No. 18363. 1942. NOTITIES De rede den Rijkscommissaris van VERDUISTEREN f t t i t t t f Dinsdag 15 December. Bekendmaking VERANTWOORDELIJKHEID De bestaursverantwoordelijkheid De kwestie-Darlan Een hooilast m gebruik bespaart gas en electriciteit Nederlanders moeten in volstrekte gelijkgerechtigheid deel nemen aan alle mogelijkheden, welke het nieuwe Europa biedt DE CULTUREELE BETREKKINGEN TUSSCHEN NEDERLAND EN DUITSCHLAND UITREIKING DISTRIBUTIE BESCHEIDEN Spionnage in Zweden De bommen op Napels 3000 Luchtoverwinningen Het boeien van krijgsgevangenen Verklaring van Wavell Zware verliezen der Sovjets De voeding van het Grieksche volk De schending van de Zwitsersche neutraliteit De strijd in Libye en Tunis HAAGSCHE COURANT andere bepa- voor deze meer van onder 1.44 J 10 u. n.m. en u. v.m. No. 113058 (Ziekendienst Richl£ske-O.-Htl Amerikaansche toestellen hebben Tunis, Bizerta, Sfax en La Goulette aangevallen. (Reeds in een deel der vorige editie geplaatst) Het Leiderschap van het Nederlandsche Volk “it t 4 t e t Op het halfdek uan «en D uitschei» krui eer. we Op den achtergrond een Dintsch alagschlxh Morgen vindt de uitreiking van distri butiebescheiden plaats van 9.30 tot 17 uur in gebouw Groot Hertoginnelaan en Alidastraat 5 (Loosd.) voor de letters Lf tot en met einde L en M. o. 4.26 aar nam. tot 8.44 aar v.m. Maan: 15 Deo. onder 12.33 v.m., op 1.30 n.m.; 16 Dec. v m on 1 64 n m Gisteren is te Stockholm een Zweedsche scheepskapitein wegens scheepvaartspion- nage gearresteerd. Deze kapitein, John Erik Axel Erisson had een Engelschen on derdaan inlichtingen over toestanden bij de Zweedsche scheepvaart verstrekt, die met het oog op de voorziening van het Zweedsche volk geheim gehouden moesten worden. Paus Pius heeft naar aanleiding van de Britsche luchtaanvallen op Napels een schrijven gericht aan den kardinaal-aarts- bisschop van Napels, Ascalesi, waarin hij uitdrukking geeft aan zijn warmste deel neming in den rouw van Napels..Ik lijd met u en voel op een zoo hard oogen- blik het sterke, levendige geloof van een volk, dat nooit zijn ware religiositeit heeft verloochend en in de ergste beproevingen zich nader dan ooit bij God voelt”, zoo wordt in het schrijven gezegd. Kerstgave aan armlastigen De centrale persdienst van het Neder landsche Arbeidsfront schrijft: In over leg met het departement van Binnen- landsche Zaken is besloten, dat ook dit jaar een Kerstgave wordt verstrekt aan armlastigen, die van ge'meentewege wor den ondersteund. Deze zal worden bere kend overeenkomstig de regelen, geldende voor de werkloozen die uitkeering ont- gesteld.’en dië^lju/nationaar-s’ociali'stën', vangen ingevolge de Rijkssteunregeling. PRIJS DEZER COURANT; Voor ‘s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikerikl’„De Nieuwste Mode” „Kol. Bijbl.” en Letterk Bijbl.” 111. Fr. p. p. met Modebl 4.20. a. Modebl. 3.95. Buiten!, 9.45. Bij postkant tegen de geld, goedgek abonn.pr. Afx. nr. c.. fr. p. p 10 e Geen retours meer bij treinconducteur Van de faciliteit, welke de Ned. Spoor wegen drie jaar geleden invoerden door naast enkele rëis-biljetten ook retourbil- jetten tegen een kleine verhooging van den prijs bij den conducteur in den trein beschikbaar te stellen heeft een deel van het publiek misbruik gemaakt. Daarom is besloten tijdelijk geen retourbiljet- ten in den trein verkrijgbaar te stel len. Het publiek, dat met kennisgeving zonder plaatsbewijs in den treyi plaats neemt, kar. voortaan alleen voor de heen reis tegen verhoogden prijs een enkele reis biljet koopen. De lucht-actie Het hoofdkwartier van generaal Eisen hower meldt aan het Noord-Afrikaansche strijdtooneel slechts activiteit in de lucht. Aan het Oostfront heeft op 13 Decem ber. naar het D.N.B verneemt, het jacht- «skader dat onder leiding