den Führer tot het Groot-Duitsche Volk Proclamatie van den 30sten Januari 1933 Herdenking van No. 18400. van wapenen over De reusachtige worsteling tegen de vijanden van Europa zal gevoerd worden tot de ondubbelzinnige overwinning z de Duitsche Succes van de bolsjewistische horden zou chaos en barbarisme de Aarde brengen Maandag 1 Februari. I 1943. 10 jaar Nationaal- Socialisme Keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen 4 Groote militaire daden op Strijd tot de overwinning (S.S.P.-K, W.agner-All.-H$' De achter ons liggende tien jaren zijn derhalve niet slechts vol gewel dige prestaties op alle gebieden van vreedzamen arbeid, van cultareelen vooruitgang en sociale saneering, maar ook van militaire daden van unieke grootheid. Naast de over winningen, die de Duitsche Weer macht en haar bondgenooten in dezen oorlog hebben bevochten, staat t\>t dusverre historisch niets evenwaardigs. Met het oog op het inzicht, dat er in dezen oorlog geen overwinnaars verbon- en overwonnenen, maar alleen over levenden of vernietigden kunnen zijn, zal derhalve de Nationaal- Socialistische Staat den strijd voort- Adolf Hitler Zaterdag, op den dag, waar op tien jaar geleden het lot van het Duitsche Rijk in handen van Adolf Hitler werd gelegd, heeft de Führer zich met een procla matie tot het Groot-Duitsche volk gericht, waarvan de in houd als volgt luidt vermag te dragen, terwijl het lot met zijn slagen eerst den sterke beproeft. Reeds in den afgeloopen winter juichten in de plutocratieën de jood sche leiders over de in hun oogen onvermijdelijke ineenstorting van de Duitsche Weermacht. Het is anders uitgekomen. Zij mogen in dezen Ivinter weer hetzelfde hopen. Zij zullen weer beleven, dat de kracht van de Nationaal-Socialistische idee sterker is dan hun verlangen. I weging van het eerste oogenblik af bezat, toen zij begon de macht in Duitschland te veroveren. Ik heb derhalve reeds hechten aan de joodsche pocherij, 30 Janaari 1942 uitgesproken, dat dat een of andere Bntsche of Ameri- lfdere zwakkeling overwinningen kaansche papieren verklaring een dergelijke Volkerencatastrophe tot staan zou vermogen te brengen. Reusachtige worsteling De overdracht van de macht Twee mogelijkheden Evenals toen in het binnenlanc slechts twee mogelijkheden beston den De overwinning der Nationaal- Socialistische revolutie en daarmede een systematische sociale nieuwe op bouw van Duitschland, ofwel de bol sjewistische omwenteling en daar mede de verwoesting en knechting van allen, zoo zijn er ook thans slechts deze beide alternatieven: Ofwel Duitschland, de Duitsche Weermacht, en de met ons t den landen en dus Europa zege vieren of er breekt uit het Oosten de Binnen-Aziatisch-bolsjewistische golf los over het oudste cultuur-continent, zetten dat^ fanatisme, dat de he- even verwoestend en vernietigend als dit in Rusland zelf reeds het geval was. Alleen van de wereld af gekeer de fantasten kunnen ernstig geloof hechten aan COURANT (Archief H.C.) f Zij zal dit Volk, hoe langer de oorlog duurt, des te meer samenvatten, met haar geloof vervullen en daardoor zijn prestaties opvoeren. Zij zal ieder manen tot vervulling van zijn plicht en zij zal ieder vernietigen, die tracht zich aan zijn plichten te onttrekken. Zij zal dezen strijd zoo lang voeren tot als duidelijk (w.g.) ning. of verwoest :4j,\ BH onze vrijwilligers. resultaat een nieuwe dertigste Januari komt, n.l.: de ondubbelzinnige overwin- Bij verstandig gebruik kan men met weinig gas veel doen De heldenstrijd van onze sóldaien aan de Wolga moet voor ieder een vermaning zifn om het uiterste te doen voor den strijd om de vrijheid van Duitschland en de toekomst van ons volk en daarmede in verdere beteekenis voor het behoud va» ons