1942. en Bedrijfssluiting tusschen Kerstmis Nieuwjaar VERDUISTEREN Donderdag 17 December. Tunis Oorlogsdienstnemers Sociale Verzorging van i A II 1 u Hulpaanvragen bij’ W.H.N. kinderen De ontwikkeling van den oorlog Artikel van dr. Göbbels Arbeidsmannen zwaaien af Arbeidsovereenkomsten met stil gelegde ondernemingen Extra bericht 98.000 brt. scheepsruimte in den grond geboord De toestand in 5 5 V Celio president van Zwitserland Lange Kerjtvacantie I Verplichtingen en rechten, voortvloeiende uit arbeidsovereenkomsten UITREIKING DISTRIBUTIE BESCHEIDEN Boter of rundvet op bon 63 Bedrijven, welke er niet onder vallen Betracht de grootste zuinigheid met kolen, gas en electriciteit „PROBEBETRIEB” Kerstappelen voor van 4 t.m. 13 jaar o. 4.27 aar nam. tot 8.46 aar o.m. De strijd in Afrika „PROEFALARM” HAAGSCHE COURANT 19 Instellingen als ziekenhuizen, sanatoria de hij het volgende be- zijn Nog arbeidsdienstplicht hebben ver- «1 wordt in 25 genomen. Op arbeidsmannen kampen plechtige hun nadat in van V v officieel wijze eere- zij x ft /s /K A g e.d. moeten zich wenden tot het Bedrijf schap voor groenten en fruit, hetwelk voor hun bevoorrading zal zorg dragen. Alleen in bet stadsgebied Kinderen van 4 tot en met 13 jaar, voor zoover woonachtig in het zoogenaamde stadsgebied zullen van 21 De. t.m. 31 Dec. 1942 op den met „Reserve 3-73” gemerkten bon van de stadkaart 1 k.g. appelen kunnen verkrijgen. Teneinde de handel in appelen te kun nen bevoorraden, is het van Donderdag 17 t.m. Zondag 20 December a.s. verboden appelen aan het publiek af te leveren. dezen bon bij den detaillist in te leveren. Zij kunnen bon Algemeen 446 alsnog bij den kleinhandel inleveren op 18 en December HOOFDKWARTIER VAN DEN F^H- RER, 17 December. (D.N.B.) Het Opper bevel van de Weermacht maakt beltend Ouitsche duikbooten hebben in het Noordelijke, Zuidelijke en Centrale deel van den Atlantischen Oceaan, alsmede in de wateren om Kaapstad 18 koopvaardij schepen met tezamen 98.000 brt alsmede een bij een convooi behoorenden torpedo jager in den grond geboord. Drie andere schepen werden getorpedeerd. Onder de in den grond geboorde schepen bevonden zich verscheidene groote tankschepen. De bondsvergadering te Bern heeft den leider van het ministerie van Spoorwe gen, Celio, benoemd tot bondspresident en den leider van het ministerie van Eco nomische Zaken bondsraad Stampfli, be noemd tot vice-president voor het jaar 1943. Celio is 53 jaar en maakt sedert 3 jaren deel uit van de Zwitsersche re- geering. Stampfli is 49 jaar. Sedert 2 jaar behoort hij tot de Zwitsersche bonds- regeering. De Kerstvacantie van de gemeentelijke Lagere scholen, Ulo-scholen, H.B.S. en Gymnasia zal dezen cursus aanzienlijk langer duren dan andere jaren. n.L van 19 December af tot 12 Januari. Volksdienst geopend. Deze stationsdienst is in hoofdzaak bestemd om moe ders, die met kinderen reizen en langdurig oponthoud hebben, te ontvangen in lokalen waar naast een aantal rustbedden ook een uitstekende waschge- legenheid en zelfs een baby-bad aanwezig is (Polygoon-v. Bilsen) In het Verordeningenblad is opgenomen een Verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied be treffende sociale verzorging van oorlogs dienstnemers Hierin wordt o.m. paald: De wederzijdsche rechten en verplichtin gen, voortspruitende uit een bestaande arbeidsovereenkomst, welke eeri oorlogs dienstnemer als werknemer heeft