rit 1943. No. 18387. NOTITIES I Zaterdag 16 Januari. het Oostelijke front De operaties aan MISVERSTANDEN Kolen uitkomst De hooikist is een voor Nadere voorschriften advertenties KOLEN HULP” Afscheid en vertrek van Nederlandsche vrijwilligers De Nederlanders op Java Gewijzigde Duitsche strijdmethode Let bij de verduistering voor al ook op uw achtergevel! DE ONGEOORLOOFDE HANDEL BIJ „EIGEN Openbare bekendmaking Plechtigheid in den Dierentuin Bijslag melkprijs voor kamerverhuurders en pensionhouders Technische termen worden herzien Mededeeling Bekanntmachung n COURANT HAAGSCHE die 8.30 die Uhr 8.30 die Uhr Wachtpost op de brug van een met ijs bedekte Duitsche duikboot voor de (P.K. Kiefer-H.H.-St.) Amerikaansche kust. das Wees zuinig met gas en electriciteit: uw spijzen in* een hooikist dus bereid zoover weKen sommige voorge- verkrijging aanvragen formulieren Met minder dan tien gasten Kamerverhuurders en pensionhouders, die aan minder dan tien gasten huisves ting verleenen, kunnen van 1 tot en met 13 Febr. II12 2 2 2. op nader 1 een aanvraag indienen van brandstofbonnen. moeten worden gesteld In de druivenkassen in de omgeving van Hoorn is men druk bezig met het opsnoeien van de wingerden. Alleen de stammen blijven over, al het andere wordt afgeknipt. Uit een bericht uit Batavia in de „Deut sche Zeitung i. d. Niederlanden” moet men opmaken, dat de Nederlanders op Java, met uitzondering uiteraard van de militai ren en van een aantal ongewenschte bungerpersonen, niet geïnterneerd zijn, Uit vrbegere berichten moest men conclu- deeren, dat dit wel het geval was. 4 4 4 4 de vrij- f - 3 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 i 4 4 4 4 4 4 4 4 De doelman van A.D.O., Frans Kok (rechts) die onlangs een knie-operatie heeft ondergaan, heeft het ziekenhuis verlaten en hoopt binnenkort weer tus- schen de doelpalen te staan (PolygoomMeyer) De Stem der S.S. Luistert op Zondag 17 Januari van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum 1, op golflengte 415 meter, naar de stem der S.S, onderwerp: „Viking, vroeger en nu”. Die Meldepflichtigen haben Wehrpass und sonstige Ausweispapiere sowie drei 37x52 mm i 28 Uhr De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Hoewel de verliezen der bolsjewis ten in het Dongebied van dag tot dag stij gen en niettegenstaande het feit dat het Sovjet-otfensief door de massale aanval len van tanks en infanteristen het gestelde doel niet heeft kunnen bereiken, blijft de bolsjewistische opperbevelhebber in dit gebied, generaal Roganowski, voortgaan met het uitputten zijner reserves. Steeds rollen nieuwe colonnes bolsjewisten naar het front en steeds moeten de Duitsche, Hongaarsche en Italiaansche grenadiers nieuwe aanvallen van versche pantser- troepen af slaan, De aanvoer der bolsjewistische reserves schijnt met groote moeilijkheden gepaard te gaan. Men moet daarbij in het oog hou den, dat de gevechten zich voor het grootste deel in een vrij vlak steppen ge bied afwikkelen, dat slechts door een lut tel aantal spoorlijnen en wegen doorsne den wordt. Zoowel de voornaamste stra tegische spoorwegen, alsook de wegen zijn echter in Duitsche. handen gebleven, doch ook indien dit niet het geval ware, zou den de bolsjewisten nog met groote moei lijkheden te kampen hebben. Uit de Sov- jet-frontberichten blijkt dit trouwens wel. Er wordt sedert eenige dagen gewag ge maakt van een steeds sterker wordenden Duitschen afweer. Van Duitsche zijde wordt dit toegegeven. Zoo langzamerhand verlaat men het systeem van den tegen aanval met stormtroepen om in enkele sectoren van het front met grootere af dalingen agressieve operaties te ondér- ne.nen. Uit een en ander kan men opma ken, dat de tegenstand in de komende dagen