verduisteren Zaterdag 19 December. No. 18367. Verordening Organisatie T942. van de Politie il&c* Rembrandt Kostbaar schilderij zoek van Centralisatie verder doorgevoerd UITREIKING DISTRIBUTIE- BESCHEIDEN „Weest zuinigis het parool Keuringen voor de Waffen-S.S. en het Legioen De Brinon óver Darlan Churchill naar Washington vertrokken? Gep. vice-admiraal Naudin ten Cate overleden Weest zuinig met kolen, gas en electriciteit Bedrijfssluiting tusschen Kerstmis en Nieuwjaar Menu’s tijdens de aanstaande feestdagen 4 v. 4.28 i schooi Amsterdam Duitschen motor-ordonnans. De waar- (Ziekendienst - Geldt niet voor hotels, café’s en restaurants was een en Maandag vindt de uitreiking COURANT. be* be- en, op nam. lol 8.48 aar v.m. ,t t t t r r t t t f aar 19 Dec onder 5.09 v.m., Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het Legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoegen, ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er dé aandacht op geves tigd en wel speciaal voor hen, die er be zwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mo gelijkheid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven. Tijdens de keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen kunnen zich ook diegenen meldten, die tot de Germaan- sche-SS in Nederland willen toetreden, 4-l-’43 9.00 uur: Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk; 15.00 uur: Tilburg: Lange Schijstraat 66. Teneinde elk misverstand te voor komen, wordt er van bevoegde zijde de aandacht op gevestigd, dat de bedrijfs sluiting tusschen Kerstmis en Nieuwjaar niet geldt voor hotels, café’s. restaurants e.d. Inrichting der recherche Onder den secr.-gen. wordt een recher- checentrale ingesteld; de recherchecen- trale is territoriaal voor het geheele Rijks gebied, zakelijk ten aanzien van volgende taken bevoegd: a. diensttoezicht op de staats- en ge- meenterecherche, alsmede op de mare chaussee (gendarmerie) voor zoover deze recherchewerkzaamheden verricht; b). op richting van een bureau tot het verzame len en verwerken van meldingen der re cherche met betrekking tot strafbare fei ten; c). behandeling van zware misdrijven of van zoodanige strafbare feiten, welke wegens hun vertaktheid een centrale be handeling noodzakelijk maken; d) uitvoe ring van de taak van een centralen opspo ringsdienst; e). uitvoering van de taak van een centralen identificatiedienst Bij de. staatspolitie-instanties in Rotter dam, Amsterdam, Eindhoven, Arnhem en Groningen worden recherchehoofdafdeelin- gen ingesteld, De recherchehoofdafdeeling is binnen het gebied van den gewestelij- ken politiepresident bevoegd ten aanzien van de genoemde taken. Ten aanzien van het gewest van de politie-instantie, bij welke zij is opgericht vervult zij de taak van een recherche-afdeeling. Bij de staatspolitie-instaiities te ’s-Gra- venhage. Utrecht en Haarlem worden re- chercheafdeelingen ingesteld De recherche- afdeelingen zijn bevoegd ten aanzien van alle politioneele taken op het gebied der recherche. A.s. Maandag vindt de uitreiking yan distributiebescheiden plaats van 9,30 17 uur ih gebouw Groot Hertoginne- laan en Alidastraat 5 (Loosd.) voor de letters Se t.m. einde S. Zware arbeid enz. in gebouw Goudenregenstraat 36A t.m. G. Ambassadeur de Brinon heeft aan de Parysche pers verklaringen afgelegd over de affaire-Darlan. In verband met de bewering van Darlan, dat hem te Vichy een politiek van samenwerking met Duitschland was