HAAGSCHE COURANT De Prijsbeheersching is paraat! Zaterdag 30 Januari 1943. STADSNIEUWS Distributiernaatregelen TWEEDE BLAD KUNST EN LETTEREN RECHTZAKEN FEUILLETON ROOFDIERNUMMER Uitreiking nieuwe bescheiden acht de I ONDERWIJS In 1942: Dertigduizend persoons bewijzen zoek geraakt VERDUISTEREN van 5.20 aar nam. tol 8.25 aar ooorm. Maan: 30 Jan. op 2.30 v.m., onder 12.23 n.m. 31 Jan. op 3.38 vMt, onder 12.59 n.m., 1 Febr. op 4.41 v.m. onder 1.45 n.m. EX-LEGIONAIRS BIJEEN Ambtenaren dag eu in de weer Beroep op medewerking van het publiek Predikbeurten JONGEN DOOR VRACHTAUTO GEDOOD Geldige distributiebonnen Brandstoffen kookdoeleinden Metalen keukengerei en serviesgoed De huisvrouw en beker water ZWARE BINNENBRAND AAN DE ORANJELAAN RAZZIA'S BIJ DE DETAILLISTEN menkomst 1 ten en 05* 06 Cacao rechtsvervolging Vervallen 31 Jan. Vervallen 30 Jan. idee. No. 18399 te ver- Boter Brood van het ge- S. u. 3 Nadruk verboden Avonturenroman door Erwin Egon den Dienst van den Ge- de Prijzen, is een bij uit- - 1—1 '--1g van het geheele volk wordt verricht en dat Melk Muisjes Peulvruchten Pudding Rijst Scheerzeep Sigaretten Suiker Suikerwerk Tabak 05 483 482 484 20** 9 481 20** 9 Nachtdienst Dokters: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst Den Haag) No 115995. Leden van het Nederlandsch Legioen, 4’e hieruit eervol zijn ontslagen, kwamen gistermiddag bijeen in het „Wehrmacht- heim” alhier. Deze bijeenkomst had ten doel de administratieve gegevens omtrent de "egionairs uit te breiden en o.m. te onderzoeken, onder welke omstandig heden deze strijders thans leven om even tueel hierin verbetering te brengen. De samenkomst droeg een zeer kame raadschappelijk karakter en oude vrien den van het front knoopten de vriend schapsbanden weer aan. Wie geregeld gas- en electriciteits- verbruik controleert, kan tijdig zelf ingrjjpen INBREKER TOT ZES JAAR VEROOR DEELD: De 25-j bankwerker Th. R. uit Eindhoven, die in den zomer van 1942 een zeef groot aantal inbraken te Eindhoven en omgeving heeft gepleegd, is door de Bossche rechtbank, overeenkomstig den eisch, in totaal tot zes Jaar gevangenis straf veroordeeld Vier zijner medeplich tigen werden veroordeeld tot straffen, vaneerend van een tot twee-en-een-half jaar. Vluctft in banket In verband met de vlucht7 van het pu bliek in banket als bijvoeding, werd ook hierop contröle uitgeoefend. In een be paald geval werd vijf gulden berekend voor een k.g. speculaas waarvoor sui ker, boter en meel waren ingeleverd, in een ander 9 gulden voor een pond ban ketletter met bijlevering van boter en amandelen. Ln vele gevallen mag worden betwijfeld, of de verstrekte grondstoffen in het banket werden verwerkt. SMEERMIDDELEN: Van 1 Febr. af, geven de met „period’e C” gemerkte bonnen voor smeermiddelen recht op net op den bon aangegeven aantal eenheden smeerolie. GENERATOR ANTHRACIET EN BAG- GERTURF Van 1 tot en met 28 Febr. heeft elk der met ..generator anthraciet veertiende periode" gemerkte bonnen recht op 1 h l. (maximum 75 k.g.) anthra- cietnootjes iy of V. In hetzelfde tijdvak geeft elk der met de woorden „genera- tor-turf veertiende periode" gemerkte bonnen recht op 50 stuks baggerturf. MANNEN SLORDIGER DAN VROUWEN Uit de statistische gegevens van de Rijksinspectie v. d. Bevolkingsregisters blijkt, dat in 1942, het eerste jaar, dat ieder zijn persoonsbewijs had, 27.830 per soonsbewijzen vermist en 3047 ontvreemd werden, in totaal dus 30.877. Het aantal vermissingen is bij mannen grooter dan bij vrouwen, waaruit de gevolgtrekking gemaakt kan worden, dat mannen slor diger zijn dan vrouwen. Kijkt men naar den leeftijd dan blijkt, dat de vermissing het grootst is bij jeugdige personen van 1522 jaar. Dan volgen de personen van middelbaren leeftijd De oudere men schee zijn het secuurst met hun P B. Ont vreemding van persoonsbewijzen komt het vaakst voor bij vrouwen, hetgeen begrij pelijk is, daar vrouwen haar PfB. meestal in een hamdtaschje dragen, dat gemakke lijk gestolen kan worden. Dertigduizend moge een groot getal zijn. Maar bedenkt dan, dat er 7 millioen per soonsbewijzen in omloop zijn dan ziet men, dat noig gean i procent van alle persoons bewijzen zoek is geraakt. Daarom wor den ook geen termen aanwezig geacht om bijzondere maatregelen te treffen. Uit cootróles blijkt, dat practisch iedereen zijn persoonsbewijs bij zich heeft. Meer en meer leert het publiek de waarde en het gemak er van inzien. GuUDEN PROFESSIEFEEST: Op 7 Fe bruari