De strijd Noord-Afrika m No. 18366. Vrijdag 18 December. 1942. NOTITIES VERDUISTEREN De bonnen nieuwe 64 Te hooge verhuiskosten Bjjna Engeland sluit overeenkomst met Darlan itsche flankaanvallen in Libye misinkt r t t r f f r t DE VAKOPLEIDING IN GEVAAR Waardevolle kunstvoorwerpen en de evacuatie Mandarijnen voor kleine kinderen ▼jeta verloren 90 vliegtuigen en vele tanks Mededeeling van den Commissaris voor niet-commercieele vereenigingen en stichtingen Geen Einnenlandsche reizigers in D-treinen Weekrantsoenen De Nederlandsche Vrijwilligers bij den Landdienst met verlof Betracht de grootste zuinigheid met kolen, gas en electriciteit Fotografische afbeeldingen jof films, waarop frontsoldaten uit Nederlanc voorkomen Keuringen voor de Waffen-S.S. en het Legioen Volgende week weer een Winterhulpcollecte Montgomery’s plan mislukt Regeling voor arbeiders in de tüdelük te sluiten bedrijven Duitsche doorbraak tusschen Wolga en Don een half millioen gulden voor ons volk HAAGSCHE COURANT p 'p, 10 ct. KI. Adv (In halve opl.) 0.57, 0.48 Adv. „Br. bur. v. d. bl.” 10 c. meer vak- commissaris De stem der S.S. t r r i t t r en kan van bleert niet o] 40 i f r r t r t t r t r t r t r Op een vliegveld in Zuid'Frankrjjk. Zware bommen zijn zoo snel mogelijk per trein en per vrachtauto op het nieuwe steunpunt aangekomen. (PK. Jacobsen-We-Po), Het departement van Volksvoorlichting en Kunsten maakt bekend, dat zij, die kultureel waardevolle kunstvoorwerpen bezitten, die zij niet willen blootstellen aan de gevaren, die deze bij een evacua tie loopen, zich kunnen wenden tot den president-directeur der commissie Bur gerbevolking. mr. H. W. J. Mulder, Oran jestraat 10, alhier. Genoemde kunstvoor werpen kunnen desgewenscht gedurende den evacuatietijd op een veilige plaats, waar ze gevrijwaard zijn tegen beschadi ging, worden bewaard. Met ingang van een nader bekend te maken datum zullen voor kinderen van 0 tot 3 jaar zoo mogelijk mandarijnen be schikbaar worden gesteld. In verband met de bevoorrading van den handel hiertoe is het koopen, ver- koopen en afleveren van mandarijnen tot dien datum verboden. Stimson zou aftreden Te Washington zijn geruchten in omloop volgens welke de minister van Oorlog, Stimson, in afzienbaren tijd zal aftreden. Murphy, lid van het hooge zou hem hoogstwaarschijnlijk Murphy, is democraat en vriend van Roosevelt Niet minder dan ƒ492.981.30 dus bijna een half millioen gulden, hebben onze landgenooten de vorige week bijeenge. bracht en afgedragen aan Winterhulp. Deze week zal zeker een eereplaats gaan innemen en zij, die in die periode geofferd hebben, kunnen met voldoening dit bedrag noemen. Met een half millioen is Winter hulp er evenwel nog lang niet. Het vorige jaar is ongeveer tien millioen gulden uit gekeerd en deze wintermaanden zal er veel en veel meer uitgekeerd moeten wor. den. Bedenk dit, als ge uw girobiljet (no. 5553) invult of wanneer de vrijwillige col. lectanten een beroep op u doen. Moge uw gift dan een offer zijn II Telefoon H6300 (zever, lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Bijkant. Schev. Kelzerstr. 319, rel. 550310; Fll.l RIJSW., kanioorboekn. Leeuwanaaai, urarijoi. a, iai. Voorb., Bcekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 114, Tel, 778038; N.V, Kantoorb, Th. J. de Konlng, Goudsbloem!. 