No. 18385. 1943. Donderdag 14 Januari. RECHTZAKEN BUITENLAND BINNENLAND NOTITIES VOOR DE JEUGD SPORT VAN OVERAL KUNST EN LETTEREN STADSNIEUWS DE KOMEDIANTEN KOMEN van FEUILLETON VERDUISTEREN van 4.53 uur nam. tot 8.44 uur voorm. (Wordt vervolgd.) Het departement Financiën STEUNT DE WINTERHULP- COLLECTE Morgen bonnen afhalen VISSCHERIJBERICHTEN Bescherm a.s. moeders, geeft voorrang aan houdsters van kaarten van den Nederland- schen Volksdiensf. Alleen maar critiek? Ter dood veroordeeld Verduistering van distributiebescheiden „PROEFALARM” Op Zaterdag en Maandag Geldige distributiebonnen „PROBEBETRIEB” EEN KLEINE ZELFSTANDIGE MET GROOTE ZORGEN Politiedienst door eigen ambtenaren Ook den Haag aangewezen Bezuiniging gas- en electriciteit De handel in Tabakssurrogaten Aanvallen in West-Kaukaras afgeslagen duitsch weermachtbericht Antonescu’s besprekingen met den Führer De strijd op N.-Guinea HAAGSCHE COURANT 4 Voorburg en Derksen, a Nadruk verboden 119 een goed- i NIJMEGEN in Beschuit Boter Brood Cacao wordt „brutale l staat. 03* 464 472 4-02 N 03* 463 02. 03 03 A 03* f Q de en ge- de Roman van WILHELM LICHTENBERG hierbij personen zijn gewond. Gort, de opperoevelhebber van Vervallen 16 Januari Morgen van 9.3017 uur Groot Herto- ginnelaan (voor Loosduinen lokaal Alida- straat 5) de letters: Pm tot en met einde P, Q en R. genoote. Het echtpaar bleek door revol verschoten te zijn gedood, welk feit ver moedelijk Maandag omstreeks 19 uyr is gepleegd. De commissaris van politie te Nijmegen verzoekt allen, die inlichtingen kunnen verstrekken, zoo spoedig moge lijk aangifte te doen aan de afd recher che van het hoofdbureau van politie te Nijmegen. 465, 470 471 20 464 20 460 t.m. 462 473 4-03. 4-04 SCHEVENINGEN, 14 Jan. De prij zen waren heden: kleine gullen 0.80- 1.50, bot ƒ1, pufschol 50 ot, kleinschol 0.802, pufsohar 30 ct, kleine rog 50 ct, vischpuf 10 ct, alles per kg. Melk Muisjes Pudding Rijst Scheerzeep Sigaretten Suiker Suikerwerk Tabak Taptemelk Toiletzeep Vleesch X»3A* 03B* Zeep 474 P. Q Zeepp. 453, 475, P, Q Maan 14 Jan. onder 1.52 v.m., op 12.46 n.m. 15 Jan., onder 3 uur v.m., op 1.41 n.m., 21 Januari V.M Nachtdienst Dokters: Tusschen 10 u. n m. en 7 u. v.m. No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; z.g. Stadspatiënten no. 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. - Hedenavond om 19 uur spreekif Max Blokzijl als gewoonlijk over den zender Hilversum I over brandende kwesties. Ditmaal is de titel van het onderwerp: „Alleen maar critiek?” Pistool niet ingelevord on oude man doodgeschoten De Nederlander Bob Hellenberg, uit Amsterdam is bij vonnis van het Deut sche Obergericht van 6 Nov. 1942 wegens moord en verboden bezit van wapens ter dood veroordeeld. Hellenberg heeft in strijd met alle oproepen tot inlevering van wapens een pistool met scherpe mu nitie en een cylinderrevolver in zijn be zit gehad en een 71-jarigen man dood geschoten. Het vonnis is na bestudeering der kwestie van gratieverleening vol trokken. Wegens vergrijp tegen de Kriegswirt- schaftsverordnung zijn door het Deutsche Landesgericht de gemeente-ambtenaar Kok uit Vaals, de koopman Jan van den Ouden uit Heerlen en de koopman Meyer Sloves uit den Haag veroordeeld tot straf fen van resp. 2 jaar en 6 maanden tucht huis, 2 jaar gevangenis en 1 jaar en 6 maanden gevangenis. Kok had als ambte naar van het distributiekantoor in Heer len minstens 250 levensmiddelenkaarten verduisterd en voor 2000 gulden verkocht aan van den Ouden. Deze heeft weer een deel voor 800 gulden aan Sloves verkocht. Wegens sterfgeval van een familielid van een der artiesten van de Amsterdamsche Opera kan de voorstelling van „Traviata”. welke hedenavond in het Gebouw voor K. en W. zou worden ge geven. niet doorgaan. De Britsche minister voor de Voed selvoorziening, Woolton, heeft in een voor de Ver. Staten bestemde radiorede heb Amerikaansche volk aangespoord Groot- Brittannië niet in den steek te laten. In Groot-Brittannië. zoo zeide hij, verlaat men zich op de Ver. S:aten