1942 Een terugblik over K INST. VAN MEEL 'X X Geddaia Sporlbu I Gravenstraat t/o de Bonneterie BUITENLAND SPORT INKOOP GOUD, JUWEELEN, GOUD, ZILVER WH HAAGSCH CONSERVATORIUM ,misoerata Mi an e sc e=zee 5ENGASL Duitschland’s nationale balans 33331 Geallieerd aanvalsplan in Syrte mislukt NIEUW SUCCES VOOR VAN DAM H.V.V. KAN HAAR POSITIE VERSTERKEN Dr. Göbbels in „Das Reich” Britsche vertegenwoordiger in N.-Afrika Boekh., Talen, Steno, Typen 2e Adelheldstraat 177 zet. Noord-Afrika heeft levensmiddelen noodig De Amerikaansche verliezen Radiorede van Amery Jr. Overledenen binnenland Minister Speer over de Duitsche oorlogsproductie NATIONALE KAMPIOENS WEDSTRIJDEN IN DEN HAAG Complot in Noord-Afrika FTAAGSCHE COURANT Donderdag 31 December 19422e bl pag 2 Een garantie voor de beste resultaten op foto-gebied Ouick krijgt bezoek van Velox VERKOOP Onthullingen over Engeland De politieke toestand bij het einde van 1942 VIJFTIG JAAR GELEDEN Overledenen buitenland Acht Britsche vliegtuigen neergeschoten I Tokra e' Zuetina ia. Bondjam Birrissam *Djifa 13 TAXATIE zijn. het k^rS-T,_ 'Brresjedia '&*ne op alle oor- mijn oprech- uiten BOKSEN VOETBAL W. FICKS Juwelier PAPtSTRAAT 12. Geopend van 105 uur. Eg 4274») Kaart van Pelt In Libye verloopen de operaties van het DuitschItaliaansche pantserleger stel selmatig. Rommel beweegt zich in de richting van Tripoli en betrekt nieuwe stellingen volgens een vast omlijnd doel In „Das Reich” maakt dr. Göbbels bij het begin van het nieuwe jaar een na tionale balans op. Hij constateert, dat het Duitschland over het algemeen gelukt is de moeilijkheden, waarvoor de oorlogvoe- De Britsche berichtendienst heeft mede gedeeld, dat Harold McMillan benoemd is tot ministerpresident in het geallieerde hoofdkwartièr in Noordwest-Afrika. Reuter meldt dat McMillan zijn functie terstond zal aanvaarden. Hoewel hij geen lid is van het oorlogskabinet. zooals Casey, die resideerend minister in het Midden oosten is, zal hij toch rechtstreeks ver antwoordelijk zijn aan den minister-presi dent. Zijn post zal in groote lijnen onge veer overeenkomen met dien van lord Swinton, die het ambt bekleedt van resi deerend minister in West-Afrika Opnieuw Amerikanen in Dakar geland De zender van Marokko heeft volgens den Britschen berichtendienst medege deeld, dat gisteren wederom Amerikaan- Bij geen enkele gelegenheid Heeft zich in het thuisfront een symptoom van beden kelijke binnenlandsche zwakte voorge daan. Wat onze vijanden daarover baze len. is gelogen. De wensch is de vader der gedachte. In het geheele land wordt een stille heldhaftigheid van den arbeid getoond, zonder veel ophef of pathos. Aan elk verlangen van den Führër heeft het volk voldaan en vaak ging het veel verder dan hij vroee Or. Göbbels spreekt tot het Ouitsche volk Minister dr. Göbbels zal hedenavond, in het feestprogramma van den Groot-Duit- schen omroep, een toespraak tot het Duit- sche volk houden bij de wisseling van het jaar. Deze rede wordt door alle Duitsche zenders vanavond om 8 uur uitgezonden. Nwe. SchoolsTr. 38. Tel. tl .4.120 I LvHeeroervoort 383. Tel 33.21.90 Broeksiootkode 19 ^n»?/*.1el.1t9Z89 Onderwijs in Toonkunst en Ry+h. Oy Tin.v.Q.f.3L25 p.mnd Leerlingen dk thans worden ingeschreven mo ge de lessen 3 weken gratis volgen Volgens den Britschen berichtendienst heeft Milton Eisenhower, de zoo juist uit Noord-Afrika teruggekeerde broeder van den Amerikaanschen opperbevelhebber Eisenhower, verklaard, dat ernstige on lusten in Noord-Afrika verwacht kunnen worden, indien Amerika niet spoedig levensmiddelen derwaarts stuurt. Uit Washington wordt gemeld, dat de verliezen der Amerikaansche marine se dert Pearl Harbor gestegen zijn tot 20.397 man, en wel 5.909 dooden. 3.441 gewonden en 11.047 vermisten. De gisteren gepubliceerde verliezenlijst noemt 404 dooden 631 gewonden en 555 vermisten. j., hoofdcommissaris van politie te Amster dam. November: Prof dr. ir. J. H. Plan- tenga, 51 j. oud-directei-r Academie van Beeldende Kunsten W A. Westerouen van Meeteren, 54 j„ directeur ANWB. December: H. J. de Groot, 84 joud- inspecteur-generaal van het Nijverheidson derwijs. Vice-admiraal W. Naudin ten Cate, 82 j.. oud-minister van Marine. Dr H. E H. van Loon, 54 j., schrijver en jour nalist. Godsdienstige secten in Roemenië opgeheven In een decreet van de Roemeensche re- geering, onderteekend door generaal Anto nescu wordt bepaald, dat alle godsdien stige secten in Roemenië per 1 Januari a.s. zullen moeten verdwijnen. Geld en andere eigendommen dezer secten zullen aan den staat komen. In de motiveering van dit be sluit wordt gezegd, dat de leerstellingen der meeste secten in strijd zijn met de idologieën van den nieuwen Roemeenschen Staat Vele ervan zouden geld ontvangen uit het buitenland of door buitenlanders worden geleid Nog steeds Anglo-Amerikaansche oneenigheid over N.