3. Tel. De „Ombilin” tot zinken gebracht Het Italiaansche weermachtbericht van 16 dezer meldde, dat een duikboot op den Atlantischen Oceaan het stoomschip „Om bilin” tot zinken heeft gebracht. De „Om bilin” 5658 ton bruto en 3195 ton netto, werd in 1915 bij de Nederlandsche Scheepsbotikmaatschappij te Amsterdam gebouwd. Het schip heeft toebehoord aan de Paketvaart-maatschappij te Batavia. gerechtshof, opvol gen. een intiem De commissaris voor niet-commercieele vereenigingen en stichtingen heeft ten aan zien der inschrijving van gedrukte of ge- cyclostyleerde mededeeljngen van veree nigingen of stichtingen die niet het karak ter van een tijdschrift dragen, nader bepaald:: Besturen van vereenigingen en stichtin gen dragen zorg, dat hun mededeelingen- blad wordt ingeschreven in daartoe be stemde registers in de provincie waar de vereeniging of stichting is gevestigd Voor Groningen en Friesland Valkstraat 8, Leeuwarden. Voor Overijsel en Drente, Rembrandtstraat 28, Hengelo. Voor Gel derland, Bakenbergscheweg 139, Arnhem, Voor Limburg, Scharnerweg 85 Maastricht, voor Noord-Brabant Willem II-straat 7. Tilburg, voor Zeeland, Koningstraat 4. Goes, voor Utrecht, Kr, Nieuwe Gracht 74bis. Utrecht, voor Noord-Holland, Kei zersgracht 426, Amsterdam, voor Zuid-Hol- land, Amaliastraat 13 ’s-Gravenhage. De opgave moet bevatten de naam der Van 18 t.m. 24 December en van 27 December t.m. 4 Januari zijn de D-treinen uitsluitend opengesteld voor reizigers naar en van het buitenland. Het gebruik van deze treinen voor binnenlandsch ver keer is dus dien tijd verboden. WERKLIEDENRETOURS Met Kerstmis zijn de werkliedenretours geldig van 24 t.m. 28 Dec. en met Nieuw jaar van 31 Dec. t.m. 4 Jan. PRIJS DER ADVERT.; 1-11 m.M (5 rag.) Ito elke m.M. m. tot 23 m.M. (10 reg /0.19. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs. JteeL. 0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. 1 Dienstaanb. ƒ0.38 Pers gevr. Z0.4L, Het gebruik van de in Afrika liggende Fransche vloot De „Daily Mail” meldt, dat Engelarid een tijdelijke overeenkomst heeft ge sloten met admiraal Qarlan, grootendeels dank zij de medewerking van generaal Giraud. Deze overeenkomst beteekent niet dat duurzame rêgeeringsrechten voor Darlan worden toegekend, maar erkent aan den anderen kant de facto zijn po sitie. De overeenkomst is gebaseerd op het feit, dat Darlan is overgegaan naar de Geallieerden en zich heeft ingespan nen om het best mogelijke resultaat te bereiken en dat de meerderheid der Franschen in Algiers en alle verantwoor delijke militaire en civiele chefs zijn lei ding hebben erkend. De correspondent van Associated Press. Gallagher, die bij de Amerikaansche troe pen in Noord-Afrika vertoeft, publiceert een interview met admiraal Darlan dat door den Britschen berichtendienst wordt weergegeven. In dit interview verklaarde admiraal Darlan op de vraag, of hij het voornemen heeft de Fransche vloot tegen de As in den strijd te brengen„Ja, zeer stellig” Hij heeft het uitsluitende voornemen om in overeenstemming met de Ver. Staten, Groot-Brittannië en de overige Geallieer den te werken. De in Dakar, Alexandrië en de Noord-Afrikaansche havens lig gende vlooteenheden zullen zich in dezen zin aansluiten bij de Britsche en Ameri kaansche zeestrijdkrachten. Op de vraag, of hü het nationale comité van de Gaulle als vertegenwoordiging van een of ander deel van Frankrijk erkent antwoordde Darlan, dat hij op het oogenblik hierover geen verklaring kon afleggen. Voorbarig noemde Darlan de vraag, of hij als staats- chef het voornemen heeft geregelde di plomatieke betrekkingen op te nemen met Groot-Brittannië en de Ver. Staten. Luister op Zondag van 11.30 tot 11.45 uur naar den zender Hilversum 1. op golflengte 415 meter, naar de stem der S.S.. onderwerp: „S.S. en Midwinter”. 9.00 lepenweg 13; 10- l-’43 10.00 uur: Utrecht Wehrmacht- heim. Mariaplaats. 