om zoodoende te kunnen strijden en vliegtuigen, tanks en schepen te kunnen blijven bouwen. De voormalige Fransche ambassadeur in Argentinië. Peyrouion, is naar Noord- Afrika ontboden om de leiding van het> burgerlijk bestuur op zich tte nemen, waartoe hij zich bereid verklaard heeft. Naar S.P.T. meldt zijn op 11 Januari te Berlijn 2 buitenlandsphe arbeiders, van Leeuwen en Lardinois. terecht gesteld Op 3 Januari hadden zij in de tram op het traject Oranienburg—Berlijn een 31-jarige vrouw om het leven gebracht en beroofd. De buit bleek slechts zeer gering te zijn nJL. 8 mark en eenige levensmiddelenkaar ten. De terechtstelling heeft drie uren na het uitspreken van het doodvonnis plaats gehad. Uit het bericht blijkt niet tot welke nationaliteit de beide daders heb ben behoord. Op Vrijdag den 15en Januari 1943 zul len de luchtbeschermingssirenes des mor gens bij wijze van proef in werking worden gesteld Daarbij zal het signaal „luchtalarm geëindigd” (een minuut ge lijkmatige toon) gegeven worden. Voor het geval deze proefneming om bijzondere redenen niet zou doorgaan, volgt voor het eerstvolgende proefalarm een nieuwe be kendmaking. Deze regeling geldt ook voor de gemeenten Rijswijk en Voorburg. De burgemeester, plaatselijk luchtbeschermingsleider, WESTRA Voor Grobetty? Ach, weet u dat niet? Grcbetty is dood. Dood7 Riccardo was door dit bericht werke lijk getroffen. Een week geleden is mijn eerste ba riton ontslapen. Dat wil zeggen, eigenlijk is ..ontslapen” niet het juiste woord. We speelden in Camaldoni. en daar is hij van een keldertrap gevallen. Hij was onmid- de’lijk dood. Het afscheid van ’t bariton- vak viel hem licht. De alcohol, mijn beste Daldini. Hoedt u voor den alcohol 1 Hij Oplossingen der raadsels: 1. Bedelaar; 2. Spaarpot; 3. De Molenaar. „Hokus Pas”, „Mug" en „Novie” mogen Woensdagmid dag na 2 uur een prijsje komen afhalen. Nieuwe Raadsels: 1 Mijn geheel bestaat uit 11 letters en is een nuttig voorwerp. 5. 2. 6. 10. is een hemellichaam; 8. 11. 1. is een hoender; 5. 4. 10. is het tegenover gestelde van plus; 2. 7. 8. is een uitroep van smart; 3. 10. 1. 4. 11. is een meisjes naam: 9. 2. roept een ezel. 2. Wanneer kan men tegelijk zijn hoofd en voeten zien? 3. Ik ben een groote stad .in Duitsch- land; verwijder 2 letters en het is een bekende stad in Zwitserland. „De booikist maakt uw spijzen gaar. I met minder gas en electriciteit is uw I maaltijd klaar”. DUBBELE MOORD TE Dinsdagmorgen j.l. werden in perceel Wintersoord 14 te Nijmegen aangetroffen de lijken van den 46-jarigen goudsmid H. A. Strijbos en diens 41-jarige echt- VOLKSCONCERT RESi DENTIE-ORKEST Twee werken van landgenooten, t w. Voor, molens kleine zesdeelige, van 1939 datee. rende orkestsuite en het „Concerto roman, tico” voor piano en orkest in cis kl. t. van Willem Landré, in 1935 voltooid, vuL den het eerste programma-deel van dit zesde volksconcert,* geleid door Frits Schuurman. Voormolens suite ontleent haar ontstaan aan Rotterdamsche en Haagsche jeugdher inneringen van den componist. Zijn fanta sie heeft ze in een smaakvol instrumentaal kleed gestoken, dat ons van die memoires eten fijnzinnig en aantrekkelijk beeld geeft Het orkest heeft ons de zes 'charmante „images”, met de daarbij passende muzi. kale distinctie in de vertolking voor oogen gesteld. De pianist Paul Niessing zette zich hierna aan den Steinway ter vertol king van Landré’s concert, dat zijn titel terecht en met eere draagt. Een boeiend kleurrijk, hecht gebouwd werk, waarin het solistische element met het orkestrale een homogeen geheel uitmaakt. De pianopartij werd door den solist voortreffelijk be- heerscht, zoowel zuiver pianistisch als mu’ zikaal. Beide werken werden door de hoor ders met warm gestemd applaus ontvan gen. De componisten bedankten voor het huldebetoon van hun loge uit. Na de pauze Dvoraks als zijn vijfde bekend geworden symphonic op 95 in E kl. t. ,Aus der neuen Welt”, die door de talrijke uitvoeringen welhaast geestelijk gemeengoed is geworden van den concert bezoeker. Schuurman had met de vertol king, die zich ondersche’dde door tech nisch achevé en beheerscht temperament, een gelukkige hand. De reactie van de luisteraars was geestdriftig. Mr. A J F. J. Jung. Bij vaart aan de oppervlakte Is de belangrijkste bezigheid de zee tot aan den horizon en de lucht naar even- tueele vijafldelijke vaartuigen resp. vliegtuigen af te zoeken. (P.K. Garms-Atl.