No. 18383. 1943. Dinsdag 12 Januari. Bewakingsdienst tegen sabotage De woningtoestand Nederland BUITENLAND KUNST EN LETTEREN Weer 89.000 brt. scheepsruimte vernietigd BINNENLAND VAN OVERAL STADSNIEUWS in UIT DE OMSTREKEN FEUILLETON Nieuwe bolsjewistische t aanvallen afgeslagen DE KOMEDIANTEN KOMEN Göring en Rosenberg 50 jaar Bekanntmachung I Wanneer Sovjet-infanteriedivisie vernietigd KERKNIEUWS <9 Een hooikitt in gebruik bespaart gas en electriciteit OFFICIEELE BERICHTEN uit de Staatscourant VERDUISTEREN van 4J0 aar nam. tot *8.46 aar voorm. Margarine inplaats van boter op 04 Britsche vliegtuigen boven West-Dnitschland WAARSCHUWING i en hoe Nu rende Riccardo zelf naar de deur en rukte haar open. „Kunst der Front” HAAGSCHE COURANT bewakingsdienst DUITSCH WEERMACHTBERICHT Uhr die 8 30 Uhr die 8.30 vorm. Uhr die 8.30 vorm. die Uhr vorm. vorm.' Uhr die 830 Uhr die 830 vorm. Uhr die 830 Uhr die 8.30 Gelderland, am 13.2.1943 vorm. 8.30 Uhr die Buch- mitzubringen. sich führen. door dit Vervallen 16 Januari. rond III de Tot notaris binnen het arrondissement ’s-Gravenhage ter standplaats Bodegraven is benoemd E. J. Everts candidaat-notaris te Bilthoven. Morgen bonnen afhalen Morgen van 9.3017 uur (Groot Herto- ginnelaan (voor Loosduinen lokaal Alida- straat 5) de letters Lf tot en met einde L en M der Ro- Door ver- om- om 117 Nadruk verboden Roman van WILHELM LICHTENBERG De er i Geeft voorrar van voorrang! Nederlandse^ 03* 464 472 4-02 N 03* 463 02. 03 03A* 03’ P. Q Vjeesch 03 A 03B* 474, P, Q Beschuit Boter Brood Cacao Chocolade Gort Havermout Hondenbrood Jam Kattenbrood Kaas 460 t.m. Koffiesurr. Mandar. Melk Muisjes Pudding Rijst Scheerzeep Sigaretten Suiker Suikerwerk Tabak Taptemelk Toiletzeep vt Zeep j" Zeepp. 453, 475. P, Q Een zonderlinge wachtpost op een boer derij in Schagerbrug is een zgn. scheggebeeld, afkomstig van het om streeks 1900 bij Petten vergane schip „Constanza”. (Polygoon-Kuiper) Maan 12 Jan. op 11.59 v.m. 13 Jan. onder 12.41 v.m., op 12.30 n.m. E.K. Nachtdienst Dokters: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u v.m. No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364: tg. Stadspatiënten no. 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst Den Haagt No. 115995. Nu evenwel, bij de film, gaf deze man hem kleuren, zoodat Riccardo in den spiegel een gezicht zag. dat hij nooit of te nimmer als het zijne herkend zou heb ben. De kunst van den coiffeur bestond juist daaruit, den acteurs vreemde trek- cen te verschaffen, ze juist tot dat type te vervormen, dat op het oogenblik en vogue was Riccardo had bij de eerste proefopnamen al enkele malen tegen deze De Lier: Uitreiking van de nieuwe dis tributiebescheiden vindt plaats in het ge bouw Varia op 13 Jan. voor AM van 9.3016 uur en 14 Jan voor NZ van 9.3012 uur. tegen de 26-jarige mej. C. V..en de 29- jarige mej. G. R., terzake van diefstal va» 2 japonnen en een kalender uit een magazijn in de pinnenstad. Lessing’s blijspel ..M i n n a von Barnhelm” wordt 14 dezer in dèn schouw burg alhier opgévoerd door het Deutsches Theater. Directeur Campagna scheen overigens niet van plan, zich een al te vertrouwe lijke begroeting van zijn voormaligen tweeden tenor te laten welgevallen. Hij knikte dezen Riccardo Daldini zeer hoog hartig toe en zei met nasalen klank Ik vertoef enkele dagen in Rome, mijn waarde Daldini. en wilde eens zien, hoe het met u gaat. Riccardo was zoo ontroerd Roosevelt’s oorlogsbegrooting President Roosevelt heeft aan het Con gres de oorlogsbegrooting voor het dienst jaar 1943 voorgelegd, dat op 1 Juli beginf. De begroeting bedraagt 100 milliard dol lar. Roosevelt heeft daarbij medegedeeld, dat de maandèlijksche uitgaven voor oor logsdoeleinden terstond na Pearl Harbour 2 milliard dollar bedragen, doch thans reeds meer dan 6 milliard bedragen en in het dienstjaar 1944 gemiddeld ruim 8 mil liard per maand