s Woensdag 20 Januari. No. 18390. 1943. BUITENLAND STADSNIEUWS BINNENLAND KUNST EN LETTEREN SPORT AGENDA DE KOMEDIANTEN KOMEN Standvastige verdediging voor Stalingrad Mededeeling Bekanntmachung Germaansche Landdienst Zij betraden verboden kustgebied FEUILLETON 4 De kinderbijslag der arbeids- contractanten Strijd tegen de gedachtelooze energieverspilling DIEFSTAL VAN BONT OPGEHELDERD DRIE JONGENS DOOR LAND MIJNEN ZWAAR GEWOND Nederlandsche werkers in Duitschland Chili verbreekt betrekkingen met As-mogendheden Arrese bij den Führer Dover gebombardeerd DUITSCH WEERMACHTBERICHT CONDUCTRICES OP DE HAAGSCHE TRAM? Een jaar tuchthuisstraf Doodvonnis voltrokken 500 Nederlanders omgekomen Geen levensmiddelen naar Ned.-Indië Hoofdprijzen Staatsloterij COURANT Weest zuinig met gas en electriciteit De geheele buit achterhaald zonder het 8.30 Uhr die 8.30 Uhr die 8.30 Wehrpass van zeer Roman van WILHELM LICHTENBERG Vervallen 22 Jan. Vervallen 23 Jan. Reginald XIX. 1. Alle wegen leiden weg van Rome (Wordt vervolgd) De „Zingende Engel” is afgelast. Nou weet je het. Wat beteekent dat? vroeg Reginald. Dat beteekent doodeenvoudig, dat de „Nerva” er genoeg van heeft zich nog lan ger door alle voorkomende factoren te la ten koeionneeren. Nu is ook die Daldini 4 4 4 4 4 4 4 4 10-000: 10145 1001: 8077 8871 10226 15660 20144 400 5404, 7211 15193 15409 200: 1038 5371 6633 12340 16549 18510 100: 2092 2902 6199 6947 aan her- on- van 124 Nadruk verboden 04* 464* 472* 4-02* N 463* CURSUS OVER GOETHES „FAUST”: In het kader der taalcursussen der Neder- landsch-Duitsche kuLtuurgemeensehap te Den Haag, zal mej. dr. H. Emmel Maan dagavond 25 Januari a.s. een tweeden cur sus over Goethe’s Faust” beginnen Ook niet-leden der N.D.K. kunnen daaraan deelnemen. Inlichtingen bij het hoofdsecre tariaat Buitenhof 21, den Haag, tel. 112178 Morgen bonnen afhalen Morgen van 9.3017 uur Groot Her- toginnelaan (voor Loosduinen lokaal Alida. straat 5) de letters: Wf. tot en met einde W, X, Y en Z. Bonkaarten voor zwaren arbeid enz. morgen de letters: S tot en •met Z. Het Befehlshaber zal a.s. Zondag van 1516 uur op het Plein een openluchtconcert geven verbaasd, was Brood Cacao Chocolade Gort 465* Havermout Hondenbrood Jam Kattenbrood Kaas 460 t.m. Koffiesurr. Mandar. 4-03*, 4-04 uitgevallen. En de financiers willen deze 7 PIANOAVOND RUDOLF THEO LIEBING: Gisteravond heeft de pianist Rudolf Theo Liebing zich in Diligentia met een pro gramma, dat werken van Mozart, Schubert, Chopin en-Poulenc omvatte, voor de eer ste maal voorgesteld. Daarbij is gebleken, dat deze jonge kunstenaar als een belang rijke verschijning aan het pianistenfirma ment en in 't bijzonder als een knap tech nicus mag gelden. Ondanks voortreffelijke hoedanigheden, welke tot nadere bestu- deering uitnoodigden, vervulde de techniek toch niet de hoofdrol in het spel van Lie bing. Daartoe had de kunstenaar te veel uit een rijk, doch soms nog jeugdig onbe- heerscht innerlijk te vertellen. Weliswaar was Mozart in het geheel niet met deze „ontboezemingen” gediend en bleek zelfs Chopin het hollen en trekken nauwelijks te verdragen, maar er was veel, dat waar achtig en diep doorvoeld was. In het bij zonder was Schubert’s Sonate in A in haar technisch meesterlijk opgezette gedaante van beklemmende dichterlijke groofsch- heid geweest. Indien Liebing in de toe komst zijn temperarrfent in meer be- heerschfe vormen zal leeren uiten en de verschillende, volkomen onverantwoorde tempowisselingen achterwege zal laten, zal zijn spel tot kunst van allereersten rang gerijpt zijn. Liebing heeft talent, ja veel talent. Langdurig applaus lokte een toegift uit. K. BrinkmAnn Geldige distributiebonnen Margar. 