Bewakingsdienst tegen sabotage I I 1943. Zaterdag 9 Januari. No. 18381. ■e Hevige afweergevechten aan Oostfront duren voort - 1 i Politiestandrecht Sovjets lijden opnieuw zware verliezen Ter dood veroordeeld r Wegens moord De inkwartiering gas- In Libye zijn talrijke Britsche tanks vernietigd De opleiding der Germaansche vrijwilligers Zet het nieuwe jaar goed in. Steunt Winterhulp. Giro 5553. Een hooikist in gebruik bespaart gas en electriciteit Churchill en VERDUISTEREN o an 4.46 uur nam. tot 8.48 uur ooorm. en sabotage In Libye en Tnnis 21 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten Verklaringen van admiraal Stark Omzet Gem. jLeen- en Voorschotbank -1 gedaald „PROBEBETRIEB” „PROEFALARM” Engelsche torpedojager verloren Waarom? Met de hooikist bezuinigen op en electriciteitsverbruik Keuringen voor de Waffen-S.S. en het Legioen Stijgende criminaliteit Eden naar Roosevelt? ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT F J 1 .A-'l O f 1 i COURANT HAAGSCIIE 330263: Boekh. J, B. v.’Beters Ir.. Theresiastr. 1Ó«a, Tel. 772444; Boekh. F. D. Couvée, v- Hoytemastr. 66 Tel.721187 DUITSCH WEERMACHTBERICHT Het het de Voorburg ZORGENKIND BIJ EVACUATIE gruwelijken Eenige wenken voor de huisvrouw strafbare feiten. den verdachte h getuige nooit met sproken. Requisitoir de General- uitkomen. dat in een speciaal wachtbataljon. De oplei ding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven. Tijdens de keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaan sche SS in Nederland willen toetreden. 12.1.43X 10.00 uur, den Haag, Café den Hout, Bezuidenhoutecheweg. ..Daghens Nyheter” meldt, dat de ge- Maan 9 Jan. op 10.40 v.m., onder 8.57 n.m. 10 Jan. op 11.09 v.m., onder 10.14 n.m. 13 Jan E.K. Nachtdienst Dokters: Tusschen 10 u. n.m, en 7 u. v.m. No, 113058. Ziekenfondsledcn de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst Den HaagX No, 115996, x/agiJcriJS niviui., uav R'- nichten als zou Churchill dezer dagen naar Washington reizen voor een confe rentie met den Amerikaanschen president, steeds talrijker worden. Minister Eden zal den premier waarschijnlijk begeleiden. Het Duitsche Hooggerechtshof heeft den 19-jarigen student J. H. H. Kievit ter dood veroordeeld wegens moord, gepaard gaan de aan sabotage. PRIJS DER ADVERT.; 1-11 m.M (5 reg.) fl .65, elke m.M. m. tot 22 m M. GO reg /ü.19. Elke m.M. m. 21 ct Halve oplaag, halve prijs Reel. f Ó.51 p. m M. Bewijsn. 5 ct„ fr. p. p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) /0.57. Dienstaanb 70 38 Pers gevr 70 48 Adv. ..Br bur. v. d bl.” 10 c meer Bij de vrijwilliger^, De bewegingen van den vijand worden nauwkeurig waargenomen. (S.S.P.K. Fritsch. O—H.), In zijn requisitoir deed staatsanwalt, dr. 'Seiler, het door Kievit begane misdrijf er een is van de gemeenste soort, hoewel het mo tief tot de daad eigenlijk onverklaarbaar Admiraal Stark, oud-commandant van de Amerikaansche vloot, heeft volgens den Amerikaanschen nieuwsdienst verklaard, dat dè oorlog langdurig en moeilijk zal zijn. Hij zeide geen aanwijzingen te kun nen zien voor een verval der Duitsche of Japansche krachten. Hij legde er vooral den nadruk op. dat de Japanners zeer taai zijn. Het belangrijkste probleem noemde hij den duikbootoorlog, dien men niet ern stig genoeg kan opvatten. Nederlandsche Arbeidsdienst. Jongemannen voor de nieuwe Arbeidsdienst- lichting zijn zoojuist per trein/aangekomen en wachten op nadere instructies van de N.A.D.-kaderled<mi. (V.N P.- Ned Arbeidsdienst-Molkenboer) PRIJS DEZER COURANT: Voor ’«-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode” „Kol Bijbl.” en Letterk Bijbl ƒ3.16. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20, x. Modebl. ƒ3.95, Buitenl. ƒ9.45. 