zware Bij H0EFBLAD5AP helpt BUITENLAND BINNENLAND VAN OVERAL KUNST EN LETTEREN STADSNIEUWS UIT DE OMSTREKEN DEMONSTRATIE metPANKO EN ROER-OM INKOOP VAN BRILJANT en SIERADEN JUWELIER JEDELOO Noordeinde 100 4 Januari 1943 De verwarde toestand in N.-Afrika De Britsche luchtaanvallen Bolsjewisten teruggeworpen der Duitsche Marine in 1942 00 Een Amerikaansch witboek De geboeide krijgsgevangenen Roosevelt’s volmachten Uittocht uit Calcutta ONDERWIJS KERKNIEUWS TTATGSrUE COURANT Maandag Sovjets leden zware verliezen Blnnenland rZ0ET ROGGEBROOD^ GEBR. TEN HOEVE De strijd in Oost-Azië Oproep van admiraal Rader UITREIKING DISTRIBUTIE BESCHEIDEN ROUWPLECHTIGHEID VOOR GINO AMBROSETTI „Eenige wenichen voor 1943” De Duitsch-Turksche betrekkingen Mandarijnen voor kinderen De strijd om Tunis Hoofdprijzen Staatsloterij KEEREN De successen 2e bl. pag. 2 Weermacht de In 1 I Oriq. verpak f 1 bij Apoth en Prog J DUITSCHE WEERMACHTBERICHTEN 1526 van bekend 16671* 14317, WILLEM NOSKE: Een vioolmatineé te d op a.s. den HERMES ECO - DEN HAAG Meer dan de helft der inwoners van Calcutta heeft de stad verlaten met het oog op de herhaalde Japansche luchtaan vallen Radio-Delhi meldt, dat de bevol king thans een millioen bedraagt, ter wijl Calcutta bij de laatste volkstelling, in 1941, meer dan 2 millioen zielen telde. Duitsche gebombar- Uit den Amstel te Amsterdam is het lijk opgehaald van een 26 j. man, die vermoedelijk door de duisternis te water was geraakt Óp den Middenweg te Amsterdam is een 74-j. man van een rijdende tram gevallen en aan de gevolgen overleden. OP en der dit op ook en C. G L-'?1 PRODUCT WN HET PLANTENSAPPENLABOQArnniUM-OEN HAAG Rotterdam Tel. 38427 Den Haag Tel 333298 S t a 1 u se met in c,, m .nV,, -•* den Stadsschouwburg op abonnement A. ..Die Het Japansche hoofdkwartier maakt be kend, dat Japansche luchtstrijdkrachten op 30 en 31 December de voor kort inge richte vijandelijke luchtbasis Merauke op het Zuidelijke deel van Ned.-Guinea vol komen hebben vernield. Buitendien wer den tusschen 31 December en 2 Januari vijandelijke luchtaanvallen op Munda, Rabaul en andere steunpunten der Salo monseilanden afgeslagen Zes vijandelijke machines werden neergeschoten, terwijl boven de Aleoeten 6 vijandelijke toestel len werden neergehaald. De slachtoffer; in Nederland gedurende December December heeft de Nederland sche burgerbevolking door Britsche luchtaan vallen op woonwijken, de volgende ver liezen geleden 130 dooden, 236 zwaarge wonden, 144 lichtgewonden en 103 ver misten. waaronder veel vrouwen en kin deren. Behalve talrijke woonhuizen, wer den verscheidene openbare gebouwen, kerken en een ziekenhuis zwaar bescha digd. Chr Geref Kerk Beroepen te Slie- drecht ds. N. de Jong te 's-Gravenh.-West Geref. Gemeenten Beroepen t* Kampen ds. P. Honkoop te 's-Gravenhage. PATER Dr. INNOCENTIUS VAN BOORT tIn den ouderdom van 72 jaar is in het klooster der Franciscanen te Sit- tard overleden pater dr. Innocentius van Boort van de Orde der Franciscanen Minderbroeders. In een oproep aan de marine heeft ad miraal Rader o.a. gezegdEen groot en hard jaar is ten einde, een nog harder jaar zal volgen. Onze hoogste plicht is aan de rij van onze successen nog groo- tere toe te voegen. Met vertrouwen, moed en zekerheid volgen wij onzen Führer op den weg naar de overwinning. S.P.T. meldt uit Washington: Binnen kort zullen de volmachten van pre sident Roosevelt voor de oorlogvoering worden verlengd. Bij deze gelegenheid ver wacht men scherpe debatten. De president zal in een bijzondere Boodschap aan het Congres een rede houden, waarin hij de hoofdtrekken van de Amerikaansche poli tiek zal uiteenzetten. DIVERSE EXAMENS: Boekhouden MO afd. Q. Geslaagd o.a J. C Quilliamse, den Haag Morgen vindt in het Centrale Uit- reikingslokaal Groot Hertoginnelaan (voor Loosduinen lokaal Alidastraat 5) de uit reiking plaats van de nieuwe distributie bescheiden voor de letters Bj tm Br Op Woensdag 6 Januari 1943 van 10 uur v.m. tot 5 uur n.m in het HUS-filiaal, N W. Binnensingel 48, ’s-Gravenhage. 