Indrukwekkende getuigenis onwrikbaar geloof de toekomst van een in I' Grootsche herdenkingsbijeen komst den Dierentuin No. 18399. 1943. NOTITIES in Tien jaren Nationaal- Socialistisch bewind Zaterdag 30 Januari. F Keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen Rede van Mussert Bij onze vrijwilligers. Een rustig uurtje na den dienst. (Atlantic-Holland) Redevoeringen van den Rijks commissaris en Mussert De Stem der S.S. ONZE STAD Verhouding gebaseerd op weder zijdsch vertrouwen Mededeeling t- x HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: Voor ‘s-Gravenhage bij met .Kikeriki", „De Nieuwste Mode" „Kol. Bijbl. in op (Zie verder le blad, pagina 2) Wij staan en vallen met elkaar Deut- en eenmaal de Golf van de rond, eerste moesten, een Geen wankelmoedigheid Wij staan nu, mijne kameraden, temid den van dien strijd. En eigenlijk moest het toch zoo zijn, dat alle volkeren van Tijdens de rede van den Leider der Nationaal Socialistische Beweging in Ne derland, Mussert Polygoon-Fotodienst N.S.B.-Cino) Ar- toe- 4 4 4 i f t 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 Het tweede bedrijf En toen dat gebeurd was, kwam het tweede bedrijf van het groote drama van de de in tot Gij, vroolijke blouses jeugd. De aanleg der Rijksautowegen. Op 23 September 1933 stak de Führer de eerste spade in den grond ter opening van den boutw van den eersten Rijks- autoweg FrankfortHeidelberg gevolg van de wet van 27 Juni 193?^. (Hoffmann-Stapf). Het SS-Ersatzkommando 'deelt mede: Vrijwilligers voor de Waffen-SS en het Legioen kunnen zich op onderstaanden datum bij genoemd adres vervoegen, teneinde gekeurd te worden/ Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mogelijk heid bestaat, om dienst te nemen in een specjaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal bljjven. Tijdens de keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaan- sche-SS in Nederland willen toetreden. 10-2-’43 den Haag, 9 uur, café den Hout, Bezuidenhoutscheweg. vooruitbet. per 3 mnd. -en ..Letterk Bijbl." ƒ3.16. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20. z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.46. Bij postkant, tegen de geld, goedgek abonn.pr. Afz. nr. 5 c.t fr. p. p 10 c Overzicht tijdens de rede van den Rijkscommissaris Rijksminister Dr. Seyss-Inquart. Polygoon-Zeylemaker) Maar kameraden, wat wij nimmer zul len afstaan is onze eigen aard, ons karak ter en ons zelfrespect, want dan zouden wij geen Nationaal-Socialisten. zijn. Zoo- iets vraagt dan ook geen Nationaal-Socia- list van een andéren Natio"naal-Socialist. Gij ziet dikwijls Nederlanders om u heen, die voor deze dingen geen begrip hebben en die in deze jaren der bezetting de eer der natie aantasten en zijn eigenschappen probeeren te verkwanselen. Dat is het Nederlandsché volk echter niet! Dat zijn wij Nationaal-Socialisten niet! Gij behoeft dus niet te denken, dat wij daarmede iets te doen hebben. Wij vin den deze mepschen gelijk gij ze vindt: schavuitenEn wij zijn trotsch op onze vrijwilligers, die nu in deze dagen in „Westland” van de S.S. in den Kaukasus wij Europeanen. Samen is Noord-Europa germaansch” En eerst dan, wanneer dit geschied is, dan komt het laatste, het Wijf de bedrijf Dan gaat de zbn weer op boven Europa, het? Europa van het Nationaal-Socialisme an het fascisme, waarin geluk zal zijn en de mogelijkheid rot leven en voorspoed voor de honderden millioenen, die Europa telt. Ziedaar het drama in vijf bedrijven, de wereldgeschiedenis die gemaakt wordt nu in onzen tijd. Wij weten nu precies, dat wij staan in het midden van het derde bedrijf. Wij desespereeren niet, maar wor den integendeel gedragen door vertrou wen en door geloof zijdsch vertrouwen. En ten slotte op onze verplichtingen van volk tot volk. Wij Nederlanders