01 03** 446 Melk Muisjes Pudding Rijst Scheerzeep Suiker Suikerwerk 02* 03* 04A* 04B* 04* P, Q Guido Soldati was naar Rome terugge keerd. nadat hij in Sicilië natuurlijk de „mooiste, edelste, reusachtigste, stemmig- ste motieven" gevonden had. Hoe kon het bij Guido Soldati ook anders zijn? Zijn le ven bestond uit superlatieven. Een door de bolsjewisten vernield slot. (S.S.P.K. Z wagers-Vrijw. Leg. Ned.-O.-H.) S.RT. seint uit Buenos Aires: Het Chi- leensche ministerie van Buitenlandsche Zaken brengt officieel ter kennis, dat de regeering heeft besloten, de diplomatieke betrekkingen met de Asmogendheden af te breken. Het D.N.B. weet hier nog aan toe te voegen, dat de Chileensche senaat het bovenstaande besluit heeft goedgekeurd met 31 tegen 11 stemmen. Tabak Taptemelk Toiletzeep Vleesch 04A* 04B’ Zeep 474, P, Q Zeepp. 453, 475, P, Q In den nacht van 25 op 26 Oct. van het vorige jaar werd uit de bontwerkerszaak Canada aan de Pr. Hendrikstraat ’n partij bont, bestaande uit bontjassen en blauw vossen, ter waarde van 9000, gestolen. Dank zij knap en onvermoeid speurders- werk, dat zich over verschillende plaatsen van ons land uitstrekte, is het twee re chercheurs gelukt den diefstal volledig tot klaarheid te brengen, dieven en helers te arresteeren en den geheelen buit, plus nog 3000, een deel van de opbrengst, in beslag te nemen. Aardapp. 04A* 04B* Beschuit 04* Bloem 466 tm. 469* Boter 01, 03**, 446 04A* 04B* 3-01*, 4-01* 01* 470* 471* 20 464* 20 462* 473 Electriciteit en gas spelen in het leven en in den arbeid van den mensch een belangrijke rol en het gemak, waarmede men er gebruik van maakt, kan in dezen tijd waarin spaarzaamheid geboden is, als een nadeel worden beschouwd Gas en electriciteit immers vliegen in een hand omdraai, waarmede men een kraan open zet of een schakelaar overhaalt door den meter en hier ligt dus een groot gevaar voor een oneconomisch verbruik ervan, wat verspilling van energie beteekent. De instelling van een energiewacht in de bedrijven, waarbij één of meer ener- giecontroleurs optreden als wakers, ten einde er voor te zorgen, dat het licht niet onnoodig blijft branden en de machines niet zonder noodzaak blijven ingescha keld. mag daarom zeker niet overbodig worden genoemd. In de huishouding dient eveneens elke gedachtelooze ener gieverspilling te worden vermeden. Ook daar zou een energiecontroleur goed werk kunnen doen als er niet de huis vrouw was, die ter wille van haar eigen belangen en die van haar gezin, er zelf van overtuigd behoort te zijn, dat het beter is met minder gas en minder elec triciteit om te springen dan van den toevoer te worden afgesneden. Het ver bruik van kolen, gas en electriciteit speelt in de bedrijven en in de huishou ding een groote rol zoodat de taak van den „energiecontroleur” om op de klein tjes te letten, waarlijk niet mag worden onderschat. Het is onze taak zuinig om te gaan met alle vormen van energie, teneinde uit elk mud kolen, uit elke kwh en uit eiken kubieken meter gas grootste nuttige effect te verkrijgen. Weest spaarzaam met energie 28 die rijksambtenaren, zoodat er o.i. alle reTien toe is hun een grooteren kinderbijslag te verleenen. dan tot nu toe geschiedt. In een tweetal circulaires, welke langs door den secretaris-generaal Binnenlandsche Zaken zijn gezonden naar de gemeenten, is den burgemeesters ver zocht het minimumbedrag der kindertoe lage voor gemeente-ambtenaren eveneens te verhoogen tot f 150 ’s jaars en te be vorderen, dat ook voor het eerste en tweede kind een toelage wordt verstrekt. Zou het niet billijk zijn, dat ook de kin derbijslag van de arbeidscontractanten en andere groepen van ambtenaren, die even eens achtergesteld zijn bij die rijksambte naren, die gesalarieerd worden volgens feet Rijksbezoldigingsbesluit 1934, aan een herziening onderworpen wordt, zoodat ten eerste ook voor het eerste en tweede kind - 'een bijslag gegeven wordt en ten tweede jde bijslag wordt verhoogd. Wij hebben 4 «er reeds meermalen op gewezen, dat deze jmenschen er financieel dikwijls zeer 1 slecht voorstaan. Een laag salaris en een geringe kinderbijslag, die bovendien eerst begint bij het derde kind, hebben een nadeeligen invloed op de gezinsvorming, welke het fundament van de gemeenschap is. 