HAAGSCHE COURANT De distributiebonnen Maandag 1 Februari 1943. BUITENLAND LAATSTE BERICHTEN TWEEDE BLAD STADSNIEUWS BINNENLAND FEUILLETON Noordelijke groep te Stalingrad slaat aanvallen af ROOFDIERNUMMER Hoofdprijzen Staatsloterij De laatste strjjd van het 6e leger I m Dieven bij de Posterijen Inlevering boterbon Nog bij margarine-handelaar mogelijk ONDERWIJS Vijandelijke doorbraakpoging W. Kaukasus mislukt 1 Bonnen beteekenen voedsel mits er geld is! Zorgt vooi geld! Steunt Winterhulp! Giro 5553. Hevige gevechten jan Donetsfront en ten Z.W. van Woronesj duren voort Britsche vliegtuigen boven Duitsch gebied GEMEENTE-BODEN MOGEN GEEN FOOIEN AANNEMEN Toewijzing brandstoffen Het jodenvraagstuk in Frankrijk De herdenking bij de gewonden Amsterdamsche politie doet twee goede grepen VOOR HET DUITSCHE ROODE KRUIS Oorlogsraad van de vereenigde naties Geallieerde druk op Turkije verwacht Ook dit jaar vacantie-spreiding BURGERLIJKE STAND I i Propagandamarsch van de N.S.D.A.P. en de N.S.B. door Den Haag i i rnet een citaat uit de „Washing- l’.,T>it. blad voorspelt een nieuwe van de den 28 het, mij No. *18400. heen en ge werd der aan mijn voorwaarden een vrouw bezit al de Kultuur- van Artikel Aardappelen Aardappelen Appelen 04 01 05. 06, 07 4 Nadruk verboden Avonturenroman door Erwin Egon 4-07 N J. van M H B Zaterdagochtend zijn, naar het D.N.B. j van een zware bewolking, 3 Britsche vliegtuigen naar Duitsch gebied gevlogen. De voor propagandadoeleinden ondernomen actie werd uitsluitend boven het aaneengeslo ten wolkendek uitgevoerd Afzonderlijke Britsche vliegtuigen heb. ben in de middaguren van Zaterdag onder gebruikmaking van de weersgesteldheid hun militair zinlooze ondernemingen; te gen het Duitsche gebied voort gezet. Eén der op groote hoogte vliegende bommen werpers werd neergeschoten. Britsche bommenwerpers hebben in den nacht van 30 op 31 Jan. storingsvluchten bover. West- en Noord-Duitschland onder nomen. De bevolking leed geringe verlie zen Door brisant- en brandbommen ont stond er feenige materieele schade en schade aan gebouwen. Volgens de voor- loopige berichten werden 2 Britsche bom menwerpers neergeschoten. Vijfde klasse 2992 4400 5696 7220 14428 15809 4151 5466 7180 7681 10361 15122 17070 20461 25.000: 1.000: 400: 100: de geb. 123 gr. 11 Mrt. 400 gr. 6 Febr. 50 gr. 6 Febr. 3, 4-06 150 gr. 20 Febr. 100 gr. 20 Febr. 3 stuks 20 Febr. 125 gr. 20 Febr. 250 gr. 20 Febr. 125 gr. 20 Febr. 05 3-07 433 482 484 geb. geb. geb. geb. KLEINKUNSTAVOND IN DILIGENTIA: Coos Speenhoff jr. noemde in Diljgentia öp den avond van kleinkunst den humorist -,den ambassadeur van de levensvreug de”. Als zoodanig heeft hij zich voortref felijk van zijn missie gekweten. Zijn lied jes, actueel, puntig en leutig, brachten vroolijkheid en stemming. Deze rondbor stige Rotterdammer heeft een eigen hu mor, welke voor hen/ inneemt. In eenige voordrachten dit waren geen moppen meer kwam het echte artistenbloed tot uiting. Naast Speenhoff traden in het gevarieerde programma op de pianiste Charlie Wallace en Hans Bodens, de dan seres Rita Hessler, de buikspreker Rienus de Wilde, de goochelaar professor Mul ler. terwijl het programma voorts de na-' men vermeldde van de twee Movers en Pipo. Al jaren lang is de kwestie of de boden bij de gemeente een fooi mogen aan nemen. een strijdvraag geweest. Vooral bij het "trouwen is het gewoonte, dat de bode een fooi ontvangt Er waren boden, die het vanzelfsprekend vonden, dat zij een kleinigheid ontvingen van het publiek en er waren boden, die een fooi als iets minderwaardigs beschouwden. De knoop is nu doorgehakt. Op straffe van ontslag te het den boden verboden fooien aan te nemen. Als compensatie ontvangen zij een maandelijksche toelage voor zooveel tijd als zij dienstjaren hebben. Het pu bliek zal er goed aan doen den boden geen fooien op te dringen, wanneer zij een of anderen kleinen dienst bewijzen of hulpvaardigheid betoonen. omdat zij zich door het aannemen van een fooi in ernstige moeilijkheden kunnen brengen. Geen slecht idee. Giesebrecht trok bedachtzaam aan zijn sigaar. Je brengt mij op een gedachte. Toe- va’lig weet ik iemand De assistente van Kapitein Schumann zij heeft een uitste kende pracfijk bij hem gehad. Natuurlijk geen uitzicht om zelfstandig met leeuwen te werken. Schumann gebruikt haar meer als pronkstuk bij zijn nummer. Een