hoopt. Zuster Maria Hermana (in de wereld Helena Maria Perquin) van de Augustinessen van Delft haar gouden professiefeest te vieren. Na eenige jaren in,het Sint Franciscus Gasthuis te Rot terdam werkzaam te zijn geweest, is zij sinds 1896 werkzaam in het Mariagesticht aan de Toussaintkade 43. A. METZGER t: Ln den ouderdom van 83 jaar is na een langdurige ongesteld heid overleden de heer A. Metzger, oudr godsdienstonderwijzer der Ned. Herv. Gem. De overledene is ongeveer 25 jaar als Godsdienstonderwijzer werkzaam ge weest in wijk II der Haagsche gemeente. ZESTIG-JARIG JUBILEUM: Op 2 Fe bruari a.s. herdenkt de heer J. Eyckhoff het bijzondere feit, dat hij 60 jaar lang in dienst is bij de fa. T. Stigtër, dagelijksche goederendienst Goudaden Haag. De heer Eyckhoff kwam als 20-jarige bij genoemde firma als stoker in betrekking. INHALEN ARBEIDSTIJD KERSTWEEK: In de beschikking van den secr.-gen. van Sociale Zaken van 22 Dec. j.l. betreffende de belooning van arbeiders, werkzaam in een bedrijf, dat in de periode van 24 Dec. 1942 tot en met 3 Jan. 1943 gesloten moest blijven, is bepaald, dat het over werk om den doorbetaalden arbeidstijd in te halen, kan plaats hebben in afwij king van hetgeen betreffende maximum arbeidstijden bij of krachtens de Arbeids wet 1919 is voorgeschreven, echter, met dien verstande, dat niet langer mag wor den gewerkt, dan 11 uren per dag en 60J uur per week. Naar aanleiding van vragen, of deze grenzen ook betrekking hebben op vrou wen en op personen beneden 18 jaar, deelt het departement van Sociale Zaken mede, dat ten aanzien van deze beide groepen de bij of krachtens de Arbeids wet 1919 vastgestelde maximum arbeids tijden moeten worden in acht genomen. Dus in het algemeen 48 uur per week, tenzij de arbeidsinspectie, overeenkomstig het in die wet bepaalde een overwerk- vergunning heeft gegeven. Zulk een ver gunning dient aangevraagd te worden in alle gevallen, waarin anders van een in halen van de verzuimde uren geen sprake zou kunnen zijn. GIFTEN WINTERHULP: Het totaal van de bij Winterhulp in de week van 18 t.m. 23 Jan. j.l. binnengekomen giften bedraagt de som van 311.192.71. Aangezien het resultaat van de laatste straat- en huizencollecte hierbij niet is inbegrepen is dit bedrag een verheugend bewijs van de toenemende offervaardigheid onder ons volk. zal worden opgelegd, waardoor de veel gemaakte winst volkomen zal dwijnen. x Het varen op binnenschepen Blijkens een verordening van den Rijks- commissaris mogen op een binnenschip slechts 1) leden der bemanning van het schip 2) personen, die behooren tot een aan boord gevoerd huishouden van een lid der bemanning van het schip 3) per sonen, die ambtshalve medevaren 4) op een schip, dat tot personenvervoer is toe- gclaten, de reizigers. De gezagvoerder is verplicht bemanningslijsten bij te houden. Deze verordening treedt 10 Febr. in werking. kinderen met een bloemetje thuis zouden kunnen komen. Hij was eenige jaren ge leden als lid van genoemde centrale ge schrapt, omdat hij geen bollen meer in bedrijf teelde. De Officier vroeg 30 boete subs. 30 dagen hechtenis, maar de Rechter achtte het wenschelijk, de zaak 4 weken aan te houden, teneinde den verbalisant en enkele deskundigen te hooren Het werk van de ambtenaren, belast met de controle van de prijzen, geeft soms een eigenaardigen kijk op de psy chologie van de massa Deze arbeid heeft zooveel facetten erf’is zoo doorkruist met typisch menschelijke zwakheden, dat het een psycholoog een paradijs moet toe schijnen. op dit gebied eenigen tijd werk zaam te mögen zijn. De ambtenaren, wier taak het is. dag aan dag de overtreders van prijsvoorschriften op te sporen be schikken op den duur over een behoor lijke dosis menschenkennis, welke hun bij hun arbeid uitstekend te stade komt. olifanten, zebra’s en kleine dieren spreek ik niet. Alles behouden in Europa aangekomen. Maar succes. Een jaar ge leden zat ik vast in Papenburg. Ik had de aansluiting naar Leer gemist. Ken je Papenburg Neen Hoe den avond door te komen Een circus had juist zijn tent opgeslagen, het was een tamelijk groote tent. Maar wat voor een circus Zoo eentje volgens de oude methode. Daar zag ik Paschu terug, mijn mooiste tij- Knoeierijen met levensmiddelen. Om nog eens terug te komen op de slagers, velen van hen zouden een rede lijk’bestaan hebben, indien zij niet het slachtoffer waren van de werkwijze der Plaatselijke Toewijzingscommissies, die de slagers het verschil tusschen het ge schatte en het werkelijke gewicht van een rund laten betalen en op die wijze aan de boeren een extra voordeeltje be- gerin, die ik vier jaar te voren had ge vangen. Een zeldzaam exemplaar Mijn hart deed pijn toen ik zag wat er van mijn dieren geworden was. Een domp teur, die de dieren nog met een ijzeren stang op hun postament dreef. Die ben NED.