No. 18401. I Dinsdag 2 Februari. 1943. Bekendmaking BINNENLAND Chürchill in Turkije RECHTZAKEN AGENDA STADSNIEUWS BUITENLAND SPORT FEUILLETON Een goede verduistering beteekent veiligheid voor allen ROOFDIERNUMMER Keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen Aanval op laatste bolwerk te Stalingrad 'at 'Pw ums ONDERWIJS KERKNIEUWS DUITSCH GERECHT LEGT ZWARE STRAFFEN OP VOOR 14.000 AAN BONTMANTELS GESTOLEN BURGERLIJKE STAND VERDUISTEREN van 5.26 aar nam. tot 8.21 aar ooorm. Maan: 2 Febr. op 5-59 v.m., onder 2.20 n.m. 3 Febr. op 7.01 v.m., onder 3.48 n.m. 5 Febr. N.M. Patrouiile-actie in W.-Tripoiitanië ITALIAANSCH WEERM ACHTBERICHT De maatregelen op onderwijsgebied Het laatste verzet in Stalingrad Twee Duitsche generaals gesneuveld De arbeidsmobilisatie in Duitschland I COURANT 5 luiden den in in in in 5.11.06 tot Engelsch- General- in Clandestiene slachters Hillegersberg woon- hebben 473 Vleesch 1 plaats eerste HAAGSCHE neergescho- Oeutsche onderzoek opsporing Op den 10den verjaardag van de over neming van de macht door dep Führer, bezochten Rijkscomirriesaris Rijks- minister Dr. Seyss Inquart en Haupt- dienstleiter Schmidt verscheidene hos pitalen in Nederland. (S.S. Bildberichter Fritz-Stapf) der L dagen. burger bank- een ver en het in seerde troepen. (S.S.P.K. Baumann-Atl. H.) ACADEMISCHE EXAMENS: Delft. Ing.. ex. electrorechn. ir. J. H Engelsman en P. C. Gorris. 5 Nadruk verboden Avonturenroman door Erwin Egon Vervallen 3 Februari. Morgen bonnen afhalen Morgen van 9.3017 uur Groot Herto- ginnelaan (voor Loosduinen Alidastraat 1) de letters Bs t.m. einde B, C en D tm. Dr. 01 06A 06B 3-06 4-06 05 483 482 484 9 481 9 489 Mandar. Margar Melk Muisjes Peulvruchten Pudding Rijst Scheerzeep Suiker Suikerwerk Tabak Taptemelk 05 t.m. 07 06A 06B Geldige distributiebonnen Koffiesurr. 4-03 4-04 01 04* 05 t.m. 07 481 485 486 4-07 N 480 06 07 06A 06B Gisterochtend ontdekte de eigenaar van een bontzaak in de Wagenstraat, dat in den nacht tevoren ongewenschte bezoe kers in het huis waren geweest. Na ver breken van de winkeldeur zijn de inbre kers binnengekomen. In totaal bleken 9 bontmantels, waar onder een ter waarde van 9000, te zijn gezamenlijke waarde De pensionhouder Tjebbe Wierdsma en de landbouwer Willem ter Velde, beiden uit Epe, alsmede de landbouwer Aart Berends uit Heerde. hadden zich in aan zienlijke mhte schuldig gemaakt aan clandestiene slachting Wierdsma had in den tijd van Juni 1941 tot Juni 1942 33 kalveren zonder ontvangstbewijs gekocht en na slachting in den clandestienen han del weer verkocht. Ter Velde had deel genomen aan de slachting en den ver koop van 13 kalveren, Berends aan de slachting en den verkoop van de restee- rende 20 kalveren. Het Duitsche „Landesgericht” heeft de drie daders wegens overtreding van de wetten der oorlogseconomie veroordeeld, en wel Wierdsma tot 2 jaar en 6 maan den gevangenisstraf en 400 boete, Be rends tot 1 jaar en 9 maanden gevange nisstraf en 300 boete en ter Velde tot 9 maanden gevangenisstraf. de gordijnen, meer jong. (Wordt vervolgd) Politieke en 2 Februari. BEVALLEN: L J. Bignell geb. Krul, d. H. A A. Voerman geb. Bonsel d. W. van de Polder geb. Gerritsen van BOKSEN PUNTENZEGE VOOR LAGRAND: De nationale vedergewichtkampioen en can- didaat voor den Europeeschen lichtge- wichttitel Arnold Lagrand, heeft gister avond in een aantrekkelijk gevecht een overtuigende puntenoverwinning behaald op den Belgischen kampioen Simon de Winter, die de k.o. nabij was. Onze wel- terkampioen Robert Disch bokste in een volkomen gelijk opgaande partij onbeslist met den Belg G. de Ridder. Lucas won o, p. van Kid Smiling, Graafland bokste onbeslist met Duerloo en Piet van Es won van Beb Diessen door k.o. in de 3e ronde. ONEERLIJKE BRIEVENBESTELLER STAAT TERECHT Tegen den hulpbe- steller J. A. P. alhier, die zich in dienst der P.T.T., een aan de post toevertrouw den brief met distributiebescheiden zou hebben toegeëigend, heeft het O.M. bij de Haagsche Rechtbank tien maanden ge vangenisstraf geëischt. Nachtdienst Dokters: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; z.g. Stadspatiënten no. 