Aspirin SIERADEN Officieele Mededeelingen RECHTZAKEN AGENDA UNO A /uas! Letterkundige Kroniek ADVERTENTIE!!. BS—-HAAGSCHE COURANT Maandag 25 Januari 1943’ KERKNIEUWS KALENDERS TIJDSCHRIFTEN NIEUWE UITGAVEN VERMICELLISDEP Opklapbeddenhuis Bonnen beteekenen voedsel mits er geld is! Zorgt voor geld! Steunt Winterhulp! Giro 5553. 446 01 05 A 05 B 05 3-07 483 482 484 tm. 05 480 06, 07 lÜuïSMlWIt Bearsnoteoringen ROOVERSBENDE TE PIJNACKER. HUWELIJKE N VERLOREN Ie BI. pag. 3 - -■ -■ Gevonden voorwerpen Vaillantüan 276. „Ideaal” Uit knippen en bewaren De distributiebonnen Sj. J. DE VRIES V rouwener v i Circa 1S b«rd»H op rantsoen 33 f lAW aordpAo*iaon Conk <ur.u StanoyoftauPOWTDon Koö^ COMMISSIE Toiletzeep van van BEZIENSWAARDIGHEDEN dl. N. de uur onze in van „Bh duii 13160 SPAAR- -TIJD': k ee \*doq grafts t*o Bioscopen Van 22 Jan. t.m. 28 Jan. Regentesselaan 34, bij de L de te Petroleum S208 Peulvruchten 4-07 N 05A 05B 446 04 01 Woensdag uur. Geopend Zaterdag BEKENDMAKING van den Gemeentelijken Crisis- en Distributiedienst te ’s.Gravenhage. Margarine Margarine Margarine Melk Melk een tot 2637 INKOOP van waardevolle JUWEELEN, etc. Aanbieding, liefst tusschen 10 en 4 uur bij 1660 BACKERS Surinamestraat 22 ’s-Gravenhage dinnengeloopen i Bulldog, reu. .e bevr Ten met bruine vlekken. Zondag in lijn 5 Terug Ie bek? Sibergstr. 35 halsband. Tegen belooning Een pakja met kasboeken, terug te bezorgen Tel. 39866Ö Zaterdagmorgen in lijn 7 of 6 voor 8 uur s morgens Voor vinder 'geen waarde iq,— Belooning. Weggeloo- Tegen hooge belooning terug pen tusschen Kerstmis en te bezorgen Tel 77 35 34, Gedachtenis. Sinds Donderd. j.l. gouden iieeren-pinkring met wapen (2 vlaggen) omg. Valkenbo$chkac»e. v. I ',x uEElt STENol Volstrekt eenige en algemeene kennisgeving Heden overleed, na een smartelijk doch moedig gedragen lijden, tmjn in nig geliefde zoon Boy MichaiW in den leeftijd van 20 j. Mevrouw M. Mosselman. ’s-Gravenhage. 22 Jan.'’43 Laan v. N. O. Indië 167, De teraardebestelling zal plaats hebben Dinsdag 26 Jan. a.s. op de begraafpl. Nieuw Eykenduynen. Ver trek van het sterfhuis te 2.30 uur. 2668 Dames- en Heerenkapper P. Leemans v/h 2e Sweelinckstraat 151, den Haag, is verplaatst naar DA COSTALAAN No. 8 In verband met de beschikbare plaats ruimte was het heden niet mogelijk de volledige lijst van de Amsterdamsche beursnoteeringen op te nemen. Belangstel lenden kunnen deze lijst echter van 's morgens 10 uur af kosteloos aan ons bureau, loket Inlichtingen afhalen. TENTOONSTELLINGEN Kunstzalen Bennewitz, Noordeinde 48. Tentoonstelling van werken van Jacoba Surie, C. J. Maks A. Colnot, Jos. Croin. Willem Roelofs jr.e.a. Geopend op werk dagen van 105 uur. tot en met 31 Januari. Kunstzalen Gebrs. Koch, Hoogstraat 7. Tentoonstelling van wer ken door G Lange weg. Geopend t.m. 13 Februari. Kunstzalen Martinus Liernur, Zeestraat 63. Tentoonstelling van werken van Jos Croin, Otto van Rees, Jan Sluy- ters, Cuno v. d. Steene en Jan Niegers. Geopend op werkdagen van 105 u. t.m. 6 Februari. Kunstzalen Parkstraat 33a. Tentoonst. van werken van Theo Bitter. Geopend op werkdagen van 106 u. t.m. 30 Januari. Kunstzalen Plaats 21. Tentoonstelling van werken van Johannes Franciscus v. d Berg en Hans Kroesen. Geopend op werkdagen van 104 u. t.n». 5 Febr. Heden overleed, tot onze diepe, droefheid, zacht en kalm, na een korte onge steldheid. onze innig ge liefde en zorgzame Man. Vader. Behuwd- en Groot vader, Zoon. Broeder. Be- huwdbroeder en Oom. de Heer 2646 Ferdinand Nicolaas Popping in den ouderdom v. 53 j. P. H. Popping-Louwerens Kinderen en KI.kinderen. ’s-Gravenhage. 23 Jan. 43 Parallelweg 200. Geen bloemen De teraardebestelling zal plaats hebben Donderdag a.s. te circa 2.45 uur, op de Algem. Begraafplaats (Kerkhoflaan). Vertrek van het sterfhuis te 2 u. Eenige kennisgeving Heden overleed in huize „Bloemendaal” te Loos- duinen. onze lieve Moe der. Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder Maria Sophia Robert! Wed. van Jan Singerling in den ouderdom v. 74 j Uit aller naam: J- G- Boelé. ^-G^v?nh,aPe. 23 Jan. ’43 Hoefkade 197. 2631 Het stoffelijk overschot is opgebaard in de Rouw- kamer van Diemenstraat 167 alhier. Bezoekuren vanaf Woensdag v. 10-12 en van 2-5 uur, De ter aardebestelling zal plaats hebben Donderd. a.s. op de Begr.pl. Nieuw Eyken- duvnen. Vertrek vanaf de Rouwkamer te 12.30 uur. of Mispelstr. 23. Tel. 393351 Weggeloopen gladharige Fox teef/ naam Toy, wit met Rujge Fox met halsband, wit zwarte en bruine vlekken, Z .t witte streep over neus en lijn 6 Rijnstr. gesprongen, voorhoofd roqfie riem er. Na een langdurige, ge duldig gedragen ziekte, is heden van ons heenge gaan. in den ouderdom van 77 jaar onze goede Vader. Behuwd-. Groot vader en Broeder de Heer J. F. E. W. Zeil Oud Hoofdoommies bij het Hoofdbestuur der P.T.T. Leeraar Engelsche taal en beëedigd vertaler Weduwn. v. A. G. R. van Paasschen Uit aller naam T J. F. Zeij. Beek bij Nijmegen. 