No. 18377. 1943. 0^5%: *^1-3 Dinsdag 5 Januari. UIT DE OMSTREKEN SPORT KUNST EN LETTEREN VAN OVERAL RECHTZAKEN FEUILLETON DE KOMEDIANTEN KOMEN icrX Mgs- m UITREIKING DISTRIBUTIEKAARTEN ONDERWIJS LWurdt vervoladi Bij verstandig gebruik kan men met weinig gat veel doen PLECHTIGE UITVAART GINO AMBROSETTI «?3 02, 446 464 4-02 463 02A* 02B* Vleesch 02A*', 02B’ 453,475,P,Q VERDUISTEREN van 4.41 uur nam. tot 8.50 uur v.m. Maan 5 Jan. op 7.15 v.m., onder 3.59 n.m. 6 Jan. op 3.22 v.m., onder 5.04 n.m„ N.M. Nachtdienst Dokters: Tusschen 10 u. n m, en 7 u. v.m. No. 113058. Het gebruik van het persoonsbewijs O, dank je. zij was niet van slech ten huize, lachte Raffaela. i Haven van Algiers aangevallen ITALIAANSCH WEERM ACHTBERICHT Geldige distributiebonnen Zware afweergevechten in Dongebied duren voort Steunpunten in Tunis veroverd DUITSCH WEERMACHTBERICHT De toestand aan het Oostfront Bolsjewieken maken zich illusies Geen gevaar voor Rostof Engelschen ontevreden over veldtocht in Tunis De strijd in N.-Afrika Turksche journalisten naar Britsch-Indië COURANT Italiaan sche er ook niet op Nadruk verboden Zeepp. gelastte verdachte’s die die het 4 'x UITKEERINGEN UIT HET GEMEENTE FONDS OVER 1941 in zijn is dee- zooals Een ieder wordt in eigen belang aange raden stipt op den dag te komen, welke op de nu geldige levensmiddelenkaart is afgestempeld. Het bureau is geopend da gelijks van 812 en van 25 uur. Zater dags van 812 uur Het Wirtschaftsamt, Sophialaan la. Den Haag Brood Chocolade Havermout Jam Kaas Mandar. Melk Pudding Scheerzeep Suikerwerk Taptemelk Zeep Toiletzeep ig« - Op 3 dezer was de man. terugkee- I Ihhet Kinderziekenhuis te Rotter dam is overleden het 3-jarig kind M. Noo- laard, dat in de Moerkerkestraat heeft ge woond en dat op 28 Dec j.l. in de ouder lijke woning bij het passeeren in de gang door struikelen of stoeten in een emmer heet water is gevallen. Aardapp 02A* 02B* Bloem 466 t.m. 469 02A*, 02B* 01 471 464 462 PROF. DR. N. B. TENHAEFF f: Na een ongesteldheid van eenige weken is in den ouderdom van 57 jaar hier ter stede over reden prof. dr. N. B. Tenhaeff, hoogleeraar in de algemeene geschiedenis aan de uni- versiteit van Amsterdam. De crematie zal morgen te Westerveld geschieden, na aankomst van den trein om 1247 aldaar. DIVERSE EXAMENS: Akte Duitsch LO Geslaagd o.a. P. W. J. Dijkmans, den Haag; voor de hulpakte o.a. de dames C. Cossee en A. M. Leiner, den Haag; A. H. M. Friet- man, Scheveningen. JUBILEA: De heer N. v. d. Meer, me- teropnemer-geldophaler in dienst van het G.E.B. herdacht den dag. waarop hij vóór 25 jaar in gemeentedienst trad. Hij werd door de directie gelukgewenscht, die hem de door den burgemeester toegekende eer volle vermelding en een gratificatie over handigde. Morgen herdenkt de heer C. P. J. v. d. Hulst, controleur C bij de Gem. Duinwaterleiding het feit, dat hij 40 jaar geleden bij dit bedrijf in dienst getreden is. de, voor zich zag. O, nu zwollen de beide aderen op zijn voorhoofd, vertrok hij jongensachtig geprikkeld zijn mond en staarden zijn oogen naar een ver verwijderd punt. En toen, na een lange pauze, waarin hij waarschijnlijk zijn zelfbeheersching herwonnen had, (overi gens een nieuwe trek aan hem, zooals Raffaela verbaasd constateerde), na een zeer lange pauze kwamen de woorden, welke zij voor hem had kunnen zeggen: Ik heb niet de bedoeling u te in- tewisseeren, signorina Cellini. Ik wilde eenvoudig een beleefdheidsplicht ver vullen. Maar ik ben u dankbaar, dat u stelt. In de namelijk Rijksminister dr. Göbbels woonde op den vooravond van Kerstmis 1942 een Kerstfeest in een Berlijnsch reserve- hospitaal bij en sprak bij deze gelegen heid tot de gewonden. De minister ver toefde langen tijd in hun midden en informeerde bij iederen soldaat naar zijn welzijn. (Atlantic-Holland Binnenland Het Gerechtshof te ’s-Hertogenbosch heeft den ambtenaar ter secretarie B. L. v. H. uit Vlijmen wegens verduistering van 3500 in hooger beroep veroordeeld tot 11 maanden, d.i. den tijd door v. H. in voorarrest doorgebracht. De rechtbank had