DISTRIBUTIEMAATREGELEN NA'DÉNMOORD OP DARLAN iw 1 f 'v'óiB w 1942. Nö. 18373. Dinsdag 29 December. VERDUISTEREN De nieuwe bonnen Opnieuw 15 schepen tot zinken gebracht Waarschuwing Extra bericht boter Weekrantsoenen 02 - Baby-pakketten op bijzondere vergunning uw spijzen gaar, electriciteit is uw maaltijd klaar. o. 4.34 aar nam. tot 8.51 - Conferentie te Washington? Keuringen voor de Waffen-S.S. en het Legioen Nieuwe besprekingen in het hoofdkwartier aangekondigd Mandarijnen voor kleine kinderen Per 1 Januari gaat nieuwe regeling in Een hooikut maakt Met minder gat en De nieuwe bon voor of margarine Uitreiking van voorrangskaarten is begonnen Pétain desavoueert Giraud steunpunten Kerstverrassingen voor ons volk Egn millioen inwoners zou geëvacueerd worden n.m. L.K. A en B Brood Beschuit A en B Vleesch A en B Aardappelen Melk Taptemelk A en B Rookartikelen Fransche vloot te Touloq nagenoeg geheel gezonken De voedselvoorziening van Parijs Marshall over Amerika’s Engelsch-Amerikaansch conflict niet uit den weg geruimd Overval op Djiboeti Zustergemeenschap van den Nederlandschen Volksdienst De slagers en de vetvoorzienmg - Y F-' COURANT FR1J8 DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij met „Kikeriki". „De Nieuwste Mode’*, „Kol. Bijbl. V W" OVJO) ia V RHIIIVUI M, I II W, MU 330263; Boekh. J. B. v. Seters |r., Theresiastr. 108a, Tel, 772444: Boekh. F O. Couvée. Weermacht 3 BHvir 7 gebruikelijk/: hoeveelheden gewezen: i f In Amerikaansche kringen te Londen nemen de geruchten, die spreken van een inter-Geallieerde conferentie in het begin van het nieuwe jaar te Washington, steeds meer toe, meldt S.P.T. Men is van oordeel, dat op deze- conferentie niet alleen actueele doch ook kwesties betreffende den tijd na den oorlog zullen worden besproken. On der de actueele kwesties zijn die van de eenheid onder alle Franschen en die van de verhouding der Geallieerden tot Fin land. treft van de Wegenverkeersregeling. Aan het politie-personeel is opgedragen, streng toe te zien en in voorkomende gevallen prooes-verbaal op te maken. Van 30 December tot en met 10 Januari geven de met „Boter 02” gemerkte bonnen van de bonkaart voor Voedingsmiddelen elk recht op het koopen van 125 gram bo ter of margarine naar keuze, voor zoo ver deze laatste voorradig is. slagers Want zij Tevens wordt er de aandacht op geves- er bc- buiten te vervullen; dat thans de mo- jn van Wij BIJ onze vrijwilligers. Over onge baande wegen gaat het steeds voor waarts. (o.b'. P.K.. Keinzel O.H.) HAAGSCHE Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede en Generatorblokjes Van 1 Januari tot en met 31 Maart zijn voor het verkrijgen van generatorhout aangewezen de met ..Periode C” gemerkte bonnen. Deze bonnen geven recht op het koopen van 50 k.g. generatorblokjes. Voor kinderen van 0 tot en met 3 jaar, zullen van 29 Dec. tot en met 23 Jan. man darijnen beschikbaar worden gesteld en wel 350 gram op den met „Reserve 4-03 gemerkten bon. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het niet mogeiijk is, reeds aanstonds over al te zorgen voor een voldoenden voorraad bij den handel. Het publiek dient zich daarom bij zijn leverancier o P.de hoogte te stellen of deze de mandarijnen reeds voorradig heeft Ziekenhuizen, e.d. instel lingen dienen zich te wenden tot het be drijfschap voor groente en fruit, dat voor hun bevoorrading zal zorg dragen. Van de Fransche nationaliteit vervallen Bij een in de Fransche Staatscourant decreet zijn de vroegere de de de Spring niet van of op een rijdende tram! De politie waarschuwt nogmaals met klem tegen het springen op en van rij dende trams, temeer, daar den laatsten tijd daarbij verschillende ongelukken heb ben plaats gehad. Een en ander is straf- ,;baar, aangezien het een overtreding be- Met ingang van 1 Jan. a.s. zal ten be hoeve Jan eerstgeborenen een begin wor den gemaakt met de distributie van z.g. baby-pakketten op bijzondere vergunnin gen van de plaatselijke distributiedien- sten. Daardoor zal aan iedere a.s. moeder van een eerste baby het allernoodzake lijkste kunnen worden verstrekt. Er wordt onderscheid gemaakt tusschen pakket A en pakket B. De inhoud be staat uit: Pakket katoenen truitjes. Pakket katoenen Hat kasteel „Wijk bl) Duurstede” met zijn fraaien toren, zal binnenkort gerestaureerd worden (Polygoon-v. Bilsen) De Stem der S.S. Luistert op Vrijdag 1 Januari van 11.30 tot 12uur over den zender Hilversum I op golflengte 415 meter naar de speciale uitzending van de Stem der SS. Onder werp: „Front en Vaderland in het nieuwe jaar” o.a. een belangrijk vraaggesprek met SS-Gruppenführer Rauter. De Führer ontving op 19 dezer in zijn Hoofdkwartier, in tegenwoordigheid van den Ita’iaanschen minister van Buitenlandsche Zaken Graaf Ciano, Rijks- maarschalk Hermann Göring en den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken von Ribbentrop, den Franschen regeeringschef Pierre Laval, tot het hou den van langdurige besprekingen over de actueele problemen van Frankrijk. Van links naar rechtsde Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken (voor grond), Gesandter dr. Schmidt, regeeringschef Laval, de Führer, Graaf Ciano en de Rijksmaarschalk. (Hoffmann-Stapf) PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Kol. Bijbl.” en ..Letterk Bijbl," ƒ3.15. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20. i. Modebl. ƒ3.90. Buitenl, ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek abonn.pr. Afz, nr. 5 c„ tr. p. p. 10 c. Nieuwe aanval in Birma Britsche troepen hebben, naar uit New- Delhi wordt gemeld, een tweede offen sief in Birma ondernomen. Ongeveer 80 k.m. ten Noorden van Arakan zijn eenige gemotoriseerde afdeelingen opgerukt. De tails omtrent deze operaties zijn tot dus ver nog niet bekend gemaakt. een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blij ven. Tijdens de keuringen voor .de Waf- fen-SS en het Legioen kunnen zich ook idiegenen melden, die tot de Germaansche SS in Nederland willen toetreden. 12-l-’43 10.uur: den Haag. Café den Hout, Bezuidenhoutscheweg, HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 29 December (D.N.B.) Het Opperbevel- van de maakt bekend: „Een van Engeland komend in Zuide lijke richting varend convooi is sinds 2 dagen door Duitsche duikbooten achter volgd en in den afgeloopen nacht in her haalde aanvallen uiteengeslagen. Vijftien schepen met een gezamenlijken inhoud van 85.000 brt., alsmede een torpedojager en een korvet van de strijdkrachten, welke het convooi beschermden, werden in den grond geboord. Drie andere schepen wer den getorpedeerd. Door den Ned. Volksdienst Vandaag is, naar, wij van het stedelijk kantoor van den Néd. Volksdienst verne men, een aanvang gemaakt met de uit reiking van voorrangskaarten aan vrou wen, die in verwachting zijn of pas een baby gekregen hebben. Alleen zij, die in de zevende maand van haar