stelselmatig aan kracht zal toe nemen. De Duitsche troepen bezitten in hun eilanden en egelstellingen wapens, waarmede zij tot onverwachte manoeuvres kunnen overgaan. Alvorens zij in den strijd worden gebracht, hebben de Duit sche staven hierdoor bereikt, dat zij hun reserves, reeds» aan het front en zelfs mid den in den strijd hebben staan. Van Duitsche militaire zijde wordt voorts nog medegedeeld, dat de bolsje wistische aanvallen in het gebied van hét Ilmenmeer geen enkel resultaat voor den vijand hebben opgeleverd. Hoewel ook hier de Sovjets door middel van gecon centreerde aanvallen een beslissing tracht ten te forceeren, zijn zij in het spervuur der Duitsche artillerie en zware infante- riewapens blijven steken. De hevigheid der gevechten zijn equivalent aan de he vige luchtslagen, die tijdens de laatste dagen boven dezen sector wertyi ge leverd. Hij schetste vervolgens den eeuwenouden cultuurstrijd der Nordische volken, die hun beschaving zelfs uitdroegen tot in het Wolga-gebied en den Kaukasus, en hetgeen er van de Germaansche stammen en hun landen zou overblijven wanneer het Sovjet-Russische barbarendom West- Europa zou kunnen overstroomen. Europa, aldus spreker, zou in vlammen opgaan. Gij weet, zoo vervolgde hij, waarom het thans gaat. Namens den leider der SS dank ik u ervoor, dat gij leven en bloed legt in de weegschaal der geschiedenis. Volgt trouw uw innerlijke roeping, weest trouw aan den eed op den Führer, trouw aan uw volk. Nadat hij het lot had gedankt voor den leider, dien het Germanje heeft geschon ken, werd de plechtigheid besloten met een Sieg Heil op den Führer en het spelen der volksliederen. N.-blad, klaar. Het werk dat over Ongeveer 19.000 mud verhandeld In aansluiting op hetgeen reeds gisteren door ons is medegedeeld over den handel, in brandstof zonder bon, bij de „Coöpera tieve Aardappel- en Brandstoffenvereeni- ging „Eigen Hulp”, kan nog worden ge meld, dat bij het onderzoek ten kantore van de firma, de op deze transacties be trekking hebbende boekhouding niet di rect werd gevonden. Een der employé’s, die er blijkbaar de lucht van had gekre gen, dat de politie achter dezen verboden handel was gekomen, had de betreffende boekhouding mee naar huis genomen. Doch ook daar achtte hij deze niet veilig, waarop de employé de bescheiden ten huize van een kennis op een slaapkamer verborg. Hoogstverbaasd was de kennis, toen rechercheurs in gezelschap van den employé, bij hem een onderzoek kwamen instellen en de boekhouding vonden. Hieruit kon worden opgemaakt, dat de aflevering van anthraciet, cokes en an dere brandstof zonder bon sedert Juli 1941 geschiedde. Naar schatting is er on geveer 19.000 mud verkocht. In de meeste gevallen hebben de ruim 300 afnemers ieder meer dan 10 mud gekregen. Velen hebben echter meer dan 100 mud ontvan gen, enkelen zelfs 500 mud. De groote af nemers moeten gezocht worden onder bankinstellingen, kantoren, zaken en kin derrijke gezinnen. Er is een accountants onderzoek ingesteld teneinde na te gaan, welken omvang de transacties, welke plaats vonden onder leiding van den 39-jarigen directeur E. P„ hebben gehad. De burgemeester, plaatselijk luchtbe- schermingsleider te ’s-Gravenhage: Gelet op de circulaire van den hoofdin specteur voor de bescherming van de be volking tegen luchtaanvallen d.d. 22 De cember 1942 no. 19.1057.56 betreffende scherpschietoefeningen op vliegtuigen: Overwegende dat de Duitsche weer- van 18 Januari rot 23 Januari a.s. gedu rende den dag deze schietoefeningen zal houden in de omgeving vgn Rotterdam waardoor een gebied met een straal var 25 km. om Rotterdam als gevaar’ijk moet worden beschouwd, stelt deze gemeente de volgend-: voorschriften vast: Artikel 1. Tijdens deze schietoefeningen moet door het publiek de straat worden ontruimd en dekking worden gezocht in een openbaren schuilkelder, in portieken, e.d. Artikel 2. Personen, die in huis zijn moeten daarin tijdens de schietoefeningen blijven Artikel 3. Het is gevaarlijk en daarom verboden op de daken of voor de ramen der huizen te gaan staan. Artikel 4. Alle door of vanwege den plaatsejijken luchtbeschermingsleider te geven aanwijzingen en bevelen moeten on verwijld stipt worden opgevolgd. De burgemeester voornoemd, WESTRA. ’s-Gravenhage, 1- Januari 1943. