Een terugblik No. 18375. Donderdag 31 December. 1942. VERDUISTEREN 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 .4 iW - Uitreiking distributiebes cheiden nieuwe Voor Duitschers ter herinnering Nieuwjaarsrede Leider I Binnenland Baitenland De Führer feliciteert den den Rykscommissaris van Kapperszaken Zaterdag a.s. gesloten Ook nieuwe inlegvellen Distributie van zeep en scheerzeep ï7i Het MietfWf t uropa bij hel begin van 1943 75 mille voor ons volk Keuringen voor de Waffen-S.S. en het Legioen t izzzs. -s— Bij verstandig gebruik kan men met weinig gas veel doen -s— COURANT ,035 uitge- Ma> Pa en S. Naar wij vernemen, vallen ook de kap* perszaken onder de bedrijfssluiting op Zaterdag a.s. Dien dag zullen, zooals ge meld, alle detailzaken en ambachtsbedrij- ven gesloten moeten zijn, behalve die be drijven en winkels, welke levensmiddelen bereiden of verkoopen, alsmede apothe ken, en brandstoffenzaken. Verder zijn dien dag ook gesloten de bedrijven, waar voor de z.g. Kerstpauze geldt. Mussert zal op Vrijdag 1 Januari om 1 uur nam. over de beide zen ders Hilversum 1 en Hilversum 2 een Nieuwjaarsrede uitspreken. 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 3 4 4 4 4 4 4 voor voor voor 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 Politiek jaaroverzicht Hedenavond van kwart voor zeven tot kwart over zeven spreekt Max Blokzijl via den zender Hilversum I, De titel van deze causerie luidt: „Politiek jaaroverzicht”. 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4» BIJ onze vrijwilligers. Tijdens een rustpauzeeen sigaret smaakt altijd. (Orbis-Holland) HAAGSCHE o voeringen hielden en waarin op verbondenheid sterk de nadruk legd. In Juli had in Lunteren massa-bijeenkomst de opening Het volgende nummer van de Haagsche Courant verschijnt a.s. Maandag. een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats terwijl de in zet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven. Tijdens de keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaan- sche SS in Nederland willen toetreden. 12-l-’43 10.uurden Haag. Café den Hout, Bezuidenhoutscheweg. Op den laatsten dag van dit jaar kan nog worden medegedeeld, dat in de vorige week wederom een bedrag van 3/4 ton bijeen is gebracht, voor onze minder be deelde volksgenooten. In dit bedrag van 74.897.01 is niet begrepen de opbrengst van de Kerstcollecte Winterhulp is zeer verheugd met een zoo goed resultaat het jaar te eindigen. Het belooft veel goeds voor het volgei»de jaar in het belang van onze volksgenooten. v. 4.36 uur nam. tot 8.51 uur v.m. Maan: 31 Deo. op 1.58 v.m., on der 12.58 n.m.; 1 Jan. op 2.10 v.m.. onder 1.24 n.m.; 2 Jan. op 3.26 v.m., onder 1.51 n.m.; 3 Jan. op 4.45 v.m., onder 2.25 n.m. 6 Jan. N.M. Nachtdienst DOKTERSTusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m No 113058 Ziekenfondsladon da Volharding no. 116364; zg. Stadspatièmen no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. Van 4 tot en met 22 Januari Op de hieronder vermelde dagen en uren zullen in het Centrale Uitreikings- lokaal aan de Groot Hertoginnelaan (hoek Laan van Meerdervoort) en voor inwo ners der voormalige gemeente Loosduinen in een lokaal aan de Alidastraat 5 aldaar de volgende bescheiden worden reikt 1. Inlegvellen voedingsmiddelen aardappelen4. Zware arbeid Voor de uitreiking van bonkaarten voor zwaren arbeid enz. dient men zich aan te melden als volgt Maandag 18 JanuariA t.m. G Dins dag 19 Januari H t.m. K Woensdag 20 JanuariL t.m. R Donderdag 21 Januari: S t.m Z. Vrijdag 22 Januari uitsluitend joden. De normale distributiebescheiden voor belanghebbenden en de leden van hun gezin kunnen gelijktijdig in ontvangst worden genomen, zoodat men zich slechts eenmaal in het uitreikingslokaal behoeft te vervoegen. Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het Legioen zich op onderstaanden datum bij het genoemde adres kunnen vervoe gen teneinde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op geves tigd. en wel speciaal voor hen, die er be zwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mo gelijkheid bestaat om dienst te nemen in 4' JanuariN, O storm en het sociale werk door Winter hulp en Volksdienst in hét afgeloopen jaar verzet. Dit alles zal er toe leiden dat het nieuwe jaar beter inzicht en meer be grip in de nieuwe verhoudingen zal bren gen. Er, zijn Jiguren” van hét Oude jaar die in het Nieuwe zullen overstappen. Jan Dwars, die niet aflaat van tegen den stroom op te roeien, de zwarte handelaar, die uit bloed en tranen oorlogswinst hoopt te trekken, de lauwen en onverschilligen, die het afgeloopen jaar kende, zullen we ook in ’43 nog op onzen weg ontmoeten, maar minder in aantal en met een ver anderde mentaliteit. Het nieuwe jaar zal een zwaar en moéilijk jaar zijn, maar de ervaringen van het Oude vormen een krachtbron voor het Nieuwe. Ook door het jaar, dat straks wordt ingeluid, slingert zich de weg naar een betere wereld. Wij hebben dien met volharding en vastbe radenheid te gaan. PRIJS DEZER COURANT; Voor ‘«-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met Kikeriki” „De Nieuwste Mode" „Kol Bijbl." en ..Letterk Bijbl.’’ ƒ3.15, Fr. p p. met Modebl. ƒ4.20. z. Modebl. ƒ3.95. Buiten), ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek abonn.pr, Afz. nr. 5 c., fr. p. p. 10 c. De stem der S.S. Luistert op Zondag 3 Januari van 11.39 tot 11.45 uur over den zender Hilve sum I op golflengte 415 meter naar stem der S.S., onderwerp: „S.S, en jeugd- opvoediag". zijn verdere oorlogvoering verschaffen. Een herovering van de verloren gebieden door Engeland. Amerika en China lijkt een moeilijk werk, waartoe de kracht dèr aan vallers niet toereikend is. Het derde oorlogstooneel. het terrein van den zee-oorlog, strekte zich op alle Oceanen uit. Duitsche U-booten vertoon den zich op alle zeeën. De doorbraak van de Duitsche oorlogsbodems „Scharnhorst”. „Gneisenau” en „Prinz Eugen” op 12 Fe bruari toonde de zwakheid aan van de En- gelsche verdediging zelfs in het Kanaal. Steeds grooter werd in dit jaar echter het duikbootgevaar, dat zich uitstrekte van Kaapstad tot de Noordelijke IJszee, van de St. Laurens tot in de Caraïbische Zee. Door het optreden van Duitsche zee- en lucht strijdkrachten verloor de vijand in dè eerste 11 maanden van dit jaar 1425 han delsschepen met rond 8j millioen brt. Aan oorlogsbodems verloor de vijand o.a. 12 kruisers, 48 torpedojagers, 20 duikbooten, 53 snelbooten en een vliegtuigmoederschip. Hierbij komen nog de door de Italianen tot zinken gebrachte schepen. Het totaal van de vernietigde koopvaardij tónna ge door Duitschland, Italië en Japan heeft tot dusver reeds het formidabele cijfer van 25 millioen brt. overschreden. Ook de tegenstander moest erkennen dat het duik bootgevaar het ernstigste is. hetwelk En geland bedreigt. Alle pogingen om dit ge vaar te bezweren zijn mislukt De blok kade van het vasteland heeft gefaald door dien Duitschland zich economische ruimte in het Oosten kon verschaffen, anderzijds dwingt de duikbootblokkade Engeland den hongerriem vaster aan te