opgedrongen, her innerde de Brinon aan de persverklarin gen van Darlan van Januari 1941, dat hij na de besprekingen te Berchtesgaden de eenig mogelijke politiek der wederop richting van Frankrijk had gekozen. Bovendien heeft Darlan in 1941 in an dere persverklaringen met klem stelling genomen tegen Engeland. Voorts heeft hij zich uit eigen beweging als technisch deskundige voor marine-aangelegen- fieden aan de Duitschers aangebeden, b.v. in de kwestie van het havenbassin van St. Nazaire. Ook heeft hij zich vrij willig aangeboden Duitschland in te lich ten over (ie bewegingen der Anglo-Ame- rikaansche vloot. Verder gaf de Brinon bekendheid aan een brief van Darlan, waarin deze den ambassadeur op 14 Jan. 1941 mededeelde, dat hij in de- Duitsche ambassade te Parijs voorstellen had ge daan over de bestrijding van de Brit- sche en Gaifilistische propaganda in het bezette gebied, waarbij hij gewezen had op het feit, dat dit waardevol was "voor de ontwikkeling der politiek van samen werking. Tot slot betoogde de Brinon, dat de politieke ambities van Darlan zijn capaciteiten en karaktervastheid te bo ven, gaan. Er is nooit aanleiding geweest om te twijfelen aan zijn haat jegens En geland. PRIJS DER ADVERT.i 1-11 m.M. (5 reg.) 165, elke m.M. m. tot 23 m.M. (10 reg ƒ0.19. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs. RecL ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn, 5 ct., fr. p. p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) ƒ0.57, Dienstaanb. ƒ0.38 Pers gevr. ƒ0.48 Adv. ..Br. bur. v. d. bl.” 10 c. meer theaterbedrijven blijven geopend De Nederlandsche Kultuurkamer richt, dat het besluit betreffende de drijfssluiting tusschen Kerstmis Nieuwjaar niet van toepassing is bioscoop- en theaterbedrijven. Volgens een bericht van het Zweedsche -y blad „Nya Dagligt Allehanda” wordt in de Engelsche kolonie te Lissabon beweerd, dat Churchill zich gisteren naar Wash ington heeft begeven voor een nieuwe be- spreking met Roosevelt. Deze reis is een gevolg van de noodzakelijkheid om tot overeenstemming te komen over de ge meenschappelijke politieke lijn, welke men ten aanzien van het Fransche kolo niale rijk in Noord-Afrika wil volgen. Bij onze vrijwilligers. Tijdens de opleiding in het veld. (Orbis-Holland) De verdediging van Indo-China Te Saigon is gisteren de Ïndo-Chinee. sche kabinetsraad bijeengekomen onder voorzitterschap van den gouverneur-gene- raal, admiraal Decoux. De admiraal zeide in zijn rede, dat Indo-China vastbesloten is het land -tegen eiken aanval te ver dedigen in welk verband hij wees op een aantali gezamenlijk met Japan genomen veiligheidsmaatregelen. De betrekkingen met Thailand zijn weer opgenomen en de verhouding tot dit land is geheel normaal, hetgeen ook de wensfch is van de Indo- Chineesche bevolking. Beperkt het gas- en electriciteitsverbruik De basis van het huidige technische en economische leven wordt gevórmd door de kolen. De wetehschap en de techniek zijn er vooral in de laatste twintig jaar in geslaagd belangrijke ontdekkingen te doen en aan de hand daarvan doeltref fende practische toepassingen tot stand te brengen. Daardoor is echter ook de be hoefte aan kolen zeer gestegen. Zij zal bovendien steeds grooter worden. Men denke slechts aan de vervaardiging van diverse synthetische producten. De steen kool staat, tengevolge van deze abnor male eischen, niet in zoodanige hoeveel heid ter beschikking als ter bevrediging van alle levensbehoeften jvel noodig is. Daarom dient een bijzonder zorgvuldig en economisch gebruik ervan te worden nagestreefd? In nauw verband daarmee staat een even economisch en zorgvuldig gebruik van electriciteit en gas, zoowel in de huishouding als in de bedrijven en op kantoren. „Weest zuinigis het parool. Wie zijn rantsoen overschrijdt, benadeelt niet al leen de gemeenschap, maar ook zichzelf, want hij loopt kans van den toevoer te worden afgesneden. 