HAAGSCHE COURANT Terugblik van den Rijkscommissaris BUITENLAND Maandag 4 Januari 1943. van TWEEDE BLAD van FEUILLETON De Nieuwjaarsrede den Leider DE KOMEDIANTEN KOMEN Onverbiddelijk verloop de gebeurtenissen Terreinwinst in Tunis Duitsche diplomatieke mutaties Nieuw directorium van de fascistische partij in Italië Geallieerden verzuimden hun kansen Britsche bommenwerpers boven West-Duitschland wij (P.K. Zunlling-H.H.-St.) 1 zullen de Slechts één weg en Nadruk verboden >rdo? vroeg hij plotseling. haar be keek en (Wordt vervolgd J, No 18376 en OP hun en punt er na eeni- en en voor zichzelve in het leven hebben ge roepen. Dan moet echter nog altijd de door de natuur geschapen en voor de meest doeltreffende verdediging der »pil- mogendheden dienstige tankgracht van de Middellandsche Zee overwonnen wor den om de eerste bastions van Europa te naderen. De Duitsche ambassadeur te Madrid, von Stohrer, die te Tokio, Ott, en de gezant te Stockholm, prins zu Wied, zijn per 1 Jan. 1-943 vervangen door resp. ambassadeur von Moltkp, ambassadeur Stahmer en ge zant Thomsen. 110 Roman van WILHELM LICHTENBERG DE KOERS IN DEZEN ONSTUIMIGEN TIJD door on- millioen inwoners, speelt daarbij reeds nu een ondergeschikte rol. ---- Het is niet veel meer dan een springplank van Amerika naar Europa. jagers zes toe vernield. Een afweervuur te Raffaela keek Reginald open aan. Je moet me gelooven, dat er voor mij geen terug meer is, zei ze, en haar stem klonk oprecht overtuigend. Ik geloof je. Ik geloof je altijd, verzekerde Reginald snel. Maar toen voegde hij er na een kort zwijgen aan toe: Alleen heb ik mij er altijd voor gewacht, een belachelijke rol te spelen. En wanneer ik nu een half leven ern stig af heb kunnen leggen, dan was dat, omdat ik de feiten onverschrokken on der het oog zag. En even later zei hij: Raffaela, nog is het tijd, om met jezelf in het reine te komen... Waarover? In dezen strijd op leVen en dood is Europa gewikkeld. Engeland, met zijn 46 Ons aller taak Het zelfrespect der natie hoog houden, mijn volksgenooten, is van het allergroot ste belang Dit ligt voor het belangrijk ste gedeelte in de handen der vrouw. De liefde tot het vaderland tot uiting te brengen op de eenige juiste manier, door mede te werken aan de nieuwe orde, die gevormd moet worden, is ons aller taak. Geloof in herrijzenis van ons volk Maar boven dit alles staat het geloof in de herrijzenis van ons volk als uit vloeisel van ons Godsvertrouwen. Wan neer het een stormachtige duistere nacht is, dan lijkt het dwaasheid om te geloo ven in de opkomst van de zon en de komst van een stralenden dag Toch is dit duizenden malen geschied. Ons volk staat nu in een dieptepunt van zijn be staan, wellicht treffen ons in 1943 nieuwe rampen. Niettemin behouden wij het ge loof, niet bij wijze van zwemvest om ons drijvende te houden, maar als een vaste burcht, van waaruit de weg naar omhoog voert, als wij als volk in eendracht te zamen staan en moedig en vastberaden dien weg willen betreden. Staande op den drempel van het nieu we jaar, wensch ik U, mijrn volksgenoo ten sterkte in het dragen van Uw moei lijkheden, dank ik ieder, die in 1942 ar beidde en offerde voor ons volk en spreek ik de hoop uit. dat het jaar 1943 het begin van de herrijzenis van ons volk zal brengen. Veel heil en zegen in het nieuwe jaar. De moeilijkheden, die zich voor de En- gelschen en Amerikanen in Noord-Afri- ka thans reeds afteekenen, zullen hun een voorproefje geven van den strijd en van de met dezen strijd verbonden verliezen, welke moeten optreden, wanneer de machthebbers der Ver- eenigde Staten ernstig hun imperialis tische wenschen nagaan en niet tijdig door de vraag der meerderheid hunner bevolking, waarvóór zij dan toch eigen lijk den oorlog voeren, weerhouden worden en afgeleid tot verdere bezetting van de gebieden hunner bondgenooten. In ieder geval blijft in deze derde en wellicht laatste phase der wereldworste- llng na het succesvolle eindigen van de eerste en tweede phase, voor de spilmo gendheden de taak om uit een strategisch gunstige positie aanvallen af te weren, die door hun voornaamsten tegenstander over een afstand van ruim 600 k.m., over een door onze duikbooten onbevaarbaar gemaakte zee naar de kusten van Europa gebracht moeten worden. Hierbij echter staan den spilmogendheden in Europa, wanneer men rekening houdt met het feit, dat de vijandelijke