I No. 18369. Dinsdag 22 December. 1942. VERDUISTEREN bonnen De nieuwe Afweerslag aan den Don duurt voort War41 I wHSÈ HL München aangevallen 01 Het Pandhuiswezen Pandhuiswet dient gewijzigd Engelsch offensief tegen Akyab O' Verkeerde praktijken van particuliere instellingen Sovjets verloren in 10 dagen 404 tanks Koffiesurrogaat as* De luisterbijdrage blijft 12 gulden Paal en perk gesteld aan het verpanden van stamkaarten in onze stad Vergoeding huurwaarde van bij evacuatie verlaten woning v. 4.29 nar nam. tot 8.49 aar v.m. Keuringen voor de Waffen-S.S. en het Legioen -f - Werkdienst Holland opgericht Aardbeving in AnatoÜë Weest zuinig met kolen^gas en electriciteit Frankrijk en de As De Sovjet-doorbraak aan het Donfront A N.P.-correspondent Nederland en de Oekraine Rommel trekt terug op nieuwe stellingen Economische dienst van de politie heeft euvel vrijwel onder de knie Aanmeldingsplicht voor werkloozen Weekrantsoenen Vierweekrantsoenen F* SOW/FTUME a I HAAGSCHE COURANT Berlijn De Weermacht de school uur: (Polygoon-Meyer) in te stoken. De paarden gaan vaak tot deA buik in het water. Voorts geeft bon 473 van 27 Decem ber tot en met 20 Februari recht op 250 gram koffiesurrogaat. verloop winter De heeft verd. Bij onze vrijwilligers. Sport maakt ben belangrijk deel uit van de opleiding. (Orbis-Holland) Pudding Kaas Bloem Rijst Cacao Chocolade Suikerwerk Havermout 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 f 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 J ZIEKEN VERVOER Den Haag) No. 115995. WWW WW bonnen 463 464 Suiker Jam of Muisjes Gort 125 gram Gort 100 gram 100 gram 70 gram 500 gram 150 gram 100 gram 100 gram 125 gram De persdienst Van de P.T.T. deelt mede, dat de luisterbijdrage voor het iaar 1943 ongewijzigd vastgestUd is op f 12. In het Oosten. Ontelbare bergriviertjes en beken moeten worden overge- stoken. De paarden gaan vaak tot den buik in het water. (P.K. Maier-O.-.H.) I Een heel oud gebruik is het brood- vehten met de kriel”, een venters- mand. welke nog in enkele dorpen van West-Friesland in eere wordt gehouden. Vóór pl.m. 75 jaar werd deze mand algemeen gebruiktnu echter treft men „de kriel" nog slechts bij de oudere bakkersgencraties aan. (Polygoon-Kuiper} Binnenlandsché' Zaken wordt de aandachtT definitie valt niet alleen de gevestigd op een wijziging inzake vergoe ding huurwaarde aan geëvacueerden, Aie hun woningen moeten verlaten. De oor spronkelijk getroffen regeling hield in, dat deze vergoeding over een jaar berekend niet meet mocht bedragen dan viermaal het belastingvrije maximum genoèmd iri artikel 12 van de wet op de personeele belasting 1898 Thans is deze beperkende bepaling vervallen, zoodat voortaan steeds de volledige huurwaarde vergoed wordt. Deze nieuwe regeling wordt geacht met ingang van 1 December 1942 in werking te zijn getreden. Van de zijde van het departement van Maan: 22 Deo. onder 8.10 v.m., op 4.53 n.m. V.M.; 23 Deo. onder 9 u v.m., op 5.41 n.m. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zr. Stadspatiënten no. 49 (Ziekendienst Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het Legioen'zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoegen, ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op geves tigd en wel speciaal voor hen,- die er be zwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mo gelijkheid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blij ven. Tijdens de keuringen voor de Waf- fen-SS en het Legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche- SS in Nederland willen toetreden. 