moeten begrip hebben voor alles wat het Duitsche volk door- 'gemaa’kt heeft sedert 1914. voor hun strijd, hun nederlaag, hun opkomst, hun groot-worden en hun heroïsche daden van heden. En dan de verhouding van partij partij, van N.S.D.A.P. tot N.S.B. mijn Duitsche kameraden, verwacht te recht van ons Nederlandsohe Nationaal- Socialisten begrip voor den geweldigen strijd van de N.S.D.A.P vanaf het jaar 1919 en ook gedurende de jaren van 1919 tot 1931, toen wij nog niet in het touw waren! Gij verwacht van ons, dat wij zien, wqlke groote offers het Duitsche volk gebracht heeft, nu al bijkans 30 jaar. Reeds in 1914 is dat begonnen en sinds dien Is het een en al offer geweest tot op den huidigen dag. Gij hebt het recht, mijne Duitsche kameraden, dat van ons te verwachten en gij, die de N.S.D.A.P., onze oudere zuster, vertegenwoordigt. Aan een van de vele herdenkingsbijeen komsten, die in verschillende plaatsen van ons land worden gehouden ter ge legenheid van het feit, dat de Führer van het Duitsche Rijk heden tien jaar ge leden tot Rijkskanselier werd benoemd, hebben de Rijkscommissaris Rijksminister Seyss-Inquart en Mussert bijzondere be- teekenis verleend door het uitspreker^ eener herdenkingsrede. Het was de bij eenkomst, die gisteren, op den voor avond van den dertigsten Januari, werd gehouden in de groote Dierentuinzaal in Den 'Haag, en welke werd bijgewoond door tal van vertegenwoordigers van Staat, Weermacht en Partij, Nederland- sche autoriteiten* en vertegenwoordigers der Nederlandsche Nationaal-Socialisti- sche formaties. De zaal, waarvan de balcons waren in genomen door het vroolijke wit en blauw van de blouses der Nationaal- Socialistische jeugd, was met rood vlaggedoek, gouden adelaars, bladslingers en witte seringen omgetooverd in een imposante ruimte Een stampvolle zaal gevuld met eenige duizenden Duitsche en Nederlandsche Nationaal-Socialisten, heeft daar geluis terd naar woorden, die getuigen van ijzeren vastberadenheid en een onwrik baar geloof in' de toekomst. uitgespfbken, rustig en waardig op een moment, waar in het harde heden van den strijd rond Stalingrad de herdenking van den glo rieusen fakkeloptocht, tien jaar geleden in de Wilhelmstrasse te Berlijn, haast op den achtergrond dringt Als zoodanig hadden zij specifieke be- teekenis. Zij legden getuigenis af van de verantwoordelijkheid, die beide Natio-, naal-Socialistische leiders weten te dra gen op dit historisch oogenblik. waarin een worsteling zonder weerga zal be slissen over de toekomst van ons conti nent en van hun vertrouwen in den Füh rer, in wiens handen het lot van Europa en van de Germaansche landen in het bijzonder is gelegd. Omstreeks half acht betraden de Rijks commissaris en Mussert met hun gevolg, luide toegejuicht door de aanwezigen de zaal. Nadat onder het spelen van een vaandelmarsch de vaandels hun plaats hadden ingenomen en de bijeenkomst was geopend, staken trompetters hun in strumenten, zegden twee partijgenooten toepasselijke spreuken en zong het op het podium opgestelde koor een strijd lied Vervolgens betrad Mussert het spreek gestoelte. 4 Luistert op Zondag 31 Januari 4 van 11.30 tot 11.45 uur over den t J zender Hilversum I, op golflengte 4 t 415 meter, naar de stem der SS* 4 onderwerp: ..Het Rijk en wij” J 4 In 1935 stonden wij hier dan in den Haag en wij hebben ons hierbij aange sloten. Het was in dien tijd, dat ik voor het eerst een onderhoud mocht hebben met den Führer. Wij bleken ’te zijn één van geest; en nooit vergeet ik dat onder houd. En dan komt het derde bedrijf, dat begon in 1939, het bedrijf om er voor zorg te dragen, dat het communisme en het Amerikanisme Europa niet zouden verpletteren. Dit is het hoogtepunt van het groote drama van dezen tijd. Wij spreken allen dit jaar over het commu nisme in