21 Jan. op van de loopende extra voor zoover betrokkenen in aanmerking loket Dinsdag, 5 Januari, zal om 10 uur 15 het stoffelijk overschot van den bij een tragisch ongeluk om het leven gekomen leider van den Italiaanschen consulairen dienst comm. Gino Ambrosetti met een rouwstoet van de vroegere Italiaansche legatie den Haag Zeestraat 15 naar de St. Jacobuskerk in de Parkstraat, den Haag, worden overgebracht Om 11 uur wordt in die kerk de plechtige rouwmis opgedragen, tot bijwoning waarvan de Italiaansche kolonie, vrienden en beken den van den overledene worden uitge- noodigd Hedenavond om 19 uur spreekt Max Blokzijl via Hilversum I in zijn politiek weekpraatje over het onderwerp „Eenige wenschen voor 1943”. MOORD TE LUNTEREN De alleenwonende 85-j. A. Veenvliet, Bameveldscheweg te Lunteren, is ver moord In zijn woning, nabij de trap, vond men het lijk. De schedel was inge slagen en de beenen waren vastgebonden Te Velp is, 85 jaar oud, overleden dr A van cte Moer, gep. gen. maj., oud dir officier van gezondheid, officier in de orde van Oranje Nassau. In den vorigen oorlog was hij leider van de Roode Kruis ambulance naar Hongarije Timosjenko opgevolgd door generaal Sjoekof Volgens den ‘Britschen berichtendienst is maarschalk Timosjenko, wat betreft de leiding in den sector Woronesj tot Sta lingrad, reeds 6 maanden geleden door generaal Sjoekof afgelost. Uit Moskou wordt door S.P.T. gemeld, dat de taak van generaal Sjoekof o.m- zou zijn, „de door de aanvallen van den laatsten tijd sterk verminderde kracht van het sovjetleger op te voeren.” Door gevechtshandelingen van de oor- logsmarine zijn in December van 1942, 78 schepen met een inhoud van 447.800 ton tot zinken gebracht, waarvan 72 met een inhoud van 431.300 ton door duikboo- ten. Met inbegrip van de in het extra-be- richt gemelde successen van onze opper - vlakte-strijdkrachten bedragen de in De cember gemelde successen van de Duitsche marine 109 koopvaarders met een inhoud van 634.800 ton Door de marine werden tien schepen en door formaties van het luchtwapen nog achttien schepen bescha digd Aan oorlogsschepen werden in De cember door strijdkrachten die onder wa ter en aan de oppervlakte opereeren een kruiser, negen torpedobootjagers, een kor vet. twee duikbooten en een beveiligings- vaartuig: door het luchtwapen een torpe- dobootjager en een geleideboot in den grond geboord De Turksche ambassadeur té Berlijn. Safet Arikan. heeft gisteren voor zijn terugkeer naar Duitschland, tegenover journalisten te Istanboel de volgende ver klaring afgelegd „De betrekkingen tusschen Turkije en Duitschland zijn hartelijk en vriendschap pelijk. Ten aanzien van de credietovereen- komst heb ik niets toe te voegen aan het bericht van het Anatolische persbureau. Ik keer even tevreden als ik hier ge komen ben, op mijn post terug.” Om van den Turkschen ambassadeur te Berlijn afscheid te nemen, was de Duit sche ambassadeur von Papen op het per ron aanwezig. DEUTSCHES THEATER: Met een geani- meerden bonte avond in den Stadsschouw burg heeft het „Deutsches Theater” het Oudejaar uitgeleid. Een veelzijdig pro gramma, waaraan solisten, ballet en too- neelisten hun medewerking verleenden, werd met uitbundig succes ten gehoore gebracht. Mr. A. J. F. J. Jung, heer A. C. Weijer, d bij de Gemeente-apotheek, den dag” op hij vóór 25 jaar in dienst der gemeente trad Hedenmorgen werd den jubilaris namens het gemeentebestuur een eervolle vermelding en een gratificatie overhan digd Het personeel bood enkele boek werken aan. Vandaag is mej. M. G. M A. van der Meer 25 jaar werk zaam ten kantore van de N.V. Neder - landsche Lloyd bijkantoor den Haag. Door den directeur, den heer G. van Os- nabrugge, is zij op hartelijke wijze ge huldigd Haar werden geschenken aange boden. DOOR DUISTERNIS MISLEID EN VER DRONKEN Uit het water aan de Soest- dijkschekade is het lijk opgehaald van den 79-jarigen H. H gewoond hebbende in de Vlasakkerstraat. De oude man is ver moedelijk, door duisternis misleid, in het water geloopen en verdronken. Op de aan kinderen, geboren tusschen 30 Nov. en 28 December 1938 uitgereikte bonkaarten voor de 13e periode 1942 en de le periode 1943 komen noch de bonnen reserve 3-73 voor (recht gevende op appels), noch de bonnen reserve 4-03 (recht gevende op mandarijnen), noch de bonnen reserve 4-04 (recht gevende op mandarijnen en/of sinaasappels). Deze kinderen zouden dus geen appelen, man darijnen of sinaasappelen kunnen verkrij gen. Voor hen worden daarom thans 1200 gram mandarijnen ter beschikking gesteld op bon reserve 3-02 van de bonkaart voor de le periode 1943 Deze bon dient men daartoe bij den