DE WEG NAAR DE EUROPEESCHE OVERWINNING De Rijkscommissaris werpt terugblik op 1942 een Maandag 4 Januari van Nieuwjaarsrede den Leider van Dieptepunt van voedingstoestand Europa achter den rug 1943. No. 18376. en in land de VERDUISTEREN Strategische en economische situatie in Europa het Verre Oosten geconsolideerd NOTITIES van toekomst moet Terwille van ons Europa zege van Laatste gevechtsphase begonnen Nieuwjaarsboodschap den Führer in van zijn deelachtig zijn Geloof in de herrijzenis Nederland Het Zuidelijk front buiten Europa Oproep van Göring tot Duitsche volk Aan het Duitsche volk i- Dagorder aan de Weermacht ANNUS DOMINI 1H3 Strijd tot de niteindelijke overwinning COURANT HAAGSCHE Rijksminister zij (Vervolg 2e blad, pag, Bij verstandig gebruik kan men met weinig gas veel doen Rijke levensmiddelengebieden ontsloten Wanneer wij de ontwikkeling van 1942 overzien, mogen wij naast deze militaire gebeurtenissen den belangrijken voor uitgang op economisch gebied, dus van het binnanlandsche front, niet over het hoofd zien, welke ontstaan is. doordat thans de rijke levensmiddelengebieden van het Oosten, vooral de Oekraine. in de Europeesche voedingsruimte zijn opgenomen en hun effect beginnen te doen gevoelen. Het dieptepunt van den voedingstoestand van Europa is achter den rug. de toe men beste verminderd, bouw verloop van den oorlog met rustige zekerheid eigen ~t in- PRIJS DER ADVERT.i 1-11 m.M reg.) /1.65, elke m.M. m. tot 23 m.M. <10 reg f 0.19. Elke m M. m. 21 ct Halve oplaag, halve prijs Reel. f 0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. p. p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) /0.57. Dienstaanb ZO 38 Pen gevr. ZO 48 Adv. „Br. bur. v. d bl. 10 c. meer industrie, op welk hoog peil ook, binnen den tijd van een jaar evenveel kan inha len als tevoren in den tijd van vele jaren werd gebouwd. De Engelsche pers heeft in een jaaroverzicht zelf geconstateerd, dat de vijandelijke mogendheden met een koopvaardij tónna ge van ongeveer 25 mil- lioen het jaar 1942 zijn ingegaan en dat zij aan het einde van dit jaar nog slechts In de Nieuwjaarsredeyoeringen en -be- Duitschland en in ons land, welke in ons blad van 1 men uitspraken Verder verklaarde de Führer o.m., dat het nationaal-socialistische Duitschland noch overwonnen zal worefen noch ooit van zins is te capituleeren, maar dat het integendeel vast besloten is, vervuld door den geest van dten grootsten tijd der Duit sche historie, dezen strijd slechts te ein digen met een duidelijke overwinning. De veiligste waarborg voor deze gezindheid en de kracht van den daarvoor noodigen wil. wordt geboden door de nationaal- socialistischb partij met haar organisaties en vooral door het doop de partij opge voede volk. Wij behoeven ons voor 1943 niet meer te wenschen dan dat het ons de successen van 1942 laat herhalen. In dit geval zou den wij het einde van deze worsteling kunnen verwachten, welker afloop zich thans begint af te teekenen. aangezien onze tegenstanders nu voltallig en met hun reserves duidelijk zichtbaar aan het front getreden zijn en groote verrassin gen zich niet meer kunnen voordoen. Iedere gebeurtenis op de verschillende oorlogstooneelen in 1942 was op zichzelf geweldig en toch is zij slechts een scha kel in een wereldgebeuren, dat thans sedert meer dan drie jaar niemand meer op aarde onberoerd en afzijdig laat. Ja, ook deze wereldworsteling is, zooals wij thans zien, slechts het weliswaar meest in het oog vallende en indrukwekkendste deel van een ontwikkelingsproces, dat thans reeds in de tweede generatie de geestelijke, politieke en economische grondslagen, waarop het bestaan der af zonderlijke volken, rassen en gemeen schappen en hun betrekkingen onderling waren opgebouwd, schokt. Het vergaat ons als den wandelaar die zijn weg zoekt door de dalen en de nabije heuvels, of den schipper, die zijn koers zoekt door de stroomingen der kusten en de eilan den. Zij hebben eerst wanneer zij hoogte en afstand krijgen, een overzicht van het zinrijke en doelmatige van hun weg en vooral van den koers, dien zij moeten houden om tot het doel te komen. Zoo vergaat het ons wanneer wij bij de jaar wisseling 1942/1943 terugzien, de gebeur tenissen van den eersten wereldoorlog onderzoeken en ons de zwaarte en nood zakelijkheid bewust worden van den weg, dien het Duitsche volk moet gaan. 