i Ff 3 1943. Maandag 18 Januari. P4o. 1- 8388, Sterke aanvallen der Sovjets afgeslagen Duitsche aanval op Londen tws 1 KUNST EN LETTEREN Luchtaanvallen op Berlijn VAN OVERAL F Britsche bommenwerpers opnieuw boven Berlijn Wees zuinig met gas en electriciteit: uw spijzen in een hooikist dus bereid Zware afwee^gevechten in Noord-Afrika B 4 VERDUISTEREN van 5.aar nam. tot 8.41 aar voorm. „MEVROUW CAPET Irak in oorlog met de Asmogendheden w w Mededeeling Voornamelijk woonwijken getroffen x Openbare bekendmaking Wederopbouw van het ambacht in de bezette Oostelijke gebieden Aanval op de haven van Algiers - Succes van speciaal Itatiaamch wapen t ken, nj. ^Jga’op het repertoire geno- men,'’ COURANT HAAGSCHE 20 TOESTELLEN NEERGESCHOTEN en l beter dan de voor 1 •At/ het in algemeen industrie. ten gezellen dezen IN is be- i ver- Dinkel m.M. x 0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ot., fr. p. p. Dienstaanb. ƒ0.38 Per», gevr. ƒ0.48. Adv. „Br. bnr. v. d. bl. eerste instantie ae eigen bedrijfstak ten goede komt. Het ambacht staat er in het groot- J ou^trie. f Voor die ambachtslieden, die werken t willen, die de mogelijkheden in het Oos- 4 f,‘,\ ton rwi— .'Ir, .„1 1 f I i i 1/ l/linnc over- J 4 f blijken het J *v* ii7pn J het die plaats te geven in de Europee- iw—L2ji- nlnaifi 4 Amerikaansche doorbraak op Nieuw-Guinea Het communiqué van generaal Mac- Arthur’s hoofdkwartier meldde Zaterdag morgen een doorbraak van de Japansche stellingen bij Sananda, het laatste Japan sche steunpunt in het gebied van Papoea op Nieuw-Guinea, aldus S.P.T. Binnenland In het damesmodemagazijn Braekd in de Rechtesn-aat te Eindhoven zijn inbre kers door de étalage het magazijn bin nengedrongen en hebben hieruit vijf bont mantels met een gezamenlijke waarde van ruim 4000 gulden gestolen. Door tot nog toe onopgehelderde oor zaak is de spoorwegarbeider A. van ’t Hof, uit Mijdrecht, tijdens zijn dienst even buiten het station Uithoorn door een personentrein gegrepen en gedood. Te Losser wordt de 80-jarige B. mist. Vermoedelijk is hij in de verdronken. Naar het D.N.B. verneemt, hebben gis teravond laat sterke formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen brisant- en brandbom men laten vallen op het stadsgebied van Londen. Bij goed zicht drongen dé zware gevechtsvliegtuigen tot boven de City door. Volgens de mededeelingen van verkenners braken er aanzienlijke branden uit Tezelfdertijd opereerden andere afdee- lingen Duitsche gevechtsvliegtuigen tegen een haven aan de Engelsche Zuidkust en doelen aan de Oostkust. Vele tonnen bri sant- en brandbommen richtten bij deze aanvallen groote verwoestingen aan. S.P.T. voegt hier nog aan toe, dat gister avond omstreeks 10 uur in de Britsche hoofdstad het signaal „alles veilig” klonk. Hedenmorgen vroeg is opnieuw luchtalarm gemaakt. Wederom trad het afweerge schut in werking. Het. 6e abonnementsconcert in deeSerie A van t)e Residentie Orkest op Zaterdag a.s., zal geleid worden door den ook hier bekender) gastdirigent Hans Wei», bach. Het programma luidt: 1. C. M. w, Weber, Ouverture „Oberon”. 2. C. Ph. E. Bach, Celloconcert, 3. J. Brahms Eerste Symphonic. Solist is Carel van Leeuwen Boomkamp, cello. Het Duitsche Theater in Ne- derland brengt a.s. Donderdag in den Stadsschouwburg de eerste opvoering van „Marguerite 3”, blijspel in 3 bedrijven van Fritz Schwiefert. Op Zaterdagavond 23 dezer gaat de première van „Madame Butterfly”, In voorbereiding zijn opvoe ringen van de opera’s: ,,Sly”, van Wolf- Ferrari, „Der Troubadour” van Verdi en van het muzikale spel: „Meine Sekwester und Ich” van Ralph Benatzky. tnarsch der W.A. gehóuden. De commandant der W.A. nar. Zondervan, inspec- teert de terngkomende manschappen. fVJi.P^de Haan) Maan 18 Jan, ander 6.05 v.m. op 2.53 n.m. 19 Jan. onder 6.54 v.m., op 3.37 n.m. 21 Jan. V.M. Nachtdienst Dokters: Tusschen 10 u. en 7 u. v.m. No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no. 1163S4J zg. Stadspatiënten no. 