No. 18370. 1942. VERDU/STEREN Woensdag 23 December. de week Een hooikist maakt uw spijzen gaar, Met, minder gas en electriciteit is uw maaltijd klaar. Schoten in den nacht Hoofdafdeeling „Openbare Lichamen” van het N.A.F. Een middel ter bezuiniging van gas en electriciteit Britsche vliegtuigverliezen Turksche stad door aardbeving verwoest Keuringen voor de Waffen-S.S. en hetf|,egioen Brandstichting en diefstal in N.S.B.-lokaal Het bereiden van gerechten in de hooikist Tijdelijke opvoering minimum kindertoelage ambtenaren UITREIKING DISTRIBUTIE- BESCHEIDEN Drie beruchte pandjeshuizen gesloten Twee jaar en één jaar gevangenisstraf opgelegd De bonnen voor tusschen Kerstmis en Nieuwjaar Radiorede Soebhas Chandra Bose De besprekingen in Hitler’s hoofdkwartier Laval brengt rapport uit De strijd in den Stillen Oceaan Luchtaanvallen op Calcutta en Chittagong Zoon doodde zijn vader 1 /I I COURANT kon I uw berichtendienst Z (ge- programma school naar vermoe- worden t i i t f f t I t De stem der S.S. Luistert, op Zondag 27 December van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hil versum I op golflengte 415 meter naar de stem der»SS. Onderwerp„SS-gedach- ten bij Zonnewende”. ten zijn zal en der na drie der bijdragen voor kinder- van toe- Het D.N.B. meldt: Nader is gebleken, dat in den nacht van 21 op 22 December bij den Britschen. zonder effect uitgevoer- den aanval op München, 12 vijandelijke toestellen zijn neergehaald. Alle Duft- sche jagers keerden op hun bases terug. Hiermede heeft de vijand alleen in het Westen in 36 uur tijds 32 vliegtuigen ver loren, waaronder een groot aantal vier motorige bommenwerpers. De Ned. Volksdienst in Den Haag heeft voor ruim 1200 kinderen een Kerst feest gehouden in den Haagschen Dierentuin. Het Kerstmannetje deelt appelen uit. (Polygoon-Meyer) De stad-Erbaa, die het zwaarst door de aardbeving van Zondag is getroffen, is volgens berichten uit Ankara, volkomen verwoest. Het aantal slachtoffers be draagt meer dan 1000 dooden. In Nikea zijn 50 huizep verwoest. In Almoest zijn 40 huizen ingestort Nadere bijzonder heden zijn nog niet ontvangen, aangezien Ook de installaties van post en telegraaf vernield zijn. Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het Legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoegen, ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de 'aandacht op gevtéfc tigd en wel speciaal voor hen, die er be zwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mo gelijkheid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blij ven. Tijdens de keuringen voor de Waf fen-SS en het Legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche- SS in Nederland willen toetreden. 4-l-’43 9.00 uur: Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk; 15.00 uur: Tilburg, Lange Schijstraat 66. vannacht mannen, uit een PRIJS DER ADVERT.t 1-11 m.M. (5 reg. m.M. (10 reg ƒ0.19. Elke m.M. m. 31 ct. F ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct„ tr. Dienstaanb ƒ0.38 Per*, gevr Het vonnis De Vrederechter verklaarde, niet be kend te zijn met hetgeen zich in Leiden heeft afgespeeld. Wél staat echter vast, dat de onregelmatigheden zich niet hebben voorgedaan op een wijze, welke <jeze ver dachten gehuldigd hebben: midden in den nacht. Wanneer een N.S.B.’er, onverschil lig wie. iets verricht, dat niet in den haak is, krijgt hij 4 jaar in plaats van 2 jaar gevangenisstraf en dan kwam er nog iets anders na ook! De Rechter achtte dan ook Teiotoon 116300 (zever, lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Bijkant. Schev. Kelzeretr. 