No. 18394. 1943. Kb Maandag 25 Januari. E— STADSNIEUWS BINNENLAND Winterslag duurt met onverminderde hevigheid voort I Uitreiking nieuwe distributie bescheiden 1 BIJEENKOMST VAN HET NEDERLANDSCHE EN DUITSCHE ARBEIDSFRONT VERDUISTEREN De Sovjet-Unie en Zweden Groote voorraden uit Nederl.-Indië Beperkt het gas- en electriciteits- verbruik, het is uw eigen belang Beperkte bedrijvigheid in Tripolitanië Toestand bij Stalingrad verscherpt japansche aanvallen op CHITTAGONG EN FENI Redevoeringen van Woudenberg en Kretschmar Broggehoofd bij Woronesj ontruimd Aziatische grondstoffen voor Europa Tusschen 1 en 21 Februari Opmarsch der As-troepen naar nieuwe stellingen De ontruiming van Tripoli i A - O H A AGSCH E WEERMACHTBERICHT ITALIAANSCH Y deze functie 42 van een 1 het de COURANT j.) ƒ1.65, elke m.M. m. tot 22 Halve oplaag, halve prijs. Reel* KI. Adv (in halve opl.) ƒ0.57. Telefoonlijnen zijn de zenuwen van een moderne weermacht. Waar een lei ding door toedoen van den vijand of door weersiiwloeden onklaar raakt, moeten de storingszoekers.aan het werk. Als de beschadigde plaat» gevonden is. wordt zij dadelijk gerepareerd dik wijls bij snijdende koude, een moeilijk en inspannend werk. (P.K- Schwarz-We.-Pp.) i de •Voe- van 5.12 uur nam. tot 8.32 uur voorm. Maan 25 Jan. onder 10.20 v.m., op 9.38 n.m. 26 Jan. onder 10.42 v.m., op 10.46 n.m. 29 Jan. L.K- Nachtdienst Dokters: Tusschen 10 u. n.m. en 1 u. v.m No 113058; Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 Ziekenvervoer (Ziekendienst Den Haag) No 115995. PRIJS DER ADVERT.t 1-11 m.M. (5 reg m.M. <10 reg ƒ0,19. Elke m.M. m. 21 ct. 0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 et., fr. p. p. 10 ct. Dienstaanb ƒ0 38 Pers gevr. ƒ0.48 Adv. ..Br bur. v. d. bl.” 10 c meer VERKORTE De persdienst de Nederlandsche Spoorwegen deelt medeTeneinde de overstelpende drukte aan de stationsloketten des Maandags- morgens zooveel mogelijk te verminderen, is bepaald, dat met ingang van Maan dag 1 Febr. a.s. weekkaarten en verkorte werkweekkaarten, waarvan de geldigheid op Maandag ingaat, uitsluitend worden afgegeven op den voorafgaanden Zater dag of Zondag. PLUNDERAARS GEARRESTEERD: Twee in de gemeente Velsen wonende personen zijn door de politie aldaar gearresteerd aangezien zij zich hadden schuldig ge maakt aan plundering Zij hadden uit leegstaande woningen van geëvacueerden goederen ontvreemd De arrestanten zijn ter beschikking van den bevoegden Duit- schen rechter gesteld. PRESIDENT GERECHTSHOF AMSTER DAM: Het Rijkscommissariaat maakt be kend De Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied heeft den president van de rechtbankin Utrecht, mr. M. H. Fruin, benoemd tot president van het gerechtshof in Amsterdam, ROME 24 Jan. (Stefani). Het Italiaan- sche weermachtbericht van heden luidt als volgt De bewegingen van het Italiaansch Duitsche pantserleger naar de nieuwe op. marschstellingen worden ordelijk en regel matig voortgezet. Het kwam Zaterdag slechts tot partieele acties van tanks, welke door onze achterhoeden tot den strijd gedwongen werden. In luchtgevech ten werd een vliegtuig door onze jagers vernield. In den sector van Tunis werden in ge vechten, welke lêid,den tot de bezetting van nog een vijandelijke stelling, 275 ge vangenen gemaakt en oorlogsmateriaal buitgemaakt. Gedurende de laatste twee dagen zijn 16 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten, 10 door Duitsche jagers en 6 door afweer geschut. Tijdens een vergeefschen aanval van torpedovliegtuigen op een onzer convooien werden 2 vliegtuigen door goedgericht vuur der begeleidende schepen getroffen en zijn neergestort. Vijandelijke vliegtuigen hebben bij Casfellamare del Golfo op Sicilië een rei zigerstrein onder mitrailleurvuur genomen. Er zijn 7 dooden en 30 gewonden gemeld. Andere aanvallen in de provincie Catania, bij Ragusa en Licata en op Lampedusa veroorzaakten geringe schade aan gebou wen en eischten 2 dooden onder de be volking. Een door den afweer op Lampe dusa getroffen vliegtuig stortte in zee. Een van onze duikbooten onder bevel van kap.