11- l-’43 10.00 uur: Amersfoort, dienstge bouw, Leusder weg. 12- l-’43 10.00 uur: den Haag, Café den H^it, Bezuidenhoutscheweg. De oudste schuitenoverhaal van ons land bevindt zich te Venhuizen en is nog steeds in gebruik. Door middel van een houten rad met handspaken woeden de schuiten van den eenen naar den ander en polder verhaald, hetgeen dwars over den verkeersweg gebeurt. (Polygoon-Kuiper) Jonge Franschen bereiden zich voor op den arbeid in Duitschland. Een oudere kameraad toont den nieuwe lingen wat hij geleerd heeft. (Atlantic-Holland) Voor de komende week z(jn de vol gende bonnen voor de gebruikelijke hoeveelheden aangewezen: I A en B Brood 1 Beschuit y A en B Vleesch A en B Aardappelen Melk Taptemelk Rookartikelen Heeren 10 Sigaren, 40 sigaretten of 50 gram tabak o. 421 aar pam. tot 8.46 aar v.m. Maan: 18 Dec. onder 4.03 v.m., op 2.40 n.m.; 19 Dec. onder 5.09 v.m., op 3.06 n.m. 22 Deo. V.M. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. PRIJS DEZER COURANT; Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mud. met „Kikerlki”, „De Nieuwste Mode” „Kol. BUN.” en Letterk. Bljbl.” ƒ3.15. Fr. p. p. met Modebl. ƒ8.20 g. Modebl. ƒ3.85. Bulten), ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 o., fr. p. p. 10 c. De Nederlandsche vrijwilligers en vrij willigsters in den Cerrrtaanschen Land dienst in het Oosten, die in Juli van dit jaar naar het gebied Danzig-Westpruisen waren verft-okken. zijn thans voor hun winterverlof in het vaderland terug. Uit de kluiten gewassen en blakend van gezondheid kwamen de meeste meisjes en jongens weer bij hun ouders aan. Na maanden van hard werken op de boer derij en in de huishouding, gaat thans de maand vacantie in, waarnaar zij reeds lang hadden uitgezien. Het leven in het Oosten, in de landdienstkampen, is niet altijd even gemakkelijk en de meisjes en jongens van veertien tot zestien, die In het vaderland meestal een betrekkelijk ge makkelijk leventje leiden, kunnen zich niet voorstellen, welke moeilijkheden en ook teleurstellingen hun makkers van denzelfden leeftijd, die in het Oosten hun plicht doen, moeten doorworstelen. Na het winterverlof zullen de vrijwilli gers met nieuwen moed naar het Oosten trekken. Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het Legioenzich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoe gen, ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op geves tigd en wel speciaal voor hen, die er be zwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mo gelijkheid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De 'opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven. Tijdens de keuringén voor de Waffen-SS en het Legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaan- sche-SS in Nederland willen toetreden. 4- l-’43 9.00 uur: Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk; 15.00 uur: Tilburg: Lange Schij straat 66. 5- l-’43 9.00 uur: Roermond N.S.D.A.P., Swalmerstraat 61; 15.00 uur: den Bosch Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 6- l-’43 9.00 uur: Arnhem Weverstraat 16b. 15.00 uur: Hengelo, Deutsches Haus. 7- l-’43 9.00 uur: Zwolle: Hotel Peters, Markt; 15.00 uur: Assen, Frieslandkazerne, Vaart Zuidzijde. 8- l-’43 9.00 uur: Groningen Concertinos, Poelestraat; 14.00: Leeuwarden Huize Schaaf, Breedstraat. 9- 1-’43 9.00 uur: Amsterdam school Giro NO. 12500 Kantoorboekh. Leeuwendeel, Oranjel. 3, Tel.. 119461; v vui Ma, Buomi. n. k. u. nu,s nvui ciaao i—ovtfv, rt. v rxaiuvvi u, n. v, uu ixuiiuis, uuuuou, win., w, 330263; Boekh. J. B. v. Saters Jr., Theresiastr. 108a, Tel, 772444; Boekh. F. D. Couvée. v- Hoytemastr. 