'Bij postkant, tegen de geld, goedgek abonn pr. Afz. nr. 5 c.. fr. p p 10 c. De omzet van de Gemeentelijke Leen- en Voorschotbank is na Mei 1940 aanzien lijk gedaald. In normalen tijd bedraagt het aantal beleeningen op onderpand 120.000, in 1940 bedroeg dit 85 000 en in 1942 tot DecWnber 52.000. Het op onderpand beleen de geld is in 1942 met 300.000 terugge- loopen tot 1 millioen gulden. Deze -betrek- kelijk geringe vermindering is te wijten aan de waardevermeerdering der goede ren. Voor den oorlog was de looptijd 5-6 maanden, tegenwoordig slechts 2-2J maand hetgeen een daling van de inkomsten be- teekent. De credieten op schuldbekentenis zijn verminderd van rond ƒ400.000 per jaar tot 390.000 in 1941 en 360.000 in 1942. De oorzaken van de daling van den omzet zijn o m. dat de handel over meer liquide middelen beschikt, dat er niet meer zooveel te verhandelen valt en dat ver koop van goederen veel meer opbrengt, dan in normalen tijd. Hoewel de werk zaamheden van deze gemeentelijke bank teruggeloopen zijn, zal zij toch in vollen •omvang moeten blijven werken, teneinde woekeraars, leenvrouwen ea dergelijken onsocialen sujetten geen gelegenheid te geven hun sinister beroep uit te oefenen. des Luftschutz-Alarmgerats (Sirenen) fin- det am Freitag 15 Januar 1943 vormittags statt. Es wird der lange Dauerton (Ent- warnungssignal) einmal (eine Mi nute) zu horen sein. Findet der „Probebe- trieb” aus besonderen Gründen nicht statt. so erfolgt neue Bekanntgabe. In den Ge- meinden Rijswijk und Voorburg wird gleichzeitig alarmiert. der örtliche Luftschutzleiter, WESTRA Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 12500 Bijkant. Schev. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Filj Rijsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel. 3, Tel. 119461; Voorb., Boekh. H, E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloeml. 3. Tel. Op Vrijdag den 15en Januari 1943 zul len de luchtbeschermingssirenes des mor gens bij wijze van proef in werking worden gesteld. Daarbij zal het signaal „luchtalarm geëindigd” (een minuut ge lijkmatige toon) gegeven worden. Voor het geval deze proefneming om bijzondere redenen niet zou doorgaan, volgt voor het eerstvolgende proefalarm een nieuwe be kendmaking. Deze regeling geldt ook voor de gemeenten Rijswijk en Voorburg. De burgemeester, plaatselijk luchtbeschermingsleider, WESTRA De Britsche Admiraliteit heeft medege deeld, dat de Britsche torpedojager „Acha tes” bij de verdediging op 3 December van een door vijandelijke bovenwater- strijdkrachten in de Noordelijke wateren aangevallen convooi. beschadigd er. later gezonken is. De torpedojager „Onslow” heeft eenige beschadigingen opgeloopen en verliezen geleden. De „Achates” (1350 ton) had een bemanning van 138 koppen. De Britsche berichtendienst meldt, dat ook een Britsche kruiser is beschadigd. De hooikist is bij uitstek geschikt om te bezuinigen op het verbruik van gas en electriciteit. Men moet haar echter met overleg gebruiken, wil men het nut tige effect ervan niet verloren laten gaan. Zoo moet men er voor zorgen, de pan zoo vlug mogelijk in de hooikist te zetten en haar direct te sluiten. Voorts zet men de hooikist vlak bij de plaats, waar men de spijs voorkookt, opdat men deze handeling vlug kan verrichten. Ook vërdient het aanbeveling het deksel van de kist even warm te laten worden, daar men anders een te sterke afkoeling krijgt. Het verplaatsen van de gevulde kist moet voorzichtig geschieden, daar een vochtige kist of natte kranten niet meer isoleerend werken en de gerechten daar door niet gaar worden. Gebruikt de hooi kist, maar goed! Het vonnis Kort daarop werd de zitting heropend en deelde dr. Joppich mede, dat Kievit wegens moord gepaard