-Afrika De Londensohe correspondenten Zweedsche bladen melden dood ^^/I^^AdJedabia ^•a&Mersa Brega Et Agheila Birocadia ring stond, te overwinneh zonder al te groote slijtage dér reserves. Men verge lijke, aldus dr Göbbels, onze situatie met de vijandelijke om tot de conclusie te komen, dat Duitschland zich zooveel voor- deelen heeft weten te verwerven, dat de zege het land niet meer betwist kan wor den. Ook bij de scherpste ontleding moet onze algemeene oorlogvoering verzekerd wordèn geacht. Zelfs wanneer wij reke ning houden met de wisselende grillen van het soldatenfortuin, kunnen wij de verdere ontwikkeling van den oorlog ge rust tegemoet zien. Wanneer onze vijanden een groot deel van hun verwachtingen laten steunen op de moreele kwetsbaarheid van het Duit sche volk, zijn zij volkomen teleurgesteld. Nieuwe benoemingen te Londen Gisteren is te Londen een reeks mu taties en nieuwe benoemingen op regee- rin.gsposten officieel bekend gemaakt. Zij staan eenerzijds in verband met de ge beurtenissen in N.-Afrika. anderzijds met de voorbereiding een er politiek van stel- selmattgen wederopbouw na den oorlog. O.a. is Sir William Jowitt. die verant woordelijk is voor de voorbereiding der vraagstukken van den wederopbouw na •ten oorlog, met benoud van deze functie benoemd tot minister zonder portefeuille. W. S. Morrison is uitverkoren voor de Engelsche onderhandelaar bij Arabischen koning S.P.T. meldt uit Londen: De Britsche regeering heeft den laatsten tijd met ko ning Ibn Saoed van Arabië onderhandelin- gen gevoerd. De plaatsvervangende staats minister in Cairo, Lord Moyne, die met den koning in Djiddah heeft geconfereerd, is zoo juist te Cairo teruggekeerd Boêratel Hoesoen - Hassan-- ^*^-**^ 777 A/crs a -Safran~i nisatie is belast ter gelegenheid van haar zesde lustrum, van welks viering dit de sluitsteen is. De laatste wedstrijd op dit nummer had plaats te Amsterdam op 10 April 1938 en toen werd Donar winnaar, vóór Aspasia (R’dam) en WIK Het ge presteerde stond toen op zeer hoog peil en ook nu mag er zeer veel goeds van worden verwacht. De krachten zullen el kaar wel niet veel ontloopen. De dames van Sparta zullen aan hoog-brug werken. De duur der oefeningen bedraagt 910 min. Aan het nummer knotsoefeningen (duur 810 min.) zal worden deelgeno men door Olympda (alhier), Simson (Am sterdam), DOS (A’dam) en TVS (Sant poort). Helaas zal men Aspasia, welke vereeniging steeds verraste door nieuwe variaties en combinaties, dezen keer moeten missen en op het laatst heeft Nieuw Brunhilde (Leiden) door onver wachte omstandigheden haar inschrijving moeten intrekken. DOS en Simson heb ben tot dusverre het meest op dit zeer zware nummer gepresteerd. DOS won in Februari 1940 te Groningen vóór Simson en met belangstelling mag worden te gemoet gezien, wat de beide andere ver eenigingen zullen prestoeren, welke voor Hoogstaand turnen te verwachten Verheffing van de lichamelijke gesteld heid van het Nederlandsche volk heeft het Ned. Gymnastiek Verbond al de iange jaren van zijn bestaan in zijn vaan ge voerd. maar nimmer is de activiteit zoo sterk aan het daglicht getreden als in dezen tijd. Er is nieuw leven in de be weging gekomen en alom wordt een krachtige propaganda gevoerd, gelukkig met een reeds zichtbaar resultaat Van zelfsprekend is de conjunctuur gun stig, maar toch is er reden om zich te verwonderen over deze ontwikkeling van het verbond, want in de gymnastiek- wereld heeft men het op het oogenblik verre van gemakkelijk; vele goede tur ners, steunpilaren van hun vereenigingen, hebben ons land voor werkzaamheden el ders verlaten, in zeer vele gevallen zijn de vereenigingen in een zekere impasse geraakt door het niet meer beschikbaar zijn van de noodzakelijke oefengelegen heden. Desondanks roeit men door, term en doelbewust, individueel en als orga nisatie. Degenen, die belang stellen in turnen en die met eigen oogen willen aanschouwen, hoe het gesteld is met