1942. No. 18368. CIANO EN LAVAL BIJ DEN FüHRER Technisch Gilde bestaat 2 jaar VERDUISTEREN Maandag 21 December. 1 Weest zuinig met kolen, gas en electriciteit Sovjets verloren 164 pantserwagens Opslag winteraardappelen Kerstfeest De nieuwe Sovjet-aanvallen r jti- Mussert: Elk Europeesch volk dus ook Nederland zal die plaats verkrijgen in de volkerengemeenschap, welke het krachtens zijn prestaties zal verdienen Spaansch-Portugeesch blok gevormd v, 4.28 aar Strategische punten blijven in Duitsche handen Engelsche bombardementen Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20 i. ModeS? 3.M.' Bultenl. ƒ9.45. voor gewonde Duitsche soldaten Besprekingen in het hoofdkwartier UITREIKING DISTRIBUTIE. BESCHEIDEN „Een vreeselijk verbitterde moeder” Gemeenschappelijke belangen nam. tot 8.48 aar v.m. Britsche aanval op West-Duitschland Luchtgevechten boven Frankrijk Duitsch-Roepieensch succes tusschen Wolga en Don Keuringen voor de Waffen-S.S. en het Legioen Nederland geen menschenreservoir Overval op Birma COURANT Naar DvvnhJ Leeuwarden, ver- In het 0<$ten. Onder bescherming (P.K. Kraayvanger-O.-H.) Rede van Mussert i i zullen oprichten een aïdeeling ..Algemeene techniek”. fis voor Europa de strijd op leven en dood ontstaan. was het en dat Hitler ze ook niet Want Europa is heeft 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 Den Haag) No. 115995. M a a n i van een kapotgeschoten bolsjewistische tank, waar de Duitsche loopgraven langs loopen, _wordt het middageten zeide van plan te zijn in het N.A.F. te gebruikt. hebben belangrijke Oost-Engel- de en De Vijftien dooden en zes zwaar gewonden Door het klakkeloos uitwerpen van brisantbommen door een Engelsch vlieg tuig boven een plaats in het Oosten des lands is schade, ook glasschade, ontstaan aan woonhuizen der Nederlandsche bevol king. Bovendien werdén 15 burgers ge dood, 6 zwaar en verscheidene licht ge wond. Drie menschen worden voorts nog vermist vooruitbet. per 3 mnd. en Leticrk Bijbl D» Rijkscommissaris, Rijksminister Dr. Seyss Inquart bezocht gewonde Duit- Jche soldaten in een hospitaal en overhandigde bij deze gelegenheid ieder een Kerstgeschenk. (S.S. Bildberiehter Fritz-Stapf) Taletoon 116300 (zever, lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Bijkant, Schev. Kelzerstr. 319, Tel. 550310; Fll.: RljSW., Kanioorüookn. Leouwenoaai, üranjei. a, ibi, siaaoa; Voorb., Bcekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778035; N.V. Kantoorb, Th. J. de Konlng, Goudsbloem!. 3, Tel, m.M. <10 reg ƒ0.19. Elke m.M. m. 21 ct 0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct„ fr. Dienstaanb. ƒ0.38 Pers gevr. ƒ0.41 PRIJS DER ADVERT.i 1-11 m.M. (0 reg.) ƒ1.65. elke m.M. m tot 22 ZZ -i Halve oplaag, halve prijs. Reel. p. p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) 0.57, ƒ0.48 Adv. ..Br. bur. v. d. bl.” 10 c. meer De Führer heeft op 18 December in z(jn hoofdkwartier ontvangen den koninklijk Italiaanschen minister van Buiteniandsche Zaken, graaf Ciano, die rich met den chef van den Italiaanschen generalen staf, maarschalk Cavallero, voor een kort verblijf in Duitschland bevindt. Met afwijking van de bij den aanvang der winterbevoorrading voor aardappelen aan het publiek gegeven waarschuwing, om de machtigingen opslag aardappelen niet vóór ontvangst der aardappelen aan den kleinhandelaar af te geven, is thans bepaald, dat verbruikers de zich nog in hun bezit bevindende machtigingen uiter lijk 'Donderdag a.s. tegen ontvangstbewijs aan hun leverancier moeten ter hand stel len. De kleinhandelaren