Admiraal Darlan vermoord De strijd aan het Oostfront B 'H Maandag 28 December. 1942. No. 18372. VERDUISTEREN Jeugdige dader terechtgesteld w- Zware bolsjewistische verheien •buitengewoon geachktJto gebleken. vijandelijke aanvallen. ea vleaoch Een hooikist maakt *>w spijzen gaar, Giraud hooge commissaris in Noord-Afrika Luchtaanvallen in Birma en Yoennan o. 4.33 tutr nam. tot 8.51 um o.m. Convooi bij N.-Afrika aangevallen Een nooikist maakt tw spijzen gaar, Met nmder gas en electriciteit is bw maaltijd k1a«r. Werkvergadering van N.S.V.-leiders Wederom rundvet op dtn boterbon Niemre bowe» WocBubg al gehKg Weer een bomaanval Cafartta De sluiting der café’s op Oudejaarsavond Admiraal Stark en Winant in Amerika Uitreiking nieuwe inlegvellen Kerstboodschap van minister Göbbels Keuringen voor de Waffen-SX en het Legioen COURANT HAAGSCHE Darlan •verheids'wege nog niets bekend Talrijke Sovjet-aanvallen afgeslagen Weermacht de Admiraal Darlan. '^liché-archief H.C.) Terek zoo Men heeft 1942 van en en OP voor S.S. 4 t 4 4 4 4 4 4 4 te om een houtje gerold. De zgn ..Stap t orster-vleeren” i e» enkele andere ingredamvten gebakken en zün iets Oude gebruiken in Staphorst. Nicuwj? r<>koeken bakken is e»n oud gebruik, dat ook dit jaar nog in eere zal blijven. Als groote knijpertjes gebakken, worden te om een houtje gerold. De zgn. .Stap torster-vleeren” worden van rogge bloem e* enkele andere ingrediiwvten gebakken en zün iets specifieks van deze btaek. (VJV.P^wm Buteen). 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 Volgens het communiqué van generaal Wavell hebben Britsche lange-afstands- bommenwerpers een aanval gedaan op het (Japansche luchtsteunpunt Atheho in Cen traal Birma, waarvan alle toestellen tftrug- keerden. Een Japansche luchtmacht van ongeveer honderd toestellen heeft militaire doelen in de provincie Yoenan aangeval len. .vujrover den mooru In verband met den moord op Darlan wijst men in officieele kringen te Vichy vooral op twee feiten. Ten eerste, dat Eisenhower de versprei ding van het bericht meer dan 10 uur lang heeft verboden en ten tweede, dat men tot nu toe nog niet den naam van den pleger van den aanslag bekend heeft gemaakt. Indien ’t een regeeringsgetrouwe Fransch- man of een onderdaan van de Asmogend heden zou zijn, kan men er zeker van zijn, dat de Anglo-Amerikaansche nieuws agentschappen in den breede daarover zouden hebben bericht Hun standvastig zwijgen wijst er op, dat de publicatie van den naam van den dader een of ander na deel voor de Anglo-Amerikanen met zich zou brengen. Ambassadeur de Brinon verklaarde aan persvertegenwoordigers: Darlan heeft uit politieke eerzucht gehandeld, doch zich in dienst van de Amerikanen gesteld. De Amerikanen en Engelschen zijn echter in Afrika gevaarlijke rivalen. Het is waar schijnlijk, dat de Anglo-Amerikaansche propaganda het er over eens zal zijn te verklaren, dat de moordenaar heeft gehan deld onder druk van de As of tenminste onder druk van Vichy. Het geheim, dat van den naam van den moordenaar wordt gemaakt en diens snelle terechtstelling verklaren evenwel veel Indruk in Amerika De tijding van den moord op Darlan heeft volgens een bericht van Efe uit New York in het Witte Huis te Washing ton de geheele Kerststemming bedorven. Roosevelt ontving het bericht enkele In een aanvulling op het Weermachtbe- richt wordt medegedeeld, dat bij den aan val van Italiaansche torpedo vliegtuigen op een vijanfiejijk convooi voor de kust van Fransch Noord-Afrika, waarvan het Weermachtbericht van Zondag spreekt, lui tenant Giuseppe Cimicchi en de tweede luitenants Italo Anedda en Meo Golfera zich bijzonder hebben onderscheiden. PRIJS DEZER COURANTi Voor ‘«-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Kol. Bijbl.” en „Letferk BQbl,” ƒ3.15. Fr. p. p. met Modebl. 