319, Tel. 550310; Fll.l RljSw., Kanioorboekn. Leeuwendaai, uranjei a, iai. Voorb., Bcekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778033; N.V. Kantoorb, Th. J. de Konlng, Goudsbloem!. 3. Tel. De noodzakelijke bezuiniging op het ver bruik van gas en electriciteit heeft de waardeering van de huisvrouwen voor de hooikist doen stijgen. De besparing van brandstof, stroom of gas mag immers in het bijzonder een persoonlijk belang hee- ten, want wie zijn toegewezen rantsoen electriciteit of gas overschrijdt, gaat onher roepelijk ,,op den bon” en zelfs afsnijding van den toevoer hangt als een dreigend zwaard, boven de hoofden dergenen, die niet naar goeden raad willen luisteren. Behalve het voordeel van de besparing op brandstof, electriciteit of gas, biedt het gebruik van de hooikist ook een ge ringere kans op het aanbranden van de spijzen, met als gevolg mindèr slijtage van pannen en besparing van afwaschmiddel en tijd. Vooral voor het gaarmaken van spijzen, die lang moeten koken, bijv, voor het gaarmaken van peulvruchten, is het gebruik van de hooikist aan te raden. Bij beschikking van den secr.-gen. van Binnenlandsche Zaken en van den wnd.- secr.-gen van Financiën is bepaald, dat, gerekend van 1 Nov. j.l. af, bij wijze van tijdelijken maatregel, het minimum bedrag der kindertoelage vpor Rijksamb- tenaren ad ƒ75 ’s jaars, ƒ.1.45 per week of ƒ6.25 per maand, per kind, is opge voerd tot 150 's jaars, /2.90 per week of 12.50 per maand, per kind. Tevens heeft de secr.-gen. van Binnen landsche Zaken aan de burgemeesters ver. zocht, ten aanzien van de regeling der kindertoelage voor het personeel hunner gemeenten op overeenkomstige wijze te handelen Indien de voor dat personeel geldende kindertoelageregeling aanvangt met het 2e of 3e kind kan dit personeel in het gehot van ƒ90 voor het eerste kind, resp. van 180 voor de eerste twee kin deren, worden gesteld. geen reden tot clementie aanwezig. Het leven en de goederen van anderen zijn in gevaar gebracht. Daar komt nog bij, dat deze brandstichting gepleegd is op 10 Mei '42, terwijl de Unie verboden werd in December '41. De verdachten, die reeds door het Landesgericht tot 6 maanden ge vangenisstraf zijn veroordeeld wegens het dragen van verboden wapens, hebben dus ruimschoots gelegenheid gehad, om aan dit verbod te denken. Paulides en Welling werden, overeen komstig den eisch, veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief en Dubbeldeman ten aanzien van hem werd de brandstichting niet' bewezen ge acht tot 1 jaar, eveneens onder aftrek van preventief. Medeplichtigheid en heling Vervolgens stond terecht de 21-jarige buffetbediende J. H. Ruytenbeek te Lei den, terzake van medeplichtigheid en op zettelijke heling. Hij had voor de brand stichting in het lokaal der N.S.B. zijn medewerking verleend, door aan de ver dachten uit de vorige zaak gelegenheid te geven via een door hem bewoonde kamer in den tuin achter het bewuste gebouw te komen. Hij had later ook enkele voor werpen een signaalhoorn en een shirt ten geschenke gekregen. Verdachte bekende. Paulides. die op den avond van den Dinsdag, voorafgaand aan den Zaterdagnacht, bij hem op bezoek was geweest, had hem gezegd, dat het er om te* doen was, om het kaartsysteem van de N.S.B. weg te halen. Vrederechter: „En u vond het