plaatselijken disfri- butiedienst in te levern, onder overleg ging van de stamkaart van het kind. De distributiedienst plakt den bon op een verklaring, waarop vermeld staat„Gel dig voor 1200 gram mandarijnen’ Met nadruk wordt er op gewezen, dat uitsluitend kinderen, geboren tusschen 30 Nov en 28 Dec. 1938 voor zulk een ver- klafing in aanmerking komen In een overzicht van het Britsche mi nisterie van Oorlog betreffende den oor log in 1942 wordt ten aanzien van den strijd om Tunis gezegd, dat de troepen van het le Britsche leger bij den eersten stormloop op Tunis en Bizerta te veel hooi op hun vork hadden genomen. De Asmogendheden waren sneller en dwon gen de Britten snel rechtsomkeert te ma ken. De terreingesteldheid in Tunis is buitendien niet erg geschikt voor het snel aanleggen van vliegvelden, geheel afge zien van het feit, dat het ongunstige weer de operaties der Geallieerden zeer be moeilijkte. Het Amerikaansche departement Buitenlandsche Zaken publiceert een wit boek over „Het streven van de Ver. Staten om den tweeden wereldoorlog ge durende de 10 jaren tot aan Pearl Har bour te verhinderen”, hetwelk een uitge breid overzicht van de Amerikaansche buitenlandsche politiek geeft van 1933 tot 1943 De diplomatieke correspondent van het D.N.B. schrijft naar aanleiding van dit document, dat het kan worden beschouwd als een voorbereiding van Roosevelt’s poging de verantwoordelijkheid voor den oorlog en de uitbreiding daarvan op anderen af te wentelen en een zeer felle aanklacht tegen zijn agressiepolitiek te genover de openbare wereldmeening. Reeds de inleiding, welke minister Huil heeft geschreven doet zien dat de mensch- heid de verschrikking van een nieuwen wereldoorlog zou zijn bespaard, indien de Ver. Staten de door hun regeering thans geroemde „grondslagen van recht vaardigheid, fatsoen en vreedzame rege ling” werkelijk zouden hebben gevolgd President druk en en Italië, neutraliteit Roosevelt’s afpersing onder den gevoerd, witboek geheel duidelijk waarbij vooral de bekentenis aandacht verdient, dat naar de meening van leidende Amerikaansche kringen de „naar verhouding gebrekkige militaire voorbereiding een oorlogsrisico niet raadzaam maakte” Daardoor wordt onweerlegbaar bewezen, dat het destijds Roosevelt en zijn adviseurs er slechts op aan kwam tijd te winnen. Niet minder ophelderend zijn de ver klaringen van het witboek inzake de bui tenlandsche politiek der Ver Staten je gens Frankrijk, die. naar met cynische openhartigheid wordt verklaard, er in be staan heeft Frankrijk na zijn ineenstor ting tegen de As op te hitsen en het iedere poging tot oprechte samenwerking met Europa te verhinderen op Nieuwjaarsdag in Diligentia. uitgezonderd wat betreft de beide hoofdwerken waarin de piano een aan de viool gelijkwaardige rol te vervullen had Eerst Corelli’s zan gerige en voorname Folio-variaties door Noske gaaf, klankschoon en stijlvol voor gedragen. Dan Beethoven’s Sonate op 24 in een violistisch expressieve weergave, terwijl de pianist Elisabeth Everts haar partij virtuoos, met smaak, soepel rhythme en gevoelige dynamiek vertolkte. Het sa menspel was voortreffelijk evenals van Brahms’ D-moll .Sonate De pianiste onder scheidde zich vooral in het derde deel. Tot slot kleurige vioolstukken van Dvorak waarvan de Slavische Dansen Noske gele genheid boden zich als virtuoos te onder scheiden J C Manifarges. „N BRUIDEGOM IN NOOD”. In Scala gaf Vrijdagavond het gezelschap Jacq. van Bijlevelt de eerste van een reeks op voeringen van de klucht in 3 bedrijven van Otto Harting: ,,’n Bruidegom m Nood” waarin drie acteurs, die in het komische genre uitblinken: van Bijlevelt, Octave van Aerschot en Johan Boskamp eendrachtig samenwerken, bijgestaan door een verdienstelijken staf, om het publiek een dclgenoeglijken avond te bezorgen. Den inhoud van deze klucht vol koddige wendingen en schaterlachverwekkende verrassingen zullen we hier niet na vertellen Een uitverkochte zaal heeft geschud en gegierd en gedemonstreerd hoe zelfs het meest oppervlakkige ver- wan- In 1942 heeft de Duitsche Weermacht van de Britsch-Amerikaansche koopvaar* dijvloot in den grond geboord: door een heden van de marine: 1283 koopvaarders, met een inhoud van 7.955.000 ton, waar van 1208 schepen met een inhoud van 7.586.500 ton door duikbooten. Door for maties van het luchtwapen werden 