4.30. z. Modebl. ƒ3.95. Buiten), ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 e., fr. p. p. 10 c. Maan: 28 Deo. onder 11.50 v.m„ op 10.41 n.m.; 29 Deo. onder 12.13 n.m„ op 11.48 rthn. 30 Dec. L.K. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No 113058 Ziekenfondsledeq de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten na. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995 en de land-, zee- en luchtstrijdkrachten In deze functie knoopte de vermoorde in No vember 1942, tegen de instructies van het Fransche staatshoofd in, onderhande- lingen aan met de Amerikaansche invasie- troepen in Noord-Afrika. De begrafenis De begrafenisplechtigheden voor Dar lan zijn, naar United Press meldt. Zater dag in de kathedraal van Algiers gehou den. Behalve mevrouw Darlan en Fran sche generaals waren de Geallieerde bevelhebbers Eisenhower. Cunningham en Clark aanwezig. Dader terechtgesteld De moordenaar van Darlan is Vrijdag avond door een Franschen krijgsraad ter dood veroordeeld en Zaterdagochtend terechtgesteld/ nadat hij een volledige be kentenis had afgelegd Darlan had oescuerming gevraagd Naar uit Algiers bekend wordt, zou ad miraal Darlan eenige dagen geleden den opperbevelhebber der Amerikaansche strijdkrachten iri Noord-Afrika, generaal Eisenhower, om bescherming hebben ge vraagd. Hieruit wordt geconcludeerd, dat Darlan zich rèeds eenigen tijd bedreigd gevoelde. Ook een andere uitlating van Darlan, dat hij niet lang meer op zijn post zou blijven, wordt in dezen zin uitge legd. Naar verder wordt vernomen, heeft de admiraal tot het laatste toe volhardt in zijn bekende anti-Engelsche houding en heeft hij zich evenals vroeger, reeds vele malen te«-'n Fn^e’and uitgelaten. Giraud opvolger van Darlan De „Raad van het Fransche Rijk” te Al giers is Zaterdagmiddag bijeengekomen om Darlan’s opvolger te kiezen. Na afloop van de bijeenkomst werd medegedeeld „Wij, léden van den Raad, bepalen, dat generaal Henri Giraud gekozen is voor het bekleeden van de functie van hoogen com missaris in Noord-Afrika en opperbevel hebber van de Fransche strijdkrachten te land, ter zee en in de lucb* Darlan’s levensloop Francois Darlan werd op 7 Augustus 1881 te Nerac in het departement Lot en Garonne geboren. Hij werd adelborst en nam naderhand o.m. deel aan den veld tocht in China. Gedurende den vorigen wereldoorlog voerde hij het bevel over zekere afdeelingen van de marine aan het front in Europa en in het Naburige Oos ten. In 1934 werd hij tot commandant over het Atlantisch eskader en 5 jaren later in Juni 1939 tot admiraal benoemd. Bij het uitbreken van de vijandelijkheden nam hij de leiding van de Fransche zee- Btrijdkrachten op zich. In September 1940 werd hij door maarschalk Pétain belast met de functie van staatssecretaris van marine. Op 9 Februari 1941 volgde hij Flandin op als vice-president van den ministerraad Een dag later vertrouwde men Ijem, als eventueel opvolger van maarschalk Pétain, de leiding toe van de Het Italiaansche Weermachtbericht van gisteren meldde In het Zuiden der Libysche wcestijn hebben onze' vliegtuigen hevige aanval len gedaan op concentraties van vijande lijke motorvoertuigen, eert aantal dezer voertuigen brand en werd vernield. In Tunis hebben de Astroepen de be zetting van de stellingen, welke de voor gaande dagen waren veroverd, geconsoli deerd. Bij geslaagde ondernemingen heb ben wij gevangenen gemaakt en wape nen en munitie buitgemaakt. In een doel treffende nachtelijke actie werd de ha ven van Bone door de Italiaansche lucht macht