F IDopspoeder] KEREN Bij OPENING Laatste Telegrammen RECHTZAKEN KUNST EN LETTEREN dan SPORT Asi»l RIN in tuósl De distributiebonnen pag. 2 TAAK VAN DEN SPORT- i JOURNALIST Vijandelijke actie in Tunis mislukt ONDERWIJS LAATSTE KANS VOOR H.B.S. MAAGZUUR,SLECHTE SPIJSVERTERING Voor de feestdagen TOONKUNST-U1TVOERING HANDELSSCHOOL „MERCURIUS” 11 HAAGSCHE COURANT Donderdag 24 December 1942 2e bl. TOEGEZONDEN BOEKEN Bonnen beteekenen voedsel mits er geld is! Zorgt voor geld! Steunt Winterhulp! Giro 5553. Uitknippen en bewaren Het symbool van vooruitgang op foto-gebied - Tilburg. Doct.-ex. economie; G. K. wer, A A. van de Voort; cand.-ex id. C. Arts. H J. Oord en P. W. C pfcsers4 Averse examens Engeisch m.o. b. teelaagd o.a J. J, Westerbcek. alhier. Staathuishoudkunde M.O. Geslaagd A. Rialbexgen. alhier. Economische Rechter I H van OrO UUBÜIS I 1 Orig. verpak ƒ125 bij Apnth en O rogI kan den en is internationale amateurs had 439 eischte 3 maanden ge- 26 27 Toiletzeep P XII HERMESECQ-DEN HAXXG „Geduldspelen door J. Hagenaar. Bet. ver- van den de de VOETBAL Vleesch Vleesch Vleesch Vleesch Bonnen 64 A 64 B 01A 01B 3-73 4-73 4-02 64 A 64 B 01A 01B Het Voorlichtingsbureau van den Voe dingsraad stuurde ons o.a. de volgende recepten dat Ook 01 437 463 3, 4-76 62 02, 03 64 01A WINTERJAS vanaf 12 50 B. DADEMA, 1597 RHENENSTRAAT 4 - TEL. 39.57.53 Jam 438 Jam 464 Kaas 442 t.m. 444 Kaas 460 t.m. 462 Koffiesurrogaat Koffiesurrogaat Margarine Margarine Melk Melk 445 473 63 446 64 01 59 63 446 64A 64 B i 01A 01B 3, 4-74 3, 4-01 3. 4-75 61 01 440 465 470 471 ITALIAANSCH WEERM ACHTBERICHT ROME, 24 December. (Stefani.) In Tu nis zijn vijandelijke operaties, gesteund door pantsérstrijdkrachten, die ten doel hadden de verloren gegane stellingen te heroveren, mislukt als gevolg van den he- vigen tegenstand der troepen van de As. die ongeveer 200 gevangenen maakten, ffieeremdeels Engelschen. Ónze plaatselijke aanvallen leverden eveneens succes op. Ean vijandelijk jachtvliegtuig werd neer geschoten en de officier.bestuurder ge vangengenomen. In de Syrte geen enkele gebeurtenis Jan belang. Gisteren ondernamen vijandelijke lucht aanvallen op het eiland Lampedusa en op de omgeving van Napels maakten geen slachtoffers. Wel werd er eenige schade aangericht. KLETSKOPJES l lepel stroop (indien de stroop niet ’»n vloeibaar is, 1 lepel water toevoe- **n), 1 lepel suiker. 1 lepel vlugkokende tortmout of gepofte gort, 1 lepel boter, ‘lepels bloem, zout (kaneel). Alle bestanddeelen goed door elkaar Mtgen. Een bakblik met weinig boter ^smeren (daarvoor een vet boterpapier- ie gebruiken) en met behulp van twee ‘heelepeltjes er kleine hoopjes op onder ben afstand van ongeveer 4 c.m. opleg en, De koekjes in een oven met veel Wenwarmte bakken (ongeveer 20 min.), plaat uit den oven nemen, even laten Hkoelen en de koekjes met een slap mes X pannekoekmes van de plaat nemen, Joodra zij stevig genoeg maar nog niet b zijn. De koekjes vlak neerleggen. Toonkunst bracht voor zijn eerste uit voering geen groot, een geheelen concert avond in beslag nemend, werk. Men had ditmaal zijn aandacht verdeeld over twee composities van kleineren omvang, waar van de uitvoering door een korte pauze werd gescheiden. In het eerste gedeelte van den avond hoorde wij een mis in bes gr t van Haydn, een der vele, den mo dernen concertbezoeker onbekend geble ven geestelijke werken van den meester. Jaren geleden hoorden wij hier Haydns z.g. „Imperial" mis. Ook de thans uit gevoerde heeft een neventitel. Zij staat n. l als Harmonie mis bekend. Een Opus van streng kerkelijk karakter is zij geens- jins, ai spreekt zich hier een blijmoedig, eenvoudig geloovig gemoed, geïnspireerd door den mistekst, in vroomheid uit. Het is al muziekvreugde en harmonische klankschoonheid, wat hier religieus be wogen in niet sterke ritueele stijlgebon- (ienbeid tot den hoorder komt. Het koor teheerschte zijn niet zware, dankbare taak naar letter en geest en heeft in ^menwerking met orkest en solokwartet (Corry Byster, Annie Hermes. Louis van aider en Willem Ravelli) onder leiding van Johannes den Hertog een veelzins voortreffelijke verklanking gegeven van de aantrekkelijke partituur, waaraan hier en daar iets minder voortvarende tempi o. j nog ten goede zouden zijn gekomen. Na de pauze volgde een achttal Liebes- liederwalzer uit op. 52 van Johannes Brahms, door den componist zelf uitge zócht uit den volledigen bundel van 18, en naar zijn vierstemmige zetting met ierhandigc klavierbegeleiding geïnstru menteerd voor gemengd koor en orkest. In dezen vorm is het opus eerst in 1938 uitgegeven Het koor had met de uitvoe ring van deze Walzer, die een lichten toets vereischen en een groote rhythmische elasticiteit in zijn massale samenstelling een verre van gemakkelijke taak, waar- an het