^4 -ès No. 18379. Donderdag 7 Januari. 1943. O r- BUITENLAND STADSNIEUWS het BINNENLAND RECHTZAKEN VAN OVERAL* FEUILLETON DE KOMEDIANTEN KOMEN I ▼an ver- hun jonge. van (Wordt vcwolad.Z Keuringen voor de Waffen-S.S. en het Legioen Amerikaansch troepen transportschip vergaan f De hooilast bewaart de warmte Maakt er een nuttig gebruik Departementen houden spreekuur... Geldige distributiebonnen Nieuwe taktiek aan Oostfront DE PLICHT TOT SNEEUWRUIMEN Giraud te Dakar OPENBARE INZAMELING ZONDER TOESTEMMING KAPELAAN TOT TWEE MAANDEN VEROORDEELD 02’ 446 4-01 47 U 2'J 20 473 446 464 4-02 463 GESTOLEN KANTOORMACHINES ACHTERHAALD Boven Nederland afgosohoten. Dit w as een Vickers Wellington. Ofschoon de resten slechts uit een wirwar van verbrande en gebogen onderdcelen bestaan. ,kan uit den typischen bouw van het einde van den romp worden vastgesteld, dat dit een Britsche bommenwerper van het type Vickers Wellington is geweest. „Groote en kleine xorgen” De actie in Noord-Afrika BELEEDIGING IN DE OORLOGS DAGEN Generaal von Arnim opperbevel hebber in Tuni» en I HAAGSCHE COURANT 0 afvloeien. verbeelde Alexander- en handeling hadden 02 Vervallen 9 Januari. wijze de BRANDSTICH7- het 113 binding i is geweest. 469 02B* 01 471 464 462 •"«lijken met V barre kc” rtge jaar in Rusland on d' Nadruk verboden Roman van WILHELM LICHTENBERG Bij de vrijwilligers. Een verkennings- troep gaat goed uitgerust op weg. om contact met den vijand te zoeken. (S.S.P.K. Fritsch O.-H.) trachtte de controleurs om te werd hij bovendien gearresteerd. Te Beuningen heeft mevr. M. van BergenBerendsen. de oudste inwoonster van ons land, onder groote belangstelling van de burgerij, haar 104en verjaardag ge vierd Te Hilversum bood iemand per ad vertentie fietsbanden te koop. Een re chercheur van politie ging op het aanbod in en moest 100 per stuk betalen. Pro- pes-verbaal volgde, alsmede inbeslagname van 8 banden. ding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven. Tijdens de keuringen voor de Waffen-S.S. en het Legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaan- sche S.S. in Nederland willen toetreden. 12.1.43, 10.00 uur. den Haag, Café den Hout, Bezuidenhoutscheweg. Binnenland Te Amersfoort is door oplettendheid van een kruier gearresteerd de '22-jarige B. uit Weesp, juist toen hij met 2 gesto len koffers op den trein wilde stappen. 02 59 3-01. 46b toegesproken werden over- aanleggen. Raffaela eenigszins ver- zij kende het beste de beiden de beschikking Hoe kon dat geld ineens ndeling kon zij naar vervoerd. BEVORDERINGEN BIJ DE POLITIE: Bij de politie zijn bevorderd tot hoofdbriga dier de brigadier J. van Warendorp, tot brigadier, de hoofdagent P. Bouwen en de agenten H Kruyer D. Bakker. N. Koenhein. J May, G. A. Brinesse en G. K. Wichëms en tot hoofdagent, de agenten W. J. Borsboom en M. J. van Dort. ZILVEREN JUBILEUM BIJ DE POLITIE: De hoofdagent van politie C. C. van Dort, kamerbewaarder aan het hoofdcommis sariaat, was op 2 dezer 25 jaar in dienst bij het politiecorps. Door den hoofdcom missaris en diens waarnemer, is de jubi laris achtereenvolgens waarbij hem geschenken handigd. Het S.S-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen- S.S. en het Legioen zich op onderstaanden datum bij het’ genoemde adres kunnen vervoegen teneinde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op geves tigd en wel speciaal voor hen. die er be zwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De oplei- Aan het bureau plein 12 bevinden zich een blauw wollen-, een groen wollen- en een geel stoffen meisjesmantel. De kleedingstukken zijn in September October en November 1.1. uit schoolgebouwen ontvreemd. TIEN JAAR VOLK EN VADERLAND: Heden is het tien jaar geleden, dat het eerste nummer van Volk en Vaderland verscheen. Volk en Vaderland van deze week bevat een aantal artikelen, Waarin o.a. verschillende oud-redacteuren van hun ervaringen verhort De bemanning van een te