prachtige verschijning, een slank, mooi meisje tusschen reusachtige roofdieren. Zou Schumann haar willen afstaan Ongetwijfeld. Schumann is een pracht kerel Hij ziet zelf in, dat juf frouw Fahlen niet verder bij hem komt Verbruikers van vaste brandstoffen, die tengevolge van de evacuatie opge houden hebben te behooren tot de groe pen B. C of D (winkels, kantoren, open bare gebouwen etc.) alsmede tot de groep particuliere verbruikers met ruim ten voor bijzondere doeleinden, zooals kantoren e.d.. zijn verplicht de nog in hun bezit zijnde toewijzingen, periode- bonnen en/of rantsoenbonnen voor vaste brandstoffen onverwijld bij den distri- ^nitiedienst in het vluchtoord ter inleve ring aan te bieden. een tweede rangs kracht. dat met een DUIT8CH WEERM ACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH. RER. 1 Februari. (D.N.B.)Het Opper bevel van de Weermacht deelt mede: In Stalingrad is de Z.uidelijke groep van het 6de leger onder bevel van generaaL veldmaarschalk Paulus na een heldhaftige verdediging van meer dan 2 maanden door de overmacht van den vijand in den strijd overweldigd. De Noordelijke groep onder bevel van den generaal der infanterie Strecker handhaaft zich nog steeds. Zij sloeg krachtige vijandelijke aanvallen af, deels in den tegenaanval. Op de overige brandpunten van den grooten afAreerslag in het Oosten duren de gevechten met onverminderde heftig heid voort. Pogingen van den vijand om in den Westelijken Kaukasus door ons afweer- front te breken, mislukten. Tusschen Kau kasus en Beneden-Don kwam het alleeq, tot gevechten tusschen onze achterhoede en den zwak achtervolgendén vijand, zonder dat de marschbewegingen van het gros onzer troepen gestoord werden. Aan het Donetsfront en ten Zuidwes ten van Woronesj kwam het tot zware gevechten, die nog voortduren. Aan het Ladogameer viel de vijand na de zware verliezen van den vorigen dag slechts met vrij zwakke strijdkrachten aah. Alle aanvallen werden afgeslagen. Door afdeelingen van het leger zijn van 21 tot 31 Januari aan het Oostelijke front 517 pantserwagens vernield, buitgemaakt, of buiten gevecht gesteld. In Afrika zijn hevige aanvallen op de stellingen van het Duitsch-Italiaansche "Afrika-leger in het. Westen van Tripolita. nië met nieywe zware verliezen voor den vijand afgeslagen. De gevechten om de stellingen, die de laatste dagen in Tunis genomen zijn, duren voort, Duitsche ge- vechtsvliegers hebben opnieuw de haven van Bone gebombardeerd. In lucht gevechten .en door luchtdoelgeschut der luchtmacht werden in het Middelland- sche Zeegebied 15 Amerikaansche en Britsche vliegtuigen neer geschoten. Een Duitsch vliegtuig wordt vermist. Duitsche duikbooten hebben in Januari 1943 onder de moeilijkste weersomstandig. heden die soms tot een orkaan werden, 63 vijandelijke koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 408.000 ton in den grond geboord. Voorts werden 10 schepen getorpedeerd; de ondergang daar van kon niet worden waargenomen, doch kan met het oog op de zware zee worden aangenomen De luchtmacht heeft in de Middellandsche Zee 18 koopvaardijsche pen met een gezamenlijken inhoud van 114.000 ton, die deel uitmaakten van con- vooien, en 2 torpedojagers tot zinken ge bracht Bovendien werden 37 koopvaardij schepen met een gezamenlijken inhoud var. 209.000 ton. 1 kruiser, 2 torpedojagers en 2 bewakingsvaartuigen beschadigd. On. der de moeilijkste gevechtsvoorwaarden is dus in de maand Januari minstens 522.000 ton vijandelijke koopvaardijacheepsrurmte vernietigd. Bewijs van Berechtiging Zij'' die op grond van de Verordening no. 122-42 van dtn Rijkscommissaris in het bezjt zijn gesteld van een z.g ..Be wijs van Berechtiging” zullen in den vervolge bij de vierwekelijksche uitrei king van bonkaarten voor voedingsmid delen op vertoon van het genoemde bewijs tevens een toeslagkaart voor langdurigen arbeid en rantsoenbonnen voor tabak en versnaperingen ontvangen delaar in margarine waar zij zich gaan INVAL IN SPEELGELEGENHEID: Zon dagavond heeft de justivieele dienst A een inval gedaan op de eerste étage van een portiekwoning in het Huygenspark. Ver moed werd, dar daar gelegenheid werd gegeven tot hazardspel. In één der ver trekken troffen de politiemannen elf personen aan, geschaard rond een met groen laken bekleede tafel en bezig met baccarat. Een groot aantal kaarten en fiches