zullen bedragen. Velen achten een dergelijk program fantastisch, aldus de president, doch mijn antwoord luidt, dat dit program uitvoerbaar is. De vaststelling van de oorlogsbegrooting voor 1942/43 op 100 milliard dollar beteekent een gemiddelde verlaging van het verbruik voor burgerdoeleinden van 25 procent. De belastingen zouden nooit tot het vooroor- logsche niveau terugkeeren. Noodzakelijk is nog 6 millioen menschen te mobilisee- ren voor het leger en de oorlogsproductie. Roosevelt verklaarde: „Wij voeren een totalen oorlog 'amdat ons naakte bestaan wordt bedreigd. Een totale oorlog is een grimmige werkelijkheid. Om het uitgaven programma van 100 milliard dollar tot uit voering te kqnnen brengen is het nood zakelijk alle reserven aan menschen en materiaal der Ver. Staten ten volle te be nutten. Dit vereischt volledige erkenning der noodzakelijkheden van een totalen oor log door alle lagen der bevolking”. De nieuwe begrooting moet ook het bou wen van schepen mogelijk maken, die de Ver. Staten in staat moeten stellen, den vijand slagen toe te brengen genoemde getal draagt, is dus een premie van 100 gevallen. JEUGDSTORMERS NAAR WEST-PRUI- SEN TERUG: Ongeveer vierhonderd jon gens en meisjes, die in West-Pruisen hun plient vervullen in den Germaanschen Landdienst en die hut. Kerstverlof xn het vaderland hebben doorgebracht, zijn gisteren weer uit Amsterdam naar de verschillende kampen in West-Pruisen vertrokken. Vóór hun vertrek zijn de stormers en stormsters. die geruimen tijd zullen wegblijven, op den Dam officieel toegesproken. Een e^ntal autoriteiten woonde de afscheidsplechtigheid bij «J voor 1943 fungeeren mr. dr. R E. Kra mer. Wees- en Qudeiiedenhuis der gemeente is overgeplaatst naar Ellecom (Geld R.K. Kerk. In het bisdom Haarlem zijn benoemd tot kapelaan te Loosduinen C. A. Wgtenis. te Scheveningen (H. An- tonius Abt); te Beverwijk (OL Vrouwe van Goeden Raad) A. A. J. Buys, te Scheveningen (H. Antonius Abt) te Amsterdam (O.L. Vrouw Onbevl. Ontv.) J. J. Hetem, den Haag (Allerh. Sacra ment). en in Noord-Tunis waren het andere luchtaanvallen. Vijf vliegtuigen werden neer- Geldige distributiebonnen Aardapp. 03A’ 03B» 03* 01, 03, 446 03A» 03B» 3- 01, 4-01 01 465, ^70 471 20 464 20 462 473 4- 03, 4-04 Margar. 01, 03, 446 onverwachte bezoek uit een verleden 7 waarvan hij nu in zijn herinnering reeds Buitenland De Fransche slagschepen „Richelieu” en „Jean Bart”, die zwaar beschadigd in Fransch Noord-Afrikaansche havens lig gen. zullen worden hersteld en overgaan in Geallieerden dienst. Aanhoudende regens hebben geleid tot ernstige overstroomingen in Brazilië. In de provincies Cantagallo en Dicampos zijn meer dan 100 menschen verdronken. Ongeveer 2000 personen zijn dakloos Er is- reeds veel vee verloren gegaan. De leiding van het, Noorsche „Natio nal Samling” maakt in een circulaire bekend meldt S.P.T. uit Oslo, dat binnen kort zal worden begonnen met het „zui veren” der beweging. Uit Vichy wordt gemeld, dat men heeft getracht een aanslag te plegen op den Franschen redacteur henry Beraud. In den tijd, dat de F/anschman zich in een eetgelegenheid bevond, hebben onbe- Jynden een bom onder zijn geparkeerde auto gelegd. Voordat Beraud naar zijn auto terugkeerde ontplofte de bom reeds en vernielde het voertuig volkomen. Te Sofia hebben leden van een Boelgaarsche bende terechtgestaan, die zich bezighielden met communistische propaganda en militaire sabotage. De lei der van de bende werd ter dood veroor deeld de overigen kregen zware kerker straffen Begin 1940 was er een overschot van. 110 duizend Op het totaal aantal inwoners van Ne derland groot ongeveer 8.900.000, waren er in 1940 2.200.000 woningen, zoodat ge middeld 4.02 personen over een woning beschikten. Volgens de laatste woningtelling vor men eengezinshuizen 72.3 procent van het totaal aantal woningen. In de voor naamsté steden wordt de verhouding