-DUITSCHE KULTUU RGEM EEN- SCHAP: De leiding van de Nederlandsch- Duitsche Kultuurgemeenschap heeft be sloten tot vorming van een muziekkring voor de leden der werkgemeenschap den Haag De bedoeling van dezen muziek- kring is het gemeenschappelijk musicee» rën, voornamelijk in gemeenschapszang. Belangstellenden, die volkszang-instru- menten als blokfluit, gitaar, mandoline of andere muziekinstrumenten bespelen, worden verzocht dit mede te deelen De kringt zorgt eventueel voor een Instru ment, zelfs, indien dit noodig mocht zijn, voor een korte opleiding. De Amsterdamsche Opera geeft in het Gebouw v. K. en W. een her haling van „Cavalieria Rusticana” en van „Paljas” op Donderdagavond a.s. Van Maandag a.s. af geeft het gezelschap ,,De Komedianten” in het ,,Scala”-theater een serie opvoeringen van het blijspel ..Flip Flap” mét Joh. Kaart in de hoofdrol. OPENSLUITING EN INBRAAK: In een woning aan het Vrijstaathof hebben onbevoegden zich door middel van open sluiting toegang verschaft. Weggenomen werden onderkleeding en geld tot een to tale waarde van 1400, benevens een hoe veelheid levensmiddelen. Ingcbroken is in een slagerij ij Giefiebm!htUwenkte tegen de secreta resse, die haar hoofd om de deur s~ Succes, daar vraagt alleen een films er naar, maar als je het zoo /wilt noemen ik heb groot succes gehad als je ne materieele bedoelt. Veertien leeuwen, zestien luipaarden en nog enkele mooie exemplaren van z-euzeslangen over apen. partijtje vet. TEGEN TRAM OPGELOOPEN Op het Valkenboschplein is gisteravond de 75 jarige mevr. M. A. M. uit de Irisstraat, tegen een rijdenden tramwagen van lijn 3 geloopen. Zij bekwam een linkerheup- fractuur en is opgenomen in het zieken huis aan den Zuidwal. Aardap. 05A* 05B* 06A 06B Appelen 2. 3. 4-05 Beschuit Bloem 492 t.m. 495 01 446** 05A* 05B* 06A 06B 3-06 4-06 Chocolade Gem. meel Gort Havermout Hondenbr. Jam Kattenbr. Kaas 487 t.m. 489 Koffiesurr. 473 Mandar, 4-03 4-04 Ned. Prot. Bond, L. Voorh. 15, 10.30 u. ds. O. L. van der Veen, A’dam Rem Gem. 10.30 u dr. J. C. A. Fearer. Vrijz’ Herv. Kerk, Beekl. 3 u. ds. W. S. Wiardi Beekman, Doopsgez. Gem 10.30 u. ds. H W. Meihuizen. Luth Gem. 10.30 u. ds. Ph. J. Haumersen Beverwijk. Ver. ..Maarten Lwher”, Haverschmidtstr. 57, 10.30 u. ds. J. J. Simon, Gouda. Waal- sche Kerk. 10,30 u. dr. Th. A. Eekman. Duitsche Kerk. 10.30 u. Pfarrer Kaetz. ke Christ. Scientist, Andr. Bickerw 1 Holl. 9.45 u. Eng. 11.15 u. Onderw.: Liefl de. Gulden tekst: Judas 1 21. Duin, oordkerk (dienst in Kloosterkerk) 10 u. dr. L. D. Terlaak Poot. Aula Sted. Gymn. (L.v.M.) 10 u. jeugdk. ouderen ds Schokt king. Nassau Jeiigdd.. ram Hogen- houckl. 10.30 u, ds. C. M. M. Ferguson. Geb. Azaleapl. 2. 10.30 u. ds. van Itterzon. Vrijz. Herv, Beekl. 10,30 u. Prof. dr. G Sevensiter Kerk 3e v. d. Boschstr. 10.30 u. ds. Trouw. Geref. Kerk in H.V.. v. Speykstr. 153, 10.15 u. ds H. Hasper. Chr. Ger. Gem. Snoekstr. 10 en 4 u. d®. Nieuwenhuyze; Pomonapl. 10 en 3.30 u. ds. de Jong. Linnaeusstr. 9.30 en 3 u. ds. C. S. van de Ven. Geref. Gem., Oude Boomgaardstr. 43. 10 en 3 u. ds. Honkoop. Oud-Ger. Gem. Gaslaan 46. 10 en 4 u. ds. E. v. Dijk; 3 Febr. 7.30 u. idem. Oud-Ger. Gem., Wesselsstr 49, 10 en 3.30 u. leesd. Ver. Geloovigen, Rozenburgstr. 7. 10.30 u. samenk., 1 Febr. 8 u. Bijbellezing de hr. Rozendal, L. Voorh. 15. Evang.pred. 3 u. P. v. d. Wou- de. Prinsegracht 4, 10 u. ds. J. P. Paauwe. Dunne Bierkade 18, 9.30 u. eeredienst. 4 u. pred. des Woords. Vrije Evang. Gem., Z. W. Buitensingel 112 114, 10 en 4 u. de hr. Ligtelijn, R'dam. 7.30 u. jeugdsamenk. Êvang, „Naza reth”. Fagelstr. 22. 10.15 en 5 u. de hr. H. v. d. Brink, Bloemendaal. Chr. Gem. Veenkade 48. 10 u. de hr. A. de Weger, R’dam en 4 u. de hr. P. Bardelmeijer, Noordwijk; 4 Febr. 7.30 u. Bijbell. de hr. v. Amelrooy. Chr. Gem. Eliëzer, Beek, laan 296. 10 u. heiligingsd. en 7 u. sa menkomst. Vr. Gem.. Diligentia. L. Voorh. 10.30 u. J. C. Wanneé over: „Strandvond”. Bapt, Gem., v. Dijck- srt. 149. 10 u. bidstond; 10,30 u. en 5 u. ds. H. Poornkamp. Bapt. Gem. Zuid- Binnensingel 10, 10 u. en 5 u. ds. de Jong 6.30 u. jeugdsamenk.; 2 Febr. 8 u. Rjftbel- lezing. Oud-Bapt.