r No. 18371. 1942. Tunis VERDUISTEREN ’’‘"ilerdag 24 December. De Oekraïne, land economische enorme van mogelijkheden Plaatselijke successen m Arbeid voor iedereen! de Afweerslag aan den Don duurt met wisselvallige gevechten voort Acht Engelsche vliegtuigen neergeschoten uw spijzen gaar, electriciteit is uw maaltijd klaar. v. 4.30 r Een hooilast maakt Met minder gas en Geldigheidsduur bonnen serviesgoed en keukengerei verlengd Schipbreukelingen van „Ombilin” gered Germaansche leiding onontbeerlijk Darlan en de Gaulle Het Derde Geschenk De staking der café’s op Oudejaarsavond Keuringen voor de Waffen-S.S. en het Legioen HAAGSCHE COURANT a a (Orbis-Holland) Bommen op West-Duitschland DUITSCH WEERMACHTBERICHT Nachtdienst □Mn (Ziekendienst no. 116364; ZR. Stadspatiënten no. 49 J ZIEKENVERVOER Den Haag) No. 115995. Maan: 24 Dec ona< t op 6fj3 n.m.; 25 Dec. Het reizen Aan alle stations, waar de trein stopt kan men koffie krijgen en hier en daar ook soep. te een de in t i t f t i - i t onder 11.25 v.m., op 9.36 n.m.; 28 t f f. in Nederland vonden Kerst- De Rijkscommissaris. Rijks- Het volgend nummer van de Haagsche Coarant verschijnt a.s. Maandag De firma.inzet In Sitomir krijgt men een indruk van de Ned. firma-inzet, d.w.z. van die organisa- Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het Legioen zich op onderstaanden datum bij het genoemde adres kunnen vervoe gen, ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op geves tigd en wel speciaal voor hen, die er be zwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mo nHet berouw komt na de zonde” Hedenavond om 19.00 uur spreekt Max 1 via den zender Hilversum I in het. de Bij onze vrijwilligers. In looppas i rr iii» voorwaarts. - Amerikanen willen internationale brigade vormen Volgens berichten uit Algiers zijn Amerikaansche militaire ^autoriteiten Noord-Afrika voornemens een internatio nale brigade te vormen, die in hoofdzaak zou bestaan uit rood-Spaansche vluchte lingen. Deze Spanjaarden waren vóór den inval der Amerikanen in Noord-Afrika ge ïnterneerd en werden later vrijgelaten. kribbe van Bethlehem begon te gloren om op Golgotha tot een stralenkrans uit te schieten, welke den hemel doorboor de. Dit is het, wat de profetie van het Derde Geschenk inhield, dat ook het lijden een macht kan worden, dat ook de smart schoon kan wezen en dat de tragiek van het leven, welke reeds bij de geboorte voorvoeld wordt, den mensch kan adelen tot een wonder van liefde, welker zachte kracht het kwaad en den rouw overwint. Als dit licht op 'J ons al'straalt, zal het voor ons een ge zegende Kerstmis zijn. De boeren De derde vorm van den Nederlandschen inzet in de Oekraine leveren de boeren. Zij zijn goede werkers, die zich snel aan passen. Zij werken meest in het Noorden tusschen Wilna en Minsk. Er is nu een scholingsbedrijf ingericht. Bij Rowno werd hun een aantal boerderijen toege wezen. Ook in Nederland zal binnenkort ’n groot scholingsbedrijf worden geopend, waar in 3 maanden 300 boeren goed zullen worden voorbereid. Er werken nu onge veer 145 boeren. Zij worden opgeleid tot assistenten van de Duitsche leiders van de Kolchozen, dat rijn stukken grond van ongeveer 800 h.a. Ze hebben het niet ge makkelijk. maar ze zetten door en hun volharding zal ruimschoots worden be loond. De mogelijkheden voor hen zijn zeer groot. Binnenkort worden in ons land tentoonstellingen gehouden van graan, en grondsoorten uit de Oekraine, enz. Tenslotte deelde de heer Goedhuys mede dat de diensten in de orthodoxe Grieksch- Katholicxe kerken wederom