lag op tafel. Alle elf werden mee genomen. Juist toen men op het punt stond het perceel te verlaten, meldden zich nog twee personen aan de woning, die een koffer droegen welke een rou lette inhield. Zij werden met open armen ontvangen. De hoofdbewoner J. T. is in verzekerde bewaring genomen: de overi- geji werden, nadat proces-verbaal was op gemaakt, heengezonden. Onder hen bevon den zich bekende gokkers. Legionairs offeren 55.000 mark Dat was het steentje, dat mannen van het Vrijwilligers-Legioen bijeen brachten voor het Roode Kruis: 55.000 mark werd in één keer verzameld in primitieve bun- kertjes, in de voorste loopgraven onder het vuur van. den vijand door slechts een klein legeronderdeel. Deze kameraden we ten wat offeren beteekent. Ieder uur, bij dag en nacht zetten zij hun leven op het spel en brachten naast dit allergrootste wat een man brengen kan, ook nog dit geldelijk offer. Stort gij daarom dubbel op: Gironum mer 432100, Verzorgingsfonds van het Vrijwilligers-Legioen Nederland. Fahlen, dien naary heb ik al eens gehoord, onderbrak Stephan ’hem. Ja zij is vaneen zeer bekende fami lie. Edda Fahlen is wees en slaat zich moedig door het leven. Ik zal met haar praten. >-Zal met haar praten Stephan is opgesprongen Als er een weg is. mag er niet ge aarzeld worden. Waar is juffrouw Fahlen? Zij treedt eiken avond in het circus Kranz op zij is groot en slank. Hij keek op zijn horloge. Als je wilt, kunnen wij er gaan. Ik bel directeur Meinert op vraag oi hij plaatsen voor omvt eserveert. (Wordt vervolgd) KLEINE ONGEVALLEN: C. W P., die op de Veenendaalkade bezig was zijn ge span te wasschen^ geraakte onder de wie len, toen 't paard onverwacht vooruitliep., Hij kreeg een diepe wonde aan het dij been en aan de linkerknie. Hij is opge nomen in het ziekenhuis Westeinde. In de Boekhorststraat werd de voetganger C. J. K., die van het trottoir gleed, aange reden door lijn 10. Hij kreeg een hoofd-, wonde en werd opgenomen in het zieken-’ huis Zuidwal. In de Hobbemastraat is de voetgangster H. C. K. de R.. die on voorzichtig overstak, aangereden door een wielrijder. Zij kreeg een hersenschudding en een bloeduitstorting aan het rechter oog. Zij werd opgenomen in het zieken huis Zuidwal Propagandamarsrt van de N.S.D.A.P. en de N.S.B. door Den Haag op Zater dag j.l. ter gelegenheid van de herdenking van de machtsovername door Adolf Hitler. De stoet onderweg. (Polygoon-Meyer) Gaat het goed? Hedenavond om 19.00 uur spreekt Max Blokzijl, via den zender Hilversum I, zijn politiek weekpraatje uit, dat ditmaal tot titel draagt: „Gaat het goed?" De Fransche commissaris-generaal voor de regeling van het jodenvraagstuk Dar- quier de Pellepoix, heeft de regeering eenige wetsvoorstellen aangeboden waarin de volgende maatregelen zijn neergelegd: Alle joden in het voormalige onbezette Frankrijk zijn verplicht de gele ster te dragen. Aan joden het betreden van alle openbare gelegenheden te verbieden. De joden te verbieden lid te zijn van ver- eenigingen die zijn gesticht door niet- joderi. Reeds nu vast te stellen, welke joden later in Frankrijk mogen blijven. Darquier de Pellepoix zegt dan in zijn voorstellen verder, dat het niet meer dan billijk is alle joden, die na 1927 de Fran- sefte nationaliteit hebben aangenomen, weer van het staatsburgerschap vervallen te verklaren. Zij zullen dan worden uit gewezen. BENOEMING: Onze stadgenoot, de heer H. T. v. Bochove. is benoemd tot onder wijzer aan de Chr. school te Boskoop. PROF. P. J. M. DE BRUIN: Prof. P. J M. Bruin, te Apeldoorn, rustend hoog- leeraar van de Theologische school van de Chr. Geref. Kerk, is ‘heden 75 jaar geworden. ACADEMISCHE EXAMENS: Delft Prop, ex. civ. ir. C. M Bernhard id. werkt, ir. J W. A. Schrakamp cand. ex electr. ir. A Geelen cand. ex. mijn ir. J. L Larive. voor alle groepen lagere scholen de va- cantie één week wordt vervroegd. De commissie adviseert vtoorts weder een schrijven tot de burgemeesters te richten, waarin thans met den meesten aandrang wordt verzocht te bevorderen, dat 1943 de vacantiespreiding volgens de aanwijzingen van de commissie wordt toegepast, en waarbij hun tevens wordt verzocht vóór den 15den Maart 7943 mede te deelen, welke maatregelen zij in dezen hebben getroffen. Dit schrijven ware dan echter te be perken tot de burgemeesters van de ge meenten met meer dan 25 000 inwoners, daar