Ja No. 18380. 1943. Vrijdag 8 Januari. A BUITENLAND STADSNIEUWS van SPORT KUNST EN LETTEREN VAN OVERAL BINNENLAND I Nieuwe Sovjet-aanvallen afgeslagen DE KOMEDIANTEN KOMEN De operaties aan het Oostfront De distributiebonnen Keuringen voor de Waffen-S.S. en het Legioen De nieuwe bonnen De stem der S.S. 03 „DE NIEUWE MENSCH” FEUILLETON Aanvragen door aanstaande echtgenooten Vijandelijke strijdkrachten in Tunis teruggeworpen DUITSCH WEERM ACHTBERICHT 490 PERCEELEN AFGESLOTEN VAN ELECTRISCH LICHT ZONDAG GEEN VELDSPELEN 0 DOODELIJK ONGEVAL KINDERTOELAGE VOOR CL4EENTEAMBTENAREN De Arbeidsdienstplicht De boodschap van Rooseveld aan het Congres DIRK MOOY KAN NIET MEER RIJDEN J. A. A. HOOGEVEEN f HAAGSCHE COURANT adres 03 B in de R.K. kerk aan de Parkstraat. 13 Slechts 03 A 03 Toiletzeep bepaald .an. van Blankenham en Kuinre. i©, V De hooilast bewaart 4e warmte Maak’t er een nutt' - Bonnen 02A De en Binnenland Te Heerlen is de 46-jarige houwer L. in de staatsmijn Maurits 5<an een hoog te van 15 m. gevallen en overleden. Het is komen vast te staan, dat de 61-jarige man, wiens lijk op 30 Decem ber onder het viaduct bij de Spaarn- dammerstraat is gevonden, vermoord is. Een groot bedrag aan geld moet hem ont stolen zijn. militaire Japansche tijdens een verken- Artikel Aardappelen Aardappelen Aardappelen Aardappelen Weekrantsoenen Voor de week van 10 tot en met 16 Januari zijn de volgende bonnen voor de gebruikelijke hoeveelheden aangewezen: Waffen-SS en het Legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaan- sche SS in Nederland willen toetreden. 12.1.43, 10.00 uur, den Haag, Café den Hout, Bezuidenhoutscheweg. 01 465 470 471 59 446 02 03 01 02 A 02 B 446 02 03 01 Alle voor Zaterdag en Zondag vastge* stelde voetbal*, korfbal-, hockey* en hand- balwedstrijden zijn door de diverse bonden afgelast. Margarine Margarine Margarine Margarine Melk Melk in 60: A en B Brood Beschuit A en B Vleesch A en B Aardappelen Melk Taptemelk A Rookartikelen heeren Sigaretten dames 03 463 02 03 114 Nadruk verboden Roman van WILHELM LICHTENBERG t^een kleine operatie zou erpen. Mooy werd in een en 500 gr. 23 Jan. 300 gr. 16 Jan. 300 gr. 16 Jan. 100 gr. 23 Jan. 250 gr. 20 Febr. 350 gr. 23 Jan. 850 gr. 6 Febr. 03 A 03 B 02 PAARDEN PRIJZEN-KLASSEN AFGESCHAFT: Het bestuur van de Ned. Harddraverij- en Renvereen. heeft besloten, de prijzen-klas- se-indeeling op de lange baan af te schaf fen. In de toekomst zullen de drafnum- mers worden uitgeschreven naar de door de dravers gewonnen bedragen, hetgeen in het afgeloopen seizoen al enkele malen is geschied. SmithBarzilay BokhovenHen- drikx 300-300 in 24; dr. OostinghCorne lissen 300137 in 13; de ConinckGruy- ters 3*0216 in 25; v. Bokhoven—Smith 300263 in 18; HendrickxBarzilay 300 123 in 15; Gruytersdr. Oostingh 300217 in 18 en Cornelissende Coninck 300149 in 20 brt. kunnen worden. Tevens wordt er de aandacht op geves tigd en wel speciaal voor hen, die er be zwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De oplei ding vindt in Nederland’ plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven. Tijdens 3e keuringen voor de JEUGDSTORMERS WEER NAAR WEST- PRUISEN TERUG: Na hun Kerstverlof in eigen land te hebben doorgebracht zullen de stormers en stormsters, die in West- Prüisen hun plicht vervullen in den Ger- maanschen landdienst, Maandag 11 Jan. a.s. uit Amsterdam naar hun verschillende Kampen vertrekken. Alvorens het vader land wederom voor geruimen tijd te ver laten, zullen de stormers en stormsters op den Dam te Amsterdam toegesproken wor den door Bannführer Voss yan de Befehl- stelle der H. J. en den stafleider van den Jeugdstorm, opperbanheer C. Quispel Szn. De plechtigheid vangt aan des middags om 15 uur. De 15-jarige banketbakker P. J. v. W. uit de Rembrandtstraat is gisteravond op de Laan van