nog leuk ook!” Verd.: „Ik heb wel gezegd, dat het dom was, maar aan den anderen kant was het ook weer leuk”. Wegens medeplichtigheid en opzettelijke heling eischte de Officier 1 jaar gevange nisstraf met aftrek van den tijd, in voor- loopige hechtenis. Mr. de Boer, die ook voor dezen ver dachte als raadsman optrad, betoogde, dat deze uitwas van de vorige zaak terug te brengen was op onbezonnenheid, bravoure en baldadigheid. De Vrederechter wees er op, dat deze verdachte wist, wat er gebeuren zou, maar niettemin heeft hij den anderen ge legenheid gegeven, door zijn kamer naar „De Burcht” te gaan. Verdachte, die in 1937 wegens diefstal tot 1 jaar tuchthuis straf werd veroordeeld, zal nu voor dit feit 1 jaar gevangenisstraf, met aftrek van preyentief, moeten ondergaan. De zaak tegen een vijfden verdachte. J. J. Marijt te Leiden, die wegens diefstal subs, opzettelijke heling, terecht moest staan, werd verwezen naar den Politie rechter of den gewonen Rechtër. Politieke spanning in Chili Als teeken voor de politieke hoogspan ning in Chili kan men het feit zien, dat, naar D.N.B. meldt, de Chileensche Senaat vóór Kerstmis nogmaals twee dagen lang geheime debatten zal houden over de buitenlandsche politiek. Pas een week geleden is over dezelfde kwestie gedebat teerd De minister van buitenlandsche zaken Fernandez, heeft ook ditmaal weer toegezegd, te zullen verschijnen. In poli tieke kringen is men van meening, dat Fernandez in het bijzonder over de resul taten van de besprekingen van den mi nister van binnenlandsche zaken. Morales, in Washington rapport zal uitbrengen. Bij onze vrijwilligers. Mitrailleur post in den Kaukasus. (S.S. PK. Altstadt-O.-H.) PRIJS DEZER COURANTi Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet, per 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode” „Kol Bijbl.” en Lettert. Bijbl.” ƒ3.13, Fr. p. p. met Modebl. ƒ3.20 s. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.35. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 3 O., tr. p. p. 10 c. Morgen vindt de uitreiking van dis tributiebescheiden plaats,van 9.3017 uur in gebouw Groot Hertoginnelaan en Alidastraat 5 (Loosd.) voor de letters Wf t.m. einde W X, Y en Z. Zware arbeid enz.: S t.m bouw Groot Hertoginnelaan). Te Amsterdam heeft de Duitsche Overheid na bespreking met depar tementen drie particuliere pandjes huizen gesloten en geliquideerd, pandjeshuizen maakten zich aan lijke practijken schuldignog De centrale persdienst van het Neder- landsche Arbeidsfront meldt Kortelings heeft de leider van het Ne- derlandsche Arbeidsfront een nieuwe hoofdafdeeling ingesteld, n.l. „openbare lichamen”. Dientengevolge is het bijdrage- tarief van het Nederlandsche Arbeids front aangevuld met een regeling, welke van toepassing is op leden, welke in deze hoofdafdeeling zijn opgenomen, n.l. de leden, die werkzaam zijn bij Rijks-, provinciale- en gemeentediensten, water schappen, semi-publiekrechtelijke licha men, spoor- en tramwegen en wel met zoodanige dienstovereenkomst. dat daar door hun sociale bescherming en verzor ging gewaarborgdis. Deze leden zullen derhalve, behoudens in zeer bijzondere gevallen, geen beroep kunnen doen op de ouderdoms- en inva- liditeitsondersteuning van het Nederland sche Arbeidsfront. De bijdragen komen ongeveer overeen met die van de- voormalige ambtenaren bonden. Verlaging aftrek is op deze léden niet passing Deze erger lijke practijken schuldig; nog steeds