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. PRIJS DEZER COUR A NTs Voor^’s^Gravenhage bij yooruitbet. per 3 mnd ƒ3.15, Fr. p p.'met Modebl. ƒ5.20, x. Modebl. ƒ3.95. Buiten), ƒ9.55 Bij postkant tegen de geld, góedgek abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p p. 10 c Een groote, imposante vertooning is het die de tooneelgroep van Cor van der LugtcMelsert uit Amsterdam gistermiddag voor, een zeer goed bezette zaal in het Ge- bouw voor K. en W. heeft opgevoerd. Een werk, .dat juist in dezen tijd, nu men ge neigd is over andere veelbewogen tijden na .tedenken, dubbel boeit, en belangrijke momenten bezit. Het gezelschap van den Amsterdamschen Stadsschouwburg heeft van dit veel- eischende stuk in tien tafereelen een op voering gegeven, die er zijn mag. In het eerste bedrijf ontbrak wellicht even de Oostenrijksche sfeer; Marie Antoinette sprak den naam van haar broer niet op z’n Fransch uit en deze laatste noemde héér Tony, en niet Antoine, maar ondanks het aanvankelijk wat koude en teveel op rou tine drijvende bedrijf, werd het publiek weldra meer en meer gepakt, Jan van Ees was Joseph, Keizer van Oostenrijk, Louis de Bree een voortreffelijke Graaf de Mer cy, Caroline van Dommelen had als de modiste Rose Bentin een spontaan en wel verdiend applaus in ontvangst te nemen. In het derde tafereel boeide vooral de dia loog tusschen Marie Antoinette en Axel de Fersen, die door Johan Schmitt op eminen te wijze werd vertolkt, zonder pathos, zon der demonstratie van „makkelijke” rou tine en vooral zonder hinderlijke tooneel- toontjes, die, omdat ze er naast zijn, een creatie ongeloofwaardig maken; alleraar digst was de kapper-scène, met Frits van Dijk als een zwierige Figaro du Court, den kapper Leonard, een knap geschreven en zwierig gespeelde dialoog. Het hoogte punt voor de pauze komt echter in den dialoog tusschen de koningin en de on stuimige Mirabeau, waarin twee werelden elkaar ontmoeten en tot een verzoening trachten te komen, tragisch- is beider eer lijk pogen. John Gobeau was bewonde- renswaardi'g; deze prachtig geschreven, be langrijke dialoog vond in de vertolking vdn Gobeau en de eenzame tragische ho ning een ideale weergave. Het stuk wordt, zooals men begrijpen zal, door de figuur van de koningin, Ma ri Antoinette, beheerscht. Deze groote rol, centraal punt in de heele opvoering, werd door mevrouw Annie van der Lugt Mel- sert-van Ees op aangrijpende wijze ge speeld. Eerst speelsch, met een tikje Ween- sche dartelheid, coquetterie en lichtzinnig heid, werd zij weldra ernstiger en einde lijk vond de vertolkster accenten van een voorname, tragische eenzaamheid, die in de, m.i. overigens lang niet mooiste scène van de wreede ontvoering van den dau phin, het publiek merkbaar schokte. Er werd druk met zakdoeken gewerkt. Prach tig was m.i. vooral het negende tafereel, het proces, met Ludzer Eringa als een dreigende voorzitter, Henri Eerens als een felle, politiek fanatieke, redelooze aankla ger en Guus Hermus als een machtelooze pleiter-voor-den-vorm, alleen geduld omdat men de facade van het fatsoen wenschte te handhaven, zónder het huis dat er ach ter hoorde. Het willekeurige van derge- lijke „rechts”vertooningen drong wel schril tot de volle zaal door en de juweel van een vertolking die Cor Hermus gaf van den graaf de La Tour du Pin (wiens geestelijke minachting door den auteur in woorden van den felsten hoon en verachting werd neer geschreven) vond bij het pu bliek merkbaar weerklank. De enthousiaste toeschouwers brachten den spelers een welverdiende ovatie. De cors waren van Karei Brückman, Cor van der Lugt Melsert had de regie van deze formidabele vertooning. B. van Eyssel- steijn. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 12590 Bijkant. Schev. Kelzerstr. 319, Tel. 550310; Fll.s Rljsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel 3, Tel 1195611 Voorb.. Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 773039; N.V. Kantoorb. Th. J. de Konlng, Gou'dsbloeml 3 Tel 330263; Boekh. J. B. v. Seters |r.Thereslastr. 109a, Tel. 772444; Boekh. F. O. Couvée, v- Hoytemaatr. 66 Tel.721187 Radio-Londen meldtHet Iraaksche gezantschap te Londen heeft medege deeld. dat de Iraaksche regeering zich in staat van oorlog met Duitschland, Italië en Japan beschouwt. •v 58**: De Berlijnsche pers wijst er op, dat de Berlijnsche bevolking tijdens den lucht aanval de grootste discipline getoond en de grootste kalmte bewaard heeft. Over al in de getroffen wijken kwam de eigen luchtbescherming der bevolking onmid dellijk in actie, terwijl weermacht,’ politie en andere staatsorganen onverwijld hulp maatregelen namen. Daardoor kon de aangerichte schade beperkt worden. Overigens constateert de Duitsche pers, dat ook ditmaal Churchill’s hoop door een nieuwen terreuraanval het weer standsvermogen van het- Duitsche volk en vooral van dat van Berlijn te kunnen verlammen, ijdel is gebleken. Ook deze aanval op de hoofdstad beeft, zoo schrijft „Der Montag”, .veeleer bijgedragen tot versterking van den weerstandswil der bevolking. De „Völkischer Beobachter” schrijft„In het Westen en aan de kust, in Berlijn of in andere gouwen, welke de luchtterreur van Churchill geldt, overal is de hardheid van dezen oorlog een aansporing om het uiterste te geven. Het thuisfront draagt dezen last als een even natuurlijke zaak als het strijdende front zijn onvergelijkelijk veel zwaarde- ren plicht vervult. Gisteren in den laten avond zijn Brit sche bommenwerpers het gebied van de Westelijke Oostzee binnengevlogen. Een gering aantal vliegtuigen drong door tot het gebied van Groot-Berlijn, waar de toestellen echter op het dichte gordijn van het afweervuur stieten. Door het lukraak laten vallen van bommen ont stond vooral in woonwijken schade. Tengevolge van den krachtigen Duit- sc>en afweer door luchtdoelgeschut nachtjagers verloor de vijand bij deze operaties 20 vliegtuigen. Het SS-Ersatzkommando verplaatst Met ingang van 15 Januari is het S.S.-Ersatzkommando van de Stad- houderslaan 132 naar den Korte Vij verberg 5 verplaatst. Belangheb benden wordt verzocht hiervan goede nota te nemen. Wederom zijn Zaterdagmiddag uit den Dierentuin in Den Haag een 450-tal Vrij willigers vertrokken om dienst te nemen bij de Waffen-SS. en het Vrijwilli gerslegioen. Voor hun vertrek werden de manschappen door Mussert geïnstal leerd; geheel links: S.S.-Gruppenführer und Generalleutnant der Polieei Rauter; rechts: Luitenant-generaal Seyffardt. (Stapf-Borrius) «p- Een Duitsche parachutist op wacht (P.K.. Freyer-We.-Po.) „DE KAMPIOEN-LEUGENAAR” SCALA: „De Kampioen-Leugenaar” een klucht, gebouwd, volgens het proefde recept; zij biedt als zoodanig wei nig origineels, doch het is de wijze, waar op „De Kluchtspelers” het zotte geval in Scala op de planken brengen, welke het talrijke publiek Zaterdag bij de eerste opvoering heeft doen schateren van onbe daarlijke pret. Piet Kohier als de jam- fabrikant, die zichzelf via een serie leu gens promoveert tot bokskampioen om avondjes onder den pantoffel uit te zijn, is de aanvoerder van het vroolijkheid brengend troepje en hij speelt zijn rol niet halfslachtig. Zijn scène in boksoos- tuum