Cadiz binnen- geloopen' Spaansch schip meldt, dat zij op 23 December in de Golf van Cadiz hon derden lijken van verdronken Amerikaan- sche soldaten heeft zien ronddrijven. In nauwelijks een uur tijds heeft men van boord af ruim 200 lijken geteld, die zwem vesten droëgen over de uniform heen, die de Amerikaansche troepeq in Noord- Afrika dragen. Daar er, voor zoover be kend, in de Golf van Cadiz zelf geen schip in den grond is geboord, vermoedt men, dat het een ter hoogte van de Azo- ren getorpedeerd Amerikaansch troepen transportschip betreft, dat voor Noord- Afrika bestemd was en in zwaar bescha digden toestand geprobeerd heeft een reddende haven te bereikèn. Het schip zou echter spoedig gezonken zijn, waarbij het grootste deel der troepen mede de diepte in is gegaan. De lijken zijn vervolgens met den ge'ijkstroom de Golf van Cadiz bin nengekomen. Tal van vragen dringen zich iederen dag bij het pub dek op over de meest uiteen- loopende onderwerpen. Op vele van deze vragen is het zaak, dat een antwoord van dèskubdige zijde wordt gegeten en ook dat zooveel megetijk menschen van dit antwoord kunnen pro. eeren. Teneinde dit te bereiken, zui'en, hedenmiddag om 5.15 uur over Hilversum II te beginnen, voortaan iederen Donderdag op dezen tijd, ambtenaren van de Departementen voor der, microfoon antwoorden op ingekQmen vragen betreffende onderwerpen, welke tot hun resp departementen behooren. Vragen kunnen worden ingezonden bij den Neder!. Omroèp afd. Ontwikkeling Voorlichting. Postbus 2, Hilversum. Het zai natuurlijk voorkomen, dat vra- ~en worden gesteld, welke in de omstan digheden waaronder wij thans leven, niet door de radio kunnen worden beantwoord. In dat geval ontvangen de inzenders een schriftelijk antwoord Aardapp 02A’ 02B* Bloem 466 tm Brood 02A’ Chocolade Havermout Jam Kaas Mandar Melk Pudding Scheerzeep Suikerwerk Taptemelk Zeep Toiletzeep PREMIETREKKING WINTERHULPLO- TERM: Te Maastricht zal Zaterdagavond om half 8 in de voormalige Dominicaner- kerk de voorlaatste openbare premietrek- king der Winterhulploterij en wel die van serie E. plaats vinden. Van de 6 millioen loten zijn er onge'.fcer 4 millioen verkocht. I Er resteeren nog 2 millioen loten,'n.l. die van de series F en C. De avond zal wor- i den opgeluisterd met eenige verrassingen, o.a. bestaande uit gratis W.H.N.-loten en muziek. Uitgeloot worden 70 premies van 100 en de hoofdpremie van 10.000. Een en ander zal onder notarieel toezicht ge schieden. op. Dit hier moest maar een begin zijn. Onze droom was een café in Rome zelf En om dat te bezeilen hebben we ijverig loterij gespeeld. Groote hemel, schrok Raffaela. Wat wilt u dan, signorina Vecchi yroeg Carlo verbaasd. Wanneer men toch eenmaal in de loterij gewonnen heeft en daarbij nog met zoo wiskundige zeker heid, dan kan men zich toch wel op het spel ver’aten Of vindt u van niet U heeft gelijk, moest Raffaela ver slagen toegeven. Ziet u Je moet allpen de goede nummers zetten. Zooals toen in Fiesoie weet u. En nu zetten we eenvoudig alles, wat ons te binnen schiet Droomen en jaartallen, als de Vesuvius werkt en niet werkt, het getal der dagelijksche gasten en het bedrag van ons tekort. En het succes vroeg Raffaela be zorgd Nog geen succes antwoordde Mo nica zonder de geringste verontrusting Maar dat komt nog wel Al hebben we ook ons heele bedrijfskapitaal naar de loterij gebracht en al zet die schoft van een eigenaar ons ook weer op straat. De hoofdcommissaris van politie herin nert met nadruk aan den plicht, die op ieder rust om het voetpad voor en langs zijn woning, tuin of erf vrij te maken van sneeuw en ijs en dit door strooien met zand, asch óf iets dergelijks stroef te maken en te houden. Zout of andere bijtende stoffen mogen hiervoor niet ge bezigd worden, behalve om brandkranen, □rand- of rioolputten vrij te maken. De weggeruimde sneeuw moet öf van de straat worden verwijderd öf op den rand van het voetpad worden