167 koopvaarders met rond 985.000 ton in den grond geboord. Daarmee hebben de ma rine en het luchtwapen tezamen in het afgeloopen jaar 8.940.000 ton vernietigd. Bovendien werden door de marine 149 schepen, door het luchtwapen 301 schepen, beschadigd. Aangenomen kan worden, dat ook een deel van deze schepen geheel ver loren is. Het Opperbevel van de Weermacht maak te op 2 dezer bekend: In het Oosten van den Kaukasus heb ben sterke formaties vijandelijke infan terie en tanks getracht door onze linies heen te breken. Alle aanvallen zijn met verliezen van den tegenstander afgesla gen; 29 tanks werden vernield. Ook in het Dongebied zijn hernieuwde aanvallen van den vijand in zware ge vechten gestrand. Succesvolle tegenaan vallen van Duitsche troepen wierpen den vijand terug, sloegen een vijandelijke tankbrigade uiteen en vernielden daarbij 39 tanks en 14 kanonnen. Het garnizoen van het steunpunt Weli- kije Luki heeft in taaien tegenstand on ophoudelijk herhaalde aanvallen van de bolsjewieken afgeslagen In het gebied van Rzjef werden in den tijd van 25 November tot 31 December 8500 gevangenen binnengebracht en 1910 tanks vernield, buitgemaakt of buiten gevecht gesteld; 582 kanonnen werden buitgemaakt of vernield. Ten Zuidoosten van het Ilmenmeer zijn vijandelijke aanvallen in het afweer vuur van de Duitsche troepen ineenge stort. De bolsjewieken verloren hierbij 12 tanks. Aan het front van de Ijszee hebben duikbommenwerpers en jachtkruisers in stallaties gebombardeerd van de Moer- mansklijn en troepenonderkomens ten Westen ,van de baai van Kandalaksja. Formaties snelle Duitsche gevechts vliegtuigen hebben in Noord-Afrika tij dens verrassende scheervluchtaanvallen talrijke vrachtauto’s vernield Begelei dende jagers schoten, zonder eigen ver liezen. 3 vijandelijke vliegtuigen neer In Tunis succesvolle plaatselijke ge vechtshandelingen. Voor Bone hebben Duitsche formaties vliegers 1 kruiser en 2 koopvaarders met zware bommen ge troffen Ook in de haveninstallaties van Bone werd zware schade aangericht. De begeleidende bescherming schoot boven Tunis 7 vijandelijke vliegtuigen neer. 1 eigen toestel ging verloren Afweerge schut deed nog een vliegtuig neerstorten Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben overdag installaties aan de Óostkust van Engeland bestreden In een door den Britschen berichten dienst verspreide verklaring van gene raal de Gaulle wordt gezegdDe ver warring in Noord-Afrika en in Fransch West-Afrika wordt steeds grooter. De oorzaak is daarin gelegen, dat de strij dende Franschen in deze gebieden ner gens officieel vertegenwoordigd zijn. Een uitweg uit dezen toestand is de vestiging van een provisorisch centraal bestuur in alle Fransche gebieden overzee. De toe stand duldt geen uitstel." De Gaulle voegde aan zijn verklaring toe, dat hij op 25 December Giraud voor gesteld heeft met hem op koloniaal Fransch gebied een ontmoeting te hebben. Reuter meldt, dat de Gaulle nog steeds geen definitief antwoord ontvangen heeft op zijn nota van 25 December, doch dat Giraud een voorloopig antwoord heeft doen toekomen waarin hij zegt, zich zeer te verheugen over de ontmoeting met de Gaulle. Giraud heeft hier echter aan toe gevoegd, dat enkele van de door de Gaulle geformuleerde voorstellen een „grondige bestudeering vereischen”, De verbindin gen tusschen Londen en Algiers zün. zoo wordt in het Reuterbericht verder ge zegd, „betrekkelijk zeer langzaam”, het geen tot gevolg heeft, dat de onderhan- delingen zoo lang duren. De toestand is op het oogenblik „précair” en men heeft over het algemeen den indruk, dat het bezoek van de Gaulle aan Amerika en de ontmoeting tusschen de Gaulle en Gi raud uitgesteld zijn tot een tijdstip, dat bepaald wordt door het verloop der on- derhandelingen In officieele kringen te Washington is men het er nog niet over eens, of de Gaulle Giraud erkent als leider van het ..vereenigde tegen de Asmogendheden ge richte front” Zoolang men hierover te Washington geen zekerheid bezit, is een bezoek van de Gaulle ongewenscht en draagt het slechts bij tot verdere ver warring in den toestand Woordvoerders te Washington verklaarden, dat de Ame rikaansche regeering geen belang heeft bij gesprekken over de Fransche politiek. Te Ottawa is officieel medegedeeld, dat generaal de Gaulle na zijn bezoek aan Washington zich naar Canada zal be geven. Men verklaart echter niet te kun nen zeggen, wanneer dit bezoek zal plaats hebben De groote gebeurtenis in net stuk was verder Paul Steenbergen’s Hamlet. Ver- kade was de weifelende mensch. Moëssi de mystieke, dichterlijke droomer Steen- 5000 18342, 2000 6451 1500: 19089. f 1000: 3010, 4487, 10538. 