HAAGSCHE COURANT VOOR DE JEUGD BINNENLAND Donderdag 24 December 1942 STADSNIEUWS DE KOMEDIANTEN KOMEN PL4/VETARII/M de TWEEDE BLAD aan FEUILLETON Nederlands jeugd bouwt haar toekomst BELANGRIJKE GIFT VAN NEDERLANDSCHE POLITIE AAN WINTERHULP Verordeningenblad Evacuatie hulpdienst Kamer van Koophandel Zuid-Holland GEMEENTELIJKE SCHOEISELDIENST OPLOSSINGEN DER RAADSELS KERSTFEEST VREUGDE EN ARBEID NIEUWE RAADSELS CORRESPONDENTIE HONDENPENNING AFGESCHAFT De slagers en de vetvoorziening Predikbeurten Met 1. af. Amster- in Woudenberg, leider den J. Laarman de X, Ixvl r\, 1 lzvl. 1U.UU U< der Veen, Kerstspel. aange- ge- te Je JWordt vervolgd. X hoe Kun je dan niet begrijpen, ---- Den volgenden morgen vond Raffaela EEN GROOTSCHE TAAK WACHT IN HET OOSTEN No. 18371 van da- bijeenkomst bijgewoond van door van ten „Komkommertje” na en 2 105 Nadruk verboden Roman van WILHELM LICHTENBERG Het gisteren verschenen Verordeningen blad bevat een tweede verordening van den Rijkscommissaris. waarbij de veror dening betreffende de prijsvorming met betrekking tot het goederenverkeer met het Duitsche Rijk wordt uitgebreid met den Elzas, Lotharingen en Luxemburg. mag „Tonnetje”, heb nog Botnmel”r gin”, mr, dr. Westra van het N.V.V. Voofloopige erkenning ziekenfondsen Tenslotte wijzigde de secr.-gen van Sociale Zaken het tweede uitvoeringsbe sluit ingevolge het ziekenfondsenbesluit, krachtens welke wijziging de voorloopige erkenning of toelating van ziekenfondsen, welke op 1 Aug. 1941 bestonden, wordt verlengd tot 30 Juni 1943. WERKVERSCHAFFING: De mogelijk heid bestaat om onder leiding van den directeur der Gemeenteplantsoenen ge leidelijk een belangrijk aantal minder- validen (pl.m. 170) bij wijze van werk verschaffing voor de uitvoering van in het bijzonder voor hen geschikte werk zaamheden te werk te stellen. Zij ont vangen een vergoeding, welke door den directeur voornoemd op grond van hun arbeidsprestatie zal worden vastgesteld. Deze vergoeding zal ten hoogste bedragen 45 cent per uur, verhoogd met 5 pCt. duurtebijslag met een werkweek van ten hoogste 48 uren. zwaar de beslissing me moet vallen? Jawel. Natuurlijk. Ik dacht alleen... Wat? Raffaela wachtte met haar antwoord, maar vulde toen toch aan: Dat ons beetje geluk een vergoe ding zou zijn voor de medewerking in een of andere film. En stiller, schuwer voegde zij eraan toe: Ik bijvoorbeeld zou deze zomer weken, welke nog voor ons liggen, niet voor alle schatten van de wereld willen opgeven Ja, dat zeg jij, omdat je niets in te zetten hebt, zei Riccardo kort en ge prikkeld. RIJWIELVERGOEDING BIJ DE WERK VERRUIMING: De secr.-gen. van Sociale Zaken heeft enkele wijzigingen aange bracht in de vergoedingen, welke krach tens het besluit loonbepaling werkverrui ming worden toegekend. De vergoeding voor den dagelijks naar het werk per fiets af te leggen afstand is thans bepaald op ƒ0.15 per dag, wanneer deze 3-10 k.m-, op /0.20 per dag. wanneer hij 10-15 k.m. en op ƒ0.25 per dag, wanneer hij 15 k.m. of meer bedraagt. Voor afstanden van meer dan 18 k.m. fietsen is de bestaande regeling gehandhaafd. Voor het geval van den arbeider wordt verlangd, dat hij zijn fiets van huis mee neemt en bij een treinstation buiten zijn woonplaats stalt, zal hem een vergoeding worden gegeven van 0.75 per week. Bo ven deze vergoeding wordt, naar gelang den afstand, welke dagelijks per rijwiel naar het werk wordt afgelegd, de zooeven genoemde rijwielvergoeding van 0.15, 0.20 of 0.25 per dag toegekend. Aan kamparbeiders en ingekwartierde arbeiders, die hun eigen fiets moeten ge bruiken om dagelijks van het kamp of kwartier naar het werk te komen, zal, behalve de laatstbedoelde rijwielvergoe ding van ƒ0.15, ƒ0.20 of ƒ0.25 per dag, een vergoeding van ƒ0.10 per week be taald worden. De vergoedingen van 0.75 en ƒ0.10 worden ook ten volle uitgekeerd, wanneer minder dan 6 dagen in een ka- lenderweek is gewerkt WIE AARDAPPELKAARTEN TEGEN RIJSTBONNEN KUNNEN INWISSELEN. Oosterlingen en personen, die tot de inheemsche bevoking van Ned. West-In- dië behooren. kunnen evenals gedurende de vorige distributieperiode, ten hoogste één aardappelkaart bij de paatselijke dis- tributiediensten inwisselen tegen rant- soenbonnen voor rijst. Zij, die een toe- slagkaart voor aardappelen wegens bijzon deren arbeid bezitten, kunnen bovendien nog een aardappelkaart voor rijstbonnen ruilen. De toeslagkaart voor aardappelen, uitgereikt aan houders van L-inlegvellen, kan evenwel niet geruild worden. Bij wijze van uitzondering kunnen per sonen, behoorende tot de inheemsche be volking van Ned. West-Indië, wanneer zij in het bezit zijn van een