aangevallen. Duitsche jagers heb ben, zonder zelf verliezen te lijden, 7 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten en 10 op den grond vernield. Voor de kust van Fransch Noord-Afrika is een Engelsch-Amêrikaansch convooi door onze torpedovliegtuigen aangevallen. In weerwil van het hevige vijandelijke afweervuur werd een schip door een vliegtuig, bestuurd door luitenant Caio Tudini, getroffen en tot zinken gebracht een tweede vrachtschip werd door een ander vliegtuig zoo hevig getroffen, Jat het verloren geacht kan worden. De vijand heeft Tunis en Bizerta ge bombardeerd zonder belangrijke schade aan te richten. Door de afweerbatterijen werden 5 viermotorige vliegtuigen neer geschoten. Een onzer torpedobooten, on der bevel van korvetkapitein Beniamino Farina, heeft in de Middellandsche Zee een vijandelijke duikboot tot zinken ge bracht”. BIJ onze vrijwilligers. De mannen nemen een bolsjewistische stelling onder vuur. (S.S.P.K, Kraus-O.-H.) DISTRIBUTIE VAN PETROLEUM EN KAARSEN De geldigheidsduur van- de met „(H’X „05”, „08” en „07 Verlichting” gemerkte bonnen der bonkaart Petroleum S 108, van de met „26” en „27 Verlichting" ge- merkte bonnen der bonkaart Petroleum S 208 en van de met „03” genummerde bonnen der bonkaart Petroleum „EA” voor kookdoeletnden, is verlengd tot en met 16 Jan Van 3 t.m 16 Jan. geeft voorts elk der met „22 Verlichting” der bonkaarten S 108 en elk der met „34. Verlichting" der bonkaarten S 208 gemerkte bonnen, recht op 1 rantsoen kaarsen (300 gram). Men kan laatstgenoemde bonnen, die repht geven op 1 rantsoen kaarsen, reeds van heden af bij den detaillist inleveren, waarna de aflevering na 3 Jan. zal plaats vinden der zou gezegd hebben: „Ik ben bereid voor de daad te sterven”. Over dezen aanslag gaf D.N.B. nog de Volgende bijzonderheden Reeds thans staat ondubbelzinnig vast dat de dader in contact stond met En- gel-sche instanties. De aanslag werd uit gevoerd, kort nadat Darlan de bureau- lokalen van het hooge commissariaat te Algiers was binnengegaan. De moorde naar. die in de wachtkamer van Darlan op den admiraal had gewacht, loste op hem 3 revolverschoten, die Darlan in het hoofd en in de borst troffen. De moorde naar scheen vastbesloten zich aan een arrestatie tot lederen prijs te onttrekken. Op toesnellende ambtenaren, die trachtten hem te overweldigen loste hij eveneens schoten, waarbij hij een ambtenaar door een schot in het been verwondde. In Algiers is bekend geworden, dat Darlan, voor hij het bewustzijn verloor, hetgeen reeds na enkele minuten het ge val was, tegen een ambtenaar, die eerst trachtte hem op een stoel neer te leggen, geide,.Ik kan niet meer geholpen wor den, Engeland heeft zijn doel bereikt.” Darlan overleed op weg naar het ziekenhuis. Generaal Eisenhower heeft volgens „Nya Dagligt Allehanda”, zoodra hij werd ver wittigd van den moord op Darlan, in ge heel Fransch Noord-Afrika het telegraaf- en telefoonverkeer stopgezet. Dit is de ver klaring van het feit, dat het tien uur duurde, alvorens de wereld iets over den moord vernam. Alle correspondenten en persbureaux in Noord-Afrika werden aan een strenge censuur voor de berichten over den moord onderworpen. De diplomatieke correspondent van Reu ter verklaarde: Het lot van Darlan is een waarschuwing voor alle verraders, die ge tracht hebben met Duitschland samen te werken. Zijn dood heeft de groote taak den wederopbouw van de Fransche strijd krachten in Noord-Afrika vergemakkelijkt en zal een einde maken aan de vrees voor verraad, die men nooit geheel heeft kun nen uitschakelen, zoolang Darlan zijn functie bekleedde. De tragedie van admi raal Darlan aldus de commentaarschrij- ver, zal