5- l-’43 9.00 uur: Roermond N.S.D.A.P^ Swalmerstraat 61; 15.00 uur: den Bosch Hotel Noord-Brabant. Markt 45. 6- l-’43, 9.00 uur: Arnhem Weverstraat 16b 15.00 uur: Hengelo, Deutsches Haus. 7- l-’43 9.00 uur: Zwolle, Hotel Peters, Markt; 15.00 uur: Assen, Frieslandkazeme, Vaart Zuidzijde. 8- l-’43 9.00 uur: Groningen Concerthuia, Póelestraat; 14.00: Leeuwarden Huize Schaaf, Breedstraat. 9- l-’43 9.00 uur: lepenweg 13. 10- l-’43 10.00 uur: Utrecht Wehrmacht, heim, Mariaplaats. 11- l-’43 10.00 uur: Amersfoort, dienstge. bouw. Leusderweg. 12- 1’43 10.00 uur: den Haag Café den Hout, Bezuidenhoutscheweg. De taak der politie Omtrent de taak der politie wordt be paald, dat de politie zorgt voor de in wendige bescherming van het volk, in het bijzonder door het afweren en opheffen van bedreigingen en stoornissen van de openbare orde of veiligheid. Dit geschiedta. door overeenkomstig plichtmatige beoordeeling tot de vervul ling van deze taak noodzakelijke en bin nen het kader van het geldende recht ge oorloofde maatregelen te treffen, en b. door overeenkomstig de hiervoor gelden de bepalingen de haar bij rechtsvoor schriften opgedragen voor dit doel die nende bijzondere bestuurstaak uit te voeren. Voorts kan aan de pclitie-gezagsdra- jers de politioneele uitvoering van an- dete rechtsvoorschriften en administra tieve beschikkingen worden opgedragen. In deze gevallen zijn de politie-gezags- dragers verplicht aan verzoeken van de bevoegde instanties om politioneele uit voering te voldoen. A an de familieleden van de Vry willigen in de Waf fen S.S. en hel Legioen De Germanische Freiwilliger Leitstelle deelt medeHet is zeer goed mogelijk, dat men familieleden of bekenden op foto’s van de Waffen-SS en het Legioen in dagbladen tijdschriften of het film journaal herkent. Een zeer begrijpelijke wensch is dan ook deze foto's te bezitten. Schrijft u met nauwkeurige opgave waar u de foto gezien heeft aan de Germani sche Freiwilliger Leitstelle, Den Haag, Plein 1. Het is zeer gewenscht de foto nauwkeurig te omschrijven en bij aan vragen van foto’s uit het filmjournaal bovendien het nummer van het journaal er bij te vermelden. De betreffende foto wofdt u dan toegezonden. Op 82-jarigen leeftijd is hier ter stede overleden de gep. vice-admiraal W. Nau din ten Cate, oud-minister van marine. Willem Naudin ten Cate werd op 15 Juli 1860 geboren en bleek een geboren Marine-officier. Hij was 23 jaar toen hij zich als commandant van een marinedeta- chement met artillerie bij de Verdediging van de Nederzetting te Samalangan in Atjeh onderscheidde. Te Amsterdam gedetacheerd was /)ij belast met het toezicht op den bouw van het pantserschip „Hertog Hendrik*. Van dezen bodem werd hij in 1904 eerste officier. In 1907 werd Naudin ten Cate in den rang van kapitein-ter-zee chef van den Torpedodienst te den Helder. In 1911 kreeg hij het bevel over het Nederlandsche es kader in de Indische wateren. Een jaar later volgde zijn benoeming tot lid van de Vlootcommissie 192, de