Donderdag 28 Januari. Göbbels van Oproep No. 18397. 1943. VAN OVERAL STADSNIEUWS BINNENLAND SPORT FEUILLETON ROOFDIERNUMMER 16 schepen in den grond geboord burgerlijke stand Departement van Volksvoor lichting en Ned. Kultuurkamer Mr. H. Reydon opvolger van prof. dr. Goedewaagen VOOR DE JEUGD Keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen I DE KOMENDE VOORJAARS- EN ZOMERMODE VERTREK EERSTE TRANSPORT NEDERLANDSCHE VERPLEEGSTERS VOOR HET DUITSCHE ROODE KRUIS 1 1 VISSCHERIJHERICHTEX TENTOONSTELLING MATERIAAL- BESPARING EN -VERVANGING Succesvolle Duitsche afweer tusschen Manytsj en Don DUITSCH WEERMACHTBERICHT Vijandelijke pantsers in Tanis teruggedreven ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT w W' Mededeeling aan de vrijwilligers van het Legioen Nederland Mr. dr. van Genechten commissaris van Zuid-Holland Hoofdprijzen Staatsloterij Totale oorlogsinspanning Schietoefeningen van het afweer geschut 8 HAAGSCHE COURANT moet »c moet het P. Blanken, man van Eén Vervallen 30 Januari op (Polygoon-v. Bilien) (Wordt vervolgd) Overzicht tijdens den schouw. f 4 4 4 t 4 t 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 Binnenland In de Deken Scholtensstraat te Ol- denzaal is een meisje van circa 15 maan den van de familie W. aldaar, door een venterswagen overreden en onmiddellijk gedood. Boter Brood Cacao 200: 100: te in 1 Nadruk verboden Avonturenroman door Erwin Egon deelt 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 leden in gemeentedienst kwam PANORAMA MESDAG TIJDELIJK GE SLOTEN: In verband met de restauratie van het gebouw zal me* ingang van 1 Februari het Panorama Mesdag tot na der bericht voor het publiek gesloten zijn. 1000: 400: 05 483 482 484 20 481 20 489 473 4-03 4-04 Geldige distributiebonnen 01 04 448 05 t.m. 07 481 485 486 4-07 N 05* 480 06 07 05A» Aardap. 05A* 05B* Appelen 2 3, 4-05 Beschuit 05* Bloem 492 tm. 495 01 446 05A* 05B* 3-06 4-06 Chocolade Gem. meel Gort Havermout Hondenbrood Jam Kattenbrood Kaas 487 t.m Koffiesurr. Mandar. HOOFDKWARTIER VAN OEN FÜHRER, 27 Januari. (D.N.B.) Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend Duitsche duikbóoten hebben in de Mid- dellandsche Zee en in de Noordelijke IJszee 6 schepen met een gezamenlijken inhoud van 28.000 b.r.t., deel uitmakend van kleine, zwaar beschermde aanvoer- convooien, in den grond geboord. In dc wateren van den Atlantischen Oceaan hebben zij voorts ondanks een buitengewoon hevigen storm tusschen Groenland en den evenaar nog 10 sche pen met een gezamenlijken inhoud van 75.000 b.r.t. vernietigd. Daarmede verloor de vijand weer 16 schepen met een ge- zameniijken inhoud van 103.000 b.r.t Bij onze vrijwilligers Voor het aan treden worden de laarzen nog eens extra onderhanden genomen. (Atlantic-Holland) als hoogleeraar aan de universiteit te Utrecht werkzaam wordit gesteld. Met bijzondere verheugenis stel ik den aangenamen aard vast van onze persoon lijke betrekkingen en spreek ik den wensch uit. dat gij uw persoonlijke ge voelens jegens mij zult behouden en ter beschikking zult staan voor verdere me dewerking. Ik wensch u het beste voor uw verdere plannen en groet u.als uw w.g. SEYSS INQUART. Den Haag. 28 Ja,n. 1943 Artikel 4. Alle door of vanwege den plaatselijken luchtbeschermingsleider te geven aanwij zingen en bevelen moeten onverwijld stipt worden opgevolgd. VOETBAL BOK DE KORVER GEHULDIGD: der beste en meest populaire Nederland- sche voetballers uit het verleden de oud- internationaal Bok de Korver. is gister middag. ter gelegenheid van zijn 60en ver jaardag, door vele bewonderaars en vrienden gehuldigd in het Sparta-kasteel te Rotterdam. De voorzitter van Sparta en van het huldigingsComhé, de heer M. J. Overeynder. bood een huldeblijk aan, waarna de heer Tordoir een geschenk on der couvert overhandigde. Van de vele sprekers noemen we verder de heeren K. J. J. Lotsy, voorzitter van den N.V.B.. C. W. van Hasselt namens de Zilveren V.C. en H: J. van Groningen a Stuling, Rijks- gevolmachtigde vóór de Sport Nadat de heer de Korver dank had gebracht voor de hulde, bestond er gelegenheid den ju bilaris te complimenteer en SCHEVENINGEN. 