4-l-’4.3 9.00 uur: Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk; 15.00 uur: Tilburg. Lange Schijstraat 66. voor de particuliere pandhuizen, de „lom merd”, zooals zij in den volksmond hee- ten, die in onze groote steden nog zeer veel voorkomen Meestal zijn ze onderge bracht in vervallen krotten, waarin ach ter getraliede loketten, de pandjesbazen zitten, als spinnen in hun web. Het zijn alle woekerinstellingen, die parasiteeren op de armsten der armen en die hun klan ten meedoogenloos villen. Zij eischen ge middeld 60 procent' rente en de beleende ring, waarvoor de Stadsbank van leening 2 kwartjes rente per half jaar vraagt, brengt hier meer dan een rijksdaalder op! Deze particuliere woekerinstellingen heb ben veel meer klandizie dan de overheids instellingen, doordat zij veel hoogere voor, schotten geven, in de hoop, dat de be- leener het voorwerp niet zal kunnen of willen in wisselen. Twijfelt hij echter hier aan. dan geeft hij zoo weinig rrtogelijk, er op speculeerend. er bij lateren verkoop zooveel mogelijk op te verdienen. Zij le ven van den nood en de ellende van ande ren en dienen daarom zoo spoedig mogelijk te verdwijnen. Zij hebben bovendien geen enkele reden van bestaan, want de ge meentelijke banken kunnen in de behoefte ruimschoots voorzien. De Stadsbank van Leening te Amsterdam, die verschillende filialen heeft, verstrekte in 1940 nog 2 mih. lioen gulden aan voorschotten, waarvoor een gemiddelde rente van 12.5 pCt. werd gevraagd.' Bovendien heeft deze bank, op voorbeeld van Leiden, een spaarsysteem ingevoerd, waardoor het mogelijk is. het beleende pand b.v. binnen een half jaar bij stukjes en beetjes terug te betalen. Het is niet voor den Haag, dat wij hier pleiten- voor een wijziging van de Pand huiswet, want reeds in 1913 is aan eiken wantoestand hier ter stede op dit gebied voor goed een einde gemaakt door een verordening uit te vaardigen, waarbij de particuliere pandhuizen werden opgehe ven. Elders in den lande echter zijn, zooals reeds betoogd, de toestanden zoo, dat zij dringend verbetering behoeven. tische prijzen. Van - teruggeven meestal niets, omdat de vrouw dikwijls niet in staat is de pandsom te betalen. Gevolg: armoede in het gezin, dat in den zwarten handel wordt gedreven en van kwaad tot erger vervalt. Er zijn lieden, dit in dit beleenen een bestaan hebben gevonden. De distributie bescheiden, welke zij op de kaarten ver krijgen, worden a f50 per stel verkocht en een eenvoudig rekensommetje leert, wat de inkomsten van deze heeren zijn, wanneer ze de beschikking krijgen over 10 a 15 stamkaarten. De wetenschap, dat de slachtoffers ook strafbaar zijn en dus geen aangifte durven doen, doet bij de pandnemers een gevoél van betrekkelijke veiligheid aanwezig zijn. Pas wanneer wie gedupeerden zoodanig in de knel geraken, dat zij geen uitweg meer zien, stappen zij naar de politie. Onverbiddelijk heeft de E.D. sinds eeni- gen tijd den strijd aangebonden tegen deze parasieten der samenleving, met als resultaat, dat het kwaad vrijwel onder de knie is. De strafmaat welke voor de pand nemers geldt, is verhoogd. Men kan er ze ker van zijn, dat de Economische dienst niet z$l rusten, voordat den Haag van deze leenmannen geheel en el bevrijd zal zijn. En men is al aardig op weg! Clandestiene handel verdween van de straat. strijd tegen de bonnenhandelaars eveneens goede resultaten opgele- De