hem tot 10 maanden veroordeeld. Drie jaar gevangenisstraf heeft het Gerechtshof te ’s-Hertogenbosch in hooger beroep opgelegd aan den Amsterdamschen machinist A. K., die zich in Nov. '41 uit gaf voor oorlogsinvalide, gastvrijheid ge noot en dan zijn gastheeren bestal. De rechtbank had hem dezelfde straf op gelegd. Het 7-jarig zoontje van de fam. de Haan te Giesendam is overleden tenge volge van een val van een hooizolder. De 33-j. M G. D. te Laren heeft voor de Rotterdamsche rechtbank terecht ge staan wegens oplichting. Hij hield lezin gen over de papoea’s, waarbij hij het deed voorkomen of hij als arts op Nieuw-Gui- nea had gewerkt en zelf een expedjtie had bekostigd. De rechtbank heeft hem vrijgesproken. Wegens een zedenmisdrijf werd D. echter veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf. De 37-j. echtgenoote van den heer Wiltschut uit Wolvega, wie op tweeden Kerstdag beide beenen door de tram wer den afgereden, is aan haar wonden be zweken. Morgen vindt in het Centrale Uit- reikingslokaal Groot Hertoginnelaan (voor Loosduinen lokaal Alidastraat 5) de uit reiking plaats van de nieuwe distributie bescheiden voor de letters: Bs t.m. einde B, C en Da tot en met Dr. In de groote verbrui kscentra heeft de overheid enorme voorraden aard appelen opgeslagen, die de aardappelvoo rziening der bevolking in de wintermaan den verzekeren. Hoe het er in één der geweldige pakhuizen uitziet. (Schimme Ipenningh) Ziekenfondsleden de Volharding rib 1/6364} zg. Stadspatiënten no. 40. Ziekcnvervoer (Ziekendieusi Den -i-agY No, Ha99f.' BESCHULDIGDE ANDEREN EN STAL ZELF: Het 17-jarige jongmensch, A. van D. werkzaam bij het Openbaar Slachthuis, maakte er zijn gewoonte van iederen dag naar de controleerende ambtenaren te stappen en dan mede te deelen, dat die of die zich schuldig maakte aan vetdief- stal. Meestal echter waren die beschuldi gingen volkomen uit de lucht gegrepen. Toen hét jongemensch zelf eens aan den tand werd gevoeld, bleek, dat hij zelf vet stal. Bij zijn aanhouding was hij in het bezit van 1| k.g. De jongen is in ar rest gesteld. UITREIKING VAN LEVENSMIDDELEN KAARTEN EN NIEUWE INLEGVELLEN AAN RIJKSDUITSCHERS IN DE KREIS GROSS DEN HAAG: Op 6 Januari 1943 zal een aanvang worden gemaakt met de uitreiking van b.g. distributie-bescheiden. Aan houders van stamkaarten zullen wor den uitgereikt: 1 nieuw inlegvel, 1 levens middelenkaart, 1 aardappelkaart. 1 groen- VOETBAL WASSENAAR NOG GEEN KAMPIOEN: De mededeeling, dat Wassenaar Zondag j.l. kampioen derde klasse geworden zou zijn, was wat voorbarig. Wassenaar heeft n.l. 27 punten uit 15, Westerkwartier 20 pnt. uit 14 wedstrijden. ZWEMMEN WEDSTRIJDEN VAN HZPC: Aan de wed strijden van H.Z.P.C. op 10 dezer in het bad Mauritskade. nemen de polo-heeren- teams van HPC, Het IJ. UZC en HZPC deel. De HZPC-dames spelen tegen UZC. Arrondi ssements-rechtba nk DOODELIJKE AANRIJDING: De recht bank veroordeelde den 61-j. expediteur H. P. W. L. uit -Leidschendam, diè op 7 Juli j.l. op de Laan van N. O.-I. met zijn vrachtauto een jeugdigen wielrijder had aangereden, die tengevolge daarvan is overleden, tot een hechtenisstraf voor den tijd van twee maanden. VERDUISTERING: Wegens verduistering van geld, dat hij aan zijn opdrachtgever, voor wien hij schilderijen had verkocht, moest afdragen, had het O.M. tegen den kunstschilder J. C. K. B. alhièr, zes maan den gevangenisstraf gerequireerd. De rechtbank legde dezelfde straf op met inlassching van de gratieclausule voor een gedeelte van vier maanden, onder aftrek van preventief en gelastte verdachte’s invrijheidstelling. OPLICHTING: De 39-jarige reiziger J. A. M. K. alhier, had zich tégenover twee echtgenooten van gedetineerden voorge daan als geneesheer, die hen had behan deld en daarbij voorgegeven voor hen wel iets te kunnen doen. Zoodoende had hij En toen nam ze Reginalds hand. Ben je zoo geschrokken? Wees maar niet bang. Zoo gedraagt zich slechts de filmdiva. Maar Maria Vecchi is een heel ander wezen dan Raffaela Cellini. En ik beloof je, dat deze Raf faela Cellini nog voor den