de lichaamsvaardigheid van onze jongeren, krijgen daarvoor Zondagmiddag nog eens een unieke gelegenheid, want in het Ge bouw voor K en W alhier worden dan, aanvangende te 1 uur. in drie onderdee- len nationale vereenigingskampioenschap- pen verwerkt, waaraan door de allerbes te krachten uit den lande wordt deelge nomen. Aan het nummer klassikaal-brug wordt deelgenomen door Sparta (Dor drecht), Donar (alhier), DOS (A’dam), Turnlust (alhier) en WIK (alhier), welke WEDSTRIJDEN VAN URSUS: De Haag- sche boksvereeniging Ursus hield gister avond in den Dierentuin wedstrijden voor amateurs De voor het meerendeel zeer jonge deelnemers toonden groote vecht lust Technisch waren de meeste partijen van behoorlijk gehalte, zoodat er goede sport geboden werd. De uitslagen zijn: H. Borgo (Ursus) w.o.p. van Mansveld (DOS.); G. de Wolff (Ursus) w.o.p. van J. Peters (R’dam); de Waard Sr. w.o.p. van J. Mar jé (Ursus); U. Wühl (Ursus) onbeslist met Groen (R’dam); H. Brax- hoofden (Ursus) w.o.p. van de Waard Jr. (R’dam); Mulder (D.O.S.) onbeslist met v. d. Meulen (R’dam); A. v. d. Berg (Ursus) wint door interventie van den scheidsrechter in de le ronde van Klein- heerenbrink (R’dam); Th. Snijders (Noordeinde) w o.p. van L. Poppes SER Ofi meldt uit ParijsJohn Amery, zoon van den Britschen minister Leopold Amery, heeft voor radio-Parijs een ver klaring afgelegd van den volgenden in houd „Daar ik geruimen tijd in uw gastvrij land heb verbleven, wend ik mij tot u, Franschen, omdat gewetenlooze personen iederen dag een beroep doen op onze oude wapenbroederschap, op de vriend schap en genegenheid, welke wij gedu rende 50 jaren voor elkaar hebben kun nen koesteren, om u tot daden aan te zetten die niet alleen dom en onver antwoordelijk zijn, doch tevens geenszins dienstig zijn aan uw belangen of de onze. Ik stel er prijs op u de personen te doen kennen, die het wagen in naam van Enge land te spreken. Onze pers, nieuwsagent schappen. radio en bioscopen zijn totaal aan de joden overgeleverd. De Lord Mayor van Londen is een jood, het gou vernement is geheel afhankelijk van de groote trusts te Washington. De Sovjet- ambassade te Londen is almachtig Wan neer de B.B.C. het woord tot u richt, is dit niet de ware stem van Engeland, doch die van de New Yorksche trusts en van de joodsche krachten van het Krem lin als zij u aanzetten tot oproer sabo tage en moord Doch er is ook nog een Koloniale kwestie. Afrika*is steeds Europeesch be zit geweest Door het binnenhalen der Amerikanen ontstaat voor de toekomst niet alleen een bedreiging voor u, doch ook voor ons. Hetgeen door verraad, laf heid of zwakheid te loor is gegaan, heeft weinig kans te worden hernomen Weet wel. dat de concentratiekampen in Enge land overvol zijn met Engelsche pa triotten. die vrede en vrijheid wenschen. terwijl de Amerikaansche soldaten in het openbaar het hooge woord voeren, daar de Britten in hun eigen land niet meer het recht hebben hun meening vrijwillig te zeggen. Ofi voegt hier aan toe, dat daar Amery uit eigen beweging en op persoonlijk initiatief bovenstaande verklaring heeft afgelegd, noch de Fransche, noch de Duit sche regeering hiervoor eenigerlei verant woordelijkheid aanvaarden O. nieuwe functie van minister voor stad- en landplannen. Zijn opvolger als post master general wordt kapitein H. F. Crookshank, een conservatief. Tot parle mentair secretaris aan het ministerie voor de ravitailleering is benoemd Dun can Sandys, de schoonzoon van Churchill, tot dusver financieel secretaris aan het ministerie van oorlog. Deze functie gaat over op den labour-afgevaardigde ma joor Arthur Henderson de eerste maal haar kans gaan wagen in dit milieu. De vrije oefeningen met wederkeerige ondersteuning voor heeren zullen alleen Kralingen (R’dam) aan den start brengen, aangezien andere clubs den laatsten tijd te zeer zijn gehandicapt Kralingen is ongetwijfeld de sterkste vereer :ging op dit onderdeel; zij heeft op dit gebied in den lande practisch geen concurrentie. Reeds eerder is Kralingen in het bodemturnen beloond met een kampioensmedaille en men kan er van verzekerd zijn, ook nu weer iets zeer goeds te zullen aanschouwen. De win naars van de beide eerste onderdeelen en voorts Kralingen komen in het bezit van den kampioensprijs en zij mogen mede werken aan de groote Bondskeur-uitvoe ring welke op 13 Maart a.s. te Amster dam zal worden gehouden ter gelegen