No. 18396. Geallieerde conferentie Marokko Woensdag 27 Januari. 1943. BINNENLAND in Vrouw straat Roosevelt Churchill aanwezig en VAN OVERAL STADSNIEUWS SPORT KUNST EN LETTEREN AGENDA FEUILLETON Sovjet-aanvallen nemen in hevigheid toe Frontverkorting in den Koeban verloopt volgens de plannen DUITSCH WEERMACHTBERICHT DE KOMEDIANTEN KOMEN op straat gewurgd Oproepen Gew. Arbeids- bureaux Keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen van Wie geregeld gas- en electriciteits- ▼erbruik controleert, kan tijdig zelf ingrijpen HOUT TE DUUR VERKOCHT Verhoogde krachtsinspanning noodzakelijk VERDUISTEREN van 5.15 uar nam. tot 8.30 aar voorm. Woekert met uw gas- en electriciteitsrantsoen Bejaarde lieden en ziekenfondsen Beide daders met den buit gegrepen DE GEMEENTE HEEFT WINTER GROENTEN OPGEKOCHT Skileergang voor Jeugdstormers Mededeeling aan de vrijwilligers het Legioen Nederland Margarine en rundvet Boterbon 07 uiterlijk Zaterdag a.s. inleveren Verschijning verplicht BURGERLIJKE STAND Stalin was verhinderd HAAGSCHE COURANT 1 een in in de ge- ve- raakt en verdronken. aanwezig te op k d e vol- bezoekers Raffaela Cellini .Troubadour” handdruk Directeur Celestino Campagna. 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 van nam In westelijk zijn. Er was Duitsche was de een 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4‘ 130 Nadruk verboden Roman van WILHELM LICHTENBERG Het aanplakbiljet vermeldde het gende Twee gastvoorstellingen van Raffaela Cellini en Riccardo Daldini. Zij zingen vandaag in „TROUBADOUR” en morgen „MADAME BUTTERFLY". Misschien hebben^ sommigen mijner ach te de 1 Bij onze vrijwilligers, reikt, een L—- prestatie. (S.S.P.K. De voor consumptie afgekeurde aardappelen zijn geenszins waardeloos doch worden na gestoomd te zijn, voor vee- en varkensvoeder gebruikt. Het stoo- men der afgekeurde aardappelen, welke daarna ingekuild worden. (Polygoon-Kuiper) WIELRENNEN GEEN VERZORGING MEER: De Sport- commissie van de Ned. Wielren Unie heeft besloten, met directen ingang voor alle wedstrijden, op den weg alle verzor ging te verbieden, met uitzondering van materieelverzorging. caféhouder is proces-verbaal opgemaakt. Door de duisternis misleid is te Am sterdam een 46-jarigé man te water ge bet Fransch generaal van P. BLANKEN t: In den ouderdom van 78 jaar is overleden de heer P. Blanken. De overledene is te Loosduinen geen onbe kende. Bijna 50 jaar is de heer Blanken werkzaam geweest als jachtopziener op het landgoed „Ockenburg”. 1 Februari naar den Haag wordt overge bracht, is het toch de bedoeling, dat het sluiten van huwelijken voorloopig nog te Loosduinen zal plaats hebben. Getracht zal worden, de hulpsecretarie alsnog te behouden. o p e r a-c omponist Erman- no Wolf Ferrari zal aanwezig zijn bij de première van zijn opera ,,Sly”, die 21 Februari in den Stadsschouwburg door het Duitsche Theater in Nederland wordt gegeven in de ensceneering van dr. Nufer ZIJ HADDEN TREK IN EEN BORREL: Burgers zagen gisteren, dat twee jonge mannen pakken wegnamen van een even onbeheerd staande vrachtauto in de Zout- manstraat. Agenten werden gewaar schuwd, die op zoek naar de dieven gingen en hen ook inderdaad konden achterha len en aanhouden. Zij waren nog in het bezit van de pakken, welke flesschen cog nac, advocaat en bessenjenever bleken te bevatten. Het tweetal., de 20-jarige ma gazijnbediende J. H. en de 19-jarige auto monteur G. van H., is in bewaring ge steld BEGRAFENIS P. ESCHAUZIER: Onder zeer groote belangstelling is op de Alge- meene Begraafplaats het stoffelijke over schot van den heer P. Eschauzier. om. di recteur van de N.I.S.U. ter ruste gelegd. Aan het graf heeft alleen gesproken de heer H. Costerus. een van de mede-direc- teuren van de N.I.S.U. Hierna heeft de schoonzoon van den overledene bedankt voor de betoonde belangstelling. DE HULPSECRETARIE TE LOOSDUI- NEN: Hoewel, zooals gemeld, het bureau van den Burgerl. Stand van de Hulp- DONDERDAG 28 JANUARI Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant”. „De wintersterrenhemel”. 