overtocht over boord geworpen wordt. Je hebt hem beslist- Reginald met licht verwijl. Dat wilde ik juist. Ben je wraakzuchtig? Neen, beslist niet. Maar vergeet niet, dat Daldini zich van deze Raffaela Cellini een bepaalde voorstelling ge maakt heeft. Hoe heeft hij haar in Luc ca genoemd? Een loeder, dat hij dingen naar het hoofd zou slingeren, welke voor honderd jaar gevangenisstraf vol doende zouden zijn. Zie je! En ik heb slechts gepoogd, een jongen kunstenaar niet direct bij de eerste schrede op het pad naar den roem zijn illusies te ont nemen. Nu lachte Reginald met haar mee. Kort daarna ging hij weg, omdat zij af gesproken hadden dien avond naar de opera te gaan. Ze wilde zich bijzonder mooi voor hem maken, had zij hem be loofd. Het volgende abonnements concert van het Residentie-Orkest (het 3e concert van Serie B) op 9 dezer staat on der „leiding van Toon Verhey. Solist ia de 20-jarige violist Gerhard Taschner. Australië verzoekt om meer troepen De Australische ministerpresident, Cur tin, heeft gisteren verklaard, dat Australië den Vereenigden Staten om „meer troepen voor dit oorlogstooneel” heeft verzocht. .Tevens sprak hij zich uit voor het gebruik der militie ook buiten Australië. Treinbotsing in Duitschland Naar het D.N.B. meldt, is in den nacht van 3 op 4 Jan. tusschen Hannover en Wunstorf een sneltrein op een anderen sneltrein gereden, die voor een signaal gestopt had. Wagons van beide sneltreinen werden versplinterd. Tot dusver zijn er 20 dooden en 20 zwaar gewonden. Bij de afdeeling tooneel van het gem. theaterbedrijf Amsterdam is in voorbereiding„De mooiste oogen van de wereld” van Jean Sarment, -Antigone’" van Sophocles „Spoken” van Ibsen en „De Spaansche Brabander” van Bredero. De begrafenis van Louise Fleuron, hier ter stede overleden, zal mor gen plaats hebben op Nieuw Eik en Dui nen. De stoet vertrekt om 12.30 uur van het Gemeenteziekenhuis Zuidwal INBRAAK IN KANTOOR: Door verbre king van een ruit heeft men zich in den afgeloopen nacht toegang verschaft tot een kantoor in de Bazarstraat. Ontvreemd werden een koffer schrijfmachine, een electrische klok, 5 liter Eau de Cologne, 2 flesschen reukwater, een geldkistje met ƒ21, en een hoeveelheid postzegels ter waarde van 14.50. Er was niemand in het perceel aanwezig. MAN VERDRONKEN: Gisterochtend is uit het water van de binnenhaven aan de dr. Lelykade opgehaald het lijk van den 30-jarigen A. H. L. van de Soestdijksche- kade. rende van zijn werk, door de duisternis misleid te water geraakt IR. C. P. VIJVERBERG f: In den ouder dom van 67 jaar is overleden ir. C. P. Vij verberg, De crematie zal morgen in het Crematorium te Velsen plaats hebben na aankomst van trein 13 uur 47. Op de dagelijksche persconferentie heeft de heer J. L. Lentz, hoofd van de Rijksin- spectie der bevolkingsregisters, eenige me- dedeelingen gedaan, over het gebruik van het persoonsbewijs (het P.B.), dat men als zijn visitekaartje moet beschouwen in het maatschappelijk verkeer. Toon het zooveel mogelijk, men wil, vooral in dezen tijd, gaarne weten met wien men te doen heeft! Niet enkel ambtenaren, hebben de wet telijke bevoegdheid uw PB. te vragen. Daar is b.v.. de groep van logieshouders, kamerverhuurders, enz. die geen kamers mogen verhuren zonder het P.B. te heb ben gezien. Van de zijde der Rijksi°spec- tie wordt het gebruik van het P.B. als le gitimatiebewijs zooveel mogelijk gestimu leerd. Op het P.B. wordt ook vermeld, dat men geëvacueerd is. Dit is van nut bij de dis tributiekantoren, bij ambtelijke uitbeta- lingsbureaux, bij winkeliens^epz. Zonder vertoon van het P.B. h^efp men ook geen toegang tot Rijksbureaflx. Dit is geen bewijs van wantrouwen, maar het is zoo gemakkelijk om te weten met wien men te doen heeft. Ook bij sollicitaties bij ver schillende Rijksbureaux wordt het vertoo- nen van het P.B. verlangd, o.a. bij de P.T.T. die aan zijn loket-ambtenaren ook heeft voorgeschreven om bij het uitbetalen van chèques op naam en bij het uitreiken van aanget. brieven het P-B. te vragen. Het kan gebeuren, dat caféhouders