nergens groote teleurstelling wek ken. Korten tijd later verklaarde Reuter dit commentaar in te trekken De Gauschulungsbeauftragten van de NSV (Nationaal-Socialistische Vcikswohi- fahrt) uit Duitschland hebben de vor»»<* week in de NSV-school Groqnekan een werkvergadering gehouden, Welke is toe gesproken door Oberbefehlsleiter Hilgen- feldt Zaterdag is deze vergadering beslo ten met een receptie door den Rijkscom- missaris Rijksminister Seyss-Inquart in het gebouw Kneuterdijk 20 te 's-Graven- hage. Op de bonnen, .Boter 04" van «te bon kaart voor voedingsmiddelen, welke gel dig zullen zijn gedurende het tijdvak van Zaterdag 23 Jan. tot en met Woensdag 3 Febr. 1943 zal desgewenscht rendvét verkrijgbaar zijn. Per tweetal bonnen zal men 200 gr. rundvet kunnen betrekken. Zjj, die rund- vet wenseben te ontvangen, dienen de genoemde bonnen bij hun slager in te leveren, desgewenscht tegen ontvangstbe wijs, in het tijdvak van Woensdag 38 Dec tot en met Zaterdag 2 Januari. Zij. die gedurende genoemd tijdvak bon 04 niet bij hun slager hebben ingeleverd, kunnen daarop geen rundvet betrekken, doch uitsluitend de artikelen, ter verkrij ging waarvan deee bon nader aal wor den aangewezen. Uiteraard mag eerst op ï23 Jan. een begin worden gemaakt met de aflevering van het rundvet. Nieuwe ontmoeting Churchill-Roosevelt? De Amerikaansche correspondent van de „Daily Express” meldt, dat de moge lijkheid van een nieuwe ontmoeting tus schen Churchill en Roosevelt in '’iploma- tieke kringen te Washington besproken wordt PRIJS DER ADVERT.: 1-11 m.M. tt> re<.) ƒ1.66, elke m.M. m. tot 32 tn.M. (10 reg /0.19. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs. Reel. ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct„ fr. p, p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) ft.Sl, Dienstaanb 10.38 Pers gevr. ƒ0.48 Adv. „Br bur. v. d. bl.” 10 c meer aanzienlijk geraakte in uren, nadat hij per radio zijn Kerstbood schap had gericht tot het Amerikaansche volk. In de Ver. Staten gelooven velen, naar Efe vervolgt, dat de „spitsvondige” Afri- kaansche politiek van Amerika die ten doel heeft de Fransche koloniën aldaar stuk, voor stuk op te slokken, door den dood van Darlan wordt bemoeilijkt. Washington was juist de laatste dagen bijzonder tevreden over de samenwerking met Darlan. Inzake de gebeurtenissen in Fransch Noord-Afrika schrijft de „Washington Post”: Op den vooravond van groote mi litaire gebeurtenissen komt het plotse ling verdwijnen van Darlan voor de ge allieerden zeer ongelegen. Het staat in ’t geheel nog niet vast, dat Giraud in staat zal zijn de orde te handhaven. Nog geen Engelsche verklaring In Gaullistische kringen te Londen In den nacht van Donderdag op Vrij dag hebben Japansche vliegtuigen weder, om in twee golven met een tusschentijd van een uur Calcutta aangevallen. Calcutta is in den, afgeloopen nacht op nieuw door Japansche vliegtuigen aange vallen. Bijzonderheden zijn nog niet be schikbaar. y Katoenaanplant op Java Op Java zullen in 1943 20.000 ha. be plant worden met katoenzaad uit Mand- sjoekwo, voor welk zaad de grond op Java De commissaris-generaal voor de vei ligheid en Höhere S.S. und Polizei- führer maakt bekend Ter voorkoming van straffen wordt er op gewezen, dat ook op den Oudejaars avond 1942/’43 het op 23 uur vastge stelde sluitingsuur der café’s gehandhaafd moet blijven. Ook dien avond moet aan het sluitingsuur streng de hand gehou den worden. Bij deze gelegenheid wordt geconsta teerd, dat de naleving van het op 23 uur vastgestelde sluitingsuur (par. 1 der ver ordening no. 188/1940 en par. 55 alinea 1 no. 3 der verordening no. 138/1941) vaak ernstig te wenschen overlaat. De