Meerdervoort door een vrachtauto aangereden. Hij bekwam een ernstige wonde aan het hoofd en over leed na enkele oogenblikken op de plaats van het ongeval. Ho Ook bij een en twee kinderen (Reeds m een deel der vorige oplaag geplaatst) Voor gemeente-ambtenaren in den Haag geldt de regeling, dat een kindertoelage eerst wordt verstrekt bij het derde kind, in tegenstelling tot Rijksambtenaren, die reeds bij het eerste kind een kindertoe lage krijgen. Luistert op Zondag 10 Januari van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum 1 op golflengte 415 meter, naar de stem der S.S. Onderwerp: „Saxo Frisia”. Van verschillende zijden bereikten ons vragen omtrent een eventueele uitbrei ding van den artoeidsdienis-tplicht over de- jongemannen, die met gunstig gevolg het eindexamen aan een school voor middel baar onderwijs hebben afgelegd. In ant woord hierop verwijzen wij naar een wijziging in het arbeidsdienstplichtbesluit dd. 19 Sept. 1942, waarbij wordt bepaald, dat voor het vervullen van den arbeids- dienstplioht kunnen worden opgeroepen alle jonge Nederlanders, die zijn gebo ren op of na 1 Oct. 1924 (hiervan zijn Bij de vrijwilligers. Eert machine* geweer is in dekking gegaan. (S.S.P.K.-Fritsch O.-H.) Roosevelt heeft in zijn boodschap aan het Congres, naar de Britsché berichten dienst mededeelt, beweerd, dat de macht van Japan wat betreft oorlogsschepen en vliegtuigen iederen dag afneemt, terwijl de macht der Ver. Staten steeds grooter wordt. Het doel der Ver. Staten in den StiHen Oceaan is de Japanners tot den strijd te dwingen en de Ver. Staten zijn voorne mens „dit jaar vooruit te komen”. Voorts verklaarde spr. niet in staat' te zijn te zeggen wanneer en waar „de eerstvolgende slag in Europa” geleverd zal worden. De luchtmacht der Engel- schen, Russen en Amerikanen zal „onver zoenlijke slagen” uitdeelen. De president deelde verder mede, dat d.e productie aan vliegtuigen en tanks in 1942 onder de ramingen is gebleven. Wat de Ver. Staten in de bewapeningsproductie tot stand gebracht hebben is relatief niet meer geweést dan hetgeen de Russen, En- gelschen en Chineezen volbracht hebben. Roosevelt zeide voorts niet te willen voorspellen, wanneer de oorlog teneinde zou zijn. Hij geloofde echter, dat het jaar 1943 den geallieerden „een aanzienlijke voorsprong op de wegen zal geven, die lei den naar Berlijn, naar Rome en naar Tokio”. Tenslotte verklaarde hij, dat den geal lieerden nog zeer kostbare en langdurige taken staan te wachten. Men kan van Amerika geen eiland maken, noch van een militair noch van een economisch stand punt uit bezien, Duitschland. Italië en Japén moeten ontwapend wprden en ont wapend blijven. Naar S.P.T. meldt verklaarde de presi dent o.a. dat er in 1942 door de Ameri- kaansche fabrieken 48.000 militaire vlieg tuigen zijn gebouwd. Alleen reeds in De cember zijn 5500 vliegtuigen geconstrueerd en de productie stijgt nog steeds. Het ach terblijven van de productie van tanks be rust voornamelijk‘hierop, dat de ervarin gen van het slagveld hét noodig hebben gemaakt van den seriebouw van eenige typen tanks af te zien en in plaats daar van gemotoriseerde artillerie te bouwen. In totaal beschikken wij op het oogenblik over 56.000 strijdwagens, waarbij ook de .gemotoriseerde kanonnen zijn begrepen. De sterkte van het Amerikaansche leger becijferde spr. 75p 7 millioen man, tegen over 2 millioen van een jaar geleden. Hiervan bevinden zich IJ millioen bui ten de Ver. Staten. ,,Er zijn fouten ge maakt”, aldus de president, „en in de toekomst zullen zonder twijfel nog meer fouten worden gemaakt. Het jaar 1943 zal geen gemakkelijk jaar zijn, maar ik ge loof dat er nog maar weinig Amerikanen zullen zijn, die hun eetlust boven hun vaderlandsliefde stellen. Tegenover alle critiek moet ik echter verklaren, dat het slechts de