0AAGSC1IE COURANT A te VOOR DE JEUGD Donderdag 31 December 1942 KUNST EN LETTEREN Laatste Telegrammen STADSNIEUWS BINNENLAND VAN OVERAL DE KOMEDIANTEN KOMEN De distributiebonnen £n» JKBROSEm OVERLEDEN Duitsche tegenaanval wint terrein TWEEDE BLAD FEUILLETON (Wordt vervolgij Twee vijandelijke duikbooten tot zinken gebracht Sovjet-aanvallen in Terek- en Dongebied afgeslagen Stormloop op Welikije Luid ineengestort NOGMAALS HET SPRINGEN OP OF VAN RIJDENDE TRAMS NIEUWE RAADSELS StaAtoffer OPLOSSINGEN DER RAADSELS Bonnen beteekenen voedsel - - mits er geld is! Zorgt voor geld! Steunt Winterhulp! Giro 5553. Uitknippen en bewaren Limburg beperkt de kerkelijke subsidies Een Nederlander over Duitschland Predikbeurten (Slot) CORRESPONDENTIE ■a met zijn van 3 400 2 Jan. neerge- 01 9 Jan. Toiletzeep Hoe sia" een No. 18375. Brandst.k DV 1 t.m. 5 Brandst.k. DV 6 t.m. 8 01 465 470 471 Overigen» dat 1» dan ik 109 Nadruk verboden Roman van WILHELM LICHTENBERG Brandstoffen 30 Apr. 31 Deo. 01 463 02 03 01A 02A 02B 20 stuMS 2 Jan. 23 Jan. 1. 1—2—3 geeft warmte; 28—10 is een familielid; 45—7 is een verkorte meis jesnaam; 9765 is éen rivier. Mijn geheel is een mooie bloem en bestaat uit 10 letters. 2. Welke boer verricht zijn werk met het grootste rumoer? 3. Welk kleed wordt niet geweven of genaaid? In plaats van passementen wordt in de Duitsche bedrijven en in huisarbeid uitmonstering voor uniformen gemaakt. Het vervaardigen van sabel-kwasten. (P.K. Stiehr-R.-P.B.Z.) ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT ROME, 31 December. (Stefani.) Activi teit van voortuigeschoven afdeelingen in de Syrte. Een groep Engelsche parachutis ten, onder bevel van een hoofdofficier werd gevangen genomen. De luchtmacht van de As nam met succes aan deze ope raties deel. In de Lybische woestijn werd een aan zienlijk aantal gemotoriseerde voertuigen, waaronder enkele gepantserde, vernietigd, terwijl in Tunis 6 tweemotorige vliegtui gen op den grond in brand werden ge schoten tijdens doeltreffende scheervluch- ten. Een vijandelijk vliegtuig werd door de luchtdoelartillerie getroffen en sloeg op den grond te pletter. Een ander vlieg tuig werd in een luchtgevecht schoten door Duitsche jagers. In het centrale deel van de Middelland- sche Zee werden 2 vijandelijke duikboo ten door onze torpedojagers resp. onder bevel van den luitenant ter zee 1ste klasse Savorio Marotta en Rinaldo Ancillotti tot zinken gebracht. hij verdien- i het oogen- INBREKER BETRAPT! Gisteravond za gen twee rechercheurs van den C.O.D. een raam open staan van een perceel in de v. d. Duynstraat. Eén en ander kwam hun verdacht voor en een nader onder zoek werd ingesteld. Behoedzaam klom men de politiemannen naar binnen; zij troffen in de woning, achter een gordijn verborgen, den 26-jarigen koopman F. van den B. aan Hij was in het bezit van diverse inbrekerswerktuigen en had zich door forceering van het raam toe- voorna- bevat- Bultenland Het Finsche inlichtingenbureau in de Ver. Staten is gesloten. Hierin ziet men een teeken, dat de verhouding tusschen Finland en de V.S. zich meer heeft toege spitst dan tevoren Het industriegebied van Pittsburg, (Ver Staten) is door groote overstroo- mingen geteisterd Een aantal fabrieken moest de productie stilleggen. Vele straten staan blank zoodat ook het verkeer groote belemmering ondervindt AAN VERWONDINGEN OVERLEDEN: De 14-jarige A. S. uit de Weesperstraat, die eenige dagen geleden op de Groentevei ling te Loosduinen onder een wagen ge raakte en zware inwendige kneuzingen had bekomen, is in het ziekenhuis aan het Westeinde overleden. Terzake van zijn aangehouden steenveger A. N. werkman J. de J. Wat? Nog meer bekorten? Die tenor was in het draaiboek toch al een belachelijke bijfiguur. Tja, haalde de manager de schou ders op. Debutanten moeten nu een maal door alle moeilijkheden heen. Herinner je maar je eerste filmrollen! Men bracht je in twee korte scène» op het doek. En drie maanden later «prak heel Italië over je. Overigens gaat het me niet» aan, wat ze met Daldini uitvoeren, zei Raf- faela na kort denken. Hij wilde naar de film. Hij wilde immers niet luiste ren. Nu moet hij het zelf maar weten. Zie je! grijnsde Soldati. Maar toen vroeg Raffaela toch: Soldati had Raffaela bericht, dat Ric cardo’» proefopnamen eenvoudig schit terend uitgevallen waren; ze nam deze mededeeling onverschillig op. Maar ook had Soldati haar verteld, dat de ,,Ner- va” besloten had. de rol van dezen debu tant aanmerkelijk