politie heeft tot taak, op dergelijke overtredingen nadrukkelijk te letten en ervoor te zor gen, dat de overtreders gestraft en de voorts nog vereischte maatregelen tegen de eigenaren van het betrokken bedrijf worden genomen De Commissaris-Generaal de Veiligheid en Höhere und Polizeiführer, w.g. RAUTER S.S. Gruppenführer en Ltete- nant-Generaal der Politie. Naar uit Algiers wordt gameid, is ad miraal Darlan Donderdagmiddag moord. De dader zou de ongeveer 2O-jarige Mo- rand zijn, omtrent wiens nationaliteit van -- j g6. maakt, van wien men echter algemeen ver moedt, dat hij een Franschman is. De da- Het Opperbevel van deelde gisteren mede: „In het gebied van den Terek waren de Sovjet-aanvallen zwakker den de voor gaande dagen. Gereedstaande vijandelijke troepen werden verstrooid, ten deele reeds door artillerievuur. Vijandelijke aanvallen tusschen Wolga en Don en in het gebied van Stalingrad werden afgeweerd. In de groote bocht van den Don hebben infanterie- en gepant serde afdeelingen in voortschrijdenden tegenaanval de bolsjewieken verder naar het Noorden teruggeworpen en een aan tal plaatsen genomen. Een vrij sterke vijandelijke groep, voorzien van pantser wagens. werd ingesloten Duitsche. Ita liaansche en Roemeeneche luchtstrijd krachten grepen op de belangrijkste pun ten op doeltreffende wijze in de gevech ten op den beganen grond in. In den Centralen en den Noordelijken, ■eecter miflinkten. pLaateeUite aanvallen eni De Amerikaansche autoriteiten te Lon den hebben meegedeeld, dat admiraal Istark, de bevelhebber der Amerikaan- ische vlootstrijdkrachten in Europa, in de >Ver. Staten is aangekomen en dat Winant, •de Amerikaansche ambassadeur te Lon den, eveneens in Amerika vertoeft Ad miraal Stark zou in Washington bespre kingen voeren, na 8 maanden in Groot- Brittannië te zijn geweest. Men ver moedt, dat hij verscheidene weken zal wegblijven. De Amerikaansche ambassa deur Winant zal tijdens zijn verblijf in de Ver. Staten o.a. ook een ontmoeting met Roosevelt hebben Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 125uu Bijkant. Sohev. Keizerstr. 319. Tel. 550310; Fil.i RIJtw., Kantoorboekh. Lceuwendaal, Oranjel 3, Tel. 119461 Voorb., Boekh. H. E. G. Ruyi, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th J. de Koning, Goudsbloeml. 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Soters Jr., Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F. D Couvée. v Hoytemastr. 66 Tel.721187 Behalve aardappelen In verband met Nieuwjaar zal bet mo gelijk zijn reeds a s. Woensdag en Don derdag te koopen op de bonnen, welke voor de week van 3 tan. 9 Januari zijn aangewezen. Dit geldt voor alle artikelen behalve voor vleesch, vieeschwaren en aardappelen. De bonnen 02 A en 02 B der aardappelkaarten geven eerst, raoht op het koopen van aardappelen op Maandag 4 Jan., terwijl de bonnen „Vleesch 02 A” en „Vleesch 02 B” eerst recht geven op het koopen van vleesch of vleeschwaren met ingang van Woensdag 6 Jan. De plaatselijke distributiediensten zuL- len, op nader bekend te maken tijdstip pen. van 3 tot en met 23 Jan. nieuwe in legvellen voor de stamkaarten uitreiken. Ieder ontvangt een inlegvel, waarvan let ter en nummer overeenkomen met die van het inlegvel, dat men thans heeft. Men dient zoowel zijn distributiestamkaart als het oude inlegvel mede te brengen. Zij. die geboren zijn tusschen 27 Dec. 1921 en 25 Jan, 1922 tusschen 27 Dec. 1928 en 25 Jan. 1929 of tusschen 27 Dec. 1938 en 25 Jan. 1939 en dus, in verband met het bereiken van een bepaalden leeftijd, hun oude inlegvel moeten ruilen, moeten eerst een ander inlegvel in ont vangst nemen en dit daarna voor een nieuw inwisselen (dus