'Vervolg 2e blad. pag. 1.) Geen groote verrassingen meer Overzien wij de gebeurtenissen van 1942 juist, dan kunnen wij zeggen, dat zij de versteviging en uitbreiding, dus de consolidatie van de strategische en eco nomische situatie in het nieuwe Europa evenals in het Verre Oosten hebben ge bracht. Terwijl in het Westen de situatie in hoofdzaak ongewijzigd is gebleven, voor zoover men niet rekent met de voortdu rende uitbreiding der kustversterking en den overtuigenden afweer van ’n landings poging bij Dieppe ten gunste van de spil- mogendheden, zijn aan het Zuidelijke front buiten Europa, in Afrika, veranderingen ingetreden. Wij herinneren ons echter, dat ongeveer voor een jaar de Engelschen ook reeds tot aan de groote Syrte waren gekomen, zonder dat het hun mogelijk den zijn be- deze staat en het overige Europa dan tegelijk in hun ruimtelijke afbakening de grondslager, bezitten van de vpilige voe ding, en beschikken over de grondstoffen, zonder welke menschelijke cultuur niet meer denkbaar is, zal uw leed, soldaten, niet vergeefsch zijn geweest. Dan zullen eens naar de graven onzer gesneuvelde kameraden generaties gaan cm hun dank te brengen voor het offer, dat zij gebracht hebben aan het leven der na hen komen de wereld. Doordat wij voor dit doel van leven en vrijheid onzer volken en niet om geld en zaken strijden, gelooven wij God weer te mogen bidden ons ook in het komende jaar evenals in bet afgeloopen jaar zijn zegen te geven. van 4.40 uur nam. tot 8.50 uur v.m. het eenige lichtpunt, waarop bij het begin Maan: 4 Jan. op 6.02 v.m., onder 3.07 n.m.; 5 Jan. op 7.15 v.m., onder 3.59 n.m. Nachtdienst Dokters: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. Het. belangrijkste is in het geheel niet de omvang van de vooral met recht aan het Duitsche volk gegeven voedingsverbe- teringen, die al naar den oogst verschil lend kunnen zijn, maar het belangrijkste is, dat de voortdurende daling dei levens- die in een eeblok- De Nieuwjaarsreceptie bij den Rijkscommissaris Rijksminister Dr. Seyss Inquart. (Polygoon-Zeylemaker) PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”. „De Nieuwste Mode” „Kol Bijbl." en ..Letterk Bijbl." ƒ3.15. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20. i. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek abonn.pr. Afz. nr. 5 e., fr. p. p. 10 c. De voedselmoeilljkheden De voedselmoeilljkheden zijn groot, maar geenszins ondragelijk. Gelukkig kan, wat dat betreft, deze winter met minder zorg tegemoet gegaan worden dan de vorige, mede dank zij de voor treffelijke werking van ons distributie apparaat. De groente-positie in het ko mende seizoen 1942/43 kan belangrijk gunstiger worden genoemd dan die van hot vorig Jaar. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 12500 Bijkant. Schev. Keizerstr. 319. Tel. 550310; Fll.s Rijsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel 3, Tel 119461; Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th J de Koning, Goudsbloem! 3 Tel 330263; Boekh. J. B. v. Beters Jr., Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F. D. Couvée, v Hoytemastr. 