te bekorten. Raffaela schrok. JUBILEA Morgen herdenkt de heer G. J H. Leeuwrik het feit, dat hij 40 jaar geleden in dienst is getreden bij den Topografischen Dienst. Zaterdag a.s. herdenkt de heer C. v. Harmelen boek houder bij het Gas- en Electriciteitsbe- drijf te Rijswijk, den dag. waarop hij voor 25 jaar in dienst is getreden bij de ge meente Rijswijk. hem te behandelen, zooals 1 de. Al het andere moest van blik afhangen. De nieuwe manlijke hoofdrol met een nieuweling, de ingrijpende verandering van het draaiboek, dit alles had een nieuw uitstel van de opnamen tenge volge. Toen Raffaela op een regenachtigen middag in gezelschap van Reginald de thee gebruikte, meende zij zich voor de vertraging van hun gezamenlijk ver trek te moeten verontschuldigen. Maar hij weerde het op zijn goedige en be grijpende wjjze af. Als men nog een heel leven voor zich heeft, hebben enkele verzuimde BEGRAFENIS J. J. T HART: Onder zeer groote belangstelling is gistermiddag op Oud Eik en Duinen ter ruste gelegd het stoffelijke overschot van den heer J. J. 1 Hart, in leven inspecteur van de onder wijzersopleiding te Utrecht en oud-dir. van de Chr. kweekschool te ’s-Gravenhage, Uit heel den lande was men uit onder wijskringen gekomen om dezen doode de laatste eer te bewijzen. In de aula heeft de heer J. Post, gods dienstonderwijzer te Utrecht, o.m. Ps. 103, Welke den heer ’t Hart zoo dierbaar was, gelezen. k Vervolgens heeft de heer P. v. Nes Czn., hoofdinspecteur l.o. in de 2e höofdinspec- tie als vertegenwoordiger van den secr.- generaal van het departement van Óp- o* |mt AaBraaattf, hoofd van KaaMflN» Raflaanootw oonaulalre WtaaSM Ss Medartand, la glatamamiddag •verleden door aan ongeval •otn, <Bo Mi zaM beatuurda. Nauwelijks was de heer Ambrosetti, Omstreeks half vijf, met twee andere Ita- Jiaansche heeren als passagiers in zijn Fiat Sedan op weg naar Rotterdam uit den Haag vertrokken, toen bij de aftakking van den Rijksweg naar Delft, ter hoogte van het benzinestation zijn wagen bij het jnhalen van een ander voertuig aan het «tingeren geraakte. De heer Ambrosetti stuurde zijn auto eerst naar links, toen Mar rechts, doch hij kon niet verhinderen, dat de wagen door de gladheid van den weg afgleed en in een rechts_van den weg gelegen boschje kwam, raakte een boom en botste i tegen een daarnaast staanden boom op. Door deze botsing,' die hevig geweest moet zijn, hetgeen weken niets te beteekenen. mag ik ook hier bij je zijn. Ên eigenlijk alles, wat ik wensch! Raffaela voelde bij deze woorden weer die rust in zich terugkeeren. welke zij altijd voelde, wanneer zij met Regi. nald over de toekomst sprak. Ze legde haar hand op de zijne. Jij bent zoo goed... Hij glimlachte. Daar ik je niet veel meer mijn goedheid kan aanbieden. zie daarin geen bijzondere verdienste. Toen vroeg hij na een pauze: Hoe voel je je hier in Rome. Raf faela? En hij? Ik bedoel Daldini? vindt hij het? Men heeft hem natuurlijk niet naar zijn meening gevraagd. Natuurlijk niet, zei Raffaela, en daarmede was het onderwerp Daldini afgehandeld. Ze had ook nauwelijks meer gelegen heid, met Soldati over Riccardo te spreken, omdat de manager een korte reis naar Sicilië ging maken. Op het IrtJste oogenblik waren er in het draai boek veranderingen noodig gebleken en Soldati moest in Sicilië geschikte motie ven voor buitenopnamen gaan zoeken. Soldati zei alleen nog bij het afscheid: En als Daldini zich by je aandient? De heer Gino Ambrosetti werd 19 No vember 1900 te Rome geboren. Hij was sedert Maart 1939 te ’s-Gravenhage werk zaam. eerst als le secretaris aan de Ita- liaansche legatie en sinds het vertrek van den gezant (half Juli 1940) als hoofd van de Italiaansche consulaire diensten hier te lande. Het stoffelijk overschot ligt opgebaard tn de privéwoming. Bloklandenplêin 11, *s-Gravenhage-Marlot. Voeding, Wetenschap en Kultuurbescher- ming, namens het Rijksschooltoezicht het Woord gevoerd. Tenslotte heeft dr J. A. v. Bruggen van Heemstede als vriend het woord gevoèrd en medegedeeld, dat de overledene hem verzocht had met een enkel woord te vertolken zijn dankbaar heid. jegens allen die hem met vriende lijkheid en steun tijdens zijn leven heb ben omringd. Aan de geopende groeve heeft de heer Post het Onze Vadér gebeden en heeft een broer van den overledene voor de be toonde belangstelling dank gezegd De auto vervolgens i ónderen zeer men kon zien aan de ernstige beschadigingen van den wagen, werd de heer Ambrosetti tusschen stuur en