staat van ridderkruisdrager majoor Trautloff. zijn 3000ste luchtoverwinning behaald Het Zwitsersche Telegraafagentschap meldt: In zijn zitting van 14 Deeenfber heeft de Bondsraad zich in het bijzonder bezig gehouden met het voortdurend vlie gen van het Britsche luchtwapen over Zwitsersch gebied. Ofschoon de in ver band daarmede in Londen ingediende protesten tot dusver weinig succesvol mogen lijken, zal men er desondanks mede voortgaan met nadruk de rechten van Zwitserland op eerbiediging van zijn neu traliteit te, doen gelden. Er wordt protest Cholera in Tsjoengking De cbolera-epidemie in Tsjoengking is den laats ten tijd geweldig in omvang toe- Senomen. zoo meldt Domei uit Canton. Alleen al in Augustus en September zijn <500 personen aan de ziekte bezweken. De epidemie heerscht niet alleen in Tsjoeng king, maar ook in de Chineesche provin cies, die nog onder invloed staan van het T«joenkingregime. S.P.T meldt, dat te Berlijn nog geen be slissing is gevallen ten aanzien van het vraagstuk van het boeien der krijgsgevan genen Zooals van welingelichte zijde *ordt vernomen, wordt over dit vraag- ’tuk nog steeds langs diplomatieken weg onderhandeld. In het vervolg van zijn groote rede in het Concertgebouw ter gelegenheid van het elfjarig bestaan der N.S.B., zeide de Rijkscommissaris nog het volgende: Het hangt van de Nederlanders af de taak, die uit het gemeenschappelijke lot voortvloeit, te vervullen. Door deze ver vulling is de vrijheid van het land, de vrijheid van het volk gegeven, ja. meer nog, daardoor is het gelijkgerechtigd toe treden tot de nieuwe, groote taak van Europa gegeven. Wij hebben juist deze week een onder houd gehad in het hoofdkwartier van den Führer. De heer Mussert, mijn kameraad Schmidt en ik zijn bij den Führer ge weest, die omgeven was van zijn naaste, verantwoordelijkste raadslieden, en In dit onderhoud zijn de grondslagen voor de toekomst door den Führer vastgesteld. De eerste grondslag, dien de Führer heeft verkondigd, was deze: Hij wil de Nederlanders niet als overwonnenen be handelen. (Bijval). De Nederlanders moe ten in volstrekte gelijkgerechtigheid deel hebben aan alle mogelijkheden, die dit nieuwe Europa biedt. Zij zullen hieraan deel hebben door tegelijkertijd de taak en de plichten op zich te nemen, die den dra gers van dit nieuwe Europa te wachten staan en die een drager van deze ver antwoordelijkheid op zich zal hebben te nem$n. En hierbij behoort als tweede grondslag de taak, die uw Leider zich steeds heeft uitgesproken tegen de schendingen, waar aan het luchtruim van het land is bloot gesteld en men zal voortgaan alle ter beschikking staande maatregelen te ne men om er doeltreffend tegen op te treden die spr. ter gelegenheid van zijn aan wezigheid hier had gesproken. Voorts wees hij op de verschillende arbeids sferen waarin de N.D.K en de D.N.G. in Berlijn werken. Tenslotte sprak de Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss Inquart, woorden van dank voor de uiteenzetting van het werk der N.D.K. Hij betuigde zijn groote erkentelijkheid voor het principieel® werk, dat de NederlandschDuitsche Kultuurgemeenschap, ontstaan uit het zelfstandige streven van de Nederlanders om de gemeenschap te bevorderen, had verricht. Tevens begroette hij hier dr. Ritter von Halt Ook vestigde de Rijkscommissaris de aandacht erop dat Nederland cultureel uit Oost-Europa, van de Bolsjewisten en uit het Westen, van Amerika, niets te verwachten had. Te vruchtbaarder kan daardoor het werk zijn, dat de N.D K. ter hand heeft genomen en dat met zoo veel toewijding en bezieling wordt ver richt Met een dankwoord van den heer van Maasdijk werd deze geslaagde bijeen komst. waarop de cultureele lotsverbon denheid nogeens nadrukkelük werd be licht gesloten. van den Commissaris-Generaal voor de Veiligheid over de afbakening der grenzen van het afgesloten gebied in Zeeuwsch-Vlaanderen Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUXWAGENSTRAAT 35—87 Giro No. 12500 Bijkant Schev. Kelzerstr. 