geheele continent. voor af Unieke prestaties Wat op de gebieden van de economische, cultureele en sociale ontwikkeling sedert 1933 in het Duitsche Rijk onder de nieuwe leiding gepresteerd werd, is uniek, het is zoo uniek, dat vooral in de democratische landen niets evenwaardigs daarnaast ge plaatst kan worden. Alleen het fascistische Italië heeft door zijn Duce in zijn inwendi- gen opbouwarbeid vergelijkbare daden'vol bracht. HAAGSCHE Voor de tiende maal verjaart heden de dag. waarop mij de Rijks-president, Ge- bovenal één gebod: Steeds meer het breede volk te doen deelnemen, niet al leen aan de materieele, maar ook aan de cultureele goederen en scheppingen der natie. Daarmede waren in overeenstem ming de beginselen der nieuwe opvoeding. Zonder rekening te houden met afkomst, stand of beroep der ouders, moest ieder bekwaam kind van ons Volk op kosten van de Volksgemeenschap de studie en daarmede de sociale opkomst, mogelijk worden gemaakt. Thans op den tienden verjaardag na het overnemen van de macht zien wij eerst geheel, wat van Duitschland en Europa zou zijn geworden, wanneer op 30 Januari 1933 de Voorzienigheid door den Rijks- president, Generaal-Veldmaarschalk von Hindenburg, niet de macht zou hebben overgedragen aan het Nationaal-Socialis- me. Want het Duitschland van den sys- teemtijd zou niet zijn gebleven, zooals het was, maar zijn politieke en^cconomische verzinking in ellende en militaire hulpe loosheid zouden noodzakelijkerwijze geleid hebben tot een steeds grootere onmacht tegenover de omringende wereld. De nieuwe bestorming Voor de grootte dezer reusachtige wor steling verbleeken alle andere gebeurtenis sen. want wanneer de nieuwe bestorming van Binnen-Azië naar Europa succes zou hebben zou de tegenwoordige wereld pre cies zoo stukbreken als eens de oude uit eengebroken is door de bestorming der Hunnen. Een menschelijke arbeid van meer dan duizend jaren zou daarmede weer vergeefsch zijn geweest, over de con tinenten der aarde zou de chaos komen, in plaats van de cultuur, ondenkbaar barba risme. Duitschland’s groote taak Wat derhalve sedert 1933 gepresteerd werd, op economisch, cultureel of politiek gebied, treedt ondanks alle grootheid op den achtergrond tegenover de taak, die ons thans gésteld is Wanneer het Natio- naal-Socialisme niets tot stand zou heb ben gebracht dan datgene, wat achter ons ligt, zou het reeds een der geweldigste verschijnselen der wereldgeschiedenis zijn, maar Europa zou desondanks verloren zijn. Neen,, de wonderbaarlijke weg onzer beweging van de enkele mannen uit den eersten tijd tot op den dag der over neming van de macht en van toen tot heden is slechts denkbaar en begrijpelijk als een uitdrukking van den wil der Voorzienigheid om het Duitsche Volk en bovendien geheel Europa de mogelijkheid te geven met succes het hoofd te kunnen bieden aan de grootste bedreiging van alle tijden. Groote dankbaarheid Wanneer ik op den dag van heden, terugblikkende, de resultaten der presta ties van den vrede in de achter ons liggen de tien jaren overdenk, bevangt mij het gevoel van diepste dankbaarheid jegens al degenen, die als medestrijders en mede- voimers aan dit werk een zoo rijk en beslissend aandeel hebben. Niet minder échter ook moet ik dank zeggen aan de miliioenen Duitsche mannen en vrouwen, die in de fabrieken en kantoren, op de boerenhofsteden, aan al de ontelbare in stellingen van ons particuliere en staats leven hun vlijt en hun bekwaamheid ter beschikking hebben gesteld. Sedert den Isten September 1939 komt deze dank ech ter m de eerste plaats toe aan onze solda ten, den maarschalken, admiraals, gene raals er. officieren, in het bijzonder echter aan de honderdduizenden en millioenen onbekende lagere