BUITENLAND SPORT en FEUILLETON DE KOMEDIANTEN KOMEN De redevoeringen KRVflCHEN --- HAAGSCHE COURANT Maandag 14 December 1942 le bl. pag. 2 van den Rijkscommissaris Ir. Mussert De rede van Mussert JUWEELEN van Bedrijvigheid in Cyrenaica Vergeefsche doorbraakpoging de sovjets bij Rsjef München i860 won met 9—0 VAN DAM DOOR EDER GESLAGEN Een eenvoudig receptje voorzeil te maken hoestsiroop. BURGERLIJKE STAND I HAAGSCH CONSERVATORIUM <J| Nwe Scl»oolMr30 - L uMeerdorv 383 Broekslootkode 19. Rijswijk. het Polygoon-Meyer) Nadruk verboden HOOFDSTUK XV Eens komt voor ieder het geluk (Wordt vervolgd.), I VOETBAL van alles wat BOKSEN 86 Roman van WILHELM LICHTENBERG Bekendmaking voor familie van N.S.K.K.-vrijwilligers Alle familieleden der in dienst van het N.S.K.K. staande vrijwilligers worden er hierdoor op attent gemaakt, dat op post- öf andere zendingen niets mag staan over het troepenonderdeel, de afdeelin- gen of colonnes, daar zendingen met der gelijke gegevens door de Feldpost niet vervoerd worden. Het adres mag der halve slechts bevatten den naam van den vrijwilliger, alsmede het nummer van de Feldpost. Alle andere gegevens moeten worden weggelaten. De Rijkscommissaris. temidden der voetballers, in gesprek met scheidsrechter dr. Bauwens (Polygoon-Meyer) Wij moeten voorzorgsmaatregelen tref fen in dit land, zooals overal waar wij ons bevinden. Derhalve moeten wij bepaalde voorzieningen nemen, waarvoor u wel be grip zult hebben, b.v. de maatregelen der evacuatie. Ook in het voorterrein van onze steunpunten moeten wij gebouwen slechten, dat is harde oorlogsnoodzaak. ITALIAANSCH WEERM ACHTBERICHT ROME. 14 December (Stefani). In Cyre naica blijft de bedrijvigheid te land en in de lucht beperkt tot het optreden van patrouilles en tot intensieve beschieting door de artillerie. Tijdens felle luchtge vechten hebben Duitsche jachtvliegtuigen 9 vijandelijke machines neergeschoten, zonder zelf verliezen te lijden. Drie an dere vijandelijke toestellen werden ver nield door het luchtdoelgeschut. In het gebied van Tunis hernieuwde de luchtmacht van de As haar hevige aan vallen overdag en des nachts op de ach- terwaartsche centra van den vijand en in het bijzonder op de haven van Bone, waar ontploffingen en ‘branden werden waargenomen op de doelen, die herhaalde malen werden getroffen. Twee vijande lijke 4-motorige vliegtuigen werden in een luchtgevecht getroffen en vielen brandend omlaag Vijandelijke vliegtui- 1 in Tunis en veroorzaakten zware verliezen onder de burgerbevolking alsmede lichte materieele schade De positie van ons volk is moeilijk en zwaar. De oorzaak daarvan ligt bij hen, die van ons heengingen op het beslis sende oogenblik. Aan ons is het er boven uit te komen. En ziet van stap tot stap bewandelen wij dezen weg. Vandaag is weer een stap gedaan, een zeer groote stap. Het groote, dat wij daarbuiten had den in Indië is van ons afgesneden. Er is maar één ding te doen, volksgenooten, en dat is: wij moeten Europeesch gaan voelen, Europeesch gaan denken, Euro peesch gaan handelen. De moeilijkheden zijn echter groot. Wij zullen dit moeten doen: wij zullen het zelfrespect van de Kook een kwart liter water en los er een eetlepel suiker of stroop in op. Voeg hieraan toe 30 gram Vervus; roer alles goed dooreen en Uw hoestsiroop is ge reed. Vervus i s verkrijgbaar bij alle apothekers of drogisten, 1179 applaus, en wanneer, wat tenslotte bij een toon er riepen dié deze opera geen moeilijkheden met de bezetting, omdat de oude Leopardi den Monterone en den Sparafucile tegelijk kon zingen. Gilda was natuurlijk Ange la, die weer bezit van haar róllen ge nomen had. Celestino had zich niet vergist. Een vijftigjarig kunstenaarsjubileum was zelfs in Fiesole in staat, publiek in huis te lokken. Vooral wanneer dit „huis” uit een luchtigen tuin bestond. De verkoop was goed geweest en signo ra Campagna kon des avonds een re cette van 423 lire 20 centisimi achter het tooneel brengen. Terwijl directeur Campagna, toen hij zijn beroemde aria’s door den tuin liet natie noog moeten houden en het geloof in de goede eigenschappen van ons volk versterken. Enorme opbloei na den oorlog Er zal een enorme opbloei zijn, wanneer eenmaal Europa dezen oorlog gewonnen heeft. Er zullen enorme spoorwegen gaan door Europa van het Oosten bij de Wolga tot het Westen en van het Noorden tot het Zuiden. En vliegtuigen zullen kruisen over Europa, nie om dood en verderf te brengen, maar om de volkeren nader tot elkander te brengen en ieder volk produ ceert dan dat, waartoe het het beste in wij zullen een ongekenden opbloei tege- staat is. Dan zal er welvaar komen en moet gaan. Dat Is ons onverwoestbaar vertrouwen. In het Zuiderpark Zaterdagmiddag had onder groote be langstelling op het A.D.O.