in twijfel verkeeren of jeugdig-uitziende per sonen wel den voorgeschreven leeftijd voor cafébezoek hebben; in zulke twijfel gevallen kan om het P.B. worden ge vraagd. Hetzelfde geldt voor bioscoopbe zoek, Het is meermalen vóórgekomen, dat dames op haar P.B. haar leeftijd hebben veranderd! Hetgeen uiteraard strafbaar is. Het P.B. is ook een goed wapen in den strijd tegen oplichterijen. Winkeliers, die zichtzendingen doen of aan een adres bezor gen, doen goed te vragen het P.B. te too- nen. Bij bankinstellingen zijn reeds heel wat menschen tegen de lamp gevlogen, die bij het innen van geld, geen PB. konden toonen. Woonwagenbewoners en bewoners van schepen, straks vermoedelijk ook schip pers, moeten bij het aanvragen van offi- cieele papieren enz. hun P.B. toonen. Welk een eenvoudig middel tot legiti matie het P.B. kan zijn, blijkt uit een maatregel van de brandweerinspectie. Deze heeft, in overleg met het bureau van den heer Lentz, brandweerzegela laten maken, zoo groot ongeveer als* een postzegel, welke zegel geplakt wordt op het P.B. van beroeps-, vrijwillige en be- drijfsbrandweerlieden. Een prachtig voor beeld ter navolging! Tenslotte wordt het P.B. tegenwoordig ook gebruikt voor de abonnementskaarten op spoor- en tram wegen, een zuinige en afdoende wijze van legitimatie, waarbij alleen het nr. van het P.B. wordt benut. Tenslotte werd nog opgemerkt, dat op de uit te reiken P.B.’s alle voornamen voluit worden geschreven. op beleefdheid geen prijs onbeschoftheid voel ik me veel beter thuis. Ditmaal was het Riccardo, gesprek beëindigde. Raffaela glimlach te. En verklaarde toen op den verbaas den blik van Reginald: Het is altyd zoo aardig, wanneer iemand precies die woorden zegt, welke men van hem verwacht. En wat hééft hij gezegd? Een onbeschoftheid natuurlijk. Ik hoop een sappige. Want dat heb je verdiend. ROME, 5 Januari. (Stefani.) Aan het front in de Syrte werd ook gisteren de bedrijvigheid te land en in de lucht belemmerd door het aanhoudende slechte weer. In de Zuid-Libysche woes tijn nam de druk op onze vooruitgescho ven posten toe. In Tunis wordt de versterking der on langs veroverde stellingen voortgezet. Bij de gevechten van 3 Januari hebben wij 300 gevangenen gemaakt, onder wie 6 of ficieren. In een geslaagden overval heeft een Duitsche stormtroep 2 versterkingen vernield en 2 Britsche officieren en 28 manschappen gevangen genomen. Bij levendige luchtgevechten hebben Duit sche escadrilles 8 vijandelijkae vliegtui gen neergeschoten; 4 op den grond staan de vijandelijke toestellen geraakten in brand. In den afgeloopen nacht zijn de haven werken en de opslagplaatsen in de haven van Algiers door onze vliegtuigen aange vallen. Eén onzer duikbooten is niet op haar basis teruggekeerd. De bloedverwanten der bemanning zijn op de hoogte ge bracht. Bij een luchtaanval op Lampedusa werd geen ernstige schade aangericht. Maasland: In de alg. vergadering van de veilingvereeniging Maasland is be sloten van de 4 pCt. veilingkosten over 1942, 2 pCt. terug te betalen. Voor 1943 is het percentage voorloopig op 4 pCt. vastgesteld. Naaldwijk: lederen eersten Vrij dag van de maand van 35 u. kunnen voor kinderen beneden 3 jaar vitaminetabletten worden afgehaald aan het gebouw van het Groene Kruis. 02’ 02, 59, 446 3-01, 4-01 465, 470 Hondenbrood Kattenbrood Koffiesurr, Margarine Muisjes Rijst Suiker Tabak Beschuit Boter Cacao Gort En voor de derde maal ging de tele foon. Raffaela scheen eerst besloten te zijn, niet meer te luisteren; toen echter nam ze toch den hoorn op. Ditmaal noemde ze zelfs haar naam; maar het was een vreemde, koude stem, waar mede zij sprak, een stem, welke Regi nald deed huiveren. Riccardo kwam zelf aan de telefoon: Ik weet niet, of mijn naam u be kend is, signorina Cellini. Bekend of onbekend, ik ontvang nu u toch al De Alg Ned. Bond voor Ka- narieteelt en Vogelbescherming houdt op Zaterdag 16 en Zondag 17 Januari een kampioens-tentoonstelling met Kanarie- zangwedstrijd in gebouw Amicitia. van levensmiddelen en geld.. Het O.M. èischte wegens deze geraffineerde oplich terijen tegen den reeds meermalen ver oordeelden verdachte gevangenisstraf voor den tijd van één jaar en negen maanden. 