STADSNIEUWS BINNENLAND KUNST EN LETTEREN yiqKS KEEREN KBV8CHEI DE KOMEDIANTEN KOMEN i BELASTINGCONSULENT Laatste Telegrammen De distributiebonnen Waak over Uw kind w ‘‘MS! Toenemende bedrijvigheid bij Syrte De Arbeidsdienst voor Meisjes OPVOERING „LA BOHEME” OPHEFFING LIJN 2 KERKNIEUWS KRUIDENIERSWINKEL GEPLUNDERD ONDERWIJS P.T.T. bij de jaarwisseling 82-jarige van trap gevallen FEUILLETON AANRIJDINGEN IN DE AF- GELOOPEN DAGEN GEVAARLIJK SPEELGOED VOOR 4-JARIG KIND HAACSCH CONSERVATORIUM Nwe. Schoolst:. 36,Tet 11.4120 I L.v.Meerdervoort 383,Tel 33.21.90 le bl. pag. 2 - HET GEMEENTEMUSEUM Roman van WILHELM LICHTENBERG Routewijziging lijn 1 BEVORDERINGEN BIJ DE POLITIE H HAAGSCHE COURANT Maandag 28 December 1942 HOOGE HUREN Nou dan! Dan is alles toch in orde. Geraffineerde prijsopdrijving van hout Uitknippen en bewaren TENTOONSTELLING VAN RASKONIJNEN /Wordt pervolptfj 1911 Een 01 3e serie en Toiletzeep P Het Kerstfeest van XII Kerstmis aan het front. De Kerstman deelt naast mooie geschenken, goeden raad uit. (S.S.P.K. Wiesebach-Fellinga) deze on sublieme en beeld zóó Het schil- iedere costu- mode- ver- onder reeds worden Vleesch Vleesch 01A 01B 3-73 01 voor >tter- De 4-jarige E. H. uit de Drebbeïstraat stak een onder stroom staanden stekker in den mond, met het gevolg, dat het kind brandwonden aan mond, tong en lip pen opliep. Het is door den geneeskun digen dienst naar het kinderziekenhuis vervoerd. 2 Jan. 2 Jan. Laat nu Uw Winterjas koeren t ƒ11.50 A. DADEMA. ZUIDERPARKLAAN 211, Telef. 33.1S.1S. I Broeksiootkflde19.^W*.Tei.11.9Z.89 I Onderwijs in Toonkunst en Ryth. I Gymn.vaf 3l25 p mnd Leerlingen I die thans worden ingeschreven mo I gen de lessen 3 weken gratis volgen I Sigaretten Suiker Suikerwerk Tabaksk. Taptemelk Textielkaart Verdrijf Uw Rheumatische pijnen en herwin Uwgezondheid. Bestrijdonzuiverbloed.Neem Gezondheid voor een cent per dag,. Bal Apoth. «o Drag. 0.41,0.76. 1.47. N.V. Rownire» zeer groote B., en voor- Vreugde en Ar beid” in den Haagschen Dierentuin. De leider van het N.A.F., de heer Woudenberg, met één der kleine gasten. (Polygoon-Zeylemaker) tm. 2 Jan 106 Nadruk verboden J. J. 'T HART i In den ouderdom van 60 jaar is overleden de heer J. J. ’t Hart, inspecteur van de Onderwijzersopleiiing. ridder in de orde van den Nederland- schen Leeuw. De teraardebestelling zal Woensdag a.s. te 3.15 u, geschieden op Oud Eik en Duinen alhier. Postcheque- en Girodienst drie dagen gesloten Zaterdag a.s. is het Centrale Po_stgiro- kantoor te ’s Gravenhage gesloten. Op drachten, ook die met spoedbehandeling, worden dus niet geboekt. Op de post kantoren worden dien dag geen giro- stortingen aangenomenuitbetaling van cbèques vindt echter op de gewone wijze plaats. De postkantoren zullen op Nieuwjaars dag dienst als op Zondag houden. Som mige telegraaf- en telefoonkantoren zijn bovendien nog een uur in den middag geopend. In het geheele land zal één briefpost- bestelling worden uitgevoerd. Alleen in de groots steden zal een tweede volgen. tot onze hersens heelemaal uitdrogen? Raffaela glimlachte stil. Ja, maar het is toch heel mooi ge weest... ’s Middags hier onder de olijf- boomen... Herinner je je nog, Riccardo, de olijfbootrien, waaraan witte broeken groeien... Als we onze rollen leerden. Of beter, probeerden te leeren. Want in werkelijkheid hebben wij elkander toch alleen maar gezoend. De hemel weet, hoe wij er ’s avonds toch nog doorkwa men. Na de Voorstelling de wijnbergen in... tot de cypressen. Onder ons het stadje, dat er uitzag, alsóf het voor ons geïllumineerd was. En dan, Riccardo, de terugweg. Doodmoe waren we. Maar volkomen gelukkig. En bjj het inslapen Met Ingang van heden is de route van lijn 1, tusschen Groot Hertoginnelaan en Frankenslag, gewijzigd de wagens zullen het genoemde traject dan rijden via Stad- houderslaan en Statenlaan v.v. De op dat baanvak voorkomende halten zullen ook gelden voor lijn 1. Met ingang van heden is lijn 2 opgeheven. Première „Deutsches Theater” Het „Deutsches Theater in den Nieder- landen” heeft Vrijdagavond de opera „La schut, komt als hoofd van het opleidings- Bohème” van G. Puccini in den Stads kamp naar Doorn, terwijl haar taak te Wassenaar zoolang aan een waarnemend schoolleidster zal worden toeve'rtrouwd. Honderden brieven zijn al ontvangen. Er zal een keuze worden gedaan, want het aantal plaatsen is beperkt