handelaars zijn vrijwel van de straten verdwenen. Weliswaar hebben de heeren hun arbeidsveld verlegd naar café’s, doch door da talrijke razzia’s' is voor hen de clandestiene handel bemoei lijkt. De bonnenvervalsching heeft nu de bijzondere aandacht van den E.D Dè be drijven daarvan gaan in sommige gevallen uiterst geraffineerd te werk, maar de ar restatie met alle gevolgen van dien, heb ben er bij de vervalschers wel den schrik ingebracht. Wij moeten ons beperken tot slechts enkele onderdeelen van het arbeids veld, waarop de E.D werkzaam is Van overwegend belang is, dat de Haag- sche burgerij weet door deze afdeeling van de politie, beschermd te worden tegen een desorganisatie van het distributiestel sel. Men weet heel goed bij de betrokken instantie, dat nog heel wat ongerechtig heid bestaat en dat de euvelen van den clandestienen handel enz. nog verre van totaal zijn uitgeroeid, doch met gerecht- vaardigden trots kan men er op wijzen, dat het aantal delicten in den Haag, in verge lijking met de andere groote gemeenten in ons land, allerminst schrikbarend is te noemen. De Britsche nieuwsdienst meldt dat generaal Wavell het offensief tegen Bir ma heeft ingezet met het doel, Akyab te veroveren De operaties blijven voorloo- pig beperkt tot de bezetting van het niemandsland tusschen de Britsche en de Japansche linies. De voorhoede van Wavell staat, aldus de nieuwsdienst, op 90 kilometer van Akyab Er hebben zich nog geen botsingen met de Japanners voorgedaan 5- l-’43 9.00 uur: Roermond N.S.D.A.P., Swalmerstraat 61; 15.00 uur: den Bosch» Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 6- l-’43 9.00 uur: Arnhem Weverstraat 16b; 15.00 uur: Hengelo. Deutsches Haus. 7- l-’43 9 00 uur: Zwolle, Hotel Peters, Markt; 15.00 uur: Assen. Frieslandkazerne, Vaart Zuidzijde 8- l-’43 9.00 uur: Groningen Concerthuis, Poelestraat; 14.00 uur: Leeuwarden, OUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER 22 December. (D N B Het Opperbevel van maakt bekend: Duitsche troepen wierpen aan het Te- rekfront den aanvallenden vijand in een tegenaanval terug. In Stalingrad trachtte de vijand, over de Wolga heen aanvallend voet aan land te zetten. Hij werd in ver bitterde gevechten van man tegen man af geslagen. De afweerslag aan den middenloop van den Oen duurt met onverminderde hevig heid voort. Duitsche divisies en gevechts groepen boden hardnekkig verzet aan de voortdurende vijandelijke aanvallen en brachten den bolsjewieken in samenwer king met de luchtmacht zware verliezen too. Alleen in den sector van 2 Duitsche pinfseroorpsen werden in de afgeloopen ff dagen 404 bolsjewistische tanks vernie tigd. Aan het overige front van den Don en in het gebied van Soesjinitsji vernielden Duitsche en Hongaarsche stormtroepen ge- vechtsstellingen en kazematten van den vijand en keerden met gevangenen en buit terug. Afzonderlijke vijandelijke aanvallen werden afgeslagen. Plaatselijke aanvallen van de Duitsche troepen in het gebied rondom Toropez leidden tot aanzienlijke verbeteringen van onze stellingen. Bij een nachtelijken aanval op Bengbasi werden haveninstallaties en ligplaatsen van schepen door bommen van zwaar ka liber getroffen. Op zee werd een torpedo boot beschadigd. In Tunis werden vijandelijke aanvallen ifgcslagen. Spoorwegtransporten en ge motoriseerde colonnes in Algerie en op Tunesisch gebied werden met bommen en boordwapens bestookt. Gevechtsvliegtuigen vielen ten Oosten van Algiers een vijandelijk convooi aan en