r No. 18402. Woensdag 3 Februari. 1943. STADSNIEUWS RECHTZAKEN BUITENLAND VAN OVERAL BINNENLAND SPORT FEUILLETON R00FD1ERNUMMER aan VERDUISTEREN van 5.28 uur nam. tot 8.19 aar voorm. OPDRACHTEN AAN BEELDENDE KUNSTENAARS DOOR DE GEMEENTE AANRIJDING MET DOODELIJKEN AFLOOP BURGERLIJKE STAND DE HONDERDDUIZEND ER UIT! Levensgroot beeldhouwwerk voor het ziekenhuis Zuidwal en Buitenland AANVRAGEN WINTERHULP 3-JARIG MEISJE DOOR TRAM OVERREDEN Boter of margarine op bon 06 BRENG VORK EN MES MEE Sovj'et-a&nvallen bij Novorossiisk afgeslagen Vijand lijdt zware verliezen in Tunis ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT De laatste strijd in Stalingrad Keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen Churchill’s bezoek aan Turkije Langemarck Studium HAAGSCHE COURANT Bezuidenhoutscheweg. l 1 Verspilling I beweegt Ringelesteijn. en 1900 boekjes sigarettenpapier. h°‘ Schumann niet verlaten, mag Cacao Vervallen 3 Febr. (WnrtU vervolad) 3 Februari. van willen de In de heden gehouden trekking van de Staatsloterij'is de prijs van 100 000 ge. vallen op nr. 13624. De gelukkige houd ster van het lot woont te Arnhem.. Bij onze vrijwilligers. Het Ijzeren Kruis wordt als zichtbaar bewijs van moed en dapperheid uitgereikt. (S.S.P.K. Altstadt-Atl. H.) 6 Nadruk verboden Avonturenroman door Erwin Egon GE- te- Vervallen 6 Febr. Morgen bonnen afhalen Morgen van 9.3017 uur Groot Her. toginnelaan (voor Loosduinen Alidastraat 1) voor de letters Ds tot en met einde D. E. F. G tot en met Gl. 01 04» 05 t.m. 07 481 435 436 4-07 N 480 06 07 06B‘* 05 483 482 484 9 481 9 473 487 t.m 489 RIJWIELDIEFSTAL: De 24-jarige vis- scher A. L.. uit Scheveningen, is wegens rijwieldiefstal aangehouden. Op 7 Februari ‘s-middags en 9 Februari ’s-avonds zullen de leerlingen der School tot opleiding van Winkelper soneel in Pulchri Studio opvoeren de re vue „Vroolijkhei aan vasten wal”. aan Maar bet zijn 8 t. 'ieil. kuij ecu Z.WC11 v zkaiiTCii ook jongens, die weten wat zij willen. japonne(je. waar haar blanke huid door DS. J. LUGTIGHEIDT In den ouderdom van 72 jaar is hier ter stede overleden ds. J. Lugtigheidt em predikant der Geref. Kerken Ds. Lustigheid was, van 1895 tot 1936 predikant resp te Hendrik Ido Ambacht. Geesteren. Gelselaar. Nij- verdal en Uithuizermeeden. Als em pre dikant was hij ouderling van de Geref. Kerk van ’s-Gravenhaee-Oost De begra fenis vindt Vrijdagmiddag te 3 uur op Nieuw Eik en Duinen plaats. Door een geweldigen brand zijn te Kalbuco (Chili) 12 woningkazernes en vele regeeringsgebouwen verwoest; 1500 personen zijn dakloos Hoe groot het aantal dooden en gewonden is weet man nog niet met zekerheid. De droogte en daardoor ontstaan gebrek aan water zijn de oorzaken van den bijzonder grooten omvang van den brand. Tusjjchen de Ver. Staten en Cuba is een nieuwe overeenkomst onderteekend, welke samenwerking behelst op militair en maritiem gebied. Brinkhof. 77 i van J. W. Verloop, 33 j. man van J. Bolman, 73 j BROODBONNENHANDELAREN PAKTProcesverbaal is opgemaakt gen den 29-jarigen metselaar H. K. en den 18-jarigen varensgezel L. K., die te zamen 200 broodbonnen bleken bij zich te hebben, welke zij voor 1.55 per stuk hadden gekocht en die zij voor hoogere nriizon vooTipmens waren van de hand te doen. De bannen zijn in beslag ge nomen p Jp 'p'dp mannen mgesloten DISPENSATIE LOONREGELINGEN: In de ..Staatscourant” is een beschikking van den wnd, gemachtigde voor den Ar beid opgenomen, inhoudende, dat voor taan alle dispensaties van landelijke re gelingen van loonen- en arbeidsvoorwaar den door of namens den Gemachtigde voor den Arbeid zullen worden gegeven. De Gemachtigde 'deelt mede, dat de correspondentie over aangelegenheden, die met de verleening van de dispensatie van loonregelingen verband houden, nog tot 31 Maart dient te worden gericht aan de tot nog toe gebruikelijke adressen. De oude kerk van ..Groet’*, gemeente Schoort, dateerend uit 1739 en ge bouwd op een terp, zal binnenkort ge restaureerd worden. (Poivffoon-Kuiper) tberg, A. A. van Hulst C. A. Massizzo. 