66 Tel.721187 Onze gedachten gaan nu uit naar het Kerstfeest, het feest van het licht Plan nen worden besproken, een Kerstboom wordt gekocht en stemmig versierd, de familiebanden worden vaster aaneenge smeed. Maar voor duizenden menschen beteekent het Kerstfeest niet veel, ja het heeft zelfs een averechtsche uitwerking, omdat het leed en de armoede die in hun huizen heerschen. er des te sterker door uitkomen. Voor hen schijnt het licht niet, want de armoede schrijnt te veel. Winterhulp wil echter trachten hen te helpen door hun een geldelijke onder steuning te doen toekomen. Maar dit kan alleen als zij, die iets te missen hebben, met gulle hand offeren, wanneer de collectant(e) hen aanspreekt. Dinsdag is er weer een straatcollecte en Woensdag een collette in fabrieken en kantoreri. Dat ieder zich zijn gemeen- schapsplidht herinnere en zooveel moge lijk geve Het stedelijk bureau doet tevens een beroep op onze stadgenooten zich aan te melden als collectant(e). Dit kan ge schieden tot en met Dinsdag bij de buurt- schapshoofden en in de raadzaal van het stadhuis en Woensdag in de raadzaal. Verscheidene vooraanstaande personen zullen Dinsdag in het centrum collec- teeren. De stafmuziek van de Haagsche politie. Klein maar Dapper” en de Rei- nigingsharmonie zullen met pittige mar- schen de noödige „ruchtbaarheid” geven aan de straatcollecte. Een aardige bij zonderheid is, dat twintig collectanten als Kerstmannetje verkleed met de bekende rbode bus zullen rondgaan. De militaire correspondent van het DN.B. plaatst het in het Weermachtbe richt van gisteren vermelde feit, dat het Duitsch-Italiaansche pantserleger er in geslaagd is ondanks alle pogingen om dit te verhinderen zich systematisch van het 8ste Britsche leger los te maken, op den voorgrond. Dit, zoo schrijft de correspondent, is de officieele Duitsche mededeeling van een toestand, dien Montgomery tot lede ren prijs wilde verhinderen. Bereikt is dus, wat de vijand wilde verhinderen. Bommel is opnieuw een manoeuvre ge lukt, waarvan de moeilijkheden niet ont kend kunnen worden, doch waarvan de gevolgen voor Montgomery echter nood lottig kunnen zijn en wel te meer omdat de hevigheid van de achterhoedegevech ten in het gebied van El Agheila den vijand gevoelige verliezen heeft toege bracht. Montgomery heeft getracht hier eindelijk datgene te bereiken, wat hem tusschen El Alamein en El Agheila niet mogelijk was, n.l. om door een omsinge ling het Duitscbr-Italiaansche -J—_ leger te vernietigen. Wat is plan van Woestijnen, Uitgegeven is een besluit van den secr.- gen. van Sociale Zaken betreffende de be- looning van arbeiders, werkzaam in een bedrijf dat in de periode, ingaande 23 De cember 1942 na beëindiging der werk zaamheden en eindigende 4 Jan. 1943 des morgens, gesloten moet blijven. Dit besluit bepaalt: Art. 1. Aan de arbeiders, die werkzaam zijn in een bedrijf, dat ingevolge de in deze Nederlandsche Staatscourant opgeno men beschikking van de secretarissen-ge- neraal van de departementen van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. Landbouw, en Visscherij, Waterstaat en Bijzondere Eco nomische Zaken in de aldaar genoemde periode gesloten moaéan blijven, moet door den werkgever over die periode wor den doorbetaald het loon, dat zij verdiend zouden hebben, indien zij op die dagen gewerkt hebben. Art. 2. De werkgever mag, voor hetgeen ingevolge art. 1 aan loon te zijnen laste komt, door den betrokken arbeider werk laten verrichten boven den in zijn bedrijf thans gevolgden werktijd echter niet later dan tot 1 Juli 1943. Bovendien kan hij dat bedrag verrekenen met de aan den arbeider voor 1 Jan. 1943 toekomende va cantie. Art. 3. Bij uitvoeringsvoorschrift wor den nadere regelen gegeven. Art. 4. Dit besluit treedt met ingang van den dag, volgende op dien van afkondiging in werking. Aan goede geschoolde handarbeiders met een juist begrip voor hun werk, een be hoorlijke algemeene ontwikkeling en een gezond stel hersens, heeft de maatschappij altijd behoefte gehad en zij zal aan hen ook wel altijd behoefte hebben ook. Kon men zelfs in de ergste crisisjaren niet her haaldelijk de verzuchting van leiders van groote bedrijven en fabrieken hooren: „Er bestaat een tekort aan goede geschoolde arbeidskrachten?”