zwangerschap zijn of een baby hebben, die nog geen twee maanden oud is, komen daarvoor in aanmerking. Zij moeten bij de aanvrage aan ckn hulppost „Moeder en kind” Prinse- gracht 60 een doktersattest en een pas foto overleggen. Eventueele kosten voor een pasfoto kunnen vergoed worden. Deze voorrangskaarten, waarop een politiestem- pel is aangebracht, kunnen gebruikt wor den in openbare gebouwen, tram en win kels. Overal zullen kaarten aangebracht worden, die vermelden, dat houdsters van voorrangskaarten voorrang hebben. Menigeen zal bij het lezen van boven staande misschien den zuctn uiten: Die voorrangskaarten hadden eigenlijk heele- maal niet noodig behoeven teizijn. Uit eer bied voor het leven, behoort ieder deze vrouwen te helpen. Maar uit de practijk blijkt, dat het noodig is en het is te hopen, dat ieder zijn of haar medewerking zal verleenen aan de instelling van de-voor - rangskaarten. Reparatiebedrijven niet gesloten De chef van de afdeeling vervoer wezen van het departement' van Water staat maakt bekend, dat reparatiebedrij ven, welke werkzaam zijn ten behoeve van het wegverkeer, ongeacht of dit voor Nederlandsche of voor Duitsche instanties geschiedt, niet gesloten mogen zijn. Het is nu de tijd om de koeien te laten scheren en knippen. De koeienkapper heeft dan ook volop werk. Het afge vallen koehaar wordt bewaard en ge bruikt o.a. in de karpetindustrie. I (Polygoon-Kuiper) Maarschalk Pétain heeft een verkla ring gepubliceerd, waarin hij nogmaals, op scherpe wijze positie kiest tegen de afvallige Fransche militairen in Fransch Noord-Afrika. De verklaring, die door Pétain persoonlijk is opgesteld, luidt als volgt: „Alle eerlooze chefs, die Fransch-Afrika aan de Engelschen en Amerikanen hebben uitgeleverd, hebben beweerd en beweren ook thans nog. dat zij in volledige over eenstemming met mij, ja zelfs op mijn bevel hebben gehandeld. Zij durven te verzekeren, dat zij mijn geheimste, ge dachten tot uitdrukking brengen. Daar tegenover stel ik het meest formeele dementi. Ik heb hun het bevel gegeven tegenstand te bieden aan iederen aanval. Zij moesten vechten en hadden de mid delen daartoe. Zij hebben het niet gedaan en hebben onder het breken van hun gegeven woord en met schending van hun eer de belangen van Frankrijk op geofferd. Met het oog op zijn vroegere regeeringsfuncties heeft admiraal Darlan, ondanks mijne herh^lde bestrijding den indruk kunnen wekken, dat hij een wet tige functie vervulde Bij generaal Giraud is geen twijfel mogelijk, hij beweert niet en kan ook niet beweren, welke legale macht dan ook te bezatten. Ik ontzeg hem en allen, die zich onder zijn bevel plaatsen, het recht uit mijn naam te spre ken en te handelen.” De fotografische afdruk van dit docu ment zal onverwijld worden gepubli ceerd, meldt het D.N.B. Het Fransche ministerie van voorlichting heeft naar aanleiding van bovenstaande verklaring een mededeeling uitgegeven, waarin o.a. wordt gezegd: Tot aan zijn dood heeft Darlan niet opgehouden te beweren uit naam van den maarschalk te handelen. Zijn hooge functies, die hij uit oefende, hebben hem in staat gesteld in Afrika een groot aantal Franschen en inboorlingen te misbruiken, ondanks de dementi’s, die men jegens he'm uitsprak en de maatregelen, die tegen hem geno men werden. Derhalve heeft maarschalk Pétain besloten, teneinde eindelijk aan alle onjuiste uitleggingen.'die reeds zoo veel onheil gesticht en zooveel verwar ring