van eengezinshuizen naar huizen voor meer dan een gezin vermatst ten gunste van het eengezinshuis. Zoo bedroeg het per centage der eengezinshuizen in 1930 in Amsterdam en Rotterdam 10 procent, in den Haag Maastricht en ’s-Hertogenbosch 30 procent, in de rest van het land, die 71.5 procent van de bevolking en 98.5 procent der oppervlakte van. Nederland omvat, bedroeg het percentage der een gezinshuizen 94sedert 1930 is door maatregelen van Staat en gemeente de bouw van eengezinshuizen bijzonder be vorderd, zooda't men terecht kan zeggen, dat 70 procent der Nederlandsche bevol king in eengezinshuizen woont. Voor de grootte der verschillende wo ningen is het kenmerkend, dat 62 pCt van alle woningen in 1930 meer dan vier slaapkamers, had. De verhouding is se dert 1930 nog ten gunste van de woningen met meer kamers gestegen. Voor het eengezinshuis. dat deel Uit maakt van blokkenwoningen heeft zich jn Nederland een standaardtype ontwik keld. dat op de benedenverdieping de De Duitsche pers wijdt vandaag foto’s en hoofdartikelen aan den 50sten verjaar dag van RijksmaArschalk Göring en mi nister Rosenberg. 3e „Völkischer Beobachter” herinnert aan, dat Göring, de eerste medewerker van den Führer, in zijn handen een groot aantal sleutelposities van het nationaal- socialistische Duitschland vereenigt. Die vereeniging in één hand krijgt een histo risch unieke beteekenis door het feit, dat de man, bij wien deze draden samënkomen, Hermann Göring beet. De „Deutsche Allg. Ztg." schrijft: .Zon der Göring en het vierjaarplan hadden wi; den oorlog niet kunren voliiouden tot de veroveringen van onze troepen in het Oos ten en de verdedigingsmuur in het Westen de vijandelijke blokkade definitief teniet gedaan haddon”, De ..Berl. Börsenztg.” schrijft: „Ieder weet, dat een man als Göring tot de ga ranten van de Duitsche overwinning be hoort. Naast den Führer zal hij in de ge schiedenis geboekstaafd worden als een der onsterfelijken van het Duitsche volk". Over Rosenberg schrijft de „Völkischer Beobachter”: De bekroning van zijn pu blicistische werkzaamheid mag de natio- naal-socialist zien in de „Mythe van de 20ste eeuw”, die met haar oplage van meer dan een millioen door vriend en vijand besproken wordt vanwege haar beteekenis voor de wereldpolitiek. Zoo is Rosenberg de tolk van de wereldbeschouwing van het nationaal-socialisme geworden”. De „Berl. Börsenztg.” wijst er op. dat Rosenberg als minister voor het bezette gebied in het Oosten het veroverde gebied administratief moet opbouwen eh tevens de gezagsdrager der nationaal-socialistische beweging in dit gebiëd is. Naar het D.N.B. verneemt, hebben Britsche bommenwerpers gisteravond vruchtelooze storingsvluchten boven West-Duhschland ondernomen. Door bri sant- en brandbommen, die zij lukraak en over een groot gebied verspreid lieten vallen, werd slechts onbeteekenende scha de aangeticht. Volgens de tot dusver ont. vangen berichten is 1 viermotorige bom menwerper neergeschoten. De strijd om Welikije Luki S.P.T meldt uit Berlijn: Van bevoegde militaire zijde wordt medegedeeld, dat de hevige gevechten om het Duitsche steun punt Welikije Luki met onverminderde he vigheid worden voortgezet. De pogingen der Sovjets zich van Welikije Luki mees ter te maken, duren voort. De Duitschers beschikken evenwel over voldoende troe pen om aan deze bedreiging het hoofd te bieden. De Duitsche tegenmaatregelen in het gebied van Toropez hebben geleid tot een Wederopleving van den strijd in dit gebied. Katoenaanplant op Java De Japansche autoriteiten op Java heb. ben een vijfjarenplan voor den aanbouw van katoen ontworpen, waarmede men hoopt te bereiken, dat Java zich zelf zal kunnen bedruipen, waar het betreft zijn behoefte aan textiel waren. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 12 Januari. (D.N.B.) Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend Tusschen Kaukasus en Don, in het ge bied van Stalingrad en in het Dongebied heeft de vijand, wederom met gebruik van sterke strijdkrachten, op de tot dus ver bestaande zwaartepunten aangeval len. Hij werd in verbitterde gevechten, deels in tegenaanvallen, afgeslagen en verloor 63 tanks, 45 alleen bij Stalingrad. De zware verliezen der Sovjets zijn in overeenstemming met het massaal ge bruik van infanterie. In tegenaanvallen is een divisie infanterie van den vijand ingesloten en vernietigd. Ruim 1000 ge vangenen werden binnengebracht. Een Duitsch tankcorps heeft sedert 6 Decem ber 1942 in degroote bocht van den Don *511 tanks vernield. Bij plaatselijke aanvalsacties in den cen- tralen sector van het front zijn sterke stoottroepen de vijandelijke stellingen binnengedrongen, hebben ze over een breedte van meer dan een kilometer op gerold en gevangenen buit gemaakt. Ten Zuidoosten van het Ilmenmeer heeft de vijand met sterke infanterie- en tank- strijdkrachten zijn vergeefsche aanvallen yoortgezet 24 Tanks werden bij de felle gevechten vernietigd. Het transportverkeer op de Moermansk- lijn is ook gisteren door luchtaanvallen zwaar getroffen. In Libye heeft het Duitsche en Italiaan- sche luchtwapen in herhaalde acties Brit sche vliegvelden en concentraties van troepen en vrachtauto’s met bijzonder succes bestreden. Jagers en afweergeschut schoten 19 vijandelijke vliegtuigen neer. In Tunis zijn plaatselijke gevechten met vijandelijke strijdkrachten, 'die de stellin gen onzer gevechtsvoorposten aanvielen, aan den gang. In de haven van Bougie is een koopvaarder van 5000 brt. beschadigd. Artilleriestellingen en^ concentraties vrachtauto’s doelwit van vijandelijke geschoten. Laat in den avond heeft de vijand luk raak storingsaanvallen gedaan op West- Duitsch gebied. De ontstane verliezen en schade zijn gering. De vijand verloor twee vliegtuigen. In onophoudelijke aanvallen, zooals reeds In een extra-bericht gemeld, op de laatste, reeds zwaar beschadigde, maar nog drij vende schepen van het tankconvooi, waar van reeds 13 schepen met 124.000 brt ver nietigd wazen, hebben de Duitsche 'duik* booten nog 2 tankschepen met een inhoud van 17.000 brt. In den grond geboord en nogmaals het derde getorpedeerd, welks ondergang door den zeer sterken afweer niet kon worden waargenomen. Andere duikbooten hebben in het Noorden en Zui den van den Atlantischen Oceaan voor het grootste deel uit convoolen, 14 schepen in den grond geboord met een Inhoud van 72.000 brt Hiermede heeft de vijandelijke transportvoot weermin totaal 16 schepen met een inhoud van* 89.000 brt verloren. aus der Provinz Nordholland in Amsterdam-O.. Schule lepenweg 13 8.30 afweermiddelen, die in voorkomend ge val tot zelfverdediging kunnen worden aangewend. Bij beëindiging daarvan moet aan on middellijke inlevering der uitgedeelde wa pens streng de hand worden gehouden. Het bij den bewakingsdienst ingedeelde personeel ontvangt een vergoeding van 0.50 voor elk uur. dat het in werke- lijken dienst is geweest. Gedeelten van een uur. langer dan een half uur. worden voo^ vol gerekend, gedeelten die korter zijn worden niet medegerekend Wordt de dienst vervuld met onderbreking van wachturen. welke in een wachtlokaal worden doorgebracht, dan worden deze uren voor de berekening der vergoeding meegeteld. Indien den wakers tijdens de uitoefening van den dienst een ongeval mocht over komen, hebben .zij aanspraak op een uit- keering uit het Herstelfonds 1940. over eenkomstig met de uitkeering, welke zij ingeval van verzekering tegen ongevallen zouden ontvangen. Uit het bovenstaande blijkt wel. dat er naar gestreefd is de voorwaarden te scheppen om een goede 'uitvoering van den bewakingsdienst te garandeeren op een manier, die op zoo redelijk mogelijke wijze rekening houdt met de belangen en de veiligheid der bewakers, een omstan digheid die er zeker toe kan bijdragen de animo voor