resultaten zijn die bepalen of een methode al of niet juist is, In dit verband kan ik zeggen”, aldus de presi dent, „dat na een jaar oorlog, Amerika in staat is, geestelijk en materieel met volle kracht aan den strijd deel te nemen”. Werkelijk. We trouwen over hoog stens twee maanden. Monica’s verbazing uitte zich heel een voudig, namelijk door sprakeloosheid. Maar toen schreeuwde ze: Carlo! Carlo snelde op zijn jonge vrouw toe en steunde haar. Wat is er in hemelsnaam, Monica? Ze drukte een nagel in zijn arm. Noteer, Carlo! Noteer direct! Voor ik de nummers weer vergeet. Ze moeten van daag nog direct op de trekking van Mi laan gezet worden. 11: verandering de liefde 33: de Amerikaan. En dat zijn twee maanden. Maar Juli heeft een en dertig dagen, wierp Carlo tegen. Mooi. Dan een en zestig. Als dat geen prijs geeft.dan weet ik het niet meer. Nadat Monica weer gekalmeerd was, zei ze met een zucht en een niet bepaald vriendelijken blik op Reginald: Wat zal Riccardo opkijken Ontmoeten jullie Riccardo dan wel? vroeg Raffaela. Hij komt vaak 's avonds hier. Of schoon hij nu een groote filmster is. Maar ik zeg u, signorina Vecchi, hij is heelemaal niet trofsch. Integendeel Hij is nog aar diger tegen ons, dan bij de stagioae. En bjj VERDUISTEREN van 4.45 aar nam. tot 8.48 uur voorm. Maan 8 Jan. op 10.03 v.m., onder 7.37 n.m. 9 Jan. op 10.40 v.m.. onder 8.57 n.m. 13 Jan. E K. Nachtdienst Dokters: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49. Ziekénvervoer (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. De moord op Darlan De „Petit Parisien” meldt, dat de moordenaar van Darlan, de 20-jarige Bon nier de la Chapelle is. De familie woont sedert 1928 in Algiers. De vader heeft, als sportverslaggever aan verschillende Noord-Afrikaansche bladen medegewerkt; hij heeft een tweede huwelijk gesloten met een jodin. De moordenaar en zijn broer zijn student te Algiers. Sedert den wapenstilstand waren vader en zoons be kend wegens hun Gaullistische gezind heid. In begin 1941 heeft de politie bij hen meermalen een huiszoeking verricht. Samenkomst Giraud-de Gaulle Volgens den Britschen berichtendienst is een volledige overeenstemming tusschen de generaals Giraud en de Gaulle tot stand gekomen. Generaal de Gaulle heeft den wensch te kennen gegeven generaal Giraud op Afrikaanschen bodem te ontmoe ten. In antwoord hierop heeft generaal Giraud het tijdstip dezer ontmoeting op einde Januari bepaald. Deze symbolische voorstelling van. „de .nieuwe mensch” wérd in het jaar 1933 voor den Èeider vervaardigd door den kunstenaar H. v. d. Velde. Het werk hangt thans in de werkkamer van Mus- sert. Het onderschrift van dit schilderij luidt: De heldenfiguur met het vlam mende zwaard heeft datgene ter aarde geworpen, wat Europa anderhalve eeuw als koning heeft geregeerd: hét rationa lisme, afkomstig uit de Fransche revo lutie. Het bleek dat de koningsfiguur hoewel uiterlijk gaaf en voorzien van kroon en scepter, reeds uitgeteerd was tot een geraamte. Opziende naar het licht, vragende om bezieling en rein in- zicht, worden hem nu de wérkelijke vijanden, die hij te bestrijden heeft, voor oogen geplaatst: aan zijn linker hand het kapitalismë, aan zijn rechter hand het communisme. Het kapitalisme is de aanbidding van het gouden kalf, waarom de grooten der aarde zich ver dringen met den moloch op zijn geld zakken en de gehéime machten daar naast en de hoogburchten van het kapi talisme op den achtergrond. Het com munisme wordt uitgebeeld door den bolsjewiek met revolver en zweep, die zich op een kar laat voorttrekken, de dood loert om zijn schouder: het wijf heeft de kerk in brand gestoken, zij steekt de tong uit tegen het Christus beeld: de priester ligt vérmoord voor bet altaar Duisternis blijft daar, ‘waar be bolsjewiek is geweest. Het volk trekt, ftaakt uitgeschud de kar. Hoe harder het trekt des te eerder is het in het moeras verzonken. (Polygoon) (Reeds in een deel der vorige oplaag geplaatst) HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 7 Januari. (D.N.B.) Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: De gevechten in het Don- en Kalmuk- kengebied en in de streek van Stalingrad duren voort. Daarbij hebben Duitsché di visies infanterie en tanks in samenwer king met sterke formaties van het lucht wapen en Roemeensche gèvechtsvliegers alle aanvallen der bolsjewieken afgesla gen. In tegenaanvallen werden op één plaats 20 vijandelijke tanks vernietigd. Stoottroepen hebben in den Cèntralen sector van het front talrijke vijandelijke gevechtsposities verwoest. Voortgezette aanvallen op Welijkije Luki en ten Zuid oosten van het Ilmenmeer werden afgesla gen. Concentraties werden voor een deel reeds door artillerievuur uiteengeslagen. De vernietiging van een daar ingesloten groep van vijandelijke strijdkrachten is op- handén. In felle luchtgevechten boven den cen- tralen en Noordelijken sector van het front hebben onze jachtvliegers 44, afweer geschut 12 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten en zelf slechts één enkel vlieg tuig verloren Het ravitailleeringsverkeer over het ijs op het Ladogameer is overdag en 'des nachts door luchtwapen en artillerie doel- treffend bestreden. In Libye versterkte activiteit van stoot troepen. Snelle Duitsché gevechtsvlieg tuigen hebben gemotoriseerde strijd krachten en een Britsch luchtsteunpurft met goed effect aangevallen. In Tunis zijn aanvallende vijandelijke strijdkrachten in een tegenaanval op hun uitgangsstellingen teruggeworpen. Het vliegveld van Bone is overdag en des nachts gebombardeerd, de vijand verloor 6 vliegtuigen. In het Westen zijn 2 Britsche vlieg tuigen neergeschoten. Gevechtsvliegtuigen hebben voor den oorlog belangrijke installaties aan de Oostkust van Engeland aangevallen. In aanvulling op het Weermachtbericht verneemt het D.N.B. d.d. 7 dezer nog het volgende Aan het Oostelijke front wer den de krijgsoperaties in tamelijk groote sectoren van het front belemmerd door zeer modderachtige wegen, sneeuw en sneeuwverstuivingen. De door nachtvorst veroorzaakte ijzel vormde een ernstige belemmering voor het troepenverkeer en den aanvoer. Terwijl de strategische winst van den Duitschen veldtocht in den zomer, n.l. de verovering van dicht bewoonde industriegebieden en voor het bestaan belangrijke korenschuren, als mede het afsnijden van de belangrijkste aanvoerwegen der bolsjewieken, stevig in Duitsché handen is, voert in de ruimten voor deze gebieden de Duitsché troelen leiding op het oogenblik met gevechts- troepen en diep geëchelonneerde steun punten een beweeglijken vorm van ver dediging. De grdote verliezen van den vijand bij zijn tot dusver steeds vergeef- sche aanvallen op het Duitsché afweer- front ten Zuidoosten van het Ilmenmeer, hadden gisteren een aanzienlijke ver zwakking van de vijandelijke aanvals- activiteit ten gevolge. Boven den Centralen en Noordelijken sector van het front heerschte gisteren overdag een levendige activiteit in de lucht, waarbij Duitsché gevechtsvliegtui gen en duikbommenwerpers vooral de be zetting van het steunpunt Welikije Luki door het uiteenslaan van bolsjewistische artilleriestellingen op doeltreffende wijze verlichting brachten. heeft me tqevertrouwd, dat hij zich bier in Rome heelemaal niet thuis voelt en dat hij het liefst weer naar Campagna terug zou gaan. Heeft hij dat? vroeg Raffaela met groote warmte in haar stem. Ach ja! Ofschoon hij nu geen biljet ten meer hoeft rond te brengen en iede ren dag genoeg kan eten. Maar gelukkig is hij daarom nog lang niet. Monica wierp Reginald opnieuw een bijna vijandigen blik toe. Toen ging zij voort: En over u, signorina Vecchi, over