1942. T No. 18364. VERDUISTEREN Woensdag 16 December. I van Betracht de grootste zuinigheid met kolen, gas en electriciteit moeilijke De strijd in Noord-Afrika De geboeide krijgsgevangenen UITREIKING DISTRIBUTIE BESCHEIDEN De bonnenlijsten voor de volgende twee weken I De rede van den Rjjks- commissaris Registratie en requisitie van goederen Engeland en de duikbootoorlog „ChurchiH-tanks” Hardnekkig Japansch verzet op Nieuw-Guinea Directeur Postchèque- en Girodienst „Gedachteloos verbruik” gas en electriciteit Slecht weer belemmert operaties in Tunis Een uiterst zware en opleiding Het eenrichtingverkeer in Torenstraat en Prinsestraat De beroepskadercursus van den Jeugdstorm Boeken worden meer gelezen Roosevelt’s vertegenwoordiger in Britsch-Indië i I COURANT I (P.K. Womer-H.H.-St.) Duitsche tanks trekken door een plaatsje in Tunis. de gevechten in Cyrenaica ring verantwoordelijk is. de Gratificatie H.T.M.-personeel 1 I Men men met ’•■■■•I 4 f t f f t f f f f t Uit betrouwbare bron te Berlijn wordt vernomen, meldt het D.N.B., dat de Duit- sche regeering omtrent de kwestie van de geboeide krijgsgevangenen een nota te Bern heeft laten overhandigen De kweekers te Aalsmeer zorgen voor de Kerstversiering. Kassen vol „Poin settia (de bekende Kerstroos) wachten op het moment, dat zij via de veiling en den bloemenhandel, de Kersttafels zullen sieren. (Polygoon-o. Bitsen) PRIJS DEZEK COURANT» Voor ‘s-Gravenhage bil v met „Kikeriki’„De Nieuwste Mode” .Kol Bijbl.” t3.1». Fr. p. p. met Modebl ƒ4.20 z r - BÜ poi Morgen vindt de uitreiking van dis tributiebescheiden plaats van 9.30 tot 17 uur in gebouw Groot Hertoginnelaan en Alidastraat 5 (Loosd.) voor de letters N, O en Pa tot en met PI- kent waaraan mede- I I I t Den Haag) No. 115995. De militaire correspondent van het D.N. B. constateert, in verband met het feit, dat de Duitsche militaire instanties ook gisteren zwegen over de gebeurtenissen in Cyrenaica, dat zich hier een ontwikkeling begint af te teekenen, welke voor de En- gelschen nog wel zeer onaangenaam zou kunnen worden. Wie het Britsche weer- machtbericht met aandacht bestudeert, krijgt den indruk, dat tot de ontwikke ling in Cyrenaica zonder twijfel niet het Britsche 8ste leger, maar de overwegingen van den Duitschen en den Italiaanschen generalen staf den stoot hebben gegeven. Wat zich heeft afgespeeld in de stellin gen van El Agheila, is een operatie op grond van een Duitsch-Italiaansch initia tief, over welks uiteindelijke doel van Duitsche zijde natuurlijk nog niets wordt medegedeeld. Men kan echter wel aanne- men. aldus de correspondent, dat daarmee automatisch een verzwakking van de vijandelijke positie gepaard gaat. Indien niet alle voorteekenen bedriegen, loopen de Duitsch-Italiaansche operaties niet al leen uit op versterking, maar ook op con centratie van de As-strijdkrachten aan het Noordafrikaansche front. Vervroegde publicatie Naar wij vernemen, zal de Distributie- bonnenlijst in de a.s. week, in verband met de Kerst-Zondagen, welke daarin val len, reeds Dinsdagavond a.s. worden ge publiceerd ten einde het publiek de ge legenheid te geven reeds Woensdag zijn inkoopen te doen. De bonnenlijst voor de daarop volgende week, zal op den Woensdagavond van die week bekend worden gemaakt, zoodat reeds Donderdag gekocht kan worden. J.) ƒ1.65 elke m.M. m tot 23 1 2'. -1 Halve oplaag, halve prijs RecL p p. 10 ét KI. Adv (in halve opl.) ƒ0.57. ƒ0.48 Adv. ..Br bur. v. d bl.” 10 c meer rf PRIJS DER AOVERT.t 1-11 m.M <5 reg. m.M. (10 reg ƒ0.19. Elke m.M. m. 21 ct. f ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. Dlenstaanb 0.38 Pers gevr - - Enkele boekhandelaren verzekerden ona, dat er in de weken voor het St. Nicolaas- feest veel meer boeken verkocht zlfn dan in