tweemaal ruilen). Bij de uitreiking wordt het vakje P8 van de stamkaart afgekruist. Het lichaam van het oude inlegvel wordt door den dis- tribu'iedienst in ontvangst genomen. Men kan de inlegvellen uitsluitend afhalen b^ den distributiedienst van de gemeente, waar men in het bevolkingsregister is in geschreven. Een uitzondering kan slechts gemaakt worden voor schippers, woonwa genbewoners, de vaste bevolking van kostscholen, e.d. en voor hen, bij wie uit een verklaring op de stafnkaart eh op het inlegvel blijkt, dat zij tengevolge van oor logsomstandigheden tijdelijk elders verblij ven. Evenals andere jaren heeft ook ditmaal Rijksminister dr. Göbbels zijn traditio- neele Kerstboodschap tot het Duitsche volk gericht. Ter inleiding zeide hij. dat de Duitsche soldaat nog nooit met Kerstmis zoover van zijn vaderland is geweest als dit jaar. De zoon bevindt zich in het Oosten, de fnan in het- Westen, de broer hoog in het ijzige Noorden en de vriend in de zandwoestijnen van Afrika. Op alle zeeën kruisen Duitsche oorlogsvaartuigen met Duitsche soldaten om ver van het vader land den strijd voor het Duitsche leven te voeren. De oorlog, aldus de minister, is een hardvochtige aangelegenheid. Hij wordt voor een groot doel gevoerd, dat men slechts kan bereiken, als men ai het an dere daaraan ondergeschikt maakt. Hij. ontslaat ons geen dag en geen minuut van qnze plichten. En dat is ook goed. Als plichten der natie roepen, moet men bukken, hoe moeilijk dat ook menig maal moge vallen. Dat doen onze soldaten aan^ l het front, dat doen onze vrouwen mannen, ja zelfs al onze kinderen. Na den soldaten dank te hebben ge bracht, die door het veldheergenie van den Rijkskanselier hun successen konden behalen, herdacht Göbbels degenen, die hun leven op het veld van eer hebben gelaten en de levenden voortdurend aan sporen hun plicht te doen. De minister verklaarde met klem, dat het vaderland het front nooit in den steek zal laten. De Duitsche soldaat is in den •rug gedekt door een millioenen leger van arbeiders, boeren en hoofdarbeiders en vooral pok van Duitsche vrouwen. Men fieeft ons tot dezen oorlog genoopt. Wij zullen hem met de kracht van de ge heele natie tot het zegevierende einde doorstaan. De groote leermeester „oor log” heeft ons in de afgeloopen 3f jaar veel geleerd. Wij weten, dat het leven van ons volk boven al het andere gaat en wij daarvoor moeten strijden en wer ken als we het willen behouderf. Dit groote offer van ons volk wordt niet tevergeefs gebracht en het is eerst ten einde, aIe wij het doel hebben bereikt. Göbbels bracht daarop aan alle Duit- scherg op de geheele wereld de groeten en dank van den Führer over. De Führer, zoo besloot spr., zal ons door strijd arbeid brengen tot de overwinning den rredé Dit tej <w»e overbuying Kerstavond 1942. hoort men nog steeds geen enkel woord'- van spijt over den moord op Darlan zoo meldt International News Service, verklaart, dat Darlan zelf schuld aan zijn lot. Een of andere officieele Britsche ver klaring over deze kwestie is nog steeds niet ontvangen en zal waarschijnlijk nog wel eenigen tijd op zich laten wachten. Besprekingen te Londen en Cairo S.P.T. meldt uit LondenGeneraal de Gaulle heeft met zijn naaste medewerkers den geheelen Zondag, geconfereerd over den toestand., ontstaan na den moord op Darlan en over generaal Giraud als zijn opvolger als hooge commissaris voor Fransch-Noord-Afrika. De Gaulle heeft: Zondag den lunch gebruikt in gezelschap van Churchill in diens ambtswoning. In de korte conferentie, die hierop volgde, heeft ook generaal de Vergerie, die dien dag uit Noord-Afrika was teruggekeerd, deelgenomen. De gevolmachtigde van de Gaulle