Tien jaren Nationaal-Socialistisch bewind Rede van den Rgks- comm&sans Rede van Mussert Ie bl. paf*. 2 HAAGSCHE COURANT Zaterdag 30 Januari* 1943 -- De herdenking te Rotterdam Inschakeling van het staats- politiek secretariaat der N.S.B. in het openbaar bestuur tot Nederlanders te ster- Geloof in het Duitsche volk toen juridi- geheele machtsontplooiing wereld gewon de overheersching door sterkere de ons eènvou- geven voor onzen Wij zullen dat en doch ge- het neer het in noodweer het besluit genómen heeft het jodendom uit zijn volkslichaam te verwijderen. Wat kunnen echter onze tegenstanders als resultaat van dezen strijd, die de of fers daarvan wel de moeite waard doet schijnen, anders aanbieden dan slechts hun verburgerlijkte materialistisch ge worden^ wereld en maatschappij en men- schelijke betrekkingen, die nergens een sorank van hoop tot nieuwe ontplooiing laten opkomen, doch altijd slechts het toeken dragen van aangeleerde routine. Wanneer degenen, die door de vijandiee propaganda zijn misleid aan het e nd van dit jaar zullen constateren, dat de Soil mogendheden er in het geheel niet ean denken ineen te storten doch een uiterst krachtig verzet bieden, dan zui'en zij lu st door deze nronasanda er over worden in- gelicht, dat er toch geen herhaling komt en dat de tijd voor de Soiimogendheden werkt. ons volk, dan willen wij iar zijn, dat w ij dezen strijd kun- ivechten. Wij kunnen het. want het lot heeft ons reeds eenmaal onwrikbaar gezien. Wij weten ons de dragers van de zede lijke orde in ons werelddeel. Daarom be zitten wij de besluitvaardigheid en de of-. Hij bezat niets anders dan dit eene, n.l. het geloof in het Duitsche volk en het was dit geloof, dat hem in slaat stelde dien zoo ongelijken strijd te aanvaarden. Daarmede zijn wij getreden in de be slissende phase van dezen strijd. Gewel dig en nauwelijks te overzien is het strijd* tooneel, geweldig en nauwelijks te begrij pen de afmeting van den strijd. In deze worsteling moet aan den overwinnaar, die door het lot is uitverkoren, een beproe ving zijn opgelegd, zooals slechts toege dacht is aan hem die tot een machtig werktuig van toekomstige ontplooiing is uitverkoren. In dit geloof moeten wij ons wijden aan de taak die de strijd ons op legt. Welke mogelijkheid er echter voor dit Westen, en wel met inbegrip van de Fn- gelsche eilanden ontstaat, wanneer er van het Rijnland tot Kamsjatka een Unie van Socialistische Sovjet-Republieken aanwe zig is met de onverwijlde concentratie van mttnschelijke en economische krachten en grondstoffen, kan men afmeten aan het geen het bolsjewisme aan oorlogs. en menschenmateriaal na zijn twintig Jaren van lijfeigenschap thans in het Oosten vermag^, op te brengen. staan Wanneer wij ons de grootte en eigenschappen van het Duitsche volk voor oogen houden in verband met zijn cen trale ligging, dan zien wij dat hier een logische samenhang aanwezig is. Destijds evenwel, in het jaar 1914. waren de uiter lijke omstandigheden van bedriegelijken aard, omdat de uiterlijke voorteekens, die den machtsgroepeeringen aankleetden ten opzichte van de centrale mogendheden Duitschland en Oostenrijk door den zich modern noemenden tijdgeest zelfs in den boezem van het eigen volk als reaction- nair werden bestempeld en uitgekraamd. De afloop en het resultaat van den toenmaligen strijd in den eersten wereld oorlog zijn bekend. Aan alle fronten on verslagen ondanks een geconcentreerde bestorming, veroverde het Duitsche volk voor zichzelf geleidelijk militair de vrij heid in den rug, maar wegens gebrek aan een vastberaden politieke leiding hield het thuisfront geen stand, murw geslagen als het immers was door een geleidelijk verval tot algeheele armoede, dat veroor zaakt was door het toenemende tekort aan levensmiddelen. tegen het Westen, voor welks bescherming het te vergeefs is leeggebloed en uw gansche leven zal wel van zorgen vervuld zijn. Gij staat daar, ik weet het, voor het Duitsche volk, maar niet alleen voor het Duitsche volk gij staat er voor ganech Europa cn dus ook voor het Ne derlandsche volk en wij vergeten dat nooit. Gij zijl belast en be laden met lasten en zorgen zonder tal. Gij lijdt door het lijden van uw kame raden in Stalingrad. Wee» er zeker van. mijn Führer, dat wij één in den geest met u zijn. WIJ s‘a«n met u, wij vallen met u. Wij zijn oere’d zoo noodig met u te sterven. Wij willen getrouwelijk onzen plicht vervullen, zco- als gij uw plicht.vertrouwelijk vervult, in een rotsvast vertrouwen in de toekomst van Europa. In de zekerheid van de over winning en in het vertrouwen in de her rijzenis van het Nederlandsche volk, dark ik u voor al wat gij gedaan hebt in deze jaren van strijd, in deze ont’aglijx moo5- lijke jaren, die achter ons liggen. God zij met u en met ons Houzee Nadat dit houzee door de aanwez’gen was beantwoord, trad de Rijkscommis- saris naar voren. Logische samenhang Geraakt het Duitsche volk in een toe stand van vruchtdragende ordening dan gedijt het continent wordt deze ordening aan het Duitsche volk ontzegd, dan zullen er altoos slechts heillooze spanningen be- Den strijtf, die, uit zijn hart voortkomend, zich geleidelijk meedeelde aan de