'Dat moet voorkomen worden. In tegenwoordigheid van den minister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, en van den leider der partijkanselarij, Reichsleiter Bormann, ontving de Fülyer gisteren in zijn hpofdkwartier den Spaan- schen partijminisfer Arrese. De Führer had met Arrese eén langdurig onderhoud in den geest der oprechte vriendschap tus- schen Duitschland en Spanje. PAARDEN COURSE-DATA: De Nederlandsche cour- se-ka lender voor dit seizoen vermeldt niet minder dan 79 wedstrijddagen, waarvan 3-7 op Duindigt, 10 te Alkmaar, 9 te Hilver sum, 9 op Mereveld, 5 te Leeuwarden, 5 te Groningen, 2 te Drachten en 2 te Roosen daal. De data voor Duindigt meldden we reeds; de overige zijn Alkmaar: 14 Maart, 4 April, 19 Mei, 13 Juni, 7 Juli', 4 en 29 Aug., 15 Sept., 6 en 17 Oct. Hilversum: 21 Maart, 18 April, 30 Mei, 30 juni, 1 en 11 Aug., 1 Sept. 10 en 27 Oct. Mereveld: 26 Maart, 26 April, 29 Mei, 6 Juni, 31 Juli, 28 Aug., 8 en 12 Sept., 31 Oct, Leeuwarden: 7 Mei, 18 Juni, 16 Juli, 20 Aug., 24 Sept. Groningen: 9 Mei, 20 Juni, 18 Juli, 22 Aug., 26 Sept. Drachten: 3 Juni, 25 Juli. Roosendaal: 20 Juni, 24 Aug. (Reeds in een deel der vorige oplaag geplaatst) Het minimumbedrag van de kindertoe lage voor rijksambtenaren, die gesala rieerd worden volgens het Rijksbezoldi gingsbesluit 1934 is tot 2 keer toe ver hoogd. Eerst werd zij van f 60 op 75 en vervolgens van 75 op 150 per jaar en per kind gebracht. Een maatregel, die voor ambtenaren met kinderen zeer wel kom was, daar het vooral voor hen, die 2 of meer kinderen hebben, een .vrij aan zienlijke verhooging van het toch al niet groote inkomen beteekent. De vreqgde op de departementen en rijksbureaux bij hen, dip kinderen hebben, was bij het bekend worden van de verhoogingen lang niet al gemeen. Ja, er werden vele scheeve ge zichten getrokken. Een groote groep van ambtenaren heeft namelijk niet gedeeld in de verhoogingen. Tot deze groep be hoort het meerendeel der z.g. arbèidscon- tractanten, die een aparte regeling heb ben. Zij, die onder deze regeling vallen, krijgen pas bij ’t derde kind een kinder toeslag, die ongeveer 31 per jaar be draagt voor salarissen minder dan 100, 48 voor salarissen tusschen de 100 en 150, 62 voor salarissen tusschen de 150 en 200 en 78 voor salarissen boven de ƒ200 per maand. Hun kinderbijslag is dus veel lager dan de kindertoelage voor ambtenaren, die volgens het Rijksbezoldi gingsbesluit 1934 gesalarieerd worden. Het is ons niet goed duidelijk waarom deze menschen (het zijn er duizenden) geen verhooging van kinderbijslag ontvangen en hun collega’s rijksambtenaren wel, al doen zij hetzelfde werk en al dragen zij deaelfde verantwoordelijkheid. De salarissen van de arbeidsöontractan- ten zijn veelal nog lager dan die van de HOCKEY PROEFWEDSTRIJDEN: Zondag a.s. zul len in het Westen (Amsterdam en den Haag), het Oosten en het Zuiden proef- wed strijden tusschen hockeyteams worden gespeeld om te kunnen komen tot samen stelling van districts-heerenelftallen. Hier ter stede wordt gespeeld op Klein Zwit serland. De Kameropera zal enkele operette-avonden geven met Franz Lehar’s ,.Der Frühling” en Franz von Suppé’s „Die Schone Galathee” benevens enkele voorstellingen van Cimerosa’s komische opera „Die heimliche Ehe”.. Het orkest der Kameropera zal aan een reeks voor stellingen van de Haagsche Balletgroep haar medewerking verleenen. HAAGSCHE es==s—SS=—=====S=HH—SS^3—!