. Zeker de mechanisatie vervangt het werk van vele menschenhanden, maar aan den anderen kant schiep de mechanisatie ook nieuw werk, waarvoor echter een be hoorlijke opleiding en eenige leerjarèn in de practijk noodig zijn. Ons land mag zich gelukkig prijzen dat overal ambachtsscho len zijn, waar het onderwijs ook vaktech nisch op een hoog peil staat. Daarnaast schept het leerlingenstelsel voor jongelui de gelegenheid onder deskundige leiding op fabriek of werkplaats het geleerde in de practijk te brengen, zoodat zij vier of vijf jaar, nadat zij de lagere school ver laten hebben, vak arbeider zijn. Zij ken nen een ambacht, zooals dat heet, en heb ben èn voor de Maatschappij èn voor zich zelf een onschatbaar bezit verworven. Vóór den oorlog vond het ambacht niet de algemeene waardeering, het kantoor trok vele jonge menschen (en hun ouders) meer dan de fabriek, volkomen ten onrechte overigens. Deze tijd ziet een her-waardee- ring van het ambacht. In woord en ge schrift en met de daad wordt het ambacht in eere hersteld. Ieder weldenkend mensch zal dit toejuichen, tè meer daar na den oorlog, naar alle waarschijnlijkheid, een geweldige vraag zal bestaan naar geschool de, degelijk opgeleide handarbeiders. Maar, hoe eigenaardig het ook klinken moge, door enkele maatregelen, die geno men zijn in het belang van de opgroeiende jeugd, dreigt 't vakonderwijs en de oplei ding min of meer in de verdrukking te ko men, hetgeen een onherstelbaar verlies zou beteekenen. Daar is dan in de eerste plaats - de verlenging van den leerplicht en de in stelling van het zevende en achtste leer jaar. Een hoogst nuttige en door velen reeds jaren lang bepleite maatregel, want hierdoor is de mogelijkheid geopend een hechter fundament van algemeene ontwik keling te leggen bij het kind. Een andere belangrijke maatregel is de instelling van den Arbeidsdienst en de be paling van den arbeidsdienstplicht op achttien-jarigen leeftijd. Voor den oorlog bestond hier te lande dé militaire dienst plicht voor jonge mannen, die 20 jaar wer den, zoodat zij thans Ij a 2 jaar eerder dienstplichtig zijn geworden. Voor hen. die naar de Ambachtsschool willen is bepaald, dat zij eerst de zevende klasse van de lagere school moeten heb ben doorloopen, blijkbaar om een waar borg te hebben, dat de vakman in spé een behoorlijke algemeene ontwikkeling heeft. Bovendien moet een jongep die het einde van den leerplichtigen leeftijd be reikt, eerst den loopenden cursus geheel volgen, voor hij naar de Ambachtsschool kan. De vluggen van geest, die niet met een langdurige ziekte te kampen hebben en daardoor niet doubleeren op de lagere school hebben dus ongeveer vijf jaar voor de vakopleiding en den leertijd. Deze tijd is net voldoende, wanneer wij aanne men, dat zij ook op de Ambachtsschool niet doubleeren en verder geen jaar ver liezen in den leertijd. Slechts 40 pCt dou- -ert niet op de lagere school. Van deze pCt. gaat net overgroöte deel bovendien niet naar de Ambachtsschool! Maar zeer vele jongelui, ongeveer 60 pCt. doubleeren een of twee maal op de lagere school, het geen' heelemaal niet wil zeggen, dat zij geen uitstekende vaklieden kunnen wor den. Hoeveel menschen, die een vooraan staande positie bekleeden. hebben niet eens twee jaar over eenzelfde klasse ge daan? Bovendien kan het doubleeren aan verscheidene andere oorzaken te wijten zijn Voor deze jongelui is echter de tijd, die ligt tusschen