1943. Nol 18384. buitenland Vormingsbijeenkomst N.S.D.A.P1. en N.S.B. Woensdag 13 Januari. STADSNIEUWS SPORT FEUILLETON DE KOMEDIANTEN KOMEN BINNENLAND - GROENTE- EN FRUITZAKEN GESLOTEN Leven en NICOLAAS EN LAGRAND AANGEMELD Bespaart op nw rantsoen met een hooikist EEN MAN BLIJFT THUIS HERHALING „POSTZEGELDAG” OP 17 JANUARI EEN EUROPEESCHE RANGLIJST OUDSTE INWOONSTER VAN DEN HAAG OVERLEDEN Nieuwe bolsjewistische aanvallen afgeslagen Sovjet-infanteriedivisie vernietigd DUITSCH WEERMACHTBERICHT strijden voor de nieuwe Gemeenschap De strijd in^N.-Afrika Nieuwe Japansche landing op N.-Guinea Amerika’* scheepsbouw Verplaatsing van bedrijven COURANT HAAGSCHE stempel te krijgen. Den geheelen dag geest in Duitschland niet alleen krachtig, mige Haagsche groente- en fruithandcla- EN Europeesch Hchtge- I De op en competitie om het wichtkampioenschap. was dien „De hooikist maakt uw spijzen gaar, met minder gas en electriciteit is nw maaltijd klaar”. jehouden Selgische De miraal 03* 464 472 4-02 N 03* 463 02, 03 03A* 03* P, Q garant Adolf eenvoudig thans leidi dat Zondag geopend is JP.et een gemeen schappelijke Duitsche en cialisten van het teeken in zijn zonderlinge costuum. Moet dat een uniform voorstellen Weer die blik van onder naar boven en meende Riccardo te moeten tegenwerpen En Campagna zei energiek Daarom juist. Als mijn lieve vrouw deze uniform genaaid had, zou het er an- Beschuit Boter Brood Cacao Chocolade Gort Havermout Hondenbrood Jam Kattenbrood Kaas Koffiesurr. Mandar. 118 Nadruk verboden Roman van WILHELM LICHTENBERG ders uitgezien hebben. Maar toen haalde Campagna minach tend de schouders op Nou ja Bij de film Daar is immers alles mogelijk. Ik zie de dingen nog als kunstenaar. Terwijl u zich aan den Mam mon verkocht heeft. Riccardo trok zijn stoel bü den fauteuil van Campagna. Vertelt u eens directeurVertelt u van den troep 1 U heeft geen idee hoé vaak ik nog aan u denk Ja Ziet u, zoo gaat het met al mijn medewerkers die weggaan En ze zijn ook bijna allemaal teruggekoirien. Ook u. mijn waarde Daldini. zult nog eens berouwvol op onzen wagen klimmen. Maar toen werd het gezicht van Cam pagna toch een beetje somberder en hij zuchtte zelfs, wat hij zich in jaren niet veroorloofd had. Er is niet veel te vertellen van den troep. De stagione moet gereorganiseerd worden. Tot dat doel ben jc hier in Rome. Bij de lichte Duitsche zeestrijdkrachten. Rustig, met stalen zenuwen, kijkt de richtkanonnier door zijn apparaat ..Doel 'n yisier genomen” rpept hij. zoodte bet vijandeljjke schip in het draden- icry.ls. verscbijnt en op hetzelfde oogen- puk verlaat de granaat den loop. (P.K. Vorlander-H.H.-St.) BEGRAFENIS R. J. H. NEUMANN: In stillen eenvoud is hedenmorgen op de be graafplaats Oud Eik en Duinen ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer R. J. H. Neumann, oud. inspecteur der in- en uitvoerrechten en accijnzen in Ned. Indië, tengevolge van een noodlottig ongeval op 82-jarigen leeftijd te dezer stede overleden. Ds. F. Kleyn, predikant der Remonstrantsche gemeente alhier, sprak in de aula een kort afscheidswoord en ging daarna voor in gebed. de Spaansche kampioen Alvarez, die In tram of trein: sta Uw zit plaats af aan houdsters van voorrangskaarten van den Nederiandschen VolksdiensL BOKSEN Voor den Europeeschen lichtgewichttitel Het bestuur van den Ned. Boksbond heeft aan de A.P.P.E. verzocht de beide Nederlandsche boksers Jan Nicolaas en Arnold Lagrand :'n aanmerking te doen Het eten goed warm houden en toch weinig gas gebruiken, is een heele puzzle I Vooral in den winter heeft men graag een goeden warmen maaltijd. Ons gasrantsoen zou dit eigenlijk niet tóe- laten, wanneer er niet nog zoo iets be stond als een hooikist, die een practische oplossing voor het kookprobleem vormt. Ten eerste hebt u alleen maar brandstof noodig om het eten 1/6 van den normalen kooktijd vóór te koken en het daarna tenminste twee- a driemaal den kooktijd in de hooikist te laten. Wanneer u geen hooikist hebt, is een pak kranten ook voldoende. Let er dan echter op, dat de kranten alles goed afsluiten "vooral bij de tegenwoordige kleine kranten verlieze men dit niet uit het oog en een vol