beschadigden 3 groote koopvaardijsche pen zwaar. Duitsche duikbooten brachten in het zeegebied van Oran van een con vooi een transportschip van 12.000 brt tot zinken en torpedeerden een groot pas sagiersschip. Britsche bommenwerpers vlogen in den nacht van 21 op 22 December boven Zuid- Duitschland Een gering aantal brand- en brisantbommen werd boven het gebied wi München neergeworpen. Hier werd ia. een ziekenhuis getroffen, de bevol- leed verliezen. Nachtjagers en lucht- Welartillario schoten volgens de tot dus- |r ontvangen rapporten 10 vliegtuigen ■er. PRIJS DEZEH COURANT: Voor ‘s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mud. met „Kikeriki'„De Nieuwste Mode” „Kol. Bijbl.” en Letterk Bijbl.’' ƒ3.18, Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20 z Modebl 3.96. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek abonn.pr Afz ra. 6 e„ fr. p. p. 10 c. Het is een publiek geheim, dat er op het gebied van het pandhuisWezen nog wel een en ander mankeert. In den loop der jaren hebben de talrijke processen tegen leenvrouwen en dergelijke hiervan het duidelijke bewijs gegeven. Het ligt voorts voor de hand, dak juist in dezen tijd de pandhuiswoeker een periode van hoogconjunctuur meemaakt en dat velen zich helaas niet ontzien, zich ten koste vaak van de armsten der armen te ver rijken en voor dit doel ook zelfs distri- butie-bescheiden als pand aanvaarden. In het particuliere pandl\uiswezen heer- 4<chen welhaast middeleeuwsche toestan den. die dringend verbetering behoeven. De Pandhuiswet van 1910. hoe goed be doeld ook heeft excessen op dit gebied niet kunnen voorkomen. Toch heeft de toenmalige wetgever zich rekenschap ge geven van de véle mogelijkheden van ontduiking». welke een wettelijke regeling op dit gebied schept. Vandaar, dat in de omschrijving van het begrip ..banken van leening” werd verstaan alle inrich tingen, waar gewoonte "wordt gemaakt van het in ontvangst nemen van roetende zaken tegen afgjfte van geld en het weder afgeven van die zaken tegen ontvangst van geld of andere roerende zaken aan houders van bij de ontvangst van de roe rende zakeri afgegeven geschreven of an dere stukken of andere voorwerpen. In de Memorie van Toelichting tot deze wet werd voorts gezegd, dat het particu lier beleenbedrijf niet alleen in beleen banken wordt uitgeoefend maar ook in inrichtingen die zich verschuilen achter den naam van huizen van verkoop met recht van wederinkoop. Dergelijk schuil gaan achter een naam, aldus de M v* T., zou steeds mogelijk zijn en na invoering van een wettelijke regeling ongetwijfeld ook voorkomen. indiei\ de wet een op formeele criteria gegronde definitie van het bedrijf gaf. Het begrip „bank van leening” is daarom gegrondvest op de materieele essentialia van het be drijf. Die essentialia zijn in ontvangst nemen van een roerende zaak tegen af gifte van geld, welke zaak bewaard Wordt om later weer te worden afge geven tegen betaling van het verschul digde geld aan hem, die haar voor de eerste maal afgaf of diens plaatsvervan ger of te worden verkocht. Onder deze bank van leening, maar ook het huis van verkoop met recht van weder-inkoop en iedere andere inrichting, waar gewoonte wordt gemaakt van het aannemen van onroe rende zaken tegen afgifte van geld met dien verstande, dat zij, die de zaken af geven in welken vorm ook de kans be houden, die ztfak terug te bekomen. Dat dit desnoods in een gewone opkoopers- zaak ook kan gebeuren, ligt voor de hand. Aldus de M. v. T. In