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 G<ro N». 12500 Bijkant, Schev. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Fil.s Rijsw., Kantoorboek), Leeuwendaal, Oranjel. 3, Tel. 119461 Voorb.. Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. 4. de Koning, Goudsbloem!. 3, Tel. 330263; Boekh. J. B, v, Seters |r., Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F O. Couvée, v Hoytemastr. 66 Tel.721187 Aanslag op president van Brazilië verijdeld Volgens mededeelingen van uit Brazilië aangekomen reizigers heeft een groep samenzweerders president Vargas gevan gen willen nemen en zelfs dooden. De aanslag zou worden uitgevoerd op den dag waarop Vargas per vliegtuig naar Santa Anna do Livramento zou vliëgen om daar een ontmoeting te hebben met den presi dent van Uruguay Baldepiir. Het Icomplot werd door een generaal geleid, die on langs ontslag heeft genomen. Een aantal officieren en politieke persoonlijkheden zou reeds zijn gearresteerd. Hedenmorgen om half elf hebben de Höhere SS- und Polizeiführer Rauter, Mus- sert, en de commandant van het Ned. Vrijwilligerslegioen generaal Seyffardt in de groots zaal van den Dierentuin, weder om afscheid genomen van eenige honder den Nederlandsche vrijwilligers, die in de Waffen-SS worden opgenomen en binnen kort aan het Oostfront zullen gaan deel nemen aan den strijd tegen het commu nisme. x De manschappen stonden in carré opge steld; daar rondom en op de balcons wa ren hun familieleden getuigen van de plechtigheid. De zaal was met vlaggedoek en de nationaal-socialistische emblemen versierd Om op het gas- en electriciteitsverbruik te bezuinigen De hooikist is een welkome verschijning in de huishouding, want de huisvrouw kan met behulp daarvan er belangrijk toe me dewerken om in haar eigen belang het gds_ en electriciteitsverbruik zoo laag mj>- gelijk te houden. De toegewezen rantsoe nen mogen niet warden overschreden en zonder de hooikist zou de naleving van dien eisch heel wat meer moeilijkheden oplëVeren. Men bedenke evenwel, dat de hooikist niet gebruikt mag worden voor gerechten, waarin veel vitamine C voor komt zooals aardappelen en groenten daar deze schade ondervinden van een langdurige verwarming. Deze gerechten worden trouwens met weinig water opge zet, vlug aan de kook gebracht en gekookt totdat zij gaar zijn. De kooktijd van aard appelen en de meeste groenten is niet laijger dan 25 a 30 minute... en dus zal het gebruik van de hooikist hier niet veel be sparing geven, vooral niet wanneer men zoodra de gerechten koken de gasvlam laag draait of efen electrischen stroom uitschakelt. Ook dit is een middel om niet onnoodig gas en electriciteit te verbrui ken. Daar ook melk door langdurige verhit ting in waarde achteruit gaat moet men evenmin melkgerechten in de hooikist be reiden. Men kan echter zeer goed grut terswaren als gortmout, vermicelli, enz eerst in de hooikist gaarmaken in water en er dan op het bord kokende melk over gieten. Zóó bespaart u op uw gas- of electrici teitsverbruik. Met ingang van 3 Januari wordt een bij slag verleend van ƒ1.50 per 100 kg af geleverde melk. In feye komt deze bijslag dus neer op een verhooging van den