doende dikke laag vormen, zoodat zoo weinig mogelijk warmte verloren gaat. De hooikist is bijzonder geschikt voor peulvruchten, gort e.cl, meelproducten, mits in water gekookt. Elke huisvrouw, die het koken in de hooikist toepast,-zal’ heel goed kunnen bemerken, dat zij gas bespaart. Dat is het®ch noodig, want er moet heel zuinig met’ onze kolen omge sprongen worden. De gasbedrijven krij gen er niet te veel van. Wanneer de gas fabriek geen gas meer heeft, bent u hier van dt dupfe. Houdt u daarom *aan het parool om met weinig gas veel te doen. TABAKSSURROGATEN ONDER DE LOUPE: Zooals talloozen zullen hebben geconstateerd, is op het gebied van de vervangingsmiddelen voor tabak en ta baksproducten een groote verscheidenheid artikelen voorhanden, die echter grooten- deejs niet aap de verwachtingen voldoen. Om nu een inzicht te krijgen in de fabri cage van de vele soorten bladermengsels papier, enz. die als tabakvervangend pro duct worden aangeboden, is den fabrikant van tabakssurrogaten de plicht tot het ge ven van inlichtingen en het inzenden van monsters opgelegd, vastgelegd in een voor schrift van den Gemachtigde voor de Prijzen. Armoede en gebrek héerschen niet al leen in sloppen en stegen. Wij kwamen in een huis aan een der hoofdstraten van onze stad. Evenals op straat zag het er in het huis behoorlijk uit voor een opper- vlakkigen beschouwer. Doch wie eens in de kleerenkast zou kijken, zou er geen behoorlijke overjas aantreffen, want de man, in wiens huis wij kwamen, bezit die niet Wel -een jas, die oud en versleten is en alleen voor het werk gebruikt kan worden. De man is daarom gedwongen ’s winters des avonds, op vrije dagen en 's Zondags thuis te blijven. Ook zou men in de kast tevergeefs zoeken haar een costuum, want de man heeft slechts één costuum en dat draagt hij. Het bed. waar in drie der vier kinderen slapen, ziet er oogenschijnlijk goed uit, er zijn behoor lijke dekens Maar van een onderstel kan men feitelijk niet spreken Het is er slechts gedeeltelijk en dan nog in ver vallen toestand. Zoo is het ook met het bed van man en vrouw. De man heeft de laatste jaren heel wei nig verdiend, een tijd lang i« hij boven dien werkloos gweest. Nu verdient hij 30 gulden per week. Hiervan moeten zes .personen leven. Het is begrijpelijk, dat er geen geld is om een overjas en bedde- goed te koopen. Maar die moeten er toch zijn, zonder die dingen kan er nooit rust en tevredenheid in een gezin heerschen. Stelt u zich eens voor, dat u geen over jas had en dat uw kinderen op door een stuk goed overtrokken planken sliepen. Een allerminst prettige voorstelling, niet waar? Waarom helpt u dan niet mede dat gezin te helpen? De weg daartoe is ge- baand. Toen Zondagochtend om tien uur het speciale postkantoor in het huis der D.A.F in den Haag, Surinamestraat 13. zijn deuren opende, was reeds een onaf zienbare menschenmenigte saamgestroomd om het fraaie herinneringsblad der N.S. gemeenschap Kraft durch Freude met den specialen postzegel en het speciale -‘™i—2..J hield de groote toeloop aan. Zondag IT’kJanuari a.s. zal de demon stratie met het speciale postkantoor in het huis der D.A.F. Surinamestraat 13. van 10 tot 12 en van 14 tot 18 uur her haald worden, zoodat de verzafhelaars nog gelegenheid hebben de fraaie herin- neringsbladen met speciale zegels te ver krijgen. Schriftelijke aanvragen kunnen niet in aanmerking genomen worden. De Europeesche Boksbond voor be roepsboksers (A.P.P.E.) heeft een rang lijst gepubliceerd van alle gewichtsklas- sen. In het vedergewicht staat Arnold Lagrand op de 3e plaats achter den Euro peeschen kampioen Bondavalli (It.) en den Spanjaard Llovero. Dezelfde plaats neemt Jan Nicolaas in bij de lichtge wichten hij komt na den Italiaan Proietti en den Europeeschen kampioen, den Italiaan Botta. Merkwaardig is wel. dat «e- Maandag J.l. had op den Dam te Amsterdam het officieele afscheid plaats van de vrijwilligers voor den Germaan- schen Landdienst in het Oosten. Tijdens de redevoeringen. (Polygoon-v. Bitsen) d e - T--aan het Chr. gymnasium, in Pulchri Studio voor de afd. den Haag en omstreken van de Ver van Chr. Onderwijzers en onder wijzeressen in Nederland en de Overzee- sche gewesten een voordracht houden over ..Omgang met jonge, menschen”. ^Vanwege den kerkeraad der A.s. Z a te r a a g a vo n d zal heer J.