-terrein de eer ste ontmoeting plaats tusschen het voet balelftal van München 1860 en het elftal van de SS-Polizeisportgemeinschaft Nie- derlande. De Rijkscommissaris dr. Seyss-Inquart, vergezeld van zijn echtgenoote. generaal Rauter en talrijke andere hooggeplaatste officieren van de Duitsche Weermacht en politie gaven van hun belangstelling blijk. Van Nederlandsche zijde was de N. V. B. vertegenwoordigd door den bondsvoorzit ter Karei Lotsy en den secretaris-pen- ningmeester A. J. Staal. Eveneens be hoorden de Rijksgevolmachtigde voor de sport, H. van Groningen a Staling, tot de belangstellenden. De wedstrijd zelf had een eenzijdig ka rakter Het Münchener elftal vertoonde een spel, dat momenteel door niet één Nederlandsch elftal kan worden benaderd. Met de rust was de stand reeds 50 door doelpunten van den rechtsbinnen Schiller, den midvoor, Krückeberg (3) en den linksbinnen Janda. In de tweede helft nam Janda nog 3 doelpunten voor zijn rekening en de linksbuiten Schmidthuber één, zoodat de einduitslag 9—0 werd. De bekende internationale scheidsrechter dr. Bauwens heeft dezen wedstrijd rustig ge leid. Er waren 10.000 toeschouwers. Na afloop heeft de Rijkscommissaris aan den aanvoerder van het Münchener elftal een tegeltableau in Delftsch blauw overhandigd. Het elftal van München 1860 sloeg giste, ren in het Olympisch Stadion te Amster dam met eenzelfde élan een sterk elftal van de Luftwaffe met 72. Op het laatste kwam, dat het onmogelijk bleek, tot overeenstemming met de stadjes in 'de buurt te komen en het verblijf in Fie sole zich tot in het oneindige rekte. Daarom greep directeur Campagna naar zijn laatste redmiddel, dat tot nu toe in alle wanhopige gevallen geholpen had: hij kondigde zijn vijftigjarig kun stenaarsjubileum aan. Daar hij reeds als driejarige knaap op het tooneel stond, klopte de datum al vijf jaar. En natuurlijk werd die opera op het pro gramma gezet, waarin Celestino Cam pagna zijn zangers- en charmeurstalen- ten het beste ten toon kon spreiden: „Rigoletto”, met zijn voorbeeldige her tog van Mantua. Bovendien bood juist Het is beter, dat wij dit tijdig doen dan dat wij verrassingen beleven of onze strijd bemoeilijkt wordt. Maar u kunt van een ding overtuigd zijn, dat wij als deze maatregelen zoo uitvoeren als maar kan om zooveel mogelijk te ontzien. Dat zullen u uw mannen bevestigen, die met mijn bureau te maken hebben, hoe daar over elk gezin en over elk huis wordt gesproken, of het noodig is dat ge zin nog van de kust te, verwijderen of dit dit huis werkelijk af te breken. Ik ben ook besloten enkele van mijn bu reaux te verplaatsen. Ook enkele Neder landsche bureaux zullen moeten worden verplaatst. Dit heeft een zeer eenvoudige reden. Ziet u, den Haag ligt aan de kust, het is met bommenwerpers terstond te be reiken en ook van schepen uit te beschie ten. Het kan dus hee gemakkelijk worden uitgeschakeld. Ik hecht er evenwel de grootste waarde aan, dat het Nederland sche bestuur functionneert, Juist in het be lang van bet Nederlandsche volk. De Rijkscommissaris met zijn verantwoorde lijke instanties blijft in den Haag. Zooals deze oorlog is begonnen, in die situatie zal hij niet eindigen. Waartoe zouden wij dan gestreden hebben Wij komen tot een reorganisatie van Europa en dan komt weer de vraag naar voren Aan welken kant staan de Nederlanders Ik moet zeggen, het zou slecht gesteld zijn met de Nederlanders, als zij geen Mus sert en geen Nationaal-Socialistische Be weging hadden gehad en zouden hebben. (Bijval). Ik heb 29 Mei 1940 gezegd: Het Ne derlandsche volk zal door de vervulling van de taak, die voortvloeit uit het gemeen schappelijke lot, zijn land en zijn vrij heid voor de toekomst vermogen te waar borgen. Kameraden daarbij blijft het. Ik neem van deze woorden niets terug. Ik heb ze met goedkeuring van den Führer uitgesproken. Kruschen. b<~ middel tegen onzuiver bloed, oorzaak van Rheumatlek. hoofdptjn en slapte. Gezondheid voor een cent per dig. Bij Apo<h en Prof. 0 41, 0.76, 1.47. N.V. Rowntree Het theaterbezoek ontwikkelde zich Steeds catastrophaler. Directeur Cam pagna zette de glansrijkste partijen van *ün repertoire in, hij vergrootte de re- Of denkt iemand misschien, dat de de mocratie dit had gekund Neen, dat is de nu reeds onvergankelijke verdienste van het nationaal-socialisftie