Staatscommissie voor de verdediging van Ned. Indië Kort hierop kwam zijn benoeming tot schout- bij-nacht af. October 1913 werd schout- bij-nacht ten Cate belast met het com mando over de stelling den Helder en dat van de Marine te Willemsoord.. In den zomer van 1918 werd’ de heer Naudin ten Cate. die inmiddels vice-admi raal was geworden, aingezocht zitting te nemen in het eerste ministerie-Ruys de Beerenbrouck als minister van Marine. Stroom ingen in de Tweede Kamer tot ver gaande ontwapening waren in Februari 1919 aanleiding voor hem af te treden. De teraardebestelling zal plaats hebben a.s. Dinsdag op Oud Eik en Duinen, Ne kwart over 11 uur. schilderij nog in het bezit is van V. politie hoopt binnen korten tijd met V. in contact te kunnen, komen. Het schilderij van Rembrandt dateert uit zijn vroegere periode en is schijnlijk tusschen 1'626 en 1630 geschil derd. Het is voprzien van een expertise van dr Bredius. Belegen kaas duurder Binnenkort zal belegen kaas uit voor raden van het In- en Verkoopbureau voor Zuivel worden vrijgegeven. Uitsluitend voor deze kaas moifen de voor verkoop aan den detaillist en aan den consument geldende prijzen worden verhoogd en wel voor de geWone soorten 20+ kaas met ten hoogste 0.35 per k.g. en voor de overige soorten, waaronder volvette en 40+ kaas met ten hoogste 0.40 per k.g. Voor alle andere kaas, onverschillig of deze belegen of oud is, mag dgze verhoo- ging n i e t worden toegepast. Teneinde duidelijk het verschil tus- séhen de kaas, afkomstig uit voorraden van het In eii Verkoopbureau voor Zui vel en andere kaas aan te geven, wordt eerstbedoelde voorzien van het opschrift „Belegen N.Z.” Uitsluitend kaas voor zien van dit opschrift, mag dus tot een hoogeren prijs worden verkocht. naar den Rijksdienst genoten, hooger dan de hem op grond van de bezoldigingsbe- palingen der Rijksambtenaren toekomende bezoldiging, dan ontvangt hij een vereffe- ningsbijdrage ten bedrage van het ver schil tusschen de tot dusverre genoten bezoldiging en de nieuwe bezoldiging. De vereffeningsbijdrage wordt slechts in zoo ver en zoolang toegekend, als zij niet door verhooging der nieuwe bezoldiging, in het bijzonder door vermeerdering met perio dieke verhoogingen of door ovërgang in een andere bezoldigingsgroep, wordt ver effend. Als bezoldiging in den zin van deze bepalingen wordën beschouwd wed den en regelmatige toelagen. De gemeenten met staatspolitie-instan- ties zijn Verplicht de tot dusverre voor de behandeling der politie-aangelegenheden gebruikte Idcaliteiten en inrichtingen aan het Rijk tegen passende vergoeding ter beschikking tè stellen. Deze gemeenten betalen een bijdrage in de kosten, welke het Rijk heeft door de overneming van de politie. In de bestaande rechts- en bestuursvoor- schriften worden, voor zoover zij door deze verordening niet zijn achterhaald, de woor den .hoofdcommissaris van politie” ver vangen door het woord „staatspolitiëge- zagsdrager”, de woorden „plaatselijk hoofd van politie” of „hoofd van plaatselijke po litie” door het woord „politiegezagsdra- ger” en de woorden „procureut-generaal, fungeerend directeur van politie” of .ge westelijk directeur van politie” door de woorden ..gewestelijk politiepresident". De Commissarissen van politie in de ge meenten zonder Rijkspolitië-instanties oefenen de hun op grond der bestaande rechts- en besluursvoorschriften toekomen de politiebevoegdheden uit namens en in overeenstemming