de lucht No. 18389. 1943. De oorlog m Dinsdag 19 Januari. De afweerslag het Oostfront aan BINNENLAND STADSNIEUWS NOTITIES VAN OVERAL SPORT DE KOMEDIANTEN KOMEN De aanvallen op Berlijn FEUILLETON 200: 1894 2402 5758 7532 100: 1357 2782 9163 11155 11437 11707 15177 17119 18953 19286 20975 20990 21535. A VERDUISTEREN van 5.01 aar nam. tot 8.40 aar voorm. LUCHTALARM IN ZWITSERLAND De strijd in Oost-Azië VAN DAM MORGEN EUROPEESCH KAMPIOEN? Hoofdprijzen Staatsloterij Twee jaren van inzet bij het N.S.K.K. Binnenland Het ruimen van sneeuw BURGERLIJKE STAND „HET RIJKSTE BEZIT VAN EEN VOLK" De medeverantwoordelijkheid van de N.S.B. KUNNEN GEBRUIKTE SCHEER MESJES GESLEPEN WORDEN? VOETGANGER OVERREDEN EN GEDOOD COURANT HAAGSCHE De Koning van Italië bij de afdeelingen over boord de j. z haald. Vervallen 22 Jan. Vervallen 23 Jan. liet het behaagt ’(Wordt vervolgd) Je i voor het eerst een aanvraag indienen, kunnen deze indienen op formulieren MD 333-02 (oud MD 10) voor stalverlichting. en formulier MD 333-03 (oud MD 11) voor voertuigverlichting. Verbruikers van kaarsen voor stalver lichting en verlichting van voertuigen, die het eerst een aanvraag 04* 464* 472* 4-02* N 463* onder 50 D.N.B toch heb, Van voor 123 Nadruk verboden Roman van WILHELM LICHTENBERG sktfke vijande- irjrallen af met Weet zuinig met gat en electriciteit: uw spijzen in een hooikitt dut bereid iti- - gebruikt is, zit er een Morgen bonnen afhalen Morgen van 9.3017 uur Groot Herto- ginnelaan (voor Loosduinen locaal Alida- straat 5) de letters: Vf tot en met einde V, en Wa tot en met We. Bonkaarten voor zwaren arbeid enz. morgen de letters L tot en met R. ƒ1000: 2776 400: 3015 4801 6120 20449 Geldige distributiebonnen Margar. 01 03*‘ 446 Melk •Muisjes Pudding Rijst Scheerzeep Suiker Suikerwerk 02* 03* 04A’ 04B* 04* P. Q M,aan 19 Jan. onder 6.54 v.m., op 3.37 n.m. 20 Jan. onder 7.43 v.m., op 4.28 n.m. 21 Jan. V.M. Nachtdienst Dokters: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No, 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst Den Haagf No. 115995. HOCKEY H.D.M VERHUIST: De ploeg van H.D.M., welke Zondag in de heeren-afdeeling van den Ned. Hockeybond het kampioenschap van het Westen veroverde, zal haar kam pioenswedstrijden op Klein Zwitserland spelen, aangezien het H.D.M.-terrein niet meer beschikbaar is. Duitsche aanval op Britsche havenstad Gisteravond heeft een formatie Duitsche gevechtsvliegtuigen een korten, vernieti genden aanval gedaan op een Engelsche havenstad aan het Kanaal. In weerwil van den hevigen afweer door nachtjagers en luchtdoelgeschut konden de Duitsche vliegtuigen hun brisant- en brandbommen met succes op de aangegeven doeien laten vallen en zonder een enkel verlies naar hun bases terugkeeren. Hoe staan de kansen? In Duitschland is men vol vertrouwen over den afloop. Besselmann bokste als prof reeds 99 wedstrijden, waarvan hij er 80 won (50 door knock-out) en 11 onbe slist bokste. Men gelooft nu, dat zijn enor me routine, zijn gevaarlijke rechtsche en zijn koelbloedigheid hem door de moei lijkheden heen zal helpen, welke de 12- jaar jongere Nederlander hem stellig in den weg zal leggen. Ongetwijfeld is de opgave voor van Dam heel moeilijk. Besselmann is een z.g. twee handige bokser, wiens rechtsche speciaal ongelooflijk hard is. (Hij bezorgde eenigen tijd geleden Piet van Es nog een kaakfrac- tuur!) De Duitscher is technisch volleerd erf hij is buitengewoon tactisch. Een han dicap zou zijn leeftijd (33 jaar) kunnen zijn, omdat de meeste boksers op dien leeftijd een achteruitgang in energie en strijdlust toonen, doch Besselmann heeft zijn heele leven in dienst van de sport ge steld en hij heeft immer een zeer solide levenswijze gevolgd. De 22-jarige van Dam heeft echter ook de noodige pijlen op zijn boog Hij mag dan over minder routine beschikken, een feit is, dat de Rotterdammer een natuur lijken aanleg voor de bokssport heeft, Hij heeft de moeilijke sport spelenderwijs ge leerd, weet zijn krachten, goed te verdee- len, is tot het einde toe volkomen gecon centreerd, is technisch