en het fascisme voor Europa, dat zij deze macht tegenge houden hebben. Nog altijd zijn er men- schen in Nederland, die zeggen „als de bolsjewisten winnen, komen zij ergens tot Berlijn, maar in het Westen komen zij niet”. Maar wanneer dat het geval zou zijn, zou tien jaar later, hoogstens tien jaar later, ook West-Europa bolsjewis tisch zijn, misschien de geheele wereld, want is eenmaal dit gift binnengehaald, dan verstrooit zich dat. Europa moet één zijn Dan moet Europa één zijn, solidair zijn. Er vormen zich groote continenten. Zie het Amerikaansche continent, h;t Groot-Oostaziatische continent, het bols jewistische in Azië en Oost-Europa. Daar tegenover is maar één ding mogelijk, een nieuw Europa; en kan Europa niet tot deze geestelijke eenheid, dezen wil om solidair te blijven en met elkander het continent te verdedigen, komen, dan zal het na korteren of langeren tijd te gronde gaan. En omdat wü gelooven, dat het niet te gronde gaat, daarom zjjn wü over tuigd, dat het solidaire Europa zal ko men, nog in onzen tüd. (Applaus.) Gij weet het, als Europa wint, winnen Hitler en Mussolini, en zal een rechtvaardig Europa ontstaan en daarom hebben wü recht te vragen, zooveel mogelük mee te helpen. De Beweging doet haar best en zal na den dag van vandaag nog meer haar plicht doen. Daarvan ben ik over tuigd. Ons doel is ons volk in te schake len in den oorlog, maar aan één kant, en dat is de Europeesche kant. Dat doel zullen wü nooit meer uit het oog mogen verliezen. Buiten- vragen. Hoevelen waren er toen nog in ons land die dachten: dat doet hij voor zijn land en voor zijn regeering, misschien zelfs voor de Koningin. Wij wisten als natio- naal-socialisten toenmaals dat hij als knecht van Engeland naar Genève ging De Volkenbond nam zijn sancties, maar niet hard genoeg. Italië wint. Dan komt de internationale democratie en zegt: Nu .Italië gewonnen heeft, is er nog maar één (Wordt vervolgd.) Nadat de Rijkscommissaris, Rijksminis- ter Seyss Inquart, zijn rede had beëin digd, weerklonk een minutenlang hou- zee-geroep. Onder groot enthousiasme van de aanwezigen trad Mussert den Rijks commissaris tegemoet, om hem met een langen handdruk te danken voor zijn rede. Onmiddellijk hierop was het woord aan den Leider der N.S.B., Mussert, wien een ware ovatie ten deel viel. Mussert sprak als volgt: Herr Reic’.iskommissar! Duitsche en Ne derlandsche gasten! Mijne kameraden! Sedert het tijdstip,' dat wij bijeenkwa men daar in de markthallen te Utrecht vorig jaar, waar nu andere menschen denken dat wij zijn, maar waar wij niet zijn, is reeds een jaar voorbij gegaan. (Hilariteit). Een Jaar is kort in het leven van een mensch. Wij hebben maar enkele tientallen jaren te leven, maar een jaar is lang en wij denken hoe ontzaggelijk veel zorgen, moeite en bezwaren dat jaar dat achter ons ligt, gehad heeft. En wan neer nu weer een jaar voorbij gegaan is en wanneer wij terug zien op hetgeen een jaar geleden was en op hetgeen nu is. dan weten wij: deze wereldworsteling is dit jaar weer klaar tot ons gekomen. De fronten teekenen zich duidelijker en hel derder af dan ooit tevoren. 'De Beweging kan gezien worden als de geschiedenis van ons volk. Dit blijkt duidelijk wanneer wij de ge schiedenis van de Beweging zien samen gevat in enkele tijdvakken, niet de ge schiedenis als een oneindig aantal reeksen van gebeurtenissen, maar samengevat in tijdvakken. Dan vinden wij, dat er een rechte lijn is van het begin tot op den buidigen dag De Leider schetste vervolgens de voor geschiedenis der Beweging, de jaren van 1925 tot 1931 en ging zoo naar het tweede tijdvak van 1931 tot 1935, de vier eerste jaren der Beweging: ons volk verdeeld in 50 politieke partijen, ten deele voor zien van het gebroken geweertje, dat u zich nog herinneren zult, ten deele zwe rend bij de Volkenbondspolitiek en het volk wijs makend, dat de armoede en de ■werkloosheid van honderdduizenden, slechts een crisisverschijnsel was. Als u maar even gedüld wilde hebben, zou het kapitalisme zich herstellen en de crisis zou voorbij gaan en ieder zou weer werk krijgen. Pal daartegen in werkt de Bewe ging, de Beweging, die begon met de ver dediging van het volk tegen de macht aèhter de schermen. De Beweging, die ik toen vormde, eischte eenheid in plaats van verdeeldheid en zelfrespect der natie, verdediging van Indië. verwerping van den onzedelijken Volkenbond (die geen enkel goed mensch als basis van zijn han- I delingen zou kunnen gebruiken en die slechts bestond om onrecht te handhaven) en het socialisme