halen. De con- vooien zijn aan de hevigste aanvallen bloot gesteld en lijden zware verliezen. Resumeerend geeft de situatie na 3 ja- ren oorlog dit beeld te zien: Van de West kust tot de Wolga, van Noordkaap tot Tu nis is Europa in Duitsche handen en is het vasteland saamverbonden in den strijd tegen het bolsjewisme. Het front in het Oosten is verstevigd, zoodat het ook aan nieuwe winteraanvallen der bolsjewieken weerstand kan bieden. Deze gunstige po sitie, welke een vooruitgang beteekent met het vorig jaar, is te danken aan de vèr vooruitziende leiding van den Führer, de uitrusting van de troepen met nieuwe wa penen. en de bereidheid om aan elke po ging, van de vijanden met nieuwe tegen zetten het hoofd te bieden. Duitschland en zijn bondgenooten blijven beschikken over het voordeel van het bezit der bin nenste linies, van waar uit zoowel voor aanval als verdediging, met volle ontplooi ing der strijdkrachten ook in het komende jaar, kan worden opgetreden De Commissaris-Generaal voor de Open bare Veiligheid en Hoogere SS en Politie leider maakt bekend: Ingevolge de Verordening van den Rijks- commissaris voor het bezette Nederland- sche gebied betreffende de registratie der Duitschers zijn alle in Nederland woon achtige Duitschers verplicht zich bij het voor hun woonplaats bevoegde registratie bureau aan te melden. Het is gebleken, dat een aantal Rijks- duitschers tengevolge van onbekendheid met deze Verordening in het bijzonder bij verhuizing binnen Nederland en naar het buitenland de bepalingen dezer Verorde ning niet naleven. Ik roep derhalve alle tot aanmelding gehouden personen, onder verwijzing naar de bij de Verordening be dreigde straffen, op zich bij het bureau van den politie-officier bij den gevolmach tigde van den Rijkscommissaris voor de provincie hunner woonplaats bij vestiging uit het buitenland, bij verhuizing binnen Nederland en bij vertrek naar het buiten land schriftelijk of mondeling aan te mel den. Deze verplichting geldt ook voor personen, die tot het Duitsche Volk be- hooren, maar in het onzekere zijn betref fende hun nationaliteit of als statenloos worden aangemerkt. De verplichting tot aanmelding geldt eveneens voor Duit schers uit het vroegere Oostenrijk, voor Sudetenduitschers en voor Volksduitschers uit de Oostgebieden. De verplichting tot aanmelding bestaat ook voor het geval, dat personen ter ver vulling van hun dienstplicht voor de Weer macht worden opgeroepen. Bij minderjarigen is de wettelijke verte genwoordiger. eveneens wanneer hij zelf geen Duitscher is, voor de nakoming van deze verplichting tot aanmelding verant woordelijk. Aanmelding kan mede geschieden bij de hulpregistratiebureaux bij de „Ortsgrup- pen der N.S.D.A.P.” get. RAUTER, SS-Gruppenführer und General- leutnant der Polizei jaar gemaakt. Tallooze feiten en gebeur tenissen bleven onvermeld. Zij hebben alle tezamen voor vélen het leven, in dit jaar hard en moeilijk gemaakt, droef en tra gisch. Het is oorlog en wij leven in bezet gebied. Op het gebied der politiek waarbij dit woord in geheel anderen zin is te verstaan dan vroeger het geval was hebben we gedurènde het jaar. dat ten einde spoedt, de ontwikkeling te zien van de Nationaal-Socialistische Beweging in ons land tot een punt, waarop het ge rechtvaardigd was te spreken van „de voorloopige kroon op het werk”. Op 13 December immers werd de Leider van de N.S.B. door Hitler erkend als Leidêr van het Nederlandsche volk, met de toezeg ging. dat hij bij het einde van den oorlog geroepen zal worden om met Hitler de toekomst van Nederland te bespreken. De lotsverbondenheid der Germaansche vol ken was ook réeds eerder tot uitdrukking gebracht. Op 17 Mei werden in den Die rentuin een groot aantal S.S.