-Gem„ Z W. Bui tensingel 39. 10.30 u. pred. ds. B. Fa bric. Herst. Ap. Zending-Gem. (Stam Juda). Willemstr. 69 9.30 en 3,30 u. Geloofsgem. „Immanuël”, L. Houtstr. 7. 10.30 u. ds. J. M. van den Bos. Onderw.; „Wie wijst ons den weg?” Kerk van Jezus Christus v. d. Heiligen der 1. d.. Loosd.kade 11. 5 u. verg. Oud-kath. Kerk. Juffr. Idastr. 7. 10 u. H. Dienst. Vr. Kath. kerk, Helenastr. 5. Gez. H. Mis. Vrijz. Christenen, Valkanboséhk. 520^ 10.30 u. de hr. Ie Cointre over: „Is het nu tijd om geld en goederen te verwer ven?”. Ned. Herv. Ver.. Z.-Binnensin gel 217. 10 en 5 u. de heer Schoonder- beek; 4 Febr. 7.30 u. idem, Oud-Ger. Gem., Hooigracht 5, 9.30 en 3 u. ds. B. Hennephof; 3 Febr. 3 u. idem. Scheveningen. N. Badkapel. 10.30 u. ds. K H. E. Gravemeijer. Loosduinen. N. H. Kerk, 10 u. ds. Kooystra, ’s-Gravenzande (H. A.), 3 ds. G. Venema. Bethelkerk. 10.30 u. ds. G. Venema en cand. A. de Vries (jeugd dienst). 3.30 u. ds. A. Verwaal, em. pred. Geref. kerk. 10 u. ds. W. A. Wier- singa, 4 u. cand. C. Meijer. Leyenburg 9 u. ds. J. Smelik en 10.45 u. canï. C. Meijer; 2.45 u. ds. J. Smelik, 4.15 u. ds. W. A. Wiersinga. Wassenaar, N.-H. Kerk. 10.05 u. ds. ten Kate, 3.30 u. ds. Honders. Kievitkerk, 10.15 u. ds. Honders; 7 ds. M. J. C. Visser, R’dam (jeugdd.) Ned Prot. Bond, 10.30 u ds. A. E. F. Junod. Rijswijk. N.-H. kerk. 10.30 u. ds. J. D. •v. ,d Veen. Geb. Chr. Bel., Oranjel. 26, 10 u. ds. J. v. d. Wiel. 3 u. cand. Fokke- ma. Delft. Pinkstergem., L. Hofrust I. 10 u. de hr. v. d. Wiliik. Voorburg. Oude kerk, Heerenstr., 10 u. ds. Hoekert. 3.30 u. ds. Roodenburg. Noorderkerk, Bilderdijkl. 11 u. ds. Kar res. Kinderkerk (dienstgebouw), 10 u. ouderling A. v. d. Spiegel. Geref. kerk (L. v. Oostenburg). 9 30 u. ds. mr. W. S. de Vries, 3 u. ds. P. v. d. Spek. Noor derkerk, 9.30 u. ds. J. Schoonhoven, »m. pred. 3 u. ds. H Brinkman, em. pred. Effathakapel. 9.30 u. ds. H. Brinkman. 3 u. ds. mr. W. S. de Vries. Ver. v. Vrijz. Godsd Fransche gem. 10.30 u. dr. J. D. van Veen. Leidschendam. Ned. Herv. kerk.. 10 u. en 3 u. ds. D. M Vermet. Geref. Kerk, 10 en 3 u dr. B. Rietveld. Woekerprijzen Een geheel ander terrein, waarop de Prijsbeheersching den laatsten. tijd met stijgend succes werkzaam is. betnli dat van feet ruwvoeder (knollen, bieten en alle soorten veevoer) Eenige honderden overtredingen werden vastgesteld, waar onder er waren van 4 a 500 procent boven den vastgestelden prijs. Vooral de te lers hebben in den clandestienen handel enorme winsten gemaakt. In totaal slaag de men erin niet minder dan 3 tqt 4.000.000 k.g. te duur verhandeld ruw- voer te achterhalen. Op het gebied der vleeschprijzen is het helaas al niet veel beter. Een grossier in vleesch in Friesland berekende voor leveranties aan de Duitsche Weermacht, in een tijdvak van 16 maanden, 25.000 te veel. Een veel voorkomend verschijnsel is. dat de slagers met elkaar wedijveren in het vaststellen van lagere prijzen Men moet zich evenwel door deze soort van ..philantropie” niet van de wijs laten brengen, want dez.e slagers verliezen hun eigen belang zeker niet uit het oog en komen in vele gevallen door het toe passen van het onderwicht best aan hun trek. Zoo is gebleken, dat vele slagers er een gewoonte van hebben gemaakt om in het gehakt liters water te verwerken In de boterbranche knoeien verscheidene winkeliers naar hartelust met het ge wicht, door uit elk pakje boter 15 tot 20 gram te halen en deze gestolen boter in den zwarten handel te verkoopen. In de toekomst zal tegen dergelijke overtredin gen uiterst streng worden opgetreden en zullen de schuldigen met naam en adres in de bladen worden vermeld. Knoeie rijen met suiker zijn eveneens aan de orde van den dag. Een geliefd systeem daarbij is, het gewicht op de snelwegers 10 tot 20 gram vooruit te zetten, zoodat de kooper voor dit gewicht wordt bena deeld Van 1 tot en met 19 Februari Op de werkdagen van Maandag 1 Fe- bruari tnt en met Vrijdag 19 Februari a.s zullen in het Centrale Uitreikingslokaal aan de Groot-Hertopinnelaan hoek Laan van MeerdervoOrt (ingang Groot-Her- toainnelaan) worden uitgereikt de bon kaarten voor voedingsmiddelen, aard appelen n groente, bestemd voor de *3e periode 1943 (geldig van 21 Februari— 20 Maart), en zeepkaarten ten behoeve van kinderen. Het indienen van aanvraagformulieren ter verkrijging van een schoenenbon kan geschieden op den dag. waarop de distri butiebescheiden moeten worden afge haald