1942k No. 18374. VERDUISTEREN Woensdag 30 December. Beschikking en Bekendmaking Registratie Motorrijtuigen hei de familieleden van de voor Toenemende spanning beeft de eer ste boerderij in den Noord-Oostpolder Boor (Polygoon-v. Bitsen), Opnieuw Zuidvruchten kleine kinderen Plaatselijke aanvallen in Tunis afgeslagen 'viwjaarsrede van den Leider A an Vrijwilligers in de Waffen S.S. en het Legioen zoons van «-keizerin Zita in het Amerikaansche leger Nieuwe wijze van inwisseling der luistervergunningen Amerikaansch slagschip op rif geloopen Vermijdt overbodig werk Vermijdt het aanvragen van hooger of stroomrantsoen Bij verstandig gebruik kan men met weinig gas veel doen De sluiting der café’s op Oudejaarsavond Vichy over Fransch Somaliland De Ver. Staten en Noord-Afrika Nieuwe Sovjet-aanvallen tusschen Wolga en Don mislukt Keuringen voor de Waffen-S.S. en het Legioen V. 4.35 uur nam. tot 8.51 uur v.m. J Laval’s besprekingen Duitsch succes in Tunis Engelsche vertegenwoordiger in Noord-Afrika Amerika en Finland COURANT ww ww.w®. w-t, w», naiiiuui u, in u. uo ixuiinigj uuuuauiVDiiu, u, o<, v. Seters |r„ Thereslastr. iosa, Tel. 772444; Boekh. F. D. Couvée, v- Hoytemastr. 66 Tel.721187 en S.S. gat- DUITSCH WEERMACHTBERICHT als (Orbis-Holland) Twee Mussert zal op Vrijdag 1 Januari om 1 uur nam. over de beide zenders Hil versum 1 en Hilversum 2 een Nieuw jaarsrede uitspreken. wijn, banket foto aan- Giro NO. 12500 Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel. 3, Tel. 119461 N.V Kantoorb. Th J de Konina. Goudsbloem! 3 Tel. Bij onze vrijwilligers. Alle mogelijke sporten worden tijdens de opleiding beoefend. De zoetwatervisch staat op het oogenblik in het middelpunt van de be langstelling van onze voedselvoorzie ning. Het is o.a. de Ned. Heide Maat schappij, die pootvisch. in het bijzonder karper en zeelt levert, en oök wel, zij het in veel geringere mate forellen, om te worden uitgezet in de Nederlandsche wateren. Op ,de forellen- en karper- kweekerij ,,’t Hol” te Vaassen. Op de foto ziet men hoe bij de forellen de kuit (eieren) afgenomen wordt Hierna volgt het bevruchten met hom. In het broedhuis worden daarna de eieren ver der verzorgd. Twaalf volwassen forellen leveren gemiddeld 25.000 eieren. (V.N .P-Zeylemaker) Engelsche aanval op West-Duitschland Enkele Britsche bommenwerpers heb ben gisteravond stoorvluchten zonder mi litaire beteekenis naar West-Duitschland ondernomen. Hier en tiaar uitgeworpen brisantbommen veroorzaakten slechts ge- een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de in zet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven Tijdens de keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaan- sche SS In Nederland willen toetreden. 12-L’43 10.uur: den Haag, Café den Hout, Bezuidenhoutscheweg. ge bij vooruitbet per 3 mnd. Bijbl en „Letterk Bijbl.” -■ -- - -. ƒ3.95. Buiten! ƒ9.45. Hj postkant, tegen de geld, goedgek abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p. p. 10 c. FW '1' 8. "==ggg=gBSJ,J.. JL.-l-l'lBgS8S8ggSg8a De heer G. d« ■ketrokkeix De stem der S.S. Luistert op Vrijdag 1 Januari van 11.30 tot 12.uur over den zender Hilversum I op golflengte 415 meter naar de speciale uitzending van.de Stem der SS. Onder werp „Front en Vaderland in het nieuwe jaar”, o.a. een belangrijk vraaggesprek met SS-Gruppenführer Rauter. De Germanische Freiwilliger Leitstelle deelt medeHet is zeer goed mogelijk, dat men familieleden of bekenden op foto’s van de Waffen-SS en het Legioen in dagbladen, tijdschriften of het film journaal herkent. Een zeer begrijpelijke wensch is dan ook deze foto’s te bezitten. Schrijft u met nauwkeurige opgave, waar u de foto gezien heeft aan de Germani sche Freiwilliger Leitstelle, Den Haag, Plein 