-luitenant Alpinolo Cinti heeft een torpedobootjager getorpedeerd en ge troffen. De torpedobootjager voer Sis be scherming van een convooi op de Middel- landsche Zee. S.P.T. seint uit HelsinkiVolgens mededeelingen uit Stockholm zou de re- geering der Sovjet-Unie hebben verklaard dat, gezien bepaalde handelingen der Zweedsche regeering, waardoor de neu traliteit van dit land eenige malen is geschonden, de kans bestaat van het ver breken der diplomatieke betrekkingen tusschen de Sovjet-Unie en Zweden. DE DAG VAN DEN POSTZEGEL: De „Dag van den postzegel” op 10 Januari is voor de verzameling der N.S. Geniein- schaft „Kraft durch Freude” im Arbeits- bereich der N.S.D.A.P, in den Nieder- landen een groot succes geworden, zoodat hij in den Haag moest worden herhaald. Vooral het smaakvol samengestelde her- denkingsblad oefende een sterke bekoring op de philatelisten uit. „Kraft durch Freude” had behalve 4® speciale zegels voor den „Dag van den postzegel” ook nog de speciale postzegels van het pro tectoraat en die van den Heidengedenkdag beschikbaar gesteld, zoodat de verzame laars de mooiste frankeervariaties kon den samenstellen. Naast de verzamelaarsbijeenkomsten voor de Weermacht is „Kraft durch Freude” voornemens, ook voor de Rijks- duitschers in alle andere steden in Neder, land, waar er behoefte aan bestaat, de vorming van verzamelaarsgroepen voor te bereiden, hetgeen zeker door alle belang stellenden zal worden toegejuicht. De N. S. Gemeinschaft „Kraft durch Freude”, Lange Voorhout 62, den Haag, ontvangt daarover gaarne inlichtingen. JUBILEUM: Op 1 Februari a.s. herdenkt de heer P_ J. A. Mesker, directeur van de N.V. Goederenhandel v.h. L. A. en F. L. Kattenburg, Spuistraat hoek Spui, alhier, het feit, dat hij 40 jaar in dienst is van deze vennootschap. MARSHALL NAAR NOORD-AFRIKA In politieke kringen te Washington verluidt, dat de chef van den Amerücaan- schen generalen staf, Marshall, binnen kort naar Noord-Afrika zal vertrekken om de leiding der militaire operaties zelf ter hand te nemen. De Berlijnsche correspondent van de „N. Rott. Crt.” schrijft o.m.: „De vermoedens, welke bestonden ten aanzien van de eenige weken geleden uit gevoerde mutatie in de leiding van de Duitsche ambassade te Tokio zijn thans na de totstandkoming van de Duitsch-Ita- liaansch-Japansche economische overeen, komst juist gebleken. Een van de redenen waarom generaal Ott, die de overeen komst nog heeft onderteekend, werd af- gelost door Stahmer Is wel, dat laatstge noemde geldt als een economisch deskun dige. vooral in overzeesche aangelegenhe den. Stahmer nu heeft o.m. tot opdracht gekregen voor de huidige en toekomstige verzorging van het Europeesche continent grondstoffen in Oost-Azië op te koopen en voor verzending gereed te doen maken. Japan acht men als gevolg daarvan van een groot deel zijner economische zorgen bevrijd, zorgen, die daaruit bestonden, dat de niet te vermijden prijsdaling een ver arming in de door dit land bezette gebie den zou hebben veroorzaakt. Slechts 1/10 van den rubberoogst b.v. kan door Japan zelf worden opgenomen en ook op het stuk van tin, suiker, tnee, tabak en copra leveren de bezette gebieden zeer belang rijke overschotten op. Door de Duitsch- Italiaansche aankoopen op crediet wor den nu de prijzen van de in aanmerking komende producten eenigermate gesteund. De heer Stahmer heeft thans als op dracht voorloopig de navolgende hoeveel heden, die hier gelden als de Europeesche behoeften voor een jaar, te koopen: IJ millioen ton rijst, 6 millioen ton olie, en vetproducten, 250.000 ton cacao. 