Bekendmaking 7/ Zaterdag 23 Januari. 1943. Geweldige verliezen der bolsjewisten No. 18393. NOTITIES Tripolis ontruimd Mislukte Sovjet-aanvallen in verschillende sectoren De psychologie van den totalen oorlog Belangrijke stellingen in Tunis veroverd te men orde te maken. Een der machines pp de kade. IVJV.P.-Zeulemaker} De Jeugdstorm en de Germaansche Landdienst Ergerlijk vandalisme „Motorgruppe Luftwaffe” van het N.S.K.K. kan flinke kerels gebruiken Doodvonnis voltrokken DE KWEEKELING MET ACTE Harde afweerslagen De voedselvoorziening in Ned.-Indië Vermijdt gemakzucht en vergeetachtigheid Mededeeling <*1 COURANT ƒ0.51 p. m Atlantic-Holland) Een Roemeensche mijnenlegger in de Zwarte Zee. DUITSCH WEERM ACHTBERICHT m de montage werkplaatsen fti den Noordoostpolder te Vottenhove van tanks den op- 4 4 4 4 4 4 4 4 t 4 4 4 4 4 4 I 4 4 4 t 4 4 4 4 I 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 Wacht in het Oosten. Voor den in gang van een gevechtspost houdt deze parachutist, gewapend met handgra naten en machinepistool, de wacht P.K. Dahmr-We-Po) betoonden zich Zoo klom er een een brandende twee haar een druk bezig de enorme zaaimachines, die een breedte hebben van 8 meter, in den 51. verneemt, verschenen Brits Het bureau van flen Bevelhebber der Weermacht in Nederland deelt mede: Voor een Duitsch krijgsgerecht is een strafproces gevoerd tegen de vervaardigers van tegen de Duitsche bezettende macht gerichte ophit sende geschriften en tegen degenen, die deze geschriften in het groot verspreidden. Zeventien beklaagden zijn ter dood veroordeeld. De Bevel hebber der Weermacht heeft het vonnis bevestigd. Tot vermaning en waarschuwing aan allen, wien het aangaat, worde uit de motiveering het volgende medegedeeld: „Wü bevinden ons midden in den oorlog. De omstandigheden, die een oorlog onvermijdelijk met zich brengt, leggen éen groot deel der Nederlandsche bevolking beperkingen op. De schuld daarvoor moet ge zocht worden bij haar vroegere regeering. De Duitsche troepen en bezettingsautoriteiten hebben zich van den aanvang af beijverd, een kiesche en correcte houding tegenover de be volking aan te nemen. Indien nu door bepaalde kringen de tegemoetkomende houding van de bezettende macht en de Duitsche instanties als zwakheid wordt uit gelegd en hun aanleiding geeft, Duitsohe voorschriften en bevelen te negeeren, moge het volgende verklaard warden: Duitschland bevindt zich thans metNjjn vijanden in een strijd om het zijn of niet-zijn niet alleen van het Duitsche volk, maar ook van Europa en zijn cultuur. Duitschland wil dezen strijd onder alle omstandigheden tot een zegevierend einde brengen. Degenen, die in strijd met de Duitsche bevelen en voorschriften anti- Duitsche geschriften vervaardigen en verspreiden, moeten verwachten, dat zij volgens de geldende oorlogswetten behandeld en dienovereenkom stig met zware en de zwaarste straffen gestraft worden.” De stad Utrecht restaureert haar kerk torens. Nadat reeds vroeger een be gin was gemaakt met het herstel van den toren der Nicolaaskerk heeft men thans ook den massieven toren van de Buurkerk onder handen genomen. De strijd in de lucht Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gis teravond, naar het D.N.B. verneemt, ge slaagde bomaanvallen gédaan op ver- keersinstallaties en andere objecten van militajx belang in verscheidene steden aan de Zuidwestkust’ van Engeland. Andere gevechtsvliegtuigen vielen steden in het Oosten van Engeland aan. De bommen die ten deele van zeer geringe hoogte werden neergeworpen, veroorzaakten aan zienlijke schade en uitgebreide branden. In weerwil van het levendige afweervuur keerden alle Duitsche vliegtuigen terug. Naar het D.N.B. gisteravond eenige Britsche bommenwer pers boven West-Duitsch gebied. Hier en daar neergeworpen bommen veroorzaak ten geringe verliezen onder de bevolking en matige schade aan gebouwen. VERDUISTEREN van 5.08 aar nam. tot 8.35 uur voorm. Maan 23 Jan. onder 9.30 v.m. op 7.27 n.m. 24 Jan. onder 9.56 v.m.; op 8.32 n.m. 25 Jan. onder 10.20 v.m.. op 9.38 n.m. 29 Jan. L.K. Nachtdienst Dokters: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 11.3058. Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. HAAGSCHE Het is helaas een feit, dat onze jeugd een zucht tot vernielen van andermans eigendom aan den dag legt. Dat hebben wij weer kunnen waarnemen, toen wij een tocht langs de leegstaande huizen maak ten. Het is niet overdreven wanneer wij verklaren, dat honderden ruiten vernield worden. Het is zoo gemakkelijk niet waar. Een steen onder je blouse, een worp, en een lui4 gerinkel verkondigt, dat hij doel trof. Het komt zelfs voor, dat jongens, ja zelfs jonge mannen, per fiets met een zak vol steenen langs leegstaande huizen rij den met het doel zooveel mogelijk ruiten te vernielen. Dan blijft het niet alleen bij. Ook aan het inwendige van de huizen wordt door baldadige jeugd ernstige scha de toegetoracht. Het is van deze plaats dat wij een beroep doen op ouders en on derwijzers den jongens het verkeerde van hun handelwijze onder het. oog te bren gen. Van de politie vernamen wij, dat de agenten weliswaar nauwlettend toezien, maar zij kunnen niet overal tegelijk zijn. Toch lijkt ons nog .doelmatiger controle gewen.jcht. Zij, die zich aan vandalisme schuldig maken, zullen zwaar gestraft worden. Accoord! Eens zullen de huizen die thans leeg staan, weer bewoond wor- den. Daarom alleen reeds, moéten ze on- '^ch^melpenninah^iüveQif - geschonden blijven, braken. en electriciteits- I eigen belang I Beperkt het gas verbruik, het is uw PRIJS DER ADVERT.i 1-11 m.M (5 reg.) ƒ1.65, elke m.M. m. tot 22 m M. (10 reg /0.19. Elke m.M. m. 21 ct Halve oplaag, halve prijs. Reel. iZZl v. m.M. Bewijsn. 5 et., fr. p. p. iO ct. KI. Adv (in halve opl.) ƒ0.57. Dienstaanb. ƒ0.38 Pers gevr. ƒ0.48 Adv. .Br bur. v. d. bl.” 10 c. meer Belangrijke goudschat gevonden De Parijsche bladen melden, dat in een plaats aan de “Westkust van Frank rijk op merkwaardige wijze goudstukken tot een totaal gewicht van 30 k.g. zijn ontdekt. Een vrachtauto botste tegen de inrijpoort van een landgoed, waarna uit het binnenste van het gesteente een ware regen van gouden munten uit den tijd van Lodewijk XV en Lodewijk XVI be gon te vallen. Japansche luchtmacht in actie Naar het Keizerlijke hoofdkwartier meldt, hebben Japansche luchtstrijdkrach ten op 15 Januari 16 vijandelijke vliegtui gen, in luchtgevechten boven de Salomons eilanden neergeschoten; 3 eigen toestellen zijn niet teruggekeerd. Bovendien vielen Japansche marineluchtstrijdkrachten op 17 Januari het vliegveld Rabi op Nieuw-Gui- nea aan. Twaalf vijandelijke machines werden vernield. In meer dan 6 mili taire gebouwen ontstonden ’branden en ontploffingen. Van dezen aanval keerden alle eigen vliegtuigen behouden terug. In het Birmaansch-Indische grensgebied zijn op 19 Januari Japansche jachtvliegtui gen ten Noorden van Akyab in strijd ge raakt met 2 vijandelijke vliegtuigforma ties, in den loop waarvan 7 vijandelijke machines werden neergeschoten. Dienzelf den dag ondernamen Japansche bommen werpers een aanval op Moendsoeng, tus schen Tsjittagong en Akyab, waarbij op verscheidene plaatsen groote bsandgp uit- km Besparing van gas en electriciteit is dringend noodzakelijk In dezen tijd, waarin men beslist moeit uitkomen met de toegewezen rantsoenen gas en electriciteit, hebben wij al eens eerder gewezen op de noodzaak om in de huishouding, evenals in de onder neming, een enejgiecontroleur aan te stellen. Het is een’ teeken van een min der economische huishouding, wanneer lampen, strijkijzer, stofzuiger of radio toestel ingeschakeld blijven, wanneer zij niet worden gebruikt. Alle energie dient zoo te worden aangewend, dat het hoog ste nuttige effect wordt bereikt. Wie wel eens in een fabriek heeft kunnen nagaan hoe een product tot stand komt, zal dik wijls hebben kunnen constateeren, dat door een doelmatiger gebruik van de trans portmiddelen de