3.45 en 7.30 u. Stadsschouwburg. „Madame Butterfly" 7 u. Geb. v. K en W. „Cavaleria Rus» ticana” en „Paljas”. 6.30 u. Diligent:*. Concert door het Utrechts Strijkkwartet. 7.30 u. Scala „De kampioen-leugenaar” 7.30 u. Metropole. „Revue 1943”. 2.13 en 7,30 u Rembrandt. „De man in de badkuip” 2 en 7.30 u Paul Mulder s Cabaret. 4. 5, 7.30 en 9 u. Cabaret Ly belle, (Schev.) 611 u. BIJEENKOMSTEN, LEZINGEN, ENZ. Stadskerke werk, Z. O Buitensingel 76. Woensdag 27 Jan. 7.30 u. Bijbellezing o.l.v. P. v. d BergDonderdag 28 Jan. 7.30 u. Z. O. Binnensingel 160 idem. JUBILEUM De heer A. G. J. Kuppens, adj-commies aan het Hollandsche Spoor, zal 2 Februari den dag herdenken, waar op hij voor 40 jaren bij de Spoorwegen in dienst is getreden. Ruim 15 jaren heeft hij bij de reizigerstreinen als d.d.chef dienst gedaan. De heer Kuppens is ook leeraar aan verschillende cursussen voor de opleiding van het personeel in subal terne functies. Van zijn hand verscheen het boek „Aardrijkskunde voor Spoor wegambtenaren en beambten”. Zoowel signorina Cellini als sig- Dajdini hebben reeds onder mijn di- e cewerkt, en ik neem de volle ver- jBrdelijkheid voor hun prestaties op mij. vijand met flte krachten ovaFi aan. De aanval werd in den kern bloedig De gevechten duren nog voort. Plaatselijke aanvallen der Sovjets bij Rzjef en ten Zuidwesten van Welikije Loeki werden verijdeld. Ook ten Zuiden van het Ladogameer stortten nieuwe vijandelijke aanvallen, die met pantser wagens werden uitgevoerd, na verbitter den strijd ineen. In Noord-Afrika bedrijvigheid van ver kenners. In Tunis mislukten pogingen van den vijand om de stellingen, die hij de vorige dagen verloren had. te herove ren. Zijn verliezen in den tijd van 18 tot 24 Januari 1943 bedroegen: 4000 gevange nen, 21 pantsergevechtswagens, 70 stuk ken geschut, 200 voertuigen, ruim 100 machinegeweren en talrijk ander oorlogs materiaal. Aan de Nederlandsche kust verloor de vijand bij een militair ondoeltreffenden aanval overdag 4 bombardementsvlieg tuigen. Snelle Duitsche gevechtsvlieg tuigen vielen overdag met goed succes een plaats aan, gelegen aan de Zuidkust van Engeland. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Vrijwilligers voor de Waffen-SS en het Legioen kunnen zich op onderstaanden datum bij de genoemde adressen vervoe gen, teneinde gekeurd te wordan. Tevens wordt er de aandacht op geves tigd en wel voor hen, die er bezwaar te gen hebben hun ditenst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat, om dienst te nemen in een spe ciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven. Tijdens ''de keuring kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche. SS in Nederland willen toetreden. 10-2-'43 den Haag. 9 uur, café den Hout, Bezuidenhoutscheweg. De bloembollenkweeker A. v. d. Zalm, Langstraat 54 te Wassenaar verkocht aan J. B. Lorrewa. Rijksstraatweg 625 Wasse naar, een partij van niet minder dan 18:000 k.g. blokken kachelhout, welke laatstgenoemde reeds in voorzorg voor den winter van het volgend jaar had be steld V. d. Zalm vroeg een prijs van 7.50 per 100 k.g., terwijl hij maar 3.75 voor een gelijke hoeveelheid mocht reke nen. De Inspecteur voor de Prijsbeheer- sching, die kennis had gekregen van de transactie, heeft v. d Zalm beboet met 1000 en Lorrewa met 250. De geheele partij hout is verbeurd verklaard. S.P.T. meldt uit Berlijn: Uit bepaalde mondelinge en schriftelijke uitladingen, de laatste dagen gedaan door een aan: al hooge Duitsche autoriteiten, onder wie de ministers Funk en Göbbels, valt af te lei den, dat Duitschland op het oogenblik