krachten gebonden worden door het Groot-Oost-Aziatische Rijk van Japan, en met de steeds toene mende uitschakeling van Indië, dat steeds meer een gebied wordt waarheen mili taire krachten gezonden moeten worden, meer menschen, meer bewapeningscapa- citeit en ongeveer dezelfde grondstoffen ter beschikking, dan waarover onze tegen standers in een strategisch veel ongunsti ger positie beschikken. De bewezen ge nialiteit der actieve oorogvoering, be kwaamheid der generaals en admiraals en oorlogservaring der soldaten strekken in ons voordeel Voor de soldaten der Ver. Staten zijn er na deze historische beslissing nauwelijks nog kansen om eons nog beslissend in het wereldgebeuren in te grijpen. Wellicht echter zouden zij een opmerke- lijken indruk hebben kunnen nalaten, wanneer hun leiding het in de November dagen aangedurfd had, niet alleen Marok ko en Algiers maar ook Tunis te bezetten. De groote besluitvaardigheid en de stout moedige dapperheid, die staatslieden en legerleiders nu eenmaal moeten hebben om in de geschiedenis te blijven bestaan, zou den zij echter aan den dag hebben gelegd, wanneer zij, bij een gelijktijdige landings poging aan de Westkust van Frankrijk, door de Straat van Gibraltar naar Toulon opgerukt waren om het onbezette Frank rijk tot uitgangsbasis te maken voor een tangbeweging op Franschen bodem De po ging werd niet aangedurfd en thans is de mogelijkheid van een inhalen door de in- tusschen voltrokken bezetting der sleutel- gebieden door de troepen der spilmogend heden definitief voorbij Intusschen hebben de generaals en af gezanten van de Ver. Staten .dezelfde ér- varingen opgedaan met bezette gebieden, waarover de Engeleschen in dezen wereld oorlog reeds in rijkelijke mate beschik ken. Zij, wien men in het algemeen tot dusverre nagaf, dat zij op een handige psychologische wijze weten te spelen, heb ben in Irak, Iran, Syrië Palestina en Egypte en vooral niet te vergeten Britsch- Indië, bewegingen en verschijnselen te voorschijn geroepen, welke ons, die im- Onder voorzitterschap van den Duce en in aanwezigheid van den secretaris der partij, Vidussoni, en de ministers Bottai, Pavolini en Ricci, is gistermiddag het nieuwe directorium der fascistische partij in het palazzo Venezia te Rome geïnstal leerd. Vidussoni wees in een rede tot den Duce op de absolute bereidheid der hoog- waardigheidsbekleeders van de fascisti sche partij alle door den Duce gegeven bevelen onmiddellijk uit te voeren. „De partij, aldus Vidussoni. behoort u. U behooren deze mannen, die hartstochte- ïijk en fanatiek aan u gelooven. Achter u staat het geheele Italiaansche volk, dat aan u gelooft. Beveelt, wat gij maar wilt, de mannen van uw partij volgen zonder dralen en getrouw de aanwijzing en zul len u zeggen, dat zij slechts leven voor u en voor uw historische taak.” De Duce gaf vervolgens aanwijzingen voor het werk der organen van de fascis tische partij op alle gebieden van het nationale leven. Dat Duitschers moesten komen om hier de waoht aan de kust te betrekken, dat wij zelve niet in staat zijn om de ver zekering te geven, dat over ons gebied geen Amerikaan en geen Engelschman zal trekken naar het hart van Europa, dat danken wij aan het verkeerde beleid van hen, die ons verlieten in de Mei dagen van 1940. Zonder deze Duitsche wacht zouden de Amerikanen niet in Algiers geland zijn, maar aan den Hoek van Holland en zou de oorlog nu woeden in ons vaderland. Wij erkennen dat, wij willen daarvoor ook erkentelijk zijn, maar voor ons, kop pige Nederlanders, is het zoo niet ge makkelijk ongelijk te moeten bekennen. Zoo ging het jaar 1942 aan ons voor bij met veel somberte: doch niet zonder licht. Want op 10 December mocht ik van den Führer vernemen, dat hij ons volk niet als vijandig zou behandelen, dat hij de hooge waarde van ons volk erkent en dat er niet met ons gehandeld zal worden als e e n s geschiedde: bij ons, over ons, zonder ons, doch dat een Nederlandsche stem gehoord zou worde* Of je van hem houdt. Of je ten slotte niet liever bij hem wilt blijven. Ik weet niet, of men van een man houden kan, die de allereerste beproe ving niet doorstaan heeft, antwoordde zij na kort nadenken. Maar één ding weet ik heel zeker, dat men bij zoo’n man niet blijft. Hij knikte slechts en begon over an dere dingen te spreken. Vaak zwegen zij ook, maar het was, alsof hun ge sprek bij dit aangename zwijgen