tot 40 a 50. Half Januari zal de opleiding beginnen. Het leidstersaantal bedraagt momenteel ongeveer 75 leden, terwijl de ADM thans in het geheel een sterkte van circa 500 meisjes heeft. Deze meisjes zijn in vaste gebouwen ondergebracht, en wel in elf kampen, Het ligt echter in de bedoeling dit aantal in den loop van 1943 tot twintig uit te breiden. Er liggen alweer bijna 300 aanmeldin gen voor een vrijwillige verbintenis van een half jaar bij den ADM te wachten, waardoor deze al tot April is volgeboekt. Met de uitbreiding van het aantal kam pen hoopt men ov^r eenigen tijd zoover te zijn, dat aan alle aanvragen tot plaat sing bij den ADM voldaan kan worden. Zeven Scheveningsche jongens aangehouden De eigenaar van een kruidenierszaak aan de Kielstraat bemerkte Zaterdag avond bij zijn thuiskomst, dat er was in gebroken. Uit den winkel was een hoe veelheid boter, kaas, pepermunt, cake en shag ontvreemd. In den kelder trof hij aan de 15-jarige P. V. en de 14-jarige M. K. Zij zijn door de recherche naar het politiebureau overgebracht. Voorts zijn aangehouden, omdat zij betrokken zijn bij dezen diefstal, de 16-jarige F. K., de 16-jarige A. v. d. R., de 13-jarige M. v. d. R., de 12-jarige H. B. en de 15- jarige J. v. d. P. Alle gearresteerden zijn uit Scheveningen afkomstig. In hun wo ningen werd een gedeelte van den buit aangetroffen. ■- Met ingang van 1 Januari zijn tot in specteur tweede klasse bevorderd de bri gadier van politie H. v. d. Bent en de agenten van politie-rechercheur G. Loor en S J. Goedbloed. Tot adjudant-onder- officier bij de Marechaussee is bevorderd de agent J. J. Kooiker. Inlichtingen omtrent opleiding, examens, lidmaatschap bij het Secretariaat: Valkenboschlaan 295. den Haag. Telefoon 395717. ITALIAANSCH WEERM ACHTBERICHT ROME, 28 December. (Stefani.) Toe nemende hevige bedrijvigheid der verken, ningsafdeelingen aan het front van de Syrte. In den sector van Tunis werden eenige plaatselijke vijandelijke aanvallen op onze vooruitgeschoven stellingen afge. slagen. Duitsche jachtvliegtuigen schoten een meer motorig vijandelijk toestel tij*- dens luchtgevechten omlaag. De vliegvel den van Algerië en de havenwerken van Bone werden doeltreffend door de Duit- sche luchtmacht gebombardeerd. Tijdens een vijandelijken aanval op de haven van Sfax werd een machine door het lucht doelgeschut getroffen en stortte brandend neer. „Sohildersportretten uit de 19de eeuw” Zooals bekend, wordt door de evacuatie ook het Gemeentemuseum getroffen. Het zal geheel moeten worden ontruimd. Van de Overheid is echter toestemming ver kregen om de kunstschatten tijdelijk ter bewaring onder te brengen in het paleis aan het Woordeinde. De administratie en het uitleenbureau van de bibliotheek wor den ondergebracht op Bezuidenhout 133. Hoewel het kunstbezit van het Gemeen temuseum voorloopig niet meer zal kun nen worden tentoongesteld, is de directie van plan het publiek zooveel als moge lijk is te doen genieten door het organi- seeren van tentoonstellingen, Reeds nu Kan worden meegedeeld, dat in Maart in de zalen van het „Panorama Mesdag” een ten toonstelling van schilderijen, aquarellen, en teekeningen zal worden gehouden, ge- heeten „Schildersportretten uit de 19de eeuw”. De Debutantenconcerten, zullen op den ouden voet worden voortgezet. Het eerstvolgende zal worden gegeven op 23 Januari a.s. in „Pulchri Studio” terwijl het concert van het Museum-Kamerorkest dat in de aula van het museum zou plaats vin den en waarvoor het programma was vastgesteld 20 Februari zal gegeven in Diligentia. GÉZA ANDA: Werken van Handel, Scar latti, Chopin, Debussy en Ravel maakten het programma uit van dezen pianist, die zijn naam hier al gevestigd heeft en de zaal Diligentia goed bezet vond. Zijn spel is dat van den „klavierheros”, zoo als die zod nu en dan pleegt te verschij nen. Een groot virtuoos met veel kracht, die tot indrukwekkende klanktegenstel- lingen in staat stelt. Een artist met pa thos en temperament. Ln uiterlijk vertoon zoekt Anda het echter niet. Zijn gebaar is eenvoudig en zijn voordracht wordt door sterk muzikaal begrip gedragen. Typeerend voor zijn spelkarakter was de weergave van Chopin’s Bes-moll Sonate. Vrij in voordracht, maar toch zonder dat de beteekenis der compositie in wezen vervaagt. Een grandiose vertolking. En het pleit voor het veelzijdig streven van dezen