-H.) INBREKERS VERRAST: Gisteravond be merkten surveilleerende agenten onraad in een winkel aan het Spui. Zij gingen naar binnen en verrasten er den 24-jari- gen loswerkman J. J de J. en den 27- jarigen schoorsteenveger A. J. N. Dit tweetal had zich door verbreking toegang verschafter was nog niets ontvreemd. In den afgeloopen nacht Is ingebroken in een grossierderij in leer aan de Hooftskade. Gestolen werden 135 kg zoolleder, 26 kg. spijkers, 2 dozijn rub- berhakken en 1 kg. kopspijkers; het to taal tot een waarde van /133. In de Emmastraat Is gister, middag de 68-jarige mevr. V.-P, uit de van Tuyllstraat, aangereden door een wiel rijder. Zij kreeg een hersenschudding en is naar het R.K. ziekenhuis aan het West, einde vervoerd. Zaterdag en Maandag aanstaande wordt in onze stad door Winterhulp gecollec teerd. Het is noodzakelijk, dat ieder zich zijn plicht Jegens de gemeenschap en de noodlijdende Nederlanders herinnert. Dat wil zeggen, dat ieder een speldje behoort te koopen. Alleen door aller mode werking kan het reusachtige werk dat de Winter hulp zich voorstelt te doen, slagen. UIT TRAMWAGEN GEVALLEN: De 66- jarige A. L. van H. is gisteren op de Laan van N. O -Indië uit een tramwagen van lijn 7 gevallen. Hij bekwam een hersen schudding en een wond aan de rechter slaap. In hei ziekenhuis aan den Zuid- wal is hij opgenomen. Aardapp. 03A* 03B* 03* 01. 03. 446 03A* 03B* 3-01, 4-01 Chocolade 01 Gort Havermout Hondenbrood Jam Kattenbrood Kaas Koffiesurr. Mandar. Margar. 01, 03, 446 Frauduleuze slachtingen De slager Kees Veelenturf, uit Delft, is door het Deutsche Landesgericht we gens vergrijp tegen de Kriegswirtschafts- verordnung veroordeeld tot 2 jaar en 6 maanden tuchthuis en 500 gulden boete. Veelenturf had in den loop van een half jaar, tot Mei 1942, in totaal 10 koeien voor eigen en gedeeltelijk voor rekening van anderen frauduleus geslacht en het vleesch in het eerste geval verkocht met een, zij het ook naar beweerd wordt, ge ringe verhöoging van den normalen prijs. De gepensionneerde politie-ambtenaar Smit, die drie koeien bij Veelenturf heeft laten slachten, kreeg 1 jaar en 9 maanden gevangenisstraf, de landbouwer Gouweloos, die zijn boerderij ter be schikking had gesteld voor de fraudu leuze slachtingen, kreeg 1 jaar en 0 maanden gevangenisstraf en 150 gulden boete. Van 1824 Januari worden in het Gebouw voor K. en W. voorstellingen gegeven van de variété-revue „Mullens Orient Express 1943”. des Luftschutz-Alarmgerats (Sirenen) fin- det am Freitag 15 Januar 1943 vormittags statt. Es wird der lange Dauerton (Ent- warnungssignal) einmal (eine Mi nute) zu horen sein. Findet der „Probebe- trieb" aus besonderen Gründen nicht statt so erfolgt neue Bekanntgabe. In den Ge- meinden Rijswijk uhd Voorburg wird gleichzeitig alarmiert. der örtliche Luftschutzleiter, WESTRA „Wer fremde Sprachen nicM kennt, weisz nichts von seine® eigenen.” Goethe. Zonder nu bepaald de uiterste conse- ouenties te willen trekken uit de woor den van Göethe, welke wij hierboven hebben afgedrukt mag toch worden vast gesteld. dat zij die een vreemde taal ver haspelen, in den regel ook op gespannen voet met de eigen moedertaal verkeeren. In dezen tijd vooral, waarin men met de taal ('an de bezettende macht dagelijks van doen heeft, kan men dit verschijnsel 'veelvuldig constateeren. een vroegere periode de leelijk hoeren verknoeien 1 waar Duitsche dienstboden waren, tegenwoordig behoeft Binnenland Op 81-jarigen leeftijd is te Utreaht overleden de heer J. K. Budde. in leven oud-hortulanus aldaar. Een in Oud-Loosdrecht en wijde om geving bekende figuur, de heer A. van