Rusland, maar wij vergeten één ding. Rusland is niet zoo iets als Mexico. Rusland is een continent, grooter, veel grooter dan Europa en het eerste conti nent, dat onder „einheitlicher Führung” is gekomen en jaren lang van 1917 af maar één doel had, de overheersching van het communisme over dat continent en over de gansche wereld. Die afweer is het grootste, wat in dezen tijd bestaat- De afweer en vernietiging van het enorme communistische gevaar is de historische roeping, die de Führer met Mussolini niet alleen volvoert voor het Duitsche en Italiaansche volk, maar voor alle volkeren van Europa, voor gansch Europa. PRIJS DER ADVERT.: 1-11 m M (5 reg.) 1 65, elke m.M. m. tot 22 m.M. (10 reg 0.19. Elke m.M m 21 ct. Halve oplaag, halve prijs Reel. ƒ0.51 p. m M .Bewijsn. 5 ct. fr. pp i0 ct KI. Adv (in halve opl.) /0.57. Dienstaanb ZO 38 Pers eevr 7 0 48 Adv. Br bur. v. d. bl." 10 c meer i i. l. J» De grootsche herdenking van de wereld historische gebeurtenis op den 30sten Ja nuari 1933, vond, voor wat betreft onze stad haar hoogtepunt in de indrukwek kende bijeenkomst, welke gisteravond in den Dierentuin heeft plaats gehad en waarop de Rijkscommissaris Rijksminister dr. Seyss-Inquart en Mussert het woord hebben gevoerd. Beide redevoeringen heb ben jn scherpe omlijning niet alleen naar voren gebracht wat de groote beteekenis is geweest van den historischen datum van tien jaar geleden, maar ook wat deze tien jaar nationaal-socialisme beteekenen voor den dag van heden, in het bijzonder voor de phase daarin de groote oorlog op het oogenblik verkeert. Er zal zekér aanleiding zijn op den inhoud van deze redevoeringen terug te komen „in Euro- peesch verband”: voor heden zij het ons veroorloofd dicht bij huis: in onze stad te blijven. Er gaat veel om in het hart van den Hagenaar; -hij heeft veel te verkroppen, veel te verwerken, op veel vragen die in hem rijzen, vindt hij geen antwoord. Wanneer hij in het juist dezer dagen in Frankfurt a. M. verschenen standaard werk: „Das Niederlandbuch” het hoofd stuk: Der Haag - schönstes Dorf Euro pas” leest, dan komt hem een brok in de keel. Wanneer de schrijver van dit hoofd stuk de idyllische schoonheid der „Bosch- jes”, de pracht van het Haagsche Bosch, den mooien aanleg van de Haagsche bui tenwijken beschrijft, tja, dan gaat er in harten hoofd vap den ras-echten Hage naar ongetwijfeld heel veel' om. Waar zoo de zaken staan, zullen de woorden, die Mussert gisteravond heeft gesproken met betrekking tot onze goede mooie stad, zijn bijzondere aandacht heb ben. Sprekende over de offers, welke ook het Nederlandsche volk* brengt, heeft Mussert Den Haag met name genoemd en de toestand waarin de stad in 1940 verkeerde vergeleken met dien van dit oogenblik. Hij heeft begrip voor deze offers gevraagd en dit begrip heeft hij gevonden, is ook reeds te vinden in de rede van den Rijkscommissaris. Rijks minister dr. Seyss-Inquart heeft het duidelijk geformuleerd: Alle offers die thans gebracht worden, moeten getoetst worden aan die. welke de soldaten in den strijd aan het Oostfront brengen”. Ook die offers, welke worden gebracht door het Nederlandsche volk. En dus ook die van den' Hagenaar. Deze toetsing zal hem het antwoord op vele vragen brengen. Biscaje heelhuids voorbij was dan kwam de zóne van de windstilte, waar men ook weer doorheen moest. Eindelijk kwam men dan bij de kaap de Goede Hoop, waarmede dan het ergste voorbij was want hier kon men versche groente in nemen tegen den scheurbuik. Hierna ging het dan weer voorwaarts, duizenden mijlen ver Onwrikbaar vertrouwien* En wij willen heden in deze groote bij eenkomst, die overvol is, getuigen daar van, getuigen van ons onwrikbaar ver trouwen in de toekomst en zoo op deze wijze willen wij herdenken den dag, dat vóór 10 jaar de Führer de regeering