319, Tel. 550310; Fil.i Rijsw., Kantoorboek!». Leeuwendaal, Oranjel. 3. Tel. 1194611 Voorb., Boekh, H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb, Th. J. de Koning, Goudsbloem!. 3. Tel. 330263; Boekh J. B. v. Saters |rTheresiastr. 1O8«. Tel. 772444; Boekh. F. O. Couvée. V- Hoytemastr. 66 Tel.721187 Generaal Wavell, opperbevelhebber In Indië, heeft verklaard, dat de bedreiging van Indië geringer is dan 7 of 8 maanden geleden het geval was. Indien de Japan ners nog zullen trachten Indië aan te val len dan kan worden gezegd, dat de ont vangst warm zal zijn. Wavell gaf deze verklaring af na het beëindigen van groote manoeuvres van het Indische leger. Hij zeide verder nog, dat een aanval op Cey lon niet uitgesloten is, ofschoon dit gevaar eveneens is af genomen. Amerikaansche luchtaanvallen in China Het hoofdkwartier van generaal Wavell in Indië maakt bekend, dat Amerikaan sche bommenwerpers van Chineesche steunpunten uit Japansche troepenconcen traties in het gebied van Teng-sjang en Yoennan en in het dal van de Salwein-ri- vier hebben gebombardeerd. Deze concen traties stonden onder bescherming van jachtvliegtuigen. Boena gevallen S.P.T. meldt uit Sjanghai: Generaal Mac Arthur maakt bekend, dat na langen en hevigen strijd het Japansche steunpunt Boena op Niéuw-Guinea is gevallen. Aan het Oostèlijke front hebben de Sovjetoperaties zoo zware verliezen mèt zich gebracht, dat de getalsterkte van ge pantserde brigades en infanteriedivisies der Sovjets steeds meer gedaald is. Meer malen is gebleken, dat deze formaties Biet 30 tot 40 procent van haar nominale sterkte in den strijd gezonden moesten worden. Opmerkelijk is ook. dat de uit rusting van het Sovjetleger sedert het vorige jaar geen noemenswaardige veran dering heeft ondergaan. Het nieuwe sneL vuurgeschut bijvoorbeeld, dat in den herfst van 1941 voor het eerst door de Sovjettroepen werd gebruikt, is niet ver anderd en het aantal stukken is niet uit gebreid. In het algemeen kan worden ge constateerd, zoo besluit de correspondent, dat de aanhoudende zware verliezen aan vliegtuigen, pantserwagens, geschut enz. hechts met toenemende moeite door de in dustrie vervangen kunnen worden en de hoogste eischen aan het transportsysteem «tellen. Ter verzekering van de voeding van het Grieksche volk zullen uit Roemenië belangrijke hoeveelheden peulvruchten en graan naar Griekenland worden gezonden. De Roemeensche ondersteuningsactie wordt mogelijk, meldt het D.N.B. door dat Duitschland heeft toegestaan, dat zijn eigen, met Roemenië overeengekomen contingenten ten gunste van Griekenland worden verminderd. De „Daily Mail” publiceert een bericht uit New York volgens hetwelk Londen en Washington het voornemen hebben „hoogstaande diplomaten” naar het hoofdkwartier van Eisenhower te zenden opdat den generaal „ervaren politieke raadgevers ter zijde zullen staan”. In dit verband wordt er nog op ge wezen, dat ook de sovjet-ambassadeur in Washington, Litwinof, bij Cordell Hull stappen heeft gedaan om inlichtingen te vragen over de positie van Darlan. Rommel's tactiek In militaire kringen te Berlijn neemt men nog geen standpunt in ten aanzien van de Britsche berichten, volgens welke Rommel zich bij El Agheila zou hebben teruggetrokken en dat de troepen van generaal Montgomery Mersah el Brega zouden hebben veroverd. Van welinge lichte doch private militaire zijde te Ber lijn acht men Rommel’s terugtocht een van tevoren geraamde tactiek, waardoor hij ten Westen van El Agheila, veel gun stiger posities zal kunnen innemen. In Berlijnsche