voorbereidingen treft om zijn oorlogs- kracht nog op te voeren, Duitschland en zijn bandgenooten zullen de ter hunner beschikking staande krachten op alle ge bied intensiveeren. totdat maxim mi prestaties zijn bereikt. Zij zijn er heden, naar in de Wilhelmstrasse wordt betoogd, van overtuigd, dat deze krachtsinspan ning op militair en economisch gebied noodzakelijk is om in Europa over het. bolsjewisme te zegevieren. Zaterdagavond wordt in D i, ligentia een cabaret-avond gegeven, waar, aan o.a. medewerken: Coos Speenhoff jr.» het piano-duo Charlie Wallace. Hans Bo dens en de danseres Rita Hessler. Horst Taubmann van Beiersche staatsopera te München, zal op uitnoodiging van den intendant van het Maam 27 Jan. onder 11.05 v.m., op 11.56 n.m., 28 Jan. onder 11.28 v.m. 29 Jan. op 1.09 v.m. L.K. Nachtdienst Dokters: Tusschen 10 u, n.m. en 7 u. v.m No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst Den HaagJ. No. 115995. Wainneer er in elke huishouding wordt toegezien, dat het licht niet onnoo. dig brandt, het radiotoestel niet onnoodig blijf,t «geschakeld, het daglicht zooveel mogelijk wordt benut, de fluitketel niet onnoodig lang de buren hindert wanneer het water aan de kook is. kortom wanneer met overleg te werk wordt gegaan bij het gebruik van gas en electriciteit, kan het niet anders of het resultaat ervan zal zijn een nutitiger gebruik van het toege wezen rantsoen. Het is nu eenmaal zoo. dat met de rantsoenen moet worden ge woekerd. Bezuiniging is noodig. Het is ieders eigen belang, want hoe minder verbruik van energie in den vorm van kolen, gas en electriciteit. des te langer komen wij met onze rantsoenen toe. Weest dus spaarzaam ONGEVALLEN: Op den hoek van de Laan van Nieuw Oost Indië en de Juliana van Stolberglaan is de 21-jarige E. J. E. B. aangereden door een vrachtauto. Hij werd met een hersenschudding opgenomen in het ziekenhuis in het Westeinde. In de Newtonstraat werd de 49-jarige O. C. v. S. aangereden door een vrachtauto. Hij kneusde den linkervoet en kon, na in het ziekenhuis aan den Zuidwal verbonden te zijn, huiswaarts keeren. Op de Vaillant- laan stapte de 64-jarige D. V. uit een nog rijdende lijn 12. Hij viel en kreeg ver wondingen in het gezicht Na in het zie kenhuis aan den Zuidwal verbonden te zijn, kon hij naar zijn huis gaan. INBRAKEN: Ingebroken is in een kruide nierswinkel in de van Hoytemastraat. Ge stolen werden een heeren- en een dames- rijwiel. drie balen suiker, een doos met caramels, een hoeveelheid kaas en een bedrag van 5. Men is binnengekomen door verbreking van een ruit aan de ach terzijde. Ongenoode gasten hebben voorts een bezoek gebracht aan een kantoor in de Javastraat. Ontvreemd werden een schrijfmachine, een Perzisch kleed, 2 va zen, een tinnen aschbak en een schilderij. GYMNASTIEK VEREENIGINGSKAMPIOENSCHAPPEN 1 Aan de turnwedstrijden. welke 21 Febr. te Amsterdam worden gehouden, zal het vereenigingskampioenschap van Neder land worden verbonden in de volgende onderdedenrhythmische vrije oefenin gen en klassikaal ringzwaaien voor turn sters vrije oefeningen en klassikaal brugturnen voor turners. De kampioens- ploegen zullen de bekroonde nummers demonstreeren tijdens de Bondskeuruit- voering op 13 Maart te A’dam als begin van de herdenking van het 75-jarig Ge staan van het N.G.V. BOKSEN NEDERLANDSCHE NEDERLAGEN IN BELGIË: Te Antwerpen verloor Rienus Krijger o.p. van Bogaert. de Jong gaf in de 4e ronde op tegen Vergauwen en Gerard van Loon verloor o.p. van Baeken. Ontmoeting Giraudde Gaulle. De ontmoeting tusschen Roosevelt en Churchill leek een gunstige gelegenheid om .generaal Giraud uit te noodigen tot besprekingen met de chefs der gecombi neerde staven en om een ontmoeting tus schen hem en generaal de Gaulle tot stand te brengen. Tusschen beide generaals zijn besprekingen gevoerd. Nadat