66 Tel.f21181 Mijne Volksgenooten Enkele uren geleden hebben wij af scheid genomen van het oude jaar. Er was geen uitbundigheid, er was weinig vreugde op den Oudejaarsavond van 1942 Volgens oud-Nederlandsch gebruik zien wij speciaal op dezen avond om naar het leven, dat achter ons ligt en gedenken wij diegenen, die wij missen in eigen kring Maar, veel meer dan in tijden van voor spoed, gevoelden wij nu onze saamhoorig- heid als volk. Onze gedachten gingen naar diegenen van ons volk in andere werelddeelen, die door den oorlog van ons afgesneden nu reeds jaren geschei den zijn van gezin, van volk, van vader land. Vandaar naar Duitschland. waar wij onze vele tienduizenden arbeiders weten, die werken op de plaatsen, welke leeg kwamen, doordat honderdduizenden Duitsche arbeiders geroepen werden naar de fronten, nog verder van hun huis vandaan in nog moeilijker omstandig heden. om daar hun plicht te doen. En wij Nederlandsche nationaal-socia- listen waren tevens met onze gedachte bij onze soldaten, de vrijwilligers bij Waffen SS. bij het Nederlandsch Legioen, bij de Duitsche Weermacht, bij de Nach- richtentruppen, bij het N S K K bij de ambulance. Ik heb hen geroepen om te Rijksmaarschalk Hermann Göring richt te op 1 Januari een oproep tot het Duitsche volk, waarin hij o.a. het volgende tot uit drukking bracht Duitsche volksgenooten Weer is een jaar van de krachtigste inspanningen en zwaarste gevechten verstreken. Als on overwinnelijke wal ter bescherming van volk en vaderland heeft zich de aan over winningen zoo rijke Duitsche weermacht opnieuw roemvol gehandhaafd. De groot ste moeilijkheden en ontberingen, verbit terde veldslagen en gevechten, dappere wapenfeiten in de lucht en op de wereld zeeën zijn een bewijs voor de onvergelijke lijke houding en voor de nooit versagende dapperheid van den Duitschen soldaat. Wanneer wij op dit uur terugzien en denken aan den heldenmoed aan alle fron ten, dan worden wij bewogen door een ge voel van diepen en onuitwischbaren dank aan allen, die in dezen vrijheidsstrijd hun gezondheid en hun leven op het spel heb ben gezet. Daarvan zijn we heilig over tuigd het Groot-Duitsche Rijk zal voort bestaan en zegevierend alle stormen en gevaren van dezen tijd trotseeren. In on wrikbare vastbeslotenheid en in een on vergelijkelijk vertrouwen op de overwin ning baant zich ons volk al strijdende een weg naar het licht. 1943 staat voor de deur. Wij allen hopen, dat het het jaar van de overwinning en van den vrede zal zijn. Wij allen weten echter ook, dat opnieuw zware offers van iederen volksgenoot, niemand uitgezon derd, geëischt zullen worden. Laat ons daarom de rijen nog nauwer sluiten. Wij willen als een gezworen strijdgemeenschap in onwankelbaren trouw onzen geliefden Führer Adolf Hitler volgen en het ons een eer achten, zijn bevelen getrouw, onze bes te krachten te geven. De vermaning, die de groote Clausewitz in den vrijheidsstrijd van Pruisen gebruik te, geldt ook voor ons de tijd is aan u. Daarom luidt het parool voor het nieuwe jaar de overwinning. Radiotoespraak van dr. Göbbels Minister dr. Göbbels heeft op Oude jaarsavond een radiotoespraak tot het Duitsche volk gehouden, waarin hij er o.a. op wees, dat in het afgeloopen jaar het probleem der ruimte in het Oosten is opgelost en dat Duitschland daardoor aan den langsten arm van den hefboom zit. terwijl de tijd de bondgenoot van Duitschland is geworden. Het Duitsche oorlogspotentieel heeft een uitbreid’ng ondergaan, die de beslissende wending aan den oorlog zal geven. Duitschland heeft een front, dat tegen elke belasting is opgewassen. Front en vaderland zijn volledig met elkander sa menge smolten Het verdere kan Duitschland tegemoet zien. Aan onze zijde staan met ons verbonden het fascistische Italië Fin land. Roemenië. Hongarije. Slowakije en de vrijwilligers uit bijna alle Europee sche staten Het Japansche volk met zijn nationale bewustzijn is in Oost-Azië op gestaan om mét geweldige militaire sla gen de Angelsaksische boeien af te schudden, die zijn leven benauwden. Nooit nog stond een zoo machtige coali tie in den strijd tegen de onderdrukkers der wereld. Onze eerste groet, zoo besloot dr. Göb bels. geldt den Führer, die het land met sterke hand bestuurt en het veilig door alle gevaren brengt. Met hem gaan wij het nieuwe jaar in met den vasten wil, het geheel voor ons te veroveren. Het recht om te gelooven aan deze over winning bezitten wij door onze eigen kracht, door den moed onzer troepen, de (trouw en