Eyk, palingvisscher en rooker, zal 27 de zer zijn gouden huwelijksfeest vieren met Trijntje de Rooy. De hotelhouder J. Kimmel te Breda had in den loop van 1941 en 1942 regel matig voor spijzen en dranken te hooge prijzen berekend. Hij is thans veroor deeld tot een boete van 9000 gld. Een groote partij in beslag genomen goede ren, zooals dranken en sigaretten, maar- ook coupons stof, is verbeurd verklaard. Door ambtenaren van den C.C.D. en de marechaussee zijn te Blaricum ruim 1000 en te Laren 500 uit schapenwol ge breide slipovers in beslag genomen. Ge arresteerd en opgesloten zijn mej E. S., de slager J. T. D.. N B. en J. V. Het inbeslaggenomene vertegenwoordigt een waarde van ongeveer 40,000 De generale thesaurie van het depar tement van Financiën werkt, voor zoo veel de afdeelingen Begrootingszaken. Geldwezen en Rijksbetalingsdienst be treft. van' Woensdag 13 Januari 1943 af zeer beperkt in verband met verhuizing. De afdeelingen Begrootingszaken en Geldwezen zijn van 14 t/m 18 Januari 1343 gesloten. Te beginnen met 19 Jan. 1943 is het adres voor correspondentie waarvan de behandeling tot een van die afdeelingen behoort: departement van Financiën te Deventer. De afdeeling Rijksbetalingsdienst is gesloten van 22 t/m 25 Januari 1943. Te beginnen met Dinsdag 26 Januari 1943 is deze afdeeling eveneens te Deventer gevestigd. Omtrent de afdeeling Alge- meene Zaken zal een nader bericht vol gen. De correspondentie voor die afdee ling bestemd, kan voorloopig gericht blijven aan het departement van Finan ciën te 's-Gravenhage. Kleine zelfstandigen hebben dikwijls groote zorgen. Dat is ons dezer dagen gebleken. Een jongeman is kort na het uitbreken van den oorlog werkloos ge worden. Hij had nog 200 en begon daarmede een zaak, gesteund door zijn vrouw. Het ging d.w.z door de uiterste zuinigheid te betrachten konden zij de eindjes aan elkaar knoopen, De wckelijk- sche inkomsten bedroegen. na«aftrex van de bedrijfsonkosten, ongeveer 20. Er werd in dat jonge gezin een baby ver wacht. Daarover heerschte natuurlijk blijdschap, maar ook groote bezorgdheid, want een baby bezorgt den ouders nu eenmaal veel kosten. Van de 20 bleet niets over. Besloten werd het kleine be drijfskapitaal aan te spreken. De baby 's ér nu en de ouders zijn gelukkig, maar hun kleine za#k loopt gevaar, de omzet dreigt sterk te verminderen. Nog is het keurig ingericht in hun huis, nog is de armoede niet de kamers binnen gc.-'open. al hebben de bewoners het arm Maar hoe lang zal de man het hoofd c .ven water kunnen houden Zou het niet prachtig zijn, wanneer hij geholpen werd' wanneer zijn bedrijfskapitaaltje weer op het oude niveau teruggebracht kon worden In de Ned. Staatscourant van gisteren is opgenomen een beschikking van secretarissen-generaal van justitie Binnenlandsche Zaken, waarbij de meenten worden aangewezen, waar politiedienst door eigen ambtenaren der gemeente wordt waargenomen. De lijst luidt voor de provincie Zuid-Holland als vclgt Alphen a. d Rijn, Boskoop, Delft. Dor drecht, Gorinchem, Gouda, ’s Gravenhage, Hillegom, Katwijk, Leerdam. Leiden, Lisse, Maassluis, Monster, Naaldwijk, Noofdwijk. Oegstgeest. Ridderkerk, Rot terdam. Rijswijk. Schiedam. Schoonhoven, Sliedrecht, Vlairdingen. Voorburg, Voor schoten, Wassenaar, Woerden, Zwijn- drecht. In de Hortus Botanicus te Amsterdam staat een Annanas Sativus in bloei. UiU zeldzame gebeurtenis, want de7® tropische vrucht heeft ongeveer 5 jaar noodig om tot bloei te komen. (Polygoon-v. Bilsen) Binnen het kader van de actie welke ge voerd wordt om het publiek te brengen tot de uiterste bezuiniging in het gebruik van gas en electriciteit, zijn twee groote af fiches verschenen in sprekende kleuren en met suggestieven tekst, welke bij het pu bliek de overtuiging zullen helpen vesti gen, dat men bij verstandig gebruik met weinig gas veel kan doen en dat er van het stroomverbruik altijd nog wel iets af kan. De bedoeling is, datdeze affiches zoo veel mogelijk worden ópgehangen in ge bouwen. waar het publiek toegang heeft. Zij