gaande met sabo tage. ter dood was veroordeeld Spreker zeide ter toelichting o.m., dat Kievit geenszins den indruk maakt van iemand, die psychopaat is en dat het misdrijf in volkomen nuchterheid was gepleegd. Kie vit heeft zelfs, teneinde de gedachte aan een roofmoord te wekken, daartoe eenige schijnmaatregelen genomen, nadat hij de vrouw om het leven had gebracht, op een ongelooflijk gemeene beestachtige wijze. Zelfs indien men geen sabotage in aan merking wildé nemen zou toch de dood straf dienen te worden toegepast Rijksminister Alfred Rosenberg wordt op 12 Januari a s. 50 jaar. HoffmanmStapf) De A.N.P.-eorrespondent te Berlijn schrijft: Het is bekend, dat vooral de S.S. geworden is tot den vaandeldrager van de Groot-Germaansche gedachte, ge trouw aan het oude beginsel, pioniers werk te verrichten voor de Noordsche gemeenschap. Toen de Führer de'Stan- darten „Nordland” en „Westland” ver- eenigde, met de Standarte ..Germania” tot de SS-divisie ..Wiking” was daarmede de eerste stap gezet op den weg dezer gemeenschap. Thans kan men constatee- ren, dat de aanmeldingen voor de Waffen-SS in de verschillende landen de oorspronkelijke verwachtingen zeer ver hebben overtroffen. Hierdoor ontstond uiteraard de vraagkan men van deze duizenden jonge mannen, verschillend van taal, afkomst, opleiding, politieke en moreele omgeving zoo zonder meer sol daten maken Hoe kan men hen voor de Germaansche wereldbeschouwing winnen en tot betrouwbare leden maken van een gemeenschap, die werkelijk weet waar het op aankomt De oplossing van deze vragen heetSennheim. Sennheim is een plaatsje in den Ober- Elzass nabij Muhlhausen. Nederlanders. Vlamingen. Noren en Denen zijn hier in een uitgestrekt modern huizencomplex bijeen. Een kazerne is dit kamp niet, in tegendeel, een militaire opleiding wondt hier niet gegeven, veeleer kan men spre ken van een groot gemeenschappelijk kamp met internationaal kenmerk, waar in de Germaansche stammen elkaar moe ten leeren kennen en begrijpen. Velerlei beweegredenen hebben deze jonge man nen er toe gebracht zich te scharen in de gelederen van de Waffen SS. Op de aanmeldingsbiljetten ziet men o.a staan „Voor een beter Europa”. „Voor de vrij heid van Nederland” „Uit idealisme”, ,.Om mijn gesneuvelden broer te wre ken”, ,.Om tegen het bolsjewisme te vechten”, „Om tegen Engeland op te trekken” e.d. De taak van de leiding in Sennheim is, om op dit terrein meer duidelijkheid te verschaffen. Daarom wordt groote waarde gehecht aan wederkeerige, open hartige gesprekken aan een kameraad schappelijke houding, aan bestudeering der wereldvraagstukken, aan onderricht in het Duitsch. aan lectuur, alsmede aan veel sport en beweging. De vrijwilligers zijn uit heel verschillende kringen af komstig. Men vindt onder hen studenten, onderwijzers, ambtenaren, scholieren, ar beiders. boeren en oud-soldaten. ook officieren en politieke leiders zonen van bekende families en personen uit den adellijken stand. De moeilijke doch be slissende taak van de leiders te Sennheim is. bruggen te slaan tot wederzijdsch be grip. een geest van vertrouwen te schep pen. de groote politieke problemen van onzen tijd te helpen verduidelijken en den grondslag te leggen voor een bouw werk. dat eens van Europeesche beteeke- nis zal zijn. Het beginsel van de vrijwil ligheid wordt echter onder alle omstan digheden bewaard en zij. die inzien hier niet op hun plaats te zijn, kunnen zich zonder moeilijkheden terugtrekken, zoa dat het kaf van het koren wordt ge scheiden. Zij, die echter volharden, zich verplichten voor een jaar, voor twee jaren. ja-, voor den geheelen duur van den oorlog, na hun militaire opleiding aan het front komen en na afloop van hun ver plichtingen in het vaderland