Roosevelt, Churchill en de chefs van hun staven de ..plannen voor het of fensief in 1943’ hadden opgesteld, namen zij afscheid vhn elkander om zorg te dragen voor de „actieve uitvoering” van die plannen. In een gemeenschappelijke verklaring der generaals Giraud en de Gaulle wordt onder meer gezegd, dat zij tot volledige overeenstemming zijn gekomen ten aan- rton van hun doel, de „bevrijding van Frankrijk”. Dit doel moet bereikt worden door eendracht met hun bondgenooten in den strijd. Binnenland Op den Wijkérstraatweg te Velsen- Noord is het 8-jarig zoontje van den heer de Vries, wonende Duinvlietstraat door een auto aangereden en gedood. Op 1 Jan. j.l. bedroeg het aantal Ned. gemeenten 1015, een vermindering van 19 sedert het vorige jaar. De politie te Naaldwijk heeft in het café van A. v. d. E. een inval gedaan en 16 hazardspelers gearresteerd. Tegen den De top is be- bezegelt de Pink O.-N.) De commissaris belast rnet het toezicht op de ziekenfondsen heeft tot de alge- meene ziekenfondsen een rondschrijven gericht, waarin hij met klem verzoekt bejaarde vrijwillig verzekerden, die we gens hun ouderdom niet in aanmerking zouden komen voor een nieuwe inschrij ving bij een ziekenfonds in het oord, waarheen zij geëvacueerd zijn, toch als lid aan te nemen. Slechts in bijzondere gevallen acht de commissaris het gerechtvaardigd, een verzoek om toelating tot de vrijwillige verzekering van tot de hier bedoelde groep behoorende personen af te wijzen. UITREIKING NIEUWE DISTRIBUTIE BESCHEIDEN: Men vestigt er de aandacht op, dat bij de uitreiking van de nieuwe distributiebescheiden der kinderen, aan wie tevens bonnen voor eenheidszeep, waschpoeder en/of toiletzeep worden uit gereikt, het vakje Q 8 van de stamkaart zal worden afgekruisd en niet, zooals ten onrechte is gepubliceerd, het vakje O 8. Maandagavond te ongeveer 8 uur hoor den voorbijgangers op de Stadhouders kade nabij de Academie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam, luide kreten om hulp. In het duister was het uiterst moei lijk na te gaan, waar het geroep vandaan kwam. Toen men ter plaatse kwam, bleek al.spoedig, dat hulp niet meer kon baten hei slachtoffer, een vrouw, was reeds den verstikkingsdood gestorven. Andere burgers hadden inmiddels twee mannen gegrepen, die hard wegholden. Na korten tijd kwam ook de politie op de plek van het misdrijf en de beide mannen werden overgebracht naar het politiebureau. Uit het onderzoek bleek, dat de vermoorde vrouw. 57 jaar oud. uit den Haag afkomstig was en door een der aangehouden mannen twee broers bewoners van Zuid was gewurgd. De vrouw, die eenigen tijd bij de broers had gewoond, was des avonds met den oudsten, een 48-jarigen man, de deur uit gegaan om een visite af te leggen. Klaar blijkelijk was dit een vooraf beraamd plan Op de Stadhouderskade viel de .jongere broer, 40 jaar oud. onverhoeds de vrouw van achter^i aan en terwijl de ander werkloos toezag, bracht hij de vrouw om het leven. Bij zijn arrestatie had de dader de handtasch van de vrouw in zijn bezit, waarin zich o.m. ruim 3000 aan geld bevond Roof is dus waar schijnlijk ook hier weer het doel ge weest van dit afschuwelijke misdrijf. Teneinde te voorkomen, dat de groen tehandelaren in de wintermaanden geen groenten ontvangen, door stagnatie in den aanvoer, heeft de Gemeente aan het eind van het vorige jaar een reserve-voorraad van 3 millioen knolrapen, kool, peen en uien opgeslagen in de markthallen en in pakhuizen. Geregeld ontvangen de klein handelaren, via de grossiers, groenten uit dezen reservevoor'raad. speciaal op dagen, dat de aanvoer niet toereikend is. Ruim 2 millioen k.g hebben op deze wijze hun weg naar de ingezetenen van den Haag gevonden. De verwachting is, dat over een maand ongeveer de resteerende hoeveel heid gedistribueerd zal zijn onder