van de daad. Zoo sprak de Beweging vier jaren lang en dat zij niet voor doovemans ooren sprak, blijkt wel uit de verkiezingen van 1935, toen 300.000 Nederlanders, 8 pct. van ons volk, zich achter haar stelde. Zij was de vijfde politieke partij geworden van de 50. clame, liet zich zelfs goedertieren met het publiek in op zün middagwandelin gen door Fiesole, zonder het gewensch- te effect te bereiken. Dientengevolge werden de maaltijden van signora Cam pagna steeds magerder, de stemming onder de leden van het gezelschap steeds slechter en de discipline van dag tot'dag slapper. Tenslotte had Dino’s vertrek een leegte in het gezelschap achtergelaten, welke, vooral met het oog op den slechten gang van zaken, niet gemakkelijk aan te vullen was. Waar moest de directeur in alle haast een bas vandaan halen, nog wel een stem, welke naar de ervaring den mees ten eetlust ontwikkeld»? Waarbij nog smelten, helaas niet zoo tevreden kon zijn. Het publiek gedroeg zich eenvou dig onmogelijk. Welke onmuzikale ket- tersche vertegenwoordigers had Fiesole vandaag naar het vijftigjarige jubileum van Celestino Campagna gestuurd? Was dat toeval? Afspraak? Intrigue? Reeds het eerste optreden van den her tog van Mantua ontketende gelach. Zoodra Campagna zong, klonken ironi sche toeroepen uit den tujn en van tijd tot tijd.wercj zijn gewoonte, om de hoo- ge tonen heel laag te beginnen en dan omhoog te trekken, door eenige kwa jongens nagebootst. Het klonk dan steeds, of er eenige honden door elkaar huilden. Na de aria's klonk spottend ."4 .-A W DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 13 December. (D.N.B.) Het Opper bevel van de Weermacht deelt mede: Een divisie Duitsche jagers heeft in het gebied van Toeapse Sovjetaanvallen. die den geheelen dag aanhielden, in verbit terde gevechten van korten afstand afge slagen. In het Terekgebied viel de vijand aan met'sterke strijdkrachten, die door pantserwagens gesteund werden. Tot dus ver zijn 14 pantserwagens kapotgeschoten. In het Wolga-Dongebied strandden plaat selijke Sovjetaanvallen op den afweer van Duitsche en Italiaansch^ troepen. Hon- gaarsche stormtroepen vernielden op den Oostelijken Donoever vijandelijke ge- vechtsstellingen. Er werden gevangenen en buit gemaakt. Duitsche, Roemeensche, Ita. liaansche en Hongaarsche luchtstrijdkrach ten opereerden op de brandpunten van den strijd ter ondersteuning van het land leger. In luchtgevechten en door afweer geschut werden 37 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Zeven eigen vliegtuigen worden vermist. Ten Zuiden van Rsjef herhaalde de vijand zijn doorbraakpogingen. Alle aan vallen mislukten. Wederom werden 153 pantserwagens kapotgeschoten of ver nield. Ook in de sectoren van Toropez en het Ilmenmeer viel de vijand vergeefs aan. Aan het front in Cyrenaica mislukten hevige Britsche aanvallen door onmiddel- lijk ondernomen, krachtige tegenaanvallen van Duitsche gepantserde strijdkrachten. Gevechtsvliegtuigen deden geslaagde aan vallen op de haven van Tobroek, vijande lijke gemotoriseerde colonnes en een vliegveld. Vijandelijke pogingen tot herovering van het^gedunénde de laatste dagen in Tunis verloren gebied werden verijdeld; een gevechtsgroep werd vernietigd, 13 pantserwagens werden buitgemaakt of ver nield. Des nachts is de haven van Bone opnieuw gebombardeerd, waarbij brand ontstond op een koopvaardijschip van 8000 ton. Bij Oran bracht een Duitsche duik boot door 2 torpedo’s een Engelschen tor pedojager tot zinken. Overdag deden afdeelingen vijandelijke bommenwerpers en jagers onder bescher ming van het wolkendek aanvallen op eenige plaatsen in West-Frankrijk; de be volking leed verliezen. De vijand verloor 7 vliegtuigen, waaronder 2 viermotorige bommenwerpers. lederen tenor voorkomt, werkelijk naast was, schooiers: Bis, bis! Alsof men een mislukte noot herha len kon! Directeur Campagna tierde achter de schermen en hü was al zoo ver, dat hij de voorstelling wilde afbreken en het geld van dc plaatskaarten terugbetalen. Daartegen verzette zich met kfacht de directrice. Ze verdween met de cassa naar onbekende bestemming, en miste zoo een belangrijke opkomst als Mag dalena. 