leiders en soldaten. Wat ons Leger, onze Marine en ons Luchtwapen aan trotsche daden van roem hebben vol bracht zal door de lauweren van het on vergankelijke omkranst de geschiedenis ingaan. Wat de onbekende grenadier heeft moeten dragén, kunnen heden en toekomst wel nauwelijks afmeten. Te beginnen bij het hooge Noorden tot aan de Afrikaansche woestijn, van den Atlantischen Oceaan tot in de verten van het Oosten, van de Egeïsche Zee tot Stalingrad, weerklinkt een heldenlied, dat duizenden jaren zal overleven. Dat het Vaderland even waar dig blijft aan deze unieke en juist in de huidige dagen zoo moeilijke daden, is een gebod van zijn eer. Wann«er het tot dusverre in stad en land zijn geweldige bijdrage leverde ter uitvoering van dezen otrijd moet de totale arbeid der natie nu nog opgevoerd worden. Exerceer oefeningen in het vrije veld. De Nationaal-Socialistische Partij ech ter heeft den plicht om evenals haar ledèn in alle wapendeelen onzer Weermacht in voorbeeldige dapperheid onderling te wedijveren, ook de leidster van het Va derland te zijn. Taak voor de toekomst Het was de wil van onze vijanden, om vreedzame steden en dorpen met de mid delen der wreede vernietiging te bedrei gen. Het is echter reeds thans bewezen, dat zij slechts huizen of menschen ver nietigen, maar den geest niet breken, doch slechts vermogen te sterken. Wat bij den aanvang 'van dezen oorlog aan vele Duitsche mannen en vrouwen nog on bekend vas, is hun thans duidelijk ge worden: De strijd, dien ons dezelfde vijan den als eens in 1914 opgedrongen hebben, beslist over het zijn of de vernietiging van ons volk. De Almachtige zal de recht, vaardige rechter zijn. Onze taak echter is het, onzen plicht zoo te doen, dat wij voor Hem als voor den Schepper aller werelden naar de door Hem gegeven wet den strijd om het leven vermogen te bestaan, dat wij zonder ooit te verragen, geen leven sparen en geen ar beid zchuwen om het leven van ons volk voor de toekomst te behouden. Dan zal in-dezen strijd eens het groote oogenblik komen, waarop ons volk bevrijd zal zijn van „den vijand van buiten. Uit de offers der dooden en de ruïnes onzer steden en dorpen zal dan een nieuw leven opbloeien, om den staat verder te vormen, waaraan wij gelooven, waarvoor wij strijden en arbeidenden Germaan. schen Staat der Duitsche Natie, als eeuwig en gelijk Vaderland van alle man nen en vrouwen van ons volkhet Natio naal-Socialistische Groot-Duitsche Rijk, Daarin zal dan voor alle tijden die kracht aanwezig zijn, die noodig is om ook in de toekomst de Europeesche volkerenfa milie te beschermen tegenover de geva ren van het Oosten. Het Groot-Duitsche Rijk en de daarmede verbonden naties zullen zich bovendien echter ook nog die leefruimten gemeenschappelijk moeten verzekeren, die voor het behoud van het materieele bestaan dezer Volkeren onont beerlijk zijn. HOOFDKWARTIER. 30 JAN. ,1943. róepsstanden en partijen, leek het iedere regeering van den aan vang kansloos om ook slechts aan de meest dringende taken tot behoud van het le ven van ons Volk met de tot dusverre gebruikelijke methodes en de aanwezige krachten recht te doen wedervaren. De innerlijke ontbinding van het volks- lichaam had zulke vorderingen gemaakt, dat nog slechts de overgang naar den chaos als eenige uitweg voor een moge lijke oplossing scheen over ^e blijven. Ter wijl de joodsche partijleider^ en econo mische hyena’s aan den eenen kant de grondslagen van het politieke en econo mische leven steeds meer vernietigden, predikten dezelfde joodsche agitatoren de noodzakelijkheid der bolsjewistische re volutie. De erfenis van 30 Januari 1933 Het was daarbij duidelijk, dat, wan neer 14 jaar marxisme, democratie en parlementarisme er in geslaagd waren