zullen op deze machtigingen hetzij nog voor Kerstmis, hetzij direct daarna, aardappelen afleve ren. den avond aanvaardde Laual de terugreis. Ook de Duitsch-Italiaansche besprekin gen hadden Zaterdag een einde ge nomen, doch de Italiaansche gasten bleven nog tot Zondagochtend in het hoofdkwar tier en brachten, alvorens te vertrekken, nog een bezoek aan den Führer. PRIJS DEZER COURANT: Voor *s-Gravenhage bij met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode" „Kol Bijbl. -- Morgen vindt de uitreiking van distibutiebescheiden plaats van 9.30—17 uur in gebouw’ Groot Hertoginnelaan en Alidastraat 5 (Loosd.). voor de letters T, U en Va t.m. Ve. Zware arbeid enz.: in gebouw Gouden- regenstraat 36 H tun. K. Hedenavond spreekt Ma# Blokzijl via den zender Hilversum I om 19.00 uur in zijn politiek weekpraatje ever het onder werp „Een vreeselijk verbitterde moe der”. Inlevering machtigingen bij kleinhande laar uiterlijk Donderdag a.8. De Rijkscommissaris aanwezig Gisteren is in een lazaret in Zuid-Lim- burg, waar gewonde Duitsche soldaten Worden verpleegd, Kerstfeest gevierd. De Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss Ibquart, en verscheidene functionarissen Van de partij waren tegenwoordig. De gewonden en zieken, die niet het bed be hoeven te houden, waren in een feestelijk Versierde zaal bijeengekomen, waar hun •en afwisselend programma wachtte. Na eenige toespraken richtte de Rijks- •ommissaris zich persoonlijk tot de ge wonde kameraden waarna hij hun ge- •chenken overhandigde. Vervolgens begaf <ir. Seyss Inquart zich naar de gewonden, die het bed moeten houden. Hij onder hield zich met ieder van hen afzonderlijk •n liet ook hier geschenken ronddeelen. Bij zijn afscheid wenschte hij allen nog maals een spoedige genezing toe De Spaansche nfinister van buiteniand sche zaken graaf Jordana heeft Zaterdag morgen een bezoek gebracht aan den Por- tugeeschen minister-president Salazar. In de woning van den premier voerden beide staatslieden vrij langdurige besprekingen, ’s Middags is graaf Jordana door den Por- tugeeschen president Carmona ontvangen. Tijdens een maaltijd in het historische paleis te Sintra hebben Jordana en Salazar redevoeringen gehouden, waarin voor de eerste maal tot uitdrukking kwam, dat Spanje en Portugal besloten hebben samen een Iberisch blok te vormen. Dit blok heeft, naar minister Jordana verklaarde, tot taak de gemeenschappelijke belangen der beide Iberische volken op uniforme wijze te vertegenwoordigen en te verdedi gen. Spanje en Portugal zullen gemeen schappelijk strijden voor de idealen, waar voor de strijders in den Spaanschen vrij heidsstrijd zich hebben gegeven. De anti communistische houding der beide landen was destijds evenals thans dezelfde en bin nen het Iberische blok zal de jeugd der beide landen gelegenheid vinden voor haar idealen te strijden. Ministerpresident Salazar’heeft o.a. ver klaard: Het bezoek van den Spaanschen minister van buiteniandsche zaken zal zeker van het grootste nut zijn. Een vóst punt van de Spaansche buiteniandsche po litiek is de duurzame vriendschap met Por tugal en de vorming van een peninsulair blok van wederzijdsche vriendschap en uit- wendigen vrede geweest. Ook na het uit breken van den oorlog heeft het schier eiland kalmte en goede verstandhouding bewaard. Echter is het onrechtvaardig Spanje en Portugal te willen beschuldigen van onverschilligheid ten aanzien van de toekomst van Europa. Het is geen egoïsme of onverschilligheid, dat het schiereiland verre van de oorlog is gebleven, doch