opgehoopt. De sneeuw ma g 4 n geen géval op de rijbaan worden gedepo neerd. Bij het ophoopen der sneeuw op den trottoirband moeten openingen worden uitgespaard om het dooiwater te laten afvloeien. Brand- en riool-putten. tram- en autp- bushalten moeten hierbij vrij gehouden worden van sneeuw. Op overtreding van deze bepalingen is een straf gesteld van 6 weken hechtenis of 300 boete. CREMATIE PROF. Dr. N. B. TENHAEFF: Onder groote belangstelling he«ft te Vel- sen de crematie plaats gehad van het stoffelijke overschot van prof. dr. N. B. Tenhaeff, hoogleeraar van de Amster- damsohe Universiteit en oud-rector van het Vrijz. Chr. Lyceum alhier. Nadat na mens de familie de oudste broer, mr. C. Tenhaeff, gesproken had. sprak prof. dr. W. E. J. Kuiper namens den Senaat der Amsterdamsche Universiteit. Prof. Ten- ’haeff was een historicus van groote allu res en een docent bij de gratie Gods, al dus spr. Als rector van het Vrijz. Chr. Lyceum alhier herdacht dr. P. Hordius, wat de overledene voor dat lyceum was geweest. Wij zullen er. zoo eindigde spr.. naar streven om zijn werk gaaf en onge rept te bewaren. De heer L. M. de Haan sprak namens de leeraren van het ly ceum, waarna ds. F. Kleyn, predikant der Remonstr. gemeente alhier, heeft gespre ken, die eindigde met het Onze Vader. De oudste zoon dankte voor de belang stelling. Het kleinkoor ..Mu'ica Divina” alhier, onder leiding van Henri Ge’aerd*s, zong twee koralen van Bach. Bij het da len va.n de k!st speelde de organist ..Komm süsser Tod" van Bach en daarna het Wilhelmus. Ingezetenen van de buurtschap Her- xen (gem. Zwollerkerspel. zagen dezer da», gen een hond loepen met het lijkje van een pas geboren kindje in den bek. De marechaussee stelt een onderzoek in. Te Hoogezand is uit het Winschotér- diep het lijk opgehaald van de 53-jarige mej. A. K., die sedert 3 weken werd ver mist. Zij was moeder van 4 kinderen. De landbouwer A. v. D. te Lunteren liet zijn koeien in- den zwarten handel verdwijnen en bracht de oormerken aan op jongere dieren. Een gedeelte van zijn veestapel is in beslag genomen. Daar hij trachtte de controleurs om te koopen. Generaal Giraud, die zich momenteel in Dakar ophoudt, heeft met de aldaar kwar tier hebbende officieren van de Engel- sche luchtmacht en de chefs van de Fran- sche vloot en luchtmacht militaire bespre kingen gevoerd. Tijdens de conferentie zou men o.a zijn overeengekomen, dat de haven van Dakar zal worden gebruikt als uitgangspunt voor een offensief tegen de duikbooten. Volgens tot nu toe niet bevestigde be richten, zou een Braziliaansche vertegen woordiger kan de onderhandelingen heb ben deelgenomen, waaruit men in militaire kringen in Dakar en Algiers de gevolg trekking maakt, dat deze „anti-duikbooten- campagne” op de lijn Dakar-Natal in sa menwerking met Braziliaansche. Britsche en Fransche zee- en luchtstrijdkrachten zal worden gevoerd. De Fransche autoriteiten hebben uitge breide maatregelen genomen om Giraud tijdens zijn bezoek te beschermen. Volgens mededeelingen van den zender Algiers heeft Giraud reeds vele arresta ties laten verrichten, vooral 'onder de aanhangers van de Gaulle. Ex-koning Carol Volgens het Spaansche nieuwsbureau Efe. wijdt ex-koning Carol van Roemenië wien evenals madame Lupescu verblijf in de V&r. Staten is geweigerd,.zich thans in Mexico-City aan zaken. Zoo financiert hij een pas geopend luxe-cabaret in de Mexi- caansche hoofdstad. renkoor van destagione Campagria Zij' legenheid zouden brengen, omdat wij voorraad kori(jeri Ach 1 riep bluft uit, want sqm. waarover haddén gehad; -- verdwenen zijn 460 t.m 4-03 4-04 02* 472 N 'J2 03 02’ 474 P. Q P Q Beschuit Boter Cacac Gort Honden brood Kattenbrood Koffiesurr. Margarine Muisjes Rijst Suiker Tabak Voor den Arnhemschen Vrederechter, mr. J. Wolthuis, hebben terechtgestaan de kapelaan F. H. P. van der Kroon, thans te Zwolle vroeger in Renkum, als mede 12 leden van de R. K. parochie te Renkum. Hem