Duitschland te ruïneeren, een jaar bolsje wisme voldoende moest zijn, om het Duitsche Rijk volledig te vernietigen. Zoo stond het Duitsche Volk, innerlijk in tweedracht en uiteengevallen, in zijn staats- en landsfinanciën onder schulden gebukt en doorschokt voor het volslagen bankroet. Veertien millioen arbeidende menschen hadden voor de eene helft onvoldoende, voor de andere helft in het geheel geen werk, het bedrijfsleven dolf steeds meer het ondenspit, de handel doofde uit. scheepvaart en verkeer schrompelden steeds meer ineen, de boer verloor huis en hof, de levensvreugde begon te ver dwijnen en het dalende aantal geboorten deed het einde van ons Volk bijna syste matisch voorzien en berekenen. Dit was dus de erfenis, die mij op 30 Januari 1933 verantwoordelijk overhan- Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 12500 Bijkant. Schev. Kelzerstr. 319, Tel. 550310; Fll.: Rljsw., Kantoorboek!:. Leeuwendaal, Oranjel 3, Tel 119461 Voorb., Boekh. H. E. G. Ruy», Heerenstr. 114, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloem! 3 Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters |r., Theresiastr. 108a, Tel, 772444; Boekh. F. D. Couvée, V- Hoytemastr. 66lel.721187 ding vrede wenschen. De samenzwering van internationaal kapitalisme en bols jewisme is daarbij geenszins een krank zinnig verschijnsel, maar een natuurlijk feit, aangézien de drijvende kracht in beide dat volk is, dat door zijn haat sedert duizenden jaren de menschheid steeds weer opnieuw verscheurd, inner lijk tot ontbinding gebracht, economisch geplunderd en politiek vernietigd heeft. Het internationale jodendom is het „fer ment der ontbinding der volken en sta ten", thans nog precies zoo, als in den ouden tijd en zal het zoolang blijven als niet de volken de kracht vinden om zich te ontdoen van dezen ziekteverwekker. In dezen geweldigsten strijd aller tijden mogen wij niet verwachten, dat de Voor zienigheid de overwinning cadeau geeft. Ieder individu en iedier volk wordt ge wogen en wat te licht bevonden wordt, moet vallen. Ik heb derhalve reeds op 1 September 1939 verklaard, dat, volkomen onverschillig wat er ook moge komen, tijd noch wapengeweld de Duitsche natie zullen bedwingen. PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. oer 3 nrnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode" „Kol. Bijbl." en „Lettenc Bijbl.’’ ƒ3.19. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20. z. Modebl. ƒ3.95, Buitenl, ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p. p. 10 c. De zin van dezen oorlog Het zal derhalve slechts aan ons lig gen, den zin van dezen oorlog te begrij pen, den ons opgedrongen strijd z»o vast besloten en zoo lang te voeren^ tot dit vasteland kan woeden beschouwer als de- s finitief gered. Wat ons daarbij in het bij zonder aan noodlot slagen moge treffen, is niets vergeleken met wat allen zouden lij den, wanneer de horden der barbaren van het Oosten over ons werelddeel zouden vermogen te rollen. Verzoening afgewezen- Eens trokken Duitsche ridders naar wijde verten om te strijden voor het ideaal van hun geloof, thans strijden onze soldaten in de eindeloosheid van het Oos ten om Europa te behoeden voor de ver nietiging. Ieder afzonderlijk menschen- leven, dat in dezen strijd valt, zal aan generaties der toekomst het leven verze keren. Ik heb zoolang ik het op eenigerlei wijze mogelijk achtte, de overige wereld steeds weer de hand toegestoloen tot ver zoening. In Juli 1940, na de verwerping van mijn laatste vredesaanbod, werd het echter duidelijk, dat iedere herhaling slechts als zwakheid zou worden uitge- legd, aangezien de verantwoordelijke op- 1 ruiers voor dezen oorlog onder geen be- Het bolsjewisme In ditzelfde tijdsbestek