b.v. moge dan al niet fijn zijn, ze is ongetwijfeld onweerstaanbaar grappig en daar is het bij dit stuk om begonnen. Zijn partner en gelijkwaardige evenknie in het dwaze is Cor Smit en ook haar kwam een niet gering aandeel toe van het langdurige en herhaalde applaus. Kal man Knaack en de overige bezetting volg den den pas, aangegeven door Kohier, uitstekend en dompelden zich met ken nelijk genoegen onder in de vermakelijke complicaties, waaraan „De Kampioen- Leugenaar” zoo rijk is. Een opvoering al dus om eens vrijuit te lachen. P. van Zwanenburg. Voor de Duitsche tanks „uitloopen”. Wat de „zwarte huzaren” zooal mede- nemen, de „torpedo’s” van het tankwa pen wprden „aan boord” genomen. F .«P.K, Jagcr-O,-H^ Buitenland Volgens den Britschen berichten dienst heeft de Britsche admiraliteit mede gedeeld, dat de trawlers ,,Horatio" en „Dura” verloren zijn gegaan. De Japansche militaire autoriteiten te Sjonan, het vroegere Singapore hebben met ingang van 1 Juli a.s. het postver keer tusschen particulieren in de EngeL sché taal verboden. Slechts brieven en briefkaarten in het Maleisch, Chineesch, Thailandsch, Japansch of Indisch zijn toe gelaten, zoo meldt de Deutsche Allgem. Ztg. Enkele dagen na de bekendmaking van het besluit van den Führer, volgens hetwelk Fransche krijgsgevangenen uit Noord-Afrika wordén vrijgelaten en gere patrieerd, wordt de aankomst van een eerste contingent in Frankrijk gemeld. Te Chalon-sur-Saone zijn 9 officieren en 114 onderofficieren en manschappen van het front in Tunis aangekomen. In 1942 zijn in Spanje 29.353 strafge- vangenen op vrije voeten gesteld. Het aantal politieke gevangenen, dat zich nog in de Spaansche gevangenissen bevindt, bedraagt 250.000. De criminaliteit in Noorwegen is in 1942 tegenover 1941 aanzienlijk gestegen. In 1941 zijn 1249 personen wegens roof, inbraak of andere belangrijke vergrijpen gearresteerd; in 1942 bedraagt dit aantal 1427. In den strijd tegen de illegale actie zijn te Lyon 133 personen gearres teerd. Groote hoeveelheden wapens, mu nitie en andere ontplofbare stoffen, die per vliegtuig waren aangevoerd, zijn in beslag genomen. Alle speelhuizen te Nizza en Cannes zijn door de politie gesloten. Alleen het casino te Monte Carlo is nog geopend. DUITSCH WEERMACHTBERICHT UIT HET HOOFDKW ARTIER VAN DEN FÜHRER, 17 Januari. Het Opper bevel van de Weermacht maakt bekend; In het Zuiden van het Oostelijke tront hebben de Duitsche troepen ook gisteren sterke aanvallen van den vijand, ten deeie in bewegelijk gevöerden atweer, afgesla. gen en aen vijand in de felle, bij strenge vorst uitgevoerde gevechten, zware ver liezen toegebracht. Op 15 en 16 Januari werden 60 SovjeLpantserwagens kapot ge schoten. Sterke formaties van de lucht macht schermden de verdedigingsfronten af en ondersteunden eigen tegenaanvallen in het gebied van Stalingrad bleven onze troepen in zwaren afweerstrijd staan te gen hernieuwde massale aanvallen van den vijand, die wederom mislukten, dank zij den vastberaden geest van verzet der dappere verdedigers. In den Centralen frontsector succesvolle bedrijvigheid van verkenners en stoot troepen. De bezetting van de citadel van Welikije Loeki heeft zich volgens bevel al vechtende een weg gebaand naar de voor het ontzet aanvallende gevechts groep. In felle gevechten verloor de vijand bij tegenaanvallen 47 pantserwa. gena. Gevechtsvliegers bombardeerden overdag en des nachts tuschen de boven- Wolga en de Lowat het aanvoerverkeer van de Sovjets. Jachtvliegers, luchtdoel- artillerie van de luchtmacht en van het leger schoten 41 vijandelijke vliegtuigen omlaag. Nu en dan ondernomen aanvallen ten Zuidoosten van het Ilmenmeer werden afgeslagen. Bij de herhaling zijner