23 Januari ’43. 2663 De crematie zal plaats vinden te Driehuis-Wes- ferveld. op Woensdag 27 Januari '43. na aankomst van trein 13.47 uur. „Dorre grond”, door Ben van Eys- selsteijm. H. P Leopold’s Uitg. Mij. NV.. alhier. nmm nr i inw Heden overleed plotseling tot ons diep leedwezen onze trouwe bedrijfslei der en actieve medewer ker. de heer Ferdinand Nicolaas Popping Zijn verscheiden is voor ons alien een groot gemis, zijn nagedachtenis zal steeds bij velen blijven yoortleven. ook in sport kringen. Sla ch tpr oduc t e nha ndel Namens de firma M P Peeters Koninginnelaan 35 Rijswijk Z.H Economische Rechter In de maanden Mei. Augustus en Octo. ber vgn het vorig jaar was er op een ont zettende manier huisgehouden op tuinde- i te Pijnacker. De georganiseerde diefstal was in Mei begonnen met het wegnemen van 200 kg aardappelen, waar, over men tweemaal gedaan had. In Aug. was ergens een schuur opengemaakt, waaruit men 30 kg. aardappelen gestolen had, in dezelfde maand, evenals in Octo ber, waren bij een reeks tuinders, vaak in den nacht, groote hoeveelheden erwten en tarwe (ongeveer 40 en 50 k.g.) weggeno. men. De aanvoerder van de rooversbende de schrik van de buurt, was de tuinders- knecht R. A Sonneveld te Pijnacker ge. weest, die'.vele anderen had meegesleept en met hen er ‘s nachts op uit was ge trokken. Gezien den ernst van het feit eischte de Officier 9 maanden gevangenis, straf. De Econ. Rechter legde 6 maanden op De tuinknecht J. S. van Buytene, die zich met den vorigen verdachte schuldig had gemaakt aan diefstal van aardappelen en erwten, hoorde eveneens 9 maanden gevangenisstraf tegen zich eischen. Het vonnis luidde: 4 maanden. Ook de bakkersknecht J. M v. d. Burg, was er hoewel hij, zooals de Rechter opmerkte niet deel had genomen aan den Reorganiseerden diefstal ingeloopen en had uit een schuur aan den Klapwijksche- weg ongeveer 50 kg tarwe weggenomen. De Officier vroeg ook tegen dezen verd., die al ruim een maand in voorarrest zit, 9 maanden» gevangenisstraf. De Econom. Rechter veroordeelde v. d Burg tot 2 mnd. met aftrek van preventief. De tuindersknecht J. J. de Boe had ook tot de rooversbende behoord en zal 3 maanden gevangenisstraf moeten onder, gaan, overeenkomstig den eisch van den Officier, evenals de tuinknecht A. Sonne veld. In den staart van het complot, sterk beïnvloed door R A. Sonneveld, hadden de boerenarbeider J. Rensew, de tuinknecht A. J. van Heyningen en de los.werkman H. Kaizer gezeten, die zich allen, één of meermalen schuldig hadden gemaakt aan diefstal van erwten en veroordeeld werden resp tot 4. 3 en 2 maanden gevangenis straf. De eisch tegen ieder der verdach. ten luidde: 3 maanden. De landbouwersknecht K. J. Liefhebber, ook uit Pijnacker, die sinds de inwerking treding der economische rechtspraak, sinds Mei ’41 dus, al tweemaal veroordeeld was en derhalve voor den derden keer te rechtstond, werd wegens eenzelfde feit veroordeeld tot 3 maanden, nadat de Of ficier 6 maanden had geëischt. erstmis en Nieuwjaar een groote grijze zn witte vlek bij neus Tel. 77.33.63 --- --13146 tig karakter Brieven No. 11349 bureau van dit blad Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Leer dam ds. M. W. Nieuwenhuyzen te ’s-Gra- venhage-C. Bedankt voor Sliedrecht Jong, te ’s-Gravenhage-West. DE VEREEN. VAN HUISEIGENAREN voor ‘s-Gravenhage en omstreken behartigt de belangen van alle huise i. met adv. en bijst, in huur- en hypotheek- belasting- en verzekeringszaken enz. Min. oontr. 6.p, j. waarin begrepen kostelooze toez. van Bondsorg. en Ver> eenigingsblad. Vr. inl aan ons Bureau BAZARSTR. 41, TEL. 33.58.80 (3 lijnen). Onze Prop.dienst is steeds ter beschikking Jaarlijksche Algemeene Ver gadering van Aandeelhou- ders, te houden op Zaterdag ng. Valkenboschkaae, L. 6 Februari 1943 te 15 uur, M., Mispelstr.Thoroecke- Huygensstraat 27, Den Haag goede 'bëf. terug te bëz i liggen aldaar ter inzage voor Okkernootstr. 39, Tel. 399010 aandeelhouders, die recht van - -toegang hebben op vertoon hunner aandeelen. 2616 ’s-Gravenhage. 