de practijk heeft uitgewezen, dat voor de kleinere gempenten de vacantie spreiding van minder beteekenis is. Voorts adviseert de commissie secreta^is-generaal van het departement van Opvoeding. Wetenschap en IC_”__7 bescherming aan de inspectie van het Lager en Middelbaar Onderwijs op te dragen te bevorderen, dat de vacantie spreiding, zooals deze door de commissie wordt voorgesteld, ook werkelijk wordt toegepast. Ter gelegenheid van den lOen verjaar dag van de machtsovername in Duitsch- land, heeft de N.S.D.A.P. Zaterdag den gewonden en zieken soldaten in de laza retten enkele verrassingen bereid. In het^ Luftwafferilazaret te Amsterdam bezocht de gevolmachtigde van den Rijkscommte^ saris voor de stad Amsterdam, dr. Schrb- der, vergezeld van Kreisleiter Pott. Kreis, amtleiter Koring en Kreisbeauftragte Mul ler, de gewonden. Dames van de Frauen- schaft der N.S.D.A.P. reikten aan alle verpleegden door haar gereed gemaakte pakketten uit, waarin fruit, koek, versna peringen, sigaren, sigaretten en gebruiks artikelen. Ongeveer 800 zieke en gewonde soldaten werden op deze wijze verblijd. Later op den dag ontvingen alle verpleeg den veldpostbrieven en bovendien het boek van den Rijkscommissaris over Ne derland, dat door leden van de B.D.M. werd uitgereikt. Verder konden de zieken op alle zalen naar de redevoeringen luis teren. welke ter gelegenheid van de her- denking werden uitgesproken. In het Ortslazaret te Amsterdam en het Marinelazaret te Heilo werden de ver pleegden op dezelfde wijze bedacht. IA Hilversum was dit /ée<fs Vrijdagavond ge schied. Ook de dooden zijn herdacht door een kranslegging op de Oosterbegraaf- plaats te Amsterdam. Het mag ook een meisje zijn. Aha en met de temming moet dade lijk na de vangst begonnen worden. Natuurlijk. Dan moet je dus met een meisje op de vangst uit gaan Ja, zoo ongeveer heb ik voojgesteld Prachtig, maar dat moet natuurlijk iemand van het vak zijn. Giesebrecht stond op en liep i einzend en weer En jij denkt waarschijnlijk dat ik iemand voor je zou kunnen vinden Ja. dat heb ik mij voorgesteld, ant woordde Harden Ik kom zoo zelden naar Europa. Bovendien heb ik weinig in De speciale afd. der centrale recherche, die vooral belast is met de behandeling van misdrijven, welke bij de posterijen worden gepleegd ’en die in het laatste half jaar ongeveer dertig P.T.T.-beamb ten heeft gearresteerd, heeft dezer dagen weer twee goede grepen gedaan. Een paar .weken geleden was een hulp- besteller des nachts in de sorteerzaal te Amsterdam bezig met het sorteeren van postpakketten. Ondanks de aanwezigheid van tientallen collega’s, met hetzelfde werk bezig, wist hij een twintigtal pak ketten. welke hem van waarde toeleken o.a. met tabaksartikelen in twee postzakken te moffelen, waaraan hij op gebruikelijke wijze een label bevestigde, waarop hij een willekeurigen plaatsnaam vermeldde. Toen ’s morgens vroeg de tien tallen zakken naar de treinen moesten worden gereden, plaatste de man de beide zakken er onopgemerkt tusschen. reed ermee het perron op en verstopte de zakken op een afgelegen plaats. Nadat hij de overige vracht aan de treinen had af geleverd, nam hij de beide zakken met gestolen pakketten op den rug. liep er mee het heele spoorwegemplacement af en wierp ze van de spoorbaan op de de Ruyterkade naar beneden in een donkeren hoek. Daar zou zijn zwager aldus luidde de afspraak de zakken weghalen, maar de politie was er in dit geval eerder bij en nam veiligheidshalve de waarde volle zaldEen maar mee. Na lang zoeken gelukte het de centrale recherche den ontrouwen besteller en diens zwager op te sporen, die beiden een bekentenis af legden. Zij werden voor den officier van justitie geleid. Nog sluwer werkte een andere bestel ler. die,?