niet afgebroken werd en alsof hun gedach ten de kracht hadden, om ook zonder woorden elkander te vinden. In een van de pauzes zoemde de tele foon. Raffaela nam den hoorn op en hoorde den portier zeggen: Een jaar boordevol onzekerheden gaan wij tegemoet. Gij hebt er recht op, mijn volksgenooten, te weten, welke koers ik wil zeilen in dezen onstuimigen tijd. Geen enkele onzekerheid zal ik daarbij laten. Ik zie het groote wereldgebeuren, worsteling van dezen tijd als den strijd van Europa tegen het monster-verbond van het Russische communisme met het Amerikaansche groot-kapitalisme, samen geleid door het jodendom, dat in beiden achter de schermen heerscht. Achter ’t communisme stonden als werk tuig gereed 200 millioen menschen met het geweldigste oorlogsapparaat, dat ooit is opgebouwd, bedoeld om als een wals over Europa te gaan en daar slechts puin- hoopen over te laten van wat dan eens geweest zouden zijn de Europeesche cul tuur, beschaving en godsdienstzin. Achter het Amerikaansche groot-kapita lisme staat een continent, eveneens be woond door een paar honderd millioen menschen met al zijn hulpbronnen. Zijn doel is het om aan ons werelddeel al zijn bezittingen te ontnemen en ten eigen bate aan te wenden. In dezen strijd op leVen In een worsteling, waarin het om de be langrijkste dingen gaat en om de beslis sende vormgeving voor komende eeuwen, staat de afloop fataliter vast en deze af loop kan zich slechts voltrekken ten gun ste van Europa en daarmede van ons. Evenwel zijn er oogenblikken waarop de weegschaal in evenwicht staat en het lot den verderen loop bij wijze van spreken afhankelijk stelt van de persoonlijke be kwaamheid der handelende menschen, juist om hen te beproeven en door de. be vochten overwinning flink te maken voor de taken der toekomst. Het eerste van deze oogenblikken was de herfst van 1939, geving doen opkomen, maar overal slechts toen de Duitsche legers in een bijna vol ledigen opmarsch hunner divisies opruk ten naar Polen, teneinde volgens den wil van den Führer dezen storingsfactor bin nen zoo kort mogelijken tijd uit te scha kelen. Wanneer, toen het Fransche leger, gesteund door Engelsche divisies, een wer kelijk energieken aanval op bet Duitsche Westen zou hebben ondernomen, zou het lot twijfelachtig zijn geweest. Dit oogen- blik heeft Frankrijk voorbij laten gaan en daarmede zijn kans om den oorlog te win nen, verloren. Er is nog een tweede oogen- blik geweest, dat evenzëer de weegschaal der historie in evenwicht zag, toen de Engelschen het plan hadden in Noorwegen te landen, Duitschland van het Noorden af te omsingelen en het van den essen- tieelen toevoer der ertsen af te snijden De stoutmoedigheid van den Führer voor kwam de Engelschen. Hij leidde zijn nu meriek zwakke, kwalitatief hoogst waar devolle eenheden der Duitsche Weermacht langs de geheele Engelsche thuisvloot heen en bezette Narwik en de belangrijkste ha vens van Noorwegen Toen had de En gelsche thuisvloot. zonder rekening te houden met welke verliezen ook. dezen zet van de Duitsche Weermacht moeten onderbreken. Zij heeft het verzuimd en daarmede voor Engeland de mogelijkheid verspeeld dezen oorlog zegevierend te doen eindigen. Wellicht is er voor de bolsjewistische massa’s een oogenblik geweest, dat voor de door hun machtgevers vertegenwoor digde doelstellingen het gunstigst was Dat was, toen een jaar geleden de Duitsche soldaat bijna bewegingloos werd tegen over de overmacht van het natuurgeweld in het Oosten. Men kan in ieder geval den bolsjewistischen machthebbers niet verwij ten. dat zij van deze gelegenheid geen ge bruik hebben willen maken In feite ech ter heeft de door den wil van den Führer gedragen heldenmoed van den Duitschen en verbonden soldaat aan alle poging weerstand geboden en met dezen tegen stand de hoogste beproefdheid aan den dag gelegd, die hem thans maakt tot drager en uitvoerder van de toekomstige vormgeving Naar het D.N.B. verneemt, verschenen gisteravond Britsche bommenwerpers bo ven West-Duitsch gebied. In een stad in het Ruhrgebied werd door brisant- en brandbommen schade in woonwijken aan gericht. De burgerbevolking leed verlie zen. Volgens de tot dusver ontvangen be richten werden eenige der vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Huil aangevallen In den afgeloopem nacht hebben zware Duitsche gevechtsvliegtuigen de haven stad Huil aangevallenl De