\H. Schouten, leeraar Duitsch - Riccardo lachte. Ja, directeur, bij ons in de kleed kamers zag het er anders uit. Mooier, stelde Campagna vast. Zeker mooier, vond ook Riccardo met een zucht. Campagna monsterde zijn tweeden te- het niet gemakkelijk. Alleen wanneer beide partijen haar best doen zullen de moeilijkheden 'overwonnen worden. Voortgaande besprak Hauptnienstleiter Schmidt het thema „Arbeid van Neder landers in Duitschland", zeggende, dat alle maatregelen, waartoe de noodzaak van den oorlog dwingt, ook in dit land opgelost worden volgens het standpunt van natio- naalsocialistische rechtvaardigheid Deze eischt, dat ook de beter gesitueerden aan de beurt komen. Men zal derhalve tewerk gaan volgens leeftijdsgroepen teneinde al degenen, wier arbeidskracht niet doelma tig gebruikt wordt, te brengen tot arbeid in Duitschland. Spreker gaf uidrukking aan zijn waardeering voor de Nederland sche arbeidskrachen en wees er op, dat er geen twijfel aan mocht bestaan, dat de Duitsche autoriteiten vastbesloten zijn, alle overtollige krachten aan het werk te zetten, waar zij noodig zijn. „Wie niet werkt, moet leeren werken. Wij kunnen ons op den duur niet de luxe permittee- ren, dat nog steeds jonge menschen eten en niet werken. Daarom zullen wij ze in 1943 doeltreffend aan het werk zetten”. Door een overeenkomst met Reichsorga nisationsleiter, dr. Ley, is reeds gewaar borgd, dat de Nederlandsche arbeidskrach ten in Duitschland een gelijke verzorging krijgen als de Duitschers en in de toe komst zal men er zorg voordragen, dat de gezinnen ontlast worden van eventueele nadeelen in financieel opzicht. Spreker herinnerde aan de woorden van den Rijks, commissaris, dat het hier niets duurzaams betreft, maar slechts 'n tijdelijken oorlogs maatregel. De arbeidskrachten zullen met duurzaam aan hun land worden onttrok ken. Men moet de kleine onaangenaamhe den en den korten dutJr maar op den koop toe nemen en daarbij bedenken, welke of. fers de Duitsche soldaten op duizenden kilometers van hun vaderland brengen Voortgaande deelde spreker mede, dat de opbrengst der Winterhulp in Neder land tot einde December 1942 reeds veel grooter is, dan het totaal voor de zes wintermaanden 1941/1942, vooral door de stijging der kleine bijdragen. De Neder- landsche Volksdienst heeft zijn nut op ve. lerlei wijzen bewezen, hetgeen vooral dui delijk in Eindhoven is gebleken. In het begin van 1943 heeft het Nederlandsche Arbeidsfront reeds ruim 295.000 leden en ook de Landstand groeit voortdurend. Overgaande op den militairen toestand wierp spreker het licht op de onwrikbare positie van Duitschland. Terwijl men yan een. Amerikaan sch volk in den eigenlijken zin des woords niet kan spreken, is de maar heeft men daar de juistheid van de nationaal-socialiStische stelling ingezien en bouwt men zijn vormen op, op volk- schen grondslag. Roosevelt moge zeggen, dat het hart van Amerika gezond is, het Duitsche hart is steeds het sterkste ge weest. Roosevelt en Amerika mogen zeg gen, dat hun vertrouwen eeuwig is, wij daarentegen, aldus spreker, hebben ver trouwen in den almachtige en in den Füh. rer Adolf Hitler. Met dit vertrouwen ruk ken wij het jaar 1943 binnen. Het nieuwe Gemaansche Rijk zal worden opgebouwd, welks garant Adolf Hitler is, eens een soldaat uit den wereldoorlog, thans leider van alle Germanen, op wien zich onze hartstochtelijke wenschen ver- eenigen, joo eindigde spreker. OP HEETERDAAD BETRAPT; Twee agenten' van politie hebben gistermiddag op heeterdaad betrapt den 15-jarigen A. S. koopman en den 20-jarigen A. v. d B., komen. voor de nieuw uit te schrijven eveneens koopman, die zich door verbre king toegang hadden verschaft tot een onbewoond perceel in de Parkietlaan Er is niets ontvreemd. VERDUISTEREN van 4.52 aar nam. tot 8.45 aar voorm. Maan 13 Jan. onder 12.41 v.m. op 12.23 n.m., E.K. 14 Jan. onde* 1.52 v.m„ op 12.46 n.m. Nachtdienst Dokters: Tusschen 10 u. n.m, en 7 u. v.m. No 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364 z.g. Stadspatiënten no. 49 Ziekenvervoer (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. De oudste inwoonster van den Haag, mevrouw Y. v^n Berckel-Wybrandi, is in den ouderdom van ruim 100 jaar over leden. Op 17 October van het vorige jaar Melk Muisjes Pudding Rijst Scheerzeep Sigaretten Suiker Suikerwerk Tabak Taptemelk Toiletzeep Vleetch 03A* 03B* Zeep 474, P, Q Zeepp. 