melk prijs met IJ cent per kg., met dien ver stande echter, dat deze bijslag niet direct door melkverbruiker maar geheel uit landsmiddelen zal worden bekostigd. Niet alleen zij, die hun melk als volle melk aan de fabriek leveren, komen voor den bijslag in aanmerking, maar ook de boe renkaasproducenten, de zelfkarnende vee houders, de zelfventende veehouders en de boeren, die room aan de fabrieken le veren. De bijslagen gelden voorloopig al- --- PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode” „Kol. Bijbl.” en ..Letterk Bijbl.” ƒ3.15. Fr, p. p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant tegen de geld, goedgek abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p p 10 c De Führer ontving den Boelgaarschen minister van Oorlog. De voor een langdurige bezichtigingsreis in Duitschland vertoevende Boelgaarsche minister van Oorlog, Luitenant-Generaal Michoff. werd ook door den Führer in zijn Hoofdkwartier ontvangende Führer begroet zijn gast, op den achtergrond Generaal-Veldmaarschalk Keitel. .(Ho/fmann-Stapf) VERDUÜTEREN van 4.56 uur nam. tot 8.43 aur voorm. Maan 16 Jan. onder 4 04 uur v.m., op 1.41 uur n.m. 17 Jan. onder 5.07 v.m.. op 2.15 nm- 18 Jan onder 6.05 v.m. op 2.53 n.m. 21 Jan. V.M. Nachtdienst Dokters: Tusschert 10 u. n.m. en 7 u v.m No 113058. Ziakenjondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst Den Haag) iNo. 115995, Door een 200-tal technici wordt in sa menwerking met verschillende officieele en semi-officieele instanties sinds twee jaar gewerkt aan een herziening van de vele on-Nederlandsche technische termen. Over enkele weken zullen de’ eerste resul taten van hun nuttigen arbeid openbaar gemaakt kunnen worden. In 1940 werd ingesteld de Centrale Taalcommissie voor de Techniek. Hierin zijn o.m. vertegen woordigd het dept, van Opvoeding, We tenschap, en Kultuurbescherming, de Tech nische- en de Landbouw Hoogeschool. de Ned. Chemische Vereeniging, en de Oc-' trooiraad. Door haar werden gen 10-tal werkcommissies, die ieder een bepaald ge deelte van de techniek tot arbeidsterrein toegewezen kregen en bovendien nog een 30 subcommissies ingesteld. De alge- meen-secretaris, dr. ir. A. W. J. Mayer, heeft ons een en ander over de werkzaam heden medegedeeld. De leden van de com missies, ongeveer 200 man, verzamelen woorden, die zij afkeurenswaardig vinden. Deze woorden worden onder elkaar in een kolom op een lijist geplaatst. In een tweede kolom komen de aanbevolen woor den en in de derde wordt een korte toe lichting, die tevens een taalkundige ver- antweording is, geplaatst. Aan het alge- meen-secretariaat is een taalkundige ver bonden, die den leden van de commissies advies geeft. Is een lijst klaar, dan gaat deze naar den Raad van deskundigen van het genootschap Onze Taal ter keuring. Nadat in den boezem van den C D T. overeenstemming bereikt is, wordt de lijst gezonden naar de Hoofdcommissie voor de Normalisatie, die haar als voor-, toopig normblad uitgeeft. Iedere belang stellende kan op de voorgestelde 'aanbeve lingen critlek uitoefenen. Met deze critiek wordt natuurlijk ernstig rekening gehou den. Is de critiek binnengekomen en ver werkt dan is het definitieve blad, het z.g. is zoover gevórderd, enkele weKen de eerste voorloopige lijst door de Hoofdcommissie voor de Normalisatie uitgegeven zal kun- De secr.-gem. van Volksvoorlichting en Kunsten heeft bepaald,, dat advertenties in nieuwsbladen en tijdschriftein, waarin gebruikte roerende goederen te koop worden aangeboden, een opgave moeten bevatten van den naam en het adres van den aanbieder en van den prijs der aan geboden goederen. Advertenties, waarin gebruikte goederen te koop worden ge vraagd, moeten een opgave bevatten van den naam en het adres van den aanvrager. ^Poiuooon-Kmper), I Dkt beskhC treedt beden m wankirwt. Aan de familieleden van willige» in de Waffen-S.S. 4 en het Legioen 4 Het S.S.