slechts het bewustzijn van een hoogerèn plicht, dien Salazar „bewustzijn der hu maniteit” noemde. Deze denkwijze, die beide volken van het schiereiland gemeen hebben, vormtéén waardevollen politieken factor, niet slechts in dienst van Portugal en Spanje, doch ook voor de overige vol ken en den vrede tusschen deze. Zoo ver wante volken als Spanje én Portugal moe ten elkander steeds de hand reiken en niet den rug toedraaien. Een goede verstand houding en samenwerking, die onafhan kelijkheid en bijzonderheden van elk volk onaangetast laten, zullen rijke, voordee- len van materieelen aard en hét bewust zijn van het vervullen van een bescha- vingstaak met zich brengen. Toespraak van Franco Generaal Franco heeft een korte toe spraak gehouden bij het einde van den cursus aan de hoogere krijgsschool te Ma drid. Hij zeide. dat Spanje op grond van de militaire voorbereiding van het geheeld volk meester van den toèstand is en de toekomst rustig tegemoet kan zien. 21 Deo onder 7.13 v.m., op 4.12 n.m.; 22 Dec. onder 8.10 v.m., op 4.53 n.m V.M, Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiènten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Inzet van technici Vervolgens sprak ir. P. F. Heerema van de Ned. Oost-Compagnie over „de inzet van onze technici in het Oosten”. Na doel en streven van de N.O.C. in het kort te hebben afngegeven. zeide spr., dat wat de Nederlandsche deelneming aan de ontsluiting van grondgebieden in het Oosten betrof, zij vierledig is. n.l. de boe- reninzet. de handels-inzet, de ambachts- inzet en de industrie-inzet. Wat ónzen in- dustrie-inzet aangaat, merkte spr. op, dat daar mogelijkheden te over zijn. Een pro bleem van de eerste orde is het verkeers- vraagstuk. Spr. deelde mede, dat er is op. gericht de Ned. Oost-Reederij, welke door aankoop van groote en kleine schepen er toe kan bijdragen dat het probleem eeni- germate zal kunnen worden opgelost. Over 2 jaar zal de N.O. Reederij beschik ken over 2 moderne betonschepen. In Rusland liggen voor milliarden tonnen aan kolen en ertsen, terwijl het verder het rijkste olie-land ter wereld is. Kolossale projecten hadden de Russen op het oog o.m. om van Moskou een zeehaven te maken. Ook voor het Gilde bestaat er in het Oosten een groote inzetmogelijkheid. Het woord was vervolgens aan den Gil- deleider dr. ing. W A. Herweyer. Toen lyst Technisch Gilde twee jaren geleden werd opgericht, aldus spr., twijfelden velen aan zijn bestaansrecht, maar zoo langzamerhand is men nu toch wel tot hét inzicht gekomen, dat een nauw samen gaan van alle technici zonder te letten Britsche bommenwerpers hebben gis teravond enkele plaatsen in West-Duitsch land aangevallen. De uitgeworpen brisant- en brandbommen veroorzaakten enkele branden en ^chade aan gebouwen in woonwijken. De burgerbevolking leed ge ringe verliezen. Door den gecombineerden afweer van luchtdoelartillerie en nacht- jagers zijn 8 aanvallers neer geschoten, voor zoover thans bekend. Duitsche gevechtsvliegtuigen gisteravond een sche havenstad aan den mond van Humber met de zwaarste brisant- duizenden brandbommen bestookt Duitsche toestellen, die in verscheidene golven aanvielen, veroorzaakten vooral in de dockinstallaties en pakhuizen van het havengebied tal van branden. Alle Duit sche toestellen keerden van deze succes volle operaties terug Bij een poging om met formaties meer- motorige bommenwerpers, krachtig be schermd door jachtvliegtuigen, aanvallen te doen op verschillende plaatsen in Mid- den-Frankrijk, zijn door onmiddellijk op gestegen Duitsche jagers, naar het D.N.B verneemt, den 20sten December tijdens he vige luchtgevechten, volgens tot nu toe ontvangen berichten. 