buitengewoon ge schoold. blijft tot het feinde koel en bere kend en... hij heeft groote stootkracht in beide handen. Een nadeel voor van Dam, althans voor een titelgevecht, was, dat hij bij voorkeur aanviel uit de verdediging, maar zijn nederlaag tegen Eder welks geenszins noodig was geweest schijnt wel een gunstige uitwerking te hebben ge had, te oordeelen naar zijn strijdwijze in zijn laatste gevecht tegen Diessen. Van Dam zal morgenavond moeten aan vallen en risico’s moeten nemen. Dat is tegen een man als Besselmann, die aan een uitspraak „onbeslist” voldoende heeft om zijn titel te behouden, uiterst gevaar lijk, maar toch kan de Nederlander win nen, indien hij het complete register van zijn ongetwijfeld groote bokskunde be speelt en zich volledig, tot zijn laatste re serves, inzet, bouwend op zijn stootkracht en zijn perfecte dekking. Zal morgenavond de derde Nederlandsche naam in het eere- boek der kampioenen worden geschreven? Vol vertrouwen wachten wij af. DAMMEN KAMPIOENSCHAP VAN DEN HAAG Voor den wedstrijd om het persoonlijk hoofdk'lasse-kampioenschap van den Haag is als volgt gespeeld: Groep A: M. Jan senF. van Rennes 2—0, G. CouprieP. vanOosten afgebr., C. WiniaM. J. Haas donk afgebr., J. v. d. HarstJ. M. Bom uitgest., J. H. BrabersF. Gordijn 02. Groep B: B. GrouwstraA. Dijkstra 11, H. J. KuypersP. J. Verruijt 02. H. de Wild—P. J. v. Tol 1—1, Th v. Steijn—J. Burggraaff afgebr. Tabak Taptemelk Toiletzeep Vleesch 04A* 04B* Zeep 474, P. Q Zeepp. 453, 475. P. Q Wederom is het Zwiisersche luchtruim door Engelsche vliegers geschonden. Het Zwitsersche telegraafagentschap meldt na melijk, dat gisteravond in verscheidene gebieden en steden lucn>alarm is ge maakt, ö.m. te Bern en Zürich. van Donge Barendregt Zondar±reehn we°rd o^evVe^T^t F wereldkampioen haïf zwaar gewicht Zondagnacht, werd ongeveer 20 pCt. der geworcjen tijdens zijn verblijf in Ame- aanvallende vliegtuigen naar beneden ge- rika Verder hebben 0 a pi t J d y haald. Het aantal dooden is tengevolge van den eersten luchtaanval gestegen tot 82, waar- krijgsgevangenen, aldus het Brood Cacao Chocolade Gort 465* Havermout Hondenbrood Jam Kattenbrood Kaas 460 t.m. Koffiesurr. Mandar. 4-03*, 4-04 Aardapp. 04A* 04B* Beschuit 04* Boter 01, 03**, 446 04A* 04B’ 3-01*, 4-01* 01* 470* 471* 20 464’ 20 462’ 473 Buitenland Tijdens zware stormen zijn in de haven van Corme in Portugal 12 visschers- schepen vernield. Ook in de haven van Ferrol is zware schade aangericht. Gisteravond is het vliegtuig van den geregelden dienst tusschen Algiers en Da kar neergestort; de 6 inzittenden vonden den dood. In Argentinië heerscht een niVegolf. welke onverminderd aanhoudt. Te Buenos Aires wees de thermometer gisteren 40 graden Celsius. Niet alleen het vee, maar ook de landbouw worden door de weken lange droogte bedreigd; de sinaasappel- oogst wordt voor drie kwart, verloren ge acht; ook mais, rijst en zonnebloemen heb. ben zwaar geleden. Als resultaat van de besprekingen tusschen den koning van Arabië, Ibn Saoed en den Britschën minister voor 'het Mididen-Oosten, lord Moyne, is een over eenkomst gesloten,, waarbij Engeland in Arabië concessies krijgt, terwijl Arabië van Engeland goederen zal ontvangen, be staande uit wapenen, en uitrustingsstuk ken, medicamenten en 30.000 ton levens middelen. VAN VIADUCT GEVALLEN: Bij werk zaamheden aan het viaduct aan de Adel- heidstraat is de 45-jarige monteur J. R. naar beneden getuimeld. De man bekwam een hersenschudding en brak een der pol sen. Hij is opgenomen in het R.K. zieken huis aan het Westeinde. van het Duitsche luchtwapen op Sicilië. De Koning begroet bij zijn aankomst den Generaal der Vliegers Loerzer, com- mandeerend Generaal van een in het Zuiden ingezet vliegercorps (P.K. Brüning-We.