andere jaren in dien tijd. Er heerschte in de boekwinkels een ongekende drukte. De verhoogde belangstelling voor het boek komt ook tot uiting in het aantal ult- leeningen bij de Openbare Leeszaal. Vorig Jaar werd een millioen boeken uitgeleend en dit jaar zou het aantal uitleeningen zeker het millioen overschreden hebben, ware het niet, dat door de omstandigheden het aantal leden den laatsten tlld zeer ach teruitloot. Verwacht wordt een terug gang van 50 pCt. Voor de „winkeldochters”, dat zijn boe ken, die in normalen tijd niet worden ver kocht en daarom in den winkel blijven, is ’t een goede tijd, voor haar is de groote kans gekomen Dit heeft in literair opzicht éen belangrijk voordeel. Door den scherpen concurrentiestrijd konden de minder pro minente schrijvers niet goed aan bod ko men. Hun boeken worden thans grif ver kocht en gevraagd, waaruit blijkt, dat zij ook gewaardeerd worden en dat hun boeken tal van goede dingen bewallen. De heer W. Dogterom benoemd Naar wij vernemen, is als opvolger van den heer S. «I. H. Wesselink, die 1 Octo ber J.l. den dienst met pensioen heeft verlaten, met ingang van 1 Januari a.s, benoemd tot directeur van den Post cheque- en Girodienst de heer W. Dog terom, thans directeur van het Telegraaf kantoor te Rotterdam. De heer Dogterom, die 12 November 1888 in Ammerstol werd geboren, volgde na de »voltooiing van zijn studie aan de H.B.S. de lessen aan de Hoogere Post en Telegraafschool en is sinds 1907 in dienst van de P.T.T. bij welk dienstvak hij werkzaam was op verschillende post en telegraafkantoren. In 1913 werd hij gedetacheerd bij het hoofdbestuur, waar hij achtereenvolgens werkzaam was bij de afdeelingen telegrafie, radiotelegrafie en -telefonie, van welke laatste afdeeling hij sous-chef was. In 1934 wérd de heer Dog terom aangesteld tot adjunct-directeur van het Telegraafkantoor te Rotterdam, waarna hij in 1936 werd benoemd tot di recteur van dit kantoor. Hij was lid van vele commissies en delegaties op het terrein der P.T.T. In het Verordeningenblad no. 32/42 wordt de Verordening van den ‘Rijkscom- missaris omtrent de registratie en requi sitie van goederen (Verordening no. 139) bekendgemaakt. Deze Verordening bepaalt, dat voor het geva.1 het openbare bglang zulks noodza kelijk maakt. •de'Rijkscommissaris (Com. missaris-Generaal voor Financiën en Eco nomie) kan gelasten, dat goederen door hun eigenaars, houders of bezitters bin nen een zekeren termijn bij een nog nader aan te wijzen instantie aangegeven moe ten worden, die van haar kant hierdoor de beschikking over deze goederen ver krijgt. Tevens kan de opslag of productie van bepaalde goederen worden voorge schreven en iemand worden verplicht tot zekere verrichtingen Als beschikkingen krachtens deze verordening geschieden, hebben de betrokken personen aanspraak op schadevergoeding. Overtredingen wor den gestraft met boeten of vrijheidsstraf fen. Bovendien kunnen bij de veroordee- ling de goedeten in beslag worden geno men. HAAGSCHE Trok sterk de aandacht te Berlijn De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: De rede van den Rijkscommissaris RijksministerSeyss-Inquart, ter gelegen heid van het elfjarig bestaan van de N. S.B., heeft in verband met de politieke ontwikkeling hier sterk de aandacht ge trokken. Dat de leider der N.S.B., Mus- sert, voortaan beschouwd wordt als de leider van het Nederlandsche Volk, be stempelt men in gezaghebbende kringen in de Rijkshoofdstad als een verdere ont wikkeling. Mussert wordt thans in de ver antwoordelijkheid betrokken. Overigens verklaart men, dat men aan de rede van den Rijkscommissaris niets toe te voegen heeft, daar mén deze volkomen duidelijk acht. Een vergelijking met andere landen acht men misplaatst, daar de omstandig