aange gaan, worden opgeschort zoolang hij oor- logsdienst verricht, voor zoover niet uit de volgende' voorschriften iets anders blijkt. De oorlogsdienst staat ten aanzien van de toepassing van de voorschriften be treffende de verzekering tegen invaliditeit gelijk met vrijwilligen dienst bij de voor malige Nederlandsche zee- of landmacht De werkgever kan de arbeidsovereenkomst met een oorlogsdienstnemer niet opzeggen; evenmin kan hij een verzoek, als bedoeld in artikel 1639w van het Burgerlijk Wet boek. indienen. Het recht van opzegging blijft voor den werknemer onverminderd bestaan. De berekening van de schadeloosstelling Een te werk gestelde, wiens arbeids overeenkomst aldus wordt beëindigd, ont vangt van de onderneming een schade loosstelling. Deze schadeloosstelling be loopt een 12e deel van het loonbedrag, met inbegrip van de uitkeeringen in geld of in geldswaarde, waarop een recht van den te werk gestelde jegens de onder neming in het jaar vóór de stillegging opeischbaar is geworden, alsmede van de vrijwillige uitkeeringen in geld of in geldswaarde, welke de te werk gestelde gedurende dit jaar van de onderneming heeft ontvangen. Een recht op schadeloos stelling bestaat niet, wanneer de onder neming of een derde zich bij overeen komst tegenover den te werk gestelde heeft verplicht hem een pensioen uit te keeren. Voor elke 5 jaren. gedurende welke de vertrekkende bij de onderne ming is te werk gesteld geweest, ont vangt hij een extra-schadeloosstelling evenwel met een maximum van 5 exfra- schadeloosstellingen. Het beloop daarvan wordt op dezelfde wijze berekend als hierboven bepaald. De eerste extra-scha deloosstelling wordt op den eersten dag van de maand, welke volgt op den dag der stillegging, de volgende extra-schade- loosstellingen worden op den daarop tel- i de maand opeischbaar, wanneer de vertrek kende haar een verklaring van het Ge westelijke Arbeidsbureau overlegt, waar uit blijkt, dat hij buiten zijn schuld nog geen andere betrekking heeft kunnen aan vaarden. vooral de kaderleden van het kamp hun beste beentje voorzetten. Want vanavond mogen de arbeidsmannen als toeschou wers genieten. Tezamen met de dorpsbewoners wordt een gezellig maar tegelijkertijd ook ern stig afscheidsfeest gevierd. De N.A.D. heeft na Vrijdag dus geen arbeidsmannen meer onder de schop, maar dat beteekent niet, dat er dan geen arbeid meer wordt verricht. Zeer veel zelfs échter in een ander opzicht want op 4 Januari 1943 moet een nieuwe lich ting, ditmaal van 10.000 arbeidsmannen worden ontvangen waarvoor dan pl.m. 55 kampen in gereedheid moeten jfi.in ge bracht. Morgen vindt de uitreiking van distri butiebescheiden plaats van 9.3017 uur in l'-bouw Groot Hertoginnelaan en Alida- toat 5 (Loosd.) voor de letters Pm t.m. einde P, Q en R. Zware arbend enz. ge bouw Goudenregenstraat 36 van 1517 uur: alleen voor joden. 0» FOhrer bij een demonstratie van nieuwe wapen» in gesprek met den Rijks- *inirter voor Bewapening en Munitie Speerrechts van den Führer. Haupt- *>*nstleiter Saur van het Rijksministerie voor Bewapening en Munitie; links van Führer de drager van het Ridderkruis Oberstleutnant Holzhauer. (Ho ff mann-S tapf). Dr. Karl Ritter von Halt, voorzitter van de DjiitschNederlandsche Vereeniging. iPoiygoo^ ffllJS DEZER COURANT: Voor s-Gravenhage t>« vooruitbet pe: 3 mnd. pet „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode” „Kol Bijbl.” en ..Letterk Bijbl.’