1. Het is zeer gewenscht de nauwkeurig te omschrijven en bij vragen vap foto’s uit het filmjournaal bovendien het nummer van het journaal er bij te vermelden. De betreffende foto wordt u dan toegezonden. zijde in het gedeelte van het vak boven den regel zich bevindende enz.” Om mis verstand te voorkomen, wordt er op gewe zen dat thans alle houders van een luister- vergunning deze op een postinrichting (geen postagentschap) moeten inwisselen, dus ook zij, die vorig jaar door middel van de giro hebben betaald. Aangeslote nen op een Rijksradiocentrale. vallen bui ten deze regeling. Naar uit New York wordt gemeld, zul len twee zoons van de ex-keizerin van Oostenrijk. Zita, de aartshertogen Felix en Karl, donderdag als vrijwilligers dienst nemen in het Amerikaansche leger. De voormalige troonopvolger, aartshertog Otto heeft dezen stap goedgekeurd. PRIJS DEZER COURANT» Voor 's-Gravenha; met „Kikeriki" „De Nieuwste Mode” „Kol dijc ƒ3.15. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl Bi Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het Legioen zich op onderstaanden datum bij het genoemde adres kunnen veryoe- gen teneinde gekeurd te worden, mededeelingen” en zoo noodig op de adres- 1 Tevens wordt.er de aandacht op geves- tigd. en wel speciaal voor hen, die er be zwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mo gelijkheid bestaat om dienst te nemen in Om het publiek ter wille te zijn en een 'vlottere controle mogelijk te maken, heeft P.T.T. besloten, de omwisseling der'luis tervergunningen over 10 maanden van het jaar te verdeelen: In Januari 1943 de let ters A en B, in Februari C en D, in Maart E. F. G. in April, H. I. en J. in Mei, K in Juni, L. en M in Juli, N, O, P, Q en R, in September, S. in October, T. U en V in November, W, X, IJ, en Z. De verdere verdeeling dezer letters over bepaalde di gen zal in het begin van elke maand per advertentie worden bekend ge maakt. Het gevolg van deze verschuiving der inwisseling is, dat zij, die later dan in Januari hun nieuwe luistervergurujing moeten halen, op de oude vergunning moe ten voortgaan met het plakken van ze gels tot de maand, waarin zij aan de beurt zijn en wel op de achterzijde van de luis- tervergunning in de rubriek „belangrijke Behalve levensmiddelenwinkels, apotheken en brandstoffenzaken zullen Zaterdag a.r. alle détailzaken en ambachtsbedrijven gesloten zijn Hierbij wordt de aandacht er op ge vestigd, dat op Zaterdag 2 Januari niet alleen gesloten zullen zijn de bedrijven welke volgens het geldende voorschrift inzake de bedrijfssluiting tusschen Kerst mis en Nieuwjaar gesloten moeten zijn, doch ook alle detailzaken en ambachts bedrijven, behalve die bedrijven en winkels, welke levensmiddelen bereiden of verkoopen alsmede apotheken en bra nd stof f en za ken. Gesloten moeten dus ook zijn waren huizen en de door warenhuizen geëxploi teerde restaurants e.d. alsmede eenheids prijswinkels en verder alle zaken, welke z.g. genotmiddelen, zooals wijn, spiri tualiën, chocolade, snoep, banket en tabakswaren verkoopen. Verzoeken worden slechts in zéér uitzonderlijke gevallen ingewilligd Aanvragen om een hooger of extra rant soen gas èn/of electricite't, verzoeken om algeheele of gedeeltelijke kwijtschelding, dan wel restitutie van boeten, enz. worden door de energiebedrijven èn door het Rijkskolenbureau met inachtneming van de gas- en electriciteitsbeschikking 1940 no. 1 de gas- en elèctriciteitsrantsoeneerings- regeling 1940 no. 1. en de krachtens deze regeling gegeven voorschriften behandeld. Het behoeft welhaast geen betoog, dat bij de vaststelling der voorschriften de Neder landsche kolenpositie van overwegenden invloed is geweest, waardoor bepalingen zijn ontstaan, welke de gas- en