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 2 Februari. (D.N.B.) Het Opperbevel van de Weermachj deelt mede In Stalingrad heeft de vijand na zeer krachtige artillerievoorbereiding met veel sterkere strijdkrachten den aanval op het laatste bolwerk van de verdedigers de tractorenfabriek ingezet. Des nachts slaagde hij er in, nadat onze heldhaftig strijdende troepen hun munitie vrijwel hadden verschoten, op verscheidene plaat sen binnen te dringen en den tot op dat oogenblik aaneensluitenden verdedigings- ring van het 11e legercorps te verbreken. Van den Kaukasus tot aan den midden- loop van den Don en aan het Ladoga- meer leveren onze legers zware afweer - gevechten, welker hardheid in sommige sectoren nog is toegenomen. Aan den Zuidelijken vleugel van het w Oostelijke front werden vijandelijke pogingen, de marschplannen der Duitsche en verbon den troepen te storen, verijdeld. Aan het. Donetsfront en in het gebied van Woronesj viel de vijand opnieuw aan met sterke, pas aangevoerde strijdkrach ten. Pogingen om ons front in te druk ken door het omtrekken der vleugels en omsingeling mislukten met zware verlie zen. De gevechten duren nog voort. Sterke afdeelingen gevechtsvliegers, duik bommenwerpers en slagvliegers vielen op de brandpunten van de verbitterde ge vechten de vijandelijke tloepenopeenhoo- pingen, stellingen en colonnes aan. Zij brachten den vijand zeer zware verliezen aan menschen, voertuigen en wapens toe. In de bergen van Tunis hadden eigen aanvallen, doeltreffend gesteund door Stuka’s, volledig succes. ROME. 2 Februari (Stefani.) De be drijvigheid van verkenningspatrouilles is intensiever geworden in het Westen van Tripolitanië. Onze luchtformaties hebben met zichtbaar resultaat concentraties van vijandelijke motorvoertuigen bestookt. Herhaalde aanvallen van den vijand, met steun van gepantserde strijdmiddelen, aan het front van Tunis zijn mislukt Overal werd de aanvaller met verliezen aan manschappen en materiaal terugge slagen Het aantal krijgsgevangenen, dat den vijand tijdens de gevechten der laat ste dagen is ontnomen, is gestegen tot 800. Duitsche jagers hebben tijdens luchtge vechten 5 toestellen neergeschoten. De haveninstallaties van Bone zijn doeltref-, fend aangevallen door Italiaansche bom bardementsvliegtuigen. Op Lampedusa en op de omgeving van Cagliéri hebben vijandelijke vliegtuigen eenige bommen geworpen, die niet- ernstige schade aanrichtten en 5 gewon den in de zóne van Cagliari maakten. Het afweergeschut van Lampedusa trof een toestel, dat brandend neerstortte. Het aantal slachtoffers, dat tot dusver is ge teld na den aanval van gisteren op Tra pani, gedraagt 18 dooden en 64 gewonden. Opnieuw werden tien Nederlanders doodgeschoten als vergelding voor een zinlooze daad: het vermoorden van een Duitsch onderofficier. Onder welke om standigheden deze moord heeft plaats ge had, is niet bekend gemaakt, maar uit het feit, dat men het verantwoord heeft geacht aan' tien Nederlanders het leven te ontnemen, moet men wel opmaken, dan> deze moord op een lid van de Duitsche Weermacht te noemen valt onder die eer der reeds gepleegde misdadige en volko men zinlooze acties van saboteurs, die zich geen rekenschap geven van de gevolgen van hun daden. Het Duitsche militaire bestuur moet tegenover zulke daden wel de scherpste maatregelen treffen; de oor logsomstandigheden laten geen anderen weg open. bouw en al