havenwerken werden door bommen getroffen. Vooral in het Noorden, het Westen en het cen trum der stad braken groote branded uit. weerstand te kunnen dit bewust heeft nog nooit een man zoo ingegrepen in het lot van de Signor Daldini verzoekt ontvangen te worden. Raffaela legde snel en geschrokken de hand over den hoorn en zocht Re ginald met haar blik. bij de uitbakening van de toekomst van Europa, Van hoe groote waarde deze toe zegging is, zal later blijken. Bij deze jaarwisseling van 1942 op 1943 zijn meer dan ooit te voren van toepas sing de woorden van onzen onvergefelij ker: Zuid-Nederlandschen dichter Guido Gezelle: Het jaar is uit en t’ enden geleefd; van al zijn oude ellenden en heeft den Last het ons ontheven; het Nieuwjaar heeft, van heden af aan, voor elk ende een, een schrede gedaan: wie zal ’t tot t’ enden leven? Generaal-Veldmaarschalk Rommel in gesprek met soldaten van het Duitsdh— Italiaansche pantserleger. mers ook taken in bezette gebieden ten uitvoer moeten leggen, slechts van stille voldoening vervullen. Wat echter op dit gebied de burgers der Ver. Staten in Noord-Afrika vermogen te presteeren, overtreft onze stoutmoedigste verwachtin gen. Hier kan men zich slechts aan het parool houden: rustig laten begaan! De nieuwe vormgeving van Europa Zoo betreden wij met de jaarwisseling 1942-1943 niet slechts een nieuw tijdvak, maar ongeveer te gelijkertijd ook de der de phase van deze worsteling om de nieuwe vormgeving van Europa. Wij kun nen in ieder geval het bewustzijn hebben, dat wij militair, economisch, vooral ech ter moreel beschikken over een bewape ning, waaraan onze tegenstanders niet kunnen tippen, en dat wij voor dezen eindstrijd staan in stellingen, welke bij onze tegenstanaders, voor een aanval en stapsgewijze verovering, een buitengewo ne besluitvaardigheid, vooral echter de bereidheid tot ontzaglijke offers van iede- ren aard vooronderstellen. Onze tegen standers zullen op den duur noch over de noodige besluitvaardigheid, noch over de offervaardigheid beschikken, want als resultaat van deze worsteling en als prijs voor alle opofferingen staan voor hen slechts hun verburgerlijkte, materialis tisch geworden wereld en maatschappij en menschelijke betrekkingen, die nergens een schemering van hoop op nieuwe vorm- oogen zochten een willekeurig gens in de hotelkamer. Eerst gen tijd antwoordde zij: Ik vind die laatste weken niet meer zoo romantisch. Er is daar juist alles gebeurd, wat mij van mijn roman tiek kan genazen. En Rictal Wat? n Raffaela was eerst geschrokken, doch had zich onmiddellijk hersteld. Je zult hem weer ontmoeten, ging Reginald voort; maar er klonk verwijt noch vrees in zijn stem. Jullie zult elkander weer zien, samen in het ate lier staan. En de romantiek bloeit het best op den bodem van een teleurstel ling. (Vervolg van frontpagina Het onrechtvaardige Verdrag van Ver sailles heeft het volk uit een verburger lijkte en materialistische wereld gestoo- ten, maar in het Duitsche volk als laatste overblijvende waarde het bewustzijn ach ter gelaten van zijn eigenschappen als soldaat en strijder. Zoo werd het Duit sche volk, gewekt en geleid door het ge nie van den Führer, noodzakelijkerwijze tot den geboren en getogen strijder en vooral ook dp politiek gebied en daar-, mede tot den voorvechter van een volk- sche waarde-ordening tegen de interna tionale machten, die alle tezamen in de laatste instantie steeds slechts dit resul taat opleveren, dat zij de volksche, dus door het ras bepaalde waarde-ordening, waarop wij, Europeanen, in het bijzonder ons cultureele leven hebben opgebouwd, ontbinden en vernielen. Om deze beslis sing gaat het thans in deze wereldwor- steling, aangezien de eerste wereldoorlog de voorwaarde ertoe geschapen heeft, dat de strijders voor deze worsteling konden ontwaken en zich concentreeren De strijd voor een op volksche waarde-ordening ge ordend Europa beteekent hetzelfde als strijd tegen de materialistische krachten der raslooze massa’s van het Oosten en der groot-kapitalistische en door joden geleide mogendheden van het Westen. De eerste phase In deze wereldworsteling kunnen wij tot dusverre twee phasen in haar ver loop en de derde in haar begin nagaan, welke met fatale noodzakelijkheid op elkander volgen. De eerste phase van deze worsteling bracht de militaire concentratie van het Europeesche vasteland en daarmede de voorwaarde