machtiging voor opslagaardappelen, één zoodanige machti ging ruilen tegen rantsoenbonnen voor rijst. Het belang der Gemeente vordert, dat de exploitatie van den Schoeiseldienst van het Haagsch Crisis-Comité welke dienst in een dringende behoefte van be paalde groepen der Haagsche bevolking voorziet wordt voortgezet. De burge meester heeft daarom besloten, gerekend te zijn ingegaan met 1 November 1942, in te stellen een gemeentelijken schoeisel dienst. Hij antwoordde in dien toestand nerveuze spanning, welke hem al genlang beheerschte: Hoe bedoel je dat? Ze keek hem ontsteld aan. Nou ja, of jij nou bij een vreemde familie kinderen oppast of hier theater speelt; dat is tenslotte niet zoo’n groot verschil. Raffaela probeerde tegen te spreken. Zeg dat niet, Riccardo. Ook ik heb toch een klein offer gebracht. Hoe dan? vroeg hij met lichte iro nie. Ik begrijp het niet. Mijn hemel, hoe moet ik dat zeg gen... Bijvoorbeeld ben ik in een vreemde familie eigenlyk altijd veel beter behandeld, dan bij de stagione Campagna. Debutanten worden bij het theater D. J. BOOM f: In den ouderdom van 95 jaar is overleden de heer D. J. Boom, kapitein-luitenant ter zee b. d. Hij was begiftigd met het eere-teeken voor be langrijke krijgsverrichingen 18731876, de Atjeh-medaille en het Officierskruis van Simon Bolivar van Venezuela. De begrafenis vindt Zaterdag a.s te onge- n on tr:!- ARBEIDERS MET KERSTVERLOF UIT HET BUITENLAND: De secr.-gen. van Sociale Zaken heeft goedgekeurd, dat aan arbeiders, die met Kerstverlof uit het buitenland terugkeeren, voor zoover noo- dig, steun ingevolge de Rijkssteunregeling wordt uitgekeerd. Dit geldt niet voor arbeiders, die thans hun periodiek verlof genieten, aangezien deze personen door hun werkgever wor den doorbetaald. veer 12.30 op Oud Eik en Duinen plaats. PAST OP VOOR DE ZAKKENROLLERS: Ten nadeele van een bewoner van het Laakkwartier is gistermiddag in wachtkamer van de Blauwe Tram aan het Gevers Deynootplein een portefeuille, in houdend een bedrag van 200. benevens een paar rijbewijzen en een persoonsbe wijs, ontvreemd. De hoofdafdeeling „Vreugde en Arbeid” van het Nederlandsche Arbeidsfront heeft in verschillende plaatsen van ons land Kerstfeesten georganiseerd voor kinderen, wier vaders in Duitschland werken. Het feest in Krasnapolsky te Amsterdam. Op een speciale Kerstkaart mochten de kinderen een Kerstgroet zenden aan vader Een postbode helpt de kleine meid met het schrijven. Polygoorv-Zeylemaker) Resultaat van de collecte op 14 Nov. j.l. Vanochtend heeft de Gevolmachtigde voor de reorganisatie van de Nederland sche politie, mr. H. L. Broerse, aan den directeur-generaal van Winterhulp Neder land, den heer F. W. van Vloten, een chèque overhandigd, ten bedrage van 92.799, zijnde het resultaat van de col lecte, welke op den dag van de Neder landsche politie 1* November J.l. door de politiecorpsen in het geheele land voor de W.H.N. werd gehouden. De aanbieding vond plaats in het ge bouw van den N.V.D. aan den Andries Bickerweg 4. Mr. Broerse, die vergezeld was van een deputatie, waarin alle rangen van de Nederlandsche politie waren vertegen woordigd, zei de chèque aan te bieden in opdracht van den secretaris-generaal van het departement van Justitie. Spr. vroeg den heer van Vloten in de overhandiging van dit geldswaardige papier meer te zien dan een gebaar. Er spreekt uit de steun, welke de politie aan het Winter- hulpwerk heeft verleend en dit ook in de toekomst zal doen. Het offeren hier voor moet men opvatten als het vervul len van een plicht en de politie-ambte- naren zullen de eersten moeten zijn om dezen eereplicht uit te voeren. Door alle rangen van de Nederlandsche politie is er geofferd. In deze bijzondere dagen wordt in ons sterker gevoeld dan anders, de liefde voor den naaste. Spr. zag in de stichting W.H.N. de mogelijkheid het Nederlandsche volk, dat thans nog ver deeld is, tot saamhoorighéid te brengen. Hij zegde verderen steun van de politie aan het werk toe en hoopte, dat het streven van den heer van Vloten met succes bekroond zou worden. Hierna was het woord aan den direct.