den arbeid van ons vaderland, zoowel als door het optreden der met ons verbonden dappere volken in Europa en Azië. Tenslotte verklaarde deFührer: Een maal zal in dezen strijd een mogendheid als eerste vallen. Dat dit niet Duitschland is, dat weten wij. Zoo zal dan eindelijk die lange vrede komen, waarnaar wij vu rig verlangen ten behoeve van den groe ten opbouw van onze volksgemeenschap, en daarmede als eenige waardige dank voor onze doode helden. Bij de wisseling des jaars heeft Führer een Nieuwjaarsoproep gericht het Duitsche volk waarin hij o.m. zegt: Voor de vierde maal dringt mij het lot den Nieuwjaarsoproep tot het Duitsche volk te richten. In deze 4 jaar is het ech ter ook het Duitsche volk duidelijk gewor den. dat het in dezen strijd, die ons zoo als zoo vaak in de Duitsche geschiedenis door de hebzuchtige oude vijanden was opgedrongen werkelijk gaat om zijn - of Diet te zijn. Voortgaande geeft de Führer een histo risch overzicht van den strijd, die door de vijanden van Duitschland steeds op nieuw in den loop der eeuwen tegen het Duitsche volk ontketend is. Onverschillig onder welke motieven de vijanden deze oorlogen echter aanvingen, in wezen was de reden steeds gelijk: Haat tegen een Duitsch Rijk als beschermende mogend heid van Midden Europa, afwijzing van de levensaanspraken van het Duitsche en het Italiaansche volk en niet in de laatste plaats een algemeen kapitalistisch belang bij den oorlog in het algemeen. Er kan echter geen twijfel aan bestaan dat aan het einde van dezen strijd de na- tionaal-socialistische staat zal bestaan als een onwrikbaar en niet te vernielen blok in Europa. Wij hebben, toen de oorlog niet vermeden kon worden, aldus de Führer, besloten hem te voeren met heel het fana tisme waartoe wij, nationaal-socialisten, in staat zijn. Vooral willen wij hem voe ren tot aan een definitieve en duidelijke beslissing, zoodat ons en onzen nakome lingen een herhaling van deze catastrofe bespaard znl worden. Scherp en duidelijk wees de Führer het Internationale jodendom aan als de voor naamste aanstichter tot dezen oorlog. gaan; zij gingen om hun leven in te zetten voor ons volk en ons vaderland, onbegrepen door zooovele van hun t volksgenooten, die eerst later tot het zicht zullen komen, dat hun daad ook voor hen van de grootste waarde is. Dat wij daarbij de honderden niet vergeten, die reeds gevallen zijn, dat is vanzelf sprekend. In ons volksleven zal ook 1942 met een zwarte kool zijn aangeteekend. Indië werd bezet als gevolg van de onwettige oorlogsverklaring aan Japan door de Londensche emigranten, wier namen wij niet eens meer kennen, noch ons herin neren willen. De bombardementen door Engelschen en Amerikanen brachten dood en verderf in honderden gezinnen, die met den oorlog niets van doen had den. De verarming schreed verder, ook in ons land, dat ingeschakeld is in de oorlogsproductie was deze in hoofdzaak uit woestijnge bieden bestaande terreinwinst op duur te behouden. Intusschen Fransch-Marokko en Algiers onder gunstiging van Fransche generaals door troepen uit Engeland en de Ver Staten bezet. Aanvankelijk moge men deze bezet ting als winst voor de vijandelijke mo gendheden boeken daar staat tegenover, dat thans Tunis, Corsica en het onbezette Zuiden van Frankrijk met Toulon door de troepen van de spilmogendheden zijn bezet. Hierdoor is de mogelijkheid ge schapen tot de kortste en derhalve vei ligste verbinding dwars door de Middel- landsche Zee ten gunste van de spilmo gendheden en de onzekerheidsfactor het onbezette Frankrijk, zij het op het Europeesche vasteland, zij het in Noord- Afrika is in het militaire bereik der spilmogendheden getrokken. Met deze bezetting is bovendien een nog doeltref fender grendel dan tot dusverre over de Middellandsche Zee geschoven. De ont wikkeling van het Zuidelijke front bui ten Europa laat derhalve op zijn minst alle mogelijkheden open, wanneer niet aan de spilmogendheden de strategische positie wil toekennen. 