zich echter heel knap heeft ge kweten. Zware accenten werden terecht vermeden en er is menigmaal met prij- renswaardige gratie en lichtheid gezon gen. In de samenwerking met het orkest was niet alles geheel au pointe van het in de groote lijn overigens goed sluitend geheel Veel geestdriftig applaus in de zaal, vooral na de Liebeswalzer. Een palmtak met bloemen als huldeblijk voor jen dirigent Mr. J. A. J. F. Jung. TULBAND 125 gr. bloem, 30 gr. custardpoeder, 50 <r. suiker, 2 lepels jam, pl.m. 3 d.l. tapte melk of water 10 gr, bakpoeder, zout. Bloem en custardpoeder. zout en bak poeder samen zeven. De melk, de jam en ie suiker toevoegen en de massa roeren tot ze gelijkmatig is. Een rijstrand of •armen puddingvorm heel dun met boter insmeren en het deeg erin overdoen. De rijstrand mag niet hooger dan tot voor ie helft gevuld zijn. In een pannetje een “°dempje water aan de kook brengen en ien vorm erin plaatsen (het water mag tuet hooger dan tot op de halve hoogte van den vorm komen). De pan sluiten, bot deeg 3 a 1 uur zachtjes koken. Den water weer aan de kook brengen en W>rm uit de pan nemen, den koek eruit «ten glijden en koud laten worden. Wat hen nog een briefje van Verd. gaf toe, dat hij een het geld 200 Parkweg 330, Voorburg Z.H. Tel. 77.86,58 Opleiding pract.-ex. Nederl., Franse, Duitse, Engelse. Spaanse Handelscorr„ Steno, Boekh., Handelsr., Handelsk., Han. delsr., Middenst. opl.. Typen. Vr. prosp. Bij de N.V. Uitgevers-Maatschappij „Oceanus" hier ter stede is onder den titel „Gegeven Keur” een bloemlezing verschenen uit de verzen van P. C. Bou- tens. Enkele fraaie foto’s van den dichter zijn in deze uitgave opgenomen. Boutens zelf schreef een ,,Ter Geleidt" in den vorm van een brief van den dichter aan den uitgever, waaruit wij vernemen, hoe deze bloemlezing tot stand is gekomen en wat de bedoeling er van is. Het is de intentie gewèest „een soort vademecum in het licht te geven ten gebruike van de vele honderden Nederlanders die geen gelegen- 1 heid hebben zich naast hun dagelijksche bezigheden in de vaderlandsche letter kunde te verdiepen, maar voor wie bij wijze van muziek of van de tallooze school bloemlezingen een gedeelte van mijn werk in hun ontvankelijke jeugd een gemeen goed is geworden, dat zij liefst in een klein bestek ter raadpleging bij de hand wen- schen te hebben”. Beperking bleek dus in dé eerste plaats vereischte te zijn. Alleen de veelvuldigs! bekend gemaakte verzen zijn opgenomen. Het is jammer, dat niet is opgegeven in welke bundels de hier bijeen gelezen verzen oorspronkelijk wer den opgenomen; wel vindt men achter in het boek een totaal opgave van de bun dels waaraan verzen voor deze nieuwe uit gave werden ontleend. Deze bloemlezing is er een van groote literaire beteekenis, waaruit men den dich ter Boutens ten volle leert kennen. Men vindt er gedichten in uit den bundel ..Ver zen”, waarmede hij destijds debu teerde en waarin nog een echt Gorteriaan- schè toon opklonk. In zijn ..Praeludiën” vindt men den echten Boutens reeds, maar voorloopig nog in fragmenten. Veel vaster is het beeld geworden in zijn „Sonnetten”, welke eigenlijk onvoldoende worden ge kend. Het indrukwekkende en voor zijn dichtkunst in die periode kenmerkende sonnet: ,,Waar tijd en eeuwigheid elkaêr beroeren" vindt men in deze bloemlezing opgenomen. Er zit nog iets van de aan vankelijke gekunsteldheid van Boutens in, waarvan in zijn in 1907 verschenen bundel „Stemmen” geen spoor meer aanwezig is. Het menschelijk ontvoerd-zijn werd gesu blimeerd tot wat Coster heeft genoemd ..een mystisch heerschen over lot en leed” Na de „Stemmen”, waarin een tijdlang de jonge menschen de vervulling van hun hoogste schoonheidsverlangens hadden ge vonden, ging Boutens welbewust zijn stij genden weg verder, een weg, dien men in deze bloemlezing nauwkeurig volgen kan. Deze bloemlezing zal velen zeer welkom zijn. Men vindt erin mee van de schoonste gedichten die ooit in onze taal geschreven zijn. In de Kunstzalen Plaats 21 wdt 27 dezer een tentoonstelling ge iend van werken van Henk Munnik, In het Corso-theater bren- ien „De Schouwspelers” hedenavond als eerste van de reeks voorstellingen de première van ..Kabaai op het Kasteel". Van morgenmiddag af wordt des mid dags het kindersprookje .Hans en Grietje" ten tooneele gebracht. Opdenmiddag van Tweeden Kerstdag wordt in de Dorpskerk te Was senaar een orgelconcert gegeven met als solist de fluitist Joh. H. Feltkamp. Aantal t.m. 2 k.g. 26 Dec. 1 k.g. 26 Dec. 2 k.g. 2 Jan. 1 k.g. 2 Jan. 1 k.g. 31 Dec. Artikel Aardappelen Aardappelen Aardappelen Aardappelen Appelen Beschuit (br. of geb.) 64 75 gr. 26 Dec. Beschuit (br. of geb.) 01 75 gr. 2 Jan. Bloem br.) 447 t.m. 450 70 gr. 26 Dec. Bloem (br.) 466 t.m. 469 70 gr. 23 Jan. 125 gr. 10 Jan. 125 gr. 29 Dec. 250 gr. 31 