- generaal van de Winterhulp, die uiting gaf aan zijn grooten dank voor het geschenk, bestemd voor het Nederlandsche volk. Het Winterhulpwerk is een onderdeel van dat van den Nederlandschen Volksdienst, wel ke dienst in de eerste plaats tot het volk gaat. Eenzelfde taak heeft ook de politie. Spr. haalde voorbeelden aan, waarbij hij aantoonde, hoe voorheen de politiebeamb te er zich moeilijk mee vereenigen kon er met de collectebus, in uniform, op uit te trekken, en dat door velen het politie corps werd beschouwd als bergruimte voor lieden, die nergens meer voor deug den. De politie staat evenwel niet onder of naast de gemeenschap, doch er boven; zij heeft het voorbeeld te geven. Daardoor wint zij het vertrouwen van het Neder landsche volk. Zij is niet de boeman, maar de leidsman. Wanneer men collecteert voor zijn volk, waarover een ontzaggelijk leed is gekomen, dan is dat collecteeren een eeredaad, waarbij past het eerekleed en als zoodanig zag spreker den uniform van den politieman. Uit naam van velen, welke van de gift zouden profiteeren. bracht de heer van Vloten den heer Broerse dank voor het geschenk. dicht,. Dat is leuk. „Tompoes”. Zooiets meer is briefje „Olifantje”. „Sleutelbloempje”, „Dwergkoning”. Waarom me alleen maar de raadsels ben jullie niets te vertellen weer steeds mee je je schuilnaam „Stekelbaarsje”. Dat je dat rapport 1. Oost West, Thuis Best. 2. Een ek steroog 3. Zon, Maan of trein. „Goudblondje”, .Kikker” mogen Woensdagmiddag uur een prijsje komen afhalen aan één der loketten van ons Bureau. In den Dierentuin heeft de hoofd afdeeling ..Vreugde en Arbeid” van het Nederl. Arbeidsfront vandaag een Kerst feest georganiseerd voor kinderen uit gezinnen, waarvan de vader in Duitsch land werkzaam is. Ruim 2000 kinderen namen eraan deel zoodat het feest zoo wel vanochtend als vanmiddag gehouden moest worden. Groote Kerstboomen bij het tooneel, kerstkronen, dennegroen langs de balustrades, tientallen lichtjes en de versierde lange tafels, waaraan de kinderen zaten, zorgden voor de noo- dige Kerstsfeer. Ia den orkestbak had de stafmuziek van de Haagsche politie een plaats ge vonden. Zij speelde bekende Kerstliede ren, wélke door de kinderen met enthou siasme werden meegezongen. Er heersch- te vanzelfsprekend een opgewekte sfeer bij de jeugdige genoodigden, die haar hoogtepunt bereikte, toen de Kerstman met een aan*al kabouters de zaal binnen, kwam en zich met de kinderen onder hield. Een aardig idee was het. aan de kinderen briefkaarten uit te reiken, waarop stond dat zij in den Dierentuin bijeen waren en dank zij Vreugde en Arbeid” een mooi Kerstfeest hadden, dat zij geschenken en lekkers kregen. Op deze briefkaarten schreven de kinderen hun naam. Een postambtenaar verzamel, de de briefkaarten en zorgde voor ver zending naar de vaders in Duitschland. Wij hebben een kijkje genomen in de achterzaal van den Dierentuin. Het was daar een waar dorado van speelgoed Prachtige houten vrachtauto’s, school borden. poppenwagentjes, lees- en pren tenboeken spelen, enz. stonden daar bij honderden opgetast. Ieder kind kreeg van al dat moois zijn deel. Bovendien ontvingen ze een mandje met appelen en snoepgoed. De bijeenkomst van hedenmorgen werd bij-gewoond door Commissaris- generaal Schmidt de burgemeester prof, mr. dr. Westra en Ju‘J Rijswijk. N. H. kerk, 27 Dec. 10.30 u. van l .1. Geb. Chr. Bel., Oranjel. 26, 27 Dec. 10 u. ds. Fr. J. Broeyer, 3 u. ds. J. van der Mijn eerste ziet men alleen in den winter mijn tweede is niet zwartmijn derde is een woordje van twee letters; mijn geheel is een sprookjesnaam. RUBRIEKERTJES Oplossingen en briefjes, die niet op tijd zijn, worden weggegooid Zij moeten zoo spoedig mogelijk, doch uiterlijk Dins dagmorgen vóór 12 uur aan een der loketten van ons Bureau Wagenstraat 37 bezorgd zijn. Brieven per post moeten jullie Maandagmorgen op de bus doen. Alles moet onderteekend zijn met je waren naam, schuilnaam, leeftijd, ge boortedatum en adres. Op het couvert vermelden „Aan tante Etty”. Wie dus geen antwoord krijgt heeft een van bovenstaande dingen vergeten. Let dus vooral goed op. Wie niet elke week mee doet, heeft geen kans op een prijs. Doe elke week mee, ook al zijn ze moeilijk. nooit met glacéhandschoenen pakt, zei hij schouderophalend. Ja, ja, ja, dat begrijp ik wel. En ik heb me er ook in geschikt. Ik was er zelfs gelukkig bij. Om jou. Omdat ik bij je kon zijn. En ik heb van jou geen andere waardeering verlangd, dan dat ik ook een klein, heel klein offer c~ bracht heb. Nou goed. Hij schoof wat verder van haar weg. Dan brengen wij allebei een offer. En we hebben elkander niets te ver wijten. ik dun, met ik af. Wie Naar aanleiding van de dezer dagen in de dagbladen gepubliceerde regeling om trent de financieele gevolgen van de evacuatie van bedrijven brengt de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zuid- Holland de volgende aanvullende bijzon derheden onder de aandacht van de be langhebbenden. Omstreeks half November j.l. is de kamer, ten einde de moeilijkhe den van de te evacueeren bedrijven zoo veel mogelijk te verlichten, overgegaan tot de instelling van een evacuatiehulp- dienst, welke