400 21504. 200: 16553, 19112, 20836, 21840 100: 1288, 9470 14317, 15422 17157, 18168. LOUISE FLEURONt: Na een korte on- gesteldheid is hier ter stede op Nieuw jaarsdag overleden mevrouw Louise Adriana Henriette Visser-van den Anker Hesselink. in geheel Nederland bekend als ..Nederlands eerste soubrette”, Louise Fleuron Eén harer meest geliefde creaties was het beroemde ..Aan de deur van je woning” Zij behoorde tot den toenter tijd zoo groeten phalanx van Rotterdam- sche variété-artisten en haar naam is on afscheidelijk verbonden met het Casino- Variété te Rotterdam. In den Haag heeft men haar in het theater Heerengracht en ook in Scala veel kunnen zien en hooren en bewonderen als soubrette en als ac trice. o.a. bij het gezelschap van van Aerschot en v Bijlevelt. Zij was nog vol initiatief en koesterde plannen om weer te gaan optreden. Enkele weken geleden vertrok zij in verband met een lichte on gesteldheid van Rotterdam naar den Haag waar een longontsteking eën einde aan haar leven maakte Met haar ging de laatste overlevende heen van de oude variété-generatie die haar besten tijd vóór en in den vorigen wereldoorlog be leefde De begrafenis is vastgesteld Woensdagmiddag a.s op Oud Eyk Duinen Zooals in een extra-bericht is gemaakt, hebben de Duitsche vlootstrijd- krachten, die aan de oppervlakte operee ren, in maandenlange gevechten op alle zeeën 31 vijandelijke koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 187.000 ton in den grond geboord. Deze successen werden tot dusverre nog niet gepubliceerd. Op 31 December vielen Duitsohe zee- strijdkrachten bij het Betoneiland in de Noordelijke Ijszee een uit kruisers en torpedojagers bestaande Britsche forma tie oorlogsschepen aan, welke een con- vooi beschermde. Tijdens een gevecht van verscheidene uren beschadigden onze kruisers verscheidene vijandelijke krui sers en torpeodboot jagers en koopvaarders met geschutvuur. De waarneming van het succes werd door den weerstoestand bemoeilijkt. Een in den strijd beschadig de vijandelijke torpedobootjager is door een Duitschen torpedobootjager in den grond geboord. Een Duitsche duikboot torpedeerde 4 schepen van het convooi, maar kon door de gevechtssituatie den ondergang niet meer waarnemen. Eén van onze torpedobootjagers is uit het ge vecht niet teruggekeerd. politiek van jegens Japan dekmantel wordt uit Buitenland President Roosevelt heeft de wet op den 8 uren-dag voor alle werklieden in de oorlogsindustrie opgeheven. Japan zal eerlang 2 slagschepen van 42.000 ton te water laten. Dezen zomer zullen de slagschepen ,,Satuma” en ..Aki”, beide vam 40.000 ton, van stapel loopen. bergen de innerlijk gefolterde en daar door rusteloos voortgezweepte, de superbe freatie van een waarlijk groot tooneel- kunstenaar waarop ons vaderlandsche t°°- neel trotsch mag zijn. Henk Rigters. Jan Retèl en Jan. van der Linden vielen ook op door krachtig spel en voortreffelijke ty- peering En met deze korte, kleine hulde voor een groote tooneeldaad moet ik vol staan Maar alle spelers, vooral de Meester en Paul Steenbergen, zullen gevoeld heb ben hoe laaiend de geestdrift van het pu bliek was en hoe warm, oprecht gemeend hun hulde en dank Het Residentietooneel onder Dirk Verbeek en Bets Ranucci-Beck- man, is het nieuwe jaar goed begonnen B v Evsselsteiin M J. v d. Hurk. Wortel geb. van Reijsen geb Graf, z. VOORBURG: De uitreiking bon kaarten voedingsmiddelen voor de 2e periode 1943 zal plaats vinden voor de houders van K-inlegvellen op 6. 7, 8, 11, 12. 13, 14. 15 en 18 Jan en voor de hou ders van L-inlegvellen op 20. 