorden en tot de beantwoording daarvan brengt uw leider u. Het deelnemen aan dezen nieuwen strijd dezen strijd voor het nieuwe Europa, komt voornamelijk tot uiting in den strijd met de wapenen. Maar het deelnemen gdschiecjt ook door den arbeid. Deze opperste deelne ming met de wapenen levert, zooals men weet, Nederland, als geheel bezien, nog niet. Maar toen de Führer den roep heeft doen weerklinken, heeft deze roep weer klank gevonden en wel zeer sterken weer klank in de harten der Nederlandsche na tionaal-socialisten. Deze mannen, die er op uit g^rokken zijn en die ginder deel uitmaken van Legioen en Standarte, zij zijn de dragers van de belijdenis der Ne derlanders ten gunste van de nationaal-so- cialistische idee en het nieuwe Europa. Dat zijn de mannen, wien het Nederland sche volk eens ten zeerste dankbaar zal zijn, want hun dapperheid heeft bewezen en bewijst dagelijks, dat de Nederlander een volwaardige strijder is en dat hij in alles aanleg bezit, om zelfs eens op de voorste plaats in dit nieuwe Europa mede verantwoordelijke drager te zijn. Op het ruimere gebied van den arbeid hebben de Nederlanders hun taak op zich genomen. Ik zou hier slechts een enkel ding wil len opmerken: gelooft u niet, dat degenen van uw volksgenooten, die thans moeten worden ingeschakeld in de fabrieken van Duitschland, omdat zij daar noodig zijn en hun krachten kunnen ontplooien, daardoor nu zullen worden onttrokken aan het Ne derlandsche volk. Dit is een zuivere oor logsmaatregel, die slechts zoolang deze oorlog duurt, gerechtvaardigd zal zijn. Zij zullen derhalve het Nederlandsche volk niet worden ontnomen, maar voor dit volk bewaard blijven. Hier in Nederland zullen beslist die industrieën en productie bedrijven in stand gehouden en opnieuw opgebouwd worden, die volgens hun lig ging en volgens de bekwaamheden der Nederlanders hier hooren. heeft gelegd, en overwin- Gij verkeert in een strijdsituatie van een omvang als totdusverre niet heeft be staan. Wij leven allen in dezen tijd met zijn spanning, zijn taak, met zijn ver plichtingen en laten we het eerlijk zeggen met zijn zorgen en met den last der verantwoordelijkheid. En ziet u, dan beschouw ik het als mijn taak, waar toe de Führer mij hierheen gezonden heeft, tegenover u niet zoozeer hier de staatkundige leiding te beschouwen, of schoon wij juist hiervoor de verantwoor delijkheid op ons genomen hebben. En zoolang nog om de beslissing wordt ge worsteld en alles onzeker is, zullen wij ons niet aan deze verantwoordelijkheid onttrekken. Maar ik acht het vooral mijn taak u met politieke ervaring en met politieke raad terzijde te staan. Ik ben uit de oude Oostenrijksche monarchie gekomen het doorgangshuis was toen de z.g. Bondsstaat Oostenrijk de be kroning en vervulling van den weg voor ons Oostmarkers, was het binnengaan in het Grobt-Duitsche Rijk Maar tot op dit oogenblik der vervulling op 11 Maart 1938 stond ik en stonden mijn landslieden en intiemere kameraden voor het feij. dat de staatsvorm, waarin wij leefden, in een crisis was geraakt dat de handhaving en de naleving van het volksche beginsel ons uit deze crisis hebben geholpen. Toen het oude Oostenrijk in den oorlogstijd van 19141918 was bezweken, kwamen wij in den kleinen staat van zeven mil- lioen menschen, die men ons heeft aange praat en er zijn er geweest die meenden zich daarin te kunnen schikken. Maar weldra werd algemeen ingezien, dat deze kleine staat slechts een speelbal in de handen der groote mogendheden was. dat vrijheid, zelfstandigheid en onafhan kelijkheid slechts een voorwendsel waren om ons in onze zwakheid des te meer in bedwang te houden. Bovendien verkom merden wij in onze levensomstandigheden en daarom was het een volkomen