was ten laste gelegd het houden van een openbare inzameling van geld en goederen, zonder daartoe ver gunning te hebben, alsmede het oprichten en instandhouden van een vereeniging zender goedkeuring door de overheid. In Oct. en Nov. 1941 hadden deze per sonen. wat de parochieleden betreft allen oud leden van het thans ontbonden R K. Werkliedenverbond „St. Jozef" te Ren kum. verschillende malen geld ingeza meld met het doel daarmee, R. K arbei ders. die in den winter 194> '42 in be hoeftige omstandigheden wrkeerden te steunen. De ingezamelde gelden werden den kapelaan ter hand gesteld, die voor de verdeeling zorg droeg. De verdachten verklaarden, dat er hier in het geheel geen sprake was geweest van een ver eeniging. Na een avondgodsdienstoefening toen men op het kerkplein wat stond na te praten, had men afgesproken elkaar te steunen. Deze inzameling droeg geen enkel officieel karakter. Zij droeg naar de verdachten verklaarden zuiver hei karakter van een ..onderonsje”, De 02A 02 a Vleesch'02A’. 02B’ Zeepp 453 475, P Q VERDUISTEREN van 4.43 aar nam. tot 8.49 aar voorm. Maan 7 Jan. op 9.19 v.m., onder 6.18 n.m. ■8 Jan op 10.03 v.m., onder 7.37 n ra. 13 Jan. E.K. Nachtdienst Dokters: Tusschen 10 u. nm. en 7 u. v.m No. 113058. Ztckenfondslcden de Volharding no. 1163514 zg. Stadspattënten no. 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst Den Haag/ No. 115995, Buitenland Alle pleiziertochten en niet-noodza- kelijke autoritten in de 17 Oostelijke sta ten en het district Columbia (Ver Staten) zijn verboden. Men gelooft, dat door dezen maatregel ongeveer 81 millioen automobi listen worden uitgeschakeld. Bij besluit van den Poglavnik van Kroatië is maarschalk Kwaternik met alle hem toekomende èer en inkomsten gepen- sionneerd. De Ohio-rivier heeft door overstroo- mingen schade aangericht van 4J millioen dollar; 50.000 menschen zijn dakloos ge worden. De Britsche ambassadeur in de Sovjet-Unie is voor een niet-officieel be zoek in de Ver Staten aangekomen. Boven Birma heeft de vijand, naar uit Rangoon bekend wordt, in November en December 73 vliegtuigen verloren, waarvan een groot deel tijdens luchtge vechten is neergeschoten. Officieel wordt uit Tokio vernomen, dat de Tsjoengking-Chineesche stad. Li- huang, is ontruimd Lihuang is de voor- loopige hoofdstad van de provincie An hwei Zooals gemeld werd op den vooravond yan Kerstmis ingebroken in een kantoor in de Oranjestraat. Weggenomen werden 7 schrijfmachines en 1 rekenmachine tot een totale waarde van 2000. Bij het onderzoek viel het op. dat men. ondanks de goede sloten het pand had kunnen binnendringen. De rechercheurs kregen verdenking tegen den 15-jarigen kantoor bediende D. W„ die werd aangehouden. Toen het jongmensch scherp werd onder vraagd. bekende hij van de inbrtak meer af te weten. Hij stond onder invloed van den 32-jarigen broodbezorger W v d. K. aan wien hij geld schuldig was. Toen de jongen niet in staat was te betalen had v d K hem opgedragen voor de sleu tels-van dé deuren en van de brandkast van het kantoor jx'aar W. werkte, te zor gen. Prompt heeft de knaap dit gedaan en in gezelschap van den 35-jarigen met selaar M. de heeft v. d. K. in het kan toor ingebroken.. Het tweetal had in zoo verre nog pech, dat de sleutel van de brandkast afbrak. De schrijfmachines en rekenmachine werden per bakkerswagen vervoerd naar de woning van den 28 jarigen broodbezorger H. van W die de machines over drie adresken Alle machines zijn door de politie in be slag genomen het genoemde viertal is in arrest gesteld De Ver. Staten en Noord-Afrika ..Stockholms Tidningen” zegt in een be richt uit Londen, dat de stemming in de Ver. Staten geprikkeld is wegens het „merkwaardige politieke spel” jn Noord- Afrika. In dit verband wijst het blad op geruchten, die te New York en Washing ton de ronde doen, en volgens welke Eden waarschijnlijk een bezoek aan Roosevelt zou brengen om het Engelsche standpunt