terugkeeren. weten, dat zij zijn uitverkoren om eens een leidende taak op zich te nemen in het politieke werk van hun eigen land. Het spreekt daarbij vanzelf, dat deze mannen ook later de gedachte van de gemeen schappelijke Germaansche zaak niet meer zullen vergeten. Sennheim is een der markante stations aan den weg naar dit doel. 1 In verband met het feit, dat in den laatsten tijd het aantal sabotagegevallen aanmerkelijk is toegenomen, waren tegen maatregelen van de zijde der bezettings- autoriteiten te verwachten, dit heeft o.m. tot gevolg gehad, dat in verschillende gemeenten de bevolking het slachtoffer is geworden van ingestelde bewakings diensten, geldboeten en andere strafmaat regelen. die terecht in hooge. mate de ontstemming hebben opgewekt jegens hen, die de bedrijvers waren van onver antwoordelijke én veelal kinderlijke da den van sabotage. Men ergerde zich aan het volkomen ge brek aan verantwoordelijkheidsgevoel van individuen, die er niet tegen op zagen de bevolking van een gemeente slacht offer te maken van hunne daden en zelfs niet den moed vonden cm zich te melden als het ging om het leven van gijzelaars. Om onheilen en onnoodige belasting der bevolking zooveel mogelijk te voor komen. heeft daarom de bevelhebber van de Duitsche Weermacht den wensch uit gesproken, dat in alle gemeenten een „be wakingsdienst” zal worden ingesteld, die belast zal worden met ae bescherming van nader aan te wijzen objecten. De dienstneming bij deze nieuwe instelling berust in beginsel op basis van vrijwil ligheid. waarbij men bedenke, dat het hier zeker ook gaat om een Neder- landsch belang en men de gelegenheid krijgt om zichzelf en zijn gemeentenaren te beveiligen tegen harde strafmaatrege len In het bijzonder wordt er de nadruk op gelegd, dat de bewakingsdienst, welke thans georganiseerd zal worden, niet be doeld is als straf, maar juist is ingesteld om straf te voorkomen. Er mag dus inderdaad worden verwacht, dat waar eigen belang en algemeen belang samen gaan, vele Nederlanders zich vrijwillig voor dezen bewakingsdienst zullen melden In verband daarmede worden dan ook Genoemde jongeman had in den avond van Vrijdag 27 November j.l. een bezoek willen brengen aan zijn overbuurman C. J. A. van der Reep aan de Noorder Tuin- dorplaan te Haariem-Overveen. met de bedoeling hem te vragen, waarom hij lid van de N.S.B. was geworden. Hij trof echter van der Reep dien hij nauwe lijks kende niet thuis, doch geraakte in gesprek met diens 30-jarige vrouw, die in het vertrouwen dat een goede be kende van haar man aan de deur had ge klopt, had opengedaan. Er ontstond een korte woordenwisseling, waarna Kievit de vrouw (moeder van twee kinderen en in verwachting van haar derde), op den grond wierp en haar met talrijke mes steken van het leven beroofde Blijkens zijn verhoor voor het Hoogge rechtshof onder presidium van Landes- direktor dr. Joppich, was het ongeveer acht uur in den avond, toen Kievit bij van der Reep’s woning aanklopte. Kievit had de vrouw, een Duitsche van ge boorte, bij den arm gegrepen, De vrouw begon toen te gillen en om haar man te roepen. Vervolgens wilde Kievit haar met dwangmiddelen tot zwijgen brengen, waarbij hij haar naar de keel greep en haar op den grond wierp. De vrouw sloeg toen met de armen en beenen om zich heen, terwijl Kievit met béide handen haar mond dichtdrukte. Toen de vrouw wat amechtig was geworden, haalde hij zijn knipmes uit den zak en bracht haar in den hals en de borst een groot aantal steken toe die haar gruwelijken dood tengevolge hadden. Inmiddels waren de beide kleine kin deren,. die op een bovenkamer te bed lagen, gaan schreien. Kievit zeide. dat hij dit niet kon aanhooren en dat hij toen naar boven was