Jan. 400 gr. 26 Dec. 50 gr. 26 Dec. 400 gr. 2 Jan. 50 gr. 2 Jan. 150 gr. 26 Dec. 150 gr. 23 Jan. 100 gr. 26 Dec. 100 gr. 26 Dec. 100 gr. 23 Jan. 250 gr. 26 Dec. 250 gr. 23 Jan. 125 gr. 23 Jan. 125 gr. 23 Jan. SIGARETTEN EN SHAG ZONDER BON VERKOCHT: Hervat werd de aangehou den zaak tegen den schoenhersteller D. Harteve.d te Leiden die zich te verant woorden had terzake van het verkoopen van sigaretten en shag zonder bon. Ver dachte had ter vorige terechtzitting ont kend, daar hij niets met den verkoop te maken had gehad. De caféhouder P, van Leeuwen te Oegstgeest verklaarde thans als getuige, dat hij in October van dit jaar een partij sigaretten en shag had gekocht van D. J. Arnoldus en van Harteveld. welke laat ste zich wel dege.ijk als verkooper had voorgedaan. Verd. had. naar get. uiteen zette het gesprek ingeleid, doch over den verkoop had get. verder gesproken met Arnoldus. wien hij ook het verschul digde bedrag ter hand had gesteld. Om dat Arnoldus en Harteveld niet met e._ kander konden afrekenen, had get. voor 5ü gewisseld. gedeelte van gekregen had, maar bleef er bij, zelf de sigaretten niet verhanded te hebben. De Officier cicchtc vangenisstraf. Verd.’s raadsvrouw schetste Harteveld als de droevige figuur, die geen weer stand had kunnen bieden aan de verlei ding iets te verdienen aan de handeling van een ander. Het geld was door Ar noldus. die voortvluchtig is. aan Harte- ve.d gegeven, om den laatste er toe te brengen, zijn mond te houden. Pleitster oordeelde niet bewezen, dat verd. zich aan den verkoop had schuldig gemaakt en vroeg vrijspraak. De Econ. Rechter achtte het ten laste gelegde echter wèl bewezen en veroor deelde verd. tot 2 maanden gevangenis straf. 500 gr. 26 Dec. 500 gr. 23 Jan. M 45 gr. 31 Dec. 20 stuks 2 Jan. 1 k.g. 26 Dec. 1 k.g. 23 Jan. 100 gr. 26 Dec. 100 gr. 26 Dec. 100 gr. 23 Jan. 1 rantsoen 26 Dec. 1 rantsoen 2 Jan. 64 1| L. 26 Dec. 01 1| L. 2 Jan. 21 t.m. 120 HAAGSCHE AFDEELING N.V.B.: De volgende wijzigingen zijn in het program ma van Zondag a.s. aangebracht. Eerste klasse A: CWP—Z.-Holland uitgesteld. E: BMT 3—HDV 2,11 uur. Tweede klasse O; ONTSLAG ZONDER DRINGENDE RE DENEN: D. ten Cate Brouwer te Leiden, hoofd en bestuurder van de fabriek in vloer- en wandtegels .Het Tegelhüis” te Alphen aan den Rijn, was gedagvaard, omdat hij een lid van zijn personeel zon der dringende redenen zou hebben ont slagen. De koopman W. Oh. Wernink te Am sterdam. als getuige gehoord, verklaar de, dat hij als reiziger en filiaalhouder bij verd. ia dienst was geweest. Het ont slag. waaraan heel wat besprekingen en correspondentie vooraf waren gegaan, was ingegaan op 5 December. Getuige erkende, dat hij. buiten de zaak om. te gels had gekocht en had overgeheveld van den een naar den ander. Toen dit uitlekte was hij ontslagen. Verd. had dit feit zóó ernstig gevonden dat hij get. had ontslagen, zich daarbij beroepende op dringende redenen. De behandeling werd voor onbepaal- den tijd geschorst, daar het hier een civiele zaak betrof welke door den kan- tonrechter moet warden uitgemaakt. VRIJDAG 25 DECEMBER van 1995 RESTAURANT l’Auberge franca isc „LA PALETTE” GROENMARKT 40 Boter Boter Boter Brood (of gebak) Brood (of gebak) Brood (of gebak) Brood (of gebak) Cacaopoeder Cacaopoeder Chocolade Chocolade Chocolade Gort Gort Gort Havermout Honden, en k.br. 12 Ij a 10 k.g. 31 Dec. 500 gr. 26 Dec. 500 gr. 23 Jan. 100 gr. 26 Dec. 100 gr. 23 Jan. 250 gr. 26 Dec. 250 gr. 20 Febr. 125 gr. 29 Dec. 250 gr. 31 Jan. 1| L. 26 Dec. Ij L. 2 Jan. Muisjes, of boterh.str. 438 300 gr. 26 Dec. Muisjes- of boterh.str. 464 300 gr. 23 Jan. Petroleum EA-krt. 03 2 L. 9 Jan. Petroleum S108 04 tm 07 verl. 2 L. 2 Jan. Petroleum S208 26 27 verl. 2 L. 2 Jan. Puddingp. verm. enz. 441 100 gr. 26 Dec. Puddingp. verm. enz. 472 100 gr. 23 Jan. Rundvet 63 100 gr Bon reeds ing. 29 Dec. Rijst - Rijst Scheerzeep Sigaretten Suiker Suiker Suikerwerk Suikerwerk Suikerwerk Tabaksk. Tabaksk. Taptemelk Taptemelk Textielk. 3e serie Textielk. 2e serie (behalve bon K) 100 gr. 26 Deo. 25 gr. 26 Dec. 100 gr. 2 Jan. 25 gr. 2 Jan. Zeep Alg. 412, 431, 452, N O Eenh.z. 24} 75 gr. 31 Dec. Huishoudzeep 2 x 413 en 2 x N 80 a 95 gr. 31 Dec. Wasch. of zeepp. 413, 432, 453 en N en O waschp. 250 gr. 31 Dec. 50 75 gr. 31 Dec. Brandstoffen Kookdoel. 