460 t.m. 4-03, 4-04 02* 472 N 02, 03 02* 474, P, Q P, Q Je hebt" hem" beslist gekwetst, zei Vervallen 9 Januari. Hedenmorgen is het stoffelijk overschot van den bij een tragisch ongeluk om het leven gekomen leider van den Italiaan- schen consulairen dienst, comm Gino Ambrosetti, in afwachting van de over brenging naar Italië, voorloopig op de tenkaart. R. K. begraafplaats aah de Kerkhoflaan ter aarde besteld. Omstreeks half elf werd het stoffelijk overschot in een lijk koets getrokken door zes paarden, van het gebouw der vroegere Italiaansche le gatie op den hoek van de Sophialaan en de Zeestraat naar de St, JacobuskerK aan de Parkstraat overgebracht waar door«- mgr. Th. Verhoeven een plechtige^ rouwmis werd opgedragen. In den stoet liepen tot de kerk mede min. Cosmelli, hoofd van de Italiaansche consulaire diensten in België,Notoran- geli handelsraad bij de Italiaansche am bassade te Berlijn, Casardi, conseiller bij deze ambassade, de vertegenwoordiger van het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Berlijn, gezant Otto Bene, Re- gie/ungsprasident dr. Piesbergen en ver der een deputatie van den Leider der N.S.B. bestaande uit graaf de Marchant et d’Ansembourg, gemachtigde van den Leider, jhr. D. de Blocq van Scheltinga. hoofd van de afd. Algemeene Zaken der N.S.B.en drs. H. W. Engelbrecht, hoofd van den dienst protocollaire aangelegen heden van het bureau Alg. Zaken der N.S.B. Aan de rouwkoets waren kransen ge hecht van het ministerie van Buitenland sche Zaken te Berlijn, van den Rijkscom- missaris, Rijksminister Dr. Seyss-Inquart; van den Leider Mussert en van verschei dene officieele instellingen en partij-in- stanties, waaronder één van het gewest Zuid-Holland der N.S.B. Een afzonderlijk rijtuig voor de bloemstukken, voorzoover die niet aan de rouwkoets konden wor den gehecht, ging hieraan vooraf. Langs den weg van de Sophialaan naar de kerk aan de Parkstraat stond aan weerszijden een eerewacht opgesteld, bestaande uit leden van de N S.D.A.P. Hitler jugend. N.S.B. en Jeugdstorm, die bij het voorbijtrekken van den stoet met opgeheven arm groetten. Ónder veel belangstelling van de zijde van het publiek bereikte de rouwstoet de kerk, waar de baar welke met de Ita liaansche vlag was bedekt, werd binnen gedragen en voor het altaar geplaatst. In de kerk was bij den ingang een eere wacht van leden van de Jeugdbeweging aanwezig. Mgr. Verhoeven celebreerde de Mis van Requiem met assistentie van de kapelaans Buis en Kraakman. Na beëindiging van de plechtigheid, welke door zeer velen werd bij gewoond, b.a. door prof. dr. T. Goedewaagen secr.- generaal van het departement van Volks voorlichting en Kunsten en door den hoofdcommissaris mr. Hamer, werd het stoffelijk overschot naar de .R K. be graafplaats aan de Kerkhoflaan vervoerd, waar mgr. Verhoeven de absoute ver richtte. Buitenland Te Parijs is de 49-jarige mevrouw Voix, die lid was van de Fransche volks partij, door 2 jeugdige communisten ver moord. Mevrouw Voix is moeder van 4 kinderen. Haar oudste zoon bevindt zich als vrijwilliger aan het Oostfront. In het bekende historische archief van Salamanca is een brand uitgebroken, die. zich dusdanig heeft uitgebréid, dat een groot deel van de wijk, waarin zich dit archief bevindt, een prooi der vlammen is geworden.De brand is ontstaan door een defect aan de centrale verwarming. Eugen Dewman is. naar te Washing ton officieel wordt medegedeeld, benoemd tot opvolger van den Amerikaanschen am bassadeur te Moskou, admiraal Standley, zoolang deze te Washington vertoeft. Dew- man is dezer dagen te Moskou aangeko men. Momenteel is de top van den Vesu vius met sneeuw bedekt. Het is in dit gebied namelijk zoo koud, dat zelfs de warme dampen die uit de vulkaan opstij gen, de sneeuw niet kunnen smelten. De Britsche torpedojager Firedrake” (1350 ton.) is verloren gegaan. De beman ning tëlde 145 koppen. Te Glasgow is een