heden en de ontwikkeling voor ieder land verschillend zijn. vooruitbet. pex 3 mnd. en „Letterk Bijbl.” Modebl ƒ3,95. Buitenl, ƒ9.45. lij postkant tegen de geld, goedgek abonn.pr. Afz. nr. 5 c„ fr. p. p 10 c. Verklaringen van Attlee De minister voor de Dominions, Attlee, die gisteren in Londen voor de Royal Em pire Society heeft gesproken, verklaarde in zijn rede, dat de gedachte aan een Empire-kabinet volkomen onuitvoerbaar is. Vaak wordt hem in het Lagerhuis ge vraagd of het geen tijd is een opperste Empire-oorlogskabinet in het leven te roepen. Vaak gingen de vragers nog ver der en wilden een oppersten oorlogsraad van alle geallieerden. Dat klinkt welis waar goed, maar dergelijke plannen zijn helaas volkomen onuitvoerbaar Men kan, zeide spr., geen oorlog leiden met massa- vergaderingen. Het,is onmogelijk voor de verantwoordelijke mannen om voortdu rend uit hun landen afwezig te zijn en zij kunnen ook niet aan een ander de vol macht geven om hen in een oppersten raad te vertegenwoordigen Omtrent de verhouding der Dominions tot de Geallieerden, zeide hij, dat er ver tegenwoordigers van alle Dominions in de Ver. Staten zijn en dat de meerderheid der Dominions binnenkort ook door eigen gezanten bij de Sovjet-Unie zal vertegen woordigd worden. De oorlogsverklaring van Abessinië Het D.N.B. meldt uit Rome: Ten aan zien van de volgens een verklaring van den Abessijnschen gezant in Londen uit gesproken oorlogsverklaring van den Ne gus aan de landen Van het driemogend- hedenpact. merkt men in politieke kringen te Rome op. dat de materieele draagwijdte van deze zeer interessante nieuwigheid bèperkf zal blijven tot dén verkoop van de Abessijnsche bevolking als kanonnen- vleesch voor Engeland of de Ver. Staten In moreel opzicht is het echter bijzonder kenmerkend, dat de groote democratieën nadat zij een bondgenootschap hebben ge sloten met de bolsjewieken, de vijanden van God en de menschheid, ook nog een bondgenootschap met den slavenhouder- heerscher van Abessinië sluiten. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft Churchill gisteren in het Lagerhuis met klem een besluit verdedigd, dat hij indertijd heeft genomen en dat inhield, dat met den bouw van „ChurchiH-tanks” reeds zon worden begonnen, toen daar mede nog niet voldoende proeven waren genomen i Leden van de Arbeiderspartij hadden daarop herhaaldelijk critiek geoefend. Churchill zeide. dat Engeland zich niet kon veroorloven tijd te verliezen door het nemen van uitgebreide proeven met tank. modellen. Daardoor zou Engeland min stens 6 maanden-achteruitgezet zijn. Het was een der belangrijkste oogmerken der regeering, de Britsche troepen in 1941 over zooveel mogelijk tanks te doen be schikken. Spreker verklaarde, dat in den herfst van 1941 400 tanks van dit type beschikbaar waren. Het type is door de laatste modellen reeds achterhaald. Geheime vergadering Gisteravond is door het Lagerhuis een geheime vergadering over de Noordafri kaansche kwestie gehouden. Luchtafweergeschut aan het front tan Zuid-Oosten van het llmenmeer. (P.K. Muck-HH.-St.) De Australische correspondent van de „Daily Herald” schrijft, dat de gevechten op Nieuw-Guinea steeds meer een zeer moeilijke en kostbare onderneming voor de geallieerden blijken te zijn, want het Japansche verzet is zoo hardnekkig, dat het beter zou zijn, indien men het plan opgaf, om de door de Japanners in den Stillen Oceaan bezette eilandenwereld stuk voor stuk te heroveren. Op Nieuw- Guinea beleeft men voor de eerste maal wat het zeggen wil, wanneer de Japan ners een eiland verdedigen. Met verbeten taaiheid strijden zijom eiken vierk.