het einde van den leer tijd op de lagere school en het intreden in den Arbeidsdienst wel zeer kort gewor den, mede doordat velen op de Ambachts school nog eens doubleeren Zij zullen in 't algemeen nog wel in staat zijn de Am bachtsschool te doorloopen, voordat zij ar- beidsdienstplichtig worden. Maar hun leer tijd in fabriek of werkplaats schiet er ge heel of gedeeltelijk bij in. En dat betee kent voor de opleiding tot een vak een ge voelig verlies. Natuurlijk kan na het ver vullen van den Arbeidsdienstplicht de leer tijd weer voortgezet worden. Maar dat heeft eenige bezwaren. Ten eerste wordt de leertijd onderbroken, waardoor veel van het geleerde vergeten is, omdat er niet sprake is van een afgerond geheel en ten tweede zal het dikwijls gebeuren, dat de betrokkenen op een andere fabriek in de leer moeten gaan. Ook voor hen, die op 15-jarigen leeftijd de lagere school verlaten en op fabriek of werkplaats komen is de tijd om opgeleid te worden tot vakman wel zeer krap, n.L 3 jaar. Voor opleiding zijn minstens 4 jaar noodig in ons land. Hoe het ook zij, het vakonderwijs komt eenigermate in de verdrukking en het kan niet anders oftdit zal reeds over enkele Jaren een schadelijken invloed uitoefenen op de maatschappij. Het is noodzakelijk. dat voor de opleiding tot vakman een be hoorlijk aantal jaren beschikbaar blijft. In DuitBchland worden de kinderen eerder leerplichtig dan in ons land, waardoor zij ook eerder van de lagere school komen. Het percentage, dat doubleert is er niet zoo groot. Bovendien is het leerlingen stelsel daar méér geperfectionneerd en de de leertijd duurt niet zoo lang. De toestand voor de opleiding tot vakman is daar dus gunstiger. Wij hebben gemeend bovenstaande in het belang van het onderwijs onder de aandacht van de be trokken autoriteiten te moeten brengen- In de bladen is een mededeeling van de Germanische Freiwilliger Leitstelle ver schenen, waarin familieleden van de vrij willigers in de Waffen-SS en het Legioen, worden ingelicht, op welke wijze zij kos teloos in het bezit kunnen komen van foto’s in dagbladen, tijdschriften of film journaals, waarop zij frontsoldaten heb ben herkend. Men behoeft dan maar een briefje naar genoemde Leitstelle, Plein no. 1, den Haag te schrijven, (en dat kan heel gewoon in de Nederlandsche taal geschie den) met nauwkeurige opgave, welke foto wordt bedoeld en bij aanvrage van foto’s uit het filmjournaal bovendien met ver melding van het nummer er van, en de betreffende foto zal den belanghebbende worden toegezonden. Het A.N.P. heeft zich tot bovengenoem de .instelling gewend om eens te verne men welk effect deze mededeeling die op 5 December voor het eerst werd gepu bliceerd reedst heeft gehad. Welnu, uit alle hoeken van ons land stroomden al spoedig de aanvragen binnen en daaronder waren er, die slechts een zeer vagen in druk gaven van eenige lang geleden ge-’ ziene foto's, waarvan de naspeuring onge twijfeld zeer veel geduld en energie zal vergen, maar ook aanvragen, die van bij zondere oplettendheid deden blijken, zoo dat het verlangde spoedig kon worden toegezonden. In elk van de vele uiteenloo- pende gevallen spant de Leitstelle al haar kracht ip om de aanvragers te helpen. Wat dit wil zeggen, kan men begrijpen, als men weet, dat zij zelf niet over een archief beschikt waarin al die foto’s te vinden zijn, doch nagenoeg telkens harer zijds het verzoek moet richten tot het betreffende fotobureau, tot de redactie, of administratie van bedoelde courant of pe riodiek. enz. Uiteraard kan hiermede eenl- gen tijd gemoeid zijn. Indien de aanvrage een filmjournaal be treft, dan is bij opgave van het nummer van het Duitsche of Nederlandsche jour naal, dat