uiteen te zetten. In de laatste geruchten wordt Churchill in plaats van Eden ge noemd. - Hallo! riep ze tamelijk hard. Stelt men hier geen prijs op bezoekers? En plotseling schoten twee merk- T waardig geschrokken gestalten uit een donkere hoek te voorschijn. Onmiddelljjk t daarop klonken verraste uitroepen van wederzijdsche herkenning. Want de bei de osteria-eigenaars waren Monica en ONGEVALLEN': Op de Kalvermarkt is gistermiddag de 23-jarige, J. T uit de Brueghelstraat uit een rijdenden bus ge stapt en gevallen. Hij kreeg een hersen schudding en werd overgebracht naar het z;ekenhuis aan het Westeinde. De 45-la- rige P. K. is gisteravond op den Kranen- burgweg tegen een tramwagen van lijn 10 opgeloopen. Hij bekwam een herser.schud ding en een groote hoofdwond en is naar hef ziekenhuis aan het Westeinde ver voerd Naar het ziekenhuis aan den Zuid- wal werd gisteravond overgebracht de 50-jarige mevr. C. O. B,. die op den Rijswijkscheweg van een rijdende tram was gestapt en hieronder was geraakt. Zij kreeg een kneuzing' aan den wervel- j kolom en ontvellingen aan hoofd en een - - der beenen Na behar'4“'i’'" - perbevelhebber m Tunesie reeds meer- j haar woni worden dere malen door moedig optreden en dapper gedrag uitgeblonken. den, beleedigd, speciaal door van binden. Verdachte voerde aan. dat het hier een maatregel was geweest welke met het oog op de militaire situatie gewenscht was en dat het een algemeene opdracht was. personen van bepaalde politieke overtuiging en Duitschers gevangen te nemen. Verd. was daarop naar <den bur gemeester gegaan en had van hem na men van personen ontvangen. Steeds hgeft hij zijn ondergeschikten voorge houden. jegens de arrestanten correct te handelen. Verd. erkende, opdracht te hebben ge geven tot het binden van de handen op den rug en tot het blinddoeken. Daarmee We wilden ons natuurlijk niet met deze kleine osteria in Bracciano tevreden stellen, ging Monica op haar gewone drukke wijze voort We wilden hooger (Stapf) zij zelf gasten waren en begonnen dadelijk te vertellen van hun jonge, echtelijke geluk. We zijn twee weken getrouwd, ver- I kondigde Monica trots en met onge- loofelijk verliefden blik op Carlo. Terwijl hij er aan toevoegde; Morgen bonnen afhalen Groot Hertoginnelaan (hoek Laan van Meerdervoort) cn Loosdui- nen (Alidastraat 5) van 9.30 tot 17 uur; Gm t.m. einde ,G en Ha t.m.,Hi. Uitreiking distributiebescheiden aan geëvacueerden Zooals bekend, kan men zijn distri butiebescheiden in het algemeen slechts bij den distributiedienst der gemeente, waar men in het bevolkingsregister is ingeschreven, afhalen. Tot hen. die in een andere gemeente hun bescheiden kunnen verkrijgen, behooren, behalve degenen die dit thans reeds kunnen, de volgende categorieën: 1. Zij. die verplicht zijn hun woning wegens redenen van militairen aard of in het belang der burgerbevoUcing te verlaten, aangezien zij binnen hei ge- bied, waarvan de bevoegde autoriteit de geheele of gedeeltelijke ontruiming heeft gelast, woonachtig waren2. zij die uit vrees voor oorlogshandelingen hun wo ning vrijwillig verlaten hebben 3 zij, die hun woning hebben moeten verlaten, aan gezien deze tengevolge van oorlogsgeweld onbewoonbaar geworden was. Deze personen dienen hun persoonsbe wijs, tezamen met hun stamkaart en in legvel, aan te bieden aan de afdeeling bevolking van de gemeente-secretarie, ten einde daarop een desbetreffende aan- teekening te doen stellen. Zoodra zij in de nieuwe gemeente van vestiging aan komen. dienen zij zich wederom met de genoemde bescheiden, tot de afdeeling bevolking van die gemeente te wenden. Hedenavond om 19 uur spreekt Max Blokzijl via Hilversum I in de serie Brandende Kwesties over het onderwerp: ..Groote en kleine zorgen". In het communiqué van de Geallieerde strijdkrachten in Tunis wordt melding gemaakt van hevige aanvallen op de stel lingen der As-mogendheden bij Dschebel- Azag. Het 8ste Britsche leger heeft