vrijwillige melding te verhougen. Een groot aantal vrijwilligers m?akt de kansen op verplichte aanwijzing zoo gering mogelijk „Meldt u daarom vrijwillig bij den bewakingsdienst tegen sabotage”. U doet daarmede een goede daad In het belang van uw mede-gemeenteleden envan uzelf. In verband met het feit, dat de Duit sche Weermacht binnenkort scherpschiet- oefeningen op vliegtuigen zal gaan hou den. waarbij geschoten wordt op een aan een langen kabel achter een vliegtuig be vestigden luchtzak. wordt de bevolking er. aan herinnerd, dat bij deze oefeningen dezelfde maatregelen in acht dienen ge nomen te worden als bij schieten op vij andelijke vliegtuigen (straat ontruimen, dekking zoeken, in huis blijven enz.) zulks in verband met het feit dat hoe wel in deze gevallen geen gevaar voor bomafworp bestaat, gevaar voor neer komen van afweerprojectielen blijft be staan. BEGRAFENIS DR. R. BROERSMA He denochtend is" op Oud Eik en Duinen in grooten eenvoud de teraardebestelling ge schied van het stoffelijke overschot van dr R. Broersma, oud-leeraar aan het gymnasium te Semarang en oud-journa- list. Een kleine kring van familieleden, vrienden en bekenden was hierbij tegen- Bon inleveren uiterlijk 16 dezer Op de’ bonnen „Boter 04” van de bon kaart voor voedingsmiddelen, welke gel dig zullen worden verklaard van 23 Jan tot en met Woensdag 3 Febr. 1943, zal men uitsluitend margarine kunnen krijgen. Boter zal men op deze bonnen dus niet kunnen koopen. Wel zullen uiteraard zij, die van 30 Dec. tot en met 3 Jan. j.l. een of meer bonnen „04" bij hun slager hebben ingeleverd, ter verkrijging van rundvet, te zijner tyd rundvet ontvangen. Ter verkrij ging van margarine op de bonnen „04", dient men deze uiterlijk op Zaterdag 16 Jan. a.s. bij den winkelier in te leveren, desgewenscht tegen ontvangstbewijs. De winkelier wordt aan de hand van het door hem ontvangen aantal bonnen bevoorraad, zoodat hij met ingang van 23 Jan. in staat is, margarine aan de klanten, die bonnen „04” bij hem hebben ingelevêrd, af te 916587. Óp het” premieïot, dat het laatst-] leveren Aflevering vóór 23 Jan is verbo den. Voor wat betreft schippers, woon wagenbewoners en anderen, die niet in staat zijn hun' bonnen» tevoren bij een winkelier in te leveren, zullen te zijner tijd nadere mededeelingen worden gedaan. zijn protesten met een medelijdend glim lachje door de machthebbers ontvangen waren, was hij tenslotte weer apathisch geworden, een apathie, welke hij nog n nooit tijdens zijn tooneelloopbaan onder- vonden had. g Juist toen Riccardo zijn costuum aange- I trokken had. het was één van de vele, I welke hij tegen het einde van de film I moest dragen, een met goud bedekte fan- I tasie-uniform, meldde een portier hem GIFT VAN 45 MILLE: De handelmaat schappij R. S. Stokvis en Zonen heeft voor onze minderbedeelde volksgenooten een bedrag van 45.000 gulden beschik baar gesteld. Winterhulp, die dit bedrag uiteraard in dank heeft aanvaard, zal het aan de daarvoor in aanmerking -komenden doen toekomen Doet Uw Tolktche plicht. >ng aan houdsters 'skaarten van den len Volksdienst. i suite bevat met de kleine keuken aan het einde van den smallen gang, boven op gelijke wijze twee naast elkaar liggende kamers met een kabinet aan de straat zijde en een aan de tuinzijde Ook het in de steden algemeene type van het boven- en benedenhuis, een tweegezins- woning. gebouwd in huizenblokken; vnet vjer verdiepingen en afzonderlijke trap penhuizen, toont hetzelfde plan. Deze wijze van bouwen is ontstaan uit den af keer van den Nederlander van étage- woningen. Hij kan slecht accoord gaan met een gemeenschappelijk entree en trappenhuis, zoodat men vaak huizen met vier naast elkaar liggende deuren ziet. De woningbouw is na den wereldoor log van 1914—1918. toen een aanzienlijk woningtekort aan den dag trad, in groo ten omvang door Staat en gemeenten bevorderdsedert 1920 