-mannen be- eedigd, waarbij Himmler en Mussert rede- deze lots- werd ge in een van de N.S.-Vormingsschool plaats. In de Augus tusmaand verklaarde op een gemeenschap pelijke bijeenkomst van Duitsche en Nederlandsche Nationaal-Socialisten, Com missaris-Generaal Schmidt: „Het is onver.» standig en het getuigt van een politiek analfabetisme, wanneer thans hier en daar nog de meening opduikt, dat men de Nederlanden in het Duitsche Rijk zou kunnen opnemen. Om deze reden bestaat ook de politieke groep, die zich dit ten doel gesteld had niet meer en behoort tot het verleden. Gij zijt Nederlanders, wij zijn Duitschers, verbonden door het ge meenschappelijke bloed en de gemeen schappelijke nationaal-socialistische idee”. Een maand latér ongeveer, op 12 Sep tember, installeert Mussert den Raad voor de Volksgezondheid der N.S.B. In die zelfde maand wordt op den gewestelijken Landdag te Rolde medegedeeld, dat de beweging voortaan Nationaal-Socialistische Beweging der Nederlanden zal heeten. Op 7 November herdenkt de W.A. haar tien jarig bestaan en in de laatste dagen van die maand leggen in een plechtige bijeen komst in Arnhem meer dan duizend functionnarissen van de N.S.B. den eed van trouw aan den Leider af. En dan volgt, op 13 December, de groote dag, waarop bekend wordt gemaakt, dat Mus sert de medeverantwoordelijkheid zal dra gen voor belangrijke benoemingen en maatregelen op bestuursgebied. Dat deze verantwoordelijkheid werd aanvaard in een tijd waarin ons volk onder zéér zwa ren druk leeft, van evacuatie, van werk plicht in Duitschland en zooveel meer, pleit voor het onwankelbaar vertrouwen van den Leider in de toekomst van ons volk. Ook in het afgeloopen jaar werden be langrijke posten door leden van de N.S.B. bezet. Aan de ontwikkeling van den Land stand, van hét Arbeidsfront, aan de reor ganisatie der politie en aan nog zooveel meer werkten vooraanstaande nationaal- socialisten mede. Tenslotte mag niet ver geten wórden de activiteit van den Jeugd- In het afgeloopen jaar had Duitschland alle krachten geconcentreerd op het Oos telijke oorlogstooneel. In Mei poogden de Sovjettroepen naar Charkof door te dringen, maar werden in een grooten omsingelingsslag vernietigd. Kort daarna viel Sebastopol, waarna de Duitsche op- marsch in het Zuiden begon in de rich ting van Stalingrad en den Kaukasus. In Augustus viel het geheele Koebangebied in Duitsche handende volgende maand werd een begin gemaakt met de ver overing van Stalingrad, dat langzamer hand bijna geheel bezet en grootendeels verwoest werd. Na de verovering van Noworossisk ontstonden hevige gevech ten bij Toeapse en aan de toegangswegen tot het Kaukasusgebergte In het Westen werd het geheele jaar gewerkt aan den nieuwen Westwal van Noordkaap tot Biarritz. Aan het eind van 1942 teekenen zich drie groote oorlogsterreinen af, een in Europa, met aansluiting in Noord-Afrika. een in Oost-Azië en een ter zee. Op alle drie van deze uitgestrekte gebieden is de strategische situatie voor de Asmogend heden gunstig. Op het Europeesche front is de toestand van heden het resultaat van groote overwinningen in de afgeloo pen oorlogsjaren. Het is gelukt de ver overde gebieden vast te houden en zelfs aanzienlijk uit te breiden. Herinnerd kan worden aan de vergeefsche pogirife van Engeland om in 1939/’40 door troepenlan ding