met de bevelen van de burgemeesters als politiegezagsdragers. Het Rijkspolitiebesluit eri artikel 14 der instructie voor den commissaris dér pro vincie treden buiten werking. Artikel 7, lid 1, tweede volzin, derlucht- beschermingsverordening wordt gelezen als volgt: .plaatselijke luchtbeschermingslei- ders zijn de politiegezagsdragers” Tot nader order wordt de op den secre- taris-generaal rustende taak waargenomen door den secrètaris-generaal van Justitie. Deze verordening treedt in werking op gemeente-ambtenaar vóór zijn overgang 1 Maart 1943. Overgangs- en slotbepalingen De op het departement van Binnenland- sche Zaken behandelde aangelegenheden van gemeentepolitie en brandweerwezen (hoofdinspecteur van het brandweerwe zen) worden ter behandeling overgedra gen aan den ten aanzien van de politie- aangelegenheden bevoegden secretaris generaal. Op hem gaan mede over de overeenkomstig rechts- en administratieve voorschriften aan den secr.-gen. van Justi tie toekomende bevoegdheden en taken van politioneelen aard, alsmede de aan gelegenheden .der luchtbescherming (hoofd inspecteur van de luchtbescherming). De overeenkomstig rechts- en admini stratieve voorschriften aan de procureurs generaal, fungeerend gewestelijke direc teuren van politie, toekomende bevoegd heden en taken gaan over op de geweste lijke politiepreèidenten. In de gemeenten met staatspolitie-instan ties oefenen de staatspolitiegezagsdragers de op grond van de gemeentewet of van andere rechtsvoorschriften aan de burge meesters toekomende bevoegdheden met betrekking tot de handhavipg van de open bar» orde of veiligheid uit. Alle bestuursaangelegenheden betreffen de de ambtenaren van politie en de dienst gebouwen der politie, in het bijzonder de personeele en tuchtrechtelijke aangelegen heden, de begrootings-, bezoldigings-, so ciale en huisvestingsaangelegenheden, de organisatie-, uitrustings-, opleidings- en verzorgingsaangelegenheden, alsmede die met betrekking tot de aanvulling van per soneel, g^an van de burgemeesters over op de staatspolitiegezagsdragers tér eige ner behandeling. De secr.-gen. kan deze aangelegenheden ter behandeling aan zich trekken of daarmede de gewestelijke politiepresidenten belasten en richtlijnen stellen voor haar behandeling. Ten aanzien van de ambtenaren der staatspolitie-instanties zijn de voor Rijks ambtenaren geldende voorschriften van toepassing. De ambtenaren der gemeenten, welke bij de afkondiging van deze veror dening geheel of voor een overwegend deel werkzaam zijn op een gebied, hetwelk op de staatspolitiegezagsdragers overgaat, gaan als ambtenaren in Rijksdienst over. In twijfelgevallen beslist de secr.-gen. tè zamen met den secr.-gen. van Binnenland- sche Zaken. Is de bezoldiging, door een Ook twee Marissen verdwenen De geheele politieele wereld in Neder land is op het oogenblik op zoek naar een kostbaar schilderij van Rembrandt, dat waarschijnlijk verduisterd is en wel ten nadeele van een kunsthandelaar, woonachtig aan een der Amsterdamsche grachten Een paar weken geleden vervoegde zich bij den kunsthandelaar een zekere dr. F. N. D. D., een Nederlander, woon achtig in Amsterdam Zuid. De man vroeg naar oude schilderijen en weldra had hij zijn keus gevestigd op het schil derij van Rembrandt „Man die ganzeveer slijpt”. Hij maakte op den kunsthande laar een betrouwbaren indruk, zoodat deze er na èenige bezoeken van de zijde van den aanstaanden kooper geen be zwaar