andere Duitschers, den strijd, die in een wissel vallige worsteling om het Duitsche volk .via successen en tegenslagen leidde tof dien binnenlandschcn politieken strijd, die het geheele Duitsche volk deed ont waken. De man en zijn beweging beleef den toestanden, die aan de Nationaal-So cialisten, die aantraden voor den strij# der bevrljding op sommige oogenblikken reeds den adem dreigden te ontnemen. Maar juist uit die overtuiging, niet anders te kunnen handelen en te moeten hande len en uit het fanatieke opkomen voor deze idee, werd tenslotte de zege behaald, die voor den dag trad op den dertigsten Januari 1933. Die dag is derhalve het symbool van den zegevierenden strijd van het geloof in het Duitsche volk. krachtig in het gelaat heeft terugge slagen datg^i ijlings ermee ongehouden hebben r Het lot van het Duitsche volk bepaalt het lot van het Europeesche gebied Mijnheer Mussert. Nationaal-Socialisni- sche kameraden, her is mij een groote vol doening u hier in een zoo vast aaneen gesloten gemeenschap bijeen te zien en het is mij een bijzondere behoefte u. Mijn heer Mussert. te dankeh. dat u aan deze betooging deelneemt. Ik dank u ook voor uw woorden en vooral voor uw betuiging van trouw aan onzen Tührer. Het is nu bijna drie jaar geleden, dat onze weg ons hier in Nederland heeft bijeengebracht en ik mag zeggen, dat het succes bij de op lossing van onze gemeenschappelijke raak, die wij hebbë>n. den grondslag van vertrou. wen heeft gelegd, die het uitgangspunt is voor steeds vollediger deelneming aan de uitvoering van de opdracht, die wij hier hebben. Dit vereenigt ons. Duitsche en Ne derlandsche Nationaal-Socialisten. Zoo vereenigt ons ook de dag van heden, die teruggrijpt op den dag van tien jaar gele den. waarop de Nationaal-Socialistische Duitsche Arbeiderspartij aan de macht ge komen is. Kapitalisme en bolsjewisme Op dit oogenblik, waarop het, op 30 Januari 1933 voor de' geheele zichtbaar Nationaal-Socialistisch den Duitschland den weg onder leiding van Adolf Hitler opging, teneinde zijn levensrechten te verkrijgen, verzamelde zich de coalitie van allen, die tevens de vijanden van het Nationaal Socialisme en daarmede de vijanden van het Duitsche volk zijn. Het kapitalisme als de heer schappij en uitbuiting door de materieele krachten van het geld, en wisme als de concentratie van de looze massa zijn thans tot overgegaan. Wat willen Concentratie van krachten. Er zal derhalve een zelfde totale con centratie der krachten ook hier in Ne derland plaats vinden. Bij deze gelegen heid zou ik met allen ernst en nadruk er cn willen wijzen, dat de toestand van he den geen beroep’duldt op eenigerlei vroe gere omstandigheden en betrekkingen. Ik zal mijn orders geven. Zij moeten door allen strikt worden uitgevoerd. In den huidigen toestand zou de weigering tot uitvoering van een dergelijke order niet anders kunnen worden opgevat dan als sabotage. Evenzeer is het duidelijk, dat wij meer dan ooit elk verzet, dat gericht is tegen dezen strijd om het bestaan, moeten onderdrukken Onlangs hebben de vertegenwoordigers der kerken een schrijven gericht tot den bevelhebber der Weermacht en tot mij, waarin zij hun bezwaren tot uiting bren gen tegen het voltrekken der doodvonnis sen, waarover inmiddels in een bekend making van den Weermachtsoevelhebber mededeeilng gedaan is. Hieromtrent kan ik slechts het volgende zeggen: op een oogenblik, waarop onze mannen, vaders en zonen met ijzeren vastberadenheid hun lot in het Oosten tegemoet zien en on wrikbaar en ongeschokt'het hoogste offer brengen, is het onverdraaglijk samenzwe ringen te dulden, die zich ten doel stel len den rug van dit Oostelijke front on veilig te maken. Wie dit waagt te onder nemen, moet aan de vernietiging worden blootgesteld. Hard zijn en nog harder worden tegen onszelf en tegen onze vijan den, dat is het gebod van een onverbid- delijken afloop van noodzakelijke gebeur tenissen en dat is voor ons een wellicht menschelijke zware, maar toch heilige plicht. Wij blijven menscheli,k door onze tegenstanders niet te kwellen. Wij moe ten hard blijven door he** te vernietigen. Overigens geloof ik dat de kerken de beteekenis van dezen strijd moeten in- zien. Zij beleven het immers, dat zij haar godsdienstoefeningen in weerwil van alle viiandelijke propaganda onder de be scherming» eener Nat.-Socialistische J be zetting in elk opzicht kunnen verrichten. Maar pas hel actieve en verhelderende optreden der kerken bij haar geloovigen inzake de beteekenis van dezen strijd en de zedelijke verplichting dezen strijd al thans niet te verstoren, zal haar de mo gelijkheid geven, een standpunt in te nemen ten aanzien van de maatregelen van de bezettende macht. Begin eener nieuwe ontwikkeling Er zijn dagen in de geschiedenis v»n de volkeren en ven de menschheid, die de vervulling schijnen te zlln van een tijd van den economischen, socialen, po- l'tieken en vooral geestelijken strijd en die de voltooiing en bekrachtiging van dien strijd beteekenen. Tegelijkertijd zijn zij echter ook het begin eener nieuwe, naar grootere ruimten strevende ontwik- kelng, voleens dezelfde wet krachtens welke dragers van die ontwikkeling zijn