rechte en onvermijdelijke weg. een weg, dien wij eenvoudig hebben volgehouden tegen alles in, dat wij het Groot-Duitsche Rijk binnengetrokken zijn. En zoo liep de weg destijds van Maart 1938 verder en in ons leefde reeds een voorgevoel, dat het tot een groote wor steling zou komen, want wij zagen, dat hetgeen, dat wij hier thans volgens den wil van den Führer mede konden oprich- ten. te zeer haat en nijd zou opwekken bij de machten die als voortdurende vijanden van een volksch en een natio naal beginsel optreden, de machten van bolsjewisme en de machten van groot kapitalisme. jodendom ên vrijmetselarij. Het was eind Augustus 1939. Toen was ik boven in Danzig en beleefde weer, hoe Duitschers terugkeerden tot het Rijk, tot hun moeder. Ik bevond mij toen m den nacht van 31 Augustus op 1 Sep- ‘'tember in de onmiddellijke nabijheid van den Führer. Destijds was het zoo. kame raden, dat wij in dit groote uur allen duidelijk voelden welk een ontzaglijke beslissing op de schouders van dezen man lag. Want dat kan ik u zeggen er gebeurt niets, dat de Führefr destijds niet als mogelijkheid heeft vermoed. En on danks dezen ontzaggelijken last der ge beurtenissen, die daar voor hem stonden, is hij zijh weg gegaan juist met de ver antwoordelijkheid, die slechts een bege nadigde, een heel groote kan bezitter). Thans weten wij het, destijds heeft hij voor het bestaan van Europa van dit Nog een tweede belangrijke taak hebben de Nederlanders te. vervullen en wel het waarborgen van hun voeding. Dit is de zwaarste taak, waarvoor in Europa op dit gebied iemand is gesteld, want gij zijt het land, dat het grootste aantal inwoners op de kleinste oppervlakte moet voeden. Daaromtrent wil ik u in dit verband slechts een ding zeggener bestaat reden voor de verwachting, dat het peil, dat wij in dit land hebben, wordt gehandhaafd tot op het oogenbik, waarop eenmaal ook de graanstroom uit de Oekraïne Nederland •bereikt. Als hij eerst in Duitschland komt, dan zult ge dat begrijpen, daar de Duit- scher thans de steunpilaar van den strijd is en de Duitscher de zwaarste offers heeft te brengen. Maar ik ben reeds thans met de verantwoordelijke instanties in Duitsch land overeengekomen, dat gij, als ge hier door extraprestaties op het gebied van tuinbouw, cultuul van zaden enz. uw met graan bebouwde oppervlakte vermindert, hiervoor "vergoeding zult krijgen door leveranties van graan uit het Oosten. Daaruit moet u vooral één ding dui delijk worden en wel, dat gij voor ons niet object zult zijn, maar dat gij steeds meer zult opgroeien tot en in de kame raadschap en de gemeenschap van ons lot De militaire situatie Nationaal-socialisten, het betaamt thans nog een korten blik te werpen op de mi litaire situatie, waarin wij ons bevinden. Wij hebben immers zes weken geleden weer een der beroemde, maar in werke lijkheid nog nooit ingetreden „keerpun ten van den oorlog” beleefd. Er kwam een geconcentreerde aanval uit Egypte, over Noord-Afrika en toen ook aan het Oostelijke front. Thans zijn er zes weken voorbij en het is eigenlijk al erg stil ge worden op dit „keerpunt”. Vorigen winter hebben de bolsjewieken onafgebroken versche divisies en legers, die uitstekend waren uitgerust, tegen ons in het veld gebracht. Ditmaal is het an ders. Ditmaal hebben zij het grootste deel der troepen, waarvan zij op de beide aanvalsplaatsen gebruik maken, aan an dere gedeelten van het front moeten ont trekken. En onder deze troepen bevinden zich mannen, d.w.z. men moet het eigen lijk kinderen noemen, van het zestiende jaar of tot grijsaards van zestig jaar toe. Ik geloof, dat men thans zonder over drijving kan zeggen, dat in het gebied KalininToropets een Russische neder laag ontstaat en dat daar reeds