-Ersatzkommando deelt ons 4 mede: de leider van het Nederlar.d- J sche Arbeidsfront heeft het volgen- J de bepaald: 4 Alle vrijwilligers in de Waffen SS. J familieleden, vrij toegang bij 't uitvoeringen van Vreugde en 4 „beid. Voor het afhalen van gangsbewijzen kan men zich wen- int Ho nlaatseliike kantoren van 4 4 4 4 4 4 4 Musterung der Geburtsjahrgange 1901, 1902 und 1903 Alle mannlichen Reichsdeutschen der Geburtsjahrgange 1901, 1902 und 1903, auch diejenigerr, die bereits vor Oder wahrend des Krieges gedient haben Oder durch Wehrersatzdienststellen der Heimat erfasst, gemustert, unabkömmlich, bereit- gestellt oder zurückgestellt worden sind habén sich zur Musterung wie folgt zu melden: aus den Provinzen Südholland und Seeland in Den Haag, Schule Frederiksfraat am 25.1.1943 Vorm. Buchstaben A—J am 26.1.1943 Vorm. Buchstaben KR am 27.1.19'43 Vorm. Buchstaben S—Z. nen worden. Zij zal zich bezig houden met woorden, die betrekking hebben op de luchtkarteering. Indien zich geen onver wachte moeilijkheden voordoen, zal aan het einde van dit jaar een groot aantal lijsten (iedere lijst bevat 100—300 woor den) kant en klaar zijn. Telkens als 'een lijst klaar is, wordt zij gepubliceerd. Het plan bestaat van alle lijsten één uit gave te maken. Het is de bedoeling, dat de lijsten voortdurend geraadpleegd wor den door belanghebbenden en dat op de middelbare technische scholen en nooge- scholen de verbeterde woorden gebruikt worden, zoodat geleidelijk de on-Neder- landsche woorden en barbarismen zullen verdwijnen. Een verheugend teeken is, dat tal van bedrijven de commissie daadwer- kelijk steunen. De commissie stelt zich op het standpunt dat haar taalzuivering geen taalverarming mag worden. Woor den, die hier burgerrecht hebben verkre gen en niet indruischen tegen de vor- mingsregels van onze taal, blijven onge moeid. Een ingenieur blijft een ingenieur en geen „vernufteling” zooals taalzuiveraars wel eens hebben steld. PRIJS DER ADVERT.t 1-11 m.M (5 reg.) 1.65, elke m.M. m. tot 22 m M. (10 reg /0.19. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs. RecL f 0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct„ fr. p. p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) ƒ0.57. Dienstaanb. ƒ0.38 Pers gevr. ƒ0.48. Adv. „Br bur. v. d. bl.” 10 c meer 1943 bij de distributiediensten bekend te maken tijdstippen - ter - Deze op MD 333-11, welke van 18 tot en met 30 Januari a.s. bij de distributiediensten ver krijgbaar zijn. Bij hef indienen moet de verhuurder de dïstributiestamkaarten van zichzelf en van alle huurders met uitzodering van personen van Duitsche nationaliteit meebrengen Indien in het pension een centrale verwarmings- installatie aanwezig is, moet het formu lier in tweevoud worden ingevuld en in geleverd. Alle aanvragen moeten 'zoowel door den kamerverhuurder of pension houder als door de kamerverhuurderj of pensiongasten worden ingevuld. Een huurder, die verschillende kamers heeft gehuurd, mag slechts voor één van deze kamers brandstoffen aanvragen. Wonen verscheidene personen samen, dan mag slechts door één van hen een aanvraag worden ingediend. Zij mag niet geschie den ten behoeve van inwonend dienst personeel en kostgangers. De distributiediensten zullen voor Febr., Maart en April 1943 twee bonnen „één eenheid brandstoffen” uitreiken per ver huurd gedeelte. Opnieuw wordt er de aandacht op ge vestigd, dat de te verstrekken brandstof fenbonnen en dusook de hierop te ver krijgen brandstoffen met uitzonde ring van den eventueel te verstrekken extra toeslag voor pensions met