militaire kringen wint /deze opvatting hoe langer hoe meer veld. Montgomery gaat zeer voorzichtig en tta wantrouwend Rommel in Westelijke ztóf/nc achterna daar hij bang is, in ten val te zullen worden gelokt Wanneer men den militairen toestand in ie Cyrenaica zoo beschouwt, is het be- pijpelijk, dat men van officieel-militaire tijde te Berlijn zeer terughoudend is en in geen geval iets loslaat, waardoor de tegenstander ook maar de geringste hoogte zou kunnen krijgen van Rommel’s oorlogstactiek. Men wijst er te Berlijn slechts op, dat in de woestijn nu eenmaal anders oorlog wordt geveerd dan in een of ander Europeesch land PRIJS DER ADVERT.; 1-11 m.M (9 reg.) ƒ1.69, elke m.M. m. tot XI m.M. (10 reg ƒ0.19. Elke m.M m. 31 ct. Halve oplaag, halve prijs RecL ƒ051 p. m.M. Bewijsn. 5 et., fr. p. p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) ƒ0.57. Dlenstaanb. f0.38 Pers gevr f0 48 Adv. JBr bur. v. d. bl.” 10 c meer Duitsche wacht aan de Fransche Middel- landsche Zee-kust. Machlnegeweer- munitie wordt zorgvuldig gereinigd. (P.K. Micheljak-We.-Po) v.m. op 1.54 n.m Nachtdienst DOKTERS: Tusschen m on - u Mn llinCS t Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (7.'.:....J:...-‘ J Den Haag) No. 115995. de vader van alle vormgeving en zoo zien wij het ook thans. Zeker, de situatie kan moeilijk zijn, maar daar zien we ze weer, de oude strij ders, die rondloopen in hun uniform, die het partij-insigne dragen, da.t zijn altijd nog bèlijders. Dat is het mooie, het sterke het trotsche van hen. Zij moeten juist thans steeds ieder afzonderlijk als predi ker voor het nationaal-socialisme uittrek ken. Dat is het wat ik u thans toewensch In de nauwste gemeenschap met ons Ar- beitsbereich vormt ge thans reeds een ge meenschap, die er kome wat komen wil de draagster dèr politieke ontwikkeling zal zijn. Gij, nationaal-socialisten gij zijt als volgelingen van uw Leider Mussert de dragers der ontwikkeling, die volgens wil en wensch Van den Führer, den grootsten staatsman en veldheer van Europa en den genialen bouwmeester van den nieuwen tijd, gevormd zal worden Hou zee Nadat de Rijkscommissaris, Rijksminis ter Seyss Inquart, zijn rede had beëin digd. weerklonk een minutenlang hou- zee-geroep. Onder groot enthousiasme van de aanwezigen trad Mussert den Rijks commissaris tegemoet, om hem met een langen handdruk te danken voor zijn rede Initiatief in handen van Astroepen De militaire correspondent van het p.N.B. schrijft, dat er een overvloed van elkander tegensprekende Engelsche berich ten over bewegingen van het Duitsch-Ita- liaansche leger in Libye is. De Engelschen, aldus vervolgt hij, erkennen, dat hier iets gebeurt, dat voor hen niet voordeelig is. De Duitsche militaire instanties echter nemen ondanks de Engelsche berichten- gulheid een hardnekkig zwijgen in acht. Het lijkt haast of men daaruit kan opma ken, dat Rommel teruggekeerd is tot zijn oude tactiek niet onbewegelijk in goede stellingen blijven, maar de kansen te zoe ken in de beweging Overigens kan men ook hiervoor geen authentieke aanknoo- pingspunten te Berlijn vinden. In ieder geval schijnt Rommel, zooals uit al de tegenstrijdige Engelsche berichten blijkt, weer eens meester van den toestand te zijn. In Tunis heeft de Engelsch-Amerikaan- sche nederlaag bij Teboerba de voorwaar den voor een verder actief optreden van de Astroepen geschapen. Juist in Tunis zien de Duitsche en Italiaansche staven de komende operaties met strijdvaardig vertrouwen tegemoet. Ook hier schijnt de concentratie van Asstrijdkrachten nieuwe vorderingen gemaakt te hebben, hetgeen reeds blijkt uit het feit, dat de vijand meer en meer naar het Westen terugtrekt. Naar ven militaire zijde te Berlijn wordt vernomen, zetten de troepen der As in Tunis hun activiteit ten Westen