aan vaardde in het toenmalige Duitsche Rijk, Dit inzicht in het groote gebeuren van dezen tijd doet ons sterk staan en het legt ons zware verplichtingen op van man tot man, van partij tot partij en van volk tot volk. Het legt ops de verplichting op, dat wij, Nederlandsche Nationaal-Socialis ten zullen zijn, goede Nederlanders met een zee van Jiefde voor volk en vader land en het legt u. mijne Duitsche kamera- den de verplichting op. dat gij zulit. zijn goede en sterke Duirschers, eveneens met een groote liefde voor uw land. Zoo zullen wij dan staan als goede Germanen en als goede Europeanen. Het nieuwe Europa kan alleen opgebouwd worden door mannen met karakter, mannen die zich inzetten voor hun volk en oor het groote geheel. Zoo zij onze verhouding van man tot man Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 12500 Bijkant. Sohev. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Fil,: Rijsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel 3, Tel 119461 Voorb,, Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr.'124, Tel. 773038; ft V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloenil 3 Tel. 330263; Boekh. J. B, v. Seters |r., Theretlastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F. D. Couvée, v Hoytemastr. 66 e’l.721187 Europa daarin ten volle zouden meeleven. Maar dat doen zij nog niet, omdat zij ver blind zijn en het niet kunnen zien. Maar wel kunnen en moeten het zien alle Na tionaal Socialisten en Fascisten. Zij doen dit dan ook. En hetzelfde doen wij dan ook, wanneer het moeilijk is. Het is ge makkelijk omi het te zijn, wanneer het eenvoudig is. maar van ons wordt ver wacht als kern der natie, als drijvend element in de volkeren, dat wij het ten volle begrijpen en dat wij ons ten volle inzetten en dat wij ons onder geen be ding, onder welke voorw'aarde dan ook, wankelmoedig zouden toonen of schijnen of nog minder zijn. Onze gedachten zijn daar, waar de strijd op het heftigst is. ,En mijne Duitsche ka meraden, tot u zeg ik, toen eens de „Bismarck” strijdend onderging, hebben wij het gevoeld alsof het een oorlogsschip van ons was en nu Stalingrad bedreigd is, zeggen wij Nederlandsche kameraden tot u: het zijn onze kameraden, die daar zijn en wij staan met alles bij hen! Kame raden, het is moeilijk voor ons naar den top van een berg te klimmen. Wanneer wij bewoners van de lage landen een berg in de verte zien, dan lijkt het van bene den af zoo gemakkelijk om naar den top te komen. Het eerste gedeelte is ook niet moeilijk. Maar men klimt hooger en hoo- ger en eiken keer denken wij dat wij bij het steilste gedeelte zijn. Maar dan plot seling komt er echter weer een stuk dat nog steiler is. Tenslotte is er echtér een top en dan is het bereikt. Geen Natio- naal-Socialist desespereert echter. Wij heunneren ons de woorden van J. P. Coen eens in Batavia gesproken, toen hij daar voor enorme moeilijkheden stond. Toen sprak hij: ,ende desespereert niet”, wan hoop niet! En wij Nederlandsche Nationaal-Socia- •hsten zijn in den loop der jaren hard ge worden. Onze strijd was zwaar Wij wa ren een in 1939 en in 1940 met 35.000 man te midden van 9 millioen gelijk een belegerde vesting. Wij hebben niet gewan keld in dit derde bedrijf bij het bevech ten van het communisme en het Ameri kanisme. Dit derde bedrijf, waarin wij nu staan, ook dat komt eens tot een einde. En dan komt het vierde bedrijf, de rechtvaardige ordening van Europa. Men kan van den man, die het dictaat van Versailles heeft bestreden, jaar in jaar uit, niet verwachten, dat hij dit dictaat zal vervangen door een dictaat van Pots dam. De mogelijkheid tot ontplooiing van de volkeren van Europa zal gegeven worden, ieder volk naar zijn eigen aard, in al hun verscheidenheid overkoepeld door deze groote gedachte: „samen zijn Enorme