in het bijzonder tot taak heeft: a. den betrokkenen van advies te dienen; b. medewerking te verleenen aan hen, die moeilijkheden hebben met het vervoer of die verlegen zitten om emballage of opslagruimte; c. behulpzaam te zijn bij het overwinnen van de finan cieele bezwaren, verbonden aan transport, opslag, kosten van eerste inrichting van het nieuwe bedrijf, enz. De centrale post van den dienst is ge vestigd te ’s-Gfavenhage, van de Spiegel straat 12, terwijl hulp-evacuatieposten zijn ingericht in het gemeentehuis te Katwijk, alsmede te Noordwijk in het gebouw Sar torius. Zoo noodig zullen ook posten ko men te Brielle en Ouddorp. Iedere zaken man, wiens persoonlijke bemoeiingen niet tot welslagen hebben geleid, kan zich om medewerking tot deze posten wenden. Aan gezien de evacuatie-hulpdienst van de ka mer nauw samenwerkt met de Rijksbu- reaux, het Rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd en het centraal distributiekantoor, bestaat daar tevens de gelegenheid met deze instellingen het ver- eischte overleg te plegen Het is intusschen van het hoogste be lang, dat de betrokkenen met eventueele verzoeken om hulp niet wachten tot het laatste oogenblik. omdat dan door over- stelping van werk zeker niet die hulp zal kunnen worden geboden, welke moge lijk zou zijn bij een meer geleidelijk ver loop van de aanvragen. Spoedige aanmeL ding is dus in hooge mate gewenscht De zakenlieden in de betrokken gebie den zullen er goed aan doen, dengenen, die zich vanwege den dienst bij hen mel den (allen voorzien van een legitimatie bewijs), tijdig hun verlangens en behoef ten op het gebied van de hülpverleening kenbaar te maken. „Papriano" Is je schuilnaam zoo goed Je adres heb je vergeten. „Pinokio”. Dat mag, als je trouw meedoet. „Pluim”. Ik vind het goed, maar niet voor één keer. „Kanariepiet”. Je bent te oud hiervoor. Jammer. „Speurdertje”. Kun je goed speuren „Stompneus”. Dat mag wel, als je je geboortedatum in het volgende briefje schrijft. „Zwartkop”. Ben jij zoo zwart. „Ganzetrientje”. Zul je ze geregeld insturen .Beertje" en „Dikkertje”. Wat een leuke namen. Doen jullie elke week mee „Komkommertje” Dank je wel. Jij ook, hoor„Fresia”. Gelukkig maar. In welke maand ben jij jarig „Hokus Pas”. Ik heb een poosje niets van je ge hoord. Doe je nu „Osterklokje”. Zul steeds vermelden is een heele tijd. Kun je dat goed „Pioenroos”. Was het rapport mooi „Hummeltje". Wat heb je allemaal gekre gen „Kikeboe". Is het een lief zusje Fijn, dan kun je dat elk jaar gebruiken. „Voetballer”. Je ziet dus, dat je altijd moet opletten. „Clivea”. Wat een lang ge- J a V. m I X - 1 .1- f 4 je niet meer vergeten hoor Dat is goed, maar ik geen briefje gezien. „.Olie „Dwergkonin- „Rozenrood”, sturen jullie Heb- „Tabaks- blad”. Jij hebt toch verleden week al meegedaan Jij stond er al bij. „Alpen roosje”. Jammer, dat je hem kwijt was. „Pluimstaart”. Dat zijn toch geen raad- selvriendjes „Botermop”. Ze waren niet goed. Een volgende maal beter. „Mug”. Vele groetjes terug. Waar ben jij op school „Ster v. Bethlehem”. Je brief was te laat. „Doornroosje”. Daarom mag je toch wel een briefje schrijven „Hazel nootje". Als er plaats is, zal ik dat eens opnemen „Poppedijntje". Als je gaat hel pen is de tijd gauw om. „Cyclame”. Waar hebben jullie nu school „Goudblondje”. Nu geregeld meedoen, ander val je steeds buiten de prijsjes. Doe dus je best „Maps”. Wat jammer, dat je zoo gauw weggaat. „Roetkop”, „Teun de Klepper man”. Voortaan een beetje vroeger be ginnen, hoor en niet je leeftijd meer vergeten „Arco”. Beter schrijven, want ik kan het niet lezen. ..Krullekopje”. Zul je me dan elke week schrijven? „Wipneus je”. Was je erg blij met de puzzle? Heb je den molen gauw gevonden „Vlieg&r- zwam”. Wel bedankt, maar ik heb er nog heel veel „Juletjelach”. Je hebt het pre cies geraden. „Oplossertje". In welke maand ben jij jarig „Wimpie Goochem”. Niet meer je adres vergeten hoor. „Gijsje Goochem". Die was niet goed, maar dat is niet zoo erg. „Roodborstje”. Dat weet ik nog niet, want ik Heb er nog zoo veel „Edelweisje” Dat is dom. niet meer ver geten nu. „Kikker”. Je broertje heeft zijn schuilnaam vergeten, dus een volgende maal beter opletten. „Catrijntje”. Heb je de puzzle al gelegd Vond je hem moei lijk „Pietje Bell”. Ja. zoo is het goed,, maar steeds meedoen als je eens een prijsje wil winnen. ..Roosje". Dat heb je keurig geteekend. „Hamslerbloempje”. Je zal daar meer je best op moeten doen anders ga je niet vooruit. ..Roodkapje" en „Sneeuwwitje”. Hebben jullie dat zelf ver zonnen Leuk hoor Bulletje”. Zul je de raadsels elke week insturen „Bea”. Ik zal