electrici- teitsbedrijven onverbiddelijk instrueeren omtrent hetgeen wel en hetgeen niet ge oorloofd is. Alleen dan ook, wanneer men overtuigd is, dat de door de gas- en electri- citeitsbedrijven vastgestelde rantsoenen niét op de voorschriften, zijn gebaseerd, kan men zich tot de beroepsinstantie, het Rijkskolenbureau, wenden. In dat geval moeten de requestranten hun verzoek ver gezeld doen gaan van een volledig en door het energiebedrijf geverifieerd overzicht der verbruikcijfers van 1939 af, alsmede van de toegekende rantsoenen. Waar zulk een overzicht ontbreekt, moet éérst door het Rijkskolenbureau aan het energiebe drijf om toezending daarvap worden ver zocht, hetgeen veel overbodige correspon dentie en dus vertraging veroorzaakt. Volgt deze adviezen op Ter bevordering van een goeden gang van zaken wordt eventueelen reclamanten het volgende met nadruk geadviseerd: be handelt in uw brief aan bet Rijkskolen bureau kort en zakelijk niet meer dan één onderwerp: zendt uw aanvraag via het gas- of electriciteitsbedrijf, met verzoek haar, voorzien van de noodige gegevens, aan het Rijkskolenbureau te doen toe komen. Wilt u niet via het energiebedrijf cor- respondeeren, vraagt dan van te voren een opgave van uw stroom- en/of gasver bruik van 1939 af, alsook van de rantsoe nen, die u zijn toegewezen en sluit de u door het energiebedrijf verstrekte gege vens (het oorspronkelijke door u ontvan gen schrijven) bij uw rechtstreeks aan hét Rijkskolenbureau te zenden brief in. Nog maals zij er met nadruk op gewezen, dat alle verbruikers van gas en electriciteit er van overtuigd kunnen zijn, dat de-hun toegewezen rantsoenen méde gelet op de twee jaren, gedurende welke de energie bedrijven hun aandacht aan de rantsoe- neering hebben moeten besteden in overeenstemming met de geldende bepalin gen zijn vastgesteld. Het zal hun dus eveneens begrijpelijk voorkomèn, dat het nu nog weinig/zin heeft, tenzij de om standigheden vhn den verbruiker bijv, door inkwartiering belangrijk zijn gewij zigd, het gas- of electriciteitsbedrijf om hocgere rantsoenen te vragen. Daarom wordt dezen verbruikers dringend ver zocht: eigenaren en de bezitters van motorrij tuigen of aanhangwagens, welke door de ..Amtsgruppe Motorisierung” van den Algemeen Gemachtigde voor de Bewape ning in beslag genomen zijn om te worden aangekocht, mogen alleen met toestem ming van de „Amtsgruppe” over deze motorrijtuigen of aanhangwagens beschik ken, hieraan eenige veranderingen aan brengen of de standplaats wijzigen. De volgens artikel 2 benoodigde toestemming van den bevoegden Rijksinspecteur van het verkeer is in deze gevallen niet ver- eischt. (2) De eigenaren en de bezitters van de in lid 1 genoemde motorrijtuigen en aanhangwagens zijn verplicht deze in tot het gebruik gescbikten toestand te hou den. Zij dienen terstond aan den eisch tot levering van het motorrijtuig of aan hangwagen te voldoen. Artikel 4. In deze bekendmaking wer den verstaan onder„Motorrijtuigen”: 1) Vrachtauto’s en bestelauto’s met een laadvermogen van ten minste één ton 2) autobussen; 3) tractors: 4) trekkers; 5) auto’s voor een bijzonder doel, zooals bijvoorbeeld tankauto’s ziekenauto's met lage laadbak, sleep- en kraanwagens, kabelwagens 6) personenauto’s7) mo torrijwielen met of zonder zijspan; „Aanhangwagens”: 1) aanhangwagens van autobussen2) aanhangwagens van vrachtauto’s met een laadvermogen van tenminste één ton 3) aanhangwagens van personenauto’s met een laadvermogen van tenminste één ton. „Onderdeeleq van motorrijtuigen”: voorwerpen welke in het algemeen bij de volledige uitrusting van een motorrijtuig of aanhangwagen behooren of bestemd zijn of waren om deel uit te maken van een motorrijtuig of aanhangwagen of van de