heeft echter reeds vanaf tien jaren tevoren het bolsje wisme voor den overval op Europa een systematische bewapening van waarlijk reusachtigen omvang nagestreefd. Wat zou van het Duitsche Volk en van Europa geworden zijn, wanneer op 22 Juni 1941 niet ‘op het laatste oogenblik de nieuwe Duitsche Weermacht haar schild voor het vaste land had gehouden? Wie wil geloo ven, dat de belachelijke garanties of even onbelangrijke papieren verklaringen van Angelsaksische staatslieden de wereld zouden hebben gered van den overval door een macht, die, naar thans Ameri- kaansche correspondenten rustig uitspre ken, sedert 20 jaren slechts één doel had, om zooals eens ten tijde van de volksver huizing of van de Mongolenstormen, Europa te .overvallen, zijn cultuur te ver nietigen, yooral echter zijn menschen uit te roeien om slaven-arbeiders voor de Siberische toendra’s te krijgen, welke staat behalve Duitschland eou dit gevaar hebben kunnen tegemoet treden De leiding van den strijd Wanneer sedert 1941 het grootste deel van Europa zich om Duitschland schaart in den strijd tegen de gevaren van het Oosten, kan dit slechts geschieden omdat dit Duitschland in 1933 de politieke, mo- reele en materieele voorwaarden heeft ge kregen voor de leiding in een strijd, die thans over het lot van de wereld beslist. PRIJS DER ADVERT.: 1-11 m.M (5 reg.) /1.65, elke m.M. m. tot 22 m.M. (10 reg /0.19. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs Reel. 0.51 p. m.M Bewijsn. 5 ct„ fr. p. p. 10 ct KI. Adv (in halve opl.)7 0.57. Dienstaanb f0 38 Pers. gevr. 0.48 Adv. ..Br bur. v. d. bl.” 10 c. meer Onafgebroken activiteit Ik heb nu. gesteund door mijn mede strijders. in rustelooze. onafgebroken activiteit, jaar na jaar gewerkt aan de wederoprichting van het Duitsche Rijk in het binnenland en naar buiten. Nog voor de door mij verzochte termijn verstreken was, was reeds de laatste werklooze weer aan het werk. De joodsche aanval op den grond en bodem van het Duitsche boerendom was afgeslagen, het behoud der hofsteden verzekerd, het handwerk en het overige bedrijfsleven begonnen weer op te bloeien, de financiën van Rijk, landen en gemeenten werden in orde ge bracht, het gelukte het verkeerswezen tot nieuw leven te brengen, wegen en spoor wegen werden verbeterd, .nieuweka nalen aangelegd, begonnen met den »an- icg van de Rijks-autobaan. Cultureele ontwikkeling Met de saneering van het economische leven ging de ontwikkeling van het cul tureele hand in hand. Bouwkunst, theater, muziek, film, radio, zij beleefden een op. bloei als nooit tevoren. Daarbti stond De Saar weer aan Duitschland. De Führer begroet een oude bewoonster van het Saarland. den achtergrond Gouwleider Josef Bürckel. (Hoffmann-Stapf). □e werkloosheid Toen 1932 ten einde liep, bevond de we reld zich in een toestand van voortduren, de onafgebroken scherper wordende eco nomische crisis, de werkloosheid drukte niet alleen op het Duitsche Volk, maar ook op de rijke landen van het; Westen en in Amerika in het bijzonder op de Ver. Sta. ten. In den winter van 1932 op ’33 was in Duitschland het aantal werkloozen geste gen tot 7 millioen en dat der arbeiders, dde slechts korten tijd werkten, tot onge veer hetzelfde aantal. Het Engelsche moe. derland, dat ruim een kwart van de op pervlakte der aarde beheerschte, had 2J millioen werkloozen. De Ver. Staten met haar reusachtige rijkdommen in den grond en een onbegrensde vruchtbaarheid hadden rond 13 millioen werkloozen. In Duitschland zelf waren de economi sche omstandigheden in overeenstemming met den toestand van het algemeene le ven. In tallooze partijen verscheurd, ge remd door de egoïstische vastgeroesrtheid der vertegenwoordigers der landen en van de belanghebberp der