-Po.) Strijd wordt met onverminderde hevigheid voortgezet OUITSCH WEERMACHTBERICHT (Reeds in eer^ deel der vorige op laag^g eplaatst) HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 18 Januari (D.N.B.) Het Opperbevel van In het kamp „Waterloo” van den Neder landschen Arbeidsdienst bij Amersfoort. De arbeidsmannen worden grondig onderricht in de vele diensten en plichten van een arbeidsman. Een der eerste practisehe lessen is hét behandelen van de spade, het symbool van den N.AJ). De instructeur onderwijst het gebruik van de spade. (Polygoon-Zeylc maker) Naar het hoofdkwartier van het Zuid- Westelijke deel van den Stillen Oceaan bekend maakt-, hebben twee groote groe pen bommenwerpers der middelklasse en „lange-af^tands-vliegtuigen” Japansche installaties in Lae aangevallen, zoo meldt S.P.T. In de Bismarckzee hebben zij een vrachtschip vaA 8000 brb. tot zinken ge bracht. Verder zouden geallieerde bom menwerpers het vliegveld van Madang, de stad, havenwerken en het vliegveld van Gasmata, alsmede Japansche schepen in de haven van Rabaul hebben aangevallen. Een nader S.P.T-telegram uit Canber ra meldt, dar volgens een mededeeling uit het geallieerde hoofdkwartier Sanananda, kaap Kyllerzon en Wye Point, door geal lieerde troepen zijn bezet. Uit het Japansche legerbericht van gis teren en van vandaag blijkt, dat m Birma W>g steeds verbitterd om de heerschappij in de lucht wordt gevochten. Japansche bommenwerpers vernietigden Zaterdag op het vliegveld Yun Nan 10 vliegtuigen, 3 vijandelijke toestellen wer den in luchtgevechtenneergehaald. Zon dag zijn Tschittagong en Fend aange vallen. In beide plaatsen zijn branden waargenomen. De Rijkshoofdstad beleefde in den nacht- van. Zaterdag op Zondag en in den daar- opvolgenden nacht 2 luchtaanvallen, waar mede een lange periode van nachtelijke rust in Berlijn ten einde ging. De Engel sche vliegtuigen vielen hoofdzakelijk de woonwijken van de millioenenstad aan, waardoor verschillende branden ontston den en eenige openbare gebouwen, w.o. de Deutschlandhalle^ waarin een circus is ge vestigd, en het Urban-ziekenhuis, door brand- en brisantbommen werden getrof fen Van ufficieele zijde wordt voorts nog meegedeeld, dat de aanvallen heviger wa ren dan die, we’ke Berlijn in 1940 en 1941 heeft beleefd. De luchtdoelartillerie legde evenwel een dicht spervuur, waardoor slechts een deel van de vijandelijke vlieg, tuigen het centrum van de stad kon be reiken. Volgens Duitsche schattingen zijn de aanvallen van Zaterdag en Zondag met ongeveer gelijke krachten ondernomen. Het. feit, dat Zaterdagnacht slechts 2 en Zondagnacht 20 4-motorige machines wer den neer geschoten, is voor een groot deel l BOKSEN Zware opgave tegen den geroutineerden Besselmann i Op de eerelijst van Europegsche boks- i kampoenen is Nederland slechts zwak vertegenwoordigd er komen maar twee landgenooten op voor. Herman van ’t Hof was de eerste Nederlander, die een Euro- peeschen titel verwierf, in het halfzwaar- i gewicht, door zijn overwinning op den Zwitser Clement in 1926. tang pleizier had hij daarvan niet, want een paar maanden later verloor hij in een drama tisch .gevecht van den Belg Delarge. In d’en strijd stond van ’t Hof in de laatste (15e) ronde ver op punten voor en toen hij een knock-out wilde’ forceeren, ging hij heel onfortuinlijk zelf down om te worden uitgeteld. Na van ’t Hof volgde Bep van Klaveren, die in 1931 te Rotter dam den titel veroverde op den Belg Sybille door k.o. in de 2e ronde. Hij ver speelde dezen lichtgewichttitel in 1932 aan den Italiaan Cleto Locatelli. Met 1 punt verschil won van Klaveren in 1938 den Europeeschen middengewichttirtel van den Franschman Edouard Tenet, doch een paar maanden later raakte hij het kam pioenschap we^r kwijt door een nederlaag tegen den Griek Christoforides, die in- Maria, het is nooit te laat. niet uit. 