uitrusting van een motorrijtuig of aanhangwagen. Artikel 5. (1) Deze bekendmaking wordt in de pers afgekondigd. (2) Zij wordt aangehaald als „Be kendmaking Registratie en Beschikking Motorrijtuigen”. ’s-Gravenhage, 30 December 1942. De Commissaris-Generaal voor Financiën en Economische Zaken. Japansch offensief in China Volgens den Britschen berichtendienst heeft het Chineesche legerbericht medege deeld, dat de Sapansche colonnes, die aan de grens van Hoepeh en Anhwei tot het offensief zijn overgegaan, de steden Kwangtsi, Soesóeng, Taihoe en Lotion hebben bezet. Volgens den Britschen berichtendienst heeft de Amerikaansche minister van Marine. Knox bevestigd, dat in het begin van den oorlog een Amerikaansch slag schip op een rif is geloopen, dat niet op de kaart stond aangegeven. Kinderen van 0 tot en met 3 jaar zullen van 30 Dec, tot en met 6 Febr. op den met „reserve 4-04” gémerkten bon der bonkaart voor voedingsmiddelen 850 gram mandarijnen en/of sinaasappelen kunnen betrekken. Terwijl men. zooals bekend, op den bon „reserve 4-03" uit sluitend 350 gram mandarijnen kan ver krijgen, kan men op den bon „reserve 4-04” hetzij 850 gram sinaasappelen, het zij 850 gram mandarijnen, hetzij 850 gram van deze beide artikelen tezamen koopen. Het publiek* dient zich bij den leveran cier op de hoogte te stellen, of deze de mandarijnen en sinaasappelen reeds voor radig heeft. Met deze zuidvruchtendistributie is thans bereikt, dat ook de allerkleinsten met 1200 gram zuidvruchten hun aandeel hebben in de serie extra-rantsoeren, ter gelegenheid van Kerstmis verstrekt. HAAGSCHE Maakt het de gas- en electriciieitsbe- drijven niét lastig met mondelinge of schriftelijke verzoeken, aangezien deze vrijwel zeker toch moeten worden afge wezen, hetgeen veel overbodig werk geeft aan de betrokken afdeelingen, die nage noeg alle personeel en tijd te kort komen. Voorts komt het niet dan bij hooge uit zondering voor, dat een door deze bedrij ven afgewezen verzoek door het Rijks kolenbureau alsnog kan worden ingewil ligd. Het is meestentijds dus nutteloos wanneer meg zich over een door het gas of electriciteitsbedrijf' genomen beslissing gaat beklagen bij het Rijkskolenbureau. De slotbepaling van de Verordening van den Rijkscommissaris voor de bezette Ne derlandsche gebieden no. 139/1942 betref fende de registratie en de vordering van goederen voorziet onder art. 28 de volgen. de strafbepalingen: 1) Hij die opzettelijk: 1. in strijd handelt met een volgens ar tikel 1 gegeven bevel of 2. een op hem overeenkomstig artikelen 6, lid* 2 of 8. lid 4, tweede volzin, rustenda verplichting niet, niet tijdig óf niet behoor lijk nakomt, dan wel 3. aan een op hem overeenkomstig arti kel 27 rustenden plicht tot het geven vaa inlichtingen niet, niet tijdig of niet behoor lijk nakomt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren of met geldboete van ten hoogste honderdduizend gulden of met één dezer straffen. 2) Poging is strafbaar. 3) Wordt het feit door schuld gepleegd* dan wordt de dader gestraft met gevan. genisstraf van ten hoogste een jaar of met geldboete van ten hoogste vijftig duizend gulden. 4) Naast de straf kunnen de goederen, waarop de strafbare handeling betrekking heeft, ook wanneer zij den dader niet toe. behooren, worden verbeurdverklaard. Kan geen bepaalde persoon worden vervolgd of veroordeeld, dan kan de verbeurdverkla ring afzonderlijk worden bevolen. 5) De strafvervolging vindt slechts plaats op klachte van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (Com missaris-Generaal voor Financiën en Economische Zaken). Deze klacht kan worden ingetrokken totdat het vonnis in tweede instantie in kracht van gewijsde is gegaan. 