werkzaamheden vlotter zouden kunnen verloopen. Er wordt voor een eenvoudige handeling soms een om weg gemaakt, zonder dat men daarbij bedenkt hoeveel overbodige energie dit kost. Ook in de huishouding zijn er der geilijke omwegen, waarvan men zich pas bewust wordt, wanneer men er opmerk zaam op wordt gemaakt. Er is niet alleen vereenvoudiging, maar ook meer overleg bij het werk noodig. Gemakzucht of ver geetachtigheid leiden er dikwijls toe, dat energie in den vorm van electriciteit en gas wordt verbruikt,» wat bij eenig na denken had kunnen worden bespaard. En men bedenke: wie zijn rantsoen over schrijdt, krijgt boete of wordt van -den toevoer af gesneden. PRIJS DEZER COURANT; Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikerikl”, „De Nieuwste Mode” „Kol. Bijbl.” en „Letterk Bijbl.” ƒ3.16, Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20, t. Modebl. ƒ3.95. Buiten), ƒ9.46. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 6 c,, fr. p. p. 10 e. Dr. Göbbels bepleit sluiten van bars en luxebedrijven In een uitgebreid artikel onder het op schrift: „Die Optik des Krieges”, in het jongst verschenen nr. van „Das Reich” gaat Rijksminister dr. Göbbels in op wat men zou kunnen noemen de psychologie van den totalen oorlog. Wanneer men het dagelijksche leven in de steden beschouwt, met uitzondering van de gebombardeerde steden, dan verloopt dit leven zóó, dat men zich moei lijk kan voorstellen, dat het Duitsche volk een strijd voert op leven en dood. De bioscopen concertzalen en theaters zijn overvol De luxe zaken en warenhuizen, ook al hebben zij voor de eigenlijke levensbehoeften niet veel meer aan te bieden, komen toch nog met allerlei uit stallingen om den schijn voor het publiek op te houden. In de bars is niet veel meer te drinken, toch speelt er een strijkje voor verveelde gasten. Dit alles is overbodig: het past niet in het kader van de levenshouding van een krachtig volk. Weg met de bars, met de luxe bedrijven en warenhuizen, die nog hon derden werkkrachten nutteloos vasthou den en op materiaal beslag leggen dat beter te gebruiken is. Wij. weten, schrijft dr. Göbbels, dat wij daarmede een paar duizend menschen onaangenaam zijn. Maar men moet beden ken, dat we ook over het psychologische aanzicht van den oorlog moeten waken. Een strijdende gemeenschap moet bepaal de spelregels in t.cht nemen, anders lijdt- de corpsgeest er onder. I Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 12500 Bijkant. Schev. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Fil.i Rijsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel. 3, Tel. 119461 Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloem). 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F. D. Couvée, v Hoytemastr. 66 Tel.721187 maansche Landdienst bestaat, waar aan alle jonge vrijwilligers uit Germanje de kans gegeven wordt om zich te bekwa men in het landbouwwezen van het Oos ten. Nederland heeft er voor te zorgen, dat in dat gebied krachtige, flinke jonge mannen en vrouwen komen, die tegen een stootje kunnen en die reeds een goed begrip hebben van de moeilijkheden al daar. Het is dón ook daarom, dat de jongens en meisjes, die belang stellen in de Oostkolonisalie, eerst twee jaar te werk worden gesteld op boerderijen in het Oosten van Europa om bovenge noemde moeilijkheden reeds eenigszins te beleven. Zijn zij na twee jaar dienst nog geestdriftig, dan volgt een land- bouwtechnische opleiding, die, gezien de resultaten, welke door ons bereikt zijn, naar alle waarschijnlijkheid in Neder land zal plaats vinden, om dan na een opleiding van in totaal 4 jaar, zoowel technisch als idealistisch klaar, te gaan koloniseeren. Noodig is een aantal lei ders, leidsters en huishoudsters, die met een voldoende begrip voor de jeugd in staat zijn een Krachtige leiding te geven. De vrijwilligers worden ondergebracht in kampen, jongens en mêisjes geschei den, met soms afstanden van 30 tot 40 km uit elkaar. De leiding is geheel in han dden van Nederlanders, die echter een nauwe samenwerking met de H.J. aldaar hebben. Officieel wordt medegedeeld Het doodvonnis, op 8 Januari 1943 door het Duitsche Obergericht wegens moord uitgesproken tegen den Nederlander Jo- ia ie hannes H. A. Kievit uit Haarlem is van- Jongens en meisies van 14, 15 en .