dat eens voor je vragen, maar op het oogenblik weet ik dat niet. „Pepertje”. Jullie moeten ieder de raadsels Insturen. „Kaaskopje”. Hoe is je naam Die heb je vergeten. „Kwikkie”. Schrijf je ge boortedatum eens in het volgende briefje. ..Anton Bolland en „Loekie de Jong”. Wat is jullie schuilnaam „Leni Ernste”, „Elly Dekker” en „Toosje Kanters” moe ten een anderen schuilnaam kiezen, want die is er al Ik wensch jullie allemaal een prettig Kerstfeest en prettige vacantie en veel groetjes van TANTE ETTY. Ochtend-voordrachten Evenals tijdens de zomervacantie worden ook in de week van Maandag 28 December tot en met Zaterdag 2 Jan. om 11 uur ochtend-voordrachten gehou den. Het onderwerp van de ochtend- voordrachten is ..Een reis naar de maan”. Verder wordt op die dagen eiken mid dag om 15.45 en eiken avond om 19.30 u. een voordracht over: ..De Dierenriem” gehouden. Het Planetarium is beide Kerstdagen, des Zondags, Oudejaarsavond en Nieuw jaarsdag gesloten. Maar Riccardo sprak het niet uit. Hij verbeterde zich geschrokken: Ik kan toch niet van je scheiden. Daarvoor houd ik te veel van je. Raffaela zei toonloos: Maar ik wil niet, dat je zoo’n zwaar offer voor mij brengt. Och. laten wij daar maar niet over Wiel (doopsbediening)Pinkstergem., Laan Hofrust 1 27 Dec. 10 u. de heer v. d. Willik. Voorburg. Oude kerk, Heerenstr. len Kerstd. 10 u. ds. D. J. Karres: 2 u. Kerst feest Zondagsschool; 2n Kerstdag 10 u. ds. W. J. Schouten, van Nootdorp; 27 Dec. 10 u. ds. J. Roodenburg. 3 u. ds. A. Hoe- kert. Noorderkerk, Bilderdijklaan. len Kerstdag 11 u. ds. J. Roodenburg; 27 Dec. 11 u. ds. D. J Karres. Kinderkerk (dienstgebouw) len Kerstdag 10 u. ouder ling A. v. d. Spiegel; 27 Dec. 10 u. de heer G. M. I. Roessel. Geref. kerk (L. van Oostenburg) len Kerstdag 9.30 u. ds. P. Nomes; 3 u. cand. W. G. Visser; 27 Dec. 9.30 u. ds. mr. W. S. de Vries; 3 u. cand. H. J. Schilder. Noorderkerk. 9.30 u. len Kerstdag óènd. W. G. Visser, 3 u. ds. mr. W S de Vries; 27 Dec. 9.30 u. cand. H. J. Schilder; 3 u. ds. R. Schippers. Effathakapel, ln Kerstdag 9.30 u. ds. mr. W. S. de Vries; 3 u. ds. G. O. Don ner, v. Schev.; 27 Dec. 9.30 u. ds. R. Schip pers, van Rotterdam; 3 u. ds. mr. W. S. de Vries. Leidschendam. N. H. kerk, 27 Dec. 10 u. ds. D. M. Vermet; 3 u. ds. Schouten van Nootdorp (jeugddienst). Geref. Kerk 27 Dec. 10 en 3 uur. dr. B. Rietveld. De verdwenen Rembrandt en twee Marissen terecht De Amsterdamsche recherche is er gis teren in geslaagd het verdwenen schil derij van Rembrandt „De man die een ganzeveer slijpt” op te sporen en in be slag te nemen, evenals de beide tegelij kertijd verdwenen schilderijen van Simon Maris een vrouwenportret en een zigeu- nervrouw met kind. V.. de man. die de schilderijen het laatst onder zijn berus ting had. is gearresteerd. Zooals bekend, had een zekere dr. D het schilderij van Rembrandt op zicht ge kregen van den kunsthandelaar van P. te Amsterdam. Ook de beide Marissen, welke aan de familie Maris toebehoor den, waren hem op zicht gegeven. Dr. D. had de drie schilderijen afgestaan aan V., die daarna, met de schilderstukken spoor loos verdween. Eergisteravond werd de heer M. Maris opgebeld door V. die hem mededeelde, dat hij, uit piëteit voor diens overleden vader, de beide Marissen terug kon krij gen. Dit zou geschieden den volgenden middag om 5 uur op een advocatenkan toor aan den Weteringschans. Het spreekt vanzelf, dat de heer Maris onmiddellijk de recherche hiervan op de hoogte stelde en reeds den volgenden ochtend ver voegden zich eenige rechercheurs aan het opgegeven adres, waar zij V. en de drie vermiste schilderijen aantroffen. BETALING KERST- EN NIEUWJAARS- WEEK VOOR DE GRAFISCHE BEDRIJ VEN: De centrale persdienst van het Nederlandsche Arbeidsfront meldt: aan de werkers in het grafische bedrijf, voor zoover zij vallen onder de werkingssfeer van het algemeen sociaal fonds, zal, onge acht of zij wachtgelders zijn, dan wel 48 uur arbeid verrichten, gedurende de Kerst- en Nieuwjaarsweek tenminste 48 maal hét uurloon worden uitbetaald ten zij het bedrijven betreft, waarin 54 uur wordt gewerkt. In dat geval zal geduren de deze weken 55| maal het uurloon wor den betaald. Van het bedoelde loon, zal voor zoover de kerstweek betreft het loon van 24 Dec. in totaal acht en een half uur voor rekening van het algemeen sociaal fonds komen, terwijl het overige door den werk gever zal moeten worden betaald. Voor de Nieuwjaarsweek betaalt de werkgever de acht en een half uur van den Nieuwjaars dag, terwijl de resteerende 39J uur voor rekening van het algemeen sociaal fonds komen. Bij een werkweek van 54 uur wordt door dep