01 t.m. 05 KF 1 Eenh. 30 Apr. Gen. Anthr, XII 1 Eenh. 31 Dec. Gen. Turf XII 50 stuks 31 Dec. Brandst.k. DV 1 Lm. 5 1 Eenh. 31 Dec. Brandst.k. DV 6 t.m. 8 1 Eenh. 28 Febr. De Rijksgevolmachtigde voor de Sport, de heer H. van Groningen a Stuling, heeft I op den gistermiddag op het departement van Volksvoorlichting en Kunsten gehou den bijeenkomst van sportjournalisten ge sproken over de taak van den sportjour- nalist. Spreker wees hierbij op het groote belang van de lichamelijke opvoeding en de sport voor ons volk. Wij hebben, aldus spreker, te kampen gehad met veel con servatisme en weinig vooruitstrevendheid. Dit komt geenszins ten goede aan onzen positieven arbeid. Hiermede dient dus ra dicaal gebroken te worden. De sportjour nalisten hebben in dit opzicht een groote taak te vervullen. Zoowel de lichamelijke opvoeding als de sportbeoefening dient gesteld te worden in dienst van ons volk. Hierbij is absoluut een goede samenwer king noodig tusschen de overheid en de sportjournalisten. Een passieve houding ten aanzien van de oplossing van de pro blemen, zooals deze thans voor ons liggen, kan niet worden geduld. Het doel van de lichamelijke opvoéding en de sportbeoefe ning is het kweeken van een volk, dat gehard is om de moeilijkheden van dezen tijd en van hetgeen nog te wachten staat, met succes te over winnen. Wij moeten komen tot een volk, dat gezond is naar geest en lichaam. Alleen dan kan men goede geestelijke prestaties verwachten, indien de lichamelijke gesteldheid goed is. Het levensgeluk en de goede gezondheid van ons volk moeten beschermd worden. Wij zullen angstvallig moeten waken tegen de verspilling van de volkskracht. Sport geeft het lichaam de noodige gehardheid, noodzakelijk om de moeilijkheden te over winnen. Spreker dankte voor de mede werking om tot het gestelde doel te ko men, ondervonden van de zijde van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten. Tal van goede maatregelen zijn inmiddels genomen om te komen tot een gezonden steun aan onze nationale sport. Zoo zijn o.a. tal van subsidies reeds ver strekt, welke ongetwijfeld zullen bijdra gen tot het gestelde doel, een juiste, ge zonde, sportieve ontwikkeling van ons volk. Op internationaal gebied is in het afgeloopen jaar ook reeds veel bereikt. Toch kan men zich de vraag stellen: waarom kunnen sportleiders elkaar wel op internationaal terrein ontmoeten, daar bij getuigenis afieggend van een goede onderlinge verstandhouding en waarom zouden sportbeoefenaars dat niet kunnen? Om ten aanzien van dergelijke problemen het volk een gezond oordeel bij te bren gen, heeft de sportjournalist een mooie taak, een goede missie te vervullen. Spr. besloot zijn rede, met erop te wijzen, dat het de plicht is van iederen sportjour nalist deze taak te begrijpen en overeen komstig deze taak te handelen in het be lang van de volksgemeenschap. De heer M. Blokzijl wees vervolgens op het feit, dat het werk van den sport journalist in vergelijking met het ver leden veel belangrijker is geworden, om dat het zich nu niet meer uitsluitend be perken kan en ipag tot de technische zijde, doch zich meer heeft uitgebreid, doordat de sportjournalist ook is inge schakeld in het politieke leven. Het natio- naal-socialisme stelt dezen eisch, omdat het bijzonder prijs stelt op een betere har monie tusschen een gezond lichaam en een gezonden geest. In verband hiermede achtte spreker het zeer belangrijk, dat meer en meer de aandacht wordt geves tigd op het werk, dat de Nationale Jeugd, storm in dien geest verricht. Spreker was zich bewust van de groote moeilijkheden, waarmede de sportjournalisten in dezen tijd bij de publicatie te kampen hebben, doch verklaarde, dat het departement een open oog hééft voor deze moeilijkheden en gaarne bereid is in het belang van het gestelde doel alle medewerking te ver- ïeenen. AdelaarsDAV uitgesteld, VVP 2SOA 2 12 uur (terr. Rava); 2 H: RVC 4VUC 8, 11 uur. 2 I: Scheveningen 7RVC 5, 11 uur. Derde klasse BSÏOSPats 2.30 u„ (terr. Pats); C: Duno 2ATVV 2, 12 u., terr. VCS. F: Concordia 4Celeritas 4, 11 u. G: Vogel 4Wassenaar 4 uitgesteld. Vierde klasse: E: Duno 4Paraat 3, 10 u. terr. VCS. KORTE BERICHTEN: De Neder- landsche wielrenner Frqps Slaats, die nog steeds in Zuid-Amerika vertoeft, werd dezer dagen vierde in een tweedaagschen wegwedstrijd over 600 k.m. in Argentinië. Vóór hem eindigden Bertoia. Matthieu en di Paco. Het Antwerpsche Sport paleis gaat dicht tot 24 Januari. Dan wordt een koppelwedstrijd gehouden, v aaraan o.m. SchulteBoeyen en v. d.— VoortPellenaars deelnemen. De Deensche zwemster Ragnhild Hveger heeft zich onder medi sche behandeling moeten stellen en is voorloopig van training verstoken. Zondagmiddagspeelf. BMT aan den Fruitweg een vriendschappelijken wedstrijd tegen Hillinen. De heer en K. L, v. d. Meer, dr. J F van Moorsel en A. E, van Wel- zenes zijn door den Ned. Voetbalbond op de F.I.F.A.-lijst van scheidsrechters geplaatst. De Haagsche Jan Buys. H. Borgo. J. Timmer en B. de Wolf zullen op 7 Januari te Gouda boksen. Wiker met een deegrol of flesch op een ’teenen aanrecht tot poeder rollen en ’ver den krans strooien en hier en daar ten versiering met nog wat roode jam tenbrengen. KOEKJES VOOR OUDEJAAR 2 flinke aardappelen, 1 groote zure ap- tel of flink wat geraspte citroenschil en ritiker. 