worden op aanvraag gaarne verstrekt door den Persdienst van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. Binnenkort regeling Naar wij vernemen, zal er binnenkort een verordening verschijnen, waarbij ta bakssurrogaten en wat onder dien naam in den handel wordt gebracht, onder de centröle wordt gebracht van het Rijks- bureau voor Tabak en Tabaksproducten. Dit bureau zal dan bepalen, welke arti kelen als tabakssurrogaat mogen worden verkocht. Tot nog toe zijn er nog slechts twee tabakssurrogaten üi den handel, na melijk het papieren omblad en hop. Het is toegestaan, deze beide artikelen als ta- bakssurrogaat te gebruiken, ter vervan ging van ruwe tabak. Er zijn evenwel nog tal var, an dere z.g. surrogaten in den handel, die vaak schadelijke bestanddeelen bevatten; men denke slechts aan de „Edelsorüe”. De binnenkort verschijnende verordening zal aan den v,erkoop van inferieure ta bakssurrogaten ongetwijfeld een einde maken. (Reeds in een deel der vorige oplaag geplaatst) HOOFD KW ARTIER VAN DEN FÜHRER, 13 Januari. (D.N.B.). Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: In den W’estelijken Kaukasus heeft de vijand zijn plaatselijke aanvallen, die hij sedert geruimen tijd gestaakt had, hervat. Herhaalde pogingen om in de stellingen van Duitsche en Hongagrsche troepen binnen te dringen, mislukten door het af weervuur met zware verliezen. Aan het front in het gebergte werden door stormtroepen talrijke vijandelijke stel lingen vernietigd. Aan de rest van het Zuidelijke front duren de gevechten voort. Achtentwintig Sovjetpantserwa- gens werden kapotgeschoten. Na krachtige artillerie-voorbereiding gingen de bolsjewieken in een sector van Hongaarsche troepen tot den aanval over. In verbitterde gevechten werden zij afgeweerd met medewerking van Duitsche troepen. Duitsche en snelle Hongaarsche gevechtsvliegtuigen opereerden dag en nacht op vernietigende wijze tegen ge reedstaande vijandelijke strijdkrachten en op marsch zijnde troepen. Bij de voortzetting van een eigen aan- valsoperatie in den Centralen sector vielen vele honderden gevangenen en een aantal pantserwagens en kanonnen ons in han den. Het steunpunt Welikije Luki bleef zich met heldhaftige dapperheid verde digen, terwijl de eigen aanval tot ontzet van het steunpunt vordert. In het gebied van het Ilmenmeer het Ladogameer viel de vijand heftig aan. Alle aanvallen strandden met zware verliezen op den hardnekkigen tegenstand der Duitsche troepen, De bolsjewieken verloren in deze gevechten 52 pantser wagens. Bij de heftige luchtgevechten van dezen dag schoten Duitsche jagers 52 vliegtuigen neer, waarvan 36 in den Noordelijken sector. Een eigen vliegtuig wordt vermist. In Tunis verloor de vijand bij de nog voortdurende plaatselijke gevechten tot dusver 14 pantserwagens, 2 gepantserde verkenningswagens en een groot aantal auto’s. In Noord-Afrika waren overdag en des nachts aanvallen van de Duitsche en Italiaansche luchtmacht gericht op vijan delijke vliegvelden met sterke bezetting en stellingen^ van het luchtdoelgeschut. Vier vijandelïjke vliegtuigen werden neer geschoten In den vroegen ochtend van heden on dernamen Britsche vliegtuigen wederom systeemloóze storingsaanvallen op West- Duitsch gebied. De verliezen aan men- schenlevens en de schade zijn gering. Aan de Kanaalkust verloor de vijand gisteren 3 vliegtuigen, z Omtrent de oeapretungen van de Roe- meensche siaatsaeuen met den i'ünrer en aen minister van ouitenlanascne zaken, worat in oevoegae jjuitscne kringen ver klaard, meicit net D.is.jo,, dat deze be sprekingen beti diking hadden op aiie veelzijdige politieke, militaire en economi sche kwesties, die ae oorlogvoering van Roemenie en zijn lotsgemeenschap met de As en Europa betrefien. Het was een van die samenkomsten, zooals zij van tijd tot tijd plaats vinden tusschen de leidende persoonlijkheden der volkeren, die zich hebben aaneengesloten in den strijd om den opbouw van Europa en den afweer van de dreigende gevaren. In Duitsche politieke kringen wordt