21 en 22 Jan in het centraal uitreiklokaal. telkens van 9.3012 en van 1416.30 uur. over eenkomstig de datumstempeling op de loopende bonkaart le periode 1943 en op de achterzijde van het inlegvel. De uit reiking voor de vaste bevolking van ziekenhuizen. gestichten enz. vindt plaats op Dinsdag 19 Jan. De uitreiking van bonkaarten voor zwaren. zeer zwaren arbeid vindt plaats op 20 en overeenkomstig de datumstempeling de achterzijde bonkaart en nog voor deze kaarten komen op het distributiekantoor. No 5. van 912 en van 1416.30 uur. Geëvacueerde n. die te V o o r- burg in een gezin zijn ondergebracht, kunnen hun distributiebescheiden in ont vangst nemen op denzelfden dag. waarop het gezin, waarbij zij zijn ondergebraeht. zijn bonkaarten dient af te halen Ge- evacueerden. die een zelfstandig gezin vormen, kunnen hun bescheiden in ont vangst nemen voor de houders van K-in- legvellen op 6, 7. 8. 11. 12, 13, 14, 15 en 18 Jan en voor de houders van L-inleg vellen op 20, 21 en 22 Jan., in het cen- traa' uitreikingslokaal (gelegen tegen over het distributiekantoor) van 9.30 12 en van 1416 30 uur HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER. (D.N.B. Het Opperbevel van de Duitsche Weer macht maakte Vrijdag j.l. bekend: In het Terekgebied, te Stalingrad en in de groote bocht van den Don heeft de vij and bij de voortzetting van zijn ver geef sche aanvallen weer zware verliezen geleden en 33 tanks verloren. In den centralen sector van het front hebben Duitsche troepen in tegenaanvallen den vijand uit verscheidene plaatsen en stellingen geworpen en bij den afweer van vijandelijke tegenaanvallen dertien tanks vernield. Ten Zuiden van het Ilmenmeer heeft de vijand zijn aanvallen met gebruikma king van talrijke tanks herhaald. Zij wer den allen afgeslagen Daarbij zijn acht tanks vernield. Van 21 tot 31 December zijn aan het Oostelijke front 742 bolsjewistische tanks door formaties van het leger vernield, buitgemaakt of buiten gevecht gesteld. In Libye en Tunesië levendige activiteit van stoottroepen aan weerszijden. In Tune sië hebben snelle Duitsche gevechtsvlieg tuigen en jagers op het vliegveld van Bone zes vijandelijke vliegtuigen op den grond vernield. Andere vliegtuigen en twee koopvaarders ten Noorden van Bone, werden beschadigd. Duikbommenwerpers hebben voltreffers geplaatst op stationsin- stallaties en transportcolonnes van den vijand. Een Duitsche duikboot heeft in den nacht van 31 December op 1 Januari in de Middellandsche Zee ten Noord-Oosten van Cyprus een torpedobootjager van de Jervis-klasse met twee torpedotreffers in den grond geboord. Britsche vliegtuigen hebben gisteravond brandbommen geworpen op West-Duitsch gebied. De bevolking leed verliezen. Een meermotorig vijandelijk vliegtuig werd neergeschoten. Bovendien verloren de Brit ten aan de kust van het Kanaal nog een vliegtuig. Aan de Oostkust van Engeland _zijn be langrijke haveninstallaties door gevechtsvliegtuigen overdag deerd hoe zelfs het meest maak den lever kan laten schudden, neer men maar uit de meest onmogelijke situaties het waarlijk-komische weet naar voren te brengen. Wie nog durft beweren, dat alleen in circus en bioscoop een wezenlijk contact tusschen spelers en toeschouwers wordt bereikt, kan op het oogenblik in Scala de onhoudbaarheid van dit oordeel constateeren. Johan Koning WINTERJASSEN vanaf 12.50 B. DADEMA EN ZONEN 2514 Laan Meerdervoort 568 - Tel. 33.70.M Hoefkade 360 ARTS J. KOETSIER t: Na een Kortston dig ernstig lijden is Zaterdag hier ter stede overleden in den ouderdom van 55 daar de bekende homoeopathische arts J Koetsier. Zijn stoffelijk overschot zal a.s. Don derdag te Assen worden teraardebesteld ONVOORZICHTIGE TRAMPASSAGIERS: Vrijdagavond is in de Hobbemastraat de 17-jarige M M. woonachtig te Schiedam uit een rijdenden wagen van lijn 13 ge sprongen. Hij kwam te vallen en moest met een zware hersenschudding naar het ziekenhuis in het Westeinde worden ver voerd. Een zelfde ongeval overkwam den 43-jarigen J Z. uit Leeuwarden die op het Spui uit een wagen van lijn 8 sprong Met een dijbeenfractuur werd hij naar het ziekenhuis aan den Zuidwal getrans porteerd. INBRAAK IN BAKKERSWINKEL Op Óudejaarsavond is ingebroken in een fi. liaal van de firma Hus aan den Rijswijk- scheweg. Ontvreemd werden een hoe veelheid snoepgoed, bonnen en geld. Wat precies vermist wordt, kan nóg niet wor den opgegeven. DANSMATINEE DEUTSCHES THEA TER: Zondagmiddag hebben de solisten van het ballet van het Deutsches Theater een dansmatinée in den Stadsschouwburg gegeven. De verschillende nummers van het eerste en tweede programmagedeelte waren daarbij resp onder de titels „Wij dansen voor ons zelf” erf „Wij dansen voor u” samengevoegd, terwijl het geheel was opggzet volgens ideeën, choreografie en ontwerpen