7 Britsche gevechts vliegtuigen neergeschoten. Verwacht mag worden, dat nog meer vijandelijke toestel len verloren gingen. Onder de neergescho ten vliegtuigen waren enkele viermotorige. Giro NO. 12500 Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel. 3, Tol. 119461 vwwvw.i wwmi. n, u, nuja, noeicua,,, iioujo, n.v, ixaiiiuv, u, v. uo rxuiiifiB, uuuuDuiuciiu, a, vl, 330263; Boekh. J. B. v. Beters Jr., Thereslastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F. D. Couvée, v- Hoytemastr. 66 Tel.721187 Met de opmerking, dat deze revolutie ook den ingenieurs en technici niet on opgemerkt voorbij gaat, leidde Mussert zijn rede in. Jaren geleden in 1922 onge veer, schreef spr. in het „U.D.” een arti kel over de techniek, gezien vanuit inge- nieursstandpunt, waarin de aanklacht werd weerlegd, dat de ingenieur met zijn techniek er toe zou bijdragen, dat heele volkeren zouden worden vernietigd. De ingenieurs brengen de techniek omhoog, zoo betoogde spr., de aanwending van die techniek is in de hand van anderen ge legen. De Europeesche techniek staat np, ver volgde Mussert, in dienst van den oorlog en dat is maargoed ook, want anders zou Rusland met zijn technische wals evenals destijds de Hunnen en de Turken dat deden, een aanslag op Europa plegen. Tweehonderd millioen half-Europeanen en half-Aziaten hebben de Europeesche tech niek geleerd om Europa zelf te overval len Deze techniek hebben zij geleerd in Duitschland, in Nederland en andere Europeesche landen, en 25 jaar lang heb ben zij in hun industrieën achter hooge muren de grootste oorlogsmachine ge maakt. welke Europa ooit te zien heeft gekregen. Rusland ziet Europa als een paradijs en terecht. De Volkenbond was er om ^Europa verdeeld en dus zwak te houder» en als er geen fascisme en nat - socialisme zouden zijn geweest, zou er eenvoudig geen Europa meer bestaan.. Tegelijkertijd met Rusland is Amerika op het Europeesche dak gevallen en zoo op verschil in rang, stand of graad van opleiding voor een vruchtdragende ont wikkeling van de Nederlandsche techniek een levensvoorwaarde is. Den leden van het Gilde kan men moei lijk verwijten, aldus spr. dat zij geen begrip voor de oorlogsnoodzaak hebben. Ten bate van het Europeesch geheel aan vaarden zij de consequenties van de Europeesche solidariteit Hoe krachtiger zij zich voor het winnen van dezen oor log inspannen des te gunstiger zal de po sitie van ons volk en daarmee de positie van onze industrie' worden Het is de allereerste taak van de Nederlandsche in genieurs om met inzet van alle krachten mee te werken aan een gemeenschappe lijke Europeesche overwinning. Direct daarna volgt de noodzaak de Nederland sche volkskracht op technisch en indus trieel gebied in stand te houden en de plicht ons volk van de allernoodzakelijk ste industrieele producten op het gebied van kleeding. voeding, woning, gezond heid en cultuur te voorzien. Nu het Gilde steunt op den wil tot op bouw van zeer vele Nederlandsche in genieurs en technici wordt met recht verwacht, dat spoedig een officieele er kenning van deze organisatie zal plaats hebben en dat het Gilde op de juiste wijze in de maatschappelijke orde zal worden ingeschakeld, zoodat zijn arbeid zich ten volle zal kunnen ontplooien. Overgaand op eenige actueele detailpunten uitte spr. den wensch, dat de kwestie van de be scherming van den ingenieurstitel op korten termijn definitief wordt geregeld. Spr. wees