.' ƒ3.11. Fr. p. p. met Modebl. 4.20 z Modebl ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45 Btf postkant tegen de geld, goedgek aboun.pr. Afz ur. I c„ tr. p. p. 10 c Van 18 tot en met 29 December geeft elke der met „Boter 63” gemerkte bon- hen van de bonkaart voor voedingsmid delen recht op 125 gram boter of 125 gram margarine, voor zoover deze laatste voorradig is (dus 250 gram per persoon). Met ingang van morgen zal dus niet alleen in het Westen .des lands zooals eenige dagen geleden werd vermeld doch in geheel Nederland een begin wor den gemaakt met de beschikbaarstelling van margarine. De verbruikers zullen derhalve naar vrije keuze boter of mar garine kunnen betrekken. Dit geldt even eens voor het extra-Kerstrantsoen, waar voor bon 446 algemeen reeds werd inge leverd. Zij, die van 2 tot en met 5 December deze bannen bij den slager hebben inge leverd, ontvangen gedurende bovenge noemd tijdvak per bon 100 gram rundvet. De Kerstboter-bon kan men nog inleveren Een aantal personen heeft den termijn, vastgesteld voor de inlevering van de voor het extra boterrantsoen aangewezen bon Algemeen 446, laten voorbijgaan zonder PRIJS DER ADVERI.: 1-11 mM m.M. (10 reg ƒ0.19 Elke m.M m. 21 ct ƒ0 51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. p. p 10 ct. KI. Adv (In halve Dienstaanb ƒ0 38 Pers gevr ƒ048 Adv. .Br bur. V. d. bl. (5 reg.) ƒ1 60, elke m.M. m tot 22 ZZ Halve oplaag, halve prijs. Red. p 10 ct. KI. Adv (in halve opl.0.57, - - - io c meer Het kasteel Duurstede Het. kasteel Duurstede zal wwden gerestaureerd. Het Rijk heeft een toezeg ging voor subsidie gedaan. De architect C. W. Royaards te Schoorl is bezig om aan de plannen vorm te geven. In verband met de huidige bijzondere ktuatie in het bedrijfsleven is bepaald, dat alle bedrijven op de in de periode ren 23 December 1942 na beëindiging der werkzaamheden tot en met 3 Januari - “Uca moeten de hierna te met aangegane overeenkomsten De voorschriften betreffende medeteUen van den oorlogsdiensttijd zijn van over eenkomstige toepassing, wanneer een oor logsdienstnemer, die niet een nog bestaan de arbeidsovereenkomst in overheidsdienst heeft aangegaan, binnen een jaar na de beëindiging van den oorlögsdienst of het in werking treden van deze Verordening, een zoodanige arbeidsovereenkomst aan gaat. In dit geval wordt de in oorlogs dienst doorgebrachte tijd onder overeen komstige toepassing van de artikelen 40 a 42a der Pensioenwet 1922 door het Rijk ingekocht. De op grond van deze bepalin gen door een publiekrechtelijk lichaam uitgekeerde bedragen worden op een daar toe gesteld verzoek door het Rijk terugbe taald. Is de arbeidsovereenkomst van een oorlogsdienstnemer in verband met de op roeping beëindigd, dan wordt zij bij het in werking treden van deze Verordening we der van kracht, wanneer de oorlogsdienst nemer den werkgever zijn wensch daartoe binnen 6 maanden na het in werking tre den van deze Verordening te kennen geeft. Deze voorschriften zijn eveneens van toe- - - passing op personen die door de „Waf- de vroolljke gemeenschapsavond. waarop fen-SS voor een opleiding van korten duur zijn opgeroepen voor den duur de zer opeiding In deze Verordening wordt verstaan onder; „Oorlogsdienst” de dienst welken een persoon die op het tijdstip van zijn oproeping zijn woonplaats in Neder land had. na 31 Augustus 1939 in de Duit- sche weermacht, de „Waffen-SS”, het Vrij willigerslegioen Nederland, -rfen Luchtbe- schermings-waarschuwingsdienst, den Rijksarbeidsdienst of een Nederlandsche politieformatie, welke er toe bestemd is, buiten het bezette Nederlandsche gebied te worden ingezet, verricht of verricht heeft „Arbeidsovereenkomst in overheids dienst” de arbeidsovereenkomst in dienst van het Rijk, een provincie, een gemeente of een ander publiekrechtelijk lichaam De verordening nr 136/1941 betreffende eenige sociale voorzieningen ten behoeve van vrijwilligers bij de Duitsche weer macht, de „Waffen-SS.” en bij het Vrijwil-,, tigerslegioen Nederland, zooals aangevuld bij de Verordening nr 202/1941 treedt bui ten werking. Deze verordening is gisteren in werking getreden. Nieuwe Japansche landing op N. Guinea Uit het* hoofdkwartier der Geallieerden voor het Zuidwestelijk gebied van den Stillen Oceaan wordt vernomen, dat de Japansche troepen, ondanks hevige aan vallen der Geallieerde luchtmacht er, in zijn geslaagd, in het gebied van Boèna eenheden aan land te brengen en hevigen tegenstand bieden. In een communiqué van het zelfde hoofdkwartier wordt gezegd, dat Japar.- sche bommenwerpers de haven Moresby hebben aangevallen. Luchtaanvallen op Chittagong Het communiqué van generaal Wavell meldt Japansche luchtaanvallen op de Britsch-Indische havenstad Chittagong. Dc aanvallen werden uitgevoerd door 2 Japansche eskaders bommenwerpers. Het ■ie nog niet bekend of de schade groot is. Probebetrieb des Luftschutz-Alarm Gerits (sirenen) findet am Freitag 18. öezember 1942 statt. Es wird der lange Dauerton (Entwarnpngssignal) einmal (eine Minute) zu horen sein. Findet der „Probebetrieb” aus besonderen Grün- dea nicht statt so erfolgt neue J3ekannt- labe. In die Gemeinden Rijswijk und Voot- wird gleichzeitig alarmiert. der örtliche Luftschutzleiter WESTRA. Overheidsdienst De tijd, gedurende welken oorlogs dienst is verricht telt bij een bestaande arbeidsovereenkomst in overheidsdienst ten volle mede voor de berekening van den diensttijd voor den overgang in een hoogere salaris, of loonschaal en voor het in aanmerking komen voor bevorde ring. De oorlogsdienstnemer. die een nog bestaande arbeidsovereenkomst in over heidsdienst heeft aangegaan, blijft zijn wedde met inbegrip van alle bijkomende toelagen ontvangen metinachtneming van de volgens bovenstaande intredende verhoogingen. De aan een oorlogsdienst nemer op grond van het eerste lid toe- INDIENEN TOT EN MET 25 DECEMBER Winterhulp Nederland deelt mede, dat 25 December de laatste dag is waarop aanvraagformulieren ingeleverd kunnen woraen voor de derde uitkeering van Winterhulp. Zij, die reeds een verzoek tot uitkeering aan Winterhulp hebben gericht, behoeven dit niet opnieuw te doen, daar alle aanvragen, ook van hen op wier verzoek afwijzend is beschikt, voor de derde -uitkeering opnieuw in behandeling worden genomen Alleen zij, die dit jaar nog geen ver zoek tot hulp aan Winterhulp hebben gericht, kunnen dus bij de buurtschaps- hoofden een formulier aanvragen, het welk, zooals gezegd uiterlijk 25 De cember ingeleverd dient te worden Zij, wier financieele toestand sedert het indienen van het eerste formulier een verandering heeft ondergaan, behooren daarvan kennis te geven aan het plaat selijke bureau of de buurtschapshoofden van Winterhulp. Dezer dagen werd te Utrecht de eerste stationsdienst van den Nederlandschen Een officieel afscheid