6) De bij de leden 1, 2 en 3 strafbaar gestelde handelingen zijn strafbare feiten, als bedoeld in artikel 2, lid 2, der veror dening no. 52/1940 betreffende de Duit— sche rechterlijke macht voor strafzaken, zooals deze luidt ingevolge de bekendma king no. 72/1942. Da voor de aanmelding van motorrij tuigen bestemde formulieren zijn ver krijgbaar bij de plaatselijke polltie-auto- riteiten, alwaar de Ingevulde vragenlijsten ook moeten worden afgeleverd. De commissaris-generaal voor de vei ligheid en Höhere S.S. und Polizeiführer maakt bekend; Ter voorkoming van straffen wordt er op gewezen, dat ook op den Oudejaars avond 1942/’43 het op 23 uur vastgestelde sluitingsuur der café’s gehandhaafd moet blijven Ook dien avond moet aan het sluitingsuur streng de hand worden ge houden. Bij deze gelegenheid wordt geconsta teerd, dat de naleving van het op 23 uur vastgestelde sluitingsuur (par. 1 der verordening no, 188/1940 en par. 55 alinea 1 no. 3 der verordening no. 133/1941) vaak ernstig te wenschen overlaat De politie heeft tot taak, op dergelijke over tredingen nadrukkelijk te letten en er voor te zorgen, dat de overtreders ge straft en de voorts nog vereischte maat regelen tegen de eigenaren van 1..L betrokken bedrijf worden genomen. De Commissaris-Generaal voor de Veiligheid en Höhere und Polizeiführer w.g. RAUTER S.S. Gruppenführer en Luite- nant-Generaal der Politie. Zoo is de moor een schimmel geworden, De gevaarlijke rit over de in het zicht van den vijand liggende wegen kan beginnen. (P.K.. Ebert-O-H.) PRIJS DER ADVERT.i 1-11 m.M (5 reg.) 165, elke m.M. m. tot 21 m.M. (10 reg ƒ0.19. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs Reel. ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. p.,p, 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) 0.5T4 Dienstaanb ƒ0.38 Pers gevr. ƒ0.48. Adv. „Br. bur. V. d. bl. 10 c mee» Het agentschap Ofi te Vichy heeft gis teravond een bericht uitgegeven over de gebeurtenissen in Fransch Somaliland, dat in hoofdzaak overeenkomt met de reeds gepubliceerde berichten. Het Ofi-bericht luidt De Engelsch-Gaullistische troepen, die den 26en December het gebied van de kust van Somaliland aangevallen en Tsje- bele bereikt hadden, hebben hun op- marsch voortgezet. Het moederland staat op het oogenblik'niet meer in verbinding met deze kolonie. Uit Britsche bron wordt medegedeeld, dat de Engelsch- Gaullistische troepen Djiboeti bereikt en de stad bezet hebben. Door de Engelsche autpriteiten zou een gouverneur zijn be noemd. Naar te Londen officieel wordt be kendgemaakt. heeft het - civiele bestuur van Fransch Somaliland medegedeeld, dat het zich bij generaal de Gaulle heeft aan gesloten. President Roosevelt heeft gisteren be sprekingen gevoerd met de beide leden van de op het oogenblik in de Ver. Sta ten vertoevende delegatie uit Fransch Noord-Afrika, generaal Bethouart en Dubreuil. De zénder van Marokko heeft medege deeld, dat een tweede Amerikaansche delegatie in Dakar is aangekomen. President Roosevelt heeft heden bekend gemaakt, dat hij binnenkort bezoek ver wacht van generaal de Gaulle. De presi dent kon evenwel het juiste tijdstip niet meedeelen. (Reeds in een deel der vorige oplaag geplaatst) HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH. RER. 29 December. (D.N.B.) Het Opper bevel van de Weermacht maakt bekend: In het gebied van de Terek mislukten plaatselijke aanvallen der bolsjewieken. Duitsche en Roemeensche troepen wierpen den vijand, onmiddellijk tot een tegenaan val overgaande, uit zijn stellingen en ver nietigden daarbij verscheidene tanks. Tusschpn Wolga en Don en in de groote bocht van den Don mislukten nieuwe vijandelijke aanvallen in hevige afweerge. vëchten. Een sedert verscheidene dagen ingesloten vjjandelijke groep strijdkrach ten