21 Jan 1943, De Directie. Alg Verg N.V. Agricultura te houden den 1 Febr. '43, 10.45 u. ten kantore Heldring Pierson tegen deponeering aandelen. Agenda ter inzage. Nette Jof^man, werk st., 26 j.. w. k. m met net (liefst aUeenst.) Chr meisje, klein post. Br. m. foto (ret on der No. 11300 bur. v. d. blad Onderwijzeres v g. h.. ruira 30 jrP.Gzoekt kennis making met deg Chr. Heer 40 jr.. liefst acad ontw., niet voldoende inkomen. We. duwnaar met kind geen be zwaar Br No. 11311 bur, bl. Dame. 34 jr., v g st. ontw. Prot„ wenst spoedig in kennis te komen met oe- IDe Heer en Mevrouw 2638 SERET—VAN HOEK danken, ook namens weder- zijdsche Ouders, voor de hartelijke blijken van be- v langstelling bij hun huwelijk iaan_ Okkernootstr. Tegen Agenda benedens jaarverslag ondervonden u-u- Den Haag, 23 Januari 1943 Adelheidstraat 197 Heden overleed tot on- I ze diepe droefheid, voorzien van de H.H Sa cramenten der Sterven den. onze innig geliefde Echtgenoot. Vader. Be huwd- en Grootv. de heer Reijnerus Gasparus Harmannus Fransen Drager v,d. Eeremedaille verbonden a. d. Orde van OranjeL Nassau in zilver, in dérropderdom v. 70 j. Uit aller naam: F. J. Fransen. ‘s-Gravenhage. 23 Jan.‘43 Daguerrestraat 133. Geen bloemen De teraardebestelling zal plaats hebben Woensdag a.s. op de R.K. Begr.pE ..St. Barbara” (Binck- horstlaan) te ongev. 1.30 u Vertrek van het sterf- huis te 12.30 uur. Hoofdred.: J. Coucke. den Haag; pl.v.v, P- H de Wit, Voorburg; Buit.: B C. Spoel, Bin.; G de Bruyn, Beiden den Haag. Ver adv. J. W. Westenberg. Voorb., Uitg. A. Sijthoff, den Haag K 1158 ouden Wienholt Jalving op den voorgrond, die geld en goed heeft zien toenemen en die den zegen van den arbeid heeft gekend* Hij bezit de onverzettelijke oer kracht van het geslacht der Jalvings; bui tengewoon knap is beschreven hoe de oude Jalving in het laatste uur van zijn leven met schier bovenmenschelijke kracht zich laat rijden langs al de velden en hoeven, die hij de zijne noemen mag. In het tweede deel is Jalving’s zoon Egge de centrale figuur; in het derde en vierde deel komen twee vrouwen sterker op het eerste plan Er zit evenwicht in de com positie en evenwicht in den groei en ont binding van het oude boerengeslacht der Jalvings. Ook de conceptie is in volko men overeenstemming met stof en vorm van het boek, bovendien wordt van elke handeling der Jalvings den lezer de drijf veer duidelijk. Men mag in dit opzicht gerust spreken van een waardevolle psychologische kunst, ook en vooral daar waar de ontroering spreekt die de natuur wekt in de ziel van den mensch, zooals, bijvoorbeeld in de meditatie van den schaapherder bij de plassen van Hemelrijk. Tenslotte vindt de auteur nog volop gelegenheid zonder de romankunst geweld aan te doen, merkwaardige dingen van het Drent- sche land en van de Drentsche oudheid en folklore in zijn stof te verwerken en wel zóó. dat men dit nooit als een hin derlijk teveel maar altijd als een verster king van de Drentsche sfeer aanvoelt. Maar behalve de Drentsche sfeer, treft in dezen landelijken roman ook „de sfeer der erkentenis”, die reeds werd aange duid met het motto waaronder dit boek verscheen. een inscriptie in de kerk te Anlo maar die vooral gedragen wordt door de prachtige domineesfiguur in dezen roman, waarin de zieledonker- heid der menschelijke eenzaamheid en het zielelicht der Godsvertrouwdheid om den voorrang strijden tot gezonde vroom heid en bezielende devotie haar eigen on- veranderlijken vorm gevonden hebben, zoodat uiteindelijk ook rust het deel kan zijn van het onrustigste hart. Zoo is door dezen weerslag de terugval van het ge slacht der Jalvings niet louter een de crescendo geworden. Een enkele maal kan de vrees daar voor hebben bestaan, in een ongelukkige liefdesgeschiedenis bijvoorbeeld, maar de schrijver had zijn stof te vast in de hand waarvan ook zijn boeiende wijze van vertellen getuigt dan dat hij het dbtail de kans zou hebben gegeven groote lijnen van den opzet nadeelig .beïnvloeden Na het geslacht der Gylbranssen en van het „Stiefmoeder Björndals j geslacht der Wiarda’s in „Stiefmoeder Aarde” Theun de Vries, bezitten wij dus nu de geschiedenis van het geslacht der Jal vings, waarmede van Eysselsteijn ons heeft vertrouwd gemaakt in een stijl, die aan de zuiverheid en rust en het milde en breede descriptieve vermogen van Ernst Wiechert doet denken, maar zonder de kracht der natuurinstincten als in de Maagd van Jürgen Doskocil. Van Eysselsteijn heeft getoond te zijn een fijne kenner van menschen en toestan den in het Drentsche land en van wat daar leeft en streeft en zucht en schrijnt op dorren grond en in dorre harten van zwoegende menschen, maar wier ziel toch nimmer in volslagen duisternis wandelt vanwege dat goddelijke element, waarvan de diepste zin bewaard is gebleven in de woorden, welke in Anlo’s schilderachtig kerkje op Drentschen grond geschreven staan- JOHAN KONING. Jonkheer en Mevrouw LAMAN TRIP— VERSTEEVEN geven kennis van de geboorte van hun zoon 13180 JOHANNES FRANCOIS s-Gravenhage, 23 Jan, 1943. Laan Copes v C 89. De Heer en Mevrouw DE GRAAFF—BLOK geven met groote vreugde Kennis van de geboorte van hun Zoon 2632 FRANK ANTONIE Voorburg. 