700.000 ton koffie. 30.000 ton thee, 80.000 ton tabak. 200.00Ö ton rubber en 50.000 ton tin. De arbeidsverdeeling in Oost-Azië is aldus geregeld, dat de Europeesche behoeften zooveel mogelijk zullen worden voorzien in Nederlandsch-Indië en Fransch Indo- China. De genotmiddelen worden voornamelijk uit Nederlandsch-Indië betrokken, in welk verband hier Wordt gewezen op de kort geleden gedane uitlating van gouverneurs tegenover een Duitschen journalist, dat er op Java reeds groote voorraden koffie, cacao en thee voor verscheping naar de landen van de spil gereed zouden zijn.” Een stoottroep zuivert een nrfne van den vijand. (S.S.P.K. Klerk-Vryw. beg. Ked.-O.H.) Gisteren is in den Dierentuin de eerste gemeenschappelijke bijeenkomst van fuinc- tionarissen en sociale voormannen van het Nederlandsche en Duitsche Arbeids front gehouden. Na een kort openingswoord van den provincialen leider van het N.A.F. den heer v. d. Hoeven voerde de pl.v. Obmann van het D.A.F., de heer Kretschmar het woord. Arbeid is voor ons geen vloek, maar een eer. zoodat de menschen recht op arbeid moeten hebben en niet afhankelijk mogen zijn van kapitalisten. Dit beteekent ook, dat wij den heiligen plicht tot werken hebben. In het middelpunt staat de mensch en niets anders. Socialisme beteekent voor ons gerechtigheid. De arbeiders, of zij nu met het hoofd, of met de handen wer ken, •zijn voor ons het belangrijkste en wij hebben ze dat gegeven, wat vroeger alleen voor de rijken bestemd was, zooals bezoeken aan vreemde landen, zeereizen en vliegtochten. Tot de Nederlandsche voormannen zei- de spreker, dat zij zich door tegenwerking niet uit het veld behoefden te laten slaan. Ook de Dui-tsche voormannen hebben eens met de tegenwerking van directeuren en arbeidskameraden te kampen gehad. Deze tegenstand in Duitschland is over wonnen, al zijn er natuurlijk nog wel bedrijven, waarin de tegenstand voort duurt. Tracht de menschen te overtuigen, het vertrouwen te winnen, hetgeen betee kent, dat op langen termijn gewerkt zal moeten worden. Uw opgave zal zijn, de menschen steeds weer ervan te overtui- Het politieke weekpraatje van Max Blokzijl Het politiek weekpraatje, dat Max Blok, zijl hedenavond om 19.00 uur via den zen. der Hilversum I zal uitspreken heeft tot titel; „De 30ste Januari 1933". PRIJS DEZER COURANT: Voor ,s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 irmd. met „Kikeriki’•, „De Nieuwste Mode” „Kol. Bijbl.” en „Letterk Bijbl.” ƒ3.18. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant tegen de geld, goedgek abonn.pr» Afz. nr. 5 c., fr. p p. 10 c. DWANGARBEID VOOR BELASTING ONTDUIKERS In Turkije zijn de eerste 300 nalatige belastingbetalers, die den vermogenscyns niet hadden afgedragen, Zaterdag met den trein van Erzeroem voor het verrichten van dwangarbeid naar Asjkale vervoerd. Hen waren uitsluitend menschen, die per hoofd meer dan 100.000 Turksche ponden hadden moeten betalen. De belastingautoriteiten gaan nu over tot. de tweede groep belastingontduikers, van wie er reeds verscheidenen hebben getracht zich door betaling van groote bedragen aan deportatie te onttrekken. Het totnogtoe geïnde bedrag is daardoor gestegen tot 93.442.800 Turksche ponden. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX WAGENSTRAAT 35—87 Giro No. 12500 Bijkant. Sohev. Kelzerstr. 319, Tel. 550310; Fil.: Rijsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel. 3, Tel. 119461; Voorb.. Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J, de Konlng, Goudsbloeml. 