volledig her steld zijn. Resumeerend kan worden vastgesteld, dat de Oekraine, mits onder Germaansche leiding, schier onbegrensde economische mogelijkheden biedt, zoowel op het gebied der productie als op dat der consumptie. Op een desbetreffende vraag, deelde de heer Goedhuys nog mede, dat momenteel ongeveer 2000 Nederlanders in Oostland werkzaam zijn. gelijkheid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit betaljon ook in Nederland zal blij ven. Tijdens de keuringen voor de Waf fen-SS en het Legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche SS in Nederland willen toetreden. 12-l-’43 10.00. uur: den Haag, Café den Hout, Bezuidenhoutscheweg. PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki" „De Nieuwste Mode”. „Kol, Bijbl.” en „Letterk Bijbl.” ƒ3.15. Fr. p. p. met Modebl, ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Bulten), ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afx. nr. 5 c„ fr. p. p. 10 c. In verband met de distributie van me talen keukengerei en serviesgoed, wordt bekend gemaakt, dat de geldigheidsduur van de bonnen reserve 3-77, 3-78, 3-79, 3-80 en 4-77, 4-78, 4-79 en 4-80 van de bonkaarten van voedingsmiddelen 13e periode K 310 en K 410 (dus de bonkaar ten voor kinderen tot en met 13 jaar), eerst het ware Kerstlicht is, dat bij de is verlengd tot en met 31 Jan. 1943. Men kan derhalve tot en met bovengenoem den datum op deze bonnen, bij gelijk tijdige afgifte van één der punten 01 tot en met 04 van de EV-kaart voor servies goed, naar keuze metalen keukengerei of serviesgoed koopen. Alle textielpunten blijven voorloopig geldig Van bevoegde zijde wordt er de aan dacht op gevestigd, dat alle thans geldige textielpunten en bonnen (dus ook kousen bonnen) na 1 Januari a.s. tot nader te be palen datum geldig blijven. van de laatste weken reeds ver over de duizend bedragen, hoog zijn Meer en meer blijkt ook. dat de Duitsch—Italiaan- sche tegenmaatregelen in Noord-Afrika een dikke streep door de Anglo-Ameri- kaansche bedoelingen hebben gehaald. De slachtoffers van de Turksche aardbeving Omtrent het aantal slachtoffers der aardbeving in het gebied van Erbaa, To- kat en Niksa in Anatolië, worden thans nieuwe cijfers genoemd. De verliezen aan menschenlevens zouden niet zoo hoog zijn als aanvankelijk was aangenomen. In Er baa b.v. zijn thans 418 dooden en 484 ge wonden, in Niksa 53 dooden en 120 ge wonden. In Erbaa zijn 2155 huizen volko men en 1654 gedeeltelijk verwoest: te Nik sa resp. 410 en 450. De bewoners der ge teisterde plaatsen zijn voorloopig in ba rakken en tenten ondergebracht. De te lefoon- en telegraaflijnen konden reeds weer hersteld worden. De hulporganisa ties reiken warm eten en andere benoo- digdheden uit. *1 uur nam. tot 8.50 uur v.m. Maan: 24 Dec. onder 9.45 v.m., onder 10.23 v.m. op 7.31 n.m.; 26 Deo. onder 10.56 v.m., op 8.32 n.m.; 27 Dec. Het is naar aanleiding van Mussert’s rede voor het Technisch Gilde, waarbij de Leider van de N.S.B. betoogde, dat Nederland geen menschenreservoir is, dat ons van verschillende zijden deze beide vragen werden voorgelegd: Wordt Nederland door uitzending naar elders van arbeiders niet automatisch uit gepompt? En waarom moeten alleen ge zinnen uit arbeidskringen menschen- jnateriaal leveren? Daarbij kwamen dan nog de noodige beschouwingen, voort- jpruitend uit de meest dwaze geruch ten, waarvan de grootste nietsnutters gewoonlijk de fabrikanten zijn. Laten wij voorop stellen, dat ook deze cate gorie wel haar beurt zal krijgen en eer lang aan het werk zal worden gezet. De