artist, dat hij, van nature anders ingesteld, ook de moderne Franschen niet verwaarloost, al zijn er qua sfeer en klankkleur nog andere mogelijkheden dan in deze effectvolle expressies. Ravel’s Alborado del grazioso spande de kroon. Geestdriftig applaus en extra’s, waarbij Chopin in weeke, liefelijke stemming nog tot een bijzondere aantrekkelijkheid werd. J. C: Manifarges. gione Campagna! U kan ik niet meer helpen!... Dat heeft hti gezegd. Onzin! probeerde Raffaela hem deze gedachte uit het hoofd te praten. Ik verlang niet van je, dat je eeuwig met mij bij Campagna blijft. Ik weet wel, dat dit een misdaad tegenover jou zou zijn. We gaan in den herfst naar Rome. Als het bezoek zoo blijft, kunnen we zt.fs iets sparen. En in Rome moet e doo, den besten agent ontdekt wor den, dit er is. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Harkstede-Scherceh J. Gras, cand. en hulppred, te Assen. Èvang. Luth. Kerk. BedanktX Amsterdam ds. H. J. Jaanus, te Ro1 dam. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Bunschoten ds. J. Tamminga. te Enschedé. Bapt. Gemeenten. Bedankt voor Haarlem ds. G. Vegter, te Stavoren. dan wel overdracht van „stoffeering meubilair” tegen in verhouding tot reëele waarde abnormale bedragen,, of dere middelen. Vooral in die p1—1 waarbij huurders zelf als van een deel hunner woonruimte optre den, komt het wel eens voor, dat van huurwoeker kan worden gesproken. Der gelijke gevallen zijn niet gemakkelijk aan het licht te brengen als de getroffenen zich stil houden, uit (misplaatste) vrees dakloos te zullen worden, of ruzie met den verhuurder te krijgen Het kwaad dient echter bestreden te worden en daarom is het ten zeerste gewenscht, dat gegronde klachten onverwijld mondeling of schriftelijk ter kennis van het Prijzen- bureau worden gebracht. bliek amuseert zich met de dwaze verwik kelingen van een hertog, die voor herber gier en een herbergier die voor hertog speelt en de liefde van den jongen neef des graven voor de bekoorlijke dochter van baas „Severinus” uit „De Witte Ezel”. Lou Poolman speelt den gemoedelijken Hertog op ou-bollige wijze, Ellen Durieux is een strenge, kattige, op haar titel en rang gestelde hertogin; Adr. Heerings speelt de jonge, veriiefde graaf, Johan Boezer doet de zaal schudden van het lachen als herbergier-vorsF Jopie Koop man is een charmante madeleine, Gerard Arbous een uitgestreken kamerheer Min- ny Erfman is de dwaze markiezin de Sè vres, Mientje v d. Lugt Melsert Odette haar dochter. Verdere medespelendqn zijn Alb v. Vegten, Tonny Verwey, Co van Sprinkhuysen, Maarten Kokshoorn en B. Bertens, Het publiek bracht den spelers een hartelijk applaus. B v. Eysselsteijn. Gebrek aan woonruimte kan tot onge oorloofde praktijken leiden. De meest eenvoudige is wel huurverhooging. Hier- i tegen waakt het Huurprijsbesluit 1940. De door het Prijzenbureau (Mauritskade 9) tcegepaste controle en correcties vormen dan ook een goede rem. Het wordt echter minder eenvoudig, indien geen directe verhooging van de huursom plaats heeft, doch de verhuurder zich tracht te verrijken door, hetzij „extra sleutelgeld”, en de an- gévallen, verhuurders behoorlijk leven. Dat is uitgesloten, Riccardo. Waarom? Is daar wat tegen, als ik voor jt> zorg? Neen. Je moet me niet kinderach tig vinden, maar het zou me toch niet aangenaam zijn, als je vriendinnetje in Rome te leven. Maar daar zou ik nog overheen kunnen komen. Brandstoffen Lm. 05 KF 1 Eenh. 30 Apr, 1 Eenh. 31 Dec, XII 50 stuks 31 Dec, 31 Deo. 28 Febr, 464 500 gr. 23 Jan. 22 300 gr. 16 Jan. 34 300 gr. 16 Jan. 460 tm. 462 100 gr. 23 Jan. 473 250 gr. 20 Febr. 63 125 gr. 29 Dec. 446 250 gr. 31 Jan. 11 L. 2 Jan. 464 300 gr. 23 Jan. 03 2 L. 16 Jan. De economische brigade van de Schie- damsche politie is een groeten houtzwen- del op het spoor gekomen, welke geraffineerd was opgezet. Een houthandel te Schiedam, de N.V. de J., had nog aanzienlijke oude raden. Aan de klanten werd aanvankelijk de bestelling tegen den normalen prijs verkocht. Op de factuur was niets aan te merken en ook de verantwoording in de boeken was geheel overeenkomstig de voorschriften. Maar bij de tweede bestel ling begon de zwendel. Als namelijk een klant weer een partij hout wilde koopen, werd hij verplicht eerst nogmaals het be drag van zijn eerste '.estelling te be talen. Soms namen de heeren ook met minder genoegen, zoodat de „premies” voor de verdere bestellingen 50 of 75 pCt, bedroegen. Indien de klant, die gaarne hout wilde hebben, daarmee ac- coord ging, werd de bestelling uitgevoerd en kon wederom niets aangemerkt wor den op de factuur, want daarop werd de toegestane prijs vermeld Deze werd ook in de boeken opgenomen, zoodat er schijnbaar geen vuiltje aan de lucht was. De „premies” echter werden in een af zonderlijk potje gedaan, waarvan uiter aard geen cent in de boekhouding werd verantwoord. Dit potje bevatte, toen de politie eindelijk achter dit zaakje kwam, 50.000/ De directeur en de procuratiehouder, vader en zoon, werden gearresteerd verhoord, doch het duurde 4 dagen, ge durende welke het tweetal in arrest heeft gezeten, voordat zij bekenden en vertel den wat er werkelijk aan de hand was geweest. %*n partij van 900 kub. meter hout werd ciaarop in beslag genomen, ter waarde van ongeveer f 150.000 a 200.000. De gearresteerden zijn thans in vrijheid gesteld en zullen zich te zijner tijd heb ben te verantwoorden voor de bevoegde rechterlijke instantie. Voorts heeft de politie nog een achttal koopers verhoord. Een speciale opleiding De staf van den Arbeidsdienst voor meisjes kortweg A.D..M heeft on langs bij advertentie aan jonge vrouwen de gelegenheid geboden om als leidster in opieiding te worden genomen. In een onderhoud met een redacteur van het A.N.P. heeft de waarn. algemeen leidster van den ADM, mej. A. C. W. Hui gen, die de functie van de per 1 Dec. j.l. wegens huwelijk uit den Arbeidsdienst ge treden stafleidster doctoranda J. T. Hylke- ma, vervult, medegedeeld, dat het toene mende aantal aanmeldingen voor dienst neming uitbreiding van het kader noodig maakt. Om daarin op vrij korten termijn te helpen voorzien, is de aangekondigde opleiding ingesteld. Dit is een noodmaat regel. want de gewone kaderopleiding, die aan de leidstersschool te Wassenaar aan de daarvoor in aanmerking gekomen eigen meisjes pleegt te worden gegeven, .blijft wat ze is. De speciale verkorte opleiding is voor meisjes boven de 22 jaar en zal on geveer 2} maand duren. Zij zal worden gegeven in Doorn, in het meisjeskamp „Berkenheuvel”, waarvan de 52 arbeids- meisjes dan tijdelijk over andere kampen worden verdeeld. De schoolleidster van Wassenaar, Arbeidsleidster C. M. Wild- i HANIASCHOLEN B C Handelsdag, en Avondscholen RIJSWIJK: Regentesselaan 9. DEN HAAG: Kon. Mariestraat 1. Dir. G. DEKKER (Leeraar M.O.) Telefoon 118719. Januari a.s. vangen nieuwe cursussen aan in Steno-Typen, Middenstandopleiding (erkende cursus) Boekhouden, Handels, corresp. enz. Vraagt ons prospectus! DE TERUGGEVONDEN REMBRANDT: Omtrent het terugvinden van de drie vermiste schilderwerken vernemen wij nader, dat aanvankelijk slechts de beide stukken van Simon Maris werden terug gevonden. Bij zijn aanhouding verklaarde V. echter, dat het schilderij van Rem brandt zich in een woning in de Hemony- straat bevond. Inderdaad werd het op dat adres aangetroffen, benevens nog een schilderstuk van Jozef Israeli, dat even eens in handen van V. was geraakt en eigendom blijkt te zijn van een inwoner van Venlo. V. verklaarde nog ter moti- veering van zijn daad, dat hij aan dr. D. voor 1200 aan kwasten had geleverd, doch daarvoor nooit betaling had ontvan gen. Teneinde het geld van dr. D. los te krijgen, had hij zich tijdelijk de schilde rijen hoewel deze evenmin bezit van dr. D. waren toegeëigend., MAANDBLAD NED. COÖPERATIEVEN RAAD: De Nederlandsche Coöperatieve Raad, welke is ingesteld bij Besluit van 20 Maart 1942 en de top-organisatie is van alle coöperaties en centrale organisaties op landbouwgebied geeft met ingang van 1 Januari 1943 een eigen maandblad ruit. Dit blad dat den naam draagt van „De Nederlandsche Landbouw Coöperatie”, heeft, blijkens het redactioneele voor woord. naast het voeren van propaganda voor de coöperatieve gedachte ten doel, het contact tusschen den raad en de leden te onderhouden. Daarnaast wordt het de spreekbuis van de toporganisatie tot de afzonderlijke boeren, waarbij men uitgaat van de gedachte, dat hoe belangrijk de coöperatie op zich zelf ook is. belangrijker nog is de boer, die daar achter staat en haar vormt In het eerste nummer, dat een zeer verzorgden indruk fnaakt, heb ben de voorzitter van den N.C.R., de heer B. H. van Til, en de directeur, de heer K. C. A. Collette bijdragen geleverd. Voorts bevat