„ul-vi-ori 16 jaar kunnen reeds naar Oostland gaan: „7 - Kievit had. zooals de pers reeds uit voerig gemeld heeft, op 27 November 1942 te Haarlem een moeder van kleine kinderen, die bovendien derde kind verwachtte, bezocht, woordenwisseling uitgelokt en haar ver volgens gewurgd, waarna hij de weer- looze vrouw door messteken in borst en hals doodde. Jaren geleden, in den tijd, dat de roep om tjezuiniging alle andere geluiden bij kans overstemde, heeft in ons onderwijs het instituut van kweekeling met acte grooten omvang gekregen. Spoedig nadat op de meeste scholen kweekelingen met acte, tegen eën vergoeding van twee of drie tientjes per maand, soms nog min der, waren geplaatst, begreep men aller wegen, dat een groote domheid was be gaan en dat het instituut van kweekeling met acte den weg baande voor tal van misstanden in ons onderwijs. Twee jaar geleden scheen er licht in de duisternis te komen. De secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Kultuurbescherming, kondigde aan, dat het instituut van kweekeling met acte, opgeheven zou worden. Dit is inderdaad met ingang van 1 Januari van dit jaar ge schied. Dezer dagen verscheen een nieuw besluit, dat alleen onbezoldigde volontairs binnen een tijdvak van drie jaar na het behalen van de onderwijzersacte op de school mogen worden toegelaten, mits zij steeds onder toezicht en leiding van een in hetzelfde schoolvertrek aanwezige en met de leiding van een schoolklasse belas te leerkracht werken. Door de opheffing van het instituut van kweekeling met acte zijn honderden jonge actebezitters in het onderwijs zonder be trekking geraakt, want zij kunnen voorloo- pig, uitzonderingen daargelaten, toch niet benoemd worden tot onderwijzer, aange zien ten eerste de ouderen voorgaan en ten tweede het aantal vacatures niet groot genoeg is. Indien deze ex-kweekelingen Over onbegaanbare wegen, in sneeuw, niet acte pas hun onderwijzersacte behaald hebben, kunnen zij als volontair in een school blijven. Wat den aard van hun werkzaamheden betreft, zal er in de meeste gevallen weinig veranderen. Er zijn honderden onderwijzers, die twee of meer klassen hebben in één lokaal, b.v, de derde en vierde. Krijgen zij nu een volon tair, dan zal na eenigen tijd de volontair toch min of meer zelfstandig de derde klasse leiden, al houdt de onderwijzer, die in hetzelfde lokaal is, wel een wakend oogje op zijn werkzaamheden. Dat wijst de practijk uit, want zoo is het ook ge gaan met de kweekelingen met acte, Iedere jonge man of vrouw verlangt er naar werk te doen, waarvoor hij is op geleid, zoodat het natuurlijk is, dat hij (zij) tracht zooveel mogelijk zelfstandig les te geven. En is het niet begrijpelijk, dat een onderwijzer met twee of meer klassen aan dien drang eenigszins toe geeft, ook al om zijn jongen collega ter wille te zijn? Zoodat we dus de figuur Krijgen, dat jonge menschen, die vóór 1 Januari een kleine vergoeding kregen, thans heelemaal niets ontvangen, al doen zij vrijwel hetzelfde werk. Voor hen, die al drie jaar hun (haar) acte bezit ten, is de toestand nog veel moeilijker geworden. Zij mogen heelemaal niet meer in de school komen, zoolang zij geen vaste aanstelling krijgen, zoodat zij maar een baantje buiten het onderwijs moeten zoeken, hoewel hun opleiding daarop in het geheel niet gericht is. en zich tevre den stellen met de hoop, dat zij later nog ewel eens kans zullen hebben be noemd te worden. Ondertüsschen zijn zij dan eenige jaren uit het onderwijs, hetgeen aan hun onderwijsgeschiktheid natuurlijk ernstig afbreuk doet. Vooral in dezen tijd hoort men nogal eens het gezegde, dat alleen de besten onder ons net goed genoeg