offers van ons volk Van den kant der Duitschers verwacht ik, mijne kameraden, dat zij de enorme offers zullen zien, die het Nederlandsche volk in dezen tijd brengt. Ik zeg niet, dat het ze vrijwillig brengt, maar die offers worden gebracht in dezen tijd. Als gij, die lang hier zijt of die pas na Mei 1940 hier gekomen zijt, wilt weten hoeveel offers gebracht worden, vergelijk dan den Haag van Januari 1940 met dat van Januari 1943 en gij zult begrijpen wat het Nederlandsche volk in dezen tijd ge offerd heeft. Dan hebben wij onzen vrijwilligen inzet met duizenden daarnaast en die honderd duizenden die werken in de oorlogs industrie. De heele Nederlandsche in dustrie is oorlogsindustrie. En honderd duizenden staan daar buiten en doen daar hun werk in uw vaderland. Laten wij hier echter niet verder op ingaan. Wanneer gij maar weet en beseft, dat het Neder landsche volk voor dezen gemeenschappe- lijken grooten oorlog zeer groote offers brengt, zelfs dan, wanneer men nog niet eens denkt aan Indië. wereldhistorische beteekenis, waarvan wij getuige zijn en waaraan wij medewerken. Toen kwam van 1933 tot 1939 de voor bereiding, een koortsachtig maar vast beraden en doelbewust ziéh gereedmaken tot afweer van wat komen moest: stormloop der reactionnairenen stormloop van het communisme. En dien tijd van 1933 tot 1939 heeft Adolf Hitler het klaargespeeld om alle Duit schers te vereenigen in een Rijk volgens de beginselen van het Nationaal-Socia- lisme, het Grootduitsche Rijk en daar naast, daarmede vast verbonden, het ver bond van Mussolini en zijn zwarthemden, het fascisme. Het was ook in dezen tijd, in 1935, dat wü hier in den Haag onge vraagd en ongeweten toetraden tot dat groote verbond van Europa, dat eens zal omvatten alle Nationaal-Socialisten en fascisten, die begrijpen dat het continent van Europa ons aller vaderland is. En wij, Nederlandsche Nationaal-Socia listen, wij verwachter^ van u, mijne Duitsche kameraden, dat gij de N.S.B. ziet als een jongere zuster. Van 1931 staan wij hier en waarlijk, de strijd in deze lage landen bij de zee was niet een voudig. Toen de wereld gezien had, dat Adolf Hitler-in 1933 niet alleen de macht had gekregen, maar ook deed wat in zijn pro gram staat en dat het dus uit zou zijn met andere partijen en met de democra tie, hebben zij' overal door de gansche wereld gezegd„Wat daar in Duitsch- land gebeurt, kan maar eenmaal gebeu ren. Dat gebeurt niet in andere landen en niet in Nederland.” Tenslotte zeide men: „de democratie is alleen maar tfoor de democraten en niet voor de Nationaal-Socialisten”. Toen kwam terreur, die wij jarenlang hebben meegemaakt en waar v ij doorheen moes ten. Wij Nationaal-Socialisten hebben ons karakter bewaard en wij hebben het Na- tionaal-Socialisme toch uitgedragen, totdat er zelfs 4000 kameraden in Nederlandsch- Indië stonden. Dat is het verste punt, waar het Natio- naal-Socialisme ooit is doorgedrongen. Ons Nederlandsch karakter verplicht ons zuiver te zijn. Onze taak is het, het Ne derlandsche volk te winnen voor het Na- tionaal-Socialisme. Het wederzijdsch res pect van partij tot partij uit zich in dezen tijd, ook nu in deze zaal. Ik behoef maar rond te zien en daar zie ik Duitsche Nederlandsche kameraden broederlijk ver- eenigd. Dit respect komt ook tot uiting wanneer wij elkander begroeten, wanneer wij hen groeten- met „Heil Hitler” en zij ons groeten met „Hou zee”. Wij zijn broeders en zusters en wij staan en vallen met elkaar. Ik wil hier op dit oogenblik dank brengen aan alle leden van de N.S.D.A.P., die in deze jaren de banden van innerlijke vriend schap hebben verstevigd en die er altijd op uit waren om te doen zien, dat wij bij elkaar hooren te staap omdat wij staan en vallen met elkander. Wederzijdsch vertrouwen Het wederzijdsch vertrouwen is