Terwijl op 13 Nov. j.l, de diensttijd der arbeidsmannen in 24 N.A.D -kampen ein digde, loopt de periode van 5| maand op Vrijdag 18 December, dus morgen, voor de bewoners der overige 25 kampen af. Dan gaan rond 4000 arbeidsmannen weer terug naar hun woonplaats in geestelijk zoowel als in lichamelijk opzicht gesterkt. De Arbeidsdienst heeft zijn stempel óp hen gedrukt en het is dan ook geen wonder, dat de werkgevers, die nieuwe arbeidskrachten zoeken, in steeds grooter getale de voorkeur geven aan de mannen, die hun vuld Heden afscheid leveren de wapen, de exercitieschop in, voor het laatst nog eens hun blik hebben laten gaan over het werkobject. waar zij met kracht en doorzettingsvermogen heb ben gezwoegd en waar hun verbonden heid met den Nederlandschen bodem zoo duidelijk tot uitdrukking kwam Een feestmaaltijd waarvoor ook de burge meester en talrijke andere bewoners uit de omgeving van het kamp zijn uitge- noodigd, wordt gehouden en dan volgt Telefoon 1163UU (zeve: lijnen) BIJKEIAUX Bijkant_Schev Kelzerstr. 319, Tel 550310; Fil.: RIJsw2 V vw* hmjw) ***t v rwwssaws w, ie w, Uü nvnin^i m v wmou i vwi w, e w», 330263; Boekh J. B. v. Seters |rM Theresiastr 108a, Tel. 772444: Boekh. F D. Couvée. v Hoytemastr 66 Tel.721187 Maan: 17 Dec. onder 2.54 v.mH op 2.16 n.m.; 18 Dec. op 4.03 v.mH onder 2.40 n.m. 22 Dec. V.M. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u y.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995 «««««««««««««««««««««««««««if WAGENSTRAAT 35 37 uiro no. i2oiw „,0, Kantoorboekh Leeuwendaal Oranje) 3, Tel. 119461 j Voorb., Bcekh. H- E G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; n.v. Kantoorb Th J. de Koning, Goudsbloem!, 3, Tel. Schadeloosstelling bij beëindiging Het Verordeningenblad bevat een ver ordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betref fende hot beëindjgen van arbeidsovereen komsten van te werk gesteldën bij stil gelegde ondernemingen. Hierin wordt o.m. bepaald Op het tijdstip, waarop een onderneming wordt stilgelegd op grond van een rechtsvoorschrift of een be schikking van een tot het stilleggen be voegde instantie worden de arbeidsover eenkomsten der bij de onderneming te werk gestelden beëindigd. Op het tijdstip, waarop aldus een deel van een onder neming wordt stilgelegd, worden de arbeidsovereenkomsten der bij de onder neming te werk gestelden, die alleen of in hoofdzaak bij of voor het stilgelegde deel werkzaam zijn, beëindigd, voor zoo ver zij niet in een niet stilgelegd deel worden te werk gesteld Het Gewestelijke Arbeidsbureau kan op verzoek van de onderneming beschikken, dat deze voor schriften niet van toepassing zijn ten aanzien van afzonderlijke arbeidsovereen komsten. Is de beschikking na de stil legging gegeven, dan is daarvoor de toe stemming van den te werk gestelde nood zakelijk. Zij heeft in dit geval terugwer kende kracht tot aan het tijdstip van de stillegging. z Geallieerde scheeptverliezen Een Italiaansche duikboot is Ra een tocht, waarop 5 vijandelijke koopvaardij schepen tot zinken werden gebracht, op haar steunpunt aan de kust van den Atlantischen Oceaan teruggekeerd. Eenige leden der bemanningen van de tot ziOAvn gebrachte schepen bevonden zich aan boord. De tot zinken gebrachte schepen zijnde Engelsche vrachtschepen „Frans Hals” (10.000 ton), „Empire Deal” (7000 ton), „Andreas" en „Markus” en het in Engelschen dienst varende Nederlandsche