■!--=■'Jg. De daders van den diefstal zijn de 33- jarige los werkman P. H. en de 28-jarige los werkman C. S. In Amsterdam zijn aangehouden de 33-jarige koopman D. H. en de 40-jarige koopman F. B. goede bekenden van de politie, die een gedeelte van den buit voor 700 verkocht hadden. Ten huize van een schoonzuster van H. verliep het onderzoek op een niet on vermakelijke wijze. In een kast troffen zij twee vrouwen aan. De vloer was zeker wat hard, want zij haddeneenige bontjassen onder zich gelegd. De bont jassen waren ook van den diefstal af komstig. De twee vrouwen waren de jas sen juist aan het passen, toen de recher cheurs aanbelden. Zij wisten trouwens wel meer van het geval af, want zij hadden 600. de opbrengst van den' ver koop van eenige bontjassen, opgemaakt. Zij zullen te zijner tijd wegens heling terecht staan. Het nog ontbrekend deel van den buit is bij verschillende Haag sche bontwerkers, van wie de meeste ge heel te goeder trouw waren, in beslag genomen. Behalve de bontjassen en vos sen, Is ook nog 3000 in beslag ge nomen. DONDERDAG 21 JANUARI Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant”. Voordracht over: ..De Winter sterren hemel”. 3.45 en 7.30 u. Stadsschouw burg. „Marguerite3”. 7 u. Prin- cesse-Schouwburg. „Via Mala”. 7.15 u. Geb. v. K. en W. „Mullens Oriënt Ex press” 7.30 u. Diligentia. Piano-avond Marinus Elipse. 7.30 u. Scala. „De kampioen-leugenaar”. 7.30 u. Metropole ..Revue 1943” 2.15 en 7.30 u. Paul Mulder’s Cabaret. 4, 5. 7.30 en 9 u. Cabaret Lybelle, (Schev.) 611 u BEDRIJFSCHAP VOOR VISSCHERIJ- PRODUCTEN: Ingevolge beschikkingen van den secr.-gen. van Landbouw en Vis- scherij is het bestuur van het bedrijfschap voor visscherijproducfen samengesteld als volgt: mr. dr. W. J. C. A. Nijgh alhier, voor zitter; N. Haasnoot te Katwijk a/Zee, plv. voorz.; ir F. Thiel te Bloemendaal, N. Ros kam te Zwartsluis; J. Padmos te Yerseke; D. F. E. Meerburg te Katwijk a/Zee, Fr. Tecklenburg te Eindhoven, F. R. Otrwnering Scheveningen. Tot directeur van het bedrijfschap i<s benoemd N. Haasnoot en tot secr. mr. L. C. van Aken. Houdt Uw gasverbruik in toom en spaart eiken dag wat stroom (Reeds in een deel der vorige oplaag geplaatst) HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 19 Januari. (D.N.B.) Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Duitsche en Roemeensche troepen heb ben in het Westen van den Kaükasus vijan delijke aanvallen afgeslagen. In Noord-Kaukasus en in het Donge- bied zijn verdere wisselvallige gevechten aan den gang, in den loop Waarvan op 17 en 18 Januari 62 bolsjewistische tanks werden vernietigd. De troepen in het gebied van Stalingrad verdedigden zich standvastig in harde ge vechten tegen steeds nieuwe aanvallen, van den vijand. Plaatselijke aanvallen «Ier bolsjewieken in den Centralen sector van het front en ten Zuidoosten van het Ilmenmeer bleven zonder resultaat. Ten Zuiden van het Ladogameer viel de vijand met sterken steun van artille rie steeds weer aan. Hij werd in zware gevechten onder zware, bloedige verlie zen arfgeslagen. In de beide gevechtssec- toren werden 32 tanks verield. In luchtgevechten waaraan ook Slowaak sehe jagers met succes deelnamen, zijn 16 bolsjewistische vliegtuigen, eigen verliezen, neergeschoten. to Noord-Afrika bood het Duitsch-Ita- Kaanscbe pantser leger den vijand ook verder hardnekkigen tegenstand. Duitsche gevechtsgroepen in Tunis braken in ver- scheSdene sectoren door de vijandelijke stellingen heen en bestormden door den tegenstander taai verdedigde hoogten. Ge- veefrtsvliegers brachten in den afgeloopen nacht in tie wateren van Bone 2 transport schepen met tezamen een inhoud van 12.000 brt. tot zinken, beschadigden boven dien 2 vrachtschepen van gemiddelde grootte. Tien vijandelijke