72 j ongehuwde vrouw. I verte gezien alles te zijn wat hier nog be. weegt. Doch af en toe springt tijdens een korte onderbreking in het vuren een don- kere schaduw van de eene groep puin hoopen naar de andere. Dan blaft onmid dellijk weer ^en mitrailleur of is het hel dere lawaai van een granaatwerper te hooren, welke snel achtereen vuurt Want ondanks de hel van vuur en ijzer loeren hier neg ontelbare oogen op de minste geringste beweging En wanneer dan het vuren plotseling eens wordt gestaakt, wanneer bolsjewistische tai ks weer over de puinhoopen voortrollen en de bolsje wieken zich voor een bestorming gereed maken. dan zijn alle Duitsche soldaten van een Noordelijke groep, die als laat- sten hi'r nog standhouden, weer bij hun 1 wapens en brengen zij den bolsjewis- tischen regimenten nieuwe, bloedige ver liezen toe. Sovjet-bommenwerpers wer pen pamfletten uit. luidsprekers sporen de helden van Stalingrad in het Duitsch aan om zich over te geven, doch ieder een zonder uitzondering strijdt daar waar hij staat tot de laatste patroon en sterft zoo noodig ook daar. ?re sol daat weet dat bij gevechten op geringen afstand zooals thans in Stalingrad wor den geleverd, verrassingen nooit Uitge sloten zijn en dat de dapperste in een gevecht van man tegen man ongedeerd overweldigd kan worden. Doch de enkele Duitsche en verbonden soldaten, die tot- dusver levend in handen der bolsjewie- ken zijn gevallen, hadden bijna allen bloederig'- verbanden om hoofd of lede maten. Velen werden gedragen naar ver scheidene groote verbandplaatsen, welke. na tot het uiterste verdedigd |e zijn, den bolsjewieken in handen vielr Maan: 3 Febr. op 7.01 v.m.t onder 3.48 n.m. 4 Febr. op 7.51 v.m., onder 5.05 n.m 5 Febr. N.M. Nachtdienst Dokters: Tusschen 10,u. n.m. en 7 u. v.m. No, 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49. Ziekenvervoer (Ziekendienst Den Haag) No, 115995. van energie moet worden vermeden Het gaat er thans om het vgfbruik van kolen, gas en electriciteir te verminderen zonder afbrifck te doen aan de arbeids prestatie in de fabrieken en op de kan toren. doch ook zonder afbreuk aan de prestaties in de huishouding. Zooals het de plicht is van eiken werkman en eiken employé van hoog tot laag om zich in het bedrijf, waar hij werkt voor deze bezui- nigingsactie in te zetten, zoo dient ook elk gezin het zijne er toe bij te dragen, dat in ieders eigen belang de toegewezen rantsoenen voor de huishouding niet war den misbruikt. Men vermijde verspilling van energie. Wie dit niet begrijpt, zal te laat tot de ontdekking komen, dat hem de toevoer van gas en eleciriciteit word: afgesneden. Op de Laan van Nieuw Oost Einde nabij de Potgieterlaan te Voorburg heeft gis termiddag een aanrijding plaats gehad tusschen een vrachtauto, bestuurd door E. H. uit Rotterdam en den 46-jar wiel rijder L. B. uit Voorburg De wielrijder werd, nadat dr. Vrijland de eerste hulp had verleend, in bewusteloozen toestand met een schedelbasisfractuur naar Sr. An- toniushove overgebracht, waar hij in den loop van den dag is overleden. Den be stuurder van de vrachtauto treft geen schuld Voor belanghebbenden vestigen wij de aandacht op het feit, dait er van 5 tot en met 15 Febr. gelegenheid wordt gegeven tot het indienen van de 4e aanvraag om bijstand, echter met dien verstande, dat dit alleen geldt, voor hen. die nog nimmer hulp hebben aangevraagd. Zij, die reeds bijstand onitVingen komen automatisch voor behandeling in aanmerking. De aanvragen kunnen alleen ingediend worden bij de bijkantoreh: Kring Cen trum, Prinsegracht 51Kring West. Wei- marstraat 384; Kring Zuid. J. v. d. Hey- den straat 69Kring Oost, le v. d. Boschstraat 115; Kring Zuiderpark. Die- renschelaan 114. Voorts verzoekt men on® onder de aan dacht te brengen, dat de voorrangskaar- ten strikt persoonlijk zijn en dus alléén kunnen worden gebruikt door hen. voor wie zij zijn afgégeven. Misbruik wordt gestraft met intrekking der kaart. lm de Prins Willemstraat js gistermid dag het 3-jar. meisje L. B. uit dé Hooge Prins Wijlemstraat. overreden door een