van Teboerba voort en hebben hierbij 2 verdedigde plaatsen veroverd Uit frontberichten is te Berlijn bekend ge worden, dat de verdediging van deze plaatsen uitsluitend uit Britsche soldaten bestond. Men vermoedt thans, dat de Amerikaansche troepen, die hier oor spronkelijk stonden, zijn teruggetrokken omdat zij door de geringe oorlogserva ring niet bestand bleken tegen de Duit sche luchtaanvallen. Volgens de laatste berichten neemt de tegenstand van de geallieerden af. Dit staat vermoedelijk in verband, naar men van militaire zijde te Berlijn aarmeemt, met de ravitailleeringsmoeilijkheden van den tegenstander. Als aanvulling op de bekendmaking van 25 September 1942 wordt op grond van par. 45 der Verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied nr. 138/1941 het volgen de bepaald 1. Het afgesloten gebied wordt uitge breid tot Zeeuwsch-Vlaanderen ten Wes ten van de Braakman en een grenslijn, die van de zuidpunt van de Braakman naar de NederlandschBelgische staats grens loopt 2. Het betreden en bevaren van bo vengenoemd gebied en van den daartus- schen en het aangrenzende deel van het afgesloten gebied (eiland Walcheren) ge legen waterweg Is slechts toegestaan met een vergunning van den Beauftragte van den Rijkscommissaris voor de provincie Zeeland (politie-officier). 3. Nogmaals wordt erop gewezen, dat het verzoek tot het betreden van boven genoemd gebied met de daarbij behoo- rende stukken moet worden ingediend bij den burgemeester der gemeente, waar aan men het bezoek wil brengen. In het verzoekschrift moeten vermeld worden de voornamen, de achternaam het be roep. de woonplaats en straat, geboorte dag en geboortejaar van dengene. die het verzoek indient. Bovendien moet de reden voor het betreden van het afge sloten gebied alsmede de duur van het voorgenomen verblijf vermeld worden. 4. Handelingen in strijd met deze Verordening worden beschouwd als over tredingen en worden gestraft met hech tenis tot een maximum van 6 maanden en met een boete tot een maximum van 2000 gulden of met een dezer straffen, voor zoover niet volgens lingen een hoogere straf wordt vastge steld DEN HAAG, 14 December 1942. De Commissaris-Generaal de Veiligheid, w.g. RAUTER. S.S.-Gruppenführer en Luite- nant-Generaal der Politie. in Nederland heeft opgedragen, n.l. het Nederlandsche volk het nationaal-socialis me bij te brengen. En wat is thans natio naal-socialisme op het oogenblik, waarop het om de continenten gaat? Thans Is na tionaal-socialisme: geloof en strijd voor dit Europa en voor de gemeenschap van deze Europeesche volken, voor onze Europee- sche cultuur en onze toekomst en in enge- ren zin het ordenende bijeenhouden van onze Germaansche bloedsgemeenschap ten Noorden van de Alpen.- En als derden grondslag heeft de Füh rer uitdrukkelijk erkend, dat de N.S.B., de Nationaal-Socialistlsche Beweging der Nederlanden, de draagster dezer politieke ontwikkeling is, en dit zou ik met allen nadruk en uitdrukkelijk willen verklaren, dat Mussert als Leider der Nationaal-So cialistische Beweging de Leider van het Nederlandsche Volk is. (Sterke bijval). Kameraden, daaruit volgt de vierde grondslag die de toekomstige opneming van de Nederlanders in de Europeesche orde en in de Germaansche orde be treft de Führer heeft gezegd, dat deze orde thans nog niet kan worden vastge legd, want de toekomstige orde van Europa zullen wij eerst dan kunnen vast stellen, als wij de grenzen van dit Europa hebben vastgesteld. Deze grenzen moéten op vele plaatsen nog verder worden verschoven. Ik denk daarbij slechts aan Afrika en aan onze dappere bondgenooten in het Zuiden. Eerst als alle Europeesche vraagstukken zijn opgelost, zullen wij ons met deze aangelegenheid bezig houden. Maar één ding is zeker, dat neeft de Führer ook gezegd, als