453, 475, P, Q in het Wuitehuis de derde gemeente- avond gehouden worden. Als spreker zal optreden ds. H. W. Meihuizen met het onderwerp„Franciscus van Assisi”. - (Reeds in een deel der vorige oplaag geplaatst) HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 12 Januari (D.N.B.) Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend Tusschen Kaukasus en Don, in het ge bied van Stalingrad en in het Dongebied heeft de vijand, wederom met gebruik van sterke strijdkrachten, op de tot dus ver bestaande zwaartepunten aangeval len. Hij werd in verbitterde gevechten, deels in tegenaanvallen, afgeslagen en verloor 63 tanks, 45 alleen bij Stalingrad. De zwaro verliezen der Sovjets zijn in overeenstemming met het massaal ge- druik van infanterie. In tegenaanvallen is een divisie infanterie van den vijand ingesloten en vernietigd. Ruim 1000 ge vangenen werden binnengebracht Een Duitsch tankcorps heeft sedert 6 Decem ber 1942* in de groote bocht van den Don 511 tanks vernield. Bij plaatselijke aanvalsacties in den cen- tralen sector van bet front z*jn sterke stoottroepen de vijandelijke stellingen binnengedrongen, hebben ze over een breedte van meer dan een kilometer op gerold en gevangenen buit gemaakt. Ten Zuidoosten van het Ilmenmeer heeft de vijand met sterke infanterie- en tank- strijdkrachten zijn vergeefsche aanvallen voortgezet 24 Tanks werden bij de felle i gevechten vernietigd. Het transportverkeer op de Moermansk- lijn is ook gisteren door luchtaanvallen zwaar getroffen. In Libye heeft het Duitsche en Italiaan- sche luchtwapen in herhaalde acties Brit- sche vliegvelden en concentraties van troepen en vrachtauto’s met bijzonder succes bestreden. Jagers en afweergeschut schoten 19 vijandelijke vliegtuigen neer. In Tunis zijn plaatselijke gevechten met vijandelijke strijdkrachten, die de stellin gen onzer gevechtsvodrposten aanvielen, I aan den gang. In de haven van Bougie is een koopvaarder van 5000 brt beschadigd. Artilleriestellingen en concentraties vrachtauto’s’ in Noord-Tunis waren het doelwit van andere luchtaanvallen. Vijf vijandelijke vliegtuigen werden neer geschoten. Laat in den avond heeft de vijand luk- raak storingsaanvallen gedaan op West- Duitsch gebied. De ontstane verliezen en schade zijn gering. De vijand verloor twee vliegtuigen. In onophoudelijke aanvallen,-zooals reeds In een extra-bericht gemeld, op de laatste, reeds zwaar beschadigde, maar nog drij vende schepen van het tankconvooi, waar- van reeds 13 schepen met 124.000 brt. ver nietigd waren, hebben de Duitsche duik- booten nog 2 tankschepen met een inhoud van 17.000 brt. in den grond geboord en nogmaals het derde getorpedeerd, welks ondergang door den zeer sterken afweer niet kon worden waargenomen. Andere dulkbooten hebben in het Noorden en Zui den van den Atlantischen Oceaan voor het grootste deel uit convoolen, 14 schepen in den grond geboord met een inhoud van 72.000 brt. Hiermede heeft de vijandelijke transportvoot weer in totaal 16 schepen met een inhoud van 89.000 brt verloren. derafdeeling van den N.V.B., DIVERSEN Maandag 25 dezer worden te Amsterdam wedstrijden gehouden tus schen Nederlandsche en Belgische be roepsboksers, Het programma luidtR. DischStaf Jacobs, K Bisschop jr.— Roosbroek, J. de Bruin—Raus. Voor alle Haagsche hand- ballers(sters) houdt de voorzitter der N.T.C. Zaterdagavond om 7 uur een lezing in het Museupi voor het Onderwijs. Ook de handbalfilm wordt gedraaid Op het terrein aan de Laan van oot worden Zondag de volgende handbal wedstrijden gespeeld: Dames; den Haag B—Rotterdam A, 10.30 uur; Anti lopen—Combinatie West A en B 1 uur Heeren: den Haag B—Rotterdam B (TeL jeurbeker). 