gegaan om aan de kin deren te zeggen, dat ze rustig moesten gaan slapen, hetgeen inderdaad gelukte. Verder verklaarde Kievit, de vrouw niet te hebben willen dooden omdat ze tot de N.S.B behoorde. Echter had hij onmiddellijk nadat het feit was gepleegd, om de gedachte aan een politieke:: moord te ontgaan, uit een muurkast in de wo ning van van der Reep eenig geld en eenige distributiebescheiden weggenomen. Het misdrijf had aldus een roofmoord moeten schijnen. Psychiatrisch onderzoek van den ver dachte had diens toerekeningsvatbaarheid opgeleverd. Een buurman van de familie van der Reep, de 33-jarige timmerman A. van der Veldt was dien avond tusschen acht uur en half negen opgeschrikt door angstig gegil. Hij was aanvankelijk alleen, later met een in de buurt wonend po litieagent, gaan kijken wat er aan de hand was. Men kreeg toen aan de woning geen gehoor, waarna het tweetal achterom is gegaan naar de woning van den vader van van der Reep. Hét gelukte van der Reep senior aan de achterzijde de woning van zijn zoon binnen te komen met een toevallig passenden sleutel. Toen werd, zoo verklaarde de ongeluk kige vader, de gruwelijke ontdekking ge daan, dat de jonge vrouw was vermoord. Even daarna kwam de echtgenoot van het slachtoffer thuis. Inmiddels was de recherche aan het werk gegaan en korten tijd later werd de dader aangehouden, die een volledige bekentenis aflegde. De echtgenoot van het slachtoffer, van berc^p postbeambte, getuigde nog dat hij in Augustus 1940 lid van de N.S.B. was geworden, dat hij in 1941 twee dreig brieven had ontvangen en in Februari 1942 nog een, waarin was geschreven, dat hij om hals zou worden gebracht. Ook was eens voor zijn woning een soort galg opgericht. Getuige was dien avond even naar een buurtschapsvergadering van den Ned. Volksdienst gegaan. Hij ging.niet vaak 's avonds weg, doch indien hij dan afwezig was wist zijn vrouw, dat zij niet open zou doen indien er gebeld werd, maar alleen wanneer op de deur werd geklopt, dit met de bedoeling het bezoek van onbekende personen te voor komen. Verdachte, die immer aan den overkant woonde, schijnt deze gewoonte te hebben opgemerkt althans hij heeft HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 9 Januari. (D.N.B.) Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Tusschen Kaukasus en Don, bij Stalin grad en in het Dongebied duren de zware gevechten voort. De verbitterde aanvallende bolsjewieken werden overal terug geslagen. De op vele plaatsen on- middellijk tot een tegenaanval overgaan de Duitsche troepen brachten den vijand zware, bloedige verliezen toe en vernie tigden talrijke hoeveelheden oorlogs- materieel. Een ingesloten vijandelijke groep strijdkrachten werd in de pan ge hakt. 18 Tanks werden vernietigd. For maties gevechtsvliegtuigen en vliegende artillerie mengden zich met succes in de afweergevechten en sloegen vijandelijke cavalerie- en gemotoriseerde colonnes, alsmede gereedstaande troepen, uiteen. Een eigen krachtige actie van storm troepen ten Noordwesten van Liwny rolde de vijandelijke stelling over een aanzienlijke breedte op. Talrijke ge- vechtsstellingen werden vernield en de bezettingen vernietigd. Het steunpunt Welikije Luki hand haafde zich taai ondanks hevige vijande lijke aanvallen. Door op meedoogenlooze wijze menschen in den strijd te werpen en met een groote hoeveelheid materieel zetten de bolsjewieken ten Zuidoosten van het Hmenmeer hun aanvallen voort. Nadat 21 tanks waren stukgeschoten, bleef de vijand in het vernietigende af weervuur liggen. Het bombardeeren van de stad en haven van Moermansk werd stelselmatig voort gezet, waarbij uitgestrekte branden ont stonden en een koopvaardijschip zwaar be schadigd werd. Op het geheele