«me ter grond en in de verdediging blijken zij even goede soldaten te zijn als in den aanval. Ook de Australische minister van buitenlandsche zaken, Evatt. heeft onlangs voor de Japansche militaire kracht gewaarschuwd. De Japanners be zitten in Buin, Rabaoel en Karenga aan- valssteunpunten, die een blijvende be dreiging vormen voor de veiligheid van Australië. Deze steunpunten kunnen ver geleken worden met scherpe dolken, die op het hart van Australië zijn gericht. Het Japansche hoofdkwartier heeft medegedeeld, dat bij Boena (Nieuw- Guinea) eenheden van de Japansche lucht- en vlootstrijdkrachten van 24 No vember tot 8. December 44 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten of op den grond vernield hebben. Twee patrouillevaartui gen en 2 vijandelijke transportschepen werden bij Boena tot zinken gebracht. In hetzelfde tijdvak gingen 9 Japansche vliegtuigen bij duikvluchten op vijande lijke doelen verloren. De ondergang van de „Coolidge” S.P.T, meldt uit Washington: De direc teur van de .American President Line”, Hugh Jaicklon, heeft verklaard dat de ondergang van zijn schip d«e Coolidge” te wijten is geweest aan een noodlottige fout van de Amerikaansche marine. Het schip wilde, met 4000 man troepen aan boord, een haven van de Salomon-eilanden inva ren. De kapitein liet den commandant van een buitengaats gelegen torpedojager vra gen. of hij vrij kon binnenstoomen, waarop deze hem antwoordde, dat dit het geval was. De ..Coolidge” voer hierop de haven binnen en liep op een mijn. Het schip werd zwaar beschadigd, doch de beman ning kwam er beter af, slechts 4 verloren het leven. In verband met den ondergang van de „Coolidge” heeft minister Knox nog mede gedeeld, dat het schip vermoedelijk op een Japansche mijn is geloopen, van welks aanwezigheid de kapitein van den torpedo jager niet op de hoogte is geweest. 4 Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft minister-president Churchill gisteren in het Lagerhuis medegedeeld, dat het „kabinetscomité” tot bestrijding van de duikbooten” den laatsten tijd verschillende belangrijke besluiten heeft genomen. Voorts verklaarde hij niet voornemens te zijn een opperbevelhebber der marine of een specialen minister voor deze be strijding der duikbooten te benoémen. De onmiddellijke leiding van den oorlog, ook van dien tegen de duikbooten, moet in handen van de admiraliteit blijven. Doch alles ressorteert onder de verantwoorde lijkheid van Churchill als minister van Defensie. De premier deelde voorts mede, dat het comité tot bestrijding van de duik booten gereorganiseerd is. Die hervorming is noodig, zoo zeide hij, met het oog op de steeds belangrijker rol, welke de lucht macht bij de bestrijding van hetduikboot- gevaar speelt en in verband met de ge compliceerde technische ontwikkeling der luchtmacht. Op 4 November heeft het co mité in zijn nieuwen vorm voor het eerst vergaderd, o.a. warén Cripps en generaal Smuts daarbij aanwezig. Voorzitter is de ministerpresident, plaatsvervangend voor zitter de minister van luchtvaartproductie. Voorts maken de ministers van Produc tie, Marine, Luchtvaart, Oorlog en Transport deel uit van het comité. Over het algemeen wordt eens in de week ver gaderd. Berlijn over v. 4.27 uur nam. tot 8.44 uur v.m. Maan; 16 Dec. onder 1.44 v.m., op 1.54 n.m.; 17 Deo. onder f v.m., op 2.16 n.m. Nachtdienst DOKTERSTusschen 10 u. n.m. en 1 u. v.m. No 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364| zg. Stadspatiënten no 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst De grootste vijand van een nuttige toe passing van gas en electriciteit is het ge- dachtelooze verbruik, dat afbreuk doet aan ieder economisch belang. Dit „gedach- telooze verbruik” doet zich overal voor, zoowel zichtbaar als onzichtbaar en zelfs nauwgezette menschen worden er het slachtoffer van. Men is dikwijls zóó in zijn werk verdiept, dat men nauwelijks op