tegen maakte, hem het schilderij korten tijd af te staan, om het door een deskundige te laten taxeeren. Een defini tief antwoord bleef echter uit en langs een omWeg hoorde de kunsthandelaar, dat het schilderij, dat hij.aan dr. D. had medegegeven, elders ten verkoop aangeboden. Het bleek, dat zich zekere V. in de zaak gemengd had dr D. stelde zich met V. in verbinding, die het doek bij den tweeden kunsthan-» delaar afhaalde. De oorspronkelijke eige naar, noch dr. D. hoorden echter meer Politie-instanties Hieromtrent bevat de verordening de volgende bepalingen de politie is een aangelegenheid van staatszorg. Het politiegezag wordt, voor zoover de ■itoefening hiervan niet aan andere in stanties wordt opgedragen, uitgeoefend door staatsinstanties. Lagere politie-instanties zijn de politie gezagsdragers. Middelbare politie-instan ties zijn de gewestelijke politiepresiden- ten. Hoogste politie-instantie is de ten aanzien van de politie-aangelegenheden bevoegde secretaris-generaal. Onder den secr.-gen. wordt de politie taak als een zelfstandig geheel onderge bracht bij een directoraat-generaal van politie. Het hoofd van het directoraat- generaal is persoonlijk en rechtstreeks ondergeschikt aan den secretaris-gene raal. Hij is, behalve ten aanzien van de slechts den secr.-gen. toekomende wet gevende bevoegdheid diens eenige en al- gemeene vertegenwoordiger en dra^t den titel van „directeur-generaal van politie”. In de gemeenten Amsterdam, Rotter dam, ’s Gravenhage, Utrecht, Haarlem, Groningen, Eindhoven en Arnhem treden staatspolitiegezagsdragers op als leiders kt staatspolitie-instanties. Zij dragen de ütó van politiepresident De staatspolitiegezagsdragers .in Am- Wkdam, Rotterdam, Groningen. Eind- krven en Arnhem nemen tevens de taak der gewestelijke politiepresidenten waar. In deze hoedanigheid voeren zij den titel van gewestelijk politiepresident. Ter ver vulling van hun taak op het gebied der gëwestelijke politie maken zij gebruik van het hun in hun hoedanigheid van 'Politiegezagsdragers ter beschikking «taande personeel. In de gemeenten zonder Rijkspolitie- Instanties wordt het politiegezag opge dragen aan de burgemeesters als politie gezagsdragers. Voor den uitvoerenden dienst der poli tie staan den burgemeester de gemeen telijke ordepolitie en de gemeentelijke recherche of op grond van een bijzonder Voorschrift de marechaussee (gendarme rie) ter beschikking. De politiegezagsdragers zijn bevoegd Voor het gebied van de gemeenten, waarin tij hun standplaats hebben (politie ks sort). De secretaris-generaal kan de plaatse lijke bevoegdheid van een staatspolitje- gezagsdrager tot het gebied van naburige gemeenten uitbreiden. De secr.-gen. kan in plaats van de bur- gemeesters van alle of van bepaalde ge meenten dan wel van bepaalde groepen van gemeenten, de staatspolitiegezagsdra gers belasten met bepaalde politie-aartge- legenheden. De gewestelijke politiepresident is be tast met de politietaak binnen het ressort, Welke de territoriale bevoegdheid van *en politiegezagsdrager overschrijdt. Aan hem zijn ondergeschikt de staatspolitie gezagsdragers binnen zijn ressort. Aan den gewestelijken politiepresident is de marechaussee (gendarmerie) binnen tijn ressort ondergeschikt. Hij draagt ïorg voor de doelmatigheid van haar Organisatie overeenkomstig de door den •ecr.