20 millioen ton ter beschikking hebben, dat wil dus zeggen dat zij toegeeft, dat de transportscheepsruimte van onze tegen standers ondanks alle nieuwe schepen met ongeveer 5 millioen ton is Men moet toegeven, dat de bouw van nieuwe koopvaardijtonnage nog opgevoerd kan worden. Ook het aantal convooivaar- tuigen kan vermeerderd worden. Zeker is echter, dat het aantal duikbooten stijgt en wel zeer aanzienlijk en onafgebroken stijgt. Wanneer wij aan al deze factoren gelijke kansen geven, komen wij tot het eindresultaat, dat wij voor het jaar 1943 toch met de mogelijkheid van een vermin dering der vijandelijke koopvaardijtonnage met nog weer netto 5 millioen ton kunnen rekenen. Deze overweging doet het begrijpelijk voorkomen, dat de Engelschèn, maar thans ook reeds de verantwoordelijke mannen in de Ver. Staten; den duikbootoorlog de ge vaarlijkste situatie noemen. Daarbij is het veronderstellen van gelijke kansen onge twijfeld een voor onze tegenstanders gun stige wijze van beschouwing, want iedere ton staal, die gebruikt moet worden voor den aanbouw van vervangende schepen in de koopvaardij, kan niet meer gebruikt worden voor de productie van kanonnen, tanks en andere oorlogswapens, ook niet voor de vervaardiging van oorlogsschepen. Ergens ontbreken dus het materiaal en de arbeidskracht, die gebruikt zijn voor de in den grond geboorde, resp. vervan gen tonnage, in ieder geval. In het geheel geen rekening is échter gehouden met het probleem van het bijeenbrengen der scheepsbemanningen, vooral bemanningen, die opgewassen zijn tegen de eischen van den duikbootoorlog. Is op die wijze een zeer nuchter over zicht over de militaire gebeurtenissen van 1942, voor zoover wij die hier uit het Westen overzien, volkomen gunstig, dan is de ontwikkeling, die door de deelne ming van Japan in deze wereldworsteling in het Oosten tot stand- gebracht werd, waarlijk overweldigend gunstig. Uit Oost- Azië en het Westen van den Stillen Oceaan zijn alle tegenstanders van de spilmogendheden weggevaagd; zij h&bben daarmede op een voor hun bewapenings- huishouding buitengewoon pijnlijke wijze de bëlangrijkste grondstofgebieden der aarde aan hun tegenstanders moeten af staan. De militaire ineenstorting van onze vijanden in Oost-Azië kan niet beter ver duidelijkt worden dan door het feit, dat het al dezen vijandelijken mogendheden tezamen niet mogelijk is Japan en zijn onmiddellijke bondgenooten militair an ders bezig te houden dan in gevechten om het, op den grootst mogelijken afstand van hèt Japansche moederland liggende vlieg veld op het eiland Guadalcanar. De strijd om dit vliegveld en om een positie op de Oostelijke punt van Nieuw-Guinea zijn de heele som der militaire operaties tegen Japan, bij welken strijd het grootste deel der Zuidzee-vloot der Ver. Staten verloren is gegaan. De Leider van het Nederlandsche Volk. Mussent, heeft via de Hilversumsche zen ders de volgende Nieuwjaarsrede ge houden keerd midden-Europa onvermijdelijk is, tot staan is gekomen en kon omslaan in een tegenovergestelde ontwikkeling, aan gezien thans die ruimte ter beschikking staat en geëxploiteerd wordt, welke niet slechts tijdelijk, maar voor de duurzame vorming van het nieuwe Europa voor een voldoende voeding van zijn bevolking toe reikend is. Wij herinneren ons nog duide lijk, hoe ernstig de oorlogswil en de oor- logsvastberadenheid in het Duitsche Rijk en de Oostenrijksch-Hongaarsche monar chie tijdens den eersten wereldoorlog le den door de toenemende ellende hunner be woners, hoe juist mede door deze ontwik keling de psychologische invalspoorten ontstonden, waardoor de ontbindende vij. andelijke propaganda mede bij de be staande volkomen onbekwame politieke leiding, kon binnendringen in den strijd- geest en wil tot tegenstand der centrale mogendheden Wat blijft thans van deze laatste hoop onzer tegenstanders nog over, nu er een duidelijke, elk compromis afwijzende politieke leiding en een bevei ligde voedingsbasis Is De Rijkscommissaris, Seyss-Inquart