men bij het begin ervan steeds kan aantreffen en vastleggen, deze film gemakkelijk terug te vinden. Maar in der gelijke gevallen dient men tevens zoo nauwkeurig mogelijk het filmonderdeel er bij aan te geven, zoodat bij de projectie de bedoelde foto uit den filmband kan worden gereproduceerd hetgeen in den regel op formaat 13 bij 18 zal geschieden. Weet men het nummer van het journaal niet meer, dan dient men zoo goed moge- lijk op te geven, in welke w.eek (op wel ken dag) het journaal werd vertoond en in welk theater men het heeft aanschouwd. Elke bijzonderheid kan bij het nazoeken van beteekenis zijn en daarom verdient het aanbeveling, alle gegevens, waarover men beschikt, bij de aanvrage tot uitdrukking te brengen. Geen moeite is de Leitstelle te groot om de aanvragers te helpen, daar zij begrijpt hoezeer dezén op het bezit van zulk een foto prijs stellen, waarop zij hun dierbaren bloedverwant, of vriend in actie of tijdens een rustpooze kunnen aanschou wen. OUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 18 Décember. (D.N.B.) Het Opper bevel van de Weermacht, maakt bekend: Vijandelijke aanvallen in het gebied van Óe Terek, in het gebied van Stalingrad en in de groote bocht van den Don mis takten onder zware verliezen voor den rijand. Meer dan 20 tanks werden ver nietigd. Tusschen Wolga en Don braken Duit- sehe divisies door zwaar bezette atellin- fen van den vijand op een domineerende heuvelrij heen en veroverden in een aan val verder terrein. Bij de voortdurende hevige af weer ge vechten aan het Donfront vernietigden Italiaansche en Duitsche troepen in samenwerking met de lucht macht op 16 en 17 December in totaal 101 tanks. SterkeWkichtstrijdkrachten, waaron. Ier ook Roemeensche, Italiaansche en Songaarsche vliegtuigformaties steunden werdag en 's nachts de Duitsche en ver bonden troepen. Verscheidene honderden vijandelijke voertuigen werden vernieti- tend getroffen; zware wapens van den vijand werden tot zwijgen gebracht. De voortgezette aanvallen der bolsjewie- «*n in den Centra len sector van het front *erden in samenwerking van leger en Jtirtmacht uiteengeslagen; 28 tanks wer- *n stukgeschoten. Den vijand werden *are verliezen toegebracht. In den Noordelijken sector vernielden froepen^van het leger en de Waffen-SS. rtormtroepgevechten talrijke kazemat- en gevechtsstellingen. Plaatselijke aan- ’sllen van de bolsjewieken werden afge- Jagen. Op 17 December verloren de bols- gMaken in luchtgevechten 90 vliegtuigen, «t eigen vliegtuigen worden vermist In Libye verloopen de operaties van Duitsch-Italiaansche pantserleger vol- •ta; de plannen, ondanks de poging der ■nttthe gepantserde formaties om deze “taraties door voortdurende flankaanval- te storen. De vijand leed hierbij zware Mezen.'v In Tunis slechts activiteit van verken- Ptagstroepen. De Duitsche en Iteliaansche taehtmacht bestookte gemotoriseerde toijdkrachten en artilleriestellingen van 'len vijand. Nachtelijke aanvallen waren luncht op spoorweginstallaties in Algerië. In het Middellandsche Zeegebied ver leer de vijand door den afweer van Duit- *he jagers en luchtdoelartillerie 8 vlieg- Jttigen. Vier eigen vliegtuigen gingen ver eren. 4 De Britsoho luchtmacht leed in den af- eeloopen nacht bij storingsvluchten boven *>t Duitsche kustgebied en bij aanvallen ™nder eenlg militair succes op enkele fatsen in Noordwest-Duitschland zware torliezen. Nachtjagerg en luchtdoelartil- totie schoten 21 vijandelijke vliegtuigen, •aaronder 14 viermotorige bommenwer per; neer. Patrouillevaartuigen en luchf- 4°«lartillerie van de marine schoten ••arenboven overdag 5 vijandelijke vlie^. tolgen neer. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in nacht van 17 op 18 December vanuit «ringe hoogte voor den oorlog belang- Mc installaties en ravitailleeringsbedrü- ton aan de Humber en aan de Oostkust ton Engeland gebombardeerd Hevige ont. «Offingen en uitgestrekte branden wer- waargenomen. Twee vliegtuigen wor. tortni5t< de afweergevech-ten rondom Rsjef JJJftzich de 102e Silezische divisie bijzon. Widerschetden. pan>tser- van het Montgomery overgebleven steenachtige vlakten, een paar vernielde havens en een lange ravi- bUleeringsweg rijk aan verliezen. Waar- lijk zeer weinig, wanneer men dit resul taat vergelijkt met het oorspronkelijke plan. Nog kariger is het resultaat van de huidige gevechten voor Montgomery. Wanneer men de z.g. terreinwinsten be kijkt, welke Montgomery hier sedert het begin van zijn offensief heeft behaald en wanneer men vooral het terrein zelf on der de loupe neemt, dat Rommel vrijwil lig aan de Engelschen heeft afgestaan, wordt de indruk werkelijk sterker, dat de Britsche generaal zich geschaard heeft in de rijen van woestijnverzamelaars, waar bij dan nog het feit komt dat de Engel schen in dit gebied niet kunnen beschik ken over een aanlegsteiger. Waarheen men ook kijkt, overal ziet men slechts rout en zand. De twee groote „Z's", waraan in de geschiedenis mannen van pooter formaat dan Montgomery te ponde zijn gegaan Intusschen is het Duitsch-ItaliaanSche pantserleger nog dichter bij zijn ravitailleeringscentra ge komen. waardoor een concentratie moge lijk wordt waarover Rommel totdusver nog niet heeft kunnen beschikken. Romr mei heeft hier een tactiek gevolgd, waar van men tot dusver niet heeft durven dreomen en die en dit wordt reeds door verstandige Engelschen gevreesd haar vrucht nog zal afwerpen. Men wende zich tot de prijsbeheersching Nu in de te ontruimen gebieden verhui zingen aan de orde van den dag zijn, be reiken den dienst van den gemachtigde voor de prijzen tal van klachten over het vragen van te hpoge transportkosten. Teneinde de tegen deze prijsopdrijving noodzakelijke maatregelen te treffen, wordt den belanghebbenden verzocht om, voor het geval zij meenen te hooge verhuis kosten te hebben betaald, daar van mede deeling te doen aan de betreffende inspec tie voor de prijsbeheersching. Deze mede deeling kan alleen van nut zijn, indien daarbij worden opgegeven naam en adres van expediteur of verhuizer, de gebezigde vervoermiddelen, de om vang der verhui zing in kub. m., de bij de verhuizing be trokken volledige adressen en verdere bij zonderheden (o.m. het uitvoeren van^z.g. vakwerk, t.w. pakken en ontpakken, demonteeren en monteeren van meubelen etc.), die voor het onderzoek van belang zijn. De binnengekomen klachten zullen dan ih dien zin worden behandeld, dat in de daarvoor naar het oordeel van den in specteur voor de prijsbeheersching in aan merking komende gevallen restitutie van het teveel betaalde zal worden mogelijk gemaakt. De inspecties voor de prijsbeheersching zijn op de onderstaande adressen geves tigd: in het ressort Amsterdam Emmastraat 35; in het rèssort den Haag Jan van Nassau- straat 40; in het ressort Leeuwarden Rtli- terskwartier 107; in het ressort 's-Herto- genbosch Ververstraat 26; in het rèsSort Arnhem Coehoornstraat 13. vereeniging of stichting, naam en adres van den verantwoordelijken opsteller. van den drukker. De bepaling dat worden volstaan met het inzenden twee exemplaren van ieder nummer aan de persafdeeling van den voornoemd, Amaliastraat 13, te 's-Graven- hage. blijft ongewijzigd. Nogmaals wordt in herinnering gebracht dat zonder toestemming van den eommis- <aris, voornoemd. het drukken en versprei den van vereenigingsmededeelingen verbo den ia.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1