u spreekt hij heel veel. Hij heeft u overi gens nog vaak geschreven. Maar u heeft nooit geantwoord. Neen, antwoordde Raffaela met op elkaar geklemde lippen. Nou ja, als u ook een echte verloofde geworden bentEn bovendien nog een Amerikaansche Dan kunt u zich voor een tenor natuurlijk niet meer interes- seeren. Maar hij houdt nog altijd van u, onze Riccardo Dat kan ik'u zeggen. En ik weet wel iets van liefde. Reginald vond het beter, het gesprek maar af te breken en bestelde wijn. Den besten wijn van de wereld, zoo- als mijn verloofde mij beloofd heeft. [Wordt vervolgd.), WIELRENNEN De Zaansche amateur-wielrenner Dirk Mooy, die in Augustus 1942 te Chaam op zulk een fraaie wijze het amateur- kampioenschap op den weg veroverde en in September zijn club D.T.S. hielp op overtuigende wijze het clubkampioen- schap van Nederland op den weg te be halen, zal de wielersport niet meer be oefenen. Het is helaas geen vreugdevol afscheid van dezen jeugdigen, sterken kerel uit Assendelft, die nog zooveel voor de wielersport beloofde. Mooy suk kelde al geruimen tijd met een defect aan een knie. Verondersteld werd, dat een en ander een gevolg was van een val en dat die met zijn te verhel, ziekenhuis opgenomen en na een zeer langdurig vaak herhaald onderzoek, bleek de zaak veel ernstiger, het was een riekte aan het been. Er was geen ge nezing meer mogelijk en gisteren is hem het linkerbeen geamputeerd. Zijn toe stand is op het oogenblik naar omstan digheden redelijk wel. Mooy, die nog steeds niets wist van den aard zijner kwaal, heeft zich, toen hem Dinsdag de beslissing der medici werd medegedeeld, moedig in het onvermijdelijke geschikt. Een sympathieke jongen, wien een groote toekomst als renner wachtte, is nu van het wielertooneel verdwenen IE LUSTIGEN WEIBER VON WINDSOR: De opera uit Amsterdam is nog eens ge komen met Otto Nicolais komiseh-fantas- tische opera „Die lustigen Weiber von Windsor”, hier na een lange rustpauze in 1937 weer door Glastra van Loon met zijn Nederlandsche operagroep tot nieuw leven gewekt. Thans had dezelfde diri gent de beschikking over een volkomen ingespeeld vocaal en instrumentaal en semble, dat in homogene samenwerking met de uitstekende regie van CruysVoor- bergh en een kunstzinnig ballet onder Yvonne Georgi een hoogst prijzenswaar- dige, prachtig sluitende scenische en mu zikale uitbeelding heeft gegeven van het nog altijd boeiende, sympathieke werk. Ten tooneele werd de opvoering gedra gen door Johan Lammen. Ruth Horna en Jo van de Meent, die als John Falstaff en de beide vroolijke vrouwtjes de situa tie domineerden. Lammen heeft met zijn prachtstem veel relief gegeven aan de tragi-komische Falstaff-figuur, die hij ook in zijn spel raak en zonder te char- geeren typeerde. Een extra aanteekening verdienen de korén, die in de huiszoe- kingstooneelen levendig aan de hande ling hebben deelgenomen. Verzorgde aesthetische decors en een kunstzinnige choreografie hebben mede veel bijgedra gen tot het welslagen van deze opvoe ring. Mr. A. J. F. J. Jung. BILJARTEN KAMPIOENSCHAP BEGON SPANNEND; In de bovenzaal van „Odeon” aan de Hee- rengracht alhier, het lokaal van de ’s-Gra- venhaagsche B.C., werd gistermiddag een aanvang gemaakt met het tournooi om het nationaal kampioenschap tweede klasse klein biljart cadre 352. De inzet was buitengewoon spannend, want in de twee openingspartijen,1 gaven de tegenstanders elkaar niets toe. Smith en van Bok hoven hadden het eerst de 300 vol en het heeft maar een haar gescheeld of beide partijen hadden remise opgeleverd. Bar zilay kwam juist één carambole te kort, maar de Hagenaar Hendrikx slaagde er met een goede serie in ook de 300 te be reiken. Geen der volgende partijen bracht dezen eersten dag meer die spanning, zij werden alle met ruim verschil gewonnen. Vermel denswaard is