zitplaats vastgeklemd. Hij kreeg zeer ernstige verwondingen aan het hoofd, die zijn onmiddellijken dood tengevolge hadden. De naast hem zittende heer Cantagalli werd licht gewond. De achter in den wagen zittende heer G. Tullio liep zware verwondingen op. Twee op de plek des onheils spoedig aanwezige artsen constateerden den dood ran den heer Ambrosetti en namen tevena de voorloopige behandeling der gewonden op zich. Beide gewonden wer den vervolgens vervoerd naar het zie kenhuis St. Antoniushove te Voorburg. Het stoffelijke overschot van den heer Ambrosetti is met een ziekenwagen naar de woning van het slachtoffer overge bracht Vastgesteld is. dat derden geen echuld aan het ongeluk hebben. De heer Ambrosetti was een ervaren automobilist en had nimmer eenig ongeval met zijn wagen gehad. Het beschadigde voertuig is naar den Haag gesleept. GOUDEN ECHTPAAR: Het echtpaar K Wassenaar en C. M. E. Wassenaar-Wij- backer, wonende Hobbemastraat 251, hoopt 18 Januari zijn gouden huwelijks feest te vieren. Wat? schrok Raffaela. Dat zal natuurlijk onvermijdelijk zijn, antwoordde de manager met zijn onpleizierigste glimlach. De jonge de butant zal zich toch bij de groote diva moeten voorstellen. Hij weet, dat dit zoo behoort. Bovendien moeten jullie enkele zangrepetities houden voor de duetten. Ja, natuurlijk... zei Raffaela be duusd. Soldati vroeg: Of had je gedacht, dat je bij de opnamen een tarnkap op kon zetten? Raffaela had niets gedacht. Dat deze ontmoeting met Riccardo eens volgen moest, stond vast En ze was tan plan 1. Kalender; 2. De letter E; 3. Sneeuw witje. „Dwergkoning", .Roodborstje” en „Fre- mogen Woensdagmiddag na 2 uur prijsje komen afhalen aan een der loketten van ons Bureau. RUBRIEKERTJES Oplossingen en briefjes, die niet op tijd zijn, worden weggegooid. Zij moeten zoo spoedig mogelijk doch uiterlijk Dins dagmorgen vóór 12 uur aan één der loketten van ons Bureau Wagenstraat 37 bezorgd zijn. Brieven per post moeten jullie Maandagmorgen op de bus doen. Alles moet onderteekend zijn met je waren naam, schuilnaam, leeftijd, ge boortedatum en adres. Op het couvert ver melden .,Aan Tante Etty". Wie geen antwoord krijgt heeft een van boven staande dingen vergeten. Let dus vooral goed op. Wie niet elke week mee doet, heeft minder kans op een prijsje. Doe dus elke week mee, ook al zijn ze moeilijk. OPERETTE „DE SNEEUWKONINGIN”: Betsy de Ridder-Spaan verstaat de kunst een operette op smaakvolle en attractieve wijze tot uitvoering te brengen. De voor stellingen in den loop van den tijd door haar georganiseerd, genieten onder de Haagsche jèugd een faam Begrijpelijk, dat het Gebouw voor K. en W. dan ook gistermiddag vol was; onder leiding van mevr, de Ridder werd opgevoerd de sprookjesoperette ,.De Sneeuwkoningin”. Alleraardigst was de aankleeding en op vlotte wijze werd er gespeeld en gezon gen. Jammer, dat niet alles goed was te verstaan: microfoons hadden veel kunnen verhelpen. Hét succes was groot en ver diend. Wasoh- of zeepp. 453, 475. P en Q 250 gr P 0 50 75 gr Kookdoel. 01 t.m. 05 KF 1 EenH 1 Eent« 1 Eenh 2S Febr.’ Bonnen 01A 01B 02 A 02B 3-73 01 02 466 t.m. 469 59 446 02 01A 01B 02 A 02B 23 jan. 125 gr. 23 Jan. 125 «r. 23 Jan. 1 k.«. 100 gr. 23 Jan. 1 rantsoen 1 rantsoen 9 Jan. 11 U. 2 Jan. 02 n ur 21 t.m. 120 Textielk. 2e serie (behalve bon K) Vleesch 01A Vleesch 01B Vleesch 02A Vleesch 02B Aantal t.m. 2 U.S. 2 Jan. 1 k.JB. 2 Jan. 2 K.B. 9 Jan. 1 k.«. 9 Jan. 1 k.g. 31 Deo. 75 «r. 2 Jan. 75 <r. 9 Jan. 70 «r. 23 Jan. 125 gr- 10 Jan. 250 gr 31 Jan. 125 «T- 10 Jan. 400 «r. 2 Jan. 50 gr. 2 Jan. gr. 9 Jan. 50 gr. 9 Jan. 3, 4-01 150 str. 23 Jan. 100 «r. 23 Jan. 250 gr 23 Jan. In een persconferentie heeft de commis saris van de provincie Limburg, de heer M. graaf de Marchant et d’Ansembourg, naar de „Courant” meldt, een overzicht gegeven van de door hem en zijn bestuurs raden samengestelde provinciale begroe ting voor 1943. Hierbij heeft hij medege deeld, dat ten aanzien van de subsidies aan de kerken en R.K. instellingen om principieele redenen een belangrijke wijzi ging is gekomen. Het bestaande subsidie van 15.000 voor herstel van kerkgebou wen van monumentalen aard en daardoor van algemeen belang blijft gehandhaafd, eveneens blijven bestaan de zuiver kerke lijke subsidies, voorzoover voortvloeiende uit verplichtingen, welke de provincie vroeger op zich heeft genomen. Echter had de commissaris besloten voorloopig geen verdere kerkelijke subsidies meer te ge ven, omdat de houding