eerste algemeene maatregel ligt bereids in den inzet der jeugd voor den Arbeids dienst, die allengs vergroot wordt en nu met den aanvang van 1943 is gebracht op 10.860 man. Deze jongelieden waartoe ook meis jes behooren krijgen een opleiding, waardoor zij gesterkt worden voor het verdere leven, opdat zij later bruikbare krachten voor de maatschappij zullen worden. Deze arbeids-soldaten zullen, naar ’t ons voorkomt, als het moet, ook riders worden ingezet, even goed als die vele arbeiders, die thans voor het heil van Europa hun krachten daartoe geven. Van uitpompen is natuurlijk geen sprake, omdat dit alles slechts van tijdelijken aard is. Elke Nederlander komt, na volbrachten diensttijd, weer terug in het Vaderland. Het is ook niet zoo, dat alleen hand arbeiders hun diensten moeten verlee- nen, ook hoofdarbeiders komen wel degelijk in aanmerking. En de opmer king, dat z.g. rijkelui-zoontjes er vrij van zullen blijven, is er ook naast. Zoo Billen ook de studenten, na volbrachten Itudie-tijd, in aanmerking komen voor Uitzending. Voor hen, die voordien in den Arbeidsdienst zijn geweest, is deze uitzend-periode op zes maanden gesteld, voor alle anderen op één jaar. De stu dent zal echter dit is uitdrukkelijk bepaald in zijn eigen vak worden tewerk gesteld. En voordat men nu ons met de vraag komt aandragen, of zij die niet afstudeeren, dus vrij zullen blijven van uitzending, kunnen wij nu reeds de positieve verzekering geven, dat Julke lieden in een dergelijk geval de tans loopen sabotage te plegen, waar in zij dan de gevolgen zullen moeten fragen, wat niet mis zal zijn. Ten aan- licn van de studenten is er één uit zondering, deze geldt de theologen. Zoo zal, in de naaste toekomst, geen werkloosheid meer bestaan voor de ge zonden onder ons volk. Iedereen aan het werk! Dat moet het parool worden. Aldus zal Nederland niet ten onder gaan, omdat het dan de plaats veroverd heeft, welke het krachtens zijn prestatie verdiend heeft. 'ties, die als een volkomen geheel be schouwd kunnen worden. Er werkt b.v. een Nederlandsche schilders"”" n? met 30 knechts. Deze schilders toonden zich zeer tevreden over de werkgelegenheid, de huisvesting en de voeding. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35-37 Giro No. 12500 Bijkant. Schev. Kelzerttr. 319. Tel. 550310; Fll.: Rljsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel. 3, Tel. 119461 Voorb., Boekh. H. E. Q. Ruyi, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Konlng, Goudsbloeml. 3. Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Betere Jr., Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F. D Couvée, v Hoytemastr. 66 Tel.721187 Kerstmis 1942 in Nederland. In alle hospitalen feesten plaats voor de gewonde en zieke soldaten. minister Dr. Seyss Inquart, bracht bij deze gelegenheid een bezoek aan eenige hospitalen. (S.S. Bild-berichter Fritz-Stapf) Naar het Argentijnsche blad „Critica” meldt heeft het Argentijnsche schip „San. ta Cruz" 30 schipbreukelingen van het Nederlandsche vrachtschip „Ombilin” en kele dagen geleden ten Noorden van Bra zilië aan boord genomen. De schipbreu kelingen zijn in Pernambuco aan land gezet. Zooals in het lifaliaansche weer- machtbericht van 16 Dec. j.l. gemeld werd de „Ombilin” door een Italiaansche duik boot in den grond geboord. De „Ombilin” van de K.P.M., groot 5658 brt., was in 1915 gebouwd. den indruk ontvangen, dat de agrarische mogelijkheden in dit gebied fantastisch groot zijn. De grond is buitengewoon vruchtbaar. De winterrogge brengt 1150 kg per h.a. op tegen 2270 in