zich, aldus het communiqué, beperkt tot lichte operaties in het gebied van Sbuerat el Sun. was zijn taak beëindigd geweest; voor het transport der gevangen genomenen was een 2e luitenant verantwoordelijk geweest. De Proctïreur-Generaal achtte de ten laste gelegde feiten door de verschillende verhooren bewezen. Het boeien en blind doeken van menschen, die op onwettige wijze waren gearresteerd, was in hooge mate beleedigend. Het staat intusschen niet vast, dat verd. ook last heeft gegeven tot het gecompliceerde boeien, hetwelk op den wagen heeft plaats gehai Het is mo gelijk, dat dit is geschied in c^xiracht van de soldaten, die daardoor blijk hebben ge. geven, niet voldoende goed door verdachte te zijn opgevoed. Toch moet verd. hier als medeplichtige worden gestraft. De Proc.-Gen wees er op, dat Wfet hier betrof de laatste gevallen van buiten sporigheden, in de Meidagen 1940 jegens de N.S.B. begaan. Tientallen minder ern stige gevallen zijn geseponeerd geworden, omdat de tijd veel van de verbitterdheid heeft weggenomen. De geest van het Nederlandsche volk is thans zóó veranderd, dat in verschillende gevallen vervolging niet meer noodzakelijk is. Deze zaak moest echter vervolgd wor den. De arrestatie was onwettig geweest De Opperbevelhebber van Land en Zee macht had alleen het recht, bepaalde met name aangewezen personen naar andere plaatsen te doen overbrengen hetzij te interneeren De manier, welke, hier toe gepast is. spot met alle gezond verstand Toch wilde de Proc.-Gen. verd. laten pro- fiteeren van het feit, dat de tijd zijn ver zoenende band over deze gebeurtenissen heeft gelegd en dat de tegenstellingen in het Nederlandsche volk bezig zijn te ver dwijnen. Daarom wilde de proc.-generaal verd. niet de volle zwaarte doen gevoelen van zijn verwerpelijke daad’en zich beperken tot een gevangenisstraf van 3 weken. Verd.’s raadsman, mr W. Francken. die betwistte, dat hier van beleediging sprake was, daar de opzettelijke bedoeling tot beleedigen niet aanwezig was geweest, bepleitte vrijspraak. Uitspraak 21 Januari WIE SLACHTTE HET SCHAAP? De koopman H. J. v. d. Louw te Bodegraven zou. in strijd met het desbetreffend ver bod. een schaap geslacht en vleescn zon der bon verkocht hebben. Hij stonxf voor deh Haagschen econ. rechter terecht. Bij verd. was huiszoeking gedaan, doch men had niets kunnen vinden. De metaalbe werker P. W. Putters te Alphen aan den Rijn, als getuige j&hoord. beweerde, dat v. d. Louw bij hem thuis een geslacht schaap had gebracht doch verd. ver- klaawie nadrukkelijk dat hij bij get. een levend schaap had afge’everd ïn de wo ning van get. was echter wél slachtmate- riaal aangetroffen. Get. A. v. d. Nagel verklaarde, dat hij v. d Louw met een schaap over den weg had zien loopen. De officier achtte verd. schuldig en eisch- te 6 maanden gevangenisstraf De raads man van verd., mr. Huge holtz. betoogde dat de ten last gelegde feiten niet be wezen waren en vroeg vrijspraak. De econ. rechter zal over 14 dagen uitspraak doen. Putters die vervolgens terecht stond, gaf toe het v.eesch clandestien ge kocht, maar ontkende, het schaap ge slacht te hebben. De eisch tegen hem luidde 3 maanden, het vonnis 1 maand gevangenisstraf OPZETTELIJKE Voor de rechtbank hier ter stede is n den handelaar in radio-artikelen P. C. de V., in wiens winkel te Leiden op 17 Sept. j.l. onder voor hem zeer verdachte omstandigheden brand was uügebroken. twee jaar gevangenisstraf geëischt. Maar sedert vijf weken hebben we al deze osteria in Bracciano. Raffaela liet onwillekeurig een bezorg den blik gaan over deze woestenij in een paradijs Monica begreep dezen blik en verklaarde, lachend en vroolijk. als had ze het heerlijkste nieuws van de wéreld te vertellen Niemand stoort ons hier We kun nen onze wittebroodsweken heelemaal al leen genieten. En daarover zijn jullie zoo heugd vroeg Raffaela verbaasd. Het zou verschrikkelijk zijn altijd zoq’n menigte om je heen te