van het Episcopaat ten opzichte van de Nationaal Socialisti sche Beweging der Nederlanden, niettegen staande de N.S.B. als draagster van dé politieke meening van Nederland te be schouwen is, zoodanig is, dat het voor een lid van de N.S.B. onmogelijk is onder de huidige omstandigheden eenige subsidie toe te staan „HENDRICK DE KEYSER” JUBILEERT: De vereeniging „Hendrick de Keyser” zal op 3 Januari a s. een kwart eeuw hebben bestaan Het doel der vereeniging is „in stand te houden voor het nageslacht wat het voorgeslacht ons naliet op het gebied van architectuur”. Tevens is dit de plicht van ieder, die eigenaar is van een archi tectonisch Belangrijk oud gebouw. De vereeniging heeft zeer veel bereikt in deze 25 jaar. Voor de naaste toekomst zullen nog ongeveer 65 perceelen moeten worden gerestaureerd. Daarvoor is bijna een millioen gulden noodig. Naar schat ting zullen deze herstellingen 10 a 15 jaar in beslag nemen. De Nederlandsche hoogleeraar professor dr. E. A. Greven die reeds tientallen van jaren op de bres heeft gestaan voor een goede verstandhouding tusschen het Duit sche en het Nederlandsche volk, was in het thans afgeloopen jaar uitgenoodigd in Duitschland een aantal voordrachten over volkspsychologie en over het probleem der lichamelijk belemmerden en oorlogs- blinden te houden. Als Nederlander heeft hij gemeend daaraan gehoor te moe ten geven om daar te lande het standpunt van den gemiddelden Nederlander uiteen te zetten, terwijl hij van die gelegen heid tevens gebruik heeft gemaakt, om persoonlijk den tegenwoordigen toestand in Duitschland te onderzoeken. Aan een redacteur van het A.N P. die hem naar zijn indrukken van een en ander vroeg, zeide prof. Greven die nimmer tot eenige politieke partij heeft behoord en ook thans daartoe niet behoort dat zijn algemeene indruk is, dat het Duitsche volk als een gesloten geheel een vastbera den houding aan den dag is blijven leg gen. Men ziet er de situatie zoo, dat voor de door het Duitsche Rijk gevolgde ge dragslijn geen andere mogelijkheid is opengelaten. Ook in de door luchtaanval len geteisterde gebieden heeft prof. Gre ven zich opgehouden en hij heeft vooral daar een sterken indruk van moed en wilsvastheid bij de getroffen bevolking opgedaan. Bij alle noodlottige gebeurtenis sen gevoelt de bevolking zich telkens ster ker aaneengesmeed. Prof. Greven heeft in vele gesprekken met officieele personen, zoowel als met particuliererx uit allerlei kringen, den indruk verkregen, dat de bevolking streeft naar een goede verstandhouding tusschen het Duitsche en het Nederlandsche volk. De oorzaak van het groote leed, het welk over het menschdom is gekomen, is volgens prof. Greven het verdrag van Versailles: Een nieuwe verwoesting van het vredesideaal, een onrecht tegenover het menschdom. een bespotting van het recht 41. 3 Jan 7.30 u.. L. Oud-Ger. Gem.. Westduinw. 194. 3 Jan., 9.30 en 2.30 u„ ds. B. Hennephpf; 6 Jan., 3 u„ ds. B. Hennephof. Ned. Herv. Kerk (Geref. Bond). 7 Jan., 7 u., de heer C. Hegeman van Eindhoven. Stads-, Evang „De Heere zal voorzien", Wimpel- str. 2. 1 Jan., 10 u„ de heer Vlaardinger- broek; 3 Jan., 10 u„ idem, en 4 u. de heer de Waal Malefeit van A’dam. N. Herst. Ap. Zendinggem., Neptunuestr. 92. Samenk. 3 Jan. 10.15 u. Loosduinen. N. H. Kerk. 3 Jan., 10 en 3 u„ ds. G. Venema. Bethelkerk. 3 Jan., 10.30 u. ds. Th. J. O. Steenbeek van Wa teringen: 3u. cand. A. de Vries. Geref. Kerk. 3 Jan., 10 u„ cand. Meijer; 3 u. ds. J. Smelik. Leyenburg. 3 Jan., 9 u„ ds. W. A. Wiersinga; 10 45 u. ds. J. Smelik; 2.15 u. ds. W A. Wiersinga; 3.30 u. cand. Meijer. Wassenaar. N.-H. Kerk. 3 Jan.. 10.05 u„ ds. W. J. Kan; 3.30 u. ds. W. J. Kan. Kie- viikerk. 3 Jan., 10.15 u„ ds. Honders. Rijswijk. N.-H. Kerk. 3 Jan.. 10 30 u„ ds. J. D. v d. Veen. Geb. Chr. Bel., Oranjel. 26. 3 Jan., 10 u„ ds. J. v. d. Wiel; 3 u. ds. C. J. Laarman. Pink- stergem. L. Hofrust 1. 3 Jan., 10.15 u„ mevr. KeppelHesselink. Voorburg. Oude kerk, Heerenstr. 3 Jan., 10 u„ ds. D. J. Karrès; 3.30 u. cand. W Bertlema van Markelo (jeugdd.). Noor- derkerk, BilderdijkL 3 Jan., 11 u„ ds. J. Roodenburg. Geref. Kerk. L. v. Oos tenburg. 3 Jan., 9.30 u., dr. Rietveld van Leid schend am; 3 u. ds. den Boeff van R’dam. Noorderkerk. 3 Jan., 9.30 u., ds. den Boeff; 3 u. ds. Oussoren. Effatha- kapel. 