23 Januari 1943. va.n Deventerplein 17. Tijdeluk villa ..Elizabeth” Parkweg Scheveningen Het huwelijk van Ï3Ï53 MATTHIJS V. POELGEEST en MARIA AMON zal plaat» vinden 28 Jan. 1943 te Altötting (Obb.) Duitschlana Beijersstr. 27 I. ‘sGravenhage Adolf Hitlerstrasse 40. Altotting (Obb.) 10 uur. Laan Maan- van 10 Geopend 13 uur. NecL Academie van Beeldende Kunst, Prinsessegracht 4. Beeldenzaal dagelijks geepend van 94 uur Panorama Mesdag, Zeestraat 65B Geopend op werkdagen van 103 uur Zqpdags van 12—3 uur. Museum Meermanno Westreenianum, Prinsessegracht 30. Geopend eiken Don derdag van 10—4 uur. (Tijdelijk gesloten Museum dr. Bredlus, Prinsegracht 6. Geepend van 103 uur, Zondags van 13 uur Nassau-Museum, Prinsegracht 3. Geopend eiken Woensdag en Zaterdag en den eersten Zondag van elke maand van 130 lot 4 30 uur en eiken Vrijdag morgen van 1012 30 uur. Nederlandsch Postmuseum. Kortenaerkade 11. Geopend eiken dag van 10 tot 4 uur behalve Zon dags. (Tijdelijk gesloten.) Gevangenpoort. Geopend van 104 uur. Zondags van 14 uur. Wandel-, vogel- en dierenpark „Wassenaar Rijksstraatweg 669. Ongetwijfeld zal deze maatregel voor de particuliere paardenhouders groote moeilijkheden met zich medebrengen, doch het is ónmogelijk gebleken om alle in omloop zijnde aankoopvergunningen voor voeders-troo te honoreeren. Er zal echter zoo veel mogelijk ge tracht worden om op de toewijzingen voor witstroo, haver- of gefstestroo te leveren. Tevens zal aan degenen, die in het bezit zijn van een toewijzing voor voederstroo een aanvullende toewijzing van 600 k.g. voederbieten per paard ver strekt worden. Aanvragen hiervoor moeten vóór 1 Fe bruari a.s. ingediend worden bij den Plaatselijken Bureauhouder. Na dien da tum worden geen aanvragen meer in be- handeling genomen. PRIJZEN VOOR VERVOER PER HANDWAGEN. Voor vervoer per handwagen geldt het vervoerprijsbesluit 1940. De Gemachtigde voor de Prijzen deelt echter mede, dat niet tot vervolging zal worden overgegaan, in dien vosr dit vervoer ten hoogste wórden bereken! de prijzen, welke op 2 November 1942 bekend zijn gemaakt voor het ver voer per driewielige bakfiets. Zie de desbetreffende publicatie. PRIJZEN GESCHILDE WILGEN HOEPELS. Voor griend en riet geldt de Prijzenbe- schikking 1941 Griendproducten.' De Ge machtigde voor de Prijzen deelt echter mede, dat niet tot vervolging zal worden overgegaan, indien voor de onderstaande producten ten hoogste de volgende prijzen berekend worden: a. indien het betreft den verkoop van ge schilde wilgenhoepels van doorsnee han- delskwaliteit aan een uiteinj^elijken ver werker: voor gewone 5i voets hoepels 18.62 per 1000 stuks, voor gewone 6 voets hoepels ƒ21.82 per 1000 stuks. b. indien het betreft den verkoop van geschilde wilgenhoepels van doorsnee handelskwaliteit aan een ander dan een uiteindelijken verwerker: voor gewone 5^ voets hoepels ƒ17.28 per 1000 stuks; voor gewone 6 voets hoepels ƒ20.46 per 1000 st. De vorenbedoelde prijzen gelden bij le vering boordvrij of vrij op wagen aan de laadplaats resp. de hoepelmakerij, PRIJZEN VOOR OPSLAG VAN INBQEDELS. Voor den opslag van inboedels geldt de Prijzenbeschikking 1940 no. 1. De Ge machtigde voor de Prijzen deelt echter mede, dat niet tot vervolging zal worden overgegaan, indien ten hoogste de hieron der genoemde prijzen worden berekend: a. voor ondernemers, wier bedrijf be staat uit het verrichten van verhuizingen van .inboedels en de exploitatie van be waarplaatsen van inboedels: 1. Opslag in gebouwen, die speciaal voor het opbergen van inboedels zijn gebouwd en ingericht (z.g. „garde-meubles”) (per maand): voor de eerste 5 m3 goederen of gedeelten daarvan ƒ4.iedere m3 boven 5 m3 (t.m. 10 m3) ƒ0.80 per m3; iedere m3 boven 10 m3 (t.m. 40 m3) /0.70 per m3; iedere m3 boven 40 m3 ƒ0.60 p. m3. Bijvoorbeeld: 45 m3 ƒ4.- (5 n)3) ƒ4.- (6—10 m3) ƒ21 - (11—40 m3) ƒ3.- (4145 m3) ƒ32.. In deze prijzen is kistenhuur begrepen op basiS van één kist voor elke volle 3 m3 goederen. 2. Opslag in niet speciaal voor het op slaan van inboedels gebouwde bergplaat sen (behalve die. bedoeld onder 3): (per maand): voor de eerste 5 m3 goederen of gedeelten daarvan ƒ3.25; iedere m3 bo ven 5 m3 (t.m. 10 m3) ƒ0.65 per m3; iedere m3 boven 10 m3 (t.m. 40 m3) ƒ0.55 per m3, iedere m3 boven <j0 m3 0.45 per m3. In deze prijzen is kistenhuur begre pen op basis van één kist voor elke volle 3 m3 goederen. Deze maximumprijzen gelden o m. inge val van opslag van inboedels, in uitslui tend tot dat doel geëxploiteerde pakhui zen garages, fabrieken, woonhuizen. 