'ieder‘spróökïe krijgen de prins en de - worden samen gelukkig, keek Raffaela weer pp. ~- hebt gelijk. Dan was het dus geen sprookje, dat ik je verteld maar een alledaagsche geschiedenis een vrouw, die bereid was alles haar liefde te offeren, vermogen, succes, een contract in Hollywood, en een jongen man, die dit offer niet waard was. Maria! Ik had toen mijn bezinning verloren. Die onverwachte werkelijke kans heeft mij verblind. Ik wist niet wat ik deed. Vergeef me, Maria! Ze keek hem goedig aan. O, vergeven heb ik je al in het uur na je vertrek. Dan kan toch tusschen ons alles bij het oude blijven Neen. Raffaela stond op. Daartoe heb ik den moed niet meer. En ook niet meer de vrijheid van handelen. Ik zou nu een ander zger, zeer veel verdriet doen. En dat wil ik niet. Omdat ik hem in deze laatste eenzame dagen dubbel heb leeren waardeeren. En omdat hij het niet verdient steeds weer op zij geschoven te worden, wanneer het een prins behaagt genadig te wenken. Ze gaf hem een hand. Kunstwerken vervalscht De politie te Stockholm is er in ge slaagd de hand te leggen op een vervalscher van kunstwerken, die kans heeft gezien voor meer dan éen millioen Kronen aan kunststukken aan den man te brengen. De gearresteerde is ’n bekende kunsthandelaar genaamd Hedlöi, die in Malmö woont. Zijn slachtoffers, die hij gedeeltelijk met de hulp van handlangers maakte, zijn over geheel Zweden verspreid. Hedlöi ontving de schilderijen uit het buitenland doch de meeste betrok hij uit de Noordelijke landen. Hij voorzag ze dan van handtee- keningên van bekende schilders. Zelfs namen van klassieke kunstenaars bracht hij op de gekochte schilderijen aan zooals Rubens, Rembrandt, Goya enz. Hedlöi maakte zeer hooge prijzen voor deze val- sche stukken. Het blijkt dat het Hedlöi zelfs gelukte echte schilderijen van Rem brandt voor vervalschingen om te ruilen. De vervalschte handteekeningen waren zoo precies geïmiteerd, dat zelfs verschei dene experts er zijn ingevlogen. Vijfde klasse. i reb Manger, Wanneer gesproken wordt van de deel name van Nederlanders aan den huidigen strijd, denkt men doorgaans uitsluitend aan diegenen, die«dienst namen in de Waffen-SS en het Vrijwilligerslegioen. Op een andere groep, die niet minder de moeilijikheden van den strijd deelt, ves tigde de Nieuwjaarsgroet opnieuw de aandacht, dien de Leider der N.S.B. in den vorm eener dagorder deed .toekomen aan hen. die in het Oosten 'en Westen deel uitmaken van het N.S.K.K. Hij maakte daarin gewag van de moeilijkheden, die moesten worden overwonnen, sprak het vertrouwen uit. dat de mannen zouden volhorden en de hoop, dat zij eens ge tuige zouden zijn van den intocht der motor-W.A. in het vaderland. Zoo om streeks 20 Januari zal het twee jaar ge leden zijn dat de eerste Nederlanders in eenigermate georganiseerd verband dienst namen in het N.S.K.K. Het op dien datum hier te lande toevende aantal verlofgan gers is niet groot genoeg voor het orga- niseeren van een bijeenkomst. Derhalve zal het ieit hoofdzakelijk aan de fronten worden herdacht. Het National Socialis tisch Kraftfahr Korps heeft van den aan vankelijk civielen inzet van chauffeurs een op militaire leest geschoeide mobiele brigade 'gemaakt. Vele duizenden mannen telt de motor-W.A. bij het N.S.K.K. Motorgr. Luftwaffe reeds. Toch kunnen zidh nog veel meer mannen opgeven. Dit kan geschieden bij het sta fk war tier der motor-W.A. te den Haag of bij den N.S, K.K.-Vesrbindungsführer den Haag, Dienst- stelle: Jan van Nassaustraat 51. KAARSEN STAL- EN VOERTUIGVER LICHTING: De distributiediensten zullen van 25 Jan. tot en met 6 Febr. a.s. op na der te bepalen tijdstippen aan verbruikers van kaarsen, die reeds voor Dec. 1942 en Jan. 1943 rantsoenbonnen voor kaarsen ten behoeve Van stal- of voertuigverlichting hebben ontvangen, de rantsoenbonnen voor de derde periode (dus van 1 Febr tot en met 31 Maart 1943) uitreiken. Deze perso nen behoeven geen nieuwe aanvragen in te dienen. Toen de beheerder van het Rijks- werkkamp ,,De Biezen” onder Lunteren terugkeerde bleek hem bij het betreden van de rijwielbewaarplaats, dat niet min der dan 28 rijwielen, die daar waren op geborgen, van de banden waren ontdaan. In verband hiermede werden 7 personen gearresteerd, waaronder enkele kampbe woners. Te Groningen is het 2-jarig zoontje Fokke van de familie J. de Jong, wonende op het schip „Nooitgedacht” geslagen en verdronken. Wacht nou. Het sprookje is niet al tijd zoo mooi. De prins en de prinses werden op elkander verliefd. Hoe kon het in een sprookje anders zijn? Maar er waren hun helaas slechts