Afrikaansche strijdtoo- neel werd gisteren slechts geringe bedrij vigheid gemeld. In Libye vernietigden for maties Duitsche en Italiaansche vliegende artillerie van de luchtmacht talrijke Brit sche tanks en auto’s. Duitsche jagers scho ten boven Noord-Afrika 21. de luchtdoel- artillerie 2 vijandelijke vliegtuigen neer. Britsche vliegtuigen vielen in’ den afge- loopen nacht verscheidene plaatsen in West-Duitschland aan. De bevolking leed verliezen, 6 Vliegtuigen werden neerge schoten. De aanvallen overdag van snelle Duit sche gevechtsvliegtuigen op Zuid-Engeland werden voortgezet. SS-Ersatskommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen- SS en het Legioen zich op onderstaanden datum bij het genoemde adres kunnen vervoegen teneinde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op geves tigd en wel speciaal voor hen, die er be zwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat om dienst te nemen Een bijzonder onderdeel van de evacua- tiemaatregelen vormt de inkwartiering. Een ieder, die ‘het Gemeentelijk Evacua- tiebureau in de Copernicusstraat heeft bezocht, heeft kunnen ervaren, hoe op de afdeeling „Inkwartiering” een staf van toegewijde ambtenaren een waren rijste- breiberg van moeilijkheden heeft te door worstelen. Doch dat desondanks alles toch op rolletjes loopt is te danken aan de voortreffelijke organisatie van dezen tak van dienst. En inderdaad, klopt tot in de perfectie. Dat een ieder mis schien niet 'tevreden is, ipag zeker niet geweten worden aan de doeltreffendheid van het apparaat, dat voor een goede gang van zaken zorg draagt. Wij hebben eenige uren op het drukst van den dag. den arbeid van de ambtenaren kunnen gadeslaan. Zonder den anderen afdeelin- gen van het betrokken bureau te kort te doen hebben wij voor het personeel van de afdeeling „Inkwartiering” groote be wondering. De chef, de heer J P. J. Camfferman, neemt elk „moeilijk” geval (en hoevele zijn er nietpersoon lijk onder de loupe. Hij is als het ware de ziel van het geheel, waarbij hij zich niet doet iftinen als de ambtenaar, die vast heeft te houden aan starre be palingen. doch meer de raadgever en op losser van soms ingewikkelde puzzles is. Het heeft eenige moeite gekost den heer Camfferman te pakken te krijgen en toen dit gelukt was, moest ons onderhoud tal van malen door telefoontjes etc. onder broken worden. Hij heeft ohs een inzicht gegeven in de wijze, waarop de inkwar tiering is geregeld. Men heeft de korte en lange (perma nente) inkwartiering. Bij de eerste gaat het er om de menschen, die naar elders moeten evacueeren voor een paar nachten onder dak te brengen. Voor langere in kwartiering komen in aanmerking alleen staanden en gezinnen zonder kinderen. Ook groote gezinnen waarvoor niet di rect een passende behuizing kan worden gevonden, moeten zij het dan ook tij delijk worden ingekwartierd. Het ligt evenwel in het voornemen, dat voor elkeen t.z.t. een woning beschikbaar komt, zoodat de inkwartiering vermoede lijk een tijdelijk karakter zal| dragen. Per dag worden door ambtenaren van den buitendienst (de dienst omvat in to taal 78 man) 1500 woningen bezocht, waarvan meestal een derde deel voor in kwartiering in aanmerking komt. Man heeft reeds 6000 huizen, berekend op herberging van 20.000 menschen. inge boekt. Met allerhande omstandigheden wordt bij het onderbrengen der menschen rekening gehouden. Elk „kwartier” wordt gecontroleerd door den geneeskundigen dienst en de politie, terwijl aan deze diensten van eiken kwartiernemer ge gevens worden doorgezonden. Voor bij zondere gevallen is het H.T.O. ingericht. Opgemerkt kan nog worden, dat door Maatschappelijk Hulpbetoon aan diegenen, die daarop aanspraak maken, .voorschot ten worden verleendde