oefenden joden er hun invloed achter de schermen uit. Het zijn de pandjeshuizen M. Cosman. Lindengracht 7678; E. Cosman, Tuinstraat 153155—157 en F. Cosman. Govert Flinckstraat 145. Aan den 24-jarigen gewezen hulp-mon- teur J. P. N. Paulides, den 19-jarigen houtzager Th. P. Welling en den 25-jari- gen huisschilder J. Dubbeldeman, allen te Leiden, was door den Vrederech ter te Den Haag, ten laste gelegd, dat zij in den nacht van 9 op 10 Mei van dit jaar tezamen en in vereeniging opzette lijk in een localiteit bij een Weerafdee- ling der N.S.B., als rustkamer in gebruik en gelegen in het perceel, genaamd „De •Burcht” te Leiden, met benzine overgoten vuurmakers, door deze aan te steken, hadden doen ontbranden in de onmiddel lijke nabijheid van hout, papier, leder en textielgoed, toebehoorend aan de N.S.B., waardóór gemeen gevaar voor die goede ren en het perceel was ontstaan. Voorts, dat zij verschillende goederen wegge nomen hadden, zulks na zich toegang te hebben verschaft, door het slot van de deur dier kamer te forceeren. Aan den laatsten verdachte was verder ten laste gelegd, dat hij opzettelijk en wederrech telijk trommels en trommelstokken, ge heel of ten deele toebehoorend aan de N.S.B., had stukgesneden resp. stukge- broken, althans vernield, beschadigd of onbruikbaar gemaakt. De verdachten gaven de ten laste ge legde feiten toe, behalve Dubbeldeman, die de brandstichting ontkende. Nadat laatstgenoemde opdracht had gegeven, vuurmakers te koopen. was .onderling af gesproken, in bewusten nacht aan het voorgenomen plan uitvoering te geven. Vrederechter, mr. Sluyters, tot verd. Paulides „Hoe kwam je daartoe Verd. „Ik ben een jaar lang colpor teur van de Nederlandsche Unie geweest en heb meegemaakt, dat een Unie-winkel met den grond gelijk werd gemaakt door de W.A. Daar is nooit iets tegen gedaan. Verder is een Unie-colporteur op straat mishandeld Daarover is een klacht inge diend, maar we hebben er nooit iets van gehoord En dat alles heeft kwaad bloed gezet. Vrederechter„Wilt u daarmede optreden motiveeren Verd. „Dat is de aanleiding geweest.” „Vrederechter„Hebt u wel beseft, dat een oude heer, die boven de kamer sliep, rustig had kunnen stikken Het is wat moois Verd.„We hadden maatregelen geno men, om den brand niet verder te doen gaan, zoodat er geen gevaar voor boven bestond.” De beide andere verdachten helden de zelfde reden voor hun handeling gehad. De Officier achtte ten aanzien van Dub beldeman de ten laste gelegde brand stichting niet bewezen, daar hij geen en kele uitvoeringshandeling had verricht. Eisch tegen elk der verdachten2 jaar gevangenisstraf met aftrek van den tijd, in preventieve hechtenis döorgebracht. De verdedigers betoogden, dat de ver dachten, als gevolg van jeugdige onbe zonnenheid, een bepaald doel voor oogen hebben gehad, zonder de werkelijke ge volgen te beseffen. Het ging hier om het „oog om oog, tand om tand”. Tegen de linie is, aldus pleiter, In Leiden té keer gegaan, zonder dat een vervolging is in gesteld. Het idee der verdachten is be grijpelijk, maar het was volkomen ver keerd, om daaraan uitvoering te geven. Zij hebben zichzelf recht verschaft en dat is niet geoorloofd. Maar de vergeldings- gedachte zat hun te hoog. Pleiters wezen er op, dat de mentaliteit van verd. verre is van die van een brandstichter en dron gen op clementie aan, gezien den jeug digen leeftijd van verddie van het eerste oogenblik af hebben toegegeven en