heid van het 75-jarig bestaan van den bond De wedstrijden van Zondagmiddag a.s. zullen worden afgewisseld door staaf- oefeningen der dames-leden van WIK. .ueuwjaariboodschap van Tojo In zijn Nieuwjaarsboodschap aan Japansche volk noemt minister-president Tojo de militaire gebeurtenissen van het afgeloopen jaar een grooten stap voor waarts op den weg naar de volledige vernietiging van den vijand. Japan streeft er naar, om in nauwe samenwer king met zijn bondgenooten de eindover winning door voortdurende offensieven te waarborgen. Tojo vervolgde daarna aldus: Ik wensch uiting te geven aan mijn voldoening, dat de bevriende landen in Europa, n.l. Duitschland en Italië, hun banden met Japan in het afgeloopen jaar hebben ver sterkt. Zij leggen een verrassende mili taire kracht aan den dag logstooneelen, waarvoor ik te bewondering zou willen uiten Ik dank hen van ganscher harte voor hun oprechte samenwerking met Japan en tevens zou ik willen bidden om nieuwe successen voor onze bondgenooten. Vervolgens behandelde Tojo dé Japan sche betrekkingen met Mandsjoekwo, de Chineesche nationale regeering van Nan king en Thailand en bedankte tenslotte de volkeren der bezette Zuidelijke gebie den voor hun samenwerking met de Ja pansche militaire autoriteiten. Januari: Jhr. M. B. W. Dittlinger, 77 jr-, romantisch schilder, R. van Genderen Stort, 57 j. schrijver, Luit.-gen. H. Bakker 70 j. oud-hoofdbestuurslid Ned. R. Kruis. Gen. J. C. Pabst, 66 j., gezant te Tokio, Dr. ir. G. L. F. Philips, 83 j, grondlegger van het Philipsconcern. Desire Pauwels, 80 j„ operazanger. Februari: Prof. dr. J. H. Valckenier Kips, 79 j. oud-hoogleeraar en theoreticus, der fascistische staatsleer. Dr. R. A. Kolle- wijn, 84 j. opsteller van een vereenvou digde spelling. Dr. Ir. P. Joosten, 74 j. oud-hoofdingenieur Ned. Spoorwegen. Gen. maj. jhr. dr. L. M. A. von Schmidt, 82 j. oud-adviseerend lid der legercommissie. Jhr. B. W. F. van Riemsdijk, 91 j oud- hoofddirecteur Rijksmuseum Maart: Dr. D. J. van Prooye, 61 j., voorz. Nederl. Voetbalbond. Kolonel jhr. K. F. Quarles van Ufford, ruiter van we- reldreputatie. Mevr. E. M. L. van Deven- ter-Maas, 84 j., maatschapelijk werkster. Prof. G. A F. Molengraaff, 82 j., oud-hoog leeraar in de geologie Jhr mr. dr. H. A van Karnebeek, 67 j., oud-minister van buit, zaken en commissaris der provincie Zuid-Holland. April: J. E. Akkeringa, 80 j. schilder. Mei: Mevr. G. A Loman-Lütkemann, sopraanzangeres. Juni: Mr. J. F. van Royen 64 j., secr. hoofdbestuur P.T.T. en bekend bibliophiel, Adriaan van der Horst, 73 j. acteur en re gisseur, Gerard Hekking, 62 j., musicus, J. M. J. H. Lambooy, 68 j„ oud-minister van Defensie. Juli: Luit.-gen. S. A. Drijber, 83 j„ oud-kanselier der Nederl. ridderorden en oudste drager der Militaire Willemsorde. Mgr prof. dr. J. Hoogveld, 63 j. hoog- leeraar in de philosophic. Prof. dr. H. Bol kestein, 65 j., hoogleeraar in de klassieke geschiedenis. Augustus: ‘Prof, dr T. Brandsma, 61 j. hoogleeraar in de philosophic. Ir. W. Terpstra, 53 j„ lid directie Nederl. Jaar beurs Prof. dr. G. Jelgersma, 82 j„ oud- hoogleeraar in de psychiatrie. September: Jhr mr J. L. W. C. von Weiler, 82 j„ oud-vice-presid. Haagsch Gerechtshof. Ellen Russe, pseud, van me vrouw L. G. van der Velden-Vijgh, 52 j. voordrachtkunstenares, en schrijfster. October: Prof. dr. F. W. A. Korff, 54 j., hoogleeraar in de theologie, S Tulp, 51 De Rijksministèr voor Bewapening en Munitie, Speer, heeft in de economische oudejaarsbijlage van de „Deutsche Allg. Ztg.” een voorwoord geschreven, waarin hij o.a. zegt: De Duitsche oorlogseconomie heeft de laatste maanden over een zeer breed front alle verwachtingen overtroffen. In velerlei opzicht werd de productie opge voerd. De voorsprong dér kwaliteit is, evenwijdig aan de kwantitatieve verhoo- ging. eveneens verder opgevoerd. Wij heb ben het voornemen en de mogelijkheid, onze prestaties nog meer te verhoogen. Wij hebben de beste soldaten. Wannéér wij hun de beste wapens in toereikend aantal geven, dan zal aan ons de overwinning Jaap Eden de eerste Nederlandsche wereldkampioen Midden Januari in het nieuwe jaar zal het vijftig jaar geleden zijn, dat Jaap Eden zijn eerste wereldkampioenschap op de schaats won. Dat was op 13 en 14 Januari 1893 op de baan van de Amster- damsche Ijsclub toen Eden den eersten dag de 1500 en 5000 meter won en op den tweeden dag op de 500 