in Noorwegen van het Noorden uit Duitschland in de flank aan te vallen De uitschakeling van Nederland, België en Frankrijk in het voorjaar van 1940, om vatte ook de vernietiging van Engeland’s vastelandsleger en maakte voor Duitsch land den weg naar de Westkust vrij. De veldtocht op den Balkan verijdelde een flankbedreiging van Zuidoost-Europa uit De strijd tegen de Sovjets heeft sedert 22 Juni 1941 een eind gemaakt aan de roode bedreiging en de bolsjewieken zijn ver naar het Oosten teruggeworpen, in toom gehouden door de verbonden troe pen van het geheele vasteland. Wat in 1941 begonnen was, werd in 1942 met succes voortgezet Een ruimte van meer dan een half millioen vierk. k.m., waar onder een gebied van groote economische waarde, viel dit jaar in Duitsche handen. Zware slagen werden aan het Sovjetleger toegebracht, dat in 1942 rond 1} millioen man aan gevangenen, 11725 tanks, 15227 kanonnen en 15539 vliegtuigen verloor en zware, bloedige verliezen leed. Tevergeefs smeekten de bolsjewistische leiders bij hun bondgenooten om een „tweede front” in het Westen, ter ontlasting van den zwaren druk. Na Dieppe bleek, dat de Anglo-Amerikanen niet in staat waren dit „tweede front” in Europa te vormen. Zij ondernamen een landing in N.-Afrika, welke slechts ten deele resultaat had, daar de Asmogendheden in Tunis en Tripoli een belangrijk bruggehoofd wisten te vormen. Het plan de As in een stormloop uit Afrika weg te vagen, mislukte. Rom mel’s strategische terugtocht stelde de Engelschen voor onafzienbare moeilijk heden. Prompt zorgde de As voor een tegenactie de bezetting van heel Frank rijk met inbegrip van Toulon en Corsica. Voor den tegenstander bleef als actie tegen Europa slechts over zijn luchtaan vallen op steden in Italië en Duitschland, maar deze luchtterreur kan het doelde militaire onderwerping, nimmer bereiken. Op het tweede oorlogsterrein, in Oost- Azië, bleef Japan zijn tegenstanders verre de baas, die zich uitputten om in zijn ver dedigingslinie door te dringen. De rijke koloniale gebieden Ned.-Indië, Philip- pijnen, Malakka en Birma zijn in Japan- sche handen en het geheele jaar door kon Japan deze groote gebieden organiseeren en er zich de noodige grondstoffen voor HET JAAR 1942 Telefoon 116300 (teven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—87 Qlro No. 12500 Bijkant Schev. Kelzerstr. 319. Tel. 550310; FH.i RIJew., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel 8, Tol 119461; Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Konlng, Goudsbloem!. 3. Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Betere |r., Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F. D. Couvée, v. Hoytemastr. 66 Tel.721187 Op Sylvesteravond wordt, naar oud ge bruik, de balans van Oud-en-Nieuw op gemaakt, van ondervonden lief en leed, van zegeningen en teleurstellingen, van bittere en blijde ervaringen. Het worden uren van bezinning. Binnen de grenzen van ons land bleef ook in dit zich ten einde spoedende oorlogsjaar nauwelijks tijd voor bezinning over. De dagen, de weken, de maanden zijn omgevlogen, zoo overvuld waren de uren van dezen dyna- mischen tijd, waarin het een het ander verdrong. Velen, zéér velen schrikken ervoor terug een blik over het afgeloopen jaar te slaan. Het bracht hun zooveel leed en ellende, dat zij liever het oog richten op wat komen gaat, hoopvol, verwachtings vol, zoolang zij den moed niet geheel heb ben verloren. De onontwarbaarheid van feiten en figuren om ons heen, maakt velen moede en angstig, anderen blijven