overheid springt financieel alleen dan bij, wanneer de be trokkenen niet in, staat zijn, de lasten te dragen. Hiervoor’ zijn bepaalde normen vastgesteld. Ziehier in het kort een overzicht van de werkwijze van de afdeeling Inkwartie ring van ons Gemeentelijk Evacuatie- bureau. Het is een bekend verschijnsel, dat in tijden van onrust de criminaliteit een stijgende tendenz vertoont. Dat de crimi naliteit hier te lande in dezen oorlogs tijd, blijkens het laatst verschenen ver slag van de afdeeling gerechtelijke en armenzorgstatistiek van het Centraal Bu reau voor de Statistiek, zich op zulk een ontstellende wijze zou uitbreiden, zal wel niemand hebben gedacht. Het indexcijfer van alle misdrijven te samen bedraagt voor het eerste kwartaal van 1942 270, tegen 151 voor de overeen komstige periode van 1941 en 111 voor het geheele jaar 1940. Neemt men in aanmerking, dat het indexcijfer voor 1941 231 bedroeg, dan is de stijging, wat het eerste kwartaal van 1942 betreft, uiter mate verontrustend. Tot de sterke stij ging van het totaalcijfer heeft vooral ge leid de toeneming van de strafbare fei ten, welke rechtstreeks verband houden met de bijzondere omstandigheden. Als zoodanig zijn beschouwd de misdrijven ter zake van de distributiewet. de prijs- opdrijvings- en hamsterwet, luchtbescher- mingswet, verboden vervoer en neder- lage. landbouwcrisiswet en voedselvoor- zieningsbesluit. Bij niet meetellen van deze delicten bedraagt het totaal index cijfer voor het eerste kwartaal 1942 163 tegen 93 in 1941. Deze eveneens sterke stijging is veroorzaakt door de vermeer dering der onherroepelijke veroordeelin- gen ter zake van twee groepen strafbare feiten, n.l. misdrijven tegen leven en per soon (eerste kwartaal 1941 73. 1942 92) en economische misdrijven, d.z. niet de doot den economischen rechter berecht, doch diefstal, verduiste ring. oplichting, hehng e.d. (eerste kwar taal 1941 160. 1942 304). Weliswaar daalde het cijfer van de misdrijven tegen de zeden van 205 tot 174. doch daaraan zal. zooals in het ver slag wordt opgemerkt, een minder inten sieve opsporing, vervolging en berechting hebben meegewerkt, doordat veel aan dacht moest wfkden gewijd aan andere, hierboven genoemde strafbare feiten. bepaalde eischen gesteld. In aanmerking voor vrijwilliger in dezen dienst kunnen alleen zij komen, die uit hoofde van hun karakter en politieke levensbeschouwing waarborg geven hun taak naar behooren te zullen vervullen. Slechts in gevallen, waar het aantal vrijwilligers onvoldoende mocht zijn om den bewakingsdienst naar behooren te doen functióneeren. zal moeten worden overgegaan tot het vorde ren van deze diensten, waarbij dan de daarvoor door den burgemeester geschikt geachte personen een mededeeling ont vangen, dat zij door den bevelhebber der Duitsche Weermacht verplicht worden, dienst te nemen bij den bewakingsdienst en te zijner tijd in werkelijken dienst kunnen worden opgeroepen. De in actie zijnde leden van den bewa kingsdienst staan onder bevel van het hoofd van de plaatselijke politie, dat controle-maatregelen voorschrijft, rekerïing houdende met locale omstandigheden. De vrSag of/en in hoeverre de bewakings dienst moet optreden, wordt uitsluitend beoordeeld door den ter plaatse bevoeg den Ortskommandant of bij ontstentenis door de daarvoor in aanmerking komende Weermachtsinstantie. In geval van sabotage aah of bij be waakte objecten kunnen de bewakers bij nalatigheid hunnerzijds niet alleen aan sprakelijk worden gesteld, maar bestaat de mogelijkheid, dat bovendien de gemeen te, door de Duitsche autoriteiten verplicht wordt genoegdoening te geven in den vorm van schadevergoeding in geld of zoo mogelijk zelfs in natura ter vervanging van het verloren