14 December BEVALLEN: M. de Boer geb. Stern, Z. M W A. Bakker geb. Drabbe, z G. de Jonge geb. Antonisse, z J W.' M Klink geb. Jansen, d. H. R van Laten geb. Schreurs. d. A. G van Zeyl geb. v. d Zeijden, d. C J. C. Hack geb. Fijman. z J. M. Meinhardt geb. van Helden z. Z. van Heuzen geb. Lentz, d M Nennie geb. Leenman z O Koppenoi geb. Bakker, d. G. E. Hardorff geb. Evers, z. P. C. Gmelich geb. van Bruggen, z. J de Wild geb. Pronk, d„ A J Mulder geb. Groenen dijk, z. C. C. Kortman geb van der Sluijs z. S. R. Goudsmit geb. Fran kenthal. z. C, T. Linschoten geb Smit, d. P. P. H Lander geb. van der Hoef, d. G. B. Hage geb. van der Schrier. z. J. M M. Hoogweg geb. Beckers, d OVERLEDEN: W C. Ruitenbeek wed. van C. J. de Wolff, 65 j. - M. J. Marlet, Vr. van A. J A. Braak, 62 j. J. B. Waterreus, ongeh. man, 78 j. W Kar- seboom, ongeh. vr. 84 j C. J. G. Le lieveld, d 4 j. S. Janssens, man van J A. Ponssen, 63 j, J. Jobse, man van A. C Mijnsbergen, 69 j. G. J Wiefte-' ring, vr van F. G. Banning, 70 j. F. M. Etkerbout, man van J. J. C. W Korn mann 71 j. D. C. Rooseboom, man van A. Brink, 76 j. H G. Edeling. wed van J. P. Dispa, 64 j G Berveling, ongeh man, 61 j. F. W HAVIK 2820 AMSTERDAM - DEN HAAG WAGENSTRAAT 141 TELEFOON 11.68 60. oogenblik kon noi Willimowski op de rechtsbinnenpla^ts worden opgesteld, het geen voor München 1860 een aanmerke lijke versterking beteekende. Evenals op het A.D.O.-veld bestond ook voor deze ontmoeting veel belangstelling. Ongeveer 15.000 toeschouwers vulden de beide tribunes en genoten van het aan- J trekkelijk spel der beide elftallen. (Vervolg van Frontpagina.) ding te doen: met de wapenen in de hand het nationaal-socialisme en het fascisme te vernietigen en wij weten reeds nu, dat de macht achter de schermen zat in de bankiershuizen te New York onder lei. ding van Roosevelt. Daar vandaan ging het naar Parijs, Warschau en Londen. Herinnert u zich nog 1987, toen wij onze verkiezingen hielden en in Utrecht een ge weldige demonstratie van de Oxfordbewe. ging werd gehouden, waarbij den men schen langs een omweg verteld werd: Kijk eens, als je nu in ieder geval wat anders wilt, doet dan één ding niet: „Ga in ieder geval niet naar de N.S.B. Bij ons kun je het ook krijgen en goed ook. We hebben Oxford en „Eenheid door demo cratie” of zooals ik wel meer heb gezegd' „eerlijkheid door diefstal”. (Gelach.) Welnu kameraden, Colijn en Oud won nen de verkiezingen. Ons volk geloofde hen, Colijn als vertegenwoordiger van het Engelsch-Amerikaansche grootkapitaal. Oud als vertegenwoordiger van de inter nationale vrijmetselarij. Wij krijgen de helft van de stemmen van voor dien tijd, maar de Beweging staat pal en in den Haag verklaart zich een groot aantal menschen tegen ,de Vol- kenbopdssancties en zegt: „Wij zijn soli dair met de Duitsche bruinhemden en de Italidansche zwarthemden en wij gelooven in de vorming van een nieuw Europa, de vorming van een nationaal-socialistisch Europa” Het vierde tijdvak is van 1937 tot 1940. Mijne volksgenooten. In het wapen Van het land, dat officieel heette „Koninkrijk der Nederlanden” ziet gij de wapen spreuk „Je Maintiendrai” of in goed Ne derlandsch „Ik zal handhaven”. Welnu, mijne kameraden, wat zij gehandhaafd hebben in de vier oorlogsdagen was niet veel, maar wij hebben in die drie jaren de beweging weten te handhaven ondanks de terreur en broodroof. De Beweging ging haar weg, een eenzamen weg. Haar waarschuwende stem ging niet verloren. Direct na de Meidagen komt de stem van den overkant, maar hier is de storm en hier blijft het volk en zij, die verantwoor delijk zijn, vluchten weg. De Beweging ging door Ons doel was ons volk te ma ken van vijand tot bondgenoot, zooals wij op onze laatste groote bijeenkomst te Lun. teren gezegd hebben. Wij hebben nu een Duitsche bezetting en wij weten nu wel, waarom dat noodig was. In die dagen zeiden zooveel Neder landers tot elkaar „Wat doen zij nu?”, maar nu begrijpt tooh iedereen met her sens, dat deze kust verdedigd moet wor den. Want indien er nu geen Duitsche Weermacht in Nederland was, dan waren de Amerikanen niet in Algiers geland, doch dan was hier het oorlogsterrein ge komen, mijne kameraden! (Applaus.) Wat deed de Duitsche bezettende over heid? Zij gaf iedereen na Mei 1940 zijn kans. Wat wilt gij, Nederlanders? Mee doen of tegengaan? Bepaalt uw plaats. En daar zagen wij opkomen de nieuwe „Een heid door democratie” en wij oude natio- naal-socialisten, och, wij hebben ons zoo’n beetje er aan geërgerd. De Nederlandsche Unie, de schuilkelder van alle politieke partijen, die zeiden het nieuwe te willen, maar in werkelijkheid alleen het oude wil den conserveeren. Toen kwam in Juni 1941 de beslissing. In Juni 1941 was het zoo, dat het bolsjewistendom moest worden aangevallen. Het kon niet anders. De Rijkscommissaris heeft zoo- even herinnerd aan onze samenkomst op het IJsclubterrein, waar verklaard