in het ver leden leven, blind en onverschillig voor hetgeen zich om hen heen voltrekt. Er zijn er die wat voorbijging idealiseeren en die a priori verheerlijken wat komen moet. Er zijn er, tenslotte, maar weinigen onder ons, die aan hun naaste werkelijk heid en het heden genoeg hebben. In velerlei schakeeringen is ons volk het beeld voor de oogen geschetst van de betere wereld, welke het tegemoet gaat en op dezen Oudejaarsavond moge men het afgeloopen jaar zien als een traject van den weg, die temidden van kommer en strijd naar deze betere toe komst voert. Hoeveel beter zal die toe komst reeds zijn, wanneer het komende jaar den vrede zou mogen brengenDr. Göbbels heeft onlangs nog gezegd, dat oorlogen vaak even onverwachts eindigen als zij uitbreken. Waarom zou dan tegen alle pessimistische hypothesen en voor spellingen in, het woord niet aan de opti misten mogen zijn Wanneer wij den blik terug laten gaan, dan past in de eerste plaats een woord van herdenking. Zij, die, gedragen door een ideaal, in dezen gigantischen strijd hun leven lieten, vergeten wij niet. Er is veel Nederlandsch bloed gevloeid in het afgeloopen jaar, op het strijdtooneel in het Verre Oosten, op onze Aziatische eilanden en op de zeeën rondom, op de slagvelden in het gebied der Sovjets en ook binnen de grenzen van ons vader land, waar, in Augustus de eerste gijze laars werden geëxecuteerd. En met smart herinneren wij ons ook de dooden, die Overige bescheiden Voor de uitreiking der overige beschei den geldt de volgende indeeling Maandag 4 JanuariA en Ba tm. Bi. Dinsdag 5 JanuariBj t.m. Br. Woensdag 6 Januari Bs t.m. einde B, C en Da t-m. Dr. Donderdag 7 Januari t Ds tm. einde D, E, F en Ga t.m. Gl. Vrijdag 8 JanuariGm t.m. einde G en Ha t.m. Hi. Zaterdag 9 JanuariHj. t.m. einde H. Maandag 11 Januari: I, J en Ka t.m. Kn. Dinsdag 12 Januari Ko t.m .einde K en La t.m. Le. Woensdag 13 JanuariLf. t.m einde L en M. Donderdag 1' t.m. PI. Vrijdag 15 Januari Pm t-m. einde P, Q en R. Zaterdag 16 JanuariSa t.m. Sd. Maandag 18 JanuariSe t.m. einde Dinsdag 19 Januari: T, U en Va t.m. Ve. Woensdag 20 JanuariVf t.m. einde V en Wa t.m. We. Donderdag 21 Januari Wf tm. einde W, X, Y en Z. Vrijdag 22 JanuariUitsluitend bestemd voor joden. Des Zaterdags zijn de lokalen geopend van 9.30 tot 13 uur, de overige werkdagen van 9.30 tot 17 uur. In den vervolge zal de dag, waarop men de distributiebescheiden voor de volgende periode moet afhalen, door middel van een datumstempel worden aangegeven op den volgenden bon van het inlegvel. De Führer heeft ter gelegenheid van de jaarwisseling aan den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, Rijksminister dr. Seyss-lnquart, het vol gende telegram gezonden: „Hoofdkwartier van den Führer, 31 De cember 1942. Bij de wisseling van het Jaar doe ik u mijn hartelijkste gelukwen- schen toekomen. Ik verbind daarmede mijn besten dank voor den waardevollen arbeid, dien u in het afgeloopen Jaar in Nederland hebt verricht". w.g. ADOLF HITLER. PRIJS DER ADVERT.i 1-11 m.M (0 reg.) ƒ1.65, elke m.M. m. tot 22 m.M. (10 reg ƒ0.19. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs. Reel. ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn, 5 ct„ fr. p. p. 10 ct. KI. Adv (In halve opl.) 0.57. Dienstaanb 10.38' Pers gevr. ƒ0.48 Adv. „Br. bur. v. d. bl." 10 C. meer Yaiu I AUG. j $£PT. OCT. (Polygoon^Meyer) Nieuwe bonnen aangewezen Tot en met 31 Jan. geven de volgende bonnen recht op het koopen van de daar achter vermelde hoeveelheden zeep De met „Algemeen 474" gemerkte bon van de bonkaart voor Voedingsmiddelen en de met „Q eenheidszeep” gemerkte bon van de aan kinderen beneden den leeftijd van acht jaar uitgereikte kaarten geven rechthetzij op een stukje van 24 J of 28 gram luchtgevulde eenheidstoiletzeep 40 of 57 pCt. hetzij op een stukje van 70 of 75 gram eenheidstoiletzeep 14. 