3. Opslag in bergplaatsen als zolders, stallen, schuren e. d. per maand: voor de eerste 5 m3 goederen of gedeelten daar van 2.25; iedere m3 boyen 5 m3 (t.m. 10 m3) ƒ0.45 per m3; iedere m3 boven 10 m3 ƒ0.35 per m3. In verband met de beschikbare plaats ruimte was het heden niet mogelijk de lijst van gevonden voorwerpen op te nemen. Belangstellenden kunnen deze lijst echter kosteloos aan ons bureau loket Inlichtingen, afhalen bonte mannen f 10.75. kleur- ,‘U, r-LL 0.60. kleurpopies Papegaaien l10O Groene irengen „Heen -i van 1. .1 L Liefst niet kléin. Brieven No 11310 bur van dit blad Heer. 40 jaar zoekt serieuze kennismaking met dame. Uitvoerige brieven liefst m. foto, welke op eerewoord worden teruggezonden, on der No 11343 bur, v. d. blad v. Meerderv, Telefoon 39.17.68 Laat nu Uw bedden en matrassen opnieuw overtrekken, repareeren of opmaken. In één dag terug. Vooraf prijsopgave. Van ledikanten, beugolmatrassen enz. maken wij voor een origineel opklapbed Zaterdags te van 130—4 500 gr. 20 Febr. 300 gr. 27 Febr. I 300 gr. - Aantal t.m. 2 k.g. 30 Jan. 1 k.g. 30 Jan. 1 k.g. 20 Febr. 75 gr. 30 Jan. 70 gr. 20 Febr. 250 gr. 31 Jan. 125 gr. 11 Mrt. 400 gr. 30 Jan. 50 gr, 30 Jan. 3, 4-06 150 gr. 20 Febr. 100 gr. 20 Febr. 3 stuks 20 Febr. 125 gr. 20 Febr. 250 gr. 20 Febr. 125 gr. 20 Febr. Heden overleed tot onze d epe droefheid, zacht en kalm, onze innig geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Zuster. Be huwdzuster en Tante, Mevrouw 2645 Carolina Johanna v. Hillo Weduwe van den heer C. de Bakker, in den ouderdom ruim 71 jaar Uit aller naam: C. J. de Bakker s-Gravenh.. 24 Jan. 1943 Beukstraat 59a Geen bloemen Geen bezoek De teraardebestelling zal plaats hebben Woensdag a.s. te circa 12j uur, op de Algemeene Begraafplaats, Kerkhoflaan Vertrek van het sterfhuis te 12 uur 21 op 22 Jan j 1 Inlicht. Val f ÉL. Tl7l2.61 kenboschlaan 223. Tel 3.37518 Spreekuren Rijven dezelfde beige glacé handschoen (rechterhand. gaande van Spui naar Voorburg. Tegen bel. terugbezorgen: HAR- Donte manne DEMAN, Hoekwaterstraat mannen ril 104, Voorburg 13126 - Weggeloopen Vrijdag j.l. een ruige fox, luistert naar den naam Mikky. speelkameraad Januari van kindje, terug te bezorgen Vogelhandel Telef. 18.15.15. Rijswijk Z.H. tegen bel. Schiestraat 22. Bonnen 05 A 05B 2, 3, 4-05 05 Men kan niet zeggen, dat van Eyssel steijn eentonig is wat betreft de behan deling en de keuze van de stof, welke hij in zijn verschillende werken heeft bij eengebracht. Afgezien nog van zijn too- neelletterkundigen arbeid („Chateau de Bersac”, ,.De duivel op aarde”, „De Dub belganger”. welk een brillame ver scheidenheid reeds van geest en stof!), vindt men iri zijn novellistisch en essayis tisch proza de meest uiteenloopende on derwerpen behandeld, waarvan de be langwekkendheid toeneemt naarmate men consciëntieuzer de lijn naspeurt, welke, vanuit des schriiyers innerlijke wezen zich in deze verscheidenheid van motieven vertakt. Als kenner der romantiek en als bewonderaar van E. T. A. Hoffmann heeft hij over dezen verteller een voortreffelijk bocérje geschreven, het genre van den de- tective-roman versmaadde hij niet en dat hij een roman van grootsche conceptie en stoutmoedige verbeelding aan kon. heeft hij met zijn „Tusschen Zuiderkruis en Poolster” bewezen. Dit boek omvatte een wereld met bergen, en oceanenzijn nieu we roman: „Dorre grond” omvat in nau we begrenzing een streek, een dorp, een stuk land met een paar boerenhoeven, een brok dorre Drentsche grond en een stuk ziel, stug en hard, van Drentsche platte landers. Men kan een voorkeur hebben voor het een of voor het ander, voor de onmetelijke ruimte tusschen Zuiderkruis en Poolster of voor de enge beslotenheid van een Drentsche dorpsgemeenschap, maar men zal toch moeten erkennen, dat de auteur er zeker zoo goed in geslaagd is aan te toonen, dat hij zich thuis kan voelen onder het stroodak der Drentsche boerenhoeven als dat hij in staat is gees, telijk de ruimte te omvamen tusschen he mel en aarde. Zie hier dan een eerste verdienste van den schrijver van „Dorre grond”: hij is er volkomen in geslaagd zijn verhaal te laten leven in een gaaf en zuiver gehou den typisch Drentsche sfeer van deels doorleefde en deels overgeleverde realiteit Dit is op zichzelf geen geringe verdienste. Deze sfeer heeft hij verwekt en hij heeft baar ook kunnen volhouden niet alleen door zijn descriptief vermogen, maar ook door de toegepaste psychologische beel. ding van zijn hoofdpersonen, wien hij niet vaak de Drentsche sprake in den mond legt, maar die. wanneer hij het doet, met een enkel Drentsch zinnetje een karakte ristieken klank en een suggestieve kleur aan het geheel weten te geven. Dit boek is daardoor geworden door-en-door Drentsch. zelfs met iets van den dorren grond erin! en als streekroman of, als men wil, als roman van bloed en bodem, mag men het dan ook volkomen geslaagd noemen. De beschrijvingskunt van van Eysselsteijn is in dezen roman hier en daar tot volle rijpheid ontbloeid, niet al leen in