eenmaal deze nieuwe opbouw komt en deze nieuwe orde, dan zal ik u mijnheer Mussert. bij mij roepen, u zult door deze nieuwe orde niet worden verrast, u zult tot mij komen en wij zullen haar bespreken. (Bijval). Ik geloof, dat hiermede de grondslagen zijn vastgesteld, volgens welke de Neder landsche nationaal-socialisten nu met volle overtuiging en vastbesloten aan den ar beid en ten strijde kunnen gaan. Ik zelf wil voor mij hieruit in dezen zin een ge volgtrekking maken, dat ik den politieken wil, die tot uiting komt in de Nationaal- Socialistisché Beweging, ook toonaange vend betrek bij het bestuur van di; land (Bijval.) Ik heb derhalve besloten aan mijn bu. reaux een decreet te doen toekomen, dat luidt als volgt: Het is in overeenstemming met de taak, mij door den Führer opgedragen, het Ne derlandsche volk te doen deelen in de verantwoordelijkheid voor het bestuur van dit land. Drager van den politieken wil van het Nederlandsche volk is de N.S.B. Ik gelast derhalve, dat ter waarborging van harmonie tusschen bestuur en taak van de Nationaal-Socialistische Beweging mijn ondergeschikte instanties bij de uit voering van belangrijke maatregelen van bestuur, maar vooral in alle personeels, kwesties overleg hebben te plegen met den Leider der N.S.B., den heer Mussert, resp. met de door den heer Mussert aan- gewezen partijinstanties der N.S.B. Voor zoover bij deze beslissingen onder de ge geven omstandigheden bij uitstek en in de eerste plaats rekening moet worden gehouden met het standpunt der bezet tende macht, behoud ik mij ook de eind, beslissing voor. Hierdoor is de N.S.B. verantwoordelijk betrokken bij het bestuur van dit land. (Zeer krachtige bijval!) Kameraden, wat hier geschiedt, is slechts een eisch der rechtvaardigheid Toen wij in hét land kwamen, keken wij om ons heen en wij zagen van alles, maar wij heb ben bovenal geconstateerd, dat hier 35.000 mannen en vrouwen waren, die met ijze ren vastberadenheid en als soldaten heb ben volgehouden als volgelingen van hun Leider Daarbij gaat het niet zoozeer om politieke bijkomstigheden. Die vloeien voort uit de situatie, de ervaring en den strijd. Het essentieele is evenwel, dat er hier 35.000 mannen en vrouwen waren, die on danks alle benauwenissen van de zijde van het systeem besloten waren vol te houden en het was ons duidelijk, dat dit de mannen en vrouwen zijn, met wie wij vorm willen geven aan de toekomst van dit land. Dat waart gij. Ziet, nationaal, socialisten, wat voor de anderen een oor zaak van onrust en bedruktheid is, dat is voor one, nationaal-socialisten, altoos slechts aanleiding tot grooter levensaan vaarding an activiteit; de strijd. Dat V Nieuwe partij in Engeland De „Sunday Dispatch” meldt, dat een nieuwe partij in Engeland propaganda voert in het Britsche legioen en onlangs plannen heeft gemaakt voor een marsch van oudstrijders naar Trafalgar Square. Op het graf van den onbekenden soldaat zou een krans worden neergelegd met het opschrift „Gij zijt verraden”. De politie verbood den marsch echter De organisator van de partij is de 45- jarige Eduard Godfrey, die verklaarde, dat de partij vecht tegen de „verworven rechten en belangen”, tegen de heer schappij van het kapitaal en tegen het bolsjewisme. Ze heeft reeds plaatselijke groepen in het geheele land. Hij zeide voorts, dat de partij niet aan verkiezin gen zou deelnemen. Het parlementaire stelsel was aan het ineenstorten. Wij ver kondigen een nieuwe politiek, aldus God frey, maar ik geloof niet, dat die ver wezenlijkt kan worden, alvorens ons land vernederd is. Ik heb in den vorigen oor log gevochten en ik ben van meening, dat mijn vroegere kameraden door de politici verraden zijn. Ik ken het bolsje wisme ik was in de Oostzeelanden tij dens de revolutie, toen men den