15 of 21 pCt.hetzij op het doen wasschen van 5 k.g droge vuile wasch. De met „Algemeen 475” gemerkte bon en de met „Q waschpoeder” gemerkte bon van de aan kinderen beneden acht jaar uitgereikte kaarten geven recht hetzij op 250 gram waschpoeder of zeep poeder (oude of nieuwe samenstelling), hetzij op het doen wasschen van negen k.g droge vuile wasch. De met „Q toiletzeep” gemerkte bon van de aan kinderen beneden 2 jaar uit gereikte kaarten geven recht op één stuk van 50 of voor zoover voorradig 75 gram toiletzeep (oude samenstelling). De geldigheidsduur der bennen „P- eenheidszeep”, „P-waschpoeder”, „P-toi- letzeep” en van de voor waschpoeder aangewezen bon „Algemeen 453’’ is ver lengd tot en met 31 Januari Van 1 Jan. tot en met 30 April geeft de met ,.N” gemerkte bon van de textiel- kaart DA, welke is uitgereikt aan man nelijke personen van 15 jaar en ouder, recht op 45 gram scheerzeep met een vetzuurgehalte van 75 4 80 pCt. Zooals bekend, is het koopen van een heidszeep, waschpoeder, toiletzeep en scheerzeep op de bonnen „Algemeen 412”. „Algemeen 431”, „Algemeen 452”, „IJ eenheidszeep”, „O eenheidszeep", „Alge meen 413”, „Algemeen 432”, „N wasch poeder”, „O waschpoeder”, „N toiletzeep". „O toiletzeep” en M-tcxtiel (scheerzeep) niet meer geoorloofd. De winkeliers zijn verplicht op de bij hen ingeleverde bon nen „Algemeen 335”, „Algemeen 370”, „1. zeep”, „M eenheidszeep”. „Algemeen 336”, „Algemeen 371”, „M waschpoeder”, „L toiletzeep” en „M toiletzeep” zoo spoedig mogelijk zeep, waschpoeder en toiletzeep af te leveren. Tandartsen- en Apothekerskamer tot stand. Ook werd in die maand de radio- bijdrage verhoogd. In April werden de rookers- en snoepkaarten afgekondigd; in die maand werd het verbod uitgevaardigd de duinen en het strandgebied tusschen Den Helder en Hoek van Holland té be treden. In de maand Mei werd uit het N.V.V. het N.A.F. geboren In deze maand werden 72 Nederlanders geëxecu teerd, onder wie een aantal officieren. De contröle werd verscherpt op beroeps officieren, cadetten en adelborsten, ge volgd door hun overgaan in krijgsgevan genschap. De Nederlandsche Artsenkamer beleefde in de Mei-maand haar installatie De Nationale Arbeid werd bij verorde ning geregeld en ons boterrantsoen werd verlaagd. Op 2 Mei werd de jodenster in gevoerd; kort daarop begon het wegvoe ren van tienduizenden joden uit ons land. In Juni lieten de ochtendedities onzer dagbladen het leven. Alle nieuwbouw werd verboden Op den 8sten dezer maand werd de Ned. Oost-Compagnie op gericht, die voor velen nieuwe perspec tieven in Oost-Europa opende. In Juli werden onze fietsen voor de Weermacht gevorderd. In deze zomersche maand wer den 600 gijzelaars ingesloten. Er kwam een beschikkingsverbod voor metalen en tegen onwillige boeren werd streng opge treden. Augustus bracht, behalve de reeds gememoreerde executie der eerste gijze laars, de opening van de tentoonstelling „Herlevend Nederland” in Utrecht en een belangwekkende rede van Commissaris- Generaal Schmidt over Nederland’s toe komst. Van September dagteekent de distributie van taptemelk, het verbod van gas- en elèctriciteitverspilling, de oproe ping voor den Arbeidsdienst, de beper king van periodiek