Amerikaansche neger-korporaal ter dood veroordeeld, die een buitenlandschen zeeman had ver moord. De Duitsche geleerde, prof. dr. Lam pert, is er in geslaagd kunstmatig bloed samen te stellen, dat vele eigenschappen met echt bloed gemeen heeft. Professor Lampert heeft 15 proeven met zich zelf geqpmen. De nieuwe uitvinding zou reeds aan het front zijn toegepast en duizenden soldaten voor doodbloeden hebben gevrij waard, meldt S.P.T. uit Berlijn. Te Djiboeti (Fransch-Somaliland), zijn 33 leden der Italiaansche wapenstil- standscommissie, die sedert 1940 daar ver blijf hielden, gearresteerd en naar een krijgsgevangenenkamp overgebracht. In Rio Grande do Sul (Brazilië) heerscht ongewone hitte, waardoor de helft van den oogst verloren is gegaan. Blijkens de Ned. Staatscourant van 4 dezer is als uitkeering uit het Gemeente fonds over het uitkeeringsjaar 1941 (tijd vak 1 Mei 1941 tot en met 31 December 1941) voor de Gemeente 's-Gravenhage een bedrag van 2.432.320 12 vastgesteld en voor Rijswijk f 39.355.88, voor Voorburg ƒ71.076.90 en voor Wassenaar ƒ13 835.68 HAAGSCHE HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 5 Januari. (D.N.B.)Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: In het Westen van den Kaukasus is in een verrassenden 'aanval een vijandelijk steunpunt genomen. Gevechtsvliegers vie len de haveninstallaties van Gelendsjik aan en dreven transportcolonnes langs den kustweg uiteen. Vijandelijke aanvallen in het gebied van de Terek werden afgesla gen. De zware afweergevechten in het Ddn- gebied duren voort. In den Centralen sector van het front hebben de Sovjets bij de gevechten om Welikije Luki weer 14 tanks verloren. Aanvallen van de vijandelijke infanterie ten Zuidoosten xan het Ilmenmeer en uitbraakpogingen.yan vrij zwakke vijan- delijka. strijdkrachten, die tijdens de afge loopen- gevechten-waren ingesloten, stort ten ineen. Ook aan den Wolchof en voor Leningrad werden- hier en daar vijande lijke aanvallen afgeslagen. Aai»-hét Kandateksja-front zijn aanval len van de bolsjewieken onder bloedige verliezen, mislukt. Verscheidene vijande lijke gevechtsgroepen o.m. een skibataljon werden ingesloten en vernietigd. Talrijke wapens werden als" buit binnengebracht. In Tunis werden bij stoottroeponderne- mingen steunpunten van den vijand ver overd en Engelsche gevangenen binnenge bracht. Het luchtwapen zettè zjjn aanval len op vijandelijke luchtsteunpunten voort en veroorzaakte daarbij omvangrijke ver nielingen. Ter begeleidende bescherming in den strijd gebrachte Duitsche jagers schoten zonder eigen verliezen 8 vijande lijke vliegtuigen, neer. Aanvallen van Britsche vliegtuigen op West-Duitsch gebied veroorzaakten schade aan gebouwen en verliezen onder de be volking. Vier meermotorige vliegtuigen werden neer geschoten. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben overdag militaire installaties aan de Zuidoostkust van Engeland aangevallen. Beveiligingsstrijdkrachten der marine en afweergeschut der marine hebben voor de Fransche en de Nederlandsche kust op 3 en 4 Januari 3 vliegtuigen neergeschoten. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt o.a. Sedert 14 dagen is er nagenoeg geen verandering in den toestand aan het Oostfront gekomen. Brandpunt van den strijd is nog steeds het DonWolga- gebied, waar de Sovjets hun aanvallen dag in dag uit voortzetten en zeer sterke strijdkrachten in het gevecht brengen. Behoudens enkele plaatselijke sectoren hebben de Duitsche en de met hen samen werkende Italiaansche, Hongaarsche en Roemeensche troepen' geen duimbreed grond prijsgegeven. De Sovjets hebben daarentegen zeer groote verliezen aan menschen en materiaal geleden, terwijl de Duitschers er tevens in slaagden op enkele der bovengenoemde locale strijd- tooneelen een ring om de doorgedrongen Sovjettroepen te leggen en deze feeds ten deele te vernietigen. De Sovjets zelf hebben bij hun aanvallen sterk te lijden onder de buitengewoon slechte weersge steldheid. Er valt op het oogenblik veel regen en sneeuw en de telkens weer in vallende vorst