aan vallen ten Zuiden van het Ladogameer leed de vijand hooge bloedige verliezen; 26 pantserwagens werden vernietigd. De zware afweergevechten van Duitsch-Italiaansche pantserleger Noord-Afrika duurden ook gisteren voort De vijand, die over een breed front met sterke strijdkrachten, pantserwagens en infanterie aanstormde, werd onder zeer zware bloedige verliezen afgeslagen. Duitsche duikbommenwerpers en slag, vliegtuigen grepen in de gevechten in, vernietigden o.a. 10 pantserwagens en beschadigden een nog grooter aantal an dere pantserwagens. De luchtaanvallen op de haven van Bone werden voortgezet. Hier werden zware verwoestingen teweeggebracht. In luchtgevechten werden in het gebied van de Middellandsche Zee 3 Britsche vlieg tuigen neergeschoten. Britsche bommenwerpers vlogen in de avonduren het gebied van het Duitsche Rijk binnen. Behalve lukrake storings- aanvallen op eenige plaatsen liet de vijand ook brisant, en brandbommen vallen op het gebied van Groot-Berlijn. De bevol king leed verliezen in woonwijken en openbare gebouwen, waaronder zieken, huizen, leden overwegend brandschade. Twee vliegtuigen werden neergeschoten. Bij de gevechten tusschen Kaukasus en Don heeft de 16e divisie gemotoriseerde Infanterie zich bijzonder onderscheiden. Italiaansch brigade-generaal gesneuveld Aan het Oostelijke fronit is de Italiaan- eche brigade-generaal Paolo Tarnassi ge sneuveld. PRIJS DER ADVERT.» 1-11 m.M. (5 reg.) ƒ1.05, elke m.M. m. tot 22 reg ƒ0.19. Elke m.M. m. 21 et. Halve oplaag, halve prijs. Reel. ü.M. Bewijsn. 5 ct., fr. p. p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) 0.57, I. Adv. „Br bur. v. d. bl.” 10 c meer ten ten minste gedeeltelijk kunnen over- zien en dat zijn er vele ligt het werk klaar. Met inspanning van alle krachten zal het mogelijk 1 ambacht in het Oosten te doen herrijzen i 1——. v sche huishouding, die belangrijke plaate. ®weÖBe bet toekotnL DANS- EN PIANO-AVOND GRETEL VAN BRUGGEN EN KAREL ZWANE- VELD: Zaterdagavond zijn twee veelbelo vende jonge kunstenaars t.w. de danseres Gretel van Bruggen en de pianist Karei Zwaneveld in Diligentia opgetreden. Gre tel van .Bruggen heeft daarmede een uiterst dóórwerkte en subtiele kunst, wel ke door een voorbeeldig technisch kunnen een opmerkelijke gratie en bevalligheid bezat, ten tooneele gebracht. Weliswaar waren Gretel van Bruggen’s uitbeeldingen van werken van P. J. en J. S. Bach niet bijzonder overtuigend, waarbij de groote passen bovendien niet zeer stijlvol aan deden, terwijl de dansen op muziek van Chopin nog aan expressiviteit en inhoud zouden kunnen winnen, doch fantasie en geest zijn de kunstenares zeer zeker eigen. Vooral in het luchtige genre heeft Gretel van Bruggen deze gaven op. bewortderens- waardige wijze naar voren gebracht. Haar Mazurka, Boerendansen en Ninerias heb ben dan ook niet tot het diepst van het hart gesproken, doch zijn in de fraaie cos- tumeering van een dergelijke aantrekke lijkheid geweest, dat zij naar een weder- optreden deden verlangen. Karei Zwaneveld begeleidde op eminen te wijze; hij bleek echter in zijn soli en in het bijzonder in Schumann’s Carnaval nog in zijn „Sturm und Drangperiode” te leven. Het spel gaf wel blijk van een zeer ontwikkelde techniek, doch Karei Zwane veld zal zijn liefde voor de virtuositeit moeten leeren temperen om in te zien, dat de schittering van een vertolking zelfs grooter en meer van binnenuit kan zijn bij geringer uiterlijk vertoon. Karei van Zwaneveld is echter ongetwijfeld een op merkelijk talent. K. Brinkmann. HET STRIJKKWARTET 1942 VAN ALEXANDER VOORMOLEN: Ter ge legenheid van het 10-jarig bestaan van het Zepparoni-kwartet heeft Alexander Voormolen in opdracht van de Nederland- sche