meter van Halvorsen, den snelsten Noor won in een opwindende race. Eden had zijn eerste we reldkampioenschap behaald en ook Ne derland had er zijn eersten wereldkam pioen mede. Zoo heeft Eden de basis ge legd voor den uitstekenden sportnaam, welken Nederland in den loop der jaren heeft veroverd. Dit eerste kampioenschap van het fenomeen Eden werd immers ge volgd door nog vier andere wereldtitels, nog twee op de schaats en twee op de fiets Deze vijf wereldtitels won Eden in vier jaar (18931896) en men kan zeggen, dat zijn ster eigenlijk ook slechts die vier jaar heeft geschenen, maar dan ook wel zeer fel. Eden was een talent, dat ongeslepen vrij wel die vier jaar op de schaats en op de fiets heeft geregeerd, doch toen verdween omdat Eden niet bereid was of liever niet sterk genoeg was om de rigou reuze training, de ascetische levenswijze te volgen, welke noodig is om langer aan de spits te blijven In die vier jaar verteerde alle kracht, die Eden in zich had. Had hij rustiger geleefd, had hij een even sterk moreel gehad als zijn spieren sterk waren, gewis Eden was twintig jaar en langer de primus geweest op de fiets, waartoe hij zich in 1896 had beperkt Helaas lag het wielercentrum van Europa in die dagen evenals dat thans het geval is (of tot den oorlog was) ook al in Parijs. In deze wereldstad hebben de toch sterke beenen van Jaap de weelde niet kunnen dragen en na enkele eclatante successen in 1896 en 1897 hij sloeg voor den Bras sard den toenmaals onverslaanbaren pro fessional Jacquelin ging het hollend berg-af. Nog werd Eden voor een tournee door Amerika geëngageerd, doch deze was sportief geen succes financieel evenmin, want zijn manager betaalde hem de gage niet uit. Na een moeilijk leven in de burger maatschappij is Jaap Eden, 3 Februari 1925 op ruim 51-jarigen leeftijd overleden in Haarlem, waar hij onder leiding van man nen als Mulier, Pander en Houtman zijn sportopleiding had gehad Van origine was Eden een Groninger, doch hij kwam reeds veertien dagen oud naar Haarlem om daar verder te worden grootgebracht. Thans na vijftig jaar is het een eere-plicht voor de Nederlandsche sportwereld de figuur van Eden te herdenken, den man. die Neder land als sportnatie op de lippen van de wereld bracht en een onvergefelijke sport- figuur zal blijven door zijn fenomenale prestaties. GYMNASTIEK AFDEELING DEN HAAG: De comp. lei der van de afd. den Haag van den N.K.B. heeft besloten, de wedstrijden van Zater dag en Zondag geen doorgang te doen vinden. .U heeft Uw gekeerde Deeding vlug weer terug!’ Naar uit Algiers wordt gemeld, zou ge neraal Giraud verklaard hebben, dat er in verband met den moord op Darlan 12 personen in hechtenis genomen zijn Thans is gebleken, dat er een complot be staan heeft, om niet alleen Darlan, doch ook den Amerikaanschen gevolmachtigde. Murphy, en generaal Giraud zelf, te ver moorden. De namen dér gearresteerden moeten geheim blijven. Nader wordt gemeld, dat onder de ge arresteerden 4 politiebeambten zijn, die tevoren kennis hadden van de moordplan nen jegens admiraal Darlan. Twee ande ren hebben actief meegeholpen bij de landing der Geallieerden in Algerië. Ge neraal Giraud heeft nog verklaard: „Onder de gearresteerden bevinden zich eenigen mijner beste vrienden”. Twee der arrestanten zouden „zeer vooraanstaande” figuren zijn au iuch. nad E. Ojers Noord- DIVERSEN KORTE BERICHTEN: Morgenmid dag speelt V.U.C. op haar terrein een vriendschappelijken wedstrijd tegen H.B.S. Zondag starten de Neder landsche renners v. Vliet, Pellenaars, Derksen en v. d Voort in een 100 k*te koppelwedstrijd te Zürich. Taoeorga I der dat Darlan’s blijkbaar nog niet de verwachte eenheid tusschen Amerika en Engeland heeft gebracht inzake de oplossing van het .probleem Noord-Afrika” Volgens deze berichten voelt men in Amerikaan sche kringen het meeste voor de vor ming van een provisorische Fransche re geering in Noord-Afrika In dit .verband wordt de voormalige Fransche minister van binnenlandsche zaken Peyrouthon genoemd Van Britsche zijde zou men zich tot het sluiten van een „militair accoord” met de Franschen in Noord- Afrika willen beperken en het daarbi; laten tot de omstandigheden „een meer reëele basis bieden voor een -definitieve oplossing” De beide laatste ronden werden wat mat gebokst, speciaal van de zijde van van Dam, die weinig groot werk meer liet Zien, doch er zich toe be paalde zijn