het energie-verbruik let, de radio inge schakeld laat staan als men toch niet luistert, het aansteekvlammetje onder den geyser laat branden, enz. Overal en altijd zullen er oogenblikken zijn, waarop on- noodig gas en electriciteit wordt ver bruikt. Al moge het gedachtelooze ver bruik op zichzelf gering schijnen in to taal komt het neer op getallen, waarvan men rich nauwelijks een voorstelling kan maken. Deze hoeveelheden, berekend over het geheele Nederlandsche bedrijfsleven, tezamen met het onnoodige verbruik in de huishouding, toonen aan, welk een energie er nog in het algemeen wordt ver spild. Wat op een kantoor of in een fa briek overdag overbodig door den meter vliegt, is soms zóó groot, dat een normaal gezin er voldoende aan heeft om er een n*aand lang genot van te hebben. Strijdt daarom tegen de energieverspil ling: het is uw éigen belang! Engelschen staan voor groote moeilijkheden De Londensche correspondenten der di verse Zweedsche bladen houden zich be- zi| met den strijd in Noord-Afrika Wat tómmel betreft is men van meening, dat tin-terugtocht op Misoerata volgens de jihnen geschiedt Het 8ste leger zou iJechts betrekkelijk langzaam kunnen wfeen, wegens het steeds langer worden ran de étappenlinies, die door de barre •estijn loopen en wegens het feit, dat de tegenstander de, voor zoover deze uit drukking hier op zijn plaats is, „tactiek der verschroeide aarde” heeft toegepast, door alles te vernielen, wat den vijand van eenig nut zou kunnen zijn. Het contact tusschen eenheden van Rommel met die van Montgomery, schijnt evenwel nog te bestaan De as heeft het voordeel op Si cilië over vliegvelden te beschikken. De toestellen die van dit eiland starten, kun nen het strijdtooneel in de Cyrenaica be strijken, evenals dat in Tunis. Ook is de weg over zee, van Sicilië naar het Afrir kaansche vasteland, kort hetgeen dus yoordeelen biedt. Wat Tunis betreft deelen de Zweedsche bladen mede, dat de stellingen van het le leger onder generaal Anderson wor den begrensd door de van het Noorden naar het Zuiden loopende spoorbaan en door den straatweg van Mastoeta. Medjez el Bab is door de geallieerden ontruimd, d.w.z. de stad en het 'aan den oever van de rivier gelegen spoorwegstation. Wat de aanvalsplannen van het 1ste leger be treft, meent men te weten. <-„t het eerste doel de stad Gabes zal zijn. S.P.T. meldt uit Berlijn: De strijd in de Cyrenaica tusschen de Duitsche en Itaiiaansche troepen en het 8ste Britsche leger duurt in onverminderde hevigheid voort, zoo wordt hedenmorgen van des kundige militaire zijde te Berlijn ver klaard. Ten aanzien van de berichten, die van Engelsche zijde over het verloop van den strijd zijn uitgegeven, wordt ook heden door militaire deskundigen te Ber lijn geen standpunt bepaald. Men acht het alleen opmerkelijk, dat men van Duitsche zijde nog steeds met nadruk spreekt over de gevechten in het gebied Van El Agheila waaruit men kan af leiden. dat de Engelsche berichten, vol lens welke Rommel de stellingen aldaar >n zijn geheel zou hebben ontruimd, als Werdrcven moeten worden beschouwd. Met deze conclusie stelt men zich ook heden te Berlijn tevreden. Nadere bij zonderheden over den strijd, doch vooral over de vermoedelijke ontwikkeling hier van worden te Berlijn ook om strategi sche redenen niet verstrekt. Uit de be richten, die ondertusschen zijn binnenge komen hebben de militaire deskundigen den indruk, dat Rommel niet tevreden is met de verdediging van de El Agheila- ctellingen alleen, doch dat hij den strijd tot nieuwe operatieve bewegingen zal uitbuiten zooals hij dit reeds eenige malen heeft gedaan. Dat Rommel een bepaald en vast, omlijnd doel nastreeft, blijkt volgens dé'opvatting te Berlijn, ook uit de Engelsche berichten, waarin men