talrijke Maan: 14 Deo. op 1.06 n.m. (E.K.), onder 15 Deo. 12.33 v.m.» «o 1.30 n.m.; onder 16 Dec. 1,44 Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No 113053 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. Oosten: de volstrekte superioriteit van den Duitschen soldaat en van de solda ten der verbondenen en van de volstrek te superioriteit van het materiaal. Als op een dag in een betrekkelijk kleine front sector 170 tanks kunnen worden kapot geschoten, dan behoeft men hieromtrent verder geen verklaringen af te leggén. Eén ding geloof ik en dat kan men ook aflei den uit de opgevangen radioberichten: Stalin heeft al vreeselijk spijt van het avontuur, waarin hij zich heeft gestort. Maar als men zich in het hoofdkwartier bevindt dan ademt dit hoofdkwartier slechts een ding volkomen rust en zeker heid tegenover alles, wat in het Oosten geschiedt. Ik wil niet veel over het Zui den spreken, maar een ding zou ik wel willen zeggen: het feit, dat thans Tunis, dit bruggehoofd bij uitstek, met zijn ves tingen, bovendien Corsica en daarbij het onbezette Frankrijk en Toulon, zich in onze handen bevinden, dat staat gelijk met stra- tegische overwinningen van de eerste orde. Dan mogen de anderen gerust dui zenden woestijnkilometers hebben, Tunis, Corsica en het onbezette Frankrijk zijn meer waard. Rijkscömmissaris, Rijksminister Dr. Seyss ïnquart feliciteert Mussert met zijn benoeming. (Polygoon-Fotodienst N.S.B^Otto) Maar in bijzondere mate neemt aan uw lot en uw werk de man deel, op wiens schouders thane niet alleen het lot van Europa rust, maar die als wei nauwelijks ooit een mensch de gebeurtenissen in de geheele wereld voor de toekomst in de hand heeft en vormt. Leider, u kon u immers enkele dagen geleden overtuigen met welk een belangstelling de Führer in Nederland volgt, in hij rekening houdt met u, Nederlandsche nationaal-socialisten. (Bij val). Ik kan derhalve u, mijnheer Mus sert, en u, Nederlandsche nationaal-socia- listische kameraden op dezen elfden ver jaardag van uw strijd vooral en in de eerste plaats de groeten en gelukwenschen van onzen Führer overbrengen. (Groote bijval). Deze elfde herdenkingsdag valt in een tijd, die zijns gelijke niet heeft. De persdienst van den Nederland- schen Omroep meldt: Op Dinsdag 15 December zal over Hilversum 2 van 17.30—19.uur, een heruitzending worden gegeven van de redevoeringen, welke door den Rijkskommissaris, Rijksminis ter Seyss ïnquart en den Leider werden gehouden ter gelegenheid van de herdenking van het U-jarig bestaan van de Nationaal Socialis tische Beweging der Nederlanden. stormleider Heubel. binnengebracht, waarop de secretaris-generaal der N.S.B., C. J. Huygen. het begroetingswoord uit sprak. Vervolgens nam de Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyto-Inquart het woord, die als volgt sprak: Mijnheer Mussert. Nederlandsche nationaal-socialisten Wij, Duitsche nationaal-soelaUsten, ver heugen ons, dat wij dit uur met u Ne derlandsche nationaal-socialisten. kunnen doorbrengen, want in toenemende mate en steeds sterker is wel ih elk onzer de overtuiging groot en krachtig geworden, dat onze weg en onze strijd gemeen schappelijk is en dat onze overwinning gemeenschappelijk zal zijn. Daarom ver heugen wij ons, als thans na elf jaar ar beid en strijd uw1 getalsterkte in Neder land dusdanig is en wij deel kunnen nemen aan dit feest. En tenslotte is er nog een ding, waar aan. men moet herinneren en wel de strijd van onze duikbooten op de wereldzeë^i. De anderen hebben eens, namelijk in den vorigen oorlog, het groote voordeel gehad, dat zij de zeëen hebben beheerscht. Thans blijken de verbindingen ter zee een van hun zwakste plekken te zijn. Zij moeten Engeland van het