die menschen keken spanning naar de piste. Het gonzen de menigte was als het ruischen van de zee, het roepen van de meisjes met de programma’s en. de jongens met limo nade, ging verloren in het gedruisch, dat nog overstemd werd door het orkest. Juist was een nummer afgeloopen. Het stormachtig applaus werkte als een ver lossing ofi de zenuwspanning, waarin de toeschouwers gevangen zaten. Nu stonden in het rood gekleede stalmeesters aan beide zijden van de gordijnen en uit de Ambtenaar liet zich omkoopen J. V. W„ die bij het distributiebureau van de stad den Haag werkzaam is ge weest als leider van de afdeeling voor de toewijzing van rijwielen, is door het Duitsche „Landesgericht” wegens over treding van de wetten der oorlogsecono mie en ernstige passieve omkooperij oordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf een boete van 1000. V. W. had zijn functie misbruikt om een aantal medebeklaagden, die krachtens hetzelfde vonnis tot aanzienlijke gevan genisstraffen veroordeeld zijn, hun niet toekomende hoeveelheden rijwielbanden te verschaffen tegen geldelijk en andere voordeelen. WOENSDAG 3 FEBRUARI Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant” ..Meteoren en Kometen”. 3.45 u. Bij zondere voordracht over„Deeltjes en stralen door de zon uitgezonden”. 7.30 u. Princesse Schouwburg. ..Heilige mon sters”. 7.30 u. Geb. v. K. en W. Con cert door het Residentie-orkest. „Jonge Solisten” o.l.v. Toon Verhey Solist Si mon Admiraal, piano 7.30 u. Scala. ..Flip Flap”. 7.30 u. - Capitol. ..De man ir. de badkuip”. 2.15 en 7.30 u. Me tropole. ..Revue 1943" 2.15 en 7.30 u. Paul Mulder s Cabaret 4. 5. 7.30 en 9 u. Cabaret Lybelle, (Schev.) 611 u. tuurtje houdt. Maar nu is het tijd, als wij nog voor het leeuwennummer van Schumann in het circus willen zijn. Giesebrecht ging naar een der groote kasten, drukte op een knop, waarop twee deuren opensprongen en een kleine toi letkamer zichtbaar werd. Ik weet niets van dieren, zeide Gie sebrecht en begon zijn handen te was- schen. Maar een beetje menschenken- nis heb ik wel. Hoe langer ik over de zaak nadenk, des te beter bevalt ze mij. Kerel, als Fahlen „ja” zegt, kun je tevreden zijn. Ik geloof, dat ik de goede gevonden heb. Het circus was tot de laatste plaats bezet, een dichte menigte vulde het ge vol in Het SS-Ersatzkommando deelt’mede: Vrijwilligers voor de Waffen-SS en het Legioen kunnen zich op onderstaanden datum bij genoemd adres vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mogelUk- heid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt In Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal bleven. Tijdens de keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaan- sche-SS in Nederland willen toetreden. 10-2-’43 den Haag, 9 uur, café den Hout, Bezuidenhoutscheweg. Aardap. 06A 06B Appelen 2, 3 4-05 Beschuit 06 Bloem 492 t.m. 495 Boter Brood Cacao Chocolade Gem. meel Gort Havermout Hondenbrood Jam Kattenbrood Kaas 487 t.m VOETBAL ARCHIPEL KAMPIOEN": In de vierde kl. B van den N.V.B.-competitie heeft Ar chipel beslag gelegd 'op het kampioen schap SCHAKEN EERSTE KLASJE COMPETITIE: Voor df eerste klasse competitie van den Nederl. Schaakbond werden de volgende resulta ten verkregen: DDSpangen voorloopig 8j—i: Leidsch SG—VAS 5^—4%; Heer lenden Bosch 5%4%. DIVERSEN De leider van de Fransche sport heeft het houden van étappewed- strijden voor wielrenners verboden. De Fransche bokskam- pioen in het middengewicht. Edouard Te-i net, die zich candidaat gesteld heeft voor den Europeeschen titel, verloor te Parijs op punten van den Belgischen kampioen Al Baker De strijd werd in de 6e ronde gestaakt wegens 2 oogwonden van Tenet. Oplichters gaven zich uit voor ambtenaar Het Duitsche „Obergericht” voor bezette Nederlandsche gebied