veroorzaakt, ja tenslotte tot het ver lies van het Afrikaansche Imperium hebben geleid, een einde te maken, op nieuw openlijk zijn gedachten duidelijk te maken en den Franschen hun plichten te wijzen. De chef van den staf van het Ameri kaansche leger, generaal John Marshall, heeft het tijdschrift „Time" een interview toegestaan, waarin hij zich bezig houdt met het probleem van de verdeeling der Amerikaansche strijdkrachten over de ge. heele wereld. „Wij bouwen ovéral ter wereld steun punten, waarvan de laatste Oran en Ca sa. blanca zijn. Thans bereiden wij de oprich ting van werven en vliegvelden in Dakar voor. Wij hebben steunpunten aan de Perzische Golf, aan de kitsten van de Roode Zee, we hebben wachtposten op de toppen van de Himalaya, op elk eiland van den Stillen Oceaan, op de Aleoeten, in Afrika en in Groenland. Ook zijn daar overal Roode Krui»-, pionier-, radio, en intendance-posten aanwezig. Elk punt van den Stillen Oceaan kan elk oogenblik het middelpunt der oorlogshandelingen wor den, zoodat dé marine daar te allen tijde troepen heen zal moeten sturen. Zij moet dus ook zorgen voor aanvullende beman ningen. Onze taak is tweeledig. Wij moe ten onze organisatie, zooals die thans over de geheele wereld is geschapen, onderhou. den en nog uitbreiden. Hiermede zijn op het oogenblik een millioen man gebonden. Dit zullen er nog meer moeten worden. De factor tonnage is hierbij van het groot ste belang, en er kan veel van af hangen, of wij de beschikking hebben over genoeg schepen". De dagen voor Kerstmis hebben onzen minder bedeelden volksgenooten vele ver rassingen gebracht. Daar was in de eerste plaats het bedrag van bijna 100.000 gulden, dat de politie voor hen bijeen heeft gebracht, daar was voorts de col lecte met de Kerstspeldjes, die een zeer groot succes geworden is en tenslotte kan worden medegedeeld, dat aan giften van enkele centen tot bedragen van vijfdui zend gulden in de week van 12 tot 19 dezer een som van bijna tachtigduizend gulden, n.l. 78.798,50, door Winterhulp is ontvangen. Dit zijn verheugende feiten bij het einde van het oude jaar, feiten, die veel goeds beloven voor het komende nieuwe jaar, waarin Winterhulp zich met verdubbelde wilskracht van haar taak zal kwijten in het belang van onze eigen volksgenooten. Prijsopdrijver kreeg 20.000 boete Het gerechtshof te Amsterdam heeft den 46-jarigen koopman J. Seger uit Amster dam, die zich schuldig had gemaakt aan prijsopdrijving, in hooger beroep tot 20.000 boete subs. 5 maanden hechtenis veroordeeld. De man had groote partijen melkpoeder met 100 tot 150 procent winst Verkocht en op deze wijze duizenden gul dens verdiend. De economische rechter had hem aanvankelijk tot drie maanden gevangenisstraf en 10.000 boete veroor deeld. De Parijsche autoriteiten bestudeeren de mogelijkheid van evacuatie van een millioen menschen, waardoor men verbe tering wil brengen in de voedselvoorzie ning van de hoofdstad, die vergeleken met de provincie, ongunstig is, vooral door transportmoeilijkheden. Men wil in de eerste plaats degenen doen vertrek ken, die te Parijs geen vast werk hebben en voorts moeders met kinderen, die hun schoolbezoek elders kunnen voortzetten. De vertrekkende bevolking zou naar de rijkste provinciën gevoerd worden, bijv. Normandië én Bretagne. aar V.m. J Maan: 29 Dao. onder 12.13 n.m., op 11.48 n.m.; 30 Deo. onder 12.36 1 f rtex ss-KrsatzKommanoo deelt ons 1 t dat vrijwilligers voor de Waffen-SS 4 het Legioen zich op onderstaanden datum J bij het genoemde adres kunnen vervoe- t gen. teneinde gekeurd te worden. tigd, en wel speciaal voor hen, die J zwaar tégen hebben hun dienst t Nederland verschenen luchtbrigadegeneraal Bergeret en vroegere divisiegeneraal Barres, vroegere opperbevelhebber van Fransche strijdkrachten in Tunis, van de Fransche nationaliteit vervallen ver klaard. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding ne. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Don Haag) No. 115995. bestaat «n» dienst te nemen -ai De strijd om N.-Guinga Hef. communiqué van het geallieerde heefdkwartier in het Zuidwestélijk ge deelte van den Grooten Oceaan deelt mede, dat Japansche oorlogsschepen Maandag voor de Nieuw-Guineesche kust bij Boena zijn verschenen en de geallieer de stellingen aldaar onder vuur hebben genomen. De Japansche troepen, die het vliegveld van Boena nog bezet houden, hebben in den loop van den dag eenige tegenaanvallen ondernomen. en zijn Franschen correspondent, die enkele da gen na de bezetting van Toulon een be zoek bracht aan deze oorlogshaven. Met uitzondering van 2 torpedo booten, waar van de. vexnielingsinrichting niet tijdig heeft gewerkt, en enkele duikbooten, die er in slaagden te ontvluchten, zijn alle Fransche oorlogsschepen tot zinken ge bracht. Meerendeels steken zij ook in ge zonken toestand nog boven water uit, daar de haven slechts 7 meter diep is. Het te Toulon gestationeerde gedeelte der Fransche slagvloot bestond volgens den correspondent uit 3 slagschepen w.o. de „Dunkerque” en „Strassbourg” die om streeks 1935 werden voltooid en een waterverplaatsing van 26.500 ton hadden. Met het niet bij name genoemde slag schip moet de oude „Provence” bedoeld zijn, die door zijn hoogen ouderdom nog slechts geringe gevechtswaarde had. Ver der lagen er 4 zware kruisers w.o. de „Algerie”, „Colbert” en „Dupleix” en 3 lichte kruisers n.l. de „Marseillaise”. .Galissonière” en „Jean de Vienne”. Ook het vliegtuigmoederschip „Commandant d’Este” ging in Toulon onder. Tenslotte geeft de correspondent nog 2 torpedo- booten, 2 torpedojagers en 25 duikbooten op. Het aantal torpedojagers is onwaar schijnlijk laag en bedroeg volgens andere bronnen een twintigtal, aldus de V.P.B. 10 sigaren, 40 sigaretten of 50 gram tabak per persoon. Met uitzondering: van de bonnen voor Vleesch en Aardappelen die eerst van Maandag ss. af geldig rijn kan men op bovenstaande bonnen reeds morgen koopen. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35 37 Giro No. 12500 Bijkant Schev. Keizerstr. 319. Tel 550310; Fil.: Rijsw., Kantoorboek!). Leeuwendaal, Oranje). 3, Tel. 119461 Voort)., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel 778038; N.V. Kantoorb, Th J. de Koning, Goudsbloem). 3 Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters |r., Theresiastr. 108a, Tel. 772444: Boekh. F D. Couvée. v Hoytemastr. 66 Tel.721187 Het Vlaamsche dagblad „Volk Staat” publiceert een verslag van Voor de week van 3 tot en met 9 Januari zjjn de volgende bonnen voor de gebruikelijk^ hoeveelheden aan- Ai kilo handbreigaren12 (oogjesstof) luiers3 baby- PRIJS DER AUVERT.: 1-11 m.M. (0 reg.) ƒ1.65, elke m.M. m tot £2 m.M. (10 reg ƒ0.19. Elke m M. m 21 ct. Halve oplaag, halve prijs Reel. ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., tr. p. p. 10 ct. KI. Adv (in halve pol.) ƒ0.57. pienstaanb. ƒ0.38 Pers gevr. ƒ0.48 Adv. „Br bur. v. d. bl. 10 c. meer Het A. N P. meldt uit Berlijn: Het standpunt van de Wilhelmstrasse intake den moord op admiraal Darlan kan aldus worden samengevat, dat deze moord in het geheel niet het tusschen Engeland ep de Ver. Staten in Afrika bestaande con flict heeft opgelost. Naar in Berlijnsche politieke kringen wordt betoogd, kunnen de begeleidende omstandigheden, waar onder de politieke misdaad werd bedre ven, slechts de opvatting bevestigen, dat de politieke tegenstrijdigheid tusschen Engeland en de Ver. Staten blijft voort bestaan Te Berlijn gelooft men, dat Giraud als opvolger van Darlan door de Ver. Staten tegen het Britsche streven zal worden uitgespeeld, zoodat het geens zins een verrassing zou zijn, wanneer ook deze wegbereider van Amerikaansche imperialistische belangen op zekeren dag door een Britschen kogel zou vallen. Uit Stockholm wordt gemeld, dat ge durende de Kerstdagen door Londen en Washington druk is onderhandeld over den toestand in Noord-Afrika, ontstaan door den moord op Darlan. De snelle benoeming van Giraud, bewerkt door generaal Eisenhower in overleg met Roosevelt, moet te Londen geen voldoe ning hebben gewekt. Men vreest daar, dat de dood van Darlan in politiek op zicht nutteloos zal zijn, indien men de Gaulle nu niet in Noord- en West- Afrika naar voren kan schuiven. Van Engelsche zijde zou dan ook zijn voorgesteld, dat het z.g. Fransche Natio nale Comité, dat onder leiding van de Gaulle staat,'van Londen naar Algiers zou worden overgeplaatst. In Ameri kaansche kringen echter verzet men zich daar beslist tegen, want de Gaulle is tot dusver door het Witte Huis noch door het hoofdkwartier van generaal Eisen hower geaccepteerd. In de benoeming van Giraud tot opvol ger van Darlan ziet de Duitsche pers, met het oog op het feit, dat de exponent der Engelschen, de Gaulle, wederom niet aan de beurt is gekomen, een indirect bewijs voor het groeien der Engelsch- Amerikaansche tegenstelling. De '„Deut sche Allg. Ztg.” schrijft, dat Roosevelt -onder ruggespraak met Londen Giraud heeft geïnstalleerd en daardoor Churchill heeft duidelijk gemaak, dat hij voorne mens js, zijn eigen spel in Noord-Afrika voort te zetten. Onderhoud Eden-de Gaulle Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft de Engelsche minister van buiten landsche zaken Eden, gisteren een onder houd met de Gaulle gehad. De Canadeesche- premier, Mackenzie King, zou een nauwe samenwerking tus schen Canada en de Gaulle hebben aan gekondigd. De Londensche pers voorspelt, dat bin nenkort een overeenkomst tusschen de generaals de Gaulle en Giraud tot stand zal komen, terwijl men het ook niet uit gesloten acht, dat de Gaulle’s positie zal worden versterkt De na het bezoek van Laval aan het hoofdkwartier van den Führer aan- gekondigde voortzetting der bespre kingen door deskundigen zou, naar men in bevoegde kringen te Vichy verklaart, in de eerstkomende dagen beginnen. Namen vin Fransche personen, die aam deze besprekingen zullen deelnemen, waren gisteren nog niet bekend. Indiening der aanvragen Alle bijzondere vergunningen voor de baby-pakketten A en B moeten worden aangevraagd op een formulier MD 333-06, waarop de volgende gegevens dienen te worden vermeld 1 naam en voorletters van de aan vraagster 2. volledig adres3. letter, nummer en gemeente van afgifte der distributiestamkaart4. beroep van het hoofd van het gezin; 5. welk babypakket wordt gewenscht Wie komen