om bieden aan de onontkoombaar over Europa losbrekende aanvallen van het Oosten resp. van het Westen. In een weergaloozen zegetocht heeft de Duitsche Weermacht deze taken in hoofd- het teeken van platgetreden routine dra gen Voor ons, en ons vleugels gevend, staat echter het geloof aan een nieuwe vorm geving van het Europeesche vasteland, ge ordend volgens de waarden, waarop dit vasteland en alle daartoe behoorende vol ken hun cultuur geschapen hebben, n.l. op een volksche, naar het ras bepaalde waarde-ordening. Tot ieder offer bereid Wanneer wij de hier in aanmerking komende ruimte en de menschelijke krachten om die te vullen, dus kortweg Europa en de Europeesche volken, onder zoeken, is het resultaat een activiteits- mogelijkheid en cultureel scheppingsver mogen, waarvan men zich geen voorstel ling kan maken en die, door den specialen eigen aard van deze ruimte en haar men schen, hun veilige en voor ieder individu nastrevenswaardige duurzaamheid zullen hebben. Wanneer dit eenmaal duidelijk is, zal noch het bolsjewistische systeem van het Oosten, noch het internationaal- kapitalistische systeem der Anglo-Ame- rikanen zulk een mogelijkheid tot invloed en trefkracht toonen, dat zij kunnen standhouden tegenover deze idee van het nieuwe Europa Daarom zijn wij ook be reid tot ieder offer en willen ieder offer brengen, dat noodig wordt, reeds om op die wijze de mogelijkheid te hebben on zen in den strijd staanden soldaten door deze strijdvaardigheid nabij en waardig te zijn ITians stooten de dingen hard op elkander in de ruimte, zooals dit bij een conflict van dezen omvang nu eenmaal onvermijdelijk is. en er gebeurt, wat slechts kan worden beschouwd als een onverbiddelijk verloop van natuurlijke en noodzakelijke gebeurtenissen. Maar allés wat gebeurt, wordt ge dragen door den zedelijken ernst van de taak en door de onvoorwaardelijkheid en grootte van den inzet, geleid door dep wil van den Führer. Hij draagt de zwaarte van het gebeuren in een mate, dat dit ons zelf nauwelijks ooit geheel wordt. Daartegenover echter vormend geheele wereld, nog nooit werd een man zóó vele miilioenen menschen in voorwaardelijke overgave met de ge heele persoonlijkheid bemind. In dit ge loof en met deze wetenschap treden wij het nieuwe jaar en de laatste gevechts- phase voor een nieuw Europa in. Heil den Führer Ze keek verrast op, omdat zij heele- maal niet wist, hoe zij deze vraag moest beantwoorden. Ik bedoel, hoe je de verandering van je leven vindt, na deze laatste, ro mantische weken bij de komedianten, werd hij duidelijker. Haar gezicht bleef onbewogen en naar zaak vervuld doordat zij de militaire grenzen tot aan het gebied van Sovjet- Rusland. tot de Noordkaap. langs de Westkust tot de Golf van Biscaye en ten slotte tezamen met den Italiaanschen bondgenoot over den geheelen Bal kan afbakende en de door het Romein sche Rijk gestelde aanspraken van Europa op de Afrikaansche gebieden mede ondersteunde. Wij begrijpen thans hoe belangrijk het is, dat al deze gebieden in onze handen zijn en het onzen tegenstan der niet moge lijk is deze kustgebieden te maken tot apmarschgebied tegen Europa De tweede phase Met het einde van den Balkanoorlog was deze eerste phase der wereldworste ling om een nieuw Europa, namelijk de voorbereiding der militaire situatie, ge ëindigd. Teneinde het tegelijkertijd bin nenvallen van de.i in het Oosten en Wes ten staanden vijand te voorkomen, zette de Führer den aanval op den Sovjet in met het uitsluitende doel, de onbehouwen menschenmassa uit Binnen-Azië, die weer eens, zooals berhaaldelijk in de voorbije tientallen eeuwen, het Avondland wilde binnenrukken, af te weren. Thans mag gezegd worden, dat ook deze tweede phase voor een succesvol einde staat, vooral daar het den tegenstanders niet gelukt is het in den vorigen winter door de climatologische omstandigheden be paalde culminatiepunt der uiterste in spanning in het Oosten of in het Westen uit te buiten. De afweer der menschen- massa’s uit Binnen-Azië is een historisch feit geworden. Het is kenmerkend, dat het den bolsjewieken in dezen winter nergens gelukt is meer dan tijdelijk en plaatselijk binnen te dringen in één van de fronten, die in den veldtocht van 1941 bereikt en sindsdien -geconsolideerd wer den. Dat bewijst, dat het er in het Oosten thans om gaat de ruimte te overwinnen en dat met de overwinning, dat wil zeg gen