noodige voorzien. De Amerikaansche bewapening is n.l. de eenige hoop, waaraan onze tegenstanders zich nog vastklampen. Als zij deze ver wachting der Amerikaansche bewapening niet hadden, zouden zij in het heel geen hoop méér hebben zich ooit tegenover ons te kunnen stellen, deze hoop hangt groo- tendeels eveneens van de aanwezigheid en het verkeer der schepen af. Daarbij komen de fronten in Oost-Aziê en Egypte, de voorziening van Rusland. Nu hebben ze er Noord-Afrika ook nog bij gekregen. En ik geloof, als wij de ba lans van een jaar opmaken en zelfs de cijfers gelooven, die ginder zoogenaamd worden gehaald in 1 scheepsbouwbetfciff, dan komt mén toch altijd nog op om streeks 4, misschien 5 millioen ton achter uitgang.in den loop van dit jaar. Dat hoeft dan misschien niet bedenkelijk te zijn als men 48 millioen ton heeft, maar als het aantal eenmaal in de buurt van 20 millioen is gekomen en men meteen weer een vierde of een vijfde verloren heeft, weegt dat zwaar. Bovendien hebben wij rfeeds het bewijs, dat onze tegenstanders het niet eens meer konden wagen tot Tunis of zelfs, tot Toulon door to vWren. Daartoe hadden zij overigens nooit den moed geha<L»daar is een Adolf Hitler voor noodig. die vaart de geheele Engelsche vloot voorbij en be. zet Narvik. (Bijval). Na den heer Huygen voerde de plaats vervangend leider, de heer C. van Geel kerken. het woord. Deze herdacht de ge vallen kameraden, zij. die in de Meidagen zijn gesneuveld of vermoord alsmede de dapperen, die aan het Oostfront in Afrika, of waar ook ter wereld, hun leven hebben gegeven en gelaten. Vervolgens memoreerde spreker in het kort den 11-jarigen strijd van Mussert. Onze verantwoordelijkheid zal van he den af zwaarder worden en onze plichten zullen daarmee gelijken tred houden. Ieder lid van de beweging zal niet alleen een voorbeeld moeten zijn in zijn eigen volk, maar tevens een voorbeeld van ge loof en vertrouwen. Met een opwekking om de gevallen kameraden te allen tijde te gedenken en met den roep, om trouw te staan achter Hitler en Mussert, besloot spreker zijn inleidend woord. (Applaus). Hierna werden twee coupletten van het Oostlandiied gezongen, waarop ‘elf vertegenwoordigers van den Jeugdstorm, die uit de elf gewesten de estafettevlag- gen aan hun Leider kwamen presenteeren. de zaal binnenmarcheerden. Jeugdige vertegenwoordigers van den Jeugdstorm declameerden vervolgens strijdleuzen, waarna in sgjeekkoor de Jeugdstorm zijn trouw betuigde aan den Leider. PRIJS DEZER COURANT: Voor ‘«-Gravenhage bH voorultbet. per 3 mnd. Biet „Kikeriki", „De Nieuwste Mode” „Kol. BijW.” eo „Letterk. Bijbl.” /J.15. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20, i. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.4*. Bij postkant, tegen de geld, goedgek abonn.pr. Afx. nr. c.. tr. p. p 10 c J." JL- 'BI"-!',!1 Openingswoord <4r. C. J. Huygen Onder doodsche stilte werden vervol- Jens, terwijl alle aanwezigen zich van “W> zetels verhieven, de Nederlandsche gedragen door vertegenwoordigers den Jeugdstorm, en de eerevlag der beging, gedragen door den SS-Opper- divisies zijn omsingeld. Wat Stalingrad betreft, u kunt ervan overtuigd zijnde vuist zit vast om den strot. Wij hebben geen der wijken in Stalingrad opgegeven, geen der 22 wijken van de 24, die de Duitsche soldaat heeft veroverd. Wij hebben ze allemaal vast in handen. Het zal eenmaal' verwondering wekken met hoe geringe verliezen Sta lingrad veroverd is. Ieder verlies is voor de betrokkenen zwaar en pijnlijk. Van het standprint van het volk bezien, moeten wij ook het oog houden op het aantal Wij kunnen dat getal thans nog niet noemen om den bolsjewisten geen conclusie mogelijk te maken. Maar het is een getal, dat men bet eerste