vliegtuigen wer den boven Noord-Afrika ten val gebracht. to fhet gebied van het Kanaal, in de Duitsche Bocht en aan de Noorsche kust verloor het Britsche luchtwapen 8 vlieg tuigen. Stad en haven van Dover werden in de avonduren van 18 Januari door een for matie gevecbtsvliegers aangevallen met brisant- en brandbommen. Alle vlieg tuigen keerden terug. In het kamp „Waterloo” van den Nederlandschen Arbeidsdienst bij Amersfoort zijn, evenals in de andere kampen, de jongelieden aangekomen om hun ar- beidsdienstplicht te vervullen. De instructeur onderwijst; hoe men den krui wagen oppakt. (Polygoon-Zey lamaker)] Het reizen met de Haagsche tram be looft binnenkort een attractie rijker te worden, want de vrouw zal dan niet meer alleen als passagiere meerijden, doch... als conductriceHet rijdend personeel be hoeft aanvulling en daarvoor heeft de di rectie der H.T.M. thans ook een beroep gedaan op de dames tusschen 20 en 35 jaar. Of het experiment zal slagen? Dat zal moeten worden afgewacht, de ervarin gen in Amsterdam, waar men reeds veel eerder met conductrices heeft geëxperi menteerd, zijn niet van dien aard, zoo vertelde ons de directeur van de H.T.M., ir. P. M. Montijn, dat de verwachtingen hoog gespannen zijn Er meldden zich in dertijd in de hoofdstad 260 sollicitanten aan, waarvan er, na schifting, slechts 39 overbleven om gekeurd te worden. Van die 39- verschenen er 16 op de keuring. Na het psychotechnisch onderzoek werd slechts één sollicitant waardig gekeurd, om voor hulpconductrice in opleiding te worden genomen. Een wel zeer pover re sultaat, dat de H.T.M. zeker niet zal hebben geanimeerd tot deze proefneming* Vele Haagsche mannen zullen dit initia tief van de H.T.M. echter toejuichen, want het zal toch veel prettiger zijn uit de hand van een aardige jongedame on» tramkaartje te ontvangen. Het mannelijk deel van het publiek in de tegenwoordig overvolle tramwagens zal bovendien graag meehelpen, om de taak der a.s. conductrices te helpen verlichten, zoodat we maar willen zeggen, dat wij er nog niet zoo’n zwaar hoofd in hebben. En kele tientallen sollicitanten hebben zich inmiddels al aangemeld. Laten we hopen, dat de Haagsche tram met haar meer geluk heeft dan in Amsterdam het geval is geweest. TERAARDEBESTELLING G. MASTE: Onder zeer groote belangstelling is gis termiddag het stoffelijke overschot van den heer G. Maste, oprichter en kom-, mandant van het voormalige Ned. Leger des-rtfeils, op de Algem. Begraafplaats aan de Kerkhoflaan ter aarde besteld. Velen liepen in den stoet mede. Enkele intieme medewerkers hebben hem het graf met gevoelvolle woorden dacht. De höhere SS- und Pölizeiführer deelt medeHet SS- und Polizeigericht heeft een Nederlander wegens een delict tegen de verordening tot bescherming van de orde veroordeeld tot een jaar tuchthuis straf. De veroordeelde had aan den vader van een Nederlander, die aan het Ooste- lijke front in den strijd tegen het bolsje wisme was gevallen, een anoniemen ge- lukwensch gezonden. Het gerecht zal voortaan dergelijke in dividuen. die de meest primaire geboden van menschelijkheid overtreffen, met de strengste straffen ter verantwoording roepen De Höhere SS- und Pölizeiführer deelt mede: Het SS- und Polizeigericht heeft den Ne- derlandschen halfjood Benedictus Hijmans uit den Haag wegens een ernstige daad van geweld tegenovef een lid der Duit sche politie ter dood veroordeeld. Het vonnis is 19 Januari 1943 voltrokken. VERDUISTEREN van 5.03 uur nam. tol 8.39 uur voorm. Maan 20 Jan. onder 7,43 v.m., op 4.28 n.m. 21 Jan. ond-r 8.24 v.m., op 5.23 n.m. V.M. Nachtdienst Dokters: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.fn. No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. Nederlandsche jongemannen en vrouwen van 20 jaar en ouder, die