stoomschip „Veerhaven” (5280 ton). Reeds stilgelegde bedrijven De Verordening is eveneens van toepas sing ten aanzien van te werk gestelden bij of voor zoodanige bedrijven of dee- len van bedrijven, welke tusschen 6 Dec. 1941 en den dag van het in werking tre den van deze Verordening op in den aanvang genoemde wijze zijn stilgelegd. Ten hoogste 3 schadeloosstellingen wor den op zijn vroegst een maand, volgende schadeloosstellingen werden op zijn vroegst 2 maanden na het in werking tre den van deze Verordening opeischbaar. De Gemachtigde voor den Arbeid kan voor, afzonderlijke ondernemingen, te werk gestelden of vertrekkenden middels schriftelijke beschikking uitzonderingen toelaten. De bepalingen betreffende de schadeloosstellingen zijn niet van toepas sing ten aanzien van personen, die vol gens artikel 4 der Verordening nr. 189- 1940 betreffende het aangeven van onder nemingen joden zijn of als joden worden aangemerkt. De bepalingen zijn voorts niet van toepassing ten aanzien van stil leggingen, welke slechts voor een be paalde periode van een jaar geschieden. Deze Verordening is gisteren in werking getreden. In het jongste nummer van ,JDas Reich” publiceert de Rijksminister voor de Propaganda, dr Göj>bels een artikel over de ontwikkeling van den oorlog tot dusver. Hij zet daarin uiteen, dat tot dusver bijna alle gebeurtenissen in dezen oorlog ten gunste van Duitschland zijn verloopen en waar eens een moeilijke situatie ontstond is het Duitschland ten slotte steeds nog gelukt door een nieuwe concentratie van krachten den toestand meester te blijven en den ouden stand van zaken, meestal onder veel gunstiger voorwaarden, te herstellen. Naar moge lijkheid is de oorlog steeds offensief ge voerd. De Duitsche strategie ging daarbij te werk volgens het beginsel den oorlog zoover mogelijk de vijandelijke ruimte in te brengen en daarbij zooveel mogelijk militaire kracht en potentieel van den tegenstander uiteen te slaan, of nog lie ver. aan zfch te trekken Zoowel aan ruimte als aan menschen. materiaal moest den tegenstander zooveel mogelijk ontnomen worden, niet slechts met het doel dat dit den tegenstander zou gaan ontbreken, maar ook, dat het Duitschland ten goede zou komen. Dat is gelukt in een omvang, waarvan de vijand geen voorstelling heeft. De Duitsche oorlogvoering kan thans als verzekerd beschouwd worden. Verstandige lieden in Londen en Washington klagen er over, dat zij in dezen oorlog niet als in den eersten wereldoorlog de handen in den schoot kunnen leggen en het verder ver loop aan den tijd kunnen overlaten. Thans beslissen geen wonderen, maar harde feiten en die staan bijna uitslui tend aan Duitsche zijde Wanneer men over den afloop van dezen oorlog een prognose zou willen opstellen, zou deze ongeveer zoo luiden dat degene zal overwinnen, die beschikt over het meest superieure genie in de leiding, over de bestemenschen, het grootste potentieel, de stoutmoedigste koenheid, het hardste moreel en dè meest draagkrachtige we reldopvatting, Wie zou. naar den stand van zaken durven betwijfelen, dat dat Duitschland is 1943 gelegen werkdagen zullen jjjn gesloten behoudens noemen uitzonderingen 1. bedrijven, wélke zich bezighouden Biet het voortbrengen van grondstoffen, voorzoover zij niet reeds vallen onder 3; J gas-, waterleiding- en electriciteits- bedrijvrii3. bedrijven, welke voor de oedselvoorziening werkzaam zijn, voor- joover