zijn schildering van akker en veen, van bosch en heide, maar ook daar waar hij binnenhuistafereeltjes heeft uitgebeeld; een boerenwoonkamer .waarin de rook uit de pijpen der zwijgende boeren tegen de zolderbalken slaat of het interieur van de dorpspastorie en het is bepaald om te smullen zooals hij de schouw beschrijft in het huis van den ouden Jalving, die goed heeft geboerd en die feestelijk vol hangt met hammen, worst en zware zijden spek.. Aan zoó’n beschrijving proef je wat! Deze lijvige roman brengt eigenlijk vier deelen in één. Het eerste deel brengt den Van „Ons Vaderlandse Ge schiedenisboek” door J. J. Moer man en H. Douma, uitgegeven bij Brusse N.V., Rotterdam is een tweede gewijzigde druk verschenen. zroote zinken teil. Welke van Frankenslag 301 naar trouwbaar heer van passen, weggehaald is Roodborstlaan WASSENAARSCHEWEG 24 den leeft., met go«*de positie. nn TEL. 11.12.61 - Heden overleed onze lie ve Moeder, Behuwd- en Grootmoeder. Mevrouw de Weduwe 2647 C. A. Oleff in den ouderdom v. 81 j. Rijswijk (Z.H.): B. J. Oleff S. M. H. Oleff-Teune Rotterdam: A. C. Oleff B. C. J. Oleff-Poulis ’s-Gravenhage: J. C. Oleff W. Oleff-Harms en Kleinkinderen. 's-Gravenhage, 23 Jan. 43 Marnixstraat 41. De teraardebestelling zal plaats hebben Woensdag a.s. kwart voor elf op Oud Eik en Duinen. Ver trek van het1 sterfhuis te tien uur. KERKELIJKE EXAMENS: Het prov. Kerkbestuur van Utrecht heeft tot de Evangelisatiebediening in de Ned Herv. Kerk toegelaten den heer J. v. d. Sar. cand. te Delft. NED. HERV. GEM. VAN VOORBURG De kerkeraad der Ned. Herv. Gem. van Voor burg heeft besloten, in het belang van de gezinnen, in het Noordeindekwartier ook avonddiensten te gaan houden en aan de kerkvoogdij te verzoeken, zich tot den kerkeraad der Geref. Kerk van Voorburg te wenden, teneinde vanaf 1 April de Geref. Noorderkerk te mogen gebruiken voor den *avonddienst, die om half zeven zal aanvangen. Geref. Kerken. Aangenomen naar Voorburg dr. N. H. Ridderbos, te 2e Ex- loërmond Geref. Gemeenten. Bedankt voor Genemuiden, Kampen en Werkendam ds. P: Honkoop, te ’s-Gravenhage. Kanariekweekers Wit betalen voor gele en knntp mannen /1A7JS r - - - _1, Parkieten 3. ƒ0.60. L- -■- qer nu xio-bo out, v w, Groeneaaf30 Vogels Dame-alleên zoekt kennls- br‘.n«n Woensd.» 27 making met net Heer. 50-55, brengen „Heen WowiMM 4 Q Of)k van bujten dT Parkiet tig karakter Brieven No. -_P« 2610 11349 bureau van dit blad In deze prijzen is geen kistenhuur be grepen. De kosten van brand- en inbraakverze- kering zijn in bovenstaande prijzen niet begrepen, de kosten van verzekering te gen breuk, beschadiging en vermissing zijn in bovenstaande tarieven wel begre pen. b. voor ondernemers, niet vallende on der a-: per maand: voor de eerste 8 m3 goederen of gedeelten daarvan ƒ2.—; iedere m3 boven 8 m3 ƒ0.25 per m3. In deze prijzen zijn geen kistenhuur en kosten van verzekeringen begrepen. c. voor particulieren. Als maximumprijs voor opslag van goe deren in door particulieren bewoonde per- ceelen, gelden de prijzen onder b genoemd Indien door de onder a en b genoemde be. waarnemers kisten worden verhuurd mag. voorzoover de kistenhuur niet reeds in de tarieven is begrepen, ten hoogste een huur van ƒ0.15 per kist per maand worden be rekend. Indien de opslag langer dan 1 jaar duurt moeten de prijzen voor den opslag na hét eerste jaar, met minstens 10 pCt. worden verminderd. Indien overeenkomsten zijn aangegaan tegen prijzen, die hooger zijn dan de hier boven genoemde, moeten deze prijzen op ten hoogste de hierboven genoemde wor den tëruggebracht. Overeenkomsten, aan gegaan tegen prijzen, die lager zijn dan de hierboven genoemde, blijven van kracht. De bewaarnemer is niet gerechtigd loo- pende overeenkomsten op te zeggen, ten einde voor de daardoor vrij komende ruimte een hoogeren prijs te kunnen be dingen Zij. die meenen voor een uitzonderings- tarief in aanmerking te komen, kunnen een met redenen omkleed verzoekschrift indienen bij de sectie Tarieven en Prijzen van de afdeeling Vervoerwezen van het Departement van Waterstaat. Alvorens hoogere prijzen in rekening te mogen brengen, is een schriftèlijke toestemming vereischt. De aandacht wordt er op gevestigd, dat aan zoodanige verzoeken slechts in zeer bijzondere gevallen zal kunnen worden voldaan. ZEEP VOOR KAPPERS. De Directeur van den Gemeentelijken Crisis- en Distributiedienst te ’s-Graven- hage maakt bekend dat kappers in de week van 25 .tot en met 29 Januari 1943 formulieren voor het aanvragen van zeep voor hun bedrijf kunnen afhalen aan het kantoor Hoefkade 101, dagelijks van 8.30 uur tot 14.30 uur. 2626 Ter verkrijging van een toewijzing zeep behooren de kappers bedoelde formulie ren, behoorlijk ingevuld en onderteekend. aan