begrip toonen voor de nieuwe orde en belangstelling aan den dag leggen voor het boerenbedrijf, kunnen na een opleiding van vijf maanden in Nederland en Duitsch land worden geplaatst als leiders, leidsters en huishoudsters in de Ne derlandsche kampen van den Ger- maanschen Landdienst in het Oosten. Het dienstverband is bepaald op lj jaaf. Het zakgeld tijdens de op leiding* bedraagt ongeveer 15 per maand, terwijl het salaris in de kampen is vastgesteld op 45 tot 60 per maand plus kost, inwo ning, kleeding en doktersbehande ling. Aanmeldingen kunnen geschieden van heden af, doch uiterlijk tot 1 Februari a.s. aBn het adres Ko- ningslaan 9, Utrecht. Bij de aanmelding moet duidelijk worden vermeld of men in aan merking wenscht te komen voor de functie van leider leidster of huis houdster. Het SS-Ersatzkommando verplaatst Met ingang van 15 Januari is het S.S-Ersatzkommando van de Stad- houderslaan 132 naar den Korte Vij verberg 5 verplaatst. Belangheb benden wordt verzocht hiervan goede nota te nemen. CONCERT STAFMUZIEKCORPS: stafmuziekcorps van den Zondagmiddag hebben wederom drie jongens de gevolgen ondervonden van hun verregaande roekeloosheid, toen zij ergens langs de kust onder een prikkel draadversperring doorkropen en verboden gebied betraden. Het waren de gebroeders K., respec tievelijk 17 en 16 jaar oud en de 16-jarige D., allen afkomstig uit Loosduinen, Zij trapten op landmijnen en werden zwaar gewond. Eerstgenoemde kreeg wonden aan den rug. Zijn toestand is ernstig. Zijn broertje bekwam wonden over het ge heele lichaam. De 16-jarige D, liep won den op aan een been. De onvoorzichtige knapen zijn opgenomen in het R K. zie. kenhuis aan het Westeinde alhier. Een en ander moge nogmaals een aan sporing inhouden verboden gebied niet te betreden. Ouders dienen hun kinderen hierop nadrukkelijk te wijzen. We moeten uit elkaar gaan. Alledaag- sche geschiedenissen eindigen meestal zeer nuchter. En voor een sprookje heeft waarschijnlijk toch de goede prins ontbro ken. fcüecardo kuste haar hand. En toen hij ging sloot hij zoo zacht en behoedzaam de deur, alsof hij vreesde, dat het minste ge rucht de wonde van dit afscheid aan het bloeden zou maken. vastgeloopen kar alleen al uit bijgeloof niet meer vlot maken. Bovendien is het manuscript ook werkelijk hondsch ellen dig. Dus.uit, geen „Zingende Engel” meer. - Raffaela zei: Dat is het mooiste film-happy ending dat ik ooit meegemaakt heb. Zoo? stoof Soldati op. Een happy ending, noem jij het, wanneer de maatschappij mij durft meedeelen, dat ze je slechts je halve honorarium wil- BIJ GEALLIEERDEN LUCHTAANVAL De Deutsche Zeitung in den Niederlan. den ontleent aan een bericht uit Rangoon in het Japansche blad „Tokio Asahi Sjim- boen”, dat op 15 Januari in de wateren ten Westen van de Tavey-eilanden, 2 Ja pansche schepen met Nederlandsche ge vangenen aangevallen werden door 3 ge allieerde bommenwerpers. Een der sche. pen werd zwaar beschadigd. Ongeveer 500 Nederlanders worden vermist. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: De uitgeweken regeering van Ned.- Indië heeft via haar ambassade in Austra lië medegedeeld, dat zij in het vervolg geen extra levensmiddelrantsoenen meer naar Ned.-Indjp kan zenden. De regeering verklaart te vermoeden, dat deze onder steuningen den Japanners ten goede zul len komen. Musterung der Geburtsjahrgange 1901. 