schrijft Met de jaarwisseling 1942/43 zijn wij een nieuw tijdvak, maar tevens een nieuw hoofdstuk van den strijd ingetreden. Een blik terug, een vergelijking van den mili tairen toestand bij de jaarwisseling 1941/42 met de situatie van dit ©ogenblik, bewijst voldoende, in welken omvang het den spilmogendheden mogelijk is geweest in den loop van dit jaar haar fronten en haar militaire situatie zoozeer te verster ken, dat zij nauwelijks meer rechtstreeks kunnen worden aangevallen. De verstijving van de in het Oosten in opmarsch zijnde Duitsche en verbon den divisies, tijdens een winterkoude zoo als die sedert 150 jaren niet was voorge komen, bracht als uitgangstoestand voor het jaar 1942 een positie, die men zich niet riskanter kan denken. Den Führer, den Duitschen soldaat en het Duitsche volk was een beproeving opgelegd, zooals door het lot slechts wordt toegedacht aan hen, die zijn uitverkoren een machtig werktuig te zijn der toekomstige ontwik keling. In ieder geval werd het winter front in het Oosten, dat tot op dat oogen- blik in volle beweging was geweest, zon der mogelijkheid tot tijdvergende voor zorgen en ondanks alle moeilijkheden in stand gehóuden. Daarmede werd een taak vervuld en tevens de voorwaarde gescha pen voor de zegevierende beëindiging dezer worsteling, zooals totdusverre nog nooit was gelukt en bij de poging waar toe Karel XII en Napoleon gestrand waren. Dank zij de tijdens deze winterveld- slagen bewezen dapperheid en taaiheid der Duitsche en verbonden soldaten kon den toen in den zomerveldtocht van 1942 het geheele Donetz-, Don-, Krün- en Koe. ban-gebied aan de bolsjewieken ontrukt worden, kon de opmarsch tot aan de Woïga worden voortgezet en werden be langrijke deelen van den Kaukasus be zet. Door het verlies van deze essentieele industrie-, grondstoffen- en levensmid, delengebieden en door het verbreken van de belangrijkste verkeersaders, tegelijk met het verlies van bijna de helft zijner inwoners, is het thans resteerende Sovjet. Rusland immers toch nog slechts een rompstructuur die beslissende voorwaar den van haar militaire prestatievermogen heeft verloren. Successen van den duikbootoorlog Met bijzonder veel succes is in 1942 de m’iddVtenra^ts^nen6 duikbootoorlog voortgezet. Wi] moeten ons voor oogen houden, dat de Ver. Staten met een ongeveer 4 millioen ton omvatten de, voor de vaart in volle zee geschikte koopvaardijvloot dezen oorlog zijn inge gaan en in den loop van dit jaar ongeveer een even groote tonnage, in hoofdzaak door den duikbootoorlog, hebben verloren. Wanneer men zich dit feit voor oogen houdt, dan legt dat meer gewicht in de schaal dan profetieën en mededeelingen over de beweerde aanvulling van tonnage, aangezien het nu eenmaal niet zonder meer denkbaar lijkt, dat een scheepsbouw- Het jaar des Heeren, Annus Domini 1943, met dezen ietwat plechtigen naam, waarmede men vroeger veelal een jaar aanduidde, vonden wij in een onzer Christelijke weekbladen ..Nieuwjaar 1943” genoemd. Dit jaar zal nog ontzaglijk veel leed en zorg brengen en nood en beproe ving, zoowel aan den enkeling als aan de gemeenschap, maar hoe ook, en wat ook, het jaar 1943 zal een jaar des Heeren zijn, een jaar van God. Annus Domini 1943 In het hart van iederen sterveling is de hunkering naar vrede, maar de kleine mensch staat tegenover gigantische krach ten en machten, aan welker heftigheid en geweld hij dag aan dag wordt herinnerd. De vroeger kenmerkende Nederlandsche onbewogendheid en onverschilligheid tegenover nieuwe wereldverschijnselen heeft afgedaan. Wij nemen deel aan het geweldige dat zich in de wereld voltrekt en hoe intensiever wij er aan deelnemen, hoe minder wij de slagen van het lot, hoe rijker wij de zegeningen van den vrede zullen ervaren. Laten wij aldus in het nieuwe jaar onze taak begrijpenonze paraatheid.' onze kracht niet laten uithol len door beuzelingen en kleinzieligheden, onze vastberadenheid niet laten ondermij nen door onvruchtbare bespiegelingen van een