het blad o.m. artikelen over de interne organisatie, over ?ccountants-con- tróle en boekhouding en over landbouw coöperatie en belasting. MOEDER EN KIND VERDRONKEN: Tweeden Kersfdagavond tegen half zeven geraakte de 27-jarige mevrouw Vreden- burg uit» Westzaan met haar 4}-jarig dochterje, dat achter bij haar op de fiets zat, door de duisternis in het wafer van de Delft tusschen AsSendelft en West zaan. Hoewel spoedig de reddende hand geboden werd, bleek, nadat medische hulp was ingeroepen, dat de levensgeesten, zoowel van moeder als kind, reeds waren geweken. Zoo bleef hij langen tijd koppig afge wend zitten in een bijna beleedigend zwijgen. Maar tenslotte zei hij toch weer: Er zou natuurlijk nog een uitweg zijn... Hoe dan? 4 Dom, dat we daar niet dadelijk Artikel Aardappelen Aardappelen Appelen Beschuit (br. of geb.) 466 tm. 469 hebben wij ons op den volgenden dag verheugd... En moet dat nu allemaal uit zijn, Riccardo? Nog voör de zomer goed begonnen is? Riccardo scheen de schildering van hun geluk onbehagelijk te stemmen. Nog geprikkelder dan eerst antwoordde hij: Wat wil je? Het is toch niet uit. Ik blijf, ik heb Soldati gezegd, dat ik blijf. Hij zweeg weer met op elkaar ge perste lippen. Toen snauwde hij ineens tegen Raffaela: Weet je, wat Soldati daarop geant woord heeft? Mooi, blijf dan! zei hij. En wordt zoo’n oude Leopaxdi tui de sta- Alt het nu kou vet, te dat dubbel erg, Houdt het met hoest en slecht weer binnen, went Vick's, Uw trouwe helper In andere jaren, is nu zeer schaarsch. Kookdoel. 01 Gen. Anthr, Gen. Turf Brandst.k. DV 1 t.m. 5 1 Eenh. BrandsLk. DV 6 tm. S 1 Eenh. BRANKA MUSULIN: Het buitengewone succes van het eerste concert, door ‘deze jonge Kroatische pianiste had doen ver wachten dat voor deze Kerstmatinée in Diligentia grootere belangstelling zou hebben bestaan.’De wegblijvers hadden ongélijk. Al dadelijk in Bach’s A moll Fantasie bewees de speelster wederom haar rijke pianistische en muzikale be gaafdheid. Prachtig werd de Fuga door gevoerd Met groote duidelijkheid en treffende uitdrukking. Voorbeeldig vir tuoos en vol geest droeg zij twee sona tes van Scarlatti voor. En altijd dienend blijft dit temperamentvolle, beeldende spel Met welk een kracht van karakter werd Schubert’s A-moll Sonattf gegeven. Hoe vol van kernachtigheid en gloed, hoe sensitief en teeder, hoe heerlijk van klank en dichterlijkheid. Betooverend waren de lichtheid van het piano en de half-tinten. Beschouwing, drift, beheer- sching deden wonderen en bewerkten een vertolking, welke volmaakt genoemd kon worden. Een zeldzaam genot, zoo te hoo- ren pianospelen. Ontroerend werd Cho- pin’s E-moll Nocturne gespeeld. Innig. Zielvol gelijk het Scherzo waarin tevens een beheerschte heftigheid tot uiting kwam. Alles uiterst suggestief en mee- sleepend. Na de pauze volgde nog Schumann’s Fantasie in C-dur. een muziek, welke bij de romantische natuur der jonge kun stenares bij uitstek weerklank vond. Het was groot van stijl en expressie, warm van innerlijkheid en sterk van spanning. Een zeer bijzondere kunstenares, die wij hier geregeld hopen terug te zien. De publieke hulde was terecht langdurig en enthousiast. Met een phenomenaal ge speelde extra (van Bach) werd afscheid genomen. J. C. Manifarges. RESIDENTIEORKEST: Een zuiver klas siek programma, dat van dit vijfde abon- sementsconcert der serie A. Vóór de pauze Beethovens tweede symphonic in D. gr.t. daarna het tweede concert voor piano met orkestbegeleiding in bes gr.t. van Brahms. Dirigent Toon Verhey, solist Theo van der Pas, Beide werken zijn in een welverzorg de, sterk levende vertolking overgekomen. Verhey dirigeerde de symphonic zonder partituur, die hij niettemin volkomen bleek te beheerschen. Zijn gebarentaal is voor het orkest ongetwijfeld duideijk en stimuleerend, voor den hoorder-toeschou- wer niet bepaald aesthetisch. Wat minder hoekige en achterwaartsche bewegingen rechts zouden dien indruk aanmerkelijk kunnen corrigeeren. Het viel ons bij het aanhooren opnieuw op, dat de zoo dikwijls gehoorde bewering dat ook deze tweede symphonic nog in zuiveren Mozartstijl zou zijn gehouden, evenals de eerste, toch moeilijk meer als juist te aanvaarden is, gelet op het per soonlijk karakter van zoo menige echt Beethovensche passage. Bij de vertolking van het pianoconcert maakten leider en solist beiden gebruik van het gedrukte