de kleinhandelaren De kosten van den aankoop van den reserve-voorraad bedroegen 300.000, de kosten voor opslag 50.000, die van con trole en geregelde verversching /5000. CINEAC: Van Vrijdag af zal het „We reldnieuws” in „Cineac” worden uitge breid. In toevoeging aan het binnen- en buitenlandsch nieuws zullen actualiteiten worden vertoond, welke gewijd zijn aan interessante wetenswaardigheden uit het buitenland, o.a. op het gebied van kunst en sport Duitsche Theater in Nederland half Febr. als gast in twee opvoeringen van .,La Bohème” in den Stadsschouwburg optre den. D e Een twintigtal jongens en meisjes van den Nationalen Jeugdstorm.'die zich voor de jeugdbeweging bijzonder verdienste lijk hebben gemaakt, werd legenheid gesteld gedurende een kleine 14 dagen een skileergang in Tirol mee te maken. Opperschaarleidster Dora de Graaf en vaandrig Klaas van Lintburg hebben van deze Tirolsche reis op heden gehouden persconferentie het en ander verteld. Op 3 Januari vertrok het gezelschap voor de lange reis naar het dorpje Schwaz. niet ver van Inns bruck. Het was een genoegelijke reis en over het verblijf in het kamp, waar ook een afdeeling Hitler Jugend was,_toonde men zich bepaald geestdriftig, een Nederlandsche en een kampleider en om den dag was alles Duitsch en 'Nederlandsch. Hier werden nauwe kameraadschapsbanden tusschen de Duitsche en de Nederlandsche jeugd gelegd. Vaandrig Limburg vertelde het een en ander over de ski-oefeningen, welke zon der ongelukken, beenbreuken, knie-onf- wrichtingen etc. zijn afgeloopen onder de deskundige leiding van een skileeraar en -leerares. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: op 29 Januari 1943, om 13 uur. zal in den Haag, Wehrmacht- heim, Kazernestraat, een bijeen komst worden gehouden, van alle vrijwilligers, die met eere uit het Legioen Nederland ontslagen zijn. Iedere vrijwilliger, die daarvoor in aanmerking komt, is verplicht aan wezig te zijn. De reiskosten wor den vergoed, terwijl er voor ge zorgd zal worden, dat een ieder nog op denzelfden dag huiswaarts keeren kan. ik gauw spaghetti voor jullie. Jullie zult vast wel honger hebben van de lange reis. Maar Celestino Campagna stond met hoog opgetrokken wenkbrauwen aan den ingang van het logement, en geen glim lach van vriendelijk welkom speelde over zijn marmeren Napoleon-trekken, Hij zei slechts: Zoo zijn jullie daar eindelijk! Naar de repetitie! Rgffaela zei schuchter: Directeur! Den ouden „Troubadour” zingen wij ook wel zonder repetitie. Ja. antwoordde de directeur terecht wijzend misschien aan het Scala van Milaan. Maar niet bij m ij n theater. EINDE. ge- al op de film gezien. Riccardo Daldini werd zoojuist als eerste tenor door het Scala van Milaan geëngageerd. Het geachte publiek wordt verzocht, zich niet te laten afschrikken door de omstandigheid, dat de gasten van buiten komen, nor 1 rectie^ antwe- Verklaring van Roosevelt Naar Reuter uit Casablanca meldt, heeft president Roosevelt op een persconferen tie, verklaard dat de geallieerden de „onvoorwaardelijke capitulatie van Duiitschlaind Italië en Japan willen af dwingen Hij sprak voorts de hoop uit, dat „het bolsjewistische offensief de Duit sche reserves aan menschen en materiaal zou uitputten”. Reuter njeldt verder, dat Roosevelt en Churchjll per vliegtuig naar Casablanca waren gekomen. Op de bonnen „Boter 07” van de bon kaart voor Voedingsmiddelen, welke gel dig zijn van 16 t.m. 27 Februari, zal naar keuze rundvet of margarine verkrijg baar zijn, per twee bonnen 200 gram rundvet of 250 gram margarine. Zij, die rundvet wenschen. dienen de bonnen bij hun slager in te leveren van 28 t.m. 30 Jan. Wenscht men margarine te ontvangen, dan moeten de bonnen in hetzelfde tijdvak bij den detaillist in margarine worden ingeleverd. Zij, die de inlevering bij hun slager of