de organisatie van deze ruimte, ook de onwrikbaarheid van dit front gewaar borgd is. Wanneer wij constateeren met welke energie en arbeidsvreugde juist dit werk in de nieuwe bezette gebieden verricht wordt, en in welke mate de krachten van deze nieuwe verworven gebieden voor het geheele oorlogspotentieel der spilmogend heden, natuurlijk vooral voor de onder steuning der nabijgelegen fronten, gebruikt en vooral de verkeerswegen beveiligd en verbeterd worden, dan is het duidelijk, dat, na den thans nog noodzakelijkerwijze wisselvalligen strijd aan het Zuidelijke front, na dezen winter een Oostwal zal zijn opgericht, die dep definitieven en duurza- men afweer van Binnen-Azië door Europa beteekent, en dat een situatie in het leven is geroepen, die reeds door zichzelve een voortdurend voortschrijdende verzwakking met zich mede zal brengen van alle po gingen om weer naar het Westen op te rukken. Strategisch is de strijd in het Oosten be slist. Dit ontneemt aan de gevechten, die thans aan den Terek, aan de Wolga. aan den Don of bij Rsjef geleverd worden, niets van hun voor onze toestanden hier in het Westen ondenkbare hardheden zwaarte, waarbij de Duitsche soldaat zijn bondgenooten een nauwelijks te be schrijven heldendom aan den dag leggen. Dit heldendom, dat Europa blijft bescher men, heeft reeds den strijd in het Oosten beslist. Thans is deze strijd de proef, waar uit alleen de mannen te voorschijn zullen komen, die met de politieke krachten van Europa, welke den tocht naar het Oosten mogelijk hebben gemaakt, de toekomstige leiders van dit werelddeel zullen zijn De derde, wellicht laatste, phase begonnen Met de landing van Engelsch-Ameri- kaansche contingenten in Noord-Afrika dus in November j.l. is de derde ge- vechtsphase begonnen, n.l. de afweer van de pogingen der Westersch-kapitalistische krachten om de nieuwe orde van Europa op den grondslag van een volksche waar de-ordening te verhinderen. Het is dui delijk, dat, wanneer tegenover de mogend- niemand de de Het Italiaansche Weermachtberioht van 3 Januari luidt: Vijandelijke pantserstrijdkrachten wer den herhaaldelijk bestookt door het doel treffend vuur der artillerie in het ge bied van de Syrte. Pogingen van den vijand om door te dringen tót het gebied van Fezzan mislukten als gevolg van den hardnekkigen tegenstand van onze dap pere garnizoenen, die steun ondervonden van de formaties der Italiaansche lucht macht. In den sector Tunis wonnen de troepen van de As opnieuw terrein, nadat hevige gevechten geleverd waren, in welker verloop 2 pantserwagens en een 10-tal Amerikaansche valschermjagers werden overmeesterd. De dag werd gekenmerkt door een hevige activiteit der luchtmacht aan weerskanten. In een luchtgevecht werden 22 vijandelijke vliegtuigen neer gehaald. Aanvallen door Engelsch-Ameri- kaansche vliegtuigen op plaatsen in Tu nis veroorzaakten eenige schade. In een hospitaal te Gabes werden 7 personen gedood en 20 gewond. Signor Daldini laat vragen, wan neer het de signorina dan gelegen komt, vroeg de portier opnieuw. Het komt mij nooit gelegen, ant woordde Raffaela, ditmaal zonder over leg. Brengt u dat aan dien mijnheer over. Ik vind dat nogal onbeleefd, stelde Reginald vast, nadat Raffaela opnieuw had afgebeld. Zoo? glimlachte zij. Mogelijk. Maar signor. Daldini heeft zelf dezen toon in onze betrekkingen gebracht. (Vervolg van Frontpagina.) Wij hebben erger verdiend; laten niet vergeten, dat nog slechts enkele jaren geleden het voedsel hier te lande met miilioenen kilogrammen werd ver nietigd, op bevel van de toenmaals regeerende overheid. Een zonde zoo groot, dat ik door het land reisde om daartegen te waarschuwen, zeggende dat men eens nog gebrek zou krijgen aan datgene wat naar de mestvaalt werd ge bracht Een klein deel der natie luister de, de anderen konden niet hooren door het oorverdoovende lawaai, dat gemaakt werd bij den dans om het gouden kalf. Het Westen van ons vaderland Het jaar 1942 is ook het jaar waarin het Westen van ons vaderland deel ging uitmaken van den verdedigingsgordel van Europa. Onze kuststrook wordt zoo sterk in verdediging gebracht, dat elke invasie-poging van de door de joden uitgezonden Amerikanen in de kiem zal worden gesmoord. Tienduizenden hebben huis en hof moeten verlaten, moeten evacuëeren met alle moeilijkheden ontberingen van dien en hebben Oudejaarsavond teruggedacht aan tehuis, dat zij