de wet zelf wordt t.a.v de particuliere banken van leening bepaald dat zij niet mogen worden ge houden dan na goedkeuring van B en W., welke goedkeuring alleen geweigerd wordt, indien te duchten is. dat de bank niet in overeenstemming met de bepa lingen van deze wet of van plaatselijke verordeningen zal worden gehouden of overigens misbruiken ten nadeele van de beleeners zijn te duchten en de locall- teiten, waarin de bank zal worden ge houden, niet voldoen aan eischen, daar voor bij plaatselijke verordening ge steld. Men ziet de voorwaarden, waarop de toelating wordt verleend, zijn vrij soepel. In de M. v. T. werd opgemerkt, dat veel, zoo niet alles, aan het inzicht van de gemeentebesturen moet worden over gelaten. Wat hiervan terecht is gekomen, heeft de ervaring ons inmiddels geleerd. De huidige woekerpraktijken in de Am. sterdamsche Jordaan, die een wel zeer* stuitend karakter hebben, laten er geen twijfel over, dat de Pandhuiswet dringend wijziging behoeft. Dit is vooral noodig De A N.P.-correspondent te 1- meldt: Met betrekking tot de door het Op perbevel van de Weermacht toegegeven doorbraak van Sovjet-pantserstrijdkrach- ten aan het Midden-Donfront verklaren Duitsche militaire kringen hun oordeel nog eenigen tijd te willen opschorten. Het bols jewistische herfstoffensief, aldus deze krin gen, is in den sector Kalinin-Toropez tot staan gebracht en. daar geen enkel doel is bereikt, als mislukt te beschouwen. Evenmin zijn in het gebied van Stalingrad operatieve doelen bereikt; op vele plaat sen zijn de Duitsche en verbonden troepen zelfs tot een tegenoffensief overgegaan. Van Sovjetzijde heeft men het thans voor de derde maal op een andere plaats ge probeerd, n.l. aan den Midden-Don. Inder daad zijn bolsjewistische pantserwagens de verdedigingslinie binnengedrongen, doch de ervaring heeft geleerd, dat dit Het A N P. meldt uit Berlijn Met een stamkapitaal van 1 millioen karbowanzé is onder den firmanaam Werkdienst Hol land GMBH, met zetel te Rowno, een onderneming opgericht, welke zich de verzorging van alle in de Oekraine werk zame Nederlanders ten doel stelt. Verder de inschakeling van Nederlanders en Nederlandsche firma’s in de Oekraine en tenslotte de medewerking bij de over plaatsing der bedrijven van Nederland* *che firma’s naar het Oosten. Telefoon liwuu «ever, lijnen) BUKAllAUX: WAGENSTRAAT 35-37 u,ro No- ,ÏÖUU Bijkant. Schev. Kelzerstr. 318, Tal. 550310; Fll.i Rljsw., Kantoorboekh. Leeuwendeel, Oranjal. 3, Tal. 119461 Voorb., Bcekh. H. E. O. Ruyt, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloem!. 3. Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Saters jr., Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F. D. Couvéa, v Hoytemastr. 66 Tel.721187 Het gebied van Erba-Tokat-Nikdat Noord-Anatolië is door een ernstige aard beving geteisterd. Volgens de eerste be richten zouden daarbij 600 personen ge dood en verscheidene honderden gewond zijn. In Erba ontstonden groote branden, die' gisteravond nog niet gebluscht waren, ondanks de hulp van brandweer uit de omgeving. Erba is het centrum van een tabaksgebied en het is te verwachten, dat verscheidene millioenen kilogrammen van den opgeslagen oogst verbrand zijn. Drie jaar geleden is dezelfde streek eveneens om dezen tijd van het jaar ern stig getroffen door de groote aardbeving van Ersindsjan die 40.000 menschen het leven heeft gekost 465 470 472 460 tjn. 462 466 t.m. 469 4-02 3-01, 4-01 01 02, 03 471 omtrent den afloop