centrale verwarming in het geval geen andere stookgelegenheid aanwezig is -r eigen dom worden van den kamerhuurder of pensiongast. Deze is verplicht de benoo- digde brandstoffen te betrekken bij den leverancier van zijn pensionhouder of kamerverhuurder Hoewel hij daartoe dus de brandstoffenbonnen aan den ka merverhuurder of pensionhouder ter hand moet stellen, blijven dje bonnen zijn eigendom Bij verhuizing kan hij de door hem gekochte brandstoffen, dan wei de resteerende brandstoffenbonnen, mede- nemen. Engeland bereid Giraad te erkennen De Britsche minister MacMillan heeft medegedeeld, dat de Geallieerden princi pieel bereid zijn Giraud en zijn medewer kers te erkennen als regeering de facto. Als motief voor deze erkenning bracht MacMillan naar voren, dat het een be ginsel is van de politiek der Geallieerden, dat de Europeesehe landen na den oorlog zelf hun regeeringsvorm moeten bepalèn en daarom wil men ook niets in den weg leggen aan „welke wenschen van dien aard ook in Noord-Afrika”. MacMillan sprak buitendien de ver wachting uit, dat een overeenstemming tusschen de Gaulle en Giraud reeds in zicht zou zijn. leen voor 1943 Bestrijding veeziekten Bij de noodzakelijke beperking van de rundveehouderij is het va groote betee- kenis, dat de verkleinde veestapel bestaat uit dieren van zoo hoog mogelijke kwali teit. Daardoor zal de productie nog het best op peil kunnen blijven. Tevens laat zich uit die eerste klasse kern in normale tijden met het meeste succes weer een grootere melkveestapel opbouwen. Boven dien is verbetering van de kwaliteit van onzen reeds prima rundveestapel van be lang om daardoor ook in de toekomst in aanmerking te komen voor vee-export te gen behoorlijke prijzen. Een en ander heeft de directie van den Landbouw doen besluiten thans over te gaan tot de verplichting voor den rund veehouder zich in te schakelen bij de vee- ziektenbesftxijding en bij de productie-con- tróte. Er zijn enkele onderwerpen in de afge- loopen week aan de orde geweest, welke een kantteekening rechtvaardigen. Van bevoegde zijde werd medegedeeld, dat de Londensche radio in een harer uitzendin gen de beschuldiging had geuit, dat de door Duitschland bezette gebieden door de Duitschers systematisch zijn leegge plunderd. Een zeer krasse beschuldiging dus, zelfs voor dezen tijd, waarin men de „wederlandsche verwijten” niet altijd even zwaar behoeft te nemen. Maar dit maal wordt de Anglo-Amerikaansche bluf toch wel degelijk door laster vervangen. Wij zijn zelf betet gebied en weten dus wat er van waar is. Zeker, er is zoo het een en ander uit ons land naar Duitsch land gegaan, maar, afgezien nog van het feit, dat hiervoor behoorlijk betaald werd, gebeurde dit verplaatsen van voorraden en goederen van ons land naar Duitsch land toch steeds ten behoeve van de Duitsche Weermacht, van den Duitschen soldaat, en m'en moet nu toch eindelijk wel in ons land beseffen, dat de Duitsche soldaat ook voor Nederland vecht. De strijd van de Duitsche Weermacht wordt ook ter verdediging en ten bate van ons land gevoerd, waarvan de Germaansche bloed- en lotsverbondenheid, al is deze wel wat laaf aan den dag getreden, eerst sedert Mei 1940bij tal van gelegenheden wordt onderstreept. Haupt- diénstleiter Schmidt heeft dit in Den Bosch nog eens duidelijk gezegd. De beweringen van Londen moet men dus naar het rijk van den laster verwijzen, evenals de van dien kant geuite beschul diging als zou Duitschland onder de Poolsche bevolking duizenden slacht offers hebben gemaakt. De ..Deutsche Zeitung i. d. Niederlan den” echter heeft eén bericht uit Bern, waaruit blijkt, dat de bolsjewieken, toen zij in 1939 Polen binnenrukten, 1.8 mil- lloen Polen uit hun land hebben wegge sleept. Een