oogenblik niet wil geloöven, zoo overweldigend en nauwkeurig traden de wapenen van het Duitsche leger tot be scherming van zijn soldaten op. Nationaal-socialisten! Iets wordt thans reeds bewezen door den veldtocht in het. Reeds in de ochtenduren was het in de hoofdstraten van Amsterdam merkbaar, dat er iets bijzonders op til 'was. Vele treinen voerden deelnemers voor de plechtigheid in het Concertgebouw aan. colonnes van W.A.. S.S. en Jeugdstorm marcheerden zingend door de straten, doch de grootste drukte heerschte in de omgeving van het Concertgebouw waar reeds uren tevoren een duizendkoppige menigte geduldig wachtte op het moment, dat de deuren zouden wortien geopend. Inmiddels werd binnen de laatste hand lelegd aan een waarlijk indrukwekkende versiering. De achterwand van het groote Podium werd gevormd door Duitsche en N.§,B.-vlaggen, welke in strakke banen van het plafond tot den vloer reikten, terwijl daarvoor een geweldig groot em- Weem van het insigne „Strijd en Offer" »as bevestigd. Het podium was met roode plooien gelegde doeken gedrapeerd, daarop een over de breedte van de zaal •angebrachte bloemenomlijsting. Om- atrteks één uur stroomde de zaal vol. De v«jchillende formaties namen haar plaat sen in, terwijl de organisatie-leider den aanwezigen de laatste instructies mede deelde Ondertusschen hadden verschillende hooge Duitsche gasten alsmede generaal Seyffardt. de commandant van het Ne derlandsche Vrijwilligerslegioen, er hun plaatsen ingenomen. Met zwaar tromge roffel en luid klaroengeschal werd de homst van Dr, Seyss ïnquart en Mussert Bangekondigd. die bij hun binnentreden *erden begroet met een donderend jhouzee’’-geroep. Voordat' zij hun plaatsen innamen, zongen de ongeveer 2600 aan wezigen den Rijksminister en den leider «et lied „De zwarte soldaten” toe. De strijd tegen het bolsjewisme Nederlandsche nationaal-socialisten. gij kent den verderen weg en ik wil slechts een gebeurtenis op den voorgrond bren gen, die u in het middelpunt steltdat was destijds die opmarsch hier in Am sterdam, toen de Führer had aangespoord tot den strijd tegen het bolsjewisme. Dat was destijds een groote. eendrachtige be lijdenis, dat was het opnemen van u, nationaal-socialisten. in het groote front, dat thans Europa heet en dat is een ge beurtenis geweest, die eenmaal in de dankbaarste herinnering van alle Neder landers zal voortleven. Want met dezen stap zijt ge uwen Leider gevolgd en hebt den weg tot een betere orde in Europa voor Nederland ontsloten Bij u was het inzicht aanwezig. Dat dit West-Europa, ik mag wel zeggen een paradijs is, dat dit paradijs uiteraard de horden uit de Oostelijke steppen aantrekt, weten we. Er mag derhalve ook in het geheel geen twijfel bestaan en dit moet ons volstrekt duidelijk zijn, dat deze horden ef steeds op hebben gerekend op zekerep dag hier heen te komen. Als niet de Duitsche soldaat het bolsjewisme tegenhield, -an dere soldaten zouden dat niet kunnen. Derhalve is het belachelijk geklets als men aan den overkant op het eiland of in Amerika beweert, dat men, als Duitsch; land eens niet meer bestaat, het Westen tegen het bolsjewisme kan beschermen. Millioenen en nog eens millioenen zou den niet alleen op het slagveld, maar op de slachtbank te gronde gaan en ver moord worden. Niemand zou verschoond worden, ook niet degene die dit thans niet wil inzien. Misschien zouden uwe mannen in de steppen van Moermansk. Archangel en Siberië op zekeren dag versmachten. De heer Churchill kan pog zoo vaak van het bolsjewisme spreken als een kwestie van verdraagzaamheid of humaniteit, naar uw dorpen en steden houden de horden uit de binnenlanden van Azië worden geworpen.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1