hééft hooger beroep de zaak behandeld tegen vier uit Amsterdam afkomstigé beklaag den. die door het Duitsche ..Landesge richt” wegens gemeenschappelijk bedrog gepaard gaande met het zich valschelijk uitgeven voor ambtenaar veroordeeld waren en wel twee hunner tot 2 jaar en 6 maanden tuchthuis ieder en de twee anderen tot 3 jaar tuchthuisstraf elk, met aftrek van preventief. Onder voorspiegeling dat zij zouden optreden namens de Duitsche politie, had den zij van een jood diamanten afgetrog geld. Tijdens de behandeling der zaak in hooger beroep voor het Duitsche ..Ober gericht” probeerden zij door een leugen achtige verdraaiing van de toedracht hun positie te verbeteren en een vermindering te verkrijgen van de tegen hen uitgespro ken straffen. Daar zij tenslotte evenwel de ware toedracht, zooals die door hel „Landesgericht” was vastgesteld, moesten erkennen, werd hun beroep van de hand gewezen en werden zij in de kosten van het geding veroordeeld. Met het oog op hun leugenachtige houding werd hun het voorarrest sinds het uitspreken van het vonnis in eerste instantie tot aan de be handeling in hooger beroep niet afge trokken. Chu, geh. man, 58 j. C. L van der Gaag, man van M. Jager. 60 j„ A. Meerloo, ongeh. man. 74 j R. Fontyn, ongeh. vrouw. 79 j. M. Wallega, on gehuwde vrouw. 70 j. M. Wolfsbergen, man van C. F. Sohn, 84 j J. A. Elfrink, ongeh. man. 75 j. A. J. Heijnen, man van W. van Kessel, 73 j. C. A. W. van Rooijen, man van A. Memmeler, 64 j. C. Boers, wed. van G. van den Berg. 80 j J. W. C. Benoist, wed van J. W. Wolfers, 82 j. A. J. Oosterveer, ongeh. map, 83 j. W. Guddee. ongeh. vrouw, 85 j. H. Gerla, man van E. P. Heijdens, 65 j. M. van Dalsen, gesch. man, 77 j C. Groen, ongeh. vrouw, 76 j. F. W. Kamp, vrouw van L. C. Roo- denburg, 33 j. D. A. Berkhout, d., 5 j. C. J. F. Sanders, ongeh. man, 77 j. Aan een onderhoud van het A.N.P. met het hoofd van de afd. Lager Onder wijs van het departement van Opvoeding. Wetenschap en Kultuurbescherming. den heer W. Terpstra, over de instelling van het onbezoldigde volontairschap op de la gere scholen ontleehen wij Op 1 Januari 1943 werd het instituut van kweekeling men. acte opgeheven. Sindsdien is de leerlingenschaal gewij zigd met het gevolg, dat vrij veel jonge onderwijzers, die kweekeling met acre waren, in dienst konden worden genomen, waarbij niet vergeten mag worden, dar hun dienstjaren als kweekeling met acte voor de periodieke salarisverhoogingen medetellen. Voorts heeft de secr.-generaal een rui me toepassing van de mogelijkheid tot aan stelling van een extxa-leerkracht toege zegd en reeds in toepassing doen bren gen. Tenslotte heeft de invoering van het achtste leerjaar en de daarmede gepaard gaande uitbreiding van den verplichten leertijd vergroot ing van het totale aan tal leerlingen en behoefte aan meer on derwijzers gebracht. Ten einde jonge acie-bezitters gelegen heid te geven zich te oefenen in het les geven, mogen zij gedurende drie jaar na het behalen van hun acte onder toezicht en leiding van den onderwijzer les geven. Zij worden ervoor behoed, dat van hen gratis als zelfstandige leerkracht zal wor den gebruik gemaakt. Aan de overproductie van onderwijzers (essen) is een halt toegeroepen door de vermindering van het .aantal gesubsi dieerde kweekscholen. Het overcompleet is er nog, doch neemt in belangrijke mate af. Er is dus een goede grond om aan te nemen, dat jonge acte-bezitters binnen af- zienbaren tijd zullen kunnen worden aan gesteld tot onderwijzer en dat een even wicht tusschen vraag en aanbod wordt bereikt Belangrijke benoemingen in de N.S.B. In „Volk en Vaderland” van deze week zullen de namen alsmede verdere bijzon derheden worden bekend gemaakt van de gemachtigden van den Leider voor staats- aangelegenneden en van de gemachtig den van den Leider voor aangelegenheden van de volksgemeenschap. GEEN NIEUWE POSTREKENINGEN MEER: De secr.