werkgever het loon uiter aard tot deze’hoogte aangevuld. Wachtgelders, die een inkomen genieten van 26 tot maximaal 42 maal het uurloon ontvangen gedurende de feestweken 48 maal het uurloon. Opgemerkt zij, dat het laten inhalen der niet gewerkte uren onder geen voorwaarde is toegestaan. KERSTGESCHENK VAN DEN JEUGD STORM: Hedenmiddag hebben te Utrecht een meeuwke en een meeuw namens den geheelen Jeugdstorm aan het huis van den hoofdstormer van den Nationalen Jeugdstorm, C. van Geelkerken, een groot bloemstuk gebracht als Kerstgeschenk. Het bloemstuk, waarbij een. toepasselijk gedicht was gevoegd, heeft den vorm van een levensboom, waarop een elftal kaar sen zijn aangebracht, die de elf provincies van ons land symboliseeren. Hülpverleening Betreffende hülpverleening vaardigde de secr.-gen van Justitie een besluit uit waarbij het wetboek van strafrecht wordt gewijzigd en aangevuld met de artikelen 183a en 259a. Artikel 183a Is gelijk aan art 446 W. van S., dat vervalt, met dien verstande, dat de strafmaat wordt vastgesteld op ten hoogste zes maanden gevangenisstraf of een geldboee van ten hoogste 300 gld. Artikel 259a is gelijk aan art. 450 W. van S„ hetwelk vervalt, met dien ver stande, dat de strafmaat wordt vastge steld op ten hoogste een jaar of een geld boete van ten hoogste 600 gld. Met een Jaar verlengd Bij besluit van de secretarissen-gene raal van Sociale Zaken en van Financiën zijn de vereveningsheffing 1941, de tijde lijke verhooging van bepaalde sociale verzekeringsrenten met een bijzonderen toeslag, de wijziging van de ziektewet verlengd tot 31 Dec. 1943, evenals de strekking van het besluit betreffende uitkeeringen bij bevalling aan niet ver plicht verzekerde arbeiders en arbeidsters in den zin der ziektewet. TRAMREIZIGERS GEVALLEN: Op het Spui is de 53-jarige A. F. B. uit Delft uit een rijdenden tramwagen gevallen. Met vermoedelijk een hersenschudding is hij naar een ziekenhuis vervoerd De 15-jarige C. A.. uit de Bennekom- straat, is gisteravond omstreeks 10 uur op de Dierenschelaan, bij den de la Rey- weg, van een rijdenden tramwagen ge sprongen en gevallen. Hij werd aan de rechterknie gewond en is door den ge- neesk. dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht SALARIEERING DERMATOLOOG: De burgemeester heeft besloten aan de be trekking van dermatoloog bij de Ge meenteziekenhuizen te verbinden een jaar wedde van 54256800 (5 éénjaarlijk- sche verhoogingen van 225 en 1 één- jaarlijksche verhooging van 250). ONGEVAL IN DRUKKERIJ: Gistermor gen geraakte de 23-jarige drukker H. S. uit Vlaardingen in een drukkerij te dezer stede met z’n hand bekneld onder een drukpers, waardoor de duim werd afge kneld en de vingers gekneusd werden. Het slachtoffer is naar het R.K. zieken huis vervoerd. VOOR RIJKS-DUITSCHERS IN KREIS GROSS-DEN HAAG: Hiermede wordt be kend gemaakt, dat het Wirtschaftsamt Sophialaan IA, te Den Haag, van 24 De cember tot en met 3 Januari gesloten is. Alleen voor dringende gevallen geopend op iederen werkdag van 10 tot 12 uur. Aanmelden op kamer 3. De verordening op de hondenbelasting is in dier voege gewijzigd, dat voortaan geen hondenpenning wordt uitgereikt, maar een door den begeleider van den hond bij zich te dragen schriftelijk be wijs. dat de verschuldigde belasting is voldaan. Deze wijziging treedt op 1 Jan. a.s. in werking. 50 Gram vet per maand zou mogelijk zijn. Naar aanleiding van een bespreking, ■welke de burgemeester van Muiden, de heer Th. C. D. Coops, ten gemeentehuize met de plaatselijke slagers had gehou den, in verband met ingekomen klachten over de vetvoorziening, heeft hij zich tot de plaatselijke Toewijzings Commissie te Amsterdam gewend, om volledig te wor den ingelicht inzake de mogelijkheid voor de slagers, om hun klanten een zekere hoeveelheid vet te leveren. De P.T.C.- Amsterdam heeft haar standpunt op de volgende wijze uiteengezet, aldus de „N. Rotterd. Crt.”. Na er aan herinnerd te hebben, dat het slacht- en niervet door de slagers moet worden ingeleverd, zoodat uitsluitend het aangewassen vet ter beschikking blijft, zegt de P.T.C., dat, indien de slager dit aangewassen vet zorgvuldig afsnijdt, het hem nog onmogelijk zal zijn, eiken klant wekelijks een half ons vet te leveren. „Zelfs indien de slager uitsluitend A-runderen zou toegewezen krijgen, blijft dit nog onmogelijk”, aldus de P.T.C. „Het aantal A-runderen, dat wekelijks geslacht wordt, is slechts een fractie van het to taal slachtingen. De groote meerderheid bestaat uit C- en D-koeien, terwijl men toch ook van de thans toegewezen pin ken moeilijk een redelijke opbrengst van aangewassen vet kan verwachten”. Daaraan voegt dé P.T.C. dan onmiddel lijk toe, dat het scherpe afkeuring ver dient, wanneer de slagers hun klanten nimmer eenig vet geven. Voorts acht de P.T.C. het onjuist, om bij het publiek verwachtingen te wek ken, welke onmogelijk kunnen worden nagekomen. Naar de meening van de P.T.C.