Kultuurkamer een Strijkkwartet ge componeerd en aan het ensemble opge dragen. Dit strijkkwartet is 4-deelig Het le deel is in den hoofdvorm geschreven; het 2e deel is een Scherzo dat geheel Piz zicato gespeeld Wordt, het 3e deel is in den toon van een volkslied geschreven en heeft een typisch Nederlandsch karakter. Een kernachtige finale besluit het werk, dat thans zijn eerste uitvoering in Neder land gaat beleven, nadat het kort geleden door het Zepparoni-kwartet in een tiental Duitsche steden ten doop werd gehouden. Het succes bij publiek en pers was daar zeer groot, zoodat in Berlijn zelfs op ve ler verzoek een herhaling moest plaats vinden. Zooals in het Duitsche Weermachtbe- i icht is gemeld, hebben Britsche vliegers, na geruimen tijd Zaterdagavond weer een danval gedaan op de Duitsche hoofd stad. Brand- en brisantbommen vielen overwegend in dicht bezette woonwijken. Ook een ziekenhuis werd getroffen. Ver scheidene brandbommen kwamen terecht op de Deutschlandhalle, waardoor het dak in brand geraakte en de koepel in stortte. De bezoekers van de juist plaats vindende voorstelling waren tijdig jiit het gebouw verwijderd, zoodat niemand werd gedeerd. Door den vijandelijken luchtaanval werden 31 menschen gedood en 150 gewond. Evenwel moet er op ge rekend worden, dat het aantal dooden nog zal stijgen, daar het reddingswerk nog niet overal voltooid is. Duitsche persstemmen Kerstmarsch <ter W.A. Zondag 17 Janüari werd te Utrecht de 20 k.m. Kerta- De burgemeester, plaataeilijk luctitbe- echermingsleider te 's-Gravenhage: Gelet op de circulaire van den hooMto- speeteur voor de bescherming van de be volking tegen luchtaanvallen d.d. 22 De cember 1942 no. 19.1057.56 betreffende scherpschietoefeningen op vliegtuigen: Overwegende, dat de Duitsche Weer macht heeft bericht, dat zij in het tijdvak, van 18 Januari tot 23 Januari as. gedu rende den dag deze schietoefeningen zal houden in de omgeving van Rotterdam, waardoor een gebied met een straal van 25 km om Rotterdam als gevaarlijk moet worden beschouwd, stelt deze gemeente de volgende voorschriften vast: Artikel 1. Tijdens deze schietoefeningen moet door het publiek de straat worden ontruimd en dekking worden gezocht in een opsnibaren schuilkelder, in portieken ejd. Artikel 2. Personen, die in buds zijn, moeten daarin tijdens de schietoefeningen blijven Artikel 3. Het is gevaarlijk en daarom verboden op de daken of voor de ramen der huizen te gaan staan. Artikel 4. Alle door of vanwege den plaatselijken hichtbeschermingsleider te geven aanwijzingen en bevelen moeten onverwijld stipt worden opgevolgd. De burgemeester voornoemd, WESTRA. VGravenhage, 16 Januari 1943. In Maart, zal de afdeeling „Hulpwerk Beeldende Kunst” van den Ned Volksdienst in samenwerking met de fïed. Kultuurkamer een geheel nieuwe tentoonstelling inrichien van schilderijen, grafische kunst en beeldhouwwerken. Beeldende kunstenaars, die hieraan wen. schen deel te nemen, kunnen zich tot uiterlijk 21 dezer richten tot de groep Beeldende Kunsten van het Gilde voor B.B.K.K. der Nederlandsche Kultuurka mer, 2e v. d. Boschstraat 44. In Noordwijkerhout, waar hij verpleegd werd, is, 69 jaar oud, over leden, Frans Andreoli. die vroeger een bekend zang-paedagoog was en die ook jarenlang in het Haagsche muzikale leven een opvallende plaats innam. De begrafe nis heeft heden op het R.K. kerkhof aan de Binckhorstlaan pj^ats gehad. Ook het Centraal Tooneel in Amsterdam heeft zijn deel tot de Haup<t-' mann-hulde willen bijdragen en ter eere Aan een artikel in „De Waag” ontlee- nen wij het volgende De economische politiek der Bolsje wisten heeft vrijwel den volstrekten on dergang van de huisvlijt en het ambacht tengevolge gehaddit