verleden, dat aan enze nieuwe toe komst weinig meer te brengen heeft. Ieder in eigen kring tracht zoo goed mogelijk zijn weg uitgestippeld te zien door de twaalf maanden van het nieuw begonnen jaar, maar al deze wegen moe- tf-.n leiden naar het ééne groote doelde illusie der gemeenschap kan dit niet ont beren, zoomin als het belang van het land. Nu wij eenmaal den moed hebben gehad ons te ontdoen van het binnen- ïandsch bederf, kan iedere krachtsinspan ning gezonde vruchten dragen. Het oude jaar bracht vele beperkingen en het nieuwe zet met nieuwe beperkingen in. welke ook in den omvang van onze cou rant opnieuw tot uiting zullen komen. Dit is echter van slechts betrekkelijke waarde; hoofdzaak is, dat de lezer goed leert ver staan wat in zijn courant te lezen staat. Het afgeloopen jaar heeft in de verhou ding van den lezer tot zijn courant ingrij pende veranderingen gebracht, waarvan de dagbladlezer in het algemeen zich met of al te weinig rekenschap heeft gegeven. Wij overdrijven, meenen wij niet, wan neer wij hier vaststellen, dat de gemiddel de dagbladlezer nog geen flauwe notie heeft van wat de „journalistiek van den nieuwen tijd" in wezen is en beteekent De voorzitter van het Verbond van Neder landsche Journalisten heeft niet nagela ten ook in het afgeloopen jaar bij herha- ling in woord en geschrift duidelijk te ma* ken. wat het wezen van deze nieuwe jour nalistiek behoort te zijn en van Overheids wege zijn richtlijnen en dwingende voor schriften vastgesteld, waarbinnen de journalistiek van den nieuwen tijd ten bate van de volksgemeenschap zich heeft te ontwikkelen. Want de journalist van den nieuwen tijd staat vóór alles in dienst der volksgemeenschap Aan deze ontwikkeling in nieuwe banen der journalistiek, hoezeer zij ook in de kolommen van alle dagbla den tot uiting moge zijn gekomen, is naar onzen indruk, de dagbladlezer over het algemeen onverschillig voorbijgegaan Het nieuw begonnen jaar moge ook hierin een verandering ten goede brengen Men zal zich, hoe ook, meer moeten openstellen voor den geest van den nieuwen tijd. Zij, die erin blijven volharden om met Mul- tatuli te spreken den Nederlandschen leeuw de rol van stekelvarken toe te be- deelen. dwalen op een wijze, welke fatale gevolgen kan hebben. In de Nieuwjaarsredeyoeringen en -be schouwingen van de leidende figuren in - - - i 'heden staan afgedrukt vindt j met betrekking tot het heden en tot de naaste toekomst gefor muleerd. waaraan wij niets hebben toe te voegen. Zij geven alle blijk van on wrikbaar geloof en vertrouwen, terwijl de verklaring van den Rijkscommissaris. dat het dieptepunt van Europa’s voedseltoe stand achter den rug is, in het bijzonder in de breede massa van het volk als goed nieuws bij den aanvang van het nieuwe aar zal worden aanvaard. Zij vormt niet van 1943 het oog gericht mag zijn Wat zal het Nieuwe Jaar ons brengen? Op deze vr?ag der Zwakken moge het antwoord der Sterken volgen: Wij brengen het Nieuwe Jaar den inzet onzer geheele persoonlijkheid, onze offerbereidheid onze gaven en talenten en de kracht van ons geloof in een betere wereld, die komen gaat. De Amerikaansche wapenindustrie Wanneer men onze tegenstanders goed begrijpt, zal men inzien, dat zij hun hoop op succes eigenlijk nog slechts baseeren op de verwachte bewapeningssuccessen der Ver. Staten. Deze moeten stellig niet onderschat worden, ofschoon de bewape- ningsindustrie der Ver. Staten langs den weg van de pacht- en leenwet een be hoorlijken aanlooptijd achter zich had, toen zij van ongeveer een jaar af ge bruikt werd voor den oorlog van eigen land en toch tot op heden geen resul taten toont, die aanleiding kunnen seven tot bijzondere ongerustheid. Integendeel, de kwantitatieve productie, welke men steeds van de Amerikaansche industrie verwachtte, heeft haar wansucces reeds binnengehaald. Wij weten uit den mond van Roosevelt zelve, dat hij de kwantita tieve productie heeft stopgezet en thans een poging doet tot kwalitatieve pro ductie. Daarvoor