motorwagen van lijn 8. De kleine werd zwaar gewond, door den Geneesk, dienst naar het R.K. ziékenhuis aan het Wést- einde vervoerd, waar zij ’s avonds is overleden Haar slanke figuur was nerveus gespan nen. Zij droeg een zwart kanten kort VERREKENING Ifc LUISTERBIJDRAGE, jaar 1942 te veel heeft betaald, Van 4 tot en met 15 Febr. is de met Ba. ter 06 gemerkte bon van de Bonkaart voor Voedingsmiddelen aangewezen voor het koopen van boter. Per twee bonnen kan men 250 gram bo ter verkrijgen. Zij, die hieraan de voor keur geven, kunnen desgewenscfit per twee bonnen 250 gram margarine koopen. heen schemerde. Hoewel nu en dan kleine rimpeltjes om haar oogen kwamen, ver toonde haar gezicht de frissche kleur van een sportmeisje De smalle en mooi gevormde vingers van haar rechterhand omklemden een rijzweep Het leek alsof zij op het rhythme van de marschmuziek ademde. Met haar linkerhand steunde zij op den rand, die de zadelplaats van de manege scheidde. Ik heb je gezocht, Edda. Je kleed kamer was leeg. Een man b<Sog zich naar het meisje en f legde zijn hand op haar arm. Hij merkte niet, dat deze arm beefde. Ik heb u toch gevraagd, mijnheer Dun kins om niet in mijn kleedkamer te komen zeide .Edda Fahlen afwerend Het is aardig van je. dat je naar mijn werk komt kijken ging hij voort Margar. Melk Muisjes Peulvruchten Pudding Rijst Scheerzeep Suiker Suikerwerk Tabak 06A‘* Taptemelk 05 t.m. 07 Toilet zeep R Vleesch06A**0fiB*l‘ Zeep 474. 490. Q, R Zeepp 475. 491, Q. R De Éèeslag bij Rennell Het Amerikaansche ministerie van Ma rine' heef' gisteravond, in een officieel communiqué medegedeeld, dat de laatste dagen in het gebied van de Salomons eilanden talrijke zee- en luchtgevechten hebben plaatsgevonden. Aan beide zijden zijn verliezen geleden. Het mededeelen van bijzonderheden, aldus het communi qué zou het succes van toekomstige ope raties in dit gebied in gevaar brengen. Het Japansche bericht omtrent de ver liezen der Ver. Staten is ..sterk over dreven”. aldus 'het communiqué. Tokio meldt, dat de Amerikaansche zeestrijdkrachten niet alleen zware ver liezen hebben geleden aan schepen, doch ook aan personeel. De b’jna 6000 koppen tellende bemanningen der tot z.inken ge brachte slagschepen en kruisers zijn grootendeels gesneuveld of verdronken. van 2 Februari van gisteren verneemt het D.N.B. nog het volgende Overdag schijnt het alsof zich opder de puinhoopen van het Noordelijke deel van Stalingrad geen le- vend wezen meer beweegt. Stukken puin d'e al= gevolg van de bominslagen door de lucht) vliegen, schijnen uit de zonder op haar woorden te letten. Men werkt gemakkelijker als men weet, dat eën bezorgd hart op je let. Ik wacht hier op de pauze, zeide E^ida Fahlen koel. Ons roofdiernum- mer komt na de pauze Zoo, misschien omdat de lui Giesebrecht niet tot het éind blijven, deze hooge heeren. spotte ander Zijn stem klonk enêrgiek met een licht accent, nu en dan moest hij naar een woord zoeken. Zijn wenkbrauwen waren sterk gebogen en zijn forsche neus gaf zijn gezicht iets grofs. Hij had prachtige maar groote tanden Hij boog het hoofd naar het meisje toe en zijn blik werd onzeker Ik kan niet werken, als je niet naar mij kijkt, Edda, fluisterde hij Ik word onzeker en je weet wat dit betee- kent bij mijn werk Ik kan zonder jou niet meer werken. Edda. Wat beteekent dat gedoe van onzen inspiciënt, alles ter- wille van Giesebrecht. Men zegt, dat hij iemand meegebraeht heeft en men zegt, dat hij jou wil engageeren, Edda Fahlen. De heeren willen Schumann’s nieu we dressuur zien antwoordde zij rustig Haast onmerkbaar trok zij haar hand uit die van Fred Dunkins. Je Edda De stem van den man werd dringend. Ik heb overal, waar Schumann op treedt, ook een contract afgesloten, al leen omdat ik daar kan werken, waar jij ook bent, Edda. Barranza is woedend, hij spuwt vuur, maar wat kan mij dab schelen. Ik heb u geen hoop gegeven, Dun kins, zeide het meisje rustig, maar kleine rimpels verschenen op haar voerhoofd. haar blik was koel. Ik weet niet, wat u wilt, ging zij voort Ik heb een contract met