werden rond 1 millioen woningen gebouwd zoodat bij een totaal van 2.200.000 woningen in 1940 45 pCt. van alle woningen niet ouder dan 20 jaar waren. In het begin van 1940 waren de wo ningtoestanden zeer gunstig. Er was een t overschot aan woningen, groot ongeveer 110 duizend, d.w.z. 4 pCt. van alle wo ningen. Door den oorlog is een verlies van ongeveer 30.000 woningen ontstaan. Tijdens den oorlog bepaalt men zich in het bouwen van woningen tot een pro gram van urgentie. Voor den tijd na den oorlog verwacht men. dat tien jaar lang waarschijnlijk 32.000 woningen per jaar zullen moeten worden gebouwd Friesland, Gro- Drente und Overijsel bei Zwolle, TREKKINGSLIJST WINTERHULP: In de gepubliceerde trekkingslijst van serie E der Winterhulploterij waarvan de trekking Zaterdag j.l. te Maastricht is gehouden is een stjrende fout geslo pen Het derde gepubliceerde getal,, waar op een premie van 100 gevallen zou zijn, n.l. nummer 65572. moet vervallen. Tusschen de nummers 911558 en 940692 moet ingevoegd worden het nummer woordig. In de aula werd niet gespro ken. De organist speelde het slotkoor uit de Mattheus Passion, Litanei van Schu bert en Ases’ Tod van Grieg. Aan de groeve dankte een zoon van den over ledene voor de belangstelling. DUINWATERLEIDING: De directeur der Duinwaterleiding deelt mede: de groote vervoersmoeilijkheden, duisteringsmaatregelen en andere standigheden is het niet mogelijk gedurende een vorstperiode van bedrijfs- wege hulp te verleenen tusschen zonson dergang en zonsopgang. Voor het in ont- vangstnemen van klachten is het bureau Zuid-Binnensingel 18. telefoon 394810, ech ter dag en nacht geopend. De behandeling van de buiten bureautijd binnengekomen klachten kan pas den volgenden dag be ginnen. Het verwisselen van defecte hoofdkranen en watermeters kan geduren- de een vorstperiode niet worden uitge voerd. ONDERSCHEIDINGEN MIJ. TOT RED DING VAN DRENKELINGEN: De be stuurderen der Maatschappij tot redding van Drenkelingen, öpgericht 1767. hebben bekroningen wegens het opwekken der levensgeesten bij drenkelingen of door gas verstikten, toegekend, o.a. de bron zen medaille aan onzen stadgenoot A. J. Bunschoten. J. B. O. CARRIERE t: Alhier is in den leeftijd van 68 jaar overleden de heer J. B. D. Carriere, oud-hoofdcommies bij den Pensioenraad en vele iaren voorzitter van de vereeniging „Zielwnzorg” De begrafe nis is vastgesteld op Vrijdag a.s. om 4 uur op de begraafplaats Oud Eik en Duinen. ANTIQUITEITEN GESTOLEN Uit een vitrine bevestigd aan den gevel van het perceel Passage 11, zijn eenige antiqui- teiten ter waarde van 300 ontvreemd, „make up" geprotesteerddaar echter al Proces-verbaal is opgemaakt „Zoo hebben wij hem gekraakt". Een U-bpot-commandant vertelt zijn kameraden na zijn terugkeer, hoe hij een groot vijandelijk troepentransport schip in den grond boorde. „Hij was plotseling weg" vertelt hij. „Waar eerst de Oceaanreus lag was nu een leege plaats. De torpedojagers schoten daar na met lichte granaten en achtervolgden ons met dieptebommen. Nog tijdens het wegvaren hoorden wij torpedo’s en dieptebommen ontploffen. Onze andere U-bootkameraden vielen het convooi aan en haalden den buit binnen.” (P.K. Krdmer-Sch.-F.). alleen het mooie begon te zien, dat hij Campagna’s pogingen om afstand te be waren niet eens merkte. Hij nam zijn hand en drukte hem in een fauteuil naast de schminktafel. U doet mij een reusachtig genoegen, directeur Ja ja. knikte Campagna waardig. U heeft zich weliswaar ellendig tegen over mij gedragen maar ik wil mijn raad en mijn hulp toch niet onthouden, nu ik toevallig in Rome ben. Toen keek de directeur rond in de weelderig ingerichte kleedkamer en zei: Ziet het er hier zoo uitNou I Hier kon evengoed een directeur-generaal over schoenveters zetelen. Met kunst heeft dat niets te maken, (Wordi vervolgd.) Musterung der Geburtsjahrgange 1901, 1902 und 1903 Alle