aangetreden, zoodat deze dagen symbo lisch als mijlpalen in de geschiedenis be staan. De 30ste Januari 1933 is een zoo danige gekenmerkte dag in de geschiede nis van het Duitsche volk, thans reeds van Europa, en zal bovendien nog zijn bijdrage leveren voor de ontplooiing van de wereld. Het Duitsche volk is in het jaar 1914 met oorlog overladen geworden zonder toen de laatste oorzaken, die tot dien oor log geleid hebben, duidelijk te hebben in gezien. Die oorlog scheen althans aan vankelijk een Europeesche aangelegen heid te zijn en toch moesten de laatste oorzaken gezocht worden' in de omstan digheid. dat de grondslagen van het toenmalige Europeesche leven geschikt waren door krachten, die buiten het con tinent stonden en het ontstaan van econo mische, politieke en militaire zwaarte punten buiten het Europeesche gebied zijn invloed op den Europeeschen toe stand begon laten gelden. In deze zoo nauwer wordende wereld botsten de krachten In het Europeesche gebied tegen elkaar op. In plaats evenwel nu haar on ontkoombare lotsgemeenschap in tg zien, raakten deze krachten met .elkaar hand gemeen en gaven zoodoende gelegenheid tot vrijer ontplooiing aan de buiten Euro pa staande machten, ondanks het feit, dat deze vóór alles tevoorsehijn kwamen met zulke negatieve vooruitzichten én in vloeden als het bolsjewisme in het Eura- sische gebied. Thans kunnen wij constateeren, dat hef tot van het Duitsche volk feitelijk h'et lot van het Europeesche gebied bepaalt Geest- en ziellooze levensvorm De moge! kheid, ons met hun geest en zielloozen levensvorm gelukkig te ma ken, hebben de westelijke mogendheden zich zelf echter ontnomen, door met een ongekend misdadige frivoliteit het Euro peesche midden en daarmede Europa krachtens een verdrag aan het bolsjeT wisme uit te leveren. Het gevolg van deze belofte van uitlevering trad met een niet mee. te ontkennen duidelijkheid te voorschijn ter gelegenheid van een ge beurtenis der laatste dagen. Roosevelt en Churchill wilden met Stalin* confereeren om de militaire en politieke gevolgen, die uit dezen wereldoorlog ontstaan, te be spreken en vast te leggen. Roosevelt en Churchill waren bereid. Stalin op élke dopr hem te noemen plaats te ontmoeten. Stalin wees dit van,de hand. Hij wil geen besprekingen, die zijn plannen zouden kunnen remmen. Er zijn lieden, die zich er mede ver genoegen. thans te herinneren aan het jaar 1918. Dit soort vbandige propaganda is ons niet onwelkom Zij zal zoo ein digen als de bekende V-propaganda van het jaar 1941, die dén tegenstanders zoo fervaardigheid om ons vechtend een ge meenschappelijke gelukkige toekomst te veroveren. Wij willen de beslissing af dwingen en wij dwingen haar af. Want voor ons staat de Führer in zijn unieke grootheid. Hij heeft ons lot in zijn han den genomen. Dat is ons geluk en onze vervulling. Dttarom, kameraden, geldt op den tienden verjaardig der overneming van de macht *t parool voor de toekomst: Met Adolf Hitler ter overwinning! Hierna hief ,de Rijkscommissaris den ouden strijdroep aan. welke met een her haald Sieg Heil werd beantwoord De bij eenkomst werd besloten met het zingen der volksliederen. De offers van het thuisfront. Wij willen eerlijk zijn: werkelijk zware offers hebben aan het thuisfront tot dus- ver slechts zij gebracht, die wat hun het dierbaarst was op het slagveld achter lieten en naast hen degenen, die ondanks de afschuwwekkende aanvallen van vij andelijke bom tenwerpers op de burger bevolking zich in hun houding en in hun optreden niet op een dwaalspoor lieten brengen. W bemerl-ten de anderen van de lasten van deze geweldige be slissing? Er was minder te eten, maar niet te weinig. Er viel minder te stoken, maar ook niet te weinig. Ons levenspeil is in dit vierde jaar van een worsteling die de geheele wereld omvat en voor de wereld van beslissende beteekenis is. aanzienlijk beter dan in het derde en vierde jaar van den eersten wereldoorlog en nauwelijks veel slechter dan de le- Thans wordt Staiin echter van een niet meer te overtreffen duidelijkheid. Niet alleen dat hij zijn invloed verlangt in het Zuid-Closten en in midden-Europa. doch hij eischt thans ook Petsamo en Narvik. De eischen inzake de Dardanellen met welker prijsgave de Führer indertijd waarschijnlijk nog een nieuw uits el ter onderwerping van Engeland had kunnen afkoopen. heeft hij stellig niet opgegeven Zooals bekend, verlangen de bolsjewie ken ook de vrije doorvaart door de Sont. het Kattegat en het Skagerak, militair door steunpunten beschermd. Zijn dit de doelstellingen, die her bolsjewisme nog rechtstreeks in het kader van de mili taire acties zich voer oogen hóudt, zoo zal het bij het opnemen ‘van het oude parool der wereldrevolutie ..Proletariërs aller landen vereenigt u”. niet rusten voordat het zich in alle deelen der wereld genesteld heeft. Verschijnselen, die wij thans in Engeland en Amerika kunnen constateeren en wellicht door de ac.eurs slechts als een soort spelen met vuur beschouwd wordén, zouden op een schrik barende wijze tot bloedigen ernst wor den. Het inzicht, dat de gebeurtenissen die onvermijdelijk uit den gemeenschappelij- ken uiterlijken nood de politieke en