Zij. die tevens in aanmerking komen voor extra rantsoenen wegens zwaren. zeer zwaren of langdurigen arbeid, kun nen de normale distributiebescheiden af- halen op den dag. waarop de extra kaar ten worden uitgereikt. Deze dag* is ver meld op de oproepingskaart. welke aan belanghebbenden wordt toegezonden. Op het inlegvel is de datum vermeld, waarop men de distributiebescheiden moet afhalen. Voor hen, op wier inlegvel deze aanteekening niet voorkomt volgt hier, onder nogmaals een letterindeeling, zoo dat men kan nagaa- op welken dag men moet verschijnen, A, B t/m. Bi 1 Februari; Bi t/m. Br 2 Februari: Bs t/m einde B, C, D t/m, Dr 3 Februari; Ds t/m. einde D, E, F, G t/m. G1 4 Februari; ,Gm t/m. einde G. H t/m. Hi 5 Februari: Hj t/m. einde H 6 Februari; I, 'J. K t/m. Kn 8 Februari; Ko t/m. einfle K. L t/m. Le 9 Februari; Lf t/m einde L. M 10 Februari; N. O, P t/rh. PI 11 Februari: Pm t/m. einde P. Q-, R 12 Februari; Sa torn. Sd 13 Februari; Se t/m. einde S 15 Februari: T. U, V t/m. Ve 16 Februari; Vf t/m. einde V. W t/m. We 17 Februari; Wf t/m. einde W. X, IJ. Z 18 Februari; Joden 19 Februari. De officieele publicaties zijn komen te vervallen. In de uitreikingflokalen han gen evenwel overzichten, aan de hand waarvan men kan nagaan, veike distri butiebescheiden men moet ontvangen. Gistermiddag omstreeks vijf uur is in de Noorderbeekdwarsstraat de 5-jarige P. V., woonachtig in. die straat, over reden door een vrachtauto, afkomstig uit Amsterdam. De jongen was op slag dood. Margar. 01 04 446** 05 t.m. 07 481 485 486 4-07 N 05* 480 06 07 05A* 06A 06B Taptemelk 05 t.m. 07 Toiletzeep P, Q Vleesch 05A* 05B* 06A 06B Zeep 474, P, Q Zeepp. 453 475 P. Q GEMEENTEVERORDENING ONGEL DIG? In verband met de fietsenvorde- ring vaardigde de burgemeester van Haarlem op 24 Juli j.l. een verordening uit, waarin bepaald werd, dat iedereen, die in het bezit van een fiets was, hier van aangifte moest doen. Op het niet na komen van deze verplichting was een maximumstraf van 2 maanden hechtenis of 300 boete gesteld. Desondanks waren er inwoners, die hun fiets niet hhdden aangegeven. Zij waren deswege door den kantonrechter gestraft. Een hunner ging in appèl, zoodat deze zaak ook door de rechtbank behandeld werd. De officier van justitie, mr. van der Burg, zeide, dat op grond van art. 168 der Gemeentewet de burgemeester, waarnemende de taak van den gemeenteraad, tevoegd is ver ordeningen uit te vaardigen met betrek king tut de openbare orde, de zedelijk heid, de gezondheid en de huishouding der gemeente. De bedoelde fietsenver- 1. S A1J»J. - - - f?-- zoodat zij naar de meening van den offi cier niet rechtsgeldig is. Hij requireerde deiihalve ontslag van Uitspraak 12 Februari Mr. H. Reydon de nieuwbenoemde secretans-generaal van het departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten en president van de Nederlandsche Kultuurkamer. Polygoon-Fotodienst NSB) TELEN VAN TULPEN: De koopman J. Ciere, te Noordwijk aan Zee. had op een strook grond van 1.55 are tulpen ge teeld. zonder lid te zijn van de Nederl. Sierteehcentrale, waarvoor hij nu terecht stond voor den Econ. Rechter. Verdachte beweerde, een en ander louter uit lief hebberij gedaan te hebben, opdat zijn Van 1 Febr. tot en met 30 April geeft de met ..06 KF” gemerkte bon der DZ- kaart voor vaste brandstoffen voor kook doeleinden recht op één eenheid vaste brandstoffen, met uitzondering van anthraciet GEEN t^EBREEUWSCH MEER OP KET GYMNASIUM De Staatscourant bevat eenige besluiten van den secretaris-gene- raal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Kultuurbescherming, waarbij het onderwijs in de Hebreeuw- sche taal aan de openbare gymnasia wordt afgeschaft. ACADEMISCHE EXAMENS: Amsterdam. (Vrije Universiteh). Doet ex. rechtswet" H. A. de Mol van Otterloo, jkvr. A d’Auu nis de Bourouill, alhier. En de dressuur Zijn de dieren eenmaal getemd, dan moet dezelfde persoon met de moderne dressuur beginnen maar zonder zweepen of stangen. Maar dat is toch uiterst gevaarlijk Heelemaal niet meende Harden. Men kan de noodige voorzorgsmaat regelen treffen. Met één woord, jij wilt dus den weg van deze nieuwe temming bewandelen. Maar je hebt nog nooit wilde dieren ge dresseerd Helaas niet, gaf Harden toe Men moet d iar iemand voor nemen. Iemand, die de zaak met gevoel doet en niet uit berekening. (Wordt vervolgd^ met een revolver vlak voor de oogen knalde, zoodat het in het heele circus naar kruitdamp stonk. De zweep was geen