Roemenië één der belangrijkste partners van den oorlog genoemd en derhalve ook één der belangrijkste partners van de overwinning en van den vrede, dien deze overwinning der Europeesche lotsgemeen schap moet brengen. De bijdrage van Roemenië tot den ge- meenschappelijken strijd tegen het bolsje wisme wordt te Berlijn niet alleen gewaar deerd ten aanzien van de militaire-, doch ook ten aanzien van de economische pres taties. Het is bekend, dat maarschalk An tonescu het Roemeensche volk, zijn leger en zijn economie onvoorwaardelijk in dienst van dezen strijd gesteld heeft en besloten is om ondanks alle offers in on wrikbaar vertrouwen op de overwinning der gemeenschappelijke zaak, vast te hou den aan den eenmaal ingeslagen koers. Uit het hoofd\wartier van Aeneraal Mac Arthur wordt geseind, dat de Ame- rikaansche en Australische troepen we derom flankaanvallen op de Japansche stellingen bij Sananda hebben onder nomen. Er wordt ech’er met nadruk op gewezen, dat deze operatie slechts een voorbereiding is voor het definitief of fensief. dat zal worden ontketend, ten einde de Japanners geheel van N’euw- Guinea te verdrijven. Voorts wordt u’t .dit hoofdkwartier gemeld, dat de Geal lieerde strijdkrachten het dorp Taraken in de nabijheid van Sananda hebben veroverd. Japansche conferentie met sultans van Malakka en Sumatra Op 20 Januari begint in Sjonan (Sin gapore) een conferentie van Japansche militaire autoriteiten met de sultans van Malakka en Sumatra, ter bespreking van de verdere organisatie der genoemde ge bieden. We hebben in Duitsche taal in families, i werkzaam t men het oor niet eens omzichtig te luisteren te leggen om allerlei wonderlijke woordén op te vangen, welke geen enkel vocabu laire en zeker niet het Duitsche toebe- hooren. Uitbreiding van het onderwijs in de Duitsche taal, organisatie van speciale cursussen, om snel en goed Duitsch te leeren, een materie, welke thans de volle aandacht heeft, mogen dan ook gerust als noodzakelijk worden beschouwd. Boeken, uit het Duitsch vertaald, too- nen vaak aan op hoe gespannen voet de vertaler staat met de Nederlandsche taaL We hadden destijds ip ons land een Ver» eeniging voor vertalingen, welke nauwkeu rig toezicht uitoefende op het overbrengen in een andere taal van boeken, waarop het vertaalrecht was verkregen. We weten mo menteel niet of deze vereeniging nog steeds haar nuttigen arbeid verricht; ge zien de vertalingen welke thans verséhij- nen, ontvangt men dien indruk niet. Wij wezen dezer dagen reeds op de zeer onvol komen vertaling door J. A. van der Made, van het boek van Hertha Sellschopp: „Ar- beidsmeisje’s Zomertijd”, In de Januari-af- levering van „Nieuw Nederland” meer uitvoerig gewezen op de fouten” waarvan het boekje vol „Een boek, dat zoo slecht vertaald Is, aldus de schrijver in „Nieuw Nederland" mag het land niet worden ingestuurd. Het maakt ons lief Nederlandsch kapot, *t mishandelt de gevoelswaarde van de Duit sche woorden. En afgezien van de fouten, men wil de taal, die men liefheeft, toch ook in haar ware gedaante zien; ons mooi Nederlandsch hort en schokt niet als een ongelukkige schrijfmachine. Ons Neder landsch is voornaam, soms luchtig, maar ook dan elegant. Want de adel van de taal is de meest levensvatbare adel die er be staat; waar zij niet meer te speuren is, daar is de taal niet aanwezig, of tot bloe dens toe verminkt”. De vertaler van bovengenoemd boek en vele vertalers met hem, kunnen zich dit voor gezegd houden. Er ligt ons nog iets op het hart, da4> met het bovenstaande zijdelings verband houdt. Dat is het. misbruik, dat gemaakt wordt van vreemde namen. We dachten, dat in dezen tijd van gezonde nationale volksopleving het nu toch niet meer noo dig, en zeker niet gewenscht, sterker: niet geoorloofd zou zijn om onder vreemde vlag te varen. Maar een dansende dame, die een behoorlijken Nederlandschen naam heeft, treedt op als Staluse Pera en in de agenda van „Vreugde en Arbeid” vin den we in het cabaret-revue en klein kunstprogramma achterelkaar ~.e