valt maar al te zeer op te merken in die gebieden, welke thans onder Duitsch burgerlijk bestuur staan en waar dé overheid zich voor de ■taak gesteld ziet, het handwerk de hem toekomende plaats in de economische huis houding te hergeven. Daarvoor kon wor den teruggegrepen op het ambachtsleven, zooals dat uit de middeleeuwsche toe standen was gegroeid. Daartoe behoort het „kustarbedrijf”, dat het kortst en wel licht het duidelijkst is te definieeren als een meester-bedrijf op breeder basis. Door het opnemen van leerlingen en ge itellen, die in den huiselijken kring ver keerden, groeide de familiewerkplaats uit tot er van één handwerker met hoogste enkele leerlingen en geen sprake meer kon zijn. Uit productievorm nu is het artelwezen (waarop de Duitsche overheid momenteel weer teruggrijpt) gegroeid. Waren de „kustarbedrijven” familie-ondernemingen, in het artel is hiermede gebroken, maar alle leden onderwerpen zich vrijwillig aan een uit hun midden gekomen leider. Deze artellen namen in Rusland dezelfde plaats in, zij het op meer tijdelijken grondslag, als de gilden in West-Europa. De grondslagen, door het Duitsche bur gerlijk bestuur in de bezette Oostelijke gebieden tot dusver gelegd, bewijzen, dat de geleide economie in nationaal- socialistischen zin geheel iets anders is dan het bolsjewistische collectivisme. In principe werd besloten tot het aantrek ken van ambachtslieden uit het Duitsche Rijk en uit de bezette gebieden. Hier mede is een begin gemaakt. Hoewel door de omstandigheden op het oogenblik de ontwikkeling nog wordt geremd, zijn er in de bezette gebieden toch reeds handwerkers, wien inheem- sche ambachtslieden ondergeschikt zijn en bij wie de inheemsebe handwerkers vakkennis kunnen opdoen. Ook uit Ne derland bevinden zich vaklieden, uiter- faard op het oogenblik voornamelijk uit ;de bouwbedrijven, in Jiet Oosten. l Vervolgens werd het ambacht in de Rijkscommissariaten Oostland en Oekrai- s in* een wettelijken grondslag gegeven. In Oostland geschiedde dit op 17 October 1941 door een beschikking van den Rijks- commissaris voor het Oostland, Gauleiter H. Lohse, in de Oekraine op 7 Maart 1942 door een drietal verorden togen van 'den Rijkscommissaris voor de Oekraine, Gauleiter E. Koch. Dat er groote moeilijkheden zijn bij den wederopbouw van het ambacht in de bezette Oostelijke gebieden, spreekt nu wel vanzelf. Bijna alle bedrijven hebben jgroote schade geleden, energiebronnen zijn vernield, transportmiddelen zijn be schadigd of meegesleept door de bolsje- twisten, de wegen zijn slecht. Maar juist ook op die gebieden heeft het ambacht een groote taak te vervullen, zoodat een 'algeheele inzet op die gebieden ook in eerste instantie de eigen bedrijfstak ten i Itallaansche prajectiel-vaartuigen heb ben in dan nacht van 11 ep 12 dezer succesvolle aanvallen gedaan op ge allieerde schepen in de haven van Al giers, waarbij aen kruiser werd getorpe deerd, 2 groote koopvaardijschepen tot zinken werden gebracht en een derde zwaar beschadigd werd. Het D.N.B. meldt omtrent de aanvallen de volgende bijzonderheden De speciale strijdmiddelen worden door duikbooten, die speciaal voor dit doel zijn gecon strueerd, naar het tooneel van den strijd tzellen, die gebracht. ZÜ gelijken op een groote tor- r‘ pedo en worden bestuurd door 2 man, die nog net plaats kunnen vinden aan het achtereind van het projectiel-vaar- tuig, dat met regelbare snelheid kan varen, kan stoppen en zelfs duiken. De duikboot-moederschepen lagen geruimen tijd op den uitkijk voor de haven van Algiers om te wachten, tot een convooi van eenigen omvang had geankerd, ’s Nachts vielen de prop®ctiel-vaartuigen aan Ondanks de grootste waakzaamheid van den vijand zagen