echter nog wel het mooie gemiddelde van dr. Oostingh, die in zijn partij tégen Cornelissen 23.07 haalde en met 108 tevens de hoogste serie van den dag scoorde, later stootte hij nog een se rie van 72, hetgeen geen der anderen hem kon nadoen. De resultaten waren: 300—299 in 34 brt., v. De vorige maand zijn 490 perceelen voor drie dagen van het electrisch net afgesloten, omdat de bewoners de duisteringsbepalingen niet nomen hadden. bon Vleesch 02A 100 gr. 9 Jan. Vleesch 02B 25 gr. 9 Jan. Vleesch 03A 100 gr. 16 Jan. Vleesch 03B 25 gr. 16 Jan. Zeep Alg. 474, P, Q Eenh.z. 24J 0 75 gr. 31 Jan. Wasch- of zeepp. 453, 476, P en Q waschp. 250 gr. 31 Jan. P, Q 50 75 gr. 31 Jan. Brandstoffen Kookdoel. 01 tm. 05 K.F. 1 Eenh. 30 Apr. Brandstk. DV 6 t.m. 8 1 Eenh. 28 Febr. Aantal t.m. 2 k.g. 9 Jan. 02 B 1 k.g. 9 Jan. 2 k.g. 16 Jan. 1 k.g. 16 Jan. 75 gr. 9 Jan. 75 gr. 16 Jan. 70 gr. 23 Jan. 125 gr. 10 Jan. 250 gr. 31 Jan. 125 gr. 10 Jan. 125 gr. 22 Jan. 125 gr. 11 Mrt 400 gr. 9 Jan. 50 gr. 9 Jan. 03A 400 gr. 16 Jan. 50 gr. 16 Jan. 3, 4-01 150 gr. 23 Jan. 100 gr. 23 Jan. 250 gr. 23 Jan. 125 gr. 23 Jan. 125 gr. 23 Jan. 20 stuks 16 Jan. 1 k.g. 23 Jan. 100 gr. 23 Jan. 02A 02 BI rantsoen 9 Jan. 1 rantsoen 16 Jan. 02 if L. 9 Jan. 1| L 16 Jan. 21 t.m. 120 Textielk. 2e serie (behalve bon K) 02A 02 B 03 A 03 B die zijn geboren van en met 1 Oct. tot en met 31 Dec. 1924). Onder deze bepa ling vallen derhalve ook de jongens, die hun eindexamen H.B.S.,/gymnasiuzn e.d. hebben gehaald en die den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt. Indien zij nog 17 jaar zijn, staat voor hen de mogelijk heid open om vrijwillig hun arbedds- dienstplicht te vervullen. BURGEMEESTERSBENOEMINGEN: commissaris-generaal voor Bestuur Justitie heeft benoemd tot burgemeester van West-Kapelle ing. P. I. van Aartsen, te ’s-Heer Abtskerke en tot burgemeester van Diepenveen den heer M. H. Batjes, met gelijktijdig ontslag als burgemeester Gisteren is plotseling op 75-jarigen leeftijd overleden een bekend stadgenoot en industrieel, de heer J. A. A. Hooge- veen, oprichter van de firma J. Hooge- veen en Co. aan de Veenkade. Vijftig jaar geleden heeft de thans ontslapene deze zaak opgericht en hij heeft haar dank zij zijn groote stuwkracht en werklust tot grooten bloei weten te brengen. De heer Hoogeveen is van verschillende vereeni- gingen bestuurslid geweest. Zoo was hij o.a. langen tijd lid van het bestuur van de Ned. Vereen, van Ijzerhandelaren en van de Vereen, van Handelaren en Fa brikanten te ’s Gravenhage. Hij genoot bij zijn collega’s bijzondere achting. De begrafenis vindt Maandag a.s. plaats te circa 11.30 uur op de RK. begraafplaats aan de Kerkhoflaan, na de Mis van Requiem, welke om 10 uur plaats vindt 'Buitenland Uit New-Delhi wordt gemeld, dat 150 Indische couranten eergisteren uit protest tegen de drastische censuurmaat- 4 regelen der Engelschen niet zijn uitge komen. De Ver Staten en Canada hebben een nieuwe overeenkomst gesloten be treffende de ontwikkeling der betrekkin gen tusschen beide landen op landbouw gebied. Tusschen Zweden en de onbezette gebieden der Sovjet-Unie is. naar het hoofdbestuur der Zweedsche P.T.T. meldt, het burgerlijke luchtpostverkeer hervat. Op den Jangtse zijn 50 k.m. boven Isjang 13 Tsjoengkineesche schepen tot zinken gebracht, vliegtuigen hadden ningsvlucht boven Isjang 16 vrij groote Dat beteekent dus Dat beteekent, antwoordde Carlo, dat we ons weer voor korten tijd tot de dezer dagen onder de schop gekomen zij, kunst moeten wenden. Tot den volgenden Jï- - prijs komt. We sluiten hier overmorgen weer en gaan naar directeur Campagna terug. En het zal zijn alsof we nooit opge houden hebbèn koor te brullen, voegde Monica er lachend aan toe. Maar nu viel het haar pas op, dat de col lega van vroeger in het gezelschap van een vreemden man