reeds sedert 6 Juli, dus bijna 6 maanden, in voorarrest zitten. J v.m. op 6.33 n.m, Nachtdienst DOKTERS: Tusschen J 19 u, n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 i Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zr. Stadspatiënten no 49 I ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. Giro NO. 12500 Kantoorboekh. Leeuwendaai, Oranjel 3, Tel. 119461; BB B.B B. - - - B Bk bib B v wve wvvnih nu J0; I VQI W'. I'OVUV| n,v. naiHUUl M, 139. w, utj rVUIIIIIB) uuuuaui VVI99I. «pi, 330263; Boekh. J. B. v. Saters |r„ Thereslastr. 108a, Tel. 772443; Boekh. F. D. Couvée, v Hoytemastr. 66 Tel.721187 Duitsche en Italiaansche soldaten vul len bussen met het kostbaarste goed in dé woestijn waterVan deze plaats uit wordt het naar het front gebracht tot in de voorste linies. (P-K. dr. Stocker-We.-Po.) In verband met Kerstmis kon men reeds heden 23 en Donderdag 24 Decem ber levensmiddelen betrekken op de bon nen, welke voor de perioden van 27 De cember 1942 tot en met 23 Januari 1943 en van 27 December 1942 tot en met 2 Januari 1943 zijn aangewezen. Dit geldt voor alle artikelen, met uitzondering van vleesch, vleeschwaren en aardappelen. De bonnen 01A en 01B der aardappel- kaarten welke voor de week van 27 De cember 1942 tot en met 2 Januari 1943 zijn aangewezen, ter verkrijging van aardappelen, zullen eerst met ingang van Maandag 28 December 1942 recht geven op het koopen van aardappelen. Het koo- pqp, verkoopen en afleveren op genoem de bonnen is derhalve op heden en mor gen niet geoorloofd. Zooals reeds werd medegedeeld, kan men op de bonnen VLEESCH 01A en VLEESCH 01B, geldig van 27 December tot en met 2 Januari a.s., reeds vleesch en vleeschwaren verkrijgen op Maandag 28 en Dinsdag 29 December 1942. aange zien de slagerswinkels op die data ge opend zullen zijn. Op heden en morgen is het evenwel niet toegestaan deze bon nen te gebruiken. Vóór de distributie- periode van 27 December tot en met 23 Januari a.s. is voorts op bon Algemeen 465 250 gram gort gortmout, gemengd meel e.d. beschikbaar gesteld. Daarnaast kan men op bon Algemeen 470 125 gram gort e.d. verkrijgen, terwijl op bon Algemeen 471 125 gram havermout verkrijgbaar is. De ter verkrijging van koffiesurrogaat aangewezen bon Algemeen 473 is weder om voor een tijdvak van 8 weken, der halve van 27 December tot en met 20 Februari geldig verklaard. Voorts is het versnaperingenrantsoen gehandhaafd op 300 gram per periode van vier weken. In verband hiermede geeft de bon 01 der versnaperingenkaart recht op het koopen van 100 gram chocolade-artikelen en de bonnen 02 en 03 der genoemde kaart elk recht op het koopen van 100 gram sui- kerwerkartïkelen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat rijstgries in den vervolge uitsluitend op den voor rijst aangewezen bon ver krijgbaar zal zijn. Op den gortbon zal men dit artikel derhalve niet meer kun nen koopen. Voorts is voor de periode van 27 December 1942 tot en met 23 Januari a.s. voor kinderen beneden vier jaar wederom één bon aangewezen ter verkrijging van rijst, welke récht geeft op het koopen van 500 gram rijst e.d. De toren van Ewijk in de Betuwe. Nadat vroeger reeds het bovendeel van den ouden Romaanschen toren van Ewijk in de Betuwe was gerestaureerd, zal binnenkort een aanvang worden ge maakt met het herstel van het beneden deel, dat in een staat van ernstig ver val verkeert. Het werk wordt onder toezicht van Monumentenzorg uitge voerd