-gen. van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald, dat wegens de heer, schende buitengewone omstandigheden het openen van nieuwe postrekeningen in het belang van den Postchèque- en Giro dienst tijdelijk wordt geschorst. Deze maatregel, welke onmiddellijk in wer king treedt, geldt niet ten aanzien .van postrekeningen voor overheids- en semi- overheidsinstellingen en ten aanzien van postrekeningen voor anderen, in geval aan het gebruik van een postrekening naar het oordeel van den directeur van den Postchèque- én Girodienst zeer dringende behoefte bestaat. Twee parketplaatsen eerste rij, de creteerde Stephan Harden. Zouden wij daar niet vuil worden meende Giesebrecht. Wat geeft dat. Men is op- die plaat sen veel meer met de manege verbonden, met de dieren en met de menschen. Nu goed, mijn waarde Giesebrecht ging weer naar zijn schrijf tafel. Na de voorstelling noodigen wij juf frouw Fahlen uit. Ik zal een tafel bij Warmbeck laten reserveeren. Stephan Harden fronsde. Is zij gemakkelijk te benaderen, jouw (juffrouw Fahlen vroeg hij. £Com. kom. lachte Giesebrecht, ik heb nog nooit gehoord, dat een artiest een uitnoodiging van den agent Giese brecht afsloeg. Het zijn tenslotte zaken, maar om je gerust te stellen, juffrouw Fahlen is geen meisje, dat van een avon- kundig gebied werkzaam zijn, onder de bepalingen vallen. Onder hen bevinden zich architecten, meesters in de rechten, auteurs, kunstschilders, renteniers, als- Tou?6 scholieren van kunst- en mode vakscholen, voorzoover zij 16 resp 17 jaar oud zijn da?X** h.et algemeen kan gezegd worden, bilisatieeedaelskr‘nrni<der mo1 «evat. Reeds Xel SPïeke2d hebten °P' kendiging hebht?, ,dag van de af’ sche mannen en” Zlcb ^uizenden Berlijn- arbeidsbureaux Var°UWen op de voordeel acht men hit™!14' Een «root beroepskeuze in "ekerlnalg.emaen> dat de 's 'TMselaten. M-n ZltY betrekkelijk toewijzingen j .n verwacht de komende reeds in Zaterdag, 30 Januari j.l„ des avonds, is in Haarlem een onderofficier der Duit sche Weermacht ruggelings ten. Het terstond door de Sicherheitspolizei ingestelde heeft niet kunnen leiden tot van den dader, die echter waar het resultaat van het onderzoek op wijst in joodsch-communistische kringen ge zocht moet worden. In overeenstemming met den Wehrmachtsbefehlshaber Nieder- lande, General der Flieger F. Christian sen, zijn heden voor den eenen verrader lijk vermoorden Duitschen soldaat als vergeldingsmaatregel de onderstaanüe 10, uit joodsch-communistische kringen af komstige gijzelaars uit Haarlem en om geving terechtgesteld. Bovendien is een vrij groot aantal communistische agitato ren uit deze streek naar een concentra tiekamp gezonden. De namen der terechtgestelden als volgt 1. Drilsma, Herbert O., geb. 2.8.06 in Amsterdam, woonachtig te Haarlem. 2. Frank, Philipp, geb. 9.8.10 in Hilver sum, woonachtig te Haarlem. 3. Chapon, Barend, geb. 4.8.84 in Am sterdam, woonachtig te Haarlem. 4. Zwanenbeek, Iwan, geb. 19.11.02 Delft, woonachtig te Haarlem. 5. Reuman, Karei F., geb. 1.3.16 Schoten, woonachtig te Haarlem. 6. De la Rie, Wijnand, geb. 30.9.99 Leiden, woonachtig te Haarlem. 7. Lebbe, Johannes Th., geb. 16.12.78 in den Helder, woonachtig te Haarlem. 8. Warmenhoven, Simon, geb. 21.9.04 in Velsen, woonachtig te Velsen. 9. Weij, Pieter, geb. 22.11.03 in Vel sen, woonachtig te Velsen. 