zij kans de haven binnen te dringen en de uitgekozen sche pen te naderen. Tot langszij der vijan delijke schepen stuurde de bemanning haar vernietigend wapen. Hef moeilijkste was toen volbracht. In de voorste helft van het projectiel-vaartuig werd een uur werk in beweging gebracht, het achter stuk losgemaaktvan den voorsteven en de terugreis aanvaard. Nauwelijks hadden de vermetele aan vallers zich enkele honderden meters verwijderd, of geweldige ontploffingen begonnen los te barsten en enkele oogen- blikken later begon de vijand naar de aanvallers te zoeken, maar te laat, want alle bemanningen konden nog bijtijds en ongedeerd hun duikboot bereiken, na den vijand een slag te hebben toegebracht, die een verloren zeegevecht evenaart. HOLLANDSCH TRIO: In Diligentia speel den Zondagmiddag Jan Hoog, piano, Wil lem Brederodè, viool en Edvard Röntgen, cel voor de Kamermuziekvereeniging trio’s van Julius Röntgen (E-moll), Smetana (G-moll) en Brahms (C-dur). Het eerste is een beknopt, fijn-muzikaal werk, dat met smaak, poëzie en innerlijke bewogen heid werd voorgedragen. Voorname inge togenheid viel bij den pianist op, zange- gerige. Innige toon bij den violist, ter wijl de cellist minder aan zijn instrument laat denken dan wel (onmiddellijker) aan het karakter der compositie. Het is alles echter een kwestie van nuance, want de persoonlijke hoedanigheden vervloeien zeer harmonisch in een samenspel, dat door éénheid zich kenmerkt. Zoo ook in Smetana, waarvan wij ben fantasievolle en warm-bewogene vertolking te hooren kregen. In uiterlijkheden wordt het niet gezocht. Tot slot Brahms’ heerlijke opus 87, waarin de strijkers het melodische ele ment met mildheid tot zijn recht brach ten. Ook de lichtheid van het Scherzo was uitnemend. Het geheel een gevoelige èn levendige weergave, die veel succes had. J. C. Manifarges. CONCERT HUGO VAN DALEN: In den Haagschen Kunstkring gaf Zaterdagmid dag bovengenoemde pianist voor een tal rijk publiek een Liszt-matinee. Het pro gramma was van dien aard, dat het de hooge gezindheid (die zoo dikwijls in twij fel wordt getrokken) van den toondichter duidelijk liet uitkomen. Wat als uiterlijK- heid bij deze kunst mocht worden aange voeld, ligt in de houding die de propa gandist, de strijder en fakkeldrager vodr een nieuwe idee onwillekeurig aanneemt Noblesse en idealisme zijn echter onmis kenbaar evenals de zeer nadrukkelijke be doeling om met alle tot sleur geworden conventie te breken. Bach-variaties, Fan tasia, Funérailles, Bénediction,de Dieu dans la Solitude en Vallée d’ Obermann waren de uitingen van een dichterlijke natuur, van een hartstochtelijk naar zelf standigheid strevende persoonlijkheid. Hugo van Dalen heeft de stukken overtui gend gespeeld. De voordrachten hadden karakter, waren sterk beeldend en zeer juist werd op den ernst dezer kunst de nadruk gelegd. Van klaterend virtuozen dom was geen sprake. Van de romantiek, zonder welke de muziek ondenkbaar is, is de bekoring innig ondergaan. Met hartelijk applaus en een lauwer krans is waardeering betoond aan van Dalen, die bij deze gelegenheid nog twee zilveren jubilea vierde, n.m.l. als leeraar aan het Rijksconservatorium en als lid van den Kunstkring van welker muzikale afdeeling hij voorzitter is. J. C. Mani farges. De Weensche Kammertanz. gruppe van de Staatsopera te Weenen, bestaande uit 10 solodansers en -danse ressen zal binnenkort naar Nederland ko-- men en in Februari in verschillende plaat-/ sen gastvoorstellingen geven. De kunstschilder H. E. Knaa- ke, te Zelhem, zal 2 Februari 80 jaar wor den. .WWW/ 4 4 4 4 4 4 4 4 4 J -**t**VHS WAV. J van den tachtigjarige een van diens stuk-

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1