^bh om de diefstallen te verge makkelijken, de hixe permitteerde, een ongehuwde vrouw in Zuid op een kamer te zetten. In deze kamer werd de ge stolen waar opgeslagen, zoodat aldus redeneerde de dief bij een huiszoeking in zijn woning nooit iets kon worden ge vonden, Als de besteller met. zijn post wagen de wijk inging, om de pakketten te bezorgen, en hij zag er iets van' zijn gading bij, dan waarschuwde hij telefo nisch zijn helpster en sprak af, dat zij op een bepaalde plaats elkaar zouden ont moeten. Daar moffelde de ontrouwe be steller dan de waardevolle pakjes in handen van de vrouw, die ze naar haar kamer bracht en daar de verpakking en de bestelkaart ijlings verbrandde. Des avonds kwam dan de dief bij haar om de gestolen goederen althans ten deele op -te halen. De buit meestal siga ren en shag werden dan voor fancy- prijzen in den zwarten handel verkocht. Zoo winstgevend werkte de combinatie, dat hij zijn handlangster wekelijks een vast ..salaris” van 30 betaalde, het welk nu en dan met douceurtjes va, rieerende van 1.50 tot 100 v?erd aangevuld. Eerst nadat de verdenking op den besteller was gevallen en hij eenige malen geschaduwd werd, gelukte het ook hier, den dief op te sporen en in zijn kraag te grijpen. Vanzelfsprekend werd ook de heelster gearresteerd. Na een scherp verhoor legden beiden een vol ledige bekentenis af. In de kamer van de vrouw en op enkele andere plaatsen werden talrijke goederen, afkomstig uit gestolen pakketten, in beslag genomen.- Stormers en stormsters, benevens het kader van den Nationalen Jeugdstorm fcebben een bedrag van 2300 gulden bij eengebracht voor het Duitsche Roode AKruis. Bij dit bedrag werd nog gevoegd *750 rijksmark, verzSmeki door stormers en «stormsters, die in West-Duitschland ver- ||toeven. Beide bedragen zijn Zaterdag j„ aan geboden aan Hauptdienstleiter Schmidt, die lbw met woorden van groote waardeenng yin ontvangst nam en ze den Führer z'l ^doorgeven. De aanbieding geschiedde door ‘ée landelijke meisjesleidster, mej. C. G. wan Eek, den stafchef, opperbanheer Qui- spel en den financieel gemachtigde, op perbanheer Kruyshuop. Een meeuwke, het 10-jarig dochtertje van den heer Ingér-, man, hoofdambtenaar bij het departe ment van Volksvoorlichting, bood Haupt dienstleiter Schimdt een oorkonde aan. Jam Kaarsen S108 Kaarsen S108 Kaa'sen S208 Kaarsen S208 Kaas Koffiesurrogaat 473 250 gr. 20 Febr. Mandarijnen 4-03 350 gr. 6 Febr. Mand, en of Sinaas 4-04 850 gr. 6 Febr. Mandarijnen 3-02 met spec, verkl. 1200 gr. Margarine Margarine Melk Melk 500 gr. 20 Febr. 300 gr. 27 Febr. 300 gr. 300 gr. 27 Febr. 300 gr. 487 t.m. 489 100 gr. 20 Febr. 473 4-03 Engelsche voorspellingen Naar Zweedsche correspondenten uit Londen melden bevatten de Engelsche bladen voorspellingen over „groote en zelfs beslissende gebeurtenissen, in Febr. Volgens den correspondent van „Stock- holms Tidningen” zouden zelfs eenige ..profeten” reeds in deze week dramatische ontwikkelingen hebben aangekondigd. Andere voorspellingen verwachten beslis sende gebeurtenissen in de tweede of der. de week vap Februari. „In ieder geval” aldus Stockholms Tid ningen” twijfelt nu te Londen niemand meer, aan het op handen zijn van een tweede front” Naar een ander bericht uit militaire kringen te Londen in hetzelfde blad meldt, zou de mogelijkheid niet zijn uitgesloten, dat in den loop der Komende gebeurtenissen ook eenige neutrale sta ten in oorlog zouden komen. De namen dezer staten worden echter nog niet ge noemd. Volgens een draadloos bericht uit New York York heeft de Nieuw-Zeelandsche gezant te Washington, Nash, in een rede dringend de instelling van een „Oorlogs raad der vereenigde naties” geëischt, evenals een „RAad voor den opbouw en de ontwikkeling der vereenigde naties”, die zich terstond moei bezig houden met de naoorlogsche problemen. Hij achtte het volstrekt noodzakelijk, dat in den door hem geëischten oorlogsraad minstens dé vertegenwoordigers der 4 grootste mo gendheden een nauweren kring zouden vormen, die de oorlogsstrategie zou lel den. de eigenlijke vakkringen zelf te maken. Ik geloof niet, dat een artieste van rang en naam zich met iets dergelijks zal inlaten, meende Giesebrecht na een poosje nadenken. Zulk een onder neming vordert meer handigheid en moed dan het optreden met getemde dieren, die men van mij al gedresseerd krijgt. Ook ervaring Ervaring zou ze bil mij rijkelijk kunnen opdoen, wierp Stephan Harden tegen Ik loochen de bezwaren geens zins Vóór alles moet zij van de dieren houden en ze niet als een object om geld te verdienen beschouwen Ik stel nu een nieuwe expeditie samen Slechts enkele ervaren menschen zullen mij vergezellen. VERDUISTEREN van 5.24 aur nam. tot 8.22 aar voorm. Maan- 1 Febr. op 4.41 v.m.. onder 1.45 n.m., 2 Febr. op 5.59 v.m., onder 2.20 n.m. 5 Ffbr. N.M. Nachtdienst Dokters: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058. Ziekenfondsleden de Volhardiflg no. 116364; z.g. Stadspatiënten no. 