11.30 uur- Ned. elftal A—Ned. elftal B. 2 uur. Voorde schermcompetitie werden nog de volgende resultaten be reikt Terweer—VWB sabel 5—4. floret 5—4, degen 7—2. Terweer II—VWB II: sabel 36, floret 63. Terweer II—- HPSV IIsabel 45. De eerste ronde van het Maandag xe Beverwijk aangevangen Hoogoven Schaaktournooi leverde de ./ei gende uitslagen op: LeembruggenWolt huis 0—1, Vlagsma—Cortleven 01 Kco- men—v. d. Hoek J—iv. Steenis—Wij- nans. De uitslagen van de 2e ronde zijn: Wijnans—Wolthuis 1—0; v d. Hoekv. Steenis 10; CortleverKoomen 01. De Finsche skilooper Óli Remes, behoorende tot de militaire ua- trouille. welke tijdens de Ol. Winterspe len te Garmisch tweede werd achter Ita lië, is aan het Oostfront gesneuveld. Geldige distributiebonnen Aardapp. 03A* 03B* D—u..;x 01, 03.'446 03A* 03B* 3-01, 4-01 01 465, 470 471 20 464 20 460 tan. 462 473 Mandar. 4-03. 4-04 Mangar. 01, 03. 446 Vervallen 16 Januari. Morgen bonnen qfhalen Morgen van 9.3017 uur Groot Her- toginnelaan (voor Loosduinen lokaal Ali- dastraat 5) de letters: N. O en Pa tot en met PI. 1 Plakkaat met het vonnis op de deur De berekening van prijzen van som- ren laat nog wel eens wat te wenschen over, zoodat bij de nauwgezette en her haaldelijk gehouden controles talrijke pro- cessen-verbaal worden opgemaakt. Hier bij blijkt, dat het niet zelden steeds de zelfde personen zijn, die meenen met de prijsvoorschriften wel de hand te kunnen lichten. Dat dezulken door den inspec teur voor de Prijsbeheersching hard wor den aangepakt, is genoegzaam bekend Onlangs heeft de inspecteur den fruit koopman J. J. Beekink Assendelftstraat 33 een boete van /250 opgelegd en hem tevens verboden gedurende den tijd van een jaar het beroep van fruithandelaar uit te oefenen. Ook zal de zaak van Bee kink gedurende dien tijd gesloten moeten zijn. Voorts gelastte de inspecteur de openbaarmaking van het vonnis door mid del van een persbericht en door aanplak king van _een plakkaat op de deur van prijsop- G v. d. Kroft, Rijnstraat 18, eveneens recidivist, kreeg dezer dagen een L terwijl als bijkomende straf de sluiting van zijn zaak voor 6 maanden werd ge last. Ook v. d. K. zal gedurende dien tijd geen handel in groente en fruit mogen drijven. Openbaarmaking van de straf ge schied op dezelfde wijze als voor Beekink. Soortgelijke straffen werden opgelegd aan de volgende handelaren: N. P. Brederode, Rozensteinstraat 2. Wassenaar, 100 boete en 1 maand sluiting, B. J. van Es. Rogge veenstraat 82 60 boete en 1 maand slui ting, J. A. Roels, van Kinsbergenstraat 3, --- /40 boete, H. A. Hooymans, Wassenaar. Doopsgezinde gemeente zal a.s. Vrijdag ƒ300 boete, R. v. d. Pol, Beeklaan 2?9 /75 óoete, A. den Broeder, Zwolschestraat 59 155 boete, P. C. J. Brederode Langstraat 31, Wassenaar, f 250 boete, M. van Egmond Soestdijkschekade 990 300 boete. RUIM 1300 ONTVREEMD: Tijdens de af wezigheid van de bewoners heeft men zich door opensluiting van een raam, toegang verschaft tot een perceel aan de Oranje- laan. Verscheidene kasten werden door zocht, uit een waarvan een bedrag van 1394, een sigarettenkoker, een potlood en een poederdoos, allen van zilver, wer den ontvreemd. Het nieuwe jaar voor politieke actie, vormingsbijeenkomst der Nederlandsche nationaalso- Noord-Brabant zal weer in v staan van onverbrekelijke 1 kameraadschap, naar de leider van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P., Haupt- I dienstleiter Schmidt tijdens de bijeen- I komst verklaarde. Het zal gekenmerkt I worden door een versterkte politieke I actie, want de door den Rijkscommissaris I gelaste inschakeling der N.S.B. in het I bestuur zal er niet toe leiden, dat men I op zijn lauweren zal gaan uitrusten, I maar, volgens de woorden van den plaatsvervanger van Mussert, van Geel kerken, verhoogde plichten met zich mede brengen, die men slechts meester kan I worden door een onvoorwaardelijke na- tionaalsocialistische houding. Rede van Geelkerken De heer van Geelkerken begon zijn uit eenzettingen met er op te wijzen, dat het afgeloopen jaar wellicht voor de Neder landsche bevolking vele moeilijkheden met zich heeft medegebracht, welke ech ter niet vergeleken kunnen worden met de groote offers van de Duitsche solda ten, die immers opk voor de Nederland sche zaak strijden. De nationaalsociSlis- ten maken