zijn zich in te zetten voor de opvoeding van de jeugd. Het komt ons voor, dat velen van het onderwijs afgeschrikt worden door ge- melde maatregelen. De kans op een be noeming direct na het behalen van de acte is uiterst klein, zoolang er nog zoo vele werklooze onderwijzers zijn, waar door zij dus eenige jaren moeten vol on- tairen. Kunnen zij binnen drie jaar geen vaste aanstelling krijgen, dan moeten zij zich van het onderwijs afwenden. Het is duidelijk, dat voor deze moeilijke en 1 voor ons volk zoo belangrijke kwestie een oplossing noodzakelijk is. S.P.T. meldt ons uit Berlijn: De ernstige taal van het Duitsche leger- bericht in de laatste dagen, dat daardoor veel indruk op de Duitsche bevolking heeft gemaakt, wijst in een ongewone for- muleering op de hardheid en de beteeke- nis van de enorme afweerslagen aan den Zuidelijken sector van het Oostfront. Uit de officieele Duitsche berichten zijn ech ter ook operatieve bedoelingen der Duit sche legerleiding te herkennen, waarin wordt gpzegd: „In het Noordelijk deel van den Kau- kasus trokken Duitsche troepen zich vol gens de plannen voor den vijand terug. Óndanks de verbitterdheid en ernst van deze gevechten, waarbij de Sovjets op verscheidene brandpunten van den strijd door hun massale aanvallen klaarblijke lijk ook gedurende de laatste dagen ge deeltelijke successen konden boeken, be oordeelt men te Berlijn de militaire situatie in het Oosten rustig en nuchter. Het strategische doel der Sovjets bij hun groote aanvallen in het Zuidelijk deel van het Oostelijk front omschrijft men te Berlijn, ook refereerend aan den op roep van het Sovjet-Russische opper bevel, als een poging tot vernietiging van zooveel mogelijk Duitsch oorlogs materiaal. Het gaat er den Sovjets klaar blijkelijk om. door hun offensief, zooveel mogelijk Duitsche eenheden te vernie tigen. Daarbij kunnen de Russen het zich permitteeren met een uit Aziatischen ge zichtshoek begrijpelijke verachting voor menschenlevens, op onbegrijpelijke wijze bloedige offers te brengen, ook waar het slechts om het bereiken van kleine plaat- selijke voordeelen gaat De Duitsche strategie gaat echter van een geheel andere doelstelling uit. Ook tijdens den winter 19411942 heeft het Duitsche front maandenlang in harde af- weergevechten stand moeten houden en de Duitsche legerleiding heeft daarbij steeds het nuchter verstand den boven toon laten voeren. De belangrijkste voor waarde voor de komende beslissing zal de standvastigheid der Duitsche troepen aan het Oostfront blijken, die sedert twee maanden in den zwaarsten afweerslag van de geschiedenis staan. jOverdracht détailzaken “Bij overdracht van detailzaken, waarin distributiegoed wordt verkocht, blijkt nog steeds misverstand te bestaan. De directie van het Centraal Distributie kantoor vestigt er daarom nogmaals met nadruk de aandacht op, dat belangheb benden zich bij het overnemen van een dergelijk detailbedrijf afgezien van andere te vervullen formaliteiten tij dig in verbinding moeten stellen met den plaatselijken distributiedienst, welke hun alle noodzakelijke inlich'ingen zal ver strekken Het niet opvolgen van boven staande aanwijzing zal in vele gevallen leiden tot moeilijkheden Voor en teleur stelling van de betrokken partijen, in het bijzonder van’den nieuwen ondernemer modder en stof, trekken dagelijks einde- looze colonnes over het wijde Russische land of door de zandwoestijnen van Afri ka. Van wagen en bestuurder wordt het uiterste gevergd. En wanneer klimaat en bodem zijn overwonnen, wacht dik wijls nog de vijand in een hinderlaag. De fronten bestrijken geweldige uitge strektheden; troepen verplaatsten zich over duizenden kilometers. Hoe zou de vechtende soldaat zich kunnen handha ven. indien chauffeurs met hun auto’s niet zorg droegen voor de „Nachschub”, den aanvoer van voedsel, materieel, mu nitie, benzine en verplegingsmiddelen en vóór den afvoer van gewonden. Onder deze bestuurders bevinden zich ook Nederlanders, mannen, die dienst namen bij het NSKK. onder wie vele motor-WA-mannen. Al ontbreekt het hun niet aan gezonden Hollandschen humor, vooral paren zij militaire paraatheid aan motortechnische kennis. Zij hebben zich ontwikkeld tot kerels, die voor geen moeilijkheid uit den weg gaan. Voor al les weten zij een oplossing, of ze impro- viseeren haar, als de machine het be geeft. 