verschillende be ll oneen t rat ie van alle krachten Dit alles echter kon slechts gelukken door een concentratie van alle krachten der natie en door haar eensgezinde orien teering op de als noodzakelijk erkende doelstellingen. Zoo zijn in enkele jaren tallooze verschijnselen van ons innerlijk verval opgeheven. In plaats van het in confes sies, partijen en klassen verscheurde en derhalve in onmacht vegeteerende Ij ijk van Weimar, was het Duitschland van de concentratie der nationale kracht getre den. In plaats van de algemeene partij- wantoestanden was één enkele volksver bonden beweging gekomen. De parle menten der landen werden vervangen door een gemeenschappelijke vertegen woordiging van het Duitsche Volk in den Rijksdag, werknemers- en werk geversorganisaties werden samengevat in het Duitsche Arbeidsfront, pers, film en radio hielden op elementen der ontbinding van ons Volkslichaam te zijn en werden in plaats daarvan in dienst gesteld van de nationale éénwording. Een geweldig werk van wetgeving schiep de grondsla gen voor een nieuw Duitsch Rijk, zooals dit in dezen vorm in de geschiedenis tot dusver nog niet heeft bestaan. I Toen in 1939 Frankrijk en Engeland zonder eenige reden Duitschland den oorlog verklaarden en daarmede den tweeden wereldoorlog deden uitbreken hebben zij 1 onbewust slechts dit eene goede tot stand gebracht, n.l.: het groot ste conflict der geschiedenis te doen uitbreken juist op het oogenblik, waarop de hoogste kracht van Duitschland was bereikt, een strijd, waartoe, zooals wij thans weten, door de machthebbers van het Kremlin al lang was besloten en die elk jaar nog slechts zwaarder zou hebben moeten worden. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Vrijwilligers voor de Waffen-SS en het Legioen kunnen zich op onderstaanden datum bij genoemd adres vervoegen, .teneinde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel voor hen, die er beswaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mogelijk heid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven. Tijdens de keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaan- sche-SS in Nederland willen toetreden. 10-2-’43 den Haag, 9 uur, café deij Hout, Bezuidenhoutscheweg. Buitenlandsche tegenwerking Uit de daarmede verworven innerlijke kracht van ons Volk vloeide pas de mo gelijkheid van de oplossing der buitenland sche taken voort. Ik heb in deze lange jaren de wereld steeds weer practische aanbiedingen gedaan voor een verstandige begrenzing der bewapeningen, voor een loyale samenwerking. Latere geschiedvorschers zullen eens constateeren, dat echter nog nooit de vreedzame voprstellen van een man met meer haat ontvangen werden dan de mijne. De belanghebbers der kapitalistische en bolsjewistische volkerenplundering be gonnen het nieuwe Duitschland evenzeer te haten als het aanving een voorbeeld te worden voor de vreedzame oplossing van aanwezige tegenstellingen, sociale problemen of economische moeilijkheden. Vooral het internationale jodendom deed zijn opruiing tegen het nieuwe Duitsch land toenemen, dat noch bereid was zich te buigen voor de internationale beursbe- langhebbers, noch zich te laten intimi- deeien door bolsjewistische bedreigingen. Ondanks deze vijandschap gelukte het telkenjare steeds grootere vorderingen te bereiken, ook op den weg van de vreed zame herziening van het dictaat van Ver sailles en het herstel der Duitsche levens rechten. Eerst na de afwijzing van al mijn voorstellen voor een gemeenschappe lijke bewapeningsbeperking heb ik bevel gegeven tot den opbouw van de nieuwe DÜTtsche Weermacht en dien ten uitvoer gelegd. neraal-Veldmaarschalk 'von Hindenburg, de verantwoordelijkheid overdroeg voor de leiding van het Rijk. De 