meedeelt, dat Rommel’s terugtocht in volkomen orde geschiedt. Men is ervan overtuigd, dat Rommel zich aan een om singeling van zijn leger, welke het eenige doel kan zijn van den Britschen aanval, heeft weten te onttrekken. Verklaring van Cubaanschen president De op het oogenbik te Washington ver toevende Cübaansche president Batista, heeft ten overstaan van vertegenwoordi gers dgr pers de meening uitgesproken, dat alle Zuid-Amerikaansche republieken uiterst voldaan zijn over den inval der geallieerden in Noord-Afrika. Een soort gelijke actie in Spanje zou door geheel Zuid-Amerika uiteraard met uitzondering van kleine kringen, zooals de Falange, geestdriftig worden toegejuicht De Cu- baansche president beweerde verder, dat de Falange zich schuldig heeft gemaakt aan „(rijandelijke 1 acties” en derhalve onder nauwkeurige controle is gesteld. In het strijdgebied van Tunis is het vol. gens berichten, die gisteravond laat te Berlijn zijn binnengekomen, nog steeds betrekkelijk rustig. Gevechten van meer dan normalen omvang zijn niet voorgeko men. De weersomstandigheden worden steeds slechter, daar h^t vele water de wegen geheel heeft doorweekt en grootsch opgezette landoperaties onmogelijk maakt. Slechts het luchtwapen ka o een rol van beteekenis spelen en dit is dan ook zeer actief geweest. Deskundigen te Berlijn wijzen er op. dat juist Tunis van alle ge bieden langs de Afrikaansche Noordkust in dezen tijd het zwaarst van den regen heefit te lijden. Hoewel vele straten en verkeerswegen goed zijn aangelegd, zijn zij toch voor groote legercorpsen, die zwaar oorlogsmaterièel met zich mee voe ren, onbegaanbaar. Alleen in het gebied van Teboerba in het dal van de Medjerba- rivier zijn operaties van eenige beteeke- nis mogelijk. Anglo-Axnerikaansche vliegers in Spanje geïnterneerd In Alhama de Arragon (Spanje) zijn ongeveer 200 Britsche en Amerikaansche vliegers aangekomen, die in Spanje een noodlanding hebben gemaakt en geïnter neerd zijn. 32 hunner vormden de beman ning van vier viermotorige vliegtuigen In de schoone omgeving van Ommen in Overijsel staan vele boerderijen, maar één ervan is daar wijd en zijd bekend als De Boerderij. Het is geen modelbedrijf dat den anderen boeren ten voorbeeld strekt en daaraan zijn naam ontleent, want De Boerderij is... heelemaal geen boerderij in den eigenlijken zin van het woord, waar- jnee weer eens bewezen is, dat men niet kan afgaan op een naam. In De Boerderij is sedert 6 weken de kaderschool van den Jeugdstorm gevestigd. Bij De Boerderij behoort een uitgestrekt terrein, dat niet toegankelijk is voor het publiek en hoofdzakelijk met bosch is be dekt. Het is zeer rijk aan wild en ge vogelte. Aan den oproep tot deelneming aan den kadercursus gaven 500 jonge man nen gehoor. Een strenge keuring volgde, waarvan het resultaat was, dat 46 jonge lieden van 1725 jaar in November tot de school werden toegelaten. Van deze 46 vielen er op de school in de eerste weken 16 af. Thans telt de kaderschool. die on geveer 6 weken aan den gang is, dus 30 leerlingen. Twee dagen zijn wij in de ge legenheid geweest het werk op deze school van nabij te beschouwen, Na het hijschen der vlag en het ontbijt staan, ordeoefeningen, lichamelijke opvoeding en velddienst op ’t programma, Eenige uren achtereen duren deze oefeningen, zoodat het uiterste van hen gevergd wordt. Slapheid of halfslach tigheid van den enkeling treft den geheelen troep, waartoe hij behoort. Wie echter zou meenen. dat daardoor onderlinge wrijving ontstaat, vergist zich. Het tegen deel is het geval, want in den troep wordt een sterke gemeenschapszin ge vormd. Deze gemeenschapszin komt o.m. tot uiting in de prettige, hartelijke en opofferingsgezinde stemming. Aan de dienstreiels wordt zeer streng de