van Franz Lutz Alhoewel de dansen van de eerste groep als paro dieën nogal goedmoedig van karakter waren en het wezen van de gekozen on derwerpen en uitingsvormen lang niet altijd op het voor satire geschikte punt belichtten is op deze matinée vooral na de pauze tot uiting gekomen, dat het ballet van het Deutsches Theater eenige bekwame krachten onder zijn leden telt. Franz Lutz die een knappe choreografie had ontworpen, toonde zich namelijk in „Goralski” een danser, die in een sterk sprekende plastiek zijn gedachten wist uit te drukken. Mariann Lutz—Pastré muntte in het exotische genre uit. Max Prick van Wely en Karl Borgmann bege leidden op slagvaardige en muzikale wijze op twee vleugels. K. Brinkmann. Iedere man van den Rijksarbeidsdienst werkt met vlijt en lust aan de ver vaardiging van kazematten, welke in de aarde zijn ingebouwd en daardoor o.a ook tegen de koude beschermen 'P K Janz-We-Po) Het Opperbevel van maakte gisteren bekend: In het gebied van den Don duren de zware afweergeveehten voort De vijand werd over het geheele front verdreven en verloor 38 pantserwagens. Bij deze gevechten heeft de 8e pantserdivisie zich bijzonder onderscheiden. Hongaarsche troepen sloegen een door krachtige artil lerie ondersteunden aanval der Sovjets af. Bij een eigen succesvolle aanvals- ondememing ten Westen van Kaloega werd een vijandelijk bataljon in de pan gehakt werden 95 gevechtsstellingen en kazematten verwoest en gevangenen ge maakt Hernieuwde aanvallen van den vijand op het steunpunt Welikije Loeki mislukten als gevolg van den hardnekki- gen tegenstand der bezetting. Onder gebruikmaking van talrijke pantserwagens herhaalden de Sovjets ten Zuidoosten van het Ilmenmeer hun ver- geefsche aanvallen; 26 pantserwagens werden kapotgeschoten. In Libye werden vijandelijke aanvallen door artillerievuur verijdeld. In luchtge vechten verloren de Britten 6 vliegtuigen. Eigen aanvalsacties in Tunis leverden nieuwe terreinwinst op. Dag en nacht zetten Duitsche duikbommenwerpers en gevechtsvliegtuigen de verwoestingen der havenwerken van Bone voort. In de ha ven werd een koopvaardijschip van 10.000 b.r.t tot zinken gebracht. Voorts werden spoorwegwerken en een vlieg- steunpunt in het Tunesisch-Algerijnsche grensgebied doeltreffend gebombardeerd. In luchtgevechten verloren de Britten 15 vliegtuigen Aan onze zijde werden geen verliezen geleden. Een Duitsohe duikboot heeft een Ame rikaansch munitieschip van 8000 b.r.t., dat deel uitmaakte van een convooi, dat Oran binnenliep, in den grond geboord. De overdag uitgevoerde aanvallen door snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen het Engelsche kustgebied werden gisteren met supees voortgezet BEKEND INBREKER AANGEHOUDEN Rechercheurs van den COD zagen gis terochtend .te omstreeks half 9 in de Ruysdaelstraat den bekenden inbreker H. J v. d K. fietsen. Hij had bij zich een vrij groote tasch. welke vooral de op merkzaamheid van de politiemannen trok Van de K.. die 23 jaar oud is en koopman van beroep, werd staande gehouden De tasch bleek bij onderzoek een pot boter, knotten wol. vulpenhouders, overhemden, handschoenen, een hoeveelheid vleesch en andere levensmiddelen te bevatten. Na lang dralen gaf hij toe uit Wassenaar te komen fietsen alwaar hij in een villa een ongewenscht bezoek had gebracht Óp den avond van Nieuwjaarsdag was hij binnengedrongen en had zich schuil ge houden tot de bewoners waren geen sla pen Toen was v. d. K op verkenning uitgetrokken en had zich diverse artike len toegeëigend. Bij het krieken van den dag was hij met den buit op de fiets ge stapt. doch zag zich verrast door de rechercheurs, die tegen den persoon van v d K een gerechtvaardigd wantrouwen aan den dag legden Zoo was de dader gegrepen, voordat nog r.angifte van de inbraak was gedaan. De inbreker is in bewaring gesteld VARIÉTÉ IN DEN DIERENTUIN Wie doet je wat” was de weinig zeggende titel van het uitstekende variété-programma. dat op Nieuwjaarsdag in den Dierentuin werd vertoond. Als medewerkenden ver meldde het programma niet minder dan de befaamde luchtacrobaat Cubanos met zijn doodensprong. de populaire klein kunstenares Emmy Arbous. dr Calicari met zijn geheimzinnig kabinet de jeug dige harmonicavirtuoos Henry Ackema de parodiste ..De Warns'?” e d Het wei nig talrijke publiek was gul met applaus voor de knappe en onderhoudende num mers LEIDSCHENDAM: De uitreiking van gewone bonkaarten, inlegvellen, groenten- en aardappelkaarten voor de 2e periode zal plaats hebben van 7 tot en met 13 Jan. Men houde zich aan de data en uren, vermeld op de thans geldige bonkaarten Degenen, die niet op de vastgestelde data hun bonkaarten afha len. worden daartoe eerst in de gelegen heid gesteld op Vrijdag 29 Jan a.s. en wei voor de inwoners van Leidschendam ten distributiekantore te Voorschoten en voor de inwoners van Voorschoten ten distributiekantore te Leidschendam. 