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters |r., Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F. D. Couvée, v. Hoytemastr. 66 l el.721187 Verliezen van de Britsche marine De Britsche Admiraliteit heeft medege deeld, dat bij hpt tot zinken brengen van het vliegkampschipAvenger” door tor- pedeering tijdens de Geallieerde landing in Fransch Noord-Afrika in totaal 507 officieren en manschappen om het leven zijn gekomen. De „Daily Mail” publiceert verder de door de Admiraliteit bekerjd ge maakte verliescijfers van 6 door vijan delijke actie vergane schepen Bij het tot zinken brengen van de vischkotters „Ullswater”. „Bengali” „Cannsa” en „Spaniard”, den torpedojager „Quentin” en het luchtafweerschip „Tynwald” zijn 79 officieren en manschappen om het leven gekomen. Belangrijke Britsch-Amerikaansche verklaringen verwacht „Exchange Telegraph” meldt uit Wash ington, dat binnenkort belangrijke ver klaringen van de Britsche en Amerikaan. sche regeeringen zullen worden bekend gemaakt. Op het oogenblik vinden belang rijke onderhandelingen over politieke en militaire problemen plaats. Aan deze on. derhaudelingen nemen Engeland, de Ver. yolhouden totdat het vüandelijkejnitiatief-^ staten, de Sovjet-Unie en China deel. Vier probiem€n zyn Op (jen voorgrond ge plaatst, te weten; le de coördineering van de strategie in Noord-Afrika door middel van een gemeenschappelijk opper bevel; 2e. Gerechtelijke bijlegging van het geval Giraud—de Gaulle; 3. De coör dineering der militaire operaties aan alle Geallieerde fronten, waaruit men kan con. cludeeren dat de gebieden, waar in het jaar 1943 nieuwe fronten worden geopend, gezamenlijk zullen worden uitgekozen. 4e. De coördineering van de vloot- en lucht operaties in het bijzonder waar het betreft den strijd tegen de onderzeeërs, aldus S.P.T. gen, dati ook zij moeten medewerken aan het nieuwe vrije Europa, omdat zij an ders geen stem in het kapittel zullen hebben, wanneer over den vorm en in houd van dat Europa beslist zal worden. Nadat, de heer van Kampen, leider van de hoofdafdeeling organisatie van het N.A.F. over de nieuwe verordening van den arbeid had gesproken, vragen waren ingediend en beantwoord .en de film „Wij marcheeren mee” was vertoond, heeft de heer Woudenberg, leider van het N.A.F. het woord gevoerd. De oorlog is niet aangevangen op 10 Mei 1940, maar eigenlijk reeds in 1933, toen Adolf Hitler zijn volk een nieuwe bezieling gaf, zoodat het zijn plaats in Europa wenschte in te nemen. Het Duit sche volk werd zich bewust van zijn ar beidskracht. Bij de plutocraten in de rest van de wereld kwam de angst op, dat de nieuwe sociale gedachte ook in hun lan den zou komen. Duitschland moest den hongerdood sterven, het moest gewurgd worden. Het anonieme groot-kapitaal heeft deze politiek ook in ons land doorgedre ven. Nu maken wij.een ommekeer mee. De nieuwe economische ordening moet ver gezeld gaan van een nieuwe sociale orde ning. Spr. behandelde vervolgens nog en kele van de ruim 100 vragen, die uit het publiek waren opgekomen. De sociale voorman, die het vertrouwen van betriebsführer en gefolgschaft weet te winnen is de belangrijkste man in den komenden nieuwen staat. De voormann^» moeten hun makkers in denken en han delen vooruit zijn, zij moe’en het geheele bedrijf kunnen overzien. De taak van hen is een gemeenschap te bouwen. Zij moe ten in staat zijn hun socialisme over te dragen. Naastenliefde./kameraadschap en socialisme moeten gevonden worden in het bedrijf, waar men werkx. In pauze werd levendig tusschen de Duitsche en Nederlandsche autoriteiten van gedachten gewisseld. (Polygoon-Zeylemaker) ROME, 25 Januari. (Stefani.) In het Westen van Tripolitanië beperkte bedrij vigheid tusschen