seconde in rust en twee helpers werkten met ijzeren stangen door de tra lies om den woedenden tijger in bedwang te houden, anders zou hij op zijn pijni- ger losspringen. Nu ja dat komt hier en daar nog voor, meende Giesebrecht. Je weet, dat onze eerste firma’s allang niet meer met deze methoden werken. Hagenbeek. Renz en al die anderen. Onlangs sprak Jk met den ouden Kronedeze soort ’dompteurs sterft uit. Weet je bij wien ik nu was, nad?t jk van clot Auheim terug kwam □e aandacht wordt er on eev««tigd, dat het uitreikineslokaal te Loosduinen is verplaatst van Alidastraat 5 nas- Mida- straat De kantoren zijn geopend van 9.30 uur tot 17 uur. s-Zaterdags van 9.30 uur tot 13 uur. De verstrekking van vitamine-tabletten te Lbosduinen vindt plaats op Maandag 22 Februari, aan het adres Alidastraat 13. Dezer dagen waren wij in de gelegenheid, eenige interessante bijzonderheden te vernemen over de wijze, waarop deze speurders te werk gaan en over de be haalde resultaten. Den laatsten tijd zijn tal van razzia’s bij detaillisten gehouden, welke tot gevolg hebben gehad, dat net aantal overtredingen bij deze categorie sterk is teruggeloopen. niet omdat de schuldigen tot een beter inzicht zijn ge komen en begrijpen, dat zij de gemeen schap door hun handelwijze benadeelen, doch louter uit angst voor de straffen, die hun door de Prijsbeheersching zijn opgelegd en die lang niet malsch zijn Heeft een ambtenaar eenmaal een frau- deerenden detaillist te pakken, dan wordt de kous naar boven toe uitgerafeid, tot men bij den fabrikant is aangeland Op deze wijze wordt er een systematisch on derzoek ingesteld, waarbij niets wordt overgeslagen en reeds veel aan heit licht is gekomen. Op de meest onverwachte momenten zijn in een twaalftal plaatsen in ons land invallen bij detaillisten ge daan en over de resultaten is de Dienst van de Prijsbeheersching niet ontevreden. De economische afdeeling van de ge meentepolitie, die in dezen opsporings- arbeid een werkzaam aandeel heeft, heeft een groote uitbreiding ondergaan en ook de hulp van de maréchaussee heeft vele zaken tot klaarheid gebracht. Niet min der dan 74 afdeelingen der maréchaussee zijn thans bij de opsporing der prijs- overtredingen ingeschakeld. Op deze wijze zijn rond duizend ambtenaren, af komstig van de vakpolitie. op het gebied der prijsbeheersching werkzaam Belangrijke teruggang De controle in de zaken der kruide niers. bakkers, slagers en groenteboeren heeft een belangrijke teruggang in het aantal overtredingen vastgesteld, hoewel in den herfst van het vorige jaar nog een sterke toeneming in de kruideniers- branche moest worden geconstateerd. Het is een verheugend verschijnsel, dat op het gebied der eerste levensbehoeften de prijsvoorschriften thans blijkbaar beter dan vroeger worden nageleefd. Tot voor kort werd de markt als het ware overstroomd met surrogaten voor producten, die thans niet of slechts aeer schaarsch verkrijgbaar zijn. Deze surro gaten waren meestal van inferieure kwa liteit en werden verkocht voor prijzen, die in geen enkele verhouding tot de waarde van het artikel stonden. Een steekproef van een bepaald surrogaat wees uit. dat het bestond uit zout, water, crocusmeel en een aroma. Het was uiterst moeilijk om er achter - te komen, waaruit dit aroma bestond, want de eene fabri kant verwees deh vrager weer naar den anderen. Het bleek telkens, dat het aroma-toevoegsel reeds was samengesteld uit de gezamenlijke bestanddeelen het surrogaat. Tenslotte kwam aan licht, dat het aroma bestond uit malen heide en kersepitten. Door de prijzen, waarin geweldige winsten wa ren verdisconteerd, sterk te verlagen, was voor vele fabrikanten de aantrekke lijkheid er af en werden verscheidene fabrieken gesloten. Door deze en andere maatregelen, die nog in voorbereiding zijn hoopt men aan den surrogaten- zwendel een definitief einde te maken en het goede surrogaat een ruimere plaats te garandeeren Te hooge huurprijzen verhuiskosten Het komt in den zwarten handel her baaldelijk voor, dat de schuldigen een beroep doen op invloedrijke relaties. Met nadruk werd er ons op gewezen, dat zulk een beroep niet de minste uitwerking zal hebben Wie zich schuldig maakt aan prijsovertredingen. zal zonder aanzien des persoons worden aangepakt, daarvoor staat de dienst ten volle in. In dit ver band is het van belang, er op te wijzen, dat de prijsbeheersching valt onder de administratieve rechtspraak, 'hetgeen be- leekent, dat, indien de rechter „in ge- moede” overtuigd is van de schuld van den verdachte, dezen reeds kan veroor- deelen. Dit is dus een groot verschil met de strafrechtspraak, waarin het wettig en overtuigend bewijs van de schuld van de verdachten moet worden geleverd. Het zoekmaken van de administratie, zooals bij overtredingen in restaurants nog al eens voorkomt, is daarom geen middel, om zich aan de straf te onttrekken, in tegendeel, het verhoogt de verdenking en als gevolg daarvan de kans, dat de ver dachte wordt veroordeeld. Gebrek aan ruimte verhindert ons, op tal van bij zonderheden, de prijsbeheersching betref fende, ,in te gaan. We móeten volstaan met hier en daar een greep te doen. On danks de verscherpte bepalingen 1 huurprijsopdrijving nog veel voor. Toch blijven vele gevallen nog ongestraft door het gebrek aan medewerking van het pu bliek, dat in gebreke blijft, de overtre dingen ter kennis van het districtsbureau van de Prijsbeheersching te brengen, meestal omdat men met zijn huisbaas op goeden voet wil blijven en er daarom maar in berust, dat hij een te hooge huur vraagt. Ook veel te hooge verhuis kosten zijn in den tegenwoordigen tijd schering ew inslag en het is weer goed deels de schuld van het publiek zelf, dat tegen dit euvel niet kan worden opgetre den, zooals het behoort. Wanneer een verhuizer misbruik maakt van de. omstan digheden en een veel te hoogen prijs in rekening brengt, doet men verstandig, djt onmiddellijk ter kennis van de Prijsbe heersching te brengen. De schuldigen kunnen ervan op aan, dat zij den dans nog niet ontsprongen zijn en dat in vele gevallen achteraf nog een zware boete EEN METHODE OM MET WEINIG GAS VEEL TE DOEN Een advies aan de huisvrouwen: ..kook aardappelen en vaste groenton zouals boonen. koolraap, spruitjes enz. met zoo weinig mogelijk water Op twee kilogram aardappelen of vaste groenten is één beker water voldoende”. Men lette er vooral op, dat de pan gesloten blijft en dat zoodra de inhoud kookt de vlam KJein wordt gesteld. Aanbranden is dus een gevolg van het feit, dat de vlam te laat kleiner wordt gesteld, waardoor teveel water verdampt. Het is de plicht van iedere huisvrouw, juist nu de gas- rantsoeneering zoo streng doorgevoerd moet worden, op deze manier te koken. Zoo kan men met weinig gas veel doen Het is ieders eigen belang, want wie zijn rantsoen overschrijdt, loopt kans van den toevoer te worden afgesneden. Woensdagavond te omstreeks half 10 is brand uitgebroken in het benedenge deelte van het perceel Oranjelaan 7. De bewoonster, die de voorkamer heeft ge huurd. was uitgegaan, doch vergat twee fauteuils, welke dicht bij de fel bran dende kachel stonden achteruit te schui ven. Deze hebben vlam gevat, met als gevolg, dat in een oogwenk het meubi lair van de voorkamer in lichterlaaie stond. De hoofdbewoonster van het huis, die op de tweede étage haar kamers heeft en reeds naar ted was gegaan, was wakker geworden dooi de sterke rook ontwikkeling. Zij begaf zich naar be neden maar kon niet direct de kamer in, omdat deze afgesloten was. Op de eerste étage wist zij een sleutel te krijgen en hiermede kon de kamerdeur geopend worden. Binnentreden was door de hoog oplaaiende vlammen niet mogelijk. Ge tracht is nog. met assistentie van twee voorbijgangers een der brandende fau teuils naar buiten te sleepen. Door het openstaan van de deur joegen de vlam men de gang in. waardoor de lambrisee- ring van een kleine hal en een gedeelte van hét trappenhuis eveneens vlam vatten. Inmiddels was de brandweer gewaar schuwd. die het vuur spoedig onder de knie had. Voorkomen is echter niet kun nen worden, dat de voorkamer, met alle aanwezige meubels volkomen is uitge brand. zorgen. Een onderzoek bij een veertig tal slachtingen wees uit, dat in niet min der dan 37 gevallen het gewicht van het vleesch beneden de schatting was en slechts in 3 gevallen er boven. Het na- deelig verschil bedroeg gemiddeld 3 tot 4 kg., en de gedupeerde slagers trachten thans hun verlies op het publiek te ver halen. Vele grossiers in groenten blijven bij andere knoeiers niet achter. Zoo werd kort gelieden de hand gelegd op een vier tal telers in Haarlem, die 200.000 kg. uien candestien hadden verkocht: in Lis- se werden 300.000 kg. wortels wegens clandestienen verkoop verbeurd verklaard. In Amsterdam werd de hand gelegd op 10.000 kg. uien, die „zwart” waren ver kocht. Helaas vinden er nog veel overtre dingen op het gebied van groente en fruit plaats, die niet kunnen