commissie werd ingesteld om deze gedeporteerden weer naar hun woon plaatsen terug te voeren. Deze commissie heeft van de 1.8 millioen Polen, niet meer dan 320.000 menschen kunnen achterhalen. De rest, ongeveer 1.48 millioen menschen, is „verdwenen”. Deze cijfers geeft Lon den niet. Maar in Bern en Berlijn zijn ze bekend. Wij herinnerden zooeven aan de rede van Hauptdienstleiter Schmidt op de jongste groote bijeenkomst van Duitsche en Nederlandsche Nationaal-Socialisten in Den Bosch. Daar heeft ook van Geelker ken .gesprol^n. In zijn rede heeft hij er op gewezen, dat ,,wat de bezorgdheid van zekere Nederlandsche kringen betreft, dat Mussert „kanonnenvleesch” voor de Düit- sche Weermacht zou moeten leveren, Adolf Hitler niet om soldaten heeft ge vraagd., omdat hij daaraan geen behoefte heeft”. ,,De Führer, zoo zeide hij vraagt echter menschen, die op leven en dood met hem samengaan, en die hem erken nen als: Germaansch leider. Zulke man nen staan thans reeds in de gelederen van het Nederlandsche Legioen, van de Waf fen-S.S. en de N.S.K.K., zoodat een mili taire dienstplicht niet noodig is Dat be- teekent niet, dat de Nederlandsche natio- naal-socialisten niet den wensch hebben nog tienduizenden Nederlanders te zien toetreden tot de Duitsche Weermacht”. ,,De dag -zal komen, zoo verklaarde van Geelkerken, dat ook de Nederlanders zul len inzien, dat zij daartoe behooren, want slechts verblinden kunnen op den duur de oogen sluiten voor het inzicht, dat in het Oosten gestreden wordt om het bestaan van de Europeesehe cultuur”. Ook hier komt weer de Germaansche lotsgemeenschap tot uiting. Zij brengt mede, dat alle Germaansche volkeren een drachtig moeten samenwerken aan den op bouw van het nieuwe Europa; het Neder landsche volk vindt in het Oosten ruimte om zijn drang naar daden te bevredigen. „In gemeenschappelijken arbeid, zoo u u -x L. u J x L.X 1 Lzei de heer Schmidt. zal deze ruimte macht heeft bericht, dat zy in het tijdvak >ontsioten worden, zoodat het eens niet meer heeten zal: dit is mijn land en dat is jouw land, maar nog slechts: dit is ons land. Zoo'zal het nieuwe Germaan sche Rijk gesmeed worden”. Als laatste kantteekening van deze week willen wij tenslotte nög wijzen op een tweetal artikelen, welke „Het Nationale Dagblad” heeft gebracht onder den titel: „Wat wij willen wat wij kunnen”. Ziet- daar een onderwerp, waarover een goed deel van ons volk nog weleens behoorlijk mag worden ingelicht. Het begrip: „Op voeden tot gemeenschapsmenschen” wordt blijkbaar niet gemakkelijk hoe ratio neel het overigens ook zijn mag aan vaard en doorvoeld. Het is voor velen nog een troebel denkbeeld, zooals zoovele denkbeelden van het Nationaal-Socialisme troebel zijn voor dit. deel van het volk. De zooeven aangeduide artikelen echtgr zullen in hooge mate verhelderend werken. Zeer duidelijk, zoö zegt de schrijver, treedt zoowel uit de bronnen als uit het leidend beginsel naar voren, dat de Nederland sche Nationaal Socialisten in de eerste plaats bezield zijn van een groote en brandende liefde voor hun Volk, en hun Vaderland Wij mogen gerust zeggen, dat het overgroote deel der Nationaal-Socialis ten in Nederland den strijd begonnen is uit nationale motieven, in een tijd, waarin het verweekelijkte internationalisme hoogtij vierde en Nederland hoe langer hoe har der van de helling afgleed. En nu nog, méér dan ooit eigenlijk, staan de Neder landsche Nationaal-Socialisten pal voor de belangen van hun Volk en hun Vaderland, voor de nationale waarden, voor ons zelf standig volksbestaan en onze kuituur. Juist nu waar ons grondgebied bezet is door een oorlogvoerende krijgsmacht, gaat het er in de eerste plaats om, ons te bezinneji op onze nationale waarden, op de