vooruitgeschoven afdee- lingen van den vijand en onze achter hoede. Onze bewegingen blijven zich op regelmatige wijze ontwikkelen in de .richting van een nieuw front. Formaties bommenwerpers hebben de haven en het vliegveld van Tobroek krachtig bestookt en groote branden veroorzaakt. Plaatselijke gevechten in verscheidene streken van Tunis eindigden in het voor deel der Astroepen. Een Spitfire werd door Duitsche jagers neergeschoten. Vijandelijke vliegtuigen lieten eenige bommen vallen aan den buitenrand van Palermo en op Porto Empedocle. Uit Pa-< lermo wordt geen schade gemeld, terwijl} te Porto Empedocle eenige civiele gebou wen werden getroffen; hier werden 3 der aanvallende vliegtuigen neergeschoten. Twee onzer vliegtuigen zijn van hun operaties niet teruggekeerd. In de Alger ij nsche wateren heeft een duikboot! onder bevel van luitenant Gia como Scano een groot vijandelijk koop vaardijschip, dat in convooi voer, met 2 torpedo’s getroffen en in den grond ge boord. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 24 Januari. (D.N.B.) Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekendDe win terslag in het Oosten duurt met onver minderde hevigheid voort. Overeenkom stig de stelselmatige verkorting van het Zuidelijke front hebben de gevechten in het Noorden van den Kaukasus zich ver plaatst naar het gebied van den Koeban, waar ook gisteren vrij zwakke aanvallen der Sovjets mislukten. In het Westelijke deel van den Kaukasus wierpen Duitsche bergjagers en Roemeensche troepen, doel treffend door de luchtmacht gesteuncj, den doorgedrongen vijand tot zijn punt van uitgang terug. Aan den beneden-Don gelukte het aan snelle Duitsche formaties den sterker, vijand in den flank aan te vallen, en hem onder de zwaarste verlie zen aan menschen en materiaal naar het Oosten te verdrijven. Bij Stalingrad is de toestand door het verdere binnendringen van sterke vijan delijke massa’s van het Westen uit ver scherpt. Desondanks handhaven de ver dedigers steeds nog ongebroken als lich tend voorbeeld van het beste Duitsche soldatendom den steeds nauwer worden den ring om de stad. Zij binden door hun heldhaftig optreden stérke vijandelijke strijdkrachten en stagneeren hu reeds sinds maanden den vijandelijken aanvoer op een zijner belangrijkste punten. Evenzoo is tusschen Donetz en Don de woedende storm van sterke vijandelijke strijdkrachten gebroken op den dapperen tegenstand eener divisie panfserstrijd- krachten, welke in deze gevechten 16 pantserwagens vernietigde Ten Zuid oosten van het Ilmenmeer werd een vijandelijke afdeeling na dagenlange om singeling in de pan gehakt. In den slag ten Zuiden van het Ladogameer golfden de gevechten heen en weer. Het front hield op alle plaatsen stand tegen den vijandelijken druk. Versch aangevoerde regimenten wierpen den vijand uit alle stellingen, waar hij den dag tevoren in was doorgedrongen. Ten Westen van Tripoli vonden giste ren behalve verkenningsondernemingen geen bijzondere gevechtshandelingen plaats. In Tunis mislukten vijandelijke aanvallen op de hoogten, welke de Duit sche en Italiaansche troepen de laatste dagen hebben genomen. Er werden tal rijke gevangenen gemaakt en oorlogs materiaal buitgemaakt. Na een nachte- lijken aanval van de luchtmacht op het havengebied van Bone ontstonden uitge breide branden. Bij aanvallen overdag en des nachts op plaatsen in de ïfezette Westelijke gebie den en in West-Duitschland werden 16 vliegtuigen neergeschoten. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen wierpen overdag bommen van zwaar kaliber op belangrijke militaire doelen aan de Zuidkust van Engeland en zetten door beschieting met boordwapens een ravitailleeringsbedrijf in brand. Op 22 en 23 Januari hebben sterke formaties van het Japansche luchtwapen ir. herhaalde actie de vijandelijke steun punten Chittagong en Feni aan de Indisch-Birmeensche grens aangevallen, de haveninstallaties van Chittagong wer den bijna geheel vernield, op het vliegveld braken branden uit. Bij een tegenaanval der Engelschen werden 4 van de 6 Hurri canes door afweergeschut neergeschoten. INTERNE POLITIEKE TWISTEN IN ZUID-AFRIKA De „Times” schrijft omtrent den toe stand in Zuid-Afrika, dat de Zuid-Afri- kaansche Unie een land is, waarvan de oorlogsinspanning voortdurend lijdt on der interne politieke twisten. Gezier. de geringe meerderheid waarover Smuts be schikt, valt niet te denken aan invoering van den algemeenen dienstplicht. In bree- de kringen in de Unie is men niet voor dezen oorlog en ziet men in het Sovjet- Britsche bondgenootschap een aanwijzing van de grootte van het communistische gevaar. VERDACHTE VRACHT OP ZONDAG AVOND: Twee rechercheurs van den Centralen Opsporingsdienst zagen gister avond in de Breedstraat een man loopen, die moeizaam een hoog opgeladen bak fiets voortduwde. Nieuwsgierig, wat ei’ op de fiets lag hielden de rechercheurs den man staande Het was de 22-jarige bloemenkoopman W. V., die een groot aantal dames-, heeren- en kinderklee- dingstukken op het vehikel bleek te ver voeren. Hij werd overgebracht naar het hoofdbureau van politie en hier kwam uit, dat V. had ingebroken in een stoo- merij in de Vondelstraat. Aan de achter zijde van het pand was hij over een muur geklommen en had zich vervolgens via een kapotte ruit, toegang verschaft. De inbreker is in bewaring gesteld. TWIST MET HAMER BESLECHT: De 48-jar. stoffeerder K. B„ die al geruimen tijd oneenigheid heeft met een zekeren A.v.Kkwam dezen gisteravond in de Priru sesiraat tegen De oude ruzie laaide weer op en op een gegeven oogenblik haalde de stoffeerder een hamer te voorschijn en gaf er van K. een paar stevige klappen mede op het hoofd, tengevolge waarvan eenige bloedende wonden ontstonden. Van K. werd door den geneeskundigen dienst naar den Centralen post gebracht en kon na behandeling huiswaarts keeren. Bur gers hadden inmiddels B. gegrepen en hem overgeleverd aan de politie Hij is ingesloten. AUTO MET TWEE HAGENAARS DOOR TREIN GEGREPEN Op den beruchten onbewaakten overweg in den Nieuwland- schen polder is gisteren een vrachtauto door den electriscben trein uit Hoek van Holland gegrepen en totaal vernield De chauffeur, de 36-jarige C. J K. en de inzittende, de 25-jarige W. W S., beiden uit den Haag, werden ernstig gewond. De slachtoffers werden naar het zieken huis overgebracht, waar K. is overleden. TEGEN DE DISTRIBUTIEBEPALINGEN GEZONDIGD: Pnoces-verbaal is opge maakt tegen den 30-jar. metaalbewerker C. v. M„ die zijn rookerskaart voor ƒ20 had verkocht. De 40-jarige huisknecht I. V. kreeg een bekeuring, omdat hij zijn levensmiddelenkaart voor 70 van de hand had gedaan Aangehouden is de 46-jar. verkoopen van de distributiebescheiden vain zijn uit 8 personen bestaande gezin. H. A. HANKENt: Zaterdag is op 84-ja- rigen leeftijd overleden de heer A Hanken, oud-directeur van den Wilhel- minapolder, die op het gebied van land en tuinbouw in Zeeland jarenlang een vooraanstaande plaats heeft ingenomen In 1936 trad hij af als directeur van den Wilhelminapolder. na jaar te hebben bekleed HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 25 Januari. (D.N.B.) Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: De afweerslag in het Oosten gaat voort. Slechts in deelen van den Zuide lijken sector verzwakte de vijandelijke druk tijdelijk. In het Westen van den Kaukasus en in het Koebangebied heeft stroomende regen de gevechtsactiviteit benadeeld. Vrij zwakke aanvallen van de bolsje wieken stortten voor de linies der Duit sche en Slowaaksche troepen ineen Tusschen Manytsj en Don bereikite de eigen tegenaanval tegen een taai strij denden vijand de gestelde doelen. In het Donetsgebied vielen de Sovjets op den Zuidelijken vleugel slechts met vrij zwakke strijdkrachten aan. de aan vallen werden afgeslagen, de eigen stel lingen verbeterd. Ter verkorting van het front werd het bruggehoofd Woronesj systematisch en zonder vijandelijken druk ontruimd. In den sector ten Zuiden van de stad viel de vijand op een breed frontaan, werd echter bloedig afgeslagen. -Ten Zuiden van het Ladogameer mis lukten overdag en des nachts Sterke door tanks gesteunde aanvallen van den vijand, deels in harde gevechten op kor ten afstand. In Stalingrad hecht her 6e leger in heldhaftigen en opofferenden strijd te gen een verpletterende overmacht on- sterfelijken roem aan zijn vaandels. For maties van de Roemeensche 20e divisie infanterie en eerste divisie cavalerie strijden met haar Duitsche kameraden wt het laatste en hebben in vollen om vang deel aan dezen roem. Uit het Noord-Afrikaansche gebied wordt slechts plaatselijke gevechtscapa- citeit gemeld. Eigen achterhoedetroepen hebben Vijartdelijke verkenningsaanval- len afgeslagen. Gevechtsvliegers hebben haven en vliegveld van Tobroek gebom bardeerd. Tusschen 1 en 21 Febr. a.s. zullen distributiediensten bonkaarten dingsmiddelen 3e periode 1943”, nieuwe aardappelkaarten en klantenkaarten voor groente uitreiken. Er wordt onderscheid gemaakt tusschen stad- en landkaarten Zij, die geboren zijn tusschen 25 Jan. en 22 Febr. van de jaren 1922. 1929 en 1939 moeten hun inlegvellen ruilen, alvorens hun bonkaarten in ontvangst te nemen. De diensten zullen uitreiken aan hou ders van een inlegvel KI of LI een bon kaart K 113, twee aardappelkaarten en één klantenkaart voor groenteaan hou ders van een inlegvel K2 of L2 een bon kaart K 213, drie aardappelkaarten en één klantenkaart voor groenteaan hou ders van een inlegvel K3 of L3 een bon kaart K 313, twee aardappelkaarten en één klantenkaart voor groenteaan hou ders van een inlegvel K4 of L4 een bon kaart K 413, één aardappelkaart en één klantenkaart voor groente. Houders L-inlegfellen ontvangen bovendien toeslagkaart voor aardappelen Men kan de kaarten uitsluitend afhalen bij den distributiedienst der gemeente, waar men in het bevolkingsregister is opgenomen. Een uitzondering kan slechts gemaakt worden voor hen, bij wie uit een verklaring op de stamkaart en op het inlegvel blijkt, dat zij tengevolge van oorlogsomstandigheden tijdelijk elders verblijven en voor schippers, woonwagen bewoners, gedetacheerde marechaussee’s, de vaste bevolking van kostscholen e.d. Bij de uitreiking van een bonkaart voor voedingsmiddelen en een klanten kaart voor groente wordt het vakje Q5, bij de uitreiking van aerdappelkaar- ten het vakje Q6, van de stamkaart af gekruist- Bovendien wordt de bon van het inlegvel verwijderd, waarvan nummer overeenkomt met dat van uitgereikte bonkaart voor voedingsmidde len. Voorts zullen de diensten tegelijk met bovengenoemde kaarten bonnen voor zeep en toiletzeep voor kinderen uitrei ken. Kinderen, geboren na 21 Febr. 1941, ontvangen drie bonnen voor eenheids- zeep, drie bonnen voor waschpoeder en drie bonnen voor toiletzeep. Kinderen, geboren na 21 Febr. 1935, doch voor 22 Febr. 1941, ontvangen alleen drie bonnen voor eenheidstoiletzeep en drie bonnen voor waschpoeder. Bij uitreiking van dez^ kaarten wordt het vakje 08 van de stamkaart afgekruist. Men móet terstond bij ontvangst nagaan, of men alle be scheiden inderdaad heeft ontvangen. Latere reclames worden niet in behande ling genomen. BIJNA 140 MILLIOEN VOOR MAAT SCHAPPELIJK HULPBETOON