enkele weken van geluk gegund. Plotseling verscheen de booze fee weer, ditmaal verkleed als filmmanager, en fluisterde den prins lee- lijke. domme, onzinnige verleidingen in het oor. Toen dan de tweede tenor en biljettenuitdeeler zijn armzalig kleed af geworpen had en in volle heerlijkheid stond, verliet hij zijn prinses, die het veel beter met hem gemeend had en een zeer groot kunstenaar van hem had willen maken. Zooals hij verdiende en zooals zijn bestemming was. De prins heeft echter op het aller-s laatste oogenblik het gevaar ingezien, viel Riccardo iri, terwijl hij haar voorzich- tigen sprookjestoon overnam. En heeft over de verleidingen van de booze fee ge zegevierd. Te laat, hoofd zinken- Neen. - ---- Want het «prookjeJj^bes In i__— prinses elkaar en Zoo? teek 1 de Weermacht maakt bekend: In het Zuiden van -het Oostelijke front duurt de sêdert twee maanden aanhou dende, verbitterde Winterslag met onver minderde felheid voort. De met nieuw ge bruik van strijdkrachten uitgevoerde aan vallen van den vijand werden in zware gevechten in hoofdzaak afgeslagen of in beweeglijke’ oorlogvoering door tegenaan vallen en hardnekkig verdedigde steun punten opgevangen. De onder uiterst moeilijke omstandigheden strijdende Duit sche troepen in het gebied van Stalingrad hielden in taaie volharding en verbeten strijdwil stand tegenover sterke aanvallen Bij plaatselijke gevechtsactiviteit in den centra len sector van het front en ten Zuidoosten van het Ilmenmeer werden acht tanks kapot geschoten. Door gecon centreerde aanvallen van sterke Duitsche luchtstrijdkrachten en snelle Italiaansche gevechtsvliegtuigen leed de vijand op de zwaartepunten der gevechten in den Zui delijken en centralen sector van het Oostelijke front weer zware verliezen aan mehschen, wapens en voertuigen van aller lei aard. Massale vijandelijke concentra ties werden uiteengedreven en verschei dene troepenonderkomens werden ver nield. Des nachts bombardeerden gevechts- vliegers de vijandelijke ravitailleerings- lijwen.ten Noordoosten van Moskou. Tien transporttreinen bleven na treffers liggen. Ten Zuiden van bet Ladogameer duren de zware afweergevechten voort. Sedert 12 Januari 1943 zijn hier 229 bolsjewisti sche tanks vernietigd of bulten gevecht gesteld. Hét Duttsch-ltal' "sche pantserleger in Noord^Afrika weeide ook gisteren in be- In verband met de sneeuw ruim verorde ning van 29 October 1942, die destijds in de Staatscourant 211 afgekondigd en door de dagbladen gepubliceerd is, wordt met groeten nadruk op bet volgende gewezen: De bevelhebber der Weermacht en de Rijksoommissaris verwachten, dat de be voegde instanties de noodige voorzorgs maatregelen zullen nemen voor de sneeuw- bestrijding op grond van deze verordening, opdat zoo noodig aanstonds kan worden ingegrepen Om redenen van voedselvoor ziening en verkeer en op strategische gronden moeten de verkeerswegen steeds berijdbaar worden gehouden. Onder alle omstandigheden moet er zorg voor wor den gedragen, dat de misstanden van den vorigen winter zich niet herhalen. In de eerste plaats worden de hoofdbe woners en-gebruikers van bebouwde er ven er op opmerkzaam gemaakt, dat sneeuw en ijs op de voetpaden voor de huizen moeten worden verwijderd en .dat bij gladheid gestrooid moet worden. De sneeuw moet van het voetpad verwijderd worden of zóó op den uitersten rand van het voetpad gebracht worden, dat het rij- verkeer geen hinder kan ondervinden. Iedere betrokkene moet zich aan deze regeling, die in het belang der geheele be volking is, op de meest nauwgezette wijze houden. Overtredingen geven aanleiding tot strafrechtelijke gevolgen en politie maatregelen. 