maakt het gevechtsterrein moeilijk begaanbaar. Over het algemeen kan gezegd worden, dat er in den groeten afweerslag aan het Donfront nog steeds geen beslissend sta dium bereikt is. De offensieve afweer van de Duitsche troepen heeft tot nu toe aan alle sectoren tot het gewenschte resultaat geleid. In Stalingrad is geen verandering in den toestand gekomen. In de Kalmukkensteppen bevinden de Duitsche troepen zich nog steeds in het gebied van Elista en aan de Terek. Van militaire zijde te Berlijn wijst men er tevens op, dat de zoogenaamde „egel stellingen”, die gedurende den vorigen winteroorlog zulk een belangrijke rol speelden, ook thans weer zullen optreden. Dit is bijv, het geval bij Welikije Luki. De val van dit steunpunt, welke door Moskou bekend gemaakt is, wordt van Duitsche zijde pertinent gedementeerd. De V.P.B.-correspondent te Berlijn meldt: De bolsjewistische legerleiding heeft de laatste 'dagen een reeks extra- berichten gepubliceerd, waarbij telkens weer sprake was van groote Sovjetsücces- sen, zoowel in den centralen sector van het Oostfront als in den Kaukasus. Er werd hiérbij vooral de nadruk gelegd op het feit, dat de bolsjewieken in verschil lende colonnes oprukken, dié alle klaar blijkelijk slechts één strategisch doel had den, n.l. de verovering van Worosjilofgrad en Rostof. Een buitenlandsche persvertegenwoordi ger stelde naar aanleiding hiervan in ie Wilhelm strasse de vraag of er werkelijk kan worden gesproken van een gevaar voor Rostof met alle gevolgen, welke de verovering dér stad door de Sovjettroepen voor het Duitsche front met zich mede brengen. De woordvoerder van het opper bevel der weermacht antwoordde hierop, dat er niet alleen geen enkel gevaar voor Rostof bestaat, maar dat zulks ook niet heeft bestaan en dat men hier minder kan spreken over gevaar voor de Duitsche dan wel voor een iilusiè der bolsjewistische legerleiding. De Sovjettroepen worden van Rostof nog door vele kilometers en vooral door vele Duitsche divisies geschei den. Dit is de beste garantie, dat er geen gevaar aanwezig is. Niettemin moet men er ook niet op rekenen, dat er van Duitsche zijde bin nen afzienbaren tijd sensationeele be richten gepubliceerd zullen worden Het Duitsche tegenbericht herhaalt dagelijks, dat het Duitsche leger een zwaren af weerslag voert tegen verschalende Sov- jet-aanvallen en in dengelijke omstandig heden worden er van Duitsche zijde nooit nadere bijzonderheden bekend ge. maakt. Bij den geweldigen omvang, die de strijd aan het Oostfront de laatste weken heeft aangenomen, is het voor elke leger leiding uiterst moeilijk om over betrouw bare berichten over de situatie in de ver schillende sectoren te beschikken. Dit geldt zelfs voor de Duitsche Weermacht, 'de vrouwen weten te bewegen tot afgifte maar in de eerste plaats voor het Sovjet- leger. welks berichtendienst zeer gebrek kig is geweest. Van Duitsche zijde hééft men den indruk, dat de Sovjets met hun vete extraberiebten over talrijke herover de steden geen ander doel nastreven dan de Duitsche legerleiding er toe te ver leiden. gegevens te publiceeren. waarvan zij gebruik zouden kunnen maken, b.v. door het, zenden van versterkingen naar bijzonder bedreigde punten Het parool in Duitschland is en blijft: „Afwachten tot ter gelegener tijd definitieve mede- deelingen kunnen worden gedaan”. Raffaela’s stem werd nog ijziger, niet. Dat moet de portier u toch tweemaal gezegd hebben. Ik ben Riccardo Daldini. Uw nieuwe'partner in de volgende film. Zijn toon,klonk heelemaal niet moedig, maar trotsch .en vast, Raffaela van hem gewend was. Maar zij antwoordde onberoerd: Ook al bent u mijn nieuwe part ner, dan intereSseert, u mij toch niet. Nu was het, alsóf zij zijn vertrouwde gezicht, waarvan zij iederen trek ken- HOCKEY EERSTE KLASSE COMPETITIE: HHYC heeft het nieuwe jaar al bijzonder gunstig ingezet, door BMHC, tot voor kort kam- pioenspretendent, op eigen veld met 32 te kloppen. Hierdoor zijn de roodgrijzen geheel in veiligheid gekomen, terwijl de Bloemendalers daarentegen hun kansen op