margarineleverancier verzuimen, zullen niet zooals een vorige maal in de gelegenheid worden gesteld later nog van hun bonnen gebruik te maken. Men houde er dus rekening mede, dat men de bonnen „07” in ieder geval uiterlijk Zaterdag a.s., moet inleveren, en dat men bij gebreke daarvan zijn rantsoen voor de distributie- periode van 16 tot en met 27 Februari a.s. zal missen. Uiteraard mag met de aflevering op bon „07” eerst een aanvang worden gemaakt op 16 Februari. Herhaaldelijk is gebleken, dat bij len de meening heeft postgevat, dat de genen, die een oproepingskaart ontvan gen om op het Gewestelijk Arbeidsbu reau te verschijnen, niet gehouden zijn daaraan te voldoen. Met klem zij er daar om op gewezen, dat aan iedere oproe ping, die men van of namens het Gewes telijk Arbeidsbureau ontvangt, gevolg moet worden gegeven. Degene, die niet voldoet aan een ontvangen oproeping, stelt zich aan de daaraan verbonden ge volgen bloot. In geval van verhindering sture men tijdig bericht aan de op de op roepingskaart; vermelde afdeeling. Een 'tweede veel voorkomend misver stand bestaat hierin, dat men in de mee ning verkeert, dat de werknemer, die voldoet aan een oproeping van het Ge westelijk Arbeidsbureau, daardoor aan loonderving is blootgesteld. Zulks is niet het geval. Behoudens bijzondere omstan digheden is de werkgever verplicht he' arbeidsverzuim, ontstaan door het gevolg geven aan een oproep om op het Gewes- telijk Arbeidsbureau te verschijnen, nor maal door te betalen terwijl hij den werknemer, op vertoon van diens oproe pingskaart. in staat moet stellen om op den daarop aangegeven tijd op het Ge Arbeidsbureau (Reeds in een deel der vorige oplaag geplaatst) HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 26 Januari. (D.N B.). Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: De bestorming van groote deelen het Oostelijke front door de Sovjets gisteren weer aan hevigheid toe. zware afweergevechten tegen een vaak superieuren vijand handhaafden zich de Duitsche legers tegen alle pogingen om door te breken en te omsingelen. Te Stalingrad hebben zich de verdedigers, waarbij zich naast de Roemeensche divi sies ook een kleine Kroatische formatie bevindt, in het Zuidelijke en Centrale deel der ruïnes van de stad op een kleine ruimte geconcentreerd. Onder leiding van hun generaals blijven zij daar he’dhafti- gen tegenstand bieden, waarbij zij door de luchtmacht ander de zwaarste om standigheden naar krachten gesteund worden. In het gebied van den Koeban en den Manytsj werden -vijandelijke aanvallen in felle gevechten afgeslagen. De bewe gingen naar de bevolen frontverkortin- gen verloopen overigens volgens de plan nen. Pantsert roepen en gemotoriseerde formaties zetten tusschen Manytsj en Don hun aanval met succes voort. De vijand werd verder naar het Noord-Oosten ver dreven. In het Don- en Donetzgebied du ren de verbittterde afweergevechten voort. Ten Zuidwesten van Woronesj viel de >rsch aangevoerde strijd teer^ breed front opnieuw 27 Januari BEVALLEN: C. Burgerhof geb. Bruel, z. M. J. ter Beeke geb. van Alphen, d. W. C. de Jong geb. Vermeulen, z. M. C. Vink geb Baak, z. M. L. J. Scheffer geb, van der Maas, d. C. Mon- tenij geb. Hordijk, z. A. T. van de Pol, geb. Swart, z. J. M. G. de Haas geb. Wijling, d. L. van der Beek geb. Snijders, d. I. L. Fraissinet geb. Ver snel, d. P. Klardie geb. Broeders, d. F. M. A. van Leeuwen geb. Hensbroek, z. L. Berserik geb Knaapen, z. Djamil geb. Hamido, d. M, C. Pel geb. van Spronsen. z. H. C. E. Schipper geb. v. d. Linde, d. A. C. Kriek geb. Schrover, d. J. van der Kruk geb. Pronk, z. W. Sikkema geb. Werdekker, z. A. F. J. Papenhove geb. Stoops, d. O. van Osenbruggen geb. Barto, z, P. Stollenwerk geb. Akkerman, z. L. A. van der Ree, geb. Toet, d. OVERLEDEN M. Bosman, vrouw van J. F. van der Ruijt, 84 j. J. J. Wage, man van A. M. Agterdenbosch, 52 j. G. J. Visser, man van A. van der Velden. 