19 Januari A. M. Hoogeveen geb. H. W. Ter Haseborg De heer Kerstens, oud-lid van <fen Volksraad, die destijds van Batavia naar Londen is gereisd waar men hem een ministersportefeuille heeft geschonken, heeft voor „Radio-Oranje” een rede ge houden, waarin hij heeft gesproken over „het rijkste bezit van een volk”. In deze rede zeide minister Kerstens: „Geld is niet het rijkste bezit van een volk, maar grondstoffen en in het bijzonder arbeids- i kracht zijn de werkelijke rijkdommen van j een volk.” Men zou hieruit kunnen opmaken, derf de heer Kerstens zich Nattonaal-Socialis- tisch heeft ingesteld en men zou zich over deze uitspraak en dit verbeterde en verhelderde inzicht ten aanzien van de 'opvattingen van het oude regime kunnen verheugen, wapneer niet de heer Ker stens, dien men ook als Volksraadslid nooit geheel au sérieux heeft kunnen nemen, dage woorden had gesproken. Mochten zij echter de vertolking zijn van wat er leeft in den kring van ’s heeren Kerstens collega’s, dan is er inderdaad sprake van „doorbrekend licht”. Het houdt- tevens een erkenning in van den ernst van het verlies van Insulinde ons grondstoffenarsenaal en van de beteekenis van den Arbeidsdienst en van den vloek van de werkloosheid. Immers: „de arbeidskracht vormt den rijkdom van een volk”. Aldus de heer Kerstens In Londen. Het werd vele jaren geleden reeds in Berlijn verkondigd. en Rienus de Boer nog eens een aanval gedaan op een titel, maar zonder succes. Thans zit Nederland wat beter in zijn materiaalals gegadigden voor een titel hebben we immers thans Jan Nicolaas, Arnold Lagrand en Luc. van Dam. Eerst genoemde heeft inmiddels op het kantje af verloren van den Italiaan ProiettL maar wellicht krijgt hij nog een kans Lagrand is door den N.B.B. eveneens can- didaat gesteld en na, heel wat geharre war is het nu dan eindelijk zoover ge- 'komen, dat Lpc. van Dam morgenavond in de Sagebiel-zaal te Hamburg den strijd zal aanbinden tegen den Duitscher Jupp Besselmann, Europeesch kampioen middengewicht, met den titel als inzet. Er bestaat voor dat gevecht, dat helaas maar door 3000 personen kan worden bij gewoond, groote belangstelling^ zoowel in Duitschland als in Nederland. Ondanks de moeilijkheden zullen nog enkele tien tallen supporters van Dam vergezellen en natuurlijk is de Nederlandsche kolonie t« Hamburg ook goed vertegenwoordigd. M. L. M. Brouwer geb. Middendorp, d. B. J. Borsboom geb. van Dillen, z. H. C. Roelofswaard géb. Holtzapfel, z. P. Vlaardingerbroek geb. van der Vecht, z. J. Bekker geb. Schild, d. G Visscher geb. Wielink. z. E Jansen geb. Marcz, d. OVERLEpEN: W. J. Hendriks, wed. van J. T. C. Goddefroy. »0 jl - H. J. Alberti, omgeh. vrouw, 48 j. J. p. Landers, wedn. van D. Gijzen, 77 j. E. H. H. van den Heuvel, wed. van C. Houtman, 68 j. L. Bruijn, wed. van J. Knoester, 57 j. C. S. van den Bung, wed. van D. Doe£ 76 j. A. M. M. van Wijk, ongeh. vrouw, 75 j. J. J. M. baron van Voorst tot Voorst, ongeh. man, .30 j. H. A. Barendregt. ongeh. man, 74 j. N. Kerz, man van N. Spira, 56 j. E. G. longe Poerink, vrouw van J. W. van Asch, 32j._ A. J. de Niet, wed. van D. Pronk. 74 j. G. Maste. man van J Rawie, 65 j. M. M van der Woude, gesch. man, 67 j. Chang Yen Sin, gehuwd, 51 j. p. Mendel, man van T. M. van der Harst, 54 j. H. J. H. Munninkhuizen, wed. van C. J. Boon, 86 j. D, van Delft, wed. van J. A. J. Biese, 72 j. A. N. Rocourt, man van H. van der Mees, 26 j. R. P. Vlieg, zoon, 13 daigen. J. P. van der Wilden, vrouw van L. Kapaan, 79 j. - DOODELIJK ONGEVAL IN DE GROOTE MARKTSTRAAT: De bejaarde voetganger, die, zooals gisteren gemeld, gistermiddag in de Groote Marktstraat door een wagen van lijn 6 werd aange reden en in het ziekenhuis Westeinde aan de verwondingen overleed is de 75- jarige C. B., uit de Rembrandtstraat. Binnenkort besluiten te wachten In de reeks inspectietochten door verschillende provincies van Nederland is de secr.