vervolgens op het belang yan een doelbewuste scholing van de technici en achtte ’t noodzakelijk dat nauwkeurig wordt onderzocht over welke vakkrachten Nederland eigenlijk beschikt, opdat deze vakkrachten zoo doeltreffend mogelijk kunnen worden verdeeld en de menschen kunnen worden ingezet op plaatsen waar zij zich het beste kunnen ontplooien. Tot slot van zijn rede gaf dr. Her- weijer een uitvoerig overzicht van de vele vraagstukken, die in verschillende hoofd- en vakafdeelingen van het Gilde het onderwerp van studie uitmaken. De Führer heeft met graaf Ciano en maarschalk Cavallero op 18 en 19 Dec. besprekingen gevoerd over alle kwesties der gemeenschappelijke oorlogvoering van Duitschland én Italië. Aan de politieke en militaire besprekingen bij den Führer namen deel de rijksmaarschalk Hermann Göring. de rijksminister van Buiteniand sche Zaken von Ribbentrop en de chef van het Opperbevel van de Weermacht, generaal-veldmaarschalk Keitel. De samenkomst in het hoofdkwartier van den Führer stond in het teeken van den vastberaden wil der Asmogendheden, alle krachten in te spannen voor het be halen van de eindoverwinning. In alle besproken vraagstukken werd de vol komen overeenstemming der opvattingen geconstateerd. De hechte vriendschap en «rapenbroederschap tusschen den Führer en den Duce en usschen hun beider vol keren verleenden aan de besprekingen met graaf Ciano en maarschalk Cavallero. zooals steeds het karakter van bijzondere hartelijkheid. Voor het bezoek aan het hoofdkwartier van den Führer waren graaf Ciano en maarschalk Cavallero vergezeld door den koninklijk Italiaanschen ambassadeur te Berlijn, Tino Alfieri, den Duitschen am- I bassadeur te Rome, von Mackensen. als mede door politieke medewerkers van graaf Ciano en door officieren van het Italiaansche leger, de luchtmacht en de marine. Het onderhoud met Lava! De Führer heeft op 19 December in zijn I boofdkwartier in tegenwoordigheid van den Italiaanschen minister van Buiten- j Jandsche Zaken, graaf Ciano, van den Rijksmaarschalk Hermann Goring en van den Rijksminister van Buiteniandsche Zaken von Ribbentrop, den Franschen f tegeeringschef Pierre Laval ontvangen, voor een langdurig onderhoud over de tegenwoordige vraagstukken van Frank rijk. Het verloop van de politieke en militaire besprekingen Het D.N.B. verneemt omtrent het bezoek van minister Ciano, aan het hoofdkwartier van den Führer, dat de Italiaansche gas ten Vrijdagmiddag in het hoofdkwartier ^■kwamen. Onmiddellijk daarna had een WSte bespreking plaats tusschen de Ita- ’MBansche en Duitsche ministers van bui- •nlandsche zaken en een gedachtewisse ling van maarschalk Cavallero met den «hef van het opperbevel der weermacht, ■generaal-veldmaarschalk Keitel. In aan- ISuiting op de eerste besprekingen ont- ving de Führer de Italiaansche gasten in aanwezigheid van rijksmaarschalk Göring. In den loop van Vrijdag en Zaterdag had den verdere besprekingen van politieken en militairen aard plaats, waaraan ook werd deelgenomen door de vergezellende t ambtenaren en officieren van beide zijden De ongedwongen besprekingen werden Zaterdagmiddag onderbroken, toen de I Fransche minister-president Laval in het hoofdkwartier aankwam. De Fransche minister-president was ver gezeld van den secretaris-generaal van het ‘Fransche ministerie van buiteniandsche „taken, ambassadeur Rochat, en den Fran- Khen minister van handel, Bichelonne. Ook de Duitsche ambassadeur Abetz was met den extra-trein van Laval meegeko men. Laval werd na zijn aankomst door den Duitschen minister