28 Januari. He den waren de prijzen: schol klein middel 2.59, schol 2 2.09, schol 3 0.89, schol 4 ƒ0,59, schar ƒ0.35. bot ƒ1.09, puf /0.10, alles per kgscharfilet verpakt 10.50, gezouten bliek 3.60 en gefileerde sprot Door de gezamenlijke besturen van de Bedrijfsgroepen der Metaal- en Electro- technische Industrie is een permanente tentoonstelling in het leven geroepen op het gebied van de metaalbesparing en -vervanging in de metaalnijverheid. Van de Nederlandsche industrie is de grootst mogelijke medewerking verkregen, waar door het mogelijk is geworden, een groot aantal werkstukken, artikelen monsters en andere voorbeelden op het gebied 'van de metaalbesparing bijeen te brengén. Er zijn o.a. inzendingen van het Riiksbureau voor Non-Ferro-Metalen, op welks gebied de materiaalbesparing zich in het bijzon der beweegt. De collectie is onderge bracht in het pand Spui 12, de toonkamer van de N.V. Lips' Brandkasten, en Slo- tenfabricken. De ruimte is op smaakvolle wijze tot een tentoonstellingszaaltje om gebouwd De bijeengebrachte materie laat zich in het algemeen in twee groepen scheiden, n.l. die op het gebied van den machinebouw en aanverwante bedrijven (het werktuigkundig gedeelte) en die op het gebied van de electrotechniek (het electrotechnische gedeelte). Daarbij slui ten zich dan nog enkele voorbeelden op het terrein van de bouwvakken en de wo ninginrichting aan. In hoofdzaak hebben de besparingen resp. vervangingen be trekking op het gebruik van enkele non- ferro metalen, in het bijzonder koper en zijn legeeringen als messing, brons, lood en tin, tenslotte ook gietijzer en andere meta len alsmede rubber en mica. Deze interes sante tentoonstelling is eiken dag geopend van 10.30 tot 4 uur. ’s Zaterdags is de tentoonstelling gesloten. INBRAKEN: Ingebroken is in een klee- dingstoffenfabriek aan de Lange Beesten markt. Ontvreemd werden 700. 2 mi croscopen, een Perzisch kleedje en een aantal jambonnen. Bij een inbraak in een schoenenmagazijn in de Jan van der Hey. denstraat zijh 52 paar schoenen gestolen. ONGEVALLEN De 39-jarige wielrijdster A, V. uit Voorburg is op de Wetering- kade in botsing gekomen met een voet ganger, die weifelend overstak. Mej. V. kwam te vallen en bekwam een hersen schudding. Via het ziekenhuis aan den Zuidwal is zij naar haar woning ver voerd. In de Wassenaarschestraat is de 14-jarige jóngen H. R. van een wagen gevallen. De knaap brak een der beenen en is opgenomen in het RK ziekenhuis aan het Westeinde t "’A’s- Wie gereg^^^as^en^ecHcltmts^ verbruik controleert, kan tijdig self ingrijpen Voor de Bedrijfsgroep Kleedingindustrie •werden gisteren in Hotel des Indes op een modeschouw de nieuwste scheppingen van Berljjnsche en Weensche huizen voor het komende voorjaar en den zomer getoond. Hoewel de lijn niet veel is veranderd, wordt de taille honger geplaatst en wel meer in empirestijl. Het vierkante, diepe décolleté doet zijn rechten gelden, waar door ook en vooral bij mantels en tail leurs, de daaronder gedragen kleurige blouses van gebloemde stoffen te voor schijn komen; de*tailles zijn met veel fan tasie bewerkt, de rokken (naar gezegd ■werd) nauwer en eenvoudig, de heupstuk- ken glad. De