geen aanspraak op voorrech ten, maar willen alles gemeenschappelijk met de volksgenooten dragen. Scherp stelde spreker de houding aan de kaak van de kringen, die met de nieuwe orde I niets te maken willen hebben en die uit het heden in het verleden vluchten. Hun meet er op worden gewezen, dat de nieu we orde wel met hén te maken heeft, want reeds teekenen zich op alle gebie den nieuwe vormen af, die de oude struc tuur doorbreken. De meest urgente taak I der leden der N.S.B. is ook in het nieu we jaar de muren te sloopen, waardoor I thans nog het Nederlandsche volk wordt gescheiden. Niets mag van deze taak I afleiden Wat de „bezorgdheid” van zekere Ne derlandsche kringen betreft, dat Mussert I „kanonnenvleesch” voor de Duitsche I Weermacht zou moeten leveren, wees van Geelkerken er op, dat Adolf Hitler niet om soldaten heeft gevraagd, omdat hij daaraan geen behoefte heeft. Führer vraagt echter menschen, die leven en dood met hem samengaan, dis hem erkennen als Germaansch Lei der. Zulke mannen staan thans reeds in de gelederen van het Nederlandsche Le gioen, van de Waffen-SS en de N.S.K.K., zoodat een militaire dienstplicht niet noodig is. Dat beteekent niet, dat de Ne derlandsche nationaalsocialisten niet den wensch hebben nog tienduizenden «Neder landers te zien toetreden tot de Duitsche ■Weermacht. „De dag zal komen”, zoo ver klaarde van Geelkerken onder luiden bij val, „dat ook de Nederlanders zullen in zien, dat zij daartoe behooren”, want slechts verblinden kunnen op den duur de oogen sluiten voor het inzicht, dat in het Oosten gestreden wordt om het be staan van de Europeesche cultuur. Door het feit, dat de N.S.B. thans met een grootere verantwoordelijkheid is be last zijn de plichten niet lichter, maar zwaarder geworden. De erkenning van Mussert door den Führer, als Leider van het Nederlandsche Volk beteekent te vens een waardeering voor den taaien strijd van de Nederlandsche nationaal socialisten. Dit'legt allen leden der N.S.B. een verplichting op: de grootere verant woordelijkheid moet aansporen tot groo tere prestaties. De Nederlandsche natio naalsocialisten ^ijn bereid totnieuwe taken en offers, aangezien zij gelooven. dat dit Volk niet tot ondergang bestemd is. maar zijn arbeid moet voortzetten, waarbij de Oostelijke ruimte een ver vanging beteekent voor de verloren ge- gane terreinen van activiteit. Rede Hauptdienstleiter Schmidt De tweede spreker Hauptdienstleiter Schmidt, Leiter van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in Nederland, zette uit een. wat gebeuren zou Wanneer degenen, die hopen op een overwinning der Anglo- Amerikaansche mogendheden, gelijk zou den krijgen. Er zou hier geen steen op den andere blijven staan. Wij echter, al dus spr., willen leven en strijden voor de nieuwe gemeenschap. Sprekende over de evacuatiemaat- regelen, die ten uitvoer worden gelegd, in het belang der Nederlandsche bevolking, deed spreker een beroep op degenen die inkwartiering krijgen en die ingekwar- tiërd worden om wederzijdsch begrip te toonen. Een socialistische houding is hier noodig, want die helpt het vlugst over alle moeilijkheden heen. Hoezeer men er ook naar streeft, de moeilijkheden te ver zachten. de militaire opdracht moet strikt ten uitvoer gelegd worden. Vooral keerde spr. zich tot de geëvacueerden zelve, die hij opriep om zich in de dorpen, waar zij zich gaan vestigen, te onderwerpen aan de plaatselijke gebruiken, ten einde op die manier deel te gaan uitmaken van hun nieuwe gemeenschap. Ook voor degenen, die menschen in huis krijgen, is toen de krachtige conclusie Nou, bij ons was u in dat apenpakje niet op het tooneel gekomen. Van een «liereersten kleermaker, nor en biljettenuitdeeler in zijn schitte rende uniform. Zijn borstelige wenk/ brauwen gingen misprijzend omhoog Wat ziet^i er uit! Och ja Riccardo stelde heelemaal geen belang noemd werd in verband met een even tueele nieuwe competitie voor den Euro peeschen titel, op de 10e en ïaatste plaats staat. Tn het middengewicht wordt Luc van Dam op de 2e plaats genoemd ach ter Besselmann. SCHAATSENRIJDEN KORTEBAAN WEDSTRIJDEN VOOR PROFS: In verband met de reorganisatie van de Ned. Schaatssport