zijn echter vooral er varingen noodig en de op dit gebied ge oefende vereischte vaardigheid der con structeurs en meesterknechts. Het is mo gelijk, dat mettertijd op dit gebied in de Ver. Staten het een en ander zal worden gepresteerd. Het is echter zeker, dat de onder Duitsche leiding staande bewapeningsindustrie van Europa reeds in 1942 buitengewone prestaties heeft geleverd. Wij herinneren slechts aan de nieuwste automatische vuurwapens en tanks. En wij mogen derhalve met recht hopen, dat in onze constructiebureaux en werkplaatsen ijverig verder gewerkt wordt aan de ontwikkeling van onze be wapening, die door een steeds volmaak ter organisatie van het gebruik van ar beidskrachten en van productiewijze een stijging beleeft die rustig de concurren tie kan opnemen met hetgeen men op het oogenblik aan den anderen kant mag verwachten. De Führer heeft bij de jaarwisseling een dagorder gericht tot de soldaten van de Duitsche Weermacht, waarin hij ter inleiding zegtToen ik den vorigen Nieuwjaarsoproep tot u richtte was in het Oosten aan ons front een winter aange broken, die op een natuurramp geleek. Wat gij, soldaten aan het Oostelijk front, toen hebt moeten beleven, weet gij zelf. In doorwaakte nachten vol bezorgdheid waren mijn gedachten bij u. Dat het ge lukt is de ons toegedachte Napoleontische ineenstorting te vermijden, was evenzeer aan uw dapperheid als aan uw militair kunnen, uw trouw en standvastigheid te danken. Gij, mijn strijders van het Ooste lijk front, hebt in dien winter Duitschland en bovendien geheel Europa gered en met u de soldaten van onze bondgenooten. die zijde aan zijde met ons vochten. Voortgaande overziet de Führer de mi litaire gebeurtenissen van het afgeloopen jaar aan alle fronten, in het Westen en Zuiden van Buropa, wijst op de unieke prestaties van de Duitsche marine m den strijd ter zee, op de verrichtingen van het luchtwapei en zegt dan Gij soldaten van het leger echter en van de Waffen- SS die rechtsreeks onder mij persoonlijk geplaatst zijt, blijft de ruggegraat van heel de geweldige worsteling. Uw dapper heid uw trouw en uw standvastigheid vormen de grcndslagen voor de defini tieve overwinnihg. Wanneer wij, zoo gaat de Führer dan verder, aan het begin van het Nieuwe jaqr het vaste besluit nemen om onder geen omstandigheden voor onze vijanden te wijken, maar hen zoo lang te bestrijden tot Ie uiteindelijke overwin ning bevochten is. dan gebeurt dat in de eerste plaats indachtig aan onze kamera den die tot dtEver hun leven hebben moeten geven voor deze overwinning, maar ook met bet oog op het Duitsche volk, zijn heden en zijn toekomst. Het vaderland is zijn soldaten niet onwaardig. Alle pogingen van de tegenstanders heb ben het Duitsche volk niet tot ontbinding gebracht, maar Èitegendeel geleid tot den baat, die noodig is om zoo’n strijd met kans op succes te kunnen voeren. Roosevelt en Churchill hebben Duitsch land leeren haten. Het Duitsche volk werkt thans met bet eenige besluit, dat ditmaal de oorlog een einde zal vinden, waardoor voor de eerstvolgende honderd jaar den vijanden ran Duitschland de lust vergaat ons weer te overvallen. 1943 zal misschim een moeilijk jaar zijn, stelhg echter net moeilijker dan de afgeloopen jaren. Wanneer God ons echter de bracht gegeven heeft den win ter van 1941 op 4< te doorstaan, zullen wii dezen winter el het komende jaar rst goed doorkomin. Eén ding echter is zeker In dezen strijd kunnen er geen compromissen meer zijn. Wat Europa noodig heeft, en oor de overige wereld. is niet een toestand, waarin om de 20 of 25 jaar de joodsch-kipitalistische hyena's zich weer kunnen keiren tegen den vreed- zamen en vooral den socialen opbouw van een nieuwe wereld, naar een langen rust tijd van ongestoorde ontwikkeling. Duitschland echter heeft vooral de voor waarden noodig voor hen opbouw van een van buiten niet meer bedreigde nationaal- eocialisüsche volksgeneen schap Wanneer

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1