's morgens van 9.15 tot 12 uur GETROUWD: Th. J Gahrmann BEVALLEN: M Warmerdam, d. A. Zaterdag a.s. geeft Pera een dansavond in Diligentia, medewerking van Gradus Wyers. He* Deutsches Theater den Niederlanden geeft morgen in Bohème” Op 7 dezer wordt op abonne ment C ..Parkstrasse 13” gegeven Op 9 dezer gaat op abonnement F de première van ..Maske in blau” welke 10 dezer voor het publiek wordt herhaald Op Nieuwjaarsdag werd in Stadsschouwburg in Amsterdam de „Gysbreght van Aemstel” opgevoerd, waarmede een traditie van 305 jaren werd gehandhaafd. John Gobau speelde de rol van Gijsbrecht. Tentoonstellingen Kunstzalen Gebrs. Koch. Tentoonstelling van werken van Eduard Rijff tot 9 Januari. Kunstzalen Plaats 21. Ten toonstelling van werken van Henk Munnik Geopend op werkdagen van 10—4 uur tot en met 15 Januari Kunst zaal ,,De Ridder", Laan van MeeBa dervoort 225 Tentoonstelling van werkeU door Joop Kropt Geopend on werkdagen van 105 uur tot is De kwestie van de geboeide krijgsge vangenen is naar in de Wilhelmstrasse te Berlijn is verklaard, nog steeds m het stadium van diplomatieke behande ling. Zooals bekend is, heeft Duitscaiand via Zwitserland als beschermende mo gendheid den Engelschen een nota doen overhandigen, waaromtrent nog geen bij zonderheden kunnen worden medegedeeld Naar vernomen wordt staat in het middelpunt de principieele kwestie, dat waarborgen tegen een herhaling van ba- velen, zooals indertijd van Engelsche zijde gegeven zijn, noodzakelijk geacht worden. Martedi mattina 5 corr.. alle ore 10.15 avranno luogo le esequie del compianto comm. Gino Ambrosetti regio gerente degli affari consolari d’Italia Le esequie muoveranno dalla sede dellat r garenza (Zeestr. n.per la chiesa di' san giacomo in Parkstr dove sara cele- brata alle ore 11 una messa funebre. alia quala la collettivita Italiana gli amici e conoscenti sono invitati AFSCHEID H. P. LAMBOOY Na 22 jaar dienst te hebben gedaan is de heer H. P. Lambooy, de koster van de Nieuwe Zui- derkerk. met ingang van 1 Jan. j.l. met pënsioen gegaan. In de godsdienstoefe ning, welke Oudejaarsmiddag in de N. Zuiderkerk gehouden werd heeft dr. J. Hoek, namens de gemeente tot den schei denden functionaris een woord van har- telijken dank gericht voor de wijze waar op nij steeds zijn werk heeft verzorgd Tot opvolger van den heer Lambooy is benoemd zijn jongste zoon, de heer J Lambooy. JUB!LEA Op 1 Januari j.l herdacht de 5^ j ^^apothekers-assistent waar- HAMLET In de kleine ruimte, die den recensent nu nog overblijft voor het saam- vatten van zijn indrukken over een voor stelling, is het absoluut onmogelijk ge worden, een eerste-rangs tooneelgebeuren als de Hamlet-voorstelling in den Prin- cesse Schouwburg, door het Residentie tooneel recht te doen wedervaren. Ik kan alleen enkele opmerkingen maken om den lezer te doen begrijpen, dat hier een ge beurtenis plaats vond Het totaal uitver kochte huis (voor de eerstvolgende voor stellingen ook reeds besproken-uitver- kocht) heeft regisseur en spelers, staande, in een minutenlange ovatie bejubeld. Er geschieden op dat kleine, primitieve tooneeltje ware wonderen I Johan de Mees ter heeft ditmaal ééns geen vroeg-Gothi- sche, vroeg-Middeleeuwsche sfeer ge bracht. maar zijn Hamlet gegeven in de rijke, levenslustige sfeer van Shakespeare’s eigen tijd. In dat. gouden licht bezien wordt b.v. de figuur van den koning (waarvan Richard Feink een ernstige en verantwoorde creatie gaf) veel meer menschelijk en begrijpelijk Het is een koning, waarvan aannemelijk wordt, dat hij dit koninkrijk en de koningin begeer de. Dit menschelijk-begrijpelijke had de .Meester sterk geaccentueerd en men kan voor zijn regie en aankleeding als harmo nisch geheel alleen lof hebben.

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 6