-gen. uitgevaardigde voorschriften on houdt toezicht op de uitoefening van haar dienst. Dit is van overeenkomstige toepassing ten aanzien van andere krachten, welke Jen gewestelijken politiepresident voor Bijzondere het plaatselijk gebied over- •Chrijdende taken ter beschikking staan. De gewestelijke politiepresident kan de Uitvoeringsorganen der politie van zijn ressort met taken buiten hun eigen be- Voegdheidsgebied belasten en beveelt hun gemeenschappelijk optreden. Territoriaal bevoegd zijn de gewestelijke Politiepresidenten: 1) te Rotterdam voor de provincies Zuid-Holland en Zeeland; 2) te Amsterdam voor de provincies Noord- Holland en Utrecht: 3) te Eindhoven voor <te.provincies Noord-Brabant en uimburg; U te Arnhem voor de provincies Overijsel Gelderland; 5) te Groningen voor de Provincies Groningen Friesland en Drente I De secr.-gen. heeft de opperste leiding *an alle bestuurs- en uitvoeringstaken der Politie. Aan hem zijn de staatspolitiege rsksdragers, die tevens gewestelijk politie l President zijn, ondergeschikt Hij is de *>ogste staatspolitie-instantie. .De staatspolitie, alsmede haar bureaux ^richtingen en eenheden worden ten aan- tien van de begrooting als een zelfstandig ®rganisatie-eenheid aangemerkt. De secr.-gen. en de gewestelijke politie- Presidenten- dragen er zorg voor, dat de hun ondergeschikte politieinstanties hun taak overeenkomstig de uitgevaardigde voorschriften en met inachtneming van het geldende recht uitvoeren. Zij kunnen de hun ondergeschikte instanti» opdrach ten geven. De burgemeesters zijn aan dit toezicht en aan zoodanige opdrachten slechts gebonden in hun hoedanigheid van politiegezagsdragers- Bevoegd ten opzichte van de beslissing ten aanzien van rechtsmiddelen, ingesteld tegen beschikkingen der politiegezagsdra gers zijn de gewestelijke politiepresiden ten. i Ten aanzien van rechtsmiddelen; inge steld tegen beschikkingen van de staats politiegezagsdragers in Rotterdam, Am sterdam, Eindhoven, Arnhem ec Gronin gen, ook voor zoover deze door hen in hun hoedanigheid van gewestelijke politiepre sidenten zijn uitgevaardigd, beslist de secretaris-generaal in jjoogste ressort. Wordt de aan de politiegezagsdragers opgedragen bestuurstaak in hoogste res sort niet door den secr.-gen. waargenomen dan beslissen ten aanzien van rechtsmid delen, ingesteld tegen de beschikkingen van de gewestelijke politiepresidenten, de voor deze bestuurstaak in hoogste ressort bevoegde instanties. Deze hebben in dit geval een recht om aan de lagere en mid delbare politie-instanties opdrachten te ge ven. De Nationale Jeugdstorm organiseert een beroepskadercursus in het kader- heem te Ommen. Hier worden de toe komstige leiders van de Nederlandsche jeugd gevormd. Zware eischen worden gesteld, zoowel lichamelijk als gees telijk. Op marsch. (Polygoan-Sagen). Telefoon 11» (zever, lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 u,ro ,2öuu Bijkant. Schev. Kelzerstr. 319, Tel. 550310| Fll.i Rljsw., Khntoorboekh. Leeuwendaal, Oranje). 3, Tel. 119*61 Voorb., Bcekh. H. E. O, Ruye, Heerenetr. 12*, Tel. 778038; N.V. Kantoorb, Th. J. de Konlng, Goudsbloem!. 3, Tel. 330263: Boekh. J. B. v. Beters jr„ Theresiastr. 108a, Tel. 77244*: Boekh. F. D. Couvée, v Hoytemastr. 66 Tel.721187 Het eerste blhek dat de Leider van de Nationaal Socialistische Beweging der Nederlanden. Mussert. na 13 Dece mber bracht, gold de tentoonstelling van de N.S.V. en den N.V.D. in den Dieren tuin te ’s-Gravenhage, Tijdens den rond gang over de tentoonstelling In het midden de Leider en rechts W. Heineke. Hauptdienststelleleiter Presse Propaganda und Werbing der N.S.V. (Polygoow-Zeylemalcer), Met Interesse kijken eenige inwoners van Tunis toe bij den arbeid van een Duitschen motor-ordonnans. (P.K. Wörner-Atl.