de leiding vrijwelz verspeeld hebben. BMHC was opnieuw verre van volledig, door het gemis van haar internationalen crack de Roos, terwijl Bosschart boven dien op de spilplaats vervangen moest worden, doch Gunning was weer eens op den vleugel aanwezig. HHYC speelde in dezelfde opstelling der laatste ontmoe tingen en liep zóó hard van stapel, dat er binnen een kwartier een 30 voor sprong bereikt was. Eerst scoorde van Heel uit een pass van Berkhout sr_, daarna doelpuntte deze zelf uit een snellen ren en even later zag van Heel nog kans om een naast geschoten strafcorner nog in het doel te schieten. (03). B.M.H.C. herstelde zich evenwel en door Gunning werd het uit een strafcorner 13. Na de hervatting waren de rollen omgekeerd en gaven de gasten den toon aan. Hun meerderheid werd zoo groot, dat men, nadat de Jong den achterstand verkleind had (23), elk oogenblik den gelijkmaker verwachtte. H.H.Y.C. hield krachtig stand en veroverde niet zonder geluk de beide kostbare punten. H.D.M staat thans vijf punten voor op B.M.H.C. en het kampioenschap kan H.D.M. nau welijks meer ontgaan BILJARTEN KAMPIOENSCHAP 2e KLASSE: Het kampioenschap van Nederland 2e klasse klein biljart cadre wordt van 8 tot 10 Jan. verwerkt in het lokaa van de ’s-Graven- haagsche B.C. Deelnemers zullen zijn: H. Gruyters. Eindhoven, H. Cornelissen, Tilburg. Jos. de Koning. Axel, J. A. W. Barzilay, Rotter dam, R. Oosting, alhier, D. Smith. Rotter dam, J. van Bokhoven, Helmond, en P. Hendrikx. alhier. De Engelsche ontevredenheid over den veldtocht in Tunis komt tot uiting in een artikel van Liddell Hart, waarin deze schrijft dat de veldtocht in N.-Afrika, zoo als hij tot dusver gevoerd is. geen ver trouwen wekt in de bekwaamheid der ge allieerden voor een doeltreffende invasie in Europa De „Daily Mail” schrijft, dat <j.e gealli eerden sinds 5 December in Tunis in het defensief zijn en dat niets erop duidt, dat er in de naaste toekomst eenige vorderin gen gemaakt zullen worden. Het Geallieerde hoofdkwartier in Al giers meldt dat de oorlogsactiviteit in Tu nis in de laatste 24 uur belangrijk levendi ger is geworden. De operaties van het 8ste Britsche leger zijn door het slechte weej ongunstig beïnvloed. Door voortdurenden regenval en hevige zandstormen zijn groote gevechten onmogelijk. Nieuw type Duitsch gevechtsvliegtuig Reeds geruimen tijd maakt de Duitsche luchtmacht bij haar aanvallen op de En gelsche oorlogsindustrie, naar de A.N.P.- correspondent te Berlijn meldt, gebruik van een nieuw type vliegtuig, de zooge naamde snellé gevechtsmachine. Ook i_ Tunis heeft dit nieuwe type reeds groote gevechtswaarde bewezen. Het een zeer snelle machine, die een vrij grooten bommenlast kan meevoeren. Men kan haar mogelijkheden het best beoor- deelen als men rich een kruising tusschen een bommenwerper en een jachtvliegtuig voorstelt. Oproep van Gauleiter Koch De Rijkscommissaris voor deeOekraine Gauleiter Erich Koch heeft in een op roep tot de Duitschers in de Oekraine o.a. verklaard, dat de beslissende mijlpaal op den weg tot overwinning van „generaal tijd” de verovering van de Oekraine is ge weest. Daardoor zijn Duitschland en Europa definitief bestand tegen de blok kade en is Engeland’s scherpste wapen onbruikbaar geworden. De verhooging van de Duitsche rantsoenen zou zonder de bijdragen van de Oekraine nauwelijks mo gelijk zijn geweest. Dezer dagen rolde de 4000e trein met levensmiddelen over de grenzen van het Rijk. De Indische regeering heeft een aantal Turksche journalisten uitgenoodigd een bezoek te brengen aan Britsch-Indië. De delegatie, die 8 Januari vertrekt, zal be staan uit 4 journalisten en den directeur van het Turksche Telegraafagentschap, Roosevelt’s Witboek Spaansche bladen kenschetsen Roose velt’s Witboek (waarin hij een poging doet om de verantwoordelijkheid voor den oor log en de uitbreiding ervan op anderen af te schuiven) als een manoeuvre om het Congres te beïnvloeden en het volk gerust te stellen ten aanzien van Amerika’s poli tiek.

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1