zij niet door het betrokken be- drijfsschap schriftelijk zijn aangewezen om gedurende genoemde periode of een gedeelte daarvan te sluiten 4. continu bedrijven, waarbij tijdelijke sluiting schade aan de outillage of aan de in be werking zijnde goederen zou veroor zaken, voorzoover zij niet reeds vallen onder 3; 5. bedrijven werkzaam op het gebied van het personen- en goederen vervoer 6. bedrijven, welke zich met den detailhandel bezighouden, voorzoover tij niet reeds vallen onder 3; 7 bank- en fHwkeringsbedrijven8. bedrijven, welke rechtstreeks door de bevoegde Duitsche instanties worden aangewezen. Door de voorgeschreven arbeidsrust zal geen vertraging bij het laden en lossen wn verkeersmiddelen mogen optreden. Bet volledig gebruik van alle verkeers- Hiddelen mag in deze periode in geen geval worden gestoord Met het oog Merop dienen de bedrijven ervoor zorg 'je dragen, dat gedurende de feestdagen en de daartusschen liggende overige rustdagen geen opeenhooping van goe deren op de stations en overslagplaatsen »oor het verkeer te water ontstaat In de gevallen, dat twijfel mocht be- ilaan omtrent de vraag of een bedrijf al dan niet onder de hierboven genoemde liteonderingen valt, zal men zich schrif- tdijk vóór 20 December 1942 tot de hier- na genoemde instanties moeten wenden, velke een bindende beslissing terzake lullen geven: a. de directeur van het of één der be rokken Rijksbureau(x) voor handel en nijverheid beslist of een bedrijf behoort tot de sub 1. 2. 4 of 6 bedoelde, tenzij dat bedrijf werkzaam is op het gebied van de bouwnijverheidb. de algemeen gemachtigde voor den wederopbouw en de bouwnijverheid beslist of een bedrijf, dat werkzaam is op het gebied van de bouwnijverheid, behoort tot de sub 1. 4 of 6 bedoeldec. de directeur-generaal I voor de voedselvoorziening beslist of een I bedrijf behoort tot de sub 3 bedoelde i hei hoofd van de afdeeling vervoer wezen van het departement van Water rad .beslist of een bedrijf behoort tot >jub 5 bedoelde; e. nader zal worden Mfegedeeld. welke instantie zal be- rliasen of een bedrijf behoort tot de ub 7 bedoelde. Niet-nakoming van dezen tititingsplicht zal worden gestraft met een geldboete van ten hoogste 10.006. Het departement van Sociale Zaken bereidt een regeling voor inzake de door betaling van de loonen welke vermoede lijk ongeveer gelijk zal zijn aan die van het vorige jaar. Nadere mededeelingen hieromtrent volgen. Kerstgebak voor de Duitsche soldaten aan het Oostfront. in een groote biscuitfabriek in de Oekraïne worden de pakketten voor de Duitsche soldaten ingeladen. (P.K Lengwenings-W e-Pp) Bij aankoop van een zekering steeds een onde inleveren Bij de inlevering van een defecte zeke ring, ook wel smeltveiligheid of „stop” genoemd, behoeft de winkelier van 18 December af slechts één exemplaar te leveren. Dit exemplaar kan een nieuwe of een gerepareerde zekering zijn. Slechts zekeringen, welke gerepareerd kenmale volgenden eersten dag van mogen worden geleverd Deze exem- plaren zijn te herkennen aan een stem pel, aangebracht op de zekering en ver meldende door welk bedrijf de reparatie is uitgevoerd. Bij het gebruiken van gerepareerde zekeringen, welke niet van zulk een stempéï zijn voorzien, kan brandgevaar en zelfs gevaar voor lichamelijk letsel optreden Naar het D.N.B. verneemt, wordt de toestand in Tunis nog steeds gekenmerkt door een onbestreden Duitsche meerder