-H.) Vrijstelling van bedrijfssluiting In aansluiting op het bericht inzake de verplichte sluiting van bedrijven tusschen Kerstmis en Nieuwjaar wordt thans medegedeeld, dat Zij. die werkzaam zijn in localiteiten, welke in verband met de evacuatie moeten worden ontruimd, dan wel worden betrokken, van de verplich ting tot sluiting zijn vrijgesteld. Behan gers, stoffeerders, electriciens e.d. kun nen hun werkzaamheden derhalve in deze löcaliteiten blijven uitvoeren. Nader wordt medegedeeld, dat de afd. geldwezen van het departement van Fi nanciën in twijfelgevallen beslist of een bedrijf behoort tot bank- of verzekerings bedrijven welke van den sluitingsplicht zijn uitgezonderd. Volgens de bestaande voorschriften mag. zooals bekend, in de hotels, restau rants, enz. geen vleesch worden geser veerd op Dinsdag en Vrijdag. Voor den tweeden Kerstdag en voor den Nieuw jaarsdag heeft de directeur van het Rijks, bureau voor het hotel-, café-, restaurant- en pensionbedrijf echter bepaald, dat op deze beide dagen, welke op een Vrijdag vallen, de voorschriften voor de „vleesch- looze” dogen niet gelden. Het is dus ge oorloofd op die dagen vleesch, vleeschwa- ren en dus ook wild en gevogelte. t« ver strekken. Voor het overige worden yoor de ko mende feestdagen geen wijzigingen in de bestaande voorschriften aangebracht. De maaltijden mogen dus ten hoogste omvat- ten, één voorgerecht (of ten hoogste zes kleine voorgerechten), soep, één gang met vleesch of vleeschwarep of visch of wild of gevogelte, toespijs en fruit (mits be reid of verwerkt).- Bioscoop- en In de groote gemeenten opgedragen aan staatsinstanties In het Verordeningenblad is opge nomen een verordening van den Rijks* commissaris, waarbij is vastgesteld een Verordening betreffende de organisatie der politie. i Maan: op 3,06 n.m.; 20 Dec, onder 6.12 v.m., op 3.36 n.m.; 21 Deo. onder 7,13 v.m., op «.12 n.m. 22 Dec. V.M Nachtdienst DOKTERS Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m No. 113058 i Ziekenfondsleden de Volharding J no. 116364; zg. Stadspatiënten no. «9 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst f Den Haag) No. 115995. iets van V., die met de Noorderzon met het schilderij was verdwenen. Tevens zouden, naar wij vernemen, een schilderij van Willem Maris en één van Simón Maris, verdwenen zijn. Deze schilderijen zouden aan dr. D. in commissie zijn ge- g&en. Het schilderij van Rembrandt is ver zekerd voor 150.000. De twee schilde rijen van de Marissen worden geschat op 4000 ƒ.5000. Bij*de onderhandelin- gen schijnt ten aanzien van het schilderij van Rembrandt een. bedrag van ƒ250.000 te zijn genoemd. De politie doet thans onderzoek naar de verblijfplaats- van V. Inmiddels is dr. D voor geheele andere feiten gearresteerd Hij bevindt zich te den Haag, doch is door de hBofdstedelijke politie nog niet over deze zaak gehoord. Het is echter wel waarschijnlijk, dat het HAAGSCHE PRIJS DEZER COURANT: Voor ‘s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. inet „Kikeriki’’, „De Nieuwste Mode’* „Kol Bijbl.’’ en Letterk Bijbl.’’ ƒ3.15, Fr. p. p. met Modebl. ƒ8.20 z Modebl ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p. p. 10 c. 7. X'W1

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1