bovengenoemd kantoor in te leveren in de week van 1 tot en met 5 Februari 1943, onder overlegging van de loonlijst le halfjaar 1943 of eventueel een vesti- gingsbewijs. ‘s-Gravenhage, 23 Januari 1943. VOEDERSTROO VOOR PARTICULIERE PAARDENHOUDERS De Provinciale Inkoopcentrale van Akkerbouwproducten voor Zuid-Holland deelt aan belanghebbenden meae dat de particuliere paardenhouders, die een aan- koopvergunning voor voederstroo ont vingen, hierop slechts de helft van het aangegeven kwantum kunnen betrekken. De handelaren, die voederstroo af leveren, worden er uitdrukkelijk op ge wezen. dat zij in geen geval meer dan 50 pCt van het op de aankoopvergun ningen voor voederstroo vermelde kwan tum mogen afléveren. DINSDAG 26 JANUARI Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant” „De winterstorrenhemel 3.45 en 7.30 u. Stadsschouwburg. .Maske in Blau" 6.30 u. Princess» Schouwburg. .Jo han”. 7 u. Scala. „De kampioen-leu- genaar”, 7.30 u. Metropole. ..Revue 1943”. 2.15 en 7.30 u. Rembrandt „De man in de badkuip”. 2 en 7.30 u. Paul Mulder’s Cabaret. 4, 5. 7.30 en 9 u. Cabaret Lybelle. (Schev.) 611 u. Kunnen de Ver. Staten de As-mogend- heden „uitproduceeren” Zij beweren het ten jstêlligste. „S i g n a a 1” onderwerpt in het nieuwe nummer dit probleem aan een koene berekening en discussie, onder den titel „De oorlog van de arbeidsuren”, een suggestief opgemaakt artikel. Majoor Etu Endo verhaalt over den geest, de vorming en traditie van het Japansche leger. Foto reportages toonen o.a. het onschadelijk1 maken van landmijnen aan het Oosteiijke front, de catastrophe van een groot Britsch convooi in de Noordelijke Ijszee, de ver zorging van gewonden in een wereld bad plaats en beschrijven het wezen en de op drachten van de Organisation Todt. Ten slotte eenige artikelen en foto’s van meer algemeenen aard en geslaagde opnamen in kleuren. De illustraties in het jongste nummer van „Die Wehrmacht” omvatten alle strijdtooneelen. Er zijn beelden uit de eenzame bergen van den Kaukasus, van den opmarsch in de onherbergzatne bos- schen van Karelië, van gevechten tijdens sneeuwstormen in het gebied van Toro- petz. Ook het gevechtsterrein in Tunis vraagt de aandacht, zoomede de succes volle acties ter zee. Van de artikelen dienen vermeld die over de geallieerde scheepsverliezen en de overdreven Ame- Lkaansche productiecijfers. Het 10 Januari-nummer van ..A nti- k om in tern” brengt o.m. een artikel over de Komintern in Zuid-Amerika, over het Bolsjewisme in Noord-Afrika en over de Komintern in den oorlog. Voorts worden in dit nummer geheimen der Sovjetambassaden onthuld. GEREF. KERK VAN NAALDWIJK: On der groote belangstelling is ds. J. A. van Arkeï, gekomen uit Diever, gisteren tot predikant der Geref. kerk te Naaldwijk door ds. J. L Koole, Geref. pred. aldaar, bevestigd, die sprak over den tekst Matth. 10: 40. waarna ds van Arkel in trede deed, sprekende over Matth, 11 2-6 Na de predicatie volgden toespraken HET SECRETARIAAT DER ALG. SY NODE: De Algemeene Synode der Ned. Herv. kerk zal voortaan twee secreta rissen hebben. In overleg en met vol ledige instemming van de betrokkenen zal ds. K. H. E. Gravemeyer voortaan de taak vervullen van secretaris-algemeen gedelegeerde terwijl dr. A. J. de Wilde Ned. Herv. predikant te ’s-Graverfhage die ds. Gravemeyer tijdens diens afwe zigheid verving, zal optreden als w.n secr., belast met de waarneming van het secretariaat op het bureau van de Alge- meene Synode Heden overleed, door een noodlottig ongeval, onze innig geliefde Echtgenoot en der kinderen zorgza me Vader. Broeder. Be- huwdbroeder, Oom en Neef, de Heer Willem Snabei in den leeftijd van 40 j. Diep betreurd door ons allen. Namens de familie: Wed. E. C. A. Snabel- Raveljé Willy. Yvonne. ‘s-Gravenhage. 22 Jan. ’43 Pasteurstraat 328. De teraardebestelling zal plaats vinden Woensdag 27 Jan. a.s. op deBegr.pl Nieuw Eykenduynen. Ver trek van het woonhuis te 1 30 uur, De afdeeling Kulturinformati- onsreferat van het Rijksministerie van volksvoorlichting en propaganda in Berlijn heeft een „Kultur-Ka lender” in het licht gegeven, welke, behalve dat hij belangrijke data in de kunstwereld aangeeft, ook laat zien wat er in de ver schillende kunstcentra van continentaal Europa aan- concerten, opera's, tooneel- voorstellingen etc. in den loop van dit jaar te verwachten is. Zoo zien wij, b.v.. dat Walter Gieseking op 22 April in Parijs concerteert en dat de dirigent Paul van Kempen op 16 Mei 50 jaar wordt. Nederland maakt in deze uitgebreide opsomming geen slecht figuur. Amicitia, „Casanova getrouwd”. 2.30 en 7.45 u. (B. 18 j.) Apollo, „Wiener Blut”. Doorl. van 1 u. af. (B. 14 j.) Asta. ,,De gouden stad”. 2.30 en 7.30 u. <B. 18 j.) Capitol. „Veel lawaai om Nixi”. 