mannlichen Reichsdeutschen der Geburtsjahrgange 1901, 1902 und 1903, auch diejenigen, die bereits vor oder wahrend des Krieges gedieru haben oder durch Wehrersatzdienststellen der Heimat erfasst, gemustert, unabkömmlich, be- reitgestellt oder zurückgestellt worden si nd haben zich zur Musterung wie folgt zu melden: a) aus den Provinzen Südholland und Seeland in Den Haag, Schule Frederikstraat 28 am 25 1.1943 vorm Buchstaben AJ am 26.1.1943 Bu-Jistaben KR am 27.1.1943 Buchstaben SZ b) bezoek aan. Riccardo, in zijn booze stem ming, wilde eerst ruw weigeren. Maar toen hoorde hij den naam van dezen be zoeker en sprong verheugd op Signor Celestino Campagna. DirecteurDirecteurBent u het werkelijk7 Dat is een verrassing Komt u toch binnen. En daar stond de machtige van voor heen in de deuropening. O. signor Ce lestino Campagna zag er indrukwekkend uit. Niets van de zwierige sjofelheid uit de sfeer van zijn werk was er meer aan hem. Op de plaatsen, waar hij zijn kunst bracht kon hij zich dezen nadrukkel ijken eenvoud veroorloven. Hier in Rome moest hij representatief zijn. En imponeeren. Daarom had hij uit zijn theatercostuums een reiscostuum met groote ruiten uitge zócht en over dit pak droeg hij bij der tig graden Celsius in de schaduw, een even lichte, maar indrukwekkende jas met pelerinekraag. Hij had ook een para- pluie bij zich, bij den meest wolken- loozen Italiaanschen hemel, omdat hij het gevoel had, dat een parapluie het onont- beerlijkste requisiet van een zekeren burgerlijken welstand is. De zangeres Maria Cebotar! van de Staatsopera te Berlijn en de Dresdener Opera zal als gast van de Duit- sches Theater In den Stadsschouwburg op. treden in twee van haar beste rollen en wel als „Butterfly” en als ..Mimi” in „Bohème” resp. op 8, 9' en 11 Februari. Wanneer werkt tegen sabotage Het antwoord op deze vraag kan in zekeren zin kort zijn, en luiden ..In nor male omstandigheden niet” Wanneer zich geen sabotagegevallen voordoen of te vreezen zijn in de ge meente. blijft de dienst een orgaan' in ruste. Slechts wanneer de omstandig heden zulks noodzakelijk mochten maken, komt het personeel van den dienst in actie. Zooals reeds eerder vermeld staan de leden van den dienst onder bevel van h£t hoofd der plaatselijke politie en worden ook door deze politie gecontroleerd. Zij zelve missen elke politioneele bevoegd heid. Een .oelangrijk punt voor hen, die zich voor dezen dienst opgeven, is. dat een bewaker nooit alleen op post komt te staan. Ook hier wordt het principe „één man is geen man” gehuldigd en wordt dientengevolge de bewaking van eik object toevertrouwd aan een greep van tenminste drie personen ten einde een waarborg te hebben, dat de wacht op doeltreffende wijze kan plaats hebben en de bewakers in de gelegenheid zijn in geval van sabotage desnoods telefo nisch de hulp van politie in te roepen De leden van den bewakingsdienst mogen voorts geen dienst doen zonder in het bezit te zijn van een legitimatie bewijs van voorgeschreven model en een armband, terwijl, hoewel bewapening met vuurwapens uitgesloten is. eventueel geen bezwaar bestaat tegen het tijdens den diénst ter beschikking hebben van Tentoonstelling in het Rljksmuseum Op 21 dezer wordt in het Rijksmuseum in Amsterdam, verdeeld over 14 zalen, een tentoonstelling geopend onder den naam: „Kunst der Front” georganiseerd door de afdeeling „Volksaufklarung und Propagan- de" van het Rijkscommissariaat in samen werking met de Luftgau Holland en de Luftgau VI. Op deze tentoonstelling zal men schilderijen, teekeningen, aquarellen, ook enkele plastieken aantreffen, vervaar digd op al de verschillende fronten waar op de Duitsche soldaat strijdt, zoodat de bezoeker een totaal beeld van den oorlog ontvangt, niet alleen, maar zich bovendien ook een indruk kan vormen van den om vang van het oorlogstooneel. Want niet al leen vindt men er werk bijeengebracht, vervaardigd in Noord-Afrika. maar ook uit Noorwegen, uit de verschillende sec toren van het Oostfront, van Sicilië, en ook uit de bezette gebieden in WestiEuro- pa. terwijl ook van het thuisfront, voor namelijk in West-Duitschland, werk aan wezig is. Zij, die het tentoongestelde ver vaardigd hebben, zijn allep kunstenaars; er is echter ook werk van enkele begaafde dilettanten bij. Zij allen, schilders.