heeft de lan delijke commissie voor de kortebaan- wedstrijden voor beroepsrijders o.m. be sloten, dat van 13 Januari at alle bë- .roepsrijdersfsters) in het bezit moeten Zijn van een startkaart. Rijders in Zuid- Holland kunnen deze kaarten deze week aanvragen bij den heer D. Hendrikse, Groot-Ammers B 52. tel. 59. Het natio naal kampioenschap voor mannen zal worden gehouden in Groningen, dat voor vrouwen in Friesland. In Groningen, Friesland, Drente, Overijssel, Noord- en Zuid-Holland zullen provinciale kam pioenschappen worden verreden. WINTERSPORT DE N-J.S. IN TIROL: Leden van den Na- tionalen Jeugdstorm zijn thans in Tirol tezamen met de Hitler-Jugend, waar een skikamp van twee weken wordt gehouden. In het gemeenschappelijke kampleven, in 'dezelfde sportieve verrichtingen en in de onderlinge gedachtenwisseling, welke in zulke kampen mogelijk is, vindt de jeugd elkaar in de beste kameraadschap, welke voorwaarde is voor den strijd om het ge meenschappelijke doel der jeugd in het nieuwe Europa. BILJARTEN ---KAMPIOENSCHAP CADRE 45—1: h» mocht zij haar honderdsten geboortedag „Suisse” aan de Weenastraat te Rotter dam, wordt morgenmiddag om 1.30 uur begonnen met het tournooi om het kam pioenschap van Nederlar^i groot biljart anker-kader 451, waaraan wordt deelge nomen door P. J. v. d. Pol (titelhouder), J. Dommering, J. H. Sweering, P. de Leeuw, L. Gehrels, A. W. C. Jacobs, H. Vrees wijk, en H. J. Hoogland, De wedstrijden duren tot en met Zondagmiddag. VOETBAL EERELEDEN DER HAAGSCHE AFDEE> LING: De heeren, W. H. Burgwal en N. van Wijk, zijn door de aangesloten, clubs benoemd tot eereleden der Haagsche On- In het Britsche hoofdkwartier te Cairo Is men van meening, dat veldmaarschalk Rommel Misoerata tegen de aanvallen van het 8ste Britsche leger zal verdedi gen. De correspondent van de „Daily Mail” bij dit leger bericht in verband hiermede, dat Rommel zijn terugtocht L>t staan denkt te brengen bij de verdedi gingslinie, die ongeveer 20 km ten Wes ten van Boerat begint. Deze linie loopt eerst in Zuidwestelijke en vervolgens in Zuidelijke richting. Over de juiste plan nen van den tegenstander is men, aldus de correspondent, niet op de hoogte. Over het algemeen zijn de Britsche cor respondenten in N.-Afrika van meening, dat de strijd in Noord-Afrika, dus ook die in Tunis, nog vrij lang kan duren. De Geallieerden zien zich voor een moei lijke taak geplaatst. In militaire kringen te Londen wordt bevestigd, meldt S.P.T., dat de Japanners er in zijn geslaagd tFoepenonderdeelen, wapens, munitie -en proviand bij Lae (N.-Guinea) aan kind te brengen. On danks alle inspanning hebben de Ge allieerde troepen de aanvallers niet kun nen weren. De verdediging was voor de Australische troepen des te zwaarder, daar de Japanners door een enorm aan tal gevechtsvliegtuigen werden beschermd. In Australië is als gevolg van hetcon- centreeren van Japansche zeestrijdkrach ten bij Rabaul weer een lichte invasie- angst ontstaan. Men acht dit gevaar nog lang niet voor geweken. Japansche plannen op Borneo S.P.T. meldt uit Tokio, Japan is van plan op Borneo een industrie te gaan ves tigen, die niet alleen in hoofdzaak goede ren, noodig voor het dagelijksch leven, zal vervaardigen doch ook de natuurlijke voortbrengselen van het eiland, zooals ijzererts, aardolie, goud, diamanten, kwik zilver en koper zal bewerken. Ook zal aan de houtindustrie speciale aandacht worden gewijd. Verder koestert men plannen be treffende het verkeersprobleem. Men wil e®n spoorweg aanleggen, die het Noorden en net Zuiden zal verbinden, als^nede een net van wegen, terwijl men ook zal trach- kL? ku,stverkeer te bevorderen. Wat 5?»StLer.ke?r wordt meegedeeld. d? andere landen sedert De- ^Men^^hersteld- Verder zal men trachten de productie van rijst op te voe- ren, daar Borneo slechts 40 procent op brengt van he .geen het noodig heeft. Göring onderscheiden «Shailr WorrnarS beeft Rijksmaar- schalk Hermann Goring als eerste drager het grootkruis van de Hongaarsche orde van verdienste met de heilige Stefans- kroon verleend. Deze orde is in 1922 door den Rijksbestuurder ingesteld. President Roosevelt heeft, buiten de aoo juist bekend