vleermuismouwen en waaier- plissé zijn nog steeds mode zoo ook de ruime blousende rug, de schouders iets ronder, zoodat de mannelijke lijn in het figuur aan het verdwijnen is, niet echter bij de korte jasjes en vierkant geschou derde manteltjes. Zwart is en blijft mode, eveneens donkerblauw, vooral gegarneerd met wit piqué, open gewerkt borduursel en kant. De bijzondere modekleur is kreeftrood. doch ook parelgrijs, in welke twee kleuren een complet, waarvan de ja pon grijs mets rood bovenstuk, de majitel rood, opviel. Toch blijft de eierschaal- kleur ook nog gehandhaafd. De schouw opende met eenige strand- en zonnepakjes in verfijnde kleurcombinaties en leuke fietscostumes, welke voor ons land zeer Practisch zouden kunnen zijn. Getracht ■werd ook de aandacht te vestigen op de mogelijkheden van z.g.n. boerenbont, be- ^Daar praat men niet, daar doet men” Hedenavond om 19 uur spreekt Ma< Blokzijl via Hilversum I in de serie „Brandende kwesties” over het onder werp „Daar praat men niet, daar doet men” drukt met bloemen en landelijke motieven (een soort Dirndlstof) en bijpassende kou sen in de grondkleur van de japon. Naast snoezige jurkjes hierin werd ook een opmerkelijk avondtoilet in dit genre gebracht. Bij de vacantie-jurkjes waren tasschen, parasols, ja zelfs de sokjes van dezelfde stof. Van vele complets waren de mantels gevoerd met de japonstof van gebloemde zijde, trouwens over het geheel was de bloem zeer in trek. Een bijzon derheid waren de zomerjurken met bo lero’s, welke, zonder de laatste, veran derd kunnen worden in strandjurken. Ge. combineerd maakten deze jurken, in lin nen, crêpe de chine en andere zijden stof fen zelf# een gekleeden indruk. Veel strepen werden getoond welke hoofdza kelijk dwars loopen. Eenige creaties, een apatte vermelding waard, zijn: een wit mantelcostuUm met zwarte astrakan-zak- ken; een reebruine mantel met één zak van voren; een eierschaalkleurige mantel met zwart plastron, welke in een zwarten rug uitliep, een bruine jurk met licht blauw manteltje, gegarneerd met twee blauwvossen; een lichtbruine mantel met klein tulbandhoedje. waaraan een sluier van dezelfde stof als de gebloemde japon; een witte georgette avondjapon met zwar ten kanten sleep. Voorts nog eenige avond, japonnen in Griekschen stijl; een avond- tailleur in lichtgele stof met bruine ge bloemde blouse waarvan de rok en het manteltje geappliqueerd waren. De hoe den bij vele van deze scheppingen gedra gen, waren voornamelijk in baretvorm en groot van model. De geheele schouw, toe gelicht door mevr. TiUy Perin-Bouwmees- ter, maakte een welverzorgden indruk. 28 Januari BEVALLEN: M. C. ter Heijden geb. Kuijper, d. W. P. A Bruines geb. van Starrenburg, d. M. var den Barselaar geb Draxler, d. W. R. M. Langer- mans geb. van Dortmord, d. A. G. Bossers geb. Tom. z. E Meindertsma geb Dijkinga, d. G. A van der Steen, geb. Blum. z. G. J. Hutten geb. Heke- laar. d. H. C. Reekers geb. Greib. d. A. M. Resmann geb. Hertogs, z. J. Pruijt geb. Seekles, d P G. Robben I geb. Mulders, d. C. van Baal geb. Lou- (Reeds in een deel der vorige oplaag geplaatst) HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 27 Januari. (D.N.B.) Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: De groote winterslag aan het Oostelijke front duurt met onverminderde kracht voort en breidt zich uit tot nieuwe gebieden. De nog strijdvaardige deelen van het zesde leger bijten zich vast in de ruïnen der stad Stalingrad. Met inspanning van alle verdedigingsmogelijkheden tegenovef onafgebroken aanvallen der Sovjets te land en uit de lucht, binden zij de strijdkrachten van verscheidene bolsje wistische legers Een vijandelijke groep strijdkrachten die de stad was door gedrongen, wérd in verbitterde gevechten uiteengeslagen. In het Koeban>gebied verloopen de eigen bewegingen volkomen systema tisch. Vijandelijke aanvallen ten Westen van de Manytsj zijn deels in tegenaan vallen afgeslégen. De aanval der Duitsche divisies tuschen Manytsj en Don ont moette van den vijand versterkten ver bitterden tegenstand. Er werd nieuwe terreinwinst gemaakt De poging van den tegenstander om den opbouw van het nieuwe afweerfront ten Westen van Woronesj te verhinderen en daarin door te breken met gebruik making van sterke infanterie- en pant- serstrijdkrachten. werd bloedig afgesla- geri. In den slag aan het Ladogameer wer den sterke aanvallen van tanka en infan terie, die zich op een plaats tienmaal en op een andere achtmaal herhaalden, door onze troepen met de zwaarste verliezen voor den vijand afgeslagen. Enkele kleine bressen werden in onmiddellijken tegenaanval opgeheven. Het luchtwapen ontlastte de formaties van het leger door talrijke aanvallen op troepenconcentraties en achterwaartsche verbindingen van den vijand. Formaties jagers schoten in 5 dagen ten Zuiden van het Ladogameer 97 bolsjewistische vlieg tuigen neer, tegenover slechts een eigen verlies van 1 toestel. In Noord-Afrika slechts activiteit van verkenningstroepen. Snelle Duitsche ge vechtsvliegtuigen hebben in Tunis gemo toriseerde afdeelingen van den vijand uiteengedreven en op een luchtsteunpunt een vrij groot aantal stilstaande bom menwerpers vernietigd of beschadigd. In de wateren van Algiers werd een groot '.’i.’T'idelijk transportschip in brand ge- w. pen. öij aanvallen overdag en des nachts in de bezette Westelijke gebieden heeft de vijand 9 vliegtuigen verloren. Enkele vij andelijke bommenwerpers zijn in den af- geloopen nacht met schending van Zwit- sersch souverein gebied naaf Zuid- Duitschland gevlogen zonder echter bom men neer te werpen. Een havenstad aan de Zuidoostkust van Engeland en een plaatsje in het Zuid oosten van het eiland is gisteren met bommen van zwaar kaliber aangevallen. ROME, 28 Januari (Stefani). In Tripo- litanië geen bijzondere actie. Duitsche jagers schoten in gevechten 5 Curtiss-toe- stellen neer. Levendige wederzijdsche ver- kenningsbedrijvigheid in Tunis, waar vijandelijke pantserwagens door artillerie vuur werden teruggedreven. De vlootbasis La Valetta op Malta is door een onzer formaties vliegtuigen ge bombardeerd. Britsche vliegtuigen ver schenen boven Roccella Marina. Siderno en Giojosa (Reggio Calabrië). Zij lieten eenige bommen vallen en beschoten 2 treinen met machinegeweervuur. Er zijn 1 doode en 13 gewonden, die allen wer den getroffen door ontplofbare kogels. Een trein tusschen Jlassibile en Avola (Syracuse) en. het station Brolo (Messi na) werden eveneens met machinegewe ren bestookt; er zijn 1 doode en eenige gewonden. Op den weg naar Vittoria Ragusa loste een ander vliegtuig mitrail- leurvuur, doch het werd door het lucht doelgeschut getroffen en viel brandend neer. Van de verschillende operaties zijn 2 onzer vliegtuigen niet teruggekeérd. Het blijkt, dat het vijandelijke koop vaardijschip van middelbare tonnage, dat volgens het weermachtbericht van giste ren door een torpedovliegtuig getroffen was. is gezonken. Commandant van het vliegtuig was Battista Muna. Het SS-Ersatzkommando mede: op 29 Januari 1943, om 13 uur, zal in den Haag. Wehrmacht- heim, Kazernestraat. een bijeen- komst worden gehouden, van alle vrijwilligers, die met eere uit het Legioen Nederland antslagèn zijn. Iedere vrijwilliger, die daarvoor in aanmerking komt, is verplicht aan wezig te zijn, De reiskosten wor den vergoed, terwijl