muziekbeeld, wat wel iets huiselijks aan de uitvoering gaf en den indruk versterkte, van een nauwslui tende samenwerking tusschen orkest en soloinstrument dat hier minder zelfstandig dan in ’t jeugdconcert in d.kl.t. meer naar den voorgrond treedt, veeleer een obligate functie in het geheel vervult, in het pro gramma terecht als een prachtige, organi sche twee-eenheid tusschen beide elemen ten, gekenschetst. Van der Pas en Ver hey hebben aan de herschepping van het symphonisch gedachte meesterwerk den vollen inzet van hun persoonlijkheid gege ven, in goed sluitende samenwerking. Op vallend was ih het spel van den solist de klankschoonheid en zangrijkheid van den toon tot in het zwaarste passagewerk. waartoe een zeer oordeelkundig, aesthe tisch verantwoord peda al gebruik veel heeft bijgedragen. Ovationeele bijval aan het slot lokte een aantal terugroepingen uit. Mr. A. J, F. J. Jung. DE SCHOUWSPELERS: De klucht „Ka- baal óp het kasteel” die de Schouwspelers in Corso-Cinema aan de Prinsestraat bren gen, stelt nu niet bepaald hooge eisenen aan het publiek, het is een stuk, spelende in de hooge kringen, hier: in het operette achtige slot van een zekeren hertog van Fleurstein, een milieu dat zich leent voor al dan niet geslaagden „humcr”. Het p«- Het konijn heeft in duizenden gezin nen tijdens de Kerstdagen in het middel punt vgn de belangstelling gestaan van wege zijn malsche vleesch. Maar dat er ook velen zijn, die het konijn om min der zelfzuchtige redenen groote belang stelling waardig keuren, is op de ten toonstelling, welke de vereeniging „Het Raskonijn" Zaterdag en Zondag in café- restaurant „Sans-Souci” heeft gehouden, gebleken. De konijnenliefhebbers, we bedoelen dan hen, die het diertje om het dier zelf kweeken en veredelen, zullen geen spijt van hun bezoek hebben gehad, want de kwaliteit van het geheel was zeker even goed als andere jaren. Ook de quantiteit was behoorlijk, want er waren 230 inzen dingen, zoodat de vereeniging, di^ deze nationale tentoonstelling organiseerde, mede naar aanleiding van het feit, dat zij 5 jaar bestaat, alle reden tot tevre denheid heeft gehad. - De jonge Vlaamsche Reus (43) van A. de Zwart werd door de keurmeesters als het beste konijn van de tentoonstelling gekwalificeerd. De heer Jch. 'A. P. Stah- lecker bleek in het bezit te zijn van het beste fokpaar (6 en 11). Bij de midden- rassen behaalde de jonge voedster (93) van A. v. Eendenburg den eersten prijs en bij de kleine rassen de oude zwarte ram van T. J. Boksman (164). De heer F. v. Beuzekom, voorzitter van het eerecomité, heeft Zaterdagochtend de tentoonstelling met een korte rede ge opend. Spr. feliciteerde de vereeniging met haar eerste lustrum en bracht haar dank voor deze fraaie tentoonstelling. H. W. DE WAL OVERLEDEN: Op 62- jarigen leeftijd is hier ter stede over leden de heer H. W. de Wal, een journa list van erkende bekwaamheid en groote veelzijdigheid, die. gedurende 43 jaren de journalistiek heeft gediend. Op 1 Januari 1900 trad hij in dienst van het Deventer Dagblad, waar hij tot 1918 werkzaam was, om vervolgens te worden geplaatst bij een voedselvoorzie- ningbureau hier ter stede. Na de wereld oorlog trad hij in dienst als redacteur van het tachygraphische verslag der Tweede Kamer, dat op 1 April 1924 werd opgeheven. De heer de Wal kwam toen bij de toenmalige Nieuwe Courant totdat deze haar uitgave staakte, bij het Ned. Correspondentie Bureau, waar hij c m belast werd met parlementaire werk zaamheden. In 1927 ging 'hij over naar de Haagsche redactie van het Algemeen Han- delsblad, waar hij tof zijn verscheiden werkzaam was. De begrafenis zal plaats hebben mor gen circa 12.30 uur op Oud Eik en Duinen. PETER PECH IN DILIGENTIA: Peter Pech telt nog vele bewonderaars. De zeer goed gevulde zalen tijdens zijn optreden in Diligentia op de Kerstdagen, onder streepten dit een keer te meer. En Pech heeft zijn getrouwen niet teleurgesteld. Als de pantoffelheld van Cornelia had hij de lachers aldra op zijn hand, waarna hij met een babbeltje en een liedje er zorg voor droega dat de goede stemming bleef. Succes had hij vooral met de korte sket ches en zijn „Pech”-lied dat dapper werd medegezongen. Naast Pech traden op Ben en Eddy, twee goede bekenden met zwer- verliedjes.de zangeres Zinaide Nico’ina, die chansons ten gehoore bracht, het Hawaiian orkest de Mauna Keas” en