2 lepels bloem. De aardappelen en appel schillen, ras tenen met de bloem vermengen. Van deze Jriassa in een koekepan langzaam dunne *tekjes bakken, die goudbruin en door te door gaar zijn. De koekjes warm op menen en met wat suiker bestrooien. SPORT-UITGAVEN Het groote succes, dat de Nederland- sche sportjournalist Joris v. d. Bergh in het afgeloopen jaar heeft geoogst met zijn boek ..Mysterieuze Krachten in de Sport” heeft plotseling ook weer de belangstel ling wakker gemaakt voor eên ander werk van den zelfden schrijver namelijk „Temidden der Kampioene n". dat omstreeks 1928 voor de eerste maal werd uitgegeven en daarna in ons land en in België nog een herdruk beleefde. Dit voortreffelijke boek, dat veel meer is dan een biografie van den oud-wereld- kampioen Piet Moeskops en zelfs waarden bevat voor eiken sportman, was echter hoegenaamd niet meer verkrijgbaar in den handel, zoodat vele geïnteresseerden teleurgesteld moesten worden. Dit euvel is nu verholpen, want de N.V. Amster- damsche Boek- en Courantenmij heeft nu opnieuw een herdruk doen verschijnen en zelfs in de goedkoope A.B.C.-serie, zoodat dit standaardwerk nu binnen het bereik van een ieder is gekomen. Eenige verdere aanbeveling lijkt ons volkomen overbodig. Door den Ned Toeristenbond (A.N. W.B.) is, onder den titel ..In den Haag, daar woont een graa f...” een goed verzorgd boekje uitgegeven, be vattende een door Wim Snitker verzorgde beschrijving van tien wandelingen door onze stad. Het boekje vermeldt de voor naamste bezienswaardigheden en tal van interessante historische gegevens. Bij G. B. van Goor Zonen’s Uitgevers- mij., alhier, is verschenen de tweede herziene druk van .Volledige hand leiding voor het schaakspe 1", van de hand van den oud-wereldkampioen dr. Max Euwe. De tweede druk wijkt voornamelijk van den eerste af. waar het de systematiek der openingen betreft. Bij Nijgh en van Ditmar N.V te Rot terdam verscheen een boekje over „T e n- n i s”. geschreven door een van onze beste experts op dit gebied, t.w G. J. Scheurleer. In gezelligen trant wordt de lezer vertrouwd gemaakt met de gehei men van het moeilijke spel en er staat juist genoeg in om den beginner door een overvloed van materiaal niet van de Wijs te brengen Het is een nuttig boekje dat ook nog wel goede raadgevingen voor meer gevorderden bevat Bij G. B. van Goor Zonen’s Uitgevers- mij. alhier verscheen de 2e druk van „Practisch Bridge’ door M. G Wachtel en de 8e druk van het tweede vijftigtal „Geduldspelen met kaarten” door J. Hagenaar. Bij de N.V Vereen Drukkerij Dico te Amsterdam is verschenen „Sportvis- schers op ge pa st”. een boekje, waarin de sportjournalist C. H. Geudeker d„ diverse wettelijke bepalingen, waar mede de hengelaar heeft te maken, heeft bijeengebracht. Vooral nu sedert k<#t een aantal nieuwe vqprschriften van kracht is geworden, is ae uitgave aardig ver lucht met teekeningen van Uschi. vol komen gerechtvaardigd. M. Koot. Bij de uitgeverij W. van Hoeve in De- I venter, waar dezer dagen ook een fraaie tropen-wandkalender met kleurreproduc- I ties naar schilderijen van den bekenden Indischen schilder L. Eland het licht zag, is een nieuwe reeks boeken ver schenen onder den verzameltitel..Over Oost en Wes t”. een serie vlotte, po pulair gehouden boekjes over de meest verschillende Indische onderwerpen, alle van deskundige hand en verlucht met fraaie foto’s en aantrekkelijke teeke ningen. Voor vrienden van Indië of zij er al of niet persoonlijk zijn geweest, moet het bezit van deze uitnemend ver zorgde reeks, die mede onder de auspi ciën van de Vereeniging „Oost en West” het licht zag. een ware vreugde zijn Deze uitgaven bewijzen bovendien stuk voor stuk en alle tezamen tot welke grootsche prestaties op koloniaal gebied ons volk in staat is geweest. Ook zijn er verscheidene deeltjes onder welke cultureel en literair van meer dan gewone beteekenis zijn, zoo o.a. het door prof. T. J Bezemer ge schreven deel: „Proza en Poëzie van Oud- en Nieuw-Java” en dat van mevr. C. de Gruyter„Kabar Angin” Hoe de zgn. „Vreemde Oosterlingen” in Indië leven, beschrijft Gerard Jansen in het deeltje onder dezen titel. In „Zwerftoch ten door Indië” laat S. A. Reitsma zien hoe onvergelijkelijk rijk en schoon de I tropische natuur is. Jan Feith schrijft over „Sport in Indië"; van de hand van J. Meyer zag een deeltje het licht„Indië en de Vliegende Hollander” met een in ding van Hans Martindr. C. W. I Wormser behandelt op onderhoudende wijze de „Journalistiek op Java”, waarin hij de geschiedenis der Indische pers weergeeft en waarin men levensbijzonder heden over een aantal harer voormannen van ..de oude garde” aantreft Mr. W. J. van Balen nam West-Indië voor zijn re- I kening van hem zagen in deze reeks twee deeltjes het licht„Kennismaking met Suriname” en „Zes Nederlandsche Antillen (Curacao)”. Over „Tien moei- I lijke jaren voor Landbouw en Industrie” schrijft dr. W. K H. Feuilletau de Bruyn, over „Zending en Missie in Indië”. dr. K. J Brouwer en H. Geurtjens M.S.C., terwijl in „Ontginners van Java” dr. Wormser over planters en planters- I leven vertelt. Deze „Indische volksuniversiteit in zak formaat” laat overtuigend en vaak op in drukwekkende wijze zien welk baan brekend werk door Hollanders in Indië werd verricht. Uit de hierboven gegeven opsomming van namen en titels blijkt, hoe verscheiden de onderwerpen zijn en hoe uitsluitend aan mannen van naam de behandeling van deze onderwerpen werd toe vertrouwd. Wij wenschen deze Indië-reeks een zéér ruime verspreiding toezij verdient het ten volle Het is niet zoo geheel onverklaarbaar, dat men in dezen tijd bij herhaling wijst naar de grootsche momenten in onze va derlandsche historie en de aandacht vraagt voor de groote figuren uit vroeger eeuwen. Het is gebleken, want het aantal boeken met deze taak is ineens legio geworden dat inderdaad voor de grootheid van dit verleden, nu wij door de feiten gewekt zijn aan de grootheid van een nieuwe toe komst te werken, groote belangstelling be staat. Het is dus lang niet slecht gezien van de N.V Amsterdamsche Boek- en Courantmaatschappij een serie boekjes in het licht te geven onder den verzameltitel: „Die Grootste van dit Vol’ck”, in welke serie het leven en werken van groote Nederlanders op boeiende en onderhou dende wijze wordt beschreven. De com missie van redactie voor deze welkome serie bestaat, met o.a. dr. H. Brugmans en dr. J. C. A. de Pater, uit een vijftal competente namen. De serie is thans ingezet met een drie tal deeltjes in aantrekkélijken omslag, waarin resp. over leven en werken van Jan Huyghen van Linschoten. van Jan Adriaanszoon Leeghwater en van Jan den Eerste, hertog van Brabant wordt geschre ven. In „Naar de Indische Won de r w e r e 1 d”, doet mr. W J. van Balen van Linschoten voor ons herleven. In „Een timmermanszoon wint land” haalt Max van Amstel Léeghwater weg uit de halve vergetelheid waarin deze al te lang heeft gesluimerd en in ,E e n Nederlandsche wacht aan den R ij n” teekent dr. P. C. Boeren den eersten Jan. hertog van Brabant, ten voe ten voor ons uit. De auteurs zijn er vol komen in geslaagd, zonder concessies te doen aan een al te populaire beschrij- vingswijze en qok zonder voor den gewo nen lezer vervelend-historisch gedocumen teerd te zijn, hun figuren te schetsen te midden van hun levenswerk, waaraan ons volk zooveel te danken heeft gehad en waarvan de vruchten nog altijd zijn aan te wijzen. Het is goed zijn groote mannen kennen. Mét voldoening kondigen wij daarom deze nieuwe serie aan. Johan Koning. KOEIEN UIT WEIDE GESTOLEN: Be handeld werd de aangehouden zaak tegen den koopman B. F. de Römph te Leid- schendam. thans gedetineerd in het Huis van Bewaring, wien ten laste was ge legd. dat hij in den nacht van 17 op 18 Juni tezamen met den chauffeur W. C. Steeneveld. alhier, twee koeien had weg genomen uit een weide te Leidschendam, Verdachte ontkende en beweerde, van de koeien niets af te weten. Steeneveld, eveneens gedetineerd, als getuige gehoord, gaf evenwel een om standig verhaal, waarin hij uiteen zette, na een gemaakte afspraak, met de Römph van wien hij, naar hij beweerde, de koeien tegen 650 per stuk had gekocht de runderen uit de weide gestolen te hebben, ’s avonds na 12 uur. De wachtmeester der marechaussee A. Bot, alhier, die een onderzoek had ïnge- steld, kon alleen verklaren, Römph steeds ontkend heeft, maréchaussees J. Schoneveld en G. J. Struys te Hoek van Holland, die, door voor te geven, dat zijzelf van rijwieldief stal verdacht werden, getracht hadden, de Römph aan het praten te krijgen de Economische Rechter achtte deze wijze van optreden weinig sportief konden weinig licht in deze zaak brengen, daar de Römph niet positief bekend heeft, De 40-jarige P. Akerboom uit Leid schendam deelde als getuige mede dat hij op den avond van den 17en Juni in het café van P. van Leeuwen met de Römph had zitten praten. Om half twaalf was Steeneveld gekomen. Nadat men ge drieën het café had verlaten getuige wilde er voor zorgen, vóór twaalven thuis te zijn was Akerboom naar zijn wo ning gegaan. Wat de beide anderen toen gedaan hebben wist hij niet, wèl. dat zij in de richting van het huis van de Römph zijn verdwenen. Op een vraag van den Officier, mr. Groenewegen, waarom Steeneveld, als hij de koeien toch gekocht zou hebben, deze ’s nachts had weggehaald, antwoord de Steeneveld. zulks gedaan te hebben, omdat de runderen voor den clandestienen handel bestemd waren. Hij had de koeien, na ze uit de weide gevoerd te hebben, vastgezet aan een hek bij de Wyckerbrug, om ze ’s morgens na 4 uur, te doen