cUl- tureele toenadering en de vorming eener groote ruimte van bescherrping en eco nomisch leven in Europa bevorderen, niet toevallig deze uitwerking hebben, doch rechtstreeks verband houden met den op- bloe’i van het Duitsche volk, vormt het punt van uitgang voor den wil tot leven en ontwikkeling van het jonge Europa, dat op de slagveldenzijn toekomst be schermt. Het eerste deel van den strijd om het nieuwe Europa bracht als voorwaarde om de aanvallen van het Oosten en Westen te kunnen weerstaan, de militaire aan eensluiting van het vasteland Het tweede deel bracht het terugslaan van den in 20- jar’gen heerendienst voltrokken bolsje- wistischen opmarsch en de uitbreiding van de grenzerr van Europa tot de noodi- gè leefruimte. Thans, in het derde deel gaat het er om.tegelijk met de handhaving ^van den wal tegen het Oosten den aanval 'der Westersche kapitalistische krachten af te weren in de geheele wereld Ook het geheele volk arbeidt voor de overwinning, want wii hebben slechts één doel voor oogen arbeider, boer en soldaat zijn daarbij de stutsels Met een eeresaluut aan hen. die voor het nationaal-socialisme hun leven gaven en hen. die thans aa- het front staan, met een driewerf den Führer Sieg Heil en het spelen van de beide volksliederen, werd de bijeenkomst gesloten. De greep van Moskou Nog al te goed herinneren wij ons den toestand die in het jaar 1932 zoo ver gevorderd was, dat Moskou er aan dacht in Duitschland naar de macht te grijpen en inderdaad niet ver van die mogelijk heid verwijderd was Wanneer aan deze ontwikkeling die juist door de zooge naamde vredesverdragen aan het Duit sche volk was opgedrongen en door den vcortdurenden invloed der Westelijke mogenheden werd bevorderd, geen halt zou zijn toegeroepen, dan zou er tien jaar geleden een Unie der Socialistische Sovjetrepublieken ontstaan zijn, die in het Westen haar grens had in het Rijn land, dus in de nabijheid van Nederland Deze ontwikkeling, met alle verdere gevolgen van die enorme machtsconcen tratie. zou ontstaan zijn wanneer Adolf Hitler en zijn N S.D.A.P. er niet geweest waren, die den strijd tégen de toen ge weldig voorkomende vijandelijke mogend heden hebben opgenomen. Want hoe stond het met de krachtsver houding Aan den eenen kant was er één man, die half blind na vier jaren van uiterst zwaren strijd aan het front in het vaderland terugkeerde en daar aantrof een gebroken, murw gemaakt. |>ijna wanhopig geworden volk, waarin alle tegenkrachten, die door de vijande- lijke mogendheden waren losgelaten, vrij konden woeden. Aan den anderen kant stond werkelijk de geweldige wereld- coalitie van de mogendheden, die dopr hun militaire exponenten en sche verdragsmiddelen over de aarde eên volkomen 12_'. hadden verkregen, zooals in het geheel niet meer te overtreffen .viel. Een onge lijker en ongunstiger krachtsverhouding als toen, n.l. aan de eene zijde de eene man en aan de andere zijde de gezamen lijke krachten die alle machtsmiddelen in hun bezit hadden, welke tegen Duitsch land gericht waren, kan men zich een-i voudig niet voorstellen. Hij zelf, de- on bekende soldaat, ging uit in dien donke ren nacht van het Duitsche lot, uitge lachen, omringd door vijanden en gehaat bij allen, die binnen en buiten het Duit sche volk Duitschland vijandig gezind waren. Wij willen de nationale en sociale or dening ook tusschen de naties, waarin elk de plaats in de gemeenschap moet in nemen, die haar toekomt krachtens h«ar cultureeie vermogen, haar bereidwillig heid toi militair optreden en haar econo mische prestatievermogen voor de ge meenschap. In deze ordening is het indi- vidu geen object maar subject van de ontplooiing. Dit onwrikbare geloof in net Duitschei vólk en het onvoörwaardelijke optreden voor 1„2 2_ 2—2 27_.2 Socialisme, dat ons Adolf Hitler gegeven heeft en dat is gewonnen uit het recht- streeksche beleven van den Duitschen noodtoestand. Duitschland leed aan het geestelijke verval dat tot uiting kwam onder de vlag van een niet te remmen liberalisme en tevens -leed het aan de ver arming die ontstaan was door de even ongeremde kapitalistische uitbuitingsciau- sules van de vredesverdragen Tegenover de heerschappij van kapitaal en geld stelde de Führer den socialen •isch, dat de arbeid de hoogste waarde- factór moét zijn en in plaats Van de libe- raal-democratisché splitsing in indivi duen zonder onderscheid stelde hij de na tionale gemeenschap van het door bloed verbonden volk. Aldus schiep hij als onze hoogste volk- sche waarde-ordening de Nationaal-Socia listische levenswet, als de doelmatigste ordening van het gemeenschapsleven voor hot Duitsche volk. Om deze Nationaal-Socialistische levens wet hebben wij ongelooflijk fel gestreden. Zij is gewonnen uit de ervarirtg van het Duitsche volk in eeuwen in een tijd van strijd die zijns gelijke niet kent. Daarom geldt zij voor het Duitsche volk. Het is echter onze overtuiging, dat deze levens wet de levensvorm is van den Noordsch- Germaanschen mensch. omdat zij het in- dividueele leven van dezen Noordsch-Ger- maanschen mensch bevestigt en in het optreden voor.de gemeenscha? van zijn volk tot ontplooiing brengt. Voorwaarde voor het opgaan in de orde ning volgens de beginselen van het natio- naai-socialisme als- de doelmatige ordening van het gemeenschapsleven is echter, dat men uit eigen kracht van beslissing het Nat. Socialisme a’s levensbasis erkent Daarom kan deze Nat. Socialistische le vensvorm ook aan een Germaansch volk niet langs den weg eener overneming van de binnenlardscbe politieke macht worden opgelegd, integendeel. betX is de eerste taak van de Nat.