gemaakte begrooting om, het’ Congres om een crediet van 4 milliard dollar gevraagd ten bate van het scheepsbouwprogram. Opgave verplicht voor iedereen Nog eens wordt uitdrukkelijk de aan dacht gevestigd op hei besluit van den secretaris-generaal van de departementen van Handel, Nijverheid en Scheepvaart on van Landbouw en Visscherij van 7 December 1942, houdende voorschriften met betrekking tot het doen van opga ven naar aanleiding van het verplaatsen van zaken. Krachtens dit besluit is een ieder, die een bedrijf, van welken aard ook, gelegen in een aantal gemeenten, hetzij binnen die gemeente of naar een andere gemeente verplaatst, hetzij opheft, verplicht daarvan binnen één dag na dien der verplaatsing of opheffing aan-ie Kamer van Koophandel en Fabrieken, binden welker gebied het bedrijf was ge legen, of het betrekken plaatselijk kan toor, opgave te doen op een daarvoor vastgesteld formulier, dat bij de Kamer verkrijgbaar is. Deze opgave dient ook te geschieden door zaken, welke niet in het Handelsregister staan ingeschreven. Deze voorschriften zijn van overeenkomstige toepassing ten aanzien van bedrijven, welke vóór 7December 1942, doch na 1 Octobek 1942 zijn verplaatst of opgeheven. Aangezien vele zaken zich niet aan deze voorschriften hebben gehouden, wordt hun in overweging gegeven, alsnog onverwijld de bovenbedoelde opgaven te doen. Mocht hieraan geen gevolg worden gegeven, dan zal proces-verbaal tegen de nalatigen worden opgemaakt, waardoor deze het risico loopen tot een hooge, geldboete te worden veroordeeld. De hierboven bedoelde gemeenten zijn voor de provincie Zuid-Holland: Abben- broek, Achthuizen, den Bommel, Brielle, Dirksland, Geervliet, Goedereede, ’s-Gra- venhage, ’s-Gravenzande. Heenvliet, He- kelingen, Hellevoetsluis, Herkingen, Kat wijk. De Lier, Melissant, Middelhamis, Monster, Naaldwijk, Nieuwenhoorn, Nieu- we-Tonge, Nieuw-Helvoet, Noordwijk, Noordwijkerhout, Ooltgensplaat, Oost- voorne. Ouddorp, Oudenhoorn, Oude- Tonge. Rockanje. Rotterdam (voor zoo veel Hoek van Holland betreft). Rozen burg, Rijnsburg, Sommelsdijk, Spijkenis- se, Stad aan het Haringvliet, Stellendam, Valkenburg, Vierpolders. Voorhout, Voor schoten, Wassenaar, Wateringen, Zuid- land en Zwartewaal. Ach, gereorganiseerd I Riccardo had moeite een spottend lachje te onderdrukken. Ja In de eerste plaats wegens mijh besluit, mijn kostbaren tenor niet meer aan het domme publiek te verkwisten. U, mijn waarde Daldini had ik langzamer hand tot een bruikbaren tenor kunnen opvoeden, als u niet..,». Enfin, laten we daarover zwijgen. Mjjn meening over uw onkunstzinnige gedrag kent u. Daar valt niets meer over te zeggen. Dan heeft het vertrek van Dino Gioberti een leemte gelaten. Ik heb den jongen hier in Rome getroffen. Hij weent nog aiJijd om zijn onvergefelijke Dusolina. En hij heeft me verraden, dat hij haar beslist zal trouwen wanneer hij dokter geworden is. Dat zal nog wel eenige jaren duren. In ieder geval langer dan een ko mediantenliefde. knikte Campagna Overigens heb ik de oude Leopardi als souffleuse gepensionneerd en Dusolina Labriojp zit nu op haar plaats in het hokje. De oude Leopardi beheert nu onze bibliotheek. Sedert Dino weg is, kan ik Labriwla niet meer op het tooneel zetten. (Wordt vervolgd.) vieren De begrafenis vond heden op Zorgvlied te Amsterdam plaats. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN: De 26-jarige mej. K. de G. uit de Eland straat, die op 27 December op het Buiten hof uit een nog in beweging zjjnden tramwagen was gestapt en daarbij was gevallen, is thans in het R. K. ziekenhuis aan het Westeinde, waarheen zij overgebracht, aan de gevolgen van val overleden. FILMVOORSTELLING VREUGDE ARBEID: Zondagochtend te 10.15 uur wordt in Asta door de Werkgemeenschap Vreugde en Arbeid een filmvoorstelling gegeven. Vertoond wordt de film „Kö- boete van 100, nigswalzer”. Op het tooneel speelt het bedrijfsorkest van de firma Gazan zijn. Voorts gelastte, de inspecteur def van een persbericht en door aar.plak- de zaak. B had reeds verscheidene ver- oordee'lingen ondergaan wegens drijving. De groentehandelaar L.

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1