'Zoo is h«t geen zeldzaamheid, wanneer men ginds een Franschen wa gen ahntreft, met eer, Engelschen carbu rator daarin en hersteld met RUssische „pakkingen”. Zelfs een eindje lucifer is in hun handen een reparatiemiddel. Daarnaast deden zij groote weg-erva ring op. Geen weg is zoo slecht of ze werken er zich overheen En aan het eind vén een langen dag werd gekam peerd in een noodverblijf, een hut, die kend en het is daarom, dat er eën Ger- hersteld 'yer^, me^ planken uit een schutting. De lamp wordt gestookt met dieselolie. Ze stinkt en walmt, maar ze geeft licht. En daar gaat het toch om Verscheidenen hunner ook zeer doortastend, achter het stuurrad van vrachtauto, die in de nabijheid stond van een munitie-opslagplaats. Hij behoedde deze daardoor voor explosie, maar werd met brandwonden uit de cabine gedra gen. Anderen'weer bonden den strijd aan tegen doorgebroken Sovjet-troepen en partisanen. Kortom, voor flinke kerels is er plaats in de „Motorgruppe Luftwaffe” van het NSKK; Allen, die zich aangetrokken voelen tot den motordienst en hun steen tje willen bijdragen, kunnen zich mel den. De dienst bij het corps wordt als „Kriegsdienst” beschouwd én derhalve geniet men de bescherming der „Kriegs- fürsorgegesetze”. Aanmelding kan geschieden bij het stafkwartier der motor-WA te den Haag of bij den NSKK-Verbindungsführer Haag,. Dienststelle: Jan van Nassaustr. ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT ROME, 23 Januari (Stefani). De strijd tegen vijandelijke pantsereenheden werd gisteren den geheelen dag ten Zuiden van Tripolis voortgezet. De luchtmacht van de As mengde zich voortdurend in den strijd en steunde de operaties te land. In den afgeloopen nacht is, na de hevige gevechten tijdens de voorgaande dagen, Tripolis door de troepen der Asmogend heden ontruimd, die zich in Westelijke richting terugtrekken. In Tunis hebben de Italiaansche en Duitsche troepen hun successen van de vorige dagen uitgebreid. Een Ameri- kaansch vliegtuig werd neergeschoten door het luchtdoelgeschut van een onzer divisies. Op 22 Januari des avonds hebben for maties bommenwerpers de haven Bone aangevallen, waar installaties werden' ge troffen en branden en ontploffingen wer den veroorzaakt. Een formatie torpedovliegtuigen heeft ondanks de ongunstige weersgesteldheid de baai van Bone aangevallen. Na 3 sche pen tê hebben waargenomen werden deze met torpedo’s aangevallen. Twee schepen werden met zekerheid in den grond ge boord, terwijl hët derde schip ernstig werd beschadigd. Een ander koopvaa»iij- schip werd in dén haveningang getroffen. Al onze vliegtuigen zijn op hun bases teruggekeerd. Onze duikbooten hebben in de Middel- landsche Zée 2 vijandelijke koopvaardij schepen tot zinken gebracht. Vijandelijke vliegtuigen hebben ïspica in de provincie Ijvracuse, Pachino (Syra cuse) en Noto gebombardeerd. Drie bur gers werden gedood en één gewond. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 23 Januari (D.N.B.). Het Opperbevel vfen de Weermacht maakt bekend: Vijandelijke aanvallen in het Westelijke deel van den Kaukasus mislukten. Het losmaken van den vijand in het Noorde lijke deel van den Kaukasus verloopt volgens de plannen. In het Dongebied werden talrijke aanvallen der bolsje wisten in zware en afwisselende gevech ten afgeslagen. Een tegenaanval Duitsche infanterie en formaties wierp den vijand ver naar het Oosten terug. De verdedigers van Stalingrad boden gisteren den geheelen dag in een heroieke worsteling verzet tegen een numerièk superieuren vijand. Twintig tanigs werden in gevechten op korten afstand vernie tigd. Een