- Socialisten om de volks- genooten te overtuigen van de juistheid van hun politieke idee en hen voor deze idee en de uitvoering daarvan te tyinren. Daarom ook hebben wij bier in dit land alle vormen van politieke organisatie ge- i nlaatst op den grondslag der vrijwillig- j heid, met dien verstande, dat zij tevens een bercenstaak van souvereinen aard te vervullen hebben. het bolsje- ras- den aanval deze vijanden, anders dan de uit hun innerlijkste natuur voorkomende bedoeling, het Nationaal Socialistische Duitschland» te vernietigen’? Uit de gelederen van onze tegenstan ders hooren wij altijd weer dat zij zich verzetten tegen de plannen van het Duit sche volk tot overheersching van de wereld en tegen den door het Nationaal Socialisme uitgeoefenden gewetensdwang. Terwijl wij de spilmogendheden niets anders dan "onze leefruimten willen organiseeren, die volkomen bereid en in staat zijn om een economische en cultu reeie uitwisseling aan te gaan met alle andere leefruimten en economische ge bieden en, terwijl voor ons het Nationaal- Socialisme of 't fascisme of de Japansche levensordening op duidelijke wijze opge bouwd schijnen te zijn op de eigenschap pen des bloeds van ons volk en geen ex- por.t-artikel zijn, spreken thans de ver antwoordelijke mannen van de Vereenigde Staten er in alle toonaarden over dat de Ver. Staten tot taak hebben, een wereld ordening tot stand te brengen en voor alle tijden te waarborgen, en tevens de de mocratie en het Christendom, zooals zij het bedoelen over 'de geheele wereld uit te voeren Zij zijn het dus. die met hun wereld-imperial'sme alle organische le vensmogelijkheden in het nauw brengen en bedreigen, terwijl zij niets anders heb ben aan te bieden dan hurj internationa- lismen die alle met elkaar uiteindelijk slechts dit resultaat geven, dat zij de volk, sche waarde-ordening, waarop wij Euro peanen ons heele cultureeie leven hebben opgebouwd, ontbinden en vernietigen Want alleen dit Europeesche continent bracht e bonte veelvuldigheid der vol- keren er stammen als eieen persoonlijk heid te voorschijn, die de grondslag en het uitgangspunt is van den rijken bloei en van her bijzondere karakter der Euro, peesche beschaving Elkeen moet zich in zijn kring der volksgenooten beschouwen als een eeuwi ge prediker, adviseur en vriend. Stellig beteekent 'dit ten aenzien van de verdere oorlogsinspanning nog een „meerarbeid”, die niet alleen tijd en 'inhaamSkracht, doch vooral geestelijke inspanning on- cischt, want elke partijgenoot en in bij zondere mate elke functionaris van blok- leider tot gouwleider moet het zich tot taak stellen, den voor hem bereikbaren kring zijner volksgenooten in menschelijk opzicht meer te benaderen en wel zor gend, helpend en deelnemend, waarbij hij den aard van zijn* medeleven niet zoozeer moet zien in een verstrekken van mate rieele hulp, doch vooral in woorden van bemoediging en kameraadschap. Hij moet alle volksgenooten van zijn kring kennen, hij moet hun omstandig heden hebben geconstateerd opdat hij altijd kan bijspringen en hij moet in on vermoeibare actie steeds weer den een na den ander tot zich trekken en hem den laatsten zin van dezen oorlog en de oodzakelijkheid van dezen ..Einsatz” duidelijk maken. Vooral echter moet hM dooi het voorbeeld der eigen onwrikbare ’-ouding een goeden invloed uitoefenen. De Führer kan van het Duitsche volk de groote lasten - offers, die deze we- reldstrijd in ieder geval van den overwin naar verlangt opeischen en verwachten, daar hij er op vertrouwen kan dat de partij de taak, dia haar als hoogste en uit sluitend aan haar gesteld is, n.l. leiding te geven aan menschen. zal vervullen. Onwrikbare lotsgemeenschap Ook gij, partij genoot en in Nederland, staat vo.r dezen „Einsatz”. die in de ge geven omstandigheden dubbel zwaar, maar ook dubbel succesvol kan zijn en dezelfde taak is gegeven aan u. kame raden van de N.S.B. Want de grootheid die deze tijd in zich verbergt, valt aan vele teekenen te bejspeuren. Eén ding heeft hij ons. reeds gegeven. Hij heeft ons vereenigd in een onwrikbare lotsgemeen schap W ij hebben hetzelfde lot te verwachten n v ij moeten voor, hetzelfde ’ot vechten en het bewustzijn van de gemeenschappe- ijkheid van dezen strijd zal alles als on- weZeruijk in het niet laten verzinken wat thans nog op eenigerlei wijze als onzeker heid en twijfel aan de eigen toekomst en aan het eigen behoud tusschen ons zou staan. Wie dezen strijd *met ons voert, heeft daai nede precies hetzelfde levens recht en precies dezelfde aanspraak als wij voor de toekomst verworven. Juist grootte van de eischen, die deze tijd stelt, laat ons de duidelijkste en eer. digste verklaring geven voor onzen ge- meenschappelijken strijd, n.l.: de meest