3 Jan., 9.30 u., ds. Oussoren van Middelburg; 3 u. dr. Rietveld. Leidschendam. Ned. Herv. Kerk. 3 Jan., 10 en 3 u„ ds. D. M. Vermet Geref. Kerk. 3 Jan., 10 en 3 u. HERDISTRIBUTIE VAN IJZER EN STAAL: Op 8 October j.l. is een verorde ning van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied verschenen betreffende de verplichting tot aangifte van het verbod tot het beschikken over en de bevoegdheid tot verbeurdverklaring van ijzer- en staalmateriaal. Thans geeft een circulaire van den directeur van het Rijksbureau voor ijzer en staal mededee- lingen omtrent gedeeltelijke vrijgave van geblokkeerde voorraden en inzake de in diening van gecorrigeerde opgaven. De circulaire is voor belanghebbenden bij het Rijksbureau verkrijgbaar. E RIJKSPOSTSPAARBANK OP 2 JAN.: Telegrafische aanvragen aan de Rijks- postspaarbank te Amsterdam om terug betaling van ingelegde gelden kunnen Zaterdag 2 Jan. niet worden behandeld, daar het hoofdgebouw dien dag gesloten is. De dienst van de Rijkspostspaarbank op de postinrichtingen heeft dien dag overigens gewoon voortgang. HONDEN- EN KATTENBROOD: Van 1 tot en met 31 Jan. wordt op bon 20 van de Voederkaarten voor Honden volgens dezelfde normen hondenbrood verkrijg baar gesteld als voor de voorafgaande periode Op bon no. 20 van de Voeder- kaart voor Honden (groep K) wordt voor dezelfde periode IJ kg kattenbrood beschikbaar gesteld Na 31 Jan. is bon 20 ongeldig GENERATOR-ANTHRACIET EN BAG- GERTURF VOOR JANUARI: Van 1 tot en met 31 Jan. geven elk der met de woorden „Generator-Anthraciet dertiende periode” gemerkte bonnen recht op 1 hectoliter (maximum 75 kg) anthraciet- nootjes IV of V, terwijl gedurende het zelfde tijdvak elk der met de woorden „Generator-Turf dertiende periode” ge merkte bonnen recht geven op 50 stuks baggeóturf Ned. Prot. Bond, L. Voorh. 15, 3 Jan. 10 30 u. ds. G. Westmijse van Rotterdam. Rem. Gem. 3 Jan. 10.30 u. dr. J. C. A. Fetter. Doopsgez. Gem. 3 Jan. 10.30 u. ds Keuter. Luth. Gem 3 Jan. 10.30 u. ds. D. Drijver. Ver. .Maarthen Luther” Haverschmidtstr 57 3 Jan. 10.30 u. zen deling W. L. Steinhart van Utrecht. Waalsche Kerk 3 Jan. 10.30 u. ds. Miche lin Moreau. Duitsche Kerk 3 Jan 10.30 u. Pfarrer Kaetzke. Duinoordkerk (dienst in Kloosterkerk) 3 Jan. 10 u. ds. KwintAula Sted. Gymn. 3 Jan. 10 u. ds. Schokking. Nassau Jeugdd. v. Ho- genhouckl. 3 Jan. 10.30 u. ds. C. M. M. Ferguson. Geb. Azaleapl. 2 3 Jan. 10.30 u. de heer J. de Ruiter cand. t.d. H. Dienst Vrijz. Herv. Beekl. 3 Jan. 10.30 u. dr. J. M. van Veen van Rijswijk. Kerk 3e v. d. Boschstr. 3 Jan. 10.30 u. ds. J. W. van Nieuwenhuyzen, v. Nijmegen. Vrijz kinderk. der Fed., Hyacintweg 3 3 Jan. 10.30 u. mej. S. M. J. van Dam. Geref. Kerk m H.V., v. Speykstr. 153 3 Jan. 10.15 u. cand. H. v. d. Linde van Utrecht Chr. Ger. Gem., Snoekstr. 3 Jan. 9.30 en 3.30 u. ds. Nieuwenhuyze Pomonapl. 3 Jan. 10 en 3 u. ds. de Jong. Geref. Gem., Oude Boomgaardstr. 43 3 Jan. 10 en 3 u. ds. Honkoop. Oud- Ger. Gem., Gaslaan 46 3 Jan. 10 en 4 u. ds. E. v. Dijk. Oud-Ger. Gem., Wes- selsstr. 49 3 Jan. 10 en 3 u. leesd. Ver. Geloovigen, Rozenburgstr. 7 3 Jan 10.30 u. samenk.4 Jan. 8 u. bijbellezing de heer K Rozendal. L. Voorh. 15 Evang. pred. 3 Jan. 3 u. P. v. d. Woude. Prinsegracht 4 31 Dec. 6 u en 3 Jan. 10 15 u. ds. J. P. Paauwe. Dunne Bier kade 18 3 Jan. 9.30 u. eeredienst, 4 u. pred. des Woords. Vrije Evang. Gem., Z.W.Buitensingel 112114 3 Jan. 10 en 4 u. ds. C. Zijlstra Jzn. v. Enschedé, 7.30 u. jeugdsamenk. 4 Jan. 7.30 u. bidstond. Evang. „Nazareth”. Fagelstr. 22 3 Jan. 10.15 heiligingsd. en 5 u de heer v. d. Brink van Bloemendaal. Chr. Gem., Veenkade 48 3 Jan. 10 u. heiligings- samenk. (H A.) en 4 u. de heer J. A. Bruyn van Wassenaar. Chr. Gem. Elië- zer, Beekl 296 3T Jan. 10 u. heiligingsd. en 6 u. openbare samenk. Chr. Gem. Bew. en Rel. Vern., Gr Hertoginnel. 4 3 Jan. 10 u. Menschenwijdingsd. Bapt. Gem., v. Dijckstr. 149 3 Jan. 10.30 en 5 u ds. H. Doornkamp Bapt. Gem., Z.-Binnensingel 10 3 Jan. 10 en 5 u. ds. de Jong Oud-Bapt. Gem., Z.W.Buiten singel 39 3 Jan. 10.30 u. pred. ds. B. Fabrie5 u. bijbelbespreking. Zev. Dags-Bapt. Gem., Heelsumstr. 159 Zaterd. (Sabbat) 10.30 u. ds. P Taekema. Kerkgen. der Zev. Dags-Adv., L. Bees tenmarkt 102, Sabbatm. 10 u. Bijbelstu die, 11 u. pred. Zev. Dags-Adv., de Ruyterstr. 90. Eiken Zaterd. (Sabbat) 11 u. pred. Herst Ap Zending-Gem. (Stam Juda), Willemstr. 69 3 Jan. 9.30 en 3.30 u. Geloofsgem. „Immanuël”, L. Houtstr. 7 3 Jan. 10.30 u spr. de heer W. H. van Loon. Onderw. „Mijne tijden zijn in Uwe hand”. Kerk v. Jezus Christus v. d. Heiligen- der 1. d„ Loosd.- kade 11 3 Jan. 5 u. verg. Oud-Kath. Kerk, Juffr. Idastr. 