volgende namen van medewerkende artisten ver meld: mr. Gordonni, de Erica’s, de Hol» borns, de Brions, Ferry en Harry en Wil ly en nog enkele anderen. We nemen aan, dat deze Harry’s en Willy’s enzoovoort enzoovoort goede Nederlandsche namen dragen, die alleen daarom reeds gerust ge hoord mogen worden Een schuilnaam Accoord, maar laat dien dan ten minste een goede Hollandsche klank be zitten. Of is de tijd nog niet voorbij, dat Nederlandsche tooneelschrijvers onder een exotischen naam hun werk slechts konden opgevoerd krijgen en het succes ervan verzekeren? Als dit zoo is. dan hebben we op nationaal-cultureel gebied nog wei nig geleerd en gewonnen in dezen revolu tionairen tijd. BOKSEN EUROPEESCH Z W AARG EWICHTK AM- PIOENSCHAP: Behalve Neusel (Du.) en Lazzari (It.) is nu ook de Italiaan Mu sina door oen blessure niet beschikbaar voor de competitie om het Europ. kamp, zwaargewicht. Overblijvers zijn nu alleen nog de Belg Karei Sijs en de Zweed Olie Tandberg. Hoe deze zaak moet worden opgelost», moet de A.P.P.E. beslissen. VOETBAL HAAGSCHE AFDEELING SPEELT NIET Alle voor Zaterdag en Zondag vastgestelde wedstrijden der E ?sche Onderafdeeling van den N.V.B. zijn afgelast, met uitzon dering der thuiswedstrijden van H. B.S. elftallen. Het betreft zoowel de senio ren- als de adspiranten- en Zaterdagmid- dagcompetitie. EEN 60-JARIGE: Een van Neêrland’s be- faamdste voetbalspelers uit vroeger da gen, Bok de Korver, hoopt 27 dezer zijn 60sten geboortedag te vieren, DIVERSEN In den ouderdom van 66 jaar is te Parijs overleden Lucien Louvet, oud Fransch wielrenner. Hij werd in 1893 kampioen over 100 k.m. en in 1898 won hij als sprinter den (Grand Prix van Kopenhagen. Bij te Haarlem gehouden wedstrijden voor amateurboksers won de Hagenaar de Bruin van den Amsterdam mer Brummers door opgeven in de le rondeonze stadgenoot Voorbij won eveneens door opgeven van den Amster dammer Duits in de 2e ronde. De Hage naar Hogendorp werd evenwel door den Amsterdammer Ringeling op punten ge slagen. De derde ronde van het Hoogoven-schaaktournooi te Beverwijk bracht dë volgende resultaten Wolthuis Vlagsma Jj KoomenLeembruggen afgebr.v. SteenisCortlever 01Wij- nansv. d. Hoek j. De resultaten van de gisteren gepubliceerde 2e ronde moer ten luiden Wijnans—Wolthuis 01 v. d. Hoekv. Steenis 10 CortleverKoo men 01VlagsmaLeembruggen ij. De volgende Nederland sche renners starten binnenkort te Parijs: 24 Jan. v. d. Voort. 31 Jan.- v. Vliet en Derksen, 14 Febr. Schutte en 21 Febr. v. Vliet en Derksen. Buitenland De Britsche Admiraliteit heeft de nieuwe functie ingestekl van „leider van het voorlichtingsbureau der marine”. Hij draagt de verantwoordelijkheid voor alle berichten en publicaties over de Britsche marine en haar operaties. De post is op gedragen aan admiraal Sir W. M James, die tot voor drie maanden opperbevelheb ber in Portsmouth was. Het „Haus der Mode in Wien” zal van 18 tot 23 Januari a.s. wederom een Wiener Modeweek houden. Op de werf van Soerabaja is het eerste door Japanners gebouwde schip van stapel geloopen. Het is een speciaal vaartuig voor de Japansche vloot. De Australische regeering heeft scherpe maatregelen tegen stakers aan- gekondigd. In bepaalde gevallen kunnen stakers zelfs bij het leger worden ge plaatst. In het Zwitsersche plaatsje Spie aan het Thuner-meer is een vat buskruit bij het verladen tot ontploffing gekomen. Een bouwondernemer is hierbij omge komen 6 Lord Malta, is te Londen aangekomen. Lissabon is door de oorlogsomstan digheden de belangrijkste luchthaven van Europa geworden; In het afgeloopen jaar zijn 564 toestellen binnengekomen, die totaal 236 ton vracht hebben overge bracht. 