hand gehouden. Nachtoefeningen vor men een geliefkoosd middel om de jon gens aan hun plicht te herinneren. De leiders spreken tijdens de oefeningen dik wijls op zeer barschen toon, waarbij aller lei woorden gebruikt worden, die kwalijk tot de salontaal gerekend kunnen worden. Dit heeft een psychologische beteekenis. Men wil de jongen» gewennen onvoor waardelijk te gehoorzamen en hun wil ge heel ondergeschikt te maken aan dien van den leider. Het is natuurlijk niet de ondergeschikt heid van een slaaf aan zijn heer, maar die van een soldaat aan zijn meerdere. Door de zware lichamelijke opvoeding en de ordeoefeningen worden de jongens licha- melijk sterk en geoefend, hetgeen nood zakelijk is, omdat de Jeugdstorm van de stelling uitgaat, dat een gezonde ziel slechts in een gezond lichaam kan huizen. Aan den velddienst wordt veel tijd be steed hetgeen begrijpelijk is, daar de jonge stormers zich vooral willen uitleven in veldspelen, zooals het veroveren en ver dedigen van een hut en daarbij eigen schappen als moed, eer. trouw, doorzet tingsvermogen, snelheid van handelen en verantwoordelijkheid op de beste en meest natuurlijke wijze ontwikkeld worden. Geestelijke vorming Een jeugdleider moet niet hlleen licha melijk, maar ook geestelijk uitstekend ge vormd en ontwikkeld zijn, want anders kan hij nooit de meerdere zijn, naar wie de aan zijn hoede toevertrouwde jongens opkijken en die door hen onvoorwaarde- lijk erkend en gevolgd wordt. De geestelijke vorming vindt voorname lijk in de avonduren plaats. Door de daar. toe aangewezen leiders worden lezingen en voordrachten gehouden. Er wordt een onderwerp opgegeven en met behulp van studieboeken moeten de leerlingen dat uitwerken en in hun geest «vastleg- gen. Is dit gebeurd dan krijgt ieder ge- legenheid zich te uiten voor den troep. Natuurlijk zijn niet allen dezelfde mee ning toegedaan.«waardoor dikwijls een zeer levendige gedachtenwisseling ont staat. Het kan op deze cursus-avonden soms „heet” toegaan In het bijzonder wordt door de leiders gelet op een be hoorlijke uitspraak en een correct en juist heid. Jonge kerels van 20 jaar redeneerden en praatten voor 'n gehoor van 50 personen van wie 20 voor hun vreemden waren, vol komen vrijuit, in behoorlijke volzinnen, over onderwerpen, die lang niet eenvoudig waren.Natuurlijk is het niet allemaal juist w<h zij zeggen en enkele malen hoorden wij fouten in hun redeneering, die echter hoofdzakelijk het gevolg zijn van een ge brekkige en onvolkomen schoolontwikke ling: De geestelijke vorming is er op gericht, de jongens tot bewuste strijders voor de nationaal.socialistische levensopvatting te maken, die den zin begrijpen van wat er om hen heen gebeurt. Een machtig mid del is het geschiedenisonderwijs. Hun in zicht wordt er door verdiept en hun idealisme vergroot. Behalve cursusavonden school ook schaaravonden, alle leerlingen gezamenlijk werken met een toespraak, declamatie en jang. Deze schaaravonden dienen vooral om het gemeenschapsgevoel te versterken. Uit bovenstaande zal men wel begre pen hebben, dat de kaderschool het uiter ste vergt van haar leerlingen. Zij hebben alles te geven, wat er in hen zit en het is logisch, dat op deze wijze nauwkeurig nagegaan kan worden, op welke plaats in den Jeugdstorm hij moet komen. Niet al len zullen geschikt zijn de verantwoorde lijkheid van jeugdleider te dragen. Zij zullen in een andere functie in den Jeugd storm ingezet worden. Zeker is echter, dat zij die den cursus, welke drie maan den duurt, geheel kunnen volgen en het examen met goed gevolg afleggen, een sterke kern vormen, waarop de leiding van den Jeugdstorm in alle omstandighe den zal kunnen rekenen. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 u,r® N°. ,280u Bijkant. Sohev. Kelzerstr. 