werd: wie niet vóór ons is. is tegen ons. Samengaan met Duitsohland tot de eindoverwinning On.s standpunt was bepaald: het samen gaan met Duitschland tot de eindoverwin ning. De Nederlandsche Unie schreef toen echter, dat zij de zaak nog wel eens zou aanzien én haar standpunt zou bepalen na afloop van den oorlog, Daarmede was een einde aan de Nederlandsche Unie ge komen. Maar toen kwam in December ’41 de grootste misdaad ooit gepleegd aan ons volk. Aan Japan is door de emigranten- regeering te Londen de oorlog verklaard. Duizenden van onze jongens gingen te gronde zonder eenige reden en Indië werd afgescheiden van het Moederland. Wat de toekomst is weten wij niet, maar wij zijn gegaan naar hem, die het land van Europa in zjn hand heeft voor 90 pCt., althans voor de overgroote helft. Wij zijn naar Adolf Hitler gegaan en hebben de solidariteit der Beweging, die wij sedert 1935 hadden, in een vast ver bond omgezet, culmineerend in den eed aan den Germaanschen Führer en mij, ge. volgd in dit Jaar door den eed van mijn volgelingen aan mij, opdat wij een onver* brekelijke ketting zouden vormen naar het nieuwe Europa, dat komen moet. (Ap plaus.) De Beweging zal daarin leiding hebben te geven. De veel gesmade, veel gehoonde Beweging, die alleen maar bestaat uit menschen die niet deugen, volgens onze tegenstanders, zal het toch maar weer moeten doen. En nu hebt ge gezien, er is een nieuwe regeling voor de financiën. De bedoeling is niet anders, dan dat de Beweging on afhankelijk zal staan van giften en toe lagen en dat wij op eigen beenen zullen kunnen staan. Daarom vraag ik van allen een offer. Niet meer echter dan u geven kunt. Er is een schaal opgesteld en men wordt verzocht zich daaraan zóóveel mo gelijk te houden. Vandaag hebt u van den Rykscom- missaris gehoord, dat een nieuwe ver- antwoordelükheid op onze schouders is gelegd. De oorlogsnoodzaak was en blyft beslissend voor alles en wordt door ons niet uitgemaakt. In het bin- nenlandsch bestuur zal de Beweging medezeggenschap krijgen. Men moet goed begrepen: wjj kunnen niet doen, wat wü willen. Er is. oorlog en wü zijn hier oorlogszone. Wü kunnen nog niet aan den opbouw „aus einem Guss”, om het met een Duitsch woord te zeggen, beginnen. Dat is nog niet mogelük; dat moet straks komen. Er moet zijn samenwerking, innerlüke verbonden-' heid en uiterlüke verbondenheid. Samenwerking tusschen onze Beweging en de bezettingsoverheid, terwijl de innerlijke verbondenheid zich uitdruk ken moet in samenwerking tusschen den Rijkscommissaris en den Leider der Beweging, om het beste te maken in dezen tijd voor het Nederlandsche volk, wat er van te maken is. En hiermede kom ik dan aan het einde van hetgeen ik u op dezen dag te zeggen heb, dezen dag, die een mijlpaal is in den wederopbouw van ons volk Het is een belangrijke schrede vooruit. Wij nationaal-socialisten brengen dank aan den Führer, die het mogelijk gemaakt heeft en dank aan den Rijkscommissaris. die het bewerkstelligd heeft Dank aan den leider van het Arbeitsbereich van de N.S.D.A.P, Schmidt. Dank in de eerste plaats aan hen, maar last not least, zeker niet in de laatste plaats dus, aan mijn oude getrouwen, die oude getrouwen, d e 10 9, 8, 7 jaren daar staan en altijd trouw en eerlijk hun plicht doen. Ik wil diegenen danken, die na de ver loren verkiezingsactie van 1937 den vol genden dag met „Volk en Vaderland" op straat, stonden. (Applaus). Er wordt zoo dikwijls over de stoot troepen van het nationaal-socialisme ge sproken Stoottroepen zijn de oude ge trouwen in de eerste plaats, dan diegenen, die aan het front staan in de tweede plaats en degenen die met ..Volk en Vaderland” op straat gaan in de derde plaats Zij allen dienen hun eer en hun trouw. Wij staan verbonden op leven en dood sedert jaren en blijven dat En wanneer wü denken aan deze trouw en een ondernamen aanvallen op Dugga aan onzen strijd en wanneer wij vinden. pn vprnnrTaaktpn TWaX» dat wij onzen strijd goed gedaan hebben, dan gaan wij een stap verder en reizen naar het Oosten, waar ik dezer dagen ge weest ben in het hoofdkwartier van den Führer. I UITSTEKEND onderwijs in alle vakken der u| koonkuiïfct en kunstdans Vele leerilngenuto voeringen Tarief va f 200p m..Leerlingen, diethone worden Ingeschreven, mogen de I lessen tot 1 Jan, grotto volgen.Inlicht. en Inschc aan Schooiburecuc /Tel 41.43. W> Baantjesjagers. Andere meeningen van het geloof en dat was het ergste, de ondermijning in het geloof van de goede, rechtvaardige uiteindelijke bedoelingen van de Duitsche