puntenvoorspiung te behou den Aldus won hij verdiend van een man. die tweemaal Besselmann handen vol werk gaf en den Europeeschen kam pioen ook tweemaal een onbeslist af dwong. GEEN JUNIOR-WEDSTRIJDEN: De voor Zaten ag en Zondag vastgestelde junior- wedstvijden der Haagsche afd. van den N.V.B zullen geen doorgang vinden. DAMMEN KAMPIOENSCHAP VAN DEN HAAGi Aan den wedstrijd om het persoonlijk hoofdklasse kampioenschap van den Haag 1943 zullen 10 spelers deelnemen, t.w J. M Bom (titelhouder); C. Winia (D.I.O.); G. Couprie M J. Haasdonk (H.C.D.V.); J H Brabers, F Gordijn. F. v. Rennes (R.D.G); M. Jansen (Samen Sterk); P. v Oosten (Scheveningen) en J v. d- Harsf (WZDV.). De wedstrijden zullen 5 Januari beginnen. In de hoofdklasse B zijn 9 spelers geplaatst, n.l. J. Burggraaf, A. Dijkstra, B Grouwstra, H. v Heij- ningen, H J Kuijpers. Th J v Stein, P J. v Tol. P J. Verruijt H de Wild. In groep A wordt tevens gekampt om een nog nader aan te wijzen aantal plaat sen in het tournóoi om het kampioen schap van Zuid-Holland. De twee laagst- aankomenden in groep A spelen promotie- degradatie wedstrijden met de twee hoogstaankomenden in groep B om twee plaatsen in groep A HOCKEY WEDSTRIJD VOOR JONGEREN: Morgen ochtend om 11 uur worden op Klein Zwit serland een aantal wedstrijden voor jon gere spelers gehouden, waarin voorname lijk zullen uitkomen spelers uit de eerste en de promotieklasse in Zuid-Holland Het tournooi wordt georganiseerd door de Haagsche vereenigingen en door H.H. IJ.C worden eenige prijzen uitgeloofd. KORFBAL AFDEELING DEN HAAG: De com, der van de afd. den Haag van den 1 HOOFDWEtf - KARAVAANWEG- 0 50 m km. Goede puntenzege op Fred Müller De bokswedstrijden, Woensdagavond in het Concertgebouw te Amsterdam gehou den tusschen Nederlandsche en Duitsche boksers, hebben drie overwinningen voor onze landgenooten opgeleverd. Posno won op punten van Macowic, Nol Klein be haalde hetzelfde resultaat tegen Kodde ritzsch en ook Luc van Dam deed, wat van hem werd verwachthij klopte Fred Müller in een strijd, welke tien ronden duurde. Ook al bereikte van Dam niet zijn bes ten vorm, teleurgesteld heeft hij zeker niet. Hij nam kennelijk geen enkel risico, nu zijn titelgevecht tegen Besselmann over enkele weken doorgaat. Hij bokste in hoofdzaak op veiligheid, wat tenge volge had dat hij zoo nu en dan wat lauw was Maar Müller bleek een verre van gemakkelijke tegenstander Hij deed zijn bij-naam „Floret-Müller”, welken hij dankt aan het feit, dat zijn linksche als een floret wordt gehanteerd, alle eer aan, Keer op keer kwamen zijn korte, laatste vereeniging met de geheele orga- rechte linksche stooten door en het waren niet uitsluitend stopstooten. doch zij had den ook een behoorlijke stevigheid. Van Dam kende dft spelletje met zijn linker vuist echter ook. In de tweede ronde paste hij dezelfde tactiek toe als zijn tegenstander, doch verzuimde daarbij niet als deze ook zijn rechtsche in het geding te brengen Zoo zagen we in deze ronde een rechtsche directe zuiver op de kaak van Muller en een oogenblik later een bijzonder mooie doublet. In de derde ronde zette van Dam plotseling felle aan vallen in en een keiharde rechtsche hoek trof doel en deed Müller even doorzwik ken In de zesde ronde was van Dam op zijn best. Toen zette hij telkens ver beten door en Müller kreeg heel wat benauwde oogenblikken te doorstaan. Hij hield echter kranig vol, bleef terugvech ten, ijverig treffers plaatsend met zijn linker Maar hij maakte zijn aanvallen onvoldoende af, zoodat van Dam sf^efls het initiatief kon behouden De achtste ronde was opwindend door een hevige slagwisseling tijdens het lijf-aan-lijf. Daarbij bleek duidelijk, dat Müller van de harde stooten op het lichaam veel hinder ondervond en nog al eens tekort In het Westen wordt Zondag maar één eerste-klasse wedstrijd gespeeld, name lijk in Amsterdam AjaxBlauw Wit. Veel belang heeft deze ontmoeting niet meer, want de thuisclub behoeft zich niet meer zoo heel erg ongerust te maken over de- gradaticgevaar en Blauw Wit’s kam- pioensk nsen in het tweede district zijn vrijwel nihil. De tweede klasse A van district II brengt wel eenige interessante ontmoe tingen op den eersten dag van het nieuwe jaar Hier ter stede worden twee be langrijke wedstrijden gespeeld H.V.V. verdedigt haar leidende positie tegen het op bezoek komende U.V.S., dat niet on derschat mag worden, maar dat