door architect Coumans uit Nijmegen. Schimmelpenningh-Stuvel) j.) ƒ1.65 elke m.M. m tot M 1 Halve oplaag, halve prtj». RecL p. p. 10 ét. Ki. Adv (in halve opl.) ƒ9.57. ƒ0.48 Adv. „Br. bur. v. d. bl.” 10 c. meer De Indische vrijheidsstrijder Soebhas Chandra Bose heeft gisteren een radio rede voor Britsch-Indië uitgesproken. Uit de redevoeringen van Engelsche staatslieden, zoo zeide hij o.a., is duide lijk genoeg merkbaar, dat de Engelsche imperialisten eens en voor al van de hand hebben gewezen te voldoen aan de eischen tot onafhankelijkheid van landen als Indië. Evenzeer is ook de politiek van de heerschende klassen in de Vereenig- de Staten thans de geheele wereld duide lijk geworden. De Ver. Staten streven naar de wereldhegemonie. Wat Indië aan gaat, spreekt de aanwezigheid van de Amerikaansche troepen, Amerikaansche technici en Amerikaansche diplomaten voor zichzelf. De Engelsche plannen in zake een na-oorlogsch Indië toonen thans reeds de bedoeling Indië steeds meer te verdeelen. Spr. maande zijn landgenooten buiten Indië aan in dezen strijd naar krachten mee te helpen en hun onderdrukte land genooten in Indië op alle manieren te steunen. Niemand, die er aanspraak op maakt tot het Indische volk te behooren, mag zich aan dezen heiligen plicht ont trekken, te minder daar het Indische volk nog moeilijke tijden te wachten staat Vooral Bengalen, als Oostelijke provincie aan de grens van Birma, moet den strijd moedig onder oogen zien en er trotsch op zijn, in deze historische worsteling om de vrijheid van Indië eer historische rol te spelen. De diplomatieke correspondent van het D.N.B. schrijft, dat de besprekingen in het hoofdkwartier van den Führer nog steeds in het middelpunt der belangstel ling van Berlijnsche politieke en diplo matieke kringen staan. Waar de ver tegenwoordigers der Asmogendheden alle militaire en politieke vraagstukken heb ben behandeld, mag men. aldus wordt te Berlijn opgemerkt, concludeeren tot een Mg grootere coördinatie van de gemeen schappelijke plannen. Domineerend was daarbij niet alleen de onwrikbare over tuiging, dat men de eindoverwinning zal behalen, maar ook het onbetwistbare feit, dat het politieke en militaire initia tief nog steeds bij de As berust. Wat de besprekingen van Laval met de sertegenwoordigers der As betreft, deze hebben klaarblijkelijk ten doel gehad, aldus vervolgt de correspondent, den As- rértegenwoordigers een duidelijk beeld ie geven van de bedoelingen der Fran- sebe regeering. Men verneemt, dat alle vraagstukken, die betrekking hebben op den Franschen herbouw en op de Fran- sche betrekkingen met de As. besproken zijn. Op deze wijze schijnen de psycholo gische voorwaarden voor Laval's arbeid ep het terrein» van binnenlandsche en buitenlandsche politiek geschapen te sjn. Dat de Fransche minister van Pro tectie. Bichelonne, eveneens aanwezig ru, kan de urgentie van eenige taken, Wvoor de Fransche regeering zich ge- I ptetst ziet, doen vermoeden. Overigens «arta teert men, dat voor de rest alles fiangt van de besluiten der Fransche peering, resp. van Laval bi den ministerraad te Vichy, die onder voorzitterschap v^n maarschalk Pétain Stond, heeft Laval gisteren in groote lijnen het onderhoud weergegeven, door hem in het hoofdkwartier van den Führer met dezen gevoerd. Communiqué van Vichy Ten aanzien van de besprekingen, die de Fransche regeeringschef in het hoofd kwartier van den Führer heeft gevoerd, wordt in een