gekomen was. Zonder eigenlijke verrassing vroeg ze: O, heeft u een ander genomen? Raffaela vond die vraag nogal pijnlijk, maar Reginald antwoordde voor haar: Ik ben de/Banstaande man van Maria. De aanstaande man! Monica staarde hem aan. Is ze.ik bedoel.is ze wer kelijk uw verloofde? RIJWIELDIEVEN AANGEHOUDEN: Aan gehouden zijn twee 14-jarige jongens, die bij de kerk aan de Apeldoornschelaan en in de omgeving van de Kempstraat 8 9 rijwielen hebben gestolen. Ook de heler, de 22-jarige drukker P. M., bij wien de politie nog vier fietsen aantrof, is ge arresteerd. De jongens verkochten hem de rijwielen voor 8 tot 20 per stuk. Verscheidene fietsen zijn bij koopers van M. in beslag genomen. De 16-jarige scholier C.' V. werd be trapt, toen hij een fiets trachtte te stelen. DE VOORRANGSKAARTEN: De voor- rangskaarten van den N.V.D., welke ver strekt worden 3 maanden vóór en 2 maan den na de bevalling, blijken in een be hoefte te voorzien. In enkele dagen heeft de hulppost „Moeder en kind” Prinse- gracht 60, ongeveer 400 aanvragen gehad. Bij de aanvrage moet men een pasfoto, persoonsbewijs en doktersattest overleg gen. INLICHTINGEN OVER ZWARTE TASCH VERZOCHTDe commissaris van* den Justitioneelen Dien^ B 2. Alexanderplein 12, verzoekt ten spoedigste inlichtingen omtrent een zwart lederen geldtasch, welke omstreeks 20 December j.l. ten na- deele van een bakkerslooper is ont vreemd in de omgeving Ravestein- of Jacob Marisstraat. De tasch is aan het bureau te bezichtigen. D e 35-j arige wielrljdster M. E. D, uit de Paulus Potterstraat slipte in de Javastraat over de tramrails, waardoor zij viel en een hersenschudding bekwam. Beschuit (br. of geb.) Beschuit (br. of geb.) 03 Bloem (br.) 466 tm. 469 Boter Boter Boter Boter Boter Brood (of gebak) Brood (of gebak) Brood (of gebak) Brood (of gebak) Cacaopoeder Chocolade Gort Gort Havermout Honden- en k.br. 20 14 a 10 k.g. 31 Jan. oam 464 Kaarsen S108 22 Kaarsen S208 34 Kaas 460 t.m. 462 Koffiesurrogaat 473 Mandarijnen 4-03 Mand, en/of Sinaas. 4-04 Mandarijnen 3-02 met spec, verkl. 1200 gr. 1 250 gr. 31 Jan. I 125 gr. 10 Jan. 125 gr.. 22 Jan. 125 gr. 11 Mrt 02 1| L. 9 Jan. 03 U L 16 Jan. Muisjes- of boterh.str. 464 300 gr. 23 Jan. Petroleum EAkrt. 03 2 L. 16 Jan. Petroleum S108 04 tm. 07 verl. 2 L 16 Jan. Petroleum S208 26 27 verl. 2 L 16 Jan. Puddingp. verm. enz. 472 100 gr. 23 Jan. Rijst 4-02 500 gr. 23 Jan. Scheerzeep N 45 gr. 30 April Serviesgoed en Keukengerei 3- en 4-77 tm. 80 samen met 01 tm. 04 EVkrt 31 Jan. Sigaretten Suiker Suikerwerk Tabaksk. Tabaksk. Taptemelk Taptemelk Textieikaart 3e serie Verklaring van ondertrouw vereischt Met ingang van 1 Jan, j.l. wordt aan personen, die in ondertrouw zijn gegaan, op hun verzoek en op vertoon van het door den ambtenaar van den burgerlijken stand afgegeven bewijs van ondertrouw, een verklaring van ondertrouw uitgereikt. De uitreiking geschiedt door den burge meester of door den daarvoor aangewezen ambtenaar van het bevolkingsregister. Be halve het bewijs van ondertrouw moeten ook de distributiestamkaarten worden ge toond. Aanstaande echtgenooten moeten deze verklaring van ondertrouw overleg gen aan de distributiediensten bij het in dienen van aanvragen ter verkrijging van speciale punten en-of vergunningen voor het aanschaffen van diverse artikelen en extra rantsoenen voedings- en genotmid delen. Aan de verklaring van ondertrouw is ook een vergunning gehecht voor het aanschaffen van gouden ringen. Deze vergunning moet bij de aflevering van de ringen aan den winkelier worden afge geven, nadat de achterzijde er van door den ontvanger (aanstaande echtgenoot) is afgeteekend. schepen waargenomen, die onmiddellijk met bommen en mitrailleurvuur in scheer- vlucht werden aangevallen. Slechts 3 schepen konden ontkomen. Naar „Corriere della Sera'1 meldt, zou