in aanmerking Aanstaande moeders, die haar eerste baby verwachten, kunnen een aanvrage voor een bijzondere vergunning indienen bij den plaatselijken distributiedienst tegen overlegging van een schriftelijke verklaring van een geneeskundige of vroedvrouw, waaruit blijkt 1. dat de bevalling binnen 20 weken zal plaats hebben en 2. dat de a.s. moe der in verwachting is van haar eerste kind. A.s. moeders, die vóór 1 Jan. J943 een bijzondere vergunning voor i kilo hand breigaren hebben ontvangen, komen na 1 Januari niet meer in aanmerking voor een babypakket. A.s. moeders, die haar tweede of volgende baby verwachten, komen alleen in aanmerking voor een bij zondere vergunning tot aankoop van i kilo handbreigaren. Havas meldt, dat Zondag een Engelsch Gaullistisch vliegtuig boven de hoofd stad van Fransch Somaliland, Djiboeti, gevlogen en vlugschriften uitgeworpen heeft, waarin de intocht der Gaullistische strijdkrachten werd aangekondigd. ’s Avonds hadden deze troepen reeds het plaatsje Tsjebele bereikt en zich meester gemaakt van de versterkte pun ten Boeet en Megar op 3 k.m. ten Westen en ten Zuiden van de voornaamste ver dedigingslinie. Het jaar 1942 heeft zoovele problemen op sociaal gebied en op het terrein van de zorg voor de gezondheid moeten op lossen, heeft zoo oneindig veel gebracht voor het gezamenlijke welzijn van het Nederlandsche volk, dat bij nuchtere be schouwing de grootste erkentelijkheid moet worden betuigd aan alle helpende mannen en vrouwen van den N.V.D., die zich aan dit werk gewijd hebben. Hoe- vele vaders en moeders zullen zich aan het eind van het jaar bij een korten terugblik nog de vreugde kunnen herin neren, die voortvloeide uit dé daden en prestaties van den N.V.D. Men denke slechts aan de talrijke blijde kinder transporten, onverschillig, of deze jeugd voor herstel ten deele zelfs naar Duitsch- land vertrok, of dat zij gesterkt en krachtig weer in het ouderlijk huis terugkeerden. Doch ook niet weinig ge zinnen zullen kunnen terugdenken aan den helpenden raad en de economische ondersteuning in velerlei opzicht, die hun ten deeL werd krachtens de hulpverlee ning van „Moeder en Kind” of door andere sociale maatregelen. Doch de N.V.D. kent geen rusten op zijn lauwe ren, want zijn doel is grooter dan alleen helpend en genezend bezig te zijn. De zorg voor de gezondheid, de bescherming van moeder en kind, de versterking van het gezin, dat zijn de richtsnoeren, waar naar de N.V.D. streeft. Zooiets wordt niet bereikt van vandaag op morgen, doch het eene arbeidsveld wordt bewerkt na het andere, teneinde dit doel te kun nen naderen. Des te verheugender móet het dus klin ken, dat nog aan het eind van het jaar 1942 een nieuwe groote stap voorwaarts wordt gezet op het gebied van de zorg voor de gezondheid. De N.V.D. heeft een stichting in het leven geroepen, die den naam draagt„Zustergemeenschap den Nederlandschen Volksdienst”. zullen hier niet den geheelep tekst der statuten publiceeren, doch ontleenen daaraan slechts het volgende. Art 1 luidt bijv, aldus De Zustergemeenschap van den Ned. Volksdienst dient de Nederlandsche volks gemeenschap door aan zieken en aan per sonen, die. verpleging noodig hebben, zus ters ter beschikking te stellen, die een voorbeeld zijn zoowel van flinkheid als van plichtsbesef. Zij tracht dit doel te bereiken door opleiding van leerling- zusters, door de voortdurende beroeps opleiding yan de zusters, door de mede