10. Strengholt, Roelof, geb. Amsterdam, woonachtig te Velsen. Den Haag, den 2en Februari 1943 der Höhere SS-Und Polizeiführer Nordwest und Generalkommissar für das Sicherheitswesen get. RAUTER SS-Gruppenführer und leutnant der Polizei. toegangen kwam een menigte stalknechts en pages in met goud versierde unifor men. Het liep naar de pauze. De Fellers hadden hun beroemd koorddansnummer en hun salto’s vertoond, men had de vier entwintig Berberhengsten van Rinellis bejubeld en nad bij de waaghalzerijen van de drie Haymans den adem ingehou den. De opwinding steeg ten top en lag als een electrisché spanning over de drie duizend menschen. De geur van de stal len, van de roofdieren mengde zich met de geuren van. parfum die in de loges zweefden. Nu en dan gingen de blikken der toeschouwers angstig naar de in den zwevende trapézes, welker stangen flikkerden in het licht der schijnwerpers. Men wist niet wat net doel was van deze j~.ngen .e.n buizen, men voelde alleen, aat er iets angstigs van uitging, omdat C!lgevaar. beteekende zij konden in en- Keie minuten beschikken over leven en dood. _E®?ntroIJ1?etBeschal weerklonk en daar- jP het orkest weer ip. Twee paar- hnn Ba*°PDe«rden de manege binnen, op rip t .uXgen een Erac>euze danseres. In «tA„/delruimte- dicht bij - stond nu een meisje, niet In Stalingrad is de Zuidelijke groep van het 6e Duitsche leger na haar worsteling van 2 maanden tegen de vijandelijke overmacht tijdens bittere koude en na onrnenschelijke ontberingen op 31 Januari door de tallooze zware wapens, tanks en vliegtuigen der bolsjewisten overweldigd. Van alle kanten zwaar aangevallen, had den de uitgeputte verdedigers stuk na stuk van hun stellingen moeten prijsgeven en waren zij tenslo-tte op het nauwelijks 300m. breede plein bij het Gepeoe- gebouw bijeengedrongen. Door gebrek aan munitie konden zij noch de concentrische aanvallen der tanks afslaan, noch de open in de puinhoopen staande batterijen meer onder vuur nemen, welke met haar granaten de laatste resten van het Gepeoe-gebouw stukschoten en zoodoende het verzet van de rond gerieraal-veld- maarrchalk Paulus geschaarde strijders konden breken. De grenadiers boden in het stukgeschoten en opgeblazen gebouw nog met laatste krachten verzet aan de van alle kanten aanstormende bolsjewis ten. Met de vernietiging van alle belang rijke documenten, kaarten en papieren zetten zij de kroon op het gedenkteeken, dat zij door hun onvergankelijke daden hebber, opgericht. In de stukgeschoten werkplat.tsen van de tractorenfabriek daarentegen zet de Noordelijke gevechts groep onder leiding van den generaal der infanterie Strecker haar heldhaftige af- weerstrijd voort. Zij vindt in haar on- wrikbaren wil tot den strijd de kraoht tot verzet tegen de ononderbroken aanvallen van den vijand. De bolsjewisten schieten prstematisch eiken nog overeind staanden muur van deze uitgestrekte fabriek stuk en werpen salvo na salvo hand- en werp- granaten dicht achter de stukken muur om den verdedigers iedere mogelijkheid tot dekking te ontnemen. De goten, kel ders en onderaardsche gangen bieden echter nog steeds bescherming. Van hier uit stormen de onvermoeide strijders naar i voren, wanneer vijandelijke stormtroepen zich ver naar voren wagen en slaan hen terug. Op deze tot alles in staat zijnde mannen concentreert de vijand zijn ge- heele overmacht Zij houden echter nog steeds stand. Bij de verbitterde gevechten om Sta lingrad zijn ridderkruisdrager It.-generaal von Hartmann en generaal-majoor Stempel, aan het hoofd van hun formaties na wekenlangen tegenstand tegen de over weldigende vijandelijke overmacht ge sneuveld Tsjang-Kai-Sjek naar Washington Volgens het officieele Chineesche pers bureau te Tsjoengking ls maarschalk Tsjang-Kai-Sjek met een grooten staf van civiele en militaire medewerkers in 4 „vliegende forten” naar Washington vertrokken. Niemand heeft iets van de reis van den maarschalk geweten. Eerst pa het vertrek van Tsjang-Kai-Sjek en zijn staf is het bericht daarover In de Chineesche hoofdstad door gesijpeld. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt Nauwelijks zijn de eerste maatregelen voor de mobilisatie der arbeidsreserves in Duitschland afgekondigd of reeds is een begin gemaakt met bet oproepen van verschillende groepen, der bevolking. Uit eenige aanvullende mededeelingen blijkt, dat vrijwel alle vrije beroepen, met uit zondering van diegenen, die op genees- Omsingelingspogingen aan het Donets front en bij Woronesj mislukt Succesvolle Duitsche aanvallen in Tunis DUITSCH WEERMACHTBERlCHT dat Stalin vóór en na de bespi«kingen volledig op de hoogte is gesteld. Naar Reuter verder meldt, is Chur chill van zijn bezoek aan Turkije te Cairo teruggekeerd. In een door het Turksche telegraaf- agentschap gepubliceerd cfcmmuniqué vzorden de namen bekend gemaakt van de Engelsche en Turksche vertegenwoor digers, die hebben deelgenomen aan de Besprekingen te Adana. Vertegenwoordigers van Turkije waren minister-president Saradjogloe, de chef van den generalen staf, maarschalk Tsjakmak, de minister van buitenland- sche zaken. Menemendzjogloe, de plaats vervangende minister van buitenlandsche zaken, Erkin, de luchtvaartdeskundige in den generalen staf, generaal Sefik, en de chef van de operatie-afdeeling in den generalen staf, kol. Kayabali. Van Britsche zijde waren volgens het communiqué aanwezig de eerste minis ter Churchill, de Britsche ambassadeur Knatchbull Hugessen, de chef van den generalen staf, generaal Brooke, de op perbevelhebber in Irak en Iran, generaaF Maitland Wilson, de bevelhebber in het Midden-Oosten, generaal Alexander, de chef van de militaire intendance in het Midden-Oosten, generaal Wilfred Lindsefl, de plaatsvervangende bevelhebber van het Britsche luchtwapen in het Midden- Oosten, luit.-generaal der luchtmacht, Drummond en de chef van den generalen staf der Middellandsche Zeevloot, com mander Dundas. De „Daily Telegraph” meldt, dat Chur chill na aankomst op het vliegveld van Adana 20 jachtvliegen van het type „Hurricane", die de Turksche luchtmacht toebehooren en korten tijd geleden door Engeland waren geleverd, heeft bezich tigd Van het vliegveld begaf de eerste minister en zijn gezelschap zich naar het station, vanwaar de particuliere trein van staatspresident ïnönu de Britsche gasten in de nabijheid van het zomerverblijf van den Turkschen staatspresident bracht. Op de plaats van bestemming werd een extrawagon aan den trein uit Adana ge koppeld, waarna de ontmoeting'tusschen de Britsche en Turksche staatslieden in den aangekoppelden salonwagen van het Turksche staatshoofd kon plaats hebben. Bij zijn vertrek heeft de Turksche staatspresident Churchill tot het vliegveld van Adana uitgeleide gedaan. De Turksche Hurricanejagers het vertrekkende vliegtuig van Churchill op een groot gedeelte van den terugweg geëscorteerd DS. P. GEDIKING: Op 8 Febr. as. viert ds. P. Gedeking, em. pred. der Evang. Luth. Kerk, te ’s-Gravenhage, zijn 40-jarig ambtsjubileum. Ds. Gedekrng'was bibliothecaris vaat het Bataviasch Genoot schap te Batavia. Geref. Kerken Tweetal te Anna Paulowna de heer J. Blokland, cand. en hulppred. te Oegstgeest en de heer W. G. Visser, id. te Voorburg. der Hoop, d, J. H. F. Verberckmoes geb Krul, z. C. M. Netten geb. André, z. C. van der Lans geb, Oort, d E. J. van Santbrink geb. Debelts, z. E. C. J. Stembert geb. van Leeuwen, z. J van Oordt geb. van Asperen, z. H. J. van Tol geb. Westenberg, z. H. M. Jansen geb Mostert, 2d. L. van der Toorn geb. Pronk, d. A. Korving geb. Hofland, z- W. H. van Keulen geb. Gertenaar, d. P. Vrolijk geb. Timmer man. d. C. J. van Vugt geb. Koster, d. P. E. van den Hoogenband geb. Korst, J‘T5 ^"«lëden'zhn" d?t de Veer dM E. Vermolen geb. van der Heij-1?