in Lei den reeds met 13 werd geklopt en dat dus nu. redelijkerwijs gesproken ook aan Je van Hogenhoucklaan wel ten on der zal gaan. De andere kamp vindt plaats op Houtrust. waar Quick en Velox elkaar telijf gaan. De Haantjes hebben al -enkele malen achter elkaar hun fraaie kansen verspeeld door zeer teleurstellend spel n indien zij nu niet zouden winnen, zouden zij zich practisch als volledig uit geschakeld kunnen beschouwen Velox. met 2 punten achterstand, mag eigenlijk ook niets meer verliezen, zoodat het er om zal spannen. In Utrecht wonnen de Haanl 'es met 3-0dat moeten zij nu maar ’herhalen Elinkwijk is de vierde gegad ’de voor den titel en deze ploeg moet haar uitwedstrijd tegen V.D.L. kunnen winnen GoudaV.I.O.S is van niet ^eel belang meer, want BM.T doet het dit jaar zoo slecht dat er voor deze beide teams vrijwel geen gevaar meer bestaat. Indien V.I.O.S. wint, is zij de- finit -f in veiligheid, aangezien B.M.T, wel zal verliezen in den uitwedstrijd tegen U.V V Naar Stefani meldt, is onlangs bij de achtervolging der pantserverkenningswa- gens, die de vijand in het gebied ten Zui den van Tripoli heeft gebruikt met het doel de acht,erwaartsche verbindingen van de strijdkrachten der As te ver storen de commandant van deze pantser- verkenningswagens majoor Street Vivian, gevangen genomen. Daarmede kan het ge heele vijandelijke aanvalsplan op de toe- voerwegen van de As als mislukt be schouwd worden De enkele pantser ver kenningswagens. welken het tot dusver ge lukt was. zich voor de Italianen verbor gen te houden, zullen weldra in Italiaan sche handen vallen. De jacht op de overige pantserverkenningswagens welke in de woestijn ronddolen, wordt met be hulp der Italiaansche jachtvliegtuigen toet succes voortgezet. J. K. WINKELMAN PIANOHANDEX WILLEM DE ZWIJGERLAAN TEL. 55.62.72 2272 Neville Henderson overleden De voormalige Britsche ambassadeur te Berlijn, Neville Henderson, is overleden. Naar uit Berlijn wordt gemeld, was de rol, die hij bij het streven om den vrede te behouden, heeft gespeeld, niet bijzonder roemvol geweest. Uit het Fransche Geel- boek en het Engelsche Blauwboek blijkt, dat hij zich willoos heeft laten leiden. Over het geheel genomen beschouwt men te Berlijn den overleden ambassadeur als een „ongelukkige figuur uit de Britsche diplomatie” De diplomatieke correspondent van het D.N.B schrijft, dat de politieke toestand aan het einde van het jaar wordt geken merkt docr de nog engere aaneensluiting tusschen de Europeesche mogendheden, die een vrijheidsoorlog voeren, en haar bondgenooten in Oost-Azië Voorts door de consolideering van het Europeesche gebied en de opheffing van zekere haar den van gevaar en door de handhaving van de neutraliteit van eenige staten, die tijdelijk bedreigd werd In toonaangevende kringen te Berlijn constateert men, dat de strijd van de mo gendheden van het pact van drie een ge meenschappelijke. ondeelbare strijd om de gemeenschappelijke overwinning is. In dit verband wordt de aanhechting van de grondstofbronnen in Oost-Azië door Japan en van de belangrijkste grondstofbronnen der Sovjet-Unie door Europa beschouwd als een waardevolle bijdrage tot de immuniteit tesen een blokkade In het bijzonder moei worden gewezen op de opheffing van het in Frankrijk gelegen potentieele gevaar, op het ver nietigen van een opmarschbasis voor de tegenstanders van Europa. Frankrijk zelf staat voor de keus tusschen aansluiting bij Europa en ondergang Van de neutralen, aldus wordt te Ber lijn verklaard verlangt Duitschland niet het verzaken. maar het nauwkeurig handhaven van - hun neutraliteit. De stormloop van de vijandelijke propagan da tegen de neutraliteit van Zweden is ook in Berlijn niet onopgemerkt geble ven. In de Wilhelmstrasse blijft men er van overtuigd, dat de Zweedsche regee- ring alles zal doen om tegen die pogin gen op te treden. Men denkt in Duitsche politieke krin gen ook aan de houding van Finland en de landen van Zuidoost-Europa in dezen geweldigen strijd tegen Anglo-Ameri kaansche voogdij en bolsjewistisch ge vaar. Het behoeft geen betoog, dat daar bij ook gedacht wordt aan den vrijheids strijd van de Arabische wereld en Britsch-Indië. Spanje en Portugal zijn, nu door den Anglo-Amerikaanschen overvai op Noord-Afrika de oorlog voor hun deur gebracht is, tot overeenstem ming gekomen wat betreft een afweer van dreigend gevaar. Het is gebleken, hoeveel belang Lon den heeft bij de vergiftiging der vriend schappelijke betrekkingen tusschen de As en Turkije, omdat het daarvan het poli tieke succes hoopt, dat het tot dusver niet kon bereiken wegens de werkelijk heidspolitiek van de Turksche regeering. Overigens begint men te Berlijn het nieuwe jaar in het bewustzijn, dat de militaire en de politieke toestand de eindoverwinning waarborgen. Dit be wustzijn wordt gedeeld te Rome, Tokio en in de andere hoofdsteden der verbon den of bevriende staten (A’dam); G Appel in de 2e ronde; J. verliest van J. de in de 2e (R’dam); Th. w o.p. van L. (A’dam); J. Buschgens (D.O.S.)