1641 Toestellen zijn van Lissabon vertrokken met totaal 3849 passagiers. Het Britsche ministerie voor de Binnenlandsche Veiligheid maakt bekend, dat gedurende December 1942 tengevolge van Duitsche luchtaanvallen 109 dooden en 209 gewonden zijn te betreuren. De Engelsche koning heeft een wet onderteekend, waarbij alle weerbare 18 jarige mannen zich voor den dienst bij het leger, de vloot of de luchtmacht moe ten melden. Bij dezelfde wet is tevens de dienstplicht voor meisjes van 19 jaar en ouder ingevoerd, die eenige maanden in de wapenfabrieken zullen worden te werkgesteld. doet een zangerskeel goed, maar hij ver woest de stem. Kijk naar mij Ik heb nooit gedronken. Daarom ook zing ik op mijn acht-en-vijftigste jaar nog mooier dan ooit. De hulpregisseur stak zijn hoofd om den hoek, Signor Daldini We zijn zoo ver. Campagna stond op. Tja. dan zal ik maar gaan. Men ver wacht mij in de agenturen, omdat bekend geworden is, dat ik mijn gezelschap wil completeeren. f En zuchtend voegde hij er aan toe: Ach. dat zal weer storm loopen I Iedereen wil bij de stagione Campagna. Omdat iedereen weet, wat mijn leiding voor jonge talenten beteekent. Bij het afscheid was Campagna zelfs zco genadig, dat hij Riccardo 'n hand gaf. Nou. mijn waarde, ga je maar in die vreeselijke conserven laten stoppen. Ik benijd je niets. Ik dank u. dat u aan mij gedacht heeft. Campagna schreed in koninklijke hou ding naar de deur. Daar draaide hij zich nog eens half om. Tja. wat ik nog zeggen wilde, mijn beste, jonge vriend... Als u... ik bedoel... Brengt u haar mijn groeten over verzocht Riccardo. Dank u. Ik zël het overbrengen. Campagna zweeg bedrukt. Toen ging hij voort Het pijnlijkste is. dat ik ook voor Grobetty een andër moet engageeren. In verband met de evacuatie van een aantal abonnementhouders'van het Residentie-orkest naar andere plaat sen. heeft het departement van Volks voorlichting en Kunsten aan de admini straties derWrkesten te Amsterdam. Rot terdam, Utrecht, Arnhem Haarlem. Gro ningen en Maastricht verzocht, aan de geëvacueerde abonné’s van het Residen tie-orkest op vertoon van hun geldig abonnement gratis toegang tot de door deze orkesten gearrangeerde abonne mentsconcerten te verleenen. De pianist Hans Schouwman zal 18 dezer een concert geven in Dili- gentia. In de kunstzaïen; Plaats 21( wordt a.s. Zaterdag een tentoonstelling van schilderijen en teekeningen geopend van J. Fr. v. d. Berg en Hans Kroesen. Zaterdagmiddag a.s. houdt A. Brijs een lezing in Excelsior voor leden van de Haagsche afdeeling van „Oost en West' over: „Onze humoristische en grappige volksvertelling”. TRANSPORT BOEREN NAAR HET OOSTLAND: Gisteren is opnieuw een transport van 39 boeren onder leiding van een der transportleiders der N.O.C. naar het Oosten vertrokken. Het gezelschap be geeft zich allereerst naar Rowno, waar het na een reis van drie dagen zal aanko men. teneinde te worden ingezet op een scholingsbedrijf der N.O.C., in de nabij heid van RoWno. Het is de bedoeling, dat deze boeren worden opgeleid als assistent van de Stutzpunktführer, die onder lei ding van de Kreislandwirt de agrarische productie van een gebied van plm. 10,000 h.a, te verzorgen hebben. De besten van den Nederlandschen inzet zullen zelf de functie van Stutzpunktführer kunnen ver vullen. als u nog weer eens verlangt naar wer kelijke kunst... Niet waar?; Enfin, ik zou een verzoek van u steeds welwillend in overweging nemen... De eerste tenor-par- tijen zou ik u weliswaar niet contractueel kunnen toezeggen .maar dat biljetten uit deden zouden we kunnen laten vervallen. En mettertijd kunt u zich bij mij goede positie verwerven. Hij knikte Riccardo nog eens gunstig toe. Zooals gezegd, ik ben grootmoedig genoeg, om te vergeven en te vergeten. Riccardo keek hem glimlachend en ont roerd na. Hij had vaak en verbitterd met zijn directeur getwist; hij betreurde het nu, dat hij zoo heftig tegen dit grappige, kleine mannetje geweest was. Het was, alsof de voortstormende tijd hem verge ten had. achtergelaten als gedenkteeken voor een vergane^schmiereromantiek. Toen Riccardo óver de gang naar het atelier liep, ontmoette hij den regisseur. Heeft u al kennis gemaakt met Raf- faela Cellini? vroeg de man in groote spanning. Neen. Daar was nog geen gelegen heid voor. U kunt me toch in het atelier voorstellen.

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1