voor Syrië, generaal Catroux, heeft zich dade lijk na het bekend worden van den dood van Darlan per vliegtuig naar Cairo be geven alwaar hij besprekingen zal voerën met de Britsche autoriteiten. AANVRAGEN EXTRA RANTSOENEN Aanstaande moeders, voor wie bft be zwaarlijk is zich persoonlijk naar het distributiekantoor te begeven voor het aanvragen van extra-rantsoenen, kunnen zich doen vertegenwoordigen door iemand van 18 jaar of ouder, die voorzien is van een door haar verstrekte schriftelijke machtiging. Bij elke verstrekking diorj zoowel deze machtiging <?ls het nersoons- bewijs en de distributiestamkaart van de aanstaande moeder te worden getoond. Het SS-Ersatzkommando deelt ons dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het Legioen zich op onderstaanden datum bij het genoemde adres kunnen rervon- gen, ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er «ie aandacht op geven tigd en wel speciaal voor hen, die er be zwaar tegen hebben hun dienst belten Nederland te vervullen, dat thans de mo gelijkheid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inset van dit betaljcn ook in Nederland zal blij ven Tijdens de keuringen voor de Waf fen-SS en het Legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaanecite SS in Nederland willen toetreden. 12-l-’43 10 00 uur: den Haag, Café «ten Hout, Bezaïidenhoutscheweg. ministeries van iauitenlandsche Zaken, Marine en Binnenlandsche Zaken Admiraal Darlan nam ontslag uit deze Fransche ambten op 17 April werd toen opperbevelhebber DUITSCHE WEERMACHTBERICHTEN Het Opperbevel der Weermacht maakte bekend op 25 dezer. In het gebied van de Terek zijn herhaal de aanvallen van den vijand afgeslagen, deels werden concentraties door artillerie vuur uiteengeslagen. In den loop van den dag van gisteren gingen onze heldhaftig strijdende troepen, gesteund door het optreden van nieuw aangevoerde formaties op verscheidene plaatsen in het Dongebied tot den tègen- aanval over. In verbitterde gevechten ver nietigden zij vijandelijke gemotoriseerde en pantsertroepen. die Jrachtten door bressen in het nieuwgebouwde front naar het ach- terterrein door te dringen. In den céntralen sector van het front mislukten talrijke vrij zwakke aanvallen van den vijand. Ten Zuidoosten van het Ilmenmeer wer den alle aanvallen der bolsjewieken in deels hardnekkige gevechten afgeslagen. De vijand leed zware, bloedige verliezen en verloor 15 tanks. Eigen stoottroepen hebben aan den WoL chow en bij Leningrad succesvolle acties ten uitvoër gelegd en daarbij een aantal gevechtsposities vernield. In Libye plaatselijk oplevende gevechte- activiteit. Nieuwe vijandelijke aanvallen in Tunis werden afgeslagen en een groot aantal Amerikaansche gevangenen werd binnengebracht. Afzonderlijk vliegende Britsche toestel len hebben op Kerstavond êenige bommen op Westduitsch gebied geworpen. Het Opperbevel der Weermacht maakte bekend op 26 dezer. Ten Noorden van de Terek heeft de vijand weer vergeefs en met zware bloe dige verliezen stormgeloopen tégen de Duitsche stellingen. Er werden daar 29 Sovjet-tanks vernietigd. Tusschen Wolga en Don en in het Don gebied zijn de voortdurende vijandelijke aanvallen bezweken op den vastberaden tegenstand van onze troepen. In tegenaan vallen sloegen Duitsche troepen op ver scheiden plaatsen de bolsjewieken terug. Sterke formaties der luchtmacht en snelle Hongaarsche gevechtsvliegtuigen steunden overdag en ’s nachts de gevechten van het leger. Hongaarsche troepen vernielden bij plaatselijke aanvallen op den Oostelijken oever van den Don een vrij groot aantal vijandelijke gevechtsstellingen en vernie tigden de bezetting daarvan. Ten Noordwesten van Woronesj en ten Westen van Kaloega heeft de vijand bij suceesvolle eigen aanvallen zware verlie zen geleden. Plaatselijke vijandelijke aan vallen in den middensector mislukten. Tal van gevangenen en veel buit werden ver gaard. Het séeunpunt Welikije Loeki weer de ia vérbitterde gevechten nieuwe vijan- delijte aanvallen af, die met steun van tanks. luchtmacht en veel artillerie wer den uitgevoerd. Bij onsuccesvolle aanvallen ten Zuidoosten van Ilmenmeer heeft de vijand. 