hebben, legde Carlo uit. Bovendien is ons be- -- - drijfskapitaal helaas opgeraakt zoodat Carlo, het voormalige dames- en hee- eventueele gasten ons alleen maar in ver renkoor van de stagione Campagna Zij 1 legenheid zouden brengen, omdat wij geen begroetten elkander hartelijk. Monica en Carlo volgden Raffaela naar het ta feltje in den tuin, gingen bij hen zitten, Vrederechter merkte op. dat door deze actie de menschen van het Arbeidsfront werden afgehouden. Van de zijde der verdachten werd, opgemerkt dat het lid maatschap van het toenmalige N.V.V. door de bisschoppen voor Roomsch- Katholieken verboden was. Men heeft zichzelf toen maar geholpen. De Officier van Justitie eischte tegen den kapelaan 2 maanden gevangenisstraf en tegen de overige 12 verdachten ieder 1 npand ge vangenisstraf De Vrederechter, uitspraak doende, achtte niet bewezen, dat de ver dachten een vereeniging hadden opge richt en sprak hen daarvan vrij Jïlf der parochieleden achtte hij schuldig aan het deelnemen aan een inzameling zonder vergunning en veroordeelde ieder tot 10 boete subs. 5 dagen hechtenis. Het twaalfde parochielid werd vrijgesproken. In zijn vonnis overwoog hij, dat de verdachten door het verbod der bisschop pen om zich bij het N.V.V. aan te slui ten in een moeilijke positie waren ge bracht waarbij hij het als een verzach tende omstandigheid aanmerkte, dat de verdachten door de onjuiste houding van hun bisschappen, die zich daarbij op een terrein bewogen, dat slechts den Staat aanging op het verkeerde pad zijn ge bracht. Ook t a.v. den kapelaan achtte de Vrederechter niet bewezen, dat hij een verboden vereeniging heeft opgericht. Wel werd bewezen geacht, dat hij een openbare inzameling zonder vergunning gehouden had en deswege veroordeelde de Vrederechter hem tot twee maanden gevangenisstraf. In dit vonnis overwoog de Vrederechter, dat de verdachte, hoe wel hij geestelijke is en optrad als be dienaar des woords. zich heeft bemoeid met staatsaangelegenheden en daardoor zijn parochianen er toe bracht de wet te ontduiken. Verder overwoog mr. Wolt huis. dat de verdachte ter terechtzitting heeft verklaard, dat hij ook ,op staatkun dig gebied de orders van den bisschop opvolgt, ook wanneer de Staat van oor deel mocht zijn, dat deze orders in strijd zijn met de door den Staat uitgegeven verordeningendat deze handelwijze, waardoor tevens afbreuk wordt gedaan aan de hoogheid, die het kerkdijk ambt behoort te hebben, in tijden als deze vol strekt ontoelaatbaar moet worden ge acht en een strenge straf daarvoor moet worden opgelegd, welke tevens tot waar schuwing kan dienen voor andere geeste lijken en predikanten. Tenslotte werd overwogen, dat het gevolg van verdachtes handelwijze in wezen is een ophitsing van het volk, in dit geval van de be trokken arbeiders. Daarom legde de Vrederechter de genoemde straf vpn twee maanden op In hooger beroep stond voor het ‘Haag- sche Vredesgerechtshof terecht J. M E. N. A. Zonnenberg, ambtenaar alhier, wien ten laste was gelegd, dat hij op 13 Mei 1940, twee mannen, die door het mi litair gezag van hun vrijheid waren be roofd opzettelijk had beleedigd. door hun de handen op den rug te doen boeien en door hen nog te blinddoeken en voorts, dat hij als militair, als reserve le luitenant, opzettelijk had toegelaten, dat eenige militairen die handeling hadden verricht. De arbeider P. Speelman te Zuid- Beierland en de landbouwer P. L. Saar- loos gaven, als getuigen gehoord, een omstandig relaas van hetgeen hun en nog twee anderen in de oorlogsdagen van 1940 was overkomen. Eerst waren zij gevangen gezet in het gemeentehuis te Klaaswaal, waar zij enkele dagen in een cel hadden doorgebracht. In de gang dezer secretarie waren np 13 Mei hun handen op den rug vastgebonden, waar na zij op een vrachtauto waren geladen. Vervolgens waren eqrst de voeten der vier mannen individueel gebonden en daarop waren d«* 8 beenen aan elkaar gebonden. Nadat een touw