2 15 en 7.45 u. (B. 18 j.) Cen trum. ,,De tijger van Eschnapoer” Door! van 12 u. af. (B. 14 j.) Cineac .Ac tualiteiten”. Doorl. van 9.3023 u. (Élk leeft.) City. ..Rigoletto”. 2.15 en 7.30 u (B 18 j Corso. „Met den helm geboren”. 2 en 7.30 u. (Elk. leeft.) Flora. „Theo op het huweijklspad”. 2.15 en 7.30 u (Elk. leeft.) Odeon, „Over schotje”. 2.15 en 7.30 u (Elk. leeft.) Olympia. „Operette”, 2.15 en 7.30 u <Elk. leeft.) Passage. „Het meisje van den Rozenhof”. 2.15 en 7.30 u. (Elk leeft.) Rex. .Onverbreekbare bandeh” 10 12.10, 14.20, 16.35. 18.45 en 21 u. (B la j Roxy. „7 jaren pech”. 2.15 en 7.45 u. (Elk. leeft.) Seinpost. Operette’ ALG. SYNODALE COMMISSIE DER NED. HERV. KERK: Dezer dagen is de Algemeene Synodale der Ned. Herv Kerk in buitengewone vergadering Bij eengekomen, Besloten werd o.a. een adres van den Kerkeraad van ‘s-Graven- hage over de verhouding van Kerk en evangelisatie en over een adres van de Ver. van Vrijz. Hervormden inzake de afwijzing van een verzoek om Kerkelijkt inschakeling doof den Kerkeraad var 's-Gravenhage. over te brengen naar de commissie van advies. 7.30 u. (Elk. leeft.) Studio. „Onstui mig bloed”. 2.30, 4.30. 7 en 9 u (Eik leeft.) Thalia. ..Dat komt er van”. Doorl. van 1.30 u. af. (B. 18 j.) West- End. .Anuschka”. 2.15 en 7.45 u. (B. 18 j.) Vredespaleis, eiken werkdag te bezichtigen van 24 uur Dierentuin. Geopend van 9 tot 5 uur Museum voor het Onderwijs, Hemsterhuisstraat 2E. Dagelijks geopend van 130 tot 4 uur. open. Zondags Rijksmuseum H. W. Mesdag, van Meerdervoort 7F. dag, Woensdag en tot 4 uur. Mauritshuis, van 10—3 uur. Zondags van Beeldende Heden overleed na kortstondig lijden, mijne droefheid, mijn liefde Echtgenoote Mevrouw Willemina de Roon geb. de Jong ouderdom van in den 68 jaar P, C. DE Roon Raarwsdonksveer 22-l-'43 Huize ..Heemrust” Geen bezoek Geen bloemen De teraardebestelling zal plaats hebben Dinsdag 26 Jan. 1943 op de be graafplaats te Raamsdonk Vertrek van het sterfhuis ten 14 ure Heden overleed tot diepe droefheid, na een langdurig en smartelijk lijden, opze innig geliefde en zorgzame Man. Vader, Behuwdvader, Broeder, Behuwdbroeder en Oom. de Heer 2643 Joseph Vermaas, den ouderdom van 60 jaar Uit aller naam: J. C. Vermaas-Graf Kinderen en Verloofden ’s-Gravenhage. 24 Jan. '43 Hoefkade 199 Geen Bezoek Geen bloemen De teraardebestelling zal plaats hebben Woensdag a.s. te circa 2J uur, op de begraafplaats Nieuw Eyk enduynen Vertrek'van het sterfhuis te 2 uur Artikel Aardappelen Aardappelen Appelen Beschuit (br. of geb.) Bloem (br.) 492 t.m. 495 Boter Boter Brood (of gebak) Brood (of gebak) Cacaopoeder Chocolade Eieren Gemengd meel Gort Havermout Honden- en k.br. 20 1J a 10 k.g. 3i_Jan. Jam Kaarsen S108 Kaarsen S108 Kaarsen S208 Kaarsen S208 Kaas 487 t.m. 489 Koffiesurrogaat 473 Mandarijnen 4-03 Mand, ©n/of Sinaas. 4-04 Mandarijnen 3-02 met spec, verkl. 1200 gr. 250 gr. 31 Jan. 125 gr. 3 Febr. 125 gr. 11 Mrt. 05, 06, 07 1f L 20 Febr. 4-08 51 L 20 Febr. Muisjes of boterh.str. 481 300 gr. 20 Febr. Petroleum EAkrt. 04 1 L 27 Febr. Petrol. S108 08, 09, 10 verl. 2 L 27 Febr. 28 verl. 2 L 27 Febr. 485 250 gr. 20 Febr. Puddingp verm. enz. 486 100 gr. 20 Febr. Rijst 4-07 500 gr. 20 Febr. Scheerzeep N 45 gr. 30 April Serviesgoed en Keukengerei- 3- en 4-77 tm. 80 samen met 01 Sigaretten Suiker Suikerwerk Tabaksk. Taptemelk 04 EVkrt 31 Jan 20 stuks 30 Jan. 1 k.g. 20 Febr. 100 gr. 20 Febr. 05A 1 rantsoen 30 Jan. 05, 06, 07 If L 20 Febr. Textielkaart 3e serie 21 t.m. 120 Textielk. 2e serie (behalve Bon K) Vleesch 05A 50 gr. 30 Jan. Vleesch 05B 50 gr. 30 Jan. Zeep Alg. 474, P, Q Eenh.z. 241 75 gr. 31 Jan, Wasch- of zeepp. 453, 475, P en Q waschp. 250 gr. 31 Jan. P, Q 50 75 gr. 31 Jan. Brandstoffen Kookdoel. 01 t.m. 05 K.F. 1 Eenh. 30 Apr Brandst.k. DV 6 t.m. 8 1 Eenh. 28 Febr. 481 21 22 300 gr. 27 Febr. 34 300 gr. - 100 gr. 20 Febr. 250 gr. 20 Febr. 350 gr. 6 Febr. 850 gr. 6 Febr. pen tusschen Zwart lederen actetasch met kater, wit borstje en inhoud o.a. notitieboekje in- vlek bij neus Tel, aanteekeningen. Z.O. Buitensingel 237. ;e zwarte heerensenoen dagav. tusschen 5 en 7 u. uur. fietsroute Fluw. Burgwal Indigostraat naar Paudnastr Paulinastraat 42 2649 lichtbruine penning 5336 Hovestr, 83, VERHUISD inhoud o.a. notitieboekje in- ofica houdende aanteekeningen. naamkaarten en andere stuk- Hoog* -- ken. Vrijdagmiddag 22/1. 5.30 Vrijdi -4 uur. fietsroute Fluw Burcwal fnzlia. Ur. Marktstr.» Lage Zand, Tegen bel. terug te bezorger Amst. Veerkade. Turfmarkt,1' -- Wagenstr.. Wagenbrug Teg. goede bel. terug te bezorgen Fuchsiastraat 8513131 25.Belooning voor den- gene die aanwijzingen kan verschaffen, welke leiden tot het terugverkrijgen van de 2650

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 3