van buiteniand sche taken ontvangen, die hem naar den Führer bracht, waar minister Ciano en Rijksmaarschalk Göring eveneens aanwe zig waren. Na afloop der bèsprekingen bood minister von Ribbentrop Laval een maaltijd in kleinen kring aan en. laat in BIJ onze vrijwilligers. De mannen kunnen het best met de bevolking vin den zelfs de sokken worden gestopt. (Orbis-Holland) Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het Legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoe gen, ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op geves tigd en wel speciaal voor hen, die er be zwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mo gelijkheid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven/ Tijdens de keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Ger- maansche-SS in Nederland willen toe treden. 4-l-’43 9.00 uur Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk 15.00 uur Tilburg, Lange Schij straat 66. Hierop gaf Mussert aan hoe thans reeds de continenten worden gevormd. Amerika, Japan met zijn groot-Aziatische ruimte, Europa. Moet nu Nederland in dat nieuwe Europa zijn eigenaardigheden opgeven Neen, want dat zou dwaasheid zijn, verarming beteekenen WatWij heb ben te doen, is zoo sterk mogelijk te wor den, om straks in het nieuwe Europa zooveel mogelijk te geven. De boerenoorlog was eenerzijds voor Engeland het hoogtepunt, anderzijds het begin van het verval. ,,7~-v- tot zichzelve gekeerd en Engeland afgedaan. Nederland zal blijven het venster aan de Westzijde en hier willen wij blijven wonen en werken. Gaarne willen wij ons aandeel leveren in het Oosten, als ons die taak wordt opgedragen, maar men moet Nederland niet zien als een menschen- reservoir, waaruit men naar willekeur zou kunnen putten. Evengoed als er Nederlanders werkten in Rio de Janeiro of aan het Suez-kanaal, zoo kunnen Ne derlanders ook hun krachten geven aan de werkzaamheden in het Oosten, doch het mag nooit een menschenverstrooiïng over Europa worden! (Daverend applaus). In 1830 waren er 2| millioen Nederlan ders, in 1900 vijf millioen en thans ruim negen millioen. Ik ben echter van mea ning, aldus spr., dat er nog altijd te wei nig Nederlanders in Europa zijn en zeker te weinig Nederlandsche soldaten. Voor de verdediging van Europa zullen hon derdduizenden soldaten noodig zijn. En geland mag dan zeggen, dat ik die aan Hitler heb aangeboden, de werkelijkheid is, dat ik er niet over beschik maar waar wil hebben. Een gezond volk opbóuwen is geen klei nigheid en de technici zullerf er hun aan deel ten volle in hebben. Europa bewoon baar maken voor de Europeanen, dat is het doel. Mussert besloot zijn rede met er op te wijzen, dat in de toekomst vooral de industrie en het verkeer een groote rol' zullen gaan spelen. Ons vertrouwen in die toekomst is onbeperkt. Ons volk zal niet ten gronde gaan, omdat de goede eigen schappen nog «steeds aanwezig zijn. De Nederlandsche technici moeten een drachtig samenwerken en tezamen hun krachten inzetten voor de verheffing van ons volk. Met den wensch, dat het ’t Gilde in 1943 goed zal gaan, beëindigde de Leider zijn rede. Met het zingen van het zesde couplet van het Wilhelmus werd de bijeenkomst gesloten. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER. 20 December. (D.N.B.) Het Opper bevel van de Weermacht deelt mede In den Tereksector herhaalde de vijand zijn ver geef sche aanvallen. Tusschen Wolga en Don bezetten Duitsche pantser divisies in samenwerking met Roemeen- sche troepen bij een aanval op den zich hardnekkig verdedigenden vijand een be langrijken riviersector. Krachtige vijan delijke aanvallen in het gebied van Sta lingrad en in de groote bocht van den Don werden na verbitterde gevechten, deels in den tegenaanval, afgeslagen. Bij deze gevechten verloren de Sovjettroepen 164 pantserwagens. Afdeelingen gevechts- vliegers voor den strijd op korten afstand opereerden tegen vijandelijke reserves, artilleriestellingen en concentraties van pantserwagens. Aan het Donfront leveren Duitsche en Italiaansche troepen nog steeds zware afweergevechten tegen sterke Sovjet- infanterie en gepantserde strijdkrachten. Afdeelingen van leger en luchtmacht hebben wederom 20 pantserwagens ver nield. In den Zuidelijken sector werden 26 sovjetvliegtuigen neergeschoten.; 5 eigen vliegtuigen gingen verloren. In den Centralen sector werden gereed staande vijandelijke troepen door de artil lerie verstrooid. Ten Westen van Toro- pez heeft een Duitsche gevechtsgroep, in weerwil van heftigen tegenstand, ver scheidene bolsjewistische stellingen stor menderhand genomen Vijandelijke aan vallen op een hardnekkig verdedigd Duitsch steunpunt mislukten met een ver. lies van 10 pantserwagens. In den Noordelijken sector brachten Duitsche stormtroepen geslaagde operaties ten uitvoer. Een vrij zwakke ingesloten vijandelijke gevechtsgroep werd vernie tigd. In Libye en Tunis bedrijvigheid van verkenningsafdeelingen aan weerskanten. Voor de kust van Cyrenaica hebben Duit sche gevechtsvliegers 2 vrij groote vijan delijke koopvaardijschepen zoo zwaar be schadigd, dat de schepen verloren geacht moeten worden. Des nachts wetd de ha ven Benghasi opnieuw gebombardeerd. In Tunis zetten afdeelingen der luchtmacht de operaties tegen vijandelijke afdeelin gen, artilleriestellingen en ravitailleerings. kampen voort. Op 18 December heeft een Duitsche duikboot ten Westen van Oran ben Britschen torpedojager tot zinken ge bracht Bij een aanval over het Kanaal hebben snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen tref fers geplaatst bp belangrijke fabrieksin- stallaties aan de kust. Bij een luchtge vecht werd een Britsch vliegtuig neerge schoten, een Duitsch toestel wordt ver mist. Bij de gevechten in de groote bocht van den Don heeft zich de He gepantserde divisie onder bevel van generaal-majoor Balck bijzonder onderscheiden. Als Europa verliest, ziet het er voor ons, nat.-socialisten slecht ujt, maar niet minder voor alle anderen, die nu nog dank zij het nat.-socialisme hun leven kunnen leven. Het communisme zal alles vernietigen. Wint Europa, zullen wij dan een over- heerschend Duitschland krijgen met vazalstaten zoo vroeg Mussert zich af. Nee, laten wij deze gedachte eens en voor al uitroeienOp 10 December van dit jaar heeft Adolf Hitler tegen Mussert gezegd, dat dat van hem niet te wachten is I (Langdurig applaus). Vertrouwen aan beide,zijden zal er zijn en al zal het nieuwe Europa door Hitler en Mussolini worden geleid, elk Euro peesch volk, dus ook Nederland, zal die plaats verkrijgen in de volkerengemeen schap, welke hef krachtens zijn prestaties zal verdienen. In het N.V.-Huis te Utrecht is op plech. tige wijze het tweejarig bestaan van het Technisch Gilde herdacht. Nadat in de ochtenduren eenige sectie-vergaderingen waren gehouden, kwamen in den middag eenige honderden technici bijeen in de groote schouwburgzaal. Met een krachtig „Hou Zee” werd Mus sert bij zijn binnentreden begroet, waarna de secr.