Schu mann Waarom zou ik weggaan Een contract kan, vooral als er geld genoeg is. geannuleerd worden, zeide Dunkins. En dat Giesebrecht geld heeft, weet iedereen. Onlangs stond er een lang artikel over Giesebrecht in het programma. Mogelijk, antwoordde Edda. maar voor mijn bescheiden werkkring heeft nog niemand een contract verbroken. Zij keek door een spleet van het gor dijn naar de twee danseressen, die van paard op paard sprongen en pirouettes maakten. BEVALLEN: G. E. Moerhuis, geb. van Keulen, z. G. C. van Cuylenborg, geb. van Ringelesteijn, z. J. M. van der Velden, geb Mésker, z. F H. Geerts, geb. Smeels, d. G. A. M. van der Kraan, geb. van Gemmert, z. H. G. Al, geb. van der Helm, z. M. van Dijk, geb. Rog, d J. A. van Agthoven, gEb. Ruijgrok z. M. J. C. van Rutten, geb. Dobbe. d. C. A. Elsenaar. geb. Peterse, z J M Henneveld. Akkermans. z. J. B. van Kleef geb. Denis, z. M. H. W. Nassy. geb. Vermeulen, d. J. A. van der Wiel, geb. Wieringa, z. P. van Knijff, geb. Kool. z. E. C. Holkamp, geb. Last, d. H. P. Cilon, geb. Schrij ver. z AA. Hollestein, geb. Tiploer. z A M van Weezel Errens, geb. Roe- lofs z. A. J. Kock. geb. Garnier, d. M. van Egmond, geb Overduin. z. P. de Lange geb Blijswijk. d. H. van Wijk, geb. Sabee, z. G. van Harrewijn, Houdt uw gasverbruik in toom en spaart eiken dag wat stroom Moeilijkheden van het restaurantbedrijf Een naargeestig verschijnsel van den laatsten tijd is, dat in hotels, restaurants en andere gelegenheden door een zeker publiek allerlei gebruiksvoerwerpen wor den meegenomen, zooals vorken, lepels, messen, koppen, schotels, gordijnkoorden, lakens, handdoeken, tafelkleedjes enz. Dit heeft in verschillende zaken a’ tot den maatregel geleid, dat men voor het gebruik van vork, mes of lepel statiegeld moet betalen Aanvankelijk vroeg men in ’n aantal zaken voor elk stuk eetgerei een borgsom van 50 cent. Dit bleek echter niet voldoende te zijn, men had er dien prijs vaak graag voor ov’er. Men is er toen toe moeten overgaan de borgsom te verhoo- gen tot 1 per stuk. Dit verschijnsel is erger in de groote steden dan op het platteland en het ergste in de zoogenaam de cafetaria’s en stationrestaurants, waar dagelijks honderden menschen in en uit loopen om snel iets te gebruiken en waar het toezicht op de klanten uit den aard moeilijker is dan in andere zaken. Zoo vernamen wij, dat door de oplettendheid van een portier bij den uitgang eener zaak menschen konden worden aangehouden, die in hun mouw een schotel hadden weg- prstopt en andere, die b.v. een kopje on der hun pet hadden gedaan. Ook mosterd- flesschen. zoutvaatjes en azijnstellen zijn niet veilig. Behalve de economische zijde van dezen toestand er wordt den restaurateurs groote schade toegebracht is er ook nog een zeer bedenkelijke maatschappelijke en moreele zijde aan dit geval. Vele men schen 4ien er bliikbaar niet meer tegen op. zich op deze manier aan het eigendom van anderen te vergrijpen. Men brengt daarbij tevens schade toe aan het alge meen belang, omdat hierdoor de service aap bezoekers van restaurants noodzake lijkerwijs moet verminderen. BESTRIJDINGSWIJZE VAN MOND- EN KLAUWZEER,: Over ,.de moderne be- strijdingswijze” van mond- en klauwzeet heeft dr. B. J. C. te Hennepe. directeur van den veeartsenijkundigen dienst, de zer dagen een radiorede gehouden. De bezwaret. van de serumbehandeling waren, dat deze slechts voor korten tijd ongevoeligheid geeft en dat het serum, dat men van genezen koeien tfit de prac- tijk verkrijgt, alleen tegen het eigen smetstoftype werkt. En smetstoftypen zijn er minstens twee. Bovendien zijn niet alle veehouders er voor te vinden om van hun genezen dieren bloed té la- 4en aftappen Om nu aan de bezwaren van het eenwaardige serum van ge- neze dieren iz.g reconvalescentense rum) te ontkomen, heeft men in het mond- en klauwzeerinstituut te Amster dam een serum tegen de beide bekende smetstoftypen bereid. Men spuit daarvan een groote hoeveelheid in bij de proef- runderen om een hoogwaardig serum te verkrijgen. Dit serum werkt zeer gunstig, doch