moesten achterlaten waarin zij hopen terug te keeren. heden van het nieuwe Europa anders meer stond dan Engeland en bolsjewieken, de oorlog ook zonder deelneming van Japan reeds beslist zou zijn. Onze tegenstanders klampen zich vast aan de hoop, dat de Ver. Staten, voor al door hun bewapeningsmogelijkheden. en tenslotte ook door het optreden der Amerikaansche troepen, nog eens het over wicht aan hun zijde zullen brengen. Tot dusverre hebben de Ver. Staten hun reeds voor zes December 1941 voorbe reide mogelijkheden slechts gebruikt om op 85 verschillende plaatsen ter wereld troepen aan land te zetten of garnizoenen te leggen, dus in hoofdzaak langs den weg van den geringsten weerstand de gebieden te bezetten, die reeds aan hun bondgenooten hebben toebehoord. Het ziet er naar uit alsof zij deze bezigheid ook in de toekomst willen voortzetten en daarin het eigenlijke doel hunner mili taire deelneming willen zien. Wij houden echter rekening met het geval, dat de troepen der Ver. Staten eenmaal een poging zullen doen een militaire beslissing in déze worsteling tot stand te brengen. Dit kan wellicht ook in het voornemen liggen van de mannen achter de schermen in het Witte Huis, aangezien die precies weten, dat het hier gaai om een principieel conflict, want de beginselen van het nationaal-socialisme en fascisme kunnen, zonder eenig toedoen van Europa, gevaarlijk, worden voor de levensopvatting, welke die mannen zich gegeven hebben en wenschen De in de eerste phase van deze wereld* worsteling bereikte militaire consolidatie van Europa maakt het nu voor de Wes telijke mogendheden buitengewoon moei lijk een geschikte plaats voor een aanval te vinden. Zij zijn thans in Noord-Afrika geland. Dat is klaarblijkelijk het teeken, dat zij zich te zwak voelen om op te treden in een gebied dat alléén en rechtstreeks hun de mogelijkheid zou hebben gegeven voor een beslissenden strijd, dus bijvoorbeeld aan de Westkust van Frankrijk, in België of in Nederland. Of dit gevoel der eigen ontoereikendheid te wijten is aan het gebrek aan tonnage dan wel aan het bewust worden van militaire inferiori teit. moge onbeantwoord blijven. In ieder geval hebben zij een van Europa verwij derd liggend opmarschgebied gezocht voor welks doeltreffend gebruik zij den strijd eerst moeten aanbinden, een strijd waarvoor de spilmogendheden door de zette Frankrijk gunstige voorwaarden bezetting van Tunis, Corsica en het onbe- In dit nieuwe Europa zal groote wel vaart zijn en socialisme van de daad of gezegd, zooals dit is uitgedrukt in onze bronnenGodsvertrouwen, liefde voor volk en vaderland, eerbied voor den ar beid. Aan deze overwinning van Europa moet Nederland deelachtig zijn, terwille van zijn toekomst, zooals Finland en zoo als Hongarije dit reeds zijn. Dit is de eenige mogelijkheid om te ko> men tot een herrijzenis van ons vaderland; het is daarom mijn plicht, dien koers met vaste hand te zeilen, zooals dit reeds door mij gedaan is sinds 1935, toen ik voor de eerste maal sprak over de Europeesche solidariteit. En nu staan wij dan te midden van de verschrikkingen van den oorlog. Het is onbillijk en onwaardig om te doen als zoovele onnadenkenden, om aan het natio naal-socialisme in het algemeen en aan de N.S.B. in het bijzonder, de moeilijkheden van dezen tijd te wijten. Bezetting is oor- logsnoodzaak schaarschte, evacuatie enz. zijn de gevolgen van den oorlog, waar onder wij allen te lijden hebben. Daaraan kan de N.S.B. niets veranderen daaraan kan ik ook niets veranderen. Evenmin als het mij mogelijk is om diegenen te redden van de gevolgen van hun daden, die sabotage plegen tegen de bezettende macht, in de kinderlijke gedachte, daar mede iets vaderlandslievends te hebben gedaan. Zoover gaat mijn bevoegdheid ook nu niet, al blijkt mij de laatste dagen, dat velen dit denken De N.S.B. is de politieke wilsdraagster van ons volk Een minderheid, maar een doelbewuste en een vastberaden minder heid die stoer haar weg gaat, banend een toekomst voor gansch ons volk. Zij heeft zich ingezet voor alle man van Neerland’s stam. Zij wil de eenheid van ons volk bereiken, de lotsverbondenheid van alle Germaansche volkeren en de samenwerking van alle Eurepeesche vol keren bevorderen. NIET LANGER AFWACHTEND TOEZIEN Een beroep doe ik op het goedwillend deel der natie om niet langer met de handen In den schoot afwachtend te blij ven toezien. Er