moge lijkheden van een zelfstandig voortbestaan,» op de in stand houding van taal en kui tuur en al datgene, wat van oudsher tot ons volkseigene heeft behoord en behooren zal. Juist op dit gebied heeft men de hou ding der Nederlandsche Nationaal-Socialis ten dikwijls misverstaan en zijn misver standen nog steeds aan de orde van den dag. Toespraken Als eerste sprak hen generaal Seyffardt toe. Deze noemde de daad, waartoe zij hadden besloten, een „nationale” daad. Echter ook een, welke dient ter bescher ming van de vrijheid, de beschaving en de cultuur van ons heele werelddeel. Hij sprak de hoop uit, dat zij aan het front de edele mannelijke deugden van kame raadschap, dapperheid en bereidheid tot inzet van het leven zouden toonen te be zitten, en de wilskracht, die noodig is om zich aan de strenge .discipline van het Germaansche leger vrijwillig te onder- W Generaal Seyffardt besloot zijn toe spraak met hun een tot weerziens m het vaderland toe te roepen Mussert memoreerde de moeilijkheden, die ons volk in zijn geschiedenis heeft meegemaakt en steeds te boven is geko men Thans, aldus de Leider, zijn die moeilijkheden wel bijzonder groot. Som migen maken ons, nationaal-social sten, daarvan een verwijt, alsof wij ze hebben gewild. Waren wij het echter niet, die ons »olk jaar-in jaar-uit, de oogen trachtten te openen voor zijn belagers kapitalisme en communisme terwijl anderen het aanrieden rustig te gaan slapen. Daarom ben ik ervan overtuigd, dat de geschiedenis later over U zal getuigen: „En zij zetten zich in voor het vaderland; waarlijk zij waren goede Nederlanders...” Nadat hij dank had gebracht aan Adolf Hitler en den SS-leider, die ons volk niet ais vijand wenschen te behandelen, maar ons in de gelegenheid stellen den gemeen- schappelijken vijand te bestrijden, wees hij erop, dat hij gaarne gezien zou hebben, dat heel het Nederlandsche voilé aan den strijd had deelgenomen. Omdat dit niet kan, staan hier thans deze vrijwilligers. Spreker bracht hun dank, ook namens het nog niet-begrij pende deel der natie. Hij refereerde voorts aan de leidende begin selen der beweging, die spreken van de noodzaak van tucht en orde, offerbereid heid en zelfrespect. Nadat hij den mannen verzocht had de beste Nederlandsche tra dities hoog te houden in hun dienst onder de vanen van Adolf Hitler, droeg hij hen over aan de zorgen der Waffen-,SS. De Höhere SS- und Polizeiführer Rau ter sprak de hoop uit, dat de mannen zich het heldhaftig verleden hunner voorvaderen waardig zouden befoonen, zoowel als het gedrag dier velen, die thans reeds een sterke divisie der Waffen-SS vormen. 4 en het Legioen hebben, evenals hun J familieleden, vrij toegang bij alle J uitvoeringen van Vreugde en Ar- 4 „beid. Voor het afhalen van toe- den tot de plaatselijke kantoren van het N.A.F., afdeéling Vreugde en Arbeid. Men dient papieren mede te brengen waaruit blijkt, dat men inderdaad recht heeft op gratis toe- gangsbewijzen- 8.30 Die Meldepflichtigen haben Passbilder 37x52 mm in bürgerlicher Kleidung, ohne Kopfbedeckung, Brillen trager das Brillenfezept, mitzubringen. Inhaber eines Wehrpasses haben diesen, sofern sie ihn nicht bei sich führen, umgehend anzufordern und zur Musterung mitzubringen. Juden haben nicht zu erscheinen. Den Meldepflichtigen wird das Fahr- geid 3. Klasse gegen vorzeigen der Fahr- karte bei der Meldung zurückerstattet. Sie erhalten ferner bei einer Abwesenheit vom Wohnort von rpehr als 8 Stunden ein Zehrgeld Den Haag, den 12 Januar 1943. Der Reichskommissar für die be- setzten Niederlandischen Gebiete der Generalkommissar für Sicherheitswesen gez. RAUTER SS-Gruppenführer und General- leutnant der Polizei.

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1