slechts gedurende een paar weken. Bovendien is het zeer kos'baar in de be- reidin? gemeentelijke gebouwen, het Gemeentemuseum èen krijgen. Van de helft van een legaat heeft de commissie eenige schilderijen kunnen aankoopen voor de ziekenzalen in het gemeentelijke ziekenhuis. De andéré helft van hét legaat wordt bésteed voor dén aankoop van een levensgroot beeldhouw werk dat vervaardigd wordt door L. Blom en geplaatst zal worden óp de binnenplaats van het gemeentelijke zie kenhuis. Voor 1943 zal de commissie vêrmoede- lijk weer een subsidié van f 10.000 van de gemeente krijgén Geldige distributiebonnen Aard. OeA** 06B** Appelen 2, 3, 4-05 Beschuit 06** Bloem 492 t m 495 Boter 01 Brood 06A** 06B*”1 3-06 4-06 Chocolade Gem. meel Gort Havermout Hondenbrood Jam Kattenbrood Koffiesurr. Kaas l.**». -• Mand. 4-03“’ 4-04 geb. Verboom, z. WH Walraven, geb Kroon, z. OVERLEDEN A. Parlevliet. ftuwde vrouw. 62 j. J. Ö._H van Hoorn, weduwe van H VtLL BETAALDE Wie over het aan luisterbijdrage mag dit zelf verrekenen met de bijdrage over 1943,totdat de oude luistervergunning moet worden ingewis seld. Is over 1942 meer betaald dan tot aan de maand van inwisseling in 1943 ver schuldigd is, dan dient op de adreszijde van de in te leveren luistervergunning duidelijk een verzoek om terugbetaling van het gebleven verschil te worden ge steld. Wie reeds om terugbetaling ver zocht heeft krijgt nader bericht INBRAAK IN TABAKSHANDEL: In gebroken is in een filiaal van den ta bakshandel de firma D aan de Piet Hein- straat. Ontvreemd werden 180 k.g shag Luchtaanval op West-Duitsch gebied DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH- I RER, 3 Februari (D.N.B.) Het Opperbevel I van de Weermacht deelt mede: Tusschen Kaukasus en Benederr-Don I bereikten onze legers bij de voorgenomen f voortzetting hunner bewegingen de be- I volen doelen van den dag. Krachtige aan- J ■vallen bij Novorossiisk* en storingsaanval- I len verder naar het Oosten werden afge- I slagen. De zware en wisselvallige afweerge- t'vechten in het gebied tusschen Don en I Boven-Donets duren voort. Ook gisteren I steunde» sterke formaties van de lucht- I macht fie gevechten van het leger door krachtige aanvallen Aan het Ladogameer strandden vrij zwakke aanvallen op de Duitsche linies. Een tegenaanval op een door den vijand genomen hoogte is nog gaande In Noord-Afrika aan het front in West-Trfpolitanië slechts bedrijvigheid van verkenningsafdeelingen. In Tunis werden hevige vijandelijke aanvallen door DuitschItaliaansche troepen met zeer zware verliezen voor den vijand af geslagen 18 pantserwagens werden ver nield. Britsche vliegtuigen hebben in den af- l geloopen nacht West-Duitsch gebied aan- r gevallen. In de woonwijken van eenige 1 plaatsen werd in hoofdzaak brandschade I aangericht. De bevolking leed verliezen. J Drie vliegtuigen werden neerapschoten. ROME. 3 Februari. (Stefani). In het Westen van Tripplitanië bedrijvigheid van verkenningspatrouilles. In Tunis zette de vijand zijn aanvallen voort met steun van geconcentTeerd vuur en aanzienlijke ge pantserde strijdkrachten. De stellingen werden doeltreffend verded^d door de Italiaansche en Duitsche troepen, die den vijand zware verliezen, onder meer van 18 pantserwagens, toebrachten. IM gevechten hebben Duitsche jagers 12 vliegtuigen neergeschoten: 1 toestel werd door het afweergeschut vernield, 8 vliegtuigen werden op een vliegveld vernield. Gisteravond laat vlogen eenige vijan- delijke vliegtuigen over Crotone, gehin derd door het nauwkeurige vuur der batterijen. Er zijn geen slachtoffers; er is eenige schade aangèricht. In aanvulling op het Weeivnachtbericht J. D. H. W. C. VAN HOORN t: In den ouderdom van ruim 75 jaar is hier ter stede overleden de heer J. D. H. W. C. van Hoorn, die tot 1 Januari 1920 burge meester der gemeente Valkeuswaard is geweest. A.s Donderdag om 10 uur zal de plech tige Uitvaartdienst geschieden in de R.K. Kerk aan de Parkstraat, waarna de be grafenis zal plaats hebben op het R.K. kerkhof aan de Binckhorstlaan. Daartoe in staat gesteld door