14-jarige wor steling van de Nationaal-Socialistische be weging om de macht, die. zelf uit een zeer klein begin ontstaande, toen als verreweg de stei kste partij van het Rijk het legale recht tot vorming der regeering bezat, kreeg daarmede zijn succesvolle afslui ting. Dit overnemen van de verantwoorde lijkheid geschiedde echter eerst, nadat alle partijen in min of meer langen tijdsduur haar onbekwaamheid om Duitschland weer omhoog te leiden', hadden bewezen Duitschland leed steeds meer onder de ge volgen van de nederlaag na een oorlog, dien het niet gewild heeft en waarvoor het derhalve ook op geenerlei wijze was voor bereid. Na een heldhaftigen tegenstand, die ruim vier jaren door geen vijandelijke macht gebroken kon worden, was het den van binnen en van buiten bevorderden defaitistischen elementen gelukt eindelijk over te gaan tot de openlijke revolutie. De Amerikaansche President, Wilson, had met de opstelling van 14 punten de we reld het visioen van een toekomstigen vrede voor oogen getooverd. die des te begeeriger door het Duitsche Volk voor waar werd gehouden, daar het zoowe] in zijn breede massa, alsook in den gedash- tengang van zijn leidende mannen geener lei positieve oorlogsdoelen bezat. De na tie voerde den strijd voor haar zelfbe houd en was derhalve in vele lagen bijna dankbaar een vrede van verzoening' en overeenstemming aangeboden te krijgen. Tot slaven vernederd Terstond na de daardoor van het Duit sche volk uitgelokte overgave zijner wa pens volgde het historische bedrog. Een woordbreuk, zooals de wereM''"- 4 dien tot dusverre nog niet had beleefd. Ini- plaats van den vrede der verzoening en overeenstemming, kwam dat dictaat van Versailles, dat de Duitsche natie en de met haar verbonden volken vernederde, militair weerloos maakte, politiek 'Ont rechtte en economisch voor onafzienbare tijden vernietigde Dictatuur van zinneloos geweld Dit alles echter, wat sedert 1919 tot 1933 heu Duitsche Volk aan onrecht, on derdrukkingen, economische plundering en politieke discriminatie werd toege bracht, ontmoette geen nationaal-socia- listisch, maar het door en door democra- tdsch-marxistische Duitschland. Iedere po ging van de democratische, afbrekerige en marxistische machthebbers om de overige wereld door een beroep, op de daar, naar het schijnt vermoede, gelijke geestelijke richting te kalmeeren, of zelfs te brengen tot: inzicht in het onverstand dezer dic tatuur van het zinnelooze geweld, mis lukte. Met taaie volharding trachtte het internationale jodendom de natie eerst ka pitalistisch leeg te plunderen, teneinde haar aldus economisch en daarmede door de stemming voor het joodsche bolsjewis me rijp te maken. De dwaasheid van het Z.g. vredesverdrag van Versailles leidde echter niet slechts tot de* vernieling van de Duitsche economie, maar in haar ge volgen tot een niet minder groote verwoès- ting van het economische leven ook in de andere landën met inbegrip van dat in de z.g. overwinnaarsstaten digd werd. In de eerste proclamatie aan het Duitsche Volk verkondigde ik dis Kanselier van de toenmalige Rijksregee- ring het besluit de natie als voorwaarde voor iedere opkomst tot eenheid te bren gen, haar rechten naar beste weten en gewetert van nu af weer te behartigen, zoowel tegen de waanzinnige hartstoch ten in het binnenland als ook tegenover de afpersingen van de omringende we reld. Vooral echter beloofde ik de werk loosheid op te heffen en den Duitschen boer in de toekomst te behoeden voor het verdrijven van huis en hof. Ik ver zocht toen het Duitsche Volk mij vier jaren tijd te geven om datgene weer goed te maken, wat in een verval van veertien jaar vernietigd of verwoest was

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1