eenen broeder tegen den andere zag vechten. Het bericht, dat de Leider der N.S.B.» i Mussert, een bezoek aan den Führer in zijn hoofdkwartier had gebracht was voor velen geen verrassing, in zooverre, dat zij konden verwachten, dat hij ook thans, nu de geboortedatum van de N.S.B. voor de deur stond, door Hitler ont vangen zou worden. Dit onderhoud heeft volkomen beantwoord aan de verwach tingen van ir. Mussert. Het duurde zelfs vrij lang en was niet alleen vertrouwe- lijk, doch ook vol vertrouwen. Tevreden en opgewekt is Mussert naar Nederland teruggekeerd, wetende dat hij, het woord voerend voor zijn getrouwe volgelingen op den elfden jaardag der Beweging, zou kunnen zeggenÜw steun, uw vol harding, uw strijd is gedurende die elf jaren niet voor niets geweest. Wij heb ben iets bereikt Wat heeft Mussert bereikt Wat be- teekenen de woorden, die in die herden kingsbijeenkomst door den Rijkscommis saris Rijksminister Seyss Inquart en door den Leider der N.S.B. zijn gespro- ken De duizenden, die naar deze belang rijke woorden, die via den aether in hun huiskamer drongen, hebben geluisterd, de tienduizenden die_deze woorden, ontrukt aan de rotatiepersen der dagbladen on der oogen hebben gezien, hebben zich dat afgevraagd en op veler lippen heeft ook nog de vraag gezweefd, die reeds voordat de Rijkscommissaris en Mussert het woord l zouden gaan voeren bij hen, zij het anders geformuleerd dan thans, was gerezen: Is dit nu de machtsovername Op deze vraag kan hier reeds dadelijk geantwoord worden: Nèen, dit ia geen machtsovername! Machtsovername is een antiek woord, een woord uit een demo cratisch verleden, dat alleen maar doet denken aan eischen en gebieden en niet aan offeren en dienen. Bij machtsover name denkt men aan het volk, dat er is voor den staat en niét, dat de staat er is voor hét volk, of nog beter de volks gemeenschap. Wat is er dan echter wel’ zal dan de vraag luiden. En het antwoord kan hier kort zijn en eenvoudig: Er is verantwoordelijkheid! Mussert heeft de verantwoordelijkheid verlangd en I haar gekregen. En hoe zorgvol de tijden, hoe moeilijk deze ook zijn, hij heeft de last dezer verantwoordelijkheid ten volle op zijn schouders genomen, omdat hij weet, hier- in gesteund te worden door hen, die reeds vele jaren, ook in tijden, toen zijn strijd verloren scheen, naast hem stonden, en in de oprechtè overtuiging, hiermede volk en vaderland tè dienen, een weg te banen naar een hoopvolle toekomst, voor Neder land, en bovendien een gelijkgerechtigde plaats in te ruimen in het Nieuwe Europa, dat wordende is. Zoo is het medegedeeld op de feestelijke herdenkingsbijeenkomst van Zondag in het Concertgebouw: Niet als overwonnene zal Nederland behandeld worden, doch als ge lijkgerechtigde natie, beoordeeld naar de offers, die het voor het Nieuwe Europa brengen wil. Het hangt van de Nederlanders af de taak, die uit ’t gemeen schappelijke lot met Duitschland voort vloeit, te vervullen. Hierdoor is de vrij heid aan het land en het volk gegevèn. Dat bij de vervulling van deze taak, die het Nederlandsche volk op de schouders wordt gelegd het is nadrukkelijk gezegd de leiding in de eerste plaats toekomt aan hem, die de Leider is der Nationaal- Socialistische Beweging dèr Nederlanden, de aangewezen draagster der politieke wilsvorming van het Nederlandsche volk, en als zoodanig ook de Leider van dat Nederlandsche volk is, zal een ieder vol komen duidelijk zijn. In verband hiermede is thans dan ook de N.S.B. ingeschakeld bij het Neder landsche binnenlandsche bestuur, „Ver antwoordelijk betrokken bij het bestuur van dit land”. De Rijkscommissaris zal zich niet, zooals hij in zijn rede heeft gezegd „aan tje verantwoordelijkheid ont trekken”, integendeel „voor zoover bij beslissingen onder de gegeven