1902 und 1903 Alle mannlichen Reichsdeutschen der Geburtsjahrgange 1901, 1902 und 1903, auoh diejenigen, die bereits vor Oder wahrend des Krieges gedient haben Oder duroh Wehrersatzdienststellen der Heimat erfasst, gemustert, unabkömmlich, bereit- gestéllt Oder zurückgestellt worden sind haben sich zur Musterung wie folgt zu melden: aus den Provinzen Südholland und Seeland in Den Haag, Schule Frederikstraat - - -- DIVERSEN De Deensche zwemster Ragnhild Hveger is weer hersteld en heeft, na ruim een half jaar non-activiteit, de training hervat, Het Duitscjie kampioen schap kunstrijden voor parein is gewon nen door den titelhouder 1942. het paar Strauch-Noack. Voor de p o 1 o - c om p e t i t i e van den N.Z.R.B. werden in de heeren- afdeeling de navolgende resultaten ver kregen: SVH—UZC 3—3, RZC—UZC 2—1. Dames: RDZUZC 43. Voor de eerste klasse com petitie van den Ned. Schaakbond verloor V.V.V. te Alkmaar van A.S.C. met 46. Heerlen won van Maastricht met 64. Het volledige programma der bokswedstrijden te Amsterdam (Con certgebouw) op 25 dezer luidt: Jo de GrootDorus Elten 10 x 3 min., Rob. DischStaf Jacobs (Belg.) 8x3 man., Nol KleinDaaf Baan 8x3 min., Karei Bis- schop—Roosbroek (Belg.) 6x3 min., Jan de BruinAlbert Raus (Belg.) 6 x 3 min. De jaarvergadering der Haagsche Athletiek-commissie wordt ge houden op 25 dezer te 7 uur n.m. in „De Kroon" alhier. Voor den secr.-penn.. den heer F. J. Kok. die niet meer herkies baar is, moet een opvolger worden ge kozen. Zondagmiddag om 12.30 uur wordt in „De Ëegentes” de damespolo- wedstrijd Z.I.A.N.U.Z.C. gespeeld, ge volgd door een ontmoeting der heeren van beide clubs. De H.Z.P.C.-heeren spe len om 4 uur in het bad Mauritskade tegen R.Z.C. Aan het kampioenschap van Nederland 2e klasse groot biljart, dat van 1114 Maart te Amsterdam wordt gehouden, zal ook worden deelgenomen door „Keesje” de Ruyter, die dan 18 jaar zal zijn. am 25.1.1943 Vorm. Buchstaben AJ am 26.1.1943 Vorm. Buchstaben KR am 27.1.1943 Vorm. Buchstaben SZ. Die Meldepflichtigen haben und sonstige Ausweispapiere sowie drei Passbilder 37x52 mm in bürgerlicher Kleidung, ohne Kopfbedeckung, Brillen trager das Brillenrezept, mitzubringen. Inhaber eines Wehrpasses haben diesen, sofem sie ihn nicht bei sich führen, umgehend anzufordern und zur Musterung mitzubringen. Juden haben nicht zu erscheinen. Den Meldepflichtigen wird das Fahr- geld 3. Klasse gegen vorzeigen der Fahr- karte bei der Meldung zurückerstattet. Sie erhalten ferner bei einer Abwesenheit vom Wohnort von rpehr als 8 Sfunden ein Zehrgeld Den Hag^g, den 12 Januar 1943. Der Reichskommissar für die be- setzten Niederlandischen Gebiete der Generalkommissar für das Sicherheitswesen gez. RAUTER SS-Gruppenführer und General- i leutnant der Polizei. Maar toen bij den volgenden middag bij Raffaela kwam (het was juist het thee- uur, dat ,zij steeds in gezelschap van Re ginald doorbracht) was er weinig meer aan hem te merken van de Siciliaansche successen. Integendeel, hij was zoo ter neergeslagen, als Raffaela hem nog nooit gezien had en hij liet zelfs na Reginald zijn gebruikelijken giftigen blik toe te werpen. En als men Soldati’s onnatuur- lijken gemoedstoestand precies wil beschrij ven, moet men er aan toe voegen, dat hij dejzen Reginald Hicks zelfs een hand gaf, wat nog nooit gebeurd was. De manager zette zich dus aan tafel en zuchtte diep. Zorgen? vroeg Raffaela Want een zuchtende Guido Soldati waarlijk een novum. Nu barstte hij los. Zorgen? Wanhoop! Ik heb nooit ge wone zorgen. Ik ben wanhopig of ik ben niets. Mooi. Dan neem ik er kennis van. da\ je wanhopig bent, antwoordde Raffaela eenvoudig. En als je je thee opgedron ken hebt, moet je me maar eens de re den van je wanhoop vertellen. Direct, brulde Soldati. Meteen zul je alles weten. De rechten en de plichten De heer Woudenberg, de leider het Nederl. Arbeidsfront, heeft bijzondere bepalingen vastgesteld betreffende de rechten en plichten van in Duitschland tewerkgestelde Nederlandsche arbeiders, welke met ingang van 1 Januari j.l. in werking zijn getreden. i Den inhoud van deze nieuwe bepalin gen samenvattend, kunnen wij de vol gende punten onderscheiden: Leden van het Ned. Arbeidsfront, die