319, Tel. 550310; Fll.i RIJsw., Kantoorboekh Leeuwendaal, Oranje). 3, Tel. 119461 Voort)., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th J. de Koning, Goudsbloeml. 3, Tel. 330263; Boekh. J. B, v. Beters |r„ Theresiastr. 108a, Tel. 772444: Boekh. F. D. Couvée, v Hoytemastr. 66 Tel.721187 Ook het meevoeren van fietsen aan de hand verboden Zooals men weet is sinds eenigen tijd een éénrichting verkeer ingesteld in de Torenstraat en de Prinsestraat Velen meenen nu, dat zij hun rijwiel aan de hand in de afgesloten richting mogen meevoeren. De aandacht wordt er even wel op gevestigd, dat zulks niet is toe gestaan zoodat degenen, die dit toch doen zich aan een strafbaar feit schuldig maker en dienovereenkomstig worden bekeurd. Grootere belangstelling voor kunst Veel meer dan vroeger zoeken de men schen ’s avonds hun heil in eigen huis; de huiskamer heeft weer veel van haar oude waarde teruggekregen en de huise lijke haard, voor den oorlog voor tal yan menschen een leeg begrip geworden, om dat zij hun tijd in amusementsgelegen- heden door brachten, is weer in eere’her steld. Met deze vermeerdering van de hui slijkheid gaat een grootere belangstelling ^lor het boek gepaard Er wordt veel en veel meer gelezen dan vroeger. Een uit. gesproken voorkeur blijkt niet te bestaan, a^ staan sommige gebieden, waarop het boek zich beweegt wel meer in hét brand punt. Werken over kunst, historische boe ken, zoowel zuiver geschiedkundige als novellen en romans, vliegen weg in den boekhandel. Meer dan vroeger zijn de menschen geneigd meer ernstige werken te koopen, waarvan de populair-weten schappelijke boêken natuurlijk profitee- ren. Er bestaat een verhoogde drang naar studie en ontwikkeling. Merkwaardig en kenteekenend is ook, dat er vee! vraag be- sta’at naar biografieën. Op de middelbare school richt zich het literatuuronderwijs vooral naar het ver leden. Maar de practijk wees uit, dat boe ken van schrijvers uit vroegere cultuur perioden maar weinig verkocht werden; de daadwerkelijke belangstelling was du« niet groot. Dit is nu ook veranderd. Zola, Dumas en Flaubert, om maar eens enkele klas sieke Fransche schrijvers te noemen heb ben weer veel van hun ouden roem terug gekregen. Hetzelfde gekit ook voor Neder landsche auteurs als mevr. Bosboom Toussaint, Oltmans en van Lennep, die enkele jaren geleden, volwassenen niét meer konden bekoren. Anderhalf jaar ge leden verscheen er een nieuwe uitgave van de Camera Obscura. Deze is thans uit verkocht. Binnenkort verschijnt er weer een nieuwe uitgave van. Bestrijding in handen van speciaal kabinetscomité Naar aanleiding van de benoeming van William Philips tot persoonlijk vertegen woordiger van president Roosevelt in Britsch-Indië schrijft de ..New York He rald Tribune”: „Philips gaat niet naar Indië als overbrenger van een vriend- schapsmissie voor een of andere politieke partijhij zal zich ook niet bezig hou den met de verwarde Indische politiek. Hij zal bij de regeering van den Brit schen onderkoning als diplomatiek ver tegenwoordiger geaccrediteerd zijn met den rang van ambassadeur Het blad schrijft verder, dat de benoe ming van een dergelijk vertegenwoordi ger noodig is gebleken, omdat de Ame rikaansche strijdkrachten in Britsch-Indië steeds sterker worden en omdat het Amerikaansche leger in Indië niet jegens Engeland of den onderkoning, maar sjechts jegens de Amerikaansche regee- Aan het geheele vaste en losse perso neel der H.T.M. zal met goedkeuring van den Gemachtigde voor den Arbeid iri verband met de moeilijke omstandig heden, waaronder het zijn taak heeft tg vervullen, een najaars- en een winter- gratificatie, elk groot een weekloon of 1 maandloon, worden uitgekeerd.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1