leiding. Wij hebben er altijd in geloofd en men heeft gezegd: „Jullie worden toch eenvoudig maar ge bruikt en straks weggeveegd”. Dat dit eiken keer weer gebeurde, was het ergste en daarom was het in de eerste plaats goed, dat de Führer zich heeft uit* gesproken. Nu kan er in onze rijen reen enkele meer zijn, die dat kan zeggen, want het woord ligt daar en al zijn er nu honderden of duizenden idioten, die anders praten, het interesseert ons niet meer. (Daverend applaus). Europa bedreigd door het bolsjewisme Wij beginnen nu het zevende tijdvak van het jaar 1943. Churchill, heeft gespro ken' van het verschrikkelijke jaar 1943. Ik geloof ook inderdaad, dat het een zeer moeilijk en verschrikkelijk jaar zal zijn. Daar tegenover moeten wij stellen onze geestelijke pantsering. Onze geestelijke pantsering is dit: een zoo volkomen moge lijk begrip van het wereldgebeuren en den vasten wil alles te doerj voor het vader land. Naar hetgeen de Rijkscommissaris zooeven gezegd heeft, zal ditf wereldge beuren zeer hard zijn. Het is zoo dat Europa weer eens bedreigd wordt. Vroeger is het reeds bedreigd geweest door de Hunnen en door de Turken, thans weer door de Russen. Nu worden wij echter be dreigd door 200 millioen man en daarach ter staat een oorlogsindustrie tot in de grootste perfectie opgebouwd in 25 jaar. En hier in Europa? Wat heeft men in Europa gedaan? Het waren altijd weer de bolsjewieken, die spraken en schreven van hun humani teit. En het was altijd weer de „wereld vrede” die door alles wat rood of rose was werd gebruikt. Gij herinnert u toch de leuzen overal op de muren en straten: „Te gen den oorlog en ^fascisme”. Dat alles was afkomstig van het bolsjewisme om ons weerloos over te leveren. Onafgebro ken onzichtbaar achter een muur, waar wij Europeanen niet achter konden ko men, ontstond daar in de onmetelijke ruimte van Sóvjet-Rusland de eene fabriek na de andere en draait en draait en maak te een bewapening, waar wij geen flauwe notie van hadden. Zoo hebben zij de ver overing van Europa voorbereid. Toen kwam het jaar, waarin de Sov jets Finland aanvielen, het jaar waarin in onze kerken gepredikt werd voor Fin land hetgeen zij heden ten dage ver geten. Bij dezen oorlog tegen Finland ontkwam geen onzer aan de gedachte „Nu, die Russen kunnen toch niet veel, als u bedenkt, dat zij al dien tijd noodig hebben gehad om zoo’n klein stukje van Finland te veroveren. Want Finland telt maar 2 millioen menschen.” Dit is de grootste camouflage geweest, die de we reld ooit gekend heeft, want met de grootste koelbloedigheid offerde Sovjet- Rusland honderdduizenden menschen, wien zij geen uitrusting *en wapens gegeven hadden. Al het oude materiaal werd naar Finland gestuurd om Europa wijs te maken het is niet veel bijzondersMaar alles wat goed en sterk was werd op den achtergrond gehouden, klaar om over Europa heen te vallen wanneer het oogen blik gekomen was. Dan komt het binnen vallen in Polen en in de Baltische landen, die uitgemoord worden en waar de vrou wen en kinderen worden weggevoerd. Er zijn nog menschen, die zich afvragen of ze dit ook hier wel zouden doen. Ja. misschien sturen ze wel geen echte, maar een paar heel zachte, zoete bolsjewistjes. Echte bolsjewisten komen hier niet naar toe, zoo redeneeren ze Hitler doorzag het gevaar Toen heeft Hitler het doodelijke gevaar bespeurd en heeft geattaqueerd. Het was veel erger dan men had gedacht. De bols jewisten beschikten over tienduizenden pantsers, tienduizenden kanonnen en tien duizenden vliegtuigen Dat alles stond klaar om over Europa heen te vallen, om de Europeesche Cul tuur eens en voor altijd te vernietigen. Maar het nationaal-socialisme tezamen met het fascisme is er In geslaagd dit tegen te houden Weer een fraaie zege van Lagrand Vier Nederlandsche boksers hebben Zondagavond in de Berlijnsche Deutsch, landhalle vier der beste Duitsche profs ontmoet en het niet verder kunnen bren gen dan één puntenoverwinning. Vooral de nederlaag van van Dam tegen Gustav Eder was een teleurstelling. Doch de Duitscher wilde revanche nemen voor de in Nederland geleden nederlaag en hij heeft dientgevolge, mede door zijn gewel dig enthousiasme, een van zijn beste par tijen van zijn loopbaan gebokst. Eder toonde het meeste initiatief en was voort durend in den 'aanval. Wel was de dek king van van Dam zeer goed, maar de Duitscher wist toch meer punten te be halen en won dientengevolge even ver diend als onverwacht. Het boksen van van Dam was in Berlijn weer eenigermate teleurstellend hij was niet fel genoeg