een sub sidie van 10.000 van de gemeente heeft de Commissie van advies voor kunstzaken in 1942 werken aangekocht van de volgende schilders G. A. Smith. A. F. Harftnan, Ype Wenning, G. V A. Röljng, J. Ouwersloot, Pol Dom en H. Voskuil sr. Voorts is aan G. Wolde de opdracht verstrekt een monumentale gebeeldhouwde houten bank te vervaar digen, welke te zijner tijd in een der vermoedelijk Plaats zal DAMMEN CLUBKAMPIOENSCHAP VAN NEDER LAND De competitieleider van den Ned. Dambond heeft de demi-finale van het clubkampioenschap vastgesteld. De kam pioenen in de -verschillende afdeelingen waren Gezellig Samenaijn te A’dam voor de afd. A’dam Y.D.C. te IJmuiden afd. Noord-HollandOns Genoegen, afd. U.P.D.B. Vriendenkring te Nijmegen, afd Gelderland/OverijsselDe Juiste Zet te Hoensbroek voor Limburg Excelsior te 's Bosch afd. Brabant, R.D.G. alhier afd. den Haag en Constant te R’dam afd. R’dam. De finalisten zijn in twee groepen ingedeeld. De winnaar van elke groep komt in de finale, welke eventueel zal uit gebreid worden met den winnaar van GroningenFriesland. Het rooster luidt als volgtGroep I 13 Febr. schaakhuis te A’dam Ons Ge noegen—IJmuiden 14 Febr. Atlantic te A’dam Gezellig SamenzijnVrienden kring 27 Febr. te UtrechtOns Genoe genGezellig Samenzijn28 Febr. te Utrecht: IJmuidenVriendenkring; 13 Maart te Nijmegen VriendenkringOns Genoegen: 14 Maart te IJmuiden: IJmuidenGezellig Samenzijn, Groep II 14 Febr. te Rotterdam Con stantR.D.G.; te Hoensbroek: De Juiste ZetExcelsior; 28 Febr alhier: R.D.G, Excelsior te ’s-Bosch ConstantDe Juiste Zet14 Maart te ’s-BoschDe Juiste ZetR.D.G.; ExcelsiorConstant. Uit de verschillende groepen in den lande hebben zich van een plaats in de finale van den meesterwedstrijd ver zekerd J. C de Galan (‘s Bosch). W. Roozenburg (R’dam), G. E. Hartman (Nij- mege-.), H. W. van Mourik (Nieuwland), F Gordijn (alhier) en W. Huisman (Lei den). De finale zal in haar geheel te Dor drecht gespeeld worden. Het rooster luidt als volgtop 7 en 21 dezer, 7, 21 en 28 Maart. Hét SS-Ersatzkommsndo deelt mede Vrijwilligers voor de Waffen-SS en het Legioen kunnén zich op onderstaanden datum tij genoemd adres vervoegen, ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op ge vestigd en wel voor hen. die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Neder, land te vervullen, dat thans de mogelijk heid bestaat, om dienst te nemen In een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de in zet van dit bataljon ook In Nederland zal blijven. Tijdens de keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaan- sche-SS in Nederland willen toetreden. 10-2-’43 den Haag, 9 uur, café den Hout. onge- W. C. M. Bögels. 75 j. J. F. de Vree, weduwn. van J. - - - - A. C. J. Bulté vrouw B Haga. J. van Bo ven, weduwe van W. A. van Boven. 69 j. H. Donkervoort, dochter. 13 j. A. J Witberg. man van M. C Wouteleers. 68 j. A. A. van Hulst weduwn. van E. S C. A. Massizzo. 72 j S Eders- nelm. ongehuwde vrouw. 71 j L>. Pront, ongehuwde man 55 j. M. C. J Westerburger. wed. van J Schotsman. 70 j. A. J. van Lcbenstein. weduwn van M. J. J. Bakker, 75 j. J. Ros. ongehuwde vrouw 19 j. J. Schuit, vrouw van J. Blom, 74 j. H. van der Veen, man van A M J. J Simmer. 69 j. G. van Rees, we<l van J. Gerritsen. 85 j. M C Vernes, wed. van J. H. de Laqge, 73 j J. D. Verschuren, vrouw Van C. A. M Driesen, 76 j H. Craandijk. weduwn. van L. van Houten. 78 j. A. G. Speenhoff. gescheiden vrouw. 89 j. M' H J H. Boelhouwer. wed. van A. Oostenrijk. 