- grafie- kers, beeldhouwers etc. zijn soldaten van de Luftwaffe. Veel van dit werk werd in den vrijen tijd 4n dienst vervaardigd, maar ook werd aan soldaten-kunstenaars verlof gegeven met opdracht om tijdens hun ver lof op een bepaald deel van het front zich aan scheppenden arbeid te wijden. Op deze wijze, kan men zich een beeld van den oorlog vormen aan de hand van indrukken ter plaatse van den strijd ppgedaan en ver werkt door kunstenaars, geïnspireerd door persoonlijk en sterk beleefde ervaringen. Artistiek en aesthetisch is deze omvang rijke tentoonstelling, een 400-tal werk stukken van 40 tot 50 kunstenaars be langrijk. maar ook als beeld van den oor log, welk beeld den band van front en Heimat zal versterlfen en het begrip ver diepen zal van de beteekenis van den strijd voor de nieuwe ordening van Europa. Öok in September 1941 werd een ten toonstelling „Kunst der- Front” gehouden, maar op de a.s. expositie, die tot 21 Febr. geopend blijft, vindt men uitsluitend nieuw werk bijeengebracht. De a.s, tentoonstelling in Amsterdam werd reeds eerder in enkele Duitsche ste den gehouden in hert generaal-gouver- nement, het laatst in Posen en Warschau De Nederlandsche Omroep bereidt onder leiding van Pierre Kei hards voor Mei a.s. een Brucknerfeest voor, waaraan bekende Duitsche gast- dirigenten zullen deelnemen. Alle sym fonieën van den meester zullen ten ge- hoore worden gebracht Bij F. A. Herbig Verlag in Ber- lijn zijn in Duitsche vertaling twee Ne derlandsche romans verschenen, eén ro man van Andries Voortland: „An der Zeit voorbei”, die in Indië en ,,Das ist kein Frieden” van Gerhard Toonder, die in de dagen vóór 10 Mei 1940 speelt aml 28.1 1943 Buchstaben AJ am 29 1.1943 Buchstaben K—R am 30.1.1943 Bucnstaben SZ c) aus den Provinzen ningen, Wehrmachtkommandan'tur jensingel 13 am 1.2.1943 vorm. I Buchstaben AO am 2 2.1943 vorm. Buchstaben PZ d) aus den Provinzen Utrecht übd Nordbrabant in Eindhoven, Schule. Don Boscostraat 18 am 4.2.1943 vorm. 8.30 Uhr die Buch staben AH am 5.2.1943 vorm. 8.30 Uhr die Buch staben IR am 6.2.1943 vorm. 8.30 Uhr die Buch staben S—*Z. e) aus der Provinz Limburg bei der 'Wehrmachtkommandantur Maastricht. St. Martenspoort nr. 2 am 8.2.1943 .vorm. 8.30 Uhr die Buch staben AE am 9.2.1943 vorm. 8.30 Uhr die Buch staben FH am 10.2.1943 vorm. 8.30 Uhr die Buch staben IL am 11.2.1943 vorm. 8.30 Uhr die Buch staben MP am 12.2.1943 vorm. 8.30 Uhr die Buch staben Q—S am 13.2.1943 vorm. 8.30 Uhr die Buch staben TZ. Die Meldepflichtigen haben Wehrpasc und sonstige Ausweispapiere sowie drei Passbilder 37x52 mm in bürgerlicher Kleidung. ohne Kopfbedeckung. Brillen trager das Brillenrezept. Inhaber eines Wehrpasses haben diesen, sofern sie ihn nicht bei umgehend anzufordern und zur Musterung mitzubringen. Juden haben nicht zu erscheinen Den Meldepflichtigen wird das Fahr- 'geld 3. Klasse gegen vorzeigen der Fahr- karte bei der Meldung zurückerstattet. Sie erhalten ferner bei einer Abwesenheit vom Wohnort von mehr als 8Btunden ein Zehrgeld J)en Haag, den 12. Januar 1943 Der Reichskommissar für die be- setzten Niederlëndischen Gebiete der Generalkommissar für das Sicherheit s wesen gez. RAUTER SS-Gruppen führer und General- leutnant der Polizei EVANG LUTH. GEMEENTE: Als voor- i zitter van den grooten kerkeraad der Ev. i Luth. gemeeme hier ter stede zal in 1943 optreden ds. D. Drijver. Ais secretaris zal - 1943 fungeeren mr. dr. P T'

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1