7 3 Jan. 10 u. H. V L41.1L luaötl. V» uail. sv Li. Dienst. Vrijz. Christenen geb. Valken- boschkade 520 3 Jan. 10.30 u. de heer le Cointre over „Voorwaarts". Scheveningen. N. Badkapel. 3 Jan., 10.30 u., ds de Jong; 3 u. dr. J. W. van Urvnik. Ned. Herv Ver., Menninckstr. mi., 10 en 5 u„ leesdienst; 5 Jan., de heer Schoonderbeek van Ede. 500 300 gr. 16 Jan. 300 gr- 16 Jan, 100 gr. 23 Jan. 250 gr 20 Febr 350 gr. 23 Jan. 850 gr. 6 Febr. 250 gr 31 Jan. 125 gr 10 Jan. 1| l~- 2 Jan. 1J U- 9 Jan. Muisjes- of botorh.str. 464 300 gr. 23 Jan. Petroleum EA-krt. 03 2 L. 16 Jan. Petroleum S108 04 t.m. 07 verl. 2 L. 16 Jan. - - - 16 Jan 23 Jan. r ij wi eldiefstal de 24-jarige schoor- en de 24-jarige los- Rubriekertjes die geschreven hebben, ontvangen in den vervolge de antwoorden thuis. ZIJ zullen deze dus niet meer onder het hoofd Correspondentie in de courant aantreffen. „Clivia". Had je me hcelerr.«ai niets te schrijven? „Speurdertje”. Een volgende maal beter speuren hoor, want ie raadsels waren fout. „Pioenroos”. Wat laad jij een mooi rapport. „Poppedijntje". Ja. die heb ben we gehad en wat een moo ie. ,,Edel- weisje". Jammer, dat je nu je vriendin netje kwijt bent. „Zeemeerminnetje". Zul je nu weer trouw mee blijven doen? „Komkommertje”. Ik hoop dat Hét prijsje naar je zin is. „Hamsterbloerrapje”. Je nichtje moet nog een paar maandjes wach- tén. „Locomotief”. Dat mag je niet meer vergeten hoor. „Domkopje". Het zou niet leuk zijn, als je dat bleef. „Fresia”. Ik hoop dat je zoover beter bent, dat je dan op mag. „Hokus Pas”. Had jij een mooi rapport? „Zwartkop”. Zal jij een beetje netter schrijven? „Tonnetje”. Heb jij je briefje zelf geschreven? „Gar.zetrlentje”. O, dat was ook toevallig Leulc hè. „Po- priano”. Heb jij een schrijfmachine, dat je dat zoo netjes getikt hebt. „Goudblondje". Dat is dan een fijne verrassing. „Pluim'*. Je hebt een heeleboel in je briefje ver geten, adres, leeftijd enz. „Stompneus”. Probeer eens wat netter te sch rijven, ik kan hét haast niet lezen. „Kiketaoe”. Had jij dien slinger gemaakt met klokjes. „Tompoes”. Ja hoor, ik ook. Dank je wel. „Roodkapje” en „Sneeuwwitje”. Kennen jullie veel sprookjes, dat je dien naam hebt gekozen? „Juletjelach” Had je dien ■boom zelf geteekend? „Beertje”. Doe maar goed je best. „Dikkertje”. Mis boor, een volgende maal beter. „Bea". Wat een leuke kaart was dat. Dank je wel. „Osterklokje" en „Goudvinkje” Jullie wa ren te laat met je briefje. „Maps Ga je voor goed weg, doe je dan niet meer mee. Gijsje Goochem” Dat was jammer hè. Wimpie Goochem” Dat is veel. 3 maal Frederik Fluweel" Mooi hoor Die is er nog niet. „Roosje” Dat was een heel» vreugde Wel bedankt voor je kaart. .Tabaksblad”. Heb jij heelemaal niets te vertellen? „Dwetgkonimgin Ja jij boft zeker. Fijn hè? ..Dwer gkoning". Dat is mooi hoor. Doe maar goed je best Meibloesem” en „Inktvisch” He heb za niet ontvangen dus kon ik niet antwoor den. „Vlindertje" Nu trouw meedoen, an ders mag het niet. „Novie” Ja ik had je al gemist. „Teddy”. Wees jij maar goed voor de meeuwen. „Hummeltje”. Dan ben je verwend hoor. „Martertje”. Ja dat is heel goed. „Kwikkie". Nu was het in orde. „Olifantje” Groet je ouders van me. Nu kun je lezen. „Catrijntje". Dat is al vlug. Vond je het leuk? „Kikker” En was het naar je zin? „Ooievaar". Doe maar goed je best dan kom je ook aan de beurt. „Rood borstje”. Vertel me dan maar >ets van school. „Stekelbaarsje". Ja, dat heb ik. En jij ook? „Bul”, „Dikkop" „Tosca" „Bol letje Bink”, „Snoek”, „Andijvie”. „Paljas" „Kerstklokje”, „Windekind”, „Vuurvlin dertje”, „Kreliootje", „Varentje”. „Mie- pelap” „Schippertje”, „Rendier” „Toetie” „Kabouter Bolhoed” „Bibabontje”. „Brom" „Witkop”, „Pinkerton”, „Zilvertip”, „Moorkopje”, „Ijdeltuitje”, „Ki aas Kla ver”, „Elfje”, „Koliebrietje”, „Napoleon" „Duikelaartje”, „Olijf „Korerbloempje” „Ratje", „Waterlelie". Je bent te oud om mee te doen. Adri Korsman, Hoe is dan je schuilnaam? W. Mooyman, Th. v. d. Sande. C. Teeuwisse en B. Pietersma moeten een anderen schuilnaam kiezen. Ik dank jullie voor al de goede wen- schen en ik wensch ook alle mbrieker- tjes een goed uiteinde en een heel geluk kig Nieuwjaar. Veel groetjes van TANTE ETTY. Man onder aanhangwagen geraakt en gedood Dat een waarschuwing tegen het op. of •fspringen van rijdende trams, zooals die dezer dagen nog is gegeven, geenszins I overbodig is. is gistermiddag weer ge bleken. De 57-jarige I. L. B. uit de Co- lumbusstraat te Loosduinen is te om streeks 6 uur gistermiddag op den