van den strijd nog niets zegt, zoodat men zich vooralsnog van Duitsche zijde zeer terughoudend toont. Berlijn's commentaar S.P.T. meldt uit Berlijn De terughou ding in de beantwoording van vragen, die aan officieele Duitsche militaire be richtgevers zijn gesteld, houdt zeker ver band met de ongewone formuleering van het Weermachtbericht van gisteren over hét verloop van dén afweerslag aan den Midden-Donsector. Van Duitsche zijde wordt erkend, en ook in het officieele bericht uitgespro ken, dat de Sovjets er in zijn geslaagd, na hevige aanvallen van eenige dagen, in het afweerfront der Duitsche- en verbon den troepen door te dringen. Deze penetratie van de Duitsche en Italiaansche stellingen in het Midden- Dongebied zal. blijkens de Duitsche com mentaren, waarschijnlijk plaatselijke af metingen te boven gaan Nauwkeurige gegevens over het huidige verloop van de frontlijn en over de uitgestrektheid van de doorbraak van de Sovjets wor den door militaire deskundigen in de Wilhelmstrasse niet gegeven. Aan den anderen kant wordt er echter op gewezen, dat de overwinningsberichten der Sovjets over het verloop van dezen slag voorloo- pig op zijn minst als overdreven moeten worden gekwalificeerd, zooals trouwens ook blijkt uit de Sovjet-berichtgeving, die voortdurend melding maakt van dorpen en gehuchten, welke zelfs op de meest nauwkeurige kaarten niet zijn aangetee- kend. De Duitsche tegenmaatregelen, voor alles het gebruik van de Duitsche divi sies, die zich reeds naar het tooneel van den strijd spoeden en het voorbereiden van verdedigingsstellingen, dat nood zakelijk schijnt te zijn om bedreiging in de flank van de Duitsche reserves te ver hinderen, werden te Berlijn als afdoende maatregelen aangezien om alle verdere gevolgen van de doordringing der Duit sche linies door de Sovjets te voorkomen. De verliezen van de Sovjet-troepen in de laatste 4 a 6 dagen worden als bui tengewoon hoog aangeduid, er wordt zelfs gezegd, dat in de verbitterde ge vechten op korten afstand, de Sovjetver- liezen alle tot dusver gevormde normen ver overschrijden. Bij een strategische beoordeeling van de algemeene situatie aan het Oostfront wijst men er te Berlijn met bijzonderen nadruk op. dat het huidige offensief der Sovjets in den Midden-Dc nsector de vier de groote krachtsinspanning der Sovjet- legers in de laatste 4 weken is Het tot dusver waargenomen van de slagen in den vroegen rechtvaardigt, volgens Duitsche meening de opvatting, dat ook in de met begin- successen voor de Sovjets begonnen vier den grooten afweerslag van de maanden November en December 1942, de supe rieure krachten van den Duitschen sol daat wederom zullen blijken. 14.00 Huize Schaaf, Breedstraat. 9- l-’43 9.00 uur: Amsterdam, lepenweg 13. 10- l-’43 10.00 uur: Utrecht, Wehrmacht- heim. Mariaplaats. 11- l-’43 10.Oö uur: Amersfoort, dienstge bouw, Leusderweg. 12- l-’43 10.00 uur: dén Haag, Café den Hout, Bezuidenhoutscheweg. Het kan zjjn nut hebben nog eens te herinneren aan het besluit van de secre- tarissen-generaal van Sociale Zaken en Justitie inzake den aanmeldingsplicht voor werkloozen. De betreffende veror dening bepaalt, dat mannen en ongehuwde vrouwen van Nederlandsche nationaliteit of zonder nationaliteit, in den leeftijd van ten minste 18 en ten hoogste 40 jaar. die hun woonplaats of gewoon ver blijf in Nederland hebben en die niet of niet volledig in staat zijn uit eigen mid delen in hun levensonderhoud te vóór zien, verplicht zijn zich bij het