vervoeren. Op grond van de verklaringen van get. Steeneveld meende de Officier, dat de Römph inderdaad schuldig was aan dief stal, weshalve hij 2 jaar gevangenisstraf eischte. Verd.’s raadsman oordeelde de verkla ringen van Steeneveld. gezien de vele tegenstrijdigheden, zeer twijfelachtig en onbetrouwbaar. Daarbij komt nog, dat over het feit zelf de andere getuigen niets kunnen verklaren. Pleiter achtte dan ook het bewijs niet geleverd en vroeg vrijspraak. Teneinde den Economischen Rechter gelegenheid te geven de verschillende verklaringen nog eens rustig tegen elkan der af te wegen, verzocht de Officier, schriftelijk vonnis te wijzen, hetgeen zal geschieden op 13eJanuari a.s. De Econ. Rechter achtte in dezen stand van het geding geen redenen aanwezig, om aan het verzoek van verd.’s raadsman, de Römph in vrijheid te stellen te vol doen. LEVENSMIDDELEN-KAARTEN GE KOCHT Vervolgens werd herèat de zaak tegen den stucadoor J. J. Koelewijn te Noordwijk. wien het koopen van levensmiddelen-kaarten ten laste was ge legd. Verd. beweerde, zich daaraan niet schuldig gemaakt te hebben. Aan get. A. P. Koemans, grondwerker te Noordwijk, werd door den Econ. Rech ter de vraag gesteld, of hij eind Augus tus aan verd. een paar levensmiddelen kaarten had verkocht voor 22.50 en 23.50. Get. antwoordde, daar niet zeker van te zijn, ’t Was dien avond donker en hij wist niet, of hij verd. dan wel diens broer beiden lijken op elkaar als twee druppels water vóór zich had gehad. Voorts beweerde get., zulks in strijd met hetgeen hij aan de politie had verklaard, dat hij niet aan de woning van Koelewijn was geweest, ’s Avonds omstreeks 9 uur was hij op den weg een Koelewijn tegen gekomen, wien hij uit armoede was werkeloos de kaarten had kocht. De Econ. Rechter geloofde niets de verklaringen van get. Teneinde verbalisant te hooren werd de zaak aan gehouden tot 13 Januari. Bescheiden competitieprogramma In overeensfemming met den door den Rijksgevolmachtigde voor de Sport geuiten wensch wordt er op de beide Kerstdagen niet voor de competitie gespeeld en aan gezien ten aanzien van de Westelijke eer ste klasse reeds was bepaald, dat de periode van 20 December tot 10 Januari min of meer zou worden gebruikt voor het doen verspelen van inhaalwedstrijden en voor ontmoetingen, welke om andere redenen urgent genoemd mogen worden, is het programma voor den komenden Zondag maar heel bescheiden. In de Westelijke eerste klasse worden in het geheel slechts twee wedstrijden ge speeld. beide in het eerste district. Aange nomen mag worden dat de spanning aan den kop hier weer wat zal toenemen, warn het is waarschijnlijk, dat Hermes D.V.S. haar achterstalligen thuiswedstrijd tegen de Volewijckers in winst zal omzetten. Lukt dat inderdaad dan staan de drie meest ernstige kampioensgegadigden er Zondagavond aldus voor: A.D.O. 19 pnt. uit 14 ontmoetingen. E.D.O. 19 uit 15 en H.D.V.S. 18 uit 14; het verschil tusschen de Hagenaars en de Schiedammers zal dan nog slechts één punt bedragen. Voor de Volewijckers, die de competitie zoo buitengewoon hoopvol zijn begonnen, wordt de situatie dan eenigszins moeilijk, want hun totaal bedraagt dan 10 pnt. uit 14 wedstrijden, een resultaat, dat ook door Xerxes is bereikt. De eenige ploeg, welke er nog slechter voor staat is H.B.S.want de Kraaien putten tot nu toe slechts 9 pnt. uit 14 wedstrijden. De ontmoeting Storm vogelsH.B.S., welke Zondag wordt ge speeld, is dus vooral voor onze stadgenoo. ten van veel belang Doch ook de gast- heeren hebben nog wel in:eresse bij het resultaat, want met 12 pnt. uif 15 wed strijden zijn zij ook nog niet in veilige haven. Het zal dus Zondag in IJmuiden wel danig spannen. Indien H.B.S. haar gebruikelijke spelletje ontwikkelt moet een Haagsche nederlaag verwacht wor den, maar we hebben hoop, dat de Kraaien nog eens uit hun slof zullen schieten, zoo. als zij in dit seizoen al meer hebben ge daan. Het gaat er nu zoo langzamerhand om, jongensindien nu wordt verloren is de kans op redding niet groot meer. Het behoud van het eerste klasseschap zal dan feitelijk alleen nog afhangen van de vraag, of de bondsleiding straks al dan niet zal besluiten het seizoen tot een nood, competitie te verklaren. En daarop mag niet worden gespeculeerd. De tweede klasse in district H heeft ook rust; hier wordt slechts de plaatse lijke wedstrijd U.V.V.