-gen. van de N.S.B. der Neder landen, ir. C. J. Huygen, Maandagmor gen zijn rondreis door Brabant begonnen met een bezoek aan ’s Hertogenbosch. In de avonduren bezocht ir. Huygen den kring Roosendaal en hield daar tot de leden en functionarissen een korte toespraak, waarin hij zeide, dat de vier grondslagen, die de Führer voor de toe komst van het Nederlandsche volk heeft vastgesteld, van des te meer belang zijn, omdat dit geschied is in vollen oorlogs tijd, terwijl Nederland ,nog officieel in oorlog met Duitschland is en ook vlak na het verraad van Darlan. Dit is mede het gevolg van onzen arbeid. In de ko mende weken zullen de besluiten bekend worden gemaakt van Mussert, waarin de medeverantwoordelijkheid van de N.S.B. voor het binnenlandsche bestuur haar vorm zal krijgen. Wij moeten begrip heb ben voor de moeilijkheden, die de natio- naal-socialisten ondervinden, wanneer zi, als gezagsdragers in den staat worden ingezet. Spr. wekte tenslotte op tot blij moedigheid en trouw aan den leider. Gisteravond bezocht ir. Huygen voorts den kring Breda. H. van Donge geb. d. J. Barendregt geb. Mostert, z. J. E. W. Vegter geb. Kee- reweer, d. G. J. M. van- der Ham geb. Wittebrood, z. A. de Leeuw geb. Koe man, z. A. M. C. van der Kaaij geb. Boekestein, d. F. J. S. Rolfes geb. Demelinne, z. E. Pranger geb. Pran ger, d. J. Pieters geb. Bus, d. J. W. Boer geb. Alberts, z. E. D. P. Ottevariger geb. Wallace, z. M. Roest reb Manger, z. C. Klein geb. den Heijer, d. C. F. van der Wilk geb. van der Vegt. z. C. Wieser geb. Schmits, d. L. F. M. Overdevest geb. Schuldres, E. W. Kruijswijk geb. van Wijk, d. H. J. G. M. Ketel geb. Elzing, z. G. B. Abramsen geb. Ammerlaan," d. J. H. Freij geb ter Haar, d. E. B. Wieringa geb. van der Veen, z. K. van der Rassel geb. Budzisz, z. A. M. C. Jungschlager geb. van der Aar, d. M. den Duik geb. Ouwehand, d. B. Ansink geb. Bogenberger, d. A. C. E. Samuels geb. Goedkoop, z. H. C. Voortman geb. van de Loo, z. B. A. van der Helm geb. van den Berg, d. G. J. H. van der Veen geb. van Zee, z. BEVALLEN Doorackers, d. geb. Smook, d. H. van Nelfen geb. de Swart, z. B. Vroombout geb. van Schaik. d. R. P. J. Walsmit geb. Ver- molen, z. Der k sen, Vele mannen zullen in dezen tijd trach ten hun gebruikte, bot geworden scheer mesjes te slijpen. Soms met positief, meestal met negatief resultaat. Wanneer een scheermesje gebruikt is, zit er een braam op, d.w.z. het zit vol met inker vingen en tandjes. Het slijpen moet het vlak weer recht maken, Dit kan gebeuren door het eenige malen over fijn geslepen glas te trekken, van links naar rechts en van rechts naar links. Een gewoon drinkglas is daarvoor niet geschikt om dat het glasoppervlak ruw en vol kleine oneffenheden zit. Ook kan men het mesje, wanneer men geen speciaal slijpappa- raatje bezit, over den bal van de hand strijken. In ieder geval is een hard slijp- vlak, tenzij het zeer fijn geslepen is, de ondergang voor het mesje. Deskundigen staan zeer sceptisch tegen over het denkbeeld scheermesjes in een fabriek, in het groot dus, weer bruikbaar te maken. Het zou een zeer duur procédé worden, waarvoor veel arbeidskrachten gevergd worden. De goede uitslag is bo vendien nog twijfelachtig. Op den Rijswijkscheweg bij het viaduct is gisteravond omstreeks 9 uur de 52-jarige voetganger J. V. uit de Koning straat, toen hij onvoorzichtig overstak, aangereden door een vrachtauto. Hij kreeg een bekken- en ribfractuur en werd opge nomen in het ziekenhuis aan het West einde. waar hij hedenochtend is overleden. DISTRIBUTIEVOORSCHRIFTEN OVER TREDEN, Proces-verbaal is opgemaakt te gen den 18-jarigen perser W. Z., die voor /25 zijn rookerskaart had verkocht. Aan gehouden werd de 41-jarige slager A. K., terzake van het vervoer van 75 k g. vleesch afkomstig van frauduleuze slachting. De 29-jarige slagersknecht C. K., die het vleesch zou hebben gekocht is in bewaring gesteld. Het vleesch is in beslag genomen. Bij den 29-jarigen slager J. G. is beslag gelegd op 120 k g. vleesch, afkomstig van een frauduleus geslacht paard. G. is in arrest gesteld «Terzake van hamsteren is bij den 65-jarigen P. B., 5J k.g. gesmolten vet in beslag genomen Tegen B. is proces-verbaal opgemaakt. Aan een der stations werd aangehouden de 62-jarige J. R„ die in het bezit was van hoeveelhe den kaas, rogge, tarwe en eenige pakken havermout. R. weigerde over de herkomst eenige mededeelingen te doen. Tegen hem is proces-verbaal öpgemaakt op alles is beslag gelegd. De 58-jarige J K. verkocht aan den 16-jarigen W K. en aan den 52- jarigen H. van V. broodbonnen tegen 1 25 per stuk. De verkooper en de koopers wer den geverbaliseerd. Voor