_onbeslist met A Peppels (A’dam) wint van einde) door k.o. Barnhorn (D.O.S.) Vries (Ursus) door opgave ronde; H de Wolf (Noordeinde) onbe slist met C Hoogendorp (D.O.S.) SCHAATSENRIJDEN. PHILOENORLjM (Triomfpoort) I l Marada I i F waalt personen gearresteerd Giraud heeft op een persconferentie medegedeeld, dat het hier een zuiver- Fransche aangelegenheid betreft Murphy, de Amerikaansche politieke raadgever, kwam op de lijst der samen zweerders voor, omdat men hem verant woordelijk stelt voor de benoeming van Darlan en later voor die van Giraud Murphy wordt thans door een speciale lijfwacht beschermd Mislukte aanslag op Nogues Een gewoonlijk welir gelichte corres pondent van het tijdschrift ..Foreign Cor respondence” meldt uit Algiers, dat 3 dagen voor den aanslag op admiraal Dar lan een moordaanslag, welke is mislukt, is gepleegd op generaal Nogues De positie van de Gaulle Naar de Londensche correspondent van „Stockholms Tidningen” meldt zal Amerika de plannen van de Gaulle, om zijn Nationalen Raad van Londen naar Afrika te verplaatsen, doen mislukken De Gaulle zal derhalve te Washington n.iet als regeeringshoofd. doch uitsluitend als generaal ontvangen worden, ongeveer in dezelfde functie als Giraud, Januari. Graaf de BaiMet- Latour, voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité; generaal-veldmaar- schalk von Reichenau, vooraanstaand legeraanvoerder bij den strijd om de Oekraïne. Februari Rijfcsminister dr. Todt, organisator der autowegen en Westwall, leider der Duitsche oorlogsindustrie; prof. dr. ir. August von Parseval, lucht vaartpionier. Maart Hertog van Aosta, onder koning van Ethiopië; Capablanca, oud- wereldkampioen schaken; Olieslagers, pionier der luchtvaart; Robert Bosch, Duitsch industrieel; Victor Margueritte, Fransch schrijver. Mei Stauning, minister-president van Denemarken. Juni. S.S. Obergruppenführer en General der Polizei Heydrich, plaatsver vangend Reichsprotector van Bohemen en Moravië en chef der Sicherheitspoli- zei. Juli. Léon Daudet. Fransch schrij ver en rechtsch politicus; dr. Refik Say- dam, minister-president van Turkije; Ortiz, oud-president van Argentinië. Augustus. Stephan von Horthy plaatsverv. Rijksbestuurder van Honga rije; hertog van Kent, broeder van den Engelschen koning; Freiherr von Ga- blenz, generaal-majoor, directeur van de Lufthansa. October. Kapitein Marseille, Duitsch jachtvlieger; Staf de Clercq, leider van het Vlaamsch Nationaal Ver bond; G. Lunde, Noorsch minister. November. Generaal Hertzog, sche soldaten in Dakar aan land zijn ge- oud-minister-president van Zuid-Afrika. December. Prins Eitel Friedrich, 2e zoon van ex-keizer Wilhelm; admiraal Darlan hooge commissaris van N.-Afrika. Naar het D.N B verneemt hebben gis termiddag een aantal Britsche meer- motorige gevecntsvliegtuigen boven de kust van West-Frankrijk gevlogen. Duitsche Focke-Wulff jagers dwongen ze tot een gevecht en schoten in korten tijd 4 vijandelijke gevechtsvliegtuigen neer. De vijandelijke formatie werd door den afweer der Duitsche jachtvliegtuigen ver hinderd de bommen te richten en zwenkte naar het Noorden af om zich aan verdere aanvallen te onttrekken. Eenigen tijd daarna naderde opnieuw een formatie vijandelijke gevechtsvliegtui gen dit kustgebied. Door onmiddellijken afweer door luchtdoelartillerie en jagers v»erd de formatie uiteengeslagen en ge dwongen terug te keeren zonder bommen te hebben uitgeworpen. De Focke Wulf- jagers schoten 3 meermotorige gevechts vliegtuigen neer. De volkomen zonder uit werking blijvende aanvallen hebben den Britten in korten tijd 7 viermotorige vlie gende vestingen gekost. Een 8ste toestel van het type Airecobra werd in de om geving van Brest ten val gebracht.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 6