heid in de lucht. Het spoorwegnet in het achterland van Tunis en Bizerta en de wegen naar het binnenland zijn hecht in handen van de Astroepen, hetgeen opmarschbewegingen vergemakkelijkt. De directeur van het informatiebureau van het Amerikaansche ministerie van Oorlog, Elmer Basil, heeft op een pers conferentie verklaard, dat hij het voor waarschijnlijk acht, dat de generaal-veld- maarschalk Rommel bij Misoerata. ten Westen van El Agheila. zal halt molken en zich verdedigen. Een vereeniging van het 1ste met het ’8ste leger in Tunis hield hij voor onwaarschijnlijk Flandin lid van het comité-Darlan Naar de Italiaansche pers verneemt, is Flandin, die in de Fransche.politiek sinds jaren een groote rol speelde en meer malen minister-president was, benoemd tot ,jninister van Buitenlandsche Zaken van het nationale comité, dat Darlan in Noord-Afrika heeft opgericht. Darlan heeft geen politieke ambities President Roosevelt heeft gisteren het Witte Huis verklaard, dat hij generaal Eisenhower bericht heeft ge kregen, dat admiraal Darlan hem, Eisen hower, heeft meegedeeld, dat hij geen politieke ambities heeft. Darlan heeft zich geheel op liberalistisch standpunt ge steld. In een radio-bericht houdt de zender van Vichy zich gisteravond bezig met een aantal uitlatingen van admiraal Dar lan tegenover persvertegenwoordigers in Algiers. Darlan heeft meegedeeld, dat hij de joden in Noord-Afrika weer in de posities, waar zij uit *aren verwijderd, zal plaatsen en verder heeft hij dé vrij lating bevolen van degenen, die onder de beschuldiging van communisme door Vichy in Noord-Afrika waren gearres teerd. Ook laat Darlan in zijn gebied aanhangers van linksche-Spanj» toe. Ten slotte heeft hij een aantal maatregelen afgeschaft, die hij zelf heeft genomen, toen hij in Frankrijk de functie van plaatsvervangenden staatschef uitoefende. Op Vrijdag den 18en December 1942 tollen de iuchtbeschcrmingssirenen bij Wijze van proef in werking worden iMteld. Daarbij zal het signaal „lucht- liann geëindigd” (een minuut gelijk- •utige toon) gegeven worden. Voor het geval deze proefneming om kizondere redenen niet zou doorgaan. ♦•Hgt voor het eerstvolgende proefalarm •ffl nieuwe bekendmaking Deze regeling geldt ook voor de ge beenten Rijswijk en Voorburg. De burgemeester, Diaateelijk iuchtbeschermingsleider. WESTRA. komende wedden worden gekort, 1) in dien hij ongehuwd, weduwnaar of ge scheiden Is en a) geen kinderen moet onderhouden, met 20 ten honderdb) 1 of 2 kinderen moet onderhouden met 16 ten honderdc) 3 of 4 kinderen moet onderhouden met 13 ten honderdd) 5 of meer kinderen moet onderhouden, met 10 ten honderd2) indien hij ge huwd is en a) geen kinderen moet on derhouden. met 10 ten honderd b) 1 of 2 kinderen moet onderhouden, met 6 ten honderd c) 3 of 4 kinderen moet onder houden. met 3 ten honderd Op het be drag. dat een oorlogsdienstnemer inge volge de leden 1 en 2 moet ontvangen, wordt zijn oorlogsdienstbezoldiging (Kriegsbesoldung) in mindering ge bracht. Ten aanzien van de berekening van den diensttijd met betrekking tot de pensioenen wordt de oorlogsdiensttijd van een persoon, die een nog bestaande arbeidsovereenkomst in overheidsdienst heeft aangegaan ten volle medegeteld. Gedurende den tijd, dat oorlogsdienst wordt verricht, wordt de pensioensbij drage in den zin der Pensioenwet 1922 doorbetaald

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1