49 Ziekenvervoer (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. NEDERLANDSCHE VOLKSDIENST: Voor belanghebbenden brengen wij nogmaals onder de aandacht dat de Hulppost ..Moeder en Kind”, Prinsegracht 60. ter verkrijging van voorrangskaarten ge opend is Maandag, Woensdag en Vrijdag van 9—12 uur en van 14.3016.30 uur. Om hiervoor in aanmerking te komen moet men opgeven le. persoonsbewijs nummer 2e. naam en voornaam van de vrouw3e. aantal inwonende kinderen 4e. straat en huisnummer5e. overleg ging van een doktersverklaring en 6e. inleverin-g van een pasfoto. Voor kinderen, die, ter plaatse van de hoogtezon gebruik willen maken, is eveneens een doktersverklaring nood zakelijk. 125 gr. 3 Febr. 125 gr. 11 Mrt. Ij L. 2Ö Febr. 4-08 5) L. 20 Febr. Muisjes of boterh.str. 481 300 gr. 20 Febr. Petroleum EA-krt. 04 1 L. 27 Febr. Petrol. S108 08, 09 10 verl, 2 L, 27 Febr. Petroleum S208 28 verl. 2 L. 27 Febr. Peulvruchten 485 250 gr. 20 Febr. Puddingp. verm. enz. 486 100 gr. 20 Febr. Rijst 4-07 500 gr 20 Febr. Scheerzeep N 45 gr. 30 April Serviesgoed en Keukengerei 3- en 4-77 t.m. 80 samen met 01 t.m. 04 EV-kaart 28 Febr. Suiker Suikerwerk Tabaksk Taptemelk 05, 06 07 Ij L. 20 Febr. Textielkaart 3e serie 21 t.m. 120 Textielk 2e serie (behalve bon K) Vleesoh 06A 06B 50 gr. 6 Febr. Brandstoffen Kookdoel. 01 t.m. 06 K.F. 1 Eenh. 30 Apr. Srandst.k. DV 6 t.m. 8 1 Eenh. 28 Febr. Morgen bonnen afhalen Morgen van 9.3017 uur Groot-Herto- ginnelaan (voor Loosduinen Alidastraat 1) de letters Bi t.m. Br. Uït den overvloed van buitenlandsche commentaren over de ontmoeting tus schen Churchill en Roosevelt in Casa blanca halen politieke kringen te Ankara een Londensche beschouwing naar voren ten aanzien van deze ontmoeting, welke zij bijzonder interessant achten, vooral in Verband mpt een citaat uit de „Washing ton Post”.Tr)it. blad voorspelt een nieuwe actie van de Geallieerden om de laatste neutralen in den oorlog te betrekken. Het officieuze Turksche blad „Oeloes” publiceert deze voorspelling in grooten opmaak. Volgens de meening van Turk sche politieke kringen moet in de aankom diging van de „Washington Post” het be langrijkste resultaat gezien worden van de conferentie te Casablanca. Zij beves tigt de te Ankafa overheerschende opvat ting, dat de geallieerden thans met alle middelen trachten de resteerende neutrale staten, ^nder wie in het bijzonder Turkije te dwingen tot een „uitspraak” Politieke kringen verwachten binnen den eerstvol- genden tijd krachtige diplomatieke stap pen der geallieerden in Ankara, vooral eischen betreffende het opgever. Turksche neutraliteitspolitiek. De reactie van de ontmoeting in Casa blanca in Turksche kringen bestaat Jer- halve in een verhoogde waakzaamb-si:; 480 1 k.g. 20 Febr. 06. 07 100 gr. 20 Febr. 06A 06B 1 rantsoen 6 Febr. COMMANDANT DER W.A. BEZOEKT GEWONDE OOSTFRONT-SOLOATEN Zondag j.l. werd te Amsterdam een ka- meraadschapsmiddaggehouden voor wonde Oostfront-soldaten. welke aangeboden door den commandant W.A., mr. A. J. Zondervan. Om 4 Uur kwam de commandant aan in een der zalen van een hospitaal, waar reeds eenige honderden Nederlandsche en Duit sche verpleegden gezeten waren. In een kort openingswoord sprak hij er zijn vol doening over uit, hier naast Nederland sche ook Duitsche kameraden te zien, omdat ook aan het front Nederlanders en Duitschers naast elkaar staan om den vijand te bekampen, terwijl in de toe komst het Nederlandsche volk zal samen gaan met het Duitsche volk in een hecht en sterk Europa. Mr. Zondervan bracht dank voor de medewerking van het Zon- dagmiddagcabaret vap Pauluse de Ruiter, het orkest van Otto Hendriks en aan den Nederlandschen Omroep, die de artisten ter beschikking had gesteld. Het program ma, dat nu'volgde bestond uit muziek, voordracht en zang van het zangkoor van heerban 1 der, W.A. In de pauze reikte de commandant aan alle aanwezige Nederlandsche soldaten een boek uit. Na de pauze werd op de studio aangesloten, die voor doorzending van het programma door de radio zorg droeg. Tot slot werden door de aanwezigen de "olksliederen ge zongen, waarna mr. Zondervan nog een be zoek bracht aan eenige Nederlandsche frontsoldaten, die door den aard hunner verwonding den middag niet hadden kun nen bijwonen.’ i Aantal t.m. 2 k.g. 6 Febr. 1 k.g. 6 Febr. 1 k.g. 20 Febr. 75 gr. 6 Febr. De strijd van het 6e leger in Stalingrad duurt, naar het D.N.B. verneemt, onder de persoonlijke leiding van den opperbe velhebber generaal-veldmaarschalk Paulus voort en heeft een van uur tot uur emotioneeler en dramatischer verloop. In twee van elkaar gescheiden gevechtsgroe pen bieden de Duitsche soldaten met een ongelooflijke hardheid en doodsverachting verzet aan de concentrisch uitgevoerde bolsjewistische aanvallen. Van alle kan ten naderen de vijandelijke pantserwagens via de puinhoopen de stad, nadat de bols jewistische artillerie, welke ten deele zon. der dekking vooruitgeschoven was, van te voren uren lang op de door de Duitsche mannen met verbeten taaiheid in. bezit gehouden ruïnes had gevuurd. Desondanks bleef golf na golf der bols jewistische infanterie in het afweervuur liggen Eerst toen deelen van de Zuide- ’'jke gevechtsgroep haar laatste munitie .jadden verschoten, werden zij na een heldhaftig verzet in een gevecht van man tegen man door de vijandelijke massa’s onder den voet geloopen en gevangen ge nomen. De overblijfselen van deze groe pen worden, naar het Weermachtbericht van gisteren meldt, op een zeer klein ge bied opeengedrongen, waar zij het laatste verzet bieden. De draagkaravaan verzamel ik pas in het. vanggebied. Met mannen zou het gemakkelijker zijn, antwoordde Giesebrecht. Maar dat deel van de temming doe ie zelf- Er zijn weinig dierentemsters. En welke van haar zou een goed gedresseerd num mer, dat geld inbrengt, aan een ander overlaten om mee naar Afrika te gaan besfeS'°**n De zaa^ 's hopeloos, mijn Misschien een tweede rangs kracht HA^r.ïr°UW of een dat met een noodige voorkennis. Zlt al de De commissie ter bestudeering van het vraagstuk der vacantiespreiding, welke verleden jaar is ingesteld, heeft naar het departementale tijdschrift „Opvoe ding” mededeelt in een rapport uiteen gezet. dat de vacantiespreiding voorziet in een behoefte, die niet alleen wordt be paald door de huidige tijdsomstandig heden. Door een spreiding der vacanfies wordt zoowel tegemoet gekomen aan het vervoei probleem alsook aan de moeilijk heden. welke het hotel- en pension bedrijf ondervindt, indien men hier met een sei zoen van slechts vier weken rekening zou moeten houden? terwijl er in vóór- en naseizoen practis;h niets te doen zou zijn. Immers als vaca-ntieseizoen zou de ge- heele periode van begin Juni tot eind September in aanmerking kunnen komen, Ware het niet, dat bezwaren van onder wijskundigen aard slechts een spreiding over ëlf weken toelaten. De commissie kwam tot een spreidings- periode van elf weken, welke kwam te liggen tusschen de laatste week van Juni en de tweede week van September. Ten aanzien van verschillende inge komen bezwaren neemt de commissie het standpunt in, dat kleine persoonlijke be langen (in dezen dienen te wijken voor het groote algemeene belang van een doel treffende vacantiespreiding. Hetzelf’’ is net geval met kleine plaatselijke belangen. Ten aanzien van het voorbereidend nooger en middelbaar onderwijs stelt de commissie voor de verdeeling van het land in drie groepen, waarvan de zomer- vacantie met steeds een week verschil aanvangt, te handhaven. Wat het lager onderwijs betreft, stelt de commissie voor het fn haar eerste rapport opgenomen schema voor de vacantie-spreiding in zooverre te wijzi gen. dat in de groep Zuid (de provincies Noord-Brabant, Limburg en Zeeland) BEVALLEN J. van der Horst geb van Veenendaal, d. A. M.' van der Moolen geb. Klokkers, d>E. Jutte geb. Haan, d. H. M. van dén Ende Wilmot, z. C. H. Ponte geb. de Jong, z. J. S. Dekker geb Janssen, d. N. de Bruifi geb. Westerduin, ld., Iz. A. M. Fransen geb. van der Stap, d. L. M. Parlevliet geb. van Vliet, z. G. Noordam geb. Thalen, z F. A. H. Demmenie geb. van Es, z. G. van der Toom geb Baak, d. A. Veltman Rienstra, z. J. van Meeteren Bovekerk, z. M. H van Oosten Vrolijk, d. B. Schulenklopper Mons, z. B. Monster geb. Peeters, d. A Rodenburg geb. van derl Berg, d. M. Jochemsen geb. van der Heiden, d. I. Bal geb. de Ruijter, z. S. M. J. Stoops geb. Dame, z. H. T de Jopg geb. Barbier, d. M. de Jong geb. Twilt, d. E. E. H. van Zi^et geb. Donkelaar, d. C. van den Oever geb. van Dien, d. K. van Duivenbode geb. Kuiper, d. C. M. F. Wibier geb. Brennecke. z. E. Huis geb. ’t Hart, d. W. Nieuwenhuij- zen geb. Bouwmeester, z. A. Bout geb. Rust, d. C. L. van Dorssen geb. Keu- ebenius, d. J. J. Verdonk geb. Geel hoed, z. M. F. E. Verheijen geb. van Kralingen. d. OVERLEDEN: A. W van Rijsbergen; wed. van P. J. Guttig, 78 j. J. A. Haak, dochter, 5 j. C. Bosman, ongehuwde man, 62 j. J. C. van Dam. wed. van J. Boers, 74 j. J. van der Putten, man van J. B. van de Wal, 74 j. M. W. Groenheijde. vrouw van C. F Beek. 69 j. ve7nèZ^*wde7‘ bescherming T. Oostdijk vrouw van L. A Kaïjser, zwar(, b«»’wnii5nff 3 Britsehe 81 j J. Mulder, wed. van J. Hillenaar. 