-^Velox gespeeld, welke alleen van belang is voor de be zoekers, aangezien van deze twee Utrechtsche clubs alleen Velox nog kam pioenskansen heeft. Het zal voor de gas ten een heele toer worden ongeschonden uit den strijd te komen. We zijn er hee- lemaal niet zeker van, dat het zal lukken. Op het Ajax-terrein te Amsterdam wordt Zondag dp traditioneele wedstrijd Amsterdam-Zwaluwen gespeeld. Het Zwaluwenteam zal er aldus uitzien: Wille (EDO); Groen (DFC) en van Rhenen ('t Gooi); Paulus (VSV) Schijvenaar (EDO) en Roelofs (Go Ahead)Barzilay (Xerxes), Wilkes (Xerxes). Ponsteyn (Concordia), Smit (HBC) en Mijnders (DFC). Eira en de gevangene. Hein rich Eckmann. Uitg. „Hamer”, alhier. Dit boek speelt tijdens den vorigen wereldoorlog. De gevangene is een jonjfe Duitscher. een krijgsgevangene, die .na drie afstompende jaren in een kamp te hebben doorgebracht, als arbeider wordt geplaatst op een armelijke boerderij in Wales. Daar leert hij land en menschen liefhebbenhij vindt er een vriend in een jongen boer en een vriendin in diens zuster Eira. Er ontstaat tusschen den jongen Duitscher en het jonge meisje uit Wales een verhouding, die door Eira zeer zuiver wordt gehouden uit eerbied voor de verloofde van den gevangene van wie deze laatste zich echter geheel vervreemd voelt. Het wordt moeilijk voor den jongen man om den weg terug te vinden maar, als tenslotte zijn trans port vertrekt, gaat hij. den blik naar de toekomst gewend, naar zijn vaderland. De schrijver heeft zich ingeleefd, zoo wel in zijn hoofdpersonen, als in de landstreek, waarvan hij de bijzondere sfeer dichterlijk weet op te roepen. Ste ven Barends verzorgde de vertaling. G. de Bruyn, „De oorlog van den leugen”, Paul Allard. Uitga Westland, Amsterdam. De Fransche publicist Paul Allard behan delt in bovenstaand boek, dat als onder titel draagt: „Hoe ons een rad voor de oogen werd gedraaid” de Fransche politiek van 1930 tot 1940. Hij hekelt de scriben ten, ie vergaten, dat de oorlog met een harde werkelijkheid wordt gevoerd in plaats van met min of meer literaire ver zinsels. Met bijtende spot gaat hij zijn landgenooten, die men een rad voor de oogen draaide, te lijf. Het gevolg van een en ander was, dat Frankrijk zich te plet ter liep en het politieke systeem der der de Fransche republiek ineenstortte. J, G. R. de Joncheere In „Een gave van Go d”, uitgave van Uitgeverij Ploegsma te Amsterdam, keert Cor de Bruyn nog eens terug naar Terschelling, het eiland van „Sil de strand jutter”. In een sober Kerstverhaal vertelt hij hoe Key op den Kerstavond er op uit gaat om te jutten. Zijn vrouw kon hem niet thuis houden, noch er toe brengen ter kerke te gaan. Op dezen avond echter komt hij. de opstandige, die diep teleur gesteld is omdat zijn huwelijk niet met kinderen gezegend is, door een diepzinnig gesprek met zijn vader tot inkeer. In blijd schap hierover vertelt zijn vrouw hem dan het heugelijke nieuws, dat de grootste ge beurtenis in zijn huwelijk verwacht kan worden. Het is „een gave van God” P H. de Wit. „Daarom ruisen de bomen" is een nieuwe roman van Peter van Andel, verschenen bij W. L. en J. Brusse te Am sterdam. Van Andel debuteerde verleden jaar zeer gelukkig met „Zeven dagen ar beid”, een aangrijpend verhaal van een werkloozen bakker, die na jaren zonder geloopen te hebben, eindelijk weer werk vond in een militaire bakkerij, doch na een week reeds weer gedaan kreeg. In zijn tweeden roman herkent mén den schrijver van „7 dagen arbeid” nauwelijks. Het is een gevoelig geschreven verhaal van Besjaantje Schram, een knaap in zijn puberteitsjaren, eenzaam in het huis van zijn ouders. De moeder dweepziek, de vader verdraagzaam tot het uiterste. In deze omgeving kwijnt de ontvankelijke jongen gèestelijk weg, doch vindt zich zelf terug in het huis van den meester, bij Tine, diens zuster. Het schrijnende, op standige uit den vorigen roman heeft plaats gemaakt voor een grootere diepte en vooral een begrijpen van wat er in een jongensziel om kan gaan. De natuur beschrijvingen in den roman, de beschrij ving van het dorp, zooals het daar ligt achter den dijk aan de rivier, is schilder achtig en getuigt van bijzondere waarne ming. Het is een roman, die meer te bie den heeft dan het gewone alledaagsche. Van Andel heeft xich er mee cmh<x>g weten te werken, boven hét plan van het middel matige P. H. de Wit. In de reeks publicaties van het „Amt für Volksaufklarung” in Praag is versche nen „Drei Jahre im Reich”, ’n boek waar in de ontwikkeling van het protectoraat Bohemen en Moravië wordt beschreven, sedert deze gebieden, drie jaar geleden, binnen het kader van het Groot-Duitsche Rijk werden opgenomen. Op economisch en wetenschappelijk gebied werd in deze drie jaren veel bereikt en de beteekenis van het protectoraat voor den opbouw van Oost en Zuid-Oost Europa wordt dui delijk in het licht gesteld. Verscheidene foto’s verluchten den tekst. Als front- espiece is een foto van den Führer aller Germanen in de Rijksstad Praag opgeno men. Academische examens: Groningen, ^nd.-ex, rechtswetenschapW. van Vlo ten, J. x-, Thijssens. L. J. Saarloos, P. 1. kloots, A. J. Koopmans. J. Luitjens. tavr. H. M. de' Graeff; doet.-ex. idem W. B van Lijnden.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 6