geperfectionneerde organisatorische con centratie van onze krachten bij de meest vrije ontwikkelingsmogelijkheid daarvan. Dit beginsel, dat in den felsten strijd goed gebleken is. zal de wegwijzer zijn voor de toekomstige ontplooiing van onze politieke en economische gemeenschap. sPreekt vanzelf, dat thans in dezen strijd om Europa, nu het Duitsche volk den toestand van den totalen oorlog in- gaat, ook Europa zijn dienoverefenkomstige bijdrage moet, leveren, reeds om zichzelf te handhaven en zijn aanspraak-voor de toekomst te bewaren In een geestdriftige bijeenkomst in het Luxor-theater te Rotterdam, waarbij de redevoeringen van de beide sprekers, Hauptdiensileiter Schmidt en den heer C. van Geelkerken herhaaldelijk door het applaus der talrijke aanwezigen, die' de zaal tot de laatste'plaats bezetten, onder broken werd, is ook te Rotterdam gister avond door de N.S.D.A.P. en de N.S.B. de dag herdacht, dat de Führer 10 jaar geleden in Duitsghland de macht over nam. Het tooneel waarop een kapel van de Flak had plaats genomen, die opwek kende marschmuziek liet hooren. was smaakvol met grpen en dundoek versierd. Na den plechtigen opmarsch der vaandels en nadat de aanwezigen, onder wie de burgemeester van Rotterdam, de heer F. E. Müller, de Beauftragte des Reichskom- missars, dr. C. Völckers, hadden plaats ge nomen. nam de heer C. van Geelkerken, plaatsvervangend leider der N S.B., het, woord. Spr. zeide o.m., dat wij er trotsch op zijn, dat thans ooveel Nederlanders in de gelederen naast hun Duitsche kameraden staan- om te toonen, dat ook zij hun ideaal met de daad kunnen bewijzen. -Thans staan wij gezamenlijk hier, aan el kaar verbonden door ons ideaal, doch ook door den afloop van den oorlog, want als het ooit zoo ver zou komen, dat de Führer, zooals hij eens gezegd heeft, zijn laatste bataljon zplf zou aanvoeren, dan zouden ook Nederlanders daarin staan, want ook dan zouden wij bereid zijn zij aan zij te staan De mannen die thans in het Oosten staan, geven het voorbeeld van de houding van een nationaal-socialist, die voor zijn ideaal weet te leven en te ster ven. Hauptdienstleiter Schmidt wierp een terugblik op de situatie in Duitschland voor 10 jaar. Wij hebben den frontsoldaat van T4T8 uit de groote massa gehaald om hem die plaats te geven, welke -toe komt aan hem. die alles voor zijn volk heeft gegeven. Zijn eerste daad t* geweest dat hij het communisme brak in eigen Rijk. Zijn tweede zal zijn, dat hij het verplettert Verschrikking zonder eind. Wat onze tegenstanders derhalve aan Europa zouden kunnen brengen, is cun verschrikking zonder eind, een eeuwige oorlog der conflicten tusschen de bolsje wistische en Amerikaansche wereldimpe- riaiismen, en Europa zou het blijvende siagveld zijn voor dit conflict. Daarom is het Nat.-Socialistische Duitschland ge trouw aan de wet. volgens welke het den binnenlandschen politieken strijd tegen diezelfde tegenstanders heeft aanvaard en roem rol beëindigd, thans aangetreden voor het bestaan en de toekomst van Europa. De nieuwe ordening van Europa, zoo als wij haar ons indenken, heeft een doel nl. het bestaan en de levensmogelijkheid der Europeesche volken te waarborgen en hun innerlijke vruchtbaarheid als ont plooiende kracht in werking te laten -tre den Deze ordening streeft er niet naar een deel klein te houden ten gunste van het andere, doch heeft ten doel geen kracht verloren te laten gaan, geen vruchtbaarheid ongebruikt te laten. Elk der Europeesche naties moet komen tot de hoogste en beste ontwikkeling die aan haar eigen is. Daarom wijzen wij ook een liberalen statenbond naar het voorbeeld van den Volkenbond van de hand daar deze slechts het gevaar in zich bergt van den numeriek (Vervolg van Frontpagina In deze verbondenheid van man man, van partij tot partij en van volk tot volk is onze gezamenlijke dank aan den Führer en aan zijn medewerkers ge legen. Na Mei 1940 heb ik den Führer •driemaal mogen ontmoeten. Nooit heeft hij iets gezegd dat kwetsend of denigree- rend zou zijn voor mijn volk Integendeel, hij heeft gesproken over de groote en goe de eigenschappen van dit volk, omdat hij zelf zoo volkomen doordrongen is van de groote en goede eigenschappen van het Duitsche volk, dat hij toch in eerste in stantie representeert. Hij heeft gesproken over de waarde van ons volk voor het nieuwe Europa en hij heeft mij gezegd: „Ik wil aan het Ne derlandsche volk niets ontnemen”. Woor den, die met een stalen pen gegrift zijn in mijn geheugen en waarnaar ik de da den beoordeel”. Wij toonen onze^ dankbaarheid door on zen inzet. inzet in den arbeid en andere offers zonder tal. Het Nederlandsche volk daarvan ben ik overtuigd zat ook efens een partner zijn op militair gebied, omdat ik overtuigd ben, dat onze men schen even goede soldaten zullen zijn wan. neer het op vechten aankomt als de Duit sche soldaten, wanneer zij behoorlijk zijn opgeleid en wanneer zij behoorlijk zijn voorbereid en zij een ideaal voor oogen hebben, waarvoor het de moeite waard is te strijden. Zoo staan wij dan onwrikbaar in ons geloof,’ ons geloof, dat de oorlog gewon nen zal worden, dat Hitler en Mussolini de redders zijn van Europa, het geloof dat