74 j. F. N. Popping, man van P. H. Louwerens. 53 i. J. A. Kipp, dochter, van «o* 1 dag. M. H. Joosten, weduwe van J secretarie te Loosduinen met ingang van Morks, 77 j. - S. Bosker, man van T. Rauwerda. 49 j. R. Schuil, man van T. Klerk, 48 j. G. C. Mijnlief, weduwnr. van P. S. Luijkx, 74 j. - A. M. J. Hage- doorn, weduwe van P. W. Sluijterman van Loo, 55 j. W. Snabel. man van E. C. A. Raveljé, 40 j. C. Roeleveld. vrouw van P. Spaans, 79 j. J. Roele veld. vrouw van P. Graaf, 58 j. E. H. A. Will, vrouw van P. Eijkelhof, 43 j. A. de Regt, dochter, 4 dagen. G. A de Hoogh, weduwnr. van J. H. van Zutphen. 68 j. C. A. Gomes, vrouw vap L. F. Pfeijffer, 43 j. Buitenland De nieuwe gezant van Tsjoengking. China bij het Vaticaan, dr. Scheou kaag Sie. is gisteren uit Zwitserland te Vati caanstad aangekomen, waar hem door de Zwitsersche garde de militaire eerbewij zen werden gebracht. Hij heeft dadelijk de voor hem gereserveerde woning be trokken. De Turksche posterijen hebben te Weenen een serie vair 20 verschillende postzegels doen drukken, welke zijn ver sierd met het portret van Ismet Inönu, bouwwerken en Turksche landschappen. De Britsche minister van Financier^ sir Kingsley Wood, heeft in het Lager huis bekend gemaakt, dat de oorlog En geland thains ongeveer 14 millioen pond sterling per dag kost. Bij Bluff Springs (Florida! is een groot transportvliegtuig van het Ameri- kaansche leger neergestort. De 10 inzit tenden, onder wie een generaal, kwamen om het leven. Te New York zijn 85.000 werknemers in kledingindustrie en confectiebedrijven in staking gegaan voor een loonsverhoo- ging van 10 pCt. Naar Reuter uit Casablanca (Marokko) meldt, is het volgende communiqué ge publiceerd: Sectert 14 Januari hebben, aldus Reuter-communiqué, in de nabijheid van Casablanca besprekingen plaats gehad tusschen den president der Ver- eenigde Staten en den minister-president van Engeland. Daarbij waren de chefs van de Britsche en Amerikaansche generale staven aanwezig, en wel voor ,de Ver- eenigde Staten generaal Marshall, chef van den generalen staf, admiraal King, opperbevelhebber der Amerikaansche vloot en luit-generaal Arnold, opperbe velhebber van de luchtmacht der marine, en voor Engeland admiraal Sir Dudley Pound, eerste zeelord, generaal Brooke, chef van den generalen staf van het Em pire, en Portal, die met de functie van luchtmaarschalk bekleed is. Churchill en Roosevelt ontvingen den diplomatieken vertegenwoordiger der Ver- eenigde Staten, Robert Murphy, in het geallieerde hoofdkwartier in Noord-Afrika. Voorts werden Eisenhower, opperbevelhebber van het geallieerde expeditieleger in Noord-Afri ka, admiraal Cunningham, opperbevel hebber (Ier vlootstrijdkrachten van dat leger, generaal-majoor Spaatz, opperbe velhebber der geallieerde luchtstrijdkrach ten, en luit, generaal Clark, bevelhebber der Noord-Afrikaansche strijdkrachten, door Roosevelt en Churchill ontvangen. Uit het hoofdkwartier in het „Midden Oosten” kwamen generaal Alexander, op perbevelhebber in het „Midden-Oosten”, luchtmaarschalk Tedder, souschef van den generalen staf der luchtmacht, en luit.- generaal Andrews, bevelhebber der Ame rikaansche strijdkrachten in het „Midden- Oosten”, om den Amerikaanschen presi dent en den Britschen premier te ont moeten. Roosvelt was vergezeld van Harry Hop kins, lid van de commissie voor wapen- töewijzingen, en Harriman, den bijzonde ren vertegenwoordiger van Roosevelt. In gezelschap van Churchill bevond zich de Engelsche minister voor oorlogstransport, afgeslagen, lord Feathers, De gecombineerde generale staven heb ben 10 dagen vergaderd. Twee- of drie maal per dag kwamen zij bijeen en licht ten Churchill en Roosevelt in over de in- tusschen gemaakte