werd vernietigd. Sedert 24 December werden hier, met steun van de ludhtmacht 65 tanks, 30 stukken geschut, talrijke zware en lichte infanteriewapens en ander oorlogstuig vernietigd of buitgemaakt en een groot aantal gevangenen gemaakt. De bloedige verliezen van den vijand vormen een veelvoud van b^t aantal gevangenn. Bij de afweergevechten in de groote bocht van den Don heeft zich de Ita- liaansche divisie Julia bijzonder onder scheiden. Ten Zuidoosten van het Ilmenmeer zette de vijand zijn door zwaar artillerie vuur en talrijke tanks gesteunde aan vallen voort. Zij werden onder zware verliezen afgeslagen. 34 Bolsjewistische tanks werden stukgeschoten. In het Hooge Noorden bombardeerde de luchtmacht belangrijke losstations van den Moermanskspoorweg. In Tunis y/erden plaatselijke aanvallen van vijandelijke vérkennersformaties af geslagen. Formaties van de luchtmacht vernietigd en talrijke tanks en auto’s. Vijf Britsche vliegtuigen werden in luchtgevechten neer geschoten. Een eigen vliegtuig v\ordt vermist. Zooals in een extrabericht is medege deeld, is een van Engeland komend in Zuidelijke richting varend convooi sinds 2 dagen door Duitsche duikbooten achter volgd en in den afgeloopen nacht in her haalde aanvallen uiteengeslagen. Vijftien schepen met een gezamenlijken inhoud van 95.000 brt alsmede 1 torpedojager en 1 korvet van de strijdkrachten, die het renvooi beschermden, werden in den grond geboord. Drie andere schepen wer den getorpedeerd. Bekendmaking van den, Commissaris- Generaal voor Financiën en Economi sche Zaken betreffende de registratie van motorrijtuigen, aanhangwagens, onderdeden van motorrijtuigen en voorraden benzine, motorolie en -vet ten, alsmede betreffende het vervreem den en het afstand doen van motorrij tuigen en aanhangwagens. (Bekend making 'Registratie en Beschikking Motorrijtuigen). Op grond van de artikelen 1 en 9 van de Verordening no. 139/1942 betreffende de registratie en de vordering van goe deren wordt bekend gemaakt Artikel 1. (1) Van motorrijtuigen, aan hangwagens, onderdeden van motorrij tuigen alsmede voorraden benzine, motor olie en -vetten moet in den toestand, waarin deze verkeeren op het tijdstip van het inwerkingtreden van deze be kendmaking binnen één week door de eigenaren en bezitters aangifte worden gedaan bij den burgemeester van de ge meente, waarin de standplaats van het motorrijtuig of van het aan te geven voorwerp, zich oevindt. Evenzoo moet van motorrijtuigen aangifte worden gedaan, welke voor het in werkingtreden van deze bekendmaking zijn omgebouwd of gedemonteerd. (2) De eigenaar en bezitter van een motorrijtuig, dat na het in werkingtreden van deze bekendmaking in het bezette Nederlandsche gebied wordt ingevoerd, moet van dit voertuig binnen twee weken na den invoer aangifte doen bjj den bur gemeester van de gemeente, waarin dit zich bevindt, tenzij dit binnen bovenge noemden termijn het bezette Nederland sche gebied wederom heeft verlaten. Artikel 2. (1) Zonder schriftelijke toe stemming van den bevoegden Rijksinspec teur van het verkeer is het verboden 1) een motorrijtuig, een aanhangwagen of een onderdeel van een motorrijtuig te vervreemden 2) een motorrijtuig of een aanhang wagen, indien het voertuig zijn gewone standplaats binnen het bezette Neder landsche gebied heeft, langer dan vijf dagen buiten zijn standplaats te laten 3) het bezit van een motorrijtuig of aanhangwagen langer dan een maand bij een derde te laten 4) de transportcapaciteit, de wijze van aandrijving of het chassisSran een motor rijtuig of 'n aanhangwagen in aanzienlijke mate te veranderen of van een motor rijtuig of aanhangwagen op zoodanige wijze onderdeelen te verwijderen, dat de geschiktheid tot het eebruik yarr )jet