danseresjes van instituut Hofland. Het bonte program ma viel, gezien het herhaald applaus, uit stekend in den smaak TRAMONGEVALLEN: De 70-jarige A. H. uit de Weissenbruchstraat is Donderdag in de Javastraat uit een rijdenden tramwagen van lijn 8 gevallen. Hij bekwam een ge scheurde onderlip en een neuswond. Op de Escamplaan is de 17-jarige mej. H. G. uit de Hugo de Grootstraat Donder dag uit een rijdenden tramwagen vanjijn 14 gesprongen. Zij bekwam een hersenschud ding en is naar haar woning vervoerd. Op het Buitenhof stapte Zondagmiddag de 26-jarige mej. C. de G. uit de Eland straat uit een stilstaanden tramwagen van lijn 9. Zij viel en bekwam een ernstige verwonding aan den rechtervoet. Door den geneeskundigen diénst is van de Herman Costerstraat naar het zieken huis aan het Westeinde vervoerd de 52-jarige B. T. uit de Spakenburgsche- straat, die vermoedèlijk uit een rijdenden tramwagen is gevallen. Getuigen wordt verzocht zich te meldën aan het bureau van politie Alexanderplein 15A. Bonnen Aantal 2 k g. 1 k.g. 2 Jan. 1 k.g. 31 Dec. 75 gr. 2 Jan. 70 gr. 23 Jan. 59 125 gr. 10 Jan. 63 125 gr. 29 Dec. 446 250 gr. 31 Jan. 2 Jan. 2 Jan. Ter plaatse overleden Vrijdagavond is de 82-jarige G v. d. H. in zijn woning aan de Steynlaan van de trap gevallen. Hij is ter plaatse, vermoe delijk van den schrik, overleden. JUBILEA De heer O. P A. van Rijn, hoofdmecanicien in dienst van het Gem Electrisch Bedrijf, herdacht den dag, waarop hij voor 25 jaar in Gemeente dienst trad. Hij werd door de directie ge- lukgewenscht, die hem de door den bur gemeester toegekende eervolle vermelding en een gratificatie overhandigde. 31 De cember herdenkt de heer N. v. d. Meer, meteropnemer-geldophaler. het feit, dat hij 25 jaar in dienst is bij het G.E.B. 2600 GULDEN EN GOUDEN SIERADEN GESTOLEN Uit een woning aan de Jan van Houtstraat zijn gisteravond 2600 gul den, eenige gouden sieraden en een koffer met onderkleeding ontvreemd tijdens af wezigheid van de bewoners. Uit een woning aan de Goeverneurlaan is op een der Kerstdagen ontvreemd een radiotoestel, een Perzisch kleedje en zil veren eetgerei. Het gesfolene had een waarde van 1500. De bewoners ontdek ten den diefstal, toen zij gisteravond thuiskwamen. Woensdagmiddag wordt in het Gebouw voor K. en W. een opvoe ring gegeven van het operette-sprookje „De Sneeuwkoningin”. aan gedacht hebben! Je gaat eenvoudig mee naar Rome. Wat moet ik in Rome doen? Och, je behoeft niet direct een be trekking als kinderjuffrouw te zoeken. Want als alles goed gaaf, kunnen we -sahien van mijn inkomen verl. 2 L. 16 Jan. 472 100 gr. 23 Jan. rxreeds ing. 29 Dec. iTnleveren tm 2 Jan. Een met doodelijken afloop In de afgeloopen vier dagen hebben in onze stad eenige aanrijdingen plaats ge had, waarvan een met doodelijken afloop. De 79-jarige Delftsche notaris A. P. liep Vrijdagavond met zijn vrouw de 66- jarige P. P.-G. op de Boschlaan. Zij wer den aangereden door een personenauto. De man brak zijn rechteronderbeen en kreeg een hersenschudding en een hoofd wond. Hij is gisteravond in het zieken huis aan het Westeinde overleden. De vrouw liep bij de aanrijding een gebro ken knieschijf op. De identiteit van den bestuurder van de auto is onbekend ge bleven. De .commandant van den Ver keersdienst verzoekt dan ook den be- siuurder en getuigen van het ongeval zich te melden aan zijn bureau Alexander plein 15A. De 33-jarige voetganger C. G. uit de Tak van Poortvlietstraat kreeg Donder dag tengevolge van een aanrijding met een wielrijder op den Parallelweg hoek Ravesteinstraat een hoofdwonde. Hij is, na verbonden te zijn in den Centralen Post, naar zijn woning vervoerd. Op de Stadhouderslaan, hoek Stadhou- dersplein, zijn een vrachtauto uit Soest- dijk en een tramwagen van lijn 10 Donder dag tegen elkaar gereden. De 34-jarige inzittende van de auto J. v. d. N. kreeg snij wonden aan handen en rechterpols. Het chassis van de auto werd ontzet. Van den tramwagen werd het voorbalcon in gedeukt en werden alle ruiten vernield. Op het Spui hoek Kalvermarkt botsten Zaterdagavond een tramwagen van de Wassenaarsche lijn en een motorwagen van lijn 13 tegen elkaar. Het gevolg was, dat het voorbalcon van den motorwagen werd ingedeukt. De 19-jarige L. v. L. uit de van Beyerenstraat, die op dat voor balcon stond, raakte bekneld, waardoor hij een bekken- en linkeronderbeenfrac- tuur en een wond aan de rechterhand bekwam. Hij is opgenomen in het zieken huis aan het Westeinde. De tramwagen van de Wassenaarsche lijn werd ernstig beschadigd. De verkeersongevallendienst van de politie heeft de aanrijding in on derzoek genomen. Een tramwagen van lijn 8 is in botsing gekomen met een vrachtauto uit Mont- foort op den Gevers Deynootweg, hoek Rotterdamschestraat. De 33-jarige A. K uit de Burgemeester de Werfflaan en J. de R. uit de Kenaustraat werden gewond. Van laatstgenoemde werd de linkerring vinger doorgesneden. Tramwagen, vracht auto en vervoerde inboedel werden vrij ernstig beschadigd. 