is binnen en buiten de N.S.B. zooveel te doen. WIJ moeten er ons doorheen worstelen. Bedenk, dat ons volk wel meer voor heete vuren heeft ge staan in de vele honderden jaren van zijn bestaan. De zorg voor de geestelijke en licha melijke gezondheid van de jeugd Is het moeilijkste en het belangrijkste Met innige voldoening zie ik hoe de ouders hun best doen om hun kinderen te be hoeden, hoe zij trachten de voedselmoei- lijkheden op te lossen, hoe keurig des Zondags zij nog voor den dag komen. Reinheid en netheid zijn nog altijd onaf hankelijk van geld Er is geen sprake meer van een oorlog tusschen Engeland en Duitschland; het gaat om leven en dood voor gansch Europa. De overwinning van Sovjet-Rus- land is de vernietiging van Europa, de overwinning van het Amerikaansche groot kapitaal beteekent de slavernij voor Europa. Daarom, omdat ons vaderland een deel van Europa is en oen welvarend Neder land in een verwoest Europa onbestaan baar is, is er voor ons maar één weg, n.1. die van de solidariteit der Eurooeesche volkeren. Onwrikbaar verbonden gevoel ik mij aan den Führer als Germaansch Führer, die met den Duce van Italië en met de andere verbondene Europeesche naties. Europa voor den ondergang behoedt. God heeft hen nog bijtijds gezonden om dezen ondergang te verhoeden. Een vast geloof heb ik in het voortbe staan van Europa. Aan het einde van dezen oorlog van wereldhistorische betee- kenis. herrijst een nieuw Europa. Een Europa, niet meer verteerd door onder linge oorlogen; een Europa van elkander waardeerende en respecteerende volkeren, die zich van hun lotsverbondenheid be wust zijn, een Europa, waarin gerechtig heid zal heerschen, gewaarborgd door Hitler en Mussolini. DE ITALIAANSCHE WEERMACHT- BERICHTEN Het Italiaansche Weermaehtbericht van 1 Januari luidde: In de streek van de Syrte en in Tunis zijn overvallen van As patrouilles met succes bekroond. Zij brachten gevangenen binnen en maakten materieel buit. Opdringen van vijande lijke gemotoriseerde elementen in de Li- bysche Sahara werd gestuit door snelle reactie van ons garnizoen te Gatrun, ter wijl onze exploreerende eenheden een levendige activiteit ontplooiden in Fez zan. Duitsche toestellen hebben tijdens een aanval op het vliegveld van Algiers op den grond eenige vliegtuigen ver nield en talrijke andere beschadigd. Twee Bostons werden bovendien neer geschoten door Duitsche jagers tijdens gevechten boven Tunis. Aan den ingang van de haven van Bone is een vijande- lijk convooi aangevallen door Duitsche vliegtuigen die 2 koopvaarders van ge middelde grootte troffen met bommen van zwaar kaliber De beide schepen - kunnen als verloren worden beschouwd. Op den Atlantischen Oceaan heeft een van onze duikbooten, onder bevel van den fregatten-kapitein Carlo lannata, op 29 November het s.s. „Argo” van 5500 ton tot zinken gebracht Een tweede duikboot, onder bevel van den korvetten kapitein Carlo Fesia di Cossato, heeft op 21 en 26 December de gewapende koop vaarders „Queen City” en ..Dona Aurora” tot zinken gebracht. De schepen hadden een totalen inhoud van 9925 ton. Het Italiaansche Weermaehtbericht van 2 Januari luidde Aan het front van de Syrte hebben on ze jagers en bommenwerpers vooruitge schoven Britsche eenheden en concen traties van gemotoriseerde strijdmiddelen aangevallen. Duitsche jagers hebben tij dens luchtgevechten 3 toestellen neerge schoten In Tunis zijn door een geslaagden plaatselijken aanval tactisch belangrijke posities veroverd. Tijdens levendige ge vechten hebben Duitsche stellen van den vijand zevende werd door het Sfax neergeschoten. Duitsche formaties hebben opnieuw Engelsch-Amerikaansche schepen in de Algerijnsche wateren aangevallen. Eenige schepen en een oorlogsbodem werden ernstig beschadigd. Militaire werken op Malta zijn door Italiaansche escadrilles gebombardeerd. De vijand heeft een aanval gedaan op Palermo in den afgeloopen nacht. De veroorzaakte schade is niet ernstig. Tot dusver zijn 6 dooden en 4 gewonden ge teld. Riccardo... fluisterde zij tamelijk besluiteloos. Reginald wilde opstaan om de kamer te verlaten, maar Raffaela verzocht hem met een besliste beweging van haar hand om te blijven. Toen zei ze in het toestel: Het spijt mei Ik ben niet te spre ken, en belde af. Reginald zweeg zorgd aan. Na een korten tijd ging de telefoon opnieuw.

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 5