86 j. A. de Jongh, gescheiden vrouw, 67 j. Bonnen 06 A 06 B 2, 3. 4-05 1 Beschuit (br. of geb.) 06 Bloem (br.) 492 t.m. 495 70 gr 20 Febr. Boter OT Brood (of gebak) 06A Brood (of gebak) 06B Cacaoooeder Chocolade Eieren Gemengd meel Gort Havermout Honden- en k.br. 9 Ij 0 10 k.g. 28 Febr. 481 -- 21 22 33 34 ONTSPANNINGSOCHTEND „VREUGDE EN ARBEID": In de serie filmochtenden van de werkgemeenschap „Vreugde en Arbeid” vond gisteren de vertóoning plaats van de genoeglijke rolprent „Miran. dolina”, met in de hoofdrollen Olga Tsechowa en Attila Hörbiger. Hoe popu lair deze voorstellingen zijn, bleek weer uit het groote aantal belangstellenden, die het Asta-Theater tot de laatste plaats vulden. Aan de film ging vooraf een jiu jitsu demonstratie,, in plaats van het op treden van Jah Lemaire, die\door ziekte was verhinderd. Het goed verzorgde pro gramma had begrijpelijkerwijs ieders waardeering. *n z,’.i.9 welkomstwoord vestigde de plaatsen.!ke leider, de heer Simonis, de aandacht op het afzwemfeest in Bosbad en de tooneelvoorstelling in het Gebouw voor K. en W. op resp. 10 en 22 Februari a.s. Voorts deed spr. nog mededeelingen over de verschillende cursussen Zij, die hun boterbonnen 07 niet bij hun slager of margarineleverah.cier heb ben ingeleverd, worden alsnog in de ge legenheid gesteld deze bonnen bij den margarinehandelaar in te leveren op 1. 2 en 3 Februari. De inlevering is uitslui tend mogelijk bij den handelaar in mar garine. Inlevering pij den slager kan dus n i e t meer plaats vinden. Schippers, woonwagenbewoners en der gelijke personen dienen hun bonnen Boter 07 uiterlijk Woensdag a.s. bij de plaatselijke dis+ributigdiensten in te wis selen tegen rantsoenbonnen voor marga rine. Zij. die door bijzondere omstandig heden naar een andere plaats vertrekken en niet in staat zijn de bovengenoemde bonnen tijdig in te leveren bij een han- in de gemeente vestigen, kunnen eveneens tot en met 3 Februari'a.s. bon 07 bij de plaatselijke distributiediensteh in wisselen ter verkrijging van rantsoen bonnen voor margarine. Personen, die gewoon zijn hun maal tijden in hotels e.d. te gebruiken dienen hun bon Boter 07 uiterlijk Woensdag a.s. bij de plaatselijke distributiediensten in te wisselen tegen wisselbonnen voor 1/50 rantsoen boter. De bonnen 07 worsten niet in hotels e.d. aangenomen, ©ok ondernemers en personeel van hotels e.d. dienen hun bonnen uiterlijk 3 Februari a.s. bij den detaillist in te leveren. ~- Mooi mijn jongen. Giesebrecht beet de punt van zijn sigaar -af en stak haar aan. a Je zei toch zooeven, dat deze hoe neen ueet zij ook weer der overkruising. overkruisingsregel bij manne- ujKe dieren door een vrouw behoort worden toegepast DISTRIBUTIEBESCHEIDEN VERHAN DELD: De 32-jar. broodbezorger A. S, had 175 broodbonnen gekocht van den 19- jar. expeditieknecht L. P. B. voor een prijs van 175, B. had ze in opdracht van den 41jar. melkbezorger P. V. van de hand gedaan. Bij laatstgenoemden thuis wer den aangetroffen 35 k g. koffiesurrogaat, 12 paar nieuwe dames- en heerenschoenen en een partij shag; alles was kennelijk bedoeld voor den zwarten handel. De po litie heeft op een en ander beslag gelegd. Tegen alle betrokkenen is proces-verbaal opgemaakt. VLEESCH VAN CLANDESTIEN SCHAAP VERVOERD: lm arrest is gesteld de 26- jar. kantoorbedlfride J. B„ die 30 k.g. vleesch vervoerde, dat afkomstig was van een clandestien geslacht, schaap. ZESTIGJARIG HUWELIJK: Zondag a.s. herdenken de heer en mevr. S. Borman- Neervoort, Regentesselaan 167, den dag, waarop zij 60 jaar geleden in het huwe lijk traden. MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON.:, Met ingang van heden is de afdeelingj „Bijzondere Armlastigen 2” (valide foefaL sonen) gevestigd Jan van GnyensgaaV No. 97. De spreekuren der wijkarntrte-: naren zijn van 8.30 tot 10.30 uur.

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 5