Nederland, maar de opbrengst van de wintertarwe is 2 maal zoo groot als die in Nederland. Of de Nederlandsche rantsoenen ook zullen profiteeren van deze opbrengst, is vooral afhankelijk van de oplossing der trans portproblemen. De boerenwoningen of eigenlijk boerenhutten zijn in dit gebied uiterst primitief. Het is hier ook, dat men nog met het optreden van partisanen re kening moet houden. In Kief Kief is een mooie stad, met breede bou levards en met druk autoverkeer. Alleen in de hoofdstraat zijn vele gebouwen ver nield. Er wordt in de stad weer markt gehouden, deels door joden en deels door de eigen bevolking. Een bezoek aan deze markten doet de groote armoede der be volking kennen. Er is niets te krijgen van de gewone dagelijksche gebruiksvoor werpen. De bevolking heeft straks aan alles behoefte en de Nederlandsche hande. laren moeten goed bedenken, dat hier een schier onbegrensd afzetgebied open komt. Er zijn in Kief thans 3 hotels geopend. De Werkdienst Holland is in Kief on dergebracht in een oud tsarenslotje met een fantastisch mooi uitzicht over den Dnejpr, die hier ongeveer 10 km. breed is, d.w.z. de bedding; de rivier zelf heeft ongeveer dg breedte van 1 k.m. Er zijn plannen om den waterweg hier te kanali- seeren. Ook hier ligt een taak voor Ne derland. tan de familieleden van de Vrijwilligers in de Waffen S.S. en het Legioen De Germanische Freiwilliger Leitstelle deelt mede: Het is zeer goed mogelijk, dat men familieleden of bekenden op foto’s van de Waffen-SS en het Legioen in dag bladen tijdschriften of het filmjournaal herkent. Een zeer begrijpelijke wensch is dan ook deze foto’s te bezitten. Schrijft u ”et nauwkeurige opgave waar u de foto Bezien heeft aan de Germanische Freiwil- "ttr Leitstelle, Den Haag, Plein 1. Het is zter gewenscht de foto nauwkeurig tè om drijven en bij aanvragen van foto’s uit filmjournaal bovendien het nummer j^n Jiet journaal er bij te vermelden. De “’treffende foto wordt u dan toegezonden. Anglo-Amerikaansche plannen in Tunis vastgeloopen De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldtDe verovering van een belang rijke bergstelling in Tunis wordt te Ber lijn als een nieuwe slag tegen de Anglo- Amerikaansche plannen in Noord-Afrika gekwalificeerd. Het heeft er den schijn van, dat Tunis thans bijna geheel gezui verd is van Britsche en Amerikaansche troepen. De Geallieerden opereerden in dit gebied hoofdzakelijk met pantsertroe- pen, zoodat de aantallen gevangenen, die. PRIJS DER ADVERT.: 1-11 m.M (0 reg.) /1.6b, elke m.M. m. tot 22 m.M. (10 reg 0.19. Elke m M m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs Reel. ƒ0.51 p. m M Bewijsn. 5 ct., fr. p. p 10 ct KI. Adv (in halve opl.)/0.57, Dienstaanb f 0 38 Pers gevr. 10.48 Adv. ..Br bui. v. d bl.” 10 c. meer HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 24 Dec. (D.N.B.) Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Duitsche troepen hebben ook gisteren in het gebied van de Terek en in de Kal- mukkensteppe herhaalde vijandelijke aan vallen afgeslagen en den vijand bij een succesvollen tegenaanval bloedige verlie zen toegebracht. Een in het achterland op duikende formatie cavalerie der Sovjets werd aangevallen en in de daarop ontstane achtervolging in de pan gehakt. Tusschen Wolga en Don werden in een aanval 600 gevangenen gemaakt en 15 pantserwagens vernietigd. Tegenaanvallen van de Sovjets stortten ineen. In het gebied van den Don duurt de afweerslag in wisselvallige gevechten voort. Bij eigen aanvalsondernemingen in den centralen frontsector werden