werking der leden, door het zich bezig houden met alle economische vraagstuk ken, die op de zusters betrekking hebben,- alsmede door de bevordering van de tucht en den geest van kameraadschap onder de leden. Art. 13 luidt: De Zustergemeenschap van den Ned’. Volksdienst draagt zorg voor haar leven in beroeps- en maatschappelijke aange legenheden. Hieruit valt reeds op te maken, dat deze nieuwe Zustergemeenschap in de eerste plaat^ dient voor het welzijn van het Nederlandsche volk, in de tweede plaats echter ook voor de zusters zelf een in richting is, waarin zij een nieuwen groo ten steun vinden. Daarbij wordt volkomen rekening gehouden met de beroepsoplei ding de verdegelijking en de zwaarte van dit beroep. Het spreekt vanzelf, dat bipnen de veelzijdige inrichtingen van den N.V.D. de aldaar werkzame zusters zich reeds in deze nieuwe gemeenschap bevinden. Doel is echter, dat alle zusters daarin eens vereenigd worden. Zoo wordt dan ook aan elke zuster de hand gereikt en men mag hopen, dat deze stichting in het jaar 1943 een aanzienlijk aantal leden zal bereiken. B J kilo handbreigaren 12 (oogjesstof) luiers3 baby- truitjes 1 wiegedekentje. De prijs der pakketten wordt nog nader bekend gemaakt. Voor pakket A zijn 40 punten en voor pakket B 50 punten van de baby-textielkaart en/of toeslagpunten verschuldigd. De a.s. moeder, die voor een pakket in aanmerking komt, kan tus schen deze pakketten een keuze doen. Naar aanleiding van het bericht, dat in Amsterdam de slagers 50 gram vet per maand aan hun klanten zouden kunnen léveren, hebben wij geïnformeerd bij de Plaatselijke Toewijzingseommissie ovér den toestand te dien aanzien in den Haa£ Haar oordeel hierover is als volgt Mo menteel ontvangen de slagers in den Haag weinig aangewassen vet (het slacht en niervet moet, zooals men weet, inge leverd worden), aangezien het verstrekte bevroren vleesch grootendeels afkomstig is van licht vee' en het versche vleesch, nu de koeien op stal staan en practisch geheel op hooi moeten leven, haast geen aangewassen vet bevat. Er zijn slagers, die geregeld een kleine hoeveelheid vet leveren aan hun klanten. Maar alles wat als vet verkocht wordt is nog geen vet, er zit veel wit bindweefsel onder. Dit vet springt uit de pan, zooals het heet en het weegt gesmolten veel lichter dan rauw, wel een bewijs, dat het geen zuiver vet is. Er zijn ook slagers, die nooit los vet verkoopen op de vleeschbonnen. Snel is men geneigd te denken en te mompe len, dat zij „in den sluikhandel zitten”. Dit hoeft echter geenszins het geval te zijn. Veel slagers verkoopen het aange wassen vet met vleesch. Dit heeft tot voordeel, dat de klanten eenigszins. vet vleesch ontvangen. Voor de slagers is het bovendien voordeeliger. Want dit aangewassen vet verkoopen zij als vleesch, dat meer opbrengt dan vet, ge hakt en poulet uitgezonderd. Dit is van belang, daar de slagers meer dan ooit op de kleintjes moeten letten. Het is, volé^ns de P.T.C., niet mogelijk, dat de slagers op groote schaal meedoen aan den sluikhandel, daar clandestiene ver koop verlies van bonnen beteekent, het geen op den duur zeer goed merkbaar wordt Hét is echter zeer goed mogelijk, dat over eenigen tijd weer een periode volgt, dat de Haagsche slagers vleesch toege wezen krijgen, dat vetter is. Dit schom melt voortdurend. zijn de Bergeret divisiegeneraal opperbevelhebber nationaliteit

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1