-penningmeester van het Gilde, de heer J. M. Figee, een kort openingswoord sprak In het bijzonder verwelkomde spr. deq Leider en Major dr. Beek, den leider van de Technische Noodhulp. Met de mededeeling, dat het Gilde was gegroeid tot 1700 leden, besloot spr. zijn inleiding. Rede van Woudenberg De eerste spreker was H. J. Wouden berg, leider van het Ned. Arbeidsfront, die ervan gewaagde, dat het Gilde samen met het N.A.F. op de bres moet staan voor de verheffing van onze volkskracht en volkswelvaart, want de waarde en de beteekenis van een volk worden mede be paald door het technisch kunnen van een volk. Het Nederlandsche bedrijfsleven moet zijn eigen leven kunnen hebben en bemoeienis van buiten af is zeer onge- wenscht. Het leidersbeginsel moet >n de bedrijven worden doorgevoerd en aan den opbouw van de ware werkgemeenschap kan het Gilde zeer veel bijdragen. Spr. 5- l-’43 Q.00 uur Roermond N.S.D A P., Swalmerstraat 61 15.00 uur den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 6- l-’4.3 9.00 uurArnhem Weverstraat 16b 15.00 uur Hengelo, Deutsches Haus. 7- 1-’43 9.00 uur Zwolle, Hotel Peters, Markt; 15.00 uur: Assen, Frieslandkazerne, Vaart Zuidzijde. 8- l-’43 9.00 uur: Groningen Concerthuis, Poelestraat14.00 uur .Huize Schaaf, Breedstraat; 9- l-’43 9.00 uur: Amstérdam, school lepenweg 13. 10- l-’43 10.00 uur Utrecht, Wehrmacht- heim. Mariaplaats. 11- l-’43 10.00 uur: Amersfoort, dienst gebouw. Leusderweg. 12- l-’43 10.00 uur den Haag, Café den Hout, Bezuidenhoutscheweg. HAAGSCHE 4 S.P.T. meldt uit BerlijnHet Sovjet- offensief in den centralen Donsector dat blijkbaar in strategisch verband staat met de gevechten in het Oostelijk deel van den Donboog, heeft gedurende de laatste 24 uur niets aan hevigheid inge boet. aldus wordt hedenmorgen van wel ingelichte militaire zijde te Berlijn ver klaard. De Sovjets ondernemen nog steeds sterk geconcentreerde pantseraanvallen tegen de stellingen, die door de Duitsch Italiaansche en Roemeensche divisies worden verdedigd. Niettegenstaande de hevigheid dézer aanvallen gelukte het hun slechts op enkele punten plaatselijke successen te boeken. De geweldige over- winningsberichten. die de Sovjets over dezen sector hebben uitgegeven, worden in Berlijn als onjuist béschouwd Waar de Duitsche frontlijn een ander verloop heeft als voor eenige dagen, is dit slechts een gevolg van frontverkortingen, die de Duitsche legerleiding heeft doen uitvoeren om over een betere verdedi- gingsmogelijkheid te kunnen beschikken, zooals van deskundige zijde te Berlijn wordt verklaard S.P.T. meldt, is te New-Delhi Zaterdagavond officieel bekend gemaakt, dat Britsche troepen in de laatste dagen Westelijk Birma zijn binnengetrokken. De Japansche troepen zouden zich uit Maun-Daw-Bothidaung en uit de aan grenzende gebieden tot Rakan hebben teruggetrokken. Voorts heeft de Britsche luchtmacht aanvallen gedaan op het door de Japansche troepen bezette dorp Rathe- daung. In het hoofdkwartier van generaal Wa- vell wordt verklaard, dat het hier niet „om offensieve operaties op groote schaal gaat. De gevechtsactiviteit is wel iswaar toegenomen, doch van groote sla gen is nog geen sprake Fransche officieren te Algiers terechtgesteld Naar uit Algiers wordt gemeld, zijn al daar Zaterdag op bevel van den bevoeg den Amerikaanschen bevelhebber 6 Fran sche officieren, te weten 3 kapiteins, een le en twee 2e luitenant-- -vegens spion- nage standrechtelijk doodgeschoten, daar deze officieren den eed van trouw aan Darlan hebben geweigerd. „Letterk. Bijbl. lij postkant tegen de geld, goedgek abonn.pr. Af», nr. Sc., tr. p. p. 10c.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1