om tegen een moeilijk te bekampen Eder suc ces te kunnen hebben. Technisch was de Rotterdammer zeker zoo goed, doch als gezegd, de goede strijdlust was er niet. De tweede hoofdpartij van het program ma bracht Gerard van Loon tegen Heinz Seidler; de laatste won slechts op punten. Minder best deed Jo de Groot het tegen Kreitz; de Hollander verloor door knock out in de vierde ronde. Een prachtige puntenoverwinning behaalde Arnold La grand op Koederitzsch. De bombardementen en de evacueeringen Wij zijn nu in het zesde tijdvak, het jaar 1942. Nederland is dit jaar van bezet gebied geworden tot oorlogsterrein. Zie de bombardementen van Zuid-Limburg én van Eindhoven. Nederland’s westelijk gebied is Westwal van Europa geworden. Laten wij goed begrijpen, dat wij vroeger hebben gezegd, dat ik blij was, dat onze Grebbe- linie, onze IJsellinie en onze Hollandsche waterlinie tegenwoordig Wolgalinie heet en ik zou nog blijder zijn wanneer de Westwal wat kan opschuiven naar het Westen, want hoe verder weg hoe liever. Dit moet onp tot voorbeeld strekken: hoe verder weg de grenzen van Europa zijn, des te béter kunnen wij in Europa leven. Dat is dé groote opgave, dat de grenzen ver zijn en dat daarbinnen geen oorlog heerscht er daar buiten de wacht wordt gehouden. Dat beteekent ook, dat het Nederlandsche volk hieraan aandacht zal moeten geven, dat beteekent dat wij sol daten zullen moeten hebben! Verleden jaar heb ik gezegd: God beware ons er voor, dat ooit ons land tot slagveld zou worden, want dan blijft geen steen bp dén anderen. De werkelijke vaderlanders zijn wij. die weten wat er aan de hand is en niet zü, die in het Engelsche kielwater varen. Niet klagen Wü klagen niet. Waarom zouden wij klagen? Wij moéten trachten mee te vech ten. Een man klaagt niet, maar zet zich,in in den .strijd Vorig jaar, toen zag het er moeilijk uit. Dit jaar, dat wij nu bijna ten ‘einde hebben geleefd, was zwaar. Wij* weten het heel goed, mijne oude getrou wen. Gij wéét het heel goed! De moeilijk heden in de beweging, de ondergrondsche ophitsing, het verraad; misbruik van ver trouwen, dat ik in enkelen had gesteld. Daar staat een man temidden van zijn getrouwen, maar toch zoo eenzaam in de bosschen van het Oosten, die voor geheel Eurofla strijdt en de grootste verantwoor delijkheid draagt wanneer iederen dag deze bijeenkomsten plaats hebben met de opperbevelhebbers en in gedachten een rondgang wordt gemaakt van Kirchenes over Hammerfest langs de kust van Noorwegen, Denemarken, Nederland en België tot aan Biarritz, aan den anderen kant verder gaande over Tunis. Toulon, Corsica en de Zwarte Zee, de Wolga, naar Stalingrad, naar Leningrad Dat is dan een heele ronde, mijne kameraden. Dat is dan Europa, dat beschermd en verdedigd moet worden. En de meest ver antwoordelijke man staat daar in zijn een zaamheid en doet voor ieder volk van Europa al hetgeen mogelijk is om Europa te behouden. Met deze gedachte denken wij dan op het oogenblik aan den Führer en zeggen „heil!", want de Germaansche Führer waakt voor Europa. „Sieg Heil I Sieg Heil Sieg Hell I” Op verzoek van Mussert werden hierop, als slot van deze bijeenkomst, staande het Duitsche Volkslied, gevolgd door het Hors Wessellied, eh het zesde couplet van het Wilhelmus, gezongen. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m., behalve de reeds eerder genoemden, vele hooge N.S.B.-functionarissen, leid sters en leiders van den Jeugdstorm enz., de General Kommissar für Justiz und Ver- waltung, Staatsseckretar dr. dr. Wimmer, General-Kommissar für Finanz und Volkswirtschaft, minister dr. Fischböck, de hüherer SS. - Polizeiführer Gruppen- führer Rauter; de Vertreter des aus- wartigen Amtes, Gesandter Bene, de leider der Prasidialabteilung Regie- rungsprasident Piesbergen, de segre- tario del Fasdio e della zoba del Aria del P.N.F., Mariotti, en vice-segretario del Fascio del Aria, dr Rotelli. De sarwties tegen Italië Daarna komt het derde tijdvak, van 1935 tot 1937. Daarin ziet u zich het Internationalisme ontplooien; de oorlogs verklaring van Italië aan Abessynië is het hijschen van de vaan van alles, wat democratie heet, van alles wat macht heeft, van alles wat bezit heeft om zich te verdedigen tegen de Ha- benichts, zooals men toen zeide. Enge land voorop met Frankrijk en den Vol kenbond begon in actie te' komen, die alles zou handhaven zooals het was. En •wie ging toen het eerst naar Genève? De Nederlandsche minister van landsche Zaken om ^ancties te

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 2