gij en wij met hen een historische roeping te vervullen hebben en dat alle Nationaal- Socialitten en fascisten 'van Europa een onwrikbaar blok zullen vormen, dat alle volkeren van Europa dit zullen erkennen en dat eens uw kinderen in een vernieuwd Europa de geschiedenis zullen leeren van de herrijzenis van Europa door dén inzet van honderdduizenden die hun vaderland liefhebben en die daarvoor hun leven wil den geven. In een zee van bloed en tranen wordt het nieuwe Europa gevormd en wij Ne derlandsche en Duitsche Nationaal-Socia listen hier vereenigd, wJj spreken nu op dit oogenblik tot den Führer „Gij staat daar In het Oosten in térreinomstandig- heden, die zwaar zijn, in moeilijkheden zonder tal. Wij weten het, uw leven is een en al zorg geweest van jaar tot jaar De verdediging van de kust Het spreekt vanzelf, dat wij de Neder landsche kust onder alle omstandigheden verdedigen. U ziet de voorbereidingen en kunt ervan overtuigd zijn, dat zij vol komen ernstig gemeend z' n eventueel het bewijs leveren, dat wij door het leven in Nederland niet slap geworden zijn, maar ook hier, wanneer het moet, zoo hard kunnen zijn als de strijders aan het Oostelijke front Aan Nederlandsche zijde moet de wensch aan wezig zijn, dat deze kust geen gevechts- gebied zal worden, want een strijd om de kust in het dichtbevolkte Nederland zou ni.rt alleen de bevolking en haar nederzettingen zwaar treffen doch zou tevens als gevolg van mogelijke storiogen en verwoestingen door den afloop van den strijd uitgestrekte gebieden van dit land in gevaar brengen. AVij als uitvoer ders van de ons door het lot gegeven taak om den rug van onze strijders aan het Oostelijke front te dekken, schrikken voor den strijd niet terug. Strijd en kunnen strijden, dat is het levenselement der Nationaal-Socialisten. Wij hebben gestreden en wij hebben niet anders gekund dan strijden. Wij zijn geen weg gegaan, die niet strijd betee- kende. En ik spreek het thans voor u al len uit: Wij zijn- het lot dankbaar, dat het ons in dezen tijd heeft geplaatst. Als het nu eenmaal moet gaan om zijn of niet-zijn van dankte: nen im’ In het heden verschenen Verordeningen blad is opgenomen een decreet van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied, houdende inscha|<e|jn’ van het staatspolitiek secretariaat der Nationaal-Socialistische Beweging dcr Nederlanden in het opeffbaar bestuur. Het decreet luidt ais volgt: „Het is in overeenstemming met de taak, mij door den Führer opgedragen, het Nederlandsche volk te betrekken bij de verantwoordélijke medebeslissing fn zafcg het bestuur.van dit land Drager van den .politieken wil van het> Nederlandsche volk’ is de Nationaal-Socia listische Beweging der Nederlanden. Ik heb derhalve gelast, dat ter waar- borging van de harmónie tusschen het bestuur en de taak van de Nationaal- Socialistische Beweging der Nederlanden alle aan mij ondergeschikte Duitsche in stanties bij de uitvoering van belangrijke bestuursmaatregelen, maar vooral in. alle personeelsaangelegenheden overleg die- nen te plegen mei den Leider der Natio- naal-Socialistische Beweging der Neder- Janaen. In overeenstemming met mijn bevelen zal deze harmonie worden gehandhaafd door mijn commissarissen-generaal binnen het kader hunner bevoegdheid door mid del van het staatspolitiek secretariaat der Nationaal-Socialistische Beweging der Ne derlanden. Door middel van het staatspolitiek se cretariaat kan de Nationaal-Socialistische Beweging der Nederlanden vooastellen en ontwerpen indienen. In aangelegenheden, waarin onder de gegeven omstandigheden noodzakelijker wijze in de eerste plaats rekening' moet worden gehouden met het standpunt''.der bezettende macht, behoud ik mij' de eind beslissing voor.” Stalin zal wellicht og celijke wijzè. zij het lane niet ^oo naief doch stellig uiterst consequent denken Wanneer er een 1918 zou kunnen ontstaan, dan moet ook de geheele verdere ontwikkeling vol- gen. die het Duitsche volk tot 1932 heeft meegemaakt evenwel zonder de moge lijkheid. dat een Adolf Hitler en een Nat.-Socialistische Duitsche Arbeiders partij het stuur op het laatste oogenblik om gooien. Stalin rekent er blijkbaar op dat. een door verliezen van den oorlog te’.eurge- S’te’.d en door het uitmoorden van zijn lei- het Duitsche volk is het Nationaal- ders naar Russisch model stuurloos worden volk, des te spoediger tor bolsjewisme zal vervallen naarma e het zich gaarne ertoe zal laten bepraten, mede aan te treden in een veld’ocht van wraak Mislukte ordening Europa heeft uit deze ineenstorting van Europa niets gewonnen. De vijande lijke mogendheden hoewel de Ver. Staten zich tenslotte terugtrokken en Europa aan zichzelf overlieten, na mede het onheil te hebben aangericht slaag den er niet in op Europeeschen bodem een ordening tot stand te brengen, die de krachten der Europeesche volken tot een zinrijke en vruchtbare harmonie bracht. De splitsing in overwinnaren en overwonnenen, in zoogenaamde bezitters cn niet-bezitters moest gehandhaafd blij ven. Dezs politiek had slechts dit eene tot resultaatde ongeremde groei van het bolsjewisme, dat Europa rechtstreeks bedreigde en van het Amerikanisme der Ver. Staten, dat