ƒ40 had de.31- jarige betonwerker G. B. zijn distributie- stamkaart verkocht. Hij kreeg een verbaal. MULLENS „ORIËNT EXPRESS”: Als goochelaar heeft Jos Mullens, die met een troepje variété-artisten onder den titel „Oriënt Express” voorstellingen! in het Gebouw voor K. en W. geeft, ongetwij feld verdiensten. In het „groote” even wel missen zijn trucs het mysterieuse, dat nü eenmaal bij een illusionist hoort. Me nige toer, ondanks de hocus-pocus, was een ti^je te doorzichtig. Doch de niet al te critische toeschouwer zal zich bij Mul- len’s toovënarijen toch wel weten te amu- •seeren. In het bijprogramma treden op Kees Manders, die met zijn liedjes en praatjes succes had, het zangduo Marco en een drietal uitstekend dansende meis jes. Dezen drie vooral komt een compli ment toe, vooral voor haar aardige ma- trozendahs. H. E. Janszen. ZANGERSJUBILEUM J. W. ARENS: 31 Januari a.s. zal de heer J. W. Arens den dag herdenken, waarop hij voor 40 jaar toetrad tot het Zangkoor Te Deum Lau- damus van de St. Josephkerk aan de van Limburg Stirumstraat. De Hoogmis te 10 uur zal tot intentie van den jubilaris worden opgedragen. HET DOODELIJK ONGEVAL Verder Verder Ik wil het sprookje hoorenverzocht Riccardo als een kind, dat het einde van de geschiedenis niet kan afwachten. In dat stadje bevond zich een rond trekkend komediantengezelschap. En bij dit gezelschap was een prins gen prins keek Riccardo haar twij- felend^aaeen prjns En een schit terende'prins ook. Alleen wist hij niet, dat hii van edel bloed was. Ook hem had een booze fee betooverd. Hij mQest zoo lang tweede tenor en biljettenver- snreider blijven, tot de kus van een prin ses hem uit zijn onwaardig leven zou ^^''je"vertelt heerlijke sprookjes! zei hij haar hand nemend Raffaela trok haar hand weg. Engelsche nota aan Spanje inzake Tanger De Britsche oonsul-generaal te Tanger heeft Zaterdag KI* een nota overhandigd zaan de Spaansohe autoriteiten. Daarin wordt woordelijk gezegd: „Engeland er kent rechtens niet de veranderingen in het bestuur van Tanger, zooals die door de Spanjaarden zijn ingevoerd”. Berlijnsche politieke kringen zien in deze verklaring een nieuwe bijdrage tot karak- teriseering van het Engelsche imperialis mé en achten het\iiet uitgesloten, dat er verband bestaat tusschen de overhandi ging van deze nota en de reis van den Spaanschen minister Arrese naar Duitsch land. In ieder geval gelooft men te Ber lijn, dat de publicatie van de Britsche nota op den dag waarop minister Arrese te Berlijn aankwam, niet een zyiver toe val is. zei Raffaela en nsche pantserleger ■wegelijke oorlogvoering s| lijke infanterie- en tankaai neer zware verliezen voor den tegenstander. Twintig vijandelijke tanks werden vernield. Formaties van, het luchtwapen steunden de afweergevechten. Des nachts werden ravitaillêeringshavens in Cyrenaica gebom bardeerd. In Tunis werden hier en daar vijande lijke aanvallen van plaatselijke beteekenis Moedig afgeslagen. Het luchtwapen be streed overdag de haven van Bone en des nachts een convooi ten Noorden van Bougie. Zeven groote transportschepen met tezamen een inhoud van 25.000 brt. werden hierbij zwaar beschadigd, twee daarvan, met eth inhoud van rond 10.000 brt., kunnen'pis verloren beschouwd worden. Gisteravond en [lp acht heeft het Brit sche luchtwapen b;,: militair zonder effect zijnde aanvallen op 'Noordduitsch gebied en op de Rijkshoofdstad zware verliezen geleden. Nachtjagers en afweergeschut schoten volgens tot dusver ontvangen berichten 1 25 vijandelijke vliegtuigen, hoofdzakelijk viermotorige bommenwerpers neer. Boven dien werden overdag aan de kust van de bezette Westelijke gebieden vier, in het Noordzeegebied drie verdere Britsche vliegtuigen vernietigd. Gisteravond en hedenochtend hebben sterke strijdkrachten van ons luchtwapen Londen met brisant- en brandbommen aangevallen en vooral in het gebied ten Wésten van de Groote Bocht van de Theems omvangrijke vernielingen ep bran den veroorzaakt. Zes vliegtuigen keerden niet terug.

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1