het fundament waarop wij samen staan want wij willen een voorbeeld zijn voor het nieuwe Europa. Hoe kunnen wij pda- ten over het nieuwe Europa, indien wij niet eens samen zouden kunnen werken in dit nieuwe Europa en wanneer Natio naal-Socialisten en fascisten niet eens samen zouden kunnen gaan. Wat moet dan van het nieuwe Europa terecht komen? Daarom is het goed dat onze verhouding is zooals zij is; gebaseerd op weder- naar een onbekend vreemd gebied. Men ging daar dan onderhandelen en soms moest men er vechten. En als men dan weer naar huis terug ging moest men dikwijls omvaren om de Noord, om Engeland heen, omdat het Kanaal versperd was door de Engelschen of de Duinkerkers. Zoo ging dat jaar in jaar uit. en iedere reis beteekende een eindelooze rij van moeilijkheden. Maar tenslotte kwam de vaderlandsche kust in zicht en daarmede de groote voldoening het is volbracht En, mijne kameraden, ditzelfde karak ter vertoont de strijd van- het Nationaal- Socialisme, uw strijd mijn strijd, onze Strijd! Precies hetzelfde karakter onzen tijd Een grootsch werk is begonnen, uit in- nerlijken drang. Niemand was er. die ons daartoe drong. Er was den stem in ons binnenste, een redelooze stem, zoo gil wilt, maar daar om ook een stem van boven de menschen. die zeidegij moet dat doenWij gaan beginnen Hoe lang de weg was en hoe steil de helling was, hebben wij nooit gezien. Wij hebben nooit geweten hoe diep de afgrond was en hoe hoog de top. Wij weten, dat de top nog niet bereikt is, maar wij weten wel. hoe ver wij zijn op dezen eindeloos schijnenden weg van zorg en moeite, dien wij moeten gaan, omdat het onze roeping is. Wij weten nu in 1943 wat het verleden beteekend heeft. Wat wij niet wisten, toen het verleden ih gang was en dat wisten eigenlijk ook de ouderen onder ons van den oorlog van 19141918 niet, waarom daar was de- ineenstorting van Duitschland en de triomf van anderen. Wij weten nu, dat dit noodzakelijk was voor de gebeurtenissen, die in onzen tijd plaats vinden. Wij weten nu. dat het een consequentie is van 1789, dat het com munisme de macht in Rusland kreeg. Dat is het eerste en het belangrijkste van den oorlog van 1914—1918, het jaar 1917 toen de macht in handen kwam van het com munisme in Rusland. Wij weten als punt twee, dat de Angelsaksen. de joden en de kapitalisten zich vereenigden in den Vol kenbond van Genève om daar een tweede machtscentrum te vormen en wij weten nu dat midden-Europa gedoemd leek te zijn tot machteloosheid. Het Duitsche en het Italiaansche volk, het hart van Europa, scheen tot machte loosheid gedoemd en wanneer straks de eindstrijd zou komen tusschen het kapi talisme en het communisme, zou zeker het communisme gewonnen hebben. Dit zou gebeurd zijn indien er niet een derde macht opgestaan was. juist daar waar men dacht dat geen kracht meer aahwezig was, daar ontstond het en daar sloeg het als een vlam uit den bodem het natio naal-socialisme en het fascisme. Het bolsjewistisch gevaar Wanneer wij teruggaan naar 1919 dan zien wij hoe ook Italië bijna in de macht van het bolsjewisme was en wij zien hoe Mussolini met >ijn zwarthemden Italië redt Wij weten ook dat het communis me toen qok reeds stond in Wezel in Duitschland, hetgeen door velen hier ver geten wordt. En nu. zegt de democratie vol trots: ja, maar de democratie heeft het communisme in Duitschland toch maar tegengehouden I En dan zeggen wij: ja. het heeft het tijdelijk tegengehouden, maar zou reeds lang den strijd verloren hebben, indien- in de plaats van die. de mocratie niet het Nationaal-Socialisme getreden was, de eenige macht die het communisme kan tegenhouden, omdat het zelf opbouwt. Men kan niet alleen met ne gativisme iets tegenhouden; men moet iets beters in de plaats daarvan stellen en dat doet het Natioinaal-Socialisme, dat