worden ach terhaald /foor het gebrek aan deskundige keurmeesters. Zoo zijn er nog tal van andere artike len, waarmede de Prijsbeheersching zich dag aan dag bemoeit, om knoeierijen op te sporen of te voorkomen. De zeepschaarschte heeft er toe geleid, dat er voor dit artikel in den zwarten handel schandelijke prijzen worden be steed. Zoo werd b.v. een partij zeen, die normaal 23.50 per 100 kg. kóstte, in den kettinghandel voor 90 per 100 kg. van de hand gedaan. Nog eraer prijsopdrij ving werd geconstateerd bij den verkoop van een nartij vet voor technische doel einden. Deze partij was ingekocht voor 6 ct. pier kg., de verkoopsprijs in den zwar ten handel bedroeg evenwel 22 per kg. Dure bloemetfes Den laatsten tijd maken ook de hande laren in bloemen Z'ch veelvuldig schuldig aan te hooge verkoopspriizen. Reeds in 200 gevallen werden prijsovertredingen geconstateerd, waartegen moest worden opgetreden. Bloemen zijn in ons land, zooals in de meeste andere landen wèl het geval is. geen luxe-artikelen. Ware dit het geval, dan zou deze prijsopdrij ving den bedrijvers niet zoo zwaar be hoeven te worden aangerekend. Zelfs in de meest bescheiden woning kan men echter in ons land vaak een bloemetje aantreffen en het is daarom wel zeer laakbaar dat onverantwoordelijke geld- jagers zich niet geneeren om deze kleu rige. geurige en graag geziene gasten in onze woningen te weren en ze tot uit sluitend bezit te maken van hen, die over volle beurzen beschikken. Tenslotte nog iets over de contröle, in zake de verkoopsprijzen van huizen. Het is een veel voorkomend euvel, dat deze prijzen bij de verknopingen ver boven de toegestane maxima uitgaan, waarbij komt dan, om straffen te ontloopen, allerhande listigheidjes worden toegepast. De dienst der Prijsbeheersching heeft, om hieraan een einde te maken, een 6-tal ambtenaren aangesteld, die zich uitsluitend bezig houden met de opsporing van dergelijke GELDIGHEIDSDUUR VAN LOOPENDE BONNEN VERLENGD De geldigheidsduur van de bonnen voor keukengerei en serviesgoed, reserve 3— 77. 3—78. 3—79. 3—80 en 4—77, 4—78. 47£ en 480 van de bonkaarten voor voedingsmiddelen 13e periode K 310 en K 410 (dus de bonkaarten voor kinderen tot en met 13 jaar) is verlehgd tot en met 28 Febr. 1943. Men kan dus tot en met boven genoemden datum op deze bonnen, bij gelijktijdige afgifte van één der punten 01 tot en met 04 van de EV-kaart voor serviesgoed, naar keuze metalen keukengerei of serviesgoed koopen. Stephan Harden boog naar voren. Ik was in Weenen bij doctor Jager. De directeur van den Weenschen dierentuin vroeg Giesebrecht. De be roemde jager Ja, Jager liet mij de beroemde Ma-' leische beren zien, die hij in Stellingen had gekocht. En dan zijn nieuwe leeuwen. Ik ben echter om een andere reden naar Jager gegaan. Je kent toch zijn nieuwe theorie Geen idee, bekende Giesebrecht. Je weet, ik heb alleen belangstelling voor zaken. En als ik mij hier blauw en groen geërgerd heb. dan ga ik naar de opera. Voor roofdieren interesseer ik mij alleen als zij geld opbrengen. Dan moet je je met deze theorie bezig houden, zeide Harden spottend. zij zal ook geld opbrengen. Tenminste indirect. Mij interesseert zij om andere redenen. En wat is de theorie van Jager Men noemt haar de regel der over- krulsing, zeide Harden en stak een nieuwe sigaret op. Volgens de mee ning van Jager moeten pas gevangen wilde dieren, voorzoover zij mannelijk zijn, door vrouwen getemd worden en vrouwelijke wilds dieren door mannen Begrijp mij goed, ik zeg getemd Over dressuur is nog geen sprake. De tem ming moet dadelijk na het vangen be gonnen worden. Ingebroken is in een slagerij aan de Vaillantlaan. De inbrekers, die de straat deur hadden geforceerd, namen mee ruim 100 k.g. vleesch en vleeschwaren en een ordening valt niet onder deze categorieën, r»,’; -- A MT, -«mm t Prijsovertredingen. Dit heeft tot gevolg gehad dat o.a. in Noord-Holland en in Zeeland verscheidene notarissen zijn ge verbaliseerd. Het werk van machtigde voor stek sociaal werk, cat in het belang daarom recht heeft op de medewerking van iedereen. Het beroep, dat deze dienst doet op het publiek is ten volle gerecht vaardigd, Het is een appèl, dat op de eerste plaats de huisvrouwen betreft, die over het algemeen nog veel te weinig pe- seffen, dat van haar hulp het welslagen van de bestrijding van de woekerprijzen en van den clandestienen handel voor een groot deel afhangt.

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 5