voor hun woonplaats of hun gewone verblijfplaats bevoegde gewestelijk arbeidsbureau ter inschrijving als werkzoekende aan te melden. Van deze algemeene verplichting zijn slechts uitgesloten a. personen, die zich bij het voor hun woonplaats of gewone verblijfplaats bevoegde arbeidsbureau als werkzoekende hebben aangemeldb per sonen die in een dienstbetrekking staan, wanneer zij niet minder dan vier gulden per week verdienen en hun arbeidstijd niet minder dan 24 uur per week be draagt c. personen, die. wegens weten schappelijke of vakstudie, niet of niet volledig In staat zijn in hun levenson derhoud te voorzien en nog geen 24 jaar oud zijnd. personen, die. wegens gees telijke of lichamelijke gebreken, niet of niet volledig in staat zijn in hun levens onderhoud te voorzien e. personen die uit éigen middelen, doch op andere wijze dan door arbeid volledig in hun levens onderhoud kunnen voorzien. Als eigen middelen worden beschouwd inkomsten uit eigen vermogen, waarover de betrok kene reeds op 1 Maart 1942 de beschik king had Voorts houde men goed in het oog dat ieder wiens dienstbetrekking een einde neemt, zonder dat onmiddellijk daarop een nieuwe dienstbetrekking wordt aanvaard, zich binnen 48 uur bij het Ge westelijk Arbeidsbureau moet aanmelden. In alle twijfelgevallen wende men zich ter voorkoming van moeilijkheden om inlichtingen tot het meest nabij zijnde Gewestelijk Arbeidsbureau. PRIJS DER ADVERT,i 1-11 m M <5 reg.) ƒ1 6a, elke m.M. m tot 23 m.M (10 reg ƒ0.19. Elke m M m. 21 et Halve oplaag, halve prijs RecL 0.51 p. m M Bewijsn. 5 et fr. p. p 10 ct. KI. Adv (In halve opl 0 57, Dienstaanb ƒ0 38 Pers gevr ƒ048 Adv. „Br. bur. v. d bl.” 10c meer ■aaaaasgaseggasg1 1 r»*"* n*"1*"','.j..~ 'ie:. i1 i-'.su Ten aanzien van het bezoek van Pierre Laval aan het hoofdkwartier van den Führer wordt in Berlijnsche politieke kringen opnieuw gewezen op de histori sche ontwikkeling der gebeurtenissen van den wapenstilstand via de politiek van Montoire tot aan het verraad van de Fransche generaals en admiraals en den brief van den Führer aan maarschalk Pétain met diens antwoord daarop. Hier bij verklaart men. dat de verhouding van het nieuwe Europa jegens Frankrijk thans in Berlijn of Rome, doch in Ber lijn en Rome. d w z. door de As bepaald wordt. Dat Laval zoo spoedig na de ge beurtenissen van Toulon door de Duitsch- Italiaansche staatslieden ontvangen is, is een bewijs, dat de grootmoedige houding, die de Führer ook in zijn tweeden brief aan maatschalk Pétain heeft aangenomen, geen leeg gebaar is geweest. Laval en zijn medewerkers zullen de gelegenheid tot het jongste onderhoud met Duitsch- land en Italië wel des te meer waardee- fen. naarmate zij zich de veelvuldige complicaties en crises herinneren, waar aan de verhouding tusschen Frankrijk en de As sinds den wapenstilstand was blootgesteld. Geen dezer belemmeringen, zoo verklaart men. is in Berlijn of Rome vitgelokt. Veeleer hebben Duitschland en Italië zich trouw gehouden aan de ver plichtingen, die uit den wapenstilstand voortvloeien, hetgeen ook door maar schalk Pétain schriftelijk is erkend. De wapenstilstand is echter door G.r-Brit- tannië en de Ver. Staten verstoord en tenslotte door onverantwoordelijke Fran sche militairen gebroken. De moeilijkheid is thans, een nieuwen blijvenden grondslag te vinden, waarop de Duitsch-Fransche en de Italiaansch- Transche verhouding zich kan ontwikke len Laval's ontvangst in het hoofdkwar- tier van den Führer moet als een bij drage daartoe worden beschouwd. Het onderhoud, dat het Fransche regeerings- hoofd derhalve met vooraanstaande Duit sche en Italiaansche staatslieden gehad heeft, wordt te Berlijn opgevat als een teeken voor de mogelijkheid eener bree- dere samenwerking. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: In Libye hebben de Engelschen. naar thans ook door Londen wordt toege geven de voeling met de strijdkrachten van de As verloren. Van Engelsche zijde wordt tevens erkend, dat het niet gelukt is. een deel der strijdkrachten van Rom mel af te snijden, daar de achterhoeden te sterk met pansterwagens waren uitge rust. Rommel beweegt zich stelselmatig in de richting van nieuwe stellingen. Het Haagsche politiecorps tolt een af deeling, welke een bijzondere taak te ver vullen heeft ten opzichte van de volksge meenschap en momenteel over gebrek aan werk zeker niet te klagen heeft. Wij be doelen der. Economischen dienst, sinds 21 September gesteld onder de leiding van den hoofdinspecteur J. P. Z. van Aperen, en waaraan verbonden de inspecteurs Vos en Pegels en een uitgebreide staf van toegewijde en wat van groot be lang is ervaren ambtenaren, die birinen de grenzen van het mogelijke, er voor zorg dragen, dat het distributie-apparaat in onze gemeente door het optreden van a-sociale elementen, niet in het ongereede geraakt. Door maandelijksche rapporten wordt de burgerij er van op de hoogte gebracht, welke activiteit de dienst ont plooit, resulteerende in het brengen van tal van goederen in den normalen handel, die anders hun weg gevonden zouden heb ben naar de clandestiene markt. Het terrein, dat wordt bestreken, is veel omvattend. Dit hebben wij ervaren toen we een onderhoud mochten hebben met in specteur C. D. Vos van den E.D. Groote successen heeft de E.D. reeds mogen boeken, waarbij we denken aan het euvel van het in pand nemen van distributiestamkaarten. Men weet, dat het beleenen van dit kostbare document de ruggegraat van het distributiestelsel, zoo als de heer Vos het noemde ten streng ste verboden is. Enkele maanden geleden tierde dit weinig eerzame bedrijf welig. Hoe is de gang vanzaken? De moeder van een groot gezin b.v. zit plotseling om geld verlegen. Er duikt ëen individu op. dat wel een weg weet om in bet nijpend tekort aan financiën te voorzien. Hij wil n.l tegen 25 a 30 per stuk de di$tri- butiestamkaarten met inlegvel van het ge zin in pand nemen op voorwaarde, dat hij er bij de eerstvolgende uitreiking, de distributiebescheiden op mag gaan halen. De vrouw, die hier op ingaat en een aan tal kaarten van haar huisgenooten aan dezen parasiet afstaat, zit meteen in de klauwen van den woekeraar, die in het gunstigste geval zijn slachtoffer toestaat bij hém bqrmen te koopen tegen fantas- komt In verband met de a.s. feestdagen zjjn de bonnen voor de nieuwe week- en vierweekrantsoenen reeds nu aan gewezen, zoodat men er van morgen af de gebruikelijke hoeveelheden op kan verkrtfgen. Dit geldt echter niet voor de aardappel- en vleeschbonnen, waar op men eerst Maandag a.s. kan koopen. Voor de komende week zjjn de vol gende bonnen aangewezen: I A en B Brood Beschuit A en B Vleesch 1 A en B Aardappelen Melk 1 Taptemelk Sigaretten Dames I A Rookartikelen Heeren I 5 Sigaren, 20 sigaretten of l 25 gram tabak per pers. Voor het tijdvak van 27 December tot en met 23 Januari zjjn de volgende aangewezen: 1 k.g. 500 gram 300 gram 250 gram int: <r. 1

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1