- - 1 25 ]aar g.ele.den.?1)n- aat de heel den. z. T. Oskam geb. de Boer, z. I. Schipper geb. Hamel, z. J. M. van den Berg geb. Kroes, d. J. Houtman geb van Aken; d.lE. M. M. Zoetmulder geb. Mullens, d. E? van der Poel geb. Mos. z. E. Kuijt geb. Groen, d. C. A. Boxsem geb. Klootwijk, d. A J. Vos geb. Spoor, d. -p S. Schuemie geb. Teske, z. WH. van Berkel geb. Wes- terduin, z E. C. H. M. van der Meer geb. van Doorn, z. H. A. Simatoepang geb. Berendsen. z. P. R. van der Gaag geb. van Velsen, d. P. de Jong geb.- Heijdt, z. G A. Thijsse geb. van der Ende, d. C. G. F. van^der Ende geb. Beekhuizen, z. M. Immers geb. van Hemelrijck, z. L. C. S. des T^mbe geb Roosmale, Nepvue, z. T. Falkema geb. van Abbema, d. G. Groen geb. Pronk, d. P. de Bles geb. Bal, d A. K. Vermooten geb. van der Brug. z. A. Smith geb. Sander, d. C. Schimmel- penninek van der Oije geb. Telders. z. F. P. Nieuwenhuijsen geb Hakkaart, 2 d. H. H. van Veen geb. van Bree, z. J. Demelinne geb. van den Broek, d. OVERLEDEN: P. Vink, zoon, 4 j. C. Wijsman, dochter. 17 m. Chi Ching militaire besprekingen Te Lenden is, volgens Reuter, officieel medegedeeld, dat Churchill vergezeld door militaire en diplomatieke adviseurs „als gast van de Turksche regeering” een be zoek aan Turkije heeft gebracht. Tevens meldt Reuter echter, dat het bezoek van Churchill aan Turkije „op zijn eigen wensch heeft plaats gehad”. Churchill is door den president der Turksche repu bliek te Adana in audiëntie ontvangen. De Turksche staatslieden hebben ih de besprekingen met de Britsche staatslie den een overzicht gegeven van den loop der Turksche politiek in de laatste kri tieke jaren. Churchill heeft hun ver zekerd, dat de Britsche regeering deze politiek „met volle sympathie en volledig begrip” heeft gevolgd. De Turksche en de Britsche staatslieden hebben „den ge- heelen tegenwoordigen toestand in Europa en vooral in de gebieden, waarbij Turkije direct belang heeft” aan een onderzoek onderworpen. In alle essentieele punten is overeenstemming der opvattingen ge constateerd De besprekingen zijn den 30sten en 3'sten Januari gevoerd. De besprekingen hebben tot een over eenkomst geleid omtrent „de wijze, waar op Groot-Brittannië en de Vereenigde Staten Turkije zouden kunnen helpen bij een essentieele consolidatie van de eigen defensieve veiligheid”. Beraadslagingen over dit thema hebben plaats gevonden tusschen de Turksche en Britsche mili taire deskundigen. De Turksche en Britsche staatslieden hebben later verklaard buitengewoon vol daan' te zijn. In het Britsche communiqué over het bezoek van Churchill aan Turkije wordt n ig gezegd „De minister-president, die kort tevoren op een conferentie den president der Ver. Staten had ontmoet, kon spreken met’vol- ledige kennis van de meeningen van pre sident Roosevelt, die deze ontmoeting ten zeerste had toegejuicht. Ook aan de vraagstukken van den tijd na den oorlog werd aandacht besteed en ook ten aan zien hiervan kwam men tot overeen stemming” In een commentaar op de .Turksche besprekingen te^Adana beweert de diplomatieke medewerker van Reuter, meegenomen. De bedraagt 14.000. Het pand is des nachts onbewoond de eigenaar is in achtig. RIJWIELDIEF BETRAPT: Een betrapte gisteren den 19-jarigen werker F. B. op het stelen van rijwiel in de Charlotte de Bourbonstraat. Hij hield den dief aan en bracht hem naar het bureau Louise Henriëtte- sjraatB. is in bewaring gesteld. JUBILEA: Gisteren herdacht de.heer P. J. Batenburg, boekhouder bij Gemeente werken. den dag, waarop hij voor 25 jaren in Gemeentedienst trad. De direc teur wenschte hem geluk en’overhandigde hem de oorkonde van het Gemeentebe stuur niet gratificatie. Zondag 21 Febr. H Leyssenaar als hoofd-conducteur bij de Ned. Spoorwegen werd aangesteld. Bij verstandig gebruik kan men met weinig gas veel doen

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1