naar Duitschland gaan en hun lidmaat- schapsboekje bij een bureau van het N.A.F. hebben ingeleverd, behouden hun rechten, zoolang zij in Duitschland wer ken en hun bijdrage aan het Deutsche Arbeitsfront betalen, m.a.w. de in Duitsch land betaalde contributieweken tellen voor de vaststelling van de rechten als lid van het N.A.F. In Nederland ongeorganiseerde arbei ders, die naar Duitschland gaan en aldaar hun bijdrage aan het Deutsche Arbeits front betalen, kunnen bij terugkeer in het vaderland de rechten verwerven, welke in het betreffende huishoudelijk reglement van het N.A.F. zijn omschrëven, mits zij zich bij terugkomst bij één der plaatse lijke kantoren van het N.A.F. melden, onder overlegging van de bijdragekaart van het D.A.F. en een geldig ontslag- bewijs. De rechten, verbonden aan het lidmaat schap van het N.A.F. voor uit Duitsch land terugkeerende arbeiders beginnen bij i de eerste contributiebetaling aan het D.A.F. in Duitschland. Dit beteekent der halve. dat contributieweken, betaald aan het D.A.F. medetellen bij de erkenning i der rechten in Nederland. Hierdoor ziyi vele bezwaren voor de ar. beiders, die in Duitschland werken, ten aanzien van het lidmaatschap van het N.A.F. vervallen. De uit Duitschland terugkeerende Ne derlandsche arbeider heeft ook te beden ken, dat hij, wanneer hij zich in Holland als lid van het N.A.F. opgeeft, recht heeft op alle sociale voorzieningen, die door het N.A.F. zijn getroffen. Dit zijn er vele en wel: ondersteuning in gevallen van nood, t.b.c.-ondersteuning, overlijdensuit- keering, huwelijksuitkeering en ouder- doms- en invaliditei’tsondersteuningen. 4 t 4 J f 4 4 4 4 4 Vijfde klasse Attlee in het Lagerhuis De plaatsvervangende Britsche minis ter-president Attlee heeft gisteren in het Lagerhuis een verklaring afgelegd, waar in hij o.a. ten aanzien van de krijgs operaties in Libye verklaarde, dat het doel der Geallieerden is de totale ver nietiging van de vijandelijke strijdkrach ten in Noord-Afrika. De slechte weers omstandigheden hebben in Tunis het ge bruik van tanks en voertuigen practisch onmogelijk gemaakt. Bovendien kunnen als gevolg hiervan geen vliegvelden en wegen worden aangelegd. Attlee besloot met te zéggen: „Wij stellen ons volle' vertrouwen in generaal Anderson, in ge neraal Eisenhower en in de soldaten der Geallieerde troepen in Tunis.” Waar is Churchill? Volgens onbevestigde, in neutrale krin gen te Stockholm in omloop zijnde ge ruchten bevindt Churchill zich in ver band met de politieke moeilijkheden, die ontstaan zijn in de Noordafrikaansche kwestie, te Washington, teneinde met Roosevelt deze kwestie op te helderen. Er deden reeds geruimen tijd geruch ten de ronde over een reis van Eden of Churchill, waarbij ook'gewezen is op de onverwachte moeilijkheden, die deelen van het Amerikaansche Congres aan de uitvoering van de leen- en pachtwet in den weg leggen. Prins Napoleon Bonaparte gearresteerd Bij een poging de Spaansche grens te overschrijden, is Prins Napoleon Bona parte gearresteerd, meldt de Frankfurter Zeitung uit Parijs. Hij wilde zich waar schijnlijk via Spanje naar Noord-Afrika begeven. De Prins bevond zich in gezel schap van De Saivre, die enkele weken geleden uit het civiele kabinet van maar schalk Pétain is getreden. De Saivre was van Vichy naar Zwitsérland gereisd om den Prins te halen en hem vervolgens door Frankrijk over de Spaansche grens te brengen jij mij len uitbetalen? Ik machtig u zelfs, zei glimlachend, het contract zonder scha deloosstelling te annuleeren. Wat? Bent u gek? draaide Soldati zich naar den Amerikaan om. Waarschijnlijk. En opdat u zult zien, hoe gek ik ben, betaal ik u bovendien nog uw provisie uit over het heele hono rarium. if -41

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1