motorrijtuig of de aanhangwagen als zocdanig in aanzienlijke mate wordt be perkt 5) zijn bemiddeling te verleenen bij handelingen bedoeld onder 1 tot en met 4 als bemiddeling wordt ook beschouwd het publiceeren van een advertentie in een nieuwsblad of tijdschrift. (2) Wie den eigendom van een motor rijtuig of aanhangwagen tengevolge van een excecutie of door het leggen van een conservatoir beslag verliest, moet dit terstond bij den bevoegden Rijksinspec teur van het verkeer opgeven. (3) De bevoegde Rijksinspecteur van het verkeer in den zin van de leden 1 en 2, is de Rijksinspecteur van het verkeer, iu wiens district de standplaats van het motorrijtuig of den aanhangwagen zich bevindt of, wanneer deze plaats niet is vast te stellen, in wiens district zich het motorrijtuig, de aanhangwagen of het onderdeel van een motorrijtuig bevindt. Artikel 3. (I) De eigenaren en bezit ters van motorrijtuigen of aanhangwa gens, welke door den Weermachtsbevel- hebber in Nederland te zijner beschikking worden gehouden („sichergestellt sind”) mogen slechts met toestemming van de door den Weermachtsbevelhebbér in Ne derland bepaalde instantie over deze motorrijtuigen of aanhangwagens beschik ken, eenige veranderingen hieraan aan brengen of de standplaats wijzigen, De Maan: 30 Dec. onder 12.36 n.m. L.K.; 31 Dec. op 1.58 v.m„ onder t 12.M n.m. f 1 Nachtdienst DOKTERSiTusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 t l ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. 4 4 ringe schade aan huizen. Pierre Laval heeft gisteren te Parijs langdurige onderhandelingen gevoerd met de Duitsche bezettingsautoriteiten. Deze onderhandelingen zouden een voortzet ting vormen van die, eenigen tijd geleden met Hitler in diens hoofdkwartier ge voerd, meldt S.P.T. Het Geallieerde hoofdkwartier te Al giers deelt mede dat de troepen der As mogendheden bij Pont du Fahs, dusdanige versterkingen hebben ontvangen, dat zij tot een tegenaanval konden overgaan. Hierdoor hebben de Geallieerde troepen zich eenigszins moeten terugtrekken. .Verder Zuidelijk, aldus dit communiqué, zettgn de Geallieerden hun opmarsch voort. Uit Algiers deelt het Geallieerde hoofd kwartier mede, dat de Geallieerde troe pen ongeveer 10 k.m. ten Noorden van Medjez el Bab in Tunis eenige kilometers zijn teruggetrokken en volgens de plan nen nieuwe, achterwaarts gelegen stellin gen hebben betrekken. De Britsche staatssecretaris' van Finan ciën. Crookshank, zou volgens den Lon- denschen correspondent van „Svenska Dagbladet” waarschijnlijk worden be noemd tot vertegenwoordiger van de Britsche regcering bij generaal Giraud in Fransch Noord-Afrika met den rang van gezant. S.PT. meldt uit W’ashington De Ame- rikaanscha regeering heeft het Finsche informatiebureau in de Ver. Staten ver boden coi.imuniqué’s uit te geven. In politieke Kringen beschouwt men dit f^t als eer. Voorspel van de verbreking der diplomatieke betrekkingen tusschen de Ver. Staten en Finland. In ieder geval kan op een toenemende spanning tusschen beide landen worden gerekend. in welingelichte kringen te Helsinki verluidt, dat als zeker kan worden aange nomen, dat de Amerikaansche gezant Schoenfeldt, die kortgeleden naar Wash ington was vertrokken, niet op zijn post zal terugkeeren en evenmin zal worden vervangen. Men vermoedt, dat Amerika zich door een zaakgelastigde zal laten vertegenwoordigen. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35 37 Bijkant Schev Keizerstr. 319. Tel 550310; Fll.s Rijsw,, -- - - - Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel 778038: 330263; Boekh. J, 8. r --- - uviuuvnii, hucu wunuaai, uianjoi, 1 ni, Kantoorb. Th J. de Koning, Goudsbloem!. 3, Tel. s

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1