73 j. A. M. van de Laak vrouw van W Gutters- wijk 67 j Naar United Press uit Cairo meldt, heeft Churchj|i in een persconferentie in de Britsche ambassade in Cairo nadere verklaringen afgelegd over zijn reis naar het Midden-Oosten en Turkije. Omtrent de besprekingen in Adan» zeide hij, dat die gewijd waren geweest aan den alge- meenen toestand ter jvereld. Zij zijn zoo wel „zeer aangenaam als ook zeer be langrijk geweest”. Men mag echter ..niet meer in het officieele communiqué lezen, dan het werkelijk zegt en zijn woorden niet verkeerd uitleggen, of ook al te ver gaande vermoedens omtrent de geheimen der toekomst” opstellen. De geschiedenis van den oorlog moet zich te zijner tijd hoofdstuk na hoofdstuk openbaren en niemand mag bladzijden 0,-ersl.aan om te zien hoe het eind er uitziet. Na terugkeer van de Turksche staats lieden ^an hun ontmoeting met Chur chill te Adana, heeft de directeur-gene- raal van de pers gisteravond de Ameri kaansche, Engelsche en andere Geal lieerde journaliste i te Ankara te woord gestaan. Daarbij heeft de ,,Times”-cor- respondent de vraag gesteld, of het waar is, ’-t eenige persbureaux over de ont moeting van j\dana hebben gemeld, n.l. dat de Engelsche premier van Turkije de deelneming aan den oorlog verlangd heeft. Verklarend, dat het zijn persoonlijke meening was. antwoordde hierop de Turksche woordvoerder, dat noch de En gelsche premier een dergelijken eisch ge steld heeft, noch de Turksche regeering een dergelijke verplichting heeft aan gegaan. Boodschap van koning George Turkschen president Het Turksche Telegraafagentschap meldt, dat Churchill tijdens de ontvangst door den pres, der Turksche republiek dezen een vriendschappelijke boodschap van ko ning George van Engeland heeft overhan digd. President Inönu heeft denTurk schen ambassadeur te Londen opgedragen een anl woordboodschap over te brengen. President Roosevelt heeft Inönu zijn groe ten doen overbrengen, waarvoor laatstge noemde heeft bedankt. HELDEN IN HET DONKER: Bij een sa menkomst op het Cromvlietplein hier ter stede hadden eenige jongelui de afspraak gemaakt, op den avond van den 12en Maart 1941, toen het aardedonker was, ruiten te gaan ingooien van huizen, be woond door N.S.B.-ers. Dit was gebeurd bij een perceel in de Stuwstraat, waar bij de hoofddader de kolenhandelaar L. M. van Mechelen was geweest. Ter te rechtzitting kwam hij nu wel met het verhaal, dat hij diep avond slechts even met zijn zuster uit was geweest, om chocolade uit een automaat te gaan halen, maar de Vrederechter merkte op, dat die lekkernij toen niet meer op deze wijze te verkrijgen was. Tegen dergelijke rui- ten-ingooierij moet streng worden opge treden. Het betrof hier helden in het donker, die zich, zoodra zij een ruit had den ingegooid, zoo snel mogelijk uit de voeten maakten. Wegens opzettelijke wederrechtelijke vernieling veroqrdeelde de Rechter dezen verdachte tot 14 dagen gevangenisstraf De éisch was 8 dagen. Wegens medeplichtigheid zal de 19-jar. pakhuisknecht B. J. Groos, overeenkom stig dén éisch. 8 dagen gevangenisstraf moeten ondergaan. Ook in Pijnacker had zich iets derge- lijks voorgedaan. Een groep jongens dé Vrederechter sprak van „je reinste ge boefte!” had het heele dorp geterrori seerd. liefst met halve klinkers ruiten in- gegóoid. terwijl zij met elkaar afgespro ken hadden, de bewoners op een pak slaag te tracteeren, als zij naar buiten kwa men Men had zich laten meesleep^n door P A. van Swieten. een jongen, die zeer ongunstig bekend stond en de politie veel last veroorzaakte Tegen dezen Verdachte, die Verstek liet gaan hij had begin Januari vrijwillig dienst genomen bij den Arbeidsdienst eischte de Officier plaat sing in een tuchtschool voor den tijd van 9 maanden. De Vrederechter oordeelde dezen eisch echter te laag. De jongen hoort niet thuis in den Arbeidsdienst, aangezien hij daar, aldus den Rechter, den geest zou verpesten. Verd werd daarom veroordeeld tot 12 maander^ tuchtschool- straf met' bevel tot onmiddelliike gevan genneming. De 18-jarige kantoorbediende J. W. van Kommer, wien het vernielen van een electrische lamp op 6 Januari 1942 ten laste was gelegd, en die al 2J maand door de Duitsche politie was vastgehouden, werd overeenkomstig den eisch tot maand gevangenisstraf veroordeeld. Op Zondag 14 December 1941. toen van Swieten een ruit had ingegooid, hadden de 19-jarige winkelbediende W. P. C. v. Gulik. de 18-jarige bakker H Brunt en de 18-jarige monteur E Hoogenboezem op den uitkijk gestaan. Laatstgenoemde had zelf niet meegewerkt, omdat het be oogde perceel door zijn oom bewoond werd. Brunt ook niet, omdat