IN 1940 Aan de armenzorgstatistiek over 1940, bewerkt door het centraal bureau voor de Statistiek, ontleenen we het volgende: Door de overheid en 8360 instellingen van weldadigheid tezamen is in 1940 139.9 millioen voor Maatschappelijk Hulpbetoon uitgegeven. In 1939 bedroe gen deze uitgaven 136.5 millioen. De uitgaven voor steun en werkverschaffing aan valide werklooze» (in 1940 105.6 millioen) zijn in bovengenoemd bedrag niet begrepen. Van het totaal bedrag uit gegeven in 1940 kwam 82 pCt voor reke ning van de overheid; het aandeel van - --- -- de kerkelijke en particuliere instellingen kermisexploitant P>. C„ terzake van he^ tezamen bedroeg 18 pCt. WEEKKAARTEN EN WERKWEEKKAARTEN van Tot de ontruiming van Tripoli en Tri- politanië was reeds geruimen tijd geleden besloten, aldus de directeur van de „Gior_ nale dTtalia’’ in de Zondagseditie, en er was al lang bevel toe gegeven. Zij was reeds begonnen, nog vóór de druk van het 8e leger merkbaar werd; Het is ge lukt alles, wat geborgen moest worden, in veiligheid te brengen en alles wat, moest worden achtergelaten en wat den vijand dienstig kon zijn, te vernielen. Italië heeft, aldus Gayda, ook in den vorigen oorlog een niet onaanzienlijk stuk van zijn staatsgebied verloren, maar juist uit djt verlies ontsprong de kiem voor een nieuwen opgang, voor de herovering van het verloren gebied en de overwin ning. Tenslotte concludeert Gayda: 1. De strijdkrachten van de Asmogendheden staan nog steeds op volle gevechtskracht in Noord-Afrika, hun trefkracht en actie mogelijkheid hebben op geenerlei wijze geleden.; 2. De strijdkrachten van de As mogendheden kunnen thans veel gemak kelijker en met veel minder moeite gera vitailleerd worden, dan toen zij op Egyp- tischen grond vochten. 3. De Middelland- sche Zee is nog steeds voor het Britsche overzeesche verkeer versperd, 4. De strijdkrachten van de Angelsaksers worden steeds meer en steeds krachtiger in be slag genomen déor den oorlog te land en ter zee in het gebied van de Middelland- sche Zee, 5 De door de Astroepen in Tu nis bezette stellingen kunnen onder deze omstandigheden worden tot het uitgangs punt voor het nieuwe hoofdstuk van den oorlog in het gebied van de Middelland- sche Zee. De Italiaansche minister van Land bouw. Pavolini, heeft een radiorede ge houden, waarin hij o.a. zeide: dat alleen een Italiaan, alleen iemand die weet hoe veel van de jongste Italiaansche geschie denis ligt opgesloten in die drie letter grepen: Tripoli, desmart kan begrijpen, die wij thans gevoelen, doch geen oogen blik zullen wij ons door onze gevoelens laten meeslepen, omdat ons vertrouwen in het eindrèsultaat ongeschokt blijft,. Na den oorlog van 19141918 is het het fascisme geweest., dat in een schitterende cgmpagne Libye heeft heroverd. Wij zijn er teruggekeerd en wij zullen er weer terugkeeren. In Tunis heeft de As de laatste dagen successen behaald, die haar kracht, bewijzen. Op ons actief staat het feit der concentratie van onze strijdkrach ten in Tunis en het gebruik van den kor ten verbindingsweg tusschen Sicilië en Bizerta. Met het, oog op die voordeclen en om zuinig om te springen met onze men- schenlevens en ons materiaal, hebben wij Tripolitanië ontruimd. De veiligheid van het Italiaansche schiereiland is bovendien versterkt door de bezetting van Corsica, Toulon en de Fransehe kust. De vijand heeft territoriale verliezen geleden, die veel belangrijker zijn dan de onze. Vast beraden en sterk, blijft Italië strijden aan de zijde van zijn bontgenooten en zal het I L» —3 X J i. J 144 3w 44^4 zal zijn gebroken op ons onwrikbaar ver zet en op het toenemende gewicht, van de vijandelijke scheepsverliezen.

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1