om hun-licha men was gelegd, waren zij tenslotte ge blinddoekt Per auto waren zij van Klaas waal naar ’s Gravendeel vervoerd. Beide getuigen herkenden den verd. niet, maar wisten zich wel te herinneren, dat er bij het begin der binding een andere luitenant aanwezig is geweest. President tot get. Speelman„Hebben de militaire begeleiders onderweg, toen u volstrekt weerloos was, u laten zitten, toen vliegtuigen óverkwamen en zij zelf dekking zochten Arm volk, dat overge leverd is aan de bescherming van zulke verdedigers 1 Verd. deelde desgevraagd mede, dat er van een paniekachtige verwijdering, toen enkele vliegtuigen hoog óverkwamen, geen sprake is geweest. Het zich in vei ligheid brengen van de bewakers der auto heeft hij niet gezien. Beide getuigen gevoelden zich door de behandeling, welke zij hadden ondervon- De A.N.P.-oprrespondent te Berlijn meldt De verdedigingsoorlog, dien de Duitsche troepen in de Zuidelijke secto ren ,van het Oostfront voeren, heeft thans een geheel nieuw karakter aangenomen. Men zal zich herinneren, dat gedurende de wintermaanden van hët vorige jaar sprake is geweest van zoogenaamde win terstallingen, waarop de Duitsche leger- afdeelingen zich na de zomeroffensieven tërugtrokken. Dit is op het oogenblik niet het geval. De verdedigingsoorlog, welke op het oogenblik gevoerd wordt, is voor den eersten keer in éen elastischen strijd overgegaan, dat wil zeggen, dat de fronten voortdurend op- en neergolven. Het front bestaat thans uit een diep voor terrein, waar de infanterie en de gepant serde strijdkrachten de aanvallen der bolsjewieken afslaan en. zoo noodig, tot tegenoffensieven .overgaan, en een zeer diep achterterrèin, waar een steunpunten systeem is opgebouwd. Uit deze steunpun ten worden nu telkenmale nieuwe reserves in den strijd gebracht, terwijl andere troepen er weer geravitailleerd worden. De strijd speelt zich ten deele ook tus schen deze steunpunten af, zoo voegt men er van militaire zijde nog aan toe. Hier door is tévens een directe bewegingsoor log ontstaan. Hoewel men zich in bevoeg de kringen te Berlijn vol vertrouwen toont ten aanzien van den afloop van deze oor logsfase. neemt men, zooals gebruikelijk, een afwachtende bonding aan Plaats namen en voorloopige resultaten worden slechts schaars bekend gemaakt. Men wijst cr. op. dat bet gebeele front thans terdége voor den winter is uitgerust. De weers gesteldheid is evenwel no? riet te ver- ',-e bet vo- ’’dstip reeds heersebtg. De temoeratuur bedraagt op bet oogenblik gemiddeld 6 graden onder nul. Hinderlijk zijn slechts de sneeuwstor men, welke de operaties vgn de luchtvloot ten deele verhinderen. Slechts de „vlie gende artillerie” en de transoortvliegtui- gen nemen in béneririen omvang deel aan de gevechtshandelingen. De bolsiewistische aarva’len ten Zuiden van bet Ilmenmeer zijn tot nu toe al’e zonder resultaat gebleven, hoewel de bolsjewieken gepoogd hebben met Pronte troepenmachten door de Duitsche stellin gen heen té breken, Na het mislukken dezer aa^val’en trachten de roode troë^en het bendewezen achter bet front weer nieuw leven in te b'azen. Ook dit is mis lukt. daar verschillende benden omsingeld en vernietigd zijn. De leider van deze franctireursorganisatie. een zekere Sem- jonowitsf. die drager vdn, de Lënin-orde was en tot „he'd der Sovjet-Unie” was uit geroepen, is in den strijd gevallen. Naar S.P.T. uit Berlijn meldt i« gene raal Neripg als opperbevelhebber in Tu nis door luitenant-generaal von Arnim vervangen, hetgeen hedenmorgen van ge zaghebbende militaire zijde te Berlijn is bevestigd. Luitenant-generaal von Arnim is drager van het ridderkruis van het Ijzeren kruis en was tot December 1942 generaal bij het Duitsche pantserwapen. Met Nieuwjaar is hij tot opperbevelheb ber bevorderd. Zooals militaire kringen te Berlijn verklaren heeft de nieuwe op- TVAThPin *Timk>ci3 rooric nn/iar.

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1