er voor ge zorgd zal worden, dat een ieder nog op denzelfden dag huiswaarts keeren kan Het Rijkscommissariaat maakt bekend De Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden heeft den procu- reur-generaal té den Haag, mr dr, R van Genechten onder gelijktijdig eervol ontslag uit zijn huidig ambt, benoemd tot commissaris van de provincie Zuid- Holland VERDUISTEREN van 5.17 aar nam. tot 8.28 aar voorm. Maan: 28 Jan. onder 11.28 v.m- 29 Jan. op 1.09 v.m., onder 11.53 v.m. L.K. Nachtdienst Dokters: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49. Ziekenvervoer (Ziekendienet Den Haag) No. 115995 Frankfort, wat moet ik met Frank fort schreeuwde hij woedend in den hoorn. Ik heb Frankfort niet aange vraagdZoo. zoo. ik word door Frank fort opgebeld Nu ja. daarom hoeft u mijn gesprek met Hamburg toch niet te onderbreken. Idiote manierenDenkt u, dat ik diep onzinAch. bent aan het toestel Morgen, beste Hennings. Natuur, lijk, alles in ordeDe drie vliegende duivels hebben gisteren geteekend. Ja met drie duizend per man. Vrij wonen in een eerste klasse hotel, een wagen voor den tijd van het engagement en vervoer van 14 koffers en 22 kisten. Olifanten Ik hoor steeds olifanten. Wat wilt u met olifanten Ik spreek toch met de vliegende duivels En de achttien ijs beren Ijsberen.....’. Hallo! De hoorn viel op den haak. Mijnheer Giesebrecht van de firma ..Max en Georg Giesebrecht” liet zich in een stoei vallen Juffrouw LSmmle. juffrouw LSmmle waar zit u toch De aardige, eet. ueetje mollige secreta resse stak 1 a^r ie—om de <fenr Rcri '*e- ’n Ue--en ver •->'t het contract, riep hij de binnen tredende toe. Stel ii toir. wij moe*en 'erschuiven. Vijfde klasse 2575 3965 5920 7570 8465 12581 1323 1711 2817 4551 12409 13713 17373 18336 4855 5474 6778 6865 7650 8191 9038 13488 21827 Een maand Königsberg een maand Ko penhagen. de menschen in Milaan moeten ook wachten Het is om uit je vel te springen En daarbij zijn de zeeleeuwen van kapitein Winter ziek geworden. Ik heb af met allerlei dierenartsen getelefoneerd. Albina Harena is gewond. Aangevallen door de nieuwe leeuwin, berichtte juf frouw Lfimmle zakelijk Drie weken ziekenhuis. Ook dat nog Mijnheer Giesebrecht bladerde in een bundel slordig rondslingerende papieren. U moet vanavond hier blijven, beste GOUDEN ECHTPAAR: Op 8 Februari a.s, herdenkt het echtpaar W. H. Didame en. E. Didatna-de Groot, wonende Bun- schotenschestr. 63. het feit, dat het 50 jaar geleden in bet huwelijk getreden is JUBILEA: Heden was het 25 jaar ge leden, dat mej. G. de Wit in dienst trad bij het Gem. Bouw- en Woningtoezicht. Zaterdag j.l. herdacht de heer H. B. v. d. Berg, helper in dienst van GEB., den dag, waarop hij 25 jaar ge- WIELRENNEN AFGELASTE WEDSTRIJD: De voor Zondag a.s. vastgestelde open hometrai- nerwedstrijd van „Hollandia” gaat niet door. Het Rijkscommissariaat maakt bekend De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft prof, dr, T. Goedewaagen op zijn verzoek eervol ont slag verleend uit zijn functies van secre- taris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten en van president van de Nederlandsche Kultuur kamer, onder dankzegging voor de be wezen diensten. De secretaris-generaal van het depar tement voor Opvoeding. Wetenschappen en Kultuurbescherming heeft prof. dr. Goedewaagen benoemd tot gewoon hoog leeraar in de wijsbegeerte aan de univer siteit te Utrecht. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft in zijn plaats den hoofdafdeelingsleider bij den Neder- landschen Landstand, mr Hermannus Reydon, den Haag, benoemd tot secre taris-generaal van het departement voor Volksvoorlichting en Kunsten en tot president van de Nederlandsche Kultuur kamer. In verband hiermede heeft de Riikscom- missaris het volgende schrijven aan prof, dr. Goedewaagen gezonden,: ..Zeer geachte heer dr. Goedewaagen. Toen gij op 27 November 1940 belast werd met de leiding van het pas opge- richje departement voor Volksvoorlich ting en Kunsten, hebt gij een voor Ne derland nieuwe organisatorische en poli tieke taak op u genomen Op het oogen- blik waarop gij mij uw benoeming tot secretaris-generaal van dit departement teruggeeft is het mij een genoegen de bijzondere successen vast te stellen, die gij in de uitvoering van de u opgedragen taak hebt behaald. Rijksminister dr. Göbbels schrijft in het Weg](blad „Das Reich” onder het opschrift ‘'lik naar voren, het parool tot de Jr oorlogsinspanning”: De oorlog, ab rlë minister, heëft het hardste sta- di'^5 hereikt en vraagt derhalve een r<_ 'sj die niet te overtreffen valt. Het Dvitsc/jg volk heeft veel meer kracht dan ht*. opfret oogenblik schijnt te weten, in elk geG*!? meer dan het thans gebruikt om dtu- oorlog den beslissenden keer te geven. Het Is derhalve slechts een eisch van nationale moraal, wanneer thans iedere mannelijke en vrouwelijke Duitscher van respectievelijk 16 tot 65 en 17 tot »5 jaar door de wet gedwongen wordt door eigen arbeid en prestatie een persoonlijke bij drage te leveren tot den oorlog en aldus ook tot de overwinning. In andere oor logvoerende landen is dit reeds lang het geval. Wij moeten den Führer een operatieve reserve geven, die ten volle opgewassen is tegen alle mogelijkheden var. den oor log en in de plaats der soldaten, die den oorlog ingaan moeten o.a. onmiddellijk de nog buiten het arbeidsproces staande mannen en vrouwen treden. In dit ver band wijst de minister op de millioenen vrouwen, die sedert jaar en dag op de meest verschillende plaatsen van het Duitsche economische proces staan, hoe wel haar mannen aan het front strijden en zijzelf bovendien thuis nog een aantal kinderen moeten verzorgen. Zij hebben het recht van ons te eischen, dat zij niet alle lasten alleen dragen, doch, dat dege nen, die tot nu toe nauwelijks iets voor den oorlog hebben gepresteerd, op over eenkomstige wijze daaraan zullen deel nemen. Indien de reeds getroffen en nog nemen maatregelen al diep ingrijpen het leven, vaak ook in het gezinsleven, van elk individu, zoo herinnert de minis ter daartegenover aan de enorme offers, die het front dagelijks moet brengen. Wij in het vaderland, aldus dr. Göbbels verder, vervullen slechts een primitieven plicht van dankbaarheid, wanneer wij daarbij de soldaten aan het front ter zijde staan en alles doen om naar beste krachten ons deel tot bespoediging van de overwinning te leveren. Wij willen onze vijanden overwinnen en ons niet door hen laten overwinnen. Wij willen hen niet alleen evenaren, doch hen met alles overtreffen. Wij hebben alle mate riaal daartoe en hoe moeilijker de toe stand is, des te vastbeslotener moeten wij er tegenover staan. Slechts een ijzeren geslacht zal zich in den storm van onzen tijd kunnen handhaven. Zijn moed moet onwrikbaar zijn. Wanneer een volk die gezindheid in het harte draagt, is het bestand tegen elk gevaar. De Duitsche Weermacht houdt van 28 Januari 1943 tot nadere bekendmaking, gedurende den dag. in de omgeving van Rotterdam schietoefeningen met het af weergeschut. In een straal van 40 kilo meter moet het Rotterdamsche gebied als gevaarlijk beschouwd worpen. De bevolking wordt er nogmaals op ge wezen, bij het schieten met het afweerge schut in huis te blijven of de dichtstbij- gelegen dekking op te zoeken, daar er an ders bij eventueole ongelukken geen eisch op schadeloosstelling