hoek van de Appelstraat. en Thorbeckelaan van een rijdenden tramwagen van lijn 5 ge sprongen. De man kwam te vallen en ge- I raakte onder den tweeden aanhangwagen. I waardoor hem het rechterbeen gedeelte lijk werd afgereden. De ongelukkige werd overgebracht naar het R. K. ziekenhuis I aan het Westeinde waar hij nog in den loop van den avond is overleden. Op den hoek van het Rijswijkscheplein en het Zieken is gisteren de 70-jarige G. C. R. uit de Scheldestraat van een rijdenden tramwagen van lijn 8 gespron gen en gevallen. Hij bekwam een diepe vleeschwonde aan het rechterbeen en is opgenomen in het ziekenhuis aan het Westeinde. Met klem zij een ieder nogmaals ge waarschuwd tegen het gevaar van het op- of afspringen. Daarbij komt nog. dat Sulks ten strengste verboden is en de Politie tegen de overtreders zonder par don zal optreden. Het R u y s - E n s e m b 1 e zal op Dinsdagavond en Woensdagmiddag en -avond in den Princesse-Schouwburg nog drie voorstellingen geven van „Johan, uw onderdanige dienaar”. □ultsch WeermaohtboricM HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 31 December. (D.N.B.) Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend In het Terek- en Dongebied werden vijandelijke aanvallen in hevige gevechten afgeslagen: De bolsjewieken leden zware, bloedige verliezen en verloren wederom talrijke tanks. De Duitsche tegenaanval won verder terrein. Verscheidene plaatsen werden stormenderhand veroverd. Formaties van de luchtmacht mengden zich op doeltreffende wijze in de verbit terde gevechten te land. Hierbij werden op 29 en 30 December in het Zuiden van het Oostelijke front in totaal 51 bolsje wistische tanks door bomtreffers ver nietigd. Transportformaties van de luchtmacht verzorgden vooruitgeschoven afdeelingen strijdkrachten. Bij de tot dusver gevoer de zware gevechten aan het Donfront heeft zich een pantsercompagnie van de infanterie-divisie „Gross Deutschland" bijzonder onderscheiden. In den Centralen sector van het front vernielden eigen stormtroepen talrijke vijandelijke kazematten. De bolsjewisti sche aanvalscolonnes stormden van alle kanten op het vooruitgeschoven steunpunt Welikije Luki aan. Door de onwrikbare houding der bemanning stortten alle aan vallen onder zware vijandelijke verliezen ineen. lej: Zuid-Oosten van het llmenmeer herhaalde de vijand zijn vergeefsche aait vallen met zwakkere strijdkrachten dan de vorige dagen. Aan het Wqlchoffront werden plaatselijke aanvallen der bolsje wieken, deels reeds in de kiem afgesla gen. Duitsche jagers schoten op 30 De cember in den Noordelijken sector van het Oostelijke front in strijd met een nu meriek superieuren vijand 45 bolsjewis tische vliegtuigen neer. Aan dit succes heeft een groep jagers met 32 overwinningen in de lucht een schitterend aandeel. Bij de hevige lucht gevechten op 29 en 30 December verloren de bolsjewieken in totaal 117 vliegtuigen. Aan het front van de Noordelijke Ijszee werden de luchtaanvallen op Kandalaksja voortgezet en nieuwe verwoestingen in de stationsinstallatie veroorzaakt. Duikbom menwerpers sloegen bolsjewistische troe penconcentraties ten Westen van de Kola- baai uiteen. Ook het havengebied van Moermansk werd overdag en 's nachts ge bombardeerd. In Libye wederzijdsche activiteit van stormtroepen. Formaties Duitsche duik bommenwerpers en lichte gevechtsvlieg tuigen plaatsten voltreffers op gemotori seerde vijandelijke colonnes. Verscheide ne gepantserde verkenningswagens en talrijke auto’s werden vernietigd. In Tunis is de artilleriestrijd toege nomen. De vijand werd uit enkele stel lingen geschoten. Bnelle Duitsche ge vechtsvliegtuigen vernielden op een vijan delijk luchtsteunpunt 6 meermotorige bommenwerpers op den grond. Ook het ravitailleeringsverkeer van den afgeloopen nacht op verrassende wijze de vijand werd zwaar getroffen. Een formatie Duitsche gevechtsvlieg tuigen voor langen afstand viel in den haven Casablanca aan de West-Afrikaan- sche kust aan. Talrijke brisant- en brandbommen ver oorzaakten zware branden, die bij het vertrek naar de woestijn nog op groeten afstand zichtbaar waren. In het Oostelijke deel van de Middel- landsche Zee heeft een Duitsche duik boot een Britschen torpedojager, een zeesleepboot en een lichter tot zinken gebracht. Dezelfde boot viel voor Ben- ghasi een Britsch convood aan. bestaande uit 4 groote schepen, die door 6 torpe dojagers beschermd werden, en boorde hiervan 3 transportschepen, met een ge- zamenlijken inhoud van 