de bewoner van het huis klant bij hem was. Tegen elk dezer drie verdachten eischte de Of ficier resp. 1 maand gevangenisstraf, f 15 boete, subs. 30 dagen hechtenis en 1 mnd. gevangenisstraf Van Gulik werd veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. Brunt tot f 50 boete subs 25 dagen hechtenis en Hoo genboezem. wien de Rechter het zeer kwalijk nam. dat hij niet voorkomen had. dat het huis van zijn oom getroffen werd, tot 2 maanden gevangenisstraf. Onderhoud van Turkschen minister met von Papen De Turksche minister van buitcnland- sche zaken, Menemendzjogloe. heeft na zijn terugkeer uit Adana van de ontmoe ting met Churchill, een langdurig onder houd gehad met den Buitschen ambassa deur von Papen. De conferentie te Casablanca Naar de Bfitsche berichtendienst meldt heeft men Roosevelt op de persconferentie de vraag gesteld of Stalin de te Casa blanca genomen besluiten heeft goedge keurd. Hij antwoordde evenwel zich niet te kunnen uitlaten omtrent goedkeuring of afwijzing door Stalin, daar alle onder- handelingen „uiterst vertrouwelijk” waren. Churchill op Cyprus Churchill heeft, volgens een communi qué, na zijn besprekingen met den Turk schen president een bezoek gebracht aan Cyprus. Churchill zou Lissabon bezoeken Engelsche journalisten te Lissabon spreken van de mogelijkheid, dat Chur chill op zijn terugreis van Turkije een kort bezoek aan Lissabon zal brengen. Op de Veluwe, op een open veldje, zijn een paar jongens van 17 of 18 laar aan het boksen, een twintigtal anderen kijkt toe. Even later wordt een wedstrijd in hardloopen gehouden dan gaat hét troepje naar binnendrinkt koffie en plotseling zitten ze in een kring rond een examinator', die hun vragen stelt van allerlei aard, over dingen, die je niet uit een boekje kunt leeren Ze moeten geleerd hebben uit hun oogen te kijken en zelf na te denken, als ze deze vragen beantwoorden willen, denk ik zoo en ik vraag: is dat nu het examen? Ja. dat is het examen voor h»‘ Langemarck- studium. De voorwaaraen um tot au examen te worden toegelaten blijken al even nieuw als het examen zelf en de heele opleiding Want hier wordt een poging gedaan om begaafde jonge mannen van 16 tot 22 jaar. die door bijzondere omstandigheden op den achtergrond dieigden te geraken in de gelegenheid te stellen door hard werken' de plaats te veroveren in de maatschappij, waar zij door karakter en aaAleg recht op hebben Het is een eisch van sociale rechtvaardigheid, zoo zeggen de leiders van dit instituut, dat elke jonge Nederlander, ongeacht zijn afkomst, zijn stand of zijn financieele omstandig heid, een opleiding ontvangt die met zijn aanleg overeenkomt; En het is een eisch van den nieuwen tijd dat de lei dende posten in 'handen komen van men schen. die daarop door hun karakter en hun begaafdheden de 'meeste aanspraak kunnen maken Een begaafde timmermansleerling moet architect kunnen worden, êen begaafde monteur ingenieur op zijn gebied Maar onder de gewone jongens, die door geld gebrek of andere bijzondere omstandig heden niet in de gelegenheid zijn ge weest te gaan studeeren. zitten zeker ook goede artsen, leeraren, mannen van wetenschap. Wij willen die jonge men schen opsporen\.en ze in de gelegenheid stellen zonder kosten en uit eigen kracht de hun toekomende plaats te verwerven. Ik kijk de jongens uit den kring eens aan. Het zijn meest arbeidersjongens. die al weten wat werken en geld ver dienen is. Knappe koppen zijn er bij. dat zie je aan hun héldere oogen en de belangstelling waarmee zij het vraagge sprek volgen, dat hoor ie aan de soms verrassende antwoorden. geen intelligente slappelingen, maar ke rels uit één stuk Dat merk je ook aan de manier, waarop zij vechten, aan hun taaiheid en uithoudingsvermogen bij de wedstrijden. Gezond naar lichaam en geest moeten onze jongens zijn want het Langemarck Studium stelt zware eischen zegt de leider Prachtig werk, zeg ik. En hebt u al succes O ja. we hebben de mooiste ontdek kingen gedaan. Vele Nederlandsche jon gens zijn reeds in opleiding.

Haagsche Courant | 1943 | | pagina 1