talrijke kazematten er gevechtsstellingen vernietigd. Plaatse lijke aanvallen van den vijand mislukten. Ten Zuidoosten van het Ilmenmeer hervatte de vijand zijn aanvallen met sterke strijdkrachten. Bij den succesvollen afweer werden 34 Sovjetpantserwagens vernietigd. In Tunis leverden eigen aanvallen plaatselijke successen op. Pogingen van den vijand om het de vorige dagen ver loren gegane terrein te heroveren, wer den verijdeld. Er werden 200 gevangenen gemaakt. De havenwerken van Benghasi en een vliegveld van den vijand in het kustgebied van Libye werden in den af- geloopen nacht door Duitsche gevechts vliegtuigen gebombardeerd. Zwakke strijdkrachten van de Britsche luchtmacht vielen overdag eenige plaat sen van de bezette Westelijke gebieden aan en wierpen des nachts hier en daar bom men in West-Duitschland. Bij deze vluch ten alsmede boven het Kanaal, en aan de Nederlandsche kust, werden 8 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Vervolging van leden der Fransche Volkspartij in Noord-Afrika De ,Cri du Peuple” het blad van Jacques Doriof, meldt uit Tanger, dat de Amerikanen in samenwerking met de in stanties van Darlan, leden van de Fran sche volkspartij systematisch vervolgen. De redacteur van de „Echo d’Oran”, Paul Mannoni, is gefusilleerd. Tot de slacht offers behoort mede de plaatselijke lei der van de Fransche volkspartij te Oran. Gaston Vidal. Werkdienst „Holland” Als eerste plaats bezocht de heer Goed- huys Rowno, in het overgangsgebied van het voormalige Polen tot de Oekraine. Hij bracht daar uiteraard een bezoek aan den „Werkdienst Holland”, waarheen een 800 a 900 man uit hun beroep of uit hun staat van werkloosheid in Nederland wa- 1 ren gehaald. Onder hen bevonden zich nogal eenige a-sociale elementen, die aan leiding tot heel wat klachten gaven, maar hierin is reeds veel verbetering gekomen. Men telt er nu vele goede werkers, die met eigen materiaal en werktuigen, alles aanpakken. Sedert 1 October heeft de Oost-Compagnie scherpe bepalingen in zake de uitzending in het leven geroepen, ro’epen. Van Rowno verder naar het Oosten rei zend, komt men door leeg en woest ge bied met vele breede rivierdalen totdat men aan de uitgestrekte heuvelrijen komt, zacht-glooiend land, waar de graanvelden aaneengerijd liggen, alle reeds omge ploegd. De bezaaide oppervlakte is nu 75 a 80 pCt. van wat zij geweest is. En dit gebied van de „Zwarte Aarde”, nu reeds Europa’s korenschuur genoemd, is nog maar een gedeelte van den grond, die be bouwd zou kunnen worden. Wanneer men in Kief is aangekomen, heeft men reeds ^zijl serie Brandende Kwesties over rrP„Het berouw komt na De heer W. Goedhuijs, leider van de afdeeling Economie en Statistiek van de Ned. Oost Compagnie, heeft een reis naar de Oekraine gemaakt en van zijn indruk ken aldaar opgedaan, heeft hij op de dagelijksche persconferentie het een en ander verteld. De gebieden, welke hij be zocht, verkeeren nog in de eerste faze van den staat van opbouw en zij bieden ook nog een volledig militair aspect, of schoon hier en daar ook civiel bestuur is ingevoerd, waarbij men voor vaak moeilijke en eigenaardige problemen komt te staan, gevolg van het feit, dat manne lijke werkkrachten vrijwel ontbreken, terwijl een deel der bevolking haar ka rakter van nomaden nog niet heeft ver loren, zoodat zij voortdurend in deze vrijwel onmetelijke ruimte trekkende is. Er wordt hard gewerkt Als totaal indruk stelde de heer Goed huys vast, dat in het gebied der Oekraine, door hem bezocht, een ontzag lijke scheppingskracht werkzaam