omstandig heden bij uitstek en in de eerste plaats rekening moet worden gehouden, met het standpunt der bezettende macht behoud ik mij’ ook de eindbeslissing voor”. De aan den Rijkscommissaris ondergeschikte instanties zullen echter „bij de uitvoering van belangrijke maatregelen van toestuur, maar vooral in alle personeelskwesties overleg hebben te plegen met den Leider <ler N.S.B., resp. met de door den heer Mussert aangewezen partij-instanties der N.S.B.” Dit is de kwestie der verantwoordelijk heid. Verantwoordelijkheid dragen, voelen en aanvaarden is iets, dat met maeht be zitten of macht overnemen al heel weinig heeft uit te staan. Het eerste is edel en nobel, spruit voort uit gemeenschapszin en altruïsme, het tweede kan van lagere orde zijn en kan zijn oorsprong vinden in individualisme en egoïsme. Het is dan ook te begrijpen, dat zoowel de Leider Mussert als zijn Beweging fier zijn op deze verant woordelijkheid. bewust als zij zijn, welke plichten deze verantwoordelijkheid met zich mee brengt, plichten tegenover het Neder landsche volk in de eerste plaats, plichten echter, die niet zwaarder kunnen zijn, dan de offers, die zij zich hebben ge troost, voor het verwerven hiervan. Bijeenkomst in het Mauritshuis in tegen woordigheid van den Rijkscommissaris. Hedenmorgen had in een der zalen van het Mauritshuis in tegenwoordigheid van een aantal vooraanstaande figuren uit het Duitsche en Nederlandsche cultureele leven hier te lande een bijeenkomst plaats van bestuursleden der verschillende werk gemeenschappen in ons land van de Ne- derlandsch-Duitsche Kultuurgemeenschap. Op deze bijeenkomst hebben achtereen volgens de voorzitter van de N.D.K., de heer H. C. van Maasdijk, Ritter von Halt, de onlangs benoemde president van de Deutsch-Niederlarrdische Gesellschaft in Berlijn en de Rijkscommissaris, Rijks minister dr. Seys Inquart, het woord ge voerd Ter gelegenheid van het welhaast twee jarig bestaan der N.D.K ging de heer van Maasdijk na. wat men had gepres teerd, een overzicht, dat wij reeds eerder hebben gepubliceerd. Hij releveerde het hooge peil van de uitvoeringen, daar alleen een hoogstaande uitvoering werkelijke stichting en ontspanning waarborgt. Hij kondigde tevens aan, dat het nieuwe Haagsche secretariaat in het Reginagebouw op het Buitenhof waar schijnlijk medio Januari geheel klaar zal zijn De verschillen, die tusschen beide vol ken ontstaan waren, zijn wel in den loop der eeuwen verdiept en verscherpt door verschillende conflicten in onze historie. Maar tevens stelde spr. duidelijk vast, hoe desondanks de innige banden van het bloed zich niet laten verloochenen. Spr. omschreef het als de taak beide arbeidsgemeenschappen, de bewust wording van het karakter der beide vol keren te bevorderen, zoodaf blijken zal, dat zij tot één stam behooren, ook al ligt e.' die periode van vier eeuwen tusschen, die in het bestaan van een volk tenslotte slechts nietig is. „In dit tijdsbestek”, zoo zeide de heer van Maasdijk, „van strijd en waar lijke lotsbeschikking moet het Nederland sche volk een duidelijke, innige verhou ding tot het Duitsche vinden en moeten Duitschers en Nederlanders samen, de ge duld vereischende taak van geestelijke opvoeding en verovering van het Neder landsche volk vervullen.” Na de rede van den heer van Maas dijk beantwoordde dr Ritter von Halt uit Berlijn die hier voor een bezoek van eenige dagen is aangekomen, den spreker. Hij dankte voor de vriéndelijke woorden, Nu hec meeste werk op het land is af- geloopen begint de boer met het uitbaggeren van de slooten. De modder wordt op de „modderbelt” geworpen, om in de wintermaanden te ..door vriezen”. Volgend voorjaar kan zij dan als meststof gebruikt worden. (PolygooruKuiper)

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1