-Amsterdam' kan een half ons vet per maand aan eiken klant door slager worden geleverd. Hij begroette haar vluchtig. Ze ging naast hem zitten op een bank m de toeschouwersruimte, maar wacht'e zich ervoor, een gesprek te beginnen, en ook Riccardo toonde weinig lust, op het ge sprek van den vorigen avond door gaan. Toen ze eindelijk bezorgd vroeg: Wat is er met je, Riccardo? bent zoo vreemd, zoo onvriendelijk tegen me. Oudejaar ben Nieuwjaar dik, daarna val ben ik 2. Wat staat er midden dam 3 Op 8 Juli j.l. was het oude Haagsche Binnenhof getuige van een historische plechtigheid, waarvan de gevolgen van zeer grooten invloed kunnen zijn voor het Nederlandsche volk. Op dien dag nainen njl, een 400-tal leden van den Nationalen Jeugdstorm, 250 jongens en 150 meisjes, afscheid om nog dienzelfden dag naar Danzig te vertrekken, teneinde daar tot pioniers op landbouwgebied te worden opgeleid. Deze Jeugdstormers die een langdu rige opleiding zouden ontvangen bij de boeren in den gouw Danzig-Westpreus- sen, zijn thans, na een half jaar. met verdof in het vaderland teruggekeerd om het Kerstfeest en de jaarwisseling thuis te vieren. Van deze gelegenheid heeft een redac teur van het A.N.P. gebruik gemaakt om den leider van dezen Landdienst, hop man J. de Rijke, naar zijn bevindingen in den afgeioopen tijd te vragen en het een en ander te hooren over de resul taten welke inmiddels zijn bereikt. In het stroomgebied van den Weichsel aldus hopman de Rijke, bevinden zich 11 kampen, t.w. 7 jongens- en 4 meisjes, kampen, welke elk onder een Neder landschen kampcommandant of -com mandante staan. Een Nederlandsche huishoudster,- bijgestaan door een as sistente zorgt voor het onderhoud van de woonsteden en de Hollandsche keu ken. welke ook daar in eere wordt ge houden. Gezien het zware werk, dat de jongens verrichten, is dit ook geen over bodige luxe. Er heerscht in de kampen een specifiek Nederlandsche sfeer, waar door de jongens zich in het vreemde land thuis voelen. Toen wij vroegen naar de stemming onder de jongelui, verzekerde hopman de Rijke ons dat deze beter is dan aan vankelijk werd verwacht. Zij toonen zich ware pioniers en van ..heimwee” is dan ook slechts in enkele gevallen sprake geweest. De boeren zijn zeer tevreden over hun prestaties, welke vooral bij ’t binnenhalen van den oogst zeer groot waren. Het is voorgekomen, dat zij al om 6 a 7 uur uit de veeren war€n en naar het land trokken om pas weer te gen 10 uUr ’s avonds terug te keeren. De Jeugdstormers, die thans in Danzig hun opleiding ontvangen, zullen ge durende 2 jaar op deze wijze bij de boe ren blijven werken, terwijl zij gezamen lijk in de kampen wonen. Na verloop van dezen tijd moet een examen worden afgelegd, waarna zij op modelboerderijen geheel intern bij de boeren zullen ko men om zoodoende de knepen van het vak geheel onder de knie te krijgen. Hier blijven zij eveneens 2 jaar, waarna opnieuw een examen wordt afgelegd. Vervolgens moet door de jongens de weerplicht worden vervuld, waarmede de opleiding wordt voltooid Thans kan het ideaal, dat zij gesteld hebben, in vervul ling gaan. Er moet echter nog aan één voorwaarde worden voldaan n.l. gehuwd zijn. Hiertegen zal de jongeman, die in tusschen uit den Jeugdstormer is ge groeid. wel niet het minste bezwaar hebben Op deze wijze zal zich in het vrucht bare Oostland een kolonie vormen van stoere, jonge Nederlanders, die ver van hun vaderland met taaie volharding en wilskracht een nieuwe toekomst voor datzelfde vaderland opbouwen. In verband met de jaarswisseling wordt men verzocht opgaven voor diensten op 31 December, 1 en 3 Jan. uiterlük a.s. Dinsdagmorgen aan onze redactie te doen toekomen. (Slot). Ned. Prot. Bond, L. Voorh. 15, 27 Dec. 10.30 u. ds. D. A. Vorster, van Arnhem. Rem. Gem., 27 Dec. 10.30 u. mej, ds. H. Meijer, van Rotterdam. Doopsgezinde Gem., 27 Dec. 10.30 u. ds. H. W. Mei huizen. Luth. Gem., 27 Dec. 10.30 u. ds. K. J. F. Keuning, van Alkmaar, 2.30 u. Kerstwijding Ver. „Gemeenteleven”. Ver. „Maarthen Luther”, Haverschmidt- str. 57, 27 Dec., 10.30 u ds. H. J. Jaanus, van Rotterdam. Waalsche Kerk, 27 De cember, 10 30 u. ds. M. E. Mahieu. Duitsche Kerk, 27 Dec. 10.30 u. Pfarrer Kaetszke. Christ. Scientist. Andries Bickerweg 1, 27 Dec. Holl. 9.45 u., Eng. 11.15 u. Onderwerp: „De Christelijke we tenschap”. Gulden tekst: Johannes 14: 15- 17. Duinoordkerk (dienst in Klooster kerk) len Kerstdag 11.45 u. ds. Kwint, Kerstjeugddienst v. leerl. middelb. scho len. 27 Dec. 10 u. ds. Schokking voor oud en jong. Jeugdkerkkoor. Nassau Jeugdd. v. Hogenhoucklaan, 27 Dec. 10.30 u. ds. C. M. M. Ferguson. Geb. Aza- leaplein 2, 27 Dec. 10.30 u. d§. van Itter- son. Vrijz. Herv., Beeklaan, 27 Dec. 10.30 u. ds. G. Oldeman, van Culemborg. Kerk 3e v. d. Boschstr., 27 Dec. 10.30 u. mej. dr. N. A. Bruining. Vrijz. kin derkerk der Fed., (Rem. kerk) 27 Dec. 2.30 u. Kerstfeest (Zondagsschool). Geref. Kerk in H. V., v. Speykstr. 