22.000 brt.. in den grond. Bij aanvallen overdag van vijandelijke vliegtuigen op de West-Fransche kust werden 8 vijandelijke vliegtuigen waar onder 7 viermotorige bommenwerpers, neergeschoten. Snelle Duitsche gevechts vliegtuigen bombardeerden overdag in stallaties aan de Engelsche Zuidkust. gang verschaft Eenige zakken, melijk kleeding en lijfgoederen tende. waren door hem voor medeneming gereed gezet. De insluiper is In bewa ring gesteld ZESTIG JAAR GETROUWD: Op 10 Jan. hoopt het echtpaar D. Kok en J. Kok- Oosterveer het feit te herdenken, dat het 60 jaar geleden in den echt werd ver bonden. Het diamanten paar woont Windasstraat 53, Scheveningen. „HAMLET" BIJ HET „RE8IDENTIE- TOONEEL": Op den avond van Nieuw jaarsdag brengt het „Residentie-Tooneel” in den Princesseschouwburg de première van „Hamlet" onder de regie van Johan de Meester. Tallooze dichters en mannen der wetenschap hebben zich met de Ham- let-figuur beziggehouden en er min of meer een probleem van gemaakt. Eerst Anatole France heeft het breeder gezien en het gezegd, eens en voor allen, met een paar eenvoudige woorden: ,Gij zijt wat wij allen zijn. Prins Hamlet, een mensch na den zondeval. Wie van ons lijkt niet op u in een of ander opzicht? Ge zijt slechter en beter dan ieder van ons. Ge zijt een mensch. gij zijt de mensch, gij zijt de geheele menschheid." Voor de acteurs, voor hen, voor wie Shakespeare zijn werk geschreven heeft, aan wie hij het heeft nagelaten als een onvervreemdbaar bezit en die in dit hoogtepunt van de literatuur, de opper ste rechtvaardiging vinden van hun be staan, ligt hun kracht niet in critisch beschouwen, maar eerder, zoo is de opvatting van Johan de Meester in critiekloos aanvaarden, in intuïtief be grijpen en in zelf-vergetend één-worden met de scheppingen van den schrijver. En wee den dichter, die iets ontheili- gends ziet in dit telkens opnieuw her haalde proces van de materialiseering van Shakespeare’s genie, door middel van spelerstalent, van schmink en baar den en klatergoud. Hij zal zijn leven lang een individualist blijven, een „Klein- Maler" en daarom terug moeten treden juist daar, waar de dichtkunst op een breeder plan komt: als ze in Oedipus, Hamlet en Tartuffe haar meest grandiose gestalten oproept, waar ze van lyriek en epiek tot drama wordt HET „DEUTSCHES THEATER": Aan den bonten avond, die hedenavond in den Stadsschouwburg wordt gegeven, werken leden van alle afdeelingen mede. Het orkest opent met de ouverture van de „Donna Diana” van Rezniczek, waarna de tooneelspeler Theo Lienhard den pro loog uit de „Bajazzo" ten gehoore brengt. Zang en dans worden vertegenwoordigd door Gisela Schmldting met een lied uit het „Land des Lachelns” en door de dansparen LutzPastré en Berger Patockova. Voor de volgorde en de om lijsting van de verschillende punten zor gen Theo Lucas en Kurt Grosskurth. Op Nieuwjaar zal men in den Stadsschouw burg „Parkstrasse 13” kunnen zien. Den 2den Januari brengt men de derde voor stelling voor de abonnementen-E, met een herhaling van de opera „La Bohème”. Zondag, 3 Januari, komen twee afdee lingen van het theater in actie: des mid dags geven solisten der dansgroep een dansmatinée, terwijl ‘s avonds een her opvoering wordt gegeven van Strauss' „Zigeunerbaron” Van morgen af zal het Gezel schap Jacq. van Bijlevelt, Oct. van Aer- schot en Joh. Boskamp in het Scala-thea- ter een reeks opvoeringen geven van het amusante blijspel „Een bruidegom in nood". Artikel Aardappelen Aardappelen Aardappelen Aardappelen Appelen Beschuit (br. of geb.) Beschuit (br. of geb.) Bloem (br.) Boter Boter Boter Brood (of gebak) Brood (of gebak) Brood (of gebak) Brood (of gebak) Cacaopoeder Chocolade Gort Gort Havermout Honden- en k.br. 12 14 10 k.g. 31 Deo, Honden- en k.br. 20 IJ 10 k.a:. 31 Jan, Jam 464 500 gr. 23 Jan. Kaarsen S108 22 Kaarsen S208 34 Kaas 460 t.m. 462 Koffiesurrogaat 473 Mandarijnen 4-03 Mand, en/of Sinaas, 4-04 Margarine 446 Margarine 02 Melk 01 Melk 02 ioo gr. 2 Jan. 25 gr 2 Jan. 100 gr. 9 Jan. 25 gr 9 Jan. Zeep Alg, 474 P 0 Eenh.z. 24, a 75 gr. 31 Jan. waschp. 31 Jan. 31 Jan. Petroleum S208 26 27 verl. 2 L. Puddingp., verm. enz. 472 100 gr Rundvet 04 100 gr. bon inlever, ten 2 Jan. Rijst 4-02 500 gr 23 Jan. Scheerzeep N 45 gr. 3<> j«n, Serviesgoed en Keukengerei 3- en 4-77 tm. 80 samen met 01 tm. 04 EVkrt 31 Jan. Sigaretten Suiker Suikerwerk Tabaksk. Tabaksk. Taptemelk Taptemelk Textielkaart 3e serie

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 5