ons wedergeeft de liefde voor eigen volk en vaderland, den eerbied voor den arbeid en dat alles overkoepeld door Godsver trouwen en den wil tot offeren en dienen, den wil zich te geven voor het volk. En dat, mijne kameraden is de ver dienste van Adolf Hitler en zijn oude ge trouwe bruinhemden, die in die eerste jaren 1919 tot 1923 om hem heen stonden, dat zij begonnen zijn, den moed hadden om alles te trotseeren en het geloof hadden om tegen alles in door te gaan om het bolsjewisme te vernietigen in het hart van Europa. De vernietiging van het bolsjewisme, dat is de eerste en de grootste daad geweest Het heeft veer- .tien harde strijdjaren geduurd van 1919 tot 1933. Het waren 14 jaren van door loopenden strijd ter vernietiging van het bolsjewisme in het hart van Europa. Herr ReighskommissarMeine schen Kameraden.! Mijn Nederlandsche kameraden en volksgenooten. Vandaag herdenken wij het tijdperk, dat voor 10 jaren, op 30 Januari 1933, be gon en dat vandaag eindigt. Het héden staat thans boven het ver leden. Wanneer wij hier niet zoo ston den in dezen moeilijken tijd, zouden onze gedachten nu uitgaan naar dien fakkel optocht, nu tien jaar geleden, door de. Wilhelmstrasse. Wij zijn met onze ge dachten echter niet daar vandaag. Wij zijn vandaag met onze gedachten in het Führerhauptquartier en in Stalingrad. Dat kan niet anders. Deze dag staat in het teeken van de ijzeren vastberaden heid en een onwrikbaar geloof in de toe komst. Wij weten allen, dat nog nooit een groot en een grootsch doel bereikt is, gezeten op een tapijtje en naar beneden glijdend langs een rutschbaan, die met zeep is. ingesmeerd. Zoo is het leven niet, wanneer iets groots bereikt moet wor den. Toen onze Nederlandsche voorouders 350 jaar geleden met kleine zeilschepen hun weg zochten naar Indië via Kaap Goede Hoop, zoo’n halven aardbol 20.000 k.m. ver, duurde hun reis in instantie, toen wij het nog leeren langen tijd Het was toen mooi als zij na drie jaar thuis kwamen. Soms was dan 2/3 gedeelte van de be manning omgekomen op reis en keerde slechts 1/3 terug. Het begin was altijd eenvoudig. Het was wachten op een goe den wind, waardoor je uit kon zeilen van de reede van Texel of van de monden van de Maas of van Vlissingen vandaan. En dan was men blij, wanneer men het Engelsche Kanaal gepasseerd was met zijn zeeroovers uit Duinkerken En wanneer men eenmaal de Golf van strijden. Wij zijn trotsch op ons legioen van vrijwilligers, die vorigen winter aan het Ilmenmeer gestaan hebben en waarvan de Duitsche regimentscommandaht zei, dat zij even goed vochten als de beste Duit sche troepen. (Applaus). En wij zijn trotsch op onze NSKK- mannen, waarvan het tweede regiment nu in wording is en die cok in een har- ’den strijd in het Oosten staan en niet achteraan, maar vooraan(Applaus). Wij verlangen van onze Duitsche kame raden terecht hier in Nederland, dat zij deze gevoelens deelen en respecteeren. Dat wederzijdsch respect, mijne kamera- deden, van volk tot' volk, dat zal het cement moeten zijn, waardoor een nieuw Europa wordt samengevoegd en in dat nieuwe Europa gelooven wij rotsvast. 4 Aan de familieleden van de vrij willigers in de Waffen-S.S. 4 en het Legioen Het S.S.-Ersatzkommando deelt ons 4 mede: de leider van het Nederland- J sche Arbeidsfront heeft het volgen- t de bepaal^: 4 Alle vrijwilligers<n de Waffen SS. 4 en het Legioen hebben, evenals hun J familieleden, vrij toegang bij alle f uitvoeringen van Vreugde en 4 beid. Voor het afhalen van 4 gangsbewijzen kan men zich wen- J den tot de plaatselijke kantoren van t het N.A.F. afdeeling Vreugde en 4 Arbeid. Men dient papieren mede 4 te brengen waaruit blijkt, dat men J inderdaad recht heeft op gratis toe- f gangsbewijzen 4 '•«<5 Wv 4^ 4 f..-'

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1