in Zuid-Honduras generaal Davilo een opstand zijn begonnen. Na wekenlange hitte is de staaf Rio de Janeiro geteisterd door noodweer en zwaren regenval. Er zijn 12 menschen en veel vee omgekomen. De Amerikaansche ambassadeur in de Sovjet-Unie, Standley, die een bezoek aan de Ver. Staten had gebracht, tS giste ren per vliegtuig te Koeibisjef terugge keerd. In Britsch-Indië heerscht de strengste winter sedert 1892. In de provincie Pundsjaab is het bijzonder koud. In Hay- derabad zijn 2 Indiërs doodgevroren. Het vee in Noord-Indië loopt gevaar. Morgen bonnen afhalen Groot Hertoginr^laan (voor Loosdui- nen Alidastraat 5F van 9.3013 uur de letters Hj tot en met einde H. ver in acht ge- Naar wij vernemen, heeft de burge meester van den Haag, op verzoek van den secretaris-generaal van Binnenland- sche Zaken, besloten voor de gemeente ambtenaren te bepalen, dat ook bij het eerste en tweede kind een kindertoelage wordt verstrekt De toelage voor het eerste kind of voor het eerste en tweede kind bedraagt resp. 90 en 180 per jaar. Een niet onaanzienlijke verbetering ven de financieele positie van ambtena ren met 1 of 2 kinderen. Deze bepaling gaat, met terugwerkende kracht, 1 November 1942 in. GLAZENWASSCHER VAN LADDER GE VALLEN De 68-jarige glazenwasscher P N. uit de Newtonstraat is gisteravond op het Korte Voorhout van een ladder gev^len. Met een wervelfractuur is hij naar het ziekenhuis aan den Zuidwal ge bracht Boter en margarine Bon 03 van de Boter- en Vetkaart geeft van 11 tot en met 22 Januari recht op 125 gram boter of margarine, d.w.z. 250 gram per persoon. Voorts geeft bon 01 van de Boter- en Vetkaart van 11 Januari tot en met 11 Maart eveneens recht op 125 gram boter of margarine, d.w.z. 250 gram per persoon. INBRAAK BIJ BLOEMEN BERTHA Voor ruim 2000 aan souvenirs gestolen Een alom in den lande, en speciaal in de studentenwereld bekende stadgenoote. Bloemen Bertha, is Zaterdagavond j.l. het slachtoffer geworden van een dief stal. Gedurende haar afwezigheid, nadat zij als gewoonlijk er tegen 6 uur des avonds op uit was getrokken om haar bloemen aan den man te brengen for ceerden inbrekers de deur van haar woning, aan het Hofwijckplein 26. Zi; maakten zich meester van talrijke souve nirs, die Bertha in den loop der tijden had cadeau gekregen, zoomede levensmid delen en een bedrag van ongeveer 150 aan contanten, dat gereed lag om daar mede haar bloemenvoorraad aan te vul len, Het gestolene vertegenwoordigt een waarde van ruim ƒ2000. Onder de gesto len voorwerpen bevinden zich onvervang bare voorwerpen, een schakelarmband, ge schenk van het Leidsche Studentencorps, een gouden ring, die haar werd aangebo den door de Rotterdam sche studenten, rin gen, broches, een zilveren schaal, vrij wel alle voorzien van inscripties namens of emblemen van een der studentencorp sen in een onzer universiteitssteden. Bertha was nog zeer onder den indruk, toen zij een relaas deed hoe zij haar wo ning op den bewusten avond tegen ongeveer 9 u. thuiskomende, had aangetroffen. Alles was overhoop gehaald, de inhoud van la den over den grond verspreid, handtasch- jes lagen opengescheurd. „Ik kan wel huilen, mijnheer”, aldus Bertha, telkens ontdek ik dat nog meer dingen eveneens verdwenen zijn. Ook al haar distributiebescheiden is Bertha kwijt Reeds ontving zij sympathiebetuigingen van vele zijden. Ontelbaar zullen degenen zijn, die willen trachten Bertha den dief stal te doen vergeten.. Laten wij hopen, dat de politie er in slagen zal, haar al dat gene, waaraan ze zooals begrijpelijk, zoo gehecht was, terug te bezorgen. Het SS-Ersatzkömmando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen- SS en het Legioen zich op onderstaanden datum bij het genoemde c-ircr - vervoegen teneinde gekeurd te -• 2>;

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1