gegane, in welk laatste geval de vergoeding in mindering zal kunnen worden gebracht op aan de ge meente en hare inwoners toegekende toe wijzingen terzake. Verwaarloozing van den bewakingsplicht kan dus zeer onge- wenschte gevolgen hebben, zoowel voor ds bewakers zelf, als voor de betrokken ge meente. ?a zou in ernstige gevallen kun nen leiden tot het verlies van levens van gijzelaars. Daarom juist is het de plicht van ieder goed Nederlander, niet alleen er aar mede te werken, dat sabotagedaden worden voorkomen, en dat bewakingspersoneel niet in werkelijken dienst behoeft te wor den geroepen, doch ook als bewaking on verhoopt noodig mocht blijken, door vrij willige krachtige medewerking aan den bewakingsdienst, mogelijke onheilen voor de eigen bevolking te helpen voorkomen. Nadere bijzonderheden omtrent wie in aanmerking kunnen komen voor indeeling bij den bewakingsdienst en omtrent de wijze waarop de dienst moet worden ver richt, volgen. Het hier bovenstaande mag echter reeds voldoende worden geacht voor den Neder lander met gemeenschapsgevoel om zijn plicht te doen en voor anderer en eigen belang op de bres te staan. „Meldt u vrij willig bij den oewakingsdienst tegen sabo tage, u doet daarmede in het belang van het algemeen een goed werk”. is. Uit de verhooren en uit de omstan digheden is komen vast te staan, dat hier een jonge vrouw, moeder van twee kinderen en in de verwachting van haar derde, een vrouw wier huwelijk gelukkig was. op beestachtige wijze om het leven is gebracht, nadat de moordenaar zijn anti-Duitsche gezindheid had doen blij ken. Verder staat vast, dat de dader op listige wijze bij de S.S. in dienst was ge gaan met de bedoeling te zijner tijd als vlieger naar Engeland te komen »en zich dan bij het vijandelijke leger aan te mel den. Dit geeft aan het misdrijf het ka rakter van sabotage. Naar het oordeel van spreker kan hier alleen de doodstraf worden toegepast. Nadat jhr. mr. P. J. W. de Brauw voor den verdachte had gepleit en op tuchthuisstraf had aangedrongen hierbij wijzend op de jeugd van den verdachte en op de mogelijkheid, dat deze een psy chopaat is, begaf het gerechtshof zich in raadkamer. ROME. 9 Januari. (Stefani.) Aan de fronten in de’Syrte en Tunis namen bot singen van verkenning-stroepen een voor ons gunstig verloop. In Libye werden concentraties van tanks en gemotoriseer de voertuigen door onzeescadrilles ge vechtsvliegtuigen met zichtbare resulta ten aangevallen, terwijl Duitsche jagers in felle luchtgeveohten boven Libye en Tunis 21 vliegtuigen neerschoten. Tijden* vijandelijke luchtaanvallen op bewoonde streken in Noord-Afrika scho ten oti7« batterijen luchtrioelartillerie 2 vliegtuigen neer. Op het eilgnd Lampedusa werd een nieuwe aanval ondernomen. Schade van beteékenis is niet gemeld. Er vielen geen slachtoffers. Een van ome duikbooten is niet op haar steunpunt teruggekeerd. Volgens be richten uit vijandelijke bron is een groot gedeelte van de bemanning gevangen genomen. Het heden verschenen Verordeningen blad bevat een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder - landsche gebied betreffende de handha ving van de openbare orde. Nieuw is in deze verordening de afd. XV betreffende het politiestandrecht, dat bij decreet door den Rijkscommissaris kan worden afge- kondigd voor het bezette gebied of be paalde deelen daarvan, indien hij zulks voor de onderdrukking van bijzonder ernstige ingevaarbrenging of verstoring van de openbare orde of” van de veilig heid van het openbare leven noodig acht. i althans hij heeft de methode toegepast om toegang tot de woning te verkrijgen. Bij zijn weten had getuige nooit met den verdachte g®- ■>-. F" - -

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1