drukwerk en het radio- muziekfeest. October brengt het vestigings- en ver huisverbod; de evacuatie kondigt zich aan in verband met de kustverdediging. November brengt het einde van den zomertijd, en een nieuwe Nederlandsche staatsleening van één milliard. In deze maand worden ook 15 Nederlanders we gens sabotage geëxecuteerd. Een wijziging van de Ziektewet werd afgekondigd en „Vreugde en Arbeid” vierde zijn 2-jarig nuttig bestan. Van de gebeurtenissen van dé maand December memoreeren wij den grooten luchtaanval op Eindhoven, waar bij zoo vele dooden te betreuren hielen. Met zevenmijlslaarzen nebben we dezen tocht door de overvolle maanden van het vielen als slachtoffers van luchtaanvallen op Nederlandsch gebied. Het afgeloopen jaar bracht den tragi- schen uitslag van den wanhopigen strijd van het dappere Indische leger tegen de overmacht der Japanners. Op 8 Maart zweeg de stem van Radio-Bandoeng. Twee dagen later kwam het verbijste rende bericht, dat Indië had gecapitu leerd. Het is of ons volk zich nog steeds niet goed realiseeren kan, dat het zijn schoone en rijke overzeesche gewesten, ontgonnen en groot gemaakt door Neder landsche pioniers en Nederlandschen ondernemingsgeest, verloren heeft. Het afgeloopen jaar was in menig op zicht een belangrijk jaar op sociaal, poli tiek, economisch en cultureel terrein. Tal van verordeningen en maatregelen van de bezettende macht droegen een ingrijpend karakter, zoowel op sociaal als op economisch gebied. De oorlogsomstan digheden hebben meermalen maatregelen noodzakelijk gemaakt, die veel persoon lijk leed en zware offers hebben geëischt. Op cultureel gebied herinneren wij ons de oprichting van de Nederlandsche Kul tuurkamer, de instelling van het Deut sches Theater in den Niederlanden, de opening van het Nederlandsche Kunst huis in Amsterdam. Belangrijke tentoon stellingen werden gehouden, het museum- bezoek groeide aan, ook dat aan schouw burgen en concerten. Op de andere ge bieden van ons maatschappelijk leven is het niet wel doenlijk in kort bestek een ook maar eemgszms volledige opsomming te geven van de voornaamste gebeurte nissen. Toch willen wij nog het een en ander in de herinnering terugroepen zelfs dit zeer beknopte overzicht zal voor velen bevestigen, hoe snel wij in het af geloopen jaar hebben geleefd Januari van het afgeloopen jaar bracht het zink in omloop; de zinken kwartjes, dubbeltjes, halve stuivers en centen nade ren het feest van hun eersten verjaardag in ons land! Uit die eerstè maand van dit jaar herinneren we ons ook nog den Elf stedentocht en daarmede in verband *t ijs- en sneeuwvermaak, dat op den duur geen maat wist te houden. Februari bracht de eerste gaslooze uren en in die maand vielen ook de eerste brutale daden van sabotage en de strafmaatregelen tegen de hoofdstad van ons land. In Maart zei ons het nikke len stuivertje vaarwel; op nationaal-socia- listisch organisatorisch gebied kwam de l “T- I mJkoefl 900 000 400000 700 000 600 000 500 000 «00 000 J00 000 700000 too 000 |Sc.™i|’7a'^ I FÏSR JUAARF 'april 2. bonkaarten 3. bonkaarten klantenkaarten groente 5. bonkaarten voor zter zwaren, zwaren of langdurigen arbeid Tevens zal gelegenheid bestaan tot het inleveren van aanvraagformulieren ter verkrijging van een schoenenbon. Uitreiking van vitamine D voor kin deren en a.s. moeders vindt op de ge bruikelijke wijze plaats in hetzelfde ge bouw voor inwoners van voormalig Loosduinen op 25 Januari in het gebouw Alidastraat 73.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1