is, een scheppingsdrang, welke in staat zal zijn alle moeilijkheden te overwinnen, welke thans nog op het eerste gezicht den toe stand iet of wat chaotisch doen schijnen. Er wordt enorm hard enop tijd ge werkt De groote stuwdam in den Dnjepr, die destijds door de Bolsjewisten ver nield was, en die voor de krachtlevering en voor de scheepvaart van groot belang was, moest 15 December weer in orde zijn en op 13 December was dit groote werk door de mannen van de Todt-orga- nisatie weer geheel voltooid, in weerwil van alle moeilijkheden door gebrek aan werkkrachten en materiaal. Een tweede generale indruk was die van de ontzaglijke ruimte, waarin al het werk volbracht moet worden. Een Sla visch volk kan dit enorme land nooit be- heerschendit kan alleen een volk, dat technisch in de perfectie is toegerust. Het Sovjet-bewind heeft daarom nooit vat op dit land kunnen krijgen. De drie koningen, die het Kerstkind kwamen verwelkomen, brachten hem goud, wierook en mirre. Sommige uit leggers van het oude verhaal zien in dit Derde Geschenk een toespeling op hetgeen aan het eind van zijn leven met den volwassen geworden Jezus geschie den zou, toen Hem den lijdensbeker ge reikt werd, waarin wijn, met bittere kruiden vermengd, den ter dood veroor deelde in zijn laatste ure bedwelming moest schenken. Dan zou deze eigen aardige gave reeds een profetie zijn ge weest van hetgeen eenmaal het Kerst kind zou wachten. In dit licht beschouwd, doet het Kerst verhaal denken aan die sprookjes, waar in feeën, bij de wieg van den pasgeborene diens toekomst voorspellen en, nadat de goede fee een gelukstalisman heeft aan gereikt, de booze fee weer alles bederft door een gave, welke onheil berokkenen zal. Al ligt er in deze verhalen iets, wat in staat is, onze Kerstvreugde te dempen, wij kunnen niet ontkennen, dat zij de werkelijkheid des levens weerspiegelen. En Kerstmis, hoezeer een feest van blijd schap en goede verwachting, is toch hierbij ook een ernstige dag. Vooral in tijden van ellende en onrust zou de il lusie te pijnlijk met de werkelijkheid strijden, wanneer wij ons overgaven aan den schijn, alsof hier op aarde onver mengde blijdschap mogelijk zou zijn. Het is de gedachte, welke elke moeder bij de geboorte van haar kind onmid dellijk drukt en welke als contrast met haar dankbaarheid om de verlossing haar hart beroert: dat eenmaal haar kleine groot zal worden en dan niet ontkomen zal aan de smart, die het erf deel is van het menschengeslacht. Moe der Maria behoefde door den koning, die haar pasgeboren zoon met de mirre als geschenk vereerde, niet aan de tragiek van het leven herinnerd te worden; had de oude Simeon haar ook niet reeds voorspeld, dat eenmaal door het leed, dat haar kind wachtte, een zwaard door haar ziel zou gaan. Misschien is op dezen droevigen Kerstavond van 1942 het feest het beste met de tijdsomstandigheden in overeen stemming te brengen, wanneer wij dit maal op dit Derde Geschenk uit het Kerstverhaal den bijzonderen nadruk leggen. Want de blik, dien wij nu op onze kinderen vestigen, is door zorgen en leed vertroebeld. Het argelooze ver trouwen. dat die kleinen in ons en in de hen omringende wereld stellen, schrijnt ons, wijl wij weten, hoe de volwassen heid hen zal verbijsteren en teleurstel len. Maar wij weten ook, dat onze ouders, wanneer zij nog leven en aan onze prille jaren terugdenken, om ons zullen bewogen worden door meelijden, omdat wat ook in ons eenmaal onge repte blijdschap geweest is, allengs ver keerd is in moeite en verdriet. Kan Kerstmis ons nu toch, ook als