vorderingen. Alle vraagstukken betreffende den oorlog wer den behandeld. De besprekingen hadden betrekking op het eene oorlogstooneel na het andere in de geheele wereld en aan de hand van feiten werden de hulpmid delen bestudeerd, welke toegepast kunnen worden voor het „intensievere” verdere verloop van den oorlog ter zee, in de lucht en te land. Overeenstemming over oorlogsplannen. Een zoo uitgebreide bespreking tusschen de chefs der beide geallieerde landen had tevoren in dit kader niet plaats gehad. „Volledige overeenstemming” werd tus schen de leidende mannen van beide landen en hun generale staven bereikt ten aanzien van de oorlogsplannen en de operaties, die in 1943 in den strijd tegen Duitschland, Italië en Japan ten uitvöer gelegc) moeten worden, om zooveel mo gelijk voordeel te trekken van de „gun stige wending in de gebeurtenissen, zooals die zich einde 1942 voordeed”. Stalin was vriéndelijk uitgenoodigd voor de ontmoeting tusschen president Roosevelt en minister-president Churchill. In dat geval zouden de besprekingen ge voerd zijn op een plaats zeer veel verder naar het Oosten. Stalin was echter niet in staat, op dit oogenblik Rusland te ver laten. aangezien hij als opperbevelhebber het groote offensief zelf leidt. Enorme moeilijkheden. Churchill en Roosevelt waren zich vol komen bewust van „de enorme moeilijk heden van dezen oorlog” en kwamen over een, dat hun eerste doel de doeltreffende ondersteuning van Rusland aan zijn ge heele landfront is en de „vermindering van den druk, die op het.Russische leger weegt”, door den vijand op de meest ge-. schikte plaatsen in even heftige gevech ten te wikkelen. Stalin is volledig inge licht over de militaire voorstellen. Roo sevelt en Churchill stonden ook in verbin ding met generaal Tsjang-Kai-Sjek. Zij lichtten hem in omtrent de maatregelen, welke zij treffen ter ondersteuning van zijn „moeilijkheden en grootschen strijd in China” voor de gemeenschappelijke zaak. x „Troubadour" niet te schande maakt! Ver geet u niet, dat de Manrico de lievelings- partij van mijn grootvader is! En Riccardo verzekerd» het directorate kleinkind in allen ernst: Ik zal heel erg mijn best doen! Signora Campagna zat in de cassa en kon den stormloop van kaartjeskoopers nauwelijks baas blijven. Tranen van ont roering liepen langs haar ingevallen trek ken, toen Raffaela en Riccardo haar over de menigte heen de hand schudden. Ze snikte: - Nu wordt alles goed. Ik heb nooit geweten, dat er zulke edele men- schen op de wereld zijn. En straks kook Toen Raffaela en Riccardo dit aanplak biljet lazen, lachten zij hartelijk. Zoo ge lukkig als in dien tijd, toen zij 's nachts de wijnbergen introkken in Fiesole. Ja, dat was hij toch heelemaal zelf, Celes tino Campagna. Nog in den honger, in de ellende, bij het ondergaan, terwijl hij zich aan den reddenden stroohalm vast greep, bleef hij de grandseigneur van zijn kunstzinnige overtuiging. De korte weg door het stadje werd een ware triomftocht voor Raffaela Cellini. Want nu herkenden allen haar: niemand had het willen gelooven. dat de groote filmster werkelijk op het trekkende schmieretooneel in Vallombrosa zou spe len. En nu liep zij in levende lijve door de nauwe hoofdstraat. Raffaela en Riccardo liepen tusschen een haag door, die zich steeds weer achter hen sloot, omdat de menschen geestdriftig ach ter hen opdrongen. Zoo kwam de stoet bij het logement, waar Campagna’s stagione optrad. Eerst ontmoetten zij den kleinen Man rico, die den .nietigen Rhadames op den arm droeg Het wurm schreeuwde, alsof het nu reeds de concurrentie van den gasteerenden tenor vreesde. Maar Man rico, die zijn gevoelens reeds onder woor den kon brengen, riep het voormalige lid van het gezelschap toe: Dat u mijn naam vanavond in de

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1