Europa steeds meer in- het nauw dreef. Dit resultaat, vastgeiegd in de dictaten van de Parijsche voor steden, kweekte voortdurend nieuwe con flicten. De toestand, die ontstaan was door de zoogenaamde overwinning van ae Geallieerden, bracht in werkelijkheid geen vrede, doch was slechts de bron van blijvende verwarring en wanorde en de kjem voor nieuwe ooflogen Duitschland is het midden van Europa en dit midden moet zijn overeenkomstige bestaansmoge lijkheden hebben en wel sociaal, natio naal, d.w.z. onafhankelijk van de invloed- slcer van vreemde mogendheden-, de ter beschikking staande leefruimte, die ge bruikt wordt in gemeenschap .met de an dere Europeesche volkeren, alsmede de mogelijkheid om te leven volgens zijn eigen levenswetten. Alle mogelijke plan nen, waarmede men toen steeds weer voor den dag kwam, mochten niets t>aten. Het Duitsche volk kan niet stil blijven zitten, wanneer ziin nationale levens* rechten niet erkend worden, n I. te leven volgens de wet, die overeenkomt met zijn aard en niet te moeten leven volgens een wet die van buiten af. als bijvoor- beeld de liberale democratie, aan het Duitsche volk wordt voorgeschreven. Voor Duitschland beteekende het resul taat van den eersten wereldoorlog een on ophoudelijk. materieel en geestelijk. mnar ook moreel proces van verarming, dat be vorderd en gestimuleerd werd door den in Duitschland gevestigden invloed van Westerschen geest. In dit verband is de in vloed van het jodendom op het Duitsche volk van bijzondere beteekenis. De moge, lijkheid van dezen invloed werd door de Wes elijke democratieën verlangd waar toe zij eischten. dat alle hinderpalen die in het Duitsche volk tegen het binnen- stroomen van het jodendom waren opge richt, zouden worden neërgehaald. Ce invloed van het jodendom Het jodendom van het Oosten, dat uit de ghetto’s' het Duitsche Rijk binrjen- stroomde. greep deze gelegenheid aan. Nadrukkelijk moet hier worden vastge steld. dat de invloed van het jodendom in den boezem van het Duilsche volk fu nest werkte. Door den invloed van het jodendom werd afbreuk gedaan aan alle tuCht, door den invloed van ’t jodendom' werden alle traditioneele begrippen van ordening stukgeslagen, i^erd de kern des volks versplinterd en verstrooid, kortom werd onhoudbaar de weg bereid voor het bolsjewisme, dat voorbereid en bevorderd werd door de economische leegbloeding. door de massale werkloosheid en derge lijke verschijnselen van een teugelloos, liberaal, kapitalistisch stelsel. Dit te constateeren is uitsluitend een aangelegenheid van het Duitsche volk, dat ontelbare offers heeft moeten bren gen, onzegbaar leed heeft moeten verduren en eindelooze gevaren en groe ten neergang daardoor heeft moeten «beleven en net is uitsluitend een aan gelegenheid van het Duitsche volk, wan- vens< andaard waj> die enk=le generaties geleden onze voorvaderen vanzelfspre kend geacht hebben.. Indien thans iemand te kort komt en een offer meent te orengenr laat hij dan denken aan onze soldaten aan het Ooste lijk front, laat hij dan denken aan Stalin, grad. Laat hij er zich van bewust zijn, dat hij hier sympathiseerend getuige van een gebeurtenis rs, die uniek is in de ge schiedenis der menschheid en die in haar heldendom haars gelijke slechts vindt in die standvastige volharding, die als een daao van de grootste Heldhaftigheid ons wordt overgeleverd uit de Grieksche ge schiedenis in den strijd van Leonidas op den pas van Thermopylae Daarom wofdt voor ons de strijd van het zesde leger bij Stalingrad tot het Symbool van het held haftige en den dood trotseerende optre den voor de overwinning tdt de zelfopof fering toe. doch tevens een onafwijsbaar beroep op ons zelf om op een voorloooig onvergefelijk geringere maar even vast beraden wijze onze uiterste krachten voor de overwinning in te spannen. Wij zijr. den Führer dankbaar, da: hij thar.s in de beslissende phase van dezen s rijd ens allen, man en vrouw en ook de daartce reeds in sraat zijnde jeugd op roept Het is. alsof wij bevrijd en vast beraden ademhalen, dat wij nu allen ons deei zullen bijdragen. De verordening ever der. „Einsatz’’ der manuten en vrouwen voor de aak der Rijksverdedigir.g zal alken Duitschen man en elke' Duitsche vrouw. Kortom eiken mensch bij den strijd voor de toekomst van ons volk be- rekken. Een machtige krach'sontplooiïng zonder voorbeeld zal aan het jaar 1943. het vierde iaar var de?en wereldstriid- haar kenmerk en haar beteekenis geven. Deze „Einsatz’ stelt de partij, die de Führer als zijn voornaamste en eerste werktuig van politieke wilsvorming e» politieke leiding geschapen heeft, voor een beslissende taak. De partij is er im mers voor verantwoordelijk, dat het Duitsche volk in blijde bewustheid en in onwrikbaar vertrouwen zijn- weg der offers voor de toekomst opgaat. De partij is geroepen deze taak te vervullen en zij kan haar vervullen, want zij behoeft zich slechts de wetten te herinneren, krachtens welke zij is aangetreden en overwonnen heeft. Niet bevelen en ge hoorzamen, maar leiden en volgen Dat is de taak en dat is het doel, dat elke partijgenoot zich stellen meet.

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 2