01 A 400 gr. 01B 50 gr. 3, 4-01 150 gr. 23 Jan. 01 100 gr. 23 Jan. 465 250 gr. 23 Jan. 470 125 gr. 23 Jan. 471 125 gr. 23 Jan. Bloem U>r.) Boter Boter Boter Brood (of gebak) Brood (of gebak) Cacaopoeder Chocolade Gort Gort Havermout Honden- en k.br. 12 1| 10 k.g. 31 Deo. Jam Kaarsen S108 Kaarsen S208 Kaas Koffiesurrogaat Margarine Margarine Melk Muisjes- of boterh.str. Petroleum EA-krt Petroleum 8108*04 tm 07 verl. 2 L. 16 Jan. Petroleum S208 26 27 Puddingp., verm. enz. Rundvet 63 100 gr. Boi Rundvet04 100 gr. BonTnleveren tm 2 Jan. Rijst 4-02 500 gr. 23 Jan. Scheerzeep M 45 gr. 31 Dec. Serviesgoed en Keukengerei 3- en 4-77 tm80 samen met 01 tm 04 EV kaart 31 Jan. 01 20 stuks 2 jan. 463 1 k.g. 23 Jan. 02, 03 100 gr. 23 Jan. 01A 1 rantsoen 2 Jan. 01 1$ L. 2 Jan. 21 tm. 120 Textielk. 2e serie (behalve bon K) 01A 100 gr. 01B 25 gr. Zeep Alg. 412, 431, 452, N O Eenfi.z. 24} k 75 gr. 31 Deo. Huishoudzeep 2 x 413 en 2 x N 80 95 gr. 31 Deo. Wasch- of zeepp. 413, 432, 453 en N en O waschp. 250 gr. 31 Dec. 50 75 gr. 31 Deo. Overigens kunnen we ook trouwen, zoo- dra mijn omstandigheden gestabiliseerd zijn. Er is iets anders, waarom ik niet gaan wil, zei ze na een poosje. Iets, wat jij misschien niet zult begrijpen. Zeg het maar. Ik zal mijn best doen. Ze aarzelde nog en begon toen: Rome is een groote stad. En het werk in een filmatelier stel ik mij ver- moeierd voor. Je zult daar geen tijd voor mij hebben. We zullen elkander nauwelijks .zien. We zouden geen uur meer voor onszelf hebben, En hier dan, stoof Riccardo op. Moeten wê hier dan niet ploeteren, schouwburg in een enscèneeririg van Hans Strohbach onder muzikale leiding van Georg Pilowski opgevoerd. „La Bohème” is in muzikaal opzicht zeker niet Puccini’s sterkste schepping, doch zij vereenigt toch een actie, een spontaneïteit en een uiterlijke schittering met een „Verkla- rung” en een diepe menschelijkheid in een harmonie, welke slechts weinige opera’s kenmerkt. Deze factoren werden Vrijdagavond op een dergelijke subtiele, natuurlijke en weloverwogen wijze be licht, dat „La Bohème” ditmaal de schoonste opvoering onderging, welke ik ooit heb bijgewoond. Nimmer tevoren heb ik dan ook de stervensscène zóó ont roerend hooren voordragen als door Irene PrawosSudowitsch (Mimi), die haar rol met bijzonder groote piëteit speelde en met een prachtige stem ver tolkte, doch ook nimmer tevoren was de schittering van het tweede bedrijf sterk als in deze enscèneering. tooneelgebeuren was daarin een derij van Manet gelijk, waarin figuur door de verzorgde, rijke meering als een levend, stijlvol plaatje het spel der verbeelding sterkte. Het orkest begeleidde Georg Pilowski in het eerste bedrijf iets te nadrukkelijk, doch overigens zijn de capaciteiten van het ensemble vergefelijke opvoering, deze vereeniging van woord, klank volkomen waardig geweest. Van de verschillende spelers noem ik hier in de eerste plaats behalve Irene PrawosSudowitsch, Jeanette Wertzel, die Musette met het noodige tempera ment uitbeeldde en zich tegen de orkest begeleiding knap handhaafde, en voorts Kurt Gradel-'^Königs (Rudolf) als voor treffelijk vocalist en gevoelig acteur. De overige mannelijke hoofdrollen werden verzorgd door Gabriel Lanko (Schau- nard). Theo Lienhardt (Marcel) en Nicola Bogdan (Collin), die hun rijke vocale middelen en levend, boeiend spel in de eminente regie op de juiste wijze naar voren hebben gebracht. Heinz Braun was als huisheer een vlot acteur. Verder dienen hier vermeld te worden: Joh. van der Zalm (Parpignol), Hans Goebel (Al- cindor). Koos Bronsgeest en Anton Jorasch Bloemen werden den beiden vrou- welijken krachten tijdens de langdurige slot-ovatie aangeboeden. K. Brinkmann.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 2