officieel communiqué te Vichy verklaard „Ministerpresident La val heeft er zich van kunnen overtuigen, dat een samenwerking met het Duitsche Rijk zeer goed mogelijk "is en dat een Btnengaan met Duitschland en Italië van vitaal belang is voor de toekomst van Frankrijk. Dit bezoek van Pierre Laval aan den Führer is slechts een uitgangs punt geweest en het is caarom noodzake lijk, dat alle Franschen zich bewust wor den van hun plicht, opdat de besprekin- len van Pierre Laval met den Führer vruchten zullen dragen. Slechts discipline tn orde kunnen de schade vergoeden, wel kt Frankrijk door het verraad van Afrika is toegebracht. Op het bezoek van den regeeringschef >an Duitschland zullen nu onderhande- lingen van deskundigen volgen.” 5- l-’43 9.00 uur: Roermond N.S.DA.P., Swalmerstraat 61; 15.00 uur: den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45. 6- l-’43 9.00 uur: Arnhém Weverstraat 16b; 15.00 uur: Hengelo, Deutsches Haus. 7- l-’43 9.00 uur: Zwolle, Hotel Peters, Markt; 15.00 uur: Assen, Friesiandkazerne, Vaart Zuidzijde. 8- l-’43 9,00 uur: Groningen Concerthuis, Poelestraat; 14.00 uur: Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 9- l-’43 9.00 uur: Amsterdam, lepenweg 13. 10- l-’43 10.00 uur: Utrecht, Wehrmacht- heim, Mariaplaats, 11- L’43 10.00 uur: Amersfoort, dienstge bouw, Lêusderweg. B2-l-’43 l(k00 uur: den Haag, Café den Hout, Bezuiaenhoutscheweg. De communistische actie in Engeland Onder het opschrift „Stalin contra Churchill” levert de „Deutsche Allg. Ztg." commentaar op het verzoek der Britsche communistische partij, in de arbeiders partij te worden opgenomen. Het doel van Stalin. de bolsjewiseering van Enge land, en de middelen, igelke hij daartoe gebruikt, kunnen niet duidelijker worden gedemonstreerd, aldus het blad. Labour trekt in ieder geval aan het kortste eind, of het het communistische verzoek inwilligt of niet. Want indien het tot een gematigder koers besluit, zal dat in direct toch tot versterking der bolsjewis tische strooming leiden, omdat het acti vistische deel zijner aanhangers wel meer en meer in het communistische kamp zal terechtkomen. De Engelschen, aldus het blad, zien hier aanschouwelijk voorgesteld, hoe dwaas hun hoop is, dathet bolsjewisme gunsté van zijn bondgenooten van internationaal programma afstand doen Pe „Berl. Börsenztg ziet het commu nistische initiatief als een nieuw bewijs voor de snelle toeneming van Engeland’s binnenlandsche zwakte. Voor de neutralen kan het feit, dat Engeland ook in eigen huis meer en meer den weg voor het communisme effent, een ernstige waar schuwing zijn. De Asvolken en hun bond- genooten zien in den groetenden invloed der communisten op de Engelsche binnen landsche politiek een nieuwe bevestiging van de juistheid en de noodzakelijkheid van hun strijd zonder compromis. Geheele voorraad van een sigarenzaak gestolen Een agent van politie zag omstreeks vier uur, dat twee die ieder een koffer droegen, sigarenzaak aan het Goudenregenplein kwamen. Hij ging op hen toe, maar de mannen wachtten de gelegenheid van een nadere kennismaking niet af en gingen er vandoor. De agent achter hen aan. Aangezien de mannen aan de sommatie van den agent om stil te staan geen ge hoor gaven, loste hij eenige schoten. De schrik zat er direct in. Eén der mannen gooide den koffer weg. Zij gingen aan den haal en waren spoedig uit het ge zicht verdwenen. Een onderzoek in de sigarenzaak wees uit, dat de geheele