diepe vijandelijke bres in het verdedigingsfront werd door het in strijd werpen van alle krachten gevangen. Zware afweergevechten aan den midden- loop van den Don en ten Zuiden van het Ladogameer duren voort. Het Duitsch-Italiaanschfe pantserleger heeft zich na ,het afweren van zware vijandelijke aanvallen in den afgeloopen naeht overeenkomstig de plannen van den vijand losgemahkt. In gevechtsgebied van Tunis nemen de eigen krijgsoperaties een gunstig verloop. Een vrij sterke vijandelijke groep strijd krachten werd ingesloten en pogingen tot ontzet afgeslagen. Tijdens levendige wederzijdsche activiteit in de lucht wer den in het Middellandsche Zeegebied 7 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Bij aanvallen overdag op de kust van de bezette gebieden in het Westen ver loor de vijand <toor den afweer van jacht vliegtuigen en luchtdoelartillerie 17 vlieg tuigen, voor het meerendeel bommen werpers. Enkele vliegtuigen hebben op 22 Ja nuari des avonds hier en daar bommen geworpen op West-Dyitsch gebied. e Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht voor den oorlog belangrijke in stallaties aan de Zuidkust van Engeland en in het mondingsgebied van de rivieren Tees en Tyne aangevallen. Opperbanheer C. Quispel Szn., staflei- der van dein Jeugdstorm, heeft op de da gelijksche persconferentie over boven staand onderwerp een referaat gehouden. Hij begon met den historisch overzicht. Geleidelijk kwamen gebieden vrij, vooral in het Oosten, die vroegen om werkkrachten, om met den ploeg te be werken wat het zwaard veroverd had. Een deel van ons volk trok er op uit. Het oudé lied, dat nu weer waarde ge kregen heeft: „Naar Oostland willen wij rijden, naar Oostland willen wij mee.” werd toen geboren. De geschiedenis her haalt zich en als nu. nu de zee voorloo- pig voor ons is afgesloten, weer een op roep komt om het land in het Oosten te. bewerken, dan staan er wederom de landbouwende Nederlanders op om op dat gebied ook hun aandeel te leveren voor Germanje, zooals weleer. Wederom klinkt de stem van het Oosten en we derom staan wij aangetreden. Een roep gaat door Nederland en niet alleen de ouderen, maar ook de jeugd geeft hier aan gehoor. Nu niet om een verzetje, maar uit volle overtuiging, want zij wil len naar het Oosten om te koloniseeren, om daar een levensbestaan te vinden. Dat het onverantwoordelijk zou zijn zon der eenige opleidihg deze jonge men schen weg te laten gaan, is vanzelfspre- gezien dezen jeugdigen leeftijd is het duidelijk, dat juist aan de vorming van de leiders en leidsters de hoogste eischen worden gesteld. Reeds 3 a 400 jongens en meisjes nemen aan den kolonisatie- ivjbeid in Oostland deel. Verwacht wordt, dat in Augustus a.s. wederom een 5 600 jongens en meisjes gereed zullen staan. Een medewerker van de „Essener Na tional Ztg.” heeft van Tokio uit een reis door de door Japan bezette gebieden in Oost-Azië ondernomen en bij die ge legenheid ook een bezoek aan Ne.d.- Indië gebracht. De correspondent schrijft, dat de invoer van levensmiddelen voor- loopig nog groote moeilijkheden onder vindt, doch dat anderzijds maatregelen zijn genomen om aan de behoefte der be volking te voldoen. Daar vele cultures op het oogeniblik niet op de wereldmarkt kunnen leveren, is men er toe overgegaan, plantages in rijstvelden te herscheppen. 4 *4 Aan de familieleden van de vrij- 4 willigers in de Waffen-S.S. en het Legioen Het S.S.-Ersatzkommando deelt ons mede: de leider van het Nederland- sche Arbeidsfront heeft het volgen de bepaald: Alle vrijwilligers in de Waffen SS. en het Legioen hebben, evenals hun familieleden, vrij toegang bij alle uitvoeringen van Vreugde en Ar beid. Voor het afhalen van toe gangsbewijzen kan men zich wen den tot de plaatselijke kantoren van het N.A.F., afdeeling Vreugde en Arbeid. Men dient papieren mede te brengen waaruit blijkt, dat men inderdaad recht heeft op gratis toe gangsbewijzen.

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1