wij er ons bewust van zijn, dat het Kindje in de kribbe, eenmaal aan het kruis mirre moet drinken, een blijde bood schap verkondigen? Wij herinneren ons dat gedicht: „O Man van Smarte met de doornenkroon, O bleek bebloed gelaat, dat in den nacht Gloeit als een groote, bleeke vlam, wat macht Van eind’loos lijden maakt uw beeld zoo schoon?”, en wij weten, dat het licht ook in smart door de duisternis van het lijden kan schijnen. Dat deze „groote, bleeke vlam” De commissaris-generaal voor de vei ligheid en Höhere S.S. und Polizei- führer maakt bekend Ter voorkoming van straffen wordt er op gewezen, dat ook op den Oudejaars avond 1942/’43 het op 23 uur vastge stelde sluitingsuur der café’s gehandhaafd moet blijven. Ook dien avond mo^t aan het sluitingsuur streng de hand gehou den worden. Bij deze gelegenheid wordt geconsta teerd, dat de naleving van het op 23 uur vastgestelde sluitingsuur (par. 1 der ver ordening no. 188/1940 en par. 55 alinea 1 no. 3 der verordening no. 138/1941) vaak ernstig te wenschen overlaat. De politie heeft tot taak, op dergelijke overtredingen nadrukkelijk te letten en ervoor te zor gen. dat de overtreders gestraft en de voorts nog vereischte maatregelen tegen de eigenaren van het betrokken bedrijf worden genomen. De Commissaris-Generaal voor de Veiligheid en Höhere S.S. und Polizeiführec. w.g. RAUTER S.S. Gruppenführer en Luite- nant-Generaal der Politie. De Groot-Moefti van Jeruzalem in gesprek met Islamietische vrijwilligers. Ter gelegenheid van de Id-u Adha, het groote Mohammedaansche feest, werd in het ..Haus der Flicger’’ te Berlijn een bijeenkomst belegd door de Mohammedaan- 'che gemeente, waarbij de Groot-Moefti heit Islamietische Centrale Instituut opende. (Hoffmann-Stapf) Voorstel tot beslechting van geschil Admiraal Darlan heeft door radio-Ma- rokko een verklaring laten verspreiden, waarin hij zijn Londenschen mededinger, generaal de Gaulle, openlijk een bijeen komst voorstelt ter beslechting van hun geschillen, zoo meldt de „Frankfurter Zeitung”. Volgens Darlan’s verklaring beoordeelt de Gaulle de situatie van Engeland uit en zonder Darlan’s houding van het laat ste jaar te kennen. „Als ik gelegenheid had tot een onderhoud met hem, zou ik hem zekere bijzonderheden kunnen mee deden, die hem zijn houding volkomen zouden doen wijzigen, want ik streef naar geen enkele functie, waarop hijzelf aan spraak zou kunnen maken”, aldus Darlan. „Ik hoop generaal de Gaulle zoo gauw mogelijk te ontmoeten”. Opmerkelijk is, dat Darlan zich in zijn laatste verklaringen ten overstaan van de pers niet meer heeft betiteld als „staats hoofd”. doch als „hoogen commissaris” en ook verzekert, dat zijn rol zich beperkt tot Fransch Noord-Afrika. terwijl hij vroeger aanspraak heeft gemaakt op de leiding van het geheele Fransche koloniale Rijk. Desondanks valt nauwelijks aan te nemen, dat Darlan thans bereid zou zijn zich te scharen onder de leiding van de Gaulle, hoewel deze ongetwijfeld pretendeert de leider te zijn van alle Fransche tegenstan ders van Vichy buiten Frankrijk. Overigens wenscht Darlan kennelijk te verstaan te geven, zoo eindigt de „Frankf. Ztg dat hij al meer dan een jaar, dus al den tijd dat hij premier van Pétain was, met Amerika heeft geconspireerd. Dec. onder 11.50 vjn., op 10.41 n.m. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen blijkens de verschillende legerberichten 10 en 7 No 11305g won /Jo lontclo urnlrnn rnoHc nvnr rln Ziekenfondsleden de Volharding nn 10 Rti ZIEKENVERVOER

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1