153, 27 Dec. 10.15 u. ds. H. Hasper. -*• Chr. Ger. Gem., Snoekstr., 27 Dec. 9.30 en 3.30 u. ds D. Henstra, van Haarlem. Pomona- pl. 10 en 3 u. ds. C. Smits, van Dor drecht. Linnaeusstr. 9.30 en 3 u. ds. J. B. G. Croes Ger. Gem., Oude Boom- gaardstr. 34, 27 Dec. 10 en 3 u. ds. Hon- koop. Oud-Ger. Gem., Gaslaan 46, 27 Dec. 10 en 4 u. ds. E. van Dijk. Oud. Ger. Gem„ Wesselsstr. 49, 27 Dec. 10 en 3.30 u. leesdienst. Ver. Geloovigen, Ro- zenburgstr. 7, 27 Dec. 10.30 u. samenk.; 28 Dec. bijbellezing de heer K. Rozen dal. Lange Voorh. 15, Evangelie-pred. 27 Dec 3 u. P. v. d. Woude Prinse- gracht 4, len Kerstdag, 9.30 en 3.30 u., 2en Kerstdag 10.15 en 27 Dec. 10.15 u. ds. J. P. Paauwe. Dunne Bierkade 18. 27 Dec 9.30 u. eeredienst, 4 u. pred. des Woords. Vrije Evang. Gem., Z.W. Bui tensingel 112-114, 27 Dec. 10 en 4 u. ds. C. J. Hoekendijk, van Oosterbeek, (H. Doop); 7.30 u. jeugdd.; 28 Dec. 7.30 u. bidstond. Evang. „Nazareth”, Fagelstr. 22, 27 Dec. 10.15 en 5 u. samenkomst. Chr. Gem., Veenkade 48, 27 Dec. 10 en 4 u. de heer P. Bardelmeijer, van Noord wijk aan Zee. Chr. Gem. Eliëzer, Beek laan 296, 27 Dec. 10 u. heiligingsdienst, 7 u. openbare samenkomst. Chr.-Gem. Bew. en Rel. Vern., Gr. Hertoginnelaan 4, 27 Dec. 10 u. Menschenwijdingsdienst. Bapt. Gem., v. Dijckstr. 149, 27 Dec. 10 u gem bidstond; 10.30 en 5 u. predi- ding, ds. Jac. de Jong. Bapt. Gem., Z.- Binnensingel 10, 10 u. en 5 u„ ds. Doorn- kamp; 6.30 u jeugdsamenkomst. Oud- Bapt. Gem., Z. W. Buitensingel 39, 10.30 u. pred. ds. B. Fabrie; 3.30 u. Kerstfeest Zondagsschool „Mirjam”. Zev. Dags- Bapt.-Gem„ Heelsumstr. 159, Zaterdag (Sabbat) 10.30 u. ds P. Taekema. Kerkgen. der Zev. Dags-Adv., L. Bees tenmarkt 102. Sabbatm. 10 u. Bijbelstudie, 11 u. pred. Zev.-Dags-Adv., de Ruyter- str. 90. Eiken Zaterdag (Sabbat) 11 uur pred. Herst. Ap. Zending-Gem. (Stam Juda), Willemstr. 69, 27 Dec. 9.30 en 3.30 u. Kerk v. Jezus Christus v. d. Heili gen der laatste dagen, Loosd.kade 11, 27 Dec. 5 u. verg. Oud-Kath. Kerk. Juffr. Idastr. 7, len Kerstdag en 27 Dec. 10 u H. Dienst. Vrijz. Christenen, geb. Val- kenboschkade 520, 27 Dec. 10.30 u. de heer Le Cointre. Scheveningen. N. Badkapel 10.30 u. ds. Boer, 3 u. prof. dr. J. de Zwaan, van Leiden. Ned Herv. Ver., Menninckstr. 41, 27 Dec. 10 en 5 u. leesdienst. Oud- Ger Gem Westduinweg 194 27 Dec 9.30 en 2.30 u. ds. B. Hennephof. Vr. Ger. gem., Menninckstr. 7, 2en Kerstdag 10 u. ds. A. W. de Rover, van Vlaardingen. Stads-Evang. „De Heere zal voorzien”. Wimpelstr. 2. 27 Dec. 10 en 4 u. de heer Staalman, van Huizen. N. Herst. Ap Zendinggem., Neptunusstr. 92 samenk. 27 Dec. 10.15 u. Loosduinen. N. H. Kerk, 27 Dec. 10 u. ds. J. v. d. Wiel, van Rijswijk. 3 u. cand. A. de Vries. Bethelkerk, 27 Dec 10.30 u. cand. J. de Ruyter 3 u. ds. J. Rooden burg, van Voorburg. Geref. kerk, 27 Dec 10 u. ds. J. Smelik, 3 u. ds. W. A. Wiersinga. Leyenburg, 27 Dec. 9 u. cand. R D Beukema. 10.45 u. ds. W. A. Wiersinga. 2.15 u. cand. R. D. Beuke ma, 3.30 u. ds. J. Smelik. Wassenaar. N. H. Kerk, len Kerstdag, 10.05 u. ds. Honders. (kinderkoor); 3.30 u. Ss. ten Kate; 2en Kerstdag 10.05 u. ds. H Stolk (H. A); 27 Dec. 10.05 u. ds. Honders (H. A Kievitkerk In Kerst dag 10.15 u. ds. ten Kate; 2en Kerstdag 10.15 u. Kerstzangdienst, ds. ten Kate en ds. B. Timmer.; 27 Dec. 10.15 u. ds. ten Kate (H. A.), 7 u. ds. C. (jeugdd ...lil. ds. J. D. praten. Of ik een offer breng of niet, Den volgenden morgen vond Raffaela heeft er niets mee te maken. Ik doe Riccardo in een miserabele stemming, slechts, wat ik als fatsoenlijk mensch doen moet. Na een poos vroeg zij: En je idealisme, Riccardo, spreekt dat ook niet een beetje mee? Hoe bedoel je dat? Ik bedoel, of je je carrière wer kelijk met een snertfilm wilt beginnen... In de schaduw van Cellini, naast wie je zeker een onbelangrijke pop zult blij ven. In een manuscript, dat je nog heelemaal niet kent. Hij dacht eenigen tijd na en zei toen: Ja, ja, je hebt gelijk. Dat telt na tuurlijk ook mee.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 5