10 tanks verloren. In het hooge Noorden hebben duikbom menwerpers Sovjet-batterijstellingen op het Visschersschierèiland en het stations- emplacement van Kandalaksje met bom men van zwaar kaliber bestreden. Op 25 December zijn 30 Sovjet-vliegtui- gen neergeschoten. Luchttransportforma- ties voorzagen overdag en ’s nachts een ^•aantal ver naar voren geschoven steun- jpunten, waarom fel werd gestreden’. In Libye slechte bedrijvigheid van ver kenners. Duitsche slagvli^gers bevochten in scbeervlucht Britsche strijdkrachten. In den nacht werd de haven van Benghasi doeltreffend aangevallen. In Tunis hebben Duitsche en Italiaansche troepen fel omtreden stellingen irA-nomen en vijandelijke aanvallen afgeslagen. De Duitsche en Ttaliaansche luchtmacht viel de haveninstallaties van Algiers benévens vliegvelden in Algerie aan. ondernemingen der bolsjewieken. Over dag en des nachts werden gereedstaande vijandelijke troepen en spoorwegdoelen door de Duitsche gevechtsvliegtuigen aan gevallen. Bij de voortdurende zware ge vechten om het steunpunt Welikije Loeki leed de vijand gisteren door de hardnek kige Duitsche verdediging ongewoon zware verliezen. In Lapland werden de spoorwegemplacementen van Kandalaksja ih scbeervlucht aangevallen, waarbij groote verwoestingen werden aangericht. In Tunis consolideerden de Duitsch Italiaansche troepen de veroverde stel lingen en maakten bij geslaagde storm- troepacties gevangenen en buit. Bij lucht gevechten aan het Tunesische front en bij zware aanvallen van afdeelingen Duitsche vliegtuigen op vliegvelden in Algerië wërden op 26 December 17 vijandelijke vliegtuigen, waaronder een aantal zware bommenwerpers vernield. Bovendien ver loor de vijand 5 vliegtuigen bij luchtaan vallen op Bizerta en Tunis. Bij een nachtelijken aanval van een af- deeling gevechtsvliegers op de Algerijn- sche kust kreeg een groot vijandelijk transportschip zware treffers. Het Opperbevel van de Weermacht maakt heden bekend: In het gebied van de Terek stortten nieuwe vijandelijke aanvallen ineen. Hierbij en tijdens de ook gisteren succes volle afweergevechten tusschen Wolga en Don en in de groote bocht van den Don werden 59 Sovjet-pantserwagens vernie tigd. Als gevolg van hevige luchtaanval len, waarbij ook Italiaansche en Roe- meensche formaties vliegtuigen waren opgesteld Jeed de vijand eveneens zware verliezen. In den Centralen frontsector werden plaatselijke aanvallen op de Duitsche stellingen afgeslagen. Ten Zuidoosten van het Ilmenmeer viel de vijand opnieuw aan. Hij werd ondanks krachtig gebruik van artillerie en pantserwagens In felle gevechten, ten deele in tegenaanvallen, verdreven Aan het front van de Ijszee vielen duikbommenwerpers met goede uitwer king de havenwerken op het Visschers- schiereiland en te Moermansk aan. In Libye versterkte wederzijdsche be drijvigheid van verkenners. Plaatselijke aanvallen van den vijand in Tunis op onze vooruitgeschoven stellingen werden afgeslagen en in tegenaanvallen werd op nieuw terrein gewonnen. Sterke forma ties van de luchtmacht hebben den vijand in duik- en scheervluchten gevoe lige verliezen berokkend. W >L l' ■-Ï&'- j

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1