kan worden ingediend. In verband met het bovenstaande heeft de burgemeester, plaatselijk luchtbescher mingsleider te 's-Gravenhage, voor deze gemeente de volgende voorschriften vast gesteld Verleden week is het eerste tramsport van Nederlandsche verpleegsters uit den Haag naar een Landesführerschule van het Duitsche Roode Kruis vertrokken. In deze school zullen zij ongeveer drie maanden opgeleid worden, om dam als volwaardig verpleegster in de lazaretten aan het fronn of in ziekenhuizen ingezet te worden. Het afscheid geschiedde in het gebouw van het, SS-Ersatzkommando. der Haag, Korte Vijverberg 5, waar de commandanit, van het SS-Ersatzkommando een toespraak hield In zijn rede wees de commandant er op, dat in September van het vorige jaar de Reichsführer-SS de mogelijkheid geschapen heeft, dat ook Germaansche vrouwen zichals verpleegster daadwer kelijk in kunnen zetten. Zich ten volle bewust van de groote taak, die haar wacht in den strijd voor een nieuw Europa, meldden zich, naast een groot aantal Noor- sche en Deensche, meer dan duizend Ne derlandsche vrouwen voor het Duitsche Roode Kruis. Helaas was het niet moge lijk om allen, die zich zoo spontaan ge meld hadden, ook inderdaad op te roe pen. Maar thans kunt U. naast de vrij willigers in de Waffen-SS en het Legioen, uw deel bijdragen voor onze toekomst en door de daad deelnemen aan den vrij heidsstrijd van de Germaamsche volken. Op het station bevonden zich een ver tegenwoordiger van het SS-Ersatzkom mando en- een Obertührerin van het D. R. K., die den vertrekkenden verpleegsters een goede reis en veel succes bij haar nieuwe taak toewenschten. Na 'n hartelijk afscheid van familieleden en bekenden ver trok de trein om deze flinke Nederland sche vrouwen naar haar nieuwen werk kring te brengen. INBREKERS AANGEHOUDEN: Op het, Oranjeplein hielden surveilleerende agen ten staande, den 31-jarigen schipper M. G en den 20-jnrige:i chauffeur L F. Dit tweetal vervoerde potten jam. kisten abri kozen en een aantal rijwielbinnen. en -buitenbandenBij onderzoek bleken de twee te hebben ingebroken in een levens middelenzaak in de Louise de Coligny- svraat. Huiszoeking had nog tot resul taat, dat in beslag genomen konden wor den een hoeveelheid levensmiddelen en een damesrijwiel. Als derde verdachte van deze inbraak is in bewaring gesteld de 21. jarige loswerkman J. P. GROOT NATIONAAL MUZIEKCON COURS: Onder leiding van den Ned. Bond van Arbeiders-Muziekvereenigingen vond een vergadering plaats van aangesloten vereenigingen. Een Haagsch Concours- Comité werd gesticht, dat plannen zal uitwerken om a.s. zomer een Groot Na tionaal Muziekconcours te houden onder ■ie reglementen van den Ned. Bond van Dilettanten-Orkesten. Voorzitter van dit comité is H. J. H. Deutekom van de Har monie .Spoorwijk”. secretaris O Th. A- v. Eijmatten, Troelstrakade 507, Harmonie „Voorwaarts". Maar juffrouw, nu vraag ik u...... juffrouwjuffrouw, luistert u niet....? De kleine dikke heer met het vrien delijke gezicht, veegde wanhopig over zijn kaal hoofd. Met zijn rechterhand drukte hij den hoorn van het telefoontoe-, stel krampachtig tegen zijn rood oor. Ik verzoek u. er niet tusschen te praten Hoort u wij spreken met Ham burg. Hamburg, ja, hangt u opOp hangen wat drommel Aha. eindelijk lieve, beste mijnheer Sniedersuw brief van gisteren of eergisteren, enfin ik kan alleen maar zeggen, ik ben dol. Wat zegt u Zarifa verdwenen Ónmo gelijk. u had den tapir niet naast de tijgerkooi moeten "zetten Juffrouw u onderbreekt mij weer. Ik spreek met Hamburg, ja met Hamburg. Georg Giesebrecht trommelde met zijn vingers op den hoorn. Oplossingen der raadsels: 1. Bergen op