voorraad sigaretten, sigaren enz. gestolen was zoodat de dieven daar reeds eerder waren geweest. De weggeworpen koffer zat vol shag en sigaretten. De militaire medewerker van de „New *ork Times” geeft in een commentaar op din toestand in den Stillen Oceaan toe. dat de Amerikanen tegen de verwachtin- in geen verdere vorderingen op Gua- öalcanar hebben gemaakt. Zij zijn nog Jteeds 3400 mijl van Tokio verwijderd. Na hebben gesproken over het aanvoerpro- oleem. dat de marinetroepen op Guadal- canar in den steek heeft gejaten, waar- khuwt hij tegen een wanhopige poging, met allerlei omslachtige middelen Ja- Pan te overwinnen, in plaats van de een voudige wegen te kiezen. Men mag niet Maten, aldus vervolgt hij, dat Japan *<in veroveringen consolideert, en de ver arde hulpbronnen exploiteert, indien Mi niet wil, dat Japan vrijwel onover winnelijk wordt. t v. 4.29 aar nam. tof S.49 aar v.m. *Maan: 23 Deo, onder 9 u. v.m., op 5.41 n.m.; 24 Deo. onder 9.45 V m nn A 1*1 n m IIAAGSCHE Domei meldt, dat luchtstrijdkrachten van het Japansche leger op den avond van den 20sten December aanvallen heb- °en gedaan op de vliegvelden van Calcut ta en Chittagong (Britsch-Indië). Op oeide velden ontstonden verscheidene wanden. De Britsche berichtendienst meldt, dat Calcutta voor de derde achtereen volgende maal is gebombardeerd De khade was gering. De bevolking van Chittagong is door de autoriteiten aangespoord zich aiders te begeven, daar de stad delijk meermalen het doel zal *an Japansche luchtaanvallen. In den avond van den 7den Sept, van dit jaar we^d de bejaarde landbouwer Bloemendal te Meu-Lunteren, gem. Ede, door zijn 29-jarigen bij hem inwonenden zoon ’doodgeschoten. Thans had hij zich voor de Arnhem- sche rechtbank te verantwoorden. Hij legde een volledige bekentenis af. De verstandhouding tusschen vader en zoon bleek reeds lang veel te wenschen over te laten. De vader had een moeilijk ka rakter. Hij eischte veel werk van zijn zoon, die bovendien gaarne wilde trou wen en daarvoor geen toestemming van zijn vader kon krijgen. In zijn requisitoir wees de officier van justitie, mr. J. E. Th. C. baron Speyart van Woerden, er op, dat het hier een misdrijf betreft, dat noch door het be grip moord, noch door het begrip dood slag wordt gedekt. Deze dader heeft maandenlang tegen zichzelf gevochten om het niet te doen Reeds drie maanden tevoren had hij de buks in huis en liep hij reeds met de gedachte rond een 'aan slag op zijn vader te plegen. Maar hij heeft er al dien tijd eenvoudig niet toe kunnen komen, omdat de moed hem ont brak, misschien niet zoo zeer om zichzelf, dan wel om zijn vader. Maandenlang duurde die stille strijd, dan sloeg de zekering door. Verd. heeft alles volmondig bekend. Hij heeft zichzelf niet gespaard. Komende tot de strafmaat zeide spreker„Van daag heeft uw rechtbank enkele personen tot vier jaar veroordeeld, omdat zij levensmiddelen en fietsen ten nadeele van hun medeburgers hadden gestolen, om van de opbrengst bij wijntje en trijntje een lustig leventje te leiden. Hier zit een jongeman, die zijn heele leven hard gewerkt heeft, maar die voor zijn levensprobleem geen goede oplossing heeft kunnen vinden. Ik noem zoo iemand minder misdadig dan iemand, die een fiets steelt. Door deze man lang op te sluiten, zou men niets bereiken.” Spr. eischte tenslotte verdachte’s veroordeeling tot één jaar gevangenisstraf.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1