Zoom2. Haagsche Courant; 3. Nieuwe Raadsels. „Panzo”,, „Rozenrood’’ en „Peppy” mogen Woensdagmiddag na 2 uur een prijsje aan één der loketten van ons Bureau afhalen. Nieuwe Raadsels: 1. Ik ben altijd in de zon en altijd in de kou. nooit bij een meisje, maar steeds bij een vrouw. Ik vermijd de negers sterk, maar houdt dubbel van de Mooren. Wie ben ik 2, Met welke munt betaalt men nook? 3. Noem een stadje in Gelcferland dat met L. begint en waarvan de eerste letter toch geen L. is juffrouw Lammie. Juffrouw Lëmmle trok een gezicht Ik heb immers kaarten voor het circus Kranz, ik had er mij zoo op ver- Artikel 1. Tijdens deze schietoefeningen door het publiek de straat worden ont ruimd en dekking worden gezocht in een openbaren schuilkelder, in portieken e.d. Artikel 2 Personen, die in huis zijn, moeten daar in tijdens de schietoefeningen blijven. Artikel 3. Het is gevaarlijk en daarom verboden op de daken of voor de ramen der huizen te gaan staan Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Vrijwilligers voor de Waffen-SS en het Legioen kunnen zich op onderstaanden datum bij genoemd adres vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mogelijk heid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwjjl de inzet van dit bataljon ook In Nederland zal blijven. Tijdens de keuring kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaan- sche-SS in Nederland willen toetreden. 10-2-’43 den Haag, 9 uur, café, den Hout, Bezuidenhoutscheweg. Margar. Melk Muisjes Peulvruchten Pudding Rijst Scheerzeep Sigaretten Suiker Suikerwerk Tabak Taptemelk 05 t.m. 07 Toiletzeep P, Q Vleesch 05A* 05B* Zeep 474, P Q Zeepp 453 475 P, Q ting en Kunsten is thans een gevormde in- z- Rietveld geb. v. d. Schoor d. stelling met mogelijkheden tot politieker. A. C. J Bal geb. Verheij, z. E M. en staatsinvloed en vervult het doel, dat i Schoonen geb. Launis, d, H. Bos geb. gehecht was aan de oprichting dezer func- I van Varik, z. A. de Zwaan geb Lou- tie. Ik zeg u derhalve op de meest har- man, z. S. J. C. van der Ploeg geb. telijke wijze dank voor uwe verrichtingen Schuurmans, z. A.« M. Duijnstee geb op dit oogenblik. nu gij volgens uw ten Berge, d. A. M. Verschuren 8eb. wensch weer op wetenschappelijk gebied Martens, d. D. Verheusem geb. Don- i----- ker. z. OVERLEDEN- P. Blanken, man van M Schrier, ?8 j. M. W. Duvé, vrouw van H van Bockel, 67 j. C. de Vriend, vrouw van P. A. Boidin, 86 j. L. M. H. Hilkhuijsen, zoon, 3 j. J. van der Horst, man van A, yiola, 46 j. W. Th. P Jans. weduwe van J. Blank. 68 j S F. M. de Weert, weduwe van J C. Baier. 64 j. A. van Oosten, ongehuwde vrouw. 39 j. W M. Kolk, dochter 2 j. C. C. de Gruiter, vrouw van J. J. M. van Duijn, 66 j. E. van Beek, vrouw van A. J. Schuchmann. 65 j. G. J H. Meertens. vrouw van E. A. W van PJemsdijk. 59 j. W. Roos, man van H. G, Eekhuis, 64 j. J. Smit, vrouw van P J P. Lamaker 74 j. S S. Knypstra, weduwnaar van J. van Zinderen 83 j. M. W. A. Gout, weduwnaar van G. A. Boxelaar, 65 j. H. Valstar. vrouw van A. Valstar, 62 j. H. M. van Mourik, man